BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede Blad. 21 December 1922 UIT DE PERS. GER3. BU1TENL. BERICHTEN. BfNNENU^SGH NIEUWS. Tweede Kamer. HET GEZANTSCHAP BIJ DEN H. STOEL. VORSTELIJKE GIFT! Kritieke dagen in Lausanne. Plannen der Sovjetregeering om de Oostzee voor oorlogsschepen te sluiten. Eerst in 1926 zal over de ver- eeniging der midden-Amerikaansche republieken beslist worden. Onder de Telegrammen: De Turken aanvaarden behoudens twee re serves de voorstellen der Geallieerden over de zeeëngten. Het ant woord der Commissie van Herstel inzake de Duitsche nota over de in cidenten te Passau enz. Sneeuwstorm in Engeland. De Hoogeschool- kwestie in België. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Turken, door Reuter gelntervieuwd, hebben verklaard, dat zij uiterste grens van hun toegeven ber i t hebben. Indien de geallieerden hun s.andpunt handhaven, is overeenstemming onmo gelijk. De Londensche bladen spraken de hoop uit, dat de Turken gisterenmiddag de voorwaarden van de geallieerden in zake de zeeëngten zouden aannemen. Geen land, heeft Curzon gezegd, is naar hij gelooft, zoo beschermd door bescher mende waarborgen en verdedigings middelen als Turkije zal zijn na het aan nemen dezer voorstellen. Verder kun nen de geallieerden niet gaan. De Times zegt, dat het besluit der Tuiken zal uit wijzen of dit land zijn heil gevonden heeft, of besloten is tot zelfmoord. Van aiie kanten verzekert men, dat er van verdere toegeeflijkheid ten aanzien van het Turksche standpunt geen spïa! e kan zijn. De Daily Chronicle gelooft, dat men misichien al te veel heeft toegege ven-en de Westminster Gazette is er van overtuigd, dat Turkije, als het vandaag niet toegeeft, zich toch wel tijdig reken schap zal geven van de wezenlijke voor deden, welke de voorstellen voor dat land bevatten, om te voorkomen dat het zich die laat ontglippen. De Times zegt, dat het ondenkbaar Is, dat Ismet pasja of welke andere ver standige Turk ook, die op de hoogte is van den toestand van zijn land, dit bloot zou stellen aan de vernietigende gevol gen van de verantwoordelijkheid voor het uiteengaan van de conferentie. Tur- krje's eenige kans op herleving ligt, zelfs na een lange poos van wezenlijke her vormingen, bij de Westersche landen en Amerika. Het zou hen ten zeerste van zich vervreemden als het de conferentie Vet mislukken. Voordat zij zulks doen, mogen zij bedenken, dat de geallieerden bij hun uitnoodiging van 23 September de teruggaaf van Adrianopel en Oost- Tnracië gebonden hebben -n de voor waarde, dat overeenstem i g zou wor den bereikt nopens de ontmantelde Lo ken, de vrije vaart door de zeeëngten en de bescherming van de minderheden van godsdienst en ras. DE VER. STATEN EN EUROPA. Damont van Morgan's Bank heeft aan een diner meegedeeld, dat de persbe richten den indruk gaven, dat het lee- n'ngsverzoek van den Duitschen gezant geweigerd was. „Wij vertelden den ge zant, dat de leening onmogelijk is, daar het Amerikaansche publiek thans den aankoop van schuldbrieven niet kon en niet wilde overwegen." De Morgan- Bank kon onder de bestaande omstan digheden de inschrijving op zulk een leening ook niet aanbevelen. DE UIREIKING VAN DEN NOBELPRIJS AAN NANSEN. In de aula der universiteit heeft dr. Fridtjof Nansen, wien dit jaar de Nobel- vredesprijs is toegekend, een rede gehou den. De groote zaal was propvol onder de aanwezigen waren de eerste minister met tal van andere leden der regeering, leden van het Storting, buitenlandsche gezanten enz. Voor Nansen aan het woord kwam, deelde de rector der universiteit prof. Frederik Stang, die tevens voorzitter is vón het Nobel-comité uit het Storting, mede dat het comité van den uitgever Chr. Erichsen te Kopenhagen de kennis geving had ontvangen, dat hij als warm voorstander van de vredesbeweging en als bewonderaar van Nansen's arbeid een even groot bedrag als de Nobelprijs (122.482 Deensche kronen) ter beschik king van Nansen stelde. Nadat prof. Stang Erichsen dank had betuigd, verklaarde laatstgenoemde (die op telegrafische uitnoodiging bij de plech tigheid aanwezig was) te hopen dat dit geld Nansen zou kunnen helpen bij het grnotsche wer'- dat hij heeft ondernomen. u de toejui h ïgen volgden op deze woorden. Natten dankte den milden gever ontroerd en verzekerde dat zijn geschenk duizenden ongelukkigen ten goede zal komen. In zijn eigenlijke rede zeide Nansen, o.m. Wij leven thans in een tijdperk van depressie, 't welk te vergelijken is met dat na de Napoleontische oorlogen. Toen heeft Europa 30 jaar noodig gehad om zich te herstellen. De depressie is nu veel dieper en bovendien zijn er nog andere factoren in het spel dan een eeuw geleden. Laat ons echter hopen, dat wij met behulp van de veel bete-" verkeers- midde enen de nieuw -uitvin n n die ons ten dienste staan, sneller krisis ie boven zullen komen. Een noodzakelijke voorwaarde daarvoor issamenwerking tusschen alle volken. Nansen deed te dien einde een warm beroep op alle standen, met name op de arbeiders. DE OOSTZEE MARE CLAUSUM De Times verneemt uit betrouwbare Noord-Europeesche bron, dat de sow- jet-regeering stappen doet om aanhangers te winnen voor het denkbeeld van de Oostzee een mare clausum te maken, gesloten voor de oorlogsschepen van alle landen, behalve de oeverstaten. De sowjet-regeering heeft aan de Deensche regeering al voorstellen gedaan om een b jeenkomst van de belanghebbende sta ten uit te schrijven. MIDDEN-AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat de daar gehouden conferentie van ver tegenwoordigers der Midden Ameri kaansche staten besloot de overweging van de kwestie der vereeniging van die Midden-Amerikaansche republieken uit te stellen tot 1926, wanneer een nieuwe conferentie zal bijeenkomen tot vast stelling van den grondslag der vereeni- g'ng- HET VLOTEN-VRAAGSTUK. Uit Washington wordt d.d. gisteren gemeld,dat de minister van marine Derby een rapport heeft uitgebracht aan het Congres waarin hij aantoont, dat noch de Ver. Staten, noch Japan, voornemens zijn de bestaande kapitale schepen te laten sloopen, ten minste niet vóórdat het maritieme ontwapeningsverdrag zal zijn afgekondigd. Wel hebben de Ver. Staten en Japan den arbeid aan de in aanbouw zijnde schepen laten stopzetten. Engeland daarentegen heeft een aan zienlijk aantal van zijn kapitale schepen afgedankt. DE MEMOIRES VAN GIOLITTI. Jean Carrères, de correspondent van de „Temps" te Rome, geeft een uitvoerig uittreksel uit de zco juist verschenen mémoires van Giolitti. Het door hem geciteerde gedeelte bevat in hoofdzaak een in 1913 tusschen Giolitti, San Giu- liano, den minister van buitenlandsche zaken, en Von Merey, den Oostenrijksch- schen gezant te Rome, gevoerde corre spondentie, waaruit het drijven van Oos tenrijk naar den oorlog uit den vorm althans waarin de gegevens hier worden verstrekt duidelijk blijkt. Drie po gingen heeft Oostenrijk gedaan om een conflict uit te lokken twee er van faal den, de laatste in 1914 had het noodlottige gevolg, dat de wereldoorlog er door ontketend werd. De eerste betrof het geschil op den Bal kan, na den oorlog van 1913, toen Monte negro weigerde zich te storen aan |de intérnationaie regeling van de grenzen van Albanië. Von Merey liet toen uit n'üra van graaf Berchtold aan San Giu- Iano we en dat Berchtold, i i aanmerking uaomen het feit dat een internationale maritieme demonstratie haar doel niet zou bereikenhet oogenblik gekomen achtte voor Oostenrijk en Italië om het eens te worden over een gemeenschap pelijke actie. Giolitti antwoordde van oordeel te zijn dat Italië noch alleen, noch met Oostenrijk ooit zonder een mandaat van alle Europeesche mogend heden moest optredendat getracht moest worden met alle middelen dit mandaat te voorkomen dat noch Scoe- tari, noch het kanaal van Korfoe een Europeeschen oorlog waard waren, waar in Italië zich niet" liet meesleepen, in dien het niet om zijn hoogste belangen zou gaan. De tweede poging werd in Augustus 1913 ondernomen, toen Oostenrijk, dat Bulgarije tot den oorlog had gedreven, door de Servische overwinning een mo- reelen klap had gekregen, en tegen Ser- v ë's toenemende macht wilde optreden. Opnieuw polste Von Merey San Giulia- no over een z.g. defensieve actie tegen Servië, en opnieuw deed Giolitti weten, dat het duidelijk was dat indien Oos tenrijk Servië zou aanvallen, er van een casus foederis geen sprake kon zijn. Het zou een actie wezen, welke Oostenrijk voor eigen rekening zou ondernemen, want het betrof geen verdediging, daar niemand er aan dacht het aan te vallen. De derde poging zou tot het ongeluk der wereld gelukken. TE VEEL ADMIRAALS EN GENERAALS De „Oevre" vestigt er de aandacht op dat Frankrijk nog slechts een tiental kruisers, maar meer dan veertig admi raals bezit. Waarbij nog kunnen worden gevoegd 35 personen, die de rang van admiraal bezitten, en de emolumenten er van genieten. Tijdens den oorlog was er in Marseille een marinebasis, aan wel ker hoofd een schout-bij-nacht stond, die thans nog in functie is, hoew. 1 hij niets andeis meer te doen heeft dan bij be grafenissen en openbare plechtigheden tegenwoordig te zijn. Zelfs heeft men hem nog twee schouts-bij-nacht toege- voegd. Hetzelfde is het geval bij Oorlog. Er zijn zooveel generaals, dat elk van hen geen vierhonderd man te commandeeren heeft. In Tours b.v. zijn drie sous intendanten en 21 administratieve offi cieren ^terwijl een enqi e heeft uitge maakt dat een sous-intendant en drie officieren voldoende zouden zijn. De gendarmerie schijnt de kroon te spannen. Dit corps is een soort \a ver gaarbak, waarin het te veel der andere corpsen afvloeit. Weldra zullen er even veel gegradueerden als gendarmes zijn! De St. Petersburgsche sowjet heeft een nieuwe huurwet in behandeling, wel ke als grondslag voor de woninghuur de huren uit het jaar 1915 aanneemt, met dien verstande, dat 1 roebel 1915 gelijk wordt gesteld met 40 a 60 kopeke van een roebel model 1923 (1 roebel :1 miljoen sowjetroebel). Arbeiders betalen echter minder, n.l. 30 kop. per roebel 1915, beoefenaars van vrije beroepen meer, n.l. 1 k 2 roebel per roebel 1915 en handelaars en industrieelen nog meer, n.l. 3 a 6 roebel 1923. Het aantal kamers blijft gerantsoeneerd. Voor de eerste ka mer boven de norm betaalt men 2 roebel voor de tweede 5, de derde 10 roebel 1923 extra, enz. De Moskousche sowjet heft perso- neele belasting voor hen, die dienstboden houden. De belasting bedraagt voor elke dienstbode 10.000 roebel (model 1922) per half jaar. Den 16den October is in sowjet- Rusland een telling van het aantal amb tenaren gehouden, waarbij gebleken is, dat dit, alle pogingen tot vermindering ten spijt, de laatste jaren nog is toege nomen. Aan de telling was een gedwongen verla ging van het getal ambtenaren voorafge gaan, waardoor dit te Moskou van 228.060 tot 203.913 was gedaald. Moskou, als hoofdstad, telt 80.971 ambtenaren. Laat men de ambtenaren van het rijks bestuur buiten rekening, dan is het aan tal ambtenaren te Moskou 12 pet.- van de bev. terwijl voor St. Petersburg 't per centage 14 bedraagt. Het aantal hoofd ambtenaren bedraagt ongeveer 40,7 pet. van het totaal, d.w.z. dat er vrijwel even veel chefs als klerken zijn. Het aantal „werkende ambtenaren", zooals de Eko- nomi-tsjeskaja Sjisn geleerden, onder wijzers, kunstenaars, ingenieurs en tech nische ambtenaren noemt, is betrekke lijk gering. Het aantal ambtenaren in geheel tsaristisch Rusland bedroeg in 1897 435.818, dus iets meer dan het dub bele van het Moskousche van thans. In het proces tegen de sociaal-re volutionairen te St. Petersburg zijn elf doodvonnissen geveld. Blijkens mededeeling van het volks commissariaat van justitie zijn in den loop van de maand September in geheel Rus land 817 gevallen van omkooping in be handeling gekomen, waarvan 227 zaken gediend hebben bij het revolutionaire tribunaal en 590 bij de volksrechtbanken. Op* 10 November was van dit aantal rechtszaken 182 behandeld, waarbij be trokken waren 360 personen, van wie er 292 veroordeeld en 76 vrijgesproken wer den. In 15 gevallen werd de doodstraf uitgesproken 44 beklaagden werden ver oordeeld tot gevangenisstraf varieerend van 2 tot 5 jaar, terwijl de overige beklaagden met boeten of vermaningen vrijkwamen. De verdeeling der gestraften in maat schappelijke klassen is als volgt: 132 boeren, 33 arbeiders, 29 sowjet-ambte- naren en voorts burgers en geestelijken. Het grootst aantal gevallen werd ge constateerd in het Dongebied en wel 130; dan volgen Wjatka (51), Kaloega (49). Astrakan (47), In Moskou alleen bedroeg dit aantal 49. Naar aanleiding van de bloedige on lusten te Milaan, heeft Mussolini, die daartoe volmacht had ontvangen van het hoofdbestuur der fascisten, dade lijk krachtige maatregelen genomen, om eenheid en tucht te brengen in het op treden van de fascisten. Te Rome is een Italiaansche maat schappij opgericht, welke op groote schaal de vischvangst in de Noordzee zal gaan uitoefenen, waartoe Duitsch- land reeds toestemming heeft gegeven en 25 moderne visschersbodems levert, in afschrijving o> de betalingen ter ver goeding van de oorlogsschade. Het bestuur van den bond van rijksarbeiders in Duitschland, heeft zich gisteren bij president Ebert vervoegd, om in verband met de depreciatie van het geld een nieuwen duurtebijslag voor de tweede helft van December te vragen. De president heeft geantwoord dat de toestam' der rijksfinanciën inwilliging van dc e wensch onmog 1 jk maaktj De Berlijnsche tramtarieven worden "lweer verhoogd. Als troost voor c'e be volking deelt het gemeentebestuur der rijkshoofdstad mede dat de tram hier veel goedkooper is dan in de meeste Duit» ""•lie steden. Vermoedelijk zal men thans virschillende tarie en invoeren. Een kor te rit zal dan 70, een lange 100 mark kosten. Mogelijk Is het fntusschen ook dat de prijs per rit op 80 mark zal worden bepaald. De nieuwe verhoogingen zullen nog voor het einde van dit jaar worden inge voerd. Te Keulen betalen de Duitschers 100 mark.de vreemdelingen 200 mark per rit. Te Hannover kan een tramrit tot 150 mark kosten. Te Hamburg worden 50, 75 en 90 mark per rit betaald. Maar daar zullen de tarieven nog dezer dagen wor den verhoogd. Vermelden wij nog in dit verband dat te Moskou tot voor korten tijd de prijs van een tramrit bepaald werd door hèt inkomen der reizigers. Thans betalen ongeveer 80 pet der bevolking den prils van 25 millioen roebel per rit, terwijl e overige 20 pet., die beambten van stau en staat omvatten, 50 pet. reductie ge nieten. Op 1 Januari zal ook het reizen per spoor in Duitschland opnieuw duurder worden. De tarieven van de 4de en 3de klas zullen met 110 pet., de tarieven der 2de klas met 125 en die der 1ste klas met 200 pet. worden verhoogd. Per kilometer zal men nu moeten betalen 24 mark in eerste, 12 in tweede, 6 in derde en 4 mark in vierde klas. De bijslag voor sneltreinen wordt dan eveneens verhoogd. Morgen worden ook de tarieven der Berlijnsche tunnelspoor opnieuw ver hoogd. Een rit in derde klas zal 30 of 40 mark, een in tweede klas 40 of 50 mark kosten. De plegers van den aanslag op de SiegessSule, die al anderhalf jaar gev. str. achter den rug hebben, hadden pre sident Ebert gratie gevraagd. Zij hebben een weigerend antwoord gekregen. Vier mannen uit Tralee zijn schul dig bevonden aan het onbevoegd in bezit hebben van wapens en munitie en ter dood veroordeeld, maar met het oog op de gunstige rapporten van den bevel voerenden generaal in het graafschap Kerry is de tenuitvoerlegging der von nissen opgeschort. Als evenwel na mor gen troepen van den vrijstaat in een hin derlaag worden gelokt, het spoorwegver keer wordt belemmerd of wegen worden opgebroken, zullen de vonnissen worden ten uitvoer gelegd. De Duitsche Rijksraad heeft zijn goed keuring gehecht aan het wetsontwerp in zake de gedwongen leening. De politie te Altona arresteerde Maan dagnacht in een fabriekskantoor 25 per sonen. Zij worden beschuldigd van deel neming aan geheime organisaties en zijn naar het huis van bewaring overgebracht om te worden gehoord. Dinsdag heeft men in een vuilnis wagen, die het vuilnis kwam ophalen uit Buckingham Palace, een bom ge vonden. Onderzocht wordt of het voor werp geladen was. De politie hecht in tusschen geen bijzondere beteekenis aan het geval en gelooft, dat de bom in den wagen werd geworpen door iemand, die haar kwijt wilde zijn, toen het voertuig naar het paleis reed. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Belangen-gemeenschap. Uit onze Oost. FEUILLETON Deze haastte zich een uitvoerigen brief aan den burgemeester te richten, waarin verzocht werd geen vervolging in te stellen. De dag naderde, dat Georges vij'f en twintig jaar oud worden zoudien dag moest hij zijn woord getrouw, aan Georges het schilderstuk bezorgen, dat voor hem bestemd was. Slechts enkele kleine bijzonderheden waren er nog aan te verrichten. Den volgenden dag kon alles gereed zijn. tevens zou hij dan den laatsten wil volbrengen van den goeden pastoor van Chevy, èn Georges den brief overhandigen die hem eens was toevertrouwd. Vrijdag zou dit alles plaats hebben. Terwijl hij aan het werk was, dacht de schilder na over de verschillende zaken, die hij omtrent Paul Harmant vernomen had. Gaarne zou hij bij het overhandigen van dien brief, welke het geheim der ge boorte van den jongeman ontsluierde, in staat geweest zijn te verklaren „Ik ken den waren moordenaar van Jules Labroue, en ik heb er voor gezorgd, Let gij met recht de eerherstelling u er moeder eischen kunt, die geheel onswiul- dig veroordeeld werd. Doch niettegenstaande zijn vermoe dens, die zeer bezwarend waren voor Paul Harmant, kon hij niet met c'e be wijzen in de hand uitroepen „Ziedaar den moordenaar!.... Ik ontruk hem zijn masker en toon u zijn moordenaars gelaat Hij is niet de ware Paul Harmant, hij is Jacques Garaud de booswicht Castel moest dan wachten tot den dag, dat Ovide Soliveau in zijn handen vallend spreken zou, en 't zij in papieren, 't zij in klinkende woorden hem het zoozeer ge- wenschte bewijs leveren zou. Zou Raoul Ducbemin er in slagen Soli veau op te sporen Dat was het hoofdpunt, waarvan alles afhing, want, niettegenst aande ale aan gewende pogingen, was er. geen moge lijkheid den industrieel te peilen. De vroegere meesterknecht, die thans wel twintig maal millionnair was, zou spoedig verdwijnen, zoo hij merkte dat hij verdacht werd. Zou er, indien Raoul Duchemin niet er in mocht slagen Ovide te vinden, een middel kunnen gevonden worden, den valschen Paul Harmant een valstrik te spannen door hem te noodzaken tot zijn medeplichtige te gaan en hem te volgen Dat was het raadsel, dat Etienne Castel zich stelde, terwijl hij aan zijn werk was, doch waarvan hij de oplossing niet vinden kon. De Dinsdag ging voorbij zonder dat Raoul iets van zich liet hooren. Woensdag ging het niet beter. Duchemin liet zich niet zien. Etienne Castel besloot dan naar hem toe te gaan. Na tafel begaf hij zich op weg. De jonge man was echter niet thuis. De schilder liet zijn kaartje na, waarop hij de volgende regelen geschreven had „Ik zal morgen, Donderdag, om 10 uur des voormiddags, bij u zijn. Wacht op mij. Ik moet u dringend spreken. ban keerde Etienne Castel naaf zijn woning in de Assastraat terug. 't Was bijna middernacht toen Raoul zich naar zijn woning begaf. Met Amanda had hij gertiimen tijd doorgebracht in een café in de Murillostraat van waar zij het hotel van den valschen Paol Harmant konden bespieden. Roaul dacht, toen hij de paar regelen gelezen ad, die op het kaartje geschreven stonden, dat de schilder hem wellicht be langrijke mededeelingen had te doen. 't Was een prachtige dag. Amanda kwam des morgens bij Raoul aan, eer zij naar madame Augustine ging, dit onderhoud zou zij gaarne hebben bij gewoond, doch het was niet mogelijk, j Haar werk riep haar elders. Daarom besloot zij een eindwetgs te voet te loopen, Op de kade waar zij'stof- fen voor het magazijn moest afhalen, zou zij een rijtuig nemen. Om negen uur stond het meisje tegenover de Seinestraat. Daar steeg zij in een rijtuig. Een oogenblik zullen wij haar nu ver laten om ons met Ovide Soliveau bezig te houden. Ook hij had des morgens zijne j woning verlaten met een fleschje in den jzak, dat nog gedeeltelijk met Canadeesch j vocht gevuld was. Hij ging naar het naaste telegraaf bureau en seinde naar de fabriek te Cour- bevoie „Vertrek uitgesteld tot Maandag. Kom morgen bij u." „Ovide." Dan nam hij een rijfuig en liet zich naar de Chateletstraat brengen. Hij trad een café binnen en schreef met verwrongen hand de volgende zinsneden „De politie te Parijs zoekt vruchteloos naar eene vrouw, Jeanne Fortier ge- jnaamd, die tot levenslange opsluiting veroordeeld werd wegens drievoudige misdaad van diefstal, brandstichting en moord en uit de gevangenis van Clermont heeft weten te ontsnappen. „Wij houden het er voor dat de politie op 'het spoor zou komen dezer boosdoen ster, indien twee of drie agenten der open bare veiligheid een feestmaal bijwoon den, dat Donderdag, om twaalf uur ge houden wordt in een restauratie in de Seinestraat, Rendez-vous der bakkers genaamd, ter eere eener brood draagster, die zich Lise Perrin laat noemen. Er zal iets plaats hebben dat de vluch telinge van Clermont er toe brengen zal om hare indentiteit bekend te maken." Deze schandelijke aanklacht stak Ovide in een enveloppe en schreef er met dezelf de verwrongen hand het volgend adres op: „Aan het hoofd der Openbare Veiligheid Prefectuur van Politie te Parijs." Buiten gekomen, riep hij een commis sionair. „Wat is er te doen.?" „Een brief te bezorgen bij de politie, aan het hoofd der openbare veiligheid. Doch de brief moet onmiddeiijk bezorgd worden." „Goed, moet ik op antwoord wach ten „Neen. Ziedaar het geld en den brief.'' De commissionair was een oude straat- rat, die overal bekend was. Haastig giiiij hij naar het bureau van den ambtenaar, die voor de veiligheid der hoofdstad waakt. „Wat wilt gij vroeg een bediende. "Een brief voor het hoofd der openbare veiligheid. Er is veel haast bij Is mijnheer present." „Ja, ikzal hem den brief wel ter hand stellen." De bediende ging met den brief naar binnen en de commissionair vertrok. Ovide was, een deuntje neuriënd, de kade opgeloopen, terwijl het hoofd der openbare veiligheid een zeer gewichtige zaak naging. De ambtenaar nam den brief aan, ver scheurde de enveloppe en wierp de oog en op den inhoud. „O O 1" mompelde hij dan. „Ziedaar een aanklacht, waarop ik waarachtig niet meer rekende... Doch 't komt goed te pas, want de agenten door hun vruch- telooze pogingen ontmoedigd, legden in hunne nasporingen niet veel ijver meer aan den dag... Die dit schrijft schijnt zeker van zijn zaak te zijn. Wellicht is het eene vrouw, vroeger tê Clermont op - Terwijl de „Ned." het votum der Christe- lijk-Historischen voor het schrappen van den gezantschapspost bij den H. Stoel verdedigt onder de ertkenning, „dat er ongetwijfeld voor de R.-Katholieken iets pijnlijks in ligt, dat alle leden eener politieke groep, die met hen in het Ministerie vertegenwoordigd is, stemmen tegen een post, die voor hen zoo groote waar de heeft'', lezen wij daarentegen in de anti- rev. „Stand.": „Weer kwam het gezantschap bij den Paus aan de orde, en weer werd dit vraagstuk be sproken op een wijze, die ver uitging boven de eigenlijke beteekenis van de zaak. Het debat werd ingeleid door den vertegen woordiger der Staalkundig Gereformeerde par tij, die niet onverantwoordelijk voor eenig politiek gevolg, van welken aard ook de zending bij het Vaticaan beschouwde als een erkenning, door onze Regeering, van den Paus als hoofd der Christenheid, als Stedehouder van Christus op aarde. Natuurlijk, elk Protestant, die de zaak zoo ziet, is tegen dit gezantschap en stemt er te gen, ongeacht de gevolgen. Daar is geen com promis mogelijk. En dat niet alleen! Wiens kijk pp de zaak zóó is, moet zich ook verzetten tegen het feit dat een vertegenwoordiger van den Paus bij ons hof wordt geaccrediteerd. Wie vindt, dat het zenden van een vertegen woordiger in zich sluit de erkenning van ze kere prerogatieven van den Paus, die erkent die prerogatieven ook, wanneer hij een gezant van den Paus ontvangt. Toch is daartegen, bij ons weten, nooit ge protesteerd, terwijl voor zulk protest toch ge lijke aanleiding bestond. Wij houden daartegenover staande, dat noch in- het zenden, noch in het ontvangen, eeni- gerlei erkenning ligt van de prerogatieven, die Rome aan den Paus toekent. Dat gaat buiten ons om. "Voor ons gaat het alleen om de vraag, of het hebben van een gezant bij het Vaticaan, de belangen van ons land op zoodanige wijze dient, dat we daardoor kunnen heenstappen over de bezwaren, die we voelen in verhand met de Protestantsch Christelijke traditie van ons voik. Nadat de Minister 'had verklaard, dat dit gezantschap niet maar alleen nuttig was, doch in zeer bijzondere behoeften voorzag, kon onze club vrijheid vinden om unaniem hare stem •an het vooTstel van den heer Kersten te ornt- irouden. Wij verheugen ons over de eenheid van optreden. Wij zijn volstrekt niet blind voor het feit, dat van sommige zijden geduchte reclame zal worden gemaakt onder zekere groepen van het kiezersvolk. Maar juist daarom stellen wjj het te meer op prijs, dat onze mannen zich in deze zaak alleen hebben laten leiden door het belang van land en volk, zooals zij dat in hun ge weten gevoelden. Het ging hier in de eerste plaats om de beste behartiging van de volksbelangen in de zen diplomatiek zoo moeilijken en verworden tijd. En in de tweede plaats om een actie te stuiten, die zou hebben kunnen leiden tot po litieke gevolgen, welke voor ons land van ernstige beteekenis hadden kunnen worden. Het dpagen van verantwoordelijkheid in moeilijke oogenblikken is niet ieders werk, maar onze club heeft getoond, ook in dit op zicht voor hare taak berekend te zijn." Wij lezen in het „Ov. Dgbld.": Het echtpaar v. d. Weijden te Nieuw koop, d:at dezer dagen verblijd werd met de geboorte van een drieling, ontving van H. M. de Koningin 15. Juist aan den avond van dien dag stierf een der kleinen, aldus meldt de „Nederlander." Dit bericht stond aldus in de „Telegraaf." Met het uitroepteeken achter het opschrif, er bij. Dat is nu een typisch voorbeeld hoe de krantenmensdhen in hun macht hebben de publieke opinie te leiden, te vormen, te ver edelen of te vergiftigen. Zij kunnen het in ieder bericht en met dergelijke kleine trek jes doen ze meer kwaad of goed soms, dan met kolommenlange beschouwingen. Wat is het in dit geval geniepig klein. De Koningin schenkt aan een gezin, waarin drie kinderen tegelijk hun intrede deden, een klein bewijs van belangstelling. Zij behoefde het niet te doen. Het geldt geen armen. Zij stuurt een kleinigheid, zooals in sommige plaatsen van ons land o.a. in Brabant de buurt schoteltjes kookt voor de kraamvrouw. De een zendt appelmoes, de ander een kippetje. Daar kan altijd een uit roepteeken achter, maar de goede bedoeling heeft de waarde. Door de Koningin wordt zooveel gedaan op die wijze, maar als men op afgunst speculeeren wil, kan men altijd zeggen, dat een „vorstelijke" gift grooter kon zijn. Goedgezinde menschen kijken echter naar de bedoeling, welke er achter een daad zit en dan is die van de Koningin er een van hartelijkheid en die van den journalist van het uitroepteeken wat gaf die zelf? er een van hatelijkheid. Intusschen, Katholieken, weet gij wel dat in de u vijandige liberale, socialistische, neutrale pers, uw godsdienst óók met genie- pigheidjes en uitroepteekens wordt bestre den?" VERLAGING PREMIETARIEF DER RIJKSVERZEKERINGSBANK. De „N. R. Crt." verneemt, dat een verlaging van het premietarief der Rijks verzekeringsbank voor de ongevallenver zekering in voorbereiding is, die op 1 Januari zal ingaan. Voor de werkgevers, die reeds op 1 Januari 1922 bij de Riite- ver zek e ri n gs ba n k waren aangesloten, is, met gebruikmaking van het bepaalde in het zevende I'd van art 40 der Onge vallenwet 1921, een buitengewone ver laging van liet premietarief van vermoe delijk 20 pet., geldende voor het jaar 1923, in overweging. Landelijk Huldigingscomité 1923. In de jonge vergadering van het voorloopig comité is tot voorzitter benoemd de heer A. E. Du dok van Heel te Amsterdam, Heerengracht 520 en tot secretaris Jhr. Ir. A. C. von Weiler te Vleuten bij Utrecht. Het comité zooals dit thans is geconstitueerd heeft zich tot taak gesteld de verschillende Provinciale Comité's tot elkaar te brengen en in de provincies waarin deze nog niet zijn opgericht lot de oprichting mede te weiken. Zoodra voldoende aanslniting tusschen de Provinciale Comité's verkregen is, zal hieruit een definitief Landelijk Comité worden geko zen en zullen hierin de bestuursfunctie's op nieuw worden verdeeld. DE PLATTELANDERSBOND. In de te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den rechtschen Plattelandersbond i3 met algemeene stem men besloten, den organisatorischen band met de linkerfractie te verbreken en in den vervolge bij verkiezingen voor Twee de Kamer, Provinciale Staten of Gemeen teraden de lijsten niet onderling te ver binden. UITBREIDING VAN HET GETUIGEN- BEWLJS. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot uitbreiding van de gele genheid tot het leveren van bewijs door getuigen in burgerlijke strafzaken. MINISTER AALBERSE. De Minister van Arbeid beeft, na eenige dagen ongesteld te zijn geweest, zijn werkzaamheden aan bet departement her vat. Evenwel zal hij voorloopig geen audiën tie kunnen verleenen. Voor deze week is de audiëntie trouwens reeds afgelast. Naar wij vernemen is een belangengemeen schap tot stand gekomen tusschen de Biscuit fabriek „Victoria" te Dordrecht en de Zwol- sche Biscuitfabriek v. h. E. Helder en Co., te Zwolle. Zitting van Woensdag 20 December. Voortgegaan wordt met de behandeling der Wijziging Lager Onderwijswet. Het amendement-Gerhard om aan Gede puteerde Staten en de Kroon bevoegdheid te geven, op verzoek van gemeentebestu ren scholenbouw te weigeren, ook al is voldaan aan de in de wet opgesomde voor waarden wordt verworpen met 53 tegen 16 st.; het amendement-Rutger3 om vrijhei i te geven om in de akte van benoeming van bijzondere onderwijzers meer voorwaarden op te nemen dan in de wet vermelde, wordt aangenomen met 40 tegen 29 stemmen Een amendement-Gerhard om het aantal boventallige onderwijzers te binden aan het aantal leerlingen wordt overgenomen; em amendement-Bulten om mogelijk te maten dat ook in gemeenten zonder openbare school sumumeraire onderwijzers voor bij zondere scholen worden bekostigd door d gemeente, wordt verworpen met 38 tegen 25 stemmen. Een amendement-Westerman om aan bij zondere scholen slechts vergoeding voor vak onderwijs te geven indien werkelijk door vakonderwijzers onderwijs wordt gegeven wordt aangenomen. De heer TILANUS dient een motie in, vragende om subsidieregeling voor cursus sen buiten de schooluren. Deze wordt op een nader te bepalen dag behandeld. E?u amendement-Gerhard om het ambulantism ook voor bijzondere scholen te verbieden, wordt verworpen met 59 tegen 22 st.; amendement-Dresselhuys, om op scholen, die op 1 Januari 1920 een vreemde taal op leerplan hadden, het onderwijs in die taal toe te laten tot 1930 inplaats van tot 1925, wordt door den minister ontraden. Het amendement-Tilanus wordt ingetrok ken. Het amendement-Snoeck Henkemans om op oude M.U.L.O.-scholen tot 1930, 500 leerlin gen toe te staan, wordt' overgenomen, even als het amendement-der Commissie van Rap porteurs, om den termijn van vrijstelling van de verplichting omtrent 't aantal onderwijzers met hoofd-acte te verlengen tot 1 Janna-i 1925. Het amendement-Weslerman om de rentevergoeding aan de bestaande bijzondere scholen te verlagen met J4 pet. wordt verwor pen met 51 tegen 30 stemmen. Het amendement-Heukels om aan de aan gewezen kweekscholen het recht te verleenen de onderwijzersakten nit te reiken, wordt door den voorsteller toegelicht. Het amen dement-Groen aweg nm terugwer kende kracht voor vervallen wachtgeld voor onderwijzeressen bij huwelijk te schrappen, wordt aangenomen met 48 tegen 35 stem men. De bepaling omtrent het aantal leerling-n voor de oprichting van een bijzondere school wordt aangenomen met 79 tesen 3 stemmen. De tweede lezing en de eindstemming over het ontwerp zullen Vriidag worden gehouden De heer WIJNKOOP C. P. stelt voor He Indische begrooling van de aeenda af te vo ren. Dit voorstel wordt verworpen met O" tegen 19 stemmen. Aan de orde komt de INDISCHE BEGROOTIXG. De heer GERRITZEN (V. B.l verwijl den Minister, dat hij zijn belofte om het uitvoer recht op petroleum voor 1923 op te heffen niet is nagekomen. Eenwei wil spr. ook de raffinagebeiasliing niet. Hij geeft de voorkeur aan uitbreiding van de inkomstenbelasting. Hij verwijt den Min. het verstrekken van on betrouwbare mededeelingen. De ruineuse poli tiek van de Regeering heeft Indië sterk doen achtruitgaan. Spr. ziet het eenige middel tot verbetering in beperking van nilgaven. Dit meent ook dc Minister, doch daden bleven op dit gebied nog steeds uit, de spreker dient een motie in tot afkeuring van speciale heffingen op produc ten. Ten einde de toevloeiing van uitheemse!: kapitaal te bevorderen is het verder noodig. dat het belastingstelsel niet al te drukkend werkt. In tegenstelling met den minister is spr. van oordeel, dat het Indisch belasting stelsel niei aan deze voorwaarde beant woordt. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel dat speciale hef fingen ten laste van bepaalde bedrijven af keuring verdienen, ook omdat zij tot wille keur kunnen leiden bij de belasting-admini stratie en dus niet ingevoerd of verleng t moeten worden, gaat over tot de orde van den dag." Tenslotte vraagt spr. den minister hoe deze zijn financieele politiek denkt te kunnen eoni- bineeren met de dcfensiebelangen der Indi sche bevolking. De VOORZITTER verdaagt om 6 uur 50 dc vergadering. BEZUINIGING VAN 50 MILLIOEN. Naar de „Ind. Ot." verneemt, heeft <lo bezuinigingsinspectie een aantal bezuinigin gen gevonden en aan de regeering voor gelegd, die een bedrag van vijftig millioen totaal beloopen. 158

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5