Prijs 35 ets. Onschuldig veroordeeld BUITENLAND Leest de zeer be langrijke brochure: Tweede Blad 29 December 1922 Enkelsche oorlogsschepen naar Turkije. Engelsche persstemmen over de beslissing der Commissie van Herstel. De definitieve uitslag der verkiezingen in Australië. Mussolini gaat 2 Januari niet naar Parijs. Onder de Telegrammen: Van de Conferentie te Lausanne; ernstige ver- toogen der Geallieerden tot de Turken. Een boodschap van Harding aan den Senaat. De crisis bii de Iersche Spoorwegen. Fascisten en legionairen in Italië. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN NAAR TURKIJE? Tengevolge van de ongunstige be richten uit Lausanne, verluidt dat de Engelsche Middellandsche-Zee-vloot last heeft ontvangen, naar het Oosten terug le keeren. De autoriteiten zijn gesloten, maar het heet, dat alle beschikbare sche pen vanmiddag vertrekken. DE BESLISSING DER COMMISSIE VAN HERSTEL. De Daily Mail zegt, dat na de Dinsdag bereikte beslissing van de commissie van herstel Bradbury naar Londen is gegaan, waar hij gisteren een onderhoud met Bonar Law had. Dit bezoek aan Londen stond reeds eenigen tijd voor de bijeenkomst van de commissie van herstel vast. Bradbury keert in het einde van de week naar Parijs terug. Bonar Law gaat Maandag naar Parijs tot bij woning van de uitgestelde conferentie. Het-is nog niet vastgesteld wie hem ver gezelt, maar deze week zal er een ka binetsraad worden gehouden voor de bepaling van de Britsche politiek. In dien de atmosfeer ter conferentie gun stig is, zal Bonar Law de gelegenheid aangrijpen het Britsche plan voor de behandeling van Duitschland in te die nen. Mits het komt tot een vermindering van het totaal der schadevergoeding tal Engeland ongetwijfeld bereid zijn eendrachtiglijk met de" geallieerden sa men te werken in het opleggen van straf voor het ingebreke blijven met betalin gen en deelnemen aan de uitvoering van de straf. De beslissing der meerderheid van de C. v. H. waarbij Duitschland inzake de ftoutleveringen in gebreke is gesteld, is, naar de Times opmerkt, op zichzelf van weinig beteekenis, daar zij slechts in houdt dat Duitschland het niet-geleverde hout in geld moet betalen. Het bedrag dat aldus moet worden aangezuiverd is betrekkelijk gering. Te Parijs beschouwt men echter blijk baar de beslissing als een beginselver klaring, die van grooten invloed kan zijn op de conferentie van eerste ministers, die begin Jan. te Parijs bijeenkomt. Als het Frankrijk's bedoeling is, deze vrij onbeduidende zaak als hefboom te ge bruiken om een ingrijpende beslissing te forceeren, kan de Times dat slechts betreuren. De openbare meening in Engeland, schrijft het blad, is niet be reid het schadevergoedingsvraagstuk van het standpunt van waarborgen en sanc ties te bezien, noch zich te laten betrek ken in een vruchteloos geschil over bij zaken. Voor Engeland is de hoofdzaak dat Duitschland zijn verplichtingen na komt en betaalt wat het kan betalen. Maar de openbare meening in Engeland is vast overtuigd dat geen partieele maat regelen Duitschland tot betaling van de geëischte bedragen kunnen dwingen. Zij acht zulke maatregelen onproduc tief, daar ze op z'n best slechts zeer ge ringe baten kunnen afwerpen, de finan- cieele ontreddering in Duitschland slechts kunnen verergeren en de kansen op ge leidelijk herstel, dat alleen een geregelde betaling der schadevergoeding kan ver zekeren, uitsluiten. Deze beschouwing geeft de openbare meening in Engeland, die tot uiting komt in de dagbladen, treffend juist weer. Geen plan, dat verdere ekonomische en financieele ontwrichting tengevolge zou hebben, kan hier op steun rekenen tn het feit dat een onbeteekenende bij zaak wordt aangepakt om beslissingen van verre strekking uit te lokken, vindt algemeen afkeuring. Niettemin is men hoogst ontstemd op Duitschland, dat door zijn tekortkoming bij de houtleveringen aanleiding heeft gegeven tot deze narigheid. Polncaré's plannen. Naar Havas meent te weten zal Poin- caré, afgescheiden van Duitschlands in gebreke blijven ten aanzien van de hout levering en de daaruit voortvloeiende sancties, op 2 Januari in de conferentie te Parijs ook Duitschlands weigering tot het leveren van stikstofhoudende stoffen, ingevolge de bepalingen omtrent de scha devergoeding aan Frankrijk, ter sprake brengen. Volgens Havas is het bericht, als zou Poincaré tot Berlijn nota's hebben ge richt inzake de levering van stikstof en «eventueele voorstellen van het Duitsche Rijk, onjuist. MUSSOLINI GAAT NIET NAAR PARIJS. Uit Rome wordt opnieuw gemeld, dat Mussolini niet aan de conferentie van Parijs zal deelnemen. Hij staat op het standpunt dat aangezien Frankrijk en Engeland het in menig opzicht nog niet eens zijn en bondgenooten als België en Roemenië voortdurend met bijzondere wenschen voor den dag komen, de confe rentie nauwelijks een resultaat zal kunnen opleveren.Hij vermoedt verder, dat zijn programma dientengevolge ook niet door de conferentie zal worden aanvaard. Ver der heeft hij het in Italië veel te druk en het is dus doelloos, dat hij naar Parijs gaat om daar alleen aan de discussies deel te nemen. Mussolini zou zijn besluit-be reids aan de bondgenooten hebben mede gedeeld. THEODOR WOLFF OVER FRANKRIJKS OOGMERKEN. In het Berl. Tagebl. bespreekt Theodor Wolft Poincaré's verklaring in den Se naat, dat het laster is te beweren, dat Frankrijk Duitschland wil rulneeren en worgen. Hij citeert, om Frankrijk's oog merken in het licht te^stellen, in de eerste plaats d. nota van 14 Febr. 1917, door den Russischen minister van buitenland- sche zaken aan den Franschen gezant te St. Petersburg gericht. Daarin geeft de minister zijn instemming te kennen met de Fransche vredesvoorwaarden teruggave van Elzas-Lotharingen, in lijving van het geheele kolebekken in het Saargebied bij Frankrijk en afscheiding van den linker Rijnoever van Duitsch land. Dit plan zegt Wolff Is mislukt, omdat Lloyd George er niet aan wilde maar sedert dien tracht het Fransche imperialisme zijn doe) toch langs allerlei sluipwegen te bereiken, alle ontkenningen van Poincaré ten spijt. De gedenkschriften van Iswolski heb ben nieuwe bewijzen voor Frankrijk's oogmerken gebracht. Zoo heeft Iswolski, die in Aug. 1914 met de Fransche regee ring naar Bordeaux was verhuisd, op 30 Sept. vandaar minister Sasonof een telegram gezonden, waarin hij een ge sprek met Delcassé weergeeft. Delcassé had hem verklaard dat Frankrijk, rnet uitzondering van Elzas-Lotharingen, in Europa geen gebiedsuitbreiding zocht. Het hoofddoel van Frankrijk was het Duitsche, rijk te vernietigen en de mili taire en politieke kracht van Pruisen zooveel mogelijk te verzwakken. Men moest dit zoo aanpakken, dat de Duit sche bondsstaten daarin zelf hun be lang gingen zien. Engeland zou vermoe delijk koloniale gebiedsaanwinst ten kos te van Duitschland en herstel van een zelfstandig Hannover eischen, Sleeswijk Holstein moest weer bij Denemarken ko men, enz. Delcassé had zich hierbij be roepen op onderhandelingen, in 1913 te St. Petersburg gevoerd en Iswolski ver zocht zijn regeering duidelijk te maken dat Frankrijk's eischen en wenschen dezelfde waren gebleven, met uitzonde ring van den noodzakelijken wensch om Duitschland's politieke en ekonomische kracht te vernietigen. Wolff komt op grond hiervan tot de slotsom dat het wel wat boud is de Fran sche vernietigingsplannen laster te noe men. BUITENLANDSCHE OORLOGSSCHE PEN IN TURKSCHE HAVENS. Adnan bey, de burgerlijke gouverneur van Konstantinopel, heeft aan de ge allieerde hooge commissarissen nota's overhandigd, waarin wordt verklaard, dat geen oorlogsschip of duikboot van meer dan 1000 ton scheepsruimte in de haven van Smyrna mag blijven en dat geen tweede oorlogsbodem zal worden toegelaten zoolang de eerste niet is ver trokken. Te Smyrna mogen geen troepen aan land worden gezet zonder voorafgaande* vergunning der Turksche autoriteiten. De Turksche overheid moet vooraf worden ingelicht omtrent het doel van een bezoek door een vreemd oorlogsschip aan een of andere Turksche haven, ter wijl geen twee oorlogsschepen tegelijker tijd zullen worden toegelaten. DE ENGELSCHE SCHULD AAN DE VER. STATEN. Stanley Baldwin, de kanselier van de schatkist, die op weg is naar de Ver.Sta- ten om een regeling te treffen voor de fundeering Vhn Engeland's schuld aan de Ver. Staten, zal naar verluidt geen vaststaand en onveranderlijk plan over leggen. Hij zal voorstellen, van de En gelsche regeering aan de regeering te Washington overbrengen, en na kennis neming van haar inzichten daaromtrent in vriendschappelijke onderhandelingen trachten een voor beide landen bevre digende permanente regeling te treffen. DE VEREENIGDE STATEN EN EUROPA Naar d.d. Woensdag uit Washington wordt gemeld kwam de eerste officieele onthulling, dat president Harding onder handelt over een internationale econo mische conferentie voor in Lodge's Se- naats rede toen deze er op aan drong dat de President niet zou worden gehinderd „in de pogingen, welke hij thans doet". Het departement van Staat weigerde, iets toe te voegen aan Lodge's mede- deeling maar naar men verneemt over weegt Harding ernstig den Senaat een schrijven te zenden waarin inlichtingen worden verstrekt betreffende de onder handelingen en waarin hij het betreurt dat het Congres pogingen tot interventie doet, welke zijn pogingen zou kunnen hinderen. Naaf verluidt heeft Harding door bemiddeling van hot departemen van Staat verscheidene mogendheden gepolst over de wensch el ijlcheid van het houden van een economische conferentie; maar of die conferentie in Amerika zal worden gehouden en of de Ver. Staten eraan zullen deelnemen is nog niet be kend. DE IERSCHE REBELLEN IN DE VER. STATEN. Toen Lindsy Crawford Woensdagavon- poogde het werk van Daniel Mac Gra- deth, den aftredenden consul-generaal van den Ierschen Vrijstaat in New-York over te nemen kwamen zeven man het kantoor binnen zich aandienend als ver tegenwoordigers van de Valera's Iersche Republiek. Mevr. Mac Swiney en andere vrijwilligers versterkten de Valera-isten die twee van de drie kamers bezetten. Crawford bezette de derde kamer en hield de deur open teneinde een oog te houden op de activiteit der Valera-isten. Er was geen twist of handgemeen, maar te mid dernacht was de toestand nog onveran derd. DE RAADSELACHTIGE KERKBRAN DEN IN CANADA. Er heeft zich een nieuwe verdachte brand voorgedaan te Devaivre, in de buurt van Ottowa, waar de kerk van St. Thomas de Alfred werd verwoest. EEN LUGEUBRE BRAND. In de ruïne van een eenzame boerderij te Ballygarrett Clenovans in het graaf schap Waterford zijn de verkoolde lij ken gevonden van een weduwe en haar zeven kinderen van één tot tien jaar. De boerderij brandde te middernacht af. Oorzaak onbekend. Volgens berichten uit Italiaansche bron zou Mussolini den duur van den diensttijd op achttien maanden brengen. De Echo de Paris verneemt, dat het Spaansche kabinet zich langdurig met het Marokkaansche vraagstuk heeft be zig gehouden en dat er in de door de vorige kabinetten gevolgde Marokkaan sche politiek een volkomen wijziging gebracht zal worden. De benoeming van een burgerlijken gouverneur is een eerste stap in de richting van vreedzaam door dringen, met medewerking van de in landers. Het kabinet heeft verklaard steeds in volle overeenstemming met de Fransche regeering te willen handelen. Employé's van de Baltimore en Ohio spoorwegmaatschappij, die niet hadden meegedaan aan de spoorweg staking van dezen winter hebben gra tificaties ontvangen van, in totaal, 580,000 dollar. De verkiezingen in Australië zijn tenslotte nog slechter voor de regeering uitgevallen dan aanvankelijk werd ge meend. Niet minder dan vijf ministers, of de helft van het Kabinet, heeft de nederlaag geleden. Thans wordt alge meen uiting gegeven aan de opvatting dat Hughes, de president, die den de finitieven uitslag afwachtte alvorens zijn houding7 te bepalen, dient af te treden en den weg vrij te laten voor een regeering, samengesteld uit tegenstanders van de Arbeiderspartij. Volgens berichten uit Mainz aan de „Petit Parisien" zouden, naar een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt, in een Kerstnacht uit de Keulsche kathedraal voor 80 millioen mark aan kunstvoor werpen zijn gestolen. In 1922 hebben de scheepswerven aan de Clyde schepen met een inhoud van 390.000 reg. tons te water gelaten en scheepsmachines met 357.000 paar denkracht gebouwd tegen 514.000 reg. tons en 478.000 paardenkracht in 1921. De scheepsbouwers zijn van meening, dat er thans een ommekeer is ingetreden en dat betere tijden voor de deur staan. Volgens officieele< statistieken zal het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud in Zweden in het laatste kwartaal van dit jaar een daling toonen van 190 tot 185, waarmee deze kosten nog 85 pet. boven die van Juli 1914 zullen zijn. BIMNENLANDSCH NIEUWS. CENTRAAL BUREAU K. S. A. Hoofdraad St. Vincentius-Vereeni- ging. Recbt op wachtgeld? Invoerrecht vleesch. Nederland In den vreemde. Kerstgaven voor Rusland. Werklooze kantoorbedienden. Brandaris. De Hooge Vrachttarieven voor vee. Gedenkboek 18981923. Arnold Gillssen en Co. Drukkerij de Spaarnestad Haarlem FEUILLETON Zij nam een rijtuig en liet zich naar de Sint Honoréstraat brengen. Zeer gaarne zou zij ook Duchemin en Etienne ver wittigd hebben, doch niet wetende waar deze zich bevonden, kon zijn aan dit ver langen geen gevolg geven. Ovide" was van "het Rendez-vous der Bakkers naar de Jacobstraat gegaan, waar hij een briefje had achtergelaten voor den heer Thiercelet, die hem aanbe velingsbrieven voor Buenos Ayres be loofd had. Hij.noodigde hem tegen den volgenden dag op een gemeenschappelijk ontbijt in een der fijnste restauraties van Parijs. Alles was voor zijn vertrek geregeld. Vrijdags zou hij met Thiercelet ont bijten, en daarna naar Courbevoie gaan om Paul Harmant's vijf honderd duizend francs in ontvangst te nemen en dan ge zamenlijk met hem te dineeren. Zaterdags zou hij zijne laatste inkoopen doen, zijne koffers naar het H vrestation laten brengen en dan 's-Maandags den exprestrein nemen naar genoemde stad, waar hij aan boord zou gaan yan een transatlantische stoomboot. Zijne papieren, goed in orde, droeg hij in eene portefeuille. Ovide had er niet aan gedacht hoe hij den avond na het diner zou doorbrengen. „Ik zal naar een of ander theater gaan of naar een café-chantant," sprak hij tot zichzelven. Nadat hij zijn brief bij Thiercelet besteld had, dwaalde hij rond in de nabijheid van de. Jacobstraat, het oogenblik afwach tend, dat het tijd zou zijn om naar het Rendez-vous der Bakkers te gaan. Gedurende dien tijd kleedde Jeanne Fortier zich met bijzondere zorg. De arme vrouw weende van vreugde, terwijl zij aan Lucie de blijken van liefde en achting mededeelde, waarmede zij overladen werd. „Wie zou u niet beminnen^' ant woordde het meisje. „Die niet van u houdt, moet waarlijk geen hart hebben." En zij hielp Jeanne Fortier hare moeder zich gereedmaken. Het middaguur naderde en er was nog al wat tijd noodig om van de Bourbon kade naar de Seinestraat te gaan. De brooddraagster omhelsde de goede de goede Lucie. „Uitstekende vrouwdacht het meisje, terwijl zij de trappen afdaalde. „Ik bemin haar, alsof zij mijne moeder was." Dan keerde zij naar haar kamertje terug, dat er thans droeviger uitzag dan anders. Na Duchemin verlaten te hebben, had Etienne Castel, zooals wij weten, zich naar Paul Harmant laten brengen. Deze was juist teruggeke'erd, na met Lucien Labroue ontbeten te hebben. Hij was alleen in zijn kabinet. Lucign begaf zich naar zijne bezighe den, toen hij onverwacht Etienne ont waarde, die naar Paul Harmant's bureau ging. Onmiddellijk herkende hij den schil der en naderde hem. Glimlachend verhaastte Etienne den stap. De beide kennissen drukten elkander de hand. „Gij hier, beste vriend riep Lucien uit. „Zooals gij ziet." „Wat voert u hierheen 7' „Eene fantasie. Ik zou graag de ateliers eens bezoeken. Het is voor een tableau dat ik moet vervaardigen. Is de heer Harmant daar „Wij hebben juist samen gedejeuneerd. Wil ik u naar zijn kabinet geleiden „Dat zal mij genoegen doen. „Ik heb zooeven juffrouw Mary ge zien," zeide de schilder. „Het arme kind heeft nog slechts enkele weken te leven." „O, mijnheer," antwoordde Lucien met eene beweging van ontmoediging. „Ik ben niet langer in staat de rol te spelen, die gij mij met een onbegrijpe lijk doel hebt opgelegd." „Dat doel, ik herhaal het u, is niets "an ders dan uw geluk. Heb vertrouwen in mij. Gij zult niet lang meer te wachten hebben." „Maar ik onderga een waren martel dood bij het spelen der komedie, die mij haast eene heiligschennis toeschijnt." „Hoe meer gij lijdt, des te grooter zal uw geluk zijn Wij hebben hier te doen met cfe vaste wet der contrasten. A pro pos, gij dineert vandaag met Paul Har mant en mij. Ik noodig u uit." „Aangenomen Volgaarne,!" Op dit oogenblik hadden zij Harmant's kabinet bereikt. Lucien klopte. „Binnen 1" riep Harmant met vaste stem. De jongeman opende de deur. ;,Een onverwacht bezoek, mijnheer," zeide hij. De millionair ontwaarde Etiene Castel. Zoo, zooriep hij uit. Van harte welkom. Wat voert u naar' Courbevoie, waarde heer Castel De schilder herhaalde het doel van zijn bezoek en voegde er bij „Ik heb me dat nu eenmaal in het hoofd gezet en ben daarom hedenmorgen naar de Murrillostraat gegaan." „Hebt u mijn dochter gezien vroeg Paul Harmant. „Ja, en juffrouw Mary heeft me ver zekerd, dat u den heelen dag in de fabriek zoudt blijven. Het is afgesproken dat wij samen dineeren, niet waar „Ik had voor dezen avond een con ferentie, maar ontvang juist een tele gram, dat deze niet doorgaat. Ik neem dus uw voorstel volgaarne aan." Terwijl de heeren de fabriek bezichtig den, kwam een bode binnen, een telegram in de hand. „Dat zal ons telegram zijn," dacht de schilder. Jacques Garaud ging naar het venster en maakte het telegram open. Onder het lezen betrok zijn gelaat. „Wat heeft dat te beduiden vroeg de industrieel zich af, het telegram toe vouwend en het in zijn zak stekend. „Hedenmorgen telegrafeert hij af en nu krijg ik weer een telegram voor een samen komst. Wat is er gebeurd „U trekt een ernstig gezicht," zeide de schilder. Toch geen onaangename berichten Eigenlijk wel. Een onvoorziene aan gelegenheid noodzaakt mij de uitnoodi- ging, straks aangenomen, te weigeren. Ik "moet om negen uur bij een mijner cliënten zijn." „Dat kan, mijnheer Harmant, zonder dat iets aan onze plannen wordt gewij - zigd," antwoordde de schilder. „Wij zul len precies zes uur dineeren en om half negen kunt u ons verlaten, om u naar uw cliënt te begeven. „Aangenomen. Maar om half negen zal ik de vrijheid nemen te verdwijnen." Na de bezichtiging van de fabriek ging de schilder heen, in gezelschap van Paul Harmant en Lucien Labroue. Om kwart voor zes waren zij in een restau rant op het Havre plein. Raoul Duchemin had de heeren in het oog gehouden en ging hetzelfde restaurant "binnen. F Onder voorzitlerschap van Prof. L. van Aken vergaderdeWoensdag jj. het Centraal Bestuur der K. S. A. in café „de Kroon", Spui, den Haag. Vertegenwoordigd waren: de St. Josephs- gezellenvereen. door Rector W. van Adri- chem; de Joumalistenvereeniging door Pater B. Kruitwagen O. F. M.; de Federatie van R.K. Werkliedenvereenigingen door J. Smit; Sobriëtas door J. G. Potharst; de Ned. Boe renbond door G. J. H. Peeters; de Kath. Jonge Werkgeversvereeniging door M. Meys- sen; de A. R. K. A. door J. L. P. Heytveldt; de R.K. Handelsreizigersvereeniging door J. Hoornberg; de Algemecne R.K. Werkgevers- vereen. door W. Franssen; het R.K. Vakbu reau door J. van Rijzewijk; de Centrale Raad van R.K. Volksuniversiteiten door Mr. H. Scholtens; het Dioc. Comité der K. S. A. in het bisdom Haarlem door B. J. Grobbën; het diocesaan Comité der K. S. A. in het bis dom den Bosch door J. B. J. H. Derks en het Diocesaan Comité der K. S. A. in het bisdom Breda door W. L. A. van de Ven. Bericht van verhindering werd ontvangen van de heeren W. Boon als vertegenwoordi ger der Federatie van R.K. Middenstands- vereenigingen; Dr. J. G. C. Vriens, als ver tegenwoordiger der Indische Missievereen. en van den Zeeereerw. heer J. Bcmelmans als vertegenwoordiger van „Voor Eer en Deugd"* Na het goedkeuren der notulen deelde de voorzitter mede, dat door het Centraal Bu reau een sprekerslijst wordt aangelegd, waarop reeds 62 personen zijn ingeschre ven. Men is bezig deze lijst nog belangrijk te vergrooten. De „lectuurbemid-deling" heeft een zeer goed begin. Als gevolg var den eersten op roep zijn reeds een 1000-tal boeken ontvan gen, welke over 15 dankbare instellingen werden verdeeld. De schriftelijke cursussen in Sociologie en Economie krijgen steeds meer en meer be langstelling en de gunslige resultaten zijn reeds duidelijk merkbaar. Daar gebteeken is, dat zeer vele personen, die aan een dezer cursussen zouden willen deelnemen, niet in staat zijn het cursusgeld ad f 25 ineens te voldoen en dat voor an deren de tijd waar binnen de cursussen ge geven werden te kort is besloot men: le. den eerst-vo'genden cursus, waarvoor men zich tot 15 Januari a.s. als deelnemer bij het Centraal Bureau der K. S. A. te Lei den kan aanmelden, te doen beginnen op 15 Februari a.s. en te doen eindigen 1 Juni 1924; 2e. gelegenheid te geven het cursusgeld te doen betalen in vier maandeiijksche termij nen, waarvan de eerste termijn vervalt vóór den aanvang van den cursus, of vóór of op Februari a.s. en zoo vervolgens telkens na 4 maanden. Verwacht werd, dat de deelname aan deze cursussen, die altijd zeer groot geweest is, nog zal toenemen. Er is gepoogd vereenvoudiging te brengen in bet cursuswezen. Er werd een conferen tie gehouden waartoe vertegenwoordigers van cursusgevende organisaties waren uit- genoodigd. Het resultaat van deze conferen tie is geweest, dat onder algemeene instem ming een circulaire werd opgesteld, waarin de PI. Comité's der K. S. A. werden verzocht zoo spoedig mogelijk een vergadering uit te schrijven, ter bespreking van het onder werp: „samenwerking nopens en eventueel centralisatie van cursussen en ontwikkelings avonden." Bij deze bespreking, zoo luidde m.g. cir culaire, dient op den voorgrond te worden gesteld: „De noodzakelijkheid, dat in en door het Plaatselijk Comité een volledig overzicht worde verkregen van alle cursussen en ont- wikkellngsavonden, welke de onderscheiden sociale organisaties ter plaatse geven of voornemens zijn te geven. Eerst wanneer hieromtrent zekerheid ver kregen is, dient dan in het PI. Com. dewen- scheliikheid en de mogelijkheid besproken te worden om door samenvoeging en com bineeren meer eenheid te brengen in hetgeen ten bate der volksontwikkeling ter plaatse geschiedt." Mocht deze poging n! niet het volle bi oogde resultaat opleveren, zoo zal zij toch de aandacht der organisaties vestigen op de wenschelijkheid zooveel mogelijk centralisa tie bij het cursusgeven te bevorderen. Do R. K. Vrouwenbond in 't bisdom Haarlem is tot het Diocesaan Comité der K. S. A. toegetreden. De Voorzitter betreurde, dat door de fe deratie van R. K. Vrouwenbonden en met haar door de andere diocesane bonden nog steeds niet het besluit genomen is, tot de K. S. A. toe te treden. Op een vraag van een der leden, waarom de voorzitter belangrijke mededeelingen aan een der redacteuren van „De Tijd" heeft gedaan, zonder deze eerst ter kennis te brengen van de leden van het Centraal Be stuur, antwoordt de voorzitter, dat het Dag. Bestuur geen vergadering van het Centraal Bestuur heeft kunnen uitschrijven, omdat het geheimhouding was opgelegd omtrent r:e middelen, welke zouden worden aangewend om den financieelen toestand van het Cen traal Bureau te verbeteren. Inmiddels was de toestand voor de ge heele K. S. A. en voor het Centraal Bureau in 't bijzonder zoo précair, dat hij meende het verzoek van een eter Tijd-redacteuren te moeten inwilligen en door middel van een interview de Katholieken van Neder land in te lichten, opdat men tijdig zoude weten dat de K. S. A. door een geweldige catastrophe werd bedreigd. De Algemeen Adviseur is bovendien van meening, dat de voorzitter steeds de vrij heid heeft, z'n persoonlijke meening te uiten over toestanden en feiten, die rondom de K. S. A. bestaan en zich rond de K. S. A. af spelen en aan de K. S. A. groote schade dreigen toe te brengen. Geheel anders zou het zijn, indien deze mededeelingen zaken betroffen, die de in wendige aangelegenheden en de inwendige organisatie der K. S. A. raakten. De verga dering gaf te kennen zich met deze opvat tingen te kunnen vereenigen. Be reorganisatie der PI. Comité's in het Aartsbisdom en in het bisdom Roermond kan nog niet met kracht worden doorge voerd, omdat de Diocesane Comité's nog geen beslissing genomen hebben omtrent de wijze van aansluiting der vakorganisaties bij de PI. Comité's der K. S. A. In beide bis dommen verloor het Diocesaan Comité z'n pas-benoemden voorzitter en werd het ne men van eenige noodzakelijke besluiten hier door tenzeersle bemoeilijkt. De noodige maatregelen zullen echter spoedig genomen worden opdat de PI. Co mité's in beide Bisdommen zich binnen den kortst mogelijken tijd in beide bisdommen kunnen reorganiseeren. Het verslag der werkzaamheden geduren de het jaar 1921 door het Centraal Bureau verricht vond iflgemeeno instemming en werd zonder -eenige aanmerking goedge keurd. Aan het Dag. Bestuur werd opdracht ge geven de plannen tot het organiseeren van een Congres, ter bespreking van het Bevol kingsvraagstuk, nader uit te werken. Er zal naar gestreefd worden aan dit Congres een zuiver-weten schappelijk karak ter te geven en voor dit Congres te vragen de medewerking en belangstelling van onze Vlaamsche Zuider-buren. Op bet eind van het volgend jaar zal een reis naar Rome worden georganiseerd.^ Om trent den juisfen tijd, waarop de reis zal worden ondernomen, de kosten en den duur dezer reis zullen nog nadere bijzonderheden worden meegedeeld. De begrooting aan inkomsten en uitga ven voor het Centraal Bureau over het jaar 1923 werd nadat hieromtrent eenige op merkingen zijn gemaakt en beantwoord door de vergadering voorlOoptg onveran derd goedgekeurd. Na een geanimeerde rondvraag werd deze vergadering door den voorzitter met den Chr. groet gesloten. Tot lid van dén Hoofdraad van de St. Vincentius-vereenigimg is benoemd dr. A. J. JoTTit-sma, voorzitter van den Bijzonderen Raad van de St. Vincentius-vereeniging te Zwoile. De installatie zal plaats hebben op 11 Januari te Den Haag. De afdeeling Valkenswaard, van de R.-K. Kiesvereeniging, heeft, naar het „Emd-h. Dagbl." meldt, een motie aangenomen, waarin zij, naar aanleiding van het feit, dat de heer Wintermans, lid der Tweede Kamer die pas 9 maanden burgemeester van Zeelst was toen deze gemeente met Veldhoven vereenigd wend thans op wachtgeld gesteld is, welke wachtgeldregeling zich over 10 jaren uit strekt, het moreele recht op dit wachtgeld be twist en den heer Wintermans verzocht, er alsnog afstand van te doen. De commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch heeft in hare vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscou rant vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesoh, versch of gekoeld, 100 K.G. 100; Paarden- en andier vieesch, versch of ge koeld, 100 K.G. 85. Gedurende de maand Januari 1923 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 pCt. van de biervoor vermeide waarden. Op den Nederlandschen dag te Bern, welke wordt georganiseerd door de Zwitsersohe commissie van „Nederland in den Vreemde", en welke zal plaats hebben op 2627 Januari a.s., zal als spreker optreden mr. J. C. A. Everwijn, directeur der Nederlandsche Han- del-Maatschappij, oud-gezant te Washington en voordien chef van de afdeelsng Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. De K. S. A. schrijft ons: In dezen Kersttijd gaan onze gedachten ook uit n-aar het barre Rusland, waar de hongorsnood als een iweede Herodes bezig is al de kinderen tot slachtoffer te maken. De heer J. P. Mulder schreef nog dezer dagen uit het HoUandischa rayon, dat daar vrijwel alle kleine kinderen door gebrek zijn omge komen. Met hernieuwden ijver zal Nederland de Pauselijke hulpexpeditie steunen. Deze onder houdt thans in de Krim 35.000 kinderen, -te Rostoff 1500 vluchtelingen, in Moskou een groot aantal weezen en verlaten kinderen. Zij werkt voorts te Petersburg, Krasnodar, het Dongebied, enz. enz. De Zon- en feestdagen eigenen zich bijzon der voor den verkoop der Pauselijke geïllus treerde brochure en van de brochure „De ellende in Rusland". De prijs dezer boekjes bedraagt 25 ct per exemplaar. Men orgar.i- seere in zijn woonplaats den verkoop en vrage aan het Centraal Bureau te Leiden een aiui- lal brochures in commissie. De Minister van Arbeid heeft aan den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedien den bericht, dat ten aanzien van ontslag van administratief Rijkspersoneel er thans voor herplaatsing samenwerking bestaat tusschcn den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling en bet zjg. Centraal punt voor bemiddeling voor Rijkspersoneel bij het departement van Financiën. De be langen der handels- en kantoorbedienden uit het vrije bedrijf worden daarbij niet uit liet oog verloren. De Minister deelt verder mede, dait een on derzoek loopende is, betreffende de buiten- landsche werkkrachten, waarbij bijzondere aandacht wordt verleend aan het werken van buüenlandsche handels- en kantoorbedien den, voornamelijk Duitsche. Deze aan gelegenheid wordt spoedig behandeld in de centrale commisie van bijstand voor de ar beidsbemiddeling. De Minister geeft den Bond in ernstige overweging deze aangelegenheid aanhangig *e maken in de vakcommissies voor de arbeid s- bemiddellhg voor handels- en kantoorbedien den, verbonden aan de gemeentelijke arbeids beurzen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra venhage, teneinde met de directie een weg li zoeken om deze buitenlanders voor zoovee mogelijk te vervangen door Nederlanders. Van de werf der Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij te Amsterdam werd Don derdagmiddag met gunstig gevolg te water gelaten de motorreddingboot „Brandaris" in aanbouw voor de Noord- en Zuid-Holiand- sche Redding Maatschappij. Het vaartuig wordt uitgerust met twe» Kromhout-motoren van 45 P. K. elk. De „Brandaris" is een geschenk van de Stichting Hulp na Onderzoek aan de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Mij. In aansluiting op het reeds in Juli gepubli ceerde, vernemen wij thans, dat de inmiddels in de vaart gebrachte speciale veebooten, waarvoor de Nederlandsche Bond van Vee handelaren zich veel moeite heeft gegeven zoo goed hebben voldaan, dat het bestuur van dezen Bond op zijne op 21 dezer te Zwol le gehouden vergadering, met algemeene slemmen besloten heeft de elf provinciale af- deelingen op te dragen, zich met de in hunne provinciën bestaande vrachtreederijen in ver binding te stellen, ten einde het georgani seerde veevervoer te water op grooter schaal in praciijk te brengen. Bedoeld bestuur is tot dit besluit gekomen, doordat de nog steeds door de Nederland sche Spoorwegen geëischte vrachtprijzen vooi vee een niet te overkomen bezwaar voor den handel vormen. Het ligt in de bedoeling zoo veel mogelijk vaste diensten van en naar de belangrijkste weekmarkten tot stand te bren gen. De heer W. C. de Bas, redacteur van het „Gedenkboek 1898—1923" meldt aan het „U. D.": Op het einde der vorige week verscheen ia de dagbladen een bericht, vermeldende dat getracht zal worden door verkoop van briefkaarten de vorming van een steunfonds, strekkende tot het uitgeven van een volks editie van het Gedenkboek, te bevorderen. De redactie van het Gedenkboek stelt ei prijs op te verklaren, dat dit persbericht bui ten medeweten van redactie-commissie en re dactie is geredigeerd en wederrechtelijk on der enveloppen, door de redactie gewaar merkt, aan de verschillende bladen werd toe gezonden. De redactie wenscht in geen enkei opzicht de verantwoordelijkheid voor den in houd der circulaire, onderteekend door den heer M. Lakeman, te Voorschoten, te aan vaarden. Naar aanleiding van het bericht, omtrent de weigering tot het verleenen van de finitieve surseance aan de firma Arnold Gilissen en Co. maakt men ons opmerk zaam dat dit bericht aanleiding kan ge ven tot het wekken van een verkeerdoi indruk. Het automatisch gevolg van de weigering tot het verleenen van definitieve surseance is, dat de firma Arnold Gilissen en Co. hare beialingen heeft hervat in dien zin dat het reeds gepubliceerden reorganisatie plan uitgevoerd kan worden. HET REGEESrNGSJTJBrLEUM VAN D7 KONINGIN. De Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven vai. Kempen, Begeer en Vos, hebben ter ge legenheid van het regeeringsjubileum raa H. M. de Koningin, een herinneringsme- daille vervaardigd, ontworpen door JC. Wieneoke. De voorzijde vertoont een sterk geïdealiseerd naar link gewend profiel por* tret van H. M. de Koningin. Het randschrift luidt: ,',Wilhelmina, Ko- oingin der Nederlanden." De keerzijde vertoont den Oranjeboom vóór de Oranjezon. In de zen staan boogs gewijze de jaartallen 18981923. In den bovenrand „Oranje boven," in den onderrand de datum 6 September. De me daille wordt geslagen met een middellijn van 60 m.M. DE ROOMSCHE BOERIN 162

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5