LAATSTE NIEUWS. %n Eerste Karoer. ftSHX EN SCHOOL KORTE BERICHTE». j Praaqlo©ze telefooni. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. GNOE EN ARBEID, STOOMVAARTLIJNEN. KUNST EN KENNIS. „Gijsbreght" en „Kloris". Bernhard Hoppe t. G. M. Kam t. Uit Boek en Blad. GEMENGD NIEUWS. Morphinesmokkelaar. Een rechter bekeurd. De gearresteerde hotel-directie. Diefslal. Prov. Bond van Rundveeïokvereeni- gingen in Noord-Holland. Groote voorraad Stapelgroente. Uit het havenbedrijf. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. DE VEREENIGDE STATEN EN EUROPA. NEDERLANDSCHE STOOMVAART- LIJNEN AlbJreo (R.Z.A. lijn) thuisreis p. 27/12 Fern. Noronha. Aldabi (R.Z.A. lijn) 27/12 v. R'dam te Hamburg. Amor (W.I.M.) 28/12 v. A'dam n. San Juan de Portonco. Andijk (Br. Indië lijn) uitreis 26/12 te Kurrachee. Aludra (H.O.A. lijn) uitreis 26/12 v. Alexandrië n. Port Soudan. Arakan (Java-Pacific) Java-San Fran cisco 22/12 v. Shimonseki. Akinous (Oceaan) Japan-R'dam 22/12 te Penang. Bondowoso (Java-Pacific) 22/12 v. Hongkong n. Batavia. Bovenkerk (Br. Indië lijn) 27/12 v. Ma dras te Rangoon. Beukelsdijk (H.A.L.) Narvik-R'dam 27/ 12 te Cuxhaven binnen wegens storm. Castor (K.N.S.M.) 27/12 v. A'dam te Passages. Flandria (H. Lloyd) uitreis p. 27/13 Fern Noronha. Garoet (H. Austr. lijn) p. 27/12 Vlissingen n. Hamburg. Gaasterdijk (H.A.L.) New York-R'dam p. 27/12 Scilly. Gaasterdijk (H.A.L.) wordt hedenavond 5.30 v. New York te Hoek van Holland verwacht. Heemskerk (H.O.Afr. lijn) 25/12 v. De- lagoabaai n. Port Natal. Helder (W.I.M.) 26/12 v. Callao n. Hita- ch.o. Hebe (K.N.S.M.) 27/12 v. Vigo n. Lissa< bon. Juno (K.N.S.M.) 27/12 v. Candia te Pa tras. Jan van Nassau (W.I.M.) 22/12 v. Mol- lendo n. Arica. Jacatra (R. Lloyd) 23/12 v. Batavia te Soerabaya. Jan Pieter'sz. Coen (Nederl) uitreis 24/13 te Sabang. Karlmata (Nederl.) 27/12 v. A'dam t( Batavia. Kinderdijk (H.A.L.) R'dam-Pacific p. 24/12 Land's End. Loch Katrine (H.A.L.) 24/12 v. Rotter dam te San Francisco. Maasdam (H.A.L.) New Orleans-R'dam 29/12 n.m. 4 uur te Vigo verwacht. Malang (R. Lloyd) thuisreis 27/12 v. Port Said. Nero (K.N.S.M.) 24/12 v. A'dam tl Gothenburg. Nijkerk (Br. 'ind. lijn) thuisreis 26/12 te Vizagopatam. Prins Fredr. Hendrik (W.I.M.) 28/12 v. W.-Indië te Amsterdam. Philoctetes (Oceaan) Japan-R'dam 23/12 van Port Said. Pyrrhus (Oceaan) Japan-A'dam p. 26/12 Perim. Palinia (Paket) Amsterdam-Batavia 27J 12 v. Suez. Pluto (K.N.S.M.) 27/12 v. Lagos te Lis sabon. Rhea (K.N.S.M.) 27/12 v. Tanger te Gibraltar. Rindjani (R. Lloyd) thuisreis p. 27/12 Kaap del Armi. Ridderkerk (Br. Indië lijn) 26/12 v. Rob terdam te Hamburg. Rietfontein (H.Z.Afr. lijn) thuisreis p 27/12 Kaap Verde. Springfontein (H.Z.Afr. lijn) uitreis p. 27/12 Finisterre. Saparoea (H.O.A. lijn) 28/12 v. Amster dam te Rotterdam. Schiedijk (H.O.A. lijn) uitreis p. 24/12 Perim. Stuyvesant (W.I.M.) Amsterdam-Barba dos 23/12 v. St. Michaels. Tambora (R. Lloyd) uitreis 27/12 v.m. 9 uur van Marseille. Tellus (K.N.SJV1.) 27/12 v. Palermo te Tarragona. Triton (K.N.S.M.) 27/12 v. Varna te Con- stantza Venus (k!n.S.M.) 27/12 v. Lissabon. Constantinopel. MARKTNIEGWS. Terwijl de jongeman hen daar gade sloeg, zullen wij nu gaan zien, wat er in Rendez-vous der Bakkers plaats vond. XII. Het was kwart voor twaalf in den voormiddag. Alle onderteekenaars van den feestmaaltijd, welke aan de brooddraagster werd aangeboden, wa ren precies op tijd aanwezig. Sinds tien minuten had Amanda, die van madame Augustine verlof had gekregen, zich te verwijderen, bezit genomen van het kabinet, waar Marianne zich gereed maakte, om te bedienen. „Gij zult doen, wat ge mij beloofd hebt, niet waar vroeg de modiste aan de dienstmaagd. „IK zal het doen, madame, en zonder aarzelen. Vrees niets 1" Dan keerde Marianne terug in de zaal van den feestmaaltijd. Ondanks de pratende en druk doende menigte voelde Ovide Soliveau zich zeer ongerust. Hij zag niet de personen, op wie hij rekende, namelijk de agenten van den veiligheidsdienst. Marianne passeerde hem dichtbij. Ovide boog zich naar haar over en zeide met zachte stem i „Gij hebt niets vergeten van hetgeen we overeengekomen zijn?" „Neen, neen, wees genistMijn karaf is gereed. Ik zal er mij na de koffie van bedienen." Op dit oogepblik trad een onderofficier van het gevolg der equipages de zaal binnen, vergezeld van een echten boer van een zestig jaar. Soliveau be schouwde hen met onderzoekenden blik en de wolk, welke zijn Voorhoofd bedekte, verdween. „Ziedaar de agenten," mompelde hij. „Alles gaat goed." De schelm bedroog zich niet De twee nieuw binnengekomenen warenjinderdaad de twee mannen, uitgezonden* door den chef van den veiligheidsdienst. Weldra trad een brooddfaagster haas tig binnen. Kinderenriep zij uit, „moeder Lise komt „Opgelet danzeide Ovide. „De oudste van de bakkerij, hier tegenwoor dig, zal het bouquet geven." Een man van omstreeks zestig jaren, ging een reusachtig bouquet, opgesteld op een tafel, halen en nam "plaats in de rijen der gasten. De stilte hield allen als in betoovering. Jeanne Fortier verscheen. „Leve Lise Perrin 1" riep men aan alle kanten en de man met het bouquet ging voor de brooddraagster staan. „Moeder Lise.." zeide hij met bewogen stem, „neem dit bouquet aan, dat uw goede vrienden u tot hun blijdschap kunnen aanbieden als een teeken van hunne vreugde." Een nieuwe algemeene kreet„Leve Lise Perrin 1" vulde de geheele zaal. De brooddraagster veegde haar oogen af. Men verdrong zich, om haar te om helzen. De brooddraagster, overstelpt door een zeer begrijpelijke ontroering, wist niet, wat zij hoorde. „Het diner is opgediend. Aan tafel Zeide de meesteres van het Rendez-vous der Bakkers op bevelenden toon. Ovide geleidde met een der aanwezige bakkers Jeanne Fortier naar de eere plaats. De feestmaaltijd begon. Ovide Soliveau bevond zich dicht bij Jeanne, op dezelfde rij, en door zijn uitgelaten heid vroolijkte* hij de gasten op. De twee agenten van den veiligheids dienst profiteerden van het festijn op bijzondere wijze. Het ontbijt, dat men hun opdiende, scheen hun bijzonder voedzaam. Amanda, angstig en ongeduldig, wach- te koortsachtig de ontknooping van dit stuk af, dat, begonnen als blijspel, naar alle waarschijnlijkheid moest eindigen in een drama. Zij aileen vond den tijd lang. Het was half vier, toen men de koffie op tafel zette. De dienstbode Marianne, door zenuwachtige trilbewegingen be vangen, wachtte het teeken af, dat Ovide haar geven moest. Zij richtte zich naar het kleine tafeltje, waarop de flesschen likeur stonden gerangschikt en in haar zak tastende, Jiaalde zij er een karaf nit, welke zij aan "het hoofd der andere plaat ste. Ovide, die haar sedert eenige oogen- blikken met het oog volgde, sloeg haar gade. Hij stond op. „AhaPierre zal ons eenige liedjes gaan voorzingen,riep een der mannen. „Ik zal zeker zingen, kameraden, om dat men mij de eer aandoet, mij uit te noodigen," gaf Ovide ten bescheid, een komisch saluut makende „ik zal zingen zooveel men wil en wat men wil, maar tevoren vraag ik het woord." „Men zal het je eenparig geven antwoordde de ander. „Alvorens in het Rendez-vous der Bakkers te komen, kende ik moeder Lise niet, kameraden, maar door u heb ik haar leeren beminnen en achten. Het is een brave en moedige vrouw. Ik ben gelukkig, haar een klein geschenk aan te bieden en ik zal er trotscli op zijn, als zij het wil aannemen." Ovide verliet zijn plaats en richtte zich naar Jeanne Fortier, die opstond en zich tot hem keerde. „Madame Perrin," zeide de ellendige, haar een klein juweelenkistje overhan digende, doe mij het groot genoegen, dit aan te nemen en veroorloof mij de groote eer, u te omhelzen." Jeanne stak hem haar beide wangen toe, waarop de medeplichtige van Paul Hartnant twee Judaskussen drukte. Men juichte met geestdriftdan opende Jeanne Fortier het sierlijke marokijnen doosje en slaakte een kreet van bewon dering. Het kistje ging van gast tot gast en zijn inhoud werd bewonderd, zooals het betaamde. „Pierre, mijn jongen, ik feliciteer je Gij weet met de dames om te gaan," zeide de meesteres van de inrichting. Wat een inooi cadeau, het is prachtig! Maar dat moet besproeid worden „Alles is voorzien, "antwoordde Ovide, „ik bied een rondje echte chartreuse aan". Marianne, dit wederwoord hoorend, was toegesneld met twee karafjes likeur, smaragdkleurig. „Gij bet eerst, moeder Lise," zeide zfl. Jeanne reikte haar glas toe. De jong® dienstmaagd vulde het tot aan den rand dan hernam zij, zich tot Soliveau wenr dend „Nu u, mijnheer". Met de handigheid van een goochela*^ had Marianne de flesschen verwisseld en, toen Ovide zijn glas aanbood, schonk zij hem de chartreuse, welke hij vermengd had met een dosis Canadeesche likeur. „Op uw gezondheid, moeder Lise," riep de schelm uit. Wij zullen klinken". „Van ganscher harte". De twee klonken met de glazen, dan ledigden Sofiveau en de brooddraagster ze in een enkele teug. Amanda, de slapen met druppels zweet bevochtigd, de oogen op Ovide gevestigd, had geen enkele, beweging der drie personen, zooeven ge- noemci verloren. Toen zij Soliveau zijn glas zag ledigen, had zij in haar oogap pels den rooden schijn van den blik eener tijgerin. „Nu ben ie verloren, bandiet," mom pelde zij. NEDERLAND EN BELGIS E-n telegram uit Brussel van 27 Dec. ffiefdl: Bij de bespreking van de Nederlandsch- Bclgische betrekkingen in den Belgischen Sciaat, heeft de minister van builenlandsche taken Jaspar gezegd: „De Senaat zal kennis hebben genomen van de verklaring van mi- nister Van Kamebeek in antwoord op een eraag in de Nederlandsche Tweede Kamer belreffende de betrekkingen tusschen Neder land en België. Mijn Nederlandsche collega !iec!t geantwoord, dat hij met mij een onder houd had gehad zoowel te Lüzem als te Genua en dat in den loop dezer besprekingen voor de kwestie van de Wielingen verschil lende oplossingen aan de hand waren ge daan, daaronder die van een scheidsgerecht. Het is jnist, dat die besprekingen zijn ge- te uden tusschen Van Kamebeek en mij, met het doel om oplossingen te zoeken voor ver- scbillende kwesties tusschen de beide landen. In den loop dezer besprekingen, waarbij groote hartelijkheid heerschte, zijn verschil lende formules overwogen, die nu verder be studeerd worden. Een besluit is nog niet ge nomen. Eén resultaat is echter bereikt: de verhouding tnsschen Nederland en België is verbeterd en dit zal latere besprekingen ten goede komen.'. Zitting van Donderdag 28 Dêc. Suppletoirs lndhcke Bet/rooting. De heer VAN EMBDEN V. B. critieeert d - houding van den minister van kolo- n, die 325 millioen heeft uitgegeven zon- ri - goedkeuring der Staten-Genera&l. Spr. z -gt, dat dit dua op onwettige wijze ge schied is.. De h err IDENBURG A. R. merkt, op, d t de Commissie van Rapporteurs de op- i rkingen van den heer Van Embden niet voorbereid hreft in het Voorloopig Verslag, zoodat de Minister zich ook niet kon voor bereiden. De MINISTER de heer DE GRAAF sluit z' h hij deze opmerking aan. Hij wijst er s -der op, dat de beer Van Embden de In- cl-che Comptabiliteitswet niet kent. Volgen3 «i i bepalingen dier wet toch kon de Minis ter niet vroeger komen met de Supple- t :re Begrooting. Het ontwerp is aangeno men met 28 tegen 5 stemmdn. Zonder hoofdelijke stemming zijn aange nomen 'n aantal kleine Ontwerpen, waaron der de wijziging der maatregelen ter voor- .nirig van het bouwen van scholen, zon der noodzakelijkheid en het ontwerp tot we ring van besmettelijke pluimveeziekten. DE KWESTIE DR. TACK. De raad der gemeente Enschede heeft Woensdagavond de benoeming van dr. P. Teek ingetrokken en benoemd tot tijde lijk leer res a n le Lyceum ad nr j. E. Fortuin, candidate iu de Ned. Létteren te Leiden. K. S. A-EXAMENS. Utrecht: Voor het diploma „Sociale Eco nomie" slaagden: G. Miljoen, Groningen, F. Verhieven, Boxtel, J. H. Bt van Hul- een, Leeuwarden, F. C. Spaans, Waalwijk; L. H. Seh:epmaker, Utrecht; H. J. Hof- sto op Bruinink, Hasselo (O.) Voor „Sociologie": L. W. Boelans, Kloos terburen (Gr.), Mej. A. M. Vleugel, Laren en Mej. M. A. Nieuwendijk, Loenersloot Amsterdam: Voor „Soc. Economie" slaag de i: P. P. van Berkum en 0. Brinkman, Helder. Voor „Sociologie": C. Opdam en Mej. Cbr. A. L. Buiteman te" Heilo en P. Sym te Zwaag. Afgewezen 1. Leiden: Voor „Soc. Economie" slaagden: Vt'. Steinmetz, Amsterdam; J. van der Wev- cleu te Leiden, W. L. Kruyk, Hotrselersdijk en Is. Silvius, den Haag. Voor „Sociologie": P. J. Kaanen, Maas tricht, J. H. J. Gregoire, Maastricht, Is. Si'vius, den Haag, B. Waterlandar, Velsen; C'. Hoece Jr., Wognum en D. Dijkstra, Rumpen (L.) Maandag 1, Woensdag 3, en Donderdag 4 Januari, aanvang 7 uur, geeft Het Neder- landseh Tooneel in den Stadsschouwburg te Amsterdam Vondel'» Gijsbrecht van Aem- -tel gevolgd door De Bruiloft van Kloris sn Roosje, met den nieuwjaarswensch van II. Specnhoff. Te Amsterdam is in den ouderdom van 81 ja ir overleden tic schilder Bernard Hoppe. Hoppe, die langen tijd in Den Haag heeft .c: v. oond en lid van verdienste was van den I' 'lagschen Kunstkring, was te Kleef gebo ren. Hij was leerling van de Academie te Dusseldorf. Zijn werken, riviergezichten en landschappen, werden ook in Amerika zeer gewaardeerd. In Februari 1911 heeft het be duur van den Haagschen Kunstkring hem gehuldigd ter gelegenheid van zijn 70en ver jaardag. De overledene woonde toen reeds ■n Amsterdam. Te Nijmegen is heden in den ouderdom van 86 jaren overleden de heer G. M. Kam, r! ie in den avond van zijn leven vermaard- r:i id heeft verworven door het aanleggen van een verzameling Romeinsche oudheden, nicest alle in Nijmegen en omgeving opge graven. Eenige jaren geleden schonk hij deze Hangrijke collectie aan het Rijk, benevens <!e geiden voor de stichting van een muse um. Het nieuwe Rijksmuseum G. M. Kam werd gelijk men weet 17 Mei 1922 door minister De Visser geopend. De stichter werd bij die gelegenheid benoemd tot com mandeur in de Oranje Nassau-orde. Prijscourant Firma Turkenburg. De fa. Turken bur* zendt ons haar uitste kend uitgevoerde prijscourant voor 1923, be vattende Landbouw-, Tuin- en Bloemzaden en planten. Een kleurendruk naar een Lu- mière-opname siert den omslag. Donderdagnacht liecft de politie op don Linker Veerdam een Duiischer aangehou den, die een koffertje met 25 fleschjes morphine bij zich had, welke hij aan de bemanning van een in de Lekhaven liggend stoomschip voor zes gulden per stuk wilde gaan verkoop en. Bij onderzoek in zijn woning aan den Sum a tra weg wer den nog 16 fleschjes in beslap genomen. („MSb."> Woensdagmorgen is rnr. de K., rechter in de arrondissementsrechtbank, te 's Hage. op de Laan van Meerdervoorl aangereden door een brandweerauto. Doordat de chauffeur van de auto eti de bestuurder van een tram van lijn 3, welke juist aankwam, onmiddellijk rem den, werd een persoonlijk ongeluk voor komen. Alleen werd de fiets van mr. de K. eenigszins beschadigd. Tegen mr. de K. werd proces-verbaal opgemaakt we gens verkeerd uitwijken. In verband met de arrestatie van den neer en mevrouw Halier, belast met de exploitatie van het hotel „Des Indes", in Den Haag, verneemt de „Tel." nog, dat de valschhcid in geschrifte bestond in het vervalsclien van de boeken ten eigen voordeele. De laatste jaren zijn duizenden op die wijze aan het hotel- bedrijf onttrokken, ten nadeele van het Rijk en de gemeente. Accountants doen op het oogenblik onderzoek in de boe ken, hoe g-oot het bedrag is, dat het echtpaar lieeft opgelicht. Het zal ver moedelijk ettelijke tienduizenden guldens bedragen. Aangezien niet algemeen be kend is, hoe het mogelijk kan zijn, dat de exploitatie van dit hotel het rijk en de gemeente heeft kunnen benadeelen, wordt het volgende door het blad mede gedeeld: „in de dagen, dal de N.O.T. nog (mar scepter zwaaide en gebouwen na getou wen in de residentie door haar voor kan toren in beslag werden genotoen, viel het oog der N.O.T.-directie op het hotel „Des Indes", aan het Lange Voorhout. Op kapitaal hadden deze heeren niet te kijken en dus boden zij een enorme som voor dit getouw, waarvoor de ex ploitanten Halier en Rey het gaarne kwijt wilden. Jhr. van Karnebeek was toen nog burgemeester van Den Haag en deze zag onmiddellijk het gevaar voor de resi dentie in liet verdwijnen van dit meest gerenommeerde hotel in ons land, dat ook in het buitenland zeer bekend is. Vorsten en diplomaten houden er her haaldelijk verblijf en de luxe, welk© men er den gasten kon aanbieden, was de oorzaak, dat ook de Koningin meermalen haai- hooge gasten hier onderbracht, in plaats van in het niet bepaald moderne koninklijk paleis aan het Noordeinde. Het was de heer Van Karnebeek, die wist te bewerkstelligen, dat de N.O.T. van het hotel afzag. Het rijk en de gemeente namen nu het hotelbedrijf plus het getouw voor een exorbitant hoogen prijs over, waar door de eigenaars in eens rijk werden. De heer en mevrouw Ilalletr, benevens de heer Rey bleven belast met de ex ploitatie van het hotel, dat nu geheel in eigendom aan het rijk en de gemeente was overgegaan. De voormalige exploi tanten hadden zelf niet meer het minste belang bij de exploitatie, behalve dan dat zij een hoog salaris als directeurcni opstreken. In het eerste jaar dezer ge combineerde rijks- en gemeente-exploi tatie schijnt er inderdaad nog geld le rijn overgehouden op het bedrijf. Doch weidra wprd er met verliezen gewerkt, die van jaar tot jaar grooter wenden. Het rijk en de gemeente pasten goedig bij, wat op de exploitatie te kort kwam enhet echtpaar Halier knoeide lus tig verder in de boeken. Rijk en gemeen te waren er goed voor. Ten slotte is men de zaak toch gaan wantrouwen en Zaterdag greep de justitie plotseling in." MOORDAANSLAG. Op de Voorstraat te Middelbands had Donderdagmorgen een moordaanslag plaats. Een rondreizend ketellapper ontmoette daar zijn vrouw met wie hij vermoedelijk van te voren een woordenwisseling had gehad. On verwachts viel hij zijn vrouw van achter aan, en bracht haar met een scheermes een niet diepe doch vrij lange snede toe. De vrouw is daarop hevig bloedend binnenge dragen bij een aldaar wonend geneesheer. De snede is niet levensgevaarlijk. De dader, die daarop vluchtte en achter volgd werd door burgers en politie, werd gearresteerd. SALVERSAANVERGIFTIGING. Uitgebreide emohTceïhmdel in vervahchte medicamenten. In het Nederlandich-Duitsche grensgebied vertoonen zich, volgons de Tel., bij vele personen na inspuiting met salvers aan ern stige ziekteverschijnselen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat deze geweten moeten worden aan het inspuiten met vervalschte ralversaaa, hetg:en» zelfs een plctselingen dood tengevolge kan hebben, 't Is thans gebleken dat groote hoeveelheden van dit vervalschte product in den handel zijn en vooral naar Holland en Argentinië gesmok keld worden. Dit z.g. ealversaan is niet anders dan onzuivere natron; de verpakking is zoo goed als gelijk aan die van de echte ealversaan, terwijl zij bovendien nog van een fabrikaatcontröle-nummer voorzien is. In verband met deze salversaanvergifti- ging wordt van politiezijde medegedeeld, dat de smokkelhandel in vervalschte asperino, cocaïne, codeïne, pyramidom enz. op het oogenblik een groeten omvang heeft aan genomen. ONVEILIGHEID AAN DE DUITSCHE GRENS. B. en W. van Losser hebben, met het oog op de toenemende onveiligheid, de nacht wacht met twee personen versterkt. In den Gelderscben Achterhoek en in Twente hoort men gedurig van aanrandingen, diefstal, in braak, aMes het werk van Duitschers, die zonder pas over de grens komen, om hier hun slag te slaan. DE BRAND TE GRONINGEN. Van de 50 werkkrachten der afgebrande fabriek „Hoefijzer" te Groningen, is nog aan niemand ontslag aangezegd, omdat de di rectie hoopt dat de v6ór 1 April loopende orders, ten bedrage van 40.000 In de fa brieken, welke de genootschap goedgezind zijn, kunnen worden gemaakt. De schade aan gebouwen, machines en goederen be draagt naar schatting 200.000. De drie ge kwetste brandweermannen zijn thans buiten gevaar. ONGELUK IN EEN FABRIEK. Uit Tilburg wordt giemeld: Donderdagmorgen zijn drie knechts van' den aannemer S, bij het verrichten van her stellingen aan den stoomketel der ververij van de firma Van den Berg te Krabben dam door ontsnappenden stoom gewond. Twee van hen zijn in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Te Hengelo Is ten nadeele van den café houder C. een biljet van f 200 verduisterd. De kellner K. is gisteren gearresteerd. Hij was in het bezit van nrim 50, welk be drag hij bekende verduisterd te hebben. Den diefstal van het bankbiljet ontkent hij. „cl De bovengenoemde bond heeft te Hoorn de 38ste al gun een e vergadering gohondeu in „de Witte Engel", onder leiding van don heer P. Stapel Cz., te Hoogcarspel. De voorzitter, die met 1 Januari aftreedt, herinnerde aan de resultaten welke de Bond tijdens zijn lidmaatschap had bereikt. Hij woes daarbij op den. vooruitgang der pro ductiviteit van het melkvee en op de groote eenheid in de fokkerij. Daar de grondslagen goed bleken te zijn, spoorde hij de aanwe zigen aan zich steeds mot kracht voor het werk van den Bomd te blijven geven. De heer P. Jz. Erfks, te Hoorn, werd her benoemd als lid van de aankoopcommissiei. Als afgevaardigde voor 1923 voor het N. R. S. werd benoemd de heer J. Blaauboer, te Barsingerhorn. Als afgevaardigde voor het K. N. L. O. werd gekozen de heer E. Koster, te Berkhout In plaats van den aftredenden voorzitter werd gekozen de heer K. Kuiper. De heer K. de Vink, districtsveearts, te Alkmaar, hield een inleiding over de be strijding der T. B. 0. onder het vee. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om de etierenkeuringeo beter in te richten. Heft ontwerp hierover uitgebracht door een oom missie die het vraagstuk had bestudeerd, werd aangenomen. De begrooting voor 1923 werd aange nomen. I Na afloop der vergadering kwam het N. R. S. bijeen, naar aanleiding van een te Utrecht genomen besluit om in het vervolg het Friesche Rundveestamboek niet meer te erkennen. De voorzitter zette uiteen welke argumenten tot dit besluit hadden geleid. De geheele vergadering kon zich tenslotte met het besluit van het N. .R S. 'vereenigen. Volgens de uitkomsten der inventarisatie door de vier veilingsbesturen in Langendijk gehouden, zijn nog 6000 wagons van 10,000 K.G. stapelgroente aanwezig. Deze voorraad is grooter dan voorheen op dezen tijd. De Nederl. Federatie van Transportar beiders heeft aan de besturen van den Cen- tralen Bond van Transporlarbeiders, den Christelijken Bond van Trnnsportarbeidcs, en den R.K. Bond van Transporlarbeiders voorgesteld zoo spoedig mogelijk een bijeen komst van de besturen te beleggen ter be spreking van hetgeen gedaan moet en kan worden, om zoo snel mogelijk een krach tige actie, die op eenheid steunt, in het havenbedrijf in het leven te roepen. LONDEN, 28 December. De geallieerde afgevaardigden te Lausanne hebben stappen ondernomen om een eind aan de zaak te maken. Er is een „samenvattingscommissie" benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers der geallieerden, welke met de juridische deskundigen de vredesvoorwaarden zal ont werpen. Het verdrag zal binnen enkele da gen aan de Turkscke afgevaardigden wor den aangeboden, dio slechts ja of neen zullen hebben te zeggen. De bijeenkomst van de commissie voor da capitulaties van daag was gekenmerkt door enkele aan dui delijkheid niets te wenscben overlatende toe spraken van Curzon en de andere geallieer de afgevaardigden tot Ismet pasja. Child, de Amerikaansche „waarnemer" steunde da geallieerden met een krachtige rodevoering. De behandeling begon met het indienen door sir Horace Rumbold, den Engelscben lioogen commissaris te Konstantinopel, van het rapport van de subcommissie, dat aan toonde, dat de moeilijkheid tusschen de ge allieerden en de Turken was gelogen in het stelsel van de rechtspraak, dat de Turken weigeren te veranderen of te vervangen. De sub-commissie kon dientengevolge haar werkzaamheden niet voortzetten. Rumbold zeide, dat de geallieerden gedaan hadden wat zij konden om de souvereine rechten van Turkije te eerbiedigen, zoowel als de gerechtvaardigde gevoeligheden van zijn re geering en volk. Garroni, c(a Italiaansche afgevaardigde, verklaarde als voorzitter van de commissie, dat men een nieuwen weg moest inslaan ter vervanging van de capi tulaties en om don vreemdelingen de vrije uitoefening van hun bedrijven te verzeke ren en de onmisbare waarborgen voor het rechterlijk beheer te handhaven. Ismet pas ja handhaafde in een lange redevoering de onverzettelijkheid, welke zijn collega's in de sub-commissie aan den dag hadden gelegd. Hij zeide, dat hij geen reden zag voor eenigerlei wijziging in de Turksche rech terlijke administratie, welke hij volhield met die van elke andere ter wereld te kunnen wedijveren. Hij verklaarde, dat Turkije der goallieerden voorstellen niet kon aanvaar den, welke, naar zijn zeggen, onrecht,vaar- tig waren en een aanslag, inhielden op de Turksche souvereiniteit. Barrère, de Fran- scke afgevaardigde, zeide, dat hij het Turk sche antwoord op het zeer gematigde en tegemoetkomende ontwerp van de geallieer den niet kon aanvaarden. Onrzon betreurde Ismet's houding ten zeerste. Ismet ,zoo zei hij, had de onhandelbaarste redevoering ge houden, die tot dusver op de conferentie gehoond was. Hij voor zich had aan het eind van die redevoering den indruk ge kregen, dat Turkije niet tot overeenstem ming wenschta te komen. Herhaaldelijk had Ismet in particuliere gesprekken verklaard, dat hij hier tot een stelsel van vrede wensch- te te komen. Hoe zou dit echter kunnen na zoo'n rede? Our zon deed nogmaals ©en beroep op Turkije om zijn houding te wij zigen. Hij zeide, dat hei geen doel had voor Ismet te trachten, de wereld te overtuigen, dat de Turksche rechters boven alle be denking verheven waren. Iedereen wist, dat het mechanisme van de Turksche rechtspraak haperde. Ourzon verklaarde, dat hij niet al leen pleitte teft gunste van den buiten- landschen handel, maar ook voor den aan staanden bloei van Turkije. Zoolang Tur kije geen wezenlijk rechtsstelsel bezat, zou het een land blijvejn, dat in de Aziatische wildernis verloren ging. Vandaar dat hij hoopte, dat het rijn houding nog eens nader zou overwegen. Curzon besloot met te zeg gen, dat hij als Ismet vanochtend rijn laat ste woord gesproken had, geen nut er in zag voort te gaan. V HajaS, de Japaneesche afgevaardigde, hoopte, dat Turkije op rijn onhandelbare houding zou terugkomen. Nadat Child, de Amerikaansche waarne mer, zich bij de geallieerde afgevaardigden bad aangesloten met een strengen raad aan de Turken, zei Ismet, dat hij tijd zou wen- echen om na te deuken. De vergadering werd deswege verdaagd. LAUSANNE, 28 December. In rijn ante woord op het rapport van Rumbold in de commissie voor de capitulaties heeft Ismet pasja de redenen uiteengezet, waarom de Turksche afvaardiging da voorstellen van de geallieerden in strijd met de Turksche soevereiniteit acht. Hij verklaarde bovendien dat de vreemdelingen in Turkije zich moe ten onderwerpen aan de regelen, die ook in andere landen aanvaard zijn of zullen worden, overeenkomstig de algemeene be ginselen van het volkenrecht. Hij voegde er aan toe, dat de stelsels, die voor hot overgangstijdperk vastgesteld rijn, nog schan delijker zijn dan het stelsel van de capitu laties en dat men Turkije geen stelsel mocht voorstellen, dat noch in de van oudsher be staande, noch in de nieuwgevormde staten, noch in Griekenland bestaat. Nadat de verschillende vertegenwoordigers der geallieerden en Child gesprotten hadklen, behield Ismet zich zijn antwoord voor, totdat hij tijd gehad zou hebben him verklaringen te overwegen. Hij verzocht de volgende bijeen komst zoo spoedig mogelijk te bepalen. Garroni, de voorzitter der commissie, som de daarna het gesprokene nog eens in het kort op en sprak de hoop uit, dat men een overeenkomst zou weten te vinden op den grondslag van de voorstellen der geallieerden. De datum van de volgende zitting zal later worden vastgesteld. DE ENGELSCHE SCHEPEN NAAR TURKIJE LONDEN, 28 December. Enkele van de schepen van de Engelsche Middeliandsche Zeeviool, die met Kerstverlof uit Konstan tinopel naar Malta waren gekomen, zijn van middag op ontvangst van plotselinge bevelen naar hel Naburige Oosten teruggekeerd. Het zijn de opperdreadnought Marlborough, twee liehte kruisers en oen flotielje torpedobootja- gens. Admiraal sir Osmond de Broek bevindll zich aan bootrd van de Marlborough. Andere schepen liggen gereed om dadelijk zee te kie zen. MALTA, 28 December. De Engelsche vloot heeft zee gekozen naar Konstantino pel. DE BESPREKINGEN TE PARIJS. LONDEN, 28 December. De avondbladen melden, dat Bonar Law naar Parijs een reeks voorstellen van practischen aard zal meene men, ter indiening bij de financieele confe rentie van de geallieerde premiers te Parijs. Het is nog niet bekend of Mussolini en Theunis aanwezig zullen zijn, aangezien bei den de voorwaarde hebben gesteld, dat er vooraf iets als definitieve voorstellen moeten zijn omschreven. De voorstellen van Bonar Law worden morgen in het Britsche kabinet besproken. Naar verluidt bedreigt hel plan, hoewel het een vermindering behelst van het totale be drag van de Duilsche schulden, straffen, in geval van in gebreke blijven van Duitsch- isnd. Als het Kabinet de voorstellen over neemt zullen zij worden overgelegd aan de andere geallieerde deskundigen te Parijs Men hoopt, dat zij tot gevolg zullen hebben, dat de geallieerden het eens worden over het doorzetten van hun eischen bij Duitsch- land. Men moet wel begrijpen, dat de te Parijs te nemen besluiten niet definitief zijn, maar een grondslag zullen vormen voor de breede- re financieele conferentie te Brussel, waar op Duitsche vertegenwoordigers aanwezig zullen zijn. WASHINGTON, 28 December. Harding heeft een brief geschreven aan Senator Lodge, waarin hij den Senaat verzoekt, Borah's amendement niet aan te nemen, omdat zulks ihem zou belemmeren in de onderhandelingen, welke reed» zijn ingeleid over een interna tionale oecoraoniische conferentie. De brief zogt, dat hoewel de Senaat volko men gerechtigd zou zijn te adviseeren inzake internationale onderhandelingen, stappen van den Senaat op grond van Borah's voorstel, verkeerde indrukken zouden kunnen vestigen bij de Europeesche mogendheden. De regeering is bezig te trachten van nut te zijn bij den toestand in Europa, welke sinds vele maanden aan de meest nauwlettende en diepgaande overweging is onderworpen. De president zegt dat de schadevergoeding de oorzaak is van de Enropeesohe moeilijk heden en dat de Verecnigde Staten rich niet het recht kunnen toemeten aan het eene land te zeggen wat het als vergoeding zal moeten betalen, noch aan het ander, wat het zal heb ben te aanvaarden. HENDERSON. NEWCASTLE, 28 December. Henderson is aanvaard ris lahonr-candidaat voor Oost- Newcastle. Hij heeft verklaard, dat hij de werkloosheid vooraan op zijn programma zou plaatsen. Hij deed een beroep op eemsgeztud- hedd onder de leden der labourpartij. IERLAND. LONDEN, 28 December. D« hevige crisis bij de Iersche spoorwegen duurt voort, maar vandaag heeft de regeering ©en onderhoud g|el«ad zoowel met de spoorweg-directeuren als met de leider* van het spoorwegpersoneel. Na afloop van het onderhond met laatstge noemden, dat «enigszins abrupt eindigde, deel den ambtenaren van de bonden aan de direc teuren mede, dat 90 procent van hun leden de geamendeerde voorwaarden verwierp. De maatschappijen doen geen ander aanbod meer. Naar verluidt heeft de regeering de kwestie besproken, en zal zij een tijdelijken bijslag ge ven, iin afwachting van het bekend maken van hawr spoorwegpolitiek. Drie personen zijn gewond in ©en hinder laag, waarin de nationale troepen te Dublin vanmiddag zijn gevallen. EEN FASCISTISCH VRIJWILLIGERS KORPS. ROME, 28 Dec. De' ministerraad besloot tot het instellen ©ener militie van fascisti sche vrijwilliger» en de demobilisatie van alle andere niet-fasdstische militaire forma ties. Dit besluit heeft speciaal betrekking op de legionairen van d'Annunrio. De konink lijke garde zal met het corps carabinieri worden samengesmolten. DE ITALIAANSCHE. VERTEGENWOOR DIGERS TER PAR1JSCHE CONFERENTIE ROME, 28 Dec. De ministerraad heeft markies Dell» Torretin. ambassadeur le Londen, en baron Avezzano, ambassadeur te Parijs, anngewezen om Italië op de confe rentie te vertegenwoordigen, daar Mussolini's onafgebroken aanwezigheid te Rome met het oog op de binnenlandscbe politieke kwesl ties noodzakelijk ls. AMSTERDAM, 28 Dec. Vee. Ter Vee markt waxen aangevoerd 140 vette kalveren, le kw. 2—2.10, 2e id. 1.80, 3e id. 1.60 per K.G. 1 nuoht. kalf. 94 vette varkens, door den geringen aanvoer geen handel AMSTERDAM, 28 Dec. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 33.20, id. Blauwe 2.602.80, id. Eigen heimers 2—2.10, id. Blauwe Eigenheimer! 1.902, Noord Hollandsche Blauwe 1.7(1 1.80, id. ld. Bonte 2, Zeeuwsche Eigen heimer poters 2, Anna Pauwlowna Zand- aardappelen 33.20, Hillegommer Zand- aardappelen 33.60, Drentsche Eigenhei mers 1.601.70 per H.L. VEENENDAAL, 27 Dec. (Weekmarkt). Eieren 911 per 100. Aanvoer 25.000 sinks. Handel traag. Biggen 2032 per stuk. Aanvoer 140 stuks. GOUDA, 28 December. Kaas. Aangevoerd 91 partijen. Handel matig, le kwal. 62 64; 2e kwal. 5861, zwaardere 66, Rijks f 6065. Handel matig. Boter. Weinig aanvoer. Handel vlug. Wei- boter 1.151.25. Handel vlug. Veemarkt, red. aanvoer. Handel red. 200 450. Vette varkens, weinig aanvoer. Han- dtl vlug, 50—52 ct. per half K.G. Magere varkens, red. aanvoer. Handel flauw, 5055 ct. per half K.G. Magere biggen, red. aan voer, handel matig, 1028 per stuk. Vette schapen, red. aanvoer, handel rod., 30 37. Nuchtere kalveren, red. aanvoer, handel goed, 1220. Eieren, red. aanvoer, han del matig, per 100 suks f 10.5012. 1£ (W©x<R rervoIgct)<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6