W. VAN DER PIGGE RECLAME P0RT0RIC0 KORTE BERICHTEN. 4 -ct LEOLG'S ErTÏÏÏTT* ^en herinnering aan Mr. Louis Regout. DE NIEUWE STAATSLEENING. Aan de Memorie van Toejichting op het ingediende wetsontwerp tot het aan gaan van een geldleening ten laste van het Rijk, ontieenen wij de volgende bijzonderheden Op 13 Nov. j.L bedroeg de vlottende schuld een som van 776.900.000. Van dit bedrag komt 308.700.000 voor reke ning van de koloniëifj terwijl op ultimo October J.L aan de gemeenten was voor geschoten 93.800.000, op het provenu van door de Rijksadministratie voor de gemeenten te innen belastingen. Na uit schakeling van deze beide posten, te zamen groot 402.500.000 blijt 374.400.000 over. Hiervan komt op rekening vana. kredietverleening aan Duitschland en Frankrijk 62.500.000 b. vorderingen op het buitenland, in hoofdzaak op België, wegens kosten van fntemeering e. A.~ j 72.000.000; c. voor schot voor de Rijkskleedingvoorziening 11.100.000. Voor zoover deze posten eerst na langeren tijd opeischbaar zijn, zal de financieering kunnen geschieden door de uitgifte van schatkistbiljetten met 'n looptijd, welke binnen de grenzen van den termijn der kredietverstrekking, aan die biljetten het karakter van zeer kort papier ontneemt. Een aanvang is hiermede gemaakt door de plaatsing van 15.000.000 aan biljetten, die op 1 Mei 1927 vervallen. Neemt men ten slotte in aanmerking, dat het winstsaldo der N. U. M. om streeks 45.000.000 beloopt, waarvan intusschen 30.000.000 is gebezigd voor kredietverstrekking aan Frankrijk, dan blijft voor de uitstaande vlottende schuld 183.800.000 ter consolideering op lan den termijn over. De Minister meent, dat het aanbeve ling verdient, zoodra dit op aannemelijke voorwaarden mogelijk is, een belangrijk deel hiervan de consolideeren. waar hem gebleken is, dat het begin van het aanstaande kalenderjaar hiervoor hoogst waarschijnlijk een gunstig moment zal zijn, vraagt hij hierover wettelijke mach tiging. Het nog te dekken bedrag is rond I 177.000.000. Vermeerdert men dit be- dra* met het geraamde nadeelig saldo v-an d n buitengewonen dienst voorl923 ad pl.nt. 170 millioen, dan vindt men een totaal van 347 of afgerond 350 millfoen. Het provenu van de nu te sluiten lee- ningen zal bestemd zijn ter bestrijding van uitgaven ten laste van den buiten- gewonen dienst. De buitengewone uitgaven ten laste van 1924 en volgende zullen een zeer belangrijke vermindering vertoonen. De Minister meent dan ook te mogen vertrouwen, dat met de thans voorge stelde consolidatie, welke de buitengewo ne uitgaven van 1923 omvat, het tijdperk van de zeer groote staatsleeningen zal kunnen worden afgesloten. In art. 1 van het ontwerp wordt de Minister van Financiën gemachtigd tot het te gelde maken van schuldbewijzen aan toonder ten laste van het Rijk tot zoodanig bedrag als noodig is ter verkrij ging van een sóm van ten hoogste f' 350.000.000. Dit kan geschieden hetzij In eens, dan wel achtereenvolgens, bij Jedeelten van het genoemde bedrag, op e tijdstippen, welke de Minister dienstig zal achten. HET FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL Met één stem meerderheid heeft de Tweede Kamer het amendement van mej. Westerman betreffende het Fransch op de lagere school verworpen. IETS Ni V GEMEENTEGEBIED. B. en van 's-Gravenhage hebben een voorstel gedaan de gemeente te ver deden in woning- en industriewijken. GEMENGD NIEUWS. BOEFJES INGEREKEND. Te Muntendam (Gron.) hebb en twee jongens van Veendam 18 en 15 jaar oud, bij de weduwe Beren d Prins ingebroken en f 40 gestolen. Er was nog 50 gulden in huis maar die konden zij niet vinden. De marechaussee snapte des nachts reeds de daders. Zij bekenden.- De oudste, K.' genaamd, is recidivist. INBRAAK TE DODEWAARD. Te Dodewaard in de Neder-Betuwe is in den nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken in een bewoond huis door twee personen, vermoedelijk landloopers. Zij verschaften zich toegang door het openen der blinden en opschuiven der ramen en ontvreemdden 9 bankbiljetten van f 100 en een zilverbon van f 2.50. De inbraak werd bemerkt door het doch tertje van den huiseigenaar, dat in het vertrek sliep. Zij durfde echter geen al arm te maken. De politie te Tiel, terstond met liet voorgevallene in kennis gesteld, kon een uitgebreid onderzoek instellen met be- !:ulp van een door het meisje gegeven sig nalement. AANRANDER AANGE HOUDEN Naar het „O. D." verneemt, werd gisteren de aanrander van mej. T. te Herfte Veldhoek, gearresteerd, een zekere T. uit de gemeente Zwollerkerspel. Een bericht uit Parijs meldt, dat pro fessor Langevin, de uitvinder van een toestel tot het voorkomen van aanva ringen op zee, door middel van uiterst doordringende geluidgolven, in de „Ma- tin" een uiteenzetting van deze vinding geeft. De electrische Vonken, voortge bracht door een gewone installatie voor draadlooze telegrafie, wordt door het toestel gebezigd tot het verwekken van duidelijke waarneembare en zeer door dringende geluidstrillingen en ditzelfde toestel, dat de echo opvangt van het ge luid dat weerkaatst wordt door een zich op een afstand bevindend voorwerp, hetzij een schip, een ijsberg of ook wel rotsen onder water, doet een electrische vulling ontstaan, welke door de radio- telegrafische inrichting wordt aangewe zen. Het is voldoende den tijd na te gaan die verloopt tusschen het uitzenden van de geluidstrilling en het terugkeeren er van, om den dubbelen afstand te bere kenen waarop het voorwerp zich be vindt dat het geluid terugkaatst,' Men heeff op die manier afstanden van ver- 70 ct. per hal! pond KWALITEITSTABAK. GROOTE HOUTSTRAAT 68. scheidene duizenden meters kunnen con- stateeren. Een naaktbloelende Jasmijn. Een gevaarlijke methode. Fabrieksbrand. Te Sneek is gisteren de meelfabriek „n den heer S. Olij gedeeltelijk afgebrand. Het gebouw eri ae inhoud daarvan waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. l de mac. grepen. In de schaatsenfabriek 'e firma Ruiter e Ak krum is gisteren een 18-jarige werk man door een machine gegrepen en ge- tdood. VAN ONZE RAAOLOOZE café binnen en kies een giede plaats uit." De miilionnair volgde letterlijk op, wat hem gezegd werd. Er gebeurde juist wat Ovide had voor zien. Duchemin had zeer goed gezien, hoe de oersoon gekleed was, dien hij volgde en :oen hij Harmant zag uitstappen, hield «ij zich volkomen overtuigd, dat hij ba ron de Reiss was. „Blijf hier staan," sprak hij tot den koetsier. „De andere kan gaan waar hij wildeze is 't slechts ,die mij belang in boezemt." Ovide verwijderde zich zeer snel. De voormalige Jacques Garaud liet hem den tijd zich goed in de menigte der voer tuigen aan het oog te onttrekken en ging dan in het café een in 't oog vallende plaats innemen. Hij zat met het gelaat rtaar het Opera plein en bijgevolg ook naar Duchemin geke rd. Vuchteloos trachtte deze een uitroep van verwondering en woede te onder drukken. „Ik heb mij als eem dwaas om den tuin latenleiden," sprak hij. Die lieden hebben bemrkt, dat zij gevolgd werden, en heb ben an costuum verwisseld. O, die ellen deling r Een oogenblik bleef hij verdiept in de bitterheid" zijner ontgoocheling en dacht dan „Niet slechts is alles voor van avond verloren, maar men heeft mijn plannen geradeb. Nu zal men nog voorzichtiger worden, dat is zoo klaar als de dag I Wat zal ik thans aanvangen Hij liet zich naar Amanda's woning brengen. Het meisje wachtte hem met onge duld. Met verlegen gelaat trad Duchemin binnen. Amanda begreep direct, dat er Iets ongewoons moest gebeurd zijn. Op hare vraag verhaalde hij in alle bijzonderheden hoe men hem had mis leid. Niettegenstaande dezen tegenspoed ver scheen er toch een lachje om de lippen der modiste. „O, kunt gij dat nog aardig vinden riep Duchemin woedend uit. „En waarom niet Het is wel jammer, maar toch ook aardig, om er eens harte lijk mede te lachen. „Maar begrijpt gij dan niet dat zij voortaan op hun hoede zullen zijn en zulke gelegenheid zich niet licht meer zal voordoen „En waarom ,et Als wij maar'ge duld hebben. De twee personen bezoeken elkander daarvan hebben wij het bewijs en dat is 't voornaamste. Natuurlijk zal dit zoo Voortgaan. Aan u de taak om steeds een oog in zeil te houden." „Zij zullen alle orzorgen nemen." „En waarom zc t gij u niet bijzonder behendig aanstellen „Hoe dan „Weet ik het Daarnaar moet ge zocht worden. De ellendeling heeft allerlei pezen op zijn boog wij moeten ons even behendig weten te toonen ais hij is." „Morgen reeds ga ik opnieuw adn mijn bespiederswerk." „Dat zou niets uithalen. Morgen is het Zondag. Dan zuilen zij wellicht el kander niet ontmoeten. Zoo wij eens naar Bois-le-Roi gingen „Goed, zeer goed I Dat is nog zoo'n on aardig middeltje niet o"m den dag door te brengen. Maar toch zal ik geen rust genieten, alvorens het adres van onzen gemeenschappelijken vijand ontdekt te hebben. Wat mag hij toch wel met Paul Harmant overleggen In afwachting van het uitstapje tegen den volgenden dag bepaald, gjng Duche min naar huis De Conferentie te Lausanne. BONAR LAW OVER DE VERGOEDINGEN. Intusschen was Harmant zijn mede plichtige bij Brébant gaan opzoeken. „Wel .gelooft gij nu dat ik gelijk had vroeg de laatste. „Volkomen." „Waar is het rijtuig gebleven met de roode lantaarns „Dat is onmiddellijk vertrokken zoo dra ik mijn gelaat vertoond had." „Zoodat juffrouw Amanda mijn spoor verloren heeft. Ik ben gewaarschuwd en zal zorgen steeds op mijn hoede te zijn." „Hebt gij werkelijk van die vrouw iets te vreezen „Ik heb ti reeds vroeger gezegd, dat dit niet het geval is. Amanda is een dwaas schepsel. Zij v. eet, dat ik een zeer ge vaarlijk wapen tegen haar in handen heb dat sterk genoeg is om haar hopeloos in het verderf te storten... Denk niet langer aan dat schepsel. Laat ons dineeren De twee ellendelingen gingen aan tafel en lieten zich het fiin»diner ,door Soliveau besteld, uitstekend smaken. Tegen middernacht namen zij afscheid. Ovtde,keerde naar de Ciichylaan terug, staarde dikwijls achter zich uit om te zien of hij niet bespied werd, en bereikte, na tal van omwegen zijn woning. Niettegenstaande zijne verzekering, dat dat hij Amanda niet vreesde, was Soli VEROORDEELD. veau zeef ongerust en vertrouwde de deerne in het geheel niet. „'t Zal mij niet moeilij'k zijn," dacht hij, „hare plannen te verijdelen tot mijn vertrek maar ik geloof toch ook, dat dit vertrek mij zeer geraden isTe Buenos-Ayres zal ik met een som van 500.000 franken een aangenaam fleven kunnen leiden, zonder iets te vreezen te hebben. Dat kan mij nog een gelukkigen ouden dag verschaffen. 't Was bijna 12 uur toen hij des an derendaags opstond, om dan in zijn ge wone restauratie te gaan ontbijten. Daar las hij in een der bladen het te- laas van het droevig ongeluk, d»t in de Git-le-Coeurstraat was voorgevallen. Doch het bericht was in het geheel niet juist. De reporter meldde, dat behalve een jongen, wiens identiteit nog niet was vastgesteld, eene brooddraagster onder de zware stelling letterlijk verpletterd was. Ovide glimlachte. ,,Zoo neef Harmant dit leest," dacht hij, „en hij zal 't lezen, dan zal hij zien, dat ditmaal het werk wel degelijk ver richt is en hij gerust slapen kan. MARKTNIEUWS. Na ontbeten te heoben ging hij naaf een speelhol om verder den dag door t« brengen. XI. Raoul Duchemin en Amanda warev des morgens al vroeg naar Bois-le-Roi vertrokken. Etienne Castel volgde de gedragslijn, die wij kennen; de schilder had den- zelfden trein genomen, en begaf zich na aan het station te zijn afgestapt, naar het hotel Rendez-vous der Jagers, zonder te denken dat het paartje, door hem ge zocht, slechts enkele stappen voor hem uitliep. Hij had geen haast. Vanaf den oever der Seine zijn de om streken van Bois- le- Roi allerprachtigst De kunstenaar bewonderde de schilder achtige gezichten, die zich voor zijne oogen ontplooiden. Wij zullen hem in zijn beschouwingen alleen laten en Amanda en Raoul volgen. Geen van beiden dacht op dit oogen blik aan Ovide Soliveau noch aan baroE de Reiss. Zij waren vroolijk en opgewekt en dachten aan een heerlijk ontbijt. Naar aanleiding van de overbrenging van kei stoffelijk overschot van wijlen Mr. Louis Regout, den eersten gezant van Nederland bij het Vab'caan, van het Campo Verona naar het Campo Santo, wordt in de „Tijd" in her innering gebracht het vertrek van Mr. Regout •p een zonniigen dag naar Rome. De schrijver was te weten gekomen den dag en het uur, waarop de oud-minister Regout naar de Eeuwige Stad zou vertrekken, ber aanvaarding van zijn gewichtig ambt. Vrien den en kennissen moeten hem gewezen heb ben op het Italiaansche klimaat, waartegen met iedereen, en vooral geen min of meer zwakke lichamen, bestand zijn. Doch het bui tengewone optimisme van den nieuwen ge zant en het bewustzijn van te gaan beklee- den een nieuwe betrekking, die voor Vader land en Kerk van de hoogste beteekenis zou kunnen zijn, gaven Z.Exc. Regout moed, kracht en vertrouwen om de belangrijke en tevens eervolle positie, door de Neder!. Re geering daartoe geroepen, te gaan vervuilen. Aan de halte Vaeshartelt, (lijn Maastricht Meerssen) gelegen in de onmiddellijke nabij heid van hel buitenverblijf „Kruisdonk", zomer-heim van de gelukkige familie des ge zanten, stonden reeds een groote hoeveelheid doozen, pakken, koffers. Een minuut of vijf vóór bet vertrek van het locaaltreintje naar Stapelveld en verder naar Aken, kwam de gezant met zijne echtgenoote, zijn dochter en enkele andere familieleden aangewandeld, in «Lrttk gesprek gewikkeld. Ik beschouwde met welgevallen dit intieme stukje familieleven. Aan de halte kwam mr. L. Regont op me toe- gestapt, reikte me vriendelijk de hand, bood me een sigaar aan, sprak over zijn groote zending en uitte er zijn vreugde over, dat althans één vertegenwoordiger van de Neder- landsche pers bij zijn vertrek, een historisch moment, aanwezig was. Bij het afscheid nemen van vrouw en kin deren droogde mr. Regout de tranen, die rijketijk vloeiden. Was het een voorgevoel van nooit meer te zullen betreden den vaderlandschen bodem? Enkele maanden later kwam het onstel- tende bericht van het overlijden van den eer- aten Nederiandschen gezant bij den H. Stoel. HERLEIDING VAN REMBOURSEMENTEN OP DUITSCHLAND. In den laatsten tijd komt het hoe langer hoe meer voor, dat zendingen van Neder land naar Duitschland door afzenders met groote remboursementen worden belast. Dit is voor de Nederlandsche Spoorwegen zeer nadeelig, want de daling van de mark en het feit, dat de Düitsche spoorwegen al tijd zeer ten achter zijn met hun afrekening, stellen de Ned. Spoorwegen bloot aan groote koersverliezen. Daarom zal met ingang van 18 dezer de volgende, door den minister van Waterstaat goedgekeurde maatregel worden ingevoerd Bij de herleiding der remboursementen en voorschotten op zendingen naar Duitsch land en verder gelegen landen van guldens in marken, (dus ter bepaling van het bedrag, dat de vreemde spoorwegen van geadres seerde zullen hebben te innen, voor een in Nederlandsch courant uitgedrukt rembour- serrtent of volorschot) zal door de Neder landsche Spoorwegen een koers worden toe gepast, die belangrijk meer van den werke- lijken koers afwijkt in een voor den ge adresseerde der goederen ongunstigen zin dan het geval is bij de herleiding der vracht prijzen. Afzenders in Nederland, die voornemens zijn goederen onder rembours naar Duitsch land en verder gelegen landen te zenden zullen hiermede rekening moeten houden. GEEN OPLICHTING. Naar aanleiding van het gisteren vermelde bericht, als zou notaris Van der Heyden te Leiden zijn opgelicht door een voorzitter van een bouwvereeniging, een aannemer en een compagnon van dien aannemer, voor een bedrag van circa f 30.000, deelt men uit Leiden aan het N. v. d. D. mede, dat het hier een formeele kwestie geldt en dat de po litie geen aanleiding heeft gevonden deze personen na een verhoor te arresteeren. Het geval heeft zich aldus toegedragen. De voor zitter der Bouwvereeniging „Eensgezind heid," de heer Stal, zou te zijnen huize een bedrag van f 4200 uitbetalen aan den aanne mer Dutz, zijnde een termijn voor den bouw van een blok huizen, waarbij ook de cessie houder, de bovengenoemde notaris tegen woordig was, evenals de compagnon van den aannemer Van Streen. De man telde het geld uit, waarop de aannemer er f 15.000 aan den notaris gaf en de rest in den zak stak. Hij beschouwde den notaris niet meer als cessie houder. Er ontstond daaruit een groot dis puut totdat de notaris er voorloopig in be rustte, omdat de aannemer zeide 't geld weer te zullen terug geven wat tot dusverre niet is geschied, waarom de heer Van der Heyden de zaak in handen der justitie stelde. HET VOORKOMEN VAN AANVARIN GEN OP ZEE. HET SUCCESMERK VAN INSTELLING VAN VEILIGHEIDSDIEN STEN IN LIMBURG. Er gaat geen dag. voorbij, zoo verneemt de Msb. of er worden in bijna elke plaats in Limburg, hoe klein en onbeduidend deze ook zijn mag, vreemdelingen van allerhande nationaliteit aangehouden, die daar zonder geldige papieren worden aangetroffen. Het zijn veelal Duitschers, Hongaren en Polen, die op listige wijze de grensbewaking "hebben weten te verschalken en vaak zonder eenig bewijs hunner afkomst blijven rondzwerven tot ze op een goeden dag een politiedienaar tegen het lijf loopen, die hen weer over de grens terugbrengt. En dat deze allen geen brave Hendrikken zijn, bewijzen wel de veelvuldige diefstallen, welke zoowel over dag als des nachts herhaaldelijk dan hier dan daar worden gepleegd. En dat deze indivi duen over de middelen beschikken, om hun lugubere bedrijven zonder stoornis te kunnen uitoefenen, moge blijken uit het reeds meer malen voorgekomen feit, dat de bewoner van een huis, dat voor een nachtelijken strooptocht was uitgekozen, des morgens zijn waakhond vergiftigd op zijn erf terugzag. Een en ander heeft dan ook tot gevolg ge had, dat in haast elke gemeente nachtveilig heidsdiensten zijn ingesteld, welke behalve uit de gewone politiediensten, bestaan uit het bewaken door bepaalde personen van de verschillendè wijken gedurende de nachtelijke uren. Ook de plaatselijke burgerwachten verieenen daarbij goede diensten. Teneinde de taak dezer veiligheidsdien sten te vergemakkelijken, hebben meerdere gemeentebesturen besloten tot het in don kere nachten laten doorbranden der electri sche straatlampen. Onder die vele buitenlanders komen vaak leden van het echte misdadigers-gilde voor, die hun plannen tevoren vaststellen. Wan neer ze het oog hebben op een of andere woning, waarin zij buit aanwezig achten en die derhalve in den eerstvotgenden duisteren nacht tot hun operatieterrein is uitgeko zen, weten zij door het quasi aanbieden van koopwaar overdag, te weten te komen, in welk vertrek zij hun slag hebben te slaan. Men zij op zijn hoede. Voor het huis van den dokter te Julphaas slaat al ruim een kwart-eeuw een naa'kt- bloeiende Jasmijn, een heester uit China en die bloeit thans met een groot aantal zacht gele bloemen, die tegen de groene takken fraai uitkomen. Als de winter niet te streng i-s, bloeit hij lot Maart door. In tegenstelling met de voorzichtige wijze van beugelen der trams, zooals dit in andere plaatsen geschiedt, past men in Arnhem de zonderlinge en tevens zeer gevaarlijke metho de toe om den beugel om te gooien nog vóór de tram aan het eindpunt gekomen is, waar door, zooals te begrijpen valt, het boven- grondsche net een hevige trilling ondergaat. Aldus de „Tel." Ten gevolge van deze onverantwoordelijke wijze van beugelen brak Donderdagmorgen 7 uur bij den Spoorberg een der draden, die met een voedingsdraad en met een ijzeVen paal in aanrakio" kwam, weike paal door middel van een staaldraad aan een metalen hek van de Continental Petroleum Cy. ver bonden was en waardoor dit etectrisch gela den werd. Een voerman, die met een wagen voor het hek stil hield, bemerkte op een ge geven oogenblik, dat zijn paard, dat in een plas onder den paal stond, plotseling begon I te steigeren. Toen hij het paard de poort van het gebouw wilde binnenrijden, kwam het roet de lippen in aanraking met het hek, waardoor het dier neerstortte. De man, die niet dadelijk begreep, wat er gaande was, waarschuwde voor alle zekerheid eenige voor bijgangers. Een niets kwaads vermoedend jongetje opende het ijzeren hek, doch bleef tot veler verbazing ongedeerd. Later bleek, dat hel jongetje, alvorens het bek te openen, zijn handen met zijn jas had bedekt. Als door een wonder is deze jongen aan den dood ont komen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. BRAND TB ROTTERDAM. Donderdagavond 6 uur is brand uitge broken in de machinefabriek van Borger- houdt te Rotterdam, in de afdeeling vlieg tuigbouw, waar het vuur veel voedsel vond in een groote partij linnen en vleugels. Door het springen van de ruiten sloeg de brand uit en tastte het dak aan. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met 6 stralen van handspuiten en 2 van een stoomspuit. De blusaehing werd bemoeilijkt, doordat de vuurhaard zeer slecht te bereiken Was. Een vat carbid vatte vlam en ontplofte, doch werd spoedig met zand gebluscht. Om half acht was men den brand mees ter. Vuur en water hebben aan de machi nehal groote schade aangericht. De inventaris is op beurspolis verzekerd. lilll Iflll LAUUA.V'NJS, 14 December. Officieel be richt. De eerste commissie is om half elf bijeengekomen ter hervatting van de bespre king van het vraagstuk van de minderhe den. ïsmet pasja antwoordde punt voor punt op de verklaringen van öurzon van gisteren en zette uiteen, dat de atelling van Tur kije inzake hot vraagstuk der minderheden bépaald wordt door het statuut van Angora. Öurzon nam acte van den geest van tege moetkoming, welke de woorden van ïs met bezielde en legde met name den na druk op da door Ismet tie kennen gegeven bedoeling van de Turksche regeering om opneming in den Volkenbond te vragen, zoo dra de vrede gesloten zal zijn. Barrère en Garroni sloten zich bij de woorden van Onrzon aan en drukten de hoop uit, dat de snb-commiseie haar werk met goéden uitslag zou voortzetten. Venizelos zette nader de zienswijze van de Grieksche regeering uit een inzake de verschillende zijden van het vraagstuk der minderheden. Na een repliek van Ismet en een korte verklaring van Spalaïkowitsj werd de vergadering gesloten. De sub-commissie zal morgenochtend haar werkzaamheden voortzetten. I/ONDEN, 14 December. De Turken -heb ben er nu in toegestemd toelating tot den Volkenbond te vragen, naar welk lichaam de vr.i" ukken inzake de minderheden zul len wo i verwezen. Bovendien hebben de Turken -egestemd in een algemeene am nestie voor alle politieke misdrijven in de laatste 9 jaar. Men voe't een algemeene bevrediging over de veranderde houding van de Turken. Op de comm:Ssievergader'ng, waarin Öurzon zijn ernstige waarschuwing heeft laten hooren, 2ijn tot laat in den nacht allerlei besprekingen gevo'gd. Naar men zegt heb'cen de Amerikaansche ver tegenwoordigers en de meeste andere dele gaties elk op hun beurt de Turken hun volkomen instemming betuigd met d9 mee ningen, welke lord Ourzon ten best© had gegeven, waarmee zij diens verklaring, dat het volharden in hun houding de Turken in totale afzondering zou brengen, beves tigden. De voornaamste afgevaardigden heb ben vanochtend de vergadering van de sub commissie bijgewoond, waar zij met bevredi ging het Turksche antwoord hebben ver nomen. Men is algemeen van meening, dat deze gang van zaken het pad tot een vol ledige ov-ercens'emming aanzienlijk e."f nt. Het vraagstuk van de minderheden zal, naar men verwacht, nu van de conferen tie overgaan in de handen van de per manente commissie voor de minderheden van den Volkenbond, welke onmiddellijk de be handeling van het vraagstuk ter hand zal nemen, elfs zonder Turkije's toelating tot den bond af te wachten. De berichten uit Lausanne melden, dat de afgevaard gden van de geallieerden aan den Raad van den Volkenbond bij zijn samenkomst in januari zullen verzoeken een buitengewone verga dering van den bond bijeen te roepen ter behandeling van Turkije's verzoek tot toe lating, daar men anders tot September zou moeten wachten. LAUSANNE, 14 Deeemb -r. Turkije heeft het denkbeeld verworpen van een nat onaal tehuis voor de ArmeniL'r3. maar toegestemd in een algemeen© amnestie van alle misdrij ven, die in de laatate 9 jaar begaan zijn. LONDEN 14 December. De Engelsche premier heeft vanavond in het Lagerhuis een belangrijke verklaring afgelegd over het vergoedingavroagstuk. Hij begon met de leden te verzoeken het vraagstuk van het standpunt der Franschen te bekijken, evenals de Engelschen indertijd groote verwachtingen gekoesterd hebben over de bedragen, welke zij van Duitschland zou den krijgen. De Fransshen hadden Zoozeer op deze hoop gebouwd, dat hun heele fi- nancieele stelsel gegrond is op het ont vangen van groote sommen van Duitsch land. Duitschland heeft op zich genomen zekere bedragen te betalen, doch heeft vrijwel niets betaald. Voor zich zelf is Bonar Law altijd sceptisch gestemd ge ureest omtrent de mogelijkheid om derge lijke groote bedragen van het eene land aan het andere overgedragen te krijgen. De Franschen zeggen: „Wij hebben de eene conferentie na de andere gekregen en wat ;8 het gevolg geweest? Dat wij in ieder geval in den een of anderen vorm zoo iets als een moratorium hebben toegestaan en dat wij na afloop van het moratorium bevonden hebben, dat wij ons in een On gunstiger positie bevonden om géld van Duitschland los te krijgen, dan bij het be gin der besprekingen." Dit is de Fransdie zienswijze. Het is aan niet den minsten twijfel onderhevig, dat het feit, dat de Duitsche -egeering heeft toegelaten, dat er een gew Tge inflatie kwam, ten gevolge heeft gehad, dat het onmogelijk is "gewor den aan eenigen eisoh om vergoeding te komen. De Franschen gaan nog iets ver- der en zeggen, dat Duitschland zulks met opzet heeft gedaan. Eerlijk gezegd, zei Bo nar Law, kon hij voor zich die meening niet deelen. Het was volkomen waar, dat Duitschland door deze methode van lijdelijk verzet de betaling van vergoeding voor goed kon uitstellen, maar alleen langs een weg, die vrijwel met zelfmoord voor dat lard gelijk stond. Indien er in Duitschland een regeering geweest ware, krachtig genoeg om den wer- kelijken toestand onder de oogen te zien, zou het haar duidelijken plicht zijn geweest, niet alleen in Duitschlaod's eigen belang, maar ook om haar verplichtingen na te komen, om een einde te maken aan de inflatie, wat het ook kosten mocht, en de Duitsche financiën op een gezonden grond slag te stellen. Dit heeft geen Duitsche regeering ooit geprobeerd. Wellicht ontbrak haar de macht! Bonar Law somde de Fraüsche zienswijze op in de woorden: „Wij hebben niets ge kregen en zijn er verder dan ooit van af om iets te krijgen. Dat zijn wij mot en daarom moeten er nu krachtiger maatregelen ge nomen worden." Overgaande tot het Engelsche standpunt, zei de eerste minister, dat hij reeds te verstaan had gegeven, dat elke concessie van Engeland ten aanzien van de schuren gebonden was, zoo niet aan de zekerheid, dan toch in elk geval aan de groote waar schijnlijkheid, dat het een afdoende regeling zou zijn en dat het vraagstuk niet op nieuw zou kunnen opduiken. Men had te kennen gegeven, dat Engeland zijn aanspra ken op vergoeding van Duitschland en op terugbetaling van de geallieerde schulden moest schrappen en terzelfdertijd een ge weldige schuld aan Amerika betalen. Er is echter niemand ter wereld, die uit een oogpunt van rechtvaardigheid kan meenen, dat van de geallieerden Engeland de eenige zou moeten zijn om te betalen. Onze fi nancieel© positie, aldus Law, is thans sterk, omdat wij onze belastingbetalers arm ge maakt hebben. Indien er niet binnen schap- pelijkentijd een duidelijke verbetering in treedt, zou Engeland in een toestand gé- raken, welke bijna nog erger zou zijn dan van eenig ander geallieerd land. Engeland beschouwt het vraagstuk svan de vergoedin gen alleen van het standpunt wat het beste middel is om van Duitschland het bedrag los te krijgen, dat het in elk geval moet betalen. Er hserscht verschil van meening Over de grootte van dit bedrag. Als Duitsch land ooit weer op zijn verhaal zou ko men, zou het bevrijd zijn van dien vreese- lijken last van eeuwigen schuld, welke dan op de Engelschen zou zijn komen te rusten. En Duitschland zou zeker te eeniger tijd weer *p zijn verhaal komen. Engeland had te overwegen langs welken weg het de ver schuldigde betaling binnen zou kunnen krij gen, waarbij de rest van de wereld en En geland zelf zoo weinig mogelijk schade zou den ondervinden. Alle inlichtingen, welke Law had ontvangen, zeiden, dat Duitschland zich dicht aau den rand van de volledige instorting bevindt. Wat de Roer betreft, zette Law de alge meene stelregel uiteen, „dat de Engelsche re- georing niet gelijkmoedig kan blijven onder cenigerlci handeling, welke het toeschijnt, of welke het gelooft, dat er toe strekken zal, geen productieve vergoeding op te leveren, doch het moeilijker en misschien wel heele- maal onmogelijk te zullen maken deze te ver krijgen." Hij oesloot met zijn meening te kennen te geven, dat in de vreeseliike moeilijkheden, waarvoor Europa zich geplaatst ziet, er vrij wel geen hcop op oplossing bestaat, tenzij Frankrijk en Engeland gezamenlijk kunnen op treden. PARIJS. H December. De afgevaardigden Saillant Couturier en Marcel Cachin en -ie journalist Para, die vervolgd waren wegens aansporing van soldaten tot ongehoorzaam heid, met het doel van anarchistische propa ganda, rijn elk tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. IERLAND. LONDEN, 14 December. Het waren schil derachtige luonecen vandaag in de straten van Dublin, toen de Engelsche troepen af scheid namen en de Vriistaatsche soldaten tie wacht betrokken op hel paleis van den onder koning en de kazerne bezetten. 2000 man. behoorende tot deze Engelsche regimenten, marcheerden uit de kazerne met muziek voor op en wapperende vaandels, te inidden van een juichen ie menigte en menschen die rie pen: „Jelui zult gauw terugkomen". De ontruiming docr de Engelsche troepen zal jn de vier volgende dagen worden voort gezet. VERGIFTIGDE PRALINES. LONDEN, 14 December. Er wordt mede gedeeld, dat Bridgeman. de minister van binnenlandsche zaken, een doos pralines heef! ontvangen, die onderzocht werden, om lal men vreesde, dat zij vergift bevatten. Men herinnert eraan dal de hoofdcommissaris van politie Onlangs een dcos vergiftigde pralines kréég en ernstig ziek werd. toen hij er een paar van gegeten nad. LONDEN, 14 December. Het ministerie vatJ^ binnenlandsche zaken deelt mede, dat er een kleine doos bonbons aan Bridgeman is ge zonden maar dat de omstandigheden elke po ging lot een aanslag on het leven builen slui ten. Er wordt geen belang gehecht aan b"1 incident. UIT DE ITALIAANSCHE POLITIEK. PARIJS, 14 Dec. Het bestuur van d* Italiaansche volkspartij heeft zich in beginsel bereid verklaard, de regeering te steunen. DE NIEUWE ZWITSERSCHE PRESb DEN.T. BERN, 14 Dec. De vereenigde Kamer» van het Zwitsersche parlement hebben de huidige leden van de regeering her kozen en bondsraad Scheurer tot bond» president gekozen. UIT DE VEREENIGD ESTATEN. - NEW YORK, 14 Dec. Vóór de jaar» Iijksche conferentie van gouverneurs van de Ver. Staten te White Sulphur Springs, hield McKelvie, de gouverneur van Ne braska, een redevoering, waarin hii aan beval, dat de Ver. Staten de credieten zouden verhoogen, welke aan de buiten- landsche regeeringen zijn toegestaan, die een stabiel en regeernigsvorm hebben, ala een nieuw middel om de vraag naar Amerikaansche landbouwproducten te verhoogen. McKelvie zeide dat men, eer men een dergelijk crediet verleende, eerst moest onderzoeken of het land, dat om crediet verzocht, zijn gewapende macht had beperkt tot een gezonde vredea- basis. AANVARING. NEW YORK, 14 Dec. Het uitgaande passagiersschip „Mexico", van de lijn Ward, is in Lowerbay, beneden New York, in aanvaring gekomen met hef passagiersschip „Hamilton". De „Mexi co", die 119 passagiers aan boord heeft, heeft draadloos hulp gevraagd. Het heeft een groot gat in de zijde en maakt snel water. EEN BOM BIJ EEN SCHOOL. LONDEN, 15 Dec. Een bom, geplaatst aan de poort van de Nationale School te Donnybrook bij Dublin, ontplofte 5 minuten voor ongeveer 260 kinderen het gebouw zouden verlaten. HET LAGER HUIS VERDAAGD. LONDEN, 15 Dec. In antwoord op eea vraag in het Lagerhuis, deelde Bonar Law mede, dat het Lagerhuis heden zal worden verdaagd tot 13 Februari. HANDELSCREDIETEN IN ENGELAND LONDEN, 15 Dec. Het wetsontwerp betreffende het verieenen van faciliteiten aan den Handel en het waarborgen van credieten, werd in de 3e lezing in het Hoogerhuis behandeld. De wet op den invoer van vee werd door de commissie goedgekeurd na een protest van Lord Curzon, dat geen tijd was gegeven voor het indienen van een amendement. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman vafl den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, Haarlem. GOUDA, 14 Deoember 1922. Kaas. Ill partijen. Handel matig. Ie kwal. f 62 65; 2e wal. f 6861; zwaardere f 67 f 60 65 Rijksmerk. Boter. Red. aanvoer. Handel red. Wei- boter f 1.151.25. Veemarkt. Vette varkens. Groote aanvoer. Handel vlug. 47511 ct. per half K.G. Magere varkens. Red. aanvoer. Handel ma tig. 5055 ot. per half K.G. Magere big gen. Red. aanvoer. Handel matig. f. 18 28 per stuk. Vette schapen. Red. aanvoer Handel red. f 2436. Nuthtere kalvers1 Red. aanvoer. Handel red. f 1422. Eieren. Red. aanvoer. Handel matig. Pet 100 stuks f 12—131/s- AMSTERDAM, 14 Dec. Boter. (Centrale Bo- termijn)- Prijzen waren: hoogste f 2,21, mid den- f- 2.12, laagste f 1.91. DELFT, 14 Dec. Boter. Ter maritt waren 24/8 en 7/16 v.. te zamen 660 K.G. Prijs f 2.60 ft f 2.75 per K.G. v DELFT, 14 Dec. Vette Koeien le Ew. J 300 450, 2e kw. 180300, kalfkoeien le kw. 325450, 2e kw. 225325, vaarkoeieo 250325, 2e kw. 160250, vette schapen 3550, vette Jammeren 2638, magere varkens 1872, nuchtere kalveren 10— 22, biggen 1226, paarden 75275, rundvleesch 1.301.100.90 per K.G. Aan voer 126 runderen, 6 paarden, 11 vette kal veren, 56 magere kalveren, 100 schapen of lammeren, 479 varkens, 385 biggen, 17 geiten of bokken. HOORN, 14 Dec. Kaas. Aangevoerd 8 sta pels fabriekskaas 67: 3 st. boerenkaas f 65, 16 ®t. boerencommassie f 62: totaal 21 stapels wegende 7541 K.G. Hn" i"' Vlug. WtnyJt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6