R.-K. SPORTLOTERIJ STADSNIEUWS Beter Iaat dan nooit! Donderdag 21 December 1922 45ste Jaargang No. 14321 Nieuwe Haarlemsche Courant NIEUWJAARSWENSCH Steunt ons. Let op 29 December. Sport en andere Roomsche organisaties. DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA 22 DE6EM3ER Het Spaansche beleg om Haarlem 1572—1573. 't Is nu 350 jaar geleden, dat Haarlem werd belegerd, 't Was in de December dagen, dat onze goede stad meer en meer werd ingesloten en de benauwdheid, die zeven maanden duurde, beklemmen der en beklemmender werd tot men ten slotte op genade of ongenade zich moest overgeven aan den Spanjaard. In den loop der jaren hebben we meer malen een episode van dat vermaarde beleg opgehaald, uit de vergetelheid, maar thans, nu drie en een halve maand na het begin van de bange worsteling zijn verloopen, mogen we het beleg nog wel eens in vogelvlucht laten passee- ren. Wie er uitvoeriger over lezen wil, kan daartoe stof te over vinden in den roman in drie deelen over het Beleg van Van de Capelle en in 't wetenschap pelijk juistere Werk van Dr. Ekama. Eerst dient men evenwel zich een beeld te vormen van hetHaarlem van dien tijd, dat heel, héél wat kleiner was dan liet tegenwoordige.De Nieuwe Gracht bestond toen niet eens, de Jansweg en Kruisweg waren nog echte landwegen met boerde rijen en tuinderijen er langs. In 't westen was Haarlem afgesloten door de Zijlpoort. Waar nu de nieuwe trambrug is, was toen de Raak spoort (een waterpoort). in 't zuiden hadden we de Groote- en de kleine Houtpoort, aan den oostkant de Eendjespoort (Lange Brug) en Ara- sterdansche poort, terwijl aan den noord kant Kruis- en Janspoort toegang moes ten verschaffen. De Noordwallen strekten zich uit waar nu de Korte Jansstraat, de Ridderstraat en de Nassaustraat is, om te eindigen achter langs het hospitaal. Aan de andere drie zijden waren breede muren met schuinafloopende taluds voor het wa ter, waarop doornstruiken wasten. Het Haarlem van toen strekte zich ook over het Spaarne uit. Langs de oostoevers waren o. a. scheepmakerijen en daar ook had Kenau Sintons Hasselaar haar houtwerf. De legende vertelt, dat haar woning stond, waar nu het gebouw is van de Hollandsche maatschappij van Weten schappen tegenover de Damstraat. De Beek doorkruiste nog de stad van het Westen (Raakspoort) tot de Kaas markt en sneed zoo de Groote Markt in tweeën, waar er een paar bruggen over lagen. De Zijlbaan bestond als Zandbaan. De Amsterdamsche Vaart bestond niet en ook de straatweg niet. De Oude Weg van de Amsterdamsche Poort af voerde over het Penningsveer naar Spaarnwou- de. Om toen in Amsterdam te komen, moest men langs den sniallen, ongehar- den IJdijk te water over het Spaarne en het IJ. We mogen als bekend veronderstellen, dat het Beleg van Haarlem slechts een episode was uit het groote veldplan van den Hertog van Alva om de opgestane Nederlandsche steden weder te onderwer pen. Toen dan Zutphen. in de Spaansche macht was, lag de weg naar Holland over de Veluwe open. We kennen het lot van Naarden, dat zooveel afgrijzen verwekte, dat de Hol landsche steden eenparig besloten tot een verdediging tot het uiterste. Amsterdam stond aan de zijde van Spanje, maar had veel last van het op standig Enkhuizen, dat met zijn schepen voor den IJmond kruiste en tot belem mering der scheepvaart daar wrakken liet zinken. Bekend is hoe ze plotseling invroren en nog net bij plotseling opkomenden dooi en windverandering wisten te ont komen. Nu waren die lastige Noord-Holland- sche vrijbuiters een poosje uit den weg en Don Frederik de Toledo, Alva's zoon, besloot Haarlem aan te tasten, dus Holland in 't hart te treffen. Vele der stads-magistraten waren maar weinig met den nieuwen toestand in genomen. Schout van Dort bad zelfs in Juni, Haarlem aan Stadhouder Bossu in handen willen geven. Dat werd ontdekt, mislukte en dat bracht troepenversterking onder bevel van den Duitschen overste Lazarus Muller. In November had Rossu weer een po ging gedaan onze stad naar de Spaan sche zijde te brengen en Amsterdam's Regeering in December. In zooverre was er succes, dat de Spaansch-gezinden in Haarlems regee ring doordreven dat afgevaardigden zou den onderhandelen. Dat waren Jonker Christoffel van Schagen, oud-burgemees ter, Dirk de Vries en Stads-Pensionaris Adriaan van Assendelft. Het was in stilte geschied, maar nog niet zoo of Wybout Ripperda, een Fries, konimandant der stad, chef der schutterij was het te we ten gekomen. Hij wilde de overgave aan Alva niet, en riep terstond de schutters en burgers bijeen in den Doelen. In zijn redevoe ring, die bewaard is gebleven, wees hij er op, hoe de vroedschap tegen haar eed had gehandeld door met den vijand in overleg te treden, en hoe ijdel het was op genade te hopen na het gebeurde te Mechelen, Zutphen en Naarden en hoe het loffelijker was de vrijheid tot het uiterste te'verdedigen. Hij wist zijn hoor ders te bezielen tot moed. Men besloot nu de weinig moedige re geering der stad tot tegenweer te dwin gen. De Prins van Oranje werd op de hoogte gebracht en deze verzocht La zarus Muller toen met zijn troepen te Nieuwendam om versterking. Muller verliet nu de schansen aan het IJ en stond Haarlem vier vendels af. Met het overschot trok hij naar Leiden. De Amsterdammers bezetten toen de schansen bij Nieuwendam en belemmer den dus de Kennemer vrijbuiters zeer. Langzamerhand kwam er meer krijgs volk in Haarlem zoodat tegen Maart 1573 de bezetting ongeveer vierduizend man sterk was. Laten we nu eens terug gaan naar de Haarlentsche afgevaardigden te Amster dam. Ze gingen over hun schreef en vertel den Don Frederik hoe zwak eigenlijk Haarlem was, wat natuurlijk in hem de hoop van spoedige overwinning versterk te. Ze schijnen zich evenwel niet op de hoogte te hebben gesteld van wat te Haarlem was gebeurd. Twee n.l. v. Scha gen en van Assendelft gingen terug om de burgerij tot onderwerping aan Alva over te halen. Bij hun komst werden ze gevangen ge nomen en naar Delft gebracht. Na een rechtsgeding werd v. Assen delft onthalsd, van Schagen stierf in de gevangenis. Bij het Hof hadden ze zich beroepen op den last door de Vroedschap gegeven. Het Hof meende dat geen last mocht gegeven, noch volbracht worden, strij dig met een eed. De Prins van Oranje zond 9 December Marnix van Sint Aldegonde naar hier, die er de Regeering veranderde. Dirk de Vries de derde fagevaardigde was te Amsterdam gebleven en schreef van daar een brief naar de stad om de Regeering over te halen tot het verjagen der bezetting en te smeeken om genade bij Alva. Men'dacht er niet aan er op in te gaan. De burger werd gevangen genomen en gehangen. De "nieuwe Burgemeesters waren Jan van Vliet, Nikolaes van der Laan, Gerrit Stuyver en Pieter Kies. De Prins en de Staten schreven hen dapper te zijn, hun eed te houden en beloofden hulp' en onderstand. Op 8 December 1572 verscheen Don Frederik met 30.000 man en geschut in de. buurt van Haarlem. Haarlem was baas over het Spaarne door Spaarndam. Daar waren schansen gemaakt. De Prins had al last gegeven door het doorsteken van den. Spaarndammerdijk het land onder water te zetten. De voorhoede van het Spaansche leger stuitte bij Spaarn dam op de schansen. Maerten Pruys en Michiel Gerrit Verlaan voerden daar het bevel. Het doel was den dijk door te graven, waarmee men intusschen, maar te laat was begonnen. Boeren wezen de Spanjaarden de zwakste plek der ver schansing aan. Pruys sneuvelde met 300 man. De rest zocht heil in de vlucht naar Assendelft en Beverwijk. Hier hadden de Spanjaarden zich al gauw genesteld. Intusschen gaf men' vanuit Haarlem de verdediging van Spaarndam niet op. Men had het treurig schouwspel van verre gezien en terstond trok een vendel burgers en soldaten er op uit. 't Was te laat. Ze werden teruggesla gen. Bloedig werd op het toegevroren Spaarne gevochten en al strijdende trok men naar Haarlem's wallen terug. De weg aan de noord- en westzijde stond nu open en het leger met zijn tros volgde spoedig de voorhoede. Het eerst werd bezet bet Leprozen huis (nu Stads-Armen- en Ziekenhuis) aan den Schotersingel, die toen echter niet bestond. Den 11 den December ver toonden zich de eerste Spanjaarden voor de stad. Don Frederik was door zijn vader, den Hertog van Alva, met de leiding van het beleg belast. Hij vestigde het hoofdkwartier op het Huis ter Kleef, toen een hechter en sterker kasteel. Sparendani was bezet door twee vendels Walen. Het Huis ter Kleef had zijn wettigen heer, dien van Brederode, pas verloren. Onder Don Fre- deriks bevel lagen op en om het Huis ter Kleef zes en dertig vendels Spanjaar den. Natuurlijk was er voor die 30000 man heel wat noodig. Tot beteren aan voer werd over het Noorderbuitenspaar- ne ongeveer ter plaatse van de Schoter gasfabriek een houten brug geslagen en een sloot die door de weilanden achter het Huis ter Kleef naar den duinrand liep, verbreed en uitgediept tot „het Spaansche Vaartje". De SpaanscheVaart- straat in Schoten heet er nog naar. Van het vaartje is niets over dan een stukje vijver op de oude begraafplaats en een onaanzienlijke sloot aan den Achterweg op de grens van Schoten. Aan de zuidzijde achter de Houtpoort lag de graaf van Overstein met achttien vendels Duitschers. Aan de westzijde vóór de Zijlpoort lagen twee en twintig Walen onder Noircarmes Cagres enLigues. Aan de Gouden Haan aan den Zijlweg lag een schans. De Spanjaarden waren ook op het tegenwoordige Elswoud ge legerd. Alle dorpen in den omtrek hadden Spaansche bezetting. Ook Brederode en het kasteel Berkenrode waarvan de grondvesten nog te zien zijn in den vijver der buitenplaats van dien naam. Aan de oostzijde lag Haarlem vrij, want men was meester van onze gasfa briek tot bij de Dubbele Buurt tot aan de Haarlemmermeer toe. Behalve de soldaten bracht Don Frederik uit Luik nog 2000 gravers mee. (Wordt vervolgd) MUZIEK. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Weldadigheid naar Vermogen. Wfrr ^Prr t v. 9 'Prr L>e Verkiezingscampagne. faMMLYK-gfö Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 325 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 54 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Adverlenliën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 cd. per regel Vraag- en aasbod-ad- vertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij maken onzen lezers bekend, dat ook dit jaar wederom de gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Dubbele grootte f 1.20. Tweedubbele grootte f2.40. De abonné's welke van deze meer en meer gebuikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden be leefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk inge vuld met toevoeging van faan ons bureau NAS SAULAAN No. 49 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande NIEUW JAARSGROET in de Nieuwo Haarlemscho Courent van 30 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij.) S. v. p. duidelijk met potlood invullen. Nu de sport onder de jongelui zulk een ontzettende vlucht neemt, zal het dunkt me wel eens tijd worden, dal ook de Roomsche standorganisaties zich gaan verwaardigen om te zien naar hetgeen hun toekomstige leden doen. De leiddraad welke officieel gegeven is, spreekt den wensch uit, dat de sportorgani saties aansluiting zullen zoeken bij de Jeugd organisaties zoowel als bij de standsorgam saties. Dit lijkt me zeer goed gezien, om de een voudige reden, dat als die aansluiting, en daardoor dus de samenwerking beslaat, men ook des te zekerder- is, dat de leden der spprtbeweging voor de Roomsche organisaties behouden zijn. Iets wat nu op dit oogenblik, nu de sport absoluut los staat van stands- organisaties en zelfs ook van de jeugdorga- uiaties, niet het geval is. Het is een beslist feit, dat het lidmaatschap eener neutrale sportclub heel gemakkelijk leidt tot liet lid maatschap ook eener neutrale vakorganisatie, in casu lot een socialistische vcreeniging. Hoe veel jongens, die hun opvoeding hadden ge noten op eeu patronaat, zijn toch voor de Roomsche beweging verloren gegaan, doordat ze' lid werden eener neutrale sportclub, waar de ideeën hunner medemakers in hen zijn overgegaan. Anderen die zijn grootgebracht in een jongelingsverceniging zijn later verloren gegaan in de liberale gedachfenwereld, welke zulk een groofen invloed op hen uitoefende in hun neutrale sportclub. Wanneer de standsorganisaties, de Hanze, de Volksbond, de Vrouwenbond meer posi tief werk deden in dezen, en overal waar ze maar konden beschermend, helpend en pro- pageerend optraden voor de Roomsche sport- beweging, zou hel verlies van Roomsche jon gelui aan de neutrale organisaties minder groot zijn. Wat ze er voor doen zal uitgedrukt kunnen worden in geld. Mij is het niet bekend, dat de eerste cent van een dezer standsorganisa ties, als zoodanig, al is gekomen in de kas van de leiders der Roomsche sportbeweging. En dan de K. S. A. met welke de Room sche sportorganisatie ook voeling moet hou den volgens dezelfde bovengenoemde leid draad, wat deed zij dan voor deze grootste aller jeugdbewegingen? Of heeft de sport ook geen socialen kant? Ja, men stuurt een afge vaardigde, maar daar houdt dan ook alles mee op. En wie durft het aan in de K. S. A. te pleiten voor de Roomsche sport? Als zoo danig heeft de sportbeweging niel eens zitting in de K. S. A.; dat loopt over de jeugdorga nisatie: maar deze kon ook niet anders doen dan een commissie instellen, die dan verder zelf maar moest redden. Waar blijft dan de moreele steun, waar de onderlinge samen werking. Men heeft er niet voor gevoeld en men heeft er zich af gemaakt. Dat is wel gemak kelijk, maar toch heusch niet verantwoord, waait ten slotte zullen de sociale organisaties wezenlijk wel tiet nadeel gaan voelen, dat hen toegebracht wordt hierdoor, dal velen liever gaan naar de neutrale clubs, voor welke veel ineer gpdaan wordt dan voor de Room sche, en zoodoeide verzeilt men ook in niet- Roomsche sociale bonden. Natuurlijk zullen er weer zijn, die zeggen, dat dit overdreven is, maar dat zijn mensehen die van deze beweging hel a. b. c. niet ken nen. Juist, dat is het, men kent de sportbe- w-eging niet, men weet absoluut niet wat er in omgaat, en toch smaadt men ze zelfs. Ik noem het onverstandig, en hel zat zich eenmaal wreken, wanneer men niet intijds op zijn hoede is. Wanneer deze regelen de besturen van Hanze, Volksbond en Vrouwenbond eenigszins tot nadenken stemmen, of zij niet zijn te kort geschoten reeds sinds lang, dan hen ik al meer dan tevreden. Al die menschen ineens overtuigen, gaat toch niet. JAN VAN HAARLEM. 18 Dec. 1922. Sociteit „St Bcivo" Cursus Vrouwenbond 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur K. S. A. 8 uur Valkafd. 7 Spoor en Tram 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uilleenbibliotheek Jams- straat 49 Eiken dig geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur. belmlTe des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uu;r. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voot vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. '/.andvoort Gemeenteraad half 8. Het loopt al naar de helft van het be drag, dat voor de restauratie van de Gos- larsche kerk noodig is. Dat ziet u wel aan. het lijstje hieronder. Behoort u ook tot degenen, die dit bij- elkander gebracht hebben? Niet? We kun nen toch niet verlangen, dat dezelfden ook de tweede helft schenken. Voor de tweedo helft rekenen we dan ook op u. IJ ziet nu toch duidelijk genoeg, dat we niet buiten uw gift kunnen. Nu, we zijtn benieuwd, hoeveel u ons vanavond nog zendt. Ter eere van bet H. Kerstkindje, dat in Goslar moet komen in een bijna daklooze kerk, maar dat het volgend jaar daar zelfs geen stal zou vinden. i. i tv Vorig bedrag f 186.55. 1 J. W. te Heemstede f 7..'O voor de kerk en f 7.50 voor 3 H. Missen, ter eero van het H. Hart van eeu onbekende f 2.50, C. N. H. f 5, tot lafenis van de Geloo- vige zielen f 1 voor den pastoor, f 1 voor de instortende kerk, N. N. f 5, 0. Wi f 1, M. D. f 1 NN. f 0.50, tot zekere intentie f 1, Redactie van de „Nieuwe Zuid-Hollander" f 4.50, N.N. te Lisse f 2.50 voor eene H. Mis t.z.i. en f 2.50 voor de kerk te Goslar, 11. te Bloemendaal f 5, van fam. S. 2 maal 3000 Mk. t.z.i, voor de Geestelijkheid en de kerk te Goslar ter eere van het H. Kerstkindje f 5, voor i de kerk te Goslar en de noodlijdende priesters f 2.50, van N.N. voor de in stortende kerk f 10, P. en v. R. te Heem stede f 2.50, J. v. P. f 1. Giften na elf uur ingekomen worden morgen verantwoord. In waarheid oen „buitengewoon" con cert. Een avond, waarop de H. O. V. trots ch mag zijn. Was het niet de eerste maal, dat de naam van .Dr. Johan Wage naar het program der H.O.V. sierde? Maar hij deed liet orkest ook de eer aan, zelf zijn werk te komen dirigeeren. Wij konden onzen eminenten Hollandtschen componist nog niet dan op zijn persoon lijk geestelijk terrein: hot burleske genre. Nu konden we vernemen, hoe ook het ernstige bij hem 'n muzikalen weerklank vindt; hoe hij de slof van Shakespeare's „De getemde feeks" in zich opnam en ze kleedde in den vorm der concert-* ouverture. Een werk, met de prachtigste per soonlijke eigenschappen. Maar allereerst: een uiterst knap stuk werk. Ik denk hier niet enkel aan „geleerde" muziek, waar op het fugato allicht zou duiden, maar aan de gestalte die bouw der muziek krijgt onder het plaatsen der lijnen; in zijn directie kwam dit ook ten duidelijk ste uit. Verre van het détail te verwaar- loozen, is toch de lijning hem hoofd zaak. Daarmee samen hangt ien nauwste een uiterst rustige directie, een leiden dat ons voorbereidt en als in verscherpt licht exposeert. Zooals de rijzige figuur van dezen uitnemenden Nederlander het podium betreedt, zoo is zijn directie. Na tuurlijk, zonder „manier". Hij Iaat zijn muziek spreken. In forsche contouren zet hij het werk op en als geheel vanzelf krijgt het gestalte. Men mag hier ook Wel bijzonder rcleveeren, hoe uitnemend het orkest speelde. Een lichte taak was ]>pt niet, maar de uitvoering was per fect voorbereid, en na Zondag onder lei ding van Nico Gerharz was dit in een tweede uilvoering 'n prachtig stuk werk. Heeft de muziek van Wagenaar een overvloed van oorspronkelijkheid, zoodat men slechts sporadislch merkt,'dat ook andere invloeden zich bij de conceptie van dit werk hebben doen gelden: de muziek van dien anderen landgenoot. Emile von Bracken Fo'ck, is meer on der invloed van Wagenaar geschreven. Laat ons er'dadelijk bijvoegen, dat het nitt een van de laatste werken is van den componist en het dus niet vreemd is, dat men in harmonie, in modulatie, in thematiek en eigenlijk ook in orkest- kleur den genius terugvindt, die zooveel muzikale mannen verleidde tot het eon- cipieeren van tooneelstukken, waaraan bijkans overal het „tief-ernsle" karakter aan ten grondslag ligt. Het meest eigene. kon men hooren in liet tweede stuk, I 'n orkestfragment „Maneschijn-melodie" I Het had een eigen karakter, dat in de isfeer van E-groot een mooie belichting vond en van de instrumenten in hun j meest voordeelige ligging partij trok. Dat ik de derde Nederlander eerst nü noem, mag als een onbeleefdheid worden i aangemerkt, te meer als men weet dat die Nederlander een vrouw is, een com poniste van talent, van wie een drietal liederen uitnemend werden gezongen door mevrouw Koolhoven. Hadden we deze liederen van Bertha Frensel Wege nerKoopman reeds vroeger in clavier- begeleiding mogen hooren, thans ver schenen ze in een andere belichting, doordat Nico Gerharz drie ervan in- tstrumenteerde. Dat hier de hand van den bekwamen orkestleider de muziek lot een ander leven wekte, doet niets af aan de waarde van het origineel, dat waarlijk geen geringe verdienlsten heeft: we konden dat op het muziekfeest der Toonkunstenaarsvereeniging hooren, dien Zondagmiddag in den Stadsschouwburg, dat mevrouw Koolhoven de liederen zong, met de componiste aan den vleugel. De liederen liggen mevrouw Koolhoven prachtig, niet alleen „stimmlich", maar vooral omdat het persoonlijke der ver tolkster hier zoo goed tot uiting komt. En wie een voorbeeld wil zien hoe 't een en 't ander te zamen gaat, die mag luisteren naar regels als „Go, and give him a flower from my hair, my friend'. Het tweede lied „Do not go, my Love zoowel als het laatste, waar de orkestra tie al heel gelukkig was, maken den wensch levendig, deze composities in haar nieuwe gestalte nog meerdere malen te mogen hooren. Mevrouw Koolhoven had vooraf een Fransch lied van Fourdrain gegeven, dat mede van de natuurlijke muzikaliteit der zangeres getuigde en dat in zijn naïveteit ongerept in dezen zang werd behouden. De componiste verscheen on het podium en bracht dank aan allen, die dit succes hadden doen beleven. Het orkest had nog een stuk van Ga briel Piemé gespeeld, een suite naar een pantomime „Le ooilier de Saphirs waar in we nog maar weinig van den latercn schrijver van „Le croisade des EnfanlsT kunnen ontdekken; vlakke muziek en in zijn laatste deel „Tableau" zelfs taai. Maar was er niet genoeg schoons ge weest? Was er niet uitnemend en frisch gemusiceerd? Dat begon als met Mas senet, die ieder trouw bezoeker straks uit z'n hoofd gaat kennen, maar dat alweer bewijzen gaf dat alles steeds beter „zifbij dit ensemble. De componisten waren vol lof voor liet orkest en zijn leider. Het slot van den avond was allerleukst. Dr. Joh. Wa ge naar kreeg een krans, die al gauw Ger harz om de schouders werd geworpen en van deze met 'n handigen zwaai ver huisde naar den concertmeester, van wie ze ten slotte weer bij den eersten ge lauwerde belandde. Het was hartelijk. Het was alles spon taan. En men vergat zijn spijtigheid dat de zaal niet beter, niet veel beter bezet was, op dit met recht „buitengewoon" concert. G. J. K, Het verslag van het Bach-conccrt, waarvan de copie niet was ondertee kend, droeg ten onrechte mijn naam- teekening. Het was de heer J. W. Ruinen, door wiens vriendelijkheid ik bij onver wacht verhinderd-zijn werd vervangen. G. J. Kj Gistermiddag hield deze vereeniging haar algemeene vergadering. De secre taris, de heer K. L. W. van IJsendijk, bracht het jaarverslag uit. Dit verslag bespreekt eerst de vraag: Heeft particu liere armenzorg nog wel voldoende re den van bestlaan? Deze vraag moet be vestigend beantwoord worden. Want niet tegenstaande de hoogcre loonen, welke veelal worden uitbetaald, blijft armoe de nog steeds beslaan bij ouden van dagen (hoewel die eenigermate wor den gesteund door de Ouderdomsrente) en bij die gezinnen welke tij d-.il ijk in financieelen nood verkeeren, tengevolge van heerschende werkloosheid of door ziekte of door overlijden van den kost winner aldus het verslag. Naar aanleiding van de werking der Wet belrel'fende de bijzondere Armen zorg heeft mevrouw M. G. MullerLu- lop op de vergadering van de Ned. Ver eeniging voor Armenzorg en Weldadig heid deze in haar praeadvies besproken. De indruk was: 1. Dat de toestand zooals deze thans is, nimmer door den wetgever ge- wenischt is. 2. Dat als middel ter verbetering werd aangegeven door wijziging van art. 14 der Armenwet het geven van subsidie aan kerkelijke en bijzondere instellin gen van weldadigheid te bevorderen en zoo mogelijk liet invoeren van een ge wijzigd Elbefelder stelsel. Het eerste argument bleef niet on aangevochten. Dc bij.zondere Armenzorg lieeft echter alle reden om te blijven voortbestaan, omdat hier alles uit lief de tot den naaste geschiedt. Niet al leen financieele doch ook moreele steun werd verleend. Ook voor de a.s. verkiezingscampagne heeft het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging een "levendig en krachtig programma voor bereid, een programma dat iedereen zal moe ten bevredigen. Boven en behalve de jaarvergadering, die rond de helft van Januari zal worden ge houden, komt op 26 Januari niemand minder dan de heer baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van den Bond van R.-K. Kiesver- eenigingen, hier spreken over de algemeene Landspolitiek. Iedere ter vergadering aan wezige katholiek, zal gelegenheid hebben vragen te stellen aan den spreker, en dat wordt zoo, dunkt ons, een mooie gelegen heid, voor wie dat wenscht, zijn hart eens te luchten. In Februari komt het lid der Tweede Ka mer, de heer Kuiper, hier een lezing houden. Het onderwerp wordt nog nader bekend ge maakt, maar ook hier zullen wel vrijuit vra gen gesteld kunnen worden. Dat men er een ruim gebruik van make en wie wat te mop peren heeft of wie inlichtingen wenscht, moet niet verzuimen dat op die vergade ringen te doen. Niet alleen kunnen er zeer gerechtvaardigde klachten zijn, maar het is ook veel beter om die uit tc spreken. Door samenspreking leert men eikaars bedoelin gen kennen en ook waardeeren waarschijn lijk. Tenslotte zal de heer Mr. Bomans een se rie van vijf lezingen houden over de huidige Provinciale en Gemeentelijke politiek. De onderwerpen worden nader bekend gemaakt. Ook hier zal het door den spreker en het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging op buitengewoon hoogen prijs worden gesteld, indien aan den heer Bomans veel, veel vra gen worden gesteld. Laten het gerust zeer lastige vragen zijn. Als er maar van gedach ten gewisseld wordt. Zoo ziet men, dat een aangename en, laat ons hopen, nuttige verkiezingscampagne voor de deur staat. Wat vooral gewenscht wordt, is ophelde ring in veler gedachtengang omtrent den huidigen 1 >p der gemeentelijke en landelijke en provinciale politiek. Laat men er veel gebruik van maken! Barometerstand 753. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 December. Hoogste barometerstand 769.1 m. M. te Haparanda. Laagste barometerstand 736.5 m. M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Dec. Matige tot krachtige, later wellicht nog toe nemende Zuidelijke tot Westelijke wind, aan vankelijk licht tot halfbewolkt en droog wier, later toenemende bewolking met kans op regen, aanvankelijk zachter. Betreffende het bestuur wordt mede gedeeld dat weinig verahndering kwam. Dr. M. Wolff bedankte als bestuurslid wegens vertrek naar elders. Tevems wordt, met vreugde herdacht dat de op richter der vereeniging jhr. mr. A. J. Rethaan Maearé zijn 80sten verjaardag vierde. De Commissie voor huisbezoek be staat uit 31 leden. Mevr. E. J. Ozrnga- Dusseldorp bedankte. In haar plaats werd benoemd mevr. A. vort Löhen Sells— Lucardie. Aangaande de ondersteuning wordt gezegd, dat in 't begin van het boek jaar 71 gezinnen in behandeling waren. Deze gezinnen bestaan uit 267 leden, 32 gezinnen met 154 leden behooren lot de Ned. Herv. Kerk; 38 met 110 le den tot de R.K. Kerk; 1 gezin met 2 leden tot de Luthersehe Kerk en 1 per soon behoorde tot geen genootschap. 57 Gezinnen genoten reeds vroeger on dersteuning; 14 gezinnen voor den eer- Isten keer. In de registers slaan 2162 gezinnen ingeschreven. Verder beschikt de veree niging over gegevens betreffende ruim 750 gezinnen. In den loop van het jaar kwamen 26 aanvragen om ondersteuning binnen; 14 werden aangenomen en 12 afgewe zen. Bij de „nieuwe armen" is het aantal ondersteunde gezinnen uitgebreid tot 16. Opheffing van den steun tengevolge van verbeterden financieelen toestand aan het gezin kwam hoogst zelden voor. Losse giften werden uitgereikt aan 36 gezinnen. Aan schenkingen ten bate der kas kwam in een bedrag van f 560, zijnde het nadeelig saldo van de opgeheven naaiver- eeniging; een legaat van f 2000 van een voormalig huisbezoeker en van Mgr. Cal- lier. Verder giften in natura van de firma Peek en Cloppenburg ëti een par tij gebruikte onderkleeren van bevrien de zijde. De inkomsten van het Dr. Wijnhoff-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1