I BIN NENLAND IS UW ARTIKEL GOED De St. Barthdlomeusnacht. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. HET FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL. Door verwerping van het amendement van mej. Westerman met 37 tegen 36 stemmen, blijft het Fransch van de lagere school in de hoogste klassen geweerd en de „eenheidsschool" is dus behouden. Geen der partijen in de Kamer er waren 27 leden afwezig was eenstemmig. Van de Katholieken stemden er 11 vóór en 15 tegen. Onder de laatsten waren er wel licht, die hun stem uitbrachten in de hoop, dat er nog Jets zou terecht komen van, het amendement-Moerel.dat wettelijke erken ning van cursussen in één of meer U. L. O.vakken en dus ook van vreemde talen beoogde. Later trok de heer Moerel dit amendement in, omdat het niet paste in het kader van deze wet. Indien ook de Eerste Kamer den Minis ter in dezen volgt, dan blijft het Fr nsch wa t daarom gaat et hier in iedere lagere school als officieel leervak geweerd en is de „ineenschakeling" met het uitge breid en middelbaar onderwijs verbroken. Hetgeen wij betreuren. Voor de bijzondere schoolbesturen is de weg aangewezen. Zij kunnen waar het noodig zal blijken, buiten de fësroosters om gemakkelijk allerlei aanvullingslessen lat^n geven en wij vermoeden, dat ook de ouders dien weg zullen bewandeld willen zien. Voor de onderwijzers en onderwijze ressen met speciale acten is het een bui tenkansje. Intusschen is nog niet alle kans verke ken. Volgens de „N. Rott. Crt." zal de fractie van den Vrijheidsbond bij de over gangsbepaling van artikel 193opnieuw een poging doen om het Fransch zijn plaats op de lagere school te hergeven, althans tot het jaar 1930. GrföiNOD NIEUWS. BRAND GESTICHT. In een huis in de Wilhelminastraat te Amsterdam, is door de vrouw des huizes in zeer overspannen toestand brand ge sticht, waardoor de achterkamer en al- coof uitbrandden.De vrouw die met proef verlof uit het gesticht te Santpoort thuis was, is in het Wilhelminagasthuis ter verpleging opgenomen. Geen'persoonlijke ongelukken. De brandweer bluschte den brand. (N. v. d. D.) INBRAAK TE DRACHTEN. De justitie te Heerenveen is Vrijdagmid dag naar Drachten vertrokken, tot het in stellen van een onderzoek van een brutale inbraak en diefstal van manufacturen, die in den jongsten nacht aldaar bij de firma v. d. Zee gepleegd is. Dat is binnen een jaar de tweede diefstal bij deze firma. VERMIST. Ongeveer drie weken geleden begaf de manufacturier J. F. B. te Finsterwolde (Gr.) zich voor zaken naar Berlijn, een vrij groot bedrag aan geld meenemende. Kort na zijn aankomst schreef hij zijn familie, doch later niet weder. Wijl hij reeds terug had moeten zijn, maakt de familie zich ernstig bezorgd en heeft zij zich tot de politie gewend, met verzoek om een onderzoek in te stelleq' TAXI IN EEN PUT. Het aanbevelen van een artikel is alleen goed, indien het artikel hetwelk men aanbiedt aanbevelens- B waardig is. H beveel het dan ook door advertentiën in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" aan (Vervolg). De heer VAN LIEMT vestigt de .aan dacht op het vele werk van den secre taris der Bioscoopcommissie, die o. m. de bioscopen controleert op de naleving der door de commissie gegeven voorschriften. De VOORZITTER zegt overweging toe. De heer POPPE beweert dat er wel een kleurtje aan de R. K. Politie-oplei- ding is. Hij verwijst daarvoor naar het indertijd door hem geciteerde adres, vaarin dat subsidie werd gevraagd. De heer DE^BRAAL zal voor de Bur gerwacht stemmen. Het is een verster king in tijden van nood van onze Politie. Hij verdedigt de Burgerwacht tegen de heeren Peper, Poppe en Kingma. De heer Gaslrictun zal tegenstemmen uit zuinigheidsredenen, maar spr. vraagt zich af of de burgemeester zonder burger wacht niet een grooter politiekorps zal uoodig hebben. Gestemd wordt over het voorstel om f 50 subsidie te geven aan de R. K. Po li tievakschool. Dit voorstel wordt aangenomen met 8—13 stemmen. Voor: Gastricum, Klein,Wolzak, Bruch, Visser, v. Liemt, v. d. Kamp, Hagemeyer, Mizérus, v. d. Berg, v. d. Ban, ds Braai, Heerkens Thijssen, Slingenberg, Bomans, Loosjes, Kuenen, Boes. Tegen: de soc.-dem. plus de heer Pe per en mevr. Willekes Macdonald. Het voorstel lot subsidieering met f2500 van de Burgerwacht werd ver worpen met 1615 stemmen. Tegen: ide soc.-dem. plus de heeren Peper, Gastricum, Klein, Boes en me vrouw Willekes Macdonald. Voor: de heeren Bomans, Heerkens Thijssen, v. Liemt, Bruch, De Braai,Wol zak, Loosjes, Kuenen, v. d. Bon, Visser, v. d. Kamp, Hagemeyer, Mizeruis, v. d. Slingenberg. Potitie-kteedin)(f. De heer KLEIN wijst er op, dat de gunning van het vervaardigen der politie- kleeding plaats had tusschen den tijd dat de vraag over de aanbesteding in de afdeelingen werd gesteld en het ant woord in de Memorie van Antwoord verscheen. Die gunning had, in deze om standigheden, nog wel wat kunnen wach ten. Spr. is van meening dat, zoo eenigs zins mogelijk, het vervaardigen van die kleeding in Haarlem had moeten blijven. Ook al zouden do kosten dan ©enigszins hooger zijn geweest. Het zou in alle geval hebben kunnen bijdragen de werkloos heid in Haarlem te verminderen en wat nu verdiend wordt op de lagere inschrij ving, gaat wellicht weg aan de steun- uitkeemng aan werkloozen. De heer LAMéRUS ban dit betoog van den heer Klein wel onderstreeipen. Hij vestigt de aandacht er op, dat er in Haarlem niet veel firma's zijn, die deze kleeding vervaardigen. Het verschil van f 20, waarover in de Memorie van Ant woord gesproken wordt, geldt toch alleen maar voor een tuniek van een inspec teur? Spr. informeert naar het verschil der andere prijzen. Spr. is van meening, dat, al zou het wat duurder zijn, de levering in Haarlem moet blijven. De heer VAN LREMT merkt ook oy, dat er niet veel Haarlemsche firma s voor dit werk inschrijven. Een van hen •was niet veel hooger dan de firma aan -Wie het werk nu gegund is, maar, naar spr. hoorde, gold hier het bezwaar dat de firma de goederen toch ook niet in Haarlem zou doen vervaardigen. Had men echter met deze firma niet eens kunnen praten, om te bewerken dat de goederen wel in Haarlem zouden ver- vaardigd worden? Als de firma daartoe bereid zou zijn, en de inschrijving was niet zooveel hooger, ware er alles voor te zeggen, om de leverantie in Haar lem te houden, aldus spr. De VOORZITTER antwoordde dat ook B. en W„ ter wille van de werkverschaffing, er alles voor voelden de leverantie in Haarlem te houden, zelfs al zou de inschrijving der Haarlemsche firma's wat hooger zijn. Het heeft dan ook een ount van overweging uitge maakt in het college van B. en W. Het geval deed zich echter voor dat de beide Haarlem sche firma's, die voor gunning in aanmerking kwamen, het werk ook buiten Haarlem zou den hebben laten vervaardigen. Een andere firma, die dat niet zou gedaan hebben, kwam niet in aanmerking omdat de monsters niet voldeden. Gaarne wil spr. voor een volgende keer overwegen (de gunning heefl nu plaats gehad) of de leverantie in Haarlem kan wor den gehoudefl. Spr. denkt daarbij ook aan het beperken van het aantal monsters tot die van een aantal, twee of drie Nederlandsche, fabrikanten. In alle geval zal deze zaak onder de aandacht worden gehouden. Verder geeft spr. eenige inlichtingen over de Driizen. De heer VAN LIEMT meent dat dit soort werk niet uitsluitend op werkplaatsen ver vaardigd wordt, en meent daarom dal er met die firma die anders weifc op haar ateliers in Leiden laat maken, wel een overeenkomsl zou Ie treffen zijn geweest om het werf: in Haarlem te houden. De VOORZITTER zegt nogmaals met de ge maakte opmerkingen rekening te zullen hou den. De heer POPPE zegt ook nog dal alle po gingen moeten wonden gedaan om het werk hier te houden. De VOORZITTER: Daar kunt u van over tuigd zijn! Het zou nu naar Leiden zijn ge gaan wellicht, maar het volgend jaar zal met het gesprokene rekening worden gehouden. Gezondheidsdienst. De heer KOPPEN houdt een lang betoog over den Gezondheidsdienst in Haarlem. Hij wil dat de opneming van armlastige patiënten in de ziekenhuizen gaat via den Geneeskun digen dienst, opdat het b.v. niet voorkome dat twee, drie ziekenhuizen worden afge sjouwd en daar geen plaats is om de worden opgenomen. Hij wenscht afschaffing van de geneeskundige armencommissie, welker werk zaamheden hij wil onderbrengen bij den Ge meentelijken Geneeskundigen dienst. Ook zoo de Eerste Hulp hijOngelukken en de Kraam- vrouwenverpleging. Verder bespreekt hij de verpleeggelden in de ziekenhuizen. Ten eerste het verschil in prijs dat de gemeente in reke ning wordt gebracht in de verschillende zie kenhuizen en ook het feit. dat er ziekenhuizen zijn, die anderen gemeenten een lager tarief bedingen dan Haarlem. Do heer KUENEN vindt de regeling om de opname van patiënten via den genees kundigen dienst te doen plaats hebben on- practisch en ook overbodig. Het gaat op 't oogenblik goed, behoudens een enkele uitzondering misschien. Spr. wil niet ont kennen dat het niet eens voorkomt dat een patiënt aan esn ziekenhuis wordt ge bracht, waar geen plaats blijkt te zijn, maar wanneer te voren even geïnformeerd wordt en dat dient als regel te geschie den! of er plaats is, behoeft dat niet te gebeuren en behoeft de opname niet te loopen over den Geneeskundigen Dienst. Do heer KOPPEN blijft er nochtans op aandringen. In Amsterdam geschiedt het ook via den Geneeskundigen Diensh De VOORZITTER antwoordt dat het wel een ideaal kan zijn om al de diensten door den heer Koppen opgenoemd onder den Geneeskundigen Dienst te brengen, maar zuinigheidsoverwegingen maken dat het voorloopig een vrome wensch moet blij ven. Zooals den heer Koppen ook bekend is, zijn in 1920 voorstellen gedaan iet re organisatie van den Geneeskundigen Dienst, dooh die moesten blijven liggen omwille van de financiën der gemeente. Hoeveel te meer moet dit dan nu het geval zijn, bij den tegenwoordigen stand dor financiën. Bovendien, vraagt spr., is 't noodig? HetÏ3 niet noodig. In de Barste hulp wordt door een particuliere veroeniging op ui'stoken de wijze voorzien. Even goed als dit door den gemesn'.e'ijkea Geneeskundigen Diers, zou kunnen geschieden. Dat werk van Eerste Hulp mag wel hoogelijk gewaardeerd worden en het doet spr. een groot genoe gen van deze ongezochte gelegenheid ge bruik te kunnen maken om den warmen dank van het Gemeentebestuur over te brengen aan de vereeniging Eerste Hulp. Het zou waarlijk jammer zijn indien dat mooie, en voor de gemeente yoordeelige, particuliere initiatief zou worden gesmoord door er een Gemeentedienst van te maken. Het is ook niet noodig. Hetzelfde geldt voor de kraamverpleging, dat goed gedaan wordt door Maatschappelijk Werk. Waarom die diens.en ia gsmeente-dionst o, erbrn- gen? Als er klachten zijn, is het wat anders. Laat de heer Koppen die dan noemen en spr. zal ze onderzoeken. Maar klachten noemt de heer Koppen niet. Waarom dat alles dan bij den Geneeskun digen Dienst onderbrengen, wat de gemeente veel geld zal kosten? De heer Koppen wil de geneeskundige armencommissie weg hebben. Maar nogmaals zijn er klachten? Ten slotte de verpleeggelden. Dat is een uiterst moeilijke kwestie. Het gasthuis berekent 4; het Diaconessenhuis 4.75; de Maria-stichling 4; de Deo 3.50 per verpleegdag. Het is moeilijk daar eenheid in te brengen, want als een der ziekenhuizen weigert, moet dat dan uitgesloten worden van patiënten? Waar blijft dan de vrije ziekenhuiskeuze waarom door de raadsleden zoo met nadruk is ge vraagd? Moet die dan worden opgegeven. Het is een moeilijk alternatief. Met hel Diaconessenhuis is veel onderhandeld en is moeite gedaan het verpleeggeld verlaagd te krijgen. De Maria-stichling en de Deo heb ben bovendien veel gedaan voor de gemeente door zich uit te breiden en zich daarmede op kosten gezet. Er is een ziekenhuis dat van de '280 bedden er 230 bezet heeft. Dat ook dient onder de oogen te worden gezien. Bovendien verlangt Haarlem dat nimmer ge zegd wordt dal er voor een Haariemsdhen patiënt geen plaats is. Er moeten dus immer bedden disponibel blijven voor Haarlem. Dat maakt de verpleging ook duurder. Dat met andere gemeenten onder dezelfde voorwaar den goedkooper zou worden ...xruteerd dan met Haarlem, kan spr. niet aannemen. Da heer KOPPEN: Daar-gaat het juist om. De VOORZITTER vraagt, of in die goed- koopere overeenkomsten met andere gemeen ten dan ook begrepen zijn operatie en ver bandmiddelen en vraagt voorbeelden. De Mariastichling, aldus de voorzitter, heefl geen goedkoopere contracten met andere ge meenten dan Haarlem. Met de Deo is het misschien wat anders. Die kan wel eens patiënten opnemen tegen een prijs lager dan met Haarlem overeengekomen is, maar daar staat tegenover, dat de Deo. voor patiën ten uit Amsterdam 4 krijgt, en terwijl voor Haarlem maar 3.50 in rekening wordt ge bracht. Spr. is intusschen wel bereid nog eens met de ziekenhuizen te onderhandelen. Maar nog eens: als de ziekenhuizen niet willen, hoe behoudt men dan de vrije ziekenhuis- keuze? De heer KUENEN meent, dat de heer Kop pen de kwestie verkeerd stelt. Het is niet dc vraag of Haarlem meer betaalt dan andere gemeenten; maar het is de vraag of Haarlem le veel betaalt Dat nu is niet het geval, naar spr. meent De heer KOPPEN deelt het standpunt van den heer Kuenen niet Haarlem moet niet minder maar ook niet meer betalen dan andere gemeenten. Men moet niet denken (en nu letterlijk) het gaat beter van een stad dan van een dorp. Spr. leest voor dat de Mariastichling een overeenkomst aanging met Heemstede te gen f3.50 per verpleegdag. Haarlem betaalt f 4. De VOORZITTER: Is daaT alles onder ba- grepen: operatie en verbandmiddelen ook? De heer KOPPEN. Dat staat er niet bij, maar dat moet ik veronderstellen. Wie zou dat anders moeten betalen: de patiënt? Spr. Sommige beschuldigingen tegen de Kerk hebben een taai leven. Honderden malen zijn zij weerlegd, maar even dikwijls wor den zij herhaald. Daaronder behoort de ge schiedenis van den St. Bartholomeusnacht. De Kerk, met name de Pausen, zouden aan sprakelijk zijn voor den afschuwelijken moord, die in den nacht van 24 Augus tus 1572, het feest van den H. Bartholo mews, op de Fransche protestanten be dreven werd. Dit jaar was het drie en een halve eeuw geleden en hoe zonden de an tipapisten die heerlijke gelegenheid kunnen laten voorbijgaan, om hun venijn tegen de katholieke Kerk uit te spuwen P Op ver schillende plaatsen werd de gebeurtenis plechtig herdacht. Ook de befaamde Rotter- damsche predikant, Dr. Krop, is natuur lijk uitgetogen. ZÜjn op meerdere plaatsen gehouden reden heeft hij in boekvorm uit gegeven. Zij is een voorbeeld van oneerlijke antikatholieke polemiek. Want het is moeilijker een ander woord te kiezen, wanneer, zooals Dr. Krop doet, ook door vele protestanten als onwaar er kende beschuldigingen toch als vaststaande feiten aan de argelooze geloovigen worden voorgesteld. Zoo zegt b.v. Dr. Krop (blz. 33), als hij de schuldigen opnoemt: „Maar wij noemen allereerst en hoofdzakelijk Rome, als de drijfkracht, de booze geest, die alle moordenaars bezielde, derhalve als do hel- sche macht, die voor God. en menschen schuldig staat aan het bloed der getuigen en martelen van den onzaligen Bartholo meusnacht". Terwijl toch de protestant G. Krüger 6chrijft, bij esn beoordseling van de studie van Yaoandard: „Of het noodig was, de beschuldiging, dat de Pausen op de voorbereiding van den Bartholomeus nacht invloed hebben uitgeoefend, nog eens t© weerleggen, weet ik niet. Vaneandard zelf voert het oordeel aan van Soldan (pro testant), dat de bronnen het bewijs le veren, dat de gebeurtenissen van 24 Augus tus zich huiten de invloedsfeer van de Curie voltrokken en hij zou moeilijk een ernstig te nemen geschiedkundige kunnen noemen, die het zou kunnen tegenspreken". En het bekende prote tantsche „ÏJandbuch der Eir- chengeschichte" (Reformation und Gegen- reformation, door Hermelink, blz. 208) schrijft: „Om redenen van persoonlijke eer zucht en politiek overleg veroorzaakt Ka- tharina de Medici de Bartholomeusnacht." Wij zullen hier in hoofdlijnen het ware verhaal van den Sint Bartholomeusnacht geven en daardoor aantoonen, dat le. de Hugenoten niet zulke onschuldige lamme ren waren, als zij door Krop worden voor gesteld, die slechts vrijheid van geweten en earedienst vroegen. „Hoe zou men niet getroffen zijn, ontroerd, aangedaan tot in de diepte der ziel door die eenvoudige wen- echen der Protestanten?" (blz. 21). 2e. Dat de Kerk er onschuldig aan is; dat de moord partij onvoorbereid was en uit politieke mo tieven uitgevoerd is door Katharina de Me- dicie. 3e Dat het getal slachtoffers door Dr. Krop fantastisch overdreven wordt. De Hugenoten zijn Eransche Calvinisten; de naam beteekent vermoedelijk eedgenooten (eignots), daar de eerste aanhangers van Galvijn uit Genève kwamen. Hun aantal was spoedig vrij aanzienlijk door de toe gevende houding der Fransche koningen en hun invloed machtig door de toetreding van verschillende adellijke families: de Bour bons, da Chatillons (Cbligny). Als overal waren ook in Frankrijk de Calvinisten moedig, ondernemend, blakend van geloofs ijver. Met Calvijn waren zij van oordeel, dat het de plicht der burgerlijke overheid is, desnoods met geweld de ketterij te onder drukken en het zuivere evangelie in te voe- ren.Ketterij is in de oogen van Calvijn de grootste misdaad. Valscho leerstellingen verspreiden is een grootere misdaad dan een onschuldigen mensch vermoorden, een gast vergiftigen of zijn hand aan zijn eigen vader slaan. Alle andere misdrijven zijn niet zoo groot als deze verschrikkelijke misdaad". In een eigen geschrift heeft Calvijn willen aantoonen, dat de kettersmet het zwaard moeten bedwongen worden en bij hardnekkig vasthouden de doodstraf verdienen. Ook de Fransche Calvinistische geloofsbelijdenis van 1559 leert: „God heeft de overheid het zwaard in de hand gegeven, opdat zij de j zonde straffe, zoowel do zonde tegen het eerste, als tegen het tweede gebod. Tot de zonde tegen het eerste gebod behooren vooral ketterij en valsche godsdienst." En de grootste ketterij en meest afschuwelijke afgoderij was de katholieke godsdienst. De katholieken gisten dus, wat hen te wach ten stond als het Calvinisme zegevierde: èf hun godsdienst afzweren èf van hun kerken beroofd worden, het land verlaten en misschien gedood worden, zooals in de landen gebeurd was, waar het protestan tisme reeds had gezegevierd: in verschil lende Duitsche landen, Scandinavië, Enge land, Genève. De Hugenoten hadden reeds op verschillende plaatsen, als. later in de Nederlanden bij den beeldenstorm, de ker ken van beelden en andere paapsche afgo derijen gezuiverd; Guiraud geeft een lange lijst van daden van vandalisme en gruwelen, waaraan de Calvinisten zich hadden schuldig gemaakt, reeds vóór het uitbreken der gods dienstoorlogen. In 1567 werden te Nimes 120 katholieken door de Hugenoten ter dood gebracht (de Michelade van Nimes). Meent Dr. Krop nu werkelijk, dat de katholieken er zich maar rustig moesten bij neerleggen, dat hun met geweld het oude geloof ont nomen werd en het nieuwe evangelie op gedrongen, hun kerken verwoest, hun gods dienstoefeningen verheden? Zoo onfeilbaar was toch de profeet van Genève niet, dat hij het re dit had op straffe das doods de erkenning van zijn leer te erchenhet eeuwenoude roomsche geloof had toch ook wel eenig recht van bestaan. Neen, de Hugenoten hebben zich niet te vreden gesteld met het vragen van vrijheid van geweten en godsdienstoefening; zij streefden naar de alleenheerschappij. Zij hebben niet gewacht op de zegepraal door de prediking alleen; overal hebben zij met geweld het katholicisme willen onderdruk ken. De katholieken zagen dat in en begon nen zich tot tegenweer te wapenen en een eigen partij te vormen. Paus Pius V spoorde daartoe krachtig aan: het was een quaes tie van zelfbehoud voor het katholicisme. Hun hoofd was do hertogelijke familie de Guise. Aan de spits der protestanten stond eerst Condé, later admiraal Caspar de Coligny. (Zijn dochter Louise was de vierde echt- genoote van Prins Willem de Zwijger, de moeder van Prins Frederik Hendrikzoo is hij verwant aan ons koningshuis). Maar het was niet alleen geloofsijver, die de hoofden van beide partijen bezielde; ook politieke motieven werkten krachtig mede; het werd een strijd om de macht. De konin gen van Frankrijk, Frans II (15591560) en Kareel IX (15501574) waren minderjarig, kinderen nog, ook geestelijk onbeduidend. Beide partijen streefden er naar, den koning onder hun invloed te krijgen, om zoo de macht in handen te hebben, tn 1567 tracht ten de Hugenoten den koning gevangen te nemen en zoo in hun macht te krijgen. Dat de Hugenoten ook een politieke partij vorm den, zegt het reeds aangehaalde protestant- sche Handbuch der Kirchengescliichle, blz. 208: „In Frankrijk heeft zich het Calvinisme voor de eerste maal lot een politieke macht ontwikkeld, die oorlogen voerde van gods dienstig en tegelijk burgerlijk karakter, die een staat in den staat vormde." Hoe gevaar lijk zij voor den Staat konden worden, blijnt wel zeer duidelijk daaruit, dat zijn onder handelingen voerden over een bondgenoot schap met de protestantsche vorsten van Duitschland en met koningin Elisabeth van Engeland, van oudsher landen, die steeds met Frankrijk in gespannen verhouding leef den. In 1562 sloten zij met koningin Elisa beth, de groote steun van het protestantisme in Europa, het verdrag van Hantincourt. Elisabeth zou hen te hulp komen met geld en soldaten, maar zij vroeg daarvoor een hoogen prijs; de Hugenoten moesten haar de stad Havre uitleveren, een van de invals poorten van Frankrijk. Zij deden het en de stad werd door Engelsche troepen bezet. Tusschen beide uitersten, katholieken en protestanten, stond een middenpartij, waar van de ziel was Katharina de Medicis, moe der der beide minderjarige koningen, uit het beroemde Florentijnsche vorstengeslacht. Ook zij was eerzuchtig; zij wilde het gezag des konings handhaven en daarmee tegelijk haar eigen macht, doch tevens den vrede in het rijk bewaren. De godsdienst speelde in haar leven geen rol. In de politiek liet zij zich leiden door de beginselen van haar beruch- ten stadgenoot Macchiavelli, dat alles, ook moord, geoorloofd is, als het belang van den staat zulks vordeert. Zij meende haar macht bet best te kunnen bewaren door een politiek van evenwicht, door te zorgen, dat geen van beide partijen te machtig werd, door beide partijen tegen elkaar uit te spelen. Zoo stonden de partijen dreigend tegen over elkander. De Hugenoten, zich van hun macht bewust, werden steeds meer agres sief. Den 2en Apnl 1561 houden zij een ver gadering in de zalpn van het parlement van Parijs. In talrijke geschriften sporen zij de regeering aan, de Reformatie in te voeren. In Parijs wordt heftig tegen het Pausschap gepredikt In de provincie verjaagt men de priesters en maakt zich van de kerken meester. Een incident is voldoende, om den brand te doen uitslaan, om den burgeroor log te ontketenen. Dit incident is hel bloed bad van Vassy (1562), waar strijd ontstond tusschen de soldaten van de Guise en Huge noten tijdens een godsdienstoefening en waar 60 Hugenoten werden gedood. Het was de aanleiding tot de burger- en godsdienst oorlogen. De eerste godsdienstoorlog eindigde in wil goed begrepen worden. Ilii m-nkt rr de ziekenhuizen geen verwijt van dat zij zooveel per dag moeten hebben, maar hij begrijpt niet waarom het noodig is dat Haarlem meer be taalt dan andere gemeenten. Hij wil dat Haar lem op voet van gelijkheid naet andere ge- meent behandeld wordt. Ook de Geneeskun dige Armencommissie heeft spr. nieis te ver wijlen. Maar ds instelling is verouderd. In begin 1922 diende snr. een motie in, waarop B. en W. prae-advies beloofden. Dat prae-ad- vies wil spr. hebben. Snr. wil nog een voor bed anahalen waaruit blijkt dat er wei een en ander verbetering behoeft. De commissie voor openbare werken bezocht onlangs het gasthuis en vond daar 12 zuigelingen op een der gangen omdat er elders geen plaats meer was. Wat de kraamvrouwen verpleging be treft, zou dat toch nog wel te verbeteren zijn. Spr. constateert alleen dit feit. zonder de di rectie van het Gasthuis een verwijt te maken De VOORZITTER antwoordt dat dit feit door den heer Kopnen naar voren gebracht alleen wat beteekent. wanneer die wijze van verpleging inderdaad nadeelig is voor de zui gelingen. Is dat zoo, vraagt spr. aan den heer Koppen. De heer Koppen is immers ook re gent van het Gasthuis? De heer KOPPEN herhaalt nog eens dat hij geen verwijten wil doen. aan niemand. Hij constateerde slechts het feil De heer KLEIJJ vraagt of die prijs van f 3.50 welke met Heemslede gecontracteerd is door de Mariastichlting ook hieruit verklaard kan worden, dat de patiënten een bedrag moe ien bijpassen. Sur. geeft B. en W. in overwe ging zich nader met de ziekenhuizen te ver staan en een onderzoek in te stellen. De heer v. d. BERG merkt op dat het feit dat de zuigelingen op de gang verpleegd wor den, niet noodzakelijk nadeelig behoeft le zijn voor die zuigelingen. Den heer BOMANS is het ook bekend d.al een particuliere ziekeninrichling met andere gemeenten tegen een minderen prijs contrac teerde dan met Haarlem 't geval was. Dat heefl spr. onaangenaam aangedaan. Wanneer een particuliere ziekeninrichling met het Be- verwijksch Ziekenfonds een contract aangaat tegen lagen prijs, omdat dit ziekenfonds nood lijdend is, dan is dat haar recht. Ze helpt daarmede een particuliere instelling. Wanneer diezelfde inrichting een contract tegen lage- ren prijs dan met Haarlem aangaat met Scho ten omdat die gemeente noodlijdend is, dan is dat ook het recht van die inrichting, maar spr. komt daar als inwoner en wethouder van Haarlem toch legen op. Men kan zich baseeren bij het vaststellen van den verpleegprijs op kostprijs of niet op kostprijs. De kostprijs is f 6 ongeveer. Men heeft dien kostprijs losge laten in Haarlem, maar dan moeten voor ver schillende gemeenten ook niet verschillende prijzen berekend worden. Hoewel spr. het recht erkent om verschillende prijzen te be dingen, geeft spr. toch in overweging aan alle gemeenten dezelfde priizen in rekening te bren gen. De heer WOLZAK wiist er op, dat hij lage re prijzen in andere ziekeninrichtingen, het Gasthuis minder verolcgingen zal krijgen. Dat is wel de aandacht waard, want het beteekent een nadeel voor de gemeente. De VOORZITTER zal de zaak nog eens on der de oogen zien. De vergadering wordt dan verdaagd tot Don derdagmiddag half 2. 1563, de tweede in 1568, de cterde in 1570. In ai deze drie oorlogen werden de Huge noten verslagen, maar de vredesverdragen waren hun gunstig. Het is een gevolg van de taktiek van Katharina de Medicis, die altijd partij kiest voor de zwakste partij, om het overwicht van één der partijen te verhinderen en zoo zeif de macht in handen te houden. Bij den vrede van St. Germain in 1570, na den derden oorlog, ontvingen de Calvinisten vrijheid van godsdienst in het geheele rijk, behalve in Parijs, toegang tot alle ambten, en vier versterkte steden (o.a. La Kochelle), waarin zij troepen mochten hebben. Van nu af steeg de invloed der Huge noten, terwijl die der katholieken daalde. Het hoofd der katholieke partij, Frans de Guise, was in 1563 door den Calvinist Pol- trot vermoord. Al heeft Coligny den moor denaar niet tot zijn daad aangespoord, zoo als deze herhaaldelijk verklaarde, hij heeli toch volgens zijn eigen bekentenis van de plannen geweten en uitte ovcz het gebeurde zijn vreugde. De Hugenoten hadden vaste steunpunten in hun versterkte steden, en vormden in den vollen zin des woords een staat in den staat. Het gevaar van een bond genootschap als vroeger met buitenlandsche vorsten werd nu nog grooter en het voeren van een anti-nationale politiek gemakkelij ker. Coligny was zelfs aan het hof en had een grooten invloed op den jeugdigen koning. Als een bewijs van de verzoening van katho lieken en protestanten zou een der voor naamste Hugenoten, Hendrik van Navarra, in hel huwelijk treden met de zuster des ko nings, Margaretha van Valois, wat natuurlijk een uitbreiding van de macht der Hugenoten beteekende. Zoo scheen de politiek van even wicht van Katharina de Medicis mislukt. De ééne partij, die der Hugenoten dreigde over- heerschend te worden en bovendien haar In vloed op den koning te ondermijnen. Vooral verbitterde het haar, dat Coligny den koning wist. aan te sturen op een anti-Paapsche po litiek. Frankrijk zou de opstandige Neder landen steunen legen Philips II en dus In oorlog geraken met Spanje, terwijl Kathari na den vrede wilde bewaren. Katharina was er echter de vrouw niet naar, om zich zoo gemakkelijk terug te la ten dringen en de middelen waren haar on verschillig. Reeds langeren tijd ging zij met het plan om, Coligny uit den weg te laten ruimen en 22 Aug. 1572 liet zij een moord aanslag op hem plegen. Coligny werd echter slechts gewond. De koning, geheel ontdaan, ging persoonlijk zijn vriend bezoeken en hem zijn deelneming betuigen. Het mislukken van den aanslag op Co ligny bracht Katharina in een gevaarlijke positie. In Parijs waren de voornaamste Hugenoten aanwezig, naar aanleiding van 't op den 18en Augustus gesloten huwelijk tus schen Hendrik van Navarra en Margaretha de Valois. Zij waren, en te recht, veront waardigd over den aanslag op hun aan voerder; zij namen een dreigende houding aan. Zeer gemakke'ijk kon een nieuwe bur geroorlog ontbranden. Katharina stond voor een dilemma: van den eenen kant vrees voor de wraak der Hugenoten en kans op een nieuwen burgeroorlog. Van den anderen kant had zij een goede gelegenheid, om zich van de hoofden der Hugenoten te ontdoen en de geheele partij voorloopig onschadelijk te maken. Zij koos het laatste. Om echter een schijn van recht aan het optreden tegen de Hugenoten te geven, moest de koning er zijn goedkeuring aan hechten. Als hoogste rechter kon hij de Hugenoten veroordeelen en straffen als overtreder* der Zaterdagavond om half zeven reed een taxi komende van den Koninginneweg te Amsto dam in een diepe rioolput op 't Valerius- plein. De chauffeur, die links af, de Valerius- straat wilde inrijden zag plotseling een zandhoop, en gooide zijn stuur naar rechts om. De wagen, een twee-cylinder Renault botste daardoor tegen het houten hek, dat om de put was getimmerd, nam een plank mee en viel daarna op de rechterzijde in den met water gevulden kuil. Het voorgedeelta kwam in het water terecht, terwijl het achter gedeelte op den rand der put bleef hangen. Een heer, die zich binnenin bevond, kon uit zijn benarde positie gered worden. De chauf feur sprong er bijtijds af. Hij verklaarde de put niet te hebben gezien, daar de lantaarn, die aan het hek hing, niet brandde. Later op den avond werd de wagen met een hijschtoestel op den beganen grond ge bracht. Het publiek werd gewaarschuwd geen brandende sigaren- of sigarettenstompjes in den kuil te werpen, daar het benzinereservoi- was leeggeloopen. (Tel.) DE INBRAAK TE WEESP. Naar de „Tel." verneemt, heeft belooning van f 300, welke dé firma Van Leer, te Weesp, ui Hoofde, ingeval de daders van de inbraak, ten kantore van genoemde firma gepleegd, achterhaald werden, nog geen resultaat opgeleverd. De politie heeft uit een der slooten achter de fabriek, een handboormachine opgevischt, waarmede blijkbaar de gaten in de brandkast waren aangebracht Overigens heeft dc chef-vcldwachter Knap, te Weesp, zich de hulp verze kerd van een bewoner van Weesp, die „aan spiritisme doet". Op een avond is de Weesper chef- veldwachter met dezen man naar het kianloor der firma Van Leer getogen, geheele omtrek in het donker gehuld ten einde in de onmiddellijke nabijheid van de geforceerde brandkast, terwijl de was, te trachten „contact" te verkrijgen met onzichtbare adviseurs. Nadat men vergeefs getracht had, ten kantore eenige betrouwbare informaties betreffende de daders van deze brutale inbraak, langs spiritistisch en weg Je ver krijgen, heeft de chef-veldwachter ook aan z'n bureau den nieuwen medewerker der politie in de gelegenheid gesteld, een poging te doen, om de door de firma Van Leer uitgeloofde f 300 deelachtig te worden. Ook hier werd geruim en tijd in het donker vertoefd, zonder dat echter eenig resultaat verkregen werd. LEIDEN, 16 Dec. Boter Prima fabriek bo ter f 2.30, prima boerenboter f 2.202.40 .r K. G- Kleine aanvoer en vlugge hande'. Turf. Van 11 tot 16 Dec. aangevoerd 320. 000 lange f 1112, 280.000 zwarte f913 per 1000 stuks. openbae orde. In den namiddag van den volgenden dag, 23 Augustus, werd een kroonraad beroepen, waar de hoofden der katholieke partij tegenwoordig waren. Ka tharina en Anjou wisten den kpning de ge dachte bij te brengen, dat de Hugenoten ver raders waren, gevaarlijk voor den Staat. Het duurde twee uur, maar ten slotte wisten zij den koning het bevel af te dwingen, al de Hugenoten te dooden. „Welnu, als gij het wilt, doodt ze allen, doodt ze allen." De koning kon nog eens van meening ver anderen; daarom moest terstond het plan ten uitvoer worden gebracht. De poorten der stad werden gesloten, bevelen aan de soldaten uitgedeeld. Het luiden van de klok van Saint- Germain zou het sein wezen van den aauval. En toen, in den nacht van den 24slen Au gustus begoil ten afschuwelijke moordpartij. Eerst werd Coligny gedood; daarna talrijke voorname Hugenoten. Het Parijsche gepeupel dat ook in de Fransche revolutie zou loonen, waartoe het in staat was, geraakte in be weging en plunderde en moordde. Ook de drie volgende dagen duurde het nog voort. Verschillende katholieken werden eveneens gedood in de a'gemeene verwarring. Ook naar de provincies werd het bevel overge bracht, ofschoon men op verschillende plaatsen weigerde het uit te voeren. Zooals blijkt, heeft de Bartholomeusnacht niets van van een voorbereiden aanval. Dan had men imers niet twee dagen te voren gepoogd Coiigny te dooden; dat zou juist het wantrouwen der Hugenoten opgewekt en hen gewaarschuwd hebbenop hun hoede te zijn. Daarom schreef ook de Pauselijke nun tius Salviati: „Ik kan niet geiooven, dat. als de admiraal bij den eersten aanslag gedood was, zooveel personen zouden zijn omgeko men." De aanslag op de Co-ligny was voorbe reid; toen deze mislukte, was het andere een natuurlijke consequentie in de opvatting van Katharina de Medicis. Juist omdat de aanslag onvoorbereid was, kan de Kerk niet verantwoordelijk zijn. De Paus wist er niets van; aan den raad, waarin men er toe besloot, nam geen enkele geestelijke deel. Zooals reeds vroeger, met een beroep op nieuwere protestantsche geschiedschrijvers ge zegd is: het is een misdrijf geweest van Katha rina de Medicus, uit politieke motieven ge pleegd. Hóe groot is het aantal slachtoffers geweest? Er is met geen mogelijkheid een eenigszins nauwkeurige schatting te maken. Het protes tantsche Martelaarsboek zegt van 30.000, maar noemt met name slecht 786 voor geheel Frank rijk, 468 voor Parijs. Tegenover dit zeker over dreven getal spreken ook verschillende pro testantsche geschiedkundigen van eenige dui zenden voor geheel het land. Voor Dr. Krop is natuurlijk het getal van het protestantsche Mar telaarsboek nog lang niet hoog genoeg. Zijn hoorders mochten eens een te gunstig idee van de katholieke keik krijgen; zij zouden dan mis schien niet „bidden voor de bekeering van Ro me'' waartoe hij hen op het slot van zijn rede aanspoort. Hij spreekt van: „100 000 welk getal de werkelijkheid zeker wel het dichtst nabij komt, wanneer men bij de letter lijk vermoorden diegenen voegt, die tengevolge van het bloedbad een vroegtijdigen dood stier ven." Het zij voldoende tegenover zulke fanta- zieën de zeker niet te lage schatting te plaatsen van de niet-katholieke: „Algcmeene geschiede- denis," door de professoren Brugmans en Kern kamp (2e uilgave 1918, blz. 157): „Men bere kent het getal slachtoffers op 2000 te Parijs, op 6 tot 8000 elders." Maar heeft de Kerk, al is zij aan het bedrij ven van het feit onschuldig, toch niet de ver antwoordelijkheid ervan op zich genomen, door haar blijdschap er over te uiten? De Keifc heeft inderdaad aan haar vreugde uiting gegeven. Den 28sten Augustus hield de geestelijkheid van Pa rijs een plechtige Mis en processie tot dankzeg ging. Te Rome spreekt Paus Gregorius XIII in een consistoriale allocutie zijn dankbaarheid uit; den oden September laat hij een Te Deum zingen, 8 Sept. is hij persoonlijk aanwezig bij de plechtige dankzegging in de Fransche keik. Hij laat een medaille slaan, die den verderf engel voorstelt, die de Hugenoten doodt, mei het opschrift: Hugonotorum strages (de ne derlaag der Hugenoten). Hij zendt kardinaal Orsini om koning Karei geluk te wenschen. Hi geeft opdracht aan Vasari, om in een schilder stuk de gebeurtenis le vereeuwigen. Doch alles hangt af van de vraag, waarover zij zich verheugden. Kenden zij de juiste toe dracht, dan maakt hun vreugd«uiting hen me de verantwoordelijk. Doch meenden zij, dat een samenzwering der Hugenoten gelukkig -bijtijds verijdeld was, dan is hun vreugde rechtmatig. En de geschiedenis wijst allerduidelijkst uit, dat zij deze laatste voorstelling haden. Den 26 Augustus, twee dagen na den moord, neemt Karei in het parlement de verantwoor delijkheid op zich. Daar veiklaant hij, dat hij ge dwongen was bij voorbaat straffend op te tre den, omdat de Hugenoten een aanslag beraam den tegen de regeering en de koninklijke fami lie. Een vonnis van parlement veroordeelt den reeds dooden Coligny en twee zijner vrienden als schuldig aan majesteitsschennis. Wat moest de katholieke geestelijkheid van Parijs, die trouwens de dreigementen der Hugenoten ge zien had, anders doen dan dezg officieele ver klaring geiooven en haar dankbaarheid betoo- nen over de verijdelde samenzwering? Hetzelfde werd ook meegedeeld aan de ver schillende hoven en aan den Paus. Het stuk is nog bewaard, dat de koninklijke koerier de Beauville deh Paus persoonlijk bracht. Het is den 26sten Augustus geschreven door Louis de Bourbon en verklaart, dat Coligny iemand op den troon wilde plaatsen, die het Protestantisme in Frankrijk zou invoeren. Met dat doel bereid de hij den moord voor op de koninklijke fami lie en de voornaamste katholieke heeren. De aanslag was bijtijds verijdeld. Wij kunnen evengoed de vreugde der Pausen begrijpen, als wanneer hij thans het bericht zou ontvangen, dat de aanslag op een katholieken vorst mis lukt was. Ook aan het Engelsche hof werd aan een verijdelde samenzwering geloofd. De vreugde des Pausen over een, zooals hij geloofde, met rechtmatige middelen toege brachte nederlaag der Calvinisten is zeer recht- matig. Er is reeds op gewezen, dat het strijd gold op leven en dood tusschen katholicisme en protestantisme. Ook in Frankrijk wilden de Hugenoten volgens de leer ran Calvijn, met ge weld het katholicisme onderdrukken, zooals de Protestanten dit reeds in verschillende landen gedaan hadden. De tegenweer der katholieken was niets anders dan geweld met geweld kee- ren. In een volgend artikel zal eenigszins uit voeriger gesproken worden over de theorieën en praktijken der vroegere protestanten, om met geweid het zuivere Evangelie te versprei den. Het is geen aangename taak deze don kere bladzijde uit de oude geschiedenis weer open te slaan. Maar het gaat er mee als met godsdienstoorlogen. De protestanten dagen de katholieken uit: de Keik zou de protestanten vervolgd hebben. Mogen wij dan niet wijzen op de gedragingen der oude Preteaiatrfen, als hun nakomelingen dat verleden verloochenen en zich aandienen als apostelen der verdraagzaam heid tegenover de gewetenstyrannie van Rome? ©Het Schild.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7