IS VERSCHENEN. SM Vrijdag 29 December 1922 45ste Jaargang No. 14325 H. H. VAN A3CH, Oud-Ambtenaar bij de Rijksbelastingen te Haarlem Verkrijgbaar bij den Boekhandel Prijs f 7,50 JOH. P. KOPPEN I Voor de instortende kerk in Goslar. lJ ■91 PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Standenvertegenwoordiging. B9NNENUNDSSH NIEUWS. UiS onze Oost. VOOR DE DUITSCHE PERS. samengesteld naar de officieels gegevens van het Bevolkingsregister der Gemeente Haarlem, door een sla! van medewerkers (allen Haarlemmers) onder leiding van den Heer KUNST EN KENNIS. STADSNIEUWS.- AGEKDA 30 DECEMBER De Uitgever: Langendijkstraat 18. Tel. F3ANKEN S ^ELKSROOO Kruisverbond. Kamer van Arbeid voor de Confec tiebedrijven. Saint-Saëns herdenking door de H. O. V. Frr T/r k Klachtenbus- Opticiens Fabrikanten J. j. WE3ER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. ik» d' II 06 abonnementsprijs bedraagt to or Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Ys Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Teleioonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per r I, Bij contract be(angrij':e i:. Advertentiën tusscben den als ingezonden mededoeling c'. per regel Vraag- en aast I ad vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Ook voor de a.s. Statenverkiezingen schijnt het er in sommige kringen op te worden toegelegd deze te drijven in de richting van Standen-vertegenwoordi ging. Zoo bevatte de pers dezer dagen een heel lijstje van R.K. Candidaten, in de provincie Utrecht bijeengebracht door vooraanstaande personen uit den land bouwenden stand. Bedoeling schijnt te zijn, deze personen in de kiesvereeni- gingan naar voren te brengen. Men wil dus den organisatorischeai weg bewandelen, wat zeer zeker valt toe te juichen. Echter heeft deze manier van optre den o. i. haar bedenkelijke zijde. Immers: deze personen zullen naar voren woir- deai gebracht met de speciale aandui ding, dat zij degenen zijn, aan wie de belangen van den landbouw 't be®t kun nen worden toevertrouwd. Dit ligt voor de hand. En dit zal ongetwijfeld de 6feer in onze kiesvereeniging, die zich niet in de richting van Standen-vertegen woordiging moet bewegen, sterk ten gun- \te van dezen bepaalden stand beïnvloe- len, vooral daar waar deze^ stand ruim vertegenwoordigd is. Door deze manier van optreden krijgt men als 't wire naast de kiesvereeni- ging, waaruit de candidaten rechtstreeks te voorschijn moeten komen, een ander lichaam, dat vooraf de richting bepaalt, langs welke de kiesvereeniging zich moet bewegen. Erger nog is het, als vertegen woordigers van meerdere of van alle standen de hoofden eerst bijeen steken, om te twijfelen aan de juistheid der te brengen. Dan wordt de kiesvereeni ging tenslotte de plaats, waar de standen zich met elkaar gaan meten; wie dan daar het sterkst is, wint het krijgt de meeste eand'daten gest ld. Wij duiden met opzet zoo scherp mo gelijk de consequenties aan, om aan te toonen, hoe gevaarlijk voor onze ééne Katholieke Partij een dergelijke metho de is. Indien werkelijk meerderen dezen weg opgaan, dan is er volstrekt geen reden om te twijfelen aan de juistheid der consequentie. Bovendien zit er nog dit aan vast, dat de stand, die in aantal de zwakste is, zich gaat afscheiden en zelf candidaten zal stellen. Wij hebben het ons altijd als het eenig juiste voorgesteld: dat in de kies vereeniging vooropgesteld wordt, personen naar voren te brengen, die in alle op zichten onze partij waardig kunnen ver tegenwoordigen. Én dan is o.i. eerste eisch, dat er candidaten komen van on verdacht Katholieke beginselen en die èandidaten moeten voldoende algemeene ontwikkeling bezitten en kennis van in richting en werking van het college, waarvoor zij candidaat worden gesteld, zóó, dat zij hun taak naar behooren kunnen vervullen. Het behooren tot een bepaalden stand is o. i. een eisch, die hierna gesteld mag worden, doch zeker niet op de eerste plaats. Want het noodwendig ge volg zal zijn dat men personen kiest, die voor hun taak niet berekend zijn, en daarom tenslotte voor den stand, dien zij heeten te vertegenwoordigen, ook geen verdiensten zullen verwerven. Om speciaal op de verkiezingen voor de Staten te komen, willen wij niet ont kennen dat, vooral met het oog op wa- terschapsbelangen, bijv. de landbouw of liever het platteland vertegenwoordigd behoort te zijn. Dit is zeker noodig. Maar de ondervinding leert, dat dit ook zonder bijzondere maatregelen al tijd het geval is geweest. En het is zoo mooi en ook zoo juist, dat men in de steden zonidier eenig be zwaar met geschikte mensehen van het platteland naar voren komt, terwijl om gekeerd door kiesverenigingen, die voor het grootste deel boeren of tuinders tot haar leden hebben, een flinke midden stander of arbeider wordt aanbevolen. Maar dit kan alleen geschieden, als men het Katholiek beginsel, dat allen moeten huldigen, op den voorgrond stelt. Dan is men ook veel gauwer geneigd! tot toegeven, en valt men er niet ter stond over, als de uitslag tot gevolg heeft, dat de een of andere stanid iets beter is vertegenwoordigd, dan waarop de aantal-sterkte strikt recht zou geven. Bovendien is het plicht der candidaten om naar overtuiging op te komen voor de belangen van welken stand ook. Wil kunnen het niet anders zien, dan dat elk drijven in de richting van Standen-ver tegenwoordiging, zelfs pp de wijze van georganiseerde voorbespreking zooals in Utrecht, uit zal loopen op verbreking van den band, die thans al wordt er dan ook af en toe aan gerukt en ge trokken alle Katholieken samenbindt. waardoor wij in ons land zooveel be reikt Jiebben voor Kerk en Parjij. Verbreking van dien band moge toch ook door de voorstanders van Standen- vertegenwoordiging een te dure prijs worden geacht Wanneer aanstonds in onze kieskrin gen aan alle leden der kiesvereeniging! het recht wordt gegeven om hun can- didaten-keuze te bepalen, dan heeft men zeker het recht om ook uit een oog punt van stand een keuize uit de talriike personen van diverse pluimage te doen, maar wij vertrouwen dat dit niet de eerste factor zal zijn, waardoor men zich Iaat leiden. DE VERKIEZING VAN DE EERSTE KAMER.. Do Studiecommissie van de Vereeniging tot Verbetering van het Stelsel van Even redige Vertegenwoordiging heeft aan den minister van binnenlandsohe zaken "oon tos- komen een voorstel tot verbetering van de verkiezing van loden van de Eerste Kamer. Het voorstel, dat uitgewerkt werd door het lid der Oommissie den heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Eerste Kamer, burge meester van Katwijk a./d. Rijn, luidt als volgt: Bij het ontwerpen van een evenredig kies stelsel voor verkiezingen van leden der Esr- ete Kamor zal men rekening hebben te houden met het bezwaar, dat bij velen, vooral ook in do Eerste Kamer zelve, zeer zwaar woog, n.l. dat door het aanvankelijk door de rogeering voorgedragen stelsel, de provinciale nuanceeringen geheel vertoren dreigden to gaan. Er moot getracht worden de zaak zoo danig te regelen, dat daarbij èn evenredige vertegenwoordiging wordt verkregen èn ds vertegenwoordiging van de v2rsjhiller.de landsdee'.en tot haar recht komt. Ik zou daarbij do aandacht willen ves tigen op de volgende regeling. Ik neem aan, dat men in de verdeeling van de 50 Eerste Kamer-zetels over de verschillende provinciën geen verandering wenschte te brengen. Allereerst zon men provinciën moeten ver- Benigen tot kieskringen. Voorts wordt in het rapport voorgesteld, cm 't grondwettelijk voorschrift in dier Ivoege too te passen, dat om do drie ja- jren wel 25 leden zouden aftreden, maar kóó, dat altijd allo leden in eeuzelfden kies kring tegelijk hun mandaat zouden zien fcfloopen. I Dit zou bijv. op dezo wijze kunnen ge schieden. Men zou de kieskringen kunnen 'verdoelen in twee groepen. De eerste groép Mciu kunnen omvatten de kieskringen: I E'iesland en Groningen, samen 95 Sta tenleden, kiezende 7 afgevaardigden; I Gelderland en Utresht, samen i03 Staten leden, kiezende -8 afgevaardigden; Zuid-Holland met 82 Statenleden, kiezen- o 10 afgevaardigden; totaal 25 afgevaar digden. de tweede groep zouden dan be doren Drente en Overijsel, eamon 82 Staten leden, kiezende 5 afgevaardigden; I Noord-Ho l ni mot 77 Statmïe Ion, kie kende 9 afgovaardigden; I Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, sa- Wen 151 Statenleden, kiezende 11 afge- ranrdigien; totaal 25 afgevaardigden, i Op dezo wijze zou aan het grondwette lijk voorschrift, dat om do 3 jaren de helft lier leien van da Eerste Kamer aftreedt, kunnen worden voldaan en de kans op een ►cede evenredigheid tus3chen de door de Verschillende partijen verkregen ze'e's aan merkelijk worden verboerd. Het komt mij voor, dat op de door mij an gegeven wijze een bruikbaar s'etsei van ^©nreclige vertegenwoordiging van onze So- venredige vertegenwoordiging van on zon ienaat ware te verkrijgen. Het hooft m.i. ook dit _groote voor deel, dat bet zich vrijwel aansluit bij den bestaanden toestand en daarom bij do toe passing tot weinig moeilijkheid aanleiding zal geven. EEN PROTEST. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken heeft een ernstig protest gezonden aan der direoteur-generaal der Posterijen wegens de opname van dvankreclames op de Nieuw jaarswaarschuwingen. Nu alles er op gericht moet zijn om de moreele en matarieele in zinking van ons volk te bestrijden en de regeering zich gedrongen zag de subsidie voor drankbestrijding met 60 pet. te ver minderen, betreurt het reclame voor don alcohol van overheidswege dubbel zoowel in het moreele .als in het matarieele belang van den Staat. AMOK EN MOORD Twee inlanders van Paleko op Celebes, die naar het bestuur werden opgebracht, wijl zij weigerden belasting te betalen, vie len op weg naar Takabar het gewapend ge leide aan. Zij doodden twee gewapende po litiedienaren en verwondden er drie, van wie er later nog een overleed, voordat zij konden worden neergeschoten. In het Sampitsche op Borneo werd de ge wapende politie er op uitgezonden om een fanatieken Dajak van de Koeala Kapoes op te sporen, die reeds zeven moorden op zijn geweten had. Een Batakker in de buurt van het schier eiland Samosir, die met zijn twee zoons op zijn rijstveld aan het werk was geweest, was zoo gebelgd over de luiheid van een hunner, dat hij dezen bij thuiskomst tegen den grond sloeg en de borstkas intrapte. Hij begroef liet lijk van den mishandelde des nachts stil letjes in het bosch, mcenende daarmee van de zaak af te zijn. Maar eenige maanden la ter stelde een dorpsgenoot het bestuur in een anoniem schrijven op de hoogte van het gepleegde misdrijf. Barmhartigheid waar hij woont in kis ten opgesloten houdt, niet zonder ge vaar, door hem zelf aangegeven, dat Van N.N. f 0.50 Totaal f 70.50 HEUDRESBOEK DON LORENZO PEROSI ONDER CU- RATEELE. Het einde van een ongelukkigen en smartelijken toestand is dezer dagen aangebroken. Het Gerechtshof van Ro me, op aanvraag van Mgr. Carlo Perosi en diens broeder, den componist Mar- ziano Perosi, van den onder-staatssecre taris van schoone kunsten heeft tegen Don Lorenzo Perosi Interdict of ont zegging van vrije beschikking over eigen goederen uitgesproken, zoodat Perosi on der voogdijraad is gesteld. Deze maatregel was noodzakelijk, zoo wordt uit Rome aan de „Tijd" geschre ven, om voor de kunst de talrijke wer ken die Perosi als handschriften nog hl bezit had te behouden. Uitgenomen de drie oratoria over het „Lijden" de „Gedaanteverandering", de „Opstanding I van Lazarus", die in 1898 het eigen- j dom zijn geworden van den muziekeige- naar Ricordi, waren alle werken van I Perosi waaronder ware meesterstukken! nog in het bezit van den componist, die] halstarrig weigerde ze uit te geven en ;;ze in zijn kamer bij de broeders van hij ze op zekeren dag zou verscheuren of onleesbaar maken door willekeurige veranderingen. Niet zonder groote moeilijkheden heeft de familie Perosi dé beslissing van 't gerechtshof verkregen. Reeds een jaar geleden toen de geheele binnen- en bui- temlandsche pers zich bemoeide met den rechtelijken toestand van Don Lo renzo voorzag men dat deze maatregel hoogst noodzakelijk geworden was. De geestesziekte van Perosi duurt onveran derd voort van af 1907, slechts de uiter lijke verschijnselen veranderen. Van de vervolgingsmanie is ze overgeslagen tol ongemotiveerde gewetensbezwaren van het atheisme tot de woede tegen zijne eigen muzikale voortbrengselen, van de verwaarloozing van eigen geld en goed tot de gedachte van de hervorming der Kerk. Men herinnert zich dat verschil lende bladen zeer ernstig mededeelden, dat Perosi overgegaan was tot het pro testantisme. Ondertusschen hield Don Perosi zich opgesloten in zijn kamer om de Ooster- sche talen te bestudeeren, welke stu die hij verwisselde voor de wijsbegeerte. Tot in den laatsten tifd begaf hij zich eiken dag naar de staatsboekerij ,Vitto- rio Emanuele", waar hij urenlang stu deerde in de groote boeken, die in groo- ten getale om hem heen lagen. Daarna begaf hij zich naar ae boekerij der Je zuïeten van het Bijbelinstituut, terwijl hij op zijn toog een roode kokarde droftg als zinnebeeld van het protestantisme, en zeide de figuur van Christus in een nieuw daglicht te willen stellen, daar alle katholieken vrijmetselaars waren. Het heeft veel moeite gekost om Pe rosi, die volgens de wet ondervraagd moest worden door de leden van de rechtbank, aan 't spreken te krijgen. De leden van de rechtbank begaven zich hiertoe naar de woning van Perosi en werden ontvangen d or den ove ste der bro deis van Barmh.rlighe'd, die mede deelde dat Persio, ofschoon verwittigd van het buitengewoon bezoek, zich toch naar de groote staatsboekerij begeven had. Aan den overste had hij geantwoord dat hij niets met de justitie te maken had, dal hij moest gaan studeeren. De rechters zouden hem daar kunnen spre ken. De leden van de rechtbank be gaven zich alsdan naar de boekerij, waar ze zich deden aankondigen. De compo nist verscheen en zei dat hij geen mi nuut te verliezen had, dat hij tot kwart voor drie moest studeeren en zich daar na, gelijk dagelijks, naar het kerkhof bij het graf zijner moeder moest be geven. Toen men hem vroeg een anderen dag of uur op te geven, antwoordde hij: „We zijn heden in September 1922, ik zal u ontvangen in September 1926!" Over zijne godsdienstige studie zei hij, dat deze hem nog drie jaar zoude bezighouden. „Er blijft ons niets meer over dan hel heidendom of het protestantisme, anders moet men maar met het christendom voortgaan. Ik verwacht de Pauselijke En cycliek over de hervorming der Kerk. Ik ben geboren in 1896 (feitelijk in 18721 en heb muziek gecomponeerd gedurende twintig jaren, nu beteekent mijn werk niets meer, ik ben bij de tegenwoordige muziek ver achter." Na deze woorden verliet hij dc kamer en begaf zich naar zijne boeken. De vrees was niet ongegrond, dat op zekeren dag al zijn werken zouden ver loren gaan. Behalve de genoemde wer ken, eigendom van Ricordi, heeft Perosi nog in zijn bezit de handschriften van verschillende oratoria, zooals „de Opstanding van Christus", „Kerstmis", „de inkomst van Christus in Jeruzalem", „de Kindennoord van Belhlehem", „het laalste Oordeel", „Dies Irae, in Patris Memoritam", „Transitus animae", „Stabal Mater", „Pater Noster" en de suites „Roma", „Venezia", „Tirenze", „Torto- na", „Milano", „Genova", „Messina", „Torino", „In diebus1, „Tri.bulation.is", „het Dorpsfeest" en „het Avondgebed". Sociëteit StBavo" Gewone zittingen Pluimveetentoonstelling. Stadsschouwburg Het HofstacMooncel In Rok 8 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matiné en Avondconcert. Oud-Holland Verwulft Concert Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. Hst brood dat hot maast gege ten wordt is uxor-tearoom Groote: Houtstraat 139 Concert, H. te Lisse /J 1 Mej. A. L1.— Van een Tertiaris 1.— N. N. tot lafenis der gel. zielen 1. J. J. R. te Krommenie 2. Uit den spaarpot van Nella 1.— P. W 2 5c \J\J M. C. te Haarlem t. e. v. het Kindje Jezus n 2.50 Mej. A. P. een tertiaris te Haar lem .......rf,.1. C. v. D1.— Fam. B. t. e. Gods 1 N. N. T. t. e. v. h. Goddelijk Kind 1. Wed. v. H. (H. Mis voor een overledene) 3. N. N. te H. H. t. e. v. h. H. Hart voor een Zalig Nieuwjaar 6. Fam. H. op hoop van zegen 1. Van Jopie A'n 0.75 N. N. te Overveen (H. Mis voor overl. familie u 5. T. z. i. voor den Pastoor1 Voor de kerk 1. P. Bi._ T. z. i1.25 N. Neenige kronen. N. N. H. Mis tot herstel"van een zieketi 2.50 Heemsteder, voor de kerk 2.50 H. Mis t. i. v. overl. familie ^2.50 Voor de arme kinderen "2.50 Wie helpt aan de laatste 30 gulden Morgen sluiten we. Dus U maakt nu toch wel haast met uw bijdrage. Er wordt in Goslar al op het volledige bedrag gerr- kend. Donderdagavond vergaderde hel Kruisver bond in St. Bavo onder leiding van den heer H. B. van der Sande. Er werden enkele adspirant-leden geïnstalleerd en verslag ge geven van den onlangs gehouden feest- en propaganda-avond, die een aantal nieuwe leden voor Maria-vereeniging en Kruisver bond en ook nog 'n klein batig saldo had op geleverd. De voorzitter dankte allen, die aan het welslagen der uitvoering hadden meegewerkt en gaf dan het woord aan den heer Jac. Kamerbeek, die voor zijn rede tot onderwerp had gekozen: „Onze arbeid heeft geen gren zen". In een met veel talent voorgedragen en keurig uitgewerkte rede, toonde de spreker aan, hoe noodzakelijk ook en vooral in on ze dagen de drankbestrijding is, gezien uit plaatselijk, nationaal en internationaal oog punt. De drankbestrijding kent geen be perkende grenzen, omdat het drankmis bruik nog overal droevig heerscht. In zijn Encycliek over den Vrede heeft Z. II. Paus Pius XI vanaf de hoogte dor Zeven Heuvelen gewezen op den schijnvrede van onzen lijd. De oorlog en de daarop volgende „vrede" heeft aan de wereld niet gebracht, wat men er van verwachtte. Tijdens den. wereldstrijd werd in verschillende landen het alcoholge bruik geheel of gedeeltelijk opgeheven, om dat de volkskracht gespaard moest blijven. Spreker beschreef in den breede de verschil lende maatregelen, genomen in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland, België en Nederland. De goede gevolgen van die noodza kelijke drankverboden waren alras te bemer ken. Men hoopte toen, dat de gedwongen onthouding, ook na den oorlog baar zegen rijke werking zou voortzetten. Maar in de praetijk is weer gebleken, dat geen stoffelijke oorzaken de drandkellende kunnen keeren, doch dat slechts zedelijke motieven in staat zijn het kwaad op te heffen. Thans is het drankmisbruik weer evenzeer of nog erger verbreid dan vóór den oorlog In Engeland klagen de ernstige leiders over den noodloltigen invloed van het drankge vaar; in hel verarmde Frankrijk, dat zich bijna niet kan herstellen van de geleden ver liezen, neemt de absynth weer haar oude plaats in; Rusland is zijn wodka-verbod niet trouw gebleven; in het uitgemergelde Duitsdh- land ziet men tegenover de bitterste armoede aan den eenen kanit de grofste uitspattingen aan den anderen kant, waarbij de drank de hoofdrol speelt en Oostenrijk vertoont het zelfde beeld. Na de jaren van het ijzeren tijdperk zijn de oude drinkgewoonten met hun ellende en verlaging teruggekeerd en de hoogere vrede, waarom de Paus van Rome vraagt, is er niet om den cynischen roes der verdwaasden te stuiten. De heer- schende toestanden toonen het goed recht en de noodzakelijkheid onzer actie duidelijk aan. 't Blijkt steeds overtuigender dat er voortdurend gestreden moet worden om den wassenden vloed van het drankmisbruik te keeren. Terwijl overal malaise heerscht, werkloosheid en armoede, worden er schat ten uitgegeven aan oogverblindende drankpa leizen en de drankhandel maakt reclame 'alt ruime beurs om zijn waren aan den man te brengen, die de menschheid steeds dieper doen zinken, - Alleen Amerika, het land der nuchtere koppen, handhaaft zijn drankverbod, omdat het weet dat volkswelvaart en alcohol ge zworen vijanden zijn en Amerika is het land, waarvan de stervende rijken nog al leen hulp kunnen verwachten. Met vele ervaringen, opgedaan op builen- landsche reizen, illustreerde spr. zijn met volle belangstelling gevolgde rede. In een geestdriftige peroratie weke hij de drankbe- srijders op om langs de wegen der propa ganda voor te gaan naar het doel: de ver banning van het alcoholisme. Onze strijd moet Christelijk zijn als ai onze actie, hij moet gevoerd worden uit liefde tot God en tot den naaste. Dan behoeven wij ook, trots de moeilijke tijden, niet te wanhopen, om dat door Gods hulp en zegen onze arbeid zijn doel niet zal missen. Toen het lang aanhoudend applaus be daard was, bracht de voorzitter den heer Kamerbeek hartelijk dank voor zijn voor treffelijke rede, waaruit de hoorders onge twijfeld veel leering en nieuwen moed zou den puffen. Hierna werd de vergadering op Roomsche wijze gesloten. In. «.en eind vergadering dezer Kamer van Arbeid, welke Donderdagavond werd gehouden ,en die geleid weTd door den heer P. A. Alleman, fungeerend voor zitter ,werd naar aanleiding van het be sluit der regeering, om deze colleges op te heffen, een terugblik geworpen op den ruim 20-jarigen arbeid dezer Kamer. De heer Alleman richtte mede het woord tot den secretaris der Kamer, den heer Ed. A. van Bilderbeek, die ruim 16 jaren met grooten ij ver had medegewerkt, om van deze Kamer kracht te doen uitgaan. Veel, zeer veel arbeidsgeschillen werden beslecht en aan de regeering menig advies vers'uré'kt. Ook dankte spreker de leden voor hun vriend schappelijke samenwerking bij menig ver schil van inzicht. De heer Van Bilderbeek richtte ver volgens het woord tot de beide voor zitters der Kamer, de heenen D. Mizé- rus, patroon-voorzitter en P. A. Alle man werkman-voor.:;.Iter. Hij herinner de er aan, dat de heer Alleman van de oprichting dezer Kamer'in 1900 tot heden een zeer actief aandeel in den arbeid dezer instelling genomen had, terwijl dit zelfde ook kon getuigd worden van den heer Mizéms. De leden hadden dan ook gemeend beiden hceren als stoffelijk aan denken een zeer fraai uitgevoerde leg penning aan le bieden, welke vergezeld ging van een oorkonde, een en ander smaakvol uitgevoerd door de firma Van der Laan de Vries en Zonen. Daarna bood de voorzitter een soort gelijken legpenning en oorkonde aan den heer Van Bilderbeek aan. Na afloop der vergadering vereenigden de leden en de secretaris zich aan een souper in het restaurant-Brinkman (Hout plein), waarbij nog menig woord van vriendschap en waardeering gesproken werd. Een jaar geleden stierf Saint-Saëns (1835 1921) en men herdacht beden dezen groo- len vertegenwoordiger van de Fransche Mu ziek der negentiende eeuw met eenige be langrijke deelen uil zijn oeuvre. Deze mees ter stierf op den juislen tijd, want zouden wij eenerzijds zijn opus 150 en 157 voor or gel uit zijn laatsfe levensjaren niet gaarne missen, anderzijds staat dat deze compo nist geen verderen groei meer in zich droeg; zijn conservatisme dat het geheele werk om spant. drukt er tevens een stempel op van eehlheid, zooals men dat terug zou kunnen vinden in de traditioneele Chineesche, Egyp tische en andere Ooslersche kunsten. In zijn werk is een parallel tusschcn het conservatieve en klassieke element. Er wa ren er die hem in z'n eersten tijd niet begre pen, omdat hij toen z.g. te modern was terwijl anderen op het eind van z'n leven de composities te ouderwetsch bevonden. Doch velen eerden ook dezen meester zanger. Hij verwierf dc: „Grand Prix de Rome"; de Pruisische orde: Pour le Mérite; hij was ook de artist die tijdens zijn leven z'n eigen standbeed onthulde. Saint Saëns zocht z'n vitale krachten overal waar de zon haar heerlijke stralen hem toezond; als een trekvogel reisde hij het eene jaargetijde naar Parijs, het andere naar de gouden kusten van Noord-Afrika. Was hij een cosmopoliet die zich tot alle menschen voelde aangetrokken, zijn geest had dezelfde universeele expansie welke hem weer bijzonder als Franschman typeert. Als pianist was hij even voortrekkelijk ais organist en eenige jaren geleden dirigeerde hij nog in Ostende en Londen. Z'n dichterschap blijkt uit vele verzen; hij schreef belangrijke dingen over philosophie, archeologie, taaikunde, entomologie; hij was auteur van velerlei genres van toonee!stuk ken en onderhield met den broemden sterre- kundige Flammarion diepgaande discussies. Als componist zou men hem het best kun nen typeeren door te citeeren zijn: Algerijn- sche suites, Bretonsche rhapsodieën, Oriënt et Occident, Sur les bords du Nil. Franscli- Spaansche hymne, Afrikaansche fantasie, Caprice op Deensche en Russische liederen, Arabische capriccio's, Egyptische concerto's, Perzische liederen en verder antieke en exo tische muziek van alle tijden en volkeren. Was hij cosmopolitisch aangelegd, hij scheen de wereld toch te bezien vanaf de hooge transen van den Eifelloren, vanuit het land dat hij bovenal lief had. Bemerkte men dit dezen avond vreer niet aan de Al- ■-*vr m 1.? We zamelen vandaag weer eens wa: klachten bijeen en brengen de brokstuk ken in deze maand tezaam, ter vlugger ai- doening van zaken. 4 Een abonné vraagt of de prijs van d Haarlemsehe electriciteit niet wat go. - kooper kan gesteld worden. Hij vindt d n stroom verschrikkelijk duur en dat, ter wijl in Amsterdam, de prijs maar 25 cent per K.W.U. bedraagt. Hebben we dan niet een P. E. .G G. M., vraagt ze er ondeu gend bij, dat wil zeggen, een en dezelfde Maatschappij, waarvan èn Haarlem èn Am sterdam èn de Provincie Noord-Ho i j 1 stroom betrekken Tot zoover onze lezer. Bij de begrooting is door den wethou der toegezegd dat een verlaging van dsn gasprijs aan het oordeel der betrokken raadscommissie zal worden voorgelegd. Moed houden dus maar, wie weet wat die conferentie ons brengt. Als het een gs- zins kan, zal onze wethouder der bs rij ven ook wel den electriciteitsprijs ge leu ken. Een ander abonnee klaagt over het op halen van vuilnis. Daar is al eens vroeger over geklaagd. Maar tevergeefs. Het bezwaar gaat niet zoozeer tegen het feit dat slechts tweemaal in de week vu:!- nis wordt opgehaald, maar om het feit dat dit zoo ongeregeld gebeurt In de buurt van onze lezers gebeurt dat Dinsdags en Donderdags. Tusschen Dinsdag en Donder dag ligt een tijdruimte van twee dagen; tusschen Donderdag en Dinsdag een tr - ruimte van vijf dagen. Kan dat ophalen nu niet op Dinsdag en Vrijdag gesteld worden, vraagt inzend ster. Deze vraag zij onze wethouder van do Bedrijven in welwillende overpeinzing aan bevolen! Hij heeft dat trouwens bij de be- grooting al toegezegd. Wat moet je doen, zoo vraagt een flerüo lezer, als je op 27 December een waar schuwing van de belasting ontvangt, o.n binnen drie dagen te betalen, terwijl er als datum van verzending 22 Dec. op gest m- peld staat? De onverdiende boete beta) n of de fiscus naar de Mookerhei wenschen Als dit laatste met eenig succes gebeur- n kon, zou het mesrendeel onzer lezers en lezeressen inzender voorzeker van har sterkte en succes toewensehen. Het geval zelf is inderdaad lastig, m-j-jr Het geval is inderdaad lastig, m-i voor het opgewekt humeur van den in zender hopelijk toch wel te dragen. II t zij hem een troost dat het niet de eenig vreugde is, die de fiscus ons bereidt cc wat pret in deze donkere dagen is rok wat waard. Dat komt nu. van 't bureaucra tisch werken met gedrukte briefjes. Inti - schan houden we ons aanbevolen voor den: e- dedeeling dat de belasting-ambtenaar weigc zijn belastingpemningen in ontvangst tv nemen op grond dat hij te laat is. V. ;j gelooven het echter niet. Baromelerstand 737. Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 December. Hoogste barometerstand 762.1 m. M. ie Toulon. Laagste barometerstand 732.7 m. M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 December. Matige tot krachtige Zuidelijke tot Wesio- lijke wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde temperatuur. gerijnsche suite, welke hij doet eindigen met de jubelende fanfares eener Marchc militaire Francaise? De intensieve waarde dezer muziak is steeds belangrijk en een zuivere spiegel van zijn bijzonder Fransche karak tereigenschappen: de logische geest blijkt uil de beheerschte vormen; de duidelijkheid uit de instrumentatie, de geestdrift en veerkra-':- tigheid uit de muziek zelve. Eén ding echter j is relatief: de diepte van inhoud. Saint Saëns muziek boeit steeds door de immer afwisselende kleur, de oneindige va riatie van orkestrale combinaties, door me lodische gedachlen en het rytmisch élan doch alles lot op zekere hoogte; zijn mir-c stamt niet uit de regionen waar b.v. zijn tijd genoot de miskende (en ook door de H. O. V. vergeten) César Franck zijn inspiraties ontving: Saint-Saëns vond zijn muziek on de aarde bij de volkeren waar hij van hield en in het blijde altijd vreugde brengende zonlicht. Deze avond speelde Lida Langerveld hel vioolconcert met groote beheersehing, warm te en élan Zij toonde zich in deze muziek een belangrijk artiste: haar viooltoon is van groote draagwijdte, de flageoletten in 't bij zonder zijn buitengewoon ontwikkeld; z':; bracht door haar levendig spel een wr.ar enthousiasme onder het talrijke publiek. Een groot aandeel in de hulde zij hel orkest en ziin leider Nico Gerharz die met de midde len waarover zij thans beschikken een Saint- Saëns waardige herdenking konden geven. MARINUS MONNIKENADM.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1