Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND BINNENLAND Leest de zeer belangrijke brochure: Prijs 35 ets. Onschuldig veroordeeld Tweede Blad. 15 December 1922 De Conferentie te Lausanne: Turkije aanvaardt de voorstellen betref fende de minderheden en zal toetreden tot den Volkenbond. De rede van Grey in het Hoogerhuis. Onder de Telegrammen: Een buitengewone zitting van den Volken bond gevraagd tot toelating van Turkije. Belangrijke verklaring van Bonar Law in het Lagerhuis. Fransche Kamerleden tot gevangenis straf veroordeeld. De Engelsche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een doosje met vergiftigde chocolaadjes ontvangen. DE REDE VAN LORD GREY IN HET HOOGERHUIS. GEM. BÜITEHL. BERICHTEN. WELKE VREDE? BINNENLAHDSCH NIEUWS. De burgemeester van Rotterdam. Verlaging van het Posttarlef? Candidaten voor de Prov. Staten. De hulpverleening aan de Centrale Landen. VERKEER EN POSTERIJEN. De post op Oudejaar. Drukkerij de Spaar nesta d Haarlem FEUILLETON EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE VEREENIGING TE PARIJS. Enkele weken geleden maakte ik de «nmerking dat saamhoorigheid onder lJndgenooten in den vreemde maar al te vaak ontbreekt en juist daar zoozeer is gewenscht. Des te meer verheugt het mij thans gewa^ te mogen maken van een nieuwe Nederlandsche vereeniging te Parijs, welke die saamhoorigheid krachtdadig zal bevorderen. Hoewel ons reeds geruimen tijd de plannen bekend waren, mogen wij eerst thans melding maken van deze gebeur tenis en aan de hand van een circula're aan de Ned. kolonie gericht, die dezer dagen in zee gaat, het een en ander van deze vereeniging te vertellen. Zij is in het leven geroepen door een a'ntal Nederlandsche schilders te Parijs, (die sedert lang de noodzakelijkheid ge voelden een nauwere band te scheppen tusschen de zeer talrijke Hollandsche kunstenaars in Frankrijk. Een voorloopig bestuur vormde zich uit de opzichters en bestaat uit de hee- ren Kees Roovers, voorzitter, van der Leeuw,secretaris, en van Hasselt penning meester. Het doel is een of meer keeren per jaar, te Parijs een tentoonstelling te organiseeren van de werken van haar le den en daarbij steeds <je eereplaats af te staan aan een door" de vereeniging uit te noodigen Fransch schilder. Zij wenscht de introductie van Fransche kunst in Nederland te bevorderen en te vens een einde te maken aan de wantoe stand dat de leden der Nederlandsche kolonie al te zeer worden lastig gevallen door ongewenschte elementen, die zich uit naam der kunst en onder het opgeven van niet te controleeren referenties bij de kolonie indringen, met nauwelijks be dekte bedelvragen. Deze vereeniging zal dit euvel ondervangen door aan de leden der kolonie te verzoeken, al dergelijke ge vallen tot haar te verwijzen ter beoor deeling en eventueel tot het ontvangen van steun. Want zeker niet het minst belangrij ke doel, dat een philantropisch karakter aan deze vereeniging geeft, is niet alleen de financieel minder krachtige schilders in de gelegenheid te stellen hun werk in het lokaal der vereeniging te exposeeren, maar ook hun geldelijk ter zijde te staan. Het spreekt vanzelf dat hiervoor mid delen noodig zijn van beteekenis. De eerste oprichters hebben reeds een fonds bijeengebracht, dat, naar zij hopen, door contributie en giften van kunst lievende leden zal groeien zoodat nuttig werk verricht zal kunnen worden. Alle bona fide Nederlandsche schil ders en beeldhouwers, ongeacht hun kunstrichting, kunnen als werkende le den toetreden, terwijl aan zoo ruim mo gelijke toetreding van begunstigers, met het oog op het werkelijk nuttige doel, is te wenschen. Het voornemen bestaat om aan Jhr. Loudon, onzen gezant te Parijs, met j wiens voorkennis deze vereeniging is opgericht, het beschermheerschap aan te bieden. De bestaande Ned. Vereeni- gingen te Parijs hebben reeds blijk ge geven van hun sympathie en de belang stelling in de schilderskringen is bijzon der "groot. Met opzet is de jaarcontributie niet al te hoog gesteld, een minimum van 50 francs, om zooveel mogelijk alle landge- nooten in Frankrijk in staat te stellen huij daadwerkelijken steun te verleenen. Het kan niet anders of wij juichen van ganscher harte de oprichting van dez e vereeniging toe, wetend hoe groot e moeilijkheden zijn, welke Hollandsche kunstenaars in den vreemde doormaken; in een tijd, waarin voor de intellectueele werkers in het algemeen en voor de kun stenaars in het bijzonder, zoo bitter weinig gedaan wordt, is het streven van deze vereeniging ten zeerste te waardee- ren. De ernst en de energie waarmee het voorloopig bestuur zijn taak heeft op gevat, het enthousiasme dat sprak uit de woorden van den voorzitter, den heer Roovers, toen hij ons van de plannen ver telde, staan ons borg, dat deze vereeni ging een goede toekomst tegemoet gaat. Moge het haar aan financieelen. steun, de nervus rerum ook in kunstzaken, niet ontbreken. Wij voor ons, en wij zeicfen het ook aan den heer Roovers, zien In deze ver eeniging een eersten stap, om te komen tot een instelling te Parijs, waarvan het gemis door velen zeer woirdt betreurd. Parijs mist een Hollandsche Club, een eigen home, waar landgeaiooten elkander geregeld kunnen treffen, tijdschriften en dagbladen ter hunner beschikking liggen, waar, in één woord, het middelpunt moet zijn der Vaderlandsdhergezelligheid. Engeland mag reeds vele jaren trotsch gaan op een voortreffelijk Ingerichte Hol landsche club te Londen, waar zelfs lo geerkamers voor de leden zijn ingericht. Berlijn en zelfs Dresden bezitten een der gelijke club, en dezer dagen, te Brussel vertoevende, mocht ik opnieuw kennis maken met de gastvrijheid van de daar zoo smaakvol en gezellig ingerichte Hol landsche clublokalen. Dc opkomst liet niets te wenschen over, de verstandhou ding onder de leden was van de alleraan genaamste, en wat niet te versmade» is, zelfs een noodzakelijkheid, de clnb weet zich financieel uitstekend te handhaven. Met een aantal van ruim honderd leden en eigen exploitatie van de consumptie, zeide mij een der bestuursleden, is het zelfs mogelijk een batig saldo te bereiken. Welnu, wat in .Londen, Berlijn, Bnussel en zelfs in kleinere steden mogelijk is, moet ook in Parijs niet zijn uitgesloten. De nieuwe vereeniging nu, die de naam zal dragen van „la Tulipe", een naam te welsprekender, waar in het a.s. voorjaar de tuinen der Tuileriën met Hollandsche tulpen zullen prijken, zal wellicht kun nen leiden in de richting van een eigen clublokaal, een zoo lang ontbeerd cen trum van landgenooten te Parijs. Een atelier zal reeds ter beschikking staan om exposities te houden daaraan, zij het dan vooreerst op kleine schaal, 'n lo kaal voor bijeenkomsten te verbinden, behoeft niet tot de onmogelijkheden te behooren. Wij twijfelen er niet aan of de belang stelling voor deze vereeniging zal nog grooter zijn, indien zij ook dit punt plaatst op haar programma. Het jaarlijksche St. Nicolaasfeest is deze week gevierd met een gemeenschap- pelijken maaltijd de opkomst was groot en de stemming van een echt-HoIlandsche opgewektheid. Het is ons ook diar ge bleken, hoevelen verlangend uitziai naar een eigen home,het nut, zelfs de noodzake lijkheid gevoelen om daardoor de saam hoorigheid der Nederlanders te Parijs te bevorderen. Een Hollandsche club zou geheel pas sen in het kader van deze nieuwevereeni- ging en naast haar doel, de goede be trekkingen tusschen Frankrijk en Ne derland te steunen, zou dit doel onge twijfeld niet het minst belangrijke zijn. Onze beste wenschen vergezellen ..la Tulipe'' en haar oprichtersmogen hdoor ons genoemde luchtkasteel sp< dig tot een reëel verblijf omtooveren. HST d?or hen thans bereikte, de opzet der nieuwe vereeniging, geve reden °°k °P dit gebied iets te mogen verwachten. Mr. P. w. S. Parijs, 6 December 1922. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Na de ochtendzitting van gisteren namen de Turken ever de bevolkings uitwisseling en de bescherming der min derheden een meer gematigde houding aan. Algemeen is men van oordeel dat er aanmerkelijke vooruitgang is bereikt. Later werd gemeld, dat Turkije de geallieerde voorstellen ten aanzien der minderheden aanvaardde op denzelfden rondslag als de verdragen aangaande e buurstaten. Ismet nasja heeft heden officieel ver klaard d. I Turkije bereid is na den vrede tot den Volkenbond toe te treden. In het Hoogerhuis heeft Lord Grey nog verklaard, dat een van de voornaam ste oorzaken van de politieke moeilijk heden die sedert den wapenstilstand bestaan, is dat twee tractaten die voor Frankrijk van het grootste gewicht zijn in de vredesregeling, volkomen ve/dwe- nen zijn, namelijk het Fransch-Engensche en het Fransch-Amerikaansche tractaat, dat Frankrijk waarborgen verschafte tegen een aanval van Duitschland. De menschen in Engeland waren geneigd op Frankrijk kritiek te oefenen, voegde hij erbij. Zij dienden zich echter goed af te vragen, hoe zij zouden denkèn, indien zij als Franschen zagen dat de vrede ge sloten was en deze tractaten tot nul en van geener waarde herleidbaren. Als men met Frankrijk tot een accoord wil komen, besloot Grey, kan men dit slechts doen door het weer het gevoel vap veilig heid voor de toekomst te geven. Wat Frankrijk wilde, was die veiligheid. .Het meende haar gekregen te hebben met behulp van die tractaten. Thans echter meent het haar verloren te hebben. Grey heeft ook nog het volgende ge zegd Het zou een vergissing zijn om schulden, die onze geallieerden ons moe ten betalen, te schrappen tenzij iets wordt gedaan voor het economische herstel van Europa. De bladen vergelijken die uitlating van Grey bij de opmerking van Bon^r Law, dat een verlaging door Engeland van de vorderingen enkel maar kon ge schieden als onderdeel van een alge- meene regeling van het vergoedings- vraagstuk. De onderlinge schulden der geallieer den en de vergoedingen hangen zeide Grey zóó nauw te zamen, dat daar omtrent een beslist voorstel kan worden gedaan. Ook bracht Grey den Volkenbond ter sprake. Hij zeide, dat indien de Volken bond niet meer-omvattend wordt, Eu ropa opnieuw den kant zal uitdrijven van twee gewapende kampen. Wanneer het vergoedingsvraagstuk is geregeld behoort Duitschland zich bereid te ver klaren tot dien bond toe te treden en dienen de andere mogendheden zich bereid te verklaren, Duitschland toe te laten. Ook over de geneigdheid van Frank rijk om tegen Duitschland krasse maat- regeelen te nemen, kwam Grey te spre ken. Hij zeide: „Ik geloof niet, dat zij contanten zullen opleveren veeleer is waarschijnlijk, dat Duitschland er door in elkaar zakt. Dat zou een ramp zijn voor de wereld." Lord Salisbury kwam aan het woord namens de regeering. .Hij zeide, dat de Fransche staatslieden, den goeden raad dienen te overwegen, dien Grey hun in vriendschappelijken geest had gegeven. De Britsche regeering wenschte in den zelfden geest als de Fransche regeering en met deze samen te werken, echter zonder haar (de Britsche) wenschen on dergeschikt te maken aan de Fransche. Op die wijze denkt Engeland zoowel te Lausanne, als elders, een oplossing te vinden voor beider moeilijkheden. Salisbury meende, dat wanneer de commissie voor de vergoedingen in ja. puari weer bijeenkwam zij er in zou sla gen, in den ruimen geest, door Grey aan geduid te komen tot voorstellen, die den steun van Frankrijk zouden kunnen hebben. DE VEREENIGDE STATEN EN EUROPA Burton, lid van de commissie voor de amortisatie van de staatsschuld, heeft' in een rede voor de National Association of Creditmen de hoop geuit dat het ge>- vaar voor verval tot een chaos, 't wetfk de wereld bedreigt, kan worden afgewewd. Voor Europa ligt. het geneesmiddel niet in een schrapping der schulden aan de Ver. Staten, maar in de aanvaarding van een meer nationale belasting-politfek, vermindering van militaire uitgaven en de vervanging van de tegenwoordige houding van onderling wantrouwen door vriendschappelijker en rechtvaardiger betrekkingen. Burton gaf voorts te kennen dat het beter ware niet strikt de hand te houden aan de bepalingen omtrent de interest van de leeningen. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING VAN MARINE. Uit Washington wordt gemeld Het rapport van de commissie over de be grooting van marine in het Huis van Af gevaardigden spreekt nog over hetgeen de Washingrtonsche conferentie bereikt1 heeft met de opheffing van ontzaglijke uitgaven door den bouw van groote oorlogsschepen stop te zetten. Voor de completeering van 56 oorlogs schepen, toegestaan volgens het ont wapeningsverdrag, stelt de commissie voor in het komende financieele jaar 55 millioen beschikbaar te stellen, het geen 44 millioen meer is dan de begroo ting voorstelde. Het ontwerp voorziet ook in credieten voor verbetering van het Mare-eiland, de Californische marine werf en*Pearl Harbour op Hawaii. Tot nu toe is niets bekend over de 'hou ding van een president ten aanzien van het rapport. Men herinnert eraan dat gelijksoor tige ontwapeningsvoorstellen oorzaak waren va» bittere debatten op de Was- hingtonsche conferentie, toen de Fran schen het standpunt innamen, dat hun1 nationale belangen door zulk een be snoeiing ernstig geschaad zouden wor den, terwijl de Britten den grondigen maatregel voorstellen, om den duik- bootbouw geheel te verbieden. DE INCIDENTEN TE PASSAU EN IN- GOLSTADT. De burgemeesters van Passau en In- golstadt hebben hun verontschuldigingen gemaakt over de incidenten, waaraan leden der geallieerde controle-commissie in hun gemeenten hebben blootgestaan. UIT GRIEKENLAND. Naar uit Athene verluidt, zijn de re volutionairen voornemens spoedig ver kiezingen uit te schrijven, onmiddellijk na de vredesluiting. Indien de definitieve regeling van de hangende kwesties te Lausanne uitgesteld zou worden tot een latere conferetie, zullen de verkiezingen plaats hebben in dert tusschentijd, indien deze lang genoeg is. DE DEENSCHE STAATSFINANCIËN. In het Folketing heeft minister Neer- gaard gisteren den toestand van de schat kist uiterst moeilijk genoemd. De oor spronkelijke raming der staatsinkomsten uit inkomsten- en vermogensbelasting is veel te hoog gebleken, zoodat een ingrijpende vermindering van uitgaven onontbeerlijk is. Het gaat niet aan de mindere ontvangsten te vinden uit een verhooging der directe belastingen en tot een verhooging van de indirecte belas tingen wil de regeering slechts in de uiter ste noodzakelijkheid overgaan. Zij is daarom voornemens de uitgaven zooveel mogelijk te besnoeien, al beseft zij dat zulks niet populair zal zijn en in het par lement tot oppositie zal leiden. De zaak zal aan het parlement worden voorgelegd, zoodra de .regeering haar beraadslaging en onderzoek er over heeft voltooid. SOWJET-RUSLAND EN PERZIE. De Times verneemt uit Riga, dat de betrekkingen tusschen Sowjet-Rusland en Perzië gespannen zijn. De sowjet- vertegenwoordiger te Teheran had on langs verzocht, dat zekere personen die aan Sowjet-Rusland vijandig waren, uit Perzië zouden worden verbannen. Maar dit verzoek werd geweigerd. De houding van Moskou is sedert dien minder vriendschappelijk. BETERE VOORUITZICHTEN. Bij het debat in het Engelsche Lagerhuis over werkloosheid heeft de eerste minister gisteren hulde gebracht aan de mijnwerkers, die, zeide hij, ongetwijfeld hun plicht had den gedaan door de productie te verbeteren. In November was dezelfde hoeveelheid kolen gedolven door hetzelfde aantal werklui in zeven uur daags als in acht uur vóór den oorlog. In deze omstandigheden was het te betreuren dat hun loon tengevolge van de wereld-depressie 20 pet. beneden dat van 1913 was gekomen. Law was echter over tuigd, dat tenzij er een of andere groo e ram.p gebeurde, er een tijd van herleving van handel en bedrijf zou komen en wel zeer spoedig. Er waren aanwijzingen dat de ver betering al begonnen was. De Star meldt dat aan het einde van dit jaar alle geregelde luchtverkeer tusschen Engeland en Duitschland vermoedelijk zal eindigen. De onderhandelingen tusschen Linden en Berlijn zijn nog gaande, maar verkeeren in een kritiek stadium, daar Duitschland geen neiging vertoont faciliteiten op het gebied van het vliegwezen aan de geallieerden toe te staan, terwijl de bepalingen van het vre- destractaat de ontwikkeling van het Duit- sche luchtverkeer belemmeren. Daarom zal de postdienst op Keulen, tenzij er een uit weg te vinden is, ophouden. Aan het einde van het jaar verstrijkt de termijn binnen welken de geallieerden vol gens het tractaat het onbeperkte recht had den om overal over Duitschland te vliegen en er te landen. De beperkende bepalingen tegenover Duitschland blijven echter be staan. Bijgevolg wil Duitschland den geal lieerden geen privileges meer toestaan, ten zij zijn eigen positie verbetert. Te New-York is het s.s. President Dolk aangekomen. Aan boord waren voor malige Amerikaansche soldaten en Amerl- kaa ische gezinnen, in totaal 262 personen dié in Europa z.g. „gestrand waren. Men berekent, dat in den loop van 1922 Amerikaansche reizigers in Europa daar meer dan 7,000,000,000pdst. zullen heb ben uitgegeven. Die som is ongeveer zeven maai het bedrag der rente van de schuld die Frankrijk aan de Ver. Staten heeft. Bijna die geheele som is (of wordt nog) be steed in de Europeesche hoofdsteden. De becijfering is opgesteld door deAmeri- can Hotelmen's Association en wordt als matig beschouwd. De Fransche Kamer heeft eën wetsont werp aangenomen, strekkende tot oprichting van een nationaal bureau voor Industrieel en wetenschappelijk onderzoek. —De Fransche minister van landbouw bereidt een bijzondere onderscheiding voor in de orde, die wordt toegekend aan hen, die zich op het gebied van den landbouw verdienstelijk hebben gemaakt De bijzon dere onderscheiding is bestemd voor land bouwers, wier familie langer dan honderd jaar een zelfde stuk grond bewerkt heeft. Onder hen, die voor de nieuwe onderscheiding in aanmerking komen, zijn boeren uit geslach ten, die langer dan vijf eeuwen achtereen op hetzelfde stuk grond het boerenbedrijf hebben uitgeoefend. In een van de oostelijke provincies van Frankrijk woont een boer wiens voorgeslacht reeds in het jaar 1200 op denzelfden grond woonde. De gezagvoerder van het Fransche pantserschip France, dat dezen zomer aan de Bretonsche kust te pletter geloopen is en gezonken, is door den krijgsraad te Lorient, voor welken hij, naar wij gemeld hebben, terechtstond, vrijgssproken. Aan Het Laatste Nieuws wordt uit Luxemburg gemeld Met het oog op de aanstaande bevalling van de groot-hertogin worden allerlei feesten op touw gezet, waarbij ook een kanon, voor het lossen van salvoschoten, te pas komt. Het Luxemburgsche leger heeft echter geen artil lerie en leende thans een 75-m./m. kanon van het Fransche garnizoen te Metz. Een onderofficier en verscheidene soldaten zijn, uit deze stad, met het kanon naar Luxem burg vertrokken en namen genoeg munitie mee voor het geval er wel eens..,, een tweeling mocht zijn. Uit Bern wordt gemeld, dat de stakende typografen heden weer aan het werk zullen gaan. —De begrooting der stad Weenen, die gisteren aan den gemeenteraad voorgelegd is, sluit met een tekort van 24 milliard kro nen en voorziet 1.2 billioen aan uitgaven 44 pet, van het bedrag of ongeveer 5.74 milliard zijn voor salarissen bestemd. Volgens berichten uit Riga zouden er te St. Petersburg en te Charkof in den Oeral en in het Don-gebied, stakingen uitgebroken zijn wegens het niet uitbetalen der loonen. Mevrouw Thompson en Bywaters, de twee ter dood veroordeelden in verband met den moord te Ilford, hebben beiden appèl tegen het vonnis aangeteekend. Tengevolge van een staking in de katoenmolens van Nagpur. (Bengalen) zijn ernstige onlusten te Rajnandgaon. voorge komen. De menigte steenigde de politie die tal van belhamels inrekende en ten slotte gebruik van haar vuurwapens maakte. Daarbij is een betooger gedood en negen gewond. De politie heeft 17 gewonden. Berichten uit Vera Cruz melden, dat nu ook de laatste opstandeling van betee kenis Gustavo Alaman is gevangen geno men. Men gelooft dat het in den staat thans spoedig rustig zal zijn. Er zijn nog maar enkele ontevredenen overgebleven, van wie verwacht wordt dat zij spoedig zullen wol den uiteengejaagd. De president van Uruguay heeft een tweegevecht gehad met dr. Herrera, die bij de laatste presidentsverkiezing zijn tegen- candidaat was. Beiden zijn ongedeerd ge bleven. Volgens bericht uit Houston (Texas) zijn 15 menschen gedood en 40 gewond bij de botsing tusschen een passagierstrein en een locomotief te Humble, op 24 K-M. van Houston. 1 De prins-regent van Japan lijdt aan mazelen. Naar officieel wordt meegedeeld is zijn toestand niet ernstig. De kazerne te Trier, waarin Fransche bezettingstroepen lagen, is gedeeltelijk door brand vernield. Het blusschingswerk kostte 10 uren zwaren arbeid, waarbij verscheidene soldaten zijn gekwetst. Bijzonderheden ont breken. Naar uit Reykjavik wordt gemeld is de gewezen minister Hafstein daar overle den. Hij was de eerste IJslander die in een Deensch kabinet werd opgenomen. Van 1904—1909 en van 1912 tot 1914 is hij mi nister van IJsland geweest. Nadien is hij lid van het Alting gebleven. Hafstein, die directeur was van de Bank van IJsland, had ook bekendheid als dichter. Clemenceau heeft te New-York aan den correspondent van de Petit Parisien gezegd, dat hij tegen een bezetting van het Roer-gebied was. Hij gaf in overweging het Jusschen Frankrijk en Engeland hangende geschil over de middelen om Duitschland tot betaling te dwingen, aan de scheidsrech terlijke uitspraak van president Harding te onderwerpen. De socialisten zijn uit geheel Europa, naar Den Haag samengestroomd, oma te getuigen voor den vrede. - Züj wekken de volkeren op, am de onder linge geschillen langs vreedzamen weg te beslechten. Zij prediken den .oorlog aan den oorlog. Zajn deze menschen vrij laten thans de enkele niet-eoeialietische bezoekers van dit congres buiten beschouwing inder daad de vredesapostelen, welke zij roorge- j geven te zijn? Verwerpen zij inderdaad den bloedigen geweldstrijd? Willen zij inderdaa den vrede door rede an recht? Het is niet mogelijk deze vragen beves tigend te beantwoorden, oordeelt het „Han delsblad". „De socialisten verwerpen den strijd tus schen de volkeren, doch prediken tegelij kertijd den strijd tusschen de klassen. Zij willen niet weten van internationale vedten, doch hitsen op tot economische geschillen. Tusschen hen en oorlogszuchtige „burger; lijke" imperialisten is de overeenkomst groo ter dan het verschil. De overeenkomst is dat beiden de wapenen van het geweld niet alleen verwerpen, doch dei» aanprijzen als de meest doeltreffende middelen, teneinde d« machtspositie te veroveren, welke ze voor zich en hunne volgelingen begeeren. Het verschil is slechts dit, dat terwijl de oorlogs zuchtige „burgerlijke" imperialisten da menschheid gescheiden zien in nationale, door landsgrenzen, dus verticaal, gescheiden groepen, <je socialisten de menschheid ver deden in economische, door welvaartsgren- zen, dus horizontaal gescheiden klassen. De imperialist wil den volkerenstrijd, de socia list wil den klassenstrijd. Doch strijd met geweld van wapenen, de een door den in ternationalen oorlog, de ander door revo lutie en burgeroorlog, willen ze beiden." De socialisten zijn in Den Haag bijeenge komen, om te getuigen voor den vrede. Het beginsel van den klassenstrijd, voor deze gelegenheid zorgvuldig weggestopt, doch morgen in een anderen kring weer harts tochtelijk gepredikt, rechtvaardigt de onder brekingen hunner gloedvolle redevoeringen .over den vrede in da menschheid met de simpele interruptie: •Mijne Hoeren, welken vrede bedoelt gaf Het secretariaat van den Volkenbond bevestigt, naar uit Genève gemeld wordt, dat mr. A. R. Zimmerman de benoe ming heeft aanvaard van commissaris» generaal te Weenen, ter uitvoering van het plan tot financieelen wederopbouw van Oostenrijk. Hij is benoemd tot 1 April 1923 en zal Vrijdag 15 December zijn ambt aanvaarden. Uit Weenen wordt aan de „N. R. Grt" gemeld, dat de communistische Abend meldt, dat Tsjecho-Slowakije en Frank rijk tegen de benoeming verzet hebben aangeteekend, omdat mr. Zimmerman» Duitschgezind zou zijn. Dit is, volgens het blad de reden, dat mr. Zimmerman» 'de benoeming slechts voor zekeren ter mijn heeft aanvaard. Naar de „N. R. Crt." verneemt, staat de regeering volstrekt niet afwijzend te genover verlaging van het posttarief en worden verschillende verlagingen ernstig overwogen. Het briefport van 10 cents zou echter voorhands niet verlaagd worden, daarentegen o.a. wel een ver laagd stadsport weder worden inge voerd. De R. K. Sta ten kieskringorganisatie Hoorn heeft de voorloopige groslijst be kend gemaakt van candidaten voor de Provinciale Staten van Noord-Holland. De alfabetische volgorde is aldus: A. Commandeur, Spanbroek; N. Dek ker, Obdom en C. No let. De Rijp (allen aftredend); C. Rood, Bovenkarspel- P. Bakker G,zn.0; Berkhout: S. Hansen, Vo- lendamP. J. Jong Kzn., Lutjebroek: Th. C. P. A. Kolfschoten, Edam; A. Rui ter Grootebroek; E. J. M. S turn pel, Hoorn; E. Wilcke, Punnerend; G. de Wolf, Punnerend. De stemming over deze voortoqptgo groslijst volgt in de maand JanuarfT De persoammissie van het Ned. R. K. Huisvestings-Oomité deelt one mede, dat da toevloed van aardappelen toot de noodlij dende Oentrale Landen op verrassende wijw blijft aanhouden. Na de vorige opgaaf heeft het Oomitó weder 1.563 000 K8. kunnen verzenden waardoor het totaal der verzanden aardap pelen reeds gestegen is tot het aanzienlijk» kwantum van 5.672.800 EL.G. Tot dekking van de koeten van verzending is door verschillende Boeren- en Tuinbcow- bonden tot heden bovendien nog een bedrag van f 3869.12W bijgedragen. Daar tegen over staat slechts een bedrag van f 1576.42Pjï dat door een 150-tal andere weldoeners uit ons land ia bijeengebracht Br kamen oog heel wat duizenden te kort om de kosten, dje op de verzending der aardappelen val len, te dekken en het Comité vertrouwt dat nog velen een bijdrage toot dit doel aan den penningmeester In Den Bosch (gi ronummer 34848) zullen zenden. De heer Duymeer van Twist stelda den Minister van Waterstaat de volgen de vragen: lo. Is het juist, dat op de grooflai postkantoren maatregelen worden ge troffen om op Zondag 31 December, met het oog op den Nieuwjaarsdag, den dienst voor het personeel nit te brei den? 2o. Zoo j®, Is de Minister bereid rijn medewerking te verleenen, dat aan de ze voornemens geen uitvoering wordt gegeven DE ROOMSCHE BOERIN 353 ,;Naar den duivel met uw voorgevoel!., 't Is hoog tijd naar Parijs terug te kee ren. Onder weg kunnen wij nog samen pfaten. Wilt gij met mij dineeren?"' „Neen." „Laat ons dan gaan." De millionnair sloot alles dicht en vertrok met Ovide. „Hebt gij uw rijtuig hier vroeg deze. „Neen. Ik heb gezegd, dat men mij van avond niet zou komen afhalen." „Had ik dat kunnen voorzien, dan zou ik het mijne gehouden hebben. Doch aan de brug van' Courbevoie zullen wij wel een rijtuig vinden." Beiden verlieten de fabriek. Ovide zag op tien stappen van den uit gang Duchemin's rijtuig staan. „Koetsaer, zijt gij vrij vroeg Soli- veau naderend. „Neen, mijnheer, ik wacht iemand." Ovide voegde zich dan weer bij Paul Ha*rmant en beiden sloegen den weg in naar de brug van Courbevoie, Duchemin had aandachtig toege luisterd en zeer goed de stem van baren de Reiss herkend. Hij tikte voorzichtig twee.driemaal op de glasruit, die hem van den koetsier scheidde, en deze wachtte slechts dit teeken om den man te volgen. Bij het gerucht, dat het rijtuig maakte wendde Ovide, die een dertig tal stappen vooru it was het hoofd, doch geen arg waan kwam er toen nog in zijn brein op. Het paard ging stapvoets. Bij de brug gekomen, stapten beide personen in. „Naar Parijs riep Paul Harmant den koetsie* toe. „Waar „Naar Palais-Royal," antwoordde 0- vide. „Welk gedeelte „Dat is onverschillig." Terwijl hij instapte had Ovide onwille keurig een blik geslagen op het rijtuig, dat hen; van de fabriek af reeds volgde. Hij zag dat het een oogenblik stilstond, terwijl hij tot den koetsier sprak. Zijn voorhoofd rimpelde. Eensklaps kwam er eenige argwaan bij hem op. Hij zeide er echter nog niets van tegen zijn makker, maar keek eenige oogen- blikken nog eens aandachtig door het ruitje aan de achterzijde van het voer- tuig. Nog steeds ontwaarde hij het huur rijtuig met zijn rood licht. „Maar wat gebeurt er toch vroeg Paul Harmant. „Nietsantwoordde Ovide. „Gij schijnt toch ongerust." „Gij gekscheert Waarom zou ik onge rust zijn Op dit oogenblik hadden zij de Neuilly- laan bereikt. „Ik zal spoedig weten of ik gelijk heb," dacht Soliveau. Hij liet de ruit zakken ,die hem van den koetsier scheidde en sprak „Rij links af, naar de overzijde."! „Waarom?" vroeg de industrieel. „Dat zal ik u dadelijk wel zeggen." De koetsier had zich gehaast te doen wat hem bevolen was. Weder richtte Ovide het oog op zijn observatorium. Het huurrijtuig met roode lantaarns volgde nog steeds op een twintigtal stappen. „O, die ellendigesprak Soliveau, de tanden op elkander knarsend. „Zult gij mij nu eindelijk zeggen wat er omgaat vroeg Pau lHarmant zeer ongerust. Wat er omgaat Men volgt ons De millionnair werd doodsbleek. „Volgt men ons "stamelde hij. „Dan zijn wij aangeklaagd, verloren „O, gij kunt volkomen/gerust zijn In deze zaak zijt gij voor nrets betrokken. Ik heb de eer gevolgd te-worden en ik weet zeer goed door wien „Weet gij dat „Ja, dat weet ik." „Door „Door eene vrouw... Ik verwed hon derdduizend francs, dat het een meisje is, dat mij daar volgt, en een zeer lief meisje zelfs, maar „En wat heeft dat te beteekenen „Dat de genaamde Amanda Régamy, die ik te Bois-le-Roi alleen heb laten zitten, thans gaarne wou whten, waar ik woon en wie baron de Reiss is." „En zijt gij niet bang voor dat schep sel y „Waarom zou Ik er bang van zijn hernam Soliveau. „Wat vermag zij tegen mij En wees er overigens zeker van, dat zij vandaag nog niet het nestje van dien goeden Ovide Soliveau zal weten te ont dekken Wij zullen haar gemakkelijk genoeg op een valsch spoor brengen." „Hoe zult gij dat aanleggen „Een oogenblik Terwijl hij dit zeide nam Ovide de kleeding van zijn reismakker nauwkeurig op. Paul Harmant droeg een dcml-saison van lichte kleur en een hoogen zijden hoed. Ovide integendeel was zeer donker gekleed en had een rond vilten hoedje op het hoofd, Wij weten reeds, dat de beide per sonen ongeveer dezelfde taille hadden. „Laat ons ruilen," sprak Soliveau tot den millionnair. Geef mij uw hoed en jas en neemt gij de mijne. Ovide's koelbloedigheid had den val- schen Paul Harmant weer eenige kalmte in het hart gesproken. Weldra hadden beide personen zich verkleed. Zoodra dit geschied was beval Soliveau den koetsier „Rijd recht naar 't Opera plein en houdt daar stil tegenover het Grand Hotel." „Gij," zeide dan Ovide, zich tot Paul Harmant wendend, „zult daar uitstap pen. Amanda zal u voor mijn persoon nemen, daarvan ben ik overtuigd, en u op eenigen afstand volgen... In dien tusschentijd zal ik ons diner gaan bestel len." „Waar „Bii Brébant." „Maar wat zal ik aanvangen, wannee ik eenmaal op straat ben „Gij zult plaats nemen in het café, op een goed in het oog loopende plaats, op dat het juffertje goed uw gelaat kan zien, en zich overtuige dat zij om den tuin Is geleid.... Laat u het een en ander op dienen, en kom weer bij mij, zoodra Amanda's rijtuig zal vertrokken zijn." Afgesproken." Ovide wendde voor den derde keer het hoofd om te zien of hij nog steeds gevolgd werd... Nog altijd zag hij op korten afstand de roode lichten. „Ja, ja, volg ons maar liefste, goed,' murmelde hij lachend, ik zou u wel eens willen zien, wanneer gij in enkele oogen- blikken bemerken zult hoe lief gij gefopt wordt." Weldra hadden zij het Operaplein bereikt. Het rijtuig met de roode lantaarns liet niet lang op zich wachten. Het eerste stond stil. Het tweede volgde het voorbeeld. Ovide wierp nogmaals een vluchtlgen blik op het rijtuig, waarin hij dacht dat Amanda gezeten was, en sprak tot Har mant „Stap nu spoedig uit en houd den rug naar ons juffertje gekeerd en treed 't

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5