BÖLGER z ÏL Sc A„ z Bloamenten oonstelling LEOLA'S ERFENIS SPORT EN SPEL. DAMMEN. TANDARTS is wegens ziekte tot Dinsdag 2 Januari niet te consulteeren. GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. UIT DEN OMTREK. Vrijstelling. GEMEENTEZAKEN. De Meyerink-ultvoering 1923. Ealdadigc jeugd. Vacantie. Personalia. E. D. O. Nieuwe Groentenzaak. Centraal Bloembollen-Comité. Rooster Competitie der R.-K. Dam clubs District Haarlem en omstreken. Wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en omstreken. KORFBAL. Op de vragen van den heer Duymaer van Twist in zake uitbeiiding van den dienst van het personeel op de groote postkantoren op Zondag 31 December 1922, luidt het antwoord van den heer van Swaay, Minister van Waterstaat. Het ligt in het voornemen, evenals vorige jaren, niet alleen op de groote postkantoren, doch ook elders, met het oog op den te grootcn toevloed van cor respondentie tijdens de jaarwisseling-de noodige extra maatregelen te treffen. De diensten van het personeel zullen daarbij mede op 31 December uitbreiding be hoeven. Deze uitbreiding zal overigens tot het onvermijdelijke worden beperkt. Bleven de vorenbedoelde maatregelen op Zondag 31 December achterwege, dan zouden niet alleen de op dien dag reeds ter post bezorgde stukken aanzienlijk in de overkomst vertragen, doch in de werkzaamheden zou een zoodanige ach terstand ontstaan, dat nog dagen lang, zeer tot schade van handel en nijverheid de nadeelige gevolgen zich zouden doen gevoelen. De minister acht het daarom, hoezeer dan ook tot zijn leedwezen, niet moge lijk om te voorkomen, dat van het per soneel op Oudejaarsdag meer dienst wordt gevorderd dan op gewone Zondag en geschiedt. DIEFSTAL MET INBRAAK. Het is de recherche te Maastricht mo gen gelukken, de hand te leggen op een dievenbende, welke sinds eenigen tijd de stad onveilig maakte. Voor eenige weken werd ingebroken bij een familie aan de Duitsche poort aldaar en een bedrag aan Ned. en Duitsch geld en meerdere voor werpen werden ontvreemd. Met geen andere gegevens dan dat iemand van het electriciteitsbedriif in de woning was geweest en een ander om illustraties te verkoopen, toog de politie aan het werk en het gelukte een rechercheur den pseu- do-electricien en illustratieman aan te houden, A. K. en J. v. d. M. Na een lang durig verhoor vielen beiden door de mand en bekenden. Zij hadden het geldkistje gebracht bij G. E., wonende Graanmarkt en in diens woning was de buit verdeeld. Verdacht van medeplichtigheid werden nu ook G. E. en diens zoon J. aangehou den. Het bleek dat de recherche een goede vangst gedaan had want A. K. en J. v. d. M. bekenden ook ten slotte, dat zij zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal met inbraak in de vleeschfabriek van F. aan den Statensingel en dat zij de ham men verkocht hadden aan het echtpaar E., wonende Graanmarkt. Of de bende nog meer op het geweten heeft, zal het onderzoek uitwijzen, dat in vollen gang is. De „Noordam" opgehouden. Te Hulst is op twee plaatsen ingebro ken. Ten huize van den heer Jos. Wou ters werd uit een buffet f 300 aan bank papier, en uit een broek een portemon- naie weggenomen. Toen de bewoners wakker werden en opstonden, kozen de dieven het hazenpad. De tweede in braak had plaats bij den ontvanger van de registratie. Uit een lessenaar in het kantoor werd f 35 ontvreemd, en uit de huiskamer f 10 weggenomen, de brutale inbrekers, die nog onbekend zijn, gingen door de voordeur weg en sloegen deze met een harden smak achter zich dicht. HEEMSTEDE. OVERVEEN. Woensdag werden op de door notaris Wildervanc de Blécourt gehouden vei ling te Overveen de volgende villa's, aan den Korten Zijlweg te Overveen gelegen, verkocht: „Zaadiust" en „Kolkwijk" te zamen voor f 18505, kooper de heer Johannes Negri'", koopman te Haarlem, „Rollandshoek' 1 n „Narcis", voor f 14350, kooper ue heer D. J, Rigbers, te Haarlem q.q. In den nacht van Dinsdag op Woens dag werden te Overveen op verschillende plaatsen alhier konijnen ontvreemd uit hokken, welke achter arbeiderswoningen stonden. Het waren er bij elkaar 8 stuks. Onze ijverige recherche is het mogen gelukken 7 der langooren op te sporen bij een koopman te Haarlem. Ze waren in leven en gezond hetgeen van belang is, omdat ze bestemd waren om met Kerstmis op den disch te prijken De daders zijn aangehouden. Het zijn de 18-jarige J. H. T. alhierde 20-jarige A. J. K. en de 26-jarige J. v. d. Z. beide laatsten uit Haarlem, en allen losse bloe mistknechts. De konijnen werden aan de oorspron kelijke eigenaars teruggegeven. BLOEMENDAAL. BLOEMENDAAL EN DE GRONDEN AAN DEN ZEEWEG. De afdeeling Bloemendaal van den Vrijheidsbond heeft een ledenvergade ring gehouden in Vreeburg, waarin be sproken werd de aankoop van de gron den langs den Zeeweg en de toestand der gemeentefinanciën. Na een uitvoerige bespreking van deze aangelegenheid werdmet algemeene stem men besloten om in verzet te komen te gen den aankoop der gronden, en wel door aan Ged. Staten met een gedocu menteerd adres te verzoeken, te besluiten tot niet-goedkeuring van het Raads besluit. Om tot dit doel te geraken zal een com missie uit de burgerij worden gevormd, wier taak o. a. zal zijn om het request op te stellen en de medewerking der burgerij in te roepen teneinde het verzoek kracht bij te zetten. Aan het einde der bijeenkomst sprak de voorzitter de hoop uit, dat deze be- v/eging zal groeien en dat zoo'n aandrang zal kunnen worden uitgeoefend bij het College van Ged. Staten, dat dit College gehoor zal willen geven aan den dan uit gesproken wil der burgerij van Bloemen daal. NOORD WIJK. IJMUIDEN. KROMMENIE. ZANDVOORT. ■■■■«■Bwait ii» mi VELSEN. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat aan J.Th. Jas persen, M. \a'han en C. A. .Polak voor den duur van een jaar vrijstelling is ver- 'eend wegens kostwinnerschap. De Tweede Buitengewone School. Ter verdere uitvoering van het Raadsbe sluit van 6 December j.l. no. 22, tot split sing van de Buitengewone school voor la ger onderwijs alhier, stellen B. en W. voor van het onderwijzend personeel van school no. 1 over te plaatsen naar da nieuw te openen school na 2; de onderwijzers F. A. van Riet en E. P. Sehuijt en de onder wijzeressen mej. S. Houtkooper en mevr. weid. A. P. Hiemstra, g?b. in 't Veld, zulks in overeenstemming met het advies van den Inspecteur van het buitengewoon lager on- ierwjjs. Voor hoofd dar nieuwe school zijn aolli- cdtanten opgeroepen. Mede in overeenstemming met het advies van genoemde inspecteur i3 voor hoofd de navolgende voordracht opgemaakt: 1. De heer P. A. van Riet, hiervoren genoemd; 2. de heer W. Scheffener, hoofd onderwijzer te Hilversum en 3. de heer S. Bosman, onderwijzer te Amsterdam. Men verzocht ons opname van het vol gende: Een óft-tal meisjes en jongens, gymnastiek- leerlingen van verschillende scholen, is er op uit getrokken, bezield met den grootsten ijver om vrijwillige bijdragen in te zamelen voor de bovengenoemde jaarlijksche uitvoering ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds. Wanneer wij hun inteekenbiljet inkijken dan treft ons op de te pagina de verzuchting door Prof. Dr. W. Nolen geuit aan het einde van zijn „Grondslagen voor eene radioneele bestrijding der Tuberculose", welke luidt als volgt: „Wanneer men eindelijk eens beider zal in zien, hoeveel ellende de tuberculose doet lijden, hoeveel geluk zij doet derven, hoeveel arbeidskracht zij doet verloren gaan, dan zai men ook geen geldsommen te groot achten, die bestemd worden om haar te bestrijden. Wanneer men weet, dat de tuberculose haar slachtoffers telt bij duizenden, dat zij die bij voorkeur kiest uit het aankomend geslacht, uit het jonge bloed, uit de hoop van het vaderland; bedenkt dat zij al dtie menschen- levens, die jonge, bloeiende, hoopvolle levens, aangrijpt, niet om ze dadelijk te vernietigen, maar om ze langzaam, pijnigend langzaam, te doen verkwijnen; meevoelt de kwellingen en de smarten der lijders, de ellende en den rouw der achterblijven den; beseft al dat ver pletterend leed door de tuberculose gesticht; wanneer men dat alles weet, bedenkt, mee voelt, beseft, zou men dan niet elke opoffe ring zich willen getroosten, zou men niet zijn allerbeste krachten inspannen om te trachten al dien kommer, al diie rampen, al die ver woedogen te voorkomen? Zou men dan niet moedig den strijd tegen de tuberculose aan vaarden. thans nu de grootste mannen op het gebied der Geneeskunde, de beste kenners van.de tuberculose, ons aansporen tot dien i strijd en ons hoop en vertrouwen geven op de overwinning?" Welnu, als bovenbedoelde jongelui bij u komen, denk dan aan het b. s. en bedenk, dat de Tuberculose, al zien wij haar niet bezig, toch dagelijks om ons heen haar moor dend en verwoestend werk verricht en daarbij niemand, niets en geen kind ontziet. De Tuberculose laat ons niet met rust om te trachten caxs onze gezondheid en het leven te benemen, welnu probeeren wij alles om huur om het leven te brengen. Voor bloemenliefhebbers valt er in de sociëteit „St. Bavo" mot da feestdagen wat te geniet :-n. Do r de afdeelingea Haarlem, Ho m oio, BennebroekVogelenzang ea SantpoortVelsan van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur is, met medewer king vaa de heoren Jac. de Ridder en de Wed. P. E cel eens en Zn., beiden te Aals meer, een tentoonstelling georganiseerd van hloeiende bolgewassen. In de groo.e zaal van „St. Bavo" is een 160 M2. met hyacin hen en tulpen be zet. Het is een keurcollectte. Hco.d oho el vormen de hyacinthen, zoo wel in manden als in pannen. Er is een prach.collectie wit.e hyacint en, een paar grooto groepen van 20 en meer manden hya cinthen in kleuren en vele soorten, een uit .gebreide inzending in pannen in een rijk sortiment. Van tulpen is er veel in potten en kistjes; groote hoeveelheden als of het Februari was. - De qualiteit is pri ma. In de zaal zou men heusch niet zeggen aan den groo'.en bloemenschat, dat hst Kerstmis is. Het schijnt eerder Paschen te zijn. Een prachtcollectie is de in groote ver se! ei le: hii ui b inken le in e.diag h a- cintnon van de ia. O. G-. van Tubergen, uit Haarlem. Bij or.der opva lead is Tucergrn's Scare:, welke een schitterenden achter grond vormt. Dat, wat in vakterm bijgoed genoemd wordt, zcoals vroeg bloeiende iris sen, Corydoles, anemonen en Richardia's ylnlstert de inzending fraai op. E i neens een fraaie inzending is die van Jao. de Ridder een de wed. P. Eve- Icena en Zn., uit Aalsmeer, Cyclamen, ade- anthum en andere varens vormen den bo ventoon. In cl en hoek heeft de firma H. M. Ruij- -cnaars, uit Heemstede, haar bolgewassen cöilxpo eerd op uiterst keurige wijze. De losse opstelling der hyacinthen is te roe men. C. J. Braars stelt hyacinthen en tulpen in manden ten toon. Een keurig werkje! Lij de inzending van de Gears. H. en P. N i -sen, Santpoort zijn 36 variëtoi en vroege tul r en ts bewonderen, waaronder de Br.- ;t tekende verscheidenheden. Vooral trekt d» aandicht Polncesttia in r se en rrode verscheidenheid. De oollec is is ocge3teld door den heer Koper, te Bennebroek Joe. M. J. Braam, uit Heemstede, ex pose-'rt voor het podium. De manden met hyacinthen zijn hier fraai gearrangeerd. De opstelling is van de firma P. J. v. Em- pe'on, eveneens te Heemstede. Daarnaast vraagt wederom een Heem- stcedsche firma de aandacht P. Nelia en Zn. stalt eon groote verscheidenheid vroeg3 tulpoa en hyacinthen op fraaie wijze uit De fa. Speelman en Zn., uit Sassenheim, ton slotte exposeert Fransch gebroeide bloembollen, welke ook algemeen de bewon der!.-g zullen trekken. Le an'eg der tentoonstelling stond cm- dor leiding van de fa. Th. J. Dia, 's-Gra- ver.ha; e, welke daarmee allle ear inlegt Om half tw e hademaiddag wordt da ten toor.-tiling geopend door den hier Ernst H. Krelage, den voorzitter dar Alg. VeT. voor Bloembolle -.cultuur. De heer J. C. M. Hc-:g zal cei inleidend woord spreken. Do tentconstelling is tot en met Dinsdag dag geopend. Men schrijft ons: Meldden wij eenrgê dagen geleden het vernielen van een ijzeren hek door de jeugd Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f 1.30, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem. in de Dubbele Buurt, thans heeft zij weer wat anders op haar kerfstok. De jongens schieten met een buks op klaarlichten dag de vogels ^ïit de boomen en de rekels heb ben daar al heel wat vaardigheid in. Menig beestje wordt gedood. Met het oog op het verspreiden der hagelkorrels voor het pu bliek is het niet kwaad als de politie zoo streng mogelijk optreedt. Met bet oog op de wisreling van het jaar en de daaraan gepaard gaande feestdagen hebben de musici van de Haarlemsche Or- kestvereeniging een vacantie gekregen van 29 December tot 3 Januari a.s. Voor het examen boekhouden voor de practijk afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden slaagde de heer H. B. Veenstra alhier. A.s. Zondag speelt Edo een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen H. V. C. in Amers foort. Den 2en Kerstdag ontvangt Edo B. M. F. uit den Haag. Vrijdagmiddag 5 uur opende de heer W. Drogtrop een nieuwe zaak in groenten en fruit in perceel Korte Begijnestr. 21. Dat perceel is van binen en van buiten geheel gerestaureerd. De winkel is in lichte grijze kleur geschilderd en bevat op stellingen een ruime sorteering verduurzaamde groenten. In de des avonds helder verlichte etalage, kan men de fijne Zuidvruchten bewonderen, terwijl voor deze openings-gelegenheid ee- nige zeer mooi opgemaakte fruitmanden uit gestald zijn Het geheel ziet er dan ook keurig verzorgd uit. Het Centraal Bloembollen-Comité heefl Woensdag 20 December j.l. vergaderd ter be handeling van het Verzoek van het Hoofdbe stuur der Algemeene Vereeniging om onder oog enle zien of het mogelijk en uitvoerbaar is om aan het vak op te leggen een heffing van yt pet. van den buiten'andschen omzet, ten bate van de algemeene vakbelangen. Ni een uitvoerige discussie, waarin algemeen de wenschelijkheid weTd erkend van te kun nen laisciiiiken over een door zulk een heffing le vormen fonds, werd gewezen op de nood zakelijkheid van algemeene instemming er- mede, en deZe wordt op dit oogenblik niet aanwezig geacht. Dientengevolge werd besloten om aan hel Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging me de te deeien, dat op dit oogenbLik zulk een heffing voor algemeene doeleinden uitgesloten moet worden geacht. Evenwel meende het C. B. C. dat zulk een beffnig grooie kans van slagen zou hebben, wanneer zij in verband werd gebracht met de stichting van een Cen traal Gebonw voor de Bloembollenstreek te Hillegom. De plannen ter verwezenlijking van dit laat ste denkbeeld geopperd, verdienen naar het oordeel van de meerderheid van het C. B. C. de voorkeur boven de tot dusverre overwogen plannen van gelijke strekking elders. 20 Jan. 1923. St. JosephSt. Bavo. Wed strijdleider R. Pannekeet. 1 Februari 1923. T. E. P.St. Jo.eph. L. Floris. 15 Febr. 1923. St. Bavo—T. E. P. Roeland 3 Maart 1923. St. Joseph—T. E. P. L. Floris. 15 Maart 1923. St. BavoSt. Joseph. Hoog veld. 29 Februari 1923. T. E. P.—St. Bavo". Roe land. De wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en omstreken wordt op Woensdag avond 27 December a.s. voortgezet. Alsdan worden de afgebroken partijen tusschen de Heeren: J. Lycklema en F. A. Berkemeier.. P. J. Eype en H. G. Teunisse; J. van Looy en J. Lycklema, uitgespeeld. De 7de, 8sfe en 9de ronde is vastgesteld op resp. 8. 17 en 24 Januari a.s. Den korfballers wordt het gedurende de Kerstdagen heel gemakkelijk gomaakt. Slechts enkele ontmoetingen hebben plaats. Het begint zeer waarschijnlijk met een wedstrijd tusschen Advendo en Haarlem, gecompleteerd door Machtsspelen op Za terdagmiddag. Het gekozen twaalftal uit deze spelen komt 2en Kerstdag uit te gen het Haagsche twaalftal. Zondagmorgen zullen Haarlem II en een Veteranen XII zich meten met elkaar op het Kleverlaanterrein. De hoofdschotel is Advendo I—Nausi- kaa. De eerste ontmoeting was een ge decideerde overwinning voor de Amster dammers. Nu zal het o. i. meer spannen, hoewel we nog niet aan een Haarlem sche overwinning kunnen gelooven, Dat wij het mis hebben! Haarlem IV trekt Zondagmiddag naar Hillegom om er een prettigen wedstrijd teverliezen. De Kraaien II lijken ons d,e as. kampioenen van de 2e kl. H.K.B.l „EXCELSIOR"-NIEUWS. Ter gelegenheid van haar 21/2-jarig be staan organiseert de R. K. Athletiek- en Halterclub „Excelsior" op 2en Kerstdag een ouderlingen wedstrijd, die zal be staan in een veldloop van pl.m. 4 K.M. De start zal plaats hebben des mid dags half drie, nabij 't Ververschingshuis „Kraantje lek". Door het bestuur zijn voor deze gelegenheid 3 fraaie prijzen beschikbaar gesteld; le prijs een zilv. bekertje; 2e prijs een medaille en 3e prijs een kunstvoorwerp. Vender zij medegedeeld, dat we aan den wedstrijd van A.V.A.C. te Amsterdam as. Zondag met 10 deelnemers zullen uitkomen. Hopen we op een bevredigend reisultaat voor onze vereeniging. EEN VECHTPARTIJ IN DE RECHTZAAL. Donderdag heeft zich op de zitting van de rechtbank te 's-Hage een incident voorgedaan. In een zaak waren getuigen h decharge en A charge opgeroepen en toen de zaak was afgeloopen en de officier van justitie ver klaarde den getuige A charge te gelooven, werd de getuige A décharge zóó woedend dat hij den ander te lijf ging. Onder den uitroep: Moet jij dien jongen laten hangen? vloog hij op den anderen getuige af en bracht hem eenige stompen in het gelaat toe. Onmiddellijk kwamen de veldwachters tus- schenbeide en scheidden de vechtersbazen. Tegen den een is proces-verbaal opgemaakt. DE VERMISTE GEMEENTE-SECRETARIS. De gemeenteraad van Didam heeft in de Raadsvergadering het voorstel om den sedert eenige dagen vermisten gemeente-secretaris H. Th. v. Uhm voorloopig te schorsen, met 8 van de 10 stemmen verworpen. DE POSTDIEFSTALLEN TE VLIJMEN. De dader op heeterdaad betrapt. Het is naar de Tel. verneemt de politie gelukt den dader van de postdiefstallen, waarvan vele inwoners der gemeente Vlijmen (N.-B.) de dupe waren geworden, te pakken le krijgen Reeds vele malen kwam hel den laatsten tijd voor, dat uit aangeteekende stuk ken geld was geroofd, tot aanzienlijke bedra gen toe. De justitie mocht het gelukken, den dader op heeterdaad te betrappen. De ge meenteveldwachter te Vlijmen stelde zich op de eerste verdieping van 't postgebouw ver dekt op en overzag door een door hem in den zolderwand gemaakt gaatje het geheele kantoor. Na ongeveer 'n week dezen wacht dienst uitgevoerd te hebben, gelukte het hem den kantoorambtenaar M. uit Den Bosch op heeterdaad te betrappen. HEVIGE ONTPLOFFING. M. werd dood onder 't puin vandaan ge- tricht: Naar wij van een ooggetuige vernamen, heeft heden morgen in het naburige Reek- heim even over de Belgishe grenzen een hevige ontploffing plaats gehad in een bier brouwerij die door het springen van den stoomketel veroorzaakt we-d. De eigenaar M. werd dood onder puin vandaan ge haald. De zoon leefde nog, doch werd ern stig gewond en gekneusd, naar het hosri- 'aal (e Maa tri hi o e geb a h'. De kn^ ht wen! een eind weggeslingerd, maar niet ernstig gekme'st opgenomen. Ook anderen van het personeel en het huisgezin kregen min of meer ernstige wonden. De dienstmeid werd met bed en al door het dak geslingerd en kwam buiten op 't veld terecht, doch had sle'hts lichte schrammen. De gebouwen liggen grooten- deels in puin. HET WASSEN VAN RIJN EN IJSEL. ZEVENAAR, 22 Dec. In den afgeloo pen nacht is het water van den Rijn en den IJsel weer sterk gewas.en. De be richten uit Duitschland over stijging van het water houden aan. Er zit veel werking in het water, zoo dat waarschijnlijk nog meer was is te wa h- ten. DE POSTDIENST OP ZONDAG A.S. Door den storm werd de „Noordam" van de Holland-Amerikalijn geronnen tijd in de haven van Plymouth opgehouden. Het schip vertrok heden met 18 uur vertraging. INBRAAK TE HULST. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s, geen audiëntie verkenen. VELSEROORD. ZONDAG 4e Zondag van den Advent en Vigilie van Kerstmis. De Hoogmis voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om 4 uur patronaat voor de meisjes, om 6 uur Lof, na het Lof patronaat voor de jongens. Door de week zijn de H.H. Missen om kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart vóór 8. MAANDAG Hoogfeest van Kerstmis. De plechtige Nachtmis geschiedt des mor gens om 5 uur, gevolgd door 2 andere stille H.H. Missen. De laatste 3 H.H. Missen zullen beginnen omstreeks 9 uur, zoodat de plechtige Hoogmis om 10 uur kan aanvangen Volle aflaat en generale absolutie voor de leden der Derde Orde. 's Avonds om 6 uur plechtig Lof. Geen patronaat. DINSDAG 2e Kerstdag, niet verplicht te vieren als Zondag. De H.H. Missen zullen echter zijn als op de Zondagen om 7 enlO uur. 's Avonds om 6 uur Lof. VRIJDAG 's avonds om half 8 Kruisweg. •- Een vergadering van het Kruisverbond „St. Joseph" is gehouden Woensdag 20 December. De voorzitter, de heer G. de Kok, opende om 8 uur de vergadering en betreurde het feit, dat er nog zoo wei nig leden zijn, die de vergaderingen be zoeken. De secretaris las de notulen, die onder dankzegging wei-den goedgekeurd. Besloten werd, dit jaar geen Sobrictas- wandkalenders aan te schaffen, in ver band met de berooide kas en ook mei het oog op de mrssiekalenders, die hier al verspreid worden. Ook werd voorge steld, de contributie met 2i/2 cent per lid te verhoogen, om niet in f i nan eicel e moeilijkheden te raken. Daarna hield de heer Oldenmark, uil Haarlem, een nuttige en leerzame lezing. Ook stelde hij nog propaganda-plafen be schikbaar, waarvoor de voorzitter hem hartelijk dankte. Niels meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter om half 10 de vergadering, na allen een Zalig Kerstfeest gewenscht te hebben. Fanfarecorps „Excelsior" Dit corps zal op 4 Januari e.k. e:n uitvoering geven voor hare donaieurs in hst Juvenaatsgebouw. Het corps heeft thans heel wat mooie nummers op haar repertoir. Tevens zullen ter af wisseling voordrachten worden gegeven. Voetbal Zondag a.s. zal op het Sport terrein S. J. G. II een wedstrijd spelen te gen Voorhout I om e?n zilveren medaille. Aanvang van den wedstrijd te half drie. Het eerste gaat naar Geel-Zwart te Haar lem. Op den tweeden Kerstdag komt eon sterke combinatie van de voetbalvereeniging Graaf Willem II een wedstrijd spelen op Sportpark. Dit is een van de Federatie elftallen van den D. H. V. B., dus krijgen we een mooien wedstrijd to zien. Biljarten Flora 11Dos 111. In café „Zomerlust" werd Dinsdag de eerste helft gespeeld van dezen wedstrijd. De uitslag was als volgt: P. Haflen (N.) in 52 beurten 66 punten, hoogste seri9 5 en gemiddeld 1.27R. Vos (L.) in 52 beurten 100 punten, hoogste serie 7, gem. 1.92; tweede partij: Jac. Vink in 59 beurten 93 punten, hoogste serie 8 en gem. 1.57J. E. Hoeke, in 59 beurten 100 punten, h. s. 9 an gem. 1.69; volgende partij: G. Guldemond, in 29 beurten 100 punten, h. s. 13 en gem. 3.45; J. v. d Berg, in 28 beurten 88 punten, h. e. 18 en gem. 3.14; volgende partij: P. v. d. Voort Jr., in 42 beurten 71 punten h.s. 7 en gem. I.69; H. Aalbersberg, in 42 beurten 100 punten, h. s. 10 en gem. 2.38; volgende partij: G. v. Dam, in 41 beurten 100 pun ten, h. s. 11 en gomt 2.41; J. Heemskerk in 40 beurten 39 punten h, s. 4 en gem. 0.97. Flora heeft dus totaal 430 punten en D. O. S. 427. De Statenverkiezingen. Door de Ant. Rev. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" alhier zijn candidaat gesteld voor de verkiezing der Prov. Staten de heeren Mr. A, Bruch te Haarlem; G. Baas Ka te Amsterdam"; F. P. Vermeulen alhier: Mr. A. W. Hellema alhier; K. Biesheu vel, Mr. A. Slob en H. Knaap allen te Haarlemmermeer. Onvrijwillige desertie. Deze woef: lag op een nacht het soomschip Vechtstroom in de sluis om naar zee te vertrekken. Ook het stoomschip Brielle kwam in de sluis, om de reis naar Chili te aanvaarden. Een der opva renden van de Vechtstroom begaf zich even naar de Brielle op welk schip een broer van hem was. Toen hij weer naar zijn schip wilde teurgfceeren, bleek de sluis a! geopend en de Vechtstroom reeds naair zee vertrekken te zijn. Op het politiebureau is den matroos toen nachtverblijf verleend. Belangrijke tentoonstelling De dames hebben weer een geheel jaar hard gewerkt, der R. K. Naaivereeniging St. Elisabeth Een ieder kan zich op dein 2en Kerstdag daar van overtuigen, omdat dien dag de gemaakte goederen tentoongesteld worden in 't R. K. V ereen igingsgebou w. Men heeft toegang na de 2e H. Mis tot één uur en na 't Lof tot vijf uur. Er is echter bovendien iets extra's te zien, n.l. de Bond kist van den Mariabond met inhoud. Wat er inzit, verklappen we niet. Gaat zien, toont uwe belangstelling, dan doet ge een goed werk en keert zeker voldaan huiswaarts. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond had eene openbare vergade ring plaats van den raad der gemeente Zandvoort. Aanvang kwart over acht. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Koning en Molenaar. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek van J. Koning, Groote Krocht 18, ter verbouwing van zijn aldaar gelegen perceel. Punt 2 der agenda, voorstel tot ophef fing der Oommissie van Toezicht op het Cor. esponden schap <te Ar be'd d em'dde ng wordt zon er s e.nm ng aangenomen. Eren- zoo punt 3, verzoek van I. Gans om ont heffing der bspa'ingen van de verordening ex-art. 35, 2>. der Drankwet. Punt 4, voorstel om de toeslagen op de toegekenle pens oenen van pr ensxen ge e t- tigden wier pensioenen, ingevolge art. 145 der pensioenwet 1922 zijn verhoogd, te ver minderen met het bedrag dor verhaoging, wordt aangenomen. Punt 5, voorstel tot invoering eener ver ordening tegen woekerprijzen op de levens middelen en brandstoffen. De heer BRiiOKMANN vindt deze ver ordening mreilijk, aange riea men niet uit het oog m ;et verlie ren, dat er verschillen de kwaliteiten bestaan. De heer SLEjE-.S vreest, dat de mid denstand het kind van de rekening zal worden. Het publ'ek k ;n niet beoo dee'en hoe eel tij 1 aan de fabri at'e van een ar tikel wordt be.teed, wat invloed heeft op den prijs. De VOORZITTER beorgt, dat zij die „potten," koopen tegen de prijzen van den dag en dezelfde aonrdee'en genieten, a's zij, die contant betalen. De hoer SLEGE.iS vraagt, of we den tijd van de distributie, die prijsrege'end werkte, terug wilien roepen. Toen waren relatief aan de maximumprijzen grooiere winsten dan aan de tegenwoordige vrije prijzen. Do heer VAN DER PLAS meent, dat de heeren to voorbarig zijn. Het gaat niet tegen dure of hooge prijzen, maar tegen woekerprijzen. Hij acht de benaming zeer juist. De heer BRAMSON brengt in 't mid den, dat in Zand/oort steeds hooge prij zen heb'en g gol'.en en er dus n ets nte iws is voor deze gemeente in de verordening Wijl er geen medewerking is van de zijde der winkeliers moest door B. en W. ingegrepen worden. Da winkeliers ziiten met „stroppen." Goel, maar de winko'stand zorgt over 't algemeen goed voor zich zelf. Spr. noemt voorbeelden van groote duurte in bepaalde artikelen. De winke liers zorgen onderling dat de prij en niet dalen. Da forensen komen 'e avond3 gepakt en gezakt uit den omtrek terug en koo pen elders. Een Oommissie, mijnheer Brük- mann is niet zoo moeilijk. Spr. stelt eene regeling voor en omschrijft nader de taak der Commissie. De heer v. d. WEB FF bespreekt de brood prijzen en vergelijkt ze met die van om liggende gemeenten, Haarlem en Zaan dam. De heer BRAMSON weerlegt de bewe ringen van den heer v. du' Werff. In Am sterdam koopt men brood van af 14 ct„ in Hilversum voor 18 cent. Spi"-. vraagt zich af, waarom de prijzen hier zoo hoog moeten zijn, waar voor verschil lende gezinnen de broodvoeding hoofd zaak is. De VOORZITTER meent, dat de voor gestelde verordening in het belang der volking is. Er wordt over het voorstel gestemd. Aangenomen met 6 tegen 3 Tegen stemden de heeren v. d., Schin kel, Slagers en v. d.. Werff. De leden der duurtecommissie zullen later worden voorgedragen. Punt 7. Verhuring van gemeentegrond wordt zonder stemming aangenomen. Punt 8. Benoeming van leden der ver schillende raadscommisriên. De heeren Koning, v. d.. Plas en Zwaan worden benoemd voor de commissie van publieke werken. Voor de finandeele commissie worden benoemd: de heeren Koning, v. d„ Werff en v. d.' Plas. Benoemd worden voor de commissie van bijstand voor de bedrijven:'de hee ren v. dl Zwaan, v. d. Mooien en v. d. Plas en in de vacature van den heer van Helden, de heer Brückmann, die zijn benoeming in beraad houdt. Punt 9. Voorstel tot het converteeren der geldleening oorspronkelijk groot f 645.0C0 en 't aangaan eener nieuwe leening voor uitvoering van buitengewone werken t?n b-o drage van f 300.000 pari. Aldus wordt besloten. Punt 10. Machtiging betreffende over plaatsing of uitzetting van bewoners van huizen, toebehoorende aan de gemeente, wegens niet betaling der huur. De heer BRüCKMANN vraagt, of ho' uiterste geprobeerd is om betaling der aah- terstallige huur te ve krijgen. Kan de maat regel niet tot het voorjaar worden uitge stald? Het voarstel wordt aangenomen. Punt 11. Machtiging tot het voeren van een rechtsgeding. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend grond aan te koopen van den heer J. Koning Ezn. tegen den prij a van f 25 per M2., ter verbreeiing van de Krocht- Bij de rondvraag vraagt de heer Siegers VEEL EN NUTTIG WERK. De vergadering van gisterenavond, ge houden in de gezellige Guskenszaal der sociëteit „Sint Bavo", was wederom het meest levendige bewijs, hoeveel werk er voor de K.S.A. is weggelegd. Wel moest men den voorzitter toegeven, dat te veel gevraagd wordt van enkele personen. De bestuurderen der K.S.A. zijn reed3 uit an deren hoofde belast met vele functies en steeds wordt het arbeidsveld dor K. S. A. met nieutfe perspectieven verruimd. De voorzitter wou stellig op de agenda plaat sen: Kinderfeesten in Haarlem voor Room- seho kinderen. Hij vond daarbij gelegen heid warme hulde te brengen aan den R.K. Volksbond, die dit jaar voor het eerst een goed-georganiseerd kinderfeest gaf. De voorzitter beloofde een voor dracht te zullen houden over de eischen aan goede kinderfeesten te stellen. Er moeten nog talloos veel katholieke kinde ren lid zijn van neutrale Sint Nicolaas vereenigingen. Belangrijke mededeelingen. Helaas nog niet rijp voor publicatie, maar dat komt nog wel. Inderdaad mededeelingen van ge wicht. Prachtige, praktische plannen, maar met de klacht: Hoe krijgen we dat al les voor elkaar. De voorzitter stelde voor het Bestuur der K.S.A. „vrijgesteld" te maken, dan kon er met man en macht ge arbeid worden. De vergadering lachte har telijk. Bussische kinderen. De kaartverkoop ziedaar een punt van levendige discussie. Mej. Peeter3 stelde de Propagandaelub van den Vrouwenbond beschikbaar, wat dank baar aanvaard werd. Gevraagd zèd wor den of Sint Bavo, Hanzegebouw, Gezel- lenhuis, kaarten verkrijgbaar wil stellen. De prijzen zijn niet hoog en het Chari- tas-tooneel zal zijn best doen, nu het voor de eerste maal voor den dag komt. Eleedingfonds kinderen der uerkloozen. Op voorstel van den heer Kerkvliet zal gesticht worden een fonds tot ver strekking van kleeding aan kindertjes van werkloozen. Het Bestuur der K.S.A. zal middelen overwegen ctm dit fonds to vor men. Later hierover meer. Maar een prach tig werk van naastenliefde kan hiermee verricht worden, dat is zeker. Er moe ten kindertjes zijn van nette menschen, die al maanden zonder werk loopen, die bijna geen onderkleertjes meer hebben. Ieder met een warm hart, heeft daar nog wel een ietsje voor over. Propaganda-club K.S'A. Gesproken werd van een kleine propagandaelub van 6 tot 10 personen, maar kwieke, karak tervolle jongelui, die het bestuur der K. S.A. zouden willen ter zijde staan bij 't verrichten van allerlei werkzaamheden. Dat zou da taak van het Bestuur niet weinig verlichten. Men zal het in de gedachten houden en rondzien. Ieder in eigen kring. Techniek van Vaandels. De voorzit ter hield een inlei ling naar aanleiding van een verzoek van het Kruisverband, dat zich een nieuw vaandel wensoht aan te Bchaffen, en gaarne eenige praktisohe wen ken zou ontvangen. Voorzit.er lichtte zijn persoonlijke zienswijze toe, overeenkomstig zijn Vaandel-artitrertjes in „De Damiaat- jes" van October 1919, welke artikeltjes toen zooveel beroering brachten in den Volksbond Het Kxuisverbond vond in de voordracht wel enkele praktisohe pun ten, het overwegen waard. Te veel van het goede. Mejuffrouw Peetens zou gaarne zien, dat de K. S. A wat orde trachtte te scheppen in de veie cursussen en vergaderingen, die vaak tegelijk op dezelfde avonden gehouden worden, zoodat men wel drie lichamen tegelijk mag hebben. Verschil lende middelen werden aan de hand gedaan, waarvan het bestuur de deugdelijkheid zal onderzoeken. Prijzenswaardig. Bij de rondvraag meende een der heeren, dat de K. S. A. zich had te onthouden van een lofprijzing op het nieuwe Hanzegebouw. De voorzitter heldierde het mis verstand op, door mede te deelen, dat de Hanze een belangrijk deel vormt der K. S. A. en dat dus het bestuur der K. S. A. oprecht verheugd is, dat de Hanze zoo'n ferm gebouw is rijk geworden en het zoo keurig heeft laten inrichten. De voorzitter was van mea ning, dat de K. S. A. heeft mee te leven met ai de samenstellende organisatie's. Zoo bracht de voorzitter ook hulde aan het bestuur der Gezellenvereeuigiiig, die op een smaakvolle wijze zijn groote zaal liet schilderen, waar door het vergaderen in het Gezellenhuis zeer wordt veraangenaamd. De K. S. A. zal het zich werkelijk tot een genoegen rekenen, ook eens in dat huis te samen te komen, want de K. S. A omvat alle organisatie's, en prijst graag, waar wal te prijzen valt. Zalig Kerstfeest en Zalig Uiteinde. Na deze welgemeende heitwenschen werd de laatste vergadering van het jaar gesloten. In de weinige weken, dat het K. S. A.-werk hervat is, is er al veel gepresteerd. De waardeering begint te komen, wat bleek uit de opkomst van een 3-tal organisaties, tot nog toe afwezig en wel de R.K. Bond van Bijzondere Onderwijzers, de R.K. Politie bond en de R.K. Bond van Onderofficieren. „Met Nieuwjaar beginnen we nu met nieuwen moed", zei de voorzitter en allen namen zich voor, hun beste krachten te ge ven aan de K. S. A. in Haarlem en Omstre ken. Precies tien uur was het afgeloopen. inlichtingen omtrent de rooilijn aan den Hoogen Weg. De heer Brükmann vraagt of het ver leggen van de tramlijn aan de Tol voort gang heeft. Wordt bevestigend door den voorzitter beantwoord. De heer Zwaan stelt voor het trottoir aan de Oostzij la van den Zeeweg tijde lijk te bestemmen voer fiet pad, zoo lang er niet gebouwd wordt. Aangenonwa. Tegen de heer v. d. Werff. Om half tien wordt de openbare ver gadering gesloten en gaat de Raad in ge heime zitting over. Ontsporing. Op het terrein dar Pa pierfabriek ontspoorde Donderdagmid dag een machine der Ned. Spoorwegen, De hulptrein der Centrale Werkplaats te Haarlem kwam naar hier en met dom mekrachten heeft men de machine daar na weer in 't spoor gebracht. De oorzaak der ontsporing was niet bekend. De weg langs het kanaal. Ds&t het her haaldelijk voortkomt, dal het rijwielpad langs de Zuidzijde van het Noordzeekanaal ook door motoren, auto's en rijtuigen wordt bereden, waardoor de beharding geheel vernield wordt, zullen thans door bet gemeentebestuur, nadat de weg weder in orde is gebracht, aan het be gin en het einde borden worden geplaatst, aangevende dat bedoeld pad uitsluitend voor wielrijders is bestemd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6