LAATSTE NIEUWS 61KNEHUHDSGH HISUWS. t/ereeniglng van Prov. Statenleden. De Arbeidsgeschillenwet en de Stoomwet. Geen Nieuwjaarsreceptie. Tweede Kamer. Uit onze West. SE^SfSaS KIEUWS. Inbraak te 's Hage. Aanvaring. Brand te Wormer. Overreden en gedood. Waarschuwing. Diefstal op schepen. Jenever-installatie ontdekt. Een dynamiefaanslag te Kerkrade. Gokkend Den Haag. KORTE BERICHTEN. Een honderdjarige. Dieven uitgebroken. mm EN VLOOT. Beperking aantal hoofdofficieren. KUNST EK KENNIS. Een Jan van Eijck in het MaurJtshuis. Fotograïeeren bij kunstlicht. Pf3fiADU>02£ TELEFOOWr^V v; 'Sï mr: TELEGRAMMEN. Amerika en de leening van Duitsch land. De Conferentie te Lausanne. Verklaring van Reoef bei. De Weichsel-kwestie. Opper-Silezië. Ierland. Sarah Bernhardt. Fascisme in Hongarije. De crisis in Polen. leende aan de woorden, die aan de over zijde gesproken werden. Hij begon te schrijven. In de groote zaal werd het drukker en drukker. Dienstmeid en kelner hadden overvloed van werk. Terwijl Ovide-zijn brief eindigde stond de meid aan een tfeitje bij het kabinet, waaraan twee manen en een vrouw ge zeten waren. „Madame vraagt," sprak zij. „of gij ook zin hebt te teekenen „Waarop zouden wij teekenen vroeg een der personen. „Op de lijst voor het feestelijk diner." „Wat is er dan te doen „Weet gij dat niet „Wel neen! Wat zouden wij weten?' „Wel, wij allen te zamen bieden moeder Lise aanstaanden Donderdag een "diner aan om het gelukkig toeval te vieren, dat haar in de Git-le-Coeurstraat bij het nedervallen der stelling gespaard heeft." Indien de bliksem eensklaps het tafeltje verbrijzeld had, waaraan Ovide wqs ge zeten, dan zou hij daar wellicht niet zoo van verschrokken zijn als thans het geval was. Zoo wit als een linnen doek en be vend als een riet sprong hij op, ten prooi aan de grootste ontsteltenis,' „Ja," antwoordde de vrouto die in gezelschap der twee mannne aan het tafeltje gezeten was, „wij wisten ook reeds, dat de goede vrouw bijna het slacht offer was geworden van een groot'onge luk. Arme moeder Lise! Maar zij heeft het er nog goed afgebracht." „Zoo gij dan op de hoogte der zaak zijt, kunt gij mij ook wel zeggen of gij teekenen wilt." hernam de dienstmeid. „Iedereen doet mee. Wat zullen wij genoegen heb ben. Na tafel is er bal. En het is maar zes francs per hoofd." Zeker doen wij mede. Leve moeder Lise „Dan ga ik de inteekenlijst halen. Daar op "kunt gij uwen naam teek enen ik zal de bijdrage van u in ontvangst nemen." Het klamme zweet brak Ovide uit. „Watdacht hij. „Leeft madame Fortier nog En ik heb haar dood op het trot oir zien liggen, onmogelijk! En toch droom ik niet, en heb alles goed gehoord. Er wordt haar ter eere een feestmaal be reid. Zij leeft dan nog, even als hare doch ter Beiden heb ik gemistO wat ben ik toch onhandig." De alleenspraak van den ellendeling werd hier onderbroken door de stem der dienstmaagd. „Ziehier de lijst," zeide zij. „Teeken nu maar spoedig, en geen woord aan moeder Lise, als ik u verzoeken mag't moet een verrassing blijven." „Haastig verborg de dienstmaagd het vel papier achter den rug. „Voorzichtig, geen woord meer I Daar is moeder Lise Jeanne Fortier trad werkelijk op dit oo genbük met een andere draagster binnen. Ovide, die weer eenigszins zijn koel bloedigheid herwonnen had, hief een hoek van het gordijntje op en staarde zon der zelf opgemerkt te worden naar binnen. Hij ontwaarde Jeanne en herkende haar met den eersten oogopslag. Zij had nog een doek om het hoofd. „Ja, zij leeft nog 1" mompelde hij en het gordijntje viel uit zijn hand „Dan blijven voor Jacques nog steeds dezelfde gevaren bestaan, voor hem en voor mij Jeanne Fortier kan Jacques Garaud elk oogenblik van den dag ont moeten, hem herkennen, met hem spre kenWanneer Jacques haar ontmoet, zal hij weigeren, mij de bepaalde som uit te betalen Dan ben ik ook ver loren O, hij mag niet in hare tegen woordigheid komen Ik zal, zoo 't noo dig is, mijn vertrek enkele dagen uit stellen Ovide eindigde zijn brief niet, maar verfrommelde hem tusschen de vingers en stak het. papier in den zak. Dan riep hij den kellner, betaalde en verliet zoo bedaard mogelijk de restauratie, als een man die niets te doen heeft en den tijd op de kaai gaat dooden. Eert nieuw idee was bij hem opgekomen Hij trad bij een coiffeur binnen, liet zich de haren zeer kort snijden, knevel en bakkebaard scheren en keerde dan naar de Cüchylaan terug. Een uur later verliet hij geheel ge- metamorphoseerd zijne woning, een licht grijs pak dragend, waarmede de bakkers knechts gewoonlijk uitgedost zijn. Hij had een "grijzen vilten hoed op het hoofd. Zoo gekleed was Soliveau onherkenbaar geworden voor allen, die hem niet zeer goed kenden. Hij nam een rijtuig en liet zich naar het Instituut brengen. Daar stapte hij uit, liep de Seinestraat in en ging de restauratie Rendez-vous der bakkers binnen. 't Was zeven uur deS avonds. Er was veel volk. Soliveau had veel moeite een vrije plaats te vinden in de groote zaal, noch tans bood zich eindelijk wat de man zocht voor hem aan en bestelde hij zijn diner. Marianne, de dienstmeid, naderde So liveau, en een onbekende ontmoetend, vroeg zij nieuwsgireig „Zijt gij ook van 't bakkersgild, mijn heer „Ja, meisje," antwoordde Ovide. „Dan zijt ge toch niet in deze buurt thuis Voor het oogenbük nietdoch vroeger heb ik hier wel gewoond. Reeds jaren ken ik deze restauratie en daar ik van Dyon kom, om eene betrekking te Parijs te zoe ken, heb ik mij hierheen begeven om te dineeren." De twee bakkersknechts waarvan wij al reeds eerder gesproken hebben, ge bruikten bun maal aan een naburige tafel. „Zookomt gij van Dyon vriend ?s vroeg een van,hen. „Ja makker." ..Tv wee jaar geleden heb Ik daar. ook gewerkt. Bij wien waart gij geplaatst Ovide noemde den naam van een bak ker in de Chabot-Charnystraat. „Dien ken ik," antwoordde onze be kende't was een uitstekend huis... En zijt gij nu naar Parijs gekomen 'om hier werk te zoeken j „Ja, dat is miin plan. Ik houd veel) van Partis." „Goede betrekkingen komen zelden vacant." „IK zal wachten." „O, zoo gij de middelen daartoe hebt" „Ja, ik kan over het noodige beschik ken. Ik heb wat geërfd... 't Is wel is waar niet veel, maar toch voldoende om mij in staat te stellen, iets geschikts al te wachten.... Kan ik hier kost en in woning hebben vroeg hij aan de dienst bode, die nog steeds op zijne bevele» wachtte." „Zeker, zeker antwoordde Marianne, „Ik zal madame bij u zenden, dan kunt gij met haar afspreken." In een druk bezochte bijeenkomst le Am sterdam is opgericht een Vereeniging van Provinciale Statenleden, aangesloten bij den Vrijheidsbond. Voorzitter is mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester van Gro ningen, secretaris dr. M. de Hartogh, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag heeft het wetsontwerp inhoudende bepaling tot de bevordering van de vreedzame bijlegging van arbeidsgeschillen en tot voorkomen daar van, bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Hamer veel tegenkanting ontmoet, voorname lijk wegens de aan den Minister gegeven be voegdheid tot het doen instellen eener en quête en de verplichte openlegging van de boeken en bescheiden. Op grond van dit laatste verklaarden Ver scheidene leden hun slem aan het wetsont werp te moeten onthouden. Andere leden be hielden hun stem nog voor. Nog anderen verdedigden het ontwerp, omdat het goede erin bij hen zwaarder woog dan het slechte. Ook het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling der Stoomwet werd met weinig inge nomenheid begroet. De Nieuwjaarsreceptie ten paleize gaat wegens den hofrouw niet door. WETSONTWERP ARBEIDSGESCHILLEN IN DE EERSTE KAMER. Men meldt uit Den Haag: Blijkens het voorloopig verslag heeft het wetsontwerp houdende bepalingen tot bevor dering van de vreedzame bijlegging van ge schillen over arbeidsaangelegenheden en. tot het voorkomen van zoodanige geschillen bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer veel te genkanting ontmoet, voornamelijk wegens de aan den minister gegeven bevoegdheid lot het doen instellen van een enauête jen de verplichte openlegging van boeken en Bescheiden. Op grond van dit laatste verklaarden verschillende leden hun stem aan het wetsontwerp te moe ten. onthouden, andere leden behielden hun stem nog voor; nog anderen verdedigden het ontwerp, omdat het goede er in bij hen zwaar der woog dan het slechte. Ook het wetsontwerp tot wijziging en aan- vuDing van de Stoomwet is in de afdeelingen van de Eerste Kamer met weinig ingenomen heid begroet Zitting van Maandag IS December. Morgen bij den aanvang der vergadering is de leeningwet aan de orde. Voortgegaan wordt met behandeling der. wijziging van de lager onderwijswet. Mej. WESTERMAN, V.B., Kcht een amen dement toe, om het maxiifium aantal leerlin gen voor eenmansscholen niet te verlaggen. De heer VAN ZADELHOFF S.D.A.P. ver dedigt een amendement om het aantal leer lingen per onderwijzer op de gewone lagere school te laten zooals bet thans is en op de ULO-scholen met zooveel te verhoogen als wordt voorgesteld. Mej. WESTERMAN verdedigt een amende ment om boven 210 leerlingen niet het aan tal kinderen per onderwijzer te doen toene men niet met 55 doch met 45 en een ander amendement om het aantal leerlingen per onderwijzer aan U.L.O.-scholen niet in die mate te vermelden als wordt voorgesteld. De MINISTER verklaart het amendement van den heer Zadelhoff onaannemelijk en ontraadt aanneming van het eerste en hel tweede amendement van mej. Westerman. Hij neemt het derde amendement-Westerman over. Het amendement van Zadelhoff wordt ver worpen met 51 tegen 22 stemmen; het eerste amendem.-Westerman wordt verworpen met 46 tegen 28 stemmen; het tweede wordt even eens verworpen met 47 tegen 26 stemmen. Het artikel wordt aangenomen met 47 legen 27 st. Het amendement-Gerhard om den onder wijzer. hangende het beroep, inzake schor sing, in het genot van salaris te laten, wordt ingetrokken. De heer GERHARD S.D.A.P. licht een 4-tal amendementen toe, bedoelende de wachtgeld regeling in overeenstemming te brengen met die in het gewijzigd ontwerp op den rechts toestand van ambtenaren. De MINISTER verklaart deze amendemen ten onaannemelijk. Zij worden verworpen met 53 tegen 19 stemmen. Het artikel wordt aan genomen met 51 tegen 20 stemmen. Tegen het amendement-Gerhard, om gelijk schoolgeld voor te schrijven voor openbaar en bijzonder vervolgonderwijs, heeft de Minister geen bezwaar, maar de Kamer verwerpt het met 42 tegen 18 stemmen. Avondvergadering van Maandag 18 Beo. 00RLOGSBEGROOTING. Aan de orde Is hoofdstuk VIII (Oor log) van de Staatsbegrooting voor 1923, waarbij tevens aan de orde is de inter pellatie van den heer K. ter Laan over het nieuwe reglement op de krijgstucht. De heer K. TER LAAN S.D.A.P, is van meening, dat een dier conclusies naar den minister moet worden gezonlen om inlichtingen of naar de commissie voor de verzoekschriften. De heer DÜYMAER VAN TWIST A.R. wjjzigt de conelnsie in dien zin, dat zij zal worden gezonden naar de commissie voor de verzoekschriften. De heer K. TER LAAN S.D.A.P, merkt op, dat het bekend worden van het nieu we reglement voor de krijgstucht dit alge meen verzet heeft ondervonden bij juris ten, omdat daardoor het recht van de Ka mer en van de vereenigingen in de knel komt. Wil men dit artikel uitbreiden, dan soet dat geschieden bij de wet en niet bij Kon. Besluit Spr. stelt fen slofte de volgende vragen: 1. Is de regeering bereid, de artikelen 17 tot en met 20 van het Reglement op de Krijgstucht te doen vervallen? 2. Zoo neen, is de Regeering dan be reid over deze artikelen het advies in te winnen van het Georganiseerd Overleg en dit advies ter. kennis te brengen van de V olksvertegenwoordiging 3. Kan de Regeering mededeelen, wat de bedoeling is van artikel 17a en b en is zij bereid daarin zoodanige wijziging te brengen, dat verschil van opvatting en uit legging zooveel mogelijk wordt buitenge sloten Ten aanzien van de begrooting, merkt sspr. op dat uit zijn interpellatie reals is gebleken, dat hij het beleid van de minis ters van oorlog en van marine niet bijzon der kan prijzen. Maar een zeer groot verschil bestaat tus- schen den minister van oorlog en spr. in zake de ontwapening. Spr. kan niet inzien, waarom ons land, niet het eerste land kan zijn, dat in ontwapening voortgaat. In dit verband wenseht spr. een woord van hulde te brengen aan het L V. V., dat dat de werkelijke poging om tot vrede te gera ken, heeft aangewend. De arbeidersklasse zal op den duur de leiding wel nemen en deze Christelijke re- gecring dwingen tot een christelijker daad. Spr. merkt op, dat de 107 millioon voor het artilleriefonds nog niet weg is, maar de regeering durft er niet mee voor don dag te komen. Maar wij krijgen elk jaar een stukje van de verbetering en als we het laat ste dan krijgen, is het eerste al lang weer versleten. Verder merkt de beer Ter Laan op, dat, deze begrooting niet een geheel juist beeld geeft van de oorlogsuitgaven. Op de begrooting van Justitie staan nog een paar millioen voor marechausées en po- litietroepen en op de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken nog 400,000 voor bui tengewone vrijwilligers In totaal komt er zoodoende nog 4tfa millioen op de oorlgsbe grooting bij. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer HEEMSKERK: Dat zijn geen oorlogsuit- geven, dat zijn gelden voor de handhaving der binnenlandsche orde. De heer TER LAAN: Ja, daarover heb ben we al eens meer gepraat. Spr. wijst er verder op, dat er veel te veel generaals en gepensioancerden gene raals zijn. De hc-r DUYMAER VAN TWIST wijst op hst militaire svstsem in sowjet-Rusland en ges ft een lezing van esn gehouden mi litair défilé, verhaald in de Tribune van 23 November 1922 door een ooggetuige, dr. van Ravesteyn. Ziedaar het tegenoverge stelde van ontwapening. De boer LECKERS R. K. acht geen re denen voor ontwapening aanwezig. Het tijd stip voor algshoele ontwapening is naar spr.'s oordeel voor ons land nog niet gekomen. Wel is f*pr. voorstander van- algsheele ont wapening, maar dan internationaal en ge lijktijdig voor alle landen. Spr. herinnert aan den inhoud van den brief, dien paus Be nedicts XV op 1 Augustus 1917 aan de verschillende landen heeft gezonden. De heer TILANUS 0. H. wenseht bij deze beschouwing uit te gaan van de rede, welke minister Van Karnebeek Donderdag jj. hier heeft gehouden. De beschouwing, dat wij moesten voeren een zelfstandigheids- politiek welke niet moest leiden tof im perialisme, was spr. uit het hart gegre pen. Wij zijn. ten opzichte van bet militair vraagstuk verplicht, thans meer dan ooit een zelfstandige nationale politiek te voe ren. Wat het reglement op de krijgstucht be treft, dit acht spr. niet anders dan een handbeekje voor de militairen, maar dan ook een zeer belangrijk handboekje. De vergadering wordt om 12 u. 15 min, verdaagd tot Dinsdag 11 uur. DIAMANT IN SURINAME. Men meldt uit Paramaribo aan de N. R. Ct.: In het district Nickerie zifai 62 diamantjes ge vonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in den beddenwinkel van den heer Van Moorsel in de Schoolstraat te 's-Hage. De daders zijn aan de Laan over een muur bij een poort geklommen en zijn aan de achterzijde het huis binnengedron gen.. Uit de cassa is 450 en uit een schrijf bureau f 40 en f 20 aan nostzegels meege nomen. In het Noord zeekanaal nabij Buitenhui zen is Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur de van Java binnenkomende mailboot van de Maatschappij „Nederland", het stoomschip „Pfinses Juliana" in aanvaring geweest met het naar Engeland vertrekkende Engelsche stoomschip „Elisabeth Harrison", een on geladen kolênbcotje. Last tgenoemd vaartuig kreeg belangrijke schade aan den voorste ven, zoodat de reis niet gevolgd kon wor den en de terugreis naar Amsterdam werd aanvaard. Het schip ligt thans bij de Am- stêrdarr.scbe Droogdok Maatschappij ter re paratie. De „Prinses Juliana' kreeg onbelang rijke averij aan het ankerkluis. Te Wormer is Maandagochtend te onge veer vijf uur door tot dusver onbekende oor zaak brand ontstaan in het pakhuis „de Kerkuil", aan den Noorder Zaandijk, toebe hoorend aan de gemeente Wormer en ver zekerd op beurspolis. Het pakhuis, dat ge> heel van hout was en bedekt met een dikke laag teer, stond in een ommezien in lichte laaie en brandde tot den grond toe af. Een dakloos gezin, beslaande uit vader, moeder en eenige kinderen, dat in een gedeelte van het perceel was ondergebracht, kon zich bij tijds in veiligheid brengen. Maandagavond, omstreeks nalt 6, kwam een trein van de Noord-Hollandsche Tram uit de richting Nieuwendam. Gekomen Ier hoogte van de terreinen der Amsterdamschc Droogdok Maatschappij aan de Meeuwenlaan gemeente Amsterdam, zag de machinist een auto staan, die den weg versperde. Hij belde luid, opdat deze de baan zou vrijmaken. Zulks geschiedde, maar juist achter do auto kwam een man, die de rails wilde overste ken, Hij werd door de machine gegrepen en geheel vermorzeld. De getroffene is gebleken le zijn een 41- jarige werkman, in dienst van de Droog dok Maatschappij. Het lijk werd naar het Binnengasthuis vervoerd. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage geeft in overweging, om alvorens in relatie te treden met Aloysius Gonzaga Acket, thans handelende ander de<n naam: Syndicate for promoting Swiss trade in Hol land, A. Gonzaga Acket en Go., wonende Frederik Hendrikplein 17, te 's-Graven- hage, inlichtingen in te winnen bij de af- deeling „Centrale Recherche". Alexander- plein 15. Uit een hut van het stoomschip „Prinses Juliana is ten nadeele van een machinist een matten sigarenkoker, met f 2300 aan Indische bankbiljetten en een Hollandsch bankbiljet van f 100 ontvreemd. Uit het achteronder van een schip in het Noord Hollandsche kanaal is f 975 ontvreemd. Ambtenaren van de invoerrechten en ac cijnzen hebben een inval gedaan in een sigarenfabriek aan don Haarlemmerweg in de hoofdstad, teneinde te zoeken naar een installatie, waarmede clandestien jenever werd gestookt. Na een kort onderzoek word het apparaat gevonden. Het was nog warm. Do voorraad die in beslag genomen werd, was zoo groot, dat het paard dat de kar moest trekken, geen beweging in het voer tuig kon krijgen. Een ander, krachtiger paard moest worden voorgespannen. De in stallatie en voorraad werden naar het Oost- Indisch Huis vervoerd. („Tel SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM- ilaandagmiddag arriveerde in de Rotter- damsche haven, komende- uit Immingham, het Japansche s.s. Awu Maru, geladen met kolen, bestemd voor de firma Pk. van Om meren. Het nam ligplaats in de Lekhaven aan het terrein van Swarttouw. Maandagavond om zeven uur ontdekte men broeiing in de lading. Aanvankelijk meende men met eigen middelen te kun nen blussehen, doch om 10 uur kwamen uit de kolenbunders en - ruim 3, een dwars- bunker, zulke dichte rookwolken, dat de hulp van de brandweer moest worden in geroepen. Van alle kanten kwamen de spui ten op het terrein. Er werden tien stra len van handbrandspuiten op de rookendo ruimen gezet. Toen men tegen elf uur het vuur nog niet verminderen zag, werd een drijvende stoombrandspuit gerequi- reerd, die onmiddellijk met twee stralen begon te werken. Om 12 uur in den nacht konden de handspuiten inrukken en bleef de stoomspuit achter voor de nablussching. Zaterdagnacht tegen 1 uur is naar de ,Cour." meldt, te Kerkrade een dynamiet- aanslag gepleegd op de woning van den op zichter der Domaniale Steenkolenmijnen Scheeren, dicht bij de grens. Genoemde op zichter lag met zijn gezin te bed, toen kort na elkaar twee ontploffingen plaats hadden in den tuin en vlak daarop een derde op het dak van het huis. De beide eerste ontploffingen hadden geen resultaat, maar door de derde werd een stuk van het dak en de dakgoot over een oppervlakte van twee a drie vierkante meter bescha digd. Er werd een gat door hot plafond van de bovenste slaapkamer geslagen. Ernstige schade is niet veroorzaakt. Schee-pen en zijn vrouw, die in die ka mer 6liepen kregen geen letseL Een persoon, die zich op' het oogenbük van den aanslag in de nabijheid bevond, zag iemand hard loopen in de richting van de grens verdwijnen en hoorde daarop de ont ploffing. Aan den overkant van de woning werden eenige ruiten vernield. De politie werd ge waarschuwd, maar kwam eerst 's morgens opdagen. Het onderzoek heeft tot heden geen resultaat opgeleverd. In Kerkrade zijn een groot aantal mijn werkers zeer gebeten op den opzichter in verband met loon- en antslagkwe3ties. S. moest dan ook reteb meermalen onder po- litiegeleide naar huis gebracht 'worden en men heeft bij hom vroeger een ruit wil len inslaan, waarbij hij toen met een revol verschot den betrokkene op de vlucht joeg. De mogelijkheid bestaat, dat twee of meer arbeiders eenige dynamietpatronan, welke voor het schieten in de mijnen gebruikt wor den, hebben achter gehouden om deze voor dit doel te gebruiken. Men heeft vermoe den op een ontslagen mijnwerker. Het zou interessant zijn, aldus de Haag- sche corresp. van de Stand., eens na te gaan, welk percentage der volwassenen in een stad als Den Haag niet speelt in loterijen of niet gokt. Tal van sigarenwinkels en kapperssa lons bieden ruime reclame voor allerlei lote rijen en velen welen met kracht en klem te betoogen, dat dit nu voor hen nog de eenige kans is, om 't wat beter te krijgen. Men denkt aan niets meer dan aan geld, want geld beteekent genot en levensvreugde. De man, die onlangs in de Kamer aangeduid werd als maison de pantalon is voor velen dan ook een soort nationale held, hoewel ze zelf heel goed voelen en hel erkennen ook, dat hij bij al z'n affaires zelf de meeste zijde spint. Onlangs was ik bij een kapper en daar werd me ook een lot gepresenteerd, want ieder kocht er een. En (oen ik bedankte met de opmerking, dat 'k uit beginsel zoo iets nooit deed, keek de bediende me aan met een ge zicht, waarop eenige twijfel aan de goede functionneering mijner hersenen te lezen stond. We gelooven niet, dat we te stout spreken, als we beweren, dat in Den Haag een 70 a 80 pet. der mannen gokt en in loterijen speelt, en er zij:; er bij, die dit doen van een zeef matig of ook van een gering inkomen. De heer B. G. de Winter, oud-koopvaardij- kapitein, wonend te Apeldoorn, herdenkt heden zijn lOOsten verjaardag. De jubilaris, nog een krasse man, geniet een goede gezond heid; alleeti Is zijn gehoor slecht. Uit het arrestantenlokaal te Mill zijn twee paardendieven J. K. en A. C., die naar Den Bosch zouden worden overgebracht, uitge broken, Zij hebben zich in een militair plunje gestoken, dat in het raadhuis voor het grij pen lag en hebben de wijk genomen naar Duitschland. uitvinders gebruikten daarvoor een centri fuge) en de plaat zoo snel mogelijk in een droogkast worden gedroogd. Tijdens de geheele bewerking en vooral bij de ontwikkeling moet men bedenken, dat do plaat gevoelig voor rood licht is geworden. Daarom moet men de donkere- kamerlamp met eenige lagen groen virda papier omwinden en bij de oniwikke.in] do plaat eerst baden in do overal verkrijg bare oplossing van phenosafranine of pi nakryptol. Dan is do plaat haast niet ga voelig meer en kan mon bij de gewon* roode, of zelfs bij een gele lamp werken De minister van Oorlog heeft bepaald, dat met het oog op de nog mogelijke wijziging in de organisation, de rangschikkingsregeling ook moet worden toegepast op de majoors van het wapen der infanterie. Naar we vernemen wordt overwogen het aantal majoors-instructeurs tc beperken en tevens om de indeelingsdistricts-comman- danten tevens te belasten mot het landstorm- verband. Van den grootsten schilder onder de Ne- derlandscbe zoogenaamde „primitieven", Jan van Eijck, bevindt zich helaas geen enkel werk meer in ecnig museum hier tc lande. Gedurende minstens één jaar zal men thans kunnen genieten van een aan het Maurrtshuis te 's-Gravenhage, in bruikleen gegeven werk van dezen meester, een Christuskop, verleden jaar in Engeland ontdekt en thans door de eigenaars, de heeren Browne, welwillend af gestaan. Het stelt het gelaat van den Heiland voor, met lange neerhangende donkerbruine lokken, terwijl een gedeelte van zijn wijnrood kleed, met goud en edelgesteenten omzoomd, zichtbaar is. Prachtig geschilderd zijn de weemoedige liefdevolle oogen eu de teere even geopende lippen. Op den donkergroenen ach tergrond de gestileerde uiteinden van het Kruisteeken en de letters Alpha en Omega (Begin en Einde), Het is geschilderd 30 Ja nuari 1440. Het schilderijtje is tentoongesteld fai het „primitievenhoekje" gelijkvloers. Op fotografisch geb'oi wordt weer een nieuwe vinding aangekondigd, waardoor avondopnamen bij gewoon lamplicht kunnon gedaan worden. Het is, naar de „Tel." meldt, aan twee Franschen gelukt, do pla ten aldus te bereiden, dat deze niet alleen gevoelig worden voor geel, groen on rood licht, maar ook voor kunstlicht. Het nieu we van de methode is, dat zij aan de kleurstoffen (pinarerdol pinachrcom, pina- eyanol), die tevoren voor de verhooging der geel- en rooigevoeligheid, hadden gediend, zilver-chloride toevoegen. Het blad geeft voor fotografen,die d® methode zelf zouden willen beproeven, het volgend recept. Men heeft noodig de volgende drie op lossingen: (A) PInaverdol 1 gram op 1 liter alcohol (gehalte 90 pOt.): (B) pina- chroom 0.05 gr. op 1 liter alcohol eu (0) pinnoyanol 0.05' gr. op 1 liter alcohoL Deze drie oplossingen worden dan als volgt gemengd. Men neomt 100 cub. c.M. van A, 100 van B. en 47 van 0 en voegt deze bijeen tot een mengsel, dat wij D zullen noemen. Hiervan worden 40 cub. c.M. vermengd met 60 cub. c.M. alcohol. Dit noemen wij E. Vervolgens bereidt men. (in de donkore kamer) het volgende drankje; geiistilL wn ter 92 o c.M., ammoniak (22o) 8 o. o.M chloorzilver 0.2 gram. Dit noemen wij F en het eindproduot (G) wordt verkregen door menging van 10 c. c.M. van E, 10 o. c.M. van F. en 80 c. C.M. alcohol (van 22.5 proeent). De oplossingen F en G moeten in hot donker worden bewaard De plaat wordt onder voortdurend schom melen gedurende vijf minuten in oplossing G gebaad. Daarna moet alle aanklevende vloeistof volledig verwij terd wo.don (de inn uiii NEW YORK, 18 Dec. De firma Mor gan deelt mede, dat Zaterdag, tijdens een bespreking tusschen een lid van dio firma in Wiedfeldt aan dezen gezegd is, dat Duitschland geen leening kon krij gen, voordat dc kwestie van de schade vergoeding geregeld was. LAUSANNE, 18 Dec. Officieel com muniqué. De commissie, belast met de bestudeering van de kwestie der engten, is omt 4 uur bijeengekomen onder voor zitterschap van Curzon, Curzon herin nerde er aan, dat de voorstellen, die vroeger door de commissie onderzocht zijn, op enkele punten gewijzigd zijn tengevolge van de besprekingen tus schen de geallieerde deskundigen en de Turken. Hij gaf het doel aan van de be palingen nopens de internalionale com missie voor de engten en de waarborgen voor hun veiligheid. Barrère zetten de algemeene princi ples uiteen, die de geallieerde mogend heden hebben geleid bij him pogingen om een oplossing te ontdekken, die ef fectief de vrijheid der zee verzekerde. Gnrroni gaf de redenen aan, waarom de ItaJiaansche regeering de voorstel len, die bij de conferentie zijn inge diend, steunt. Ismet pasja ontwikkelt het Turksche standpunt ten aanzien van de voorstel len. Tsjitsjerin zeide, dat het besproken ontwerp hem niet van dien aard leek, dat het voldoening schonk aan de be langen van zijn land. Curzon antwoordde kortelijks op de opmerkingen van Ismet pasja en ver klaarde, dat de geallieerden morgenoch tend in bijzonderheden op de Turksche en Russische voorstellen zouden ant woorden. Tsjitsjerin was erop gesteld, een over zicht te geven van de redenen, om wel ke hij een tcgen-ontwerp bij de com missie heeft ingediend. Na eenige opmerkingen van 'Curaon, Barrère, Garotti, Tsitsjerin en Ismed pasja ging de commissie tot morgen ochtend uiteen. LAUSANNE, 18 December. Dé Turken hebben een tegenontwerp ingediend over het stelsel der minderheden in Turkije. Turkije zou bereid zijn, aan die minderheden pre cies dezelfde behandeling toe te kennen als die, welke voorzien is bij de laatste ver dragen met Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Oostenrijk enz. Die bepalingen zullen, voorzoover zij in ternationale verplichtingen vormen, worden geplaatst onder bescherming van den Vol kenhond. In geval vun verschil van mee ning tusschen Turkije en een mogendheid, die lid van den Volkenbond is, zal er be roep zijn op het permanent internationaal gerechtshof. LONDEN, 18 December. De eerste com missie uit de conferentie te Lausamie zal vanmiddag haar bespreking van de kwestie der engten hervatten. Een compleet gedetail leerd plan, opgesteld door de geallieerde marine- en militaire deskundigen, zal wor den besproken. Er is uitgemaakt, dat de conferentie met Kerstmis niet zal uiteengaan, maar haar werkzaamheden voortzetten tot deze volein digd zijn, met slechts een allerkortste onder breking. Curzon heeft gisteren een particulier onder houd mei Tsjitsjerin gehad. LAUSANNE, 18 December. In navolging van'1 de Turken zullen de Russen vanavond in de commissie voor de engten een tegenont werp in 22 artikelen indienen, dat hel Rus sisch standpunt uiteenzet, hetwelk gebaseerd is op het principe der sluiting van de engten voor oorlogsschepen. LAUSANNE, 18 December. Naar verluidt komt het Russische tegen-ontwerp practjsch neer op hot to niet doen van het bestaande plan. De Russen stellen o.a. een controle commissie voor. met Duitschland als lid. KONSTANTINOPEL, 18 Deo. Reoef bei, e voorzitter van den raad van commissa- issen, heeft Zaterdag in ^le Nationale Ver gadering een belangrijke verklaring afge legd, als antwoord op een interpellatie nopens de besprekingen op d® conferentie te Lausanne over de toekomst der engten. Hij zeide, dat de regeering bereid is, do stelling der mogendhelen te aanvaarden, op voorwaarde dat de veiligheid van Konstan- tinopel en de Zee van Marmora gewaar borgd zou zijn. LONDEN, 18 December. Met betrekking tot de capitulaties zeide Reoef bed, dat de regeering daartegen in elke gedaante at vorm gekant is. De regeering weigert all» aansprakelijkheid voor de bezettingskosten De mogendheden - hebben, door het bezet ten van Konstantinopel en door de Grie ken aan te sporen, te Smyrna te landen, zelf een wapenstilstand van Moedania ge schonden. De Engelschen staan ook schul dig aan schending van het verdrag van Moedania, door Armeensche arbeiders te gebruiken, die besphermd werden door hun Engelsche uniformen. Reoef bei had hel verscheiden malen over Lloyd George en Glemenceau, wier namen begroet werden met de kreten: Hij zij vervloekt! Ten slotte zeide Reoef bei, dat de re geering vrede wenseht, niettegenstaande dat zij een uitstekend leger heeft, dat van geen ander leger de mindere is, en be reid is, zijn plicht te doen. BERLIJN, 18 December. De bladen melden inzake de Weichselkwestie, dat de gezanten- raad het ontwerp dor commissarissen van Engeland, Frankrijk, Japan en Italië over den toegang tot de Weichsel goedgekeurd heeft Het zal dadelijk in werking treden. Duitsch land en Polen hebben nog tot 1 Februari lijd om zich uit te spreken. BRESLAU, 18 December. De commissie tol vaststelling der grenzen in Opper-Silezië heeft een beslissing genomen inzake het in dustrie-gebied. Bij Duitsdhland blijven o.m. hét gebied van de Koningin-Louise-Mijn, zon der de Glueck-Auf-kolonie, en het belangrijk ste gedeelte van het Blie-Sharley-gebied. De beslissing over de Delbrueck-mijn is uitge steld, tot dat de gezantenraad een besluit'ge- nomen zal hebben over hét Poolsche verzoek tot benoeming van een niet bij de zaak be langhebbend deskundige. LONDEN, 18 December. Het postkantoor te Dublin deelt mede dat alle telegrafische verbindingen met Cork, Limerick, Waterford en andere centra verbroken zijn, waardoor Zuid-Ierland van de hoofdstad geïsoleerd is. DUBLIN, 18 December. Zaterdagavond is een Vrijstaatsch officier doodgeschoten in de buurt van Naas, toen hij met zijn troepen het dorp verliet Er vielen schoten en de officier viel dood neer. De leden van de burgerwacht in het nieuwe tersche politie-station bij Plessington (graaf schap Wicklow) zijn Zaterdagavond aange vallen door gewapende mannen, die hun uniformen hebben gestolen. DUBLIN, 18 Dec. De lersche Se» naat heeft vandaag voor de eerste maal sinds ruim hondprd jaar een wet aan genomen .De indiener, die met groote bewogenheid sprak, zeide, dat deze daaidl een mijlpaal bcteekende in de geschiede nis der natie. De Senaat had iets gedaan, waarvoor vele geslachten van Ieren hei leven verloren hadden. PARIJS, 18 Dec. Sonah Bernhardt hi flauw gevallen na afloop van de laatste repetitie van een stuk,, waarin zij een der hoofdrollen zou spelen. BOEDAPEST, 18 Dec. Gisteren fs de Hongaarsclie fascistische partij opgericht WARSCHAU, 18 Dec. De Poolsche mi« nisterraad heeft den staat van beleg over Warschau uitgeroepen. KATTOWITZ, 18 Dcc. Volgens de „Kat te witzer Grenzzeitung" hebben de Jood- sche afgevaardigden verklaard niet aan de Nationale Vergadering te kunnen deelnemen, wanneer de Poolsche meer derheid als beginsel stelt, dat de presi dent van de republiek door de Poolsche meerderheid verkozen moet worden. De generaals Lalinck en Razewski hebben ontslag gekregen. Ook In de lei ding van den veiligheidsdienst zijn wijzi gingen gekomen. Te Krakau hebben betoogingen plaats gehad, waarbij de militairen van de wa penen gebruik maakten. t GOUD ONTDEKT. i pwp|> BERLIJN, 19 Dec. In Waldeck heeft een belangrijke ontdekking plaats gehad. Prof. Byslath van het biol-instituut te Berlijn ontdekte dat de aarde op sommige gedeel ten van den z.g, IJzerheuvel nabij Corbach niet minder dan 44 gram goud bevat. Hij vond zelfs klompjes goud. 'Indien de aarde slechts 10 gram goud per ton bevatte, zou de exploitatie reeds loonend zijn. •"Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6