Vrijdag 15 December 1922 45a*e Jaargang No. 14318 Uit den Gemeenteraad* a PIT mMMm BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD IN EN OM HAARLEM UIT DEN 0N3TREK. OVERVEEN. HEEMSTEDE. VELSEROORD. ZANDVOORT. LAATSTE NIEUWS. Door de stroom gedood. SPORT EN SPEL. AÜSTERDAHSOHE BEURS. STADSNIEUWS. AGENDA 16 DECEMBER Hat duurste en beste, is FRANKEN's Melkbrood Personalia. VOOR DE KATHOLIEKE PERS IN DU1TSCI1LAND. Voor de instortende kerk in Goslar. Onze R.-K. Leesbibliotheek. P. C. van Dortmondt t. Liefdadigheids-predikatie. Heropening. Aanbestedingen. Goed afgeloopen. Het Hanzegebouw. Opheffing Raad van Arbeid te Zaandam. Ontheffing Winkelsluiting. LANGS DEN WEG. Beethoven-Cyclus. Voorbereiding- VAN ONZE RECHTBANK. Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: IPei Kwartaal 3.25 iP-'i Week 0.25 'Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.3714 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARtEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst ais ingezonden mededce'ings 60 et. per regel Vraag- en aaaboó-ad- vertentiën 14 regels 65 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent hij vooruitbetaling. 't Was gisteren de dag van wethouder Siingenberg: Openbare Werkenl Een tak van dienst, die in iedere gemeente de wrijfpaal is, de steen des aanstoots, de eeuwige reden tot critiek. In vroeger jaren was Publieke Werken meer de schuld. dat een school te laat gereed 'kwam; dat een straat driemaal in een week werd opgebroken; dat de begrooiing in. de war raakte door foutieve ramingen enz. Te genwoordig concentreert zich de aandachtige critiek meer op het gewichtige onderdeel: dc voorziening in de Volkshuisvesting. Maar (men neme 't ons niet kwalijk, dat wij het zeggen) het wordt langzamerhand tijd, dat men weer eens naar een nieuwe the ma gaat zoeken; want ook de klachten over •de woningvoorziening beginnen vervelend te ■worden, vooral, nu er met wat energie en durf door particulieren bouw al weer in de woningbehoefte is te voorzien. De heer Poppe gaf een lange becijfering, die wij met den besten wil niet konden bij houden en waaruit de conclusie was: er moe ten in Haarlem nog 2493, zeg rond driedui zend woningen worden bijgebouwd willen wij Jot een eenigszins redelijken en dragetijken toestand kotnen. Dat is dus een zaakje van een dik millioen; en heel iels anders, dan wethouder Siingen berg in zijn nota heeft geschreven, dat er ■11.m. maar een tekort van 658 woningen in Haarlem zou zijn! En dan zijn er, onder wat men Woningen gelieft le noemen, nog ver bouwde schuren en koestallen, waarin twintig mensohen huizen, met 5 of 6 kinderen in één bedstede, hokken, waarin een meer gegoede zijn hond nog niet in zou leggen, zei de heer Poppe. De heer Groenendaal deed daar zijn deel nog bij en zon levens op middelen ter ver betering: de huren en bouwkosten moeten •omlaag. Daartoe moeten B. en W. samenwer king zoeken met de bouwvakorganisaties, die grondprijzen moeten verlaagd worden tot 12 of 13; wat een huurvermindering van 0.40 to't 0.50 per week kan geven. Ook de heer Visser klaagde over slechte woning toestanden en vond het beter eerst de men- schen, die thans zoo bitter slecht gehuisvest zijn aan een beier, onderdak te helpen, dan zonder meer n#ar nieuwe woningen bij te bouwen. Een paar andere sprekers, de heeren Wol zak en Van Liemt roerden andere ondersver- pen aan. Zij informeerden naar de plannen ten opzichte van het terrein der voormalige katoenspinnerij. Verder wilde de heer Van Liemt weten, wanneer er nu eindelijk een* •een eind kwam aan het praten der verkeers- conamissie. Deze is nu tegen Januari weer bijeen geroepen. Laat dit nu voor de laatste maal zijn. En wanneer de vaststelling van het rapport weer moet afsluiten op de afwe zigheid van buiten Haarlem woonachtige leden, laten we het in 's Hemelsnaam maar zonder hen doen. Er staan met een vlugge ;afi*crking groote belangen n.m. het begin van belangrijke werken, op liet spel. En werkver schaffing is toch iets, wat in dezen tijd vóór alles gaal. Wethouder Siingenberg begon als een echte Demosthenes eerst te spreken over dingen, die den Raad interesseeren moesten en waarhij hij zelf buiten geding bleef. Hij deelde mee, dat het Rijk nog geen week geleden bericht had af le zien van het terrein aan den Kinder- huissingel. Dat kan je doen als je „Rijk" heet: eerst iets koopen en later zeggen: ik zie er maar liever van af. Maar, dat gaat natuur lijk zoo maar niet, zei de wethouder. We zul len den heeren in Den Haag wel aan hun ver plichtingen herinneren. Wat de verkeerscommissie betreft, deze is op aandrang van den Raad en niet van B. en W. ingesteld en later aangevuld met de heeren Berlage en Cuypers, eveneens op ver langen van den Raad. Nu was de tank der commissie tweeledig: lste rapport uitbrengen over de wegen te water en te and leidende naar Haarlem toe; 2e de bestemming van be paalde terreinen in de stad aangegeven. Het eerste deel van het rapport is aan den Raad meegedeeld (tusschen haakjes: in geheime zitting! Wordt het geen tijd dat de pers daar ook eens inzage van krijgt?) Het tweede deel achtte de heer Gerritsz (die gisteren afwezig was) te sober toegelicht, 't Is daarom aange houden, De heer Dumont, die er als secre taris in zijn vrijen tijd thuis aan werkte, kon de laatste maanden wegens droeve familie omstandigheden daarmee niet doorgaan. Maar nu is het werk bijna gereed. Dan is er aangedrongen op samenwerking tusschen gemeentebestuur en bouwcombina- 4ies. De heer Siingenberg is daar altijd te genstander van geweest. En de practijk heeft hem gelijk gegeven. Kijk eens naar de bouw- associatie, die thans failliet is, zei de Wet houder triomfantelijk! Drie groote bouwwer ken liggen stil. Moet het gemeentebestuur met zulke combinaties mee gaan werken? We moeten dat aan de particulieren overlaten Dan hield de weihouder de klachten over den woningnood nog over. En hiertegen ver weerde hij zich op vernuftige wijze. Toen ik wethouder von Openbare Werken werd, zei hij, leek mijn spreekkamer wel een woning bureau. Er ging geen dag voorbij, of er kwa men daklooze menschen, die aan een woning geholpen moesten worden. De laatste weken is dat uit. Er komt niemand meer, wat be teeken t, dat wij met het woningvraagstuk in een ander stadium zijn gekomen. We behoe ven nu niet meer te vragen, hoe wij de men schen van de straat houden, maar hoe wij hun woning verbeteren. Want, dit gaf de wet houder toe, de woningen, waar nu de bevol king is ondergebracht, zijn lang niet alle rooskleurig. Er zijn nog 658 dubbelbewonin- gen, waarvan een deel onduldbaar is; En eerst zal gezorgd worden, daaraan een eind le maken. Ook moet weer langzamerhand be gonnen worden met afbreken van onbewoon baar verklaarde woningen. Behalve de wo ningen die nog met steun van het Rijk zullen worden gebouwd, hebben B. en W. voorge steld nog 100 woningen of 25 per kwartaal voor eigen risico der gemeenle 1e bouwen. Verlaging der grondprijzen is niet wel mo gelijk, daar het grondbedrijf mei den kos- tenden prijs rekening moet houden. Het zou gevonden moeten worden in verkleining der terreinen, uit te geven voor arbeiderswoning bouw, dus minder grond voor/tuinen en smallere straten. Maar daarvan wilden de heeren Poppe en Groenendaal niet weten. Wat de huurverhoogingen betreft, waar over de heeren Peper en Poppe hadden ge klaagd, deze geschieden op bevel van den Minister. Daarover heeft de gemeente geen zeggenschap. In repliek kwamen toen nog een paar moties, een van den heer Peper, die natuur lijk verworpen werd en een .van den heer Poppe, die minder radicaal, b. en W. uit- noodigcle om zich tol de regeering te wen den. ten einde huurverhoogingen zooveel mo gelijk tagen te gaan. Tegen deze laatste had den B. en W. behalve de heer Bomans, geen bezwaar. Er werd nog wat gepraat over be strating, lantaarns, urinoirs en al dergelijke kleinigheden die jaarlijks bij Openbare Wer ken te pas komen. Men kan ze in het verslag vinden. Op liet laatst van den middag kwamen de bedrijven nog onder handen en ontstond er een debat over P. E. N. tusschen wethouder Heerkens Thijssen en den heer van Liemt. De burgemeester schorste echter tegen half zes de vergadering, omdat de stenogra fen niet langer konden blijven. Zaterdagmor gen voortzetting. Welk een machtig man is toch een steno graaf, werd er op de perstribune verzucht! Losgebroken. De zand trein van het Kwee&duin naar de Juliana-laan terreinen, schijnt het voorbeeld van zijn voorganger „Kliaas" te wallen volgen. Gistermiddag brak cp de helling van den Militairen weg de kop peling tusschen de wagens en rolde een aan tal kiepkarren de helling af en den Juliana- laan op. Door middel van de handremmen op sommige karretjes aanwezig, kreeg men de losgebrokenen tot staan. De politie maakte Droces-verbaal op van 't va 1. i E. S- Orobio de Castro, t In den ou derdom van bijna 77 jaar is alhier overleden de heer E. S. Orobio de Castro, oudste fir mant van de Assuradeurs-firma E. S. Oro bio de Castro en Zn. De overledene was in assuradeurskringen een zeer geziene persoon lijkheid. Hij was vroeger voorzitter van de Vereeniging van Brandassuradeuren. Met militaire eer. Alhier is met- mi litaire eer begraven het stoffelijk overschot van A. v d. Kroon, oud-strijder van het Jïed.-Ind. leger. De lijkkist was gedekt met de Ned. vlag. op de kist lagen de medailles en insignés van den overledene. Naast en achter de lijkbaar gingen besturen van de afd. Haarlem en omstreken der Ned Ver. van oud-strijders Het Vaderland Getrouw" en van den Bond van oud-militairen in Óóst en West „Voorwaarts". Een tamboer ging voor den stoet uit en sloeg de trom en bii het graf een roffel. Aan het graf werd gesproken door den heer J. Sevrijnse uit Haarlem, voorzitter van „Het Vaderland Getrouw"; door den heer W. Baggerman alhier, namens de Dragersvereen. „De Laatste Eer" waarvan de overledene deel uitmaakte, waarna een broeder dankte voor de belangstelling. Om wakker de worden. Toen een be woonster van de L'Amistraat in het vroege en dus donkereV morgenuur zich op haar plaatsje bevond achter de woning, werd haar over de omheining plotseling een eend in het gelaat geslingerd. De vrouw was doodelijk verschrikt. De politie stelt een onderzoek in, om den „eendenwerper op te sporen. Huizenveiling. Bij de gehouden vei ling in „Zomerlust" is de villa aan de Dr. Mezgerstraat gekocht door den heer J. P. Kak te Velsen, voor de som van f 10.000. GRONINGEN, 15 Dec. Bij de Kunstmest fa briek „Koslverloren" is de 19-jarige Pania bij het verwijderen van een electrische hulplei ding door den stroom gelood. POSTDUIVEN Men schrijft ons: Sedert geruimen tijd is alhier opge richt de Postduiven vereeniging „De Snel- post" aangesloten bij den Ned. Bond van postduivenliefhebbers Afd. A Nood- Holland. Liefhebbers, die hiervan lid wensclien te worden, moeten aan den Oostkant van het Spaarne wonen, en kunnen zich opgeven hij H. A. Stappers Kruistocht- straat 52. De BeuYs onende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 net. Nederland 88%, 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 133, Indische Bank. 101. Vorstenlanden 157. Industideele waarden. Jugens 46. Oliewaarden. Koninklijke 387. Consols 128, Orion 38. Tabakken. Deli 233. Besoeki 39. Rotter dam Dclli 12, Senembah 390 Rubbers. Amsterdam Rubber 115. Deb Batavia 70, Nederl. Rubber 6434 Roti. Tapa- noeli 26. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 11434, Holl. Boot 29. Kon. HoH. Lloyd 17. Japanlijn 72, Paketvaarl 89, Scheepvaart Unie 92 KMarine 12 34 Amerikaansche waardén Hide and Lea ther 65, Steel 107. Smelting 55. Anaconda 9834, Cigar 8334. Atchison Topeka 10334. Voting Rails 2434. Denver 134, Southern Pa cific 90, Union Pacific 143. Sociëteit „St. Bctvo" Kinderkoor 3 uur Gewone zittingen Spaarbank voor Ka- thliek Nederland Zitting van 5half 8. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad 10 uur. R, K. Leerzaal en uitleenbibliothcei Jani- straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12%, van 25 en van 710 uur behaive des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tol 4 en van half 8 tot half negen. Martlia-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van IQ—12, van 24 en ran 8—9 uur, Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. Heden herdenkt 't echtpaar de Kinderen wonende Brouwersstraat 52 hun gouden hu welijksfeest. Door de buren is het, huis ver sierd met groen. Woensdag 13 December is door een deputatie van de buren aan de oudjes een enveloppe met inhoud overhan digd. Vrijdag 22 December zal een mu ziekkorps een serenade brengen 's avonds om 8 uur. Bij Koninklijk besluit van 9 December 1922 is, in verband met zoodanige veran dering van 't dienstvak, dat zijn werkzaam heden overbodig zullen worden, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend: met ingang van 1 Januari 1923,aan den directeur van het telegraafkantoor te Haar lem P. Raadsveld. Voor het candidaatsexamen in de rech ten is te Leiden geslaagd de heer J. H. An schutz, alhier. Reserve-le luitenant G. Dwars, van het 2e reg. inf. is overgeplaatst bij de school- compagnie van den motordienst te Haarlem. Burgerlijke stand: Ondertrouwl: 15 Dcc., G. J. Wiedijk en C. Hartendorp. Geboren: 14 Dec., R. van Weren-Lenes Salzedo, z. A. M. NiemöllérNiemöller, zoon. Overeden: 13 Dec.. J. W. Schomagel, "8 j., Jansstraal. 14 Dec., H. A. Booiman Berkemeier, 57 j., Spaarne. J. C., 10 uur, z. van J. Rauchbaar. Patrimoniumstraat. W. v. d. NomvlandHeemskerk, 75 j. Lange BagijnestraaL Vorig bedrag f 1 A. B. f 5— Voor den Pastoor van Goslar ontvin gen wij reeds van X. f 5, X. f 10 N.N, f 5 W. fl, H. f 1, en verder van W., J. \v, E H., J. B., M., M., K. F. K., P J, B, D. en N.N. ieder f 1. Hebt U misschien nog vergeten, fj\v gift bij onze. Redactie in te zenden,? Wij hebben op U ook gerekend! Er is nog lang geen 1 i/» millioen Mark! Wie volgl Naar aanleiding van de door de R. K. L 3- biblïotheek aangevraagde gemeentelijke sA>si die-verhooging, gaan er aan enkele kanten stemmen op, welke vragen, wat toch met dat meerdere geld zou moeten gebeuren. Hoewel de R. K. Leesbibliotheek geen verantwoording schuldig is aan de openbare meening, willen we tocli wel een en ander opsommen, waar uil zonneklaar zal blijken, dat een meerdere subsidie niet alleen hoogst gewenscht, doch zelfs zeer noodzakelijk is. De salarissen van den directeur van bibli otheek en leeszaal, den heer Van der Velden, en zijn beide dames-assistenten, zijn hoogst onvijldoende en het bestuur derleeszaal is terecht van oordeel, dat niet nog meff ge vergd mag worden van de opoffering? "ziud- heid van het genoemde drietal. Om die sala rissen dan ook eenigszins op peil te brengen, zal het verhoogde subsidie in hoofdzaak moe ten dienen. Daar vlak naast staat de uitbreiding van den boekenschat. Gedurende het eerste jaar van haar bestaan is door de leeszaal daar ge staag aan gearbeid, maar een ieder voelt, dat de werkzaamheden op dit gebied nooit kun nen, ook nooit mogen verflauwen. Zelfs is de gedurige uitbreiding der bibliotneek met boeken op allerlei gebied een der eerste zor gen van het bestuur. En dat dit geld, veel geld vraagt, behoeft toch wel niet nader aan geduid. Uit deze uitbreiding volgt echter logisch een andere en wel die van lokaliteiten. Zoo langzamerhand beginnen die, waar de leeszaal Ihans gevestigd is, reeds te klein te worden en er is dan ook reeds door het bestuur uitge zien naar een andere huisvesting, welke zich beter leent voor de immer groeiende biblio theek. Men meende, een geschikte plaats gevon den te hebben in het gebouw der „Hanze" aan de Jacobijnestraat, doch de plannen kon den om finanCieele bezwaren geen doorgang vinden. Nog om een tweede reden is verhui zing noodzakelijk. Zooals bekend, zijn boven de leeszaal de zalen van den R. K. Kring ge legen en wanneer deze nu bevolkt zijn, is bet er begrijpelijkerwijze wel eens rumoerig. Dat nu is hinderlijk voor de bezoekers van de leeszaal, die niet ruslig kunnen studeeren of lezen Den Kringleden mag men er niet hard om vallen, maar men zal locli wel gaarne willen toegeven, dat het beter zou zijn, als de leeszaal gehuisvest zou wezen in een ge bouw, waar geen vergaderingen of dergelijke gehouden worden. Di; zijn ©enige toekomstplannen van onze R. K. Leesbibliotheek, maar nog niet de voornaamste. Haar doel. meerder? cultureele ontwikkeling bij le brengen, wil zij o.m. bei reiken door de unificatie van het bibliotheek wezen in Haarlem. Aldus zal men, zoo stelt hel bestuur zich voor, meer eensgezind kun nen werken aan de cultureele belangen van Haarlem's Kaiholieken. Maar ook dil streven eischt financieee draagkracht en een goede geldelijke positie is daarom voor onze R-K. Leeszaal een eerste ei sch. Ziedaar eenige redenen, waarom subsidie- verhooging gevraagd is. Door den raad moet Zaterdag hierover beslist worden. Het aan tal inwoners van Haarlem is voor ongeveer 1/3 Katholiek: de R. K. Leeszaal kriigt op heden slechts 1/10 van het subsidie, dat de openbare leeszaal geniet; laai Haarlem's raad nu eens morgen wat befer de gelijkheid in deze betrachten. Ten slotte nog eenige mededeelingen. De heer A. B. Michielsen beeft als voorzit ter der R. K. Leeszaal bedankt. Aan het be stuur zijn toegevoegd afgevaardiglen van de voornaamste organisaties uil de stad, n.l. van den Vrouwenbond, de Hanze, den Volksbond, de R. K. Bijzondere Onderwijzers en de A. R. K. A. Deze maatregel is getroffen om op deze wiize beter contact te krügen met de verschillende groepen der bevolking. Vanaf 1 Januari za] behalve de gewone leesportefeuille, ook de historische porte feuille Mabilon, bevattende 53 his- rorische neriodieken, ter inzage liauen in de leeszaal. Ten slotte zii nog vermeld, dat hot aan ta leden naar de 1000 loopt. Alhier is op 73-jarigen leeftijd overle den de heer P. C. van Dortmondt, oud adjunct-directeur van de Telegrafie en -rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Zondag a.s, zal de weleerw. heer Boks een liefdadigheids-predicatie houden in de 'kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans aan bet Spaarne ten bate der Sint- Elisabeth's Ver eeniging. De woning-inrichting „Onder de Damia- ten" aan de Lange Veerstraat heropent Za terdagmiddag haar winkelzaak, na een ver bouwing, die in alle opzichten een groote verbetering mag worden genoemd. Heden werd op last van het Ministerie van Waterstaat aanbesteed: Het onderhoud der Rijkswegen in de provincie Noord-Hol land gedurende de jaren 1923 en 1924 in 5 perceelen. Laagste inschrijver le perceel: J. H. Peepers, Blaricum, f 28.863. Laagste inschrijver 2e perceelP. De- kinga, Amsterdam f 14.945. Laagste inschrijver 3e perceel Nel. Ba- zalt Mij. Zaandam f 13.990. Laagste inschrijver 4e perceel: P. Daal der, Alkmaar f 5200. Laagste inschrijver 5e perceel: P. Daal der Alkmaar f 1700. Voorts werd aanbesteed: Het onderhoud van de Keulsche Vaart in de provincie Noord-Holland, gedurende de jaren 1923 en 1924. Laagste inschrijver J. Saras, Oude Wetering, voor 1923 f 6472 en voor 1924 f 6690. En vervolgens: het aanbrengen van eene klinkerbestraling op den hoogen buitenberm va.n de Pettemerzeewering en van beton blokken aan het zeeeinde van hoofd IH voor die zeewering. Laagste inschrijver hier van was J. Beemster, Oostwoud, gem. Mid- wourd f 16800. Van morgen tegen 9 uur werd een jongetje, dat voor de school op de Nas saulaan speelde, door een fietser aan gereden. Het ventje kon niet. meer op staan en werd de school binnengedra gen. Door een der onderwijzers is het knaapje naar een dokter gebracht, die gelukkig kon constateeren, dat het niets gebroken of gekneusd had. Het geval is dus goed afgeloopen. Dc beide bovenzaaltjes in het Hanze gebouw zijn een boel verbeterd, doordat de tusschenmuur is weggebroken en er nu een groote zaal gekomen is. Alles is r.ieuw ges h Herd, terwijl in deze flin ke zaal nu ook electrisch licht is aan gebracht. Door het bestuur der „Hanze" is tevens een piano aangekocht, welke door vereenigingen e. d. nu mede ge huurd kan worden bij den hum- van 'n zaal. De gemeenten, ressorteerend tot het gebied van dezen raad worden als volgt bij de na volgende Raden ondergebracht: Bij den Raad van Arbeid te A'dam de ge meenten: Zaandam, Zaandijk, Koog a.d. Zaan, Wormer, Wormerveer, Krommenie en West- zaan. Bij den Raad van Arbeid te Alkmaar de gemeenle Assendelfl. Bij den Raad van Arbeid te Amersfoort de gemeenten: Die- men, Muiden, Nichtevecht, Vreeland, Weesp, en Weespercarspel. Bij den Raad van Arbeid te Haarlem de gemeenten: Aalsmeer, Nieuwer-Amslel, Ouder- Amstel en Uithoorn. Bij den Raad van Ar beid te Utrecht de gemeenten: Abcoude, Baambrugge en Abcoude-Proostdij. We herinneren er aan, dat gedurende de week van 17 tot en met 24 December de ver ordening op de winkelsluiting niet van kracht is, zoodat gedurende dien tijd de winkels ge opend mogen blijven, zoolang men zelf wil. JDe man met de fez. Het is een internationale verschijning. Op d© Brusselsclie en Panjsche boulevards schar relt hij rond en ti'acht slachtoffers te vin den onder het publiek, dat voor de restau rants zijn consumptie gebruikt. Kom op de Frankfurter messe of bij de Beurs in Am sterdam en ge zult hem er vinden. Dezer dagen zag ik hem op het perron in Haar lem. De man met de fez, omhangen met zijn koopwaar :gobelins en sierkleedjes, bont en kleurig. Hij doet in zijn omhulling even denken aan een Oostersche figuur van Rembrandt, waarin diepe kleuren van rood en glanzend geel fel oplichten. Hij wacht op den trein. Aan zijn sluwe oogen ontgaat*niets. Een breedgeheupte boe renvrouw, in strak-zwarte dracht, witte muts en gouden oorijzers beschouwt in het voor bijgaan met welbehagen de kleurige doeken. En onmiddellijk staat hij in do houding, neemt een doek van zijn schouder, spant hem breed uit, laat hem haar zien op ver schillenden afstand. De vrouw heeft koop lust. Uit haar oogen is te lezen, dat zo er reeds een plaatsje in haar woning voor uitgekozen heeft. Ze informeert naar den prijs. Nu begint het bekende spelletje van loven en bieden, met het gevolg, dat de vrouw voor een paar gulden het doekje koopt en 't laat verdwijnen in. haar reis- tasch. Een 'groepje Zandvoortsehe visschers heeft zich om den man met de fez geschaard. Zij hebben geen kooplust, maar probeeren een lolletje met hem te maken. Ze willen weten, waar hij vandaan komt, waar hij eet, waar hij slaapt. Hij speelt den domme, laat niets I03, doet, of hij ze niet begrijpt. Met z'n sluwen lach beziet j liij_ de visschers in hun zware truien en breed© broeken, waaronder hun schoenen schuil gaan. Eén is er onder lien, die de oneerbiedige opmerking maakt, dat hij een Amsterdamsehe jood is. Ook daarop rea geert hij niet. Hij weet van niets, deze moderne Ahas- verus. Als de trein binnenrolt, zoekt hij kalm een plaatsje op, nagestaard door de j visschers als een onbegrepen wonder. Tweede Concert. Oip den cyclus der concerten, waar al de kwartetten van Beethoven worden uitgevoerd, telkens door een ander der bestaande ensem ble's, mochten we door de bemoeiingen van het concertbureau-Hans Augusiin kennis I maken met het Lener-kwartèt uit Boedapest. I Dit is nu het derde ensemble uil Hongarije. Hebben we van het „Hongaarsch strijkkwar tet" en het „Budapester" dito veel mooie herinneringen: dit „Lener-kwartel" belooft eveneens voor ons een bron van zuiver kunslgenielen te worden. Afzonderlijk zou liet spet der vier een bespreking rechtvaardigen. Jeno Lener, de primarius, Joseph Smilovits de tweede violist, de altist Sandor Rolh en de cellist Imre Hartman hebben als musici genoeg individualiteit om aan elk van hen een woord van hartelijke bewondering te wijden; bij de modernen zou zeker dit per soonlijke sterker op den voorgrond treden; zij speelden nu Beethoven en hadden zich daar naar het voorbeeld hunner beroemde voorgangers de „Bohemers" hun ideaal ge steld in een samenspel van een homogeniteit die voor deze muziek allereerste eiseh is. Bij het vorige concert hadden we gelegen heid ie wijzen op de indeeling van Beel- hcven's kwartel-oeuvre, als behoorend tot drie tijdvakken, elk met duidelijk onderschei den kenmerken. Ook op dit concert hadden we uit elk dier tijdperken een werk; even wel met dit onderscheid, dat uit de middel ste periode hêt werk viel na het grootsche heldendicht, tie C-moll symphonie. Wel vin den we in het htans gespeelde „Harfen"- kwartet nog de sporen van die geweldige worsteling, b.v. in het Presto. Hier echter niet meer dan als symbool van een duistere macht, die door een hoogere zedelijke kracht is overwonnen. Beethoven kon, als hij terugschouwde naar den tijd die het groote heldendicht deed ontstaan, ook niet anders schrijven dan in het gevoel der be haalde zege. En dit tot-zich-zeif-komen werd ook door uiterlijke omstandigheden niet weinig beïnvloed. We hoeven maar te wij zen op het ontstaan der beide heerlijke trio's uit dien tijd, de klaviersonate in Fis, en mogen niet voorbijzien dat door Beethoven's omgang met de familie Malfatti dit tijdvak niet slechts vruchtbaar, maar ook tot een der gèdukkigste van zijn leven werd. Zonder nu in 't minst qua vertolking dit Harfenkwartet boven de andere te stellen, moet ik bijzonder het Lener-kwartet roemen, dat het den geest dezer verpuurde Beethoven- muziek zoo innig-levend tot ons bracht. Die geest culmineert zeer zeker in het heerlijke Adagio, en zoo was het ook in het spelen dezer vier mannen, die hier voor 't eerst ons concertpodium betraden en van wie we mo gen hopen, dat ze ons nog. tallooze malen de vreugde mogen verschaffen, ons met hun kwartetkunst te verrijken. Indrukken zooals zij hier met dit Adiago in 't bijzonder heb ben achtergelaten, zijn blijvend, omdat zij uil het hart komen en regelrecht tot het hart ingaan. Zij hadden nauw hun eerste maten van Beelhoven's allereerste kwartet in F gespeeld, of 't was ons dudelijk, dat we een ensemble van allergrootste beduidenis voor ons had den. In een duizelingwekkend tempo en daar bij in de grootste gaafheid kwam het slot- allegro tot ons; zóó gespeeld had dit viertal alle recht, mot voorbijzien der métronoom- aangave het tempo als echte Allegro-satz, in den zuiveren geest van het Beethovensch fi nale op te vatten. De groote stuwkracht, de mentor van het ensemble, is gewis Jeno Lener; zijn fascineerend vioolspel heft de an deren op in de sfeer waar men alle tech nische problemen vergeet; en waarvan de dichter zingt in Schumann's Mondnacht: Enkele malen lezen wij in de Memo rie van Antwoord op de Gemeeniebeg:0- ting, dat iets is in vergevorderden staat van voorbereiding. Deze gewichtigheid doet altijd wat potsierlijk aan en is,lichtelijk belachelijk. „De inrichting van een centraal in koopbureau van schrijf- en bureaubehoef ten is in vergevordenden staat van voor bereiding." Men vraagt zich inderdaad af, hoeveel weken en maanden met zulk een voor bereiding gemoeid zijn. Koe zou een particulier dat varken tje wiasschen? Ons dunkt: er verscheen een briefje van de directie en daarbij werd aan alle'afdeelingen van het bedrijf opge dragen voorlaan de inkoopen ten behoeve der zaak op te geven aan dien of dien beambte of aan die of die afdeeling. En het nieuwe instituut zou er zijn! Kant en klaar. Zoo eenvoudig.schijnt het in openbare lichamen niet te gaan. Hoeveel brieven en conferenties zouden daarvoor noodlg zijn? „Und meine Seele spannte Weit ihre Flügel aus." En vanuit die cindelooze hoogten konden wij ook het „Danklied van een genezende, aan de Godheid" verstaan, In welke ijl-hooge verten zweefde Beethoven, toen hij zich door wreede kwaal telkens het aardsche leven dreigde ontnomen te zien en, innig dankbaar nog weer voor zijn genezing, terugschouwde op den weg naar het rijk van ongebroken licht, dien weg dien hij in den geest thans meer dan ooit had afgelegd. Hij zoekt een andere toneotaal, die hem spreekt van on- aardsche dingen, en vindt die in den kerk- toonaard, den lydischen, met zijn steeds op- zwevend sluiten, zijn nooit einden. Wij mo gen hier zeker wel herinneren aan het groot sche plan van den meester, nog een tiende symphonie te schrijven, „in de oude toonaar den." Maar wie goed heeft geduisterd naar dit heerlijk gespeelde kwartet van den ou den vergeestelijkten Beethoven, kon overal, ook in 't eerste deel, die verpuring zijner muze hervinden, al was 't enkel in de phry- gische sluitingen, die ook als zijn eigen geest zweven tusschen de aarde en den hemel.* En het Lener-k,wartel, het riep de myste ries, die Beethoven mocht aanschouwen, op tot ze als een innerlijke realiteit tot ons kwam en ons rijker maakte en beter. Want de zeer geestdriftige bijval gold heusch niet alleen het phenomenale vioolspel van den jongen Lener, maar zeker allereerst was het de zuivere weerklank van hetgeen wij van hun mooie kunst in ontvangst mochten nemen. Een hartelijk „tot weerziens." G. J. K. (Vervolg). Een geheime branderij. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen W. J. K. en A. P, B, beschuldigd van overtreding van de wet op het accijns, eischte de rijks-advocaat driemaal f 1000 boete. De verdediger, mr. Cohen uit Am sterdam, voerde allereerst nietigheid der dagvaardingen aan en concludeerde vervol gens op juridische gronden tot vrijspraak. Het O.M. bij de Rechtbank sluit zich aan .bij het requisitoir van den rijks-ad vocaat en vroeg 2 maanden hechtenis voor elke boete bij niet-betaling. Inbraak, diefstal en heling. Vervolgens weri behandeld de zaak tegen H. W. J. en P. v, H, beider) 23 jaar en gedetineerd in hét Huis van Bewaring. Zij hebben dezen zomer tot driemaal toe inge broken in de villa van den kunstschilder dr. Dusseldorf aan de Lombar Petrilaan to Overveen. Het eerste bezoek brachten zij in den nacht van 27 op 28 Juni. Zij gooiden een ruit ih om te onderzoeken, of er iemand thuis was. Toen dat niet het geval bleek te zijn, k]ommen zij het raam in en stalen een paar damesschoenen, een partij dameskleeren, lakens, een heerenwin terjas en een regenjas. Den volgenden da.g brachten zij hun tweede visite en ont vreemdden lakens, handdoeken, goud- en zilverwerk, en twee fietsen. Een paar da gen later, in den nacht van 3 op 4 Juli, stalen zii andermaal een partij heeren-, dames -en kinderkleeren, Het gestolen e Barometerstand 768. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Dec. Hoogste barometerstand 771.7 m. M. te Zurich. Laagste barometerstand 749.8 m. M. te Stockholm. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. werd aan verschillende personen verkocht en een drietal helers en heelsters moet dan ook hierna terecht staan. De behan deling van de zaak tegen de beide in brekers-dieven eischte slechte weinig tijd. Beklaagden bekenden volledig. Het O. M., wees erop, dat zii al herhaaldelijk ver oordeeld zijn en zich als beroepsmisdadi gers deden kennen. Met het oog qp het feit, dat bekl. reeds straf ondergaan en nog .zeer jong zijn, eischte de ambtenaar niet meer dan 1 jaar gev. straf. J. zeide, dat hij beter zou gaan oppas sen v. H. kwam er tegen op, dat het O M.. hem als beroepsmisdadiger aanzag. Hij zeide dat de begeerte om te stelen hem een ziekte geworden was, die hein niet meer losliet. Als eerste heelster stond terecht Eli sabeth Sch-, die een partij gestolen goed voor f 30 gekocht had van v. H., die een neef van haar is en bij haar inwoont. Dat bedrag van f 30 was natuurlijk ver beneden de waarde, maar bekl. beweer de en hield hardnekkig vol, dat aij niet wist noch had begrepen, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. v. H. had gezegd, dat hij de goederen van ec«a besten meneer had gekregen. Dit zeide hij den volgenden dag weer. De rechter en het O. M. brachten bekl. (die moe der van 4 kinderen is en over 'n maand haar vijfde spruit verwacht) herhaaldelijk onder het oog, hoe verkeerd zij deed inet te ontkennen, terwijl toch zoo dui delijk was, dat ze de waarheid niet zei Het O. M. eischte 8 maanden gev.straf, met aftrek van de preventieve hechte nis, die 4 maanden bedraagt. De verdediger, mr. Cohen Tenaert, drukte er zijn spijt over uit, dat het verzoek van den Voogdijraad, om bekl. uit de preventieve hechtenis te ontslaan, was afgewezen en schilderde den trcu- rigen toestand van bekl. en haar huis gezin. Met het oog daarop pleitte spr. clementie en in vrijheidsstelling en uitstel van de uitspraak tot na de gehorte van het kind. Het verzoek om invrijheidsstel- ling werd afgewezen en ten aanzien van het uitstel der uitspraak deelde de presi dent mede, dat de wet dit niet toelaat. De 35-jarige A. M. W., huisvrouw van H. H. S., heeft èen partij linnengoed ge kocht voor f 17.50 van Elisabeth Sch. Ook tegen haar werd 8 maanden geëischL Mr. Willekes Macdonald achtte het be wijs niet geleverd. Hij vroeg vrijspraak. Zijn verzoek om invrijheidsstelling werd afgewezen. De koopman A. v. K. heeft van bekl. H. W. J. de twee fietsen gekocht voor fll en f 16. Ook hij ontkende. Eisch: 8 maanden. Mr. Ali Cohen vroeg vrij spraak. Tegen C. E. P. en tegen de 56-jarige jarige juffrouw S. de M. werd wegens heling 2 maanden geëischL Het was inmiddels 7 uur geworden en de behandeling der 3 resteerende za ken werd uitgesteld tot a.s, Maandag, des middags 3 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1