zjlimaa stmmrnm, BINNENLAND imm m vloot. kerkberjcmun. LEVENSDURF BE KLOVE Oms vreelijk M®sk]e. Liturgische Wegwijzer. Slechts één dienstpaard. Kunstzaal Smit. Tentoonstelling van dierstudies door Mary C. Bruigom. De nieuwe parochie te Aerdenhoat- Bentveid. het Spaanschè beleg om Haarlem 1572—1573. DE KUNST IN NOOD. De schrijver van de rubriek „Onder dti menschen" in de N. Rott. Crt. plaatste in een der jongste nummers van dat blad een feuilleton met droevige bizonder- heden over den nood der kunstenaars in dezen tijd van malaise en ontwrich ting. Wie zich van dien nood een voorstel ling wil maken, leze slechts de volgende aanhaling uit dit feuilleton Wanneer ik hier over artisten schrijf, dan bedoel ik natuurlijk niet d e zwermen klaploopers op de kunst die lanterfanters met een schetsboek op zak, en al die verwaten knutselaars en tobbers en knoeiers, die, al of niet te goeder trouw, den duren tijd ver broddelen aan leeüjke of middelmatige of zelfs wel eens aardige dingen. Als deze crisis er daar een honderd of wat van wegneep uit de kunstenaars wereld, en tot 't inzicht bracht, dat zij, beter dan met doek en verf, met inkt en schmink, notenbalken en mu- ziek-instrumenten, klei en etsnaalden, de menschheid konden dienen door bijvoorbeeld onze erbarmelijke straat wegen te gaan helpen verbeteren, dan zou dat zoowaar nog een geluk bij een ongeluk worden. Maar neen, waar 't hier om gaat, dat zijn de waarachtige talenten. Dat zijn de jongeren, de rijken bloei belovende jongere kunstenaars, die, nog in de teedere lente van hun groei, dreigen te verzwakken en verloren te gaan; dat zijn d.e grooten, de allerbesten en voormaamsten, maar wier bescheiden heid, wier verdroomde wez.en er nooit op gerjeht. is geweest om reclame en dus hooge prijzen te maken, en die nu moedeloos hun prachtig talent zien verslappen, zeer mogelijk voor altijd omdat de dwaze menschheid in haar snakken en hunkeren naar voorspoe diger en gelukkiger tijden zich roeke loos afgewend heeft van de bronnen der schoonheid. Ja, óók onder de Allergrootsten, en ik kan mij nauwelijks weerhouden u enkele namen te noemen, die als klokken zullen klinken in de kunstge schiedenis van onzen tijd, dat ge er bij schreien zoudt, dat de vlammen u langs 't gezicht zouden slaan van schaamte, wanneer ik u bevestigde: ja, óók hij, ook hij Van hem, van dien kranigen schilder, die zijn pen- seelen als doopt in zonlicht en sappig Hollandsche groeikracht, hoorde ik dezer dagen immers nog, dat hij in zijn radeloosheid op een avond een bekende opgezocht had, en hem ge vraagd „geef me een gulden voor deze aquarel, want ik heb honger!" 't Is een van onze vermaarde oudere meesters, die zóó aan 'n maal eten moest komen. En ben ik zelf niet in direct bemiddelaar mogen wezen vooi één, wiens werk al meer den groot sten roem heeft bijgebracht aan onze moderne schildersschool, om hem aan kolen te helpen voor de kachel op zijn atelier, waar hij de laatste weken van de kou niet had kunnen werken." Het is pijnlijk, zulke dingen te moeten lezen. Pijnlijk en meer dan dat, ook be schamend, als beeld van een tijd, die aan grove winzucht, aan reclame en allerlei speculatief gedoe zulk een breede plaats inruimde. Er is nu eenigen tijd geleden een Ne- derlandsch kunstverbond opgericht, dat zich ten doel stelt, de beeldende kunsten en de beste kunstenaars door deze ellendige periode heen te helpen. Met de secretaresse van dat Verbond, mevrouw B a k e 1 s in Den Haag, had de redacteur der N. Rott. Ct. een onder houd, en uit hetgeen hij, naar aanleiding daarvan, meedeelt, blijkt, dat het Ver bond kunstwerken wil aankoopen en deze dan schenken aan ons volk, door ze in bruikleen af te staan in musea, in volks universiteiten, openbare leeszalen, stad huizen, ziekenhuizen en vTior de grafische kunst, b.v. ook in stationswachtkamers. Het Verbond teït reeds een aantal afdeelingen en heeft ook verschillende werken kunnen aankoopen en het leven van erkende kunstenaars kunnen ver lichten. „Maar wat wij vooral behoeven," zeide de secretaresse, „dat is de medewerking van zooveel mogelijk menschen, door heel het land, die in deze donkere, ideaal- looze tijden de schoonheid, de kunst, uit haar verarming mee voort willen helpen." Het is inderdaad zeer noodig. Niet ten onrechte sprak minister d e Visser dezer dagen van de groote beteekenis der kunst voor een volk. En een land, waar de kunst kwijnt, en de kunstenaar ontbering moet lijden en niet, of nauwelijks kan 'bestaan, ver toont een geestelijk tekort, dat geheel het volk tón ««deel moet komen. DINSDAG om half 8 gezongen St. Anto- nlusmis. WOENSDAG 's avonds om half 8 ver gadering der Maria-congregatie. DONDERDAG 's avonds van 67 gel. om te biechten. VRIJDAG wordt de H. Communie eerst uitgereikt 's morgens om 6 en 7 uur. Om half 8 gez. H. Mis, waaronder algemeene kindercommunie, 's Avonds van 68 uur gelegenheid om te biechten. Om half 8 Completen en Lof ter eere van Jezus' H. Hart. ZATERDAG de H.H. Missen als op Zon dag. Om 3 uur Vespers met Rozenhoedje, waarna gelegenheid om te biechten tot 9 uur. AERDENH0UT. (Bentveld). ZONDAG 8 uur Vroegmis, half 11 de Hoogmis, 's Avonds 7 uur Lof met predika tie en Te Deum om God te danken voor de weldaden in het afgeloopen jaar ontvangen. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50, franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula:ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25, franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ ,DE SPAARNESTAD" Van 6 uur af gelegenheid om te oiecnten. MAANDAG Nieuwjaarsdag. Feest v. d. Besnijdenis onzes Heeren, te vieren als Zon dag. De H.H. Missen om 8 uur en half 11. DONDERDAG 's avonds van 79 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG le Vrijdag v. d. maand, bijzonder toegewijd aan de vereering van het H. Hart. 's Avonds van 89 uur gele genheid om te biechten. ZATERDAG. Feestdag van Driekoningen of de openbaring des Heeren aan de heide nen. Te vieren als Zondag. Half 3 Lof, waar na biechthooren zoolang er achtereenvolgens biechtelingen zijn en verder van 69 uur. SCHOTEN. St. Liduina. ZONDAG onder 't oct. van Kerstmis. Half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen, half 11 de Hoogmis; 's avonds 7 uur Lof met predikatie en lofzang „Te Deum" tot slui ting van het afgeloopen jaar. In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart voor 8. Catechismus volgens gewoonte. MAANDAG Nieuwjaarsdag, te vieren als Zondag de stille H.H. Missen om half 8 en 9 uur om half 11 de Hoogmfs. 's Middags om half 3 Lof met Rozenhoedje. DONDERDAG 's avonds van 78 uur gelegenheid om te biechten voor den eersten Vrijdag. VRIJDAG Vigilie v. Driekoningen, te vens 1ste Vrijdag der maand 's morgens 7 uur gezongen H. Mis ter eere van Jezus' Goddelijk Hart's avonds half 8 Lof ter eere van Jezus' H. Hart met litanie en akte van toewijding. Na het Lof biechten, zoo lang er biechtelingen zijn. ZATERDAG Hoogfeest v. Driekoningen, te vieren als Zondag de stille H.H. Missen om half 8 en 9 uur om half 11 de Hoogmis, 's Avonds om 7 uur Lof. Na het Lof gel. om te biechten, zoolang er achterenvolgens biechtelingen zijn. ZONDAG a.s. schaalcoliecte voor de schulddelging der kerk. ATTENTIE. Allen van ganscher harte een „Zalig Nieuwjaar". Moge God U en uwe huisgezinnen rijkelijk zijn zegen schenken in het Nieuwe jaar. Dat is de vurige bede tot God voor alle weldoeners van Haarlem van uw zeer dankbaren pastoor C. BROUWERS. Giro 85419. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de adju danten en ordonnans-officieren van de Ko ningin en van den Prins, voortaan slechts tot het houden van één dienstpaard gerech tigd zijn. Voor kort zagen we hier een ten toonstelling van dierstudies door J. P. van den Berg, en onwillekeurig komen we nu tot vergelijken. Een vergelijken in dien zin, dat we beider eigenschappen naast elkaar zetten, het buiten beschou wing latend wie van beiden het zwaarst weegt Van den Berg is de knappe teeke naar ,die raak de dingen neerzet. Bij Ma.rg. Bruigom ontmoeten we minder vir tuositeit, zij ziet ook schilderachtiger en hiermede is haar techniek in over eenstemming. De strakke lijn van V n den Berg ontmoet men niet bij haar evenmin als zijn eenvoud en zijn nei ging tot het decoratieve. In kort .ge zegd; van den Berg is vooral grafisch kunstenaar, terwijl Marg Bruigom in de' eerste plaats schilderes is. Het is serieus werk wat zii ons te zien geeft, niet altoos even gaaf doch eerlijk en zonder pretentie. Vaak is het van een treffende karak teristiek, vooral de aapjes zijn bijzon der geslaagd. We noemen bijv. de aqua rel no. 29 die ook qua techniek te lo ven is. Dit is een werkje vol uitdruk king en juiste tvpeering. Vogels van diverse pluimage dienden de schilderes tot model, zij heeft ze geschilderd, geaquarelleerd, geleekend of in een of andere grafische techniek weer gegeven. Er is veel verdienstelijks aan te wijzen en al zijn er tekortkomingen, het werk dezer jonge schilderes stemt sympathiek. We gelooven dat zij, in dit genre voortgaande, nog veel kan be reiken. Wat meer macht over de tech niek en zij is een heelen stap verder. We zagen in de etalage van dezen kunsthandel een in hout gesneden dier-, figuur door S. Klinkenberg, ge'iteld: „De Wijze Kater". Knap van uitvoering, mooi win lijn en modellé, heeft dit beest ook iets geestigs en spottends. Actueel is het nu Musch weer triumfen viert in Heijermans' „Wij.ze Kater", waardoor de beeldhouwer blijkbaar geïnspireerd werd. M. v. d. W. Het grondgebied dezer nieuwe parochie is genomen van de volgende parochiën: Haar lem (H. Bavo); Heemstede (H. Bavo); Over- veen (O. L. V. Onb. ontv.); Zandvoort (H. Agatha) en Vogelenzang (O. L. V. Hemel vaart.) De grensomschrijving dezer parochie is de navolgende: De grens dezer nieuwe parochie wordt omschreven door een lijn, die begint op de Pijlslaan daar waar de Spoorbaan deze snijdt; van dit punt gaat de lijn over het midden van den Spoorweg jn Zuidelijke richting tot aan den weg der Amsterdam- sche Waterleiding, alwaar zij zich ombuigt in Westelijke richting en midden over dezen weg loopt tof voorbij de Oranjekom; dan zich ombuigend langs de Oranjekom in Zui delijke richting, komt zij in het Sprenkel-ka naal en nu in Westelijke richting gaande door het midden van dit kanaal en het Zwarteveld-kanna! en noordwaarts door het Barnaart-kanaal loopt de lijn tot aan het punt waar dit laatste kanaal samenvalt met liet van der Vliét-kanaal; hier gaat de grens verder in Noordelijke richting en snijdt de Zandvoorter-laan daar, waar het Boogka- naal begint, gaat door het midden van dit kanaal tot daar, waar zii snijdt'de electri- sche tramlijn Haarlem-Zandvoort; alsnu verlaat de grenslijn het Boogkanaal en gant in rech te-noord waar Ische richting, evenwij dig met de kust, door de duinen tot aan den Spoorweg Haarlem-Zandvoort, hier buigt zich de lijn in Oosteliike richting en eaat Oostwaarts, evenwijdig loopend met de Zandvoorter-iaan, midden door de duinen naar den ingan? van 't landgoed „Konings hof" aan den Diiiniusterweg, vervolgens Z.- Oosfwaarts over het midden van dezen laat- sten weg, Noord-Oostwaarts over Zmveg, Noordwaarts over Bnvenwcg tot voorbij het Duinv'iefnad; ten Noorden van dit nad buigt zich de grensiiin Oostwaarts en bliift nu dit pad. en vervolgens den Dirinvüetweg, en verder de Pülsiaan ten Noorden vo'ggn zoodat deze drie lanfsten aan beidp zïi- den zullen behooren aan de nieuwe naroehie tot daar, waar de Spoorweg de Piils'nm snijdt, het punt vanwaar de grenslijn is uit gegaan. li Wat kon Haarlem tegenover zoo'n groote macht stellen? Een kleine bezetting kon slechts zwakke muren verdedigen. Maar ge lukkig was er een wakkere burgerij vol moed en volharding. Niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen grepen de wapenen tot be scherming der stad. Spoedig na Nieuwjaar was er onder aanvoering van de weduwe van Nanning Borst een keurkorps van drie hon derd vrouwen bijeen. De Mei was open en zoolang de vorst de vaart niet belemmerde kwam van de keerzijde telkens aanvoer van levende en doode strijdmacht en provisie. In 't laatst van December was men bezig de Kruispoort met een kloek ravelijn te ver sterken. Met den Prins werd steeds briefwisse ling onderhouden. Hulp zond hij zooveel mo gelijk en zoo zag Haarlem vóór Nieuwjaar drie vendels Walen naar binnen rukken. Ook aan een poging tot ontzet ontbrak het niet. Bij Leiden verzamelde de Prins een aanzienlijke krijgsmacht onder bevel van Lumey. Voor den Spanjaard was de aanslag niet verborgen gebleven. De troepen van Bossu, Romero en Noircarmes verrasten de 15 vendels voetvolk en ruiterij van Nassau bij den Weligen Berg onder Hdllegom. Wel duizend burgers uil verschillende Hollandsdhe steden sneuvelden. Vier der zes kanonnen vielen Spanje in han den, dat slechts zes soldaten verloor in den strijd. Van uitwisseling van krijgsgevangenen vilden de Spanjaarden niet hooren en dus werden ze van weerszijden opgehangen. Nu meende Don Frederik. dat Haarlem liet op zijn best nog een week zou kunnen uithouden en liet één loopgraaf maken. Dan volgde 18 December een hevig bombardement van de Kruispoort en den volgenden dag van de Jans- poort. Wel werden muren en poorten zwaar beschadigd, maar de Haarlemmers gebruikten de lange Decemberaachten om de bressen met wolzakken, steen en hout te stoppen en achter den muur een tweeden wal van de Janspoort naar de Calrijnebrug te maken. Den 21sten werd het bombardement herhaald en daarna de stormaanval gelast. In dichte drommen rukten de Spanjaarden op de bres sen, maar allen stelden zich - daar te weer. De vijand werd begroet met grof ge schut, schroot, gloeiende kolen, brandende pekkransen, kokende olie enz. Tweehonderd Spanjaarden verloren er het leren bij, terwijl slechts een- twaalftal Haarlemmers sneuvel den. Dat moedigde de Haarlemmers aan. Don Frederik wilde het andres probeeren en begon mijnen te graven, d.w.z. zijn mineurs gingen onder den grond door gangen graven naar Haarlems wallen en poorten om dié te onder mijnen. Op Oudejaarsavond werd van uit de Schalkwijkèrpoort een uitval gedaan, waarbij zes Spanjolen het leven Heten en de Haar lemmers nog een twintig musketten verover den. 13 Januari nam Haarlem de schans Rus tenburg nabij de Romoien in, maar moest die later weer afstaan. Tölkens kwam nieuw krijgsvolk Haarlem binnen, alle pogingen tot ontzet met grootor macht zijn evenwel mislukt. Over de pogingen te water zullen we later spreken. We herinneren even aan de poging van Filips de Koning, een hopman, die met 2000 man ook een poging tot ontzet waagde. Ook hij werd door de Spanjaarden verrast en gevangen genomen. Op een kouden winter avond werd zijn hoofd over de fest gesmeten met 't bijschrift, dat dit nu de Koning was, die de stad wilde ontzeilen. De Haarlemmers be gingen nu ook een wreedheid en onthoofden elf Spaanschè krijgsgevangenen; zij deden de hoofden in een ton met opschrift, dat dit de Tiende Penning was en de elfde voor de inte rest was. 'Hat mijnten ging steads door, maar de Haarlemmers maakten tegenmijnen en zoo ge beurde het meermalen dat Haarlemmers en .Spanjaarden eikaar onder den. grond ontmoet ten en men elkaar daar bevocht. Die gangen warén eigenlijk bestemd om kruid te brengen ohdèr de plaats, die men wenschle te do-en springen. Dat zoodoende vaak vriend en vij and otpkwam is te begrijpen. Intusschen was het ravelijn aan de Kruis poort bijna geheel vernield, maar een nieuwe halve maan was achter de poort opgeworpen, waaraan de Burgemeesters hadden meege werkt. Het was kSud winterweer; de Spaanschè schildwachten vroren op hun post dood, an dere liepen weg. Nu wilde Frederik voor de tweede maal storm loopen. Hij zelf zou de Kruispoort aantasten en Billy zou den aanval op de Janspoort leiden. Heimelijk bekropen de Spanjolen de wallen vóór 't aanbreken van den morgen en stonden op dat bolwerk, et. de Haarlemmers het wisten. Nieuwe benden stormden aan en nu moesten de Haarlem mers wijken. Zij verlieten het bolwerk en nu trok de Spanjaard naar hij meende Haarlem binnen. Hoe verbaasd was men, lusschcn de stad en het veroverde bolwerk oen nieuwe halve maan te zien met gewapenden bezet. Eer de Spanjaarden besloten dit aan te vat ten, springt een mijn, doodt er velen van hen, waarop ze terugkeeren. Ook de aanslag op de Janspoort mislukte en dien dag boekte de Spanjaard een verlies van drie honderd man. Don Frederik weird moedeloos; twee stor men needs, twee bombardementen, mijnen, en nog niets gevorderd. Ook de soldaten werden moedeloos eb JU- va's zoon nam sterk in overweging het beleg op te breken. Zijn vader ging op den voorslag niet in en antwoordde, dat als Alva zelf niet de leiding van het beleg op zich kon komen nemen, hij de moeder uit Spanje zou ontbie den. Dat was te veel voor Don Frederik; hij zou het beleg voortzetten en de stad door uit hongering trachten te dwingen. Intusschen was door de vorst het Spaame dicht en toevoer te scheep onmogelijk. Onder een stormaanval naderden 170 sleden met rogge en levensmiddelen met 70 paarden en 300 soldaten. Dat kwam over het Meer en het Spaarne; natuurlijk trachtte Spanje het bin nenkomen te beletten. Alles kwam evenwel veilig binnen de Scihaikwijkerpoort. Die aan voer over het water verdroot Don Frederik. Laten we nu eens zien, hoe Haarlem van 't water profiteerde. Door de vrije vaart over de Meer heeft Haarlem in de eerste maanden geen honger geleden. Wel was reeds 11 De cember het Spaame te Haarlem aan de Noord zijde afgesloten, maar de eerste maanden ont brak het aan niets. Daartoe zegt P. C. Hooft, „diende groofelijx 't mistig weeder en de ge- swintheid der ijssleeden, die voortg-erukt van twee oft drie paarden, met wijt omzwaayén, de schildwachten (der Spanjaarden) te leur- stelden en daar tusschen door slipten." In sprokkelmaand van 1573 viel de dooi in, en. spoedig verschenen daar in de buurt de Mollamdsche vaartuigen. Het bevel daarover werd opgedragen aan Marinps Brand. De heer van Balenburg zou zijn pogingen tot ontzei steunen. Haarlem zelf pakte ook aan, en hielp mee de Meer open te houden. Vier groote en één kleine galei werden afgezonden en van scheepsvolk voorzien. Amsterdam, dat aan de Spaanschè zijde stond trachtte bij Pennings- veer een gat in den weg te graven en daar door vijf schepen en een galei op de Meer te brengen. Dat kon verhinderd worden. De Spaanschè Stadhouder Bossu nam maatrege len, want hij wist hoeveel er aan gelegen was de Meer in zijn macht te krijgen. Liefst moest daar een vloot komen in staat de Haarlem- sche en de Hollandsche scheepsmacht te weer staan. Herhaaldelijk werd er gestreden, maar de Haarlemmers keerden telkens weer. Nu probeerde Spanje het anders. Aan den Over toom-, een klein haJf uur buiten het toenmalige Amsterdam was een dam. Daarin liet Bossu een gat graven, waardoor hij over de nieuwe Meer eenige gewapende smakschepen op de Meer bracht De Haarlemsche en Hollandsche schepen waren ook present en ontmoetten, schreef Cornelis de Koning, die der' vijanden, waarméde zij een en andermaal, en met een zeer goed gevolg, slaags -raakten, zoodat de vijanden genoodzaakt waren de vlucht te ne men en de toevoer eenigen tijd onverhinderd binnen kwam. Aalsmeer b.v. zond turf, an dere dorpen brood en visoh. Kapitein Gun- ther kwam 17 Februari nog met 500 soldalen binnen. Leiden zond nog op 28 Februari 5 schuiten levensmiddelen. Ook kwam er nog een damlooper met tien gotelingen, kruid en lood. Dordrecht bracht 2 stukken geschut, 4 ijzeren slangen en dan werd Haarlem op 25 Februari verrast met 5 schuiten gerst, tarwe, rogge, boonen en erwten. De eerste drie maan den was de eetwaar overvloedig. Het osse- vleesc-h kostte 2 blanken, het koevleesch 10 duiten het pond, een roggebrood van 6 pond twee stuivers enz. Later kregen we, wat wij in den oorlogstijd mee maakten de z.g. zet tingen der prijzen. De eetwaren kregen dus prijzen vastgesteld op order der Burgemees ters om te verhoeden dat men boven matige winst nam. In 't begin was men met de provisie ook niet spaarzaam. De toevoer over de Meer bleef open tot in Maart. To-en liet Bossu bij Zwanenburg een gat graven en verband dus Meer en IJ. Niet minder dan 35 schepen en 5 galeien verschenen nu in de Haarlemmermeer. Die scheepsmacht was voor Haarlem overweldigend, déartegen met vrucht iets te ondernemen leek hopeloos. Nu wierpen de Spanjaarden ook om en bij de Meer schansen op en zoo was de toevoer van levensmiddelen en ammunitie naar Haar lem bijna onmogelijk. Slechts eenige waag halzen konden iets binnen brengen en dan ging het niet met scheepsvrachten, maar met kleine beetjes. Haarlem had de vrije gemeen schap met Holland verloren en nu ging men verkeer zoeken door middel van postduiven. De volgepropte stad kreeg dus weinig invoer meer van buiten. Tc begrijpen is dat er spoe dig behoefte kwam, te meer daar men in 't eerst niet zain-ig had geleefd. Tegen de Spaanschè vloot in de Meer werd nu en dan, maar steeds met nadeel gestreden. Een aanval op de schans Rustenburg, onder nomen door kapitein Balfour, slaagde in den nacht van 19 April. Onder het bereik van het geschut van deze schans en van dat der Am- sierdfimsche pooirt konden de koeien tusschen genoemde en Schnlkwijker poort nog eenige weken veilig grazen. De sleden in Holland wisten heel goed, hoe veel van hel behoud van Haarlem afhing. Daartoe was een vloot in sterkte en aantal gelijk aan de Spaanschè scheepsmacht op de Meer noodzakelijk. Men besloot tot de uitrus ting en zoo leverde Dordrecht 20, Delft 13, Rotterdam 15, Gorinchem 10, Schiedam 6 en de andere steden een kleiner getal schepen uit. Die vloot kwam 7 April in de Haarlemmer meer aan en kwam telkens met de Spaanschè in botsing. Men poogde met die vloot ook de stad te ontzetten of tenminste te provian- dceren. Daartoe was ook onder Overste van Batenburg krijgsvolk ingescheept. Wat de oorzaken waren, daarover valt voor een niet-strateeg moeilijk te oordeelen, maar de vloot werd 28 Mei op de Meer verslagen, eer nog iemand aan de mogelijkheid dacht. De Spanjaarden namen 21 van onze schepen, de overigen zochten hun heil in de vlucht, richting Leiden op de Kagerplassen en naar de Oude-Weteririg, waar Bossu's vloot ze achtervolgde. Sommige schrijvers zeggen, dat de Hollandsche schepen minder sterk be mand en bewapend waren, anderen nieenen, dat Brand wat onvoorzichtig in zijn aanvat was. De schansen, die Haarlem aan den Meer kant had, waren nu spoedig in 's vijands han den cn nu Spanje zoo dicht aan het Spaarne zat en op de Meer de baas was, stond alle toevoer stil. De Geuzenvloot was zoo goed als vernietigd. Toch liet men Haarlem niet aan zijn lot over. De Kermemer vrijbuiters, dat waren de boeren en visscher-s uit Waterland en de Zaanstreek, gaven geen kamp. Om den aanvoer van levensmiddelen, naar het vijan delijke leger le beletten, had Sonoy, 's Prin sen hevctnebber, in het noorderkwartier zich reeds hl Maart op den Diemerdijk tusschen Amsterdam en Muiden verschanst,'maar Am sterdam dwong hem terug te gaan. Op liet IJ deed hij Spanje evenwol voortdurend sc-hade. 't Is ook nu, dat we even herinneren aan dien zelfden Ken nemer Vrijbuiter, die on- d-br Cornells 't Hoen aah den Spaaxnda.nmier- dijk, halverwege Halfweg en Spaamwoude achter een rietbosch met eenige tientallen mannen een Spaanschè ruit era fdee ling af wachtte, overviel en geheel versloeg. Voort durend legden die vrijbuiters een geregeld waterverkeer tusschen Amsterdam en Haar lem groote moeilijkheden in den weg. Vooral in Mei 1573 maakte Somoy het den Spanjaar den op het IJ 7;eer warm. De toevoer uit Amsterdam maar Haarlem werd steeds moeilijker, werd bijna afgesne den. De Spaarndammerdijk toch werd door de Hollandsche schepen op het IJ en in de Meer onder twee vuren genomen. De slag op de Meer in 1573, waarbij Bossu werd gevan gen genomen, was beslissend en daarmee hielden de onophoudelijke gevechten aan en bij het Spaarne op en kon de stad geheel worden ingesloten. We zagen reeds, hoe de Prins menige [toging deed om den vijand den toevoer tot Haarlem af te snijden door zich o.a. van de gemeenschap tusschen Amsterdam en Utrecht meester le maken. Menige aanval van de vloot cn menige uitval van uit de stad op de belegeraars werd ondernomen. Maar nu de Meer in Spansche handen was, was Haar lem's lot beslist. Thans tot eigen middelen be perkt, voegde zich spoedig de hongersnood bij de vele verschrikkingen. Tevergeefs trachtte Haarlem door uit va lien in verbinding te komen met de Hollandsche vloot. Overbekend is het verhaal van het voornemen Haarlem te verlaten en zich door den vijand heen te slaan. Iedereen weet ook, hoe de Spanjaard dol te welen kwam en door groote stroovuren, die veel rook gaven, het aan het ontzettingsleger onmogelijk maakte de vuurseinen van de Groote Houtpoort te zien. De samenwerking ontbrak nu, 't ontzet mislukte en het ontzettingsleger, meest be staande uit gehuwde mannen van de Holland sche steden, werd bij het Manpad totaal ver slagen. Haarlem, door honger gedwongen, gaf zich 12 Juli 1573 over. Weinig bekend is, dat Haarlem door de Marine weer aan de zijde der Staten kwam. Eerst willen we herinneren aan den slag op de Zuiderzee in 1573, waarbij Bossu, de Stad houder werd gevangen genomen. Dat redde veel Haarlemmers, te Amsterdam gevangen gezet, het leven. Van tijd tot tijd deed men sedert emslige pogingen om de stad wederom aan de Staatsche zijde te brengen, waartoe ook een goed getal ingezetenen niet ongenegen was, maar de Spaanschè regeering hier ter stede hield het tegen. Men richtte een nieuwe schutterij op en wilde de geheele burgerij door een nieuwen eed aan Spanje verbinden. Velen der burgers weigerden diien eed. Op het einde van 1576 waren de Staatsche schepen in het Spaame tusschen de stad en Spaarndam genaderd, zood.it Haarlem zich den weg tot toevoer vrijwel zag afgesneden, waardoor spoedig gebrek ontstond, al was dit lange na zoo nijpend niet als in 1573. De Spaanschè regeering te Haarlem zond nu ge machtigden naar den Prins van Oranje om over een verdrag te onderhandelen. 22 Januari 1577 werd te Veere op Walche ren, waar de Prins zich destijds bevond, een overeenkomst getroffen, waarbij de Spaanschè bezetting de stad zou verlaten. Verder zou de Roomsche zoowel als de Protestantsche gods dienst vrij in de stad worden uitgeoefend en voorts zou men zich in alles naar de Gentsche Pacificatie regelen. Het liep evenwel nog lang aan, eer de Spanjaarden de stad verheten. In Juli 1577 kwam de Prins van Oranie hier en veran- HET GELD WAARD. Levie komt op straat zijn vriend Isa»* tegen. „Ahazogt Levie, ,ik weet wat je doen gaat". „Dat kan je niet weten," antwoordt Isaac. „Wedden voor een knaak?" vraagt Levie De weddenschap werd aangegaan en Le vie zegt: „Jij loopt* te zoeken naar een goedkoop huis, je huurt 't, en je stopt 't vol met goéd, dan wil je het hoog ver zekeren, en op een goeien dag brandt da boel af." Isaac denkt 'n- oogenblik na dan gaat hij in z'n zak en geeft een rijksdaalder. „Wist ik 't niet?" lacht Levie verheugd „Neen" zei Isaac, „weten doe je 'tnieit maar het idee is 'n knaak waard". HET BELEEFDE JANTJE. Jantje was altijd zoo onbeleefd. Jantjd z'n ouders probeerden het hem af te lee- ren, maar het hielp zoo weinig. Geef het zout eens an! zei Jantja gister aan tafel. Maak je zin af! antwoordde moeder, geef het zout aan als je Als je d'r bij kan! voltooide Jantje derde, niet lang daarna, de regeering. De on-roomschen mochten er, volgens het verdrag, alleen in één kerk prediken, terwijl de Roomsch Katholieken al de andere* hielden. DECEMBER. 31 ZONDAG. Zondag onder het Octaaf van 's Heeren geboorte. Ev. Lc. 2 3340 Profetie van Simeon. Mis Duin medium 2e gebed H. Syl vester 3e Oct. van KerstmisCredo Praef. v. Kerstmis. IANUARI 1923. 1 MAANDAG, 'sf Heeren besnijdenis en Octaafdag van 's Heeren Geboorte. TE VIEREN ALS ZONDAG. Ev. Lc. 2:21. Mis Puer natus (1 Jan.)Credo Prae fatie en Communicantits v. Kerstmis. 2 DINSDAG. Jezus' H. Naam. Ev. Lc. 2 21. 's Heeren Besnijdenis. Mis In nomine Jesu (vroeger op den 2den Zondag na Driek.) 2e «ebed v. S. Steph. Credo Praef. v. Kerstmis. 3 WOENSDAG. Mis .- In medio (als op 27 Dec.)2e gebed Deus, qui salutis (van de H. Maagd) 3e gebed voor Paus of Kerk raef. d. Apostelen. 4 DONDERDAG. Mis x ore (als op 28 Dec.)2e gebed v. d. H. Maagd 3e voor Paus of Kerk Praef. v. Kerstmis. 5 VRIJDAG. Mi's: Dum medium (als Zondag v. h. Kerstoctaaf, behalve Ev.) 2e gebed v. d. H. Teles horus 3e v. d. H. Maagd (Deus, qui salutis); Praef. v. Kerst mis. 6 ZATERDAG. OPENBAR NG DES HEEREN (of Epiphanie), in den regel ge noemd H.H. Driekoningen, TE VIERTEN ALS ZONDAG. Mis Ecce advenit (5 Jan.)Gloria CredoPraef. en Communicantes v. Epi phanie. ST. BAVO. KathedraaL ZONDAG de H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de Hoog mis. Om half 8 plechtig dank-lof met preek en „Te Deum" tot sluiting van het jaar. MAANDAG feestdag van 's Heeren Be snijdenis, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag.Om half 3 Rozenhoedje bij de Kribbe, 's Avonds geen Lof. Heden generale absolutie voor de leden der 3de Or de. DINSDAO om 8 uur vergadering voor de leden der Derde Orde. DONDERDAG van 6 uur tot half 8 ge legenheid om te biechten. VRIJDAG 1ste Vrijdag der maand. De H. Communie wordt uitgereikt om half 7. 8 uur gez. H. Mis in de H. Sacramentskapel voor de levende leden der vereeniging der Eeuwigd. Aanbidding. Na de H. Mis korte acte van eereboete. Het Allerh. Sacrament blijft, uitgesteld tot 11 uur en 's middags van 34 uur. Kwart over 3 luide aanbid ding. Van 6 uur tot half 8 gelegenheid om te biechten. ZATERDAG feestdag van de H.H. Drie koningen, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag. Van 6 uur tot na het Lof gelegenheid om te biechten. Om half 8 Lof met Rozenhoedje. Heden generale ab solutie voor de leden der Derde Orde. PAROCHIEKERK ST. JOSEPH. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 Hoogmis. Te 1 uur leering. Te 7 uur Lof met preek en Te Deum tot sluiting van het jaar. MAANDAG feest der Besnijdenis O. H., te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Avonds te 7 uur Lof met Ro zenhoedje. DINSDAG 7 uur Congregatie. WOENSDAG 7 uur Congregatie. DONDERDAG half 11 Veni Creator en gezongen huwelijksmis. Half 8 Lof. Van half 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG 1ste Vrijdag, toegewijd aan de vereering van Jezus' Goddelijk Hart. De H.H. Missen te 6, 7, 8 uur en half 10. Te 7 uur gezongen H. Mis en 's avonds te half 8 Lof met akte van eerherstel. Van 68 gelegenheid om te biechten. ZATERDAG feestdag van Driekoningen, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag. Na den middag van 58 gel. om te biechten en te 7 uur Lof met rozenhoedje ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur geen catechismus, 4 uur Lof met rozenhoed je waarna de lofzang „Te Deum", tot dank- ztgging voor het afgeloopen jaar. MAANDAG Nieuwjaarsdag, feest van de Besnijdenis O. H. J. C., te vieren als Zon dag. Onder de H.H. Missen van 9 uur en half 11 predikatie. Generale absolutie voor de leden der Derde Orde. 's Namiddags te 4 uur Lof. DINSDAG te half 8 gez. H. Mis ter eer., v. d. H. Antonius. Het H. Sacrament blijf, ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Ge durende de uitstelling te verdienen volle afftat. 's Avonds te 7 uur Lof en van half 8 tot 9 uur gelegenheid om katholieke lectuur te bekomen. DONDERDAG 's namiddags van 68 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG le der maand, te verdienen volle aflaat. Het H. Sacrament blijft ter aapbidding uitgesteld van af 7 u. tot haif 10. Te half 8 gez. H. Mis ter eere van het H.Hart. 's Avonds te 7 uur Lof met acte van eere boete en gelegenheid om te biechten. ZATERDAG Hoogfeest van Driekoningen te vieren als Zondag de H.H. Missen als op Zondag. Collecte voor de Afrikaansche mis sie, 's avonds te 7 uur Lof en van 5 uur tot half 10 gel. om te biechten. ZONDAG a.s. Eucharistische dagvolle aflaat voor de leden der Eerherstellende Communie. O. L. V. V. d. H. ROZENKRANS. (Spaarne). ZONDAG. De H.H. Missen zijn te 6, 7 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens. -Half 3 jongens-Congregatie. 7 uur Lof met preek en lofzang „Te Deum", tot godsdienstige sluiting van het oude jaar. MAANDAG feest van 's Heeren Besnij denis, eerste dag van het nieuwe jaar te vieie i als Zondag. De H.H. Missen zijn als op Zondag, 's Avonds te 7 uur Lof. WOENSDAG 's avonds te half 8 Lof. DONDERDAG 8 uur gezongen Jaar getijde voor zal. den Hoog Eerw. Pastoor Frankemöller. Half 10 de H. Mis op het kerkhof „S. Barbara". VRI JDAG 1ste Vrijdag der maand. 8 uur H. Mis van Eerherstel's avonds half 8 Lof met Litanie ter eere van het Goddelijk Hart en Akte van Eereboete. ZATERDAG feestdag der H. Driekonin gen, de openbaring des Heeren aan de Hei denen, te vieren als Zondag. De H.H. Mis sen als op Zondag, 's Avonds half 8 Lof. 's Namiddags van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE, lederen Maandag om 8 uur vergadering. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als aspirantlid der Aartsbroederschap op te geven aan de bij-sacristie. MAANDAG 1 JAN. 1923. Geen Confe rentie. ST. AGNES-PATRONAAT EN MAR IA- KRANS. ZONDAG 31 DEC. 1922. Algemeene H. Communie, bij gelegenheid van den over gang van het oude naar het nieuwe jaar, onder de H. Mis van 7 uur. Gereserveerde plaatsen. Zang. JOANNES DE DOOPER. ZONDAG. De H.H. Missen om 7 uur en half 9 en te half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof en preek. MAANDAG de H.H. Missen als op Zon dag. 7 uur Lof en Rozenhoedje. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG 9 uur H. Mis voor A. Met selaar, lid van het genootschap „De Stille Omgang". DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. VRIJDAG 7 uur Lof ter eere van het Al lerh. Hart. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 biecht hooren. H.H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en half 11. Gelegenheid tot biechten van 4 uur tot half 10. Te half 7 Lof, predikatie en Te Deum tot sluiting v. h. burgerlijk jaar. MAANDAG* feestdag van 's Heeren Be snijdenis, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag. Half 7 Lof en Rozen hoedje. DINSDAG 7 uur en kwart over 8 H.H Missen voor de overleden familie en tot in tentie dergenen die in de bus voor de gel. zielen geofferd hebben. Half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG van 68 uur gelegeneid tot biechten voor den lsten Vrijdag. Half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacra ment. VRIJDAG te 6 uur wordt de H. Commu nie uitgereikt. Te half 8 Lof en eereboete. Van 6 uur tot na het Lof gelegenheid tot biechten. ZATERDAG feestdag van Driekoningen, te vieren als Zondag. De H.H. Missen als op Zondag. Half 8 Lof en Rozenhoedje Van 6 uur tot na het Lof gelegenheid tot biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. Maandags te 8 uur congregatie. Voor en na de vergadering kan men zich als aspirant opgeven bij den Directeur en bij de prefecten en onder-prefecten. BROEDERSCHAP VAN O. L. V. v ALTIJDD. BIJSTAND. Donderdag kwart over 8 H.Mis voor de leden. 9 uur voor mevr. Maria Schoonman geb. v. d. Weiden. Vrijdag 9 uur voor mej. Lieshout geb Snocks. Kwart over 8 voor mej. Ling. Overleden leden der Broederschap. PAROCHIEKERK VAN DEN H. ANTONIUS. ZONDAG de H.H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur deKindermis, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Om 12 uur Catechismus. Om half 4 vergadering voor de leden der Derde Orde en inkleeding. 's Avonds 7 uur Lof met predikatie en lofzang Te Deum tot sluiting van het oude jaar. MAANDAG Nieuwjaar, te vieren als Zon dag. De H.H. Missen als op Zondag, 's Na middags om half 4 de Vespers. DINSDAG 7 uur uitstelling van het Aller heiligste Sacrament. Om 8 uur gezongen Mis. 's Avonds half 8 Lof ter eere van den H. Antonius en gebeden van de Broederschap. DONDERDAG 's avonds van half 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG le Vrijdag der maand. Om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds half 8 Lof met predikatie en akte van eereboete aan het H. Hart van Jezus. BROEDERSCHAP VAN DEN H. KRUIS WEG. WOENSDAG 7 uur twee H.H. Missen voo Anna Schrama-VIaar. DONDERDAG 7 uur twee H.H. Missen voor Gerarda Eindhausch-ter Gauw. Half 8 en kwart over 8 voor Caroline Erlei. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9. Te 10 uur de Hoogmis. Te 3 uur Vespers, te half 8 Lof met predikatie en Lofzang „Te Deum". MAANDAG als Zondag te vieren. De H.H Missen als op Zondag. Te 3 uur de Vespers. Vóór de Hoogmis de Lofzang Veni Creator. VRIJDAG te half 9 gez. H. Mis met acte van eereboete. Te half 8 Lof. ZATERDAG als Zondag te vieren.De H.H. Missen als op Zondag. Te 3 uur de Vespers. ST. BAVO. Schoten. ZONDAG de H.H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Des namiddags van half 6 tot half 7 gelegenheid om te biech ten. Om half 7 Lof en predikatie en lofzang „Te Deum". MAANDAG de H. H. Missen als op Zondag. Om 3 uur Vespers met Rozenhoed je-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10