BINNENLAND LUCHTVERKEER. deze lieden zijn in de afgeloopen vier jaar niet veranderd. Ook over vijftig jaar zullen zij dezelfde zijn als thans.' Maarschalk Foch zette toen met be hulp van een kaart de beteekenis van den Rijn, als de strategische grens voor Frankrijk uiteen. In een later memorandum herjiaalde Foch dezen eisch. Menigeen-van ons her innert zich hoe hij in de vreedzame arena van de conferentie te Spa in 1919 storm achtig ingreep, steeds met dit plan wer kende. Men moet toegeven, dat hij maar schalk noch staatsman is, noch staats man zijn wilhij is alleen een groot sol daat. Toch was zijn politieke invloed zoo groot, dat hij in 1920 den sterksten staatsman van Frankrijk ten val bracht, een maand nadat hij met een geweldige meerderheid in het parlement was ge kozen. Het was maarschalk Foch, wiens tegen stand Clemenceau's nederlaag met de presidentsverkiezing in 1919 bewerkte. Zonder het ingrijpen van Foch zou Cle- menceau thans president van de Fransche republiek zijn. De toorn van maarschalk Foch en zijn machtige partij was te heftig tegen Clemenceau ontbrand. Onder den druk der geallieerden had Clemenceau n.l. de overeengekomen Fransche Rijn- politiek prijsgegeven. Vervolgens haalt Lloyd George de volgende nota aan uit het boek van Tar- dieu „La Paix", door dezen medewerker van Clemenceau op 12 Maart 1919 aan de geallieerden voorgelegd „In het belang van den algemeenen vrede en de verzekering van een goede doorvoering van de belangrijkste be palingen van den Volkenbond, zal de westgrens van Duitschland naar den Rijn worden verplaatst. Duitschland doet dus afstand van zijn geheele souvereini- teit over het gebied van het Rijnland en van elke douaneeenheid daarmede." Het overstag gaan van Qlemenceau heeft de partij van Foch hem, volgens Lloyd George, nooit vergevenzij liet hem er voor boeten door hem te doen vallen als candidaat voor den presidents zetel. En dan haalt de Brtsche oud-premer als bewijs van de juistheid van dit zijn inzicht in Clemenceau's nederlaag een passage aan uit het zeker niet partijdige Registre Annuel, waarin wordt gezegd, dat Clemenceau's tegenstanders van oor deel waren, dat de Tijger teveel had toe egeven aan het Engelsche en Ameri- aansche standpunt, vooral wat betreft de Oostgrens, terwijl vele Franschen de Rijngrens hadden willen hebben. Aan het slot van zijn artikel bespreekt Lloyd George dan de quaestie van een z.g. onafhankelijke Rijnlandsche repu bliek, welke volgens hem echter niet anders zou zijn dan een schijn-annexatie. Met klem verdedigt hij zich tegen de bewering, dat hij de Fransche democratie als geheel zou verwijten deze Rijnpolitiek voor te staan immers het Vredesver drag met de niet-Rijngrens is door een overgroote meerder-eid in Frankrijk goedgekeurd. Fef ^<Jote gevaar was en Is echter gelegen ra het feit, dat een in vloedrijke partij voor die politiek streed en st'ijdt. Lloyd George besluit zijn artikel met te herinneren aan hetgeen hij in den loop der jaren gedaan heeft voor de samenwer king tusschen de Fransche en de Engel sche democratie, zelfs ten koste van zijn eigen positie. Maar hoezeer ook het be lang inziend van een Fransch-Engelsche vriendschap kan hij toch niet zoo ver gaan om een politiek goed te keuren, welke hij een gevaar acht voor den vrede. BRITSCHE TROEPEN ONTRUIMEN IERLAND. Een draadloos N. T. A.-telegram meldt, dat de ontruiming van Zuid-Ierland van de Britsche troepen Zondagnacht zal zijn voltooid. De troepen werden harte lijk toegejuicht toen zij door de straten van Dublin trokken om zich in te sche pen. UIT HET LAGERHUIS. De krijgswet In Egypte. Op een vraag in het Lagerhuis gesteld, of de regeering kennis had genomen van de herhaalde berichten dat de krijsg- wet in Egypte werd gebruikt om de wet tige uiting van politieke meeningen te onderdrukken en of er eenige grond was voor deze berichten, antwoordde de on der-minister van Buitenlandsche Za ken In geen geval is in Egypte iemand geïnterneerd "of verbannen op grond van zijn politieke meening. Alleen in die gevallen hebben de autoriteiten hun toevlucht tot de krijgswet genomen, waarin plechtige waarschuwingen om zich te onthouden van taal, erop berekend ongeregeldheden of bloedvergieten uit te lokken, in den wind werden geslagen. Er bestaat weinig twijfel, dat de geweld daden, die dit jaar in Egypte zijn ge-, pleegd, te wijten waren aan agitatie van dezen aard. DE AMERIKAANSCHE HULP VOOR EEN DUITSCHE LEENING. Van gezaghebbende zijde wordt uit New York vernomen, dat naar men meent een leening van twee milliard in Amerika alleen zou kunnen worden'ge plaatst, indien ze preferentie kreeg boven alle andere Duitsche verplichtingen. Men zou wel willen toestaan, dat een deel van den, want door hem, zullen wij het ver blijf van zijn medeplichtige ontdekken." „Ik zal mijn best doen. „Zoodra gij weet waar Ovide woont, zal ik u zeggen wat gij te doen hebt. Bij hem zullen wij het bewijs vinden, ik ben er zeker van, dat wij tegen den million- nair zoeken." Amanda viel hier den schilder in de rede. „Kent gij dan Harmant niet?" vroeg zij. „Zeker ken ik hem, ik kom bij hem aan huis en hij is reeds bij mij geweest." „Kunt gij dan niet handelend optre den „Neen, want één onbehendig woord, één enkele onvoorzichtige daad zou hem op zijn hoede doen zijn. En is het een maal zoo ver gekomen, dan zou hij spoe dig voor goed verdwijnen." „Denkt gij dat „De jacht, die de heer Duchemin gis teren op hem en Ovide gemaakt heeft, zal hem reeds tot voorzichtigheid hebben aangespoord," ging de schilder voort, wij moeten dus op onze hoede zijn. Zoo die lieden eene nieuwe misdaad beramen, wat waarschijnlijk is, dan moeten wij hen weten te verhinderen dit te doen. Terwijl hij zoo sprak, dacht Etienne het geld naar Frankrijk zou gaan, Indien dit Frankrijk zou nopen een verdraag zamer houding ten aanzien van Duitsch land aan te nemen. Maar het meerendeel zou voor de verbetering van Duitsch- land's binnenlandsche positie moeten dienen. De Washingtonsche correspon dent van de „New York Herald"' ver klaart, dat uit de houding van officieele kringen gisteren grooter optimisme bleek, ten aanzien van de internationale pro blemen, dan dit sedert den wapenstil stand het geval was. Amerika heeft reeds een plan gefor muleerd voor de opheffing van de hoofd oorzaken der internationale conflicten, welke een gevolg zijn vanDuitsch-Fransch sche tegenstellingen. Een groep bankiers, wier vertegen woordiger Harding en Hughes geraad pleegd heeft, aanvaardde reeds bepaalde plannen voor een leening aan Duitsch land van anderhalf milliard dollar, ter wijl de regeering zich bereid verklaarde de voorwaarde goed te keuren, onder zekere waarborgen door Frankrijk en Duitschland te aanvaarden. De „Dispatch" zegt, dat Harding een houding van vertrouwen heeft aange nomen tegenover het element in den Se naat, dat een muur rond Amerika zou willen bouwen, ten einde de positie van isolatie te handhaven. De president en zijn raadslieden gelooven, dat er geen andere keus is dan al het mogelijke te doen om Europa te helpen. De Washingtonsche correspondent van de „New York Times" zegt, dat een be weging gaande is om het Congres een nonparty-houding aan te laten nemen indien de regeering besluit den Euro pe! s;hen warboel te helpen ontwarren. Volgens den Reutercorrespondent te Washington is er ook vaag sprake van, dat een beroep zal worden gedaan op Wilson, om zijn invloed aan te wenden bij de democratische senatoren voor de instelling van een commissie uit gealli eerde en Amerikaansche deskundigen voor de verkrijging van inlichtingen uit Duitschland over de toestanden daar, waaruit een gezaghebbende schatting zou kunnen worden gemaakt over Duitschlands betalingscapaciteit. Alles tezaamgenomen schijnt er ech ter geen reden om, wat Washington be treft, spoedige stappen te verwachten. De meening overheerscht dat vele in- formeele besprekingen te Washington zullen plaats hebben met Europeesche staatslieden, voordat een bepaald ont werp vorm kan aannemen. Niettemin is de meening algemeen, dat zeer waar schijnlijk iets gebeuren zal. Uit Londen wordt verder gémled De mogendheden, die ter conferentie van Londen vertegenwoordigd waren, zullen zonder twijfel alles met vreugde ontvangen, dat de Vereenigde Staten zal aanbieden ter oplossing van de fi- nancieele problemen van Europa, doch er wordt betreffende de ontworpen lee ning op gewezen dat de in Juni te Parijs gehetiden bankiersconferentie tot de ccn- clusie kwam, dat Duitschland toen niet in een geschikten toestand verkeerde om het een leening toe te staan, terwijl, in verband met den onvasten toestand van de mark, die zich sedert heeft gedemom streerd, wordt gemeend, dat er ternau wernood eenige sectjtvaardiging bestaat voor het beoefenen van haast bij het toe staan van een leening aan Duitschland. Heeft Oostenrijk, met het oog op de mo gelijkheid dat het een leening zal worden toegestaan, uit eigen kracht de Kroon gestabiliseerd, Duitschland heeft geen enke e zichtbare poging gedaan om de Mark vastheid te geven, terwijl beweerd wordt dat de stabiliseering van de Mark als inleiding wordt gewenscht voor de aanvaarding van de politiek, waarop de berichten uit deVereenigde Staten duiden. DE PRESIDENT DER POOLSCHE RE PUBLIEK VERMOORD. De heer Naroetowitsj, de president van Polen, is te Warschau vermoord. Zaterdagmiddag tijdens de feestelijke opening van de jaarlijksche kunstten toonstelling werd een aanslag gepleegd op den president der republiek Polen, den heer Naroetowitsj,- op wien drie schoten werden gelost. De dader, een kunstschilder is gearresteerd. Direct na den aanslag werd door toegesnelde artsen de dood officieel vastgesteld. Onmiddellijk daarop kwam onder presidium van den, krachtens de grondwet als plaatsvervanger van den president fungeerenden president van de Sejm, den heer Rataj, een buiten gewone kabinetsraad bijeen, waarvan ook de nog altijd dienstdoende opper bevelhebber van het leger, het afgetreden staatshoofd Pilsoedski, deelnam. Er wer den maatregelen getroffen voor het handhaven van de orde. In aansluiting hiermede kwam onder presidium van den Sejm-maarschalk het Seniorencon vent uit de Sejm bijeen, dat als datum voor de verkiezing van een nieuwen president den 2Qsten December vast stelde. Bij het einde der zitting deelde Rataj aan de vertegenwoordigers der pers me de, dat reeds morgen, Zondag, de nieuwe minister-president in de plaats van den aan Jeanne's tegenwoordigheid te Parijs, waarvan Paul Harmant ook op de hoogte was. „Beschik over mij, dat herhaal ik, mijnheer." „Wat hebt gij gedaan sinds uw komst te Parijs „Niets dan bespieden." „Daar gij niets verdient, hebt gij geene andere middelen dan de schadeloosstel ling u door het spoor uitbetaald, en die zal wel spoedig verslonden zijn. Mjjn beuis is te uwer beschikking." „Dat is onrioodig mijnheer," sprak Amanda, „ik kan over eenige spaarpen ningen beschikken. Ik heb ze voor het gemeenzame werk gaarne over." „Mijn aanbod blijft toch bestaan. Ge liet daar zoo noodig aan te denken. J-Iier is mijn kaartje. Mijn adres staat er op. Waar woont gij „In de Damesstraat no.28 in het kwar tier van Batignolles woon ik," ant woordde Amanda en Raoul huist in de buurt. Ziehier mijn adres." „Zoodra gij het nieuws hebt, welk uur het ook zijn moge, ware 't zelfs in het midden van den nacht, kom onmiddellijk tot mij." Zeer goed 1" Etienne stond op en zeides „Wees be- nog bij het leven van Naroetowitsj afge treden minister-president Nowak zou worden benoemd. De chef van den gene- ralen staf, de heer Sikorski, heeft op dracht gekregen tot het vormen van een kabinet. Het lijk van den Poolschen staatspresi dent, werd, bedekt met den Poolschen adelaar, onder escorte naar het slot „Bel vedère" overgebracht.' Aan deze plech tigheid nam minister Darnowski als ver tegenwoordiger der regeering deel. De president der Poolsche republiek werd onder de volgende omstandigheden vermoord. Op het moment dat de heer Naroetowitsj, vergezeld van een adjudant twee ministers en den president van de vereeniging van kunstschilders in de eerste zaal der tentoonstelling binnentrad loste een persoon, die zich verscholen hield tusschen de bezoekers, drie schoten in den rug van den president, die in el kaar zakte en enkele minuten later stierf. Den moordenaar, die de vlucht trachtte te nemen, werd dit door de bezoekers belet. De moordenaar is een 32-jarige schilder, die lid is van de democratisch- nationale partij, In de kringen waarin de moordenaar verkeerde verklaarde men, dat hij reeds s°dert langen tijd den indruk maakte van ge toord te zijn in zijn geestvermogens. GEM. BUITÈNL. BERICHTEN. CE RIJKSMIDDELEN. Fet accrès van 14, 24 millioen van den staat in November overtreft alles wat wij tot dusver hebben beleefd, zelfs in 1920! Buitengewone omstandigheden hebben daartoe den doorslag gegeven. Ten eerste een phenomenale stijging van successierechten van 3 op 9 millioen. Ten tweede de omstandigheid, dat de November-maand verleden jaar over het geheel slecht was. Doch niet alleen verge- lijkerwijs was het een goede maand de volstrekte cijfers vertoonen in dit^beeld Nov. '19 Nov. '20 Nov. *21 Nov. '22. 33.4 38.4* 35.7 50 millioenen. Waarbij aangeteekend zij, dat deze zeer hooge opbrengst de raming met meer dan veertien millioen heeft overtroffen. Tot deze uitkomst heeft vooral de inkomstenbelasting \yeer bijgedragen (14 tegen 7 millioen), een resultaat, dat ech ter niets bewijst voor de financieele volks kracht, maar alleen alles voor de kracht der belastingpers. Dat ziet men wel uit het droevig achterblijven van de divi dend- en tantième-belasting (1.3 tegen 4.6 millioen). Dat toonen de registratie rechten, die achteruit blijven loopen, of schoon. de zegelrechten ook deze maand weer wat vooruit zijn gegaan (1.5 tegen 1.4 millioen). Met voldoening zij aangestipt dat de hieronder vallende beursbelasting van 19^000 op 226.000 vooruitging, al heeft zij over de eerste elf maanden het cijfer van 1921 nog niet bereikt. Verblij dend is verder een nieuw accres van in voerrechten en loodsgelden. In het loo- pende jaar is daarop onderscheidenlijk reeds 1.8 millioen en 491.000 meer ont vangen dan in 1921. Beter zijn vervol gens Grondbelasting, Personeel en Ver mogensbelasting, terwijl bij de accijnzen suiker een sprong maakt van 1.5 op 3.1 millioen. Vorig jaar was de opbrengst buiten gewoon laag, ten gevolge van het uit- verkoopen van voorraden toch is het cijfer ditmaal reeds op zichzelf zeer gun stig in Nov. 1920 was het slechts 2.8, un Nov. 1919 slechts 2.4 millioen. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in het daard, mijnheer Duchemin, en reken op mij. Er zal geen vervolging tegen u wor den ingesteld." „Ik oen overtuigd van uw goedheid, mijnheer, en dank u uit den grond mijrs harten." De schilder, door de twee jongelieden begeleid, verliet het zaaltje en begaf zich, na zijn rekening voldaan te hebben, naar het station. In den trein stappende dacht hij „Zoo ik mij niet vergis, dan zal Jeanne Fortier, de moeder van Georges, nu spoe dig in hare eer hersteld zijn." Duchemin en Amanda zegenden het toeval, dat hun zoo onverwacht een ster ken bondgenoot had aan de hand gedaan. Het overige van den dag brachten zij vrolijk door en keerden des avonds naar Parijs terug,na plannen gevormd te hebben voor Raouls optreden in het ver volg. Niettegenstaande al hetgeen zijn me deplichtige had kunnen beproeven om hem gerust te stellen, koesterde Paul Harmant een grooten angst. Zou die Amanda Régamy, zou die Raoul Duchemin niet gevaarlijk voor hen gaan worden Hoe Inslaan van voorraden in de verwachting van hooger prijzen op de suikermarkt, in welk geval de verbetering natuurlijk slechts tijdelijk kan zijn en de baten uit den accijns later weer moeten dalen. De accijnzen vertoonen overigens geen.groo- te verschillen die op tabak heeft 872.34 opgebracht tegen ruim 1.1 millioen de vorige maand. De belasting op gouden en zilveren werken gaf 114.000 tegen 110.000 en de speelkaarten wierpen een kleine 600 gulden meer in den grooten put. Over de elf afgeloopen maanden begint de staat der middelen er nu heel anders uit te zien, dan omtrent de helft des jaars werd verwacht. Wij zijn reeds 26 millioen op 1921 vooruitverleden jaar omstreeks dezen tijd bedroeg het accrès slechts IJ millioen 1 De totaal opbrengst der ge wone middelen over de elf maanden be liep in millioenen 1919 1920 1921 1922 296.7 398.5 399.6 425.7 en de raming werd overtroffen met bijna 23 millioen. Voegen wij hierbij, dat de inkomsten ten bate van het leeningsfonds 122 tegen 109 millioen hebben opgebracht en de O.W.-belasting 31, tegen 79 millioen. Wegens den buitengewonen aard van laatstgenoemde heffing mag men dus zeggen dat de toestand, afgescheiden van hetgeen wij bij de inkomstenbelas ting moesten opmerken, gezonder is dan verleden jaar. ONS POSTTARIEF. BINNENLAHDSGH NIEUWS. DE TOEKOMST VAN DE SOCIALE VERZEKERING. De Vereeniging van Raden van Ar beid hield heden een algemefene verga dering te Amsterdam. De voorzitter, de héér Wittert van Hoogland, hield bij die gelegenheid een rede over de toekomst van de Sociale Verzekering. De spreker ving zijn rede aan met de opmerking, dat ook de So ciale Verzekering de gevolgen van den waan van den dag heeft ondervonden en zulks wellicht in nog sterker mate, om dat op dit gebied slechts betrekkelijk weinig deskundigen zijn en niet velen beseffen het groote volksbelang, dat door Sociale Voorzorg wordt gediend, waardoor het gemakkelijk is te dezer zake theoriën te verkondigen, die welis waar van te voren reeds van de toe juiching der menigte verzekerd kunnen zijn, maar die bij den minder opper- vlakkigen beschouwer ernstige twijfel aan bereiking van het voorgespiegelde doel doen ontstaan. Desniettegenstaande heeft in het laatste jaar de sociale verzekeringswet geving zich nog eenigermate kunnen ontwikkelen, als bewijs waarvan werd gewezen op de gedeeltelijke decentra lisatie der uitvoering van de Ongevallen wet. Ten aanzien van de toekomst wees spr. er allereerst op, dat de Minister van voornemen is verandeid, in het bijzonder, wat betreft de invoering van de Ziekte wet. Terwijl hij vroeger van meening was, dat deze spoedig in werking moest tre den, wil hij thans de invoering doen wachten op de algeheele herziening. Niet alleen blijven daardoor de arbeiders onverzekerd, maar wordt bovendien een stelsel van verzekering bestendigd waar aan de eigenlijke basis ontbreekt. Im- Hij wist er niets van, maar toch vrees de hij en vruchteloos dacht de industri eel dan weer Jeanne is dood 1 Dus heb ik niets neer tejvreezen van die zijde.... Amanda kan Ovide slechts een bool hart toedra gen want mij kent zij nietEn binnen acht dagen zal Ovide Frankrijk verlaten hebben! Waarom zou ik dan nog langer mij angstig maken?" Zoo vaak herhaalde hij zich deze woor den en toch was hij niet gerust. 's Maandags begaf hij zich reeds vroeg naar Courbevoie. Toen de millionnair zijn~hoteI verliet in de Murillostraat had hij onwillekeurig een onderzoekenden blik om zich heeii geworpen. Toch vergiste hij zich. Raoul Duchemin stond op post te Courbevoie aan de overzijde der fabriek op de kade en had het uiterlijk aangeno men van een hengelaar. Een huurrijtuig wachtte op een honderdtal stappen, na bij de brug. j Laat ons thans den jongeman verlaten en een bezoek brengen bij Jeanne For tier. De brooddraagster had na een ver- schrikkelijken angst, dien zij bij den val doorstaan had, haar werk niet onder-; mers zijn alle deskundigen het eens, dat de Ziekteverzekering het fundament der sociale verzekering moet zijn. De groote fout, die reeds in 1901 werd gemaakt, door de Ongevaller.v rzekerii g in te voeren alvorens de Ziekteverzeke ring bestond, is nog vergroot door de in voering der Invaliditeitswet voor de ziektewet. Voor de methode van den minister om niet zijn eigen plannen aan den Hoo- gen Raad van Arbeid voor te leggen, maar de voorstellen van zijn ambte naren, heeft spreker geen bewondering, reeds daarom niet, omdat daardoor de rreening van den minister zelf in het duister blijft. Spreker onderwierp hierna de plrnnen van mr, Groeneveld aan cri- tiek, waarbij hij er op wees, dat deze plannen 'voor zoover het einddoel er uit blijkt, zeer ver gaan in de richting van het bekende voorstel PosthumaKu- pers. Tenslotte wees spr. er op, dat de in voering van de Ziektewet niet behoeft te worden uitgesteld met het oog op de nieuwe lasten, die deze op het bedrijf zou leggen, waar zich de gelukkige om standigheid voordoet, dat het Onge vallenfonds een overschot van circa 8 millioen gulden heeft. Naar sprekers meening is in verband hiermede een zeer aanzienlijke verlaging der tarieven vol komen gemotiveerd. Spr. schatte deze verlaging top plm. 40% en drong er op aan, dat deze ten spoedigste worde in gevoerd en tegelijkertijd de Ziektewet in werking trede, waarna hij resumeerde van welke beginselen de wijziging en vereenvoudiging in de verzekeringswet ten z.i. moet uitgaan. EEN NIEUW FOKKER- VERKEERSVLIEGTUIG. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. i De Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker heeft een nieuw type passagiersvliegtuig gebouwd, hetwelk in verschillende op zichten is aan te merken als een#ieuwe, niet onbelangrijke verbetering in de richting van de vervolmaking van het verkeersvliegwezen. Het nieuwe toestel he t Fokker F. V., en heeft zich' ontwik keld uit de bestaande types Fokker F. III, welke de Kon. Luchtvaartmij. thans voor haar diensten gebruikt, en Fokker F IV, waarmede in Amerika zul ke sensationeele vluchten gemaakt zijn. Het onders heidt zich vooral door het zeer groote comfort, dat het den passa giers zoowel als den bestuurders biedt. De bagageruimte bevindt zich onder de zitplaats van den bestuurder, dus voor in de machine, omdat ze daar^op de gewichtsverdeeling geen invloed heeft. De verschillende compartimenten, dus ook de ruimte, voor de bestuurders be stemd, zijn onderling zeer gemakkelijk toegankelijk ook is de motor zoo ge plaatst, dat de bestuurder er tijdens de vlucht gemakkelijk bij kan. Het was aanvankelijk de bedoeling geweest, de eerste Fokker F. V., waar mede reeds giV ogen is, en wel belast met 11 passagiers, volle benzine-tanks en 200 kg. bagage, en welke de heer Fok ker ons gisteren getoond heeft, op de aanstaande vlieg-tentoonstelling te Parijs in te zenden, tegelijk met het nieuwe amphibie-Fokkervliegtuig (water- en land vliegtuig tegelijk)dit is echter afgestuit op moeilijkheden welke te Parijs gerezen zijnmen heette herhaling van de in cidenten van verleden jaar te vreezen. Thans zeide de heer Fokker, dat het denkbeeld gerezen is om met dit toestel een vlucht naar Indië te maken maar zoover is het nog niet. Het departement van koloniën heeft pas zes amphibie-vliegtuigen besteld.... niet echter in een Nederlandsche fabriek, maar in Engeland. Dat is wel een oude klacht van ons, zoo zeide de heer Fokker, dat Koloniën steeds haar vliegtuig materieel in het buitenland bestelt, zon der de eigen nijverheid, welke toch heusch wel kan mededingen, een kans te geven. Meer te spreken is hij over Marine en Oor log juist dezer dagen heeft hij opdracht ekregen voor den bouw van twee vlieg- ooten voor den nieuwen kruiser; Suma tra en twee voor den nieuwen kruiserjava. De oorlogsbodems zullen de vliegbooten gedemonteerd medevoerenze worden dan, na gemonteerd te zijn, te water ge laten en gaan van daaruit de lucht in. Toen de heer Fokker ons het niéuwe vliegtuig op Schiphol liet zien, was daar toevallig de secretaris-generaal in alge meenen dienst; mr. Kan, aanwezig voor een bezichtiging van het vliegkamp. Ook deze toonde voor het nieuwe toe stel zeer veel belangstelling. GEMENGD NIEUWS. VERVALSCHING VAN ZILVERBONS. Te Leek (Gron.) is gearresteerd de jonge koopman A. O., verdacht van ver- valsching van zilverbons.Bij verschillende personen, zegt de Tel., waren den laat- sten tijd zilverbons k f 2.50 van verdacht uiterlijk in betaling gegeven. Bij nader onderzoek is gebleken, dat die bons na eerst in water geweekt te zijn, overlangs waren gespleten, waarna elke helft op dun papier was geplakt. Men dacht dan aanvankelijk een beschadigde bon te broken doch toen de reactie zich deed gevoelen, werd zij eensklaps zoo ver moeid in geheel haar lichaam, dat zij den patroon een paar dagen rust moest vra gen. De heer Lebret dacht er zelfs niet aan zich daartegen te verzetten. „Gevoelt gij er behoefte aan langer rust te nemen," voegde hij er bij, „dan moet gij vrij uw werk laten staan Gij zijt hier thuis, moeder Lise, en uwe plaats wordt bewaard." „Ik dank u mijnheer Lebret," ayt- woorddezij, „doch ik zal er geen gebruik van maken. Maandagmorgen kom ik w:er in uw dienst." De goede vrouw bracht den Zaterdag avond en den geheelen Zondag in de ka mer van hare lieve Lucie door. Het geluk, dat het gezicht harer doch ter de wreed beproefde moeder in het hart stortte, werkte meer versterkend dan de beste geneesmiddelen in staat zouden geweest zijn te doen, te meer nog, daar Lucia, die schier geheel her steld was, haar met de teederste zorgen omringde. Zondagavond gevoelde Jeanne zich ook veel beter. De wonde aan het voorhoofd, door een doek'bedekt, genas zeer goed. ontvangen, die beplakt was geworden. De politie meent thans den dader in handen te hebben. GELUKKIG AAN DEN STRIK ONT KOMEN. In den trein naar Wezel is bij het sta tion Dorsen een Rotterdamsche juffrouw gearresteerd, die zich had belast met het transport van twee jonge meisjes van goede familie naar Holland. Deze meisjes waren overgehaald, het ouderlijk huis te ontloopen en bkken gehoor te hebben gegeven aan de verlokkende aanbiedingen van 50'.000 mark inkomen per maand, mooie kleeren en vrije verzorging. Er was reeds een schriftelijke overeenkomst af gesloten. De meisjes zijn aan haar ouders teruggegeven, LOUIS BOUWMEESTER EN HEI GOUDEN KALF. Naar men aan het N. v. d. D. meldt, zal de heer Louis^Bouwmeester een land huis te Hilversum betrekken, dat in opdracht van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank onder architectuur van de firma Geldmaker en Gulden voor hem gebouwd wordt op een terrein aan den Eikbosscherweg in de omgeving van de Hoogt van 't Kruis. In verband met de liefhebberij van den heer Bouwmeester '-oor de ia ht,*is de 1'ggingBvan' zij" L n uis de g ving van de Hoogt van i i^.u.a niet ongunstig. Des morgens ging Jeanne, zooals zij beloofd had, naar de bakkerij. Naar hare gewoonte, begaf zich de vrouw naar het Rendez-vous der Bakkers in de Seine- straat, om voor haar werk iets te gebrui ken. De zaal was volsommigen namen in dat vroege morgenuur reeds een glaas je sterken drank, of wel een glas witten wijn, een pierenverschrikker naar ze zei den anderen ledigden groote tassen kof fie met melk. Moeder Lise werd door luide vreugde kreten ontvangen. Sinds het ongeluk had men haar niet gezien allen beijverden zich nu haar van harte te feliciteeren. De beide bakkersjongens, die wij reeds hebben leeren kennen, wilden ter eere van Jeanne dringend een algemeen rond je betalen. Toen zij al deze blijken van sympathie zag, welker oprechtheid niet in twijfel kon getrokken worden, schoten hare oogen eensklaps vol tranen. Tot tienmaal toe moest zij aan de belangstellenden mededeelen, hoe het ongeluk gebeurd was. Gelukkig, dat h«j/ verhaal niet lang duurde. CRUCIFIX EN KONINGSBEELDEN -IN SCHOLEN. De minister van Buitenlandsche Zaken in heeft aan de vertegenwoordigers van Italë Italië in het buitenland een circulaire gezon den, welke voorschrijft dat in alle Italiaan- sche scholen in het buitenland zich een por tret van den koning en een crucifix moeten bevinden. De ltaliaansche bladen melden, dat Mussolini in den ministerraaduiting gaf aan zijn voldoening over de verbetering van den binnenlandschen toestand. Hij verzocht den raad, hem te machtigen de middelen toe te passen, die hij het meest van pas zou achten, tegen dengeen die strubbelingen of ongere geldheden in het land zou trachten te veroor zaken, ongeacht tot welke partij, groep of secte hij mocht behooren. Generaal Sir George Montague Harper, commandant van het zuidelijk commando in Ierland, werd Vrijdag bij een auto-onge- Iuk te Dorset gedood. Lady Harper, zijn echtgenoote, werd gewond. De aanvankelijk op 5 miljard geraam de uitgaven voor de stad Berlijn over dit jaar, waren den 30sten November tot 35,5 miljard aangegroeid. De inkomsten, die ook geraamd waren op 5 miljard, bereiken 28.7 miljardhet tekort bedraagt 7252 miljoen. Het dagel'ijksch bestuur van het ver bond van de Beiersche steden heeft met aigemeene stemmen een motie aangenomen om verzet aan te teekenen tegen de eischen van den gezantenraad tot schadevergoe ding voor de beleedigingen van de entente commissies. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt staat de Regeering volstrekt niet af wijzend tegenover verlaging van het posttarief en worden verschillende ver lagingen ernstig overwogen. Het brief port van 10 cents zou echter voorshands niet verlaagd worden, daarentegen o.a. wel een verlaagd stadsport weder wor den ingevoerd. In „Overijs. Dagbl." lezen we s Het is te hopen, dat ook eens aan de zeer hooge porto's voor couranten en tijdschrif ten wordt gedacht. Een vergelijking met het buitenland is al te ongunstig voor de Ned. uitgevers. In Nederland kunnen bijvoorbeeld tijd schriften, die minstens maandelijks verzen den worden, aan verminderd tarief verzon den worden, in België strekt zich dit uit tot kwartaaltijdschriften. Om tijdschriften en couranten bij abon nement te kunnen verzenden, moet de uit gever de afleveringen afbundelen en in rich tingen ordenen. In België geschieden deze werkzaamheden door de posterijen. In Nederland betaalt men bij frankeering bij abonnement 1 cent voor 55 gram, In België 1 centime voor iedere 75 gram, met een maximum van 5 centimen. Eén onzer Ned. tijdschriften, waarvan de Belgische «abonnementen in België gepost worden, betaalt hier bij frankeering bij abonnement 5 ct. per aflevering, in België 4 centjmen of 0.72 cent, dus 1/7 gedeelte van den Neder- landschen prijs. Rekent men dus den franc aan 50 cent, dan blijft de verhouding als 5 tot 2, afgezien van de werkzaamhe e die de Ned. uitgever ten bate van de poa.. rijen htoet verrichten. Couranten en tijdschriften betalen hfj abon nement tot en met 55 gram 1 cent, boven 55 graïrf 2 cent tot en met 150 gram, en bo ven 150 gram voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 1 een* meer. Buiten abonnement is het nog veel hooger. Dat deze porto's de uitgeversbedrijven geweldig drukken, behoeft geen betoog en in het belang der aigemeene werkverschaf fing ware verlaging zeker wenschelijk." INBREKER DOODGESCHOTEN. Rij een inbraak in de Laan van Wandel- oord te Rotterdam, heeft de politie een op heeterdaad betrapten inbreker neerge schoten. Bij de politie van het bureau Meermans etraat was, naar de „Tel." verneemt, de vorige week aangifte gedaan, dat men ge tracht had, door middel van valsche eleu- tels in te breken op de le etage van per ceel Laan van Wandeloord 74. Bekend was, dat de bewoner een vrij groote som geld in huis bad en dat zoowel de gezinnen van één hoog, als die van twee hoog op Zater dagavond meestal afwezig waren. Daar de bewoner van één hoog dien avond thuis was, had deze zich, zoodra hij op de trap een verdacht geritsel hoorde, naar de gang begeven. De inbrekers, waren daarop ge vlucht. Doch er was gegronde reden cm te vermoeden, dat het ongewenschte be zoek herhaald zou worden. Drie rechercheurs kwamen Vrijdagavond ongeveer kwart over zeven in het pand, waarop zoowel de be woners van één hoog als die van twee hoog met hun gezinnen uitgingen. Een der rechercheurs posteerde zich op de W. Q, van de tweede verdieping, de andere twee gingen in de woning op de eerste etage en sloten de deur achter zich dicht. On geveer half acht werd er tweemaal gebeld. Natuurlijk werd niet opengedaan. Even la ter kon wordvn waargenomen, dat de straat deur werd geopend en twee mannen naar boven slopen.' Vermoed wordt, dat een derde op straat op den uitkijk bleef staan. Op de eerste etage geaomen namen de inbrekers proeven met sloutdls om de deur der etagewoning te openen. Het duurde nog al eenigen tijd, tot de rechercheur, die twee boog gereed stond om in te grijpen, eetn hunner hoorde fluisteren: „de soep is goed; ja, hij gaat!" Hij dacht, dat ze er in geslaagd waren de deug te openen en op het punt stonden naar binnen te gaan. Hij achtte het dus de beste taktiek naar beneden Jfe stormen, zoodat de inbrekers dan tusschen twee vuren in waren, nl. tusschen hem en z'n twee kameraden op de eerste etage. Doch hij had zich vergist. De deur was nog niet geopend. Toen hij dan ook ijlings naar beneden stormde konden de inbrekers nog juist de trap bereiken en deze zoo hard mogelijk afloopen. „Ik ben van de politie, sta of Ik schiet t" waarschuwde de rechercheur. Doch geen van beide mannen gaf gehoor aan de somma tie. Daarop vuurde hij zijn revolver af. Hij mikte op de been en van den tweeden in breker. Deze was juist op den overloop tusschen de eerste verdieping en de straat gekomen en had bet ongeluk op dat moment te struikelen, in gevolge waarvan het op de beenen gerichte sohot in het hoofd te recht kwam. Het achterhoofd werd rechta geraakt, de kogel zat in de perforatie van. het weefseL De heide andere rechercheurs, die op éh eerste etage waren, trachtten tevergeefs 4b deur met den sleutel te openen. Door het gemorrel der inbrekers met de loopere was het sloft geforceerd en weigerde de sleutel. Zij trapten daarom een paneel in. Doch toen zij hun kameraad te hulp kwamen waa de eerste inbreker al verdwe nen. Buiten was niemand te bekennen eö 't bleek onmogelijk, in de donkere Laan van Wandeloord de jacht met suoces voort te zetten. i Ook hadden zij moeite de trap af te Üd- men, daar de gevallen inbreker den weg versperde. De man was niet in staat verhoord ba worden. Hij werd naar het ziekenhuis Berg weg vervoerd, waar hij in den afgeloopen nacht te 1 uur is overleden, zonder bijj kennis te zijn gekomen. Zaterdagmiddag kon zijn indentiteit worden vastgesteld. Het is de 30-jarige koopman L. O. V. uit de Visch- steeg, een oude bekende van do politie en justitie. Op hem zijn eenige valsche sleu tels bevonden. Het onderzoek naar den twee den inbreker wordt voortgezet. Wordt vervolgd.)^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6