De Tabakswet. Het Fransch op de lagere school. Een nieuw R.-K. Vacantie- Herstellingsoord. KERK EN SCHOOL. Vermakelijkheden bij Missiefeesten. Het Kapittel der Paters Franciscanen Waar de Nederlandsche leden van het Pruselijk liefdewerk van den H. Petrus hulp brengen. Êesloten, :e thrns hare vroegere gezel lin herkend heeft en nu verheugd is oe vluchtelin e weer achter slot en grendel te kunnen brengenWat er ook zij, ik zal van die inlichting gebruik maken." De rr?' istraat schelde en op hetzelfde oogenblik verscheen de bediende. „Zend onmiddelijk de agenten Bri chard en Montel hierZij moeten in de politiewacht zijn teruggekeerd." Er gingen enkele oogenblikken voorbij, de deirr werd opnieuw geopend en de twee aangeduide agenten stonden op den drem pel „Hoe staat het met de navorschmgen te Parii= edaan omtrent Jeanne Fortier, de vluchtelinge van Clermont „Heeft mijnheer ons rapport van heden morgen gelezen 7' vroeg Brichard. „Ne niet. Behelst dit eenig nieuws 7' „Helaas neen. De ontvluchte is niet te vinden." „Geen spoor dus „Geen enkel. Montel en ik zijn over tuigd, dat „Waarvan zijt gij overtuigd 7' „Daar Jeanne Fortier niet te Parijs is, maar zich elders schuil houdt." „Jeanne Fortier is te Parijs," ant woordde het hoofd op drogen toon. De twee agenten durfden niet zeggen, KUNST EN KENNIS. Onbrandbare celluloidfilm. Muurschilderingen ontdekt. Prix de Rome schilderkunst. Inhoud van Tijdschriften. GEHEUGD NIEUWS. Uit de school. (Historisch). De macht van het voorbeeld in de school. VAN ONZE PRAAOLOOZE TELEFOON De Conferentie te Lausanne. Bonar Law. Boos weer in Engeland. De terugkeer van Clemenceau. De vervlaamsching van de Gentsche universiteit. De Volkenbond. Onderzoek naar marken-fraude in België. Brand in Italië. Uit Italië. De nieuwe president van Polen. De incidenten te Passau en Ingol- stadt. dat zij er niet aan geloofden, doch wissel den een blik, die van de grootste onge- loovigheid getuigde. „Gij twijfelt aan de waarheid van het geen ik zeg," ging de magistraat voort, „doch in enkele oogenblikken zult gij het oewijs hebben hoe juist ik ben ingelicht.'.' „Het bewijs herhaalde Brichard. „Ja, het bewijs. Kent gij een restau ratie, het Rendez-vous der bakkers ge naamd „Ja, mijnheer. In de Seinestraat." „Welken roep heeft dat huis „Een zeer goeden roep, mijnheer. Het is een gunstige inrichting, waar de bak- kersgasten geregeld bijeenkomen, de brooddragers en draagsters." „Er wordt daar heden een feestmaal gegeven ter eere eener brooddraagster, die Lise Perrin heet, of althans zich zoo laat noemen. Vergeet dat niet." „Goed, mijnheer," „Om twaalf uur zal het feestnaal be ginnen. De ontsnapte van Clermont zal er bij ziin." „Jeantre Fortier," riepen beide agenten hoogst verwonderd uit." "zou Lise Perrin Jeanne Fortier zijn 7' „Misschien. Doch wat er ook van zij, gedurende het maal zal er iets plaats heb ben, dat de ontvluchte noodzaken zal bekend te maken wie zij is." „En hoe zal dat geschieden „Dat weet ik ook niet. Alleen weet ik dat er gebeuren zal wat ik u zeg. Ge moet daarvan partij weten te trekken. Ge zult wel een middel weten te vinden om in het Rendez-vous der Bakkers binnen te ko men dat kan niet moeilijk zijn, daar het eene openbare inrichting is. Gij zult op den uitkijk zijn in afwachting, dat een bij zondere omstandigheid plaats heeft. Zoo dra gij overtuigd zijt, dat Lise Perrin, of wie het ook moge zijn, werkelijk Jeanne Fortier is, zult gij wel weten te handelen. Begrepen „Ja, mijnheer." „Gij hebt geen bijzonder mandaat noo dig, daar 't hier geldt een misdadigster te arresteeren en eene ontvluchte te grijpen. Gaat en weet ditmaal mijne te vredenheid te verdienen." Wij zullen ons best doen mijnheer." De twee agenten verlieten het kabinet. Brichard raadpleegde zijn horloge. Het wat nog slechts tien uur. „Wij hebben nog twee uur tijd," zeide hij, „meer dan noodig is om ons plan vast te stellen." „Wij behoeven zelfs geen plan te be ramen. Het Rendez-vous der Bakkers is eene openbare inrichting, en al wordt er vandaag een feestmaal gehouden toch kan men niet weigeren ons daar de gelegenheid te geven om daar ons ontbijt te gebruiken. Wij zullen er dus dejeunee- ren." „Goed. Doch zoo men ons eene plaats aanwijst in een andere zaal, wat dan „Er zijn slechts twee zalen, die met elkaar in verbinding staan. Ik ken het huis." „O, dan heb ik geen bedenkingen meer." ttWij moeten ons verkieeden. Ik ga naar huis om een werkpak aan te trek ken. Doe ook zulks." „Waaf zullen wij elkander wedervin- den „Voor het instituut." „Hoe laat?" „Tien minuten voor twaalf." „Accoord 1" De agenten namen voor het oogenblik afscheid. Juist om tien uur kwam Etienne Cas- tel bij Ra'oul Duchemin aan. De portier herkende hem onmiddelijk. „Ik heb uw kaartje afgegeven, mijn heer," zeide hij. De heer Duchemin is boven, vierde verdieping, deur links." De schilder klom de trappen op. De gewezen stadhuis-ambtenaar van Joigny opende de deur. „Kom binnen, mijnheer, kom binnen," sprak hij op vroolijken toon. „Wellicht komt gij mij mededeelen, dat gij de schuil plaats van Ovide Soliveau ontdekt hebt." Etienne schudde het hoofd. „Neen, ik kom bij u om inlichtingen." „Helaas, mijnheer, ik weet niets. Drie dagen heb ik Harmant op den voet ge volgd, doch hij is nergens anders geweest dan in de Murillostraat en in de fabriek van Courbevoie." „Niets dus. Niet het geringste spoor 1" hernam Etienne ontmoedigd. „Neen, en ik vrees zeer, dat Ovide op gemerkt heeft, dat men hem op de hielen zit en daarom Parijs heeft verlaten." „Dan zou de duivel in het spel zijn.. En zou er geen middel wezen om daar omtrent eenige zekerheid te verkrijgen 7 Daaraan dacht ik zooevenIk denk den ganschen dag na over allerlei onmo gelijke zakenEr is mij wel iets in de gedachten gekomen." „Verklaar spoedig wat." „Ik heb er over nagedacht Paul Har- mant een telegram te zenden, Ovide So liveau geteekend." ..En wat zou dat telegram behelzen „Eenvoudig deze woorden„Kom heden avond bij mij, dringend." Na dit lakonisch te'ejram ontvangen te hebben, zou Paul Harmant zeker niet gerust zijn en zich onmiddelijk naar zijn medeplich tige begeven. Ik zal een oogje in 't zeil houden en dan wel de woning van dien ellendeling weten te ontdekken. Hoe vindt ge mijn idee „Zeer goed in zekeren zin doch er zijn moeilijkheden en gevaren aan ver bonden." „Zoo Soliveau, naar gij zooeven ver- ondersteldet, de vlucht genomen heeft. Dan zou Harmant wel op zijn hoede zijn en het huis niet verlaten." „Dat is waar. Doch hij kan niet op de hoogte zijn, en ook veronderstellen, dat hij terug is gekomen. In alle geval, mij dunkt, dat wij 't zouden kunnen beproe ven." „Dat is waar. Doch er is nog iets an ders." „Spreek, mijnheer." Door het' Comité van Actie inzake de tabakswet i3 aan den Minister van Finan ciën een adres gericht, waarin het comité er bij den Minister ernstig op aandringt, te willen bevorderen, dat den winkelfers kwijtschelding of restitutie worde verleend el t hans eene tegemoetkoming worde gege ven, voor dat gedeelte van den verschul- digden of reeds betaalden accijns dat niet op den consument verhaald is kunnen wor den, en hun, can te bevorderen dat op een nader te bepalen tijdstip geen ange- bahderolleer Ie sigaren voorradig zijn, voor die gedeelten van hun voorraad kosteloos banderollen te verstrekken. Het amendement-Dresselhuys betreffende Fransch op de lagere school is door den voorsteller bij het debat in de Tweede Ea rner ingetrokken. Naar de „Msb." verneemt, zijn voor bereidende plannen in wording om te komen tot een groot R. K. Vacantie- en Herstellingsoord in de bosslchen van het Oranjewoud bij Heer en veen. De R.K. Missievereeniging St. Franciscus Xaverius te 's-Hertogenbosch heeft, aldus meldt het „Hgz.", de opvoering voorbereid van het Kerstoratorium van Müller met leven de beelden. Het Bosch* Gemengd koor was reeds met dc repetities begonnen en een strijkorkest was gevormd uit het Bosch' Strijkensemble en het Jong Brabant strijkje. De Missievereeniging heeft zich echter ge noodzaakt gezien de verdere voorbereiding van deze actie te staken naar aanleiding van een besluit van het Doorluchtig Episcopaat, genomen direct na het Missiecongres te Utrecht. Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen deed hiervan aan het Diocesaan Missie-Comité van Den Bosch in het volgend schrijven mededeeling ter pu blicatie. Dit schrijven is opgenomen in de af levering van 1 Nov. van „Het Missiewerk". „Aan het Diocesaan Missie-Comité in het Bisdom 's-Hertogenbosch: .Ik moet nw Comité mededeelen, dat aan r.-iefeesten of tentoonstellingen geen verma keüjkheden of gelegenheden tot consumptie mogen verbonden worden en dus bij die ge legenheden niet anders dan gewone spreek beurten met of zonder lichtbeelden toelaat baar zijn." Tentoonstellingen en optochten zijn dus nog wel toegelaten. Naar de „Msb." verneemt, zon ook in Nij megen een ontworpen Missiefeest geen door gang kunnen hebben om bovengemelde re den. In het voortgezet kapittel der Eerw. paters Mirderbroeders te Weert werden benoemd: te Weert tot gardiaan pater Alardus v. d. Berg, tot vicarius pater Gilbertus Lohuis; te Maas tricht tot gardiaan pater Prosper Tennissen, tot vicarius pater Anicetus Jong; te Megen tot gardiaan pater Reinardus Broersse, tot vica rius pater Gustavus Ammerlaan; te Venray tot gardiaan pater Riverius Remmen, tot vicarius pater Victorinus Sieben; te Wijchen tot gardi aan Dagobertus Hulshof, tot vicarius Wulfro- r.°s Heiline: te Woerden tot gardiaan Nolos- cus van Vliet en vicarhü Sigismundis Weg- huis; te Vorden tot gardiaan pater Barnabas Theimissen. tot Vicarius Ladislans Hol; te Nieuwe N'ierlorp tot gardiaan Egedius Verkley en tot vicarius Fulgentius Koevoet; te Heerlen tot gardiaan Faustinius Hunsche en tot vi carius Arnoldus Smitz; te Kerkrade tot gardiaangardiaan pater Wiro Spruit, tot vica rius Marius Lamers; te Sittard tot gardi aan Suitbertus Smitz, tot vicarius Vivaldus Cooss; te Venlo tot praeses pater Constan- tinus Castelein; te Heerlen H. B. S. tot prae ses pater Clemens v. d. Berg. Tot secretaris der provincie werd benoemd pater Silverins Breitfeldt. Tot commlssarivpfovinrifeal der Derde Orde werd benoemd patter Petrus Nieten. Onlangs heeft het Centraal bestuur van het Pauselijk liefdewerk van den H. Petrus aan een deel der gelden, welke Nederland voor de opleiding van inlandsche priesters in de missiegebieden zoo edelmoedig geofferd heeft, een bestemming gegeven; zes-en-dertig beurzen en een-en-veertig weldoenersbijdra- gen zien zich nu een bepaalden student toe- £cwezen. voor wiens onderhoud zij zor£ dragen. Deze zeven-en-zeventig seminaristen behooren tot de volgende seminaries, welke wij volgens de werelddeelen opnoemen met den naam van het vicariaat, waartoe zij be hooren; tusschen haakjes voegen wij den naam des weldoeners, tenzij deze een parti culier is. IN EUROPA: Denemarken 1 ((St. Josephs- gezellenver. A'dam I.); Noorwegen 1. 'n AZ1E: a) INDIE fde eilanden) Java- Moent; in 3 (oarochie Gilze, N.-Br.); Borneo 1 (par. 0. L. V. v. A'tijdd. Bijst. A'dam): Kb Soenda-ei1 aiu'en 1 (stad Venlo); b) INDIE (het vasteland) Verapol- 1; Kottayam 1 (par. H. Walburgis, Arnhem); Pauselijk Seminarie van Kancy op Ceylon, door Nederland even als het seminarie van Siberië van een wissen ondergang gered, 15 (o.a. geestelijkheid s-Eosch, de parochies Spierdijk, Stratum Zieuwer.t, A dam-S'.'. Vine., Leeuwarden-St. Bon.. Scheveninge--St. Ant. abt. Utrecht-St. Dominic., Arnhem-St. Euseb., St. Mart., St. Jan): Hyderabad 2 (weekbl. Roomsch Leven, Eindhoven); Pondicherry 1 (Utrecht, par. St. .Tos. ouders zonder kinderen); Allahabad 1 (conA H, Familie Wittem); c) INDIO- CHINA: Midden-Tonkin f; Slam 1 (par. Ouderkerk a.d. Amstel); Seminarie Pulo- Penang voor de vicariaten Oost-Birma, Kientchang, Kouansi, Koui-Tcheou 9, (sem. Haaren, geestelijkheid Roermond, par. Arn hem-O. L. V., Bergen-op-Zoom: St. Jos. en O. L. V., stad Hilversum. 2 st.); Laos 1. d) CHINA: Oost-Tehely 3 (par. H.H. Nic. en Barb. te A'dam); Oost-Mongolië 1 (par. Pannerden); Tatungfu 4 (Z. Limb. Missie- beurs); Zuid Chansi 1 (stad Bussum); Noord- Chantung 1; Zuid-Chantung 7 (geestelijkheid Haarlem, par. Meterik-Horst, Munsterkerk- Roermond, Maria Congr. Echt); Zuid-West- Houpé 1 (tweede bijdr. par. St. Jos. te Utrecht); Oost-Honan 1; Koui-Tcheou 1 (par. Den Burg op Texel), e) KOREA: Won- sau 2. f) SIBERIE, zie de aanteekening bij Kandy hierboven, 6 (geestelijkheid Breda, par. Sprundel). g) JAPAN: Nagasaki 1 (Arme Zusters van het Goddelijk Kind: de Voor zienigheid); Sapporo 1 (Missiesectie, Con gregatie der O. L. V. Kerk te Maastricht). in AFRIKA: Nyanza 1 (Missiever. St. Franc. Xav., 's-Boschj; Urundi-Ruanda 1; Da homey 1; Loango 1; Zuid-Nigeria (par.Her- wen en Aerdt); Sbiré 1 (derde bijdr. van Hilversum). In AMERIKA: Curacao 1 (tweede bijdr. par. St. Ant. Abt te Scheveningen.) 't Is een dorre opsomming en toch wekt zij belangstelling van zeer velen; want hoe- velen vinden hierin ook hun gaven verant woord, vinden hier de verzekering, dat in verre landen candidaten voor het priester schap iederen dag voor hen bidden, en straks als priesters voor hen het misoffer zul len opdragen, ieder jaar dat God hun leven geeft, omdat deze onbekende gevers hun hebben mogelijk gemaakt als priesters te ar beiden voor de bekeering van hun eigen volk. Is dit niet een liefdewerk om verrukt over te zijn? Daarom doet ieder, die het leert kennen, er aanstonds aan mee. Daarom blijkt het in iedere parochie, waar men het aanvat, zoo gemakkelijk te organi- seeren. Hoe kort nog zullen er parochies in Ne derland zijn, waar het niet bestaat? Rector TH. M. P. BEKKERS, Nationaal Directeur S. P. L. Voorschoten. De „Polis" ontleent aan het tijdschrift „Fea- erschutz" de mededeeling, dat de scheikundige Gustav Schaaf eT na vele proefnemingen in geslaagd is, een onontvlambare celluloidfilm te vervaardigen. Deze film heeft door chemische bewerking de groote ontvlambaarheid van het celluloid geheel verloren en kan door geen vlam tot ontbranding worden gebracht. Bij sterke ver warming smelt en schroeit de film zonder voor de gezondheid schadelijke gassen te ont wikkelen, terwijl het nieuwe preparaat al de voordeelen van de vroegere celluloidfilm ge heel heeft behouden. Naar verluidt zou de Fransche regeering van plan zijn, het gebruik van de ontvlambare films te verbieden. De „International Association of Fire En genders" en de „National Fire Protection Asso ciation" to Boston hebben de verschillende Staten der Noord-Amerikaansche Unie ver zocht door wetteliïre bepalingen het gebruik van ontvlambare films onmogelijk te mken. In Amerika voelt men nog meer voor de even eens onbrandbare acetyl-cullulosefiim. Naar de „Prov. Groninger Courant" meldt, zijn er in de Hervormde kerk te Sellingen muurschilderijen ontdekt, welke thans door een deskundige van de zich erop bevindende kalklaag zijn ontdaan. Links van den boog is een afbeelding van den H. ChristophoTus met het Christuskind aan 't licht gebracht en aan de rechterzijde de H. Margaretha met den draak. In het schip der kerk bevinden zich, naar men vermoedt, onder de kalklaag afbeeldin gen van de evangelisten, doch het te voor schijn brengen daarvan denkt men uit te stel len tot het voorjaar van 1923. De jury, benoemd door de commissie van toezicht op de Rijksacademie van Beeldende Kansten te Amsterdam, heeft verslag uitge bracht aangaande den in 1922 gehouden prijs kamp in de schilderkunst Blijkens dit verslag is zij van oordeel, dat de gouden eerepenning dient te worden toegekend aan den heer Ch. Eyck, Ie Meerssen, en de zilveren aan den heer C. Bolding, te Wormerveer. Aan den heer Van Eyck is over 1923 een jaargeld van 1200 verleend, bestemd om hem in de gelegenheid te stellen zich in de schilderkunst te volmaken. BOEKENSCHOUW No. 7, Gegradueerde of anonyme Journalistiek? Twee nieuwe Tijd schriften. Faustinas. Wat anderen schrijven. Plures. Nieuwe Letteren: Nederlandsch. Varia. De Laatste Lichting. Correspondentie. KATHOLIEK NEDERLAND, orgaan van de K. S. A in Nederland, No. 12, Aangepakt! Graag op baantjes. Onze lichtbeelden. Voor de pauselijke hulpexpeditie in Rusland. Maandkroniek der K. S. A. Mededeelin- gen van het Centraal Bureau. Inhoudsop gave van den XlVen jaargang. HET ROER, maandschrift voor de R.-K. Arbeiders No. 5. Het groote vraagstuk der Bedrijfsorganisatie, door H. De Kritiek. I. Hef Groote Doel. Hot Verdeelingsvraag- stuk, door A. Govaart. TIJDSCHRIFT VOOR R.-K. OUDERS EN OPVOEDERS No. 24. De macht van het vuur d-oor U. Kracht en Liefde. Kerst vertelling. (Feuilleton) door Anny Huismans. Medische rubriek. Zenuwachtige kin deren door Dr. E. Boekbespreking. NED. HIST. INSTITUUT TE ROME. Vanwege het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome zullen in het voor jaar van 1923, in den tijd tusschen 15 Febr. en 15 Mei, ongeveer tweemaal per week archaeologische rondleiding-en worden gehouden, in de Nederlandsche taal voor Nederlanders, in de ruïnes van Rome en in de Romeinsche musea; der gelijke kunsthistorische rondleidingen zullen in dien tijd plaats hebben in de Romeinsche kerken, paleizen en musea, eveneens twee keer per week. In den tijd omstreeks Paschen, tus schen 20 Maart en 20 April, wanneer een grooter aantal Nederlanders in Italië kan worden verwacht, bereidt het Insti tuut eenige excursies voor: zes tochten van één dag naar Palestrina, Veji, Oslia, Anagni, Tivoli en de Villa Adriana, Grot- Laf errata en Albane; een archaeologische tocht, tusschen 22 en 28 Maart, naar Pompeji en Napels en twee kunsthistori sche tochten van 5 tot 8 April naar Vi- terbo en Toscanella en van 15 tot 20 April naar Zuid-Toscane (Monte Oliveto, Pienza, Montepulciano) met Siena als uitgangspunt. Deze rondleidingen en tochten, waar- jnede de heeren Dr. G. J. Hoogawerff en dr. H. M. R. Leopold te Rome en prof. dr. A. W. Byvanck te Leiden zich hebben belast, zijn in de eerste plaats vooir studeerenden bestemd, maar voor andere belangstellenden is deelname niet uitgestoten. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot dr. G. J. Hooge- werf'f, secretaris van het Nederlandsch Historisch Instituut, Via del Quirinale 21, Rome 5. WEG MET DE HALVE CENTEN. 't Gebeurde bij de brug in de Brake te Medemiblik. Een marskramer, met wat schoenveters over den arm, werpt nu en dan iets in het water. Een wielrijder nadert, stapt af en vraagt wat hij daar wegwerpt. „Halve centen, mijnheer; de Bond, onze Bond; verbiedt ze aan te nemen.... weg er dus mee; nu komen ze niet meer terug (O. C.) DE INBRA4K TE DRACHTEN. De twee jonge mannen, die verdacht van de inbraak te Drachten, Maandagavond van Amsterdam naar Heerenveen zijn getranspor teerd en daar in hechtenis gesteld, zijn de gebroeders Huijzer, wonende bij him moeder te Amsterdam. Donderdagavond j.l. toefden zij laat in een café dicht bij Drachten, zetten daarop koers naar die plaats en braken in bij de firma v. d. Zee aldaar, die in het centrum woont. Zij stalen daar een partij manufacturen, mar cheerden 's nachts naar Bergnm, namen daar de tram en reisden verder per spoor naar Groningen, waar een broeder van hen woonde. Een van het tweetal was vroeger kleerma ker bij de firma geweest, kende de inrichting van het huis, maar was daardoor ook her kend door den caféhouder en te Bergum. De burgemeester besloot zelf naar Groningen te gaan om het tweetal op te sporen. Hij ver voegde zich bij den broeder van de verdach ten, het tweetal was er wel geweest, maar reeds weer afgereisd naar Amsterdam. Direct ging ook de burgemeester daarheen, waar hij, met behulp der recherche, de ge broeders in de woning hunner moeder kon arresteeren. Naar de „TeL" verneemt, zijn bij den broe der te Groningen en in de woning te Am sterdam goederen gevonden, afkomstig van de inbraak en diefstal, die voor een jaar bij dezelfde firma plaats vond. Het is dus vrij zeker, dat zij dus ook die feiten pleegden. De jongste, de vroegere kleermaker, maakte reeds eerder met de justitie kennis, wegens diefstal voor een paar jaar te Beesterzwaag gepleegd. DE JUWEELDIEFSTAL IN DEN TREIN. Het onderzoek naar de daders van den juweelendiefstal van 50,000 heeft nog niet veel aan het licht gebracht. Het vermoeden wint veld, dat de diefstal niet op Neder landsch grondgebied is gepleegd. In elk geval is het uitgesloten, d-at in het hotel te 's-Hage de juweelen uit het valiesje zijn geroofd. Be houdens met den reeds genoemden heer die zich Dindagochtend nog niet aan de Centrale Recherche vervoegd had, heeft mevr. D. geb. baronesse O., van Parijs af gereisd met een drietal bij elkander behoorende personen die tegelijk met haar, juist buiten Parijs, naar den restauratiewagen zijn gegaan. Het is echter niet uilgesloten, dat een of meer hunner eenige oogenblikken zijn teruggegaan naar het compartiment waar het valiesje onbeheerd in het net lag Het slot was van zeer eenvou dige constructie en zelfs met een gebogen ijzerdraadje te openen. Van de Fransch-Belgische grens tot Ant werpen is er nog ander gezelschap in het compartiment bijgekomen. Dit belemmert het onderzoek zeer, temeer daar de bestolene geen signalement meer op kan geven van al deze personen. Ook weet zij niet nauwgezet waar deze passagiers in- en uitgestapt zijn. De Maandagmiddag in Amsterdam aangehouden Duitscher, die als een treindief is bekend, heeft althans met dezen diefstal niets uit te staan. LEVE DE HALVE OENT. Men schrijft aan de „Rett.": Allerwegen wordt thans do halve cent afgeschaft; hij wordt niet meer geduld in de boeken en is tot verdwijnen geleemd. Echter schijnt men er te Kampen niet zoo over te denken. De rekening van het Grootburger-Wees- htiis over het dienstjaar 1921 was opge maakt; volgens den alministrateur en de regenten klopte zij precies en dus werd zij met de bescheiden bij het gemeente bestuur ingeleverd. Een ambtenaar werd met de naziening belast en vol ijver zettfe hij zich aan de hem: opgedragen taak. „Was er nu maar iets, waar ik wat op kon aanmerken," peinsde hij en deed zijn uiterste best om iets te vinden. Ein delijk hoeraeen belangwekkende fout, Volgens de overgelegde kwitantie was er f 16.891/a uitbetaald en in uitgaaf was f 16.90 geboekt. Dat was de eenige fout die gevonden werd, maar ze was voldoende cnn de re kening terug te zenden en om opheldering te vragen. Na veel oonfereeren, delibereeren en cor respond eeren, werd eindelijk goedgevonden dat de halve oent onder onvoorziene uit gaven van het dienstjaar 1922 werd ge hoekt. En zoo geschiedde; de zaak is thans weer in orde; het halve centje, waarvor het G. B. Weeshuis nog geen Kamper-ui kon koopen en toch een gekregen heeft, is netjes onder onvoorziene uitgaven ge boekt. Bij het proefwerk op een der scholen te Maastricht moest een der jongens ver tellen wat in 9 voor Chr. en 69 na Chris tus gebeurd was. Antwoord: „In 9 voor Christus hadden ze de Willibrord vermoord in Dokkum. En in 69 na Christus, toen hadden ze hem begraven." Vraag: Vertel iets over het ontstaan van Maastricht. Antwoord: „Aan de Maas was een le gerkamp van de Romeinen. Daaromheen kwamen huizen te Maan, omdat het er veilig was, maar die menschen moesten ook eten, dus kwamen er bakkers, en ze maas ten ook drinken, dus kwamen er y pompemakers." 1 (Limb. K") Een klein© jongen zag eens, dat zijn on derwijzer, wiens leesboek uit elkaar hing, het boekje over den rug dubbel klapte en het zoo in de hand hield, terwijl hij volgde, hoe de kinderen lazen. De jongen vond dat zoo goed het was immers de onder wijzer zelf, de almachtige in de klas, de alwetende, die het deed, dat hij het graag zou hebbeen nagedaan. Maar daartoe was geen gelegenheid, want zoodra hij het pro beerde, beval de onderwijzer hem, het boek plat op de bank te leggen, net als altijd. Het in-practijk-brengen was dus verbo den maar de gezindheid, een boek dubbel te slaan, bleef. Eerst vele jaren later kwam de goede gelegenheid: de jongen werd on derwijzer, sloeg zijn leerboek dubbel en er was nu niemand meer, die het verbood. Zoodat het voorbeeld uit de kinderjaren heel lang nawerkte. Maar daarna kwam de onderwijzer aan een andere school en de hoofdonderwijzer, die het dubbelslaan van leesboekjes erg ver keerd vond, omdat bceken daardoor lijnden, verbood het kort en goed. Nu kostte het den onderwijzer heel veel moeite en heel veel opmerkingen, alvorens hij de verkeerde gewoonte had afgeleerd. Een andere jongen, een boerenzoontje, die nog nooit iemand met sehoone nagels had gezien en dus ook niet wist, dat nagels wel eens anders dan pikzwart kunnen zijn, zag zijn onderwijzeres in de klas eens bezig met den meest elementairen manicure-ar beid. Hij deed het dus na en eenige andere kinderen deden het ook na. En sinds dien tijd kon men vele kinderen zien, die op mooie nagels net als de juffrouw gesteld, met hun griffel gingen manicuren in de school. Een jongetje zag en hoorde eens, dat zijn onderwijzer de handen vouwde en toen zijn vingers liet kraken. Het jongetje stu deerde er heel lang op, en na veel pijn en veel rekken van pezen en spieren kon hij meester's voorbeeld volgen en zijn vingers laten kraken. En hoewel hij nu al veel ouder is, dan zijn onderwijzer destijds, laat hij nog altijd zijn vingers kraken. Geenszins tot genoegen van menschen, die om hem heen zijn. Integendeel. Zooals het met deze kleinigheden gaat, zoo gaat het heel vaak met andere kleinigheden en ook wel eens met ernstiger dingen. Voor een groot deel zijn onze behandelingen onze gé'1- dragingen opgebouwd op een enkel voorbeeld van opvoeders en menigmaal zien menschen, ouders vooral aan voor eau kenmerk van erfelijkheid, dat inderdaad niets anders is dan het volgen van een voorbeeld. En menigmaal is één enkel voorbeeld al voldoende om bij kinderen iets tot ge woonte te maken. Zonder moeite kan iedereen daarvan in zijn omgeving voorbeelden vinden en daar uit nog eens weer leeren van hoe oppermaeh- tigen invloed het voorbeeld is in de opvoe- ding. Dat overnemen van een voorbeeld heeft soms bewust plaats, maar in misschien de meeste gevallen geheel huiten het bewust zijn om, Z'.%]at groet gewo den kin leren zich soms verbeelden, dat ze een bepaalde eigen schap van een der ouders hebben geërfd, terwijl alleen in werkelijkheid het voorbeeld aansprakelijk is. Dr. Louis Waldstein geeft daarvan een aardig voorbeeld. Hij zag dat een volwassen dame, die volkomen reehthandig was, alleen links een draad in een naald stak. Haar moeder, die eveneens rechtshandig was, deed dat ook steeds links, maar toen de dame in quaes tie heel klein was, werd ze al bij haar grootmoeier opgevoed, omdat haar moeder lijdende was. Die links han teering van den draad moest dus een er felijkheidsverschijnsel zijn, redeneerde men. Maar daarvoor zou het noodig zijn, dat in onze hersenen een afzonderlijk centrum bestaat, voor het in eeu naald steken van een draad en voor zoover Waldstein bekend is, is er niet zoo'n speciaal centrumhet kan dus ook niet als erfelijk verschijnsel bij een kind voorkomen. De oorzaak moest dus elders gevonden worden. En die werd gevonden. Het meisje had toen ze ongeveer twee jaar ond was, haar moeder zien naaien en den draad met de linkerhand in den naald zien steken. Het was dus een hande ling, gebaseerd op het moederlijk voorbeeld en niet een erfelijk verschijnsel. ----- W w w M i f'VjjS®1' v' v,-. *-* -.r; ,'V mii IK li LAUSANNE, 20 Dec. Officieel. De oommissie voor de engten is om 4 uur bijeengekomen. Ismet pasja heeft de mee ning van de Turksche delegatie uiteen gezet nopens de verklaringen in de vo rige vergadering door Curzon afgelegd. Curzon beantwoordde alle door Ismet opgeworpen kwesties en toonde zich vol daan over de poging tot verzoening, door de Turksche afvaardiging gedaan, waar mede overeenkomt een gelijk verlangen der geallieerden om te komen tot een oplossing, die door allen aanvaardbaar is. Barrère, Bompard, Garroni, Hajasji, Spa- laikowits- en Duoa sloten zich aan bij die verklaringen. LONDEN, 20 Dec. De eerste commis sie uit de conferentie te Lausanne is van middag om kwart over 4 bijeengekomen. De Turksche gedelegeerden moesten overeenkomstig Curzon's uitspraak van gisteren, definitief ja of neen zeggen op de geallieerde voorstellen nopens de engten. Zoowel de Turksche als de Rus sische afgevaardigden waren aanwezig. Pers-telegrammen zeggen, dat de Tur ken bijna den geheelen nacht door had den gewerkt' om hun antwoord te be spreken. Vanochtend hebben Barrère, de Fran sche, en Garroni, de Italiaansche afge vaardigde, die 's nachts met Ismet pasj'a hadden gesproken, een onderhoud gehad met Curzon en de Engelsche militaire deskundigen. Het resultaat van de conferentie van hedenmiddag is nog niet bekend, maar Curzon zou,, volgens de nieuwsagent schappen, na afloop hebben gezegd, dat alles goed afgeloopen was. De Turken waren zeer verzoeningsgezind geweest en de Russische afgevaardigden hadden ge zwegen. Vandaag heeft ook de sub-oommissie voor de minderheden vergaderd. Na 'n langdurige bespreking gaven de Turken toe, dat de minderheden vrijheid zouden krijgen, maar zij maakten moeilijkhe den over kwesties van terminologie,^ in het bijzonder over het woord „ras'. De sub-commissie voor de capitulaties! heeft ook vergaderd, maar is niet opge schoten, wegens de onverzettelijke hou ding, die de Turken aannamen. Die aangelegenheid zal daarom worden ver wezen naar de voltallige vergadering van de oommissie. LAUSANNE, 20 Dec. De Amerikaan- *che delegatie heeft officieel aan den correspondent van Reuter medegedeeld, dat het bericht, dat Child, de Amerikaan- sche vertegenwoordiger, aan Ismet pas ja zou hebben medegedeeld, dat de Ver. Staten tegen het denkbeeld zouden zijn van een internationale commilssie voor de engten, absoluut onjuist is. PARIJS ,20 Dec. Curzon heeft aaii Barrière het voorstel gedaan het te slui ten vredesverdrag in één taal op te stellen en wel in het Fransch. LAUSANNE, 20 Dec. De Russen, die voor de eerste maal geen woord heb ben gesproken op de vergadering van de commissie voor de engten, zijn on tevreden over de houding der Turken, aan wie zij verwijten, dat zij hen in den steek hebben gelaten. De Russen verklaren dat zi> niet uit Lausanne zullen vertrekken en dat, aan gezien er geen accoord tusschen de Turken en de mogendheden is tot stand gekomen, waar zij beweren, de parti culiere onderhandelingen zullen moeiten worden voortgezet. LONDEN, 20 December. Bonar Law heeft beloofd, een deputatie uit werkloozen-orga- nisaties te Glasgow te ontvangen tijdens zijn a.s. bezoek aan zijn kiesdistrict De werkloo- zen bereiden betoogingen te Glasgow voor om aan hun grieven kracht bij te zetten. De premier moet thuis blijven. Hij heeft kou gevat en is zijn stem absoluut kwijt. Men verwacht echter niet, dat de premier zijn verbintenissen te Glasgow zal hebben af te zeggen. LONDEN, 20 December. Vandaag hebben in het heele Zuiden van Engeland en in de Midlands hevige orkanen en sneeuwstormen gewoed. Ook in het Kanaal heeft het vree- selijk gestormd. Vele schepen zijn in gevaar. HAVRE, 20 December. Clemenceau is tegen twaalf uur vanmiddag te Havre aangekomen. Hij is in uitstekende gezondheid ondanks de moeilijke zeereis. Hij had twee schildpadden bij zich, die de Amerikanen hem ten ge schenke gegeven hebben. Clemenceau werd van de boot gehaald door zijn broer, zijn zoon en zijn schoon dochter. Hij heeft ons verklaard, dat hij den Ame rikanen had willen bewijzen, dat Frankrijk noch imperialistisch, noch militaristisch is en dat het enkel ten doel heeft zich in vei ligheid te stellen tegen nieuwe Duitsche in vallen. „Ik ben geen voorstander van de bezetting van het Roer-gebied uit vrees voor stakin gen", zeide Clemenceau ons nog. Hij besloot met te zeggen, dat de Amerikanen in vrijheid hun beslissingen zullen nemen, maar de ont vangst, die hem ten deel gevallen was deed hem groote verwachtingen koesteren. Clemenceau is per auto uit Havre naar Parijs teruggekeerd. BRUSSEL, 20 December. De Kamer heeft vanmiddag de stemming over de artikelen van het wetsontwerp van de taalcommissie over de universiteit van Gent voortgezet, na dat eerst twee hoofdstukken van de begroo ting en het ontwerp op het militair contin gent voor 1923 waren aangenomen. Van belang was vooral de stemming over de artikelen 3 en 4. Artikel 3, waarbij aanvullend onderwijs in het Fransch ingesteld werd teneinde de stu denten bekend te maken met het wetenschap pelijke Fransch, is verworpen. Artikel 4 daarentegen, waarin bepaald wordt, dat bij de examens het examen in één vak in 't Fransch afgenomen zal worden en dat de examinan dus daarbij een gemiddeld aantal punten zal moeten behalen, werd aangenomen. PARIJS, 20 December. Mounet, de adjunct secretaris-generaal van den Volkenbond, heeft wegens familieomstandigheden zijn ontslag bij den seceretaris-generaal inge diend. BRUSSEL, 20 December. De bladen mel den, dat gedurende den tijd na den wa penstilstand, toen de mark tegen pari-koers ingewisseld werd, tal van lieden marken, die zij voor 63 centimes kochten, in Bel gië invoerden en voor 1 frank 25 inwis selden. Er zijn toen millioenen, misschien wel milliarden marken ingevoerd en op die wijze frauduleus ingewisseld. Alle par ketten van België zijn op hot oogenblik bezig deze fraudes na te gaan. Te Brussel worden 2700 verdachte zaken van dezen aard onderzocht. ROME, 20 December. De Spoca verneemt uit Spalato: Een brand heeft het dépöt van locomotieven en wagons, en de repa- ratiewerkplaatsen verwoest. De schade be draagt verschei len millioenen. Verschil'eade werklieden, die van de brandstichting ver dacht worden, zijn gearresteerd. ROME, 20 December. Tengevolge van de jongste incilenten tusschen fas isten en legioensoldaten van dAnnunzio verluidt 'n order van het centrale comité van legioen soldaten aan zijn leden do vorming van militaire afdeelingen. WARSOHAU 20 December. Stanislas Wojciechowski, oud-minister van binnen- landsche zaken, is bij eerste stemming door de Nationale Vergadering tot president van de republiek Polen verkozen. Hij verkreeg 298 stemmen tegen 221, die uitgebracht werden op Kasimir Morawski, voorzitter van do Academie van Wetenschappen van Krakau. WARSCCHAU 20 December. De nieuwe president heeft zijn verkiezing aangenomen. Hij behoorde tot de partij van Urtos en is met de stemmen der linkerzijde gekozen. Hij is lid geweest van het kabinet Pade- rewski. PARIJS, 20 Dec. De Gezantenraad heeft den Duitschen gezant te Parijs geantwoord nopens de incidenten te Passau, Stettin ©n Ingolstadt. De raad heeft acté genomen van de storting van 1 millioen goudmark door de Duitscho regeering, uit naam en in plaats van de steden Passau en Ingolstadt, en zal de verontschuldiging aanvaarden van de Duitsche regeering, op voorwaarde dat deze worden geformuleerd zoowel uit naam van de rijksregeering als van de Beiersche re geering en de gemeentebesturen van Passau en Ingolstadt. Wat betreft de plaatselijke sancties in de drie steden, is aan de geallieerde militaire eoutrole-comn:i:sie opgedragen, maatregelen te dien einde te vragen. „Wel (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6