De 27e ROTTERD AMSCHE PREMIELEENING 150.000 - 100.000 - 50.00© - 25.000 - 10.000 - enz. Twee Millioen Gulden!! Sta* nieiwiia,leen BINNENLAND De eerste trekking heeft plaats Woensdag 20 December aBs. te Hmsterdam Feestgebouw Bellevue, ingang Rlarnixstraa!. üanwang 6 uur BINNENLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. KUNST EN KENNIS. is heden in zee gegaan met uitsluitend contante premiëu, waaronder hoofdpremiën van Totaal in de 5 klassen 72.000 premiën met een totaalbedrag van blfna Onderafd. Haarlem en O. van den Nederl. Bond van Gemeente- Ambtenaren. HET SOCIALISTISCH VREDES CONGRES. Ter waarschuwing. Gereed zijnde wetsontwerpen. Bezuiniging bij de Raden van Arbeid. De Tabakswet, Geen wintersteunregeling. Staten- en Gemeenteraads verkiezingen. Een zwaar belast Hoogheem raadschap. Inbraak in een Registratiekantoor. Twee meisjes overreden. Een melkoorlog. Onvoorzichtig! Een waarschuwing. De rijschool te Amersfoort. Daarom roepen wij de weinigen die nog geen Rot^rdammertje kochten toe Ook voor U draait onze onfeilbare Simplex, ook voor U is het mogelijk golijk reeds met tienduizen den het geval was, dat Vrouw Fortuna U zal gedenken. Waarom U niet en anderen wel. Haast U daarom en koopt heden by onze agenten een Rotterdammer^ van de z/e Zorg! er daarom voor dat U tijdig een nieuwe obligatie in Uw bezit heeft, U trekt dan reeds bij de eerste trekking mede. De heer BRUCR beantwoordt nog eenige T instellingen ten dienste der aangesloten sprekers betrefefnde onderwijszaken. De heer PEPER repliceert nog even. I De heer WOLZAK stelt voor, wat de af schaffing van den vacantietoeslag betreft, in het besluit van Bi en W. op te nemen dat de loonen van het gemeente-personeel in het jaar 1023 niet mogen worden gedrukt, ook niet door eventueel door het Rijk te nemen maatregelen. Gestemd wordt over de motie-Peper be treffende een heffing ineens. Verworpen met 1 stem voor. Aan de orde is de motie-Peper betreffende het waterleidingbedrijf. Zij wordt verwor- l>en met 1 stem voor. Aan de orde is het amendement-Wolzak inzake den vacantietoeslag. De heer BOMANS vraagt dat B. en W. rich over dit voorstel rustig in mogen be raden. De heer Reinalda meent dat het voorstel B. en W. nu in stemming moet komen. De heer BOES wil de intrekking der va- cantietoeslagen beperken tot salarissen bo ven 2500. Besloten wordt de stemmng over den va cantietoeslag aan te honden tot morgen. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagmiddag 2 uur. Ingekomen stukken. Ingekomen is: Een adres van de afd. Haarlem van den Wed. Fed. Bond van Personeel in openbaren dienst waarin dringend verzocht wordt om de loonen en de rechtspositie van het personeel ongewijzigd te laten. Een verzoekschrift van 12 organisaties van gemeente-personeel om het voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende den va- eantiefoëslag niet aan te nemen; Een adres van de Afd. Haarlem van den Ned. Bond van Werklieden in overheidsdienst waarin met den meesten aandrang wordt ver zocht met de uitkeering van den vacantiebijslag te blijven doorgaan: (Laatstgenoemde drie adressen te behandelen bij punt 2 van de agenda. Een schrijven van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van de in de raadsverga dering van 15 Nov. jJ. gevoerde besprekingen ter zake van hun voorstel tot verhooging van het crediet voor den verbouw van het gym nasium. Besloten wordt: I. Om in verband met een ingekomen ver zoek aan Regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis machtiging te verleenen tot het aan gaan van een hypothecaire geldleening groot ten hoogste f 30.000 bij de Nutsspaarhank, waarbij hypothecair moeten worden verbonden eenige landerijen aan het Ga®thuis"in eigendom toebehoorende liggende in de gemeenten Vel- sen en Schoten te zamen groot 22.38.02 H.A., zulks ter bestrijding van de kosten van uitbrei ding der Zusteikamers en van de meerdere kosten vallende op verbouwing en inrichting van den opbouw. II. Om de huur van een stukje grond ge legen tusschen bet perceel aan de Kleverlaan nr. 7 (Sectie G nr. 2101 en het water van de Algemeene Begraafplaats, ingevolge raadsbe sluit van 25 Mei 1921, nr. XI (volgnr. 51) ten name staand van „Erven L. F. H. Geurten.' met ingang van 1 Januari 1923 over te sehrij ven op naam van „H Zipp"; III. Voor de som van f 6.065 aan te koo- pen het perceel grond, kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie A nr. 1853, groot 370 e.A., gelegen ten Noorden van de Delft en ten Westen van de Duvenvoordestraat. c. Gesteld wordt in handen van B. en W. teneinde daaromtrent het advies in te winner v n de Centrale Commissie van Overleg: Een verzoekschrift van de afd. Haarlem van het Nationaal Verbond van gemeente-ambtena ren om over te gaan tot vaststelling eener ver ordening tot regeling van de rechtspositie der ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, onder bijvoeging van een Ontwerp dezer ver ordening. WIT-GELE KRUIS. Woensdagmiddag hield de geconstitu eerde R. K. Dioc. Federatie van hetWit- Gele Kruis in het Bisdom Haarlem een algemeene vergoadering in de Sociëteit „St. Ravo". Na opening op de gebruikelijke wijze, heette de voorzitter, dr. W. Canoy, uit Bovenkarspel, allen welkom en uitte den wensch, dat statuten en reglement van het Wit-Gele Kruis thans definitief zui len vastgesteld worden. Hierna werden de statuten artikelsge wijs behandeld. De federatie wordt aan gegaan voor den tijd van 29 jaren. Het doel der federatie is, de plaatse lijke en gewestelijke vereenigingen, met behoud van ieders zelfstandigheid, nau wer aaneen te sluiten en met meer een heid en kracht de ziekenverpleging en volksgezondheid te kunnen bevorderen. Door verscheidene middelen zal men dit doel trachten te bereiken, o. m. door mede te werken tot het benoemen van R. K. ziekenverpleegsters, het benoemen van R. K. vroedvrouwen, door het op richten en in standhouden van centrale vereemgingên. Lid kunnen zijn alle bisschoppelijk goedgekeurde en rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen tot bevordering van ziekenverpleging en volksgezondheid. Door Lutjebroek werd bezwaar ge maakt tegen het uitbrengen van een ge lijk aantal stemmen door iedere afdee- ling. Men zou dit liever ingericht willen zien naar het aantal leden. Geantwoord wordt hierop, dtat deze zaak bij Huishoudelijk Reglement gere geld is. Voorts vrijst Lutjebroek er nog op, dat men, indien men subsidie wenscht te verkrij gen voor tubereulose-bestrijding, de door den minister aangegeven artikelen moet opnemen in de statuten. Kap. Hiibers, Casiricum, zet uiteen, dat niet de federatie als zoodanig subsidie aan vraagt, maar elke afdeeüng afzonderlijk. De statuten worden dan goedgekeurd, waarna het huishoudelijk reglement even eens artikelsgewijze wordt behandeld. Het bestuur wordt gekozen door den Algemeenen Raad en bestaat uit ,5 per sonen. De voorzitter wordt door den Al gemeenen Raad gekozen, de overige be stuursfuncties worden onderling verdeeld. De aangesloten vereenigingen zullen voor elk barer oontribueerende leden per 1 Januari jaarlijks voor 15 Febr. 5 ets. bijdragen aan de kas der Fede ratie. Voor elke 250 leden of gedeelte daar van kan een afd. 1 stem uitbrengen in den Algemeenen Raad met een maximum van 4. Ook het Huishoudelijk Reglement wordt vastgesteld. Besloten wordt het voorloopig best urn- te bestendigen tot de algemeene verga dering in het voorjaar van 1923. Bij de rondvraag ontstond nog een vruchtbare discussie, o. m. over het voe ren van propaganda. Verscheidene prao tische wenken werden gegeven. Hierna sluiting met den Christel) fken groet. Deze vergaderde Zaterdag jl. bij Brink- mann, onder voorzitterschap van den heer Vos, uit Heemstede, die onlangs tot hoofd bestuurslid voor de afdeeüng Noordholland is benoemd en thans als «oodanig werd ge- compümenteerd. Bericht was ingekomen, dat de heer C. Bergman, van Halfweg bedankt als voorzit ter. In zijn plaats werd bij acclamatie be noemd de heer Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer. De heer De Haas van Dorsser, uit Scho ten, die periodiek moest aftreden als secre taris, werd als zoodanig bij acclamatie her benoemd, hij verklaarde deze herbenoeming gaarne te aanvaarden. Tot afgevaardigden naar de provinciale vergadering te Amsterdam werden benoemd de heeren Koelma, te Haarlem, en Schelling, te Heemstede. Ernstig leedwezen werd uitgesproken over het beleggen der provinciale vergadering op een Donderdag. Daardoor zullen tal van amb tenaren niet in de gelegenheid zijn deze be langrijke vergadering, waarin o.a. de statu tenwijziging van den bond opnieuw aan de orde zal worden gesteld, bij te wonen. Ten opzichte van de statuten wordt het in de vorige vergadering ingenomen stand punt om de tegenwoordige grenzen voor de toelating van leden te beperken en den bond dus te beperken tot het personeel van het bestuur en de administratie der gemeente, gehandh: afd. Actie zal worden gevoerd om het drei gende gevaar, dat te Velsen zal worden over gegaan tot heffing van pensioensbijdragen van het gemeentepersoneel zoo mogelijk nog af te wenden. Ter provinciale vergadering zal een be slissing worden uitgelokt nopens het stel len door Noordholland van een candidaat voor voorzitter van den bond, in welke func tie opnieuw moet worden voorzien nu de heer Veenstra, te Amersfoort zijn benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen. gezet, zelf den klassenstrijd predikt en, zoo noodig en zoo dienstig, niet voor geweld zal terugschrikken om zich van de macht mees ter te maken. Niet voorbijzien, dat tot het congre3 ook zijn genoodigd de communisten en bolsjewie ken, die den burgeroorlog in theorie en in practijk beoefenen. De communisten, die de „bourgeoisie" wil len ontwapenen en bet proletariaat van wa penen voorzien. De bolsjewieken, die op onmenschelijke wijze in Rusland hebben gewoed, zooals hun geestverwanten tijdens hun kortstondige heerschappij in Hongarije en Beieren heb ben gedaan. De revolutionnairen verwerpen wat zij den kapitalistischen oorlog noemen, maar zelf schrikken zij voor den burgeroorlog niet terug. Hieruit volgt, concludeert het „Huisge zin", dat zij niet de eerstgeroepenen zijn om tegen den oorlog den strijd aan te binden. De oorlog kan alleen warden voorkomen en overbodig gemaakt, indien de maatschap pij kan worden gegrondvest en gehandhaafd op de beginselen van het recht en de liefde die de beginselen van het Christendom zijn. Merkwaardig is intusschen, dat de bezon nen iflannen, die de leiders der internatio nale arbeidersbeweging zijn. zich van groote woorden en dwaze eischen, als men hier zoo vaak verneemt, onthouden en zich het be reikbare ten doel stellen. Als op de protestvergadering tegen de onderwijswet om honderd percent bezuiniging op de Oorlogsbegrooting geroepen wordt, haalt men de schouders op. De heer Henderson de leider der En- gelsche arbeiderspartij stelt zulk een dwa zen eisch niet, maar dringt aan op stap pen in de richting van voortgezette ontwa pening te beginnen met een verbod van het gebruik van vliegtuigen en duikbooteon en vergiftige gassen. Zoo blijft men staan op den bodem der werkelijkheid en effent den weg voor sa menwerking met in de politiek andersden kenden. Een treffend oogenblik had het congres, toen de voorzitter, de heer Thomas, de lei der der Engelsche spoorwegmannen, ver klaarde, dat het begeleid wordt door de gebeden der moeders, die hun zoons verlo ren hebben of die vreezen hem: te verlie zen in een nieuwen oorlog." De gebeden der moeders Inderdaad de moeders bidden en het stemt tot blijdschap, dat de heer Thomas in zijn kringen nog biddende moeders kent en in ieder geval op het gebed der moeders prijs stelt. Het gebed moet den geesel van den oor log verbidden, maar het gebed is het Chris tendom. Het Internationaal Verband van Yakver- eenigingen houdt in Den Haag een vre descongres. Het streven is uit den aard der zaak sympathiek: een beweging tegen den geesel en den gruwel van den oorlog moet ieders instemming hebben. Maar men kan niet voorbijzien, dat de or ganisatie, die dit congres op touw heeft De Onderofficiers-vereeniging „Ons Belang" te Amersfoort, heeft een aan tal handelsinstellingen opgericht, waar voor het benoodigde kapitaal grooten- deels werd geleverd door de leden der vereeniging. Bedoelde leden, die in den regel slechts met moeite enkele honderden guldens hadden bespaard en meestal in de meening verkeerden hun geld op de ze wijze op uiterst solide en voordee- lige wijze te hebben belegd, zullen nu wel langzamerhand tot een ander inzicht zijn gekomen, daar verschillende handels instellingen het niet hebben kunnen bol werken. Het levensmiddelenbedrijf is t eerste slachtoffer geweest en thans heb ben de aandeelhouders van de N. V. „Voorwaarts", kleermakerij te Amers foort bericht ontvangen, dat de Ven nootschap zich volgens art. 47 van het Wetboek van Koophandel failliet zal moeten laten verklaren, tenzij op de een of andere wijze wordt geholpen. De Amersfoortsche coöperaties zijn niet de eenige, die herinneren, dat n schoenmaker zich hij z'n leest moet houden en dat winkelen en het drijven van zaken geen allemanskunsten zijn. Bij dergelijke coöperaties is nu eens geen sprake van „woekerwinsten", zelfs, niet meer van winsten, waaruit rente kan worden betaald voor het uitgeschoten kapitaal. Ze gaan als doodgewone on dernemingen volgens de regelen der wet op de flesch. („Tijd".) Wetsontwerpen zijn gereed betreffen de een pensioenregeling van het reserve- personeel der landmachten van het personeel der Kon. Marine-reserve. Het ligt in de bedoeling de bepalingen daar in voorkomend ook op de Vrijwillige landstormers van toepassing fe verkla ren. De „Ambtenaar" maakt melding van een aanschrijving van den Minister van. Arbeid aan de Radén van Arbeid, waarin de Minis ter den wensch te kennen geeft, dat van 1 Jan. af de reglementen van de Raden zoo danig gewijzigd worden, dat het recht op vacantiebijslagen komt te vervalle", dat de ambtenaren naar dezelfde regelen zullen hebben bij t- Iragen vi or eigen pensioen en dat voor hun weduwen en weezen, als de rijksambtenaren en de wachtgeldregeling voor de rijksambt. wordt overgenomen. Voor zooverre aan dien wensch niet voldaan zou worden, zal de Minister de b. trokken rege lingen aan d ''oningin ter vernietiging voordragen. De Minister geeft te kennen, dat de thans best .„nde afwijkende regelin gen niet te verdediger, zijn met het betoog, dat de Raden van Arbeid autonome lichamen zijn. Zoodanige theoretische overwegingen behooren z.i. te wijken voor het algemeen belang. De motie-Utrecht. Het ligt, naar verluidt, in de bedoeling van uit den Rijkskiesl?^!>g Utrecht aan het be stuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Kieskringorganisaties te verzoeken, voor de eerstvolgende b, ndsvergadering op de agenda te plaatsen de bekende motie- Utrecht inzake de Tabakswet. De ,,Msb." verneemt, dat men voornemens is te bewerken, dat ook van uit andere kies kringen eenzelfde verzoek tot het bondsbe- sttrur zal wo. den gericht of naar het bonds- bestuur zal worden gezonder, eene adhaesie- betuigrng met den inhoud der genoemde motie. Eenige ma nden g leden werd door een commissie voo- de Zuiderzeevisscherij schrif telijk en later mondeling aan den Minister een steunregeling verzocht, gedurende het winterseizoen. De Minister heeft na rijp be raad uit bezuinigingsoverweging deze win- ter-steunregeling geweigerd. De data. In verband met de a.s. verkiezingen van Prov. Staten en Gemeenteraden geven we hieromtrent de volgende data: Candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten der onder scheidene provinciën op 27 Februari 1923. Candidaatstellin'" voor de verkiezing van de leden van den Raad in de gemeenten van ons land op 10 April 1923. De Gedeputeerde Staten bepalen voor elke provincie den stemmingsdag wat den Prov. Staten, Burgemeester en Wethouders, voor elke gemeents den stemmingsdag, wat den gemeenteraden aai.gaat. Eerste optreden va de nieuwe Prov. Sta ten up 3 Juli 1923. Verkiezing van de leden van Ged. Staten, op 4 Juli 1923. Verkiezing van leden der Eerste Kamer, op 10 Juli 1923. Eerste optreden van de nieuwe gemeente raden op 4 September 1923. Verkiezing van Wethouders op 4 September 1923. Eerste optreden van de nieuwe Eerste Ka mer op 18 September 1923. Een adres van „Noord-Hollands Noorder kwartier" aan Ged. Staten van Noord- Holland. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap „Noord-Hollands Noor derkwartier" is aan Ged. Staten een uit voerig adres gericht met verschillende grie ven en klachten over de te hooge lasten, die dit Hoogheemraadschap zijn opgelegd. In een uitvoerige nota wordt ernstig twijfel uitge sproken, of Ged. Staten bevoegd waren om de kosten van de dijkherstelling na den watersnood op te nemen in de door de pro vincie aangegane watersnoodsleening en de rente en aflossing voor 3/5 var. 20.000.000 te brengen ten laste van genoemd Hoogheem raadschap. Verder dringen adressanten aan op verhoogden geldelijken steun door de pro vincie wegen^ oplegging van te hoogen druk en vermindt.de welvaart in 't omslagplichtig gebied. F wordt met den meesten ernst op aangedrongen, dat de rijksbijdrage, die in 1921 en '22 resp. 334000 en 400.000 heb ben bedragen geheel wordt afgestaan aan het Hoogheemraadschap en dat daarop nog ern stig worde nagegaan, op welke wijze en tot welk bedrag het Hoogheemraadschap verder door de provincie zal worden gesteund, op dat dc lasten der dijkvoorzieningen door de ingelanden zullen kunnen worden gedragen. Dinsdagnacht is ingebroken op het kantoor van de registratie en domeinen, gevestigd op de eerste verdieping van pand 252 aan de Hoogstraat te Rotter dam. Van de deur, die tot het kantoor loegang geeft, is het glas in lood stuk geslagen; vervolgens is die deur geopend met een sleutel, die aan de binnenzijde aan een spijker hing. Het geheele kan toor is doorzocht, laden zijn opengebro ken en akten en andere papieren overal neergeworpen. Volgens den ontvanger den heer L. van Everdingen, zijn er 3 revolvers, waarvan een geladen, een aan tal doosjes met geneesmiddelen en f 6 gestolen. De groote bedragen in geld neemt de ontvanger 's avonds mee naar huis. Ook hebben de inbrekers een bezoek gebracht aan het laboratorium van den scheikundige den heer S. S. Cohen," dat op de tweede verdieping gevestigd is. Daar wordt niets vermist. Een doode en een gewonde. Dinsdagmiddag ongeveer 1 uur wil de het 8-jarig meisje de Roo, wonend op de Ged. Slaak te Rotterdam, met haar 9-jarig zusje op den Gbudschen Singel de straat oversteken. De kinderen zagen niet, dat juist van af den Boezem singel een melkwagen met een paard bespannen naderde. Beide meisjes ge raakten onder het voertuig. De wielen gingen het 8-jarige kind over de borst en dit was terstond dood. Haar zusje kreeg niet ernstige inwendige kneuzingen en is in het ziekenhuis Coolsihgel op genomen. De voerman had aan het ongeluk geen schuld. In de stad Groningen werd den heelen zomer de melk geleverd tegen 12 cent den liter. Tegen den staltijd, ofschoon ae hot er- prijzen maar weinig stegen, kwam de melk op 14 cent en 't publiek nam er genoegen mee, in de overtuiging dat voor de veehou ders de stalperiode duurder uitkomt dan de wemetijd. Maar toen 't zóó gemakkelijk scheen te gaan, kwamen de melkboeren een paar dagen later 16 cent den liter vragen, en dat werd de huismoeders toch te machtig. Een verhooging in totaal van 35 %o\ In de plaatselijke lbaden werd aangeraden om de melkboeren te dwingen tot lagere prijzen, door zoo weinig mogelijk te koopen. Enkele veehouders van buiten, die anders niet in de stad leveren, kwamen daar hun melk aanbie den tegen 12 cent en 't gevolg is geweest, dat de huismoeders bet pleit hebben gewonnen: voor een paar dagen al in enkele buurten en sinds Dinsdagmorgen vrijwel in de geheele stad, hebben de melkboeren hun prijs terug gebracht tot 14 cent en, tenzij de boterprijzen sterk gaan oploopen, zal die in den komen den winter wel niet opnieuw worden ver hoogd. (Hbld.) Maandagmorgen. De Vecht stroomt sterk. Een sleepbootje met schuit en zwaren bok van den aannemer Vree te Weesp vaart de rivier af. De brugwachter waarschuwt lang zaam te varen, 't Helpt niet. Een bofis tegen een der brughoofemn! Hevig gekraak van den bok, die op de brug dreigt te val len. De sluisknecht vlucht naar het an dere einde van de brug. De hok blijft gelukkig staan! Geroep om hulp! Een der mannen is van de sluis geslagen, en zwemt tusschen de schuit en den bok. Zijn leven hangt aan een zijden draadje. Hij dreigt vermorzeld te worden tegen den kolkmuur. Gelukkig bijtijds gegrepen en gered. De schuit bonst nogmaals tegen den muur. Haar prooi 'is weg. Gelukkig! (Hbld.) Uit Leiden wordt aan „Onze Banier", weekblad van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst, ernstig ge waarschuwd tegen z.g.n. „Voorschotbanken zonder borg". Er zijn er die van deze banken het slachtoffer werden. De afd. Leiden meldt, van personen, die f 100 hadden geleend bij een dergelijke bank in Den Haag, wel ke ook vertegenwoordigers elders heeft. Na eenigen tijd moest men reed3 f 150 terug betalen. Bij niet-betaling wordt aan de werk gevers last gegeven het 'schuldige telkens op het loon in te houden. Wellicht dat zulke banken ook elders bestaan. Dinsdag is in intiemen kring het 65-jarig be staan van de Rijschool, te Amersfoort, her dacht. Oorspronkelijk was deze school gevestigd te Haarlem, doch in 1859 reeds werd ze ver plaatst naar Venlo. In 1886 werd de instelling gecentraliseerd en in Amersfoort ondergebracht waar ze thans beschikt over mooie en prac- ti§:h ingerichte maneges en een aan alle mo derne eischen voldoend springterrein. Dinsdagmorgen gaven eenige militaire autoriteiten blijken van belangstelling, o.a. de divisie-commandant generaal riddeT van Rap- pard, de garnizoenscommandant kolonel Neder- meyer ridder van Rosenthal, en de comman dant der veldartillerie kolonel Insinger. De ingangen der rijbanen en maneges had het personeel keurig versierd en de hoofdin gang geheel groen gemaakt en met vlaggen ge tooid. Alle paarden hadden aan het hoofdstel eenerzijds een rood-wit-blauw en anderzijds een OTanje strikje. In de schertnzaal van de cantine werden de onderofficieren der Rijschool Jjartelijk toege sproken door den directeur, majoor E. H. Juckema von Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, in tegenwoordigheid van de officieren instructeurs. 's Namiddags vereenigden de reünisten rich aan een maaltijd in de bovenzaal der officiers can tine, welke zaal is ingericht tot museum. Door de goede zorgen van den historicus, luite nant Hooft, van het 3de reg. huzaren, thans aan de .Rijschool gedetacheerd, is dit museum thans werkelijk geworden, wat het steeds be doelde te zijn: namelijk een aanschouwelijk beeld van de steeds voortdurende evoluties op het gebied van kleeding en bewapening der militairen. KERKSCHILDERING. In de kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, aan de Prins Hendriklaan te 's Gravenhage, heeft Pastoor Wijten- burg, daartoe door de bijdragen van zijn parochianen in staat gesteld, den heer Frans Loots, de concha van het pries terkoor laten beschilderen. De kunste naar, aan wiens technische vaardigheid door den koepelvorm van de overwel ving van het priesterkoor .hooge eischen werden gesteld, heeft hier werk geleverd, dat in hooge mate wat elk kunstwerk in Gods tempel op de allereerste plaats dient te doen en waaraan al.het andere ondergeschikt dient gemaakt zal bij dragen tot de devotie, tot een god vruchtige stemming bij de bezoekers van het heiljgdom. De geheele schildering bestaat uit drie m afzonderlijke gedeelten. Het groote en grootsche middenstuk stelt voor Maria in haar zegepraal. In een rijk met ster ren bezaaiden hemel boven de wolken troont, temidden van den lichtenden re genboog de H. Drievuldigheid. Geknield aan de voeten van den Vader ontvangt! de maagdelijke Moeder de kroon uit de handen van Haar Goddelijken Zoon. De zesvleugelige Thronen bejubelen op hun instrumenten him Koninginne. Rechtls begroeten haar de Heiligen van t Oude, links die van het Nieuwe Verbond. In zijn vereering voor de Maagd van Luca heeft de pastoor, niet al ie lang voor- uitloopend hopenlijk op de sanctie van de Kerk over de algemeene devotie, welke haar nu reeds zoo kort na haar overlijden ten deel valt, hier ook aan Gemma Galgani een plaats toegedacht. Het geheel is gehouden in frissche, le vendige kleuren, met verrassende con trasten. Uit elk onderdeel spreekt dc liefde van den kunstenaar voor zijn op- öracht, de piëteit waarmee hjj ze heeft uitgevoerd. Het linkerstuk stelt ons de bljjde Moeder Maria voor, haar kind vertoo- nend aan de menschbeid, hier vertegen woordigd en den herder. Het rechtsclie pendant toont ons de bedroefde Moe der Maria met den ontzielden Verlos ser. Ook deze beide stukken zijn van innige vroomheid doorgloeid. Voor de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes een hoogst kunstzinnige en wijdingvolle aanwinst. Het stemmingrijke priesterkoor heeft thans zijn artistieke voltooiing bereikt. Het heele kerkgeweilf roept intusschen om beschildering. Mo gen de parochianen van het Noorder eiland het hun ijverigen pastoor moge lijk maken ook dit mooie plan te ver» wezenlijken („Msb") •u_r- ■.f/iv.. Al&S:-. 12- A.vA»« vfo- -g. ^*1.*-«»■ Premieleening tegen f 10 20. Onze tientalduizenden vaste klanten wisselen natuurlijk onverwijld Hun oude 0bligatie(s) m voor een nieuwe met bijbetaling van f 6,20 per stuk. Sigarenmagazijn Jansstraat, hoek Korte Jansstraat; Of- Rijn 29; Zirkzee, Nieuwe Rijn 63; LISSE: Reeuwijk, Hee rberg, Duvenvoordestraat B 13; H. van Riet. SCHO- renweg 120; v. Schooien, Heerenweg 159; NOORDWTJK TEN' P- J- Prenen Gen. Cronjéstraat 164; HALFWEG: BINNEN; P. G. van Rijn, Doezerstraat; VELSEROORD; Volgestorte obligatiëa rechtgevend .op den vollen prijs dus geen twintigjes worden franco per aangetee- kende toegezonden door de C. V. 's Gravenhaagsche Obligatiekantoor, Stationsweg 26, Den Haag (Telegr adres GOK, Tel. Nos. H 1645 en H 1293) na ontvangst van postwissel groot 10.50 of veelvouden daarvan, resp. 6.50 bij inwisseling van oude Rotterdammertjes. Afgehaald 10.20 resp. 6.20 bij inwisseling. Tevens zijn obligaties verkrijgbaar bij onze agenten: HAARLEM, Hoofdagent Nat. Bank, Parklaan 65; v. Riet's Fondsen kantoor, Kleverlaan 80 en Nassaustr. 20; Agenten: Haarl. Obligatiekantoor, Kruisstr, 27; Akkerman, Ged. Oudegr. 37; v. El, Sig. Magazijn Schagchelstraat 12; v. Luyken, Lcidschevaart 26; Martens, Haarlemmerliedestr. 30, hk. Amslerdamstr. en Sig. Magazijn Plein 20; W. Maret, Ko- ningstr. 58, bij 't Verwulft; Rol, Potgieterstr. 37; Joh. v. d. Put, Schoterweg 50; Schoen, Anthoniestraat 60; Sigaren magazijn „Het Wapen van Haarlem Spaarne 70; v. d. Voort, Harmenjansweg 50; Van Weisenes, Keizerstraat 8; La Croix, Sig. Magazijn Barteljorisstraat 42; Come- lisse, Sig. Magazijn, Houtweg, hoek Gasthuissingel; J. J. Jacques, Sigarenmagazijn Zijlstraat 54; Firma IJsebrand, Kronian, Kerkstr.; AALSMEER: A. Mulder, Wetering straat 3; N. J. Rinkel, Oosteinde 160; BEVERWIJK: Toe ring, Corn. Amsejtr. 1; Schmidt, Breedstraat 132. HEEMS KERK: A. J. de Ruyter, vrachtrijder. BLOEMENDAAL: P, J. Lamboo, Sig. mag. eindpunt tr. Haarl.-Bloemendaal; HEEMSTEDE: W. j. Kobus, Binnenw. 59; Kramers Boek handel; HIILEGOM: Kwast, Hoofdstraat 541! HOOFD DORP: Vincent, Hoofdweg 440; LEIDEN: Ramp, Nieuwe Ebbeling, Eikenstraat 36; WIJK AAN ZEE: Meijer, Voorstraat 133; WIJKEROOG: Rozemeyer, Kanaalkade 4; HMUIDEN: Hoofdagent: J. E. Bouwmeester, Juliana- kade 3 en Pr. Hendrikstr. C 73; ZANDVOORT; M. P. van Orden, Kerkstraat; Pesevul, Kostverlorenstraat 17; SANTPOORT: H. Woltering, Rijksstraatweg 61; J. van Wijngaarden, Dorp. 400

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 8