STADSNIEUWS 4 Dinsdag 19 December 1922 45ste Jaargang No. 14319 PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLfiDZKDEÜ. EERSTE BUD De ouders en de sport. 20 DE8EKSBËR DE IREIKSTCRTEIDE KERK. SCHAKEN. 4r tpfT i tppf k rr I R.-K. Vrouwenbond. „Missie-Naaikrans". De H. O. V. Algemeene vcreeniging voor Bloem bollencultuur. VAN ONZE RECHTBANK. Verkoopingen. Een afscheid. Candidaatstelling Provinciale Staten. LANGS DEN WEG. Brutaal. Aanranding. Inbraak. Mishandeling. Giften, Jubileum. Laf. DAMMEN. Waarom Opticiens Fabrikanten J. j. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. VOOR DE DUITSCHE PERS. Personalia. Een nieuwe Hyacinth. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Ys Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 e£. per regel Vraag- en aanbod-ad vertentiën 14 regels 60 cent pe> plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wanneer ik er mij toe zet, een artikel te r «chrijven over de soort, dan rijst terstond de gedachte bij mij op: het is vergeefsche moeite, want men zal er toch niet naar doenl Immers zij die er zich mee bemoeien wor den voor dwazen uitgekreten, althans zoo is het gesteld in vele roomsche kringen, zelfs daar, waar men verstandiger oordeel mocht verwachten. Zoo ken ik verschillende pas toors en kapelaans, en vooraanstaande ka tholieken, die voor de tegenwoordige sportbe- weging niet anders over hebben dan een min achtend schouderophalen. Ze lachen er mee, als men in ernst soreekt over de noodzake lijkheid der roomsche sportorganisatie. En toch wil ik die gedachte van mij af zet ten en dien spotlach andermaal te trotseeren, om dat het een uitgemaakte zaak is, dat de sport organisatie voor de katholieken op principi- celen grondslag een absolute noodzakelijkheid is, en ik zou wel eens een 18 karaats katho liek willen zien, die in ernst kan beweren, dat dit niet waar zou zijn. Er zijn anderen, die dit dan ook wel toegeven, omdat ze er ook niet voor. en voor het uiterlijk heeft hel dan nog den schijn alsof ze er legen zijn. Gevolg hiervan is, dat degenen die er voor werken moeten, honeloos alleen slaan, om dat ze missen den moreelen steun en daar door ook de geldelijke hulp van verre weg het grootste gedeeile onzer katholieken. Toen de sportbeweging gefundeerd wrard op roomschen grondslag en de bisschoppen de statuten keurden, hadden pile katholieken terstond en overal moeten klaar staan, wan neer hun hulp gevraagd werd. Daarom richt ik mii nu meer bijzonder lol de ouders van diegenen, die. op wat voor wijze dan ook, aan sport doen; zij zijn er ten minste direkt bij geïnteresseerd. Ik herinner die ouders aan hun duren plicht van opvoeding, waaronder vooral behoort de verzorging van de geestelijke belangen hunner kinderen: en ik noem het onverantwoord, als öen vader of moeder het goed vindt. dat hun Koon of dochter zich aansluit bij een neutrale sportclub. Ik zal ook zeggen waarom, wanl velen schijnen het nog altijd niet le begrijpen, en men verwacht van zijn kinderen meer kracht in geloof en zeden, dan ze redelijker W'ijze kunnen verwachten. Wij hebben toch zeker in de Catechismus geleerd, dat een al te gemeenzamen omgang met andersdenkenden moet vermeden worden. De reden daarvan is hierin gelegen, dat een niet-katholick nu eenmaal op een ander stand punt staat, van andere beginselen uilgaat dan wij. Dat is misschien niet ziin schuld, en ik maak er dien andersdenkende geen verwijt van, maar conslateer alleen het feit: hij denkt anders dan ik. En dat anders denken is niet over een of ander ondergeschikt punt, maar gaat over de grondslagen van het leven, over de verhouding tot God en tot de wellen van God. Wanneer men nu al te gemeenzaam met zoo iemand omgaat, loopt men gevaar, als men niet heel sterk in ziin schoenen staat, om schade te lijden in zijn geloof of in zjjn zeden, en op dat stuk van zaken kan het niet de minste schade liiden. want het is schade aan de zaak van God en de onsterfelijke ziel. Wanneer men nu deze eenvoudige waar heid toepast op de soort, dan zal men moeten toegeven, dat een al te gemeenzame omgang met andersdenken daar heel gemakkelijk kaai voorkomen. Bekend is de zoogenaamde club liefde; ze hangen als klitlen aan elkaar. Be denk daarbij, dat verreweg,het meerendeel der genen, die aan sport doeri. in een gevaarlijken leertijd zijn, een leeftijd vol ideakn, maar die ook gemakkelijk krachtige ideeën van ande ren overneemt. Duideliik moet het dus zijn voor ieder verstandig denkend mensch, dat het lid zijn eener niet roomsche sportclub voor zijn zoon of dochler een groot, en zeer ernstig gevaar meebrengt voor het geloof en de zeden. En nu is toch zeker iedere vader en moeder in geweten verolicht. waar hij kan, die gevaren van zijn kind verwijderd te hou den, en het dus te verbieden lid te zijn eener niet roomsche sporivereeniging. Was er nu in het roomsche kamp niet iels dergelijks te vinden, dan was er misschien nog eenige reden van iets door de vingers te zien; ik zeg misschien want ik geloof dat het wel zóó gevaarlijk is. dat dan de ouders een voudig weg hun zoon of dochter het „aan sport doen" maar moesten verbieden. Maar er is in het roomsche kamp overvloed van gelegenheid voor alle takken van sport in roomsche clubs te beoefenen, want zij die het groote belang in dezen hebben begrepen, zor gen daar wel voor. De ouders kunnen zich er dus nooit uitpra ten en zijn voor hun geweten niet verant woord, zoolang ze hun kinderen laten in een niet roomsche sportclub. Men kome hier niet aan met het onnoozele praatje: „maar mijn jongen wil niet anders." want de kinderen, ook de grooten, hebben niels te willen, dan datgene wat hun ouders willen: zoo althans moet ge ze hebben opgevoed, als uw opvoe ding deugdelijk was. Maar Iaat ik eenige gevaren met name noe men: Daar is vooreerst de schending van Zoo- dag: de neutrale, niet roomsche vcreeniging heeft geen enkele reden oo zich, om op Zon en Feestdagen als het tiid is voor Mis hooren, geen oefeningen te houden, geen excursies te maken, wandeltochten te organiseeren of voet balmatchen uit te schrijven. En het is dan ook een feit, dat dergelijke dingen op Zon dagmorgen in het neutrale kamp geschieden. Let maar od. Vervolgens is daar in den omgang met niel-kalholiekenhet gesprek. Een katholiek noemt bijv. vloeken, kwaad: doet een niet- katholiek dat ook altiid? een katholiek leert met eerbied te spreken over God, en zijn ouders en 't gezag! doet «en andersdenkende dat ook'? En wat zal ik zeggen van onkuische taal en lage gemeenheden? Een katholiek leert, dat dat zondig is. Die andere ook? Hierbij moet en wil ik wat anders noemen: de opvatting van zedelijkheid. Een katholiek leert, dat iedere onzedige handeling zonde is, een groote zonde: maar onder niel-katho lieken zijn er altijd zeer velen, die beweren, dat het heelemaal seen zonde is aan zijn natuurlijke driflen toe te geven. Of is hel geen in Haarlem voorgekomen feit, dat in een neutrale sportclub vergadering van de 82 stemmen, er 40 werden uitgebracht ten gun ste van personen, die zich absoluut misdra gen hadden op zedelijk gebied len opzichte van jongere jongens dier club? Men ziet, dat 11? goed ben ingelicht: ook weet ik positief dcét van die dlub verschillende katholieke jongens lid zijn. Is dat geen schande? Dit feit is nu bekend geworden: wie weet wat er nog meer schuilt, ofschoon we niet mogen insinueeren: maar wel mogen we zeggen, dat een dergelijk exces niet anders is, dan het gevolg van het oo 'een ander standpunt staan dan wij. als katholieken, die dergelijke din gen kwaad noemen, als zonde beschouwen. Er is nog meer. Gewoonlijk zijn de oudere jongens ook vergezeld van. of worden nage- loopen door meisjes, soms ook niet al te be hoorlijke. Voelt een roomsche vader en moe der niet, welk gevaar hier ligt voor een ge mengde verkeering met al <ic ellende en haar gevolgen? En als ge me niet gelooft, gaat dan maar eens zien naar een voetbal match. O, ik weet wel dat we de jongelui niet behoeven oo te sluiten, maar ze moed willig op gevaarlijke wijze met elkaar in ken nis brengen is verboden Let dan ook eens. nu we toch over meis jes spreken, oo de m.i. onbehoorlijke en on vrouwelijke kieeding van de gymnaste in som mige niet-katholieke clubs. Is dat soms geen gevaar voor uw dochter, dat ze haar schaam tegevoel inboet; en is het geen verleiding voor de jongens daarnaar te moeten ziqn? Het lust mij niet verder over uit te weiden, maar men moet begrijpen, dat als men op een an der dan het katholieke standpunt staat, men heel gemakkelijk dingen doel. die voor ons een ergernis ziin. En zoo is er nog meer. Men spreekt van sporlonlaarding, en dan heeft men op het oog het dwaze voetbalge- doe; ik zeg het „dwaze", want niet de voet balsport is uit den booze: als bet maar sport blijft. Maar nu is het iuist de neutrale «sport beweging, van welke gezegd wordt door de neutrale pers, dat ze 'n geldjagerij is geworden, en daarvoor moeien wii katholieken onze menschen behoeden, maar ze leeren, aan sport te doen. En zoolang de leiding bij ons in han den is van onze priesters behoeven we voor ontaarding nitet bang le zijn. Integendeel, dan zal het opvoedkundige der sport tot zijn recht komen. Hel begint de echte sportliefhebbers in het neutrale kamp dan ook te verdrieten, en zij vormen de „Nederiandsche Corinthius' al leen zij kunnen lid worden, die uitgenoodigd worden. Het zijn de sporlamateurs. Ik wil dit standpunt niet voor miin rekening nemen, en zou nog heel wat over le zeggen zijn, maar het teekent den toestand. Het zal echter nooit noodig zijn om ook Roomsche Corinthius oo le richten, omdat bij ons die malle excessen niet zullen voorkomen, lenminsle niet volgens onze statuten. Ouders let op uw zaak. n.l. in dezen: de godsdienstig en zedelijke opvoeding van uw kind en houdt ze af van de neutrale beweging. En gij ouders, die in de maatschappij een heter gesitueerde positie inneemt: denkt toch niet, dat het voornaam staat als uw zoon of dochter lid is van een neutrale sportclub; maar geeft git iuist het voorbeeld door de roomsche sport te steunen door donateurschap en door het lidmaatschap uwer kinderen. Het geld dat ge geeft aan de neutrale beweging, noem ik aan de Roomsche ontstolen. Ouders, waakt over uwe kinderen, die aan sport willen doen. en staat het hun niet toe, dan in roomsche clubs. En gij alien, die deze regelen gelezen hebt, wijst niet af van uw deur een ernstig man, die vraagt om uw steun voor de Roomsche Sportbeweging. JAN VAN HAARLEM. 17 December 1922 Sociëteit „St. Bavo" Esoeranto 8 uur Vrouwenbond 8 uur Bouwvakbontd half 8 Telegraaf half 9. Hanzegebouw, Jacobiineslraat 19 Cursus in Economie half 9 Cursus Boekhouden half 9. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uiigen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlecnbibliothcek Jani- itraat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half S9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Vorig bedrag 84.55. P. H. uit boetvaardigheid 2.50; M. f 1; Hoop op uitkomst 0.50; N. N. f 1.25; O. V 1; v. S. le Velp 5; A. M. D. G. 2; „de eerste der 300 abonnés" f 2.50; G. 7850 Mk; en 25000 Kr.; 4000 Kr. van Klein Jantje; J. of Z. v. K. 5; B. ter navolging 1.50: E. le Overveen 10; A. R. le Nieuw Vennep f 1; N. N. 2.50; ter intentie an het H. Hart 5000 Mk; een onbekende 1; N N. 0.50; N. N. 1; J. O. f 5; H. f 0.50; V. B. 2.50 Den gevers hartelijk dank, ook voor hel goede voorbeeld. Maar U ziet wel, 300 zijn er nog niet. Wanneer komt de bijdrage van die anderen? Behoort U daar ook niet bij, le zer? En hebt U niets over (is het geen 5 gul den, dan wat minder) voor een ineenvallende parochiekerk en hare noodlijdende Geestelij ken?, Men schrijft ons: Wat is het toch heerlijk met geestdriftige menschen een of ander goed werk te onder nemen. Dit dacht ik. toen we op 23 Nov. j.l. onze eerste biieenkomst hadden met den „Missie-Naaikrans''. Prettige opkomst van een 30-tal goedgezinde vrouwen, die gloorden van goed voor het nieuwe werk! We bespraken en regelden de zaken, om alles od de beste wijze voor elkaar te krijgen; wat de een niet wist, dat wist de ander, en het was meer dan aan genaam, om voor zoo'n gezellig groepje als leidster op te treden. Besloten werden vooral 2 zaken: 1. Dat we in 't begin alléén zouden werken voor de Reinilda-Stichting van de heidekinderljes van Paha aan Gennitha. 2. Dat we op onze groote ledenvergadering van 21 December een kleine tentoonstelling zouden organiseeren van wat er in de eerste maand reeds afgewerkt was. U riet, dat deze ..Missie-Naaikrans" schitte rend werk belooft te worden voor de „Missie", te oordeeien naar het succes van den eersten avond; er waren vooral véél naaisters, maar weinig goed; alles wat we hadden is op geknipt aan hemdjes en broekjes. Dus Roomsche vrouwen van Haarlem (Room sche firma's) kijkt uw kasten eens na, en strijkt uw hand eens over uw hart en gedenkt onze leege kas. Alles is welkom! Mevrouw Reekers, Oran jestraat 19 en 17 wil gaarne alles in ontvangst nemen wat het Kerstkindje „voor de arme Hei- denkindertjes'' jn geld of goed zal brengen. Ook goed, dat vermaakt kan worden, kunnen we gebruiken, er zijn honderden rappe vingers, die van oud nieuw kunnen maken. Wij hopen dat Donderdag '21 Dec. de groote zaal in de Bavo te klein zal ziin!! We weten dat onze H. Eerw. Plebaan dan zal spreken over „Het Geestelijk. Leven der Vrouw." Deze vergadering behoeft dus, geen aanbeveling. Op Donderdag en Vrijdag 21 en 22 Dec. geeft de Bussumsche Oratoriumvereeniging een opvoering van het Oratorium Die Jahreszeiten in het gebouw „Concordia" le Bussum. Daarbij zal onze Haarlemsche Orkestver- ccnigjng haar medeweiking verleenen. (Vervolg.) Om 2 uur werd de vergadering heropend. Aan de orde was dan allereerst het vol gende voorstel; ingediend door de afd. Sas- senheim. Deze afd. stelde voor, de bevoegdheid van het Scheidsgerecht uit te breiden, zoodat be halve geschillen omtrent koop en verkoop, ook andere op het vak betrekking hebben de geschillen, bijv. omtrent huur, ziekte, transport e.d. kunnen wordenbehandeld. Het Hoofdbestuur stelde voor, deze kwestie, welke ingewikkelder is, dan zij lijkt, thans wel te bespreken, maar de beslissing over de daaruit eventueel voorkomende slatutenwijziging lot de volgende vergadering aan te houden. Door verschillende afdeelingen werden in lichtingen gevraagd, waarop de heer mr. P. Tjeenk Willink, voorzitter van het scheids gerecht, een korte uiteenzetting gaf. De vergadering sprak zich uit voor verrui ming van de bevoegdheden van het scheids gerecht. Conform het voorstel van het Hoofdbestuur werd verder besloten. De afd. Lisse stelde voor, aan art. 11 van het Reglement, bedoeld bij art. 34b, der slatuten (scheidsgerecht) de volgende bepa ling toe ie voegen: „Slechts in zaken, waai de juridische kant sterk op den voorgrond treedt, kan toelichting namens partijen door rechtsgeleerden worden toegestaan. Deze rechtsgeleerden mogen echter niet in eeniger- Iei vorm aan het scheidsgerecht verbonden zijn." Hierbij was tevens aan de orde cdn motie Sassenheim, behelzende, dat het hoofdbe stuur bevorderd, dat juridisch pleiten door rechtskundige hulp buitengesloten zij. Het hoofdbestuur stelde voor deze zaak te bespreken, opdat het, rekening houdend met het gesprokene, de aangelegenheid met het scheidsgerecht kan overleggen. Een defi nitieve behandeling van deze zaak wilde het echter uitstellen tot een volgende Algemeene Vergadering. Een minderheid in het Hoofdbestuur ont raadde aanneming van het voorstel Lisse. Nog verscheidene andere afdeelingen voerden het woord, welke zich alle tegen ju ridische inmenging uitspraken. Mr. Tjeenk Willink zetle uiteen, dat het scheidsgerecht in het algemeen er niet voor voelt, de advocaten der verschillende par tijen te hooren. Het zou het echter betreu ren, indien de vergadering zich uitsprak, dat nooit juridische bijstand aan partijen zou mogen verleend worden. In bijzondere ge vallen kan het noodig zijn voor een juiste vestiging van het oordeel van het scheids gerecht de advocaten der partijen te hooren. Overeenkomstig het voorstel van het Hoofdbestuur wordt dan besloten. Hierna wordt de begrooting voor 1923 be handeld, sluitende in inkomsten en uitgaven mei een bedrag van 25,825. De begrooling wordt goedgekeurd zooals zij door het hoofdbestuur was vastgesteld. Hierna memoreerde de voorzitter, wat de heer Vlasveld, voorzitter van de afd. Sas senheim gedaan heeft, om zijn afdeeling tot bloei te brengen, 38 jaar lang is hij als zoodanig werkzaam gewest en nu hij thans heengaat is een woord van lof ook van deze plaats, aldus spr„ alleszins op zijn plaats. Dan brengt spiv nog woorden van dank aan de afgetreden hoofdbestuursleden, waarna de vergadering gesloten wordt. Zwijntjes jager en gros. Gistermiddag) stond voor de Arrondisse mentsrechtbank terecht de 43 jarige koopman A. v. d. V., zonder vaste woonplaats, gedeti neerd voor een ander feit. Betel, wordt beschuldigd in het begin van het vorige en gedurende dit iaar een groot aan tal rijwielen tc hebben gestolen van verschei dene personen uit den omtrek van Haarlem, soms met 4 tegelijk, welke hij gewoonlijk in Hilversum op veilingen verkocht. De beklaagde bekent en uit de verhooren blijkt overtuigend genoeg de vermissing, ter wijl de meeste riiwielen door de eigenaars zijn herkend. Bekl. heeft met het leven een haiden strijd te voeren gehad, maar de Officier meent toch, tegen iemand, die een geheele streek on veilig maakte door ziin diefstallen, een flinke straf' te moeten eischen. Rekening houdend met nog andere veroor- deelingen requireert de Officier 2 jaar ge vangenisstraf. Mr. AH Cohen wijt de grootste schuld aan de ouders, die bekl. zoowel in zijn jeugd ais later, toen hij een huwelijk gesloten had, dat hun niet aanstond, verwaarloosd hebben, en in zijn ongelukkige omstandigheden, die onafhan kelijk waren van zijn schuld, geen hand naar hem hebben uitgestoken. Pleiter roept daarom de clementie der rechtbank voor beklaagde in. Not7 meer zwijntjes jagers. Th. N. 21-jarig schilder te Haarlem en H. A. K. 23 jarig los werkman te Utrecht waren in den nacht van 24 op 25 September te Beem- ster, waar N. door het openstaande raampje de schuur van L. M.. landbouwer aldaar, bin nen klom en de deur voor K. opende, waar na zij zich met twee rijwielen uit de voeten maakten. Beiden bekennen. De Officier edscht tegen elk 9 maanden on der aftrek van preventief. De verdediger. Mr. v. d Goot wijst er op, hoe zij tot hun diefstal kwamen door brood gebrek en roept de clementie in voor deze jonge lieden. Oplichter. J. D„ 26 jarig varensgezel te Nijmegen slapte op 14 October naar J. W. E. te Zaan dam, waar hij zich aandiende als adjunct- Directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland," en E. een betrekking aanbood als motor-schip- per tegen f 50 per week. E. moest echter f 100 borg storten, maar toen hii slechts f 50 had, stelde D. zich heel genereus daar voorloopig mee content: de rest zou hii later wel brijgen. In dezelfde kwaliteit Mende hij zich op 31 October te Beverwijk bii W. J. V. wien hij voorstelde voor ges. onliike rekening han del te gaan drijven; en oen-oog V., tot afgifte van 260. i Beklaagde bekent volledig en de Officier cischt tegen hem, daar hii van oplichting een beroep maakt en zelfs werkeloozen van hun laatste spaarpenningen berooft, een gevangenis straf van 1 jaar cn zes maanden. Heling P. M. 1e Haarlem had in Juli bij A. v. K. een rijwiel gekocht voor 15. dat door dezen ge stolen was. Hij verkocht het later voor f 30 aan F. G. K. Daar Ixkl. tegenover K. een leugen had ge bruikt om de herkomst van het rijwiel le ver klaren, en blijkbaar de eigenlijke waarde van het rijwiel, die een f 60 bedroeg, kende, lijkt het den Officier bewezen, dat hij hier met op zettelijke heling le doen heeft. Geëischt wordt een gevangenisstraf van 4 maanden. Andermaal heting. J. v. d. B. wordt eveneens beschuldigd van heling van verschillende van diefstal afkoin- slige goederen, door ziine vrouw van mej. P. S. gekocht welke goederen oo de Botermarkt weer door hem verkocht zijn. De Officier vraagt vrijspraak. Derdemaal heling. A. J. v. d. B. 34 jarig koopman, wordt be schuldigd, begin Juli goederen van diefstal af komstig gekocht Ie hebben van v. H. Dien zelfden dag heeft hij de goederen verkocht aan een anderen koopman, en voor veel hoogeren prijs. Ook voor dezen vraagt de Officier vrijspraak. Iti alle zaken van heden wordt 28 December uitspraak gedaan. Geveild is een Heerenhuis en diverse per ceelen Weiland in het Algemeen Verkooplo kaal op Maandag 18 December. Ten overstaan van Notaris van NIEKERK. No. la. Een Heerenhuis en Erf, genaamd „Villa Maria" te Overveen aan den Zijhveg no. 53, groot 3 Aren 29 c.A. Opbod 15390, Mr. Meijlink q.q. Ten overstaan van Notarissen BERTLING cn WOLZAK. Nos. 111. Diverse perceelen Wei- en Hooi land, gelegen in den Waarderpolder onder de gemeente Haarleminerliede en Spaarnwoude te veilen als volgt: De perceelen 1-—8 niet geveild No, 9. Een perceel Wei- en Hooiland, ge legen aan den Ouden Spaamdammei weg. Opbod 9175. A. G. Wallekers. No. 10. Een perceel Wei- en Hooiland, ge legen achter hel voorgaande perceel, groot 2 H.A. 25 A. 90 c.A. Opbod 6000. J. J. Jacques. No. 11. Een perceel Wei- en Hooiland en een perceeltje Rietland, gelegen achter het voorgaande perceel, te samen groot 2 H.A. 65 A. 82 c,A. Opbod 7625. J. J. Jacques. In het wachtlokaal van het Rijksbelasting- kantoor hebben Zaterdagmiddag in. een gezel lige bijeenkomst van rijksambtenaren de hec- ren Louis C. J. Poope. assistent-ambtenaar, afscheid van hun collega's genomen. De heer Nicolaï sprak de scheidenden op hartelijke en waardeerende wijze toe, waarbij hij hun vele verdiensten in het licht stelde. Nadat de heer Voldman eenige geschenken had overhandigd, bedankten de beide vertrek kende ambtenaren voor de hun bewezen vrien delijke hulde. Daarna bleef men nog eenigen tijtd aange naam biieen. Door de afdeelingen. aangesloten bij de V rijzinnig-Democralische Slatenkieskringen Haarlem, Velsen en Weesp, zijn de volgtyide candidaien gesteld, in alohabefische volgorde gerangschikt: W. B van Aken te Naarden; mevr. Avis-Dckker te Beverwijk; A. G. Boes te Haarlem: E. W. Goedhart te Haarlem; P. Grcenhart te Naarden: mei. Meta Hugenholtz le Haarlem: J. C. Kruisweg te Bussum; II. van Leeuwen, te Schoten (aftr.); J. Over Azn„ te Haarlem: J. F. H. Pruschen^ te Schoten; P. J. van Ravesteyn te Hilversum: m:r. M. Slingen- be.rg te Haarlem en mevr. W. J. Vromans Rit, te Schoten. Vóór Zaterdag 20 Januari a.s. zal onder de leden der afdeelingen oen referendum worden gehouden ter vaststelling van de plaatsen op de definitieve Hist. P olitieb rancards. In den gemeenteraad van Bloemendaal moet Donderdag vastgesteld worden een reglement voor het gebruik der politie-branrards. Tot op heden machten de polifie-brancards in die gemeente niet gebruikt worden voor het vervoeren van gewonde personen, die niet op den openbaren weg een ongeval hadden bekomen. Onlangs is hel gebeurd, dat iemand op particulier terrein, eenige meiers vanaf den openbaren weg gelegen, een plotselinge ziek te overviel, welke direct vervoer per brancard noodzakelijk maakte. Een parjicu- liere brancard was niet onmiddellijk te krij gen, waarom een politie-brancnrd gevraagd werd. De boodschapper werd echter terug ge stuurd, hij kon den brancard niet krijgen De behandelende geneesheer is er foen zelf op af gegaan en na veel moeite kreeg hij den brancard Ier zijner beschikking. Dit geval werd in een der laatste raadszittingen aan gehaald-ais illustratie van de onzinnige be paling voor het gebruik van den politie-bran card. Thans wordt door hef nieuwe regle ment die bepaling gelukkig weg genomen, want voorlaan zal de polifie-brancard ook ge bruikt kunnen worden, „in gevallen, waarin het vervoer van den patiënt onmiddellijk moet p"aats liebbén en uitstel voor hem na- deelige gevolgen zou kunnen hebben, terwijl een ander bruikbaar vervoermiddel niet tijdig beschikbaar is. Een en ander ter heoordoe- ling van den Commissaris van Politie en na advies van een geneesheer." Er is natuurlijk alles voor le zeggen, dal de verkeerde bepaling te niet gedaan wordt, maar wel mag liet eenigszins bevreemden, dat dit ook weer reglementair moet geregeld wor den. „Om misbruik tegen le gaan," zal mis schien gezegd worden, want in de bedoelde raadszitting werd ook opgemerkt, dat al gauw misbruik gemaakt zou worden van hel gebruik der polilie-brancards, als men van de beslaande regeling afweek. Maar zouden de behandelende geneesheer en de commissaris van politie te zamen niet mans genoeg ge weest zijn, om de excessen, mogelijk voort vloeiende uit een mildere toepassing der be paling, tegen tc gaan? Wat worden we toch „be-maszregelt"! Zijn we dan inderdaad zulke kinderen?. Door onbekenden is in een tuin aan het Kleverpark een hulstboompje afgezaagd en meegenomen. Gisteravond ongeveer haii ,s in het Kc- naupaik de 16-jarige dochter van den heer de B„ wonende Verspronckweg, die met haar vader liep te wandelen, door een onbekende bij de keel gegrepen. Zij gaf haar aanvaller een slomp, waarna deze on de vlucht sloeg. Do poli lie doel onderzoek. Omstreeks 6 uur gisteravond werd door een hoofdagent bemerkt, dat ingebroken werd in het onbewoonde perceel van den heer C. aan het Kenaupark. Hii telefoneerde om assistentie, waarop eenige rechercheurs od onderzoek uit gingen.' Bij dit onderzoek bleek in het perceel aanwezig le zijn de 32-jarige biqrbotteiaars- knecht D. H. M., gedomiciüeerd te Ede. Hij verklaarde ingebroken 1e hebben, met het doel, koper en zink te ontvreemden, van welke me talen reeds een partijtje gereed lag, om mee te nemen. M. is voorloopig in verzekerde be waring gesteld. Door H. K„ wonende te Heemstede, is aan gifte gedaan, dat hij gisteravond op het Spaar- ne door een onbekend nersoon is mishandeld. Deze heeft hem niet een mes in de linkerhand gesloken en met een hamer on het hoofd ge slagen. De zaak wordt onderzocht. Voor de Oostenrijksche priesters een aantal coupons, gezamenlijke waarde 625 kronen. Voor de Duitsche Priesters van J. N. f 1. Voor de Weensche Priesters van N. K. f 2.50 Voor de verzending van aardappelen f 1.50. Mejuffrouw de Wed. H. rugt, herdenkt den 6rkn Januari de dag, waarop zij vóór 40 jaar benoemd werd tot stovenzetster in de Groote of St. Bavokerk alhier. Daar zij in deze betrekking zeer bemind is, zal deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Wanneer huurders van huuTcommissie of kantonrechter uitstel krijgen van ontruiming der woning, is dit gewoonlijk niet naar den zin van den eigenaar. Gewoonlijk nemen rij dan lot piagerijen hun toevlucht, om aldus den huurder weg te krijgen. Dezer .dagen is dit weer eens gebleken. Een onderhuurder was eigenaar van 'het perceel geworden en wilde de huurders nu weg hebben. Hii sloot een ge deelte van het huis af, zoodat de dochter des avonds niet meer haar slaapkamer kon berei ken. Een daad, welke wel bii niemand goed keuring zal verkrijgen. BLIND-SEANCE VAN Mr. RéH. In „de Kroon" gaf Réti gisteren een blind- séance. Nadat door den voorzitter, den heer van Bark, meester Réti met een welkomst groet was ontvangen, begon deze om half negen zijn Windspel seance tegen 10 borden. Meester Réti is Riet blind, maar speelt hier 10 partijen schaak, zonder zelfs een van de borden of spelers te zien. De séance had dan ook zeer de aandacht getrokken van alle schaakvrienden en een 70- lal belangstellenden volgden nieuwsgierig den gang van zaken. En zeer tot eer van het edele schaakspel schijnen langzamerhand de dames ook meer aan dil spel tc gaan doen, want onder de bezoekers was er ook een 6-tal van het schoone geslacht, waarvan er een paar blijk gaven, het spel ook goed te kennen Onder de aanwezigen merkten wij verder op: Mr. Oskam, vice voorzitter van den Ned. Schaakbond, Masc.. Euwe. den schaakkampi oen van Nederland en Joh. Nieuwjaar, oud serrelaris van den Ned. Schaakbond. Terwijl hef spel in gang was met meester Réti, vingen in de andere helft van de ruime bovenzaal van de Kroon, die even afgeschei den werd met een gordijn. Mr. Oskam, Euwe en Hnrtz aan. met een partij simultaan te gen 10 spelers, waaran de uitslag verliep in 7V> gewonnen en 2% verloren. Nadat Meester Réti onafgebroken gespeeld had. zijn spel was meer dan sterk, ja mees terlijk, eindigde hij om kwart voor een de laatste partij. Van de 10 spelers had er niet één kunnen winnen, twee partijen werden remise, nl van de heeren F. van Aken en ten Have Ook deze spelers verdienen een pluimpje voor hun keurig spel. Op hartelijke wiize vertolkte de voorzitter van de Haarlem- sche Schaakereeniging den dank van alle aan wezigen voor Réti's spel en besloot met een tot weerziens. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NEDER LANDS C.HE DAMBOND. De „Haarleinsche Damclub" speelt gelijk tegen het „Vereenigd Amsterdamsch Dam- genootechap". Zondag j.l. speelde het eerste tiental der „Haarlenische Damclub" voor de hoofdklasse competitie van den Nederlandsehen Dambond te Amsterdam tegen het eerste tiental van het „Vereenigd Amsterdamsch Damganoot- schap". D eAmnterdaimners kwamen geheel vol ledig op, terwijl de Haarlemmers een in valler hadden voor den heer J. Siegerist Na een spannenden strijd van ruim 5 uren eindigde deze wedstrijd in een ge lijk spel. Deze uitslag is voor de Haarlemmers een fraaie prestatie, aangezien het „V. A. D." dit jaar over een geduchte ploeg beschikt (o.a. spelen in dit tiental mede: de ex- kampioen van Nederland Damme, Mr. Herm. de Jongh, bekcfnd uit het Intern, tournooi te Marseille), Mr. A. Visser, Mr. I. J.' de Jong en M. A. Have, Kampioen van Am sterdam). De gedetailleerde uitslag volgt hieronder: „Vereenigd Amsterdamsch Damgenootschap" I.„Haarlemsche Damclub" I. Amsterdam. Haarlem. 1. A. K. W. DammeH. G. Teunisse 11 2. M. A. HayeP. J. van Dartelen 11 3. H. de JonghJ. Wl v. Dartelen 20 4. I. J. de JongP. J. Eype 20 5. A. VisserW. van Daalen 11 6. M. WijnbergAebe de Jong 02 7. A. van 't SchipJ. van Looy 20 8. G. C. WisemanW. J. Teunisse 02 9. W, PieksmaF. A. Berkemeier 11 10. H. J. HanewaldS. M- Mons 02 Totaal; 1010 Een abonné stelt ons de vraag waarom het nu eigenlijk voor de verkiezing van oe Provinciale Slaten, met name van Noord- Holland, zoo noodig is Roomsch-Katholieken, Anti-Revolutionairen en Christel.-Historischen te verkiezen boven Socialisten, Vrijheidsbon- ders, Communisten enz. Niet dat ik van plan ben nu een niet-R. K. te stemmen, schrijft hij, ik stem R.K. om principieele rede nen, maar zijn er ook malerieele voordeelen aan te wijzen, die een Roomsch-KalihoUek, A.-R. of Christ.-Hist, in de Stalen verkies lijker maken boven een socialist. On deze vraag volledig te bea#woorden heb ik meer ruimte noodig dan onder een „Damiaatje" geboden wordt, en ik w\ dat dan ook wel dben in een uitvoerig artikel, doch geer in 't kort mag ik wel op eenige tastbare voordeelen wijzen, die een rechtsch bestuur boven een socialistisch beheer moeien deen verkiezen. De belastingen zijn in Noord-Holland boog. Heel, heel wat hooger dan in Zuid-Holland. Maar dat is niet de schuld van de rechtsche Statenfracties. Zij regeeren niet de Provin cie. De Provincie wordt geregeerd door de linkerpartijen en laat ik het er ronduit bij zeggen, de linkerparlijen laten hel voelen ook, dat zij de baas zijn. Dat de belastingen en de schuldenlast hoog zijn, mag niet geweien worden aan rechlsche Statenmenschen. Dat is eenvoudig het gevolg van het linksche beheer, maar wèl is aan de Rechtsche Statenfracties te danken dat de schulden en belastingen niet nog hooger zijn. De rechtsche fracties hebben zich gedu rende deze heele vierjarige periode met hand en tand verzet tegen de zich steeds uitbrei dende overheidsbemoeiing van de Provin cie. Vooral de heer Bomans is op verdienste lijke wijze daartegen te velde gelrokken. Werd de debacle van het P. E. N. door ser- rcweg ,1e meesten der linksche heeren nog vergoelijkend goedgepraat, door de rechterzijde vooral werd het P. E. N. naar waarde ge hekeld Daarbij werd het Provinciaal Bestuur gewaarschuwd voor eenzelfden gang van za ken bij het waterleidingbedrijf; bij de geldx- verslindende krankzinnigengestichten enz. Er werd eenvoudig stemming gemaakt tegen tie uitbreiding der overheidsbemoeiing. Had men de heeren gesteund, de Provincie zou thans o.m. rijk zijn geweest een duur Provinciaal Krankzinnigengesticht in aanbouw nabij Hilversum, met al den geldelijken na sleep daaraan verbonden. Terecht 'verwees men naar de veel goedkoooere verpleging :n particuliere gestichten. W. zouden gehad heb ben of krijgen eigen provinciale koloniebuizen, eigen sanatoria voor tuberculozen. eigen zie kenhuizen in tal van gemeenten, een medische dienst wellicht. Allemaal heel nuttige zaken, maar die evengoed en beter en goedkooper aan particulier initiatief kunnen worden overge laten. En die de Provincie ontzaglijk veel geld zouden hebben gekost Onze rechtsche statenfracties zijn een rem geweest op een verderfeliiken weg, die de Provincie bewandelde: den duren, slechten Slaals-socialistischen weg. Een ieder moge uit dit simpele voorbeeld zien hoe noodig het is. vooral in Noordhol'and, dat de Amsterdammers, we bedoelen dat de Amsterdamsche geest, uit de provinciale leiding worde gekegeld. Het eenig noodige daarvoor is een rechlsche overwinning. Barometerstand 745. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut le De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 December Hoogste barometerstand 760.1 m, M. te Nernoesand. Laagste barometerstand 724.5 m. M. te Stomowav: Verwachting van den avond van 19 tol den avond van 20 Dec. Matige tot krachligc. later afnemende Zuid westelijke tot Westelijke wind zwaarbewolkt of betrokken later opklarend aanvankelijk nog re genbuien en zelfde teftmeratuur. Vorig bedrag f 6.00 Van M. f 1.00 Van Moeder en dochter f 1.00 In 't geheel ontvangen f 8.00 Bij Koninklijk besluit is aan J. C. Looijen te Haarlem, op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1923, eervol ontslag ver leend als bureelambtenaar van den Rijks waterstaat der lstè klasse. Voor 't examen Boekhouden „Mercu- rius" en „Vereeniging san Leeraren" slaagde mej. L. M. Biezenaar, alhier. „Prins Hendrik" is de naam van een nieusve Hyacinth, die een aanwinst van be- Ieekenis belooft te worden, te meer, omdat de gele kleur onder deze bolgewassen nog niet bijzonder rijk aan variatie is. De ver scheidenheid Yellow Hammer is ook geel bloeiende, maar „Prins Hendrik" is beier; dc nagels van deze variëteit zijn dieper geel. Waarschijnlijk zal „Prins Hendrik" op de Kerstmis-tentoonstelling aanwezig zijn, die van 2326 December a.s. te Haarlem gehou den wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1