STADSNIEUWS ■3, f IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJP! Maandag 18 December 1922 45ste Jaargang No. 14318 3N EN OM HAARLEM. PST NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Uit den Demeeuiferaad. geproefd MELKBR00D AGENDA (9 DECEMBER Bond van Groote Gezinnen. Excursie. Bekroond. E. S. M.-N. Z. H. T. M.-M. E. T. Ons Postkantoor. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Biljarten HaarlemFriesland. Telefoonverkeer Haarlem-Lc»den. Verloting Weldadigheid naar Vermogen. Verlof Drankwet. Opbrengst collecte. Personalia. De Kersttijd. Inbraak. Beefhoven-Eyclus. De huisjes op de Houtbrug te Haarlem. Bloembollencultuur. Een idee. Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MUZIEK. Wilhelmina de Veer-de Lange. i De abonnementsprijs bedraagt vóór Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3 25 P'i Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 '4 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT ■fiorenetrtren an cems per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mcded.eling: 60 c*_ per regel Vraag- en aanbcd ad- vertentiën 14 regels 60 cert per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Zaterdagmorgen zijn we met cle behande ling van de begrooting doorgegaan. Thans hebben we het echte beeld van de jaarlijksche groote schoonmaak: om de tien minuten een ander onderwerp. De geïnteresseerden bij be paalde punten verwijzen wij naar het verslag. Op deze plaats slechts enkele critische op merkingen. Bij de afdecling Reiniging werd de algc- meene klacht van den laatslen tijd herhaald, dat de vuilnis slechts tweemaal per week wordt weggehaald ch dan nog wel zeer on- onpractisch op Dinsdag en Donderdag. De huisvrouwen weten dus meer dan een halve week met afval en asch ge,en raad. Mevr. Maarschail.zei: dat is bezuiniging aan den ver keerden kant; want thans dwingt men de menschen hun bakken in de grachten te le digen: gevolg: meer geld voor uitbaggeren. Wethouder Heer kens Thijssen erkende de juistheid van de klacht; er is echter weinig aan te doen, zonder uitbreiding van perso neel en daarvoor is geen geld. Het bezwaar is de vrije Zaterdagmiddag, met het oog daarop moet de vuilnis op Donderdag worden wegge haald. Wij zouden witten vragen is het mid del niet te vinden in den vrijen middag op een anderen dag, b.v. Woensdag te stellen, zodals in vele andere bedrijven (slagers, koeke- bakkers enz.) ook geschiedt? Een betere re geling 7cu tevens een einde maken aan den 'wantoestand, dat de menschen 's avonds le voren de vuilnisbakken reeds buiten zetten. De heer Poppe hield vervolgens nogmaais een pleidooi voor een betere personeelforma- tio en betoogde, dat hét ambtenarencorps uit enkel officieren gaat bestaan. Het aantal hoofdcommiezen referendarissen, admini strateurs enz. staat lang niet meer in verhou ding tot het aantal klerken en adjunct-com miezen. 1 Van de tafel van B. en W. wordt in elk afzonderlijk geval beweerd, dat liet niet an ders kan; dat bepaalde werkzaamheden zoo gewichtig zijn, dat ze slechts door heel knap pe menschen met hooge salarissen en voor name titels geschieden kunnen. De klacht is nu echter reeds zoo dikwijls en door raads leden van allerlei richting herhaald, dat B. en W. goed zulleft doen er eens ter dege hun aandacht aan te schenken. Wij voelen sterk voor het benoemingsrecht der ambtena ren door B.' en W. en niet door den Raad. Maar dan moet de Raad ook de overtuiging hebben, dat de Wethouders en hoofden van dienst zich hét werk niet ten koste van zeer hooge salarisposten te gemakkelijk maken, door voortdurende uitbreiding van den staf. Een overdreven lang debat werd weer eens bij de behandeling van de Stads-apotheek ge voerd. Het nieuwe raadslid Thork hield daar bij een lange speech, doorspekt met allerlei grappen, die den Raar deden lachen. Maar nieuws is er natuurlijk niet over deze zaak te zeggen. Verleden jaar is tegen den wil van B. en W. besloten om de Stads-apotheek te handhaven. En er zal natuurlijk een door wrocht rapport noodig zijn om den Raad tot een andere meening te brengen. Er is Zater dag van de zijde van B. en W. een onderzoek naar de exploitatie toegezegd, zoodat eerlang opnieuw de vraag van behoud of opheffing van deze inrichling ter sprake zat komen. Ma gen dan geen vooropgezette meening, maar slechts de belangen der betrokkenen en die der Gemeentelijke geldkist den doorslag ge- ven! Bij het hoofdstuk politie werd de jaarlijk sche aanval op het subsidie voor de burger wacht ondernomen. B. en W. stelden uit zui nigheidsoverweging voor ook dezen post niet f 500 te verminderen. De heer Kingma ging echter met plat-boersche glossen de overbo digheid van bet instituut betoogen en vond bij den heer Peper en zijn geestverwanten na tuurlijk groote instemming. Bij afwezigheid der hoeren .Gerritsz en van Ommeren hadden wij echter gemeend, dat de post ook dit jaar wel behouden zou blijven. Echter stemden ook de heeren Klein en van Castricum bene vens mevr. Willekes Macdonald tegen, waar door het subsidie met 16 tegen 15 stemmen verworpen werd. „Nu kunnen wij onzen slag slaan!" schamperde de heer Peper cynisch. En al gelooven wij wel met hem, dat een eventueele revolutie-poging niet door een bur gerwacht wordt tegengehouden, zoo meenen wij toch, dat de Raad verkeerd deed met het afstemmen van den post. Men had liever moeten wachten, tot B. en W. eigener bewe ging den tijd daarvoor gekomen achten. Ook tegen het subsidie aan de R.K. Politie- vakschool werd wederom door de sociaal-de mocraten geopponeerd. Maar deze bleef toch met 18 tegen 13 stemmen behouden. Het feit, dat het maken van politie-unifor- men dit jaar buiten Haarlem is gegund, bracht begrijpelijkerwijze critiekook op dit punt; ook van sociaal-democratische zijde. Dit laatste kon eenigszins verwonderen, wanneer men bè- denken zou, dat het voor de partij der „In ternationale" hetzelfde moet zijn, of er in Haarlem of in Leiden een werklooze meer of minder is. Het: „proletariërs aller landen" is dus niet eens meer het „proletariërs aller steden!" Maar laten wij ons over het feit zelf verheugen. Een stadsbestuur heeft nu een maal te waken op de eerste plaats voor de belangen harer eigen bevolking en dan doet het vreemd aan, wanneer het Haarlemsche ge meentewerk naar buiten gaat, terwijl hier werkloosheid heerscht. Er werd gepraat over monsters, waaraan de Haalemsche firma's niet zouden voldaan hebben enz. Maar de heer van Liemt bleef volhouden, dat zulke leveringen wèl in Haar lem konden blijven. De burgemeester zegde een betere regeling toe. Voor dit jaar is het werk echter naar buiten, wat te betreuren is. Het geval bleef voor den Raad een mysterie; wij gelooven, dat de schuld te zoeken is in wrijvingen tusschen stadhuisgrootheden, waar van de Haarlemsche inschrijvers dupe wer den. Ten slotte: de Geneeskundige dienst met een nog grooter mysterie. De heer Koppen had zich hierbij opgemaakt om als medische specialiteit van zijn fractie allerlei klachten té uiten en wenschen naar voren te brengen. Eerst een debat tusschen den heer Koppen en dr. Kuenen over de al of niet wensche- lijkheid om de beslissing over opname in een ziekenhuis bij spoedgevallen aan den medi cus of aan den geneeskundigen dienst over te laten. Een nuchter buitenstaander is ge neigd met dr. Koenen en den burgemeester te zeggen: laat de dokter daarover beslissen die er het eerste bij is. Dan kan men later de financieele of administratieve gevolgen van zoo'n besluit uitzoeken. De zieke gaat vóór de paparassenl Maar de heer Koppen bleef bij den geneeskundigen dienst zweren. De liefde voor dien dienst gaat bij den heer Koppen nog verder: hij wil er ook de Eerste Hulp bij Ongelukken onderbrengen. Dan moet ook de verzorging van behoeftige kraamvrou wen en het werk der maatschappelijke zórg voor zieken aan de gemeente komenI De voorzitter ging daar met kracht tegen in en prees met woorden van grooten lof het werk van particuliere vereenigingen, speciaal van dat, van „Eerste Hulp' op het terrein, dal de heer Koppen ook al weer aan de gemeen schap wilde trekken. Hebt gij klachten, zei de voorzitter, uit ze! Maar die hooren wij nimmer. Welnu, waarom zouden wij dan en dan nog wel in dezen tijd ons als gemeente dure lasten op den hals gaan halen, wanneer particulieren zoo uilnemend in bestaande be hoeften voorzien? Doch het mysterie, waarop wij doelden, was het debat over de tarieven van de ziekenhui zen. Gelijk men weet bestaat hier in Haarlem de vrije ziekenhuiskeuze, wat zeggen wil, dat minvermogenden bij noodzakelijke gasthuisbe handeling kunnen eischen in een bepaalde zie- keninrichting verpleegd te worden; een geluk kige bepaling, waarvan wij, Katholieken, de waarde zeker niet genoeg op prijs kunnen stellen. Nu heeft de gemeente met de drie hier ter stede bestaande particuliere ziekenhuizen een contract gemaakt, waarin de voorwaarden zijn vervat, waaronder de Mariastichting, de „Deo" en het Diaconessenhuis patiënten voor rekening der gemeente opnemen. De tarieven loopen uileen; zoo betaalt de gemeen te aan de „Deo" f 3.25; aan de Mariastich ting 4, aan het Diaconessenhuis 4.75 per dag; wat op zich zelf reeds aan een buitenstaander vreemd lijkt.. Maar de zaak werd nog mysterieuzer, toen de heer Koppen die op hel uniform tarief aandrong kwam verzekeren, dat de Mariastichting aan de gemeente Haarlem 4, aan Heemstede en Schoten 3.50 per dag berekende. En Heem stede is toch waarlijk geen armlastige ge meente, zei de heer Koppen. De burgemees ter, die met groote sympathie over de par ticuliere ziekenhuizen sprak zei, dat hem die ongelijkmatge rekening ongelooflijk voor kwam, waarop de heei Koppen een afschrift voorlas van een brief der gemeente Heem stede, waarin werd meegedeeld, dat deze buurvrouw inderdaad 3.50 aan de Maria stichting betaalde. Het debat kreeg hiermee een beetje een sensationeel karakter. Wie wel eens meer van zijn. leven dergelijke „onthullingen' heeft mee gemaakt, begint met zich zijn oordeel voor le behouden, begrijpend dat hter een misver stand in het spel is. En zoo is het ook. inder daad. Zooals gewoonlijk zou ook hier weer blijken, dal een groot college als de Raad wel het minst aangewezen lichaam is om dergelijke zaken van contracten en over eenkomsten te bespreken. En dat is het, wat wij den heer Koppen kwalijk nemen. De beer Koppen had kunnen weten, dat, zooals bleek,- niemand in den Raad van de besproken zaak op de hoogte was. En toch praat men hon derd uit op gevaar af, allerlei valsche ge volgtrekkingen te maken of verkeerde op vatlingen te „suggerecren. Wat is nu de zaak? Bij onderzoek bleek ons, dat, tot cp den dag vóór de raadszitting het bestuur der Mariastichting zelf nog in de meening verkeeide, dat de gemeente Heem stele f 4 betaalde en in de raadszitting zelf wist ook de burgemeester niet beter. Inder tijd is n.m. aan de,administratie van genoem de inrichting last gegeven atfn de gemeente Heemstede een tariefverhooging tot f 4 te melden. Door een abuis werd die brief echter niet verzonden en doordat de boekhouding voor Haarlem en Heemstede geheel anders is (Haarlem betaalt zelf 4 voor haar patiën ten en verhaalt op de zieken, wat dezen naar vermogen kunnen bijdragen; Heemstede laat de patiënten zelf aan de Mariastichting beia len en past het tekort later bij) daardoor was het abuis ook niet eerder bemerkt. Een zui ver administratieve vergissing dus, waarover verder geen woord zou zijn gesproken, wan neer men dergelijke dingen maar in een kle( ne commisie behandelde. Voorts vernamen wij, dat niet de zieken huizen zelf de thans gevraagde tarieven heb ben vastgesteld, maar dat deze op instigatie van de gemeente aldus zijn aanvaard! Meer zullen wij van deze zaak voorshands niet zeggen. In 't belang der gemeente-finan- ciën zouden wij echter Ihans al wel één waarschuwing willen plaatsen, om n.m. de particuliere inrichtingen Ie vriend te houden en niet uit een of andere overweging te trach ten den begrijpelijken trek naar de particu liere ziekenhuizen te stuiten. Het Groole Gast huis is wel geen gemeentelijke instelling, maar voor den belastingbetaler is hél ver schil toch niet groot. En nu is het bekend, dat de exploitatie van het Groote Gasthuis ongeveer twee maal zoo hoog is als die der andere ziekenhuizen. Op 't oogenblik zijn de kosten per bed 6; zij zijn 7 en 8 ge weest. Er is dus absoluut geen reden om den gang naar het Groote Gasthuis te forceeren! Voor heden willen wij hiermee volstaan. Het laatste woord in deze zaak is nog niet gezegd. Sociëteit „St. Bavo" Missienaaikrans Vrouwenbond 8 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur Reddingsbriga de half 9 Recht&undig Advies van half 9half 10 Bestuur Post lia'lf 9 Bestuur Overheidspersoneel half 8. Stoedhuis Commissie van Toezicht op het laiger Onderwijs «wart over 4. Gem. Concertzaal Vierde Bachconcert 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jana ltraat 49 Eiken dag geopend van 10— 12^2' Tin 2—5 'n van 710 uur behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraal 15 Alle werkdagen, voornf van 912 uur, n.m. van 25 Uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houlweg 13 Alle werkdagen des nam. yan 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Al!« Vyerfcdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Naar wij vernemen zal deze vereeniging j op Vrijdag 29 December om 2 uur precies haar kinderfeest geven in de groote Stads- Concertzaal. Dit kinderfeest is bekend om J de uitstekende wijze, waarop het onder de leiding van den heer Willem van Liemt, georganiseerd wordt. Ook dit jaar belooft het weer schitterend te worden. Het Bestuur van den Bond voor Groo te Gezinnen heeft juist de Kerstvacantie gekozen, omdat het zoo aangenaam is, als de kleintjes juist in die dagen nog eens een verzetje hebben. Zaterdagmiddag werd een excursie ge houden naar het Gemeentelijk Electrisch Be drijf alhier, door de leden der P. B.. N. A.- Studieclub afdeeling Haarlem ea omstreken, welke op aanvrage door\ de directie daartoe welwillend in de gelegenheid waren ge steld. De heer W. de Wit, hoofdmachinist, die de leden rondleidde bracht de bezoe kers eerst in kennis met de veiligheidsvoor schriften, welke door eventueele bezoekers in acht genomen moeten worden. In de machinehallen werd door den heer de Wit de werking van het bedrijf op zeer duidelijke en aangename wijze aan de le den uiteengezet. Vooral de groote stoom turbines, welke dienen voor het aandrijven der generatoren trokken zeer de aandacht. Ook de stokerij alwaar door genoemden heer de verschillende stookwijzen duidelijk wer den verklaard, werd met veel belangstel ling in oogenschouw genomen. Bij het ver laten van het gebouw, dankte het bestuur den heer de Wit hartelijk voor den leer- zanien middag. EERVOL ONTSLAG. In een buitengewone algemeene vergade ring \%u de N. V. S. P. Reeser en Go's Handel Maatschappij, Haarlem, is op haar verzoek, wegens aanstaand huwelijk, eer vol ontslag verleend als directrice, tegen 1 Januari 1923, aan mejuffrouw S. P- Ree ser, en tevens bepaald, dat in de ontstane vacature niet zal worden voorzien. Op de groote internationale tentoon stelling te Utrecht, vanwege de U.P.V, „Ornitophilia", van pluimvee enz., be haalde de heer G. II. Stouten, alhier, de volgende bekroningen met zijn inzending Zilverkonijnenzilveren beker voor de mooiste inzending en 8 eere-prijzen, als mede met Grijs-zilvers 5 eerste, 4 twee de en 2 derde prijzen; met Blauw-zilvers 1 eersten, 3 tweede en 1 denden prijs; met B ruin-Kil vers 3 eerste, 2 tweede en derden prijs; met Geel-izilvers 3 eerste en 1 tweeden prijs. Wij lezen in „Het Rechte Spoor", orgaan van den R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „Sint Raphael" het volgende ovc de besprekingen over de nieuwe arbeidsvoor waarden van het personeel: Zooals wij in een vorig orgaan mededeel den, wenschte de Directie van bovengenoem de maatschappijen tot verlenging van den ar beidstijd over te gaan, zulks om door verla ging der exploitatiekosten, tariefsverlaging mogelijk te maken, op welke wijze Z1J hoopt het steeds dalende passagiersaantal weer op te voereij en daardoor ook het be drijf meer rendabel te maken. De ontworpen regeling, ons op de conferen tie van 14. November ter hand gesteld, is m de afdeelingen besproken, waarna wij ons standpunt in een schrijven aan de directie vastlegden. Wij verklaarden ons daarin prin cipieel bereid mede te werken het bedrijf om hoog te brengen; vasthoudende aan ons be ginsel, dat niet de arbeider op de eerste plaats het slachtoffer van slechte eploitatie- uikomsten mocht zijn, wilden wij in dit geval gezien de slechte economische omstandig heden tot wijziging der werktijdregeling medewerken. Wij stelden echter als voorwaarde dat ze kerheid voor 1923 gegeven moest worden dat de nieuwe regeling geen aanleiding tot ont slag mocht zijn en dat wij bij de vaststelling der roosters vooraf onze bemerkingen kon den maken. Onder die voorwaarden wilden wij met de direclie samenwerken en gaven wij onze bemerkingen op de voorgestelde re geling. Op Zaterdag 2 December vond over deze zaak eene conferentie met de directie plaats. Het bleek, dat de directie verwacht had, dat de organisaties inschikkelijker zouden zijn geweest; niettegenstaande alle organisaties principieel bereid waren over de werktijd- verlenging te overleggen, sprak de directeur van een botte afwijzing. Na langdurige discussiees, waarbij weder zijds het ingenomen standpunt verdedigd werd werd'in zooverre eenstemmigheid be reikt, dat de vorige besprekingen voort gang konden hebben. Ten aanzien van de eerstgestelde voor waarde bleek de Directie aanvankelijk wei nig toeschietelijk tc zijn. Hoewel zich op het standpunt stellende, dat de sociale ppsihe van het personeel zoo lang mogelijk onaan getast moet blijven en erkennende dat ook de inkomsten, indien eemgszms mogelijk, op dezelfde hoogte dienen te blijven ten aan zien van de kosten van het levensonder houd, wenschle zij todh geen bindende oe zegging te doen. Ten slotte, na herhaalde pogingen, zegde de direclie toe, dat de loonen in het jaar 1923 onaangetast zullen blijven, tenzij kosten van het levensonderhoud zeer sterk dalen en (of) de loonen van vergelijkbare betrekkingen een sterke daling ondergaan ofwel het bedrijf met al te groole tekorten gaat werken. Ook werd toegezegd, dat invoering gewijzigde regeling geen aanleiding zal zijn om. personeel te ontslaan, terwijl bij de vas stelling der dienstroosters overleg met hel personeel zal worden gepleegd. Deze drie toezeggingen gedaan zijnde werd tenslotte ook nog de regeling besproken en werden nog eenige toezeggingen ten aanzien van bijzondere groepen gedaan. O a over de diensten op de éénmanswa- gens werd nog een hartig woordje gewisseld, ook werd nog toegezegd dat de vrije Za terdagmiddag voor die groepen van perso neel, welke in het genot daarvan zijn, ge handhaafd zal blijven. Resumeerende moeten wij erkennen, dat ofschoon niet in alle opzichten aan onze wen schen is tegemoet gekomen, wij de gedane toezeggingen in dezen tijd van veel belang achten. Wij vermeenen dat ook hier weer het nut der organisatie duidelijk bewezen is, dat zonder organisatie evenmin als in het ver leden, in de toekomst voor het personeel een positie kon bereikt worden en dat wij ons dus neerleggende bij hetgeen de om standigheden eischen vastberaden houden en in ons eigen belang werken aan de in standhouding en innerlijke versterking van den bond. De openstelling van het Postkantoor op Zaterdag 23 December wordt niet beperkt. Zondag 24 en Maandag 25 December ge opend van 1112 uur v.m.; Dinsdag 26 De cember van 1012 uur v.m., ook voor de behandeling van postwissels, postbewijzen, quitantiën en postpakketten, dus niet voor Rijkspostspaarbank, Rijksverzekeringsbank Girodienst. Men schrijft ons: Aangezien het programma van het mid dagconcert van gisterenmiddag op het bui tengewoon concert van Woensdagavond a.s. herhaald wordt en de verslaggever alsdan het muzikale gedeelte zal behandelen, zoo onthouden wij ons thans van het geven eener recensie. Alleen vult te vermelden dat de groote opkomst van het publiek de belangrijkheid van het concert evenaarde. Nico Gerharz ontving voor zijn orkestratie der Engelsche liederen van de componiste mevrouw Bertha Prensel WegenerKoop man een krans. De componiste zoowel als de vertolkster mevrouw Muriel Koolhaven ontvingen schoone bloemen en het publiek was niet tevreden voor dat do beide com ponisten mevrouw Frensel en de heer von Briicken Fock, op het podium verschenen. Zooals hierboven gezegd, wordt het ge- heele programma a.s. Woensdag herhaald en heeft het orkest de toezegging gekregen, dat Dr. Johan Wagenaar, de oomponist van ,„de getemde Feeks," dien avond zijn ou- ture zelf komt dirigeeren. Op een Vrijdag j.l. gehouden Biljartwed strijd tusschen een viertal spelers van de Soc. Vereeniging te Haarlem en een viertal van een Zustervereeniging te Leeuwarden wist Haarlem 2707 en Leeuwarden 2540 punten te behalen. De wedstrijd verliep als volgt: Haarlem: B. v. Derve, 800 punten gem. 4.71; W. Hol, 467 p. gem. 2.48; N. Verkley, 771 p. gem. 5.67; Dr. v. Linden Tol, 669 p. gem. 4.13. Friesland: Joh. Boelstra, 688 p. gem. 7.19; H. Gorter, 647 p. gem. 3.27; A. van Kam men, 683 p. gem. 4.49; Joh. Yetsinga, 527 p. gem. 2.78. In aansluiting met de onlangs gehouden r-'/roóf gesp rekke n met Londen, waarvan, wij 'nededeeling deden in dit blad, kunnen wij ril-aJ^èelen daj; het telefoon-verkeer Haar lemLonden thans is geopend. De prijs van een enkelvoudig gesprek van 3 minuten bedraagt f 6.behalve van 9.20 u. n.m. tot 8.20 u. v.m. in welk tijd vak het tarief f 3.60 bedraagt. Dringende gesprekken zijn niet toege laten. Overigens gelden de algemeene intematio- ale verkeersregelingen. Naar men ons mededeelt, zijn de prijzen van de verloting te bezichtigen Dinsdagmid dag van 24 uur en Woensdag van 1012 en van 24 uur in het Proveniershuis; Groote Houtstraat No. 144 Ingekomen is een verzoekschrift van 0. van Wetering, weduwe van P. Schouten, om verlof, tot het verkoopen van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlokalitoit van het perceel aan de Molensteeg no. 7. De gisteren in de Kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne, gehouden col lecte ten behoeve der St. Elisabeth's Veree niging heeft de som van 1012 opgebracht, De gisteren door Pastoor Van Beek in de St. Bavokerk gehouden collecte ten behoeve van de St. Anlhonius-kerk te Bentveld heeft de som van 800 ongeveer opgebracht. In het Kapittel der E.E. P.P. Francis canen van de Nederlandsche provincie te Weert zijn tot definitoren benoemd o.m. de Z.E. Pater Eleutherius Santfort, Pastoor al hier en onzen oud-stadgenoot de Z.E. Pater Pelrus Nieten, Commissaris der Derde Orde in Nederland te Weert. Voor het te 's Gravenhage gehou den examen Handelskennis L. O. slaag de de heer A .J. Hekkelman, alhier. Door een agent van politie zijn in de Em- mastraat twee jongens van 14 en van 16 jaar aangehouden, die een gonjezak met huist bij zich hadden. Zij bekenden, de hulst uit een tuin te Heemstede ontvreemd te hebben. Door de recherche is aangehouden de 19- jarige koopman M. v. S„ wonende alhier, verdacht de inbraak gepleegd te hebben in het depot der Franco Egyptienne Petroleum- mij. aan den Spaarndammerweg. De verdach te ontkent alle schuld en is, na verhoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. De tweede Beethoven-Cyclus avond is niet, zooals in het verslag vermeld stopd, door het concertbureau Hans Auguslin, maar door het concertbureau Felix Agusün georgani seerd geweest. „De Bouwwereld" verdedigt in een „Heem schutnummer" de kommiezenhuisjes aan de Groote Houtbrug te Haarlem, Ze werden ge bouwd in 1825 door den Belgischen architect Tieleman Suys architect van Koning I. Voor het verkeer van den Hout naar de Groote Houtstraat is de brug voldoende breed; de verhoogde voetpaden van Suys bewijzen nog altijd goede diensten. Zou men gevaar vreezen, omdat het verkeer van de Gasthuis- vest naar de Raamvest de brug kruist, dan zou door het plaatsen van een verkeersagent dit gevaar kunnen worden opgeheven. Wij meenen, dat zulk een agent daar indertijd zelfs is werkzaam geweest, doch dat hij zoo weinig le doen vond, dat men hem een nutti ger taak gaf. Dat de burgemeester van Haarlem, die het hoofd der politie is, de huisjes wil behouden, toont wel, dat er van gevaar geen sprake kan zijn. De Algem. Vereeniging Bloembollen cultuur vergaderde heden in „De Kroon". De heer E. H. Krelage, voorzitter, opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst de overleden leden der vereeniging herdacht, met name de heeren A. J. E. baron van Iltersuin, te Bennebroek, J. J. van Waveren, F. C. van. Meeuwen, G. Veldhuyzen van Zan ten en N. F. Roozen. De heer Krelage vervolgde dan: Wanneer wij een terugblik werpen op de uitkomsten van het bloembollenbe- drijf van het afgeloopen jaar, dan is de eerste indruk* dat zij evenals in 1921 tot tevredenheid stemmen, vooral in ver band met de nog steeds heerschemie algemeene gedruktheid in handel en nij verheid, die misschien zelfs nog niet tot het laagste punt is gedaald. Werd reeds ten yorigen ja.re een uit- voercijfer van 22 millioen kilogram en een statistieke waarde van f 23.000.000 bereikt in 1922 werd dit gewiekts cijfer slechts even overtroffen en de statistieke waarde daalde zelfs eenigszins. Verwacht was volkomen herstel van het gewichls- cijfer van vóór den oórlog en het is een teleurstelling, dat deze 25.000.000 kilo nog niet werden bereikt. Ook de, zij het ook geringe, daling van het cijfer, dat voor de statistiek de waarde aanwijst, geeft te denken. Het zijn teekenen die ons dringend aanmanen, om, hoe bevre digend overigens de uitkomsten mogen zijn en hoe gunstig de algemeéne toe stand afsteekt bij nagenoeg alle jrndere bedrijfstakken, al het mogelijke te doen om den uitvoer te doen toenemen. Een doeltreffend gebleken middel daar toe is het steeds opnieuw en in ver schillende deelen der wereld toonen hoe bloembollen in tuinen en parken kun nen worden gebruikt en welken indruk een oordeelkundig ontworpen 'en goed uitgevoerde beplanting maken kan. De lijn volgende, die reeds sinds vele jaren het rich:snot^r onzer Vereeniging was, heeft zij in samenwerking met de beide zusterorganisaties dit jaar gelegenheid ge vonden om dergelijke beplantingen voor te bereiden voor Göteborg en Parijs. Voorts de bloemententoonstelling te GentJ en die te Heemstede in 1925. New York", dat in 1921 mede door de zorgen van den Bond van Bloem bollenhandelaren in twee parken een grootsche T ulpendemonstratie aanschouw de, kwam dit jaar niet opnieuw aan de beurt. Toch ware vooral daar voor een geregelde Tulpenbeplanting zeer veel te zeggen en ik breng hier in dit verband 'n tijdens mijn verblijf in Amerika herhaalde dankbetuiging van de directie van den Öotanischen tuin te New York over, met haren wensch om een spoedige herhaling dier demonstratie te willen bevorderen*. Maar dit alles vereischt veel geld en de middelen onzer Vereeniging zijn be perkt, zoodat voor dergelijke pitgaven telkens weer opnieuw inschrijvingen moeten worden geopend, waarvan de uitkomsten dikwijls eerst na herhaalden aandrang en inspanning van alle persoon lijke en commissoriale overredingskracht bevredigend zijn. Een prachtig idéé deed ons een onzer lezers aan de hand. Deze oud-IIaarleramer, de he;>r A. Th. S. te Velp, is ook persoonlijk bekend met den noodtoestand, waarin parochie en geestelijkheid van Goslar verkeeren, en deed ons omtrent de armoede dier E.E. Her ren een treffend verhaal., waarvan wij kiesc'j- heidshalve de bijzonderheden hier nie! mede- deelen willen. Zoowel wat voedsel als wat kleeding be treft, leven Pastoor en Kapelaan in zuik een groote nood, dat deze hun gezondheid geheel ondermijnt. Nu doet onze abonné het volgende voor stel: Wanneer er nu eens twee a driehonderd abonnés zijn voorbeeld volgen en onze Re dactie f 5 sturen, waarvan 2.50 voor de restauratie van de instortende kerk en 2.50 voor eene H. Mis (daar behoeven de intenties van onze E.E. Geestelijken locli ni 1 onder te .lijden), dan is het behoud van de Kerk verzekerd en kunnen tevens de E. E. Geestelijken weer eenigen tijd leven. Och wees U nu maar heusch niet bang, dat U nu juist de 301ste zijn zult! Wanneer er te veel binnenkomt, zullen wij een heel duideijke waarschuwing plaatsen' En kunt U werkelijk zooveel niet geven: alle beetjes helpen ioch! Maar wanneer 1 nog niets gezonden hebt, helpt toch ook me de. om deze parochie ran den ondergang le redden. Vorig bedrag 58.55. v. M. 1.; van Moeder en Dochter 2; P. R. f 1; J. C. L. 1; A. N. te Schoten f 2.50; H. 0.50; fam. N. N. 1; N. N. i; P. S. te Z. 1.50; Joh. M. v. E. 1; .1. W. f 1; fam. V. 4; ter eere van het Goddelijk Hart 5; van G. 1.50; M. R.f 2 Barometerstand 764. Achteruit. OPGAVE VANj Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 December. Hoogste barometerstand 762.9 m. M. le Toulon. Laagste barometerstand 736,5 m. M. te Storno wav. Verwachting van den avond van 18 tot de« avond van 19 Dec. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind. zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien ,des och tends zachter. DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE In dit verband ligt het voor de hand dat het denkbeeld, om een zeker percen tage van den invoer te heffen, met dien verstande dat ook de kweekers voor het door hen aan de exporteurs verkochte: deel hierin bijdragen, in deze dagen we der aan de orde is gesteld. Het zal weldra in het Centraal BloemlboLlen- Comité behandeld worden en indien daar overeenstemming bereikt wordt, zult on getwijfeld ook gij w-eldra uwe meening er over moeten uitspreken. Men heeft een verband willen leggen tusschen een dergelijke heffing en het plan van een centraal gebouw voor het geheele bloembollenbedrijf. Onbetwist baar staat vast, dat zonder die heffing aan de tot standkoining van de groot sche stichting, die een aantal onzer in vloedrijkste leden zich te Hillegom voor stelt, niet kan worden gedacht. Ofschoon het oogenblik nog niet gekomen is om uw oordeel over dit plan te vragen, meen ik toch uit uw aller naam reeds nu hulde te mogen brengen aan de of fervaardigheid van de_genen, die voor dit doel een bedrag van omstreeks een halve ton gouds hebben bijeengebracht en aan de gemeente Hillegom, die daaraan f 50.000 heeft toegevoegd. Het plan wordt vooral ook met het oog op de finan cieele gevolgen voor onze Vereeniging, door eene commissie uit het Hoofdbe stuur onderzocht en zoodra het Hoofd bestuur u een definitief voorstel kan doen, zal deze zaak, vermoedelijk, in een buitengewone algemeene vergadering aan uw oordeel Worden onderworpen. Ik mag echter op uwe beslissing niet voonut- loopen en bepaal mij daarom voor het oogenblik tot deze korte opmetking. Ten slotte nog een enkel woord over de bestrijding v,an de ziekten in onzo gewassen. Gelukkig is het een oogenblik ernstig dreigende gevaar van het aaltjes- ziek der Narcissen volkomen bezworen en is er van eenige ernstige of ook maar neenigszins uitgebreide verspreiding van ziekten of schadelijke insecten in on ze streek geen sprake. Maar willen wij zen uitvoer naar Amerika behouden, dan behooren ook de schijnbaar nie tigste en minst beteekenende insecten of ziekteverschijnselen grondig te wor den uitgeroeid en bestreden. Slechts de uiterste zorg ter voorko ming of verspreiding van ziekten en schadelijke insecten kan ons in staat stéllen om de Vereenigde Staten alle voorwendsels voor het sluiten der gren zen ,voor onze artikelen te ontnemen. Laten wij ons zeiven nimmer te verwij ten hebben dat in dit opzicht iets is verzuimd Men schrijft ons: Op een door Jos. Tijssen gearrangeerd concert welk Dinsdagavond in dè groo te zaal der Stadtische TonhaJle te Dus- seldorf plaats had mocht onze jeugdige stadgenoot® Marie Erdtsieck na haar op treden als soliste (piano) een fabelachtig succes in ontvangst nemen. Voor en na de pauze werd zij herhaaldelijk teruggeroe pen en zag zich genoodzaakt eenige toe giften te geven. De groote zaal der Stad tische Tonhalle (bevattende 3000 plaatsen) was geheel uitverkocht. Hieronder volgt de oritiek van de Dus- Spldorfsche Courant. Deze schrijft: „Mit für ihre Jahre fabelhafter ausge- reifter Technik bearbeitete die urwiichsig* musikaliseh feinempfindende Rie Erdtsieck aus Haarlem das Klavier wir horten vod ihr die Rigolette, Fantasie van Liszt Brahms und Chopin. Nog wordt gemeld dat zij in nog eenige plaatsen in Duitschland. als soliste zal op treden en tevens een uitnoodiging ooit- ving het volgend seizoen voor een tour- née door Indië en Amerika. Te Amsterdam is in de Boerha^kliniek overleden de directrice van hetr Muziok-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1