^TStenieuvvs BINNENLAND KLEUR BEKENNEN. In de maatschappij wordt er prijs op gesteld, dat ieder kleur bekent. Er is geen geslacht minder in tel dan dat der modderaars, der visch- noch vleesch-menschen. Met de lauwen wil ten slotte niemand te doen hebben. De plicht kleur te bekennen, dringt echter voor niemand sterker dan voor de Katholieken, omdat zij zoo buiten gewoon bevoorrecht zijn boven anderen. Zij kennen het einddoel, dat voor millioenen ligt verborgen. Zij gaan in tegenstelling met zoo veel anderen in het volle licht van den dag. Ze zijn van den ouden Roomschen adel en.adel verplicht. Geen leer is er, waaruit zoo logisch alle goede dingen voortspruiten, ont bloeien en vrucht dragen als de onze. En als we daarbij bedenken, dat we leven in een bijzonder critieken tijd, die een begin kan worden van bloei, van nog grooter bloei van het katholieke leven, dan klemt die plicht des te meer. 't Is een tijd van angstig zoeken bij alle partijen. We zien zooveel stelsels vergaan, die met veel opoffering werden opgebouwd. Dat komt wijl de leiding ontbreekt omdat de objectieve waarheid niet wordt gekend. Wij Katholieken echter, kunnen die leiding geven, want we kennen die ob jectieve waarheid en wij ontvangen de genade, daarnaar te kunnen handelen. Daaruit volgt dus de plicht, aan de wereld te doen zien, wat het Katholicis me is. Die plicht is niet altijd gemakkelijk te volbrengen. Maar 't blijft elks plicht. Daarom: altijd handelen als flinke Katholieke mannen en vrouwen BINNENLANDSCH NIEUWS. DË NIEUWE BEPALINGEN VOOR DEN ARBEID IN KANTOREN. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ten aanzien van jeugdige personen op 31 Dec. 1922 in werking zullen treden de bepalingen, vervat in 6 van Hoofd stuk IV der Arbeidswet 1919 en de daar mede verband houdende bepalingen om trent arbeidslijsten en arbeidsregisters. Van genoemden datum af zal derhalve een jeugdig persoon (d. i. een arbeider beneden 18 jaar) op een kantoor niet langer mogen werken dan a. op ae eerste vijf werkdagen der week gedurende 8% uur per dag en wel tusschen 8 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags b. op Zaterdag gedurende 5 uren en wel tusschen 8 uur des voormiddags en I uur des namiddgas. Arbeid op Zaterdag tusschen 1 en 4 uur des namiddags zal slechts zijn toege staan in kantoren, gelegen in de gemeen ten Alkmaar, Axel, Genemuiden, Har derwijk, Helmond, Hoorn, Leiden, Roer mond, Sittard, Stavoren, Utrecht, Venlo en IJzendijke, alsmede in kantoren ge legen te HeereHveen. wordt door een jeugdig persoon op Zaterdag na 1 uur des namiddags in een der in den vorigen zin bedoelde kantoren Sewerkt, dan kan hij op dien dag langer an vijf uren arbeid verrichten, doch moet hem hetzij op een anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 1 uur des namiddags vrii-af worden gegeven. Op Zondag mag door jeugdige personen in kantoren geen arbeid worden verricht. Doen zich op een kantoor bijzondere omstandigheden voor of is er een opeen- hooping van werk, dan kan het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie toe staan, dat arbeiders van minstens 16 jaar 10 uren per dag en 55 uren per week werken. De regeling van den arbeidstijd moet blijken uit een arbeidslijst, welke moet voldoen aan de voorschriften van artikel 68 der Arbeidswet 1919. Ook moet in het kantoor aanwezig zijn een arbeidsregister, dat de namen, de voornamen en de geboortedata moet vermelden van de op het kantoor werk zame jeugdige personen, benevens voor elk hunner een aanwijzing op welk blad der arbeidslijst te zijnen of haren aanzien de arbeidsregeling is vermeld. Arbeidslijsten zijn verkrijgbaar aan de postkantoren, Arbeidsregisters worden verkocht door de N. V. Boekhandel v/h Gebr. Belinfante, Kneuterdijk te 's-Gra- venhage. Arbeiders, werkzaam op z.g. fabrieks- kantoren, blijven, wat betreft de regeling van hunne arbeids- en rusttijden, voor hands onderworpen aan de bepalingen, vervat in 4 van hoofdstuk IV der Ar beidswet 1919. Voor verdere inlichtingen wende men, b tot de bureelen der arbeidsinspectie. HET VERVOLGONDERWIJS. De minister van Onderwijs heeft in zijn memorie van antwoord betreffende het in behandeling zijnde wetsontwerp ot herziening van de Lager Onderwijs- 1 et geschreven, dat het vervolgonder wijs niet meer in een behoefte voorziet,' zooals voorheen het herhalingsonderwijs. Op dien grond heeft hij voorgesteld art. 61 der wet van 1920 te schrappen en daarmee den steun, dien het Rijk door de betaling der salarissen van de leer krachten bij het vervolgonderwijs, aan dit onderwijs verleende, geheel te ont nemen. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur van Volksonderwijs zich tot de Tweede Kamer gewend met het dringend verzoek aan dit hoogst be langrijke deel van onze volksontwikke ling al de aandacht te schenken, die het verdient. Er den Rijksstcun, die het tot heden genoot, aan te ontnemen, noemt het hoofdbestuur een aanslag op het be staan en de ontwikkeling van dit onder wijs, dat in het belang van onze jonge lingschap (jongens en meisjes) juist met alle kracht moet worden bevorderd. VERHOOGD INVOERRECHT OP SIGA REN. De Ned. R. K. Vereeniging van Si garenfabrikanten heeft volgend tele gram verzonden aan den Minister van Arbeid „Verzoeken dringend te willen be vorderen, dat wet tot wijziging in voerrecht sigaren Spoedig in werking trede." TUBERCULOSEBESTRIJDING SY- STEEM-EILERS. In een te Amsterdam gehouden bij eenkomst is ingesteld een centrale com missie voor tuberculosebestrijding vol gens het systeem-Eilers. Besloten werd tot de oprichting van een herstellings oord voor tuberculosebestrijders systeem- Eilers, teneinde openlijk te bewijzen wel ke resultaten daarmede kunnen worden bereikt. Een fonds zal worden gevormd. DE GEWEIGERDE PASVISA. De Tribune deelt mede, dat de minis ter van Justitie in een inderhoud met den heer v. Ravesteijn en den Russischen gedelegeerde Rothstein heeft verklaard, dat vijf Russische gedelegeerden geen visa hebben gekregen, omdat hij niet over hun namen beschikte en geen visa konden worden verleend aan anonieme petsonen. De minister verklaarde, dat er zijner zijds, nu hem de namen worden meege deeld, geen bezwaar bestond mee te werken, om de overige Russische gedele geerden toe te laten. VOOR RUSLAND. De Hoogeerw. P. Generaal der Min- derbroedrs, P. Dr. Bernardinus Klumper, heeft een oproep gedaan aan alle onder zijne jurisdictie staande religieusen en alle Tertiarissen om de groote ellenden van het Russische volk te helpen lenigen. De oversten der verschillende Ordens- provincies worden aangespoord de ver zamelde aalmoezen zoo spoedig mogelijk aan het Generalaat te zenden, dat ze dan aan Z. H. den Paus zal overhandigen. Pensioenregeling reserve-personeel. Het monument voor den oud-gezant Mr. L. Regout. De zakelijke bedrijfsbelasting. VERKEER EN POSTERIJEN. Nederland en Denemarken. Uit ©°?is Oost. 22 mille belastinggeld verduisterd. GEMENGD EHEUtfS. Een onmogelijk verhaal. mir Onveiligheid In Limburg. De moord In de Oosterparkstraat te Amsterdam. Uit zonnige Jaren. LEVENSDURF DE KLOVE pteflAOLOOZE TELEFOON) "ORDE EN ARBEID. Uit het miinbedrijf. SPORT EN SPEL. Bestuursvergadering N. V. B. De Conferentie te Lausanne. Uit de Fransche politiek. De staking te Havre. LE HAVRE, 13 Dec. De staking is uit gebroken. De bootwerkers eischen ver hooging van de betaling voor overwerk. Uit het Hoogerhuis. MARKTNIEUWS. Uit het Lagerhuis. Leslie Wilson gekozen. De ontwapeningsconferentie te Moskou. De Duitsche regeering en de groote fabrikanten. „Twintig francs voor u, zoo wij sla gen f" „Goed Stap dan maar in, mijnheer. Ik zal het paard zoo wenden, dat ik even !;oed kan zien als gij wie de fabriek ver- aat. Duchemin nam plaats in het rijtuig, dat de koetsier dan aan de overzijde der fabriek bracht, zoodat beiden het oog Op den uitgang hadden. Eene zooeven ontstoken gaslantaarn wierp haar iicht op de poort. Duchemin had thans slechts te wach ten. De bezoeker was werkelijk Ovide, die Paul Harmant verslag kwam geven van hetgeen wij reeds weten. In den loop van den dag had hij een telegram gezonden, den industrieel mel dende, dat hij om half acht een bezoek zou komen brengen. Op een bepaalden tijd was hij daar. Paul Harmant ijsde van schrik en angst, toen hij het verhaal der misdaad hoorde. De verplettering van den jongen, die het slachtoffer was geworden van Ovide's afschuwelijke misdaad, scheen hem verschrikkelijk en dat verheelde hij niet „Ja, daarin hebt gij gelijkantwoord de Ovide, „maar wat kon ik er aan doen?" „En zijt gij er zeker van dat Jeanne werkelijk dood is „Hoe zou zij niet dood zijn, na die stel ling van meer dan 600 kilo's op het hoofd gekregen te hebben Ik heb haar gezien even als ik u thans zie, zielloos op het trottoir uitgestrekt, met eene gapende wond aan het voorhoofd. Gij kunt gerust zijn, die zal er niet van opstaan, zooals Lucie." Paul Harmant was doodsbleekhij beefde aan al zijne ledematen. „Zoovele misdadensprak de in dustrieel, „zoovele misdaden om mijn heil te verzekeren 1" „Ja, ja, neefje. Wanneer men eenmaal in dergerlijk raderwerk is terechtgeko men, dan wordt men niet meer losge laten. Eerst de vinger, dan de hand, na de hand de arm en dan volgt het hoofd!" De millionnair rilde. Onwillekeurig dacht hij aan het schavot en bracht beide handen aan den hals. De ongelukkige meende reeds het mes der guillotine te voelen. Ovide ontging het niet hoe angstig hij was. „Eens gedaan, blijft gedaan," zeide hij, „Kom, kom! Waarom zoudt gij u thans het leven gaan vergallen Spreken wii over iets anders „Waarover „Over zaken, parbieu I" „En welke zaken dan „Over onze, over mijne zaken dat is toch hetzelfde. Ik heb mij steeds tegen over u als een vriend, een waar vriend gedragen, zonder op het gevaar te let ten, waaraan ik mij om u blootstelde. Ik dacht zelfs niet aan voorwaarden en toch was 't wel de moeite waard. Doch na hetgeen ik heden morgen verricht heb, is het gedaan, ik heb er meer dan genoeg van Adieu Parijs 1 lk vertrek!" „Vertrekt gij „Wel ja, ik vertrek." „Hebt gij schrik „Dat is het juiste woord niet, want ik heb op voldoende wijze mijne voor zorgen genomen. Maar enfin, men weet nooit wat er gebeuren kan. Voorzichtig heid is de moeder der wijsheid, zegt het spreekwoord. Ik acht het voorzichtig de grenzen over te steken en mij tegen alle navorschingen te vrijwaren, zoo men 't toevallig in het hoofd mocht krijgen zulks te doen." „Wat vreest gij dan vroeg Paul Harmant. „Wat een naive vraag, vriend 1" Mij dunkt, indien alles afgeloopen is in de Git-le-Coeurstraat, zooals gij mij verteld hebt, dat er dan niets te duchten is." „Dat is mijn meening ookMaar ik begin oud te worden. Ik begin behoefte te gevoelen aan een rustig en bedaard leven. Mij dunkt, ik zal niet gerust meer slapen, alvorens de grenzen tusschen mij en dit land gebracht te hebben." „Dan verlaat gij mij I" mompelde de industrieel op melancholischen toon. „O, ik hoop toch dat het niet in uw brein zal opkomen u te beklagen. Ik heb alle distels en doornen, die u tot last konden verstrekken uit uwe om geving verwijderd. Ik heb alle gevaren doen wijken, zonder dat gij daartoe de dc hand hadt uit te stekenGij kondt bevelen, en ik voerde uit. Ik meen dat ik geen verwijten verdien, beste neef, maar warme dankbetuigingen Slechts op het oogenblik dat gij mij niet meer noodig hebt, ga ik. vertrekken." „En waarheen." „Ik keer naar Amerika terug. Ik houd veel van dat land." „Naar New-York „Neen, daar ben ik te goed bekend. Ik ben van plan naar Buenos-Ayres te gaan. Meer dan eens heeft men mij die stad geroemd." „Welaan dan Ook daar zal uwe rente geregeld worden uitbetaald." Ovide vertoonde een zonderlingen grijnslach. „Ho Ho neefriep hij uit. „Eer stens moet ik u zeggen, dat mijne rente vrij karig is. Ik heb meer appetijt. En overigens, men is ook nooit van iemands leven verzekerd. Laat ons eens veronder stellen, dat gij uwen tol aan de natuur betaalt. Het is wel niet waarschijnlijk, dat 't zoo spoedig gebeurt, raaar de moge lijkheid bestaat er toch voor. Wie zou mij na uwen dood die rente uitbetalen?" „Zoo gij het kapitaal in handen hadt zoudt gij het in enkele maanden, mis schien wel in enkele dagen verspeeld hebben." Met een spottenden lach om de lippen groette Ovide op militaire wijze. „Dank u zeer voor uwe bezorgdheid! Op mijn eerewoord, ik ben er zeer door getroffert. Misschien zult gij uwe goedheid voor mij nog een stap verder drijven en mij onder curateele doen stellen, niet waar, goede beste neef?Doch ik houd meer van een kapitaal dan van de rente." „Wanneer vertrekt gij „Zoo spoedig mogelijk. In acht dagen." „Welke som vraagt gij „Ik zal u in eens al mijn eerste en mijn laatste woorden zeggen. Wij zullen dus niet loven en bieden. Ik wensch van u vijfhonderd duizend franken te ontvan gen." „Gij zult ze hebben." „Wanneer „Bepaal zelf den dag." „Uitstekend Zeer lief van u, neef! Ik zal aanstaanden 'Zaterdag over acht da gen te Havre scheep gaan.... Aan staanden Donderdag zullen wij nog eens samen dineeren om een laatste traan te storten bij de gedachte aan ons af scheid. Dan zult gij mij tevens de afge sproken som overhandigen." „In bankbriefjes?" „Ja. ik zal zelf wel wissels op Amerika nemen." „Tot Donderdag dan Waar zullen wij elkander treffen ,;Ik zal u hier komen afhalen." Paul Harmant's gelaat werd zeer som ber. „Maar wat is er dan toch vroeg So- liveau. „Uw vertrek boezemt mij angst in. Een voorgevoel zegt mij, dat dit ons ongeluk zal aanbrengen.1' Volgens de Memorie van Antwoord be treffende de oorLogabegrooting, kan indie ning van een wetsontwerp, houdende een nieuwe pensioenregeling voor het reserve- personeel spoedig worden tegemoet gezien. Het monument op het graf van wijlen mr. Regout, oud-gezant bij den H. Stoel, zal be slaan uit een schuin staande marmeren plaat, waarop de buste tn profiel van den overledene, links en rechts de wapens van Nederland en van den H. Steol. Een door 2 treurende engelen gedragen plaat, aansluitend aan de eerste, draagt een Fransch opschrift en wordt geflan keerd door twee figuren, voorstellend 4-n dood en de verrijzenis. (Centr.) Een adres aan den Minister van Financiën. Door het Bestuur van den Nederlandse hen Middenstandsbond werd gisteren een adres ge richt aan den Minister van Financiën betref fende de Zakelijke Bedrijfsbelasting, zooals de ze daartoe bevoegd door de wijziging, welke ArL 240 der Gemeentewet heeft ondergaan door verschillende gemeentebesturen is inge steld. Behalve dat de al of niet uitvoering ervan geheel afhangt van het inzicht van hel betrok ken gemeentebestuur, waardoor de concurren tie in de eene gemeente zooveel meer ver zwaard kan worden dan in de andere gemeente, zijn het juist de middelsoort bedrijven, die de lasten der Zakelijke Bedrijfsbelasting het moei lijkst kunnen opbrengen. Het bestuurt wijst er op, dat juist deze toch vrijwel de kracht van het groot-kapitaal missen, waardoor zij voor een meerderen druk niet voldoende weerstand bezitten, terwijl zij anderzijds getroffen wor den door de mededinging der kleinbedrijven die buiten de belasting vallen. Het bestuur ziet zeer goed in, dat, zoo kort na het verleenen van bevoegdheid in de wet aan de gemeentebesturen door het instellen eener Zakelijke Bedrijfsbelasting hel belasting gebied hunner gemeenten te verruimen, een formeele intrekking diar bevogdheid vooralsnog niet verwacht kan worden. Het Bestuur van den Middenstandsbond acht het zeer goed mo gelijk, dat, gezien de ervaring, welke de prak tijk in dezen reeds geleerd heeft bij de ge meenten, weike van deze bevoegdheid reeds gebruik maakten, door den Minister aan de ge meentebesturen met het oog op de voortduring der malaise in handel en industrie de omven- schelijkheid wordt te kennen gegeven om thans tot invoering eener Zakelijke Bedrijfsbelasting over te gaan en voorts aan die gemeentebestu ren, welke reeds de belasting hebben Ingevoerd een (zij het ook tijdelijk) buiten werking stellen aan te bevelen Ten slotte doet het bestuur een ernstig be roep op den Minister om in die richting zjjn in vloed te willen doen uitoefenen, omdat de ernst van den toestand naar adressant's in zien daartoe zeker aile aanleiding geeft. Eerstdaags zuilen telefonische proefge sprekken worden gehouden tusschen Neder land en Denemarken. Den lien November stond voor den Raad van Justitie te Sc.nr.rang terecht: P. M., vroe ger buitengewoon deurwaarder bij den raad van. justitie aldaar die 28,087,89 aan belas tinggelden heeft verduisterd. Van dat door beklaagde geïnde geld is niets teruggevonden dan de ter zitting aan wezige 450 gulden. Het O.M. eischte veroordeeling van bekl. tot 4 jaren gevangenisstraf en betaling van de kosten van het geding. Bekl. zag van eenige verdediging af met de woorden: „als de heeren mij veroordeelen willen, soedah." De „N. Venl. Crt." maakt melding van vol gend afgeluisterd gesprek, dat een paar amb tenaren van Waterstaat in den trein hielden: „De een ging voor het onderzoek van een Waterstaatswerk naar Limburg en de ander moest.... nu dat doet allemaal niet ter zake. Terzake doet wel een verhaal, dat die twee de ambtenaar zijn collega opdischte. Door het departement van Waterstaat was aan een weduwe van een waterstaatsbeambte een jaarlljksche gratificatie toegestaan van 100. Natuurlijk moest het departement zich op de hoogte stellen, of de weduwe nog leefde en of haar dus het geld nog moest worden uitgekeerd. Daartoe.had men den voor den ambtenaar waarschijnlijk wel gezelligen, maar voor den slaat zeker niet voordeeligen weg gevonden, 'n ambtenaar ieder jaar van 't plaatsje X, in N.-Br. te zenden naar Den Haag, om zich daar te overtuigen of 't mensch nog leefde. Hij ging op visite, dronk een kopje koffie en keerde terug naar zijn woonplaats, met de wetenschap, dat de weduwe nog leefde en eeu declaratie van idem zooveel voor vader tje staat. En de weduwe kreeg haar honderd gulden. Het duurde zoo acht jaar. Bij zekere visite vroeg de ambtenaar on der een vertrouwelijk kopje koffie, of de we duwe wel wist waarom hij eigenlijk ieder jaar een visite kwam maken. De weduwe wist het niet, waarop de amb tenaar haar de wetenschap rijker maakte, dat hij kwam kijken of ze nog leefde: „Als ik niet kom kijken, krijgt u ook uw toelage niet." „Maar mijnheer," antwoordde zij verbaasd, „dat kan tooh niet. De toelage voor dit jaar heb ik immers al ontvangen!" Zou het ook kunnen zijn, dat deze ambte naren liuit luisterend publiek een kool ge stoofd heiben? Uit' Heerlen wordt aan de „N. R. C." ge meld, dat in den nacht van Maandag op Dins dag arbeiders uit Vaals, die zich naar hun werk te Aken begaven, in een kuil langs den weg gevonden hebben, iemand uit het Vaal- serkwartier. De man was vreeselijk verwond en van alles beroofd. De geneesheer kon geen hulp meer verleenen; de man is spoedig over leden. Dien naoht zijn in het MoJenbergpark al daar twee Duitschers aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van verschillende sleutels, maskers en schijnpistolen. De onveiligheid neemt hand over hand toe; ten plri'elande organiseert men reeds nachtwachten en bet toezicht in de steden vraagt steeds meer op offering van de politie. De Koningin verleent gratie. „De Amsterdammer" (Chr.) deejl het vol gende mede: Het is nu ruim een jaar geleden, dat op een Zondagavond in de Oosterparkstraat in de hoofdstad de droevige geschiedenis plaats had, waarbij een vader zoodanig door zijn dochter met een mes werd gestoken, dat de dood spoedig volgde. De dochter is toen door de rechtbank ver oordeeld en onderging haar straf in de Rot- lerdnmsche gevangenis. Tijdens het jongste koninklijk bezoek aan de hoofdstad, begin Nov., heeft de Koningin in audiëntie ontvangen den echtgenoot van deze vrouw. Ter audiëntie kreeg de man van de Koningin vergunning om haar een om standig verhaal te doen hoe de zaak zich had toegedragen, waarna hij aan de Koningin overhandigde een verzoek om gratie voor ziin lichamelijk ongelukkige vrouw. Wie zal de blijdschap van deren man en zijn familie schetsen, toen eenige dagen gele den het bericht kwam, dat de Koningin aan de vrouw gratie heeft verleend en zij dus de gevangenis mag verlaten. Haar man heeft haar daar afgehaald. Onder dezen titel geeft in De Journalist de heer D. Hans, voorzitter van den Journalisten kring, bij het verlaten van de parlementaire perstribune eenige collegiale herinneringen, waarvan het volgende in ruimer kring belang stelling verdient. „Onze tribune! Och, hoe schamel, hoe bescheiden ziet zij Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50,franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p, 3.25 Roman van denzelfden popula-'ren schrijver. Prijs gebrocheerd ƒ2.25, franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, Haarlem. er uit. Een pijpenla. Een kippenhok. Een iet wat corpulent coillega is al dadelijk uitgeslo ten van een benoeming tot parlementair jour nalist: hij kan er niet op. Noch op de groo te", noch op de .kleine" tribune. Nooit heb ik beter ons sjofele bezit beseft, dan toen ik enkele jaren geleden ineen buitenlandsoh parlement stond, en daar de perstribune, en daar de persvertrekken zag: m'n oogen èn m'n mond gingen wijd open van pure ver bazing. Maar de Kamer zelf was ook steeds ellendig behuisd en vandaar dat wij over ons deel nooit hard mochten klagen. Toch hebben we (weet ge 't nog, collega's?) jaren geleden geweigerd ons „nieuwe'' wachtvertrek in de Eerste Kamer te betrekken, omdat een blind paard er geen scha kon doen. Het hielp. We kregen meubeltjes. Kleedjes. Een zeil. Vic torie! Is er dan in die 17 jaar niets aan ons home in de Tweede Kamer verbeterd? On dankbare! Ik heb allerlei ingrijpende reorga nisatieplannen zien uitvoeren. Ér is een snoe zig alkoofje bijgebouwd, dat wij „de bedstee'' noemden, en waarin collega Plemp vroeger nog al eens ging ritten, als een leeuw in een hondehok. Er zijn electrische belletjes naar de looperskamer gekomen. Er is een rand glas- met-kippengaas, aangebracht, opdat we geen ongerechtigheden beneden op de kostbare en kostelijke hoofden kunnen laten vallen, gelijk vroeger wel gebeurde. We hebben sleutels op onze lessenaars gekregen. En de jongste her vorming, de allerjongste, kort voor mijn af treden, was: het aanbrengen van kleppen op de inktkokers. Hoe gelukkig voel ik me, dat ik dit laatste nog heb mogen meemaken 1 Ja, royaal hebben we 't nooit gehad. Maar zie, juist nu ik heenga worden er bij de tri bune behoorende appartementen uitgebreid. Ge krijgt er kamers bij, collega's. Zelfs werd over de versiering daarvan reeds gemompeld in de laatsle dagen dat ik er .was. Het wordt ruim. Hel wordt vorstelijk. Is hel geen schrikkelij ke pech voor me? Ik heb den tijd meege maakt, dat we, als er comité-generaal was, aan de voeten van den Roomsch-Koning moes ten gaan zitten, op den rand der Binnenhof- fontein. Die dagen van ballingschap zijn reeds jaren voorbij. Maar nu het nog beter wordt, nu ge een eigen vleugel van het gebouw krijgt, nu moet ik weg. Aan de grens van het beloofde moet ik blijven staan 10(1» Het voorstel van den Bondsraad van den Nederl. Mijnweikersbond heeft in de gisteren gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van den Christelijken Mijnwerkersbond een punt van bespreking uitgemaakt. Het Hoofd bestuur sprak zijn voldoening er over uit, dat d« Nederlandsche Bond zijn gestelden eisch van invoering van het minimum toonstelsel ter zijde heeft gesteld, omdat bij doorvoering van dit voorstel dit een loonsverlaging van het minimumloon van 6.20 beteekent voor den houwer. Het bestuur van den Christelijken Mijnwer kersbond gaat evenals de Bondsraad van den Ned. Mijnwerkersbond volkomen tccoord met den edsch van 8 pet. loonsverhooging. Een daartoe strekkend voorstel zal in samenwer king met den Prot. Christelijken Bond bij de Contact-commissie worden ingediend door het bestuur van den Christelijken Mijnweikersbond. Over een eventueele staking aan de drie Oranje Nassau-mijnen te gaan onderhandelen, vindt het Hoofdbestuur van den Chr. Bond minder goed voordat de vergadering van de Contact-commissie heeft plaats gehad. Het H. B. wenscht de onderhandelingen in de Con tact-commissie af te wachten voordat het ne men van andere maatregelen een punt van be spreking kan uitmnhen. Door het bestuur van den Ned. Mijnwer kersbond wordt ons medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat bij invoering van het mi- njmum-loonstelsel een loonsverlaging zou plaats hebben. Zaterdag jl. vergaderde het N. V. B.-bestuur. Bij de bespreking van het rapport, uitge bracht door de N. E. C. over de verbetering van de spelqualileit, welk rapport als bijla ge van de notulen in druk zal verschijnen, werd in beginsel besloten de korte hand leiding voor de theorie van het voetbalspel te herzien en de copy gereed te maken, ten einde haar wederom te laten herdrukken bij d enaanvang van het volgend seizoen. Besloten wordt de vereeniging Zwolle, welke ondanks herhaaldelijke- aanmaning nalatig is gebleven in bet voldoen harer verplichtingen, te royeeren. Naar aanleiding van een van de vereeni ging „De Zwaluwen" ontvangen schrijven wordt besloten op 8 April 1923 voor tegen de Corinthians te spelen wedstrijden, vrij stelling te geven aan de vereenigingen, welke spelers voor het elftal moeten afstaan, in dien althans het verloop van het competi tie-programma zulks mogelijk maakt. Naar aanleiding van een van den Duilschen V. B. ontvangen verzoek om een wedstrijd tegen zijn vertegenwoordigend elftal te spelen, wordt tot inwilliging daarvan door het be stuur bestolen, indien overeenstemming met betrekking tot de voorwaarden kan worden bereikt. (Sp. Kr.) LONDEN, 13 December. Lord Curzon, die de commissie voor het vraagstuk van de ti.' -dorheden voorzat, heeft vandaag aanloi- gevonden, namens alle geallieerden, O-a ernstige waarschuwing uit te spreken tot de Turksche afgevaardigden, naar. aan leiding van de houding, door hen op dit stuk aangenomen. Ourzon's voors feilen van gisteren werden volkomen en met warmte gesteund door den Amerikaanschen waarnemer en door de Fransche, Italiaansche, Grtoksche en Ser vische afgevaardigden, zoodat de Turken zich in een positie van isolement bevonden. De redevoering, die Ismet pasja vandaag hield, toonde zoo weinig voortgang aan, ver geleken bij de houding, die hij gisteren aan nam, dat lord Curzon, volgens berichten aan de nieuwsagentschappen, te kennen gaf dat, als Ismet geen redelijker houding aan nam, de Ohris'en-natie3 geen alternatief zou den hebben dan uit Lausanne te vertrek ken en de conferentie te verlaten. Curzon, die met groote ernst sprak, wees erop, dat de kwestie van de minderheden meer aandacht trok in de geheele wereld dan elke andere kwestie, die door de con ferentie te Lausanne werd besproken. Naar onze oplossing daarvan zullen wij beoor deeld worden," zeide hij. „Als de conferen tie strandt op de kwestie der minderheden ab wij Lausanne verlaten om die kwes tie zal er dan één enkele stem opgaan voor de Turksche de'egatie? Zij kan s'.eun krijgen uit Angora. Zij zal nergens anders vandaan steun krijgen." „Ik heb duidelijk gesproken, en mijn collega's zijn het met mij eens. Ik maak deze opmerkingen in een gevoel van vriendschap, maar zij zijn zeer wel-over- wogen." LAUSANNE, 13 December. De com missie voor de territoriale aangelegen heden is vanochtend onmiddellijk begon nen met de bespreking van het vraag stuk van de minderheden en heeft beslo ten, 'een sub-commissie te vormen om de bestudeering van die kwestie voort te zetten. PARIJS, 13 December. De senaatscom missie voor de buitenlandsche zaken heeft een langdurige ged ach ten w isseilingr gehouden over de conferentie te Lon den en de eventueele bezetting van de Roer. Zij heeft haar voorzitter opgedra gen, Poinoaré te verzoeken, haar zoo spoedig mogelijk inlichtingen te verschaf fen. PARIJS, 13 December. Poinoaré heeft in den ministerraad, die onder voorzit terschap van Millerand vergaderd heeft, een uiteenzetting gegeven van de on derhandelingen te Lausanne en van de besprekingen, die te Londen zijn begon nen, en op 2 Januari te Parijs zullen worden voortgezet. LONDEN, 13 Dec. Bij een korte be spreking van de kwesties van het her- stel en de geallieerde schulden wees Bir kenhead op de mogelijke gevaren, die konden voortspruiten uit de Fransche bezetting van de Roer. Grey zeide, dat do schadevergoeding niet afzonderlijk moest worden beschouwd maar als een deel van het heele vraagstuk. Hij noemde de politiek van de nota van Balfour steriel, en stelde voor dat, in het belang van den politieken vrede en het economisch herstel van Europa, Engeland de schulden van zijn bondgenoot en zou kwijtschelden. Hij sprak de hoop uit dat een dergelijke kwijt schelding de vrees voor iederen wedloop in de bewapening zou wegnemen en den toestand in Europa zou verbeteren. Hij AMSTERDAM, 13 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 231 vette kalveren le kw. 1.90, 2e kw. 1.60, 3e kw. 1 30 per K.G.; 42 nuchtere kalveren 1622 per stuk; 519 vette varkens le kw. 1.181.20, 2e kw. 1.141.17 per K.G. schoon gewicht. ENSCHEDE, 12 Dcc. Eieren. Op de weekmarkt waren aangevoerd 9400 kippen- 1115 cent en 3000 eendeneieren 1415 cent peT stuk. ROOSENDAAL, 12 Dec. Boter. (Coöp. Brabantsche Botermijn). Hoogste prijs 2.31, middenprijs 2.20, laagste 2.15. WOERDEN, 13 Dec. Kaas. Ter markt waren 282 partijen, le soort 6165, 2e soort 5760, rijksmerk 58—67. Handel matig. AMSTERDAM, 13 Dec. Aardappelen. (Be richt van Jac. Knoop.) Zeeirwsche bonte 3.20 3.30, id. blauwe f 2.502.70, id. Eigenhei mers 1.80—2, id. blauwe Eigenheimers f 1.90 2, Noord-Holiandsche blauwe f 1.80 id. bon te f 2, Zeeuwsohe Eigenheimers poters f 2, meende dat wat Frankrijk het meest ver langde, veiligheid was, en, als wij da Fran sche regcering te gemakkelijk geneigd von den om krachtige maatregelen te nemen» en meer Duitsch gebied te hezetten, meende hij, dat de werkelijke reden daarvan was niet zoo zeer, dat zij contanten van Duitsch- land weaschte te krijgen als wel de veilig heid, die zij meende noodig te hebben en geloofde te hebben verloren door hat ver strijken van het EngelseWFransch-Amo- rikaausch verdrag. Op den langen duur echter vergrootte geen enkel volk zijn eigen veiligheid door het bezetten van groote stukken grondgebied, die bewoond werden door een volk, dat verschilde van het eigen. Salisbury hoopte, dat de Fransche staats lieden den raad van Grey zouden overwegen. Hij wilde niets weten van de bewering, dat de conferentie te Londen mislukt was. Wat gebeurd wa3, was in waarheid en in feite een verdaging en niet een eind. Hij hoopte, dat de conferentie te Parij3 in staat zou zijn, tot een of ander voorstel te komen, dat de goedkeuring der Fransche regee ring zou verkrijgen. i_j I, LONDEN, 13 December. Er hadden van middag bij den vragentijd heftige tooneelea plaats. Het lawaai duurde een minuut of tien. De labourleden, die ontevrelen wa ren over het antwoord van Bonar Law no pens de werkloosheid, protesteerden veront waardigd en bestormden hem met nijdige vragen, ongeacht het feit, dat de Speaker aan een ander lid het woord had gegeven om een vraag te stellen over een ander onderwerp, 'n Half dozijn labour-ledan ston den samen vragen uit te schreeuwen en hevig te gestituleeren. De Speaker stond op, maar de labour-leden bleven staan, hoe wel een van hen verklaarde: „Wij vatten den Speaker niet aan, maar de regeering" Toen bedaarde de storm even, maar spoe dig stak hij weer op, en werd er weer lawaai gemaakt en geschreeuwd. Ten slotte gaf Bonar Law een wederantwoord nopens de maatregelen der regeering tegen de werkloosheid, en wees erop, dat het hem onmogelijk was, iets meer te zeggen, waar op de orde werd hersteld. LONDEN, 13 December. Kolonel Wilson, de eerste regeerings-whip, die bij de al gemeens verkiezing werd verslagen, is met groote meerderheid te Portsmouth gekozen. MOSKOU, 13 December. Het Russisoh telegraafagentschap meldt: In de vergade ring van heden van de .ontwapeningscon ferentie oonstateerde do Russische afvaardi ging, tegenover de verklaringen van de Poolsche, Finsche, Estlandsche en Letland- sche delegaties, die de oplossing van de kwestie van de feitelijke ontwapening op deze conferentie onmogelijk achtten, en de instelling van een commissie van deskun digen daartoe voorstelden, dat da geheele Poolsche delegatie niet geneigd was, welke stappen dan ook naar de feitelijke ontwa pening te doen. Dit maakte, dat de werk zaamheden van de oonferentie werden af gebroken. Het vertrek van de gelelegeerden zal in de eerstvolgende dagen plaat» Unit- ben. BERLIJN, 13 December. Naar de Zeit meldt, heeft de rijkskanselier een bespre> king gehouden met vertegenwoordigers van de Duitsche nijverheid waaraan ook Hugo Stinnes heeft deelgenomen. Deze bespre king heeft eiken twijfel of de Duitsche industrie bereid .zou zijn de regeering bij te staan bij de oplossing van het vergoe dingsprobleem weggenomen. Hillegommer landaard appelen f 34, Drent- sche Eigenheimers f 1.70—1.80, allies per H.L. AMSTERDAM, 13 Dec. (Noteering v/h. Nieuwe Vedlinggeb. expl. De Jong Koene.) Doyenne de Comace 4260, Eva Ballet f 28 38, Nouveau Poteau f 815, Soldat Labou- reur f 1424, Beurré Clairgeau 1826, Jo- denperen f 79, Bezu van Schonauen f 10 13, Vijgenperen f- 1016, Giesen Wildeman f 912, Winterjannen f 79, Kieiperen 7—9, Hollandscih Witlof f 32—36, Belgisch id. 34—40, Blloemkool I f 912, id. II f 6—8 Tomaten f 21—32 per 100 K.G.; Sprui- len f 1.101.30, Uien f 1.101.40 per zak; Slerappelen f 1020. Goudreinetten extra f 2632, id. I 1014, Gravensteiiners f 12 16 Cox Pomona extra 2432, id. I f 10 14, Huisman zoet f 79, Jaap van Dirkzoet f 810, Benderzoet f 710, Ghampagnezoet f 812, Zoete Bellefleur f 8—12 per 100 K.G. Bloemen. Ghrysanlhenums 1626, Ro zen f 823, Cal la f 2228, Snijgroen 49, Seringen f 1628, Tulpen f 34.50, Am. Anjers 1217 ner 100 »tuks; Fr. Anjers f 0.600.75 id. Margrieten f 0.180.20 per dozijn; id. Pepers 34.20 per mand. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6