KERSTBOOM I a De Gemeenteraadsverkiezingen. Huize „Boekenrode". Personalia. Schip „weggebracht". Flaibouw. T00MEEL. Het Provinciaal Waterleidings- bedrijï. Honderdste Aigemeene vergadering van Hoofden van R.-K. scholen in het Bisdom Haarlem. Besmettelijke Ziekten. Van het Politierapport. Lijk onve^aaitL „Onderlinge Felons;". Statenverkiezingen. 50-jarig Huwelijksfeest. Giften. VOOR DE DUITSCHE PERS. VAN ONZE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. DAMMEN. Demping Oost-Indische Vaart. Mooi voorbeeld. Tarief verlaging. De Vacantietoeslag. Gemeenteraad. Ingezonden Mededeelingen. 60 cent per regel. UIT DEN OMTREK, ZANDVOORT. ASTORIA" Lunchroom ro o> billijke prijzen, kinder cadeaux. Mooie muziek, SCHOTEN. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. De geldleening van 35C millioen. Overgebracht naar een krank zinnigengesticht. Gerrit Nat veroordeeld. AiSTERDAiSCNE BEURS. BINNENLANDSGH NIEUWS. LEVENSDURF Hooge nrilzen: Nos, 5106 en 8835 elk 100. DE KLOVE Prijzen van ƒ45: 3de Klasse, m.z. 3010. 3e liist: 1757 m.z. 2757; 3013 6EMENGD NIEUWS. De juweelendiefstal in den trein. HANDEL EN NIJVERHEID. Uit het drukkersbedrijf. N.V. „DE TIJDGEEST MARKTNIEUWSs fonds stelden de Vereeniging in staat in het afgeloopen jaar 14 kinderen naar de Kinderbewaarplaats en 11 naar het Tehuis voor schoolgaande kinderen te zenden. De aanv-agen daartoe nemen thans wederom in aantal toe. Een waardeerend woord wordt ge bracht aan de administratice, mej. Kee ner en het feit gereleveerd dat de bode in September jl. 25 jaar in dienst der Vereeniging was. In een slotwoord wordt vermeld, dat de Vereeniging zich steeds mag verheu gen op een aangename samenwerking met alle in Haarlem gevestigde colle ges op philantrop's'h gebied, hetgeen de arbeid aanmerkelijk vergemakkelijkt. Vermoedelijk zu.len de re k'.e inaea voor 'en Hra-'ems -' ea Gemeen e aar! g houd >n worden in het laatste gedeelte van do maand Mei. Naar we vernemen za. in d dezer dagen langeko h e bu'tenpla t; „Bo ke ro 'e" ge vestigd worden het novi itiaat vin de E rw. Zusters Fran isranessea van S I koten. Het wordt dus niet ingericht tot rustoord dor Zusters. Op 24 Januari a.s. hoopt de hoer 0. van Wienen den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de Haarlems he Mach'ne "abriek, voor"; en Gebr Figée, op de afi. modelmakerij. Voor het te 's-Gravenhage gehoulen exa men Hande's'-ennii L.O. slaag "e de heer J. H. Kuling, a'.hier. Door de Re htbaak to Haarlem was de ■ice arov?e van hot schip „Johannes Cor- neÜ3", thuis behoorende te Umu'don, we gens het op haar verzoek doan zinken van dit schip, veroord old tot 1 jaar gevange- isstraf. In hoog -r e-oop wees het gerechtshof :e Amsterdam h den het verzoek van den verdediger, Mr. Francois Pauwels, om een onderzoek in te stellen naar do geestver mogens van beklaagde, af. Het Hof arhtte het ten laste gelegde bewezen, maar met het oog op beklaagde's toe tand. waardoor gevangenisstraf grooter invloed heeft op haar dan op een normaal menech, veroordee'de het beklaagle tot 4 maanden gevangenisstraf. Omtrent den bouw van flatwoningen te Heemstede wordt vernomen dat het door den heer Gerretsen, architect te Amsterdam, ontworpen plan, 24 wonin gen omvat. Deze bestran in verschalende groot te: type A bevat 5 Kamers, type B 3 kamers en type C 2 kamers. Bij elk apartement behoort een badkamer, keu ken en toilet. Verder is het ruimschoots van kasten voorzien en heeft ook ieder huurder recht op een afgesloten ruimte op den zolder. De woningen zijn uitgerust met: cen trals verwarming, electrisch licht en krachtleidingen, gas, telefoon en parket vloeren. Een fietsenbergplaats bevindt zich aan den ingang van het gebouw. Ook ligt het in de bedoeling er een eetzaal le hebben, waarvan de exploitatie kan worden opgedragen aan een coöpe ratieve keuken of andere inrichting tot het uitzenden van diners. Ten slotte zal een aantal logeerkamers worden ingericht, die door de bewoners gehuurd kunnen weden a f 150 per jaar, f 15 per maand, f 5 per week en f 1.25 per nacht. 20 pet. van de bouwkosten moeten worden bijeen gebracht door het nemen van aandeelen door de bewoners (ren- deerende hoogstens 5 pet.) f 3000 voor type Af 2000 voor type B en f 1000 voor type C. De rest moet gedekt worden door het nemen van obligaties en door een hy potheek. Het bestuur heeft berekend, dat de huurprijs inclusief verwarming, gebruik van warm en koud water, electridteit, gas en telefoon, benevens het onderhoud der gemeenschappelijke ruimte zal be dragen per jaar: f 1350 voor type A; f1100 voor type B; f850 voor type C. De wijze Kater. Wegens het zeer groote succes, zal de N. V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, op Zaterdag 23 en Zondag 24 December nog een tweetal opvoeringen van De wijze Kater geven in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Rostand's ,J3yrano" Zooals reeds in dit blad werd medege deeld, is de eerste wederopvoering bij de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" van „Cyrano de Bergerac" oomédie in 5 be drijven, in verzen uit het Fransch van Ed- mond Rostand, vertaald door Antoon Moort- gat, vastgesteld op Zondag 24 December, aanvang 8 uur in den Stadsschouwburg te Amsterdam. De Kon. Vereeniging bedoelt met deze reprise het feit te herdenken, dat 25 jaar geleden de eerste opvoering van dit werk in de Fransche taal, in het theater van de „Porto Saint Martin" plaats vond, mot Ooqnalin Ainé als Cyrano. Hubert la Roche die ook thans de titel rol zal vervullen, speelde Cyrano het eerst in de Nedcrlandsche taal met het Vlaamsche gezelschap in het Paleis voor Volksvlijt in 1898, even voor de Kroningsfeesten, dat was voordat Cyrano in eenige andere ver taling ten tooneele werd gebracht Van het Hoofdbureau van het F ovin- ciaal Wa'er ei'ingledrijf van Noorl-Hol nd wapperde vandaag de driekleur omdat daar heden het bericht werd ontvangen, dat de 52ste en 53ste der 103 aan te sluiten Noord- Hollandsche Gemeen'en (de Rijp en Mii- delie), dus thans de grootste helft, on der de gebruikelijke voorwaarden tot aan sluiting aan het P. W. N. besloten. In de laatste weken werd gelijk fces'u.t genomen door Koedijk, Elam en de Beems'.er. Woensdag 27 De ember zal de vereeni ging van Hoofden van Scholen in het Bis dom Haarlem in het gebouw St. Bivo haar honderdste Algcm ene ve gvle-ln» houden voorafgegaan door een H. Mis die te 10 uur in de Latheiraal „St Bavo" voor do leden der vereeniging zal worden opgedra gen. De agenda vermeldt o.a. tegen half twee precies een voordracht van den hoog geleerden heer Prof. Dr. F. Reels, over het onderwerp „School en Persoonlijkheid. In de week van 10 tot en met 16 Decem ber kwamen in de navolgende geme -n gevallen van beamett lijko ziekten voor: Beverwijk 1 van roodvonk; Haarlem 1 van roodvonk en 5 van diphiheritis; Haarlem mermeer 5 van diph he i is; Zaandam 1 van buiktyphus, 2 van roodvonk en 7 van diphtheritis; Hillegom 1 van buiktyphus; Lisse 1 van buiktyphus. Terwijl gisteren een agent van politie bij den tapper S. in de Lange Molenstraat een drankwetovertreding constateerde, werd hij door den tapper vastgegrepen, terwijl een der bezoekers trachtte, hem achterover te duwen, hetgeen evenwel niet gelukte. De agent kon nog eenigen sterken drank in beslag nemen. Proces-verbaal is opgemaakt ter zake drankwetovertreding en belemmering. Op de Laneebrug is gisteren de 21-jarige koopman H. R., die aldaar met een handwa gen reed, door een met zand beladen wagen, welke hem inhaalde, aangereden, waardoor hij eenige kwetsuren bekwam. Door R. was de bestuurder van den zandwagen nog ge waarschuwd te stoppen, waaraan deze niet voldeed. Misdrijf in 't spell Uit de Leidschevaart nabij de Kathedrale Kerk is gisterenmorgen het lijk opgehaald van H. V., die 25 November zijn woonplaats Zandvoort per fiets verlaten had, om naar Amsterdam te vaan, doch sindsdien verdwe nen was. Het liik, dat naar *t St. Elisabeth s gasthuis is overgebracht, vertoonden eenige verwondingen aan het hoofd, welke verwon dingen misdröf niet buitensluiten. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Naar de fiets wordt gedregd. Dinsdagavond had een a'gemeene leden vergadering plaats voor de leden van de Coöp. Bouwereeniging Onderling Belang. Te 8 nur opende de voorzitter, de heer Slevens, de vergadering. Na voorlezing der notulen en het verslag van den penningmeester, welke beide wer den goedgekeurd, werd een voorstel van hel bestunr, over art. 12 van het reserefonds aan genomen. Na nog eenige medecbleclingen van huishoudelijk en aard, werd de vergadering ge sloten. De canidatenliist voor de Provinciale Staten van den Vrijheidsbond in den Statenkicskring Haarlem is als volgt vastgesteld: 1. P. Otto le Bloemendaal; 2. mevrouw P. J. Willekes Mac DonaldReiinvaan ie Haarlem; .1. E. TT. Krelage te Haarlem: 4. K. C. Honig Mzn. te Rlpemendaal: 5 S. Rükes le Haarlem; 6. J. C Laan te Bloemendaal; 7. W. Kloeke te Haarlem; 8. O J. Droste le Haarlem; 9. H. A. J. de Rijll Nachenins te Haarlem; 10. J. de Brenk Lzn. te Haarlem. Zooals reeds gemeld, is het echtpaar W. der Kinderen en Maria de Boer in de Bruids dagen; het hoopt 25 December den dag te herdenken zijner 50-jarige echtvereeniging. De bruidegom is ruim 72 jaar oud. Hij heeft sinds de laatste vier jaar, zijn beroep van metselaar nietmeer kunnen uitoefenen. De bruid is 71 jaar en is nog goed gezond. Het echtpaar woont bij een zoon in. De belangstelling van de mede-bewoners is hartelijk. Voor het perceel is een eerepoort geplaatst, vervaardigd door den heer J. du Tiain. Verder ontving het echtpaar een en veloppe met een belangrijken inhoud van het comité, dat gevormd was van de mede-be woners van de Brouwersstraat. Om aan dit gouden feest nog meer belangstelling te ge ven, zal door dit comité a.s. Vrijdagavond van half 8 tot half 9 een serenade worden aangeboden, onder leiding van den heer J. Scholte. Hel spreekt van zelf dat het dan aan belangstelling niet zal ontbreken. Giste renavond is aan de mede bewoners een ge zellige avond aangeboden. Als een bijzonder feit vermelden wij nog, dat het echtpaar op den len Kerstdag gehuwd is, zoowel op het Stadhuis als in de Kerk. N. 8. f 2 Oostenrijksche Priesters, f 1 Duitsche Priesters. Voor de Weensche Priesters f 2.50; van N.N. f 1 en voor de DUITSCHE PRIESTERS, f 1 tot zekere intentie. voor de Russische kinderen f 2.50 ter eere van het H. Hart. Ingekomen f 37.50 plus 1000 Mark Van N.V. „Dr. de Spaarnestai" f 25. Van iemand, die niet veel geven kan maar doordrongen is van de waarde der Katholieke Pers f 2. Van Mej. N.N. f 1.— Gezamenlijk bedrag f 62.50 PROF. KOEHOF IN FLORA. Dinsdagavond gaf prof. Ko?hof een bil jartséance in lokaal „Flora," Pretoriap'.ein te Schoten. Er werd allereerst gespeeld een partij libre van 500 caramboles tegen een 2-tal bezoekers van „Flora". De prof. speelde een goede partij eo vooral in het masseeren is hij sterk, als hij in 16 beur ten 400 car:mbo'es heeft, bes'u't hij daa na met een serie van 148 caramboles. Daarna wordt nog een partij van 250 gespeeld tegen een der bezoekers. Deze partij weet hij in 7 beurten uit to maken. De fantasie- en kuns'stooten waren ook ditmaal sehit'e-e-d. De aan ez'gera heb en volop kunnen ge nieten. PROF. SCHWEINBHÖEK IN MONOPOLE Gezien de prestaties in Korenbeurs de vorige weak, was het vanzelf sprekend dat Dinsdagavond de verrichtingen van dezen prof. door eenige honderden biljartlie "heb bers in Monopole werden gadegeslagen. Zijn spel was ook ditmaal schitterend, alhoewel hij in Korenbeurs beter moven- ne maakte. De partij van 600 caramboles cadre die hij als inleiding gaf, werd met als hoogste serie 97 caramboles gespeeld. Rijwieldie j -en-gros. Het O. M. ei chte hedenmorgen 5 jaar gevangenisstraf tegen den 32-jarigen los- werkman J. P. v. d. K te Heemstede, 8 verduisteringen, 3 oplichtingen en 4 dief stallen alle van rijwielen. Uitspraken van 21 December 1922 1. H. W. J. werkman te Haariem. 2. P. v. H. glazenwasscher te Haarlem, bei-den n.a.h. gedet. Strafgevangenis Haarlem, diefstal, ieder 8 maanden gevangenisstraf. E. S. te Haarlem, ged. H. v. Bew. Haar lem, heling, 5 maanden gevangenisstraf met aflrek preventieve hechtenis. A M. W. hvr. van H. H. S. te Haarlem, thans ged. H. van Bew. Haarlem, heling, 5 maanden gevangenisstraf met aftrek preven tieve hechtenis. A. v. K. glazenwasscher te Haarlem, thans ged. H .v. Bew. te Haarlem, heling, 5 maan den gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. C. E. P. hvr. van J. D. te Haarlem, het i eenig voorwerp koopen terwijl aan zijn schuld te wijten is dat zijne handeling een door misdrijf verkregen vorwerp betreft, geld boete van 15, subs. 5 dagen hechtenis. S. de M. hvr. van J. v. d. B. koopvrouw te Haarlem, vrijgesproken. G. F. K. keliner te Sittard, thans ged. Straf gevangenis Haarlem, verzet niet ontvankelijk verklaard. 1. W. J. K. fabrikant, te Haarlem. 2. P. Boon, bloemist, te Zandvoort, „het voorhan den hebben van gedistilleerd dat methylalco hol bevat in een lokaal, alwaar zich een dis- tiileertoestel bevindt" „het bezit van werktui gen gesohikt om eene distilleerderij uit te maken, zonder dat daarvan overeenkomstig ark 14 der wet van 20 Juni 1862 Sübl. 62 aangifte is gedaan." No. 1: 2 geldboeten ieder van 100, subs. 1 week hechtenis voor elk der geldboeten, no. 2; vrijgesproken. Ondertrouwd; 21 Dec., J. G. Voorn en A. Rei'oer. P. S. J. Ablij en A, M. W. Radder. J. Rieken en J. A. Sloof. J. H. Groene- wout en A. M. v. Huizen. W. Reijenga en A. M. Wildschut. A. G. Mazeneer en F. Scheen. E. v. Millingen en H. Berkenkamp. L. H. Horeman en J. W. Hol. Getrouwd; 21 Dec., P. Zwaai en A. de Haan. H. Q. de Beer en J. G. ter Horst. F. de Vries en S. P. Sanderse. D. Talsma en M. C. Lingg. H. A. v. Os en H. T. Gieske. Geboren: 17 Dec., z. van M. L. Slot-Brink- man. 20 Dec., d. van E. H. Anten-Seve- rijnse. 21 Dec., d. van H. M. C. Jacobs- Dhont. Vrijdag 22 December a.s. vangt in café „De Karseboom" aan de Kalverstraat te Amster dam, een Kersttournooi aan van het V. A. D. Behalve Hoogland en De Haas, die de uit- noodiging vermoedelijk wel zullen acoeptee- ren, zijn uitgenoodigd: J. H. Vos, Kampioen van Nederland, A. K. W. Damme, ex-kam pioen, B. Springer Jr. M. A. Haye, Herman de Jongh en S. J. de Jong. Gelijk wij dezer dagen meldden, zou gis teren begonnen worden met de demping van het Oost-Indisch Vaartje, doch er is nog niets van kunen komen. Er zouden 20 werk- loozen bij die demping te werk gesteld wor den. Het uurloon voor hen was bepaald op 45 cent, doch men weigerde, tegen dit loon te gaan arbeiden. Daar het werk voorlgang moest hebben, omdat een contract afgesloten was met de zand schippers, waardoor bet zand niet voor den wal kon blijven liggen, wordt de demping thans gedaan door personeel van Openbare Werken. Door de diominoclnb „De Schemerlamp" zijn de volgende Kerstgaven verstrek!: Stads-Armen- en Ziekenhuis 50; Tuber- cnlose-Vereeniging 25; Kinderen St. Ja- cobs-Godshuis 25; Israëlitische Armen 50; Kleedingfonds „Stads-Eddtie" 25; Zusiers Carmelitessen, Zijlsingel, voor de kinderen, 25; in het Kerstpotje van het Leger des Heils 10. Vanaf 1 Januari 1923 warden voor de belangrijkste trajecten der E.S.M., N,Z,H, T,M, en E.N.E.T. verkrijgbaar gesteld 5 en 10 rittenkaarten, waarvan de prijs on geveer 4 en 8 maal den gewonen enke- lenritsprijs bedraagt. Bovendien zuilen ver krijgbaar zijn 5 rittenkaarten Heemstede SchotenAmsterdam en Bloeneod.-Gf ia- tuurAmsterdam, voor den prijs van f 3. Voor de vorenbe loeide trajecten worden eveneens de prijzen van de abonnements kaarten verlaagd. Hedenmorgen heeft een conferentie plaats gehad tusschen den heer Mr. Bomans, wet houder van Financiën, en de voorzitters der verschillende organisaties van gemeenteper- soneel, betreffende het voorstel tot inhou ding van den vacantietoeslag in het jaar 1923. Er werd geen overeenstemming bereikt De verdere behandeling werd verwezen naar de voltallige Commissie van Georganiseerd Overleg. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder presidium van de heer C. Maarschalk, burgemeester. Afwezig waren de heeren Mr. Slingenberg, Gerritsz, Keerwoif, Kuenen, v. Liemt. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het 7e suppl. kohier pl. directe belastingen 19201921. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. lot vaststelling van een verklaring van den Raad ingevolge artikel 133 der Pensioen wet 1922. Daarna werd voortgegaan met de behande ling van de Gemeentebe-grooting. Mej. VAN VLEET stelde voor het sub sidie aan „Zuigelingenzorg" te verhoogen tot f 4125. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen met 1513 stemmen. Voor de poc.-dem. plus de heeren v. d. Kamp, Boer, Peper en mevr. Willekes Macdonald. Productieve Werkverschaffing. De heer REINALDA had een schrijven ingezonden waarbij hij den Raad verlof vroeg B. en W. te mogen interpeliae- ren over de loonen vastgesteld bij de pr oduc ti e ve we rk verse ha f f i n g. De VOORZITTER stelt voor deze vra gen omstreeks half vijf te behandelen* Hierin wordt toegestemd. (Wordt vervolgd.) (Ongecorrigeerd) Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 22 December des namiddags 7)4 uur (en raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot opheffing d-ar Commissie van Toezicht op het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. 3. Verzoek van I. Gans, om ontheffing der bepaling van de verordening ex. artikel 35, 2e der D rants wet. 4. Voorstel om de toelagen op de toege kende pensoenen van pensioen gerechtig den, wier pensioenen, ingevolge artikel 145 der pensioenwet 1922 zijn verhoogd, te verminde ren met het bedrag der verhooging. 5. Voorstel tot invoering eener verorde ning legen woekerprijzen op de levensmiddelen en brandstoffen. Instelling eener duurte-commissie en benoe ming der leden. 7. Verhuring van gemeentegrond. 8. Benoeming van leden dor verschillende raadscommissiën. 9. Voorstel tol het converteeren der geld- leening oorspronkelijk groot f 645.000 en het 75 hoek Rozenstraat. e o c w' i O (O aangaan eener nieuwe leening voor uitvoering van buitgewone werken. 10. Machtiging betreffende overplaatsing of uilzetting van bewoners van huizen, toebehoo- rende aan de gemeente, wegens niet betaling der huur. 11. Machtiging tot het voeren van een rechtsgeding. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen handelskennis, L. O. slaagde mej. E. Y. Z. van Wesem, alhier. Raad van State. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling voor de geschil len van bestuur van den Raad van State is medeleeling gedaan, dat bij Kon. besluit is vernietigd het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland en het besluit van den Raad der gemeente Heemstere, waarbij medewer king werd geweigerd aan de vereeniging Bij zondere Protestantsche Schoot te Heemstede, voor de stichting van een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs op een terrein na bij de Koedieflaan, en dat besloten is, dat die medewerking moet worden verleend. Aanrijding. Door onbekende oorzaak geraakten gisterennamiddag twee paarden ge spannen voor een vierwieligen wagen op hol. Op de Raadhuisstraat kwam de wagen in aanraking met een treeplank voor de electri- sche tram, waardoor deze werd beschadigd. Op de Zuiderhoutlaan wist de bestuurder J. v. E. het gespan tot stilstand te brengen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door J. M. v. d. E. alhier is aangifte ge daan van het vermissen van een konijn uit een hok vanaf zijn erf. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: A. J. Schreuder, Binnenweg 60, een paardenvoerzak. F. Saarloos, Glipperweg 119, een partijtje oud hout. J. Sambrink, Frans Halsstraat 40 rood, Haarlem, een portefeuille met inhoud. Erdsiek, KI. Heiligland 20, Haar lem, een damesportemonnaie met inhoud. DEN HAAG, 21 Dec. De Eerste Ka- aangaande de geid.esning van 350 millioen mer heeft aangenomen het wetsontwerp gulden ten laste van hot Rijlt. Naar wij vernemen is de 44-jarigen P. Brakkee, die heienmiddag met zijn 47-ja- rige vrouw voor de Haagsche Rechtbank moest terecht staan ter zake van de be kende Be'la-donna-ve g'fliging deser da en van het huis van bewaring overgebracht naar een krankzinnigengesticht. AMSTERDAM, 21 Dec. De Vierde Ka- mor der Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen Gerrit Nat, die de vorige week terecht stond wegens art. "251b. en het plegen van abortus op een jong meisje. Hot meisje overleed aan de gevolgen en haar lijk werd door Nat per rijtuig naar den Haarlemmerweg gebracht, alwaar hij het neerlegde. De Rechtbank veroordeelde Nat tot een gevangenisstraf van 5 jaar en 4 maanden. Do eisch was 7 jaar gevangenisstraf. De Beurs opende heden: prijshoudend. Slanlsfondsen. 5 pet. Nederland 88)4, 6 pet. Indië 95)4. Culturen. Koloniale Bank 131%, Indische Bank 101, Vorstenlanden 155)4, H. V. A. 368. Industrieele waarden. Jurgens 52. Oliewaarden. Koninklijke 385, Consols 127. Orion 36. Tabakken. Deli 233, Besoeki 38)4, Rot terdam Deli 11, Senembah 318. Rubbers. Amsterdam Rubber 114%, Deli Batavia 67)4, Nederl. Rubber 62, Roti. Tapa- noeli 26. Scheepvan.rtwaarden. Ho11. Am. Lijn 118%, Holl. Boot 30, Kon. Holl. Lloyd 17%, Japnnlijn 73, Paketvaart 91, Scheepvaart Unie Q5, Marine 12. Amcrikaansche waarden. Hide and Lea ther 65. Steel 107%, Smelting 57, Anaconda 101%, Cignr 83, Atchison Topeka 102%, Vo ting Rails 24, Denver 1%, Southern Pacific 90, Union Pacific 142. Mr. ZIMMERMAN TE WEENEN. Het bureau van den commissaris-generaal mr. Zimmerman zal, naar de „Neue Freie Presseverneemt, uit vier ambtenaren be staan. Als persoonlijke secretarissen worden hem de beide broeders De Bordes toege voegd, van wie de een secretaris van den Volkenbond is, terwijl de andere tot nu toe als attaché aan bet Nederlandsche ge zantschap te Wennen werkzaam was en zich door medewerking aan de Nederlandsche hulpactie algemeen bemind heeft gemaakt. De andere twee zijn Oostenrijksche amb tenaren. (Hbld.) VAN HET HOF. Men seint ons uit Apeldoorn d.d. 21 de zer: De Kon. familie is voornemens den 2en Kerstdag des morgens van hot Loo naar 's-Hage te vertrekken, ten einde het Kerstfeest bij de Koningin-Moe Ier te vieren. Zij keert des avond weer naar het Loo terug. INVOERRECHT OP SIGAREN. Bij het bestuur der Ne.lerl. R. K. Ver eeniging van sigarenfabrikanten is van het ministerie van financiën bericht ingeko men, dat de gewijzigde wet op het in voerrecht op sigaren op 27 dezer in wer king treedt WERKVERSCHAFFING. Tnges'eM is de Rijkscomissie van advies voor werkverschaffing. DE TABAKSWET. Het eomité van actie inzake de Tabaks wet heaft aan den minister van fin n iën verzocht, te bevor leren, dat len sigaren winkeliers kwijt-che' lim of restitutie wenD verleend, althans een tegemoetkoming worde Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden f 4.50, franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3,25 431e NED. STAATSLOTERIJ, Trekking van Donderdag 21 Dec, 3e Klasse 4e Liist. Roman van denzelfden popula'ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25, franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" gegeven, voor dat gedeelte van den ver- schuldigden of reeds betaalden accijns, dat niet op den consument verhaald kan wor den, en hun, om te bevorderen, dat op een nader te bepalen tijdstip geen onga- banderolleerde sigaren voorradig zijn, voo, die gedeelten van huil voorraad kosteloos banderollen te verstrekken. ^34 473 525 1356 1609 1828 215^ 2410 2416 2533 3393 3400 3621 4433 4551 5066 5113 5428 5586 6205 638(1 6631 7316 7609 7654 7913 8349 836i 8517 9414 9521 9555 9728 10423 10563 10720 11142 11425 12142 12242 12290 12563 12574 12708 12818 13006 13046 13210 13223 13522 13566 13596 13660 13717 13825 14224 14894 15105 15274 15277 15341 15458 15717. 15854 15936 15969 15996 16352 16554 16926 17278 17393 17762 18065 18131 18271 18570 18686 19008 19082 19320 19443 19470 19511 19830 19955 20085 20139 20221 20501 20771 20912 21062 21270 21815 21968 22302 22835 if GEEN LANDVERRAAD. Het Haagsche corr. Bureau meldt: Ter voorkoming van ongerustheid wordt ons officieel medegedeeld, dat het bericht, in de pers, als zou een luitenant van het 8e regiment infanterie onder verdenking van landverraad, op last van den minister van oorlog zijn gearresteerd, geheel onjuist is. Wel is een luitenant van dit regiment gear resteerd, d-och zulks geschiedde op last van zijn regimentscommandant, omdat hij ver dacht werd van desertie. GEEN VERVOLGING TEGEN Mr. TROELSTRA. Naar de „Tel." verneemt, heeft het O. M. te Amsterdam in verband met de tegen mr. Troelstra ingediende klacht ter zake van het door hens verscheuren (en medenemen der snippers) van een in het bezit van twee brandverzekeringsmaatschappijen zijnd polis afschrift dat door mr. Troelstra ter inzage was gevraagd en waaromtrent het vermoeden was gerezen, dat het niet gelijkluidend was met de orfgineele polis, besloten geen vervol ging in te stellen. Er is gemeld, dat de in Amsterdam aan gehouden Duitsoher, verdacht werd van medeplichtigheid aan den juweelendiefstal van f 50.000 in den Parijschen sneltrein, niets met deze zaak had uit te staan. Toch is hij voorzichtigheidshalve naar Den Haag overgebracht. Het is een koopman en keliner van Duitsche afkomst en 30 jaar, die reeds eenige jaren in ons land woont. Bij de politie te Amsterdam staat hij bekend als een geroutineerde treindief. Het vermoe den is nn dat hij zoo al niet rechtstreeks, dan toch zijdelings er me9 in verband^ staat. De heer wiens signalement is gepubliceerd, die van Antwerpen af met de bestolene alleen heeft gereisd, heeft zich nog steeds niet hekend gemaakt. Het onderzoek wordt thans eveneens te Amsterdam gevoerd. De recherchelijst te 's-Hage bevat thans de volledige opgave van de kostbaarheden, ontvreemd op 16 dezer in trein 608 van Parijs naar Den Haag. Gestolen zijn 1 paarlen collier, bestaande uit 99_ paar- len, ter lengte van circa 40 c.M., in het midden bevindt zich de grootste parel, do daaropvolgend en nemen achtereenvo'gens in in grootte af, 1 gouden armband ter breedte van circa 0.75 c.M., ingelegd met 2 rijen parels afwisselend van zwarte en witte kleur 1 effen gouden Ting met één ro bijn, geflankeerd door 2 brill anten, 1 gou- den speld, waarop 10 ovale paarlen, idom, waarop aan ieder uiteinde één groote parel, 1 platina armband, ter breedte van c ir ca 12 mM. bezet met 3, misschien 4 rijen paarlen, 1 brill, broche, aan de uit einden zwart gomonaerd, 1 vierkant pla tina horl., mot brill, omgeven, aan zwart zijden bandje van circa 0.75 c.M. breedte, dit horl. heeft deel uitgemaakt van den platina armband als boven genoemd, 1 pla tina ketting, lang 1 M. U20 c.M., kleine dunne schakels, waarin om de 5 k 6 c.M een parel, 1 gouden lorgnon, ouderwetsohe vorm, lengte van den steel 12 u 15 c.M., de randen ervan zijn bewerkt, breedte van den steel iets minder dan 1 c.M., beide glazen kunnen tusschen den steel gevou wen worden, 1 effen gitten broche, ovaal model, 1 gouden dasspeld, aan den steel bevindt zich een goud gespikkeld knopje 1 gouden schakelarmband van langwerpige schakels waaraan 3 munten, waarvan do middelste de grootste is, 1 imitatie gouden speld met onechten parel, geflankeerd door 2 groene steentjes, 1 medaillon, ovaal mo del, circa 6 c.M. middellijn, voor- enach terzijde glad goud, waarop kleine kringen geslepen, één der zijden is naar boven draaibaar, waardoor een spiegeltje zicht baar wordt, 800 Mark, bestaande uit bank biljetten van 100 Mark en 20 Mark. Woensdag is de aigemeene vergadering van de Federatie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf voortgezet met de behandeling van het concept-collectieve ar beidsovereenkomst. Verschillende aanwezigen oefenden crihek op de voorstellen. Zoo verdedigde de afge vaardigde van het district Rotterdam een motie, waarin de noodzakelijkheid werd be toogd, dat ten aanzien van de arbeidsvoor waarden meer rekening wordt gehouden met de ernstige malaise, waarin het bedrijf op het oogenblik verkeert Ook andere afgevaardig den betoogden, dat een loonsverlaging van 6 procent lang niet evenredig is aan den nood toestand in het bedrijf, de daling van de kosten van het levensonderhoud en de daling van het loon in andere vakken. De verschillende sprekers werden beant woord door den heer H. Diemer, voorzitter van de onderhandelingscommissie, die het onlwerp krachtig verdedigde. Spr. gaf een uitvoerige beschouwing over de voorgestelde nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst Hij begon zijn teleurstelling uit te spreken over het feit, dat de vergadering niet openbaar was, daar het zeer wenschelijk zou zijn, dat het publiek en de gezellen een juist inzicht krijgen van de billijkheid der voorgestelde bepalingen, en dit te meer, daar spr. tot zijn spijt heeft bemerkt, dat de besturen van eenige werknemers-organisaties zich onthou den van het geven van advies aan hun leden. Spr meende te mogen verwachten, dat in zul ke emstifjf tijdsomstandigheden de leiders van een arbeidsorganisatie ook advies zouden willen geven aan hun leden, hoe te handelen Indien zulks niet geschiedt, is het niet te verwonderen, dat in een vergadering de te genstanders die niet voldoende op de hoogte zijn van de situatie, gemakkelijk de meerder heid verkrijgen. Het geeft spr. echter moed, dal de Kathalieke werknemersbond met 2300 legen 300 stemmen het concept heeft aan vaard. Spr, vraagt: wat willen de gezellen, die zich in de dictrictsvergaderingen uitspreken tegen hc! concept? De eene vergadering verklaart zich ipven de verlenging van den arbeidsduur Trekking van 500 nummers ten overstaan val Notaris A G. Mulié. Woensdag 20 December 1922. Prijs van f 1000 3074 6635 400 4S38 18744 2C0 3943 4657 1884 15659 100 66 4912 7190 11234 203N Prijzen van 1 9o (eigen geicl.i 29 2763 4737 7233 9618 12656 14591 16497 18630 33 76 4841 98 50 12707 I4Ó20 16551 78 37 2351 45 7313 97 79 63 90 18811 241 52 91 25 9713 12876 14701 95 21 323 2598 4944 96 38 83 21 16627 24 36 3005 47 7446 9851 12932 46 34 18914 60 43 98 84 55 40 66 59 58 65 65 5063 93 84 84 14803 65 98 70 78 5156 7537 99C6 13141 12 67 19C4Ö 440 97 52 1 56 42 60 38 77 80 502 3158 79 79 67 62 42 84 91 23 75 5417 94 10043 88 73 16742 19154 618 3207 05 7694 10115 13227 14905 7 6 62 90 27 5592 7772 18 58 28 16800 19226 707 44 5665 74 10208 13314 31 67 45 38 53 87 7870 72 35 80 16913 48 71 77 5703 7914 10300 53 15074 24 19356 76 3352 8 8000 29 13475 15134 48 61 803 3406 96 29 38 81 67 61 90 29 37 5824 39 86 13552 15259 17107 93 907 49 28 98 10438 13611 61 13 19537 36 3595 53 8147 71 29 82 35 59 46 3660 78 8231 10516 75 15352 47 64 51 69 5920 76 10666 13721 58 17232 91 65 78 25 8346 10761 32 97 4a 19617 1009 88 97 55 68 4j 15440 17332 82 40 91 6007 8429 10837 51 48 00 19707 45 99 6161 59 86 53 78 77 20 1112 3734 86 96 98 89 15551 96 41 1243 44 6225 854310950 13824 50 17442 56 81 48 26 8211037 50 07 17602 61 1313 6 7 6316 8632 11141 70 15621 17730 19809 1495 3852 21 48 1D12 83 15704 49 20046 1555 73 39 59 11407 13914 33 51 20144 16C0 92 6443 8709 11515 14008 58 17866 59 72 3905 51 24 06 45 15802 7 3 66 77 61 6570 42 82 94 10 88 80 1714 84 6612 53 11638 97 45 91 20323 2007 4005 41 8812 89 14136 95 17969 20403 54 22 6723 2711776 14226 98 86 64 2106 24 36 67 11836 31 15915 18053 20501 30 28 79 8919 40 32 64 89 22 45 62 6812 49 89 59 16047 18185 55 90 4110 48 9159 12013 14317 55 18228 77 98 64 64 9213 23 22 65 75 20665 2208 67 6902 91 73 52 94 77 68 15 99 60 9330 121-4 96 16212 18351 20716 26 4209 88 85 45 14433 14 18406 69 2308 18 96 94U 12240 35 20 83 86 32 4312 7022 55 12331 57 29 94 88 43 4427 7139 76 12401 67 7918508 20816 2487 4512 46 9509 20 80 16378 12 20320 2544 67 89 24 39 14530 16423 29 37 2635 4609 94 45 12563 86 76 18600 45 82 een andere tegen vermindering van het loon, een derde tegen verandering in de rechtsposi tie en een vierde wil niet meer de tariefsge meenschap samen met de patroons handha ven. Zonder advies van de leiders is een der gelijke chaos begrijpelijk. Spr. meent daar om, dat het goed is, thans duidelijk de voor naamste punten te bespreken. Spr.'s conclusie is, dat de patroons met een gerust geweten voor het publiek en de ge zellen kunnen verschijnen. De billijkheid is in sterke mate betracht. Spr. meent te kunnen becijferen, dat thans het gemiddeld inkomen van een gezin in Ne derland niet hooger dan 1500 kan zijn. Wat hier aangeboden wordt gaat er ver bo ven. Bij niet-aanneming is alles, wat gedurende jaren is opgebouwd, onherroepelijk weg. Spr, wil ernstig op deze consequenties wijzen. Komt er een contractloos tijdperk ten op zichte van eenige organisaties, dan zal he laas 't vrije spel van vraag en aanbod gaan werken en na eenige maanden zal dit blijken zeer slecht voor de gezellen te zijn, waar alles erop wijst, dat de loondaling nog niet tot een einde is gekomen, en het getal der werk- loozen nog met de week stijgt. Spr. verzoekt, alle moties en voorstellen ini te trekken. De redevoering, welke in den middag was onderbroken, werd met groote instemming door de drukbezochte vergadering ontvangen. Alle moties en voorstellen werden ingetrok ken en het conceptcontract werd met 1138 tegen 33 stemmen aangenomen. Tevens werd vastgesteld, dat met de gezellenorganisaties, die het contract aanvaarden, het concept zal worden afgesloten. De organisaties, die de overeenkomst niet aanvaarden, zullen daar van de consequenties moeten dragen. Aan 't hoofdbestuur werd opdracht gegeven, maatre gelen te nemen wélke het noodig acht om dö arbeidsvoorwaarden van het concept-contract tot verwezenlijking te brengen. SNEEK, 19 Deo. Vee, Ter markt waren 260 melk- en kalfkoeien f 250500 32 vette koeien f 190470; 25 vette kalve ren f 3575; 108 graskalveren f 45100, 136 nuchtere kalveren, f 1222; 115 scha pen f 2054; 600 lammeren f 2437; 255 varkens f 90190; 43 biggen f 18—34. Men betaalde voor vette runderen 4560 c„ vette varkens 4648 o., zouters 4346 c., Londensche 45—50 cent per i/a K.G. De handel in alle veesoorten was traag en de markt had over het geheel een kalm verloop. Alleen in varkens vond goede han del plaats, met prijzen gelijk de vorige week. De markt werd bezocht door vreemde koop- LANGENDIJK, 20 Dec. In de heden gehou den veilingen werd betaald voor: bloemkool le soort per 100 stuks reuze f 17.7024.90; roode kool 1.402.60; roode kool 2e soort 0.7701.30; gele kool le soort 0.90 1.40; 2e soort 4080 ct.; Deensche witte kool le soort 1.101.80; id. 2e soort 5060 ct.; schoolmeesters f 1.70; blauwe f 1.50; bieten 1.80; uien le soort 1.20—2; spruitkool 6.10; losse wortelen 1.301.50; alles per 100 K.G. Aanvoer 2280 st. bloemkool, 58.200 Kg., roo de kool, 44.500 Kg. witte kool, 41.000 Kg. gele kool, 22.000 Kg. losse wortelen, 6250 Kg. uien, 850 Kg. aardappelen, 1200 Kg. bieten, 35 Kg. spruitkool. AMSTERDAM 20 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 338 vette ka'.veren le kw. f 1.902 2e kw. f 1.60, 3e' kw. f 130 per K.G.; 44 nuchtere kalveren f 1622 per stuk; 762 vette varkens le kw. f 1.20 —1.22 2a kw. f 1.171,19 per K.G. schoon gewicht. ENSCHEDE, i9 Deo. Eieren. Op do weekmarkt aangevoe '2.S00 ki-pen-, prijs 11—14 ct. en 600Q den-, prija 1314 ot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2