Op ie a.s. Oudejaarsavond APPELBOLLEN ARBEID ADELT TtjaizöiöS Burgerlijke SM. UIT GEN OMTREK. OPROEPING. mag op Uwe feesttafel niet M ontbreken de gebakken door de R.K. Coöp. Bakkerij Spaarnwouderstr. 102 - Kruistochtstr. 33 Telefoon 3652 MmM WMm LEGER EN VLOOT. SPORT EN SPEL. JiibïSc-im Mei. Konings. Personalia. Statuten. Met pensioen. Gepensionneerd. Besmettelijke ziekten. Een gewilde sast TQ0NEEL Lachend het nieuwe jaar tegemoet. Aanbesteding. De afkondiging van de Grondwet De Gemeenteraad-verkiezing. Het nieuwe adresboek van Haarlem. MUZIEK. Alexander Schmuller. BLOEMENDAAL. KROMMENIE. EGMOND-BINNEN, SASSENHEIM. HEILO. ZANDVOORT. VELSEN. F.S. Neemt U ©ens proef met onze fijn© koeksootrferc, gebakken in roomboter. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de redactie zich niet aanspra- LAATSTE NIEUWS. De wachtgeldregeling voor de Onderofficieren. e zaak Deen-Perlak -Maatschappij. De productieve werkverschaffing. LANDBOUW EN VIS$@«M RECHTSZAKEN. VRAGENBUS. -: 'i o ii t intelt, i-> h?i bericht t -ï :i')\ van toej. 0, Kmingi - Lt-J j^ -* - wCi-iJwü OU'SOiintxrlij iMi" De heer 0. Wakerlin, gepeneioinneenl offi ier-machiniet der le klasse, alhier, ia voor het jaar 1923 benoemd bot plaatsvervangend iid in de commissie voor de examens ter verkrijging van diploma's van machinist oker ea van machinist aan boord van -toomzeevieschersvaartuigen en ia de oom issie, belast met het afnemen van de exa- r ens ter verkrijging van een diploma als achinist aan boord van koopvaardijschepen en als machinist voor de sleep vaart. Te Groningen ie geslaagd voor het •"tarnen Engelach M. O. (R) meg. M. P, C. v. Hamel, alhier. De „Staatscourant"' bevat de Natulan van den Haa.rlem~chen Wijnhandel, alhier. Den Isten Januari zal de heer J. A. v. de Werken na ruim 33-jarigen trouwen dienst als kantoorknecht aan het poetkan toor alhier, met eervol ontslag en pensioen gerechtigd den dienst verlaten. Heit zal dezen trouwene en plichtbetrachtenden ambtenaar ker niet aan belangstelling ontijreken. Met ingang van. 1 Januari wordt bij den dienst van de plantsoenen gepensioneerd N i. jogaard. Op bet kantoor is hem namens het i ersoneel door den directeur aangeboden een h-'rtengewei op voetstuk waarin gegraveerd tie jaartallen 1887 en 1622. In de weeik van 17 tot ea met 23 De- veer kwamen in de navolgende gemeen- i gevallen van besmettelijke ziekten voor: Maar ietn 6 van diphtheritis; H aarlemmer- i >er 1 van diphtheritisHeemskerk 1 van voakHeemstede 1 van roodvonk; Uit- e-t 1 van diphtheritis; Zaandam 2 van lodvoak en 1 van diphtheritis; Zandvoort 1 van roodvonk en 2 van diphtheritis en HiUegom 1 van diphtheritis. Naar wij vernemen, is door een Ge meentebestuur in de bollenstreek een aanbod gedaan van 160.000, ten einde de 1 van de Vereeniging voor Bloem- 1 llencultuur onder haar gebied te doen stigen. Dit in navolging van de jje- i i'nte Hillegom, die f50.000 bood, als j ft Beursgebouw te Hillegom gesticht v. i,rdt, meldt het „Kweekersblad De N.V. „Het Schouwtooneal", Direc- I ie Adr. van der Horst en Jan Musch, in eft gemeénd het publiek aanleiding te j_ ven, om in een prettige stemming het i de jaar uit en het nieuwe jaar In te gaan, door op de scheiding v/ui deze «tegen den schaterlach nog eens hoogtij le doen vieren. Jan Musch, de onbetaalbare komiek, zal n.l. Zondagmiddag ,in den Haarlem- M hen Stadsschouwburg optreden in het dolle blijspel „Als je maar 'n verleden hebt", dat dan voor de 160ste maal zal- worden opgevoerd. -tel Op last van het ministerie van Waterstaat werd hedenmorgen aanbesteed: het aanbren gen van een steenslagverlaging op den Rijks- v g Alkmaar-Nieuwediep, onder de gem. Borgen en Warmenhoizen. Laagste inschrij ver Bcezerinkels Bedrijf, Zatphen f 22.000. Hierna werd aanbesteed het vervangen van de houten draaibrug no. 52 in den Rijksweg Alkmaar-Nieuwediep over de Dam- sloot te Schoorldam door eeno ijzeren op haalbrug op gemetselde landhoofden. Laag ste inschrijver P. Daalder, Alkmaar f 14000. Hedenmiddag had vanaf de stoep van het Slad-huis de afkondiging van de Grondwet plaats. Om twee minuten over twaalf wer den de hoofddeuren van het Stadhuis ge opend en trad de hoofd bode van het Stad huis, de heer Bouwmeester, naar huiten en kondigde met enkele woorden de gebeurte nis aan. Daarna traden naar buiten de ge meente-secretaris, de heer M. VV'. Wasstra, de heer C. Maarschalk, burgemeester, en de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. J. B. Bomans en Mr. A. Bruch, wethou ders, allen in overjas en met hoogen hoed. De gemeente-secretaris deed voorlezing van de nieuwe bepalingen der Grondwet, wat precies 3 minuten tijd in beslag nam. Daarna speelde het carillon hot Wilhelmus. Gedurende dien lijd verbleven de leden van het gemeentebestuur op het bordes met ont lekten hoofde. Hiermede was de plechtig heid geëindigd. Enkele honderden aanwezigen woonden t>p de Groote Markt de plechtigheid bij. Doordat de voorlezing van den gemeente secretaris natuurlijk op korten afstand on verstaanbaar was, was het geva! niet van zekeren humor ontbloot. Natuurlijk werden de noodige moppen getapt. Niet algemeen bekend is het waarschijnlijk dat de gemeenteraad van Haarlem na de eerstvolgende raadsverkiezing 3a in plaats van 33 leden zal moeten teilen, omdat de gemeente Haarlem thans 70,000 inwoners telt. Wanneer de annexatie tot stand komt en de gemeente Haarlem waarschijnlijk 100.000 bewoners zal teilen, zal de gemoen- teraad bestaan uit 30 leden. Verschenen is de 22ste jaargang van het adresboek van Haarlem, bewerkt zooals we op het titelblad lezen naar de officiecle gegevens van het bevolkingsregister der "ge meente Haarlem onder leiding van den heer H. H. van Asch, oud-ambtenaar bij de rijks belastingen te Haarlem. Uitgever is de heer Joh. P. Koppen, Langendijkstraat 18. De Haarlemmers zullen zeer zeker de ver schijning van dat nieuwe adresboek met vreug de begroeten, want het oude was niet alleen zeer oud, maair ook zeer onvolledig en onbe trouwbaar. Bij een vluchtig doorbladeren van het nieu we boek, dat hetzelfde formaat heeft als zijn voorgangers en dus handig te hanteeren is, 1 leek ons, dat het bo<k wel voldoen zal en ■■an correctheid, dunkt ons, weinig te wen- .schen zal overlaten. Half September is met de samenstelling be gonnen. Zooals hierboven reeds werd opge- 'erkt, geschiedde de samenstelling onder lei- teg van den heer H. H. van Asch, die een Meszins bevoegd man op dit gebied mag ge noemd worden. Dat het een reuzenwerk ge- v ;st is, zal een ieder begrijpen. Om een en- voorbeeld der moeilijkheden aan te halen, moge het volgende vermeld worden. Toen alle 'itüeele gegevens van het bevolkingsbureau en waren gekomen, zoo deelde men ons mede, bicken 1000 i 1300 perceeten onbe woond Ie zijn (volgens heï adresboek) Dit vindt zijn oorzaak lii'rin. dat wanneer nieu we bewoners zich vestigen, zij zicli niet dade lijk aan hel bcvoli.;ugsbure«a luuldeu, karwei de vertrokkenen dan afgeschreven zijn. Men is zich toen ter plaatse van den toestand gaan overtuigen en zoover kwam men ten slotte, dat nog 70 ii 80 huizen onbewoond wanen. Doch ook deze heeft men kunnen bijwerken. Tot de allerlaatste weken toe heeft men het boek bijgewerkt. Alle coöperatieve instellingen zijn er in vermeid, evenals alle naamlooze vennootschappen, voorts alle telefoonnummers, tot de allernieuwste toe, ook alle, welke er in het laatste half jaar zijn bijgekomen en nog niet in het telefoonlboekje voorkomen. De gironummers heeft men ear niet in ver meid, omdat men meende, dat men, om deze te welen te konien, toch niet een adresboek zat opslaan. Alle takken van gemeentelijken dienst heb ben zich dit adresboek reeds aangeschaft. Aan alle raadsleden zal een present exemplaar toegezonden worden. Gratis advertenties in het boek zijn aangeboden aan de H. O. V., ,1e Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, de Vereeniging tot bestrijding van den Woe ker, de verecnigirg „Koninginnedag", Vreero- delingenveikeer. Volksuniversiteit, Vereeniging tot bestrijding van mishandeling van dieren. F>n sympathiek idee. len slotte willen we nog vermelden, dat in het adresboek de geheeie Schotexweg is op genomen en de geheel e Cronjéstraat, de Ju- lianalaan tot aan Bloemendaal, het stadsge deelte van Haarlemmeriicde, de Wagenweg, Bosch en Vaart en Haarlemmerhoutpark lol aan be" Blauwbiuggetje. De technische uitvoering is ook goed ver zorg'. In de stratenlijiten i: het beroep, ach ter de namen vermeid, met hetzelfde letter type gedrukt en niet cursief, zooals bij het vorige adresboek. Voorts is in deze lijst, wan neer meerdere personen op een adres wonen, het huisnummer telkens opneuw gedrukt Met de intieme sonate in suiten-vorm van Senaillé begon Schmuller zijn gelukkigen avond, waarop hij zijn lievelings-componis- ten Bach en Reger een eereplaats gunde, terwijl hij met Saint-Saëns' Rondo capri- cioso dit intieme musiceeren besloot als virtuoos van de schitterendste, hoedanig heden. Iutiem musiceeren: daarvoor leende zich de sonate van Senaillé als aanvangnummer bij uitstek. Ontstaan om en bij de 1700, valt de muziek alzoo samen met de wreken uit Bach's eerste periode, maar de affiniteiten met Couperin zijn er veel grboter dan in de bedoelde bij Bach, en zoo bracht ook Schmuller deze muziek tot ons. Welbewust hield hij deze vier deelen in een sfeer dier men eerder bij Mozart dan bij Bach terug vindt en de prachtige transparante toongeving waarin het slotdeel werd gespeeld, kon men bij dien anderen Franschen meester uit onzen tijd nog opmerken. Ook Saint-Saëns had in zijn verbindings-satzen dat klaar-doorzich- tige in den vioolklank, waarmee Schmuller zoo onverwacht ons voor de grootste ver rassingen plaatst en die ook' door of mis schien juist wel om zijn gebaar, dat een innerlijk meeleven suggereert, toch altijd als verrassingen blijven werken. Bij de barokke muziek van Reger (ik bedoel hier hoofd zakelijk de sonate in A tfr„ het eerste stuk van Reger is meer een afgerond geheel) wer ken die transparante verklankingen nog het meest natuurlijk, en men kan met een ver tolking van het Scherzo b. volmaakt vrede hebben: het vluchtige karakter dezer muziek wordt ons door die speelwijze geheel aan nemelijk gemaakt. Maar het eerste deel van diezelfde sonate, het Allegretto, blijft er even goed een probleem door als door welke speelwijze ook. Ook in de vertolking die Carl Flesch er jaren geleden van gaf, wordt die muziek ons niet nader gebracht, en hoogstens onderkennen wij er een poging in om een violistisch werk a la Bach te schrijven. Een grootschen indruk bereikte Schmuller in Reger's „Aria", die in tegen stelling met genoemde sonate geschreven was met begeleiding, en waar de toch al groote toon der viool soms aang.oeide tot den klank van het orgel die zich zelf ver groot door maar steeds nieuwe registers aan de klankkler toe te voegen. ZoZo speelt ook Adolf Busch de muziek van Reger, maar Schmuller is veel meer veelzijdig en beeft voor elk stuk een eigen sfeer, verbonden, is niet de lange duur op rich- Dat tnerkte men prachtig op bij de E-dur partita van Bach. Zoo iemand den fijnen geest van den „musicien-poètc" vermag te in terpreteeren, dan is 't zeker Schmuller door het tweede Menuet in tegenstelling tot het eerste te hullen in klank, fijn als spinrag, zonder in het rokoko-genre te vervallen. Het bekende preludium zetle hij matig snel op, en bereikte daarmee wet voel effect door tempoversnelling, maar het deed me te vreemd, te gewild aan en ik wil er alleen dit van zeggen, dat Schmuller onder de groote violisten voor zoover ik ze hoorde, geheel alleen staat. De Bourrée leed niet on belangrijk door de rel te gewilde afwisseling lusschen gestooten- en gestreken zestienden, waardoor verhoudingsgewijze de gestreken toen een te groot klankvolume verkrijgt. Overigens voor Schmuller's spiccato mijn volte respect. In liet Rondo rapr. van Saint- Snf-ns verdrukte het, ook door de phenome- nole arpeggio's zelfs de heele orkest- (hier piano-) partii, en men kan welen dat de pi anist Marcel van Gooi die uitnemend bege leidde. heel wat in zijn mars hoeft. Schmuller speelde nog met dezen pianist een werk van den Rus Krnsjanowskv, n.l. „Rollade in F-klein". De opzet in C-phry- gisch geeft het toonstuk een karakter dat het doorgaans weet té behouden; het heeft de verteederingen, de melancholie van hel Russisch volkslied naast de spontane gevoe'.s- irilbarstingen. aan 't Slavisch karakter eigen, maar de violist, de schrijver voor 't instru ment doet zich soms wat veel gelden, nt is 't met veel talent. Schmuller spee'de deze muziek met nlgeheele overgave en tegen het slot bovenal was dit speten van een zóó grootche uitdrukking, nog door een zinrijk gebaren verlevendigd, dat zij opklonk als een evocatie. Heeft hij bij Saint-Saëns triomfen gevierd als violist, bij Krosjanowskv konden wij liem 't hoogst wnnrdeeren als uibeeldend kunstenaar. Schmuller deed den pianist Van Gooi te recht in 't succes deelen. 'I Speet ons alleen dat waar de eerste beide avonden van deze abonnementsconcert en-Dr. De Koos volle zalen hadden, bij Schmuller een groot aan tal plaatsen onbezet was. Spijtig voor den violist maar nok voor de weggebleven nbon- nés. G- J- R- Geobren: 26 Dec. z. van W. Decossaux .Schilder. d. van J .v. d. PeijlLoogman. 27 Dec. d. van C. A. F. SchneiderVis ser. 28 Dee. z. van .4. F. E. Kuipers Grirtcr. d. van JL E. HandgranfMoser. d. van A. JansenLasschuit. 29 Dec. d. van .1. J. GeuzebroekHngeman. z. v. C. F. H. NicalaiMeijer. Overleden: 27 Dec. E. J. v. d. Bergv. d. Hulst, 71 j., Ged. Raamgracht. 28 Dec. J. H. ScherpenhuijzenSchrnma, 78 j„ Oranje straat. Geboren: z. van H. PaapOldenhuis. van W. H. M. J. DuivemauSweijer. Allen die iets le vorderen heb- L-u vuil of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mejuffrouw A. M. M. GRASVELD, laatst wonende te Haarlem, Kleverparkweg 40 en al daar overleden 3 Dec. 1922, worden verzocht daarvan opgave of beta ling te doen vóór 15 Jan. a.s. ten kantore van NOTARIS VAN NIE- KERK, N. Gracht, hoek Kenaupark te Haarlem. van R. E. BandsmaGreaver. Getrouwd: J. Haitsma en C. Vries. Overleden: J. R. Houtgraaf, 77 j. W. C. Voet, 53 jaar. TentoonstellingDe tentoonstelling der werkstukken ven den naaikrans „St. Elisabeth" heelt zich in een druk be zoek mogen verheugen, wat gelukkig is, want i edere bezoeker (ster) offert allicht een kleinigheid voor de goede zaak. Wat we zagen was keurig en prac- tisch en menigeen zal in dezen tijd van malaise dankbaar één of meer kleeding- stukken accepteeren. Bovendien was de inhoud van de bondskist van den Mariabond uitgestald:, welke inhoud tegen alcoholgebruik waarschuwt. ledcsr, die de geëxposeerde maag, hart en nieren van drinkebroers bekijkt, zal zich waarachtig wel tweemaal beden ken voor hij weer een droppel alcohol gebruikt. Dus: we voorspellen Kruis- verbond en Maria-vereeniging veel suc ces. Marktbericht. Op de laatstgehou den weekmarkt werden aangevoerd 500 eieren, die f 11 tot I 12 de 100 stuks opbrachten. Gezellige avond. Waar Amsterdam in de buurt ligt, de hioscoop en ande re inrichtingen ter plaatse trachten zoo veel mogelijk volk le trekken, daar heeft de Commissie van Toezicht op 't R.K. Vereenigingsgebouw gemeend op 2e.n Kerstdag 'n gezelligen avond te moe ten organiseeren voor Rooimsch Krom menie. Jammer, dat zoo weinig reclame voor den tijd gemaakt is en velen dus reeds andere plannen gemaakt hadden. t Is daaraan dan ook te wijten dat de zaal niet voldoende bezet was. De aanwezigen hebben echter volop kunnen genieten van de sterke goochel toeren en de grappen van Prof. Antonini uit Haarlem, die we dan ook gaarne oen tot „weerziens" toeroepen. Een woord van dunk ook aan den pianist, den heer Jooscn, alhier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Th. Koning en H. IJ,. Schoon. J„' Zegel en A. M. C. Ilogeslag. J. Kol ders en K. Wijker. Geboren: z. van G. Verhagen*—Danc- broek. z. van C. C. Gusselingde Hans. z. van M. Haasnoot—Hoek. z. van G. Meijer— v. d. Plas. z. van C. van Beek—Overduijn. e. van J. A. Ph. Ziech—van Gelder. d. van G. Bens—Betist. d. van M. C. Smit Nijssen. d. van J. PostKramer. d. van J. Zwanenburg—Verbruggen. Overleden: J. Koster, 59 j., echtg. v. M. Kroeze. Melk. Woensdag-morgen vergaderden de aangesloten melkveehouders ter bespreking van aansluiting bij den R.K. Bond van Melk veehouders, om daardoor te komen tot meer gelijkmatige melkprijzen. De heer De Wilt van Caslricum zette de voordeelen van aan sluiting uiteen. De afld. zou in geen geval verplicht worden op een bepaalde jjlaats te leveren, doch rieden zich tusschen afd. en handelaar moeilijkheden voor, dan was het hoofdbestuur daar om die te regelen. Bo vendien had de Bond den weg gevonden om ook in lijden van overproductie de mcifc te kunnen ontvangen, waardoor in die maan den de prijzen niet tot het bespottelijke zou den kunnen dalen. In Egmond zou, tenge volge van de transportkosten de prijs ver moedelijk wel 2'A cent henoden Amsterdam blijven. Uitvoerig betoogde de heer De Wilt, dat alleen door organisatie gezorgd kan worden, dat sleeds een behoorlijken molk-' prijs betaald wordt, daar anders de veehou ders geheel van den willekeur van enkele handelaars afhankelijk zijn. De aanwezigen konden in 't algemeen wel met hel gesprokene meegaan, en zouden zich wel willen aansluiten, doch daar het aantal loden statuair niet voldoende was, zal door persoonlijk bezoek de zaalk geregeld worden De contributie voor den Bond zal bedragen 1 per koe. Door aansluiting zijn de ieden der nfd. van zelf lid van den L. T. B. waaT- voor dan geen afzonderlijke contributie meer geheven wordt. Bij de rondvraag werd er nog eens op gewezen, dat het lidmaatschap van den L. T. B. geen enkele fjnancieeie ver plichting of verbintenis in zich sluit. Met dank aan de aanwezigen sloot de voorziticr, do lieer N. Zuurbier de vergade ring. Geboren: Antonia Anna Maria, d. van N. Berg en A. G. Schrier. Overleden: Cornelia Plagmeijer 8 d., d. van B. Plagmeijer en H. Hngeman. Gestaagd. Voor de le Utrecht gehouden K. S. A.-examens voor Sociologie slaagden de heer C. Opdam en Mej. Chr. A. L. Bhi- teman, beiden alhier. Een inwoner vervoegde zich bij dc politie, zich beklagende, opgelicht te zijn. Iemand uit 's-Gravenhage had hem beloofd, dat hij directeur van een N. V. zou worden, mits hij f 300 stortte. Dit was gebeurd, de betrek king volgde echier niet. De politie verwees den opgelichlte met zijn klacht naar Den Haag, daar in die plaats het feil gebeurd was. Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraaid waren alle leden aanwezig. De voorzitter doet mededeeling van de in gekomen stukken, nadat eerst een geheime zitting was gehouden, die bijkans 1 'A uur duurde. Een bericht van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat op de ontwerp-begrooiing van zijn departement voor 1923 de noodige gelden zijn uitgetrokken ter tegemoetkoming in de exploitatiekosten van de Handelsavondschool te IJmuiden, tot een bedrag van f 4114. Een bericht van den inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Haarlem, dat het raadsbesluit van 21 November j.l. tot aan vulling van de voorschriften voor het schoon houden van gebouwen en terreinen van dc openbare lagere scholen, door hem wortïl goedgekeurd. Al deze voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van P. Nuijcns om eervol ontslag als lid der commissie tot wering van school- verzuim te IJmuiden, met ingang van 1 Janu ari 1923. Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den ge noemden datum. Alsvoren van C. Schaap e.a„ bewoners van den Ouden Schulpweg te Wijkeroog, om de zen weg te bestralen en van rioleeriug le voor zien. Als voren van K. van 't Veer le Assendelft om vergunning voor aanleg van een straat nabij den Kruidbeigerweg te Santpoort. Alsvoren van H. de Vries 0111 rioleering aan te brengen in den „Koekoeksweg" te Vel- seroord. Deze naar B. en W. om advies. Als voren van het bestuur der Slagersver- eeniging te Velsen om wijziging van de veror dening op de heffing van keurloonen. Om advies naar B. en W.; deze verordening is tot i Januari 1924 goedgekeurd. Een schrijven van J. Adriaanse te Velser- oord om verbetering van de poort in de Rei- nier Claeszenstraat achter school H. Voor kennisgeving aangenomen; B. en W. merken op, dal de werkzaamheden tot verbe tering nog dit jaar uitgevoerd zullen worden. Een afschrift van een door de R. K. cen trale Kies vereeniging te Velsen-aan den Minis ter van Financiën gezonden schrijven betref fende de classificatie der gemeente volgens het bezoldigingsbesluit. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den IJmuider Bestuur- dersbond te IJmuiden, waarbij ter kennis wordt gebracht een aangenomen motie be treffende de tewerkstelling aan de begraaf- palats „De Biezen," Naar B. en W. om advies. Medegedeeld wordt: Naar aanleiding van een daaromtrent ge maakte opmerking -door den lieer Schilling bij de rondvraag in de raadsvergadering van 31 October 1922, deelen B. en W. den ge meenteraad mede, dat opdracht is gegeven tot het plaatsen der navolgende lichtpunten: 1 in de de Ruyterstraat tegenover het perceel D nr. 22; 1 op den hoek van^de Casembrood en de Ruyterstraat. Verder kan worden medegedeeld, dat van B. en W. der gemeente Bloemendaal het be richt is ingekomen, dat de raad dier gemeente op dezerzjjdsch verzoek heeft besloten, de Duinlustlaan in die gemeente, weike aansluit aan de Vinkenbaan in deze gemeente, even eens „Vinkenbaan" te noemen. Voor de leden zijn ter kennisgeving bij de stukken gevoegd de ingekomen antwoorden, Ontvangen dOor B. en W. op de aan ver schillende weikgevers in deze gemeente ge richte verzoeken tot vervanging van buiten- lamdsche arbeiders door Nederiandsche werk krachten. Naar aanleiding van den door den heer Tu- senius in de raadsvergadering van 31 October j.l. overgelegden brief betreffende vernieling van een hek en van ruiten der ambachtsschool te IJmuiden, is een nader rapport terzake ont vangen van den commissaris van politie, dat voor dé leden ter inzage is nedergelegd. Bij de tweede' stemming over het voorstel van den heer Vermeulen om den post nr. 9 der begrooting van de Gezondheidscommissie f 100 voor hel bewaren van het archief) te schrappen, wordt dit met 98 stemmen aan genomen. De begrooting der Gezondheidscommissie wordt daarop goedgekeurd. Goedgekeurd worden de voorstellen tot ver lenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde woningen te Velseroord; tot verkoop van gedeelten van langs de Kennemerlaan gelegen voetpaden, na ontirekking aan den openbaren dienst. Na dat de heeren Schilling en Dalmeyer bezwaar hebben gemaakt tegen verhooging der huren, wordt het voorstel tot verhuur van woning en grond aangehouden. Besloten wordt tot het verleenen van een vergunning tot verlegging van een gedeelte van de Brederoodsche beek en voor het aan leggen van een straat le Driehuis, tot liet aan den openbaren dienst onttrekken van een ge deelte van het Santpoorter pad (Kerkpad) en tot hel rioleeren van een gedeelte beek. Aan de orde is het contract met het P. E. N. voor de straatverlichting. De heer Schilling zegt, er wel te kunnen meegaan, omdat het niet gaat over het ge- lieete contract. Waar wij nu aan het P. E. N. legemoet komen, daar wij voelen anderen niet de tekorten te kunnen laten betalen, zou spr. wel willen, dat het P. E. N. tegemoet kwam aan onze ingezetenen, die voor den stroom een prijs betalen, dien spr., als hij door particulieren geleverd werd, groote af zetterij zou noemen. De heer Sluiters zegt beide voorstellen on sympathiek te vinden. Indien men ons tege moet komt, het P. E. N. behoudt de koe, die de melk geeft. Spr. weet maar één goede oplossing: dat de gemeente de nlgeheele stroomlevering, ook die aan particulieren, in honden krijgt. De heer Dunnebier zegt, dat men dit nu wel kan willen, maar dat doet het P. E. N. toch nie. B. en W. zullen alles in 't werk stel len om le trachten een goedkooperen slroom- prijs voor de ingezetenen te verkrijgen. Het contract A wordt goedgekeurd met 134 stemmen. Tegen de heeren Sluiters, Poortenaar, Notscher' en Tusenius. Goedgekeurd wordt het voorstel tot naams veranderingen van eenige wegen. Op het verzoek van H. van Kralingen Gz. te Velsen, om ontheffing der Bouw- en Woningverordening wordt afwijzend' beschikt. Bij het voorstel tot opheffing der rijwiel- voorziening in eigen beheer, oefent de heer Sluiters daarop scherpe critiek, waarop de ware geweest Spr. gelooft van niet en meent, dat deze zich van stemming zou hebben ont houden. Wij moesten de consequenties, van 'l geen ons we,rd voorgesteld, aan en wij heb ben dit ook gedurfd. Spr. vindt daarom de motie niet van belang. Tegen de heer Tusenius. Goedgekeuïd wordt het voorstel tot intrek king van het raadsbesluit betreffende de toekenning van studietoelagen voor hot vol gen van onderwijs aan een gymnasium of de daarmede gelijkgestelde klasse van een lyceum. Bij het voorstel tot uitbreiding en verbou wing van school D te Velseroord, zegt de heer Vermeulen, de kosten zeer hoog te vinden. Twaalduizend gulden per lokaal is in den duurslen tijd nog niet betaald. De heer Tusenius meent, d®it het gym nastieklokaal van school H ook voor school D best kon dienst doen. Het crediot wordt verleend. Tegen de heeren Poortenaar en Tusenius. Goedgekeurd v.ordt liet voorstel tot samen voeging van het 7e leerjaar van school B met dat van school C en de overplaatsing van een onderwijzeres van school B naar school G ie IJmuiden. Op het verzoek der afd. Velseroord van de S. D. A. P., om ten behoeve van een door haar opgerichten ontwikkelingscursus, ge bruik te mogen maken van een lokaal van schooi H, wordt besloten dit in te willigen onder de gebruikelijke voorwaarden en daar aan toe te voegen de bepaling, dat in de loka len der gemelde school geen leerstellingen mogen worden gepropageerd ten dienste van de een of andere partij. Goedgekeurd wordt de vaststelling van een concept-advies aan den Minister van Bhmen- landsche Zaken, inzake de classificatie der gemeenten volgens liet bezoldigingsbesluit. Het punt tot goedkeuring cener suppletoire begrooting van het R. K. Burg. Armbestuur wordt van de agenda afgevoerd. Benoemd wordt tot leeraar in het Engelsch aan de visscherijschool te IJmuiden, de heer J. H. van Dalen aldaar, na loting met den lieer G. Severs. Bij de rondvraag richt de heer Vermeulen zich namens den raad tot Burg. en Welh. en ven stilt hen een gelukkigen vooruitgang en wijsheid, kracht en gezondheid in het nieuwe jaar bij hun moeilijke taak, welke geluk- wensch door den voorzitter namens het ooi lego wordt beantwoord. KLEEDINGFONDS KINDEREN DER .WERK- LOOZEN. M. d. Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje over dit on derwerp. Zooals in het verslag reeds is gemeld zullen er middelen bedacht worden om dit fonds te stichten. Maar is dit wel genoeg? Hebben wij jl. Vrijdag niet besloten om direct na de uitvoering voor de Russische kinderen hetzelfde te doen voor de kinderen der werk- loozen? Nu dus niet op de lange baant Neen cnidergeteekende verwacht van het bestuur der K.S.A. zooveel sympathie met dit voorstel, dat daadwerkelijk daaraan ten spoedigste kan worden voldaan. Laten wij hen niet blij ma ken met een doode musch. Op medewerking kan het bestuur,wel rekenen. Dus aangepakt, het is nu de tijdA Wie daaraan twijfelt of het noodig is, vrage maar eens aan ondergetee- kende.Mijn hartelijken dank voor de plaatsing. KERKVLIET. Bijschrift. In de vergadering der K.S.A. werd hét idee geopperd en daarna tiet besluit genomen een kleedingfonds te stichten voor kinderen van Inkomstloeze gezinnen, en na tuurlijk te zoeken naar de middelen daartoe. Dat is nog geen acht. dagen geleden en nu reeds vindt de heer Kerkvliet het gewenscht tusschen de regels van zijn Ingezonden Stukje door, schimmetjes le laten dansen, die een lichte schijn van wantrouwen dóen ver moeden. Alsof het bestuur der K.S.A. van plan w,is deze zaak te laten zwemmen. Doch daar is het weer te guur voor. Morgen is er groot feest in de Stads-Con- cerlzaal, waarbij vele kindertjes van Inkomst- looze Gezinnen zullen zijn. Aan de voorbe reiding van dat feest hebben Secretaris en Voorzitter der K.S.A. juist dezer dagen zeer veel werk gehad (in een andere kwaliteit). Over 14 dagen is het de uilvoering voor de Russische kinderen en wedeTom hebben Secre taris en Voorzitter der K.S.A. daar veel werft aan, zooats later uit het verslag zat blijken. Nu kunnen we niet alles te gelijk overhoop halen, maar direct 15 Januari zullen we overwegen, of een weidad ighei ris ui tvoering óók een middel kan zijn om het te stichten fonds te spekken. Mogen we dan daarbij op daad werketijken steun rekenen van den heer Kerk vliet en zijn medehelpers, we zullen daarvoor zeer dankbaar zijn. Is er nu in enkele dagen, welke er na de ge houden vergadering dor K.S.A. verloopen zijn, verder niet meer gedacht aan het te stichten fonds? De geachte inzender kan dat op geen enkelen grond veronderstellen, en zal uit het latere verslag wel tot de overtuiging komen, dat liet K.S.A.-bestuur doet, wat het kan om dc zaak der kleerlooze kinderen zooveel mo gelijk te behartigen. Haarlem 28-12-'22. JOS DE L. Voorz. K. S. A. |In aansluiting aan hetgean door den Mi- [ester van Oorlog bij de behandeling der rlogsbegrooting in de Tweede Kamer is legedeeld, kan thans worden gemeld, dat innen enkele dagen te wachten is de wacht- ldregeling voor de onderofficieren, ter ijl die voor de officieren, die naar man eet, een geheel facultatief karakter zou agen, in bewerking is, en eveneens bin- .kort bekend zal worden gemaakt. De Haasche Rechtbank heeft E. Deen, d-directeur der Perlak Petroleum-Maat- ■ppij veroordeeld om aan die maatschap pij legen teruggaaf van vijftienhonderd ge- v.unc aandeden i-ctioieum-kLaalschappij Zuid-Perlak die hij in 1909 aan de Perlak Maatschappij had verkocht, een schadever goeding te betalen van 4.786.200 met rente van 5 pet. sinds 10 November 1915 tot aan de voldoening van, dat bedrag. De Perlak Petroleum Maatschappij had dit proces inge steld aangezien de Zuid Perlak-terreinen niet voldoende petroleumhoudend bleken, om met winst te worden ontgonnen. De toestand bij de demping van het Oost-Indisch Vaartje is onveranderd. Geen werkloozen zijn aan het werk gegaan. Van degenen, die gisteren geweigerd hebben te werken waren de losse arbei ders (een tiental) tegen vanmorgen we derom opgeroepen aan het werk te gaan. De vaklieden, de grondwerkers wartem niet opgegaan omdat men die niet meer noodig had. Om half acht waren de opgeroepeneM present, maar tot werken is het niet gekomen uit vrees voor molestatie. Be halve één oude man, doch die is ook opgehouden met werken in den loop van den morgen. - Het werk wordt nu afgemaakt door gemeente-werklieden omdat de aanvoer van zand, die als contract geregeld is, niet kan worden stopgezet. We vermoe den dat het kleine werkje wel spoedig voltooid ,zal zijn, waarmede dan deze ge schiedenis van de baan is. Dan echter rijst de vraag wat vetri der met de productieve wcrkveinschaf- fing moet worden gedaan. Mét name ligt te wachten het ophoogen van ter reinen aan de Pijlslaan. Hiervoor is Rijkssteun gevraagd en deze is nu, na lang wachten, toegestaan, doch op voor waarde dat 't uurloon zal worden be paald op 40 cent. B. en W. beraden zic.Ji nog of zij voor dit loon zullen laten werken. Zooals bekend is, hebben zij den Minister te kennen gegdven, dat huns inziens een uurloon van 40 cent te laag is. B. en \V» hebben ook toegezegd dat zij geen be slissing zullen nemen, alvorens zij den Gemeenteraad nogmaals hebben gehooid. Zou het werk aan de Pijlslaau wor den uitgevoerd als productieve werk verschaffing, dan zou het niet met de meest moderne hulpmiddelen worden tot stand gebracht als bv. baggermachi nes enz. teneinde dan zooveel mogelijk en zoolang mogelijk arbeiders aan. het werk te houden. De gemeente kan ook besluiten liet werk zonder Rijkssteun uit te voeren, maar dan ligt het voor de hand dat de gemeente het werk op de goedkoopste en vlugste manier zal la ten uitvoeren. Bij de aanbesteding van dit en andere door de gemeente uit te voeren werken zou dan wellicht de be paling kunnen worden gemaakt, dat de te werk te stellen arbeiders voor het grootste percentage Haarlemmers moe ten zijn. R.IJNSBUEGER TULPEN NAAR LONDEN. i Men meldt aan het Haagsch Ametakan- toor: Nadat de Boskooper bloemen kweekers in Juni van dit jaar waren voorgegaan in hun besluit, om hun afzetgebied te vergrooton, door op de Londensche markt hunne ge sneden bloemen per vliegtuig der K. L. M. aan te voeren, hebben nu ook eenige be kende Rijnsburgsche bollenkweekers het nut dat het luchtvervoer voor bloemenzendin- gen heeft, ingezien en besloten, geregeld een versche zending tulpen mot vliegtui gen der K. L. M. naar Landen te vervoe ren. VERVALSCHING VAN EEN CONTROLE- KAART. De rechtbank te Rotterdam deed Donder dag uitspraak in de zaak tegen de vier le den van de Ned. Eederatie van Transport arbeiders, die om aan werk to komen, op hun controlekaart valschelijk de initialen van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieksar beiders hadden gestempeld en daardoor den schijn aannamen als waren zij daarin geor ganiseerd. De rechtbank veroordeelde beide eersten, die recidivist waxen tot 1 maand ea de beide anderen tot 14 dagen gevange nisstraf. Vr.: Wij hebben een commensaal gehad, die 7,50 schuld heeft achtergelaten. Heb ik nu 't recht een kleedingstuk van gelijke waarde achter te houden bij niet voldoen van bovengenoemd bedrag? Antw.: Neen, dat rechit hebt u niet. Wendt U, indien de schuld u niet voldaan wordt, tot het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht dat Dins dagsavonds half 9 zitting houdt in het ge bouw „St. Bavo", Smedestraat, Haarlem. BENOEMING RESERVE-OFFICIER. De bepalingen omtrent een benoeming tot reserve-officier zijn volgens de „Avp." in dier voege herzien, dat de vaandrigs, die tol een benoeming voor dien rang in aanmer king wenschten te komen, een verklaring moeten afleggen, dat zij, onverminderd de op hen rustende verplichtingen krachtens de reservewet, ter beschikking van de re- geering blijven tot het jaar, waarin het 40ste levensjaar zal worden volbracht. H. E. O. OUD INTERNATIONALS. Groote belangstelling blijkt er te bestaan voor den wedstrijd oud-internationals wel ke op 1 Januari op het terrein van H. E. 0. zal plaats vinden. Intusschen is er in de samenstelling der elftallen nog veran dering gekomen, daar bij de oud-inter nationals J. Thomee de plaats van N. Bou- vy zal nemen, daar deze door een bles sure verhinderd is uit te komen en. J. Bulder (Be Quick) en Denis (H. B. S.) vermoedelijk het H. E. O. elftal zullen ver sterken. H. F. O.—DULWICH HAMLET. Dulwioh Hamlet E. O. zal waarschijnlijk op Goeden Vrijdag een bezoek brengen aan EL E. O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2