LAATSTE NIEUWS 'i BUITENLAND el »'VA" 0 Kerkel. Kunst - V. OVEN, Den Haag - Vaandels, Vlaggen, üedailEes Onschuldig veroordeeld Vierde Blad. 16 December 1922 Volksontwikkeling. Is.' (Slot). We hadden het onlangs over volks ontwikkeling door sociale cursussen. Inderdaad, onze werklieden en onze burgerij konden heel wat meer ontwik keld zijn. Als men meerderen onder hen, in onze dagen van sociale hervormingen, van arbeidswetgeving enz. over deze dingen en wat er mede in verband staat hoort spreken, dan bemerkt men meestal al heel spoedig, dat zij allerminst op de hoogte zijn. Ze weten, dat er veel in onze samen leving is, dat niet zoo moest zijn, maar ze hebben er al zeer weinig begrip van, hoe de toestanden zich zullen en moeten wijzigen. Dit is ook de oorzaak, dat zij vaak slachtoffers worden van allerlei onte vredenheidspredikers, wier holle theo- riën schoon in de ooren klinken, terwijl zij nochtans met eenige ontwikkeling spoedig de' voosheid van veler re deneeringen zouden doorzien. Onder de burgers zijn er nog meerde ren, die het economisch Liberalisme aanhangen en het verdedigen, maar ver dedigen met de argumenten der onkunde. Zij geven tevens vreeselijk af op het Socialisme, maar bestrijden het, zonder feitelijk het stelsel te kennen, wat uit hun redeneeringen vaak maar al te dui delijk blijkt. Zeker, er zijn ook gezonde koppen onder ons, die de maatschappelijke nooden begrijpen en de juiste wegen kennen, langs welke men tot verbete ring kan komen, maar te groot nog is het getal onkundigen, die dver belangrijke dingen praten zonder er begrip van te hebben. Er zijn er ook, die aan dat alles vol strekt geen aandacht wijden, die sociale actie een onding noemen en die ondanks alles wat onze maatschappij in beroering brengt, Gods water maar over Gods akker laten loopen. En de onkundigen èn de onverschil ligen dragen niet bij tot de kracht van het Katholieke leger in zijn strijd op maatschappelijk gebied. Toch moet die strijd gestreden wor den en riep de Paus eens al z'n kinderen op om mede te helpen, ten einde alles in Christus te herstellen en de Maat schappij volgens de beginselen van het Christendom te hervormen. Zaak is het dus, dat de lauwen onder de Katholieken worden opgewekt en de onkundigen onderwezen. Dit laatste nu is vooral een eerste vereischte. „Volksontwikkeling" is een der voor naamste punten, en zal nog lang een der voornaamste punten blijven op het program der Katholieke actie. Meerdere kennis moet onder ons Ka tholieken verspreid worden, want ken nis is macht en bovendienkennis is genot. Iemand met eenige meerdere ontwik keling heeft zoo oneindig veel voor op zijn daarmede minder bedeelde broeders en zusters. Hij vindt zijn genoegens dikwijls in hooger staande dingen dan de onont wikkelde, die na den arbeid van den dag, zich vaak verveelt of zich met laag staan de genoegens moet tevreden stellen. Na het alledaagsche gedoe zijn geest te kunnen verheffen tot wat edel en schoon is, o, dat maakt het leven van den armsten zwoeger zelfs zooveel lich ter e^n gemakkelijker te dragen. Kennis en ontwikkeling zijn waardevol goed, maar nog veel te weinig menschen bezitten het. Nog eens kennis is macht ten goede. Zij kan ons afhouden van veel wat kwaad is, ons beschermen tegen vele gevaren en ons vrijwaren van veel dwa ling. Ontwikkeling in de goede richting komt nooit te onpas en er moet dus voor de volksontwikkeling veel zeer veel ge daan worden. Waarom zouden we ons misleiden 't Is maar al te waar, met die ontwik keling is het nog alles behalve goed ge steld. Als wij onze menschen meer kennis en grootere ontwikkeling bijbrengen, dan dragen we bij tot hun geluk en tot versterking der kracht van ons Katho liek leger. De rede van Eonar Law; Engelsche en Fransche persstemmen. Een internationale leening aan Duitschland. Het Britsche parlement op reces. Onder de Telegrammen: Turkije en de Volkenbond. Poincaré en de Fransche Kamer over de schadevergoedingen. Amerika en de interna tionale leening aan Duitschland. Een redevoering van Bonar Law voor de Londensche conservatieven. Amnestie in Italië. DE REDE VAN BONAR LAW. Bonar Law's rede over het vergoe- dingsvraagstuk in het Lagerhuis vindt vandaag algemeene instemming in de pers. Ónder alle partijen in Engeland bestaat het besluit, vaster dan ooit, dat Duitschland zijn schuld betaalt aan de beschaafde wereld tot een bedrag dat te innen is zonder de beschaving zelve in gevaar te brengen. Men erkent ten volle Frankrijk's behoefte aan be taling en aan waarborgen voor zijn veiligheid. Maar het Britsche volk is volstrekt gekant tegen het te baat ne men van drastische maatregelen, die de latere welvaart van Europa in gevaar zouden brengen, Frankrijk toch geen contanten zouden verschaffen en met terdaad zijn toekomstige veiligheid in gevaar zouden brengen. Toen Law ervan gewaagde, dat En geland zijn financieele positie sterk had gemaakt, door zijn belastingbetalers arm te maken, zeide hij nog Kan iemand zich voorstellen, dat wij, gelijk we heb ben gedaan, reusachtige sommen van 'de nijverheid konden nemen (o.a. de' oorlogswinstbelasting), zonder de moge lijkheid van industrieele expansie en zelfs van het houden der nijverheid op gelijk peil, aanmerkelijk te verzwakken? Toch is het een feit, dat de openbare meening in andere landen overtuigd is, dat wij best bij machte zijn onze ver plichtingen na te komen en tevens onze vrienden te helpen, ofschoon wij werke lijk daartoe niet in staat zijn. Behalve de bedragen, die de nijverheid en de werkloozen zelf geven, betaalt de staat thans jaarlijks een honderd mii- lioen pond voor den steun aan werkloozen Dat is een veelzeggend en schrikbarend cijfer en het euvel beperkt zich niet tot een geldkwestie. De invloed der werk loosheid op ons volk is vreeselijk. Tenzij er binnen betrekkelijk korten tijd een duidelijke verbetering in den handel komt, zullen wij in een toestand geraken, die m. i. bijna erger is dan in eenig ander Entente-land. Dit is de reden dat wij niet zoo mild kunnen zijn als we wel wenschten. Over het Engelsche standpunt ten aanzien der schadevergoeding zeide de eerste minister vervolgensWij zien alleen uit naar den besten weg om de bedragen, die Duitschland behoort te betalen, ook betaald te krijgen. Spr. verzekerde„als Duitschland zich ooit herstelt, zal het veel beter in staat zijn deze schadevergoeding te betalen, dan wij, om onze schulden af te doen. Dat is een feit. Tengevolge van den rampza ligen gang van zaken in Duitschland is de middenstand vernietigd en daardoor is de binnenlandsche schuld van Duitsch land vrijwel uitgewischt. Indien Duitsch land ooit weer op zijn verhaal komt, zal het vrij zijn van dien vreeselijken last van binnenlandsche schuld, die zoo zwaar op ons drukt. En Duitschland zal zich te eeniger tijd zeker herstellen Daarom dienen wij in de eerste plaats te overwegen, langs welken weg wij de rechtmatige vorderingen op Duitschland kunnen loskrijgen, "op een wijze die Duitschland en de overige wereld zoo weinig mogelijk schaadt. Dat is naar mijn meening het vraagstuk dat om oplossing vraagt. De wijze waarop Bonar Law de schade vergoedingskwestie in het Lagerhuis be sproken heeft, vindt ruime goedkeuring in de ochtendbladen. De Daily News prijst de kracht en den tact waarmede de premier de kiesche zaak behandelt, welke algemeene goed keuring verdient. Het blad erkent dat •Frankrijk recht heeft niet slechts schade vergoeding, maar ook veiligheid te ei- scheri. Het Britsche volk is niet onver schillig ten aanzien van de schadever goeding en keurt de verklaring van den premier goed dat\de Britsche politiek uit moet zijn op verkrijging van Duitsch land van alles wat het opbrengen kan. De Daily Express vindt dat Engeland, indien Frankrijk besluit het Roer-ge bied te bezetten, de troepen uit Keulen moet wegnemen, niet als uiting van de afkeuring van Frankrijk's actie, maar als deel van een politiek welke een En tente-lid verantwoordelijk laat zijn voor de uitvoering van een zelfstandig plan. De Times acht het een merkwaardig feit, dat de voorzichtige, heldere ver klaring van den premier in het Lager huis geen enkel ernstig verzet ontmoette en dat zij door een overweldigende meederheid is goedgekeurd, terwijl alle redevoeringen gisteren duidelijk ge tuigden van de sympathie die men in Engeland voor Frankrijk voelt. De Fransche bladen stellen eensluidend vast, dat de redevoering gisteren door Bonar Law in het Lagerhuis uitgespro ken, blijk geeft van warme sympathie voor-Frankrijk en van het levendige ver langen om tot een oplossing te komen, dfe met de belangen van beide landen strookt. DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE LONDEN. Naar verluidt, zal Harvey, de Ameri- kaansche gezant in Engeland, naar het schijnt \yegens ziekte van zijn vrouw naar Washington vertrekken. Men ge> looft, dat Harvey met Harding, Hughes en anderen zal confereeren in het bijzon der over Amerika's betrekkingen met Engeland en Eutopa in het algemeen. Vermoedelijk zal Harvey in Januari naar Europa teruggaan. Mocht de "Washingtonsche regeering in den huidigen toestand iets ontdekken wat een uitweg zou verschaffen uit de moeielijkheid van de schadevergoeding, dan zal Harvey vermoedelijk opdracht krijgen de stemming van Europa te pei len alvorens Amerika een bepaald voor stel doet. Men gelooft dat Harvey's be zoek misschien zal blijken een belang rijken invloed te hebben op den loop van het verschil over de vergoedingen. EEN INTERNATIONALE LEENING AAN DUITSCHLAND. Naar uit Washington wordt gemeld aan de New York World, wordt te Was hington algemeen geloofd ofschoon officieele bevestiging ontbreekt dat Morgan's bezoek aan Hughes, op Woens dag 1.1., iets te maken heeft met de mo gelijkheid eener aanzienlijke internatio nale leening voor Duitschland, voorop gesteld dat Frankrijk er in toestemt, in een bepaalde vereffening der schade vergoedingen te treden. De correspon dent van de World meldt, dat het be drag der leening volgens bewering in regeeringskringen 1 y2 milliard dol lar zal bedragen. De New York Herald meldt eveneens dat een leening ad \y2 milliard door internationale bankiers overwogen wordt en dat de bankiers der Amerikaansche" regeering meedoen. Reuter verneemt nader: Uit Washing ton wordt gemeld Als gevolg van Bo nar Law's mededeeling in het Lagerhuis is in regeeringskringen de kwestie van eene buitenlandsche leening voor Duitschland opnieuw besproken. Eenige regeeringsmannen waren van meening, dat zulk een program Duitschland uit de hangende crisis zou kunnen redden. Er, werd medegedeeld, dat 1 y2 milliard dol"- lar voor dat doel noodig zou zijn en dui delijk werd gemaakt, "dat de regeering niet kon deelnemen aan een financiering van die leening, ofschoon eenigen ver klaarden dat het denkbeeld in begin sel gezond was. Ten aanzien van de kwestie der geallieerde schulden werd het stilzwijgen bewaard, daar Amerika deze zaak, "naar herhaaldelijk is mede gedeeld, van de schadevergoeding af gescheiden wil houden. TURKIJE EN ALBANIË. Volgens een telegram uit Rome is te Konstantinopel een overeenkomst ge sloten tusschen de regeeringen te Angora en die van Albanië, waarbij Angora be looft de Albaneesche nationale wenschen moreel en materieel te steunen. De Al baneesche regeering zal hinnèn een jaar een leger van 3 divisies vormen, hetwelk geoefend zal worden door een militaire missie uit Angora. Een divisie zal ge plaatst worden aan de Zuid-Slavische grens, een aan de Grieksche grens, een in het binnenland. De Albaneesche re geering zal geleidelijk moslims overbren gen naar de gebieden van Albanië, waar de Grieken de meerderheid vormen, ter wijl pogingen zullen worden gedaan de verkiezing van een moslim als Albaneesch vorst te "verzekeren, alsmede het aantal moslimsche vertegenwoordigers in het Albaneesche parlement te vergrooten. Bl'ITFJsL. B5RSSHTEN. PRAAOLOOZE TELEFOON ROME, 15 Dec. De ministerraad heeft ingestemd met een amnestie op ruime schaal tegen Kerstmis. FEUILLETON f De dienstmaagd die wij reeds kennen,, ontving de jongelieden. „Zie ,dat is mooi riep ze met een ronden gullen lach uit. Daar hebben wij nu goede vrienden, die de plaatsen niet vergeten waar zij goed behandeld wor den I... Wat zal madame tevreden zijn u te zien!... En gij maakt het goed, niet waar, mijnheer Raoul, sinds gij ons verlaten hebt „Zeer goed meisje. Er blijft mij niets meer van het ongeluk, dat mij bijna den dood kostte, dan de gedachte daaraan." „In de laatste dagen heeft men druk over u gesproken, mijnheer Raoul, zei de de dienstmaagd. „Over mij herhaalde Duchemin zeer verwonderd. „Ja, over u." "Een heer die expresselijk gekomen is om u te zien, en zeer onaangenaam ge stemd was, daar hij u niet trof." „Mijn oom van Dyon, misschien,?" „Een heer reeds op jaren, met een rood lintje in het knoopsgat." „Dan was het niijn oom niet." „Hij verlangde er zeer naar u te zien. Hij heeft naar uw adres gevraagd te Parijs en naar dat van mejuffrouw." „Heeft hij ook naar mijn adres ge vraagd," vroeg Amanda zeer ongerust, terwijl zij erg bleek werd. „Ja, hij informeerde nog naar een per soon." „Naar „Baron de Reiss." Duchemin en Amanda wisselden een blik, waarin duidelijk hun angst en schrik te lezen stond. Dan vroeg Amanda met een stem, die van ontroering beefde „Wanneer is die heer gekomen „Daags na het vertrek van mijnheer Duchemin." „Hoe zag er die heer uit vroeg Raoul „Zeer net.. Doch hij geleek niet op baron de Reiss, Hij praatte zeer gaarne en vroeg allerlei inlichtingen waaraan geen einde scheen te komen." „En men heeft hem geen enkel adres kunnen geven riep Amanda uit. „Pardon, wij hadden het adres van den baron." „Hadt gij dat adres Zeker. Het staat in het nachtregis- ter"" „Een valsch adres. Dat zou ik durven wedden," fluisterde Amanda haren vriend in het oor. „Dat geloof ik ook." Er werd gescheld. De dienstmeid moest naar haar werk. „Wie mag toch die man zijn Wat mag hij verlangen sprak Amanda. „Ik begrijp er niets van en dat veront rust mij even als alles wat geheimzinnig is Slechts eene zaak is duidelijk Men zoekt ons." „Zijt gij bang „Wel een beetje. „Ik ook. Doch daardoor mogen wij dezen dag niet laten verbitteren. Wij zullen madame goeden morgen gaan zeggen en ons ontbijt bestellen." Een half uur later zaten beiden in de kleine eetzaal en dejeuneerden smakelijk. De dienstmeid bediende hen. Op dat oogenblik trad Etienne Castel binnen. De waardin herkende hem en ging den schilder tegemoet. „Het is waarlijk lief van u, mijnheer, dat ge nu reeds zijt teruggekomen." „Kan ik onmiddellijk ontbijten, ma dame." „Zeker en ik zal zorgen dat ge te vreden zijt. Wilt gij hier dejeuneeren of in den tuin „Hier," antwoordde de schilder, op een tafeltje wijzend. „Goed. Er zal onmiddellijk gedekt worden." Terwijl de waardin daarmede bezig was, vroeg zij„Wel mijnheer hebt gij, baron de Reiss gevonden „Zeker antwoordde Etienne Castel. en ik dank u nogmaals voor zijn adres, En gij madame, vroeg bij op zijn beurt," „h^)t gij nog iets van Raoul Duchemin gehoord, sinds hij Bois-le- Roi verlaten heeft De waardin staarde Etienne met ver wonderde oogen aan. „Kent gij "dan den .heer Duchemin?" vroeg zij. „Neen madame,, maar ik brand van verlangen hem te zien, en daar uwe dienstmeid mij gezegd heeft dat hij van plan was den een of anderen Zondag hier terug te komen ben ik ook gekomen om hem" te ontmoeten. Ik ben van plan dit eiken Zondag te doen, zoolang mijn hoop vervuld is." „Maar mijnheer, dan moet ik u zeggen, dat gij werkelijk zeer gelukkig zijt „Heeft de heer Duchemin u geschre ven „Beter nog „is hij dan hier - „Ja, mijnheer." „Hij is thans aan zijn ontbijt, en na eene wandeling in het woud, zal hij hier dineeren." „Werkelijk, madame dan tref ik het zeer gelukkig Is de heer Duchemin alleen „Neen mijnheer, er is iemand bij hem." „Mejuffrouw Amanda zeker „Juist... Eene zeer lieve jonge dame." Ér speelde een glimlach om Etienne's lippen. „Zoo gij wilt mijnheer," hernam de waardin, „zal ik den heer Duchemin waars huwen. „Nog niet, madameLaat eerst de jongelui ontbijten. Doch zoodra zij daar mede gereed zijn gelief hun dan mede te deelen, dat er iemand hier is, die hen graag zou spreken." 1 De waardin neigde. De schilder gaf hef menu van zijn ontbijt op en dejeu neerde weldra met een goeden eetlust. Een'half uur later trad de dienstmeid, die daar iets te verrichten had, de zaal binnen. Terwijl de goede ziel om zich heen keek, ontdekte zij onder de per sonen, die daar aan tafel waren gezeten, den schilder Etienne Castel, maakte eene beweging van verbazing en keerde haas tig naar het kabinet terug, waar Amanda en Raoul gezeten waren. „Mijnheer, madame," riep zij haast buïten adem uit, „daar is hij." „Wie vroegen tegelijk de beide jongelieden. „De heer die drie dagen geleden hier geweest is om mijnheer Duchemin te treffen 1" Opnieuw werd Raoul zeer ongerust. „Heeft hij naar mij gevraagd infor meerde de jonge man. „Dat weet ik niet mijnheer. Ik heb hem beneden zien zitten." „Waar bevindt hij zich „In de groote zaal, aan een ontbljt- ta/eitje," „Ga even," sprak Amanda tot Raoul, „en zie eens wie die persoon is zonder u zelf te laten zien." „Hij zit aan een tafeltje bij het buf fet','" verzekerde nog de dienstmeid. Duchemin trad naar de glazen deur, die toegang verschafte tot de zaal. Vergissing was niet mogelijk. De artist alleen"droeg een lintje in het knoopsgat. Gedurende enkele oogenblikken hield TURKIJE EN DE BUITENLANDSOHE SCHOLEN. Een rondschrijven van dsn Turkschen mi nister van onderwijs aan de autoriteiten in de provincie bepaalt, dat de Fransche scho len, die opgericht waren vóór de overeen komst van Angora mogen blijven bestaan, onder voorwaarde, dat dd Turksche wet er gehoorzaamd zal worden en er geen pro paganda gemaakt wordt tegen Turksche be langen en wetten. Het is verboden nieuwe buitenlandsche scholen op te richten. SYRIË. Vóór de openingsvergadering van den Bondsraad is de vlag geheschen van de Syrische federatiewit en groen, met in een der hoeken de Frantehe kleuren. Bij deze gelegenheid heeft de president van de federatie een boed chap tot president Millorand gericht, waarin dank wordt ge bracht voor de Jiulp, die Syrië van Frank rijk ondervonden heeft. UIT RIJNLAND. Naar men weet heeft de Fransche ovedheid de brug bij Kehl geopend voor de Duitschers van hel bruggehoofd. De Matin verneemt uit Straatsburg, dat de Duilsche onderprefekl te Kehl getracht heeft de burgemeesters van de gemeenten in het bruggelhoofd Ie beletten identiteitsbewijzen uit te geven. Hij plaatste gendarmen om op het gaan en komen der be woners toe te zien en de maatregelen, door de Fransche overheid genomen ten einde het verkeer tusschen de beide Rijn-oevers te ver gemakkelijken, illusoir te maken. DE AMERIKAANSCHE MARINEKREDIETEN. De Republikein Kelley, die het verslag der commissie van rapporteurs uil het Huis van Washington over de jaarlijksche marinebe- grooting had opgesteld, heeft in het Huis van Afgevaardigden meegedeeld, dat de commissie de begrootingskredieten had vastgesteld op, ruwweg, 331,000,000 dollar. Kelley deelde ook nog mee, dat de wereld het bouwen van schepen van 10.000 ton moet slaken, wil men de voordeelen genieten van de conferentie over de ontwapening, te Was hington gehouden. HET WETSONTWERP OP DE SUBSIDIEE- RING DER AMERIK. SCHEEPVAART. De Republikeinsche senator Brookhart heeft een amendement voorgesteld op het re- geeringsontwerp ter subsidieering der scheep vaart. Het amendement beoogt, dat Ameri kaansche producenten zoowel landbou wers als ïndustrieelen zullgn worden ge subsidieerd. Brookhart wil, dat dezen een korting van 10 pet. zullen genieten op de vrachten voor producten die voor export be stemd zijn, en die worden verstuurd van de plaats waar zij geteeld of vervaardigd zijn, Daaraan moe! echter do voorwaarde verbon den worden, dft die producten worden ver scheept in gesubsidieerde Amerikaansche vaartuigen. HULP AAN OOSTENRIJK EN DUITSCH LAND. De Republikein Newton heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden te Washington een resolutie ingediend Strekkende om 70.000.000 doll, te bestemmen voor verlich ting van den nood in Oostenrijk en Duitsch land. HET BRIOCHE PARLEMENT UITEENGEDAAN. Het Engelsche furterrient is gisteren uit eengegaan. In de IjS ingsrelc zegt de Ko ning: Ik .vertrouw, dat er een bevreligende oplessing ten aanzien van het naburige oos ten binnenkort zal bereikt worden. Do ingewikkelde moei ijk' e 'ca ten aan zien van het herstel van het economisch evenwicht van E iropa zijn al'.een te óver komen door geduldige en erns'ige samen werking der ee s betrok' en n-.t'es. Do landbouw doorleeft oen tijdperk van ernstige depressie. Do ministers hopen mid delen te zn'.lan vinden, om demoeilijkhe den van boeren en arbeiders te verlichten. DE MIJNWF.RKERSLOONEN IN ENGELAND. Een medewerker behandelt in de Evening Standard de kwestie 'van de lage mijnwer- kersloonen. De kolendelvers verdienen te weinig, de mijnen maken geen hooge dividen den en het publiek betaalt nog altijd heel hooge prijzen voor steenkolen. De slotsom is dus, dat de tusschenhand veel Ie groote winsten neemt. Hij gelooft daarom, dat een onderzoek naar de syndikalen in den kolen handel uitkomsten kan opleveren, die voor de mijnwerkers en het publiek voordeeiig zouden zijn. Majoor Tyron heeft in het Lagerhuis op een vraag medegedeeld,' dat het aantal pen- sioentrekkenden, mannen, vrouwen en kin deren, dat onder het ministerie van pensioe nen ressorteert, op 31 Oct. j.l. ongeveer 2,620,000 bedroeg, tegen 3,135,112 op den zelfden datum van het vorig jaar, een ver mindering dus met ten naaste hij een half millioen. Het aantal ambtenaren hij het departement was nu 25,769, tegen 32.000 in Juli 1.1. en men ging nog door met inkrimping van personeel. Vlak bij het parlementsgebouw is een auto waarin Lioyd George met zijn secrelaris zat. Donderdagmiddag opgereden tegen een andere, met den hertog van Devonshire en diens dochter. Het liep goed af, maar de auto van Lloyd George kreeg een verwrongen wiel en kon niet verder. Dé twee staatslieden maakten na het ongelukje een praatje waarbij zij eikaar met den goeden afloop geluk wenschten. De voorzitter van de commissie die een onderzoek instelt naar hel versjacheren van eeretitels in Engeland, heeft verklaard, dat de vroegere voorspellingen in de pers over den inhoud van het rapport van de commissie er volkomen naast waren. (Men zal zich herinne ren, dat de berichten het voorstelden dat het rapport de inrichting zou voorslaan van een commissie van onderzoek uit de Privy Coun cil, waarvan de leden benoemd worden, on verschillig tot weike partij zij hehooren. Zij zou de lijst, die de premier indient, onder zoeken, alvorens zij den koning werd voorge legd. Bij dit onderzoek zou men letten op de kwaliteiten en diensten, die de candidaten voor een eerefitel in aanmerking doen ko men. In twijfelachtige gevallen zou hun naam geschrapt worden. Men acht het mogeliik dat de commissie zou aanbevelen, het verstrek ken van geld met het kennelijk doel. een eerelilei Ie verkregen, voortaan ais een straf baar feit te beschouwen). Uit Warschau wordt gemeld, dat na de plechtige overdracht van de bevoegdheden door den afgetreden Poolschen staatspresi dent aan den nieuw gekozene, de voorzitter van den ministerraad het ontslag van hel kabinet ingediend heeft teneinde de minister- por!efeiti" s ter beschikking van het nieuwe staatshoofd te stellen. Lithauen heeft ter herdenking van hef ontstaan der Lithausche Renuh'iek een serie postzegels uitgegeven met de beeltenis van den huidigen president. e*-"" I lilt tnii DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. LONDEN, 15 December. De bladen toonen zich in hun hoofdartikelen ingenomen met het succes, dat door de geallieerden op de conferentie te Lausanne behaald is in de kwestie van de minderheden. Zij drukken hun voldoening uit over het feit, dat de toe stemming van Turkije, om toelating tot den Volkenbond te verzoeken, en zijn minderhe den te plaatsen onder de bescherming van dien Bond, te danken is geweest aan den steun, verleend aan Curzon's vaste houding, door de Fransche en Italiaansche afgevaar digden. Ook op een anderen kant van deze gun stige ontwikkeling wordt de aandacht geves tigd. De Daily Chronicle schrijft in een hoofdartikel, getiteld: „Turkije's verzoek om steun uit het Westen": „Deze beslissing treft ons als van groote beteekenis zijnde, niet alleen voor de kwes tie van de minderheden, hoe belangrijk die ook is, maar ook voor de meer algemeene oriëntatie van Turkije's toekomst. Zij wijst er op, dat, na lang te hebben gedubieerd tus schen def vriendschap van Moskon en diê van de Westelijke mogendheden Turkije zich tot de laatste heeft bepaald. Wij wenschen Turkije er mee geluk, dat het ten langen leste den hoopgevenden slap heeft gedaan naar de wereld der vooruitgang, en gelooven dat, als het den Volkenhond een dergelijke erkenning wil geven als bewaker van de engten, wij misschien in zicht van een vrede kunnen zijn, die zoowel voor ons als voor Turkije bevre digend is." TURKIJE EN DE VOLKENBOND. LONDEN, 15 December. In een interview met Reuter over liet werk van den Volken bond heeft sar Eric Drummond, de secreta ris-generaal van den hond, ten aanzien van het Turksche besluit om opneming in den bond te vragen verklaard, dat de Raad bij meerderheid van stemmen een bijeenkomst van de algemeene vergadering kan biieenroe- pen en dat dit waarschijnlijk geschieden zal. Hij denkt, dat de bestaande instelling van den bond wel voloende zal zijn om het vraagstuk van de minderheden te behandelen. DE VOLKENBOND. GENEVE, 15 DeceiAber. Mededeeling van den Volkenbond: De Minister van buiten landsche zaken te Praag heeft aan het secre tariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat ziin regeering een bedrag van 1 rrtiilioen Tsjechische kronen ter beschikking stélt van de commissie voor de hygiëne uit den Bond, voor de bestrijding der epidemieën. GENEVE, 15 December. De drie sub-com missies, ingesteld door de commissie voor de intellectueele samenwerking uit den Vol kenbond, zullen op 18. 20 en 23 dezer te Parijs vergaderen Het zijn de suh-commissie voor de bibliografie, die voor de universitei ten en die, welke belast is met het onder- zopk mar de kwestie van den intellectueelen eigendom. POINCARÉ OVER HE SCHADEVERGOE DINGEN. PARIJS 15 December. Poincaré heeft in fis Kamer een toesiraak gebonden en ver klaard, dat de a^emeene toestand in plaate van achteruit te gaan, eer verbeterde. Hij wees er on, dat men te Lamanne tot over eenstemming is gekomen en bevestigde, dat Frankrijk in volkomen eensgezindheid van gedachte met de geil'iee"den zal blijven, trouw zal vasthouden aan de overeenkomst van Angora en zijn rmroele erfdeel in^ t Oosten zal laten atmakken, noch vermin deren. Poincaróhoont, dat de Turken de voordeelen van oen overeenkomst zullen begrijpen en met de verantwoorde ijkheid voor een mislukken der conferentie on t ontsteken van den or'o? in 't Oosten on zich zullen laden. Hij verklaarde voor te, dat de besnrekingen te Londen een gun stiger atmosfeer ademden, zonder bijge dachten en wees er met nadruk op, dat bet oiriuiste verwijt van imperialisme aan "frankrijk's adres nimmer weerk'ank zal vinden hij de regeeringskringen te Londen. Overigens is het onmogelijk, dat Frankrijk dat 109 miljard uitgaf ten behoeve van Duitschland, van zijn vordering apziet.. Van do schulden aan de geallieerden is een bedrag van 72 miljard aangegaan voor den gemeensohappeüjken st' ij 1. De geallieerden mogen geen onderlinge vergoeding van de de oorlogskosten eischen, zioo'ang zij Duitschland geen vergoeding hebben laten betalen. Het zou een ondn'dbare onrecht vaardigheid zijn als de geallieerden har der zouden behandeld worden dan de Duitschers, die de verantwoordelijkheid droe gen. Wij zijn niet voornemens onze schul den te ontkennen, maar ziin in rockte, noch in feite ia staat tot betaling, zoolang Duitschland niet heeft voldaan. Poncaré verklaarde vervolgeus, dat de jongste besprekingen te Londen ditmaal Frankrijk in staat stellen een regeling on der het oog te zien van de onderlinge schulden der geallieerden, zonder dat het eenige opoffering toont ten behoeve van Duitschland. Hij drong hierbij aan op de noodzakelijkheid van toezicht op de Duit- sche financi'm. Poincaró herinnerde er aan, dat de eigen dommen van de schuldenaars steeds gel den als waarborg voor de schuldeisehers en voegde er aan toe, d4t Frankrijk nimmer het denkbeeld heeft gekoesterd van mili taire expedities of van het aan Duitsch land toedienen van een kastijding. Het wil alleen op alle mogelijke manieren betaald worden en denkt er slechts aan daarvoor te zorgen, in het belang van de geallieer den gemeenschappelijk. Wij zullen, zei Poin caré op vriendschappelijke wijze trachten hun medewerking te verkrijgen, doch als wij, tot onze groote teleurstelling gedwon gen zouden zijn alleen te handelen om ons waarborgen te verschaffen, zouden wij zulks nooit anders doen dan voor gemeenschappe lijke rekening. Frankrijk zou in dat geval eigener beweging het toezicht inroepen van zijn vrienden op de maatregelen, welke het mocht nemen, en bereid blijven hun te bewijzen, dat het geleid wordt noch door militairisme, noch door het verlangen de hand op territoriaal gebied te leggen. De ge- dachtenwisseling te Londen was heel kalm en heeft Poincaré de overtuiging geschon ken, dat de entente cordiale eiken aanslag zal weerstaan. Het zou echter wenschelijk zijn, om, gelijk Bonar Law gezegd heeft, een gemeenschappelijke oplossing te vinden. Met algemeene stemmen hebben de geal lieerden het Duitsche voorstel verworpen. Het zou niet passen den inhoud der bespre kingen mee te deelen en geen nut hebben om bij voorraad aan Duitschland de bedoe lingen van de onbetaalde schuldeisehers bloot te leggen. Poincaré verklaarde dientengevolge niets aan zijn verklaringen te kunnen toe voegen. Hij zal voortgaan te trachten alle vraagstukken op te lossen in denzelfden geest van rechtvaardigheid en met hetzelfde verlangen naar een vreedzame vervulling. Als de Kamer vertrouwen stelt in het kabinet zal dit zoo goed als het kan de Fransche be langen verdedigen, die onafscheidelijk zijn van die van Enropa en de geheele wereld. Briand rekent zich gelukkig eveneens de goede verstandhouding met de geallieerden te hebben kunnen bewaren. Toen Dusseldorp, Duisburg en Ruhrort bezet zijn, wegens Duitschland's onwilligheid, heeft de Rijks dag, zich bif de uitgemaakte dwangmaatrege len neergelegd. Toen hii fBriand) aftrad, was Duitschland al ziin verplichtingen nage komen Hii keurt Poïnenré's verklaringen ten aanzien van Dtiitschland's insolvabiliteit, goed en besloot-met er op te wifzen. dat op het oogenblik. geallieerde samenwerking onmoge lijk zou znn. als hu het bondgenootschap niet in het belang van Frankrijk en den we reldvrede had gehandhaafd. De Kamer heeft daarop de bespreking van de binnenlandsche interpellaties voortgezet, welke niets belangrüks meer opleverde. AMERIKA EN DE FUROPEESCHE VERGOEDINGEN. WASHINGTON, 15 December. President Harding en het kabinet hebben vandaag de Europeesche vergoedingen behandeld in een bijeenkomst, welke meer dan twee uur heeft geduurd. Naar men zegt. was een der behan delde punten een voorstel voor een interna tionale leening aan Duitschland, dat volgens officieele inlichtingen aan de Amerikaansche regeering aan den rand van den afgrond staat. Men wees er echter op, dat het Ieeningsplan nog geen vaststaande zaak was en er nog geen definitieve beslissing was ge nomen ten aanzien van de politiek van de Amerikaansche regeering inzake de huidige moeieiiikheden. Hef feit, dat de Duitsche zaakgelastigde vanochtend een bezoek heeft gebracht op' het departement van staat, jnist voor de gewone Vrijdagsche bijeenkomst van het kabinet, beschouwt men als een moge lijke aanwiizing. dat de president en de an dere regeeringspersonen alle verkrijgbare in lichtingen wenschten te verzamelen nopens de omstandigheden in Duitschland, welke van belang zijn voor het vergoedingsvraagstuk. HARVEY NAAR AMERIKA. LONDEN, 15 December. De Amerikaansche ambassade te Londen bevestigt, dat Harvey den 23en naar Washington vertrekt voor het houden van besprekingen. UIT HET ENGELSCHE PARLEMENT. LONDEN, 15 December. Een interessante constitutioneele kwestie werd door Lansburg opgeworpen, toen het Lagerhuis vandaag voor de sluiting bijeen kwam. Hij protesteerde tegen de sluiting op dit oogenblik, met het oog op den toestand van de werkloosheid en vroeg den Speaker, of het mogelijk was, dat het Lagerhuis weigerde, naar het H oogerhuis te gaan voor de stuiting. De Speaker ant woordde ontkennend en verklaarde, dat vol gens het staatsrecht de bevoegdheid, om het parlement bijeen le roepen en' te verdagen, bij den Koning berustte, die geadviseerd werd door de ministers die de meerderheid ver tegenwoordigden. De opvatting van Lansburg stond gelijk met le beweren, dat de Koning behoorde te handelen op advies van de min derheid. De sluiting had kunnen worden voorkomen, als het Lagerhuis had besloten de consolidated; fund bill, die gisteren is aan genomen, te verwerpen. De labour-leden legden zich neer bij de uit spraak van den Speaker, en de gewone slui- tings-plechtigheid had zonder incidenten plaats. AMNESTIE IN ITALIË. 'f 154 „Zoo I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11