3te£eicbdve QowiawX ÜÏT dïFmtrëkr HEMEL EN. BILJARTER. D&MMEM. isïlOKTÏ 1 Provinciale Staten. Missieavond. Algemeene Nederlandsche Polltie- Bond. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, Haarlem. Het P. E. N. Giften. VAN HET KANTONGERECHT. Personalia. Besmettelijke ziekten. Inbraak. Tram vertraging. Botsing. Kerstboom. Onderling Zwemfeestje, gehouden in Stoop's Bad. Erkenning diploma R.-K. Politie school. DE VACANTIE-TOESLAG VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Geloof en Wetenschap. Onze verkeerswegen. BURGERLIJKE STAND, VAN ONZE RECHTBANK. OVERVEEN. SCHOTEN. LAATSTE MIEUWS. De Grondwetsherziening. De postdirecteur uit Kollum gearres teerd. Een nieuwe leening. Hongaarsche tentoonstelling te Amsterdam. De Conferentie te Lausanne. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERYÊftiTIËÜ. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR Het meisje van den Haarlemmerweg. Prof. Schwembröck in Korenbeurs. Medaille-wedstrijden. Kampioenschap van Nederland. Wedstrijd om he{ Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Soirée ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan „Haarlemsche Damclub". Het Pauselijk liefdewerk van den II, Petrus. „Utile Dulci". Spoorwegstraat 4rooA Na eenig« bespreking aldus besloten Het Bureau stelt aan de Kamer voor, met ngang van t Januari 1923 tot ambtenaar aan ie Kamer te benoemen den heer H. A. Marcus. Goedgekeurd. Het eindrapport ran de Commissie van Ver keer en Vervoer, inzake de telefonische ver binding tusschen Haarlem en Londen deelt mede. dat binnenkort die verbinding tot stand zal bomen. Intnsschen is reeds een proef verbinding tot stand gebracht, zooals onze lezers weten. Medegedeeld wordt, dat de ver (finding eer- 'ang tot stand zal komen. De beslissing moet afkomen van het Hoofdbestuur der posterijen. Het resultaat van de enquête, ingesteld door de Kamer van Koophandel, inzake het plakken van rentezegels, was, dat gebleken is, dat hel plakken van rentezegels veel kosten veroor zaakt. Er wordt echter geen voorstel gedaan, omdat van regeeringswege reeds uitgewerkte plannen bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig zijn gemaakt. De VOORZITTER deelt mede, dat we den goeden weg opgaan en mogen hopen, mettertijd van het zegels plakken verlost te worden. Bij de rondvraag stelt de heer DEDDENS een motie voor, waarin afgekeurd wordt de wtjre, waarop de zaak tegenover slagers en wasscherijen door den heer Van Hardenbroek is behandeld. De VOORZITTER zet uiteen, dat dit onpar lementair is. De indiening der motie had bij de discussie moeten geschieden. De heer HOOY is het hiermee eens, maar meikt op, dat hij vóór de motie zou gestemd hebben, indien ze bij de discussies was inge diend. Daarna gaat de Kamer in geheime zitting. In de commissie uit de Statenleden, die het betreffende voorstel onderzocht, werd algemeen toegejuicht, dat de vaarweg Am sterdamGoudaRotterdam, thans een ge brekkige waterweg, zou worden verbeterd, zoo dat schepen van 20C0 ton van den gehee- len vaarweg zouden kunnen gebruik maken. Was eenmaal deze verkeersweg op de voor genomen ruime afmeting tot stand gekomen, dan zou zijn beteekenis zonder twijfel de huidige beteekenis belangrijk gaan over treffen. De commissie adviseert tot aanneming van het voorstel. Door eenige leden zijn bezwa ren gemaakt. Door enkele Statenleden der betreffen de commissie werd de vraag gesteld of voor het bij vorst openhouden van een vaargeul in het Noordzeekanaal en het IJ niet een meer economischer werkwijze zou kunnen worden aangewend als gevolgd wordt door de Vereeniging voor Algemeene Scheep- vajrtbelangen te Amsterdam. Het bedrag van 27000.voor vaste onkosten benevens 18000.als maximum voor wisselvallige exploitatiekosten, voor de drie subsidieeren- de lichamen, achtten deze leden zeer hoog; zij vroegen of niet met minder kon worden volstaan, indien de taak van het ijsbreken werd overgedragen aan personeel der ge meente Amsterdam. Door het lid van Ged. Staten werd ge antwoord, dat het een provinciaal belang is, t« zorgen, dat de zeevaart kan onderhouden worden. De commissie stelt voor, conform het voorstel te besluiten. De commissie van Statenleden voor het betreffende voorstel sluit zich aan bij een adres van de vereeniging van provinciaal personeel, waarin wordt betreurd, dat over de regelingen in verband met de invoering van de Pensioenwet 1922 niet gehoord is de voorloopige commissie voor georganiseerd overleg. Zij acht echter met het oog op de wettelijke termijnen, welke bij het treffen van de nu in ontwerp aangeboden regelingen moesten worden in acht genomen, voldoende redenen aanwezig, dat ditmaal het georganiseerd overleg niet is toegepast. Algemeen werd instemming betuigd met de aanvraag van Gedeputeerde Staten aan de Kroon om aan de provincie toe te staan de op 30 Juni 1922 onder het pensioenregle ment der provincie vallende ambtenaren aan de toepassing van de pensioenwet te ont trekken voor den tijd, gedurende welken zij in haar dienst blijven, opdat dit pensioen- reglement voor die ambtenaren kunne blijven gelden. Bij de Commissie was de ver wachting levendig, dat dit verzoek zal wor den ingewilligd. Door de commissie wordt eenstemmig voorgesteld, de ontwerp-besluiten I, II en III onveranderd vast te stellen. Wat ontwerp-besluit IV betreft, geven sommige leden in overweging, de tijdelijke ambtenaren wel het verhaal van een deel der inkoopsommen toe te passen, zooals door Gedeputeerde Staten is voorgesteld, maar het verhaal van 814 wegens jaarlijksche bijdragen te doen vervallen en dus artt. 4 en 5 en het laatste gedeelte van art. 6 van het ontwerp-besluit IV niet aan te nemen. Behoudens dit, adviseert de commissie, ook dit ontwerp-besluit aan te nemen. Het internationaal Tuinbouwcongres. Bij de behandeling in de commissie van de voordracht van Ged. Staten, tot het verleenen van een subsidie van 1000 aan de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde ten be hoeve van het in September 1923 te houden internationaal tuinbouwcongres, betreurden eenige leden der commisie het, dat het Rijk het subsidie van 10,000 op de concept-be- grooüng gebracht, ten behoeve van het hou den van een Internationaal Tuinbouwcongres in Seplember 1923 door de Nederlandsche Matschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, niet zal verleenen. Te meer werd dit betreurd, daar dit besluit reeds navolging heeft gevonden bij enkele provinciën. Meerdere leden der commissie hadden gaarne gezien, dat het subsidie van de provincie door Ged. Staten voorgesteld, zon worden toegekend zonder de voorwaar de daaraan te verbinden, dat de geraamde uitgaven van het congres, voor zoover deze niet door contributies, giften of subsidies ge dekt worden, behoorlijk zullen worden ge waarborgd. Door het stellen van deze voorwaarde be staat de mogelijkheid, dat het subsidie van de provincie niet zal worden gegeven, als de benoodigde 30,000 niet ten volle aanwezig zijn. Tegen het toekennen van een subsidie van 1000, zooals in de voordracht vermeld, be staat bij de commissie geen bezwaar en zij adviseert derhalve de voordracht aan te ne- Omtrent den Missieavond, waarvan wij melding maakten dezer dagen, kunnen we nog mededeelen, dat de spreker, do Wel- Eerw. pater Norbertus Beaufort, zat in geleid worden door pastoor Reijnenberg. Ook zal het muziekminnaars aangenaam zijn te vernemen, dat de avond zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid van het, welbekende Rooma:h dubbel-mannen- kwartet „De Damiaten", wier leden door hunne welwillende medewerking de sym pathie Trillen toonen, die hen bezielt voor het missiewerk. Een welgekozen program aal worden ten gahoore gebracht bestaande uit „Mijn hof' en .JFransche ratten" van Philips Loots. Ook het origineele „Abdij siroop", een advertentie óp muziek door Arthur Claessens, zal niet na'.aten, het verdiende succes te beholen. Wij Tjcprspellen den 'bezoekers een aan- genamen avond en hopen, dat de Eerw. missionaris zich rijkelijk beloond mag zien voor zijne moeite. De lezing zal plaats hebben a.s. Vrijdag 15 dezer, in de zaal der St. JozefsgezeÜen- vereeniging, 's avonds te 8 uur. Men schrijft ons: Alhier is een dezer dagen opgericht de onderafdeeling* „Haarlem" van den „Alge- meenen Nederlandschen Politie-Bond." Vergadering op Dinsdag 19 December 1922 des namiddags 414 uur 'en Stadhuize. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. '3. Voor ziening vacaturen wegens periodieke aftre ding der leden: C. B. M. Segaar, D. A. C. van den Hoorn, D. Broekhuizen, Ed. A. van Bilderbeek, H. J. M. Bartels. 4. Verslag over 1922. 5. Rooster voor schoolbezoek 1923. 6. Rondvraag. De aftredende leden zijn terstond herkies baar, doch de leden D. A. C. van den Hoorn en H. J. M. Bartels wensehen niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zouden, volgens het „Hbld.", voornemens zijn schriftelijk van antwoord te dienen op het de vorige week gepubliceerd rapport aan de bijzondere staten-commisie betreffende voor zieningen inzake het P. E. N. Daarna zullen de voortellen worden behandeld in een deswege bijeen te roepen buitengewone rit ting der staten. Daar verwacht moet worden, dat de beantwoording van het ongeveer 100 bladzijden beslaande rapport der statencom missie ongerekend de nog grooter plaats innemende bijlagen geruimen tijd zal vor deren, is de openbare behandeling door de Provinciale Staten vooreerst nog niet te voor zien. Voor de Duitsche R. K'. Pers, van A 1. Geneeskunde. Wegens onbevoegd uitoefenen der genees kunde is mevr. B. door den kantonrechter veroordeeld tot 2 maal f 10 boete, subs 2 maal 10 dagen, hechtenis, conform den eisch. foor het te 's-Gravenhage gehouden exa men Handelskennis L.O. slaagde de heer M. Hoek, alhier. In de week van 3 tot en met 9 Decem ber kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 vai rolvoik ei 2 an diph he- ritis, Ui.geast 1 van diphtheriti3, Zaandam 1 van rcodvonk en 3 van diphtheritis. In den nacht van Dinsdag op Woansdag is ingebroken in het kan'ojr der Franco Egyptienne's Petroleum Mij. aan den Spaam- dammerweg. Ontvreemd is een ijzeren geld kistje met f 300, een geldzakje, een ren- tekaart en po3t- en plakzegels. De politie heeft een onderzook ingesteld. Gisteravond half 9 i3 een tram der N. Z-H.T.M. ontspoord op het Stationsplein, Tot 12 uur heeft het geduurd, eer men haar weer in het spcor had. Tusechen Halfweg en Sloterdijk had gistermiddag omstreeks kwart over 5 een botsing plaats tusschen een wagen der E. S.M. en een auto. Van den laatsten werden de voorwielen beschadigd, terwijl van de tram een treeplank vernield werd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De eigenaar der Astaria Lunchroom, Kruisweg 26, hoek Rozenstraat, heeft het aardige idee tot uitvoering gebracht een prachtvollen kerstboom te plaatsen en de kinderen der bezoekers een mooi cadeautje te söhenken, waarmede de kleinen, zooals wij zagen, zeer in hun schik zijn. Tus schen de veelkleurige en blinkende slin gers en paramenten schitteren een groot aantal kleine lampjes, die achter de zijden sluiers een tooverach'igen aanblik opleveren. Het zaaltje is verder nog met slingers van groen en kerstklokken versierd, terwijl door een mooi stuk piano-muziek de ge zelligheid nog verhoqgd wordt. Vele ouders, en ook belangstellenden zijn gisterenmiddag naar onze overdekte zwem inrichting getogen, om er getuige van te kun nen zijn, welke vorderingen hun kinderen hadden gemaakt in de zwemkunst, want.... de Directie van de N. V. Stoop's Bad had, heel gezellig eenige onderlinge zwemwedstrij den georganiseerd, voor de jeugdige bezoe kers van de inrichting van 12 tot 16 jaar. Onder de leiding van de heeren de Roo van Alderwerelt, Dc. Merens en Haitsma Mu iier, had dit feestje een geregeld en genoege- Iijk verloop. Het eerste nummer kondigde aan 25 M. snelzwemmen, schoolslag voor jongens van 8 tot 12 jaar. Men ziet jeugdige bengels deden er al aan mee. Maar dat is niet erg, ook Haarlem moet flinke zwemmers krijgen, en.... jong gewend ond gedaan. De eerste prijs werd behaald door S. Bley in 26 2/5 seconde, de 2e door J. Bongert- man in 27 2/5 sec. en de derde door Jettc- rens in 27 4/5 sec sec. Voor dit nummer wa ren 12 deelnemers. Hierop volgde 50 M. snelzwemmen voor jongens van 1216 jaar (vrije slag). Voor dit nummer waren slechts 3 deelne mers. Dit aantal stel ik met opzet naast het vorige.endan moet ik mijn spijt betui gen, dat bij de oudere jongens, alweer zoo veel minder enthousiasme zit. De eerste prijs werd behaald door P. van Ommeren. Gelukkig waren er meerdere deelnemers en wel 15 voor 25 M. snelzwemmen, borst- slng van 1216 iaar. Dezen waagden zich diifc nog niet aan een baantje van 50 M. te trekken. No. 1. A. Hop pe in 24 1/5 sec. Hierop volgde 25 M. rugzwemmen, waarin winnaars waren J. Brandenburg in 22 4/5 sec. en H. Vettenwinkel in 22 sec. In de pauze merd een ieder op een zoetig- heidje vergast, waarna de zwémmers weer moedig aan het werk togen. Nog kregen we te zien Hindernlszwemmen, bordies drinken voor jongens en daarna voor meisjes. De meisjes heben wel een bescheiden deel in dit feest. Wij zullen hopen, dat ook die een volgenden keer meer lust znllen hebben aan wat wed- strifden mede te doen. No. 1 in het aatste nummer was Lien Bek. daarna volgde Marie Schouten. In de turnzaal werd-n de priizen uitgereikt. Deheer de Roo bedankte de heeren en 't personeel voor hun medewerking en beschik baar stellen van prijsjes, waarna de heer Haitsma Muiier overging tot het uitreiken der verrassingen. J. A. B. In „De R. K. Politie-ambtenaar" lezen we volgend bericht: Dordrecht, 3 Nov. 1922. In antwoord op het door U aan mij gericht adres d-d. 6 Juni 1.1. houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat aan het bezit van het diploma van den R. K. Politiebond „St. Michaël" dezelfde rechten worden verbon den als aan dat van het diploma van den A. N. P. B„ heb ik de eer U te be richten, dat de Gemeenteraad in zijne op 31 October jl. gehouden vergadering mij heeft gemachtigd, om het diploma, afge geven door eerstgemelden Bond gelijk te stellen met dat van laatstgemcldon Bond, indien, naar mijn oordeel, de waarde van beide diploma's gelijk is. De Burgemees ter van Dordrecht voornoemd; Bovenstaand schrijven is voor de R. K. Politieschool zeer vleiend. Wij herinneren er aan, dat in Dordrecht burgemeester is de ook hier ters tede welbekende mr. dr. J. Wijltema, een man, wien een oordeel in dezen toevertrouwd is. Het getuigenis van dezen man is van meer waarde, dan dat van velen in Haarlem, die tegen het diplo ma heel wat weten in te brengen. In de heden middag voortgezette raadsver gadering ter behandeling van de Gem.-Begroo- ting werd op voorstel van B. en W. beloten *t voorstel in zake den vacantietoeslag als ook het voorste] inzake den vacantietoeslag van den heer Wolzak en dat van den heer Boes, inzake den vacantietoeslag nogmaals te stel len in handen van B. en W. om beraad. B. en W. zijn van plan omtrent al deze voorstellen de Commissie voor Georganiseerd Overleg te hooren. Daarna werd begonnen aan de be handeling der artikelen van de gemeentebe- grooting. Voor een aandachtig gehoor hield Woensdagavond, in het gebouw der St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, de ZeerEerw. Heer Rector B. Möller, van 's-Graven hage, voor bovengenoemde vereeniging een lezing over de Duitsche romantiek De voorzatter, de heer A. B. Michietsen, opent op de gebruikelijke wijze de ver gadering, waarna rector Möller zijn lezing aanvangt. Spr. geeft een schets van Brintano, met Görres den samensteller van dies Knaben Wünderhom, die het land door trok, zoekend naar de blauwe bloem, het symbool der romantiek. Hij komt van de universiteit van Jena, het brand punt der romantiek, heeft daar kennis gemaakt met Fichte en Schelling, twee wijsgeeren die onmiskenbaar invloed ge had hebben op d:en ontwikkelingsgang der romantiek. Het is een groep van jonge, geestdrif tige menschen, oprecht zoekend naar een andere levensbeschouwing, zich met weerzin afwendend van het rationalisme en materialisme. Wat ze wilden, was niet juist Omlijnd, kon niet door hen wor den aangegeven. Him uitgangspunt was hef neo-platonisme of de filosophie van Plato en Plantinus. Het neo-platondsme heeft door alle eeuwen heen het voelen en denken der menschheid beheerscht. Het 'beoogt een verinniging, een verdie ping van het leven, een afsterven aan de materie, een opgaan in het godde lijke. Het staat lijnrecht tegenover de klassieke kunst, welke de volmaakte schoonheid en uitbeelding van het men- schelijke nastreeft, maar niet geroerd wordt door hetgeen achter de zinnelijke wereld is verborgen. Dit is niet de gedachte van de ro mantiek, die het bovenzinnelijke als het eigenlijke leven van de ziel beschouwt en het afsterven aan de materie als hoogste bestemming. Aanvankelijk onbe wust, werd later het beleven van het neo-platonisme de uitgesproken taak der romantiek. De invloed der anti-christelijke filosofie ufan het einde der 18e en het begin der 19e eeuw deed zich gelden: Kant, Schleiermacher en Fichte. Van Kant leerde de romantiek, dat zij zich niet behoefde te schamen voor haar gevoels leven, dat voerde tot psychische verfij ning, in tegenstelling met het zich ver diepen in smart van Goethe (Werther.) De romantiek wil eenheid brengen in gevoels- en verstandsleven. Schleierma cher was haar theoloog, di.e leeraarde, dat godsdienst een gevoelszaak was en geen verband hield met verstand en wil. In de romantiek openbaart zich het verlangen naar 't eeuwige, 't oneindige. Dat verlangen spreekt zich uit in de liefde. Het symbool der romantiek: de blauwe bloem, moeten we ons niet den ken als iets stoffelijks. Boven de val- sche wijsbegeerte van Kant en Fichte is de romantiek het goddelijke nader ge treden. Dan komt spr. tot de „Organismusge- danke". Natuur en menschheid, ja de godheid als één groof, allesomvattend organisme. Dit vormt den sleutel tot ée romantische werelbeschouwing. Spinoza beschouwt al 't bestaande als één zelfstandigheid, de goddelijke zelf standigheid, als verschillende verschij ningsvormen van den AKGod. Spr. wijdt uit over de ik-leer van Fichte, gedacht als het groote, nood zakelijke streven tot handelen. Ik en niet- ik is één en hetzelfde of: het denkend subject en het gedachte object is één. Schelling neemt den geest aan als ver schijningsvorm vaj? het denken, de na tuur als verschijningsvorm van het zijn. Spr. treedt in bijzonderheden over de litteratuur van Schlegel, Novalis, Wao- kenrode, Görres, in verband met Goe the, die zijn geschriften noemt den triomf van het rein-menschliche en Hei ne, den meest perfiden tegenstander der romantiek, Goethe, die de romantiek als het kranke, het klassieke als het goe de beschouwt, die zich afsluit in er varing en rede. Het romantische, dat geen vinding is der romantiek, maar teruggevonden wordt in 't mythische en bijbelsche en gotische en in de geschiedenis der vol ken steeds zwakker of sterker naar vo ren is getreden, heeft vóór alles een uni verseel karakter. Het aanvaardt ten vol le de realiteit van de zinnelijke en bo venzinnelijke wereld, de synthese en or de in den wereldkosmos. Bij het klassi- cisme zijn natuur en geest de twee po len, waarom het leven draait. Calderon en Dante zoeken de roman tiek. Zij pluizen naar den historischen en religieusen samenhang der dingen, zij geven de (iesamtanschaiiiïng, waar naar de romantiek hijgt. Poëzie en kunst gebouwd op de eenheid des geloofs. Niet als onverdeeld goed aanvaardt spr. de romantiek, maar als een cultu- reele strooming, die Katholiseerendem in vloed heeft gehad (Görres en Brentano) en waarvan onze tijd den draad, in d*- 2e helft der 19e eeuw afgebroken, weer opneemt. Dat noemt spr. een verblijdend verschijnsel, A'ant daardoor kunnen de nieuwere tijden die arm zijn aan kunst en hoogere levensuitingen mogelijk be waard worden voor een cultureele woes tenij. Na een woord van dank aan Rector Möller voor zijne hoogst belangwekken de rede sloot de voorzitter de vergade ring met den Chrislelijken groet. Dinsdagmiddag koerste een, met cement beladen vrachtauto eener Haarlemsche firma, komende van de Boorlaan, langs de stoom- trambaanaan de Maliebaan in de richting Korte Voorhout te 's-Gravenhage. Bij het politieposthuis Boschbrug zakte het voertuig in den weeken grond weg en zat weldra tot de assen in het zand. Een paal, voor afsluiting aan die zijde van den weg, werd omgereden, waarvan de po litie proces-verbaal opmaakte. De ongeschiktheid van dien weg is aan de zijde van de Boorlaan niet aangegeven, zoo dat de vreemde chauffeur dit ook niet kon weten. Wellicht dat de directie der Gemeente werken of de Domeinen hier nu een voorzie ning treft. Ondertrouwd: 14 Dec., W. J. G. Garritsen en H. Lucas. A. P. J. v. Lent en H. M. C. Landmeier. M. Kuijn en A. C. Verdel. Getrouwd: 14 Dec., J. v. Gend en J. Pregel. L. Paap en A. C. Duijf. W. Langeveld en M. H. v. Beijen. J. Maten en T. Mooijman. C. Carlier en A. Koppen. J. Breek en I. W, C. v. Ni-1. M. v. Waard en J. v. Kuijk. J. E. F. A. Alberdingk Thijm en S. C. v. d. Meulen. Geboren: 14 Dec., z. van W. J. Rauchbaar- v, d. Akker. d. van M. R. de Ridder-v. d. Wateren, Overleden: 13 Dec., G. Stuut, 35 j., Haze- paterslaan. P. C. v. Dortmondt, 73 j., Kleverparkweg. C. M. Schuit-Vrolijk, 48 j-, Antoniestraat. Zitting van heien. Een geheime brander Voor do Rechtbank hadden zich heden morgen te verantwoorden de fabrikant van kunstbloemen W. J. K. te Haarlem en de bloemist A. P. B., thans bloemist te Zand- voort, vroeger compagnon van K. Hun is ten laste gelegd, dat zij le op 11 November 1921 in een perceel in het Zuider Buiten Spaarne een partij gedis tilleerd in voorraad hebben gehad, die methyl alcohol bevatte; 2e dat zij dien hebben ver kocht, te koop aangeboden en ten verkoop in voorraad gehad; 3e in het bezit waren van bij de Rijks-administratie niet beken de distilleertoestellen, uitmakende een bran derij. Bekl ontken.den, zaj verklaarden dat het gedistilleerd met methyl-alcohol (vuile spi ritus) benoodigd was voor het prepareeren van kunstbloemen. Zij1 hadden dien vuilen spiritus nooit gezuiverd en zoo verkocht of te koop aangeboden. De toestellen wa ren bestemd om chemische proeven te ne men en waren niet geschikt om te distil- leeren. Een uitvoerig getuigenverhoor had plaats, waarna eerst to 1 uur gepauzeerd werd. Veiling. Gisteren zijn geveild de villa's op „Zaadlust" alhier. Geveild werd perceel I f 11.500, perc. II f7000. Hoogst biedende Negri ju. Perceel III f 7.170, per ceel IV f 6.420. Hoogstbiedende G. P. Geukers. De toeslag is bepaald op a.s. Woens dag- Terecht gekomen. Gisteren vermeldden wij dat de 15-jarige Christina Cijs en de 16-ja- rige Jan Cijs zonder voorkennis hunner ouders Zondag j.I. zich van huis begeven hebben. Naar wij thans vernemen zijn zij terecht. Ze hadden zich beiden naar een familielid in Amsterdam begeven en zijn daar behou den aangekomen. DEN HAAG, 14 Dec. Het bericht, inzake de afkondiging van de Grondwetsherziening, be hoeft in zooverre verbetering, dat niet op 2 - uiari 1923, maar reeds op 29 December de plechtige afkondiging in zittingen van .1 Hoogen Raad, de gereohtshoven en de arrondissementsrechtbanken alsmede van de puien of voor de gemeentehuizen zal plaats vinden. De directeur van het postkantoor te Kol lum. die sedert begin September voortvluch tig was, nadat ontdekt was, dat er een te kort in kas was van f 50.000, welk bedrag hij met epeculeeren verloren had, is te Am sterdam gearresteerd, toen hij zich in de Openbare Leeszaal op de Keizersgracht be vond. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een leening ten laste van het rijk van ten hoogste f 350.000.000, waarmede de geheele vlottende 6chuld, die daarvoor in aanmerking komt, zal zijn geconsolideerd, met inbegrip van het nadeelig saldo bui tengewonen dienst 1923. De minister meent, dat het tijdperk van de zeer groote staats- leeningen hiermede te afgesloten. AMSTERDAM, 14 Dee. Naar wij ver nemen, zal omstreeks Juni van het volgende jaar een Hongaarsche Tentoonstelling in 't „Paleis voor Volksvlijt" gehouden worden, waaraan vele industricelen en handeldrijven- den uit Hongarije zullen deelnemen. De lei ding der Tentoonstelling berust bij den heer Kokkink, ex-directeur van de Meta, maat schappij tot exploitaties van Tentoonstellin gen te Amsterdam. LONDEN, 14 Dec. Een niet-officieel bericht aan een der bladen hedenmiddag uit Lausanne ontvangen, meldt, 'dat te Lausanne algemeen het gevoelen heerscht. dat de Tufken hun on redelijke houding zullen opgeven en dat de onderhandelingen zullen kunnen worden voort gezet. LAUSANNE. 14 Dec. In de zitting van he denmorgen toonden de Turken zich veel ge matigder in zake de uilwisseling der bevol king. Men is van meening, dat belanarijke vorderingen zijn gemaakt. AMSTERDAM. 14 Dec. Voor de» Vierde Kamer der Rechtbank stond heden terecht de 42-jarige rijwielhandelaar Gerrit Nat. Hij wordt beschuldigd,* dat hij tweemaal een vrouw in behandeling heeft genomen, ople verende de gevallen genoemd in de artike len 251 en 297, Wetb. v. Strafr. Er waren 25 getuigen gedagvaard onder wie een 5-tal deskundigen. Met het oog op de -zedelijkheid werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Zondag j.I. werd in de Ringvaart tusschen Heemstede en Bennebroek een onderlinge Baarswedstrijd gehouden, georganiseerd door het bestuur voor de Jeugd- en Aspiranten- vischelub „De Vrije Hengel". De uitslag was als volgt: le prijs: W. Vermond, grootste, 32 c.M.; 2e prijs: A. Smal, meeste, 5 stks; 3e prijs L. v. Norde, meeste, 5 stuks; 4e prijs: J. v. Norden, meeste, 4 stuks; 5e prijs: J. Moer kerk, meeste, 3 stuks Troostprijs, kleinste 8 c.M., verwierf de heer G. Beekhuis. Totaal gevangen 19 stuks baars. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Op den Nat. Schietwedstrijd uitgeschreven door de Vrijwillige Burgerwacht afd. Rotter dam werd in het korps cylinder Haarlem no. 3 met 434 p.; in het korps Buks: Voor Va derland en Koning alhier no. 4 met 451 p.; in het korps Marga no. 1 Voor Vaderland en Koning, alhier, met 277 p., en in hetzelf de korps Gen. Joubert, Overveen, no. 8 met 283 p.; in het korps Marga B. W. no. 6 met 264 p. door onzen stadgenoot den heer J. A. Rijkens, H. P. Spoor, F. van Pelt en J. Viet werden persoonlijke prijzen behaald. Don derdag 14 December zal de prijsuitreiking plaats hebben des avonds te 7 uur in café Lion d'Or, Hoogstraat 207, Rotterdam. Gisteravond gaf de 22-jarige prof. Schwembröck uit Berlijn een biljartseance in lokaal Korenbeurs. De voorbereidingen waren van dien aard, dat reeds voor den aanvang de zaal geheel gevuld was met belangstellenden. Geen plaatsje is onbezet gebleven, en de toeschouwers zijn niet teleurgesteld, integendeel, dit was dan ook een der beste biljartseances ooit in Haar lem vertoond. Het pixeeren, masseeren en rappeleeren was in een woord af. Er werd een partij cadre gespeeld van 600 caramboles tegen een der sterkste spelers uit Haarlem. De prof. is er direct in en zijn beginserie is maar eventjes 116 caramboles, gevolgd door 43, terwijl de 3e beurt wederom 124 voor hem worden genoteerd, dan geraakt hij er even uit, om in de 12e beurt 55 te maken, hij heeft er dan 428 en als de tegen partij er 19 maakt, heeft deze speler die er niet in was 81, de 13e beurt speelt de prof. als eindserie 222 en heeft dan een totaal van 650 caramboles. De partij is: 116, 43, 124, 24, 1, 21, 0, 8, 9, 27, 0, 55, 222 650. Het was met de noodige kunststooten een mooie avond. KASTANJEBOOM—D. O. IC. Maandagavond werd gespeeld tusscnen de le vijftallen in café de Kastanjeboom. D. O. K. begon goed. De eerste helft gaat vlug gelijk op, doch in de 2e helft loopt D. O. IC. uit en wint met 10082. In de 2e partij loopt Kastanjeboom snel uit, 80 44, maar dan heeft Kast. nog 13 beurten noodig voor 20 punten, waardoor D. O. K. gelegenheid krijgt om nog tot 94 te komen. No. 3 van de ICast. die er goed in is, laat zijn tegenpartij op 47 staan. No. 4 van D. O. K. blijft in den aanvang nog al achter, doch loopt in het eind in, en komt tot 96. De laatste partij bezorgde D. O. K. den grooten achterstand. Terwijl Kast, er vrij goed in is, maakt D. O. K. er niets van, en verliest dan ook met 10040. De totaaluitslag is: Kastanjeboom 82, 100, 100, 100, 100 482. D. O. IC. 100, 94. 47, 96, 40 377. Zaterdag a.s. zal 'de laatste ronde om het kampioenschap van Nederland gespeeld wor den. De heer Millikówski is uitgespeeld en heeft 5 punten behaald. In de laatste ronde spelen: Berm. de Jongh (wit)Damme, Lochten- berg (wit)I. de Jong. J. H. Vos (wit)J. Noome Mzn. De vijfde ronde verliep als volgt: S. M. Mons wint van J. P. Exel Sr. J. W. van Dartelen -wint van J. v. Looy. H. G. Teoinisse wint van W. v. Daalen. P. J. v. Dartelen remise met P. J. Eype. De afgebroken partij uit de vierde ronde H. G. TeunisseP. J. v. Dartelen, werd door laatstgenoemde gewonnen. De stand na de vijfde ronde is: '1. P. J. Eijpe 9 punten (5). 2. P. J. v. Dar telen 8 punten (5). 3. H. G. Teunisse 7 pun ten (5). 4 J. Lyckletna 5 punten (4). 5. J. W. v. Dartelen 5 punten (5). 6. F. A. Berkemeier 3 punten (3). 7. J. v. Looij 4 punten (5). 8. W. v. Daalen 3 punten (5). 9. S. M. Mons 2 punten (4). 10 J. P. Exel Sr. 0 punten (5). Kampioenschap van Nederland. Zondag j.I. werd de zesde ronde in café Parkzicht gespeeld. De stand is thans: Vos 7 (5), H. de Jongh 7 (5), Damme -6 (5), Hillikowski 5 (6), Noome 5 (5), De Jong 3 (5), Lochtenberg 3 (5). De laatste ronde op a.s. Zaterdag te 5 uur zal dus een van groote spanning zijn. Zondagavond jl. herdacht de „Haarlem sche Damclub" haar 15-jarig beslaan door het geven van een soirée in de groote zaal van het Brongebouw, dit als een waardig slot van de reeks jubileumwedstrijden wel ke door haar onafgebroken vanaf den her denkingsdag (1 Juli 1922) zijn georganiseerd. Toen te ruim half acht alle aanwezigen in de fraai versierde en verlichte zaal een plaatsje hadden gevonden, nam de lsle voorzitter der jubileerende vereeniging, de heer J. W. van Dartelen, het woord om de geschiedenis dezer 15 jaren te memoreeren. In 't bijzonder werd hulde gebracht aan den eenigst overgebleven oprichter der Veree niging, thans eere-lid, den heer W. J. A. Malla en aan de pers voor hare medewer king in al die jaren verleend. Daarna voerde nog het woord de heer H. Koperberg namens de Amsterdamsche Veree- nigingen „Van Embden", „Gezellig Samen zijn", V. A. D., D. O. S. en Jozef Blanke naar en de heer S. S. van Baaien, 2de voor zitter van den Nederlandschen Dambond, namens den Bond, Beide sprekers spraken in 't bijzonder hunne waardeering uit voor den arbeid v^n den lsten voorzitter der jubileerende Veree niging als administrateur van het bondsor gaan en bestuurslid van den bond. Twee fraaie bloemstukken werden daarna door deze sprekers onder daverend applaus aan de jubileerende Vereeniging overhandigd Daarna betrad de heer W. J. A. Matla hel podium om namens de leden der „Haar lemsche Damclub" aan den heer van Darte len een gouden horloge met inscriptie la overhandigen als blijk van waardeering voor het vele werk wat hij reeds voor de Ver eeniging had gedaan, hierbij memoreerende' dat toen door een der leden dit voorstel werd gedaan allen spontaan hiermede in- siemden en ieder hel zijne adn deze hulde blijk had bijgedragen. Zeer onder den indruk van deze onver wachte hulde dankte de heer van Dartelen de leden der „H. D. C." voor dit bewijs van waardeering. Daarna kon een aanvang gemaakt worden met het afwerken van een zeer lijvig pro gramma. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. St. Petrus heeft beslist schik in dezen kleinen snaak, die zijn liefdewerk zoo knap en zoo monter propageert. Hij steekt weer in een even keurig pakjo als bij zijn vorige bezoeken en lacht dezen keer zoo blij als de jonge semi naristen zelf, waarvan hij ons komt ver tellen. Geen wonder! Want hij heeft zoo veel verblijdend nieuws, dat hij nog een heele boel moet bewaren yoor een vol gende keer. Ik mag niet alles verklappen, wat hij te zeggen heeft; men moet hem zelf hooren over de 300 inlandsche studen ten, die Nederland weldra onderhouden zal, over de redding van het seminarie van Wtadiwostock en daardoor i van 150.000 Katholieken van Siberië door Nederlands liefdadigheid, over de semi naries van Voor- en Achter-Indië van Java, China en Afrika door ons ge steund; men moet de foto's zien van de jongens, die Driebergen, 's Bosch, Didam, Zieuwent, Spierdijk en andere parochies tot priester laten opleiden, en men zal. moeten erkennen: dat is nu eens practisch en prachlig werk zoowel van de leiders als van de medewerkers! Delgemeenschap der heiligen laat zich door geen afstand scheiden. Zouden St. iervaas, Willibrord en Bonifatius bii hun prediking in onze gouwen ook geen steun gevraagd en gekregen heb ben in hun eigen vaderland en elders om eigen priesters voor de nieuwe ge meenten te vormen? En kunnen wij nu God wel passender dank brengen daij door Hem priesters weer te geven voor de priesters, die Hij ons en onze va deren zond? Zonder Apostelen geen ge loofsverkondiging! Maar de Katholieke Kerk in Europa kan geen Apostelen ge noeg meer uitzenden. Zij heeft door schisma, hervorming en afval zooveel geleden, dat zij de heidenwereld in geen eeuwen zou kunnen bekeeren. De in- lanJsche priesters kunnen dat wel en veel gauwer en gemakkelijker dan vreemdelingen. Welnu 300 van die priesters met onze hulp gevormd: wat' een zielenoogst zal dat geven! Wat een zegen zal daarop rusten voor de wel doeners zelf! Wie helpt nog mee? Voor 50 cent jaarlijks is men lid van dit mooie, noodzakelijke werk, voor f 2.50 per jaar onderhoudt men als weldoe ner een student en voor f 2500 sticht men een beurs. Dagelijks een Onze Va der met een kort schietgebed zal de aalmoes vruchtbaar maken. Het Rijk Gods door 's menschen medewerking bevolkt blijft toch boven alles 't werk van Gods genade. G. VOSKUILEN. Haarlem, Dec. 1922. M. de Redacteur, Beleefd verzoeken wij u, eenige plaats ruimte in uw blad te mogen innemen, waarvoor bij voorbaat onzen welgemeen- den dank. Op 2 December j.I. was het 5 jaar geleden, dat de R.K. Muziekvereeniging .„Utile Dulci", als onderaf deeling der St. Josephs-Gezellen-Vereeuiging, werd opgericht. De herdenking van dit eer ste lustrum zal begin Januari 1923 door het geven van een feestuiH'oering, luis terrijk worden herdacht. In de afgeloopen vijf jaren van haar bestaan, heeft „U. Daan verschillen de R.K. meetings, vergaderingen en fees ten hare medewerking verleend, zoo dat het bestaan eener R.K. muziekver- eeniging in ons R.K. organisatieleven aan een behoefte blijkt te voldoen. Het is daarom, dat wij èn bij R.K. muziek liefhebbers èn bij onze Roomsche orga- nisatiemensclien, bij het voltrekken van dit eerste lustrum, een ernstig beroep komen doen, oj> hunnen, voor ons zoo noodigen steun. Waarom steunen er verscheidene ka tholieken, hetzij als kunstlievend lid of donateur(trice) nog neutrale muziekver- eenigingen, terwijl deze dikwijls zelfs uit voeringen geven in den Advent of Vas tentijd, en waarom kleppen wij voor ónze vereeniging steeds tevergeefs? La ten wij toch meehelpen onze Roomsche Vereeniging groot te maken, óók door het toetreden als donateur of kunstlie vend lid. Het bestuur zal alle moei te doen voor goede en gepaste uitvoe ringen. Dc vereeniging is verplicht, dit jaar weer eenige nieuwe instrumenten bij te koopen, om een noodige uitbreiding aan het korps te geven. Misschien zijn er per sonen of vereenigingen, die ons,'bij ons eerste lustrum willen gedenken, om zoodoende hun medeleven en belangstel ling te toonen voor onze Roomsche mu- ziekvereeniging Utile Dulci". U, mijnheer de Redacteur, nogmaals on.zen hartelijken dank. Het bestuur van „Utile Dulci' S. KORTHOVEN. C. GILING. J. DUINEVELD,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2