Sport en wedstrijden. w immmw 11 msesERU. Berd© Blad I December -1922 W* D. R. K. Fa N. V. i. De wedstrijden van Zondag. Westelijke le klasse. Overgangsklasse v.v.a—s.v.y. Oostelijke le klasse. Zuidelijke le klasse. Noordelijke le klasse DAMMER. mm Haarlemsche Jachtclub. INGEBONDEN. ?p T LEVENSDURF DE KLOVE KERK EN SCHOOL KENNEMERLAND's GLORIE. O. L., VROUW TER NOOD. 43. De staatkundige gevolgen van de gedenkwaardige groote overwinning bij Waterloo, waren van diep ingrijpenden aard op het lot der volken van Europa. Reeds den 23sten Juni bevonden zich koning Lodewijk XV111, de graaf van Artois en de hertog van Berry, die nog vijf dagen te voren angstige oogenblikken in Gent hadden doorleefd t'e Mons (Ber gen) en maakten van uit deze Eelgische vesting toebereidselen, om naar Frank rijk terug te keeren. Onze koning Willem I zag, door de beslissende zegepraal der Verbondenen, de kroon der Nederlanden niet alleen vaster dan ooit op zijn slapen beves tigd, maar hij mocht ook de hoop koes teren eener vermeerdering van grond gebied voor zijn nieuw koninkrijk ."Groot was de populariteit, die de prins van Oran' je zich door zijn wapenfeiten op de slag velden van Quatre-Bras en Waterloo, in de geheele Nederlanden had verwor ven. Maar de bescheiden jonge held trachtte zijn succes grootendeels aan den heldenmoed zijner" kameraden, zijner landgenooten, die naast en onder hem hadden gestreden, toe te schrijven. In een voor zijn koninklijken vader bestemd rapport, verklaarde de Prins, dat de Ne'.erlandsche troepen zich van hun moeilijke taak in den veldtocht had den gekweten op 'n wijze,waarop hij niet fier genoeg kon gaan. Het antwoord des konings aan zijn zoon Willem, dat voor het front der troe pen werd voorgelezen, luidde als volgt,: „Als souverein en als vader is mijn hart met vreugde vervuld over den gelukkigen uitslag van zooveel verbitterde en bloedi ge gevechten en ik'ben er vari overtuigd, dat mijn soldaten op een roemrijk aan deel in den met den eind-zegepraal be kroonden strijd kunnen bogen en dat zij in den zoon van hunnen koning een voor beeld hebben mogen aanschouwen van onwrikbare plichtsbetrachting in de nij- pendste gevaren. Het is mijn' wensch, dat aan al de dappere Nederlanders, die onder uwe bevelen bij Quatre-Bras en Waterloo hebben gestreden, mijn bui tengewone tevredenheid wordt bekend gemaakt. Zeg hun, dat hunne landge nooten trotsch op hen zijn en met be wondering en dankbaarheid zijn vervuld voor den moed, de volharding, die zij in de'zoo bange uren van den 18den Juni hebben ten toon gespreid. Ik verlang, dat zij in de overtuiging worden bevestigd, dat het bloed door hen vergoten, den laatsten twijfel heeft weggevaagd aan de hechtheid, waarmee de beide deelen des Rijks met elkander zijn verbonden. Verzeker hun in mijn naam, dat zij hun Koning steeds als een oprecht vriend mogen beschouwen, een vriend en ook een beschermer van alle militaire deug den. En gij, mijn zoon, moge het u gege ven zijn, het loon van uw toewijding en de verzachting voor uwe wonden te vinden in de eer, om bij de dappere Nederlandsche krijgers tot tolk te strek ken van de dankbare gevoelens, waar mede hun koning en 't vaderlaud jegens hen zijn bezield." Thans restte het Nederlandsche volk nog, een eereschuld te betalen, een plicht van dankbaarheid te vervullen jegens den erfgenaam van den troon. Reeds op den 29sten Juni werden in de vergadering der Staten-Generaal de volgende besluiten genomen le. Aan den Prins van Oranje zal in naam van het Nederlandsche volk, de heerlijkheid Soestdijk tcnxgeschenke wor den aangeboden en zulks in vollen eigen dom voor hem en zijne erfgenamen. 2e. Het lustslot van dien naam zal in behoorlijken staat worden gebracht en gemeubeld op kosten van het Rijk. 3e. Ten einde den moed, aan den dag gelegd door onze troepen bij de verdedi ging1" hunner stellingen te Quatre-Bras in de herinnering van het dankbaar nage slacht te doen voortleven, zal in de heer lijkheid Soestdijk een passend gedenk- teeken worden ongericht. Op den 8sten Juli, den dag waarop de ze besluiten door hem werden bekrach tigd, benoemde en verhief de koning der Nederlanden, Arthur Wellesley, hertog van Wellington, Cuidad-Rodrigo en Vittorin, veldmaarschalk van zijn lgger, tot Prins van Waterloo, met r cht van opvolging voor zijn nakomelingen. Toen, op den 2den Juli de jeugdige held van Quatre-Bras, nauwelijks van zijn wonde hersteld, met bleek, doch stra lend aangezicht, in den schouwburg te Brussel verscheen, werd hij als bedolven onder den regen van bloemen en kransen, die de geestdriftige Brusselaars over hem uitstrooiden, en bij het verlaten van het gebouw, spanden zij de voor zijn rijtuig trappelende paarden uit en trok ken het zedf jubelend door de stad, tot voor de poosten van zijn paleis. Den 19den weerklonken opnieuw juich kreten door Brussel. De tijding toch was in de hoofdstad'der Zuidelijke Nederlan den aangekomen, dat Napoleon zich aan de Engelschen had overgegeven en zich in hun macht bevond aan boord van de „Bellérophon". Des avonds verkeerde de geheele bevolking in feestvreugde en vreugde-vuren werden öntstoketi op al de pleinen en in de voornaamste straten. Den 28sten Juli nam koning Willem I zijn intrek in het kasteel te Laeken en vijf dagen daarna, bezocht hij het slag veld van Waterloo, dat nog de duidelijk ste spoten vertoonde van de in de vorige maand op zijn bodem afgespeelde bloe dige tooneelen. Voor de tweede maal binnen een jaar, waren de legers der Verbondenen, Frank rijk binnengerukt en hadden zij hun zege vierenden intocht gedaan in de hoofd stad van het voormalige Keizerrijk. Een oogenblik had het den schijn alsof de zucht naar wraak en represaille maatregelen in daarmee overeenkomende daden zou worden omgezet. Reeds in April toch, dus vóór den slag bij Water loo, hadden vurige patriotten aan gene zijde van den Rijn, den afstand geëischt van den in 1648 door Frankrijk verkre gen Elzas en van het omstreeks de helft der 18de eeuw aan zijn grondgebied toe gevoegd Lotharingen. En in den beginne had vooral Engeland, waarvan de invloed na Napoleon's val overwegend was in de Europeesche aangelegenheden, wel ooren naar dezen eiscli. Maar al spoedig zouden de Verbonden Mogendheden van gema tigde gevoelens ten opzichte van het ver nederde Frankrijk doen blijken. Door het tweede vredesverdrag, op den 20sten November 1815 te Parijs geteekend, be hielden de Franschen in hoofdzaak hun bestaande grensregeling, gelijk die was vastgesteld in het verdrag, gesloten op den 30sten Mei 1814. Wel werd aan het overwonnen en diep vernederde volk een oorlogsschatting opgdegd van 700 millioen francs, waar van 60 millioen moesten ten koste gelegd aan de versterking der grenzen van het Koninkrijk der Nederlanden. Bovendien zou een'leger der Geallieerden, waarvan de sterkte net aantal van 150.000 man niet te boven mocht gaan, gedurende ten hoogste vijf jaren de grenzen van Frankrijk bezet houden. Zou William Pitt, de geniale Engelsehe staatsman, met deze zoo betrekkelijk milde vredesvoorwaarden genoegen heb ben genomen We betwijfelen het. Lord Castlereigh, het toenmalige hoofd van het kabinet van St. James, was er mede tevreden. De minister achtte het onge- wenscht, de gemoederen in Frankrijk tot het uiterste te drijven. Echter, daar nevens ging hij uit van den gedachten- gang, dat Euro- eensgezind moest blij ven tegenover F a nkrijk en dat, juist door het toebca.clen van grondgebieden onttrokken aan het Fransche koninkrijk, aan meerdere Europeesche staten, die eensgezindheid groot gevaar zou loopen om 'te worden verstoord. Vijftien jaren lang zouden de Noorde lijke en Zuidelijke Nederlandeh vereenigd blijven onder den scepter van Koning Willem I) totdat in 1830, de opvoering van Auber's opera „la Muette de Portici* te Brussel, in den zelfden schouwburg waar de Prins van Oranje door de geest driftige Brusselaars met een bloemen regen was verwelkomd tot sein zou strekken van het uitbreken van een opstand, die de definitieve afscheiding van het tegenwoordige België van het Koninkrijk der Nederlanden, als gevolg zou hebben. EINDE. DE WEDSTRIJDEN VAN" ZONDAG. Het programm avoor a.s. Zondag luidt als volgt IA. Zwaluwen 1Forward 1, J. Schutte. Willem Eggert 1G.V.A. 1, N. Bouw man. The Victory 1—V.I.O.. 1, J. Sal- fischberger. IB. Excelsior 1Olympia 1, Ir. J. Kreü- ger. Geler 1D.O.,N.L. 1, 12 uur, H. de Berger. 10. Het Westen 1—H.B.C. 2, 0. Smit. Concordia 1S.D.O. 1, RK.V.Z. 1 W.E.O. 1, J. Kimmen. 2A. S.D.E. 2—Ds Meer 2, J. v. Kiel. VVZ 2—R.K.A.V. 3, II. v. d Laan. Wils kracht 3—V.V.A. 1, A. Damhuis. 2B. Zwart Wit 1—P.V.O.B. 1, J. Heuser. 20. E.C.Y. 1-A.D.O, 1, uitgesteld SDO 2Damiaten 2, J. Gomes. 2D. LLse 1Leiden 1, P. v. Adrichem. S.J.O. 1—HK.V.Z. 2, J J Verzijlter- - gen. 3A. W.E.O. 2—A.D.O. 2, uügeste'd STA 1S-D.O. 3, 1 Uur, II. Numan S.D.W 1Vite:»3 1, 0. Laas. 3D. Santpoort 1—H.B.O. 3, J. Bierman. Victrix 1Kinheim l, L. Floris. Geel Zwart 2Geel Wit 1, J: Nij-sen. 3E. S.M.C. ,2-S.J.C. 2, IV* uur 0 Broek hof. SS. O. 0. 1—Ledden 2, L. v. Loon. E. M. S. 2—Lisse 2, A'. Bnsch- man. 3J. D.O.N.K. 3--DIOS 1, 0. Dalmeijer. 4A. A.D.O., 3—Be-gén 1, uitgesteld. S.D.O. 4Limmen 1, 12 J/2 uur, J. v. d. Aakster. V.V.Z. 4Vitesse 2, 1 uur, G. Beentjes. 4E. Ivinheim 2Goal Zwart 3, J. F. Duin. Zillc 2Snhi.poort 2, P. Meyer. Ami- citia 2Vict.rix 2, ,T. Tealing. SD.SS. 1Zandvoort 1, W. Joosten. 4E. Leiden 3-Lisse 3, 0. v. Dam. S.M.C. 3S.J.O. 3, 12tA uur, C. v. d. Klugt. 4Ea, Leiden 4LissSrbrosk 2, 121/2 uur, C. de Mooy. Krulingen 3—R.O.S. 2, 121/3 uur, H. Bladel. 4M. Haastrecht 2A.W. 2, 0. Bakkers. DIOS 2—DONK 5, F. v. Gennip. Wanneer geen sreciaal canvangsuur ver meld is, vangen db wedstrijden te 2 uur aan. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. In Heemstede heeltZondag een belang rijke wedstrijd plaats. De Utrecbtsche club P. V. C.. die door een fraaie 20 overwin ning op' Graaf Willem de leiding in 4e over- <5an is! asse C. heeft veroverd, komt aan den Heerenweg de combinatieclub opzoeken. De Heemsteder", hebbea altijd nog wel een kans je op bet ksi'-Tueenschap, al is dit niet bui tengewoon ot. De P. V. C.'ers hebben zich tegen f Vf Willem prachtig gehouden en een mooi s ael ontwikkeld. Een mooie strijd kan ook in Heemstede verwacht wor den tnsschen de Kollandsche verdediging en de Utrechtsche voorhoede, die er o.j. wel in slagen zal, een raar puntjes in het net van Neeskens te d| 'oneeren. Een kleine over winning van P. V. C. moet o.i. verwacht worden. De Damiaten hebben de vorige week on- zerdiend van Graaf Willem II 2 verloren. 41 zijn geen mooie cijfers, maar toch majg gezegd worden, dat het in de Haar- lemsche ploeg heel wat beter gaat dan voor heen. De verdediging was j.l. Zondag puik in orde en als de voorhoede nog wat beter ingespeeld is, zal het ook daar be.ter vlotten. Tot 20 minuten voor het einde hadden de Damiaten de leiding nog met 10. Toen overrompelde de Haagsche voorhoede een paar maal den Haarlemschen doelman, die niet z'n besten dag had. Nu morgen komt S. D. E. uit Wormerveer op bezoek op bet Sportpark. Willen de Da miaten kans hebben om te winnen, dan nu! Want de Wormerveersche club he.eft tot nog toe ook r.og weinig succes beleefd in de R. K, F.-competitie. Wij hopen, dat de Da miaten zich ten uiterste zullen inspannen, om eindelijk "hun aanhangers op het genoegen van een overwinning t'e vergasten! Met bijzondere belangstelling worden de wedstrijden van de Haarlemsche eerste klas- sers morgen tegemoet gezien. R. C. H, krijgt Feyenoord op bezoek en Haarlem gaat naar Blauw Wit. Belangrijke dingen hebben zich de laatste weken afgespeeld, zoowel in de boogere als (n de lagere sferen. De vorige week was de nederlaag van R. C. H. de „topic of the day" maar de kansen van de Racing zijn er niet minder op geworden, nu ook H. B. S. en Feyenoord het loodje moesten leggen. De Racing zal natuurlijk nog geducht hebben op te passen, want ook uit Amsterdam dreigt thans weer gevaar, doordat Ajax en Blauw Wit zich in de hoogte gewerkt heb ben en wederom in de running zijn voor het kampioenschap! De Racing moet nu tegen Rotterdam's Feyenoord kampen, dat de schrik van Blauw Wit's herleving (53!) nog in de beenen heeft. Wij meenen, dat aan den Middenweg een spannende strijd verwacht kan worden, waar de beste kansen moeten worden toegekend aan R. C. II. Interviewer berekende, dat ér nog 6 can- didaten zijn voor de tweede degradatie plaats, aannemende, dat het lot van Haar lem al beslecht' is. Inderdaad staat de rood- broekenclub er zeer slecht voor en de uiter ste krachtsinspanning zal wel noodig zijn om Haarlem nog kans op redding te geven. Som- migen g„an aan het bestaan van die kans weer gel I slaan, en waarlijk kan de laat ste weken gezegd worden, dat het beter gaat met de Haarlemsche roodbroekenclub. Wij vreezen evenwel, dat het, gelet op de positie der andere zwakke broeders, al te laat - is en ook morgen in Arnsterdam ge- looven wij niet aan eenige winstkans. Ge let op de plannen van Blauw Wit kan zelfs niet op een gelijk spel gehoopt worden en wij kunnen dus ni"anders doen dan een ne derlaag voor de roodbroeken verwachten, Het programma luidt in zijn geheel als volgt: H.B.S.—Sparla. U.V.V.—H.V.V. Blauw-Wit—Haarlem. R CHFeijenoord. D.FC.—Ajax. V.O.C.—Quick. HilversumV.U.C. StormvogelsO.DS. Z.F.C—'t Gooi. A.D O.Spartaan. Excelsior— HFG. RESERVE I A. 't Gooi 2Ajax 2. Spartaan 2—Z.F C. 2. Haarlem 2—Hilversum 2. Rapidilas 2Blauw-Wit 2. 2e KLASSE A. Q.S.C.A leraar ia Victrix. Zandvoort—EDO. Hortus—A.F.C. Schoten—Z.V.V. HollandiaW F C. 3e KLASSE C, KennemersT O G. E.D.W.—V.S.V. W'meerBloemende,al. Ensched. Boys—Theole. Heracles—Quick. DID.—Go Ahead. B QuickEnschedé. HengeloZ.A.C. B.V.V.—D.O.S.K.O. P.S.V—Willem II. VelocitasN.A.C. N.O.A.D.M.V.V. Velocitas— Friesland. W.V.V.— Be Quick. Veendam—Upright. Alcides—Achilles. R.C.H.—FEI.1ENOORD. Evenals de vorige week zal R.C.H. het ook a s. Zondag nog zonder Geuts- kens moeten stellen, zoodat het elftal er als volgt zal uitzien: Radsma Kuyt Ilazevoet Groenevjld, Nieuwenhuis, Krom Koning, v. Dam, Roelfsema, Nachtegel- ler, Boekei,aar. VOETBAL EN WERKLOOSHEID. Door de voetbalvereeliiging R.C.H. zul len in het vervolg voor hare thuiswed strijden telkens 100 vrijkaarten worden beschikbaar gesteld voor distributie on der de Haarlemsche werklooizen. Naar we vernemen, zal de distribu tie geschieden door tusschenkomst van de phialselijke arbeidersorganisaties. ZANDVOORT—E. D. O. .A..s. Zondag gaat Edo Zandvoort bezoe ken voor beiden een zeer belangrijken wedstrijd. Bij Edo waar de fout in hoofd zaak in de voorhoede zat, heeft men met 'n wijziging in de voorhoede goed resultaat gehad, zoodat Edo met goeden moed naar Zandvoort gaat om te trachten de punten binnen te halen. De opstelling is als volgt: !_|J 1HTI t De Kiefte. Sparreboom Boeré. S. 'v. d. Laan J. v, d, Laan Perukel Scheffers Tapis 0. v. d. Laan Perukel O. v. d. Hurk. Donderdagavond werd in het R.K. Ver- een'igingsgebouw een wedstrijd gespeeld tusschen „St. Bavo" van Heemstede en „Gezellig Samenzijn" van Hillegom. De spanning vooral in de bovenste helft der borden was zeer groot. Vooral de 2 eerste, waar tot op het laatst van eenig overwicht geen sprake was. De uitslag is als volgt: „St. Bavo" Gezellig Samenzijn" 1. J. A. Stevens 02 Th. Sohouten 2. P. Veen 20 Th. v. Ven 3. E. Broekman 02 J. J. r, d, Loo Jcz, 4. L. J. Eloris 02 J". J v, d, Loo Hz 5. J. v. d. Zwan 11 'P, v, d, Meij 6. J. v. Wees 11 W. Weijers 7. J. J. Diependaal 20 J. Huigsloot, 8. J. Draijer 20 J. Jenje. 9. J. Groenland 20 B. Pieters. 10. 0. Eloris Jr. 0—2 A. v Zetten 10—10 Verzoeke alle correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan den Damredacïeur P. J. v. Dartelen, Roosveldstraat 70, Haarlem. PROBLEEM No. 170. Auteur: Isidore Weiss, Parijs. «W/A Stand Zwart, 9 schijven op: 6, 7. 12, 14 15, 19, 24, 26 en 35. Wit, 9 schijven op: 18, 27, 28, 3.1, 34, 40, 44, 48 en 50. PROBLEEM So. 171. Auteur: Isidore Weiss, Parijs. 'AT///. Stand' Zwart, 6 schijven op: 7, 11, 17, 19, 22, 27, 28 en dan op 15. Wit: 8 schijven op 25, 33, 34, 35, 36, 37, 38 en 41. Voor bedde problemen geldt: „Wit speetten wint" Oplossingen worden gaarne binnen acht dagen ingewacht. UIT DEN WEDSTRIJD OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. In de partij J. Lycklema (wil). P. J- Eijpe (zwart) kwam onderstaande interesante eind- stands voor: Stand: Zwart, 5 schijven op 16, 17, 19, 24 en 29. Wit 5 schijven op 26, 27, 28, 32 en 35. Wil aan zet speelde 2621 en 2822, nu is remise niet meer te keeren. De volgende aardige variant had verlies gebracht. Wit: 27—22 28=30 30—25 25—20 35—20 Zwart: 19—23 17=37 37—41 41—46 'en wint 4146 en wint. P. J. v. DARTELEN. DE BEOEFENING DER WATERSPORT ONDER DE JONGEREN. In een van de eiken Vrijdagavond gehouden bijeenkomsten van de leden van de Haarlem sche Jachtclub werd bespi'oken op welke wij ze de beoefening van de watersport onder de jongeren zou kunnen worden bevorderd. De heer F, J. Bernhard opperde het plan de juniorledcn in de gelegenheid te stellen een eigen vaartuig van eenvoudige construc tie te bouwen, opdat zij voor alles zuilen wetèn, hoe de boot eigenlijk in elkaar zit en wat daarvoor noodig is. Er werd een commissie benoemd, die zich tot taak zou hebben te stellen na te gaan op welke wijze aan deze plannen uitvoering zou eu». an., u gegcveiij De commissie heeft het volgende schema ofiii. orpcu, uélgeen inst'emming vond in een volgende bijeenkomst van de leden der Haar lemsche' Jachtclub: Er zal (.in de eerste plaats voor de leer lingen van de H. J. C.) gelegenheid bestaan Zaterdagsmiddags te timmeren in een gedeel te van de fabriek van den heer Hin, welke daartoe welwillend door den heer Hin ter be schikking is gesteld. Men zal zelf voor ge reedschappen moeten zorgen, welker aan- sciiuuaigsKüslen op ongeveer f 10komen. Onder leiding van een scheepstimmerman wordt één type boot gebouwd en wei een soort zeiiboot (ontwerp Wustrou). Een ont werp wordt beschikbaar gesteld.Dit model vol- A.l vmgens algemeen oordeel aan de eischen; het is een boot, die door de jongens zen gemaakt kan worden en waarmede men toch voldoende zal kunnen zeilen. Bovendien is het goedkoop, de kosten van hout bedra gen ongeveer 25.per boot, de overige kosten (Lak, nagels etc.) zijn gering. Het zeil/je, waarvoor het doek gemeenschappelijk wordt ingekocht, kan ook zelf gemaakt wor-, den. Bestaat er voor iemand bezwaar de kos ten alleen le dragen, dan kan hij dat met eenige vriendjes doen en kunnen zij ook met elkaar de boot bouwen. De commissie stelt zich voor om, wanneer in het a.s. voorjaar een aantal booten klaar zijn, prijzen uit le loven voor de mooiste boot en tevens onderlinge zeilwedstrijden enz. daarvoor te organiseeren. Dit is in zeer groote trekken het plan, het komt dus neer op het bouwen van een goede eigen boot met geringe kosten en onder be proefde leiding. Dit is vooral daarom van zooveel belang, omdat de liefde en de waar deering voor de watersport daardoor zal toenemen. Leerling-leden of andere belangstel lenden, die alleen of in combinatie met an deren aan de uitvoering van de plannen wil len medewerken of nadere inlichtingen wen- schèn, worden verzocht zich voor Donder dag 21 December a.s. te wenden tot een der commissie-leden. Daarna kan een bijeenkomst worden gehouden, waarin over de vërdére uit werking zal worden besproking. De commisise bestaat dit de heeren: Jan Hin, Zijlweg 112, J. van Schouwen, Klever laan 5. Haarlem en Ir. B. Bötger, Kleverpark weg 82. DOMELA NIEUWENHUIS EN.... PATER DONDERS De anarchist en de heilige De rumoerige onruststoker onder de Ne- derlandsche arbeiders en de vreedzame apostel onder de arme melaatschen van Suriname De eerste, wiens gevangenistraf nóg aan ontelbaar velen heugt uit hetgeen zij vroe ger op straat hoorden zingen Nieuwenhuis moet zakjes plakken, Hi, ha, ho de tweede, wiens faam van heiligheid sinds zijn zalig verscheiden steeds is toege nomen, zoodat met recht zijne zalig- en heiligverklaring mag worden tegemoet ge zien Hoe, zoo h'ooren wij reeds vragen, hoe komen deze twee duisternis en licht, on deugd en deugd, hier te zamen Ziehier de reden, belangstellende Lezer en Lezeres. Voor beiden wil- men in Neder land een standbeeld gaan oprichten. De anarchisten maken zich druk voor hun „held." Al aanstonds, zoo meldde onlangs „De Vrije Socialist," stelde een Rotter- damsch kameraad f 100.voor dat doel beschikbaar en de bedrogen massa der ar beiders, vereerders van zulk een meester, werden uilgenoodigd ieder één honderdste van dat bedrag te geven, om tot de benoo- digde som te komen. „Groepen en vakver- eenigingen," zoo luidt het dan, „pakt die zaak aan. Laat 't nu eens vlug gaan. Het leven is zoo kort en wij hebben zooveel te doen." Zóó treden de vijanden der Kerk, van God en godsdienst op, om een man te eeren, dien zij in hun dwaling groot achten. En wij, Katholieken „Ja, wij gaan nu ook," zoo lezen wij in „Sint Bavo" (19 Nov. 1.1.) „door een stand beeld een onzer grootste mannen eeren, waarop de Kerk van Nederland trotsch gaat, den Apostel der melaatschen van Su riname, den Eerbiedwaardiger! Petrus Don ders." „Doch," zoo wordt erbij gevoegd, „is er onder ons, Katholieken, een gelijke be geestering voor onzen Roomschen Held Zijn er bij ons, die voorgaan met een grootere gift En volgen dan de duizenden en dui zenden met hun gulden of zelfs kwartje?" Laten wij ons niet beschamen door de vijanden der Kerk in de huldiging onzer grootenWij hebben voor onze actie de aanmoediging en den steun van het Ker kelijk en Burgerlijk Gezag Z.D.H. Mgr. Diepen is beschermheer en de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is Eere- Voorzitter van ons Eere-Comité. Daarom in heilig enthousiasme voor ware Roomsche grootheid de hand in de beurs gestoken en nóg dezen dag met de woorden „Voor het Petrus Donders-Monument" uw milde gift gestuurd aaneen der onderstaande adressen, penningmeesters of penningmees teressen van het Hoofd-Comité en van de diverse Sub-Comité's tot oprichting van een standbeeld ter eere van den grooten Pater DondersVVeled. Heer H. Man- naerts, Lijnsheike 176, Tilburg, Mej. A. Tilman, Vuchterdijk 24, 's-Hertogenbosch. Mevr. de Wed. W. de Vreese-Spoorenberg, Markt 47, Helmond. Mevr. W. Diepen- broek, Nieuwe Heerengracht 10i, Amster dam, Weledelgestr. Heer Mr. L. J. W. Smit, Stationsplein. 1, Breda. Mej. Anna Laane, Roosendaal. Zeerw. Pater P. Tissot van Pa- tot C.ss.R. te Wittem (L.) M. M. VAN GRINSVEN C.ss.R. ERVARINGEN MET ZIEKTEN IN BOL GEWASSEN. In het onlangs- verschenen verslag over de werkzaamheden van den plantenziekten- kundigen dienst over 1921 en 1922 komt een aantal mededeelingen voor over werk zaamheden door dien diénst »verricht, met betrekking tot door ziekte aangetaste bol gewassen. In het verslag over 1921 kreeg de Dienst voortdurend bollen, die aan z.g. huidsiek leden. HTJIDZIEK. De op de vliezige buitenste schubben vol gende eerste vleezige schub, vertoont licht bruine ingezonken plekken, droog, eenigs- zins kurkachtig. Dieper inwendig zijn deze plekken vaak in grooter aantal aanwezig, soms vormt de geheéle bol zulk oen droog- bruine massa; soms ook ziet het geheel er weer kalkachtig uit. Uit dergelijke bollen is al meermalen getracht zwammen op te kweeken. Nooit is echter iets anders voor den dag gekomen dan een Penicillium-soort. Ook zal nagegaan worden, wanneer de ziekte begint, of ze op het land optreedt of enkel in de bewaarplaatsen, enz. On den duur schijnen de bollen nogal van de aantasting te lijden te hebben. BRANDZWAMMEN. In 1920 ontvingde dienst enkele bollen van Bulbocodium vemum, die zwarte plek ken vertoonden, terwijl ook op de scheuten ven donkere verkleuring werd waargenomen. Volgens den inzender bloeiden de bollen normaal, doch sedert een viertal jaren kwa men er zwarte pletken op voor, evenals op het loof. Later barstten de hollen open en er kwaml dan een zwart poeder uit te voorschijn. Het ble'k, dat de planten waren aangetast door een brandzwam van het geslacht Uro- eystis, die vooral op Cblchicum, maar ook in de literatuur niet konden vinden, dat U. colchici behalve hst loof, ook de bollen aantast, was dit reeds eenmaal door ons geconstateerd bij bollen van Colchïcum, waar van ook de bollende bekende, later open barstende, zwarte strepen vertoonden. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50, franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula'ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25, franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij dc N.V. DRUKKERIJ ,DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, Haarlem. rig Bestuur zeer erkentelijk voor dit kost» baar geschenk, en hoopt dat het goede voor beeld, hier gegeven, anderen tot naijver til prikkelen. Het beeldje der H. Maagd in de ka pel, werd dit jaar gesierd door een aure ool, vervaardigd door den heer Hans Men gelberg. 1 Zoo groeit steeds meer en meer de de votie tot de zoete Moedermaagd, „de won dervolle roze in Holland's tuin," op deze vredige Bedevaartplaats waar men gevoelt welk een voorrecht ons daar door God is geschonken, vooral in deze dagen van on rust en verwarring en wij voelen ons daar door aangespoord, om onzen dank voor dez» goede gave door wedergave te toonea. Als een der beste middelen daartoe ia zeker te beschouwen, het zich in laten schrijven als stichter der Beevaartskerk in het kunstvolle Stichtingsboek, dat in die kerk in de nabijheid van 't altaar rust, als een stille aanbeveling van al de in geschrevenen aan Maria en Haar Godde lijk Kind. 1) Want hoe schoon het ook op „Kapel" ia, wij moeten niet vergeten, dat de Bede vaartskapel nog steels slechts als eene voor- loopige is te beschouwen, en dat het ideaal der Bissch. Commissie blijft de bouw van eene definitieve „kapel-v an-eerherstel," wel- andere Liliacaeën voorkomt. Hoewel wij he voor eenwen zal getuigen van de dank- 1 baarheid van Neerland's Katholieken voor den terugkeer van O. L. Vrouw ter Nood in Haar eens verwoeste Heiligdom. En geen jaar is meer aangewezen om een belangrijken steun te geven aan de tot stand koming van dit ideaal, dan het aanstaande. Immers dan is het drie en een halve eeuw geleden dat do oorspronkelijke kapel van O. L. Vr. ter Nood verwoest werd, en alle middelen in het werk wer den gesteld om tevens de devotie tot de H. Maagd te t vernietigen. Alles scheen er op te wijzen, dat die toeleg zou gelukken, doch ziet, in schooner luister don ooit, trekt „Oapelle soet" opnieuw als vóór die droeve dagen, het Roomsche volk van het lage land, dat na driehonderd en vijftig jaren zich verheugt in eeu hersteld Heiligdom, en knielend aan Maria's voeten vraagt, dat het daar niet bij moge blijven, maar dat eens, als weleer een geloovig Nederland zal knielen aan de voeten van Haar, „die een maal dat Nederland zoo groot een schutse bood, en zoo waar een Moeder was. 2) In dat jaar van stillen en dfepgvueldeo dank, hoopt de Bissch. Commissie ook in staat te worden gesteld uitvoering te kun nen geven aan Haar voornemen om aan het einde van het den pelgrims zoo welbe kende beukenlaantje, een de.otie-ka et te kunnen stichten, gewijd aan het Tibei-feeet der Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, „het bezoek der H. Maagd aan Haar H. nicht Elisabeth," waar de pelgrims, na de H. Maagd in Haar Heiligdom te hebben gegroet, dankbaar nelerknielend, 't woord van de EL Elisabeth zullen herhalen: „Van waar geschiedt mij dit, dat de Moeder des Heeren tot mij komt." De Bissch. Oommissie is overtuigd, dat zij dit zal kunnen doen, wanneer ieder pelgrim a.s. jaar daarvoor stechts een klei ne aalmoes afzondert, vertrouwend dat zij die iets meer kunnen geven dat ook gaarne zullen doen. Reeds van nu af zullen gif ten voor dat „gedachtenis-kapelletje" wel kom zijn, welke gezonden kunnen worden aan de leden der Bissch. Commissie, die met groote dankbaarheid die gaven zullen ontvangen. HET GEEL-WORDEN. Begin Maart 1920 ontving de Dienst een stengel van Liliiun lancifolium, waarvan de bladeren lichtgele raad en hadlen en soms dito vlekken in het midden. De inzender schroef, dat pp een enkele na, de gehesle partij (500 ex.) het verschijnsel vertoonde. Sommige planten waren zelfs geheel geel. Naar het den inzender voorkwam, belem merde het verschijnsel den normalen groei. Het gesl-worden kwam ook voor bij de planten, bij den leverancier gekweekt, doch hier niet in sterke mate en dan meer bij L. lancifolium album dan bij L. L rubrum. Bij een in Mei ingesteld onderzoek naar het euvel, bleek, dat de planten bij den afnemer bonte bladeren hadden, terwijl de bloemknoppen grootendeels hol waren, coo- dat van de bloemen niet veel te verwachten was. Op de bladeren kwam een Botrytie- ziekte voor, die het sterkste optrad bij de meest bonte planten, en dan vooral in den top. Juist deze meest 'bonte planten gaven ook weer de slechtste bloemknoppen. Ook het wortelgestel was bij de zieke planten heel slecht ontwikkeld, vooral de wortelkrans vertoonde rotte plekken. De planten leken in hevige mate mozaïekziek te zijn. Iets anders over het verschijnsel en de oorzaak ervan kon men niet te weten komen. Betreffende het devote Heiligdom van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, mogen wij weder blijde mededeelingen doen over het afgeloopen Bedevaartsjaar. Het getal pel grims naar dit oord van uitverkiezing, nam dit jaar weder belangrijk toe; niet minder dan 15812 bedevaartgangers kwameu er on der geestelijke leiding de H. Maagd begroe ten en vereeren. Bovendien kwamen er, als immer, nog velen méér, wier getal dus niet onder bovengenoemd cijfer begrepen is. op eigen gelegenheid neerknie'en voor het beeld der H. Moeder Maagd, „God's Heyl- go Moeder weerd," om Haar te eeren „met duysenden gebeden." De Bissch. Commissie gaf in dit jaar gevolg aan haar voornemen, om een nieuw rustaltaar op te richten voor de H. Sacra- metsprooessies, dat onlangs gereed is geko men, en in het aanstaande jaar in het steeds schooner wordende Miriapark, dc be devaartgangers zal stichten dor zijne schoonheid en aanpassing aan de landelijke 'omgeving, waar het toonen zal hoe de ver eering der H. Maagd in stede van ons af te trekken van Christus, ons tot al tijd groeiende vereering van Hem brengt, dien Zij Haar Zoon mocht noemen. De Haagsche Broederschap schonk ons het levensgroote bseld der H. Maagd voor de Bedevaartkerk, dat daar in het aanstaande jaar de pelgrims zal stichten; de uitvoe ring van dit besld werd opgedragen aan den beeldhouwer Otto Mengelberg. De Bisschoppelijke Commissie is het ij ve in het octaaf van het feest der Onbevlekte Ontvangenis 1922. De Bissch. Commissie van O. L. Vr. ter Nood. Mgr. J. J. GRAAF, Huize „Duinrust," O verveen, Voorzitter, J. A. F. KRONENBURG, C. s. s. R. Sup. Prov. Keizers gracht 220, Amsterdam. B. DE JONG, Pastoor, Heiloo. O. J. GONNET, Archivaris, Haarlem. JAN STUIJT, Architect, Bezuidenhout, 195 den Haag. G. TH. M. VAN DEN BOSCH Kenn m rs'n e'. 12 Alkmaar, Secr.-Penningm. 1) Stichters zijn zij, die een gift ge ven van f 25 of meer. Ook vereenigen kunnen zich ab zoodanig laten inschrijven; welk een heerlijk m'd 'el voor Vereenigingen om dus namens ALLE leden de EL Maagd te eeren. v 2) Schrijven van Z. Em. Kard. van Bos- sum aan de Bissch. Commissie. TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806-1815) door Jos. P H Hamers,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9