sahatocen Zaterdag 16 December 1922 45ste Jaargang No. 14317 Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden - Eerste blad. Brieven uit Rome. Gevoelt gij U slap en lusteloos? Nieuwe Haarlemsche Courant NIEUWJAARSWENSCH STADSNIEUWS. 17 DEQENTCER AGENDA AGENDA 18 DEOEiSEÜ De St. Vincentius-Biblotheek is geopend: Heropening zaak. Onbestelbare stukken. D.E.S. Korenbeurs 116 125 125 80 125 71 125 12t 125 108 616 505 Gevonden voorwerpen. Lichtbeelden over Brazilië. Haarlemsche Bond van R.K. Jongens patronaten. „Herwonnen Levenskracht". Nieuwe zaak. Snelverband. De verkeersagenten. Eindelijk! De „Infanteriekazerne" te Haarlem. Haarlemsche Orkest Vereeniging. „Zang en Vriendschap". Raadsvacatures- Opticiens Fabrikanten J. J. WE5ER ZOON Koningstraat 10 Haarlem J. W. Schornagel t De abonnementsprijs bediraagï voor Haarlem en Agentschappen: Rei Kwartaal 2 25 P-?r Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij oruitbetaling 3.37Vi Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT "Advertentiën 35 cents per re^èlj Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tussehen den tek*C ais ingezonden mededoelingi 60 cA. per regel Vraag- en aanbod-ad. vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. HET CONSISTORIE. Onder de talrijke plechtigheden van het Pauselijk Rome is er misschien geene die in drukwekkender is dan die van het Consistorie De Paus oefent ter dier gelegenheid zijn hoogste macht uit, door te voorzien in de leeg te ontstaan in het H. College der Kardinalen door het benoemen en instalJeeren van nieu we leden die met Hem den zwaren last en ver antwoordelijkheid van het bestuur der H. Kerk zulle.n dragen. Dagen aaneen is de H. Vader geheel ingenomen door deze plecht igheden. Gelijk men weet zijn er twee soorten van Consistorie, geheime en openbare. In de eerste bevindt de H. Vader zich alleen met de Kardinalen en spreekt tot hen over de noodzakelijkheden en belangen der Kerk, in de tweede verricht de II. Vader op plechtige wijze de ceremonieën die een Kardinaalsbe noeming vergezellen. Het dezer dagen gehouden Consistorie is het eerste van liet Pontifikaal van Paus Pius XI. Geen wonder dus dat roet belangstelling da berichten omtrent de persoonlijkheden door den Paus te benoemen tot Kardinalen verwacht werden, en nog met grooter belang stelling de redevoering des Pausen of de toe spraak tot het H. College, werd tegemoet ge zien. Immers in die toespraak des Pausen worden gemeenlijk belangrijke punten aange raakt. De verwachting werd niet teleurgesteld. Buiten Mgr. Uocalelli die in verschillende hoofdsteden van Europa gewichtige diploma tieke betrekkingen bekleedde, werden tot Kar dinaal benoemd, Mgr. Bonzano, apostolisch detegaat in Washington, die dezen post naar aller voldoening waarnam gedurende tien volle jaren, na gedurende evenveel jaren Rec tor geweest te zijn aan het College der Pro paganda te "Rome, .Mgr. Tosi, aartsbisschop van Milaan, opvolger op dien zetel van Z. H. Paus Pius XI, twee Fransche Bisschoppen, Mgr. Charont, aartsbisschop van Rennes en Mgr. Touchet, Risschop van Orleans, die ge durende geheel zijn Episcopaat geijverd heeft voor de zalig- en heiligverklaring van Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans. Ook een een voudige kloosterling der Sociëteit van Jezus, de geleerde PaterEhrle, Duifscher van ge boorte, die bijna geheel zijn leven besteed heeft in dienst van den H. Stoel in het or denen en rangschikken van een der grootste boekerijen van de wereld, die van bet. Vatï- kaan, ontving het Romeinsche purper. Deze laatste benoeming is een geheel persoonlijke van Paus Pius. Gelijk men weet. was even voor den grooten oorlog, de toenmalige Eerw. heer Ratti aangesteld als onder-bibliothecaris aan de Vatikannschc boekerij. Hii kwam dus in onmiddellïike nabijheid van Pater Ehrle. wiens groote kunde en helder inzicht hij het beste van allen kon waardeeren. Wegens go- vorderden ouderdom nam Paler Ehrle ontsla en als zijn onmiddelliiken opvolger werd be- vkomd de loen lot Huisprelaat benoemde - Ratti. Later benoemd tot Apostolisch VHVator en Nuntius in Polen, werd na eenige Baanden bet purper gedragen ie hebben, ver kozen tof Zichtbaar Opperhoofd der H Kerk. Paus Pius XI heeft op den Stoel va- Petrus zijne vriendschap,, zijne waardeerin"( voor Pater Ehrle niet vergeten en nu in tv 'erslc Consistorie door hem gehouden den gclccdan Jesuiet Kardinaal gemaakt. Pater E- die liidens den oorlog naar Duitschland was te ruggekeerd. kwam naar Rome na den gei ee kenden vrede en was nu nog op 78-jarigen leeftijd werkzaam als professor taan de Pau selijke Bijbelinstituut. Geheel de wereld der geleerden, die door hulp en medewerking van Pater Ehrle konden genieten van de groote schallen die zich in de Vatikaansche boekerij bevinden, zal zich verheugen over cte ver heffing van dezen verdienstelijken priester. Tn het geheim consistorie waarin de namen van de nieuwe Kardinalen officieel werden bekend gemaakt, hield de Paus ook de ver wachte toespraak tot het H. College. De Paus spreekt den lof van Zijn Voorganger op den Stoel van Petrus, die zegt de H. Vader, de Kerk bestuurde in een tijdperk van groote gebeurtenissen op een wijze die hem niet al leen de toejuichingen der katholieken, maar ook de bewondering der tegenstanders der Katholieke Kerk bezorgde. Zijn nagedachtenis zal in zegening blijven. De Paus gaat dan de voornaamste vraagstukken na van den tegen- woordigen tijd, die voor de Kerk van groot gewicht zijn. Onder deze neemt Palestina, het H. Land, een voorname plaats in. Reeds Paus Benedictus had met ijver en waardigheid de groote belangen van de Kath. Kerk in Pales tina verdedigd. Zijn allocutie in het Consis torie van 13 Juni 1921 geeft daarvan een hel der overzicht en de tegenwoordige Paus maakt de toen gesproken woorden tot de zijne: „Wij verlangen dat als men de vraag stukken van Palestina regelt, de rechten van de Katholieke Kerk en die van alle christe nen geëerbiedigd zullen worden." De tegen woordige Paus voegt erbij, dat Hij verlangt, dat de rechten den Kerk niet alleen geëerbie digd worden tegenover de Joden en Mahome- danen, maar ook tegenover de volgelingen van welken godsdienst ook zonder onder scheid van zekte en nationaliteit. Vervolgens spreekt de Paus over de laat ste gebeurtenissen in het nabije Oosten en herinnert eraan, dat Hij een nuntius naar Constantinopel zond oan hulp te verleenen in de droevige omstandigheden, waarin deze Oostersche landen verkeeren. Geve God, roept de H. Vader uit, dat deze streken terugkeeren tot naar de gelukkige jaren van vroeger, toen welvaart daar heer- schende was en een overvloed van groote mannen er leefde. Maar dit zal niet ge schieden zonder dat men tcrugkeere naar de Moederkerk, van welke zij afgescheiden leven tot eigen groot nadeel. De H. Vader herinnert ook aan de nood lijdenden van Rusland, voor dewelke Z. H. het werk door Paus Benedictus begonnen voort zet en heeft uitgebreid. Hierin volgt de Paus de overlevering van de Roomsche Kerk, die steeds met het primaat van gezag en bestuur, ook dit der naastenliefde heeft gehad en zijn oorsprong heeft in het algemeen vaderschap door Jezus Christus aan Petrus en zijne op volgers geschonken door de woorden: Weidt mijne lammeren, weidt mijne schapen. Gelijk de Paus aan alle zijne kinderen ondersteu ning geeft, zoo ook beijvert hij zich om aan allen den vrede te scheuken, hetgeen reeds de groote zorg was van Zijn Voorganger. Daarom hebben Wij aan de vertegenwoordi gers der volkeren te Genua vereenigd Onze aanmoedigingen gezonden, om hen onder 't oog te brengen den droevigen toesland, waarin de volkeren verkeeren. Deze aanmoe diging hernieuwen we aan den vooravond van de conference van Brussel. In waarheid zullen deze bijeenkomsten zonder nut zijn, indien de regeeringen de recht vaardigheid niet vereenigen met de naastenliefde, hetgeen ten goede zou komen aai: de overwinnaars gelijk aan de overwonnenen. De zending van liefde en vrede van de Kerk zal veel bij dragen tot de bevrediging en het herstel der samenleving en aldus we.nschen Wij Ons werk aan hetwelk ook Onze twee laatste voorgangers hun Pontifikaal wijdden, alles in Christus te herstellen en'aan de menschen den waren christelijken vrede te geven. Dit zal ook het program van Ons Ponlifikaat zijn, het geen Wij kunnen uitdrukken door de woor den: de Vrede van Christus in het Rijk van Christus." Daarover zal een spoedig te ver schijnen Encycliek spreken. Woensdag gaf de H. Vader aan de nieuwe Kardinalen den rooden Kardinaalsbonnet en sprak de lofrede uit der nieuwbenoemden, terwijl Donderdag in een openbaar Consis torie de H. Vader hun plechtig den rooden hoed opzelte. CIVIS ROMANUS. „De Kroon" A'liance Francaise 3 uur. Gem. Concertzaal 1T.O.V. half 3. Luxor-tearoom G o'.e Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein inée en avjndconcert Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groole Markt Ccfticcrt van 46 en van 811 uur. Sociëteit StHavo" Bestuur Kiesvereeni- ging 8 uur Tentoonstellingscommissie 2 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur. „De Kroon" A's. Ver. voor Bloembollen cultuur 1 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. St. Elisabeth's Vereeniging, Jansslraat 49 Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek .lans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur behalve des Maandagsochlends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur. n.m. van 25 uu;r. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houlweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tol 4 en van half 8 lot half negen. Martha-oereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1-012, van 24 en van 89 uur. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door de firma Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69 en de fa. Begemannen en Smelties, Jansstr. 27. Café Brinkman Alliance Francaise 4 u. St. Jnsephskerk Jansstr. Recollectie oud-retraatanten kwart over 8. Zang en Vi'iendschap Jansstraat Voor dracht over Ned. Letterkunde 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Vergadering Prov. Staten half 11. Bloemcndaal Gemeenteraad 10 uur. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7J49 uur Generaal de Ia Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. St. Anthonieslraat 89rood, Woensdag en Vrij dag 7—8 Vi uur. Klanenbeekstraat 60, Woensdag van 79 uur. ONZE INDUSTRIE. Door den hoer A. Bos. smid, Nieuwe Kruisstraat, is aangekocht een complex fa brieksgebouwen en woonhuizen aan den Kampersingel. Het doel is, dit complex te verbouwen tot een auto-garage en reparatie- inrichting van auto's. Ook zal daar dan gelegenheid zijn om aulo's te stallen. Voorts zal er een van de nieuwste cement ovens worden gebouwd, om auto-onderdce len glashard te maken. Wanneer de in richting klaar zal zijn, zal zij een mooie aanwinst blijken te zijn voor onze industrie. Bi .OEMBOLLEN CULTUUR Uet „Weekblad voor BI. 0." meldt dat de aanbieding van het gemeentebestuur van Haarlem en het aanbod van een aantal personen uit Hillegöm, I.isse en Sassen- heim inzake eon eigen gebouw voor de vereeniging in handen is gesteld van de commissie voor het Eigen Gebouw met op dracht deze voorstellen te onderzoeken en daarover zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen aan het Hoofdbestuur, terwijl aan het Centraal Bloembollen-Comité zal verzocht worden de mogelijkheid van de in voering van een vierde pet, heffing bp den omzet onder oogen te zien. Hedenmiddag 4 uur wordt de naar de eischen des tijds ingerichte meubelzaak „Onder de Darilinten", Lange Veerstraat 15 heropend. Door deze verbouwing is zeer zeker een groote verbetering verkregen en het ■kooplustige publiek kan dan ook op het ge bied van meubelen, zeilen, kleeden enz. letter lijk van alles vinden. De nieuw-heropende zaak zal binnenkort in een naamlooze vennootschap worden om- gezel. Wij wenschen den heer Kochler veel succes met zijn nieuwe onderneming. Bij de opening mocht hij véle bloemstukken onlvangen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten. van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand December 1922. Biiinehlandsche brieven. Alia, Alg. Adv. Bur. D. Y., Letter D. II. 12863, Amsterdam; Boerhave, Verz. Mij., de Nieuwe, Den Haag; De Redactie van het „Centrum", Utrecht; Bureau „de Courant", Lett. F 4427, Amster dam; Miss Ball p.d. Jhr. van titters, Haar lem; Mevr. Dekker, Amsterdam; Druk. en Uitg. Mij. Neeriandia, fr. F. B. Ditmar, Utrecht;. Ditmar's Aig. Adv. Bur., Amsterdam; Girokantoor der Gemeente, Amsterdam; Mej. Harskamp, Haarlem; mej. Hoefnagels, Roo sendaal; Ingenieur Infcractie Ned. Spoorw., Groningen; Mijnders, Melissaait; Mej. Moola, Amsterdam; Mej. Kemcijer van Hooydonk, Haarlem; P. H. Pauw, Haarlem; Mej. A. I De Amerikaanscbe ricc-admiraaK I Charles D. Sigsbee, schrift: I „Na grondig proef genomen te hebben met Sanatogen, ben ik overtuigd van zijn verdiensten als zenuwsterkend voedsel. Zijn weldadige werking is boven allen twijfel verheven." Het Zenuwsterkend Voedsel I Pelle, Amsterdam; Pepsodent Company, Am sterdam; Hr. Poelgeest. Amsterdam; Roelofs, Halfweg; Fraul. Else Schutte, Den Haag; Mej. B. Tepas, Amsterdam; H. J. Tomburg, Haar- leminerliede en Spaarnwoude: Inrichting voor Urineonderzoek, Rotterdam; de Vries, Amsterdam; Jan Wamen Jr., Hillegom; Mej. M. Westenburger, Zandvoort. Binnenlandsche briefkaarten. Mevr. Wed. Buitenhuis, Amsterdam; J. C. van Doorn, Den Haag; J. A. Frederiks, Haarlem; Getbeheij, Haarlem; Mej. Joh. Gerden, Haarlem; Zuster M. Gijslbertse, Amsterdam; Mevr. Goedenberg, Amsterdam; Mevr. P. J. v. Ham, Amsterdam; Mevr. A. Hilverdink, Den Haag; F. de Jong, Den Haag; Woonwagen van Maanen, Steen- wijk?; idem. idem; idem idem; N. W. Serné, Schagen; Mevr. de Weel-de Graaft. Alkmaar. Buitenland sell e brieven: Benninghof Stelling, Paris; A. Mh'haelis, Kopenhagen; Schuttz. Fraul. Trutzen, Berlin, Briefkaarten. P. Gediking, Berlin; D. A. Krayenhoff Gent, België; Baron en Barones Panthaleni v. Es, S. Francisco U. S. A.; tam. E. Strass- mann Stang, Charlottenburg. Stukken met port betast. Bakker, P. van Cittert Zonen, Couponmaga zijn, idem, II. v. Dam. van Dam, ia. H. van Dam, Mej. IT. W. Droste, Haarlem s Dag blad, allen Ie Haarlem: Mej. E. Jacobs, Hil versum; J. H. Schipholz, Ede. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen wor den teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post le verzenden stukken steeds van een volledig adres, ""straatnaam en huisnum mer te voorzien. BILJARTBOND HAARLEM en OMSTR. Klasse A. D.E.S.Korenbeurs. Donderdagavond zijn de wedstrijden in klasse A voortgezet tussehen D.E.S. en Korenbeurs. Laatstgenoemde vereeniging de sterkste in den bond in A, weiid geklopt met een achterstand van 111 ca ramboles. De partijen zijn: M. W.ayenburg, Wilhelminapark 12, kralen armband," II. Hoffies, Job. de Breukstraat 24, ballen; J. Snoeks, Ba- rendsestraat 3azw., grijze mantelceiiiituur K. de Vries, Wilhelminastnaat 4, post duif; J. Koops, Rollandstraat 89, bal: G. Akersloot, Wilhelminalaan 10, Heem stede, halsband; G. Allena, Gasthuislaan 20, bruine dameshandschoen; A. Oos terling, Saenredamstraat 29rdbruine kinderhandschoen; J. v. Rossurn^ Bilder- dijkstraat 42, balsketting; Kennel Eauna, Parklaan 119: grijze kat, gebracht door v. Schie, Bakkerstraat 9; grijize kat, ge bracht door v. Twijver, Koksleeg 19,; J'. Pot, Lceghwaterstraat 12_, kindermuts; Wed. Huneker, Grebberstraat 10. por tent on,naie; G. Heiboer, Kleverparkweg 191, portemonnaie; W. Traksel, VogeJ- koopsteeg 4, oorring; D. Baarse, Esschil- derslraat 41, rozenkrans; W. Janus, Ken- nemerstraat 9P, groene sjaal; G. v. Ros- sum, Spaamwouderstr. 55rd., zw. laschje; H. Weere, Gr. Heiligland. 75, rood laschje: J. Arnold, Sehouwtjeslaan 25, vulpotlood: J. Wagner, Saenredamslraat 31, ijsmuts; M. Knottenbelt, Ged. Oudegracht 87, zak mes. M. Poppe, Brouwerskade "7, armband, M. Foftgens, Anegang 31, bankbiljet; J. Moone, Lange Wijngaardstr. 21, band van kinder wagon Umans, Ivennemerstr. 54, grijze cein tuur; D. v. Kassei, Jansstr. 25, blauwe cein tuur J. v. d. Eijkhofle Zuidpolderstr. 48, groene ceintuur; 0. de Wit, Brouwere- str. 7D, doos sigaretten; T. Akersloot, Wes- terhoutlaan 10, Heemstede, bruin glacé da- ineshandscüoenW. Donker, W. Pyrmont- str. 16, bruin glacé heerenhandschoen; H. Timans, Warmoesstr. 28, huislioudportemon- naie; G. v. Kampen, de Witstr. 26, porte- monnaie; P. Iluijboom, Nassaulaan lOrood, bruine portemonnaie; -J Remstra, Ruijsdael- str. 17rood, zwarte portemonnaieE. An derson, Frans Halsstr. 43^ zwart, gymnas tiekschoen t je B. Oudejan, Teylerplein 91, voorschoot. Er waren veel belangstellenden opgekomen, om de lezing met lichtbeelden over Brazilië door den WelEerw. paler N. Beaufort O.F.M. bij te wonen. Een groot deel der bezoekers moest zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. Pastoor Reynenberg sprak een inleidend woord. Twee miniatuur-pa Iers, gehuld in een heusch haibyt, zouden onder de pauze as- sisleeren bij de collecte. Hierna betreedt pater Beaufort het spreek- gestoele. Hij deelt ons mede. dat hij niet over Rrazilië zal spreken, daarvoor is dil land veel te groot. Hij zal zich bepalen lot den slaal Minus Geras en Rio de Janeiro. Met welk een warmte en liefde sprak paler Beaufort over dit schoone land. Jammer, dat de projecties zoo vaag en zoo mat waren. Het was vermoeiend er naar te zien en de ver zuchting van een oud mannetje, dat hij zou zijn thuis gebleven, als hij 't geweten had. lijkt ons niet geheel van allen grond ontbloot. Onderwijl stopte hij zijn tweede pijpje. Waarom, zoo vragen wij, het toestel niel geprobeerd in den loop van den dag? Dan was èn paler Beaufort èn het publiek deze teleurstelling gespaard gebleven. Afgezien daarvan was de lezing van pater Beaufort zeer interessant. Hij heeft ons veel verteld van Minas Geras en Rio de Janeiro en van de ervaringen daar in zijn elfjarig ver blijf opgedaan. Daarvoor zijn we pater Beaufort dankbaar. Op do gisteravond gehouden algemeene vergadering van den Haarl. Bond voor R.K. Jongenspatronaten is inplaats van den WelEerw. Heer H. G. Oaarls tot voor zitter gekozen de WelEerw. Pater A. H. J. Frankenmolen, directeur van het St. Antoniuspatronaat en tot vice-voorziIter de WelEerw. Heer J. A. Voorham, directeur van het St. Josephpatronaat. De aftreden de secretaris werd herkozen. De opbrengst van den gehouden propa ganda-feestavond ten bate van het Klee- dingfonds van „H. I;." heeft opgebracht f 140. Voorzeker een mooi succes! In het oude pand van den postcheque- en girodienst, enz., Zijlstraat 96, dat al eenigen tijd voor tijdelijke winkels is ge ëxploiteerd, opende dezen middag te 2 uur de fa. D. C. Bakker uit de Groole Hout straat 189 haar 3e filiaal in Haarlem, het 7de in ons land. Uiteraard moest het gebouw wat worden gerestaureerd en het behang, de mooie teak houten inventaris, het glas voor de prach tige hooge kasten en étalages geven den winkel een voornaam aanzien. Zooals men weet, doet de fa.. Bakker in Koloniale wa ren, delicatessen, comestibles, en vooral ook in wijnen. "Een speciaal artikel zijn de Vins de Palestine. De kasten vooral doen al dat fijn? in smakelijke, keurige verpakking, goed uit komen en wie voor deh diepen winkel staat en dat alles beziet, zal den lust niet kun nen weerstaan, ook eens even binnen te gaan en uit dia lokkende étalages iets mede te nemen". Achter den winkel is een flink magazijn, waar vooral de wijn is opgeslagen. Door hare bekende kwaliteiten en con- ourreerende prijzen zal deze nieuwe zaak op dezen eersten stand zeker wel klanten trekken. De gehouden wedstrijd van „Snelverband" is gisteravond uitstekend verloopen. Er was zeer veel belangstelling en de verschillende „ongelukken" met „hulp" verliepen schitte rend. As jury fungeerden de doktoren J. van Konijnenburg, C. L. W. Ruys, Ch. K, Gotle en Mosschaupt, die in de openingsrede door den voorzitter den heer W. Saeijs, hartelijk welkom werden geheeten. Een woord van welkom sprak de voorzitter ook nog tof den commissaris van politie, den heer H. L. Warnier. Jammer genoeg had de burgemees ter nog op het laatste nippertje bericht van verhindering moeten zenden. In een smeuige speech schetste de heer Saeijs nog het doel van den wedstrijd en wees er op, dat deze soort wedstrijden zoo'n goede nawerking hebben en daarom van zoo groot nut zijn. Hierna nam de wedstrijd een aanvang. De „ongelukken" waren soms van ingewikkel- den aard, maar de leden van „Snelverband" bewezen ter dege, dat zij in hun vereeniging wel onderlegd worden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Ongelukken werden behandeld van perso nen, die onder tram of wagen waren geraakt en wier borstkas was ingedrukt of wien ar men en beenen verbrijzeld waren, van per sonen, die door rook bedwelmd waren, enz. enz. De verschillende verrichtingen werden met de grootste belangstelling gevolgd. Bij het einde van den wedstrijd wees de voorzitter er op, dat de verrichtingen lot de grootsté tevredenheid tnogen stemmen, want de verleende hulp was geweest, zooals men had kunnen wenschen. Hierna werden door den eere-voozitter, dr. Konijnenburg, de prijzen uitgereikt met eén korte toespraak, waarin hij eveneens schetste de uitstekende wijze der hulpverleening van „Snelverband". Een eersten prijs verwierf de damesgroep onder leiding van mevr. De Ruyter en de heerengroep onder leiding van den heer Van Dijk. Aan de groep onder mevr. Miihlsch- leger en aan die onder den heer Tales werd een tweede prijs toegekend. Een derden prijs verkreeg de damesgroep van mevr. De Boer en de heerengroep van den heer In 't Hout. Mot een woord van dank werd dan door den voorzitter de bijeenkomst gesloten. Dc verkeersagenten zullen voortaan des Zondags van 115 uur hun posten innemen. Heden is men begonnen met het uitpompen van het Oost-Indisch Vaartje, waar al veel over geschreven is. De lucht die zich ver spreidt is allesbehalve frisch. De bewoners zullen dan ook wel dankbaar zijn als bel vaartje gedempt is geworden. Door den heer Slingenberg zijn aan den Minister van Oorlog de volgendie vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de raad der gemeente Haarlem heeft beslo ten lol bet instellen van een rechtsgeding tegen den Staat der Nederlanden, ten einde wederom de vrije beschikking te verkrijgen over het aan de gemeente Haarlem in eigendom toebehoo- rende gebouwen-complex, bekend als „in- fanteriekazernc", in welke gebouwen vroeger het infanleriegarnizooen was on dergebracht? 2. Is het bericht, voorkomende in een der Haarlemsche dagbladen van 9 December 1.1., juist, dat liet Rijk zou hebben besloten dit perceel te verbou wen, welke verbouwing ongeveer f 60.000 zon kósten, en dal men met dat ver bouwingswerk alvast zou z.ijn begonnen? 3. Zoo ja, is de Minister niet van oordeel, dal bet, ten einde een mogelijke verspilling van Rijksgelden te voorkomen, verstandiger ;zou zijn met deze verbou wing te wachten totdat de uitslag van bovenbedoeld rechtsgeding vaststaat? 4. Indien de Minister onverhoopt met deze verbouwing niettemin reeds nu wil doorgaan, uil welken begrootingspost meent de Minister dan deze kosten te kunnen betalen? Het programma van Zondagmiddag geeft een buitengewone verscheidenheid, daar er drie nummers van Nederlandsche componisten ten gehoore worden gebracht. Allereerst ko men er op voor twee fragmenten uit het mu ziekdrama Siienia van Emile von Brucken Fock, verder de ouverture „De getemde Feeks" van Dr. Johan Wagenaar en Engel- sche liederen van Mevr. Bertha Vrenzel Wegener-Koopman, welke georkestreerd zijn door Nico Gerharz en die daarmede een eer ste uitvoering beleven. Deze liederen zullen gezongen worden door Muriel Koolhoven Eyre-Ashe, welke laatste ook zingt ,liet air de Dalila van Saint-Saens uit de opera Samson et Dalila en Marius d'Islande van Vourdain, deze beide met orkest. Met een indrukwekkende vertolking van de 6clioone „Bede" nam Roeske, de mannen- koordirigent-componist afscheid van zijn zangers. Wat ging er in het hart van Roeske om? Er waren hem in de pauze woorden toege sproken door den voorzitter dr. Broese van Groenau, waarin ook het leedwezen zich uitte dat straks het laatste concert onder Roeske's leiding zou verklonken zijn, wa ren het die woorden die hij overdacht? of meende hij veeleer, nu de zangers hem daar toe door uitnemende dispositie zoo schitte rend in de gelegenheid stelden, nog .dat gene te moeten geven, wat hem altijd als ideaal had voorgezweefdzijn kunstenaars ziel, zonder terughouding, algeheel? Roeske heeft niet met woorden geant woord. De kunstenaar heeft een betere taal. Hij gaf zijn „Bede". En wel moeten ook thans over hem zijn gekomen de heilige huiveringen die hem doortrilden, toen in de stilte van zijn studeervertrek dat gedicht tot muziek werd. Ik zeg: het koor stelde hean in de gele genheid, om te antwoorden in zijn harte- taal, want het koor zeng uitnemend. Roeske leidde prachtig, zonder reserve nu ook. De voorafgaande koorwerken van Hegar, Brandts Buys, Brahms, waren ook in alle opzichten mooi-af. En reeds had er een „Bede" geklonken na de regels uit Btrahms' Rhapsodie „Erst veraehtet, nun ein Verachter, Zehrt er heimlich auf seinem eignen Werf'. Na die Prometheus-woorden die klanken van algeheele vrijmaking, waar de kunste naar zich zelf bewindt, dat mooie dicht van Adama van Scheltema. Daarmee nam Roeske zijn afscheid. En als hij, (zooals de voorzitter hoopte, on der het overreiken van de krans), nog eens aan „Zang en Vriendschap" terugdenkt, dan zal het zijn met het gevoel, toen hij met het hart vol idealen naar Haarlem kwam. die idealen, die hij op dit laatete concert groot- deels zag verwezenlijkt. De avond behoorde zeker tot oen der allerbeste van „Zang en Vriendschap". Wie mevrouw Koolhoven Eyre-Ashe Grieg's „vom Monte Pincio" hoorde zingen, wie Sepha Jansen hoorde spelen, zal erkennen dat ook solistisch het concert in een sfeer van voor naam artistiek genot stond. Kan bij mevr. Koolhoven het zingen in de Fransche taal me nog niet geheel en al bekoren, de an dere liederen, en ook de Rhapsodie niet te vergeten, hebben ons met groote aan dacht naar deze zich steeds meer volma kende zangkunst doen luisteren. Dat het stuk van Tosti me ditmaal absoluut niet kon bevredigen, komt omdat ik van de Spaansche boléro-danseres een andere voor stelling heb. Maar wat de andere liederen boden, woog daar zóó ruimschoots tegen op, dat de zangeres de verzekering kan hebben, aan de verhooging van het artistieke peil waarop het concert stond, in ruime mate te hebben bijgedragen. Sepha Jansen speelde het eerste deel van Tschaikowsky's vioolconcert. Zoo ooit bij eenig vioolconcert, dan geldt het zeker hier, dat vooral in dit heftige eerste deel alles wat de vliool heeft te zeggen, in 't juiste lacht wordt geplaatst wanneer plotseling de glanzende orkest- tuttie invallen. Dat kan de piano nooit geven; het heeft ons slechts eenmaal kunnen tevreden stellen toen Schmuller en Willem Andrie sen het speel den. Een kleine oneenigheid tussehen Sepha Jansen en Emmy van Eden droeg ook al aiet bij tot het apprecieeren van deze mu ziek. Allerhoogst stond zeer zeker de Hon- Straks zullen -we weer aan de peri odieke raadsverkiezingen moeten geloo- ven. We hebben daarom eens nagegaan, hoeveel van de drie en dertig in 1919 gekozen raadsleden, thans nog zitting hebben in den Raad. Het geeft wel een aardigen kijk op het verloop van raad*- Van de RoomseJi-Katholieken viel al spoedig af de heer J. J. van der N el<it, die overleed nog voordat hij zitting in den nieuwen Raad had genomen. Hii werd opgevolgd door den heer Hage- mever. Verder vertrok de heer Jonck- bloedt naar Heemstede en werd vervan gen door den lieer Gastricum. Totaal wer den dus van de negen katholieken twee vervangen Bij de dertien socialisten werden ven vangen de heer Ploeg door den heer De Zeeuw; mevr. Boes—Smith door den heer v. Ommeren; de heer Nagtzaam door mej. v. Vliet; de heer Dijk door den lieer Tork; de heer Roest door den heer La- mérus. De Vrijheidsbond zag den heer v. Tou lon v. d. Koog vervangen door den heer v. d. Ban. Totaal werden dus niet minder dan acht raadsleden door anderen vervangen in een tijdsverloop van nog geen 3 jaren. Bij het opmaken der candidatenlijsteïi is hiermede door de politieke partijen wellicht rekening te houden. Barometerstand 764. Achteruit. OPGAVE VAN: gaarsche dans van Brahms. Dat was viool spel van het edelst gehalte, en wij, dio niet anders hadden verwacht dat Sepha Jan sen nu op dit concert zeker wel Franck's vioolsonate zou spelen in de plaats van vi oolstukken met orkestbegeleiding, voelden ons onder dit spelen niet weinig teleurge steld, dat zelfs op dit belangrijk concert geen enkele gedachte moeht uitgaan naar den hervormer der Fransche muziek, wiens 100ste geboortedag wordt herdacht. Zij mag er zeker van zijn dat in Haarlem de schoon heid der Franoksona'.e dieper zal gaan dm Tschaikowsky's concerdief met pianogelei ding. De solisten en haar begeleidster mej. Em my van Eden mochten veel betuigingen van bijval in ontvangst nemen. Maar ons hart was toch bij dat prachtig-overwogen dirigee- ren van den koorleider Fred- J P-oeska G.'j. E- Op 77-jarigen leeftijd is alhier overleden de lieer J. W. Schornagel, in leven oud-concierge der Ambachtschool, bij vele oud-leerlingen dezer school een bekende figuur. Wij maken onzen lezers bekend dat ook dit jaar wederom de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Dubbele grootte f 1.20. Tweedubbele grootte 12.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebuikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden be leefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk inge vuld met toevoeging van faan ons bureau NAS SAULAAN No. 49 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevuldo bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande NIEUW JAARSGROET in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 30 December, (Het bedrag ad fgaat hierbij.) S. v. p. duidelijk met potlood invullen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1