STADSNIEUWS dit mmm bestaat bit bladzijden. eebste blad Woensdag 20 December 1922 45ste Jaargang No. 14320 Nieuwe HaarSemsche Courant NIEUWJAARSWENSCH Hoe lang nog? 21 DECEMBER AGENDA VOOR DE DUITSCHE PERS. Gewetensgeld. Tentoonstelling van Dierstudies. Telegraaf- en Telefoondienst op de Kerstdagen. Commissie van Toezicht op het L.O. Kinderoperette. Gevonden voorwerpen. MUZIEK. Vierde Bachconcert. Nieuwe baJkkersj. R.-K. Kring. Provinciale Staten van Noord- Holland. Kledingindustrie. Altijd even smakelijk, is FRANKEN'S MELKBROOD Kon. Liedertafei „Zang en Vriend schap." Voortzetting van de Raadsvergade ring. Agenda voor de Gemeenteraads zitting. Gemeentezaken. De Omnibus in eere hersteld Opticiens Fabrikanten J. j. WEBER ZOON Koningstraat iO Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT AdvertentiëD 3D cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cA, per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent pe plaatsing; elke regel meer 15 een bij vooruitbetaling. EN Wij maken onzen lezers bekend dat ook dit jaar wederom de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Dubbele grootte f 1.20. Tweedubbele grootte 12.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebuikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden be leefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk inge vuld met toevoeging van faan ons bureau NAS SAULAAN No. 49 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande NIEUW JAARSGROET in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 30 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij.) v. p. duidelijk met potlood invullen. Sociëteit „St. Bnvo" EsDeranto 8 uur Vrouwenbond 8 uur Bouwvakborfcl half 8 Post en Telegraaf half 9. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. It. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek J*n*- itraat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochlends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken' van half 39 uur. ft.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacoby- nestrant 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houlweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tol half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Hanzegcbouw Smedenpatroons half 8 Coöperatie De Landbouw half 9. Vele abonné's hebben schitterend van hun liefdadigheid doen blijken door ruime giften voor de arme kerk in Goslar a/Harz met haar instortend dak en hare uiterst nood lijdende parochie-geestelijken. Er is veel ge geven, maar 1J4 millioen Mark, die voor bouw en schulden noodig zijn, zijn zelfs voor een Hollander geen peulschilletje. U begrijpt dus wel, dat ieders gift, ook de uwe, beslist noodig is. En waar zulke voorbeelden ge geven zijn, zult u zich toch wel niet onbe tuigd laten, nietwaar? Totnogtoe is het u door het hoofd gegaan, maar u zorgt nu toch wel, dat wij morgen ook uwe gave hieronder verantwoorden kunnen? Gisteren werd onder N. N. abusievelijk verantwoord 1.dit moet zijn 1.25. Vorig bedrag 131.05. N. N. ter eere van den H. Antonius 0.50; Voor de Geestelijkheid van Goslar 1.50. Voor de Kerk van Goslar 1.—. N. N. 1. J. J. C. tot zekere intentie 0.50. M. C. ter eere van het Kerstkindje 1.Van Moeder en Dochter 2.50. N. N. 0.50. J. E, ter eere van den H, Antonius 6.v. L. 2.50. M. B. 1.Van een onbekende 5000 Mk. Van een onbekende 1.met eenige Kronen. J. B. A. ter intentie van een Zalig Kertsmis 3.R. 1.A. T. 2000 Mk L. 2.Mej. P. 1.Uit den spaarpot van eenige ondeugende kinderen 5. H. K. te Velsen 1.Fam. H, te Heemstede 2.50 voor de Kerk en 2.50 voor den Pastoor Fe Goslar (H. Mis ter intentie van die ziel, die het dichtst bij hare verlossing is). Van N. N. (thuis bijeengebracht) 4.ter navol ging. Van de Redactie van de „Nieuwe Zuid-Hollander" 12. J. J. N., 5000 Mk. voor de Kerk. 5000 Mk. voor de Priesters van Goslar. Fam. Pr. voor de Kerk te Goslar, ter intentie van de geloovige zielen 2.50. Een cheque van 1000 Mark, waar men ginds meer aan heeft', dan wij hier 1000 Mark N. N. 25 gulden Van H. K. te Velsen 1.50. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, lste afd., 1320, 1501,28 en 440.40, respectievelijk wegens te weinig betaalde oorlogswinstbelasting, in- komslenixdasting en verdedigingsbelasting II. In den kunsthandel F. H. Smit, wordt een tentoonstelling gehouden van diersludies, schilderijen, aquarellen, leekeningen etc. door Marg. C. Bruigom. Op den len Kerstdag zijn alle lelegraaf-, telefoon en hulpkantoren geopend als op Zondagen. Op den 2en Kerstdag zijn a'Jt telegraafkan toren geopend als op Zondagen, behoudens dal alle telegraafkantoren ook van 13 n.m. geopend zijn; de telefoonkantoren zijn ge opend als op Zondagen, behoudens dal alle telefoonkantoren ook van 12 n.m. geopend zijn; de hulpkantoren zijn dien dag voor tele graaf en telefoon van 89 v.m. geopend. Onder voorzitterschap van den heer Vin cent Looajes vergaderde Dinsdagmiddag ten stadhuize de oommissie van Toezicht op het lager onderwijs. De notulen der vergadering werden goed gekeurd. De voordrachten in de verschillende va catures werden als volgt samengesteld: vac. Sagaar: 1 L.. B. M. Segaar, 2. J. v d Eijk- liof; vac. v. d. Hoorn: 1. Ds. A. Sneth- lage, 2. L. M. de Raijvas. Broekhuizen 1. D. Broekhuizen, 2. C. Visser; vac. Van Bilderbeek: 1. Ed. A. v. Bilderbeek, 2. C. Overbeek; vac. Bartels: 1. E. J. Jonck- bloedt, 2. R. Schlatniann. De heereu v. d. Hoorn en Bartels hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Omtrent de. vaststelling van den rooster voor schoolbezoek 1923 werden eenige wen schen naar voren gebracht, waar zooveel mogelijk rekening mee zal gehouden wor den, waarna de vergadering gesloten werd. Dinsdag 24 December (2e Kerstdag) om 2 uur zal Mevr. HopmanKwast weer een ma tinee geven in den Stadsschouwburg alhier. Opgevoerd zal wotrden haar operelle-sprooEtje „A&sch-epoester of het Glazen Muiltje". W. van Genus, Zomerluststraat 6, Heemstede, armband; J. Pronk, Gen. de Wetstraat 8rood, armband M. Terhorst, Popelingstraat 9 zwart, bontkraag; Dc Wilde, A. L. Dyserinckstiraat 66, bal; A. Mulder, Gasthuisstraat 10, bril in étui; lorgnet in étui; H. Mathot, Saenredamistr. 8, grijze dameshandschoen; Ch. Ëgger- mond, Harmeujan-sweg 46, wollen kin- derhandisclioenA. Donsen, Emosfcr. 17, halsketting; D. Ochlman, Kleverparkweg 2-1, kinderhandsehoen; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat', gebracht door Cor net', Niewegracht; oranje kat, gebracht door Vlaming grijze kat1, gebr. door Vos, Harmenjansweg 24; grijze kat, ge bracht door Brapenschikl, Nassaustr. 23: J. H. Marlens. Scholerweg 112, brood messen; B. v. Vliet, Kleine Houtslr, 67, knipmeisje; J. v. Emmerik, Spaarnwou- derstraat 74, bruine portefeuille; GAVer- nik, O.-I. Kade 24, bruine portemon- naie; Th. Pels, Dr. Leydsstraat 97, por tefeuille; P. J. J. Smit, Graaf v. Wied- MJraat 19, porlemonnaie; J. Ruigrok, Gr. Willemsstraat 14, ring; ,T. Krimp, Karolin- g ens traaf 20, rij wiel bel; A. Dietvor&t, Bankastraat 24, Schoteii, gelakt kinder- fcchoen'tjeE. C. de Ru, Rcifzstraat 10, Schoten, boek; C. Blad, KI. Houtstraat lOórood, wit1 schortje; N. Hazelaar, Am- sterd.vaart 23, Haart.liede, bril in étui; W. Klaus, De Witetraat 59, duimstok; Stiphout, Armsterd.vaart 36, étui; A. Es- Iselman, Ruysdaelstiraat 8, kinderhand- schoen; A. Small, Zuidpolderstraat 91, herdershond; Christiaans, Romolenstraat 27. handschoentje; K. Schemkes, Saen,re- damstraat C2, hondje, Kennel Fauna; P. Wassenfoerg, Zuidpolderstr. 113, hond; W. Romijn, Ged. Oudegracht! 20, hon- d en tuig; J. Berghuis, Pietcr Kiesslraat 7, handschoen; K. Schulpzand, Harmenjans weg 69, dameshoed; Serlet, Nobletstraat 4rood, mutsje; H. J. Spierings, Linscho- tensiraat 17, porlemonnaie; J. Boerrigter, Hier. v. Alphens fraai 34, porlemonnaie; C. Kloos, Oosfcvest (woonstchip) G 375, regenjas; J. Nijholt', Reitzstraat 77, Scho ten^ iem; G. Kroos, Gavaleriekazerne no. e71, schort; J. Aare, Spaarnwouderstraat 91, spaanzegels; K. v. d. Loos, Gaathuiri istraat 3rood, taschje. Was het vorige Bachconcert geheel aan Mahler's, door de meesten nog onbegrepen, 9e gewijd, dat van hedenavond gaf ons alleen muziek, die onder ieders bereik ligt en voor het groolsle gedeelte reeds meer dan eens ten gehoore werd gebracht. De attractie voor veel Bachleden van een soliste, de zangeres Mevr. Maria Olszewska, was mede oorzaak, dat geen plaals onbezet was. Mevrouw Olszewska is, volgens de mede- deelingen in liet tekstboekje, voor eenige ja ren in Hamburg haar roemvolle muzikale loopbaan begonnen en staat thans „in alle voorname muzikale kringen bekend als een superieure orkest-, oratorium- en liederenzan- geres". Zij bezit een krachtige, edele allstem, die in 't bijzonder in de lage tonen bekoort. Zij liet zich hooren in een lied van Beetho ven „An die Hoffnung" en in twee aria's van Gluck. In het eerste, dal nu eenmaal niet genoeg spanning bezit om te ontroeren, wist de zangeres door haar rustige, natuurlijke voordracht en haar donker-gelimbreerd or gaan indruk te verwekken, terwijl zij in haar vertolking van de aria's' voor alt uil twee opera's van Gluck. uit dc Iweede helft van de 18e eeuw, eveneens heerlijke momenten had. in 't bijzonder in de aria uit Alceste, met haar eigenaardige trompet-passages, die zich zoo dreigend liet enhooren na „ïhr Goi ter ew"gen Nacht" en „des Orkus Diener- schaar". Het orkest, dat begonnen was met Beet hoven's ouverture voor het treurspel „Corio- lan" en den zang van Mevrouw Olszewska buitengewoon fijn had begeleid, gaf voor de pauze een nieuw werk van Emile von Bru- cken Fock. Door bijzonderen samenloop van omstandigheden gaf ons Haarlemsch Orkest Zondag j.l. onder Gerharz' leiding een bij zonder goed geslaagde uitvoering van een paar orkest-fragmenten uit een muziekdrama van denzelfden componist, uit „Seleneia", dat indertijd door de Nedertandsclie Opera onder C. van der Linden werd opgevoerd, en waar van de Zondagmiddag door ons orkest rag- fiin gespeelde ..Maneschiin-tnélodie" inzonder heid Von Brucken Fork doen kennen als een buitengewoon begaafd, fijnbesnaard compo nist, die. ofschoon hi; van beroen officier geweest is, zeer zeker door z'n muzikale talen ten niet tol de dilettanten moet gerekend wor den. 't Werk. dat wii dezen avond hoorden, een slotscène uit het dramatisch fragment ..EInïnens Tod", werd deze maand voor het eerst uitgevoerd door het Concertgebouw-or kest. 't is een compositie, die getuigt van croote kennis van polvphonie en met den iiefeliiken inzet en den geweldigen climax, die ziin hoogtepunt bereikt in de felle uit barsting van smart, bü een eerste kennisma king biizonder svmnnthiek aandoet en naar ■een eventueele herhaling doet verlangen ook 'loor de nrachlige uitvoering Evenals Zon dag moest de componist op het podium ver- schiinen om de ovaties van het publiek in ontvangst te nemen, terwijl de voorzitter van Bach, de heer Crommelin, hem in eigen per soon een grooten krans overreikte. Na de pauze de Serenade voor Strijkorkest op. 48 van Tschaikowsky, een werk. dat de laatste jaren niet vaak on de programma's genoemd werd 't Is moeielük te zeggen, wélk van de vier deelen, waaruit zii bestaat, den riteesten indruk maakte: hof eerste, met ziin oieennardigen rvthmus en zijn hartstoohte- li'ke klanken: het tweede, de vrooliike. gra cieuze wals: het interessante derde deel. de Eleaie. of wel de Finale met haar geestig be geleidende pizzicato's, maar zeker is het, dat deze schaar van eminente orkestleden, die zooveel kunstenaars in hun midden tellen, onder Mengelberg's leiding ooniemv groole verwondering qfdwong door de schitterende weergave van dit werk. En tot slot de Tannhauser-ouverlure. prachtig gespeeld, nu en dan in een tempo evenwel, waaraan we nipt gewoon ziin. Wan neer zal echfer de liid komen, dat het koper, aan het slot van de ouverture, de fiinp, bege leidende klanken van het strijkorkest niet meer geheel overstemt? Zii werd toch ook niet voor de Concertzaal geschreven? G. J. K. Morgen, Donderdof 21 December, zal dc firma K. van Balen en Zonen eene moderne insrerHitc bakkerij openen in perceel Nagtzaarrislraat 12. Het magazijn is zeer geriefelijk inge richt en evenals liet overige schilder werk in helderen lichten lint gehouden. De bladen van de werkbanken en dc vloer zijn van graniet, hetgeen voor een bakkerij bet zindebjkst is. Alle ingre diënten kunnen in een praciisch ont worpen bank worden afgesloten. In lief bijzonder trekken de aandacht dc prach tig afgewerkte Kemac-Heeteluehtovens, de nieuwste, welke de firma H. P. den i Boer, uit Rotterdam, tegenwoordig bouwt. Ze zijn voorzien van keras en accumula toren, waardoor ze geheel werken met accumuleferende hitte. Men verkrijgt op dusdanige wijze een heerlijk croquant ge bak, hetwelk ook na 6 uur nog on berispelijk is. Dat de ondernemers wel het nieuwste in hun bakkerij hebben, aangebracht, getuigen o. a. de automati sche lichtschakelaars aan de ovens. Voor liet licht behoeft men geen zorg meer te hebben. Hef gaat, wanneer men den oven openschuift, onmiddellijk aan. Een vernuftige vinding. Zeer hygiënisch is ook, dat het stoken van de ovens achter geschiedt, zoodat geen rook of roet in de bakkerij komt of sintels voor de voe ten van den ovenist liggen. Het is een mooie inrichting. Ze is den geheelen dag voor belangstellenden te ,zien. Een belangrijk besluit. De gisterenavond gehouden jaarlijksche eerste atgemeene vergadering van den R.-K. Kring was, het ledental in aanmerking geno men, niet overdreven druk bezocht. Toch waren de besprekingen van belang en zeer geanimeerd. Bij de ingekomen stukken waren verschillende brieven, waaruit bleek c'e werkzaamheid van den Kring op verschillend gebied, o.m. een dankbetuiging van het Missiehuis te Tilburg voor afgedragen gelden dor permanente busjes-collecte en van de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Vacantie- koionies voor het geven van den weldadig heidsavond ten haren bale. Mot een passend woord van den voorzitter werden daarna 16 nieuwe leden geïnstalleerd, waarna de kascommissie werd samengesteld uit de heeren S. Middeldorp, Jos. Vierhout en J. de Jong. Onder veel instemming van de vergadering werden de heeren C. Bosse en A. J. Prinsen- berg tot lid van verdienste benoemd. Vervolgens werden eenige mededeelingen gedaan, waarbij van groot belang was de mededeeling, dat naar de meening van het bestuur het lidmaatschap eener neutrale ver eeniging in het algemeen en met name dat van neutrale sporlvereenigingen, niet vereenigbaar is niet hel lidmaatschap van den R. K. Kring. Hierbij was men gekomen aan een punt dal reeds eenigen tijd de conversa tie in den Kring had bebeerscht. Vrijwel eenstemming juichte men het slanpunt van het bestuur toe, maar toch kwamen nog en kele stemmen in verzet, vooral toen de voor zitter mededeelde dat het besluur voorne mens was, in deze aangelegenheid verder te gaan en den leden, die de neutrale sporlclub niet den rug wilden loekeeren, het lidmaat schap in den Kring moest worden onlzegd. Dit standpunt lijkt kras op het eerste gezicht, vooral nu in 'n stad als Haarlem op zoo posi tieve wijze door een katholieke vereeniging stelling genomen wordt tegen de neutrale, en vóór de Roomsche sportbeweging, maar wij meenen dal den Kring een woord van hulde toekomt voor zijn fier ingrijpen, dat hem mogelijk zelf betrekkelijke offers kosl. Want, helaas, zijn nog verschillende Kring leden lid van neutrale sportclubs en geregelde bezoekers van de wedstrijden dier clubs, ter wijl zij de Roomsche clubs links laten lig gen, of niet inzien, dat de steun, die zij dan wel aan de katholieke sport geven, weer ge neutraliseerd wordt door hun steun aan dc neutralen. Over deze aangelegenheid werd dan ook uitvoerig van gedachten gewisseld, maar de overgroote meerderheid ging mei het bestuur mede. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd met algemeene stemmen tot voorzitter herko zen de heer J. v. d. Pigge, die periodiek af trad. 'Wegens aanstaand vertrek naar elders nam de heer J. Gh. Vinlges ontslag als be stuurslid. Hem werd dank gebracht voor den arbeid, dien hij als secretaris heeft verricht. In de vacature werd met groole meerderheid van stemmen gekozen de heer H. N. Smits. Tenslotte volgde nog een geannimeerde rond vraag, waarin de aandacht van het bestuur werd gevraagd, voor het feil, dat de R. K. Lèeszaal verschillende organisaties uilgenoo- digd had een lid in het Leeszaal-bestuur af te vaardigen, welk verzoek niet is gericht aan den Kring, die nog wel zijn geheele biblio theek in bruikleen heeft afgestaan aan de R. Kath. Leeszaal. De voorzitter verklaarde, dat ook het besluur met leedwezen had ge zien, dat de Kring in deze gepasseerd was. Met een „Zalig Kerstfeest" van den advi seur werd de vergadering gesloten. (Vervolg.) Nog dezer dagen werden de contracten met Hilversum en Weesp vernieuwd. Het is ook niet de bedoeling de contracten niet te vernieuwen, maar en dit heeft spr. ook in de vorige vergadering reeds gezegd elk geval opnieuw te bekijken. Het direct aan huis leveren van stroom is nog niet bij Gedep. Staten ter sprake gekomen. Alleen is even in den Raad van Toezicht besproken de vraag ot het niet wenschelijk zou zijn, dat het P. N. in bepaalde gevallen de stroom- levering zelf ter hand neemt. Het kan wel, dat bij sommige gemeentebesturen ongerust heid is gewekt, vooral ook in die ge meenten, die welwillend hun 25-jarige con tracten veranderden in 5-jarigen, omdat die gemeentebesturen op die manier de dupe zouden worden van hun welwillende houding tegenover de Provincie, maar spr. stelt er prijs op, mede namens Gedep. Staten, te verklaren, dat' zij er geen oogenblik aan den ken die gemeenten de dupe te laten worden van hun welwillende houding, een houding, die ook door Gedep. Maten ten zeerste wordt geapprecieerd. Dat dus zal niet het geval zijn. Maar. Achter bovenstaande verklaringen dient te worden begonnen niet alleen aan een nieuwe alinea, maar er dienen ook veel witte regels tusschen te staan, want wat spr. nu gaat zeggen staat absoluut los van wat hierboven is verklaard. Het is te begrijpen, dat in een groot bedrijf met afnemers allerlei kwesties zich voordoen, kwesties, die in het bedrijf blijven en niet in het openbaar besproken behoeven te wor den, Voor de gemeente Hoorn, die ter sprake is gekomen, dient spr. nu een uitzondering te maken. De gemeente Hoorn betrekt stroom van de Provincie en in de jaren 19171918 zijn tusschen het P. E. N. en het Hoornsche gemeentebestuur besprekingen ge voerd om ook industrieën, proefstations e.a. van stroom te voorzien. De gemeente Hoorn weigerde dat, omdat zij wel de winst wilde opstrijken, die van de stroomdistributie het gevolg was, maar de kwade risico's liefst voor rekening der Provincie liet. Om de stroomlevering te bevorderen, heeft de Pro vincie toen een laagspanningsnet voor eigen rekening laten aanleggen en verhuurde dat aan de gemeente Hoorn. In het contract, waarin dat is vastgelegd, blijkt uit alles, dat dit contract is aangegaan voor 10 jaar, maar door een nog onopgeloste oorzaak staat ergens in het contract, dat de gemeente Hoorn ten allen tijde het recht' heeft de huur te doen eindigen. En toen gebeurde het, dat de gemeente Hoorn de huur opzegde op 27 Juli tegen 1 Augustus. Het net had 1 ton gouds gekost en was pas 4 jaar in gebruik. Aan Hoorn is toen gevraagd of zij gebruik wenschte te maken van de bepaling, dat zij ten allen tijde het net van de Provincie kon overnemen. Er kwam geen antwoord op dat schrij ven, dat 25 Augustus verzonden was. Op 11 September werd er gerappeleerd. Daarop kwam 19 September bericht dat de zaak onderzocht werd. Op 30 October volgde nieuw rappel van de provincie en daarop werd bericht dal Hoorn met uitzondering van enkele stukken (ter waarde wellicht van 5 a 6000) het net niet overneem!, want dat Hoorn een ondergrondseh net zou aan leggen. De Provincie is toen gaan kijken of dat contract met Hoorn niet bijna afliep en ja dat loopt af in Augustus 1923. Het P. E. N. heeft toen aan de gemeente Hoorn geschre ven dat de mogelijkheid bestond dat het con tract in 1925 niet zou worden vernieuwd en dat de gemeente Hoorn daarmede dus wel rekening moest houden bij de plannen tot het maken van een ondergrondseh net, want dat de Provincie natuurlijk niet van dit ka belnet zou gebruik maken. Een simpele waarschuwing dus. Spr. stelt daarom voor, de bespreking ook van deze kweslie Hoorn maar uit te stellen. De heeren weten nu hoe het zit. De heer KOOIMAN is zeer erkentelijk voor de uiteenzetting. In de zaak Hoorn is een ander lichl opgegaan. Hoewel natuur lijk beide partijen moeien gehoord worden voor een goed oordeel. Zoo wordt beweerd dat hel provinciale net in Hoorn 20 pet. stroomverlies geeft en de prijs voor overname doet ook wel Ier zake. Maar spr. staat hier niet als pleitbezor ger van Hoorn en gaat accoord de zaak uit te stellen. Hierna wordt de vergadering verdaagd. Maandag liield de afdeeling van den Ned. Bond in de K1 eedingimdusirie een drukbezochte vergadering. De vergadering was bedoeld als inzet voor de komende loonactie. De spreker van den avond, de heer De Jong, schetste den tegenwoordigsn toestand en besprak de voorstellen ter verbetering. Afgekeurd werd de manier, waarop sommige werkgevers het loon- taricf toepassen. Onder algemeene instemming werd de mededeeling ontvangen, dat er niet aan gedacht wordt, eventueele verslechterin gen le aanvaarden. In de Maandagavond gehouden bestuurs vergadering der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", alhier, waarop ook de heer Gerharz aanwezig was, deelde deze mede, dal hij door zijn benoeming tot direc teur der Chr. Oratoriumvereeniging slechts in slaat is alleen het tweede concert der Liedertafel in dit seizoen voor te bereiden en te leiden. De Raad der gemeente Haarlem verga dert op Donderdag 21 December, des namid dags ten 1% ure en zal de zitting zoo noodig voortzetten des avonds 8 uur, in de Staten zaal (Prinsenhof). De stukken liggen ter lezing ten raadhuize in dc leeskamer dagelijks van 9 uur des morgens tot 4 uur des namiddags en ook op Dinsdag- en Woensdagavond van 6 tot 9 uur. Aan de orde zullen worden gesteld: Gedrukte stukken: No. 1. Voorstel B. en W„ vaststelling 7e suppl. Kohier pi. dir. bel. 1920/1921. No. 2. Voortzetting behandeling ontwerp- begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1923. op Woensdag 27 December 1922, des namid dags ten 1% ure, zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur in de Statenzaal (Prinsen hof). Aan de orde zal worden gesteld: 1 Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift mej. S. M. Hulshoff om ont slag als onderwijzeres vervolgcursus No. 2. 2. Voorstel B. en W. wijziging verorde ning geldelijk beheer grond- en woningbe- drijf. 3. Voorstel B. en W. samensmelting gem. pensioenfondsen. 4. Voorstel B. en W. tot vaststelling ver klaring ingevolge art. 133 der Pensioenwet 1922. S. 240. 5. Voorstel B. en W. nadere vaststelling besluit benoeming vakonderwijzers(essen). 6. Voorstel B. en W. wijziging jaarwed- denregeling onderwijzend personeel Gymnasi um, H. B. Scholen en Meisjesschool voor M. O. 7. Voorstel B. en W. tot vaststelling ver ordening heffing en invordering schoolgeld Hooger- en Middelbaar Onderwijs. 8. Verzoekschrift Centrale van Arbeiders Jeugd Organisaties afd. Haarlem inzake (ged.) ontheffing rechten gebruik speelvelden enz. met prae-advies B. en W. 9. Verzoekschrift Oudercommissie voorm. School 23 inzake verandering karakter Open bare School Telterodestraat 66 met prae-ad vies B. en W. 10. Voorstel B. en W. tot wijziging over eenkomst waterlevering aan Schoten. 11. Voorstel B. en W. inbreng perceelen in woningbedrijf. 12. Voorstel B. en W. beschikbaarstelling gelden veerpont Z. B. Spaarne. 13. Voorstel B. en W. inzake wijze exploi tatie tramlijnen E. N. E. T. 14. Voorstel B. en W. wijziging precario- verordening. 15. Benoeming van: a. curator gymnasium, b. twee onderwijzers aan School No. 12. c. hoofd en verder personeel aan School No. 2 voor buitengewoon lager onderwijs. B. en W. stellen voor, aan de Centrale der Arbriies Jeugdvereenigingen, afd. Haarlem, te berichten, dat haar verzoek om ontheffing van of reductie op de tarieven voor het gebruik van gymnastieklokalen en sportterreinen niet voor inwilliging vatbaar is. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van leden der Oudercommissie van school no. 23 om hot raadsbesluit van 5 April 1922 zóódanig te wijzigen, dat beide of althans één der scho len, waarin school no. 23 volgens bedoeld besluit gesplitst wordt, wat leerplan en aan tal leerjaren betreft worde ingericht, als die scholen, die thans nog opleidingsscho len heeten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van de te benoemen vakonderwij- zers(essen) bij de openbare lager o scholen. B. en W. stellen voor, perceel Kam pervest 47, waarin gevestigd is het kantoor voor de inning van havengeld, in het ge meentelijk woningbedrijf te brengen mot in gang van 1 Januari a.s. B. en W. bieden ter vaststelling aan het 7e suppl. kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen tot een bedrag van f 17,900,36. Bij raadsbesluit van 22 Februari wer den gewijzigd de jaarwedde-regelingan voor het onderwijzend personeel aan het Gymnasium, aan de Idoogere Burgerscho len en aan de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs alhier. Dat besluit werd, voorzoo veel het Gymnasium en dc Id. B. Scholen be treft, ter goedkeuring gezonden aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De Minister heeft bedenking tegen een der overgangsbepalingen, luidend: V.E. Aan de leeraren, die reeds vóór V1 Mei 1919 in dienst der gemeen!* „waren, wordt een vergoeding toegekend „naai' een maatstaf van f 140 of f 120 per „wekelijksch lesuur en per jaar, naar „de onderscheiding, gemaakt bij de art. „2 en 3, indien zij in geval van vacature, „met lijdelijke lesuren worden belast, „ook al zijn aan hen minder dan 24 „wekelijksche lesuren opgedragen." Zoodra aan dat bezwaar zal zijn tege moetgekomen, kan het voormelde raads besluit geacht worden te zijn goedge keurd. Deze bepaling komt! om', ook voor Op verrassende wijze worden de Haarlem mers dezer dagen herinnerd aan het spreek woord dat de geschiedenis zich herhaali. Tieniailen jaren geleden werd ach en wee ge roepen door de houders en postiljons van om nibussen, die hun bestaan in gevaar zagen ge bracht door den treindienst. Thans krijgen we den omnibus weer temg zij het in gemoderniseerden vorm en de auto omnibus wordt een geweldige concurrent van spoortreinen. 's Maandags tan men op de Markt en an dere standplaatsen verschillende aulomobie;en zien, die de maifcigangers naar Haarlem bren gen van tal van omliggende plaatsen, ook van die, welke aan tram of spoor gelegen zijn. Algemeen bekend is dat voetballers en sup porters bij voorkeur per automobiel 's Zondags naar de kampplaats" worden vervoerd, om)iat dit goedkooper en gemakkelijker uitkomt dau -on spoorreis. Vanuit Haarlem gaan alle Zon dagen verschillende van die automobielen naar andere plaatsen; vanuit andere plaatsen ko men er 'vele hier en nog meerdere passeeren onze gemeente op de doorreis naar ;"Yftere plaalsen. Dat dit alles een groote concurrentie be- leekent voor den spoortrein, is wel zeker. Hoeveel vrachtgoederen ook, die vroeger per spoor verzonden werden, gaan nu per vrachtauto? En liet nieuwste is dat thans geregelde diensten van motor-onnibussen worden inge steld. Zaterdag wordt een onnibus-dienst in gesteld als verbinding tusschen Overveen, Bloemendaal en Santpoort. Deze is niet zoo zeer een concurrent van den spoortrein, om dat de bus punten verbindt, die anders niet per trein of tram te bereiken zijn dan langs een grooten omweg. Maar bedenkelijker voor den spoortrein is het feit dat Donderdag van de volgende week een autodienst geopend wordt tuschen Hoofddorp, Heemstede en Haarlem met als eindpunt Het Plein, en zal rijden van 8 nur 's morgens tot half twaalf 's avonds uit Haarlem met een dienst om het anderhalf uur. Zou de auto den spoortein langzamerhand om hals brengen, zooals de trein den om nibus vermorzelde? In alle geval worden het lastige concurren ten en de spoorwegmaatschappij mag wel op lager vrachtprijzen zinnen. Barometerstand 740. Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 December. Iloogsie barometerstand 765.0 m. M. te Slensele. Laagste barometerstand 727.4 m. M. te Veslmanoer. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Dec. Krachtige tot stormachtige Zuidelijke tot Westelijke, later afnemende en krimpende wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijn lijk regenbuien, aanvankelijk zachter. in de verordening voor de Meisjesschool met 5-j. c., waaruit zij dan eveneens moet vervallen. B. en W. stellen voor, aan het verlan gen van den Minister te voldoen. Voor het inkoopen van diensttijd voor pensioen eischt de Pensioenwet 1922, S. 240, overlegging o. a. van een akte van aanstelling, welke moet dienen als be wijs dat de ambtenaar inderdaad door het bevoegde gezag benoemd is in de functie, waarvan hij den diensttijd thanis voor pensioen geldig wenscht te maken. Kan geen aanstelling worden overge legd, dan kan worden volstaan met de inzending van een verklaring van de tot benoemen bevoegde autoriteit waaruit blijkt, dat het de bedoeling is geweest, den betrokkene als ambtenaar werkzaam te doen zijn. Voor eenige ambtenaren kan deze ver klaring alleen door den Raad worden afgegeven. B. en W. doen daartoe de noodige voorstellen. Schoolgeld. B. en W. schrijven aan den Gemeenteraad: Bij raadsbesluit van 21 September 1921, werd de verordening op de heffing van school geld voor het bezoeken van de inrichtingen van Hooger en Middelbaar onderwijs alhier vastgesteld welke bij Koninklijk Besluit van 16 October 1922, no. 18, tot 1 September 1922 werd goedgekeurd. Bedoelde verordening zal dus weer op nieuw vastgesteld moeten worden; voor de z.g. „buiten"-leerlingen zal echter een an dere regeling moeten gelden. Door de totstandkoming van de wet van 20 Mei 1922, tot wijziging der wetten op het middelbaar en hooger onderwijs, mo?t iedere gemeente, welke geen Hoogere bur gerschool of Gymnasium in stand houdt, eene bijdrage verleenen in de kosten van elke van Rijkswege gesubsidieerde gemeen telijke II. B. School of van elk van Rijks wege gesubsidiëeerd Gymnasium, tot welke leerlingen zijn toegelaten, wier ouders of voogden, (of die, bij meerderjarigheid, zelve) in de gemeente hoofdverblijf heb- ken in den zin van artikel 244a der Ge meentewet- Deze bijdrage is verschuldigd over het afgeloopen kalenderjaar, en wordt bere kend door vijftig ten honderd van h< c gemiddeld bedrag van de kosten der schcol per leerling te vermenigvuldigen met het getal der buiten-leerlingen, die op 15 September van dat jaar tot de school varen toegelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1