De staking in de Typografie. M De Burgerwacht Donderdag 4 Januari 1923 45st8 Jaargang Np. 14328 Niet verantwoordelijk? schaken. TELEGRAMMEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Loonen voor volwassenen van f 33 60 tot f 40.— en hooger Arbeidsweek van 48 uur Vastheid van beirekking (ondanks wat de modernen beweren) En toch staking! STADSNIEUWS. AGENDA 5 JANUARI BERICHT. Met het oog op het Feest van H.H Drie Konmten zal onze NIEUWE HAARLEM- SCHE COURANT Zaterdag 6 Januari NIET verschijnen. Wij verzoeken onzen H.H. Adverteer ders in verband hiermede de voor Za terdag bestemde Advertentiën in het Vrijdagnummer te willen plaatsen. Voor een vroegtijdige inzending houden wij ons aanbevolen. DE ADMINISTRATIE. rUONEEL. Paddy, „Op één na de beste". „Cyrano de Bergerac". Nagel.omen giften voor Goslar. Steun aan werkloozen. Dr. Ludwig Wiillner De actie der bakkersgezellen. R.-K. Volksbond. Personalia. Het auto-ongeluk op de Amster- damsche Vaart. LANGS DEN WEG. Jubileum. Giften. Geheime distilleerderij. Geen misdrijf. Bestelgoederentarieven Ned. Spoor. Gevonden voorwerpen. De demping van het O. I. Vaartje. Kalenders. Hinderwet. De R.-K. Leeszaal. Ned. Staatsleening 1923 A. BURGERLIJKE STAND. Vrachtvervoer door Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 P?i Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel, Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 cd. per regel Vraag* en aaabod-ad- vcrtentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 eest bij vooruitbetaling. i. Een staking in de boekdrukkerij-industrie heeft voor het groole publiek iels bijzonder onaangenaams. Veel meer dan het stilleggen van den arbeid in de bouwvakken, in metaal industrie of iets dergelijks treft een staking in de boekdrukkerij nagenoeg iedereen. Als men zijn drukwerk niet zoo vlug kan krijgen als men het anders eischt, het ont breken vooral van de courant die men gewoon is te lezen, dat zijn vervelende dingen vooral omdat ze iederen dag terugkomen. Vandaar dan ook dat de staking in de typo grafie ieders bijzondere belangstelling heeft, en dat men er wel wat meer van zal willen welen. De slaking is het gevolg van het feit, dat de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst onder den druk der tijden ongunstiger arbeidsvoor waarden bevat dan de vorige. De werklieden in de typografie behooren allen behoudens een zeer klein percentage ongeorganiseerden tot een van de volgende vier groepen: de A(lgemeene) N(ederlandsche) T(ypografen) B(ond), de Ned. R.-K. Grafische Bond, de Ned. Christelijke Grafische Bond en de Ned. Grafische Bond (neutraal). De laatste drie organisaties hebben de on-' gunstiger arbeidsvoorwaarden aanvaard, de A. N. T. B. (de moderne,, tevens de grootste organisatie) heeft ze verworpen. Men zal vragen: waren deze arbeidsvoor waarden dan zoo ongunstig? Oordeel zelf, lezer. Volgens de nieuwe C. A. O. zal het mini mum-loon van den gewonen zetter, drukker en daarmee gelijkgestelden zijn 33.60 per week van 48 werkuren. Voor machinezetters (37.92), rotatiepers- drukkers (37.92) en vooral voor meester knechts zijn deze minumum-loonen nog be langrijk hooger. Niet vergeten moet worden, dat meerdere typografen en vooral de machinezetters, on der het vorige contract belangrijk meèr ver dienden dan het minimum-loon en dat het de bepaalde bedoeling der patroonsvoorstellen was, dat men dezen voorsprong ook in het nieuwe contract zou behouden. Zoo zullen onder het nieuwe contract ver schillende handzetters in plaats van het mini mum van 33.60 tot zelfs 36 a 40 gulden per week verdienen, vele machinezetters 40 a 45 gulden en nog hooger. Welk een omvang deze belooning der typo grafen bóven het minimum der C. A. O. heeft, kan blijken uit het feit, dat van het zeer tal rijke zetters personeel der firma Johs. Enschedé en Zonen, verreweg de grootc meer derheid bóven het minimum beloond wordt. Zoó is het ook op andere drukkerijen. Loonen van 3 a 4 gulden boven het minimum, dus van 36 h 37 gulden per week zijn aller minst zeldzaamheden. En nu weten wij heel goed, dat in een werkmansgezin met een gemiddeld aamtal kin deren aan 34 tot 40 gulden per week bést op komen is. Maar of men in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zulk een loon als onvol doende mag afwijzen, moet stellig meer dan twijfelachtig heeten. Trouwens, oók de 'vertegenwoordigers in de onderhandelingsoommissie van de thans shakende werklieden hadden deze loonen reeds aanvaard. Wij meenen dan ook te mogen zeggen, dat wie op grond van de loonbepaling in het nieuwe contract tot neerleggen van den arbeid lanspoorde, onverantwoordelijk-lichtzinnig ge handeld heeft. Het merkwaardige is trouwens, dat volstrekt niet alle 2000 a 2500 stakers in den lande om dezelfde reden de nieuwe arbeidsvoor waarden verwerpen. Van eenheid in motieven is hier in het minst geen sprake. Een andere „verslechtering" van de arbeids voorwaarden is de verlenging van den weztetijd van 45 tot 48 uur. Daarvan behoeven we wel heel weinig te zeggen het verzet gaat trouwens slechts hier en daar tegen de werktijdverien- ging. Van voel grooter belang schijnt men de ve.rzwatdking der rechtspositie Ie achten. Onder deze rechtspositie verstaat de werknemer zoo als men weet de zoo groot mogelijke zekerheid omtrent het behouden van zijn betrekking. Absolute zekerheid kan men in dit opzicht natuurlijk nooit hebben. Opheffing eener zaak, groote slapte, slecht gedrag en nog eenige andere oorzaken moeten ook bij de door de werknemers verlangde re geling altijd tot ontslag voeren. Zoo was het ook in de vorige C.A'.O. van het boekdrukkersbedrijf, maar overigens kon de werknemer zoozeer op het behouden van zijn plaats rekenen dat de niet-katholieke pa troons in de typografie wel eens schersend plachten te zeggen: je kunt nog gemakkelijker van je vrouw af dan van een werkman. Ieder ontslag moest en moet nog in de typografie beoordeeld worden door een uit gelijke getallen werkgevers en werknemers be staande commissie, en als deze commissie het ontslag ongeldig verklaart moet de patroon den betrokken werknemer terugnemen. Bovendien is gebleven de bepaling dat bij slapte de laatste aangenomene het eerst moet ontslagen worden, en zoo in teruggaande volg orde. En in hoeverre is nu deze rechtspositie „ver slechterd?" Alleen in zooverre dat in de nieuwe over eenkomst de patroon in sommige gevallen (lang niet altijd) een werknemer kan ontslaan zónder daarvoor doorslaande redenen aan te voeren, mits hij den werknemer een door een gemengde commissie te bepalen schadeloos stelling uitbetaalt, die tot i maanden loon kan bedragen, dus kan oploöpen tot circa 550 a 750 gulden. Welk patroon zal een werknemer willekeu rig, zonder gewichtige redenen, ontslaan, als hem dat zulk een belangrijk bedrag kan kos ten? Met volstrekte stelligheid mag verklaard worden dat na de „verslech lering" de rechts positie in de typografie stukken beter blijft dan in welke andere particuliere nijverheid ook, zelfs veel beter dan in de zusterhranclies binderij, steendrukkerij en clichémakerij Toch heeft men in deze drie branches in de laat ste dagen de nieuwe arbeidsvoorwaarden, zeker niet beter dan in de typografie, met groote meerderheid aanvaard. Een loon van 34 a 40 gulden en hooger, een arbeidsweek van niet meer dan 48 uren en stevige zekerheid van positie wat mag toch de oorzaak zijn dat de moderne typografen liever in staking zijn gegaan dan zulke voor deze tijden stellig gunstige arbeidsvoorwaar den aan te nemen? Wij stellen ons voor, dit morgen nader te be kijken. En aan te toonen dat de tactiek der lei ders van den A.N.T.B. zacht gezegd, niet ge tuigt van het wijze beleid en het verantwoor delijkheidsgevoel dat men van leiders eener groote werknemersorganisatie verwachten mocht. F. H. M. VAN DE GRIENDT. Sociëteit „SI. Bavo" Centrale Raad Noord- Höiland 2 uur Cursus Vrouwenbond 8 uur Bouwvakband half 8 Re derijkers 8 uur Bestuur Spaarkas 8 uur. Stadsschouwburg Het Ned. Tooneel Cyrano de Bergerac half 8. Bisschoppelijk Museum 'Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. It. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek J.ru- itraat 49 Eiken dag geopend van 10 van 25 en van 710 uur. behalv. des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. U.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle weikdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdag» al leen van 912 uur. l.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. idartha-vcrecniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Een bericht in de couranten zegt dat het bestuur van den Alg. Ned. Typogra fenbond alhier de verantwoordelijkheid af wijst voor de wanordelijkheden, waarmede hier f?er stede de typografenstaking ge paard gaat en dat zij den strijd „op waar dige wijze'' wenscht te voeren. Het Joost ons eerlijk gezegd, eenige moeite am wat wij tócli willen doen ami te nemen dat de leiding van dan A.N.T.B, inderdaad de gepleegde wanor delijkheden afkeurt en liever zag dat^ de ze achterwege bleven. Zij weten dat de plaatselijke leiders op meer dan één punt in de stad hebben aangespoord tot stipte gehoorzaamheid aan de politie. Ook achten wij' het mogelijk dat voor de mishandeling van sommige werkwilligen en o.m. het uit de auto ruk ken van een paar werklieden die te voet niet naar huis durfden gaan, de stakings leiding niet direct verantwoordelijk ge steld mag worden. Maar voor den geest die minstens een deel der stakers bezielt en die tot de bo vengenoemde en andere exceseen voert, achten wij de leiding wel degelijk verant woordelijk. En ook meenen wij al is het gemak kelijker de hartstochten te ontketenen dan j ze te bezweren dat de stakingsleiding! wanneer ze ernstig wil heel veel kan doen om de thans herhaaldelijk voorkomende excessen tegen te gaan. Als ze inderdaad ernstig wil ii. Eén inzicht en één wil. Zoo eindigden wij onze afdwaling van ons onderwerp. Of zijn wij niet afgedwaald? Bestaat de waarachti ge Burgerwacht in onze éénheid? Maar dan deze allereerst bewaard! Indien het waar is dat liefde en broederlijkheid een betere waarborg voor den vrede is dan een bosch van bajonetten, dan viere toch deze liefde en broederlijkheid hoogtij onder ons, Ka tholieken. En het is waar. De woorden zijn genomen uit Paus Pius XI' brief aan den Aartsbisschop van Genua tijdens de wereld conferentie aldaar. Niemand onzer kan ook ontkennen dat wij met zevenmijlslaarzen naar de revolutie stappen, die wij nog steeds niet willen, ook gij niet, Roomsche arbei ders, als wij uiteenvallen in klassenstrijd om klassenbelang, wij Roomschen, Gij wijst naar de N. K. P., arbeiders? Niemand .verbiedt U verstandiger te zijn dan zij, neen sterker, onze bisschoppen verboden aan een klein deel onzer hoogere standen (een klein deel, arbeiders!) zoo dom te zijn. Het Roomsche volk is trouwens in 1922 gehecht gebleken aan de oude vanen. Ook zij, die morden en meenden, net als de arbeiders nu, hun goe de redenen daarvoor te hebben. Geve God dat 1923 ons allen even trouw moge zien. T«t welke beschouwingen een voium over een Burgerwachtsubsidie van 2500 al niet kan leiden! En toch, vanzelf komen wij van het een op het ander. Zij, die tegenstem den, moeten niet lastig gevallen worden, wij moeten genoeg eerbied voor elkander hebben om steeds als vaststaand aan te ne- men dat ieder onzer naar eer en geweten stemt. Toch willen wij wel zeggen dat aan stonds na de stemming door ons is beweerd: Maar hiermee is de Burgerwacht niet heen; en wij gelooven gelijk te krijgen. Of wij ver heugd zijn? Geenszins, En dit voert ons tot een tweede beschou wing. Sommige tegenstanders der Gemeente subsidie gingen van het denkbeeld uit, dat de Burgerwacht een „klasscinstrument" gewor den was. Een soort middenstandersapparaat, vijandig te hanteeren tegen de arbeiders. Ik heb er mijn eerste verdedigingsspeech vóór de Burgerwacht nog eens op nagele zen en ik kan nog letterlijk herhalen wat ik gen die zienswijze toen (in 1919) aanvoerde, tegen die zienswijze toen (in 1919) aanvoerde in deze klasseargumentatie, gegrond op in gekankerd wantrouwen jegens de „Bour geoisie", Ik zeide toen op 29 Januari; (uit het offi cieel verslag): „De heer Bornans merkt op, dat hij het woord niet zou hebben gevraagd, indien hij zich niet zooeven, toen de heer Poppe zoo nieuwsgierig bleek te zijn naar de reden van bestaan van de burgerwacht, de interruptie had lateh ontvallen, dat de Burgerwacht dient in stand gehouden te worden in het algemeen belang. Hiermede raakt spreker het hart der zaak. De heer Poppe gaat uit van de onder stelling, dat een gedeelte der burgerij vijan dig staat tegenover een ander gedeelte en dat de burgerwacht nu dient, om een van de bei de partijen, desnoods gewapend, bij te staan. Het is een onmiskenbaar feit, dat ook ons land thans woelige dagen doormaakt, doch men kan uit niets afleiden, dat de be weging van de burgerwachten gericht zou zijn tegen de S. D. A. P. Wanneer de S. D. A. P. niet revolutionair optreedt, gelijk zij verklaard heeft niet te zullen doen, en zich blijft stellen op den grondslag van orde en gezag, dan ligt' het voor de hand, dat de burgerwacht tegen haar nooit misbruikt kan worden." Wij moeten de zaken altijd eerst theore tisch juist stellen. Dat werd destijds in bo venstaande bewoordingen gedaan. De practi cus noemt een dergelijke voordracht naief. De rest van ons betoog ging hierop in, doch de practicus gaat altijd uit van feiten, van een vooronderstelling en de S. D. A, P. mis te niet alle recht om op grond der geschie denis te zeggen: En toch, ten spijt van alle mooie theorie is de burgerwacht tegen ons gericht! Zij veronderstelde daardoor mede haar eigen illegale handelingen. Doch ik ontken dat de Roomsche arbei der eenig recht had of heeft om op grond der feiten uit te roepen: Onze Burgerwacht is een instrument in handen der reactie! Want de burgerwacht, verlengstuk der politie, was in handen der Overheid. Ten zij men nu al zoover is om ons Stadsbestuur zelf reaptionair te noemen, blijft de leuze onwaar en onwaardig om van een verkapt fascisme, een Mussolini-machine te spreken, al kan het ons ten zeerste leed doen dat de samenstelling der Burgerwacht helaas te één zijdig wordt, al heeft de Burgerwacht dit zelf nooit gewild of gewenscht. Wat is nu het feit, een overpeinzing waard? Dat juist door afstemmen van de Gemeen telijke subsidie de band met de stedelijke Overheid losser gemaakt wordt en vanzelf het gevaar niet denkbeeldig wordt dat de Burgerwacht het algemeen belang uit het oog verliest, zooals het door de Overheid be zien, begrepen en behartigd wordt. De *roote fout' van Facta is, dat hij Mus solini liet organiseeren en zijn zwarthem- den deed verzamelen zonder eenige, zelfs municipale leiding. De Fascisten gevoelden zich daarom volmaakt onafhankelijk van de overheid, zij stonden er ten slotte vijandig tegenover, hoezeer opgericht als strijdmiddel tegen den extremen socialist en communist, zij namen gewelddadig het bestuursrad in handen. Wij hebben geen Italiaansch bloed en geen zwarthemden-hallucinaties. Maar wij vinden het niettemin een fout, beslist een fout, dat de band met de Over heid losser gemaakt wordt. De Burgerwacht is met steun der Overheid geboren, de Bur gerwacht had op haar bevel ook kalm moe ten verdwijnen. Een Raadsslemming 1615 is wel het slechtste wat gebeuren kon. Wij willen geen spoken zien, ons optimisme is onverwoest baar, zijnde gelouterd door dagelijksche te genspoeden, maar wij kunnen ons toch voor stellen dat dusdoende de organisaties vooral op het platteland, een vorm en tevens bezie ling verkrijgen, die hinderlijk voor de Over heid wordt. In plaats van alle aanleiding tot verkapt fascisme te vermijden, scheppen wij de factoren om een heilzame organisatie in de naaste gelegenheid te brengen onheil te brengen. Vooral als straks de Raad zich verontwaardigd zou toonen dat de Stede lijke Overheid zich toch nog met de Bur gerwacht inlaat, ofschoon de Subsidie ge schrapt is. Van het geniale tot het krankzinnige is vaak slechts één stap. Mr. EOMANS. Zondag 7 Januari geeft de N. V. Het Hof- stad-Tooneel, directie Cor van der Lugt Mel- sert, van Eysden en Tartaud, in den Stads schouwburg alhier, de eerste voorstelling van Paddy, „op één na de beste". Een nieuw Engelsch blijspel in vier bedrijven (5 taferee- len) door W. Gayer Mackay en Robert Ord. Dit stuk werd tot nog toe in den Haag en Rotterdam voor uitverkochte zalen gespeeld; het succes is nog véél grooter dan dat van Bruine Suiker. De voorspelling na, de Haagsche première, dat Paddy, „op één na de beste" de schlager van het sei zoen zou worden, laat zich aanzien al spoedig tot verwezenlijking Ie komen. Met Annie van Ees in de titelrol is het ook niet anders drukbaar, dan dat liet publiek bij Paddy, „op één na de beste", een genotvolle avond wacht. Onder regie van Cor van der Lugt Melsert werken mede: Vera Bondairf, Wilh. Schwab- Welman, Fie Carelsen, Nelly van Geel, Neke Hildebrandt, Flor La Roche, Hans van Ees, Ph. la Chapelle, Anton Roemer, Adolphe Day- mard, C. Dommelshuizen en Gerard Robbers. Men schrijft ons: In de op Vrijdag a.s. in den Stadsschouw burg te Haarlem te geven voorstelling van „Cyrano de Bergerac" treden behalve Hubert la Roche in de titelrol, op: de dames: Jacqueline RoyaardsSandberg, Ada van Duyl, Antoinette Sohns, Enny de Leeuwe, Mien Gosschalk, Hélène TreepVink, Betsie Booleman, Johanna Opdam, J. Overboom, M. Heyermans, Elisabeth van der Raay en de heeren: John Gobau, Louis Saalborn, Bart Kreeft, Oscar Tourniaire, Paul Huf, Henri Eerens, Adriaan Hooykaas, Alex Hock, Jo- han van Ierse!, Hans Burning, Anton van Ei sen, Willem Faassen, Charles Specht, Johan Heesters, Rien van Noppen en anderen. 5 Zusjes te Spaarndam 1,25 Cor en Wim te Spaarndam0,50 K. L. te Spaarndam1, Bij raadsbesluit van 13 December is inge steld een commissie tot steunverleening aan werkloozen. Die commissie beslaat uit de heeren mr. J. N J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter, G. Wolzak Hzn. en W. A. J. v. d. Kamp, voorts uit de heeren Hensbergen en Tehna, vertegenwoordigers der vakorganisa ties. Dc heer J. Vader is secretaris der com missie. Vandaag heeft de commissie voor het eerst zitting gehouden voor valide, ongeorga niseerde arbeiders in de liulpsehool aan de Papenloronvest. Ook morgenochend houdt zij van 910 uur zitting. Men schrijft ons: Dr. Ludwig Wüllner heeft voor zijn voordracht-matinée, Zondag 7 Januari, in den Schouwburg, Jansweg, het volgende programma gekozen: dichtwerken en bal den van Goethe^ hieronder Das Bliimlein Wunderschön (Lied des Gefangenen Gra- fen), Nachtgesang, An Belindo, Mailied, van Schiller: Der Pilgrim, die Ideale, die Kraniche des Ibvkus en het fijne sprookje van Andersen: Die Glocke.Ver der heeft Dr. Wüllner op veelvuldig ver zoek de groote Forumscene. uit Julius Caesar van Shekespeare op het pro gramma gezet, Zooals bekend is liep per 1 Januari ook het collectief contract in het Bakkersbe drijf af. Men is echter met de besprrekin- gen over een nieuwe overeenkomst niet tij dig kunnen klaar komen, zoodat de pa troons er in hebben toegestemd de oude arbeidsvoorwaarden door te laten loopen tot 8 Februari. De ledenvergadering van de R. E. Volks bond was gisteravond vrij goed bezet. Dooi den voorzitter werden verschillende mede- deelingen gedaan, o.m., dat het ledental op 1 Januari 1922 bedroeg 2244 en op 1 Ja nuari 1923 1978, een teruggang dus van 266 leden. In dit verband spoorde de voor zitter aan, dat allen propagandisten zou den zijn, om het ledental hooger op te voeren. Ook sprak hij een warm woord van opwekking tot steun der onderafdeelingen, welke hij de revue liet passeeren en waar bij bleek, dat daarin ook een goede geest heersckt. Van het bestuur der R. E. Leeszaal Vas een verzoek ingekomen, wederom aan do Leeszaal een subsidie van f 100 te ver leunen, evenals het vorige jaar. Besloten werd, wel subsidie te verleenen, doch bij het verleenen er van rekening te houden met het aantal leden, dat tevens lid is van den R. K. Volksbond. Bij Koninklijk besluit van 28 December 1922 is aan den heer J. A. Wilkens, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1923, eervol ontslag verleend uit zijne*betrekking van no taris te Haarlem. Ter Provinciale Griffie zijn bevor derd van klerk tot adjunct-commies de heeren D. G. Ha'zekamp en J. G. v. d. Hont. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep van A. J. v. R., directeur van de Suikerfabriek, le Halfweg, tegen een arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens den aan zijn schuld te wijten zijnden dood van een ander was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maanden. De Hooge Raad over woog hierbij, dat appellant zich aan een hooogst laakbare onvoorzichtigheid had schuldig gemaakt. Zooals men zich zal herinneren, had v.' R. op den Rijksstraatweg nabii Half weg met zijn auto een jongetje aan gereden, dat tengevolge hiervan onmid dellijk gedood was. Oude boeken. Er gaat een zeldzame bekoring uit van het marktleven. Het doet weldadig aan, er een half uurtje rond te slenteren, om er de bedrijvigheid gade te slaan. Het liefst toef ik een oogenblik bij het kraampje van den koopman in oude boeken. Het zijn juist de oude boeken, die me belang inboezemen. Zooals alle oude dingen, die spreken van het verleden, belangwekkend zijn. Onder het stof, waarmoe ze zijn be dekt, in de rimpelige bladen, in de afge sleten of gekneusde hoeken leven herinne ringen voort aa.n menschon, die waren vóór ons. Mensehen als wij, die 's levens smart en vreugde kenden, die beminden en le den en stroden als wij. Lukraak neem ik er een uit de vele, die er staan, naast elkaar, de ruggen naar boven gekeerd. Met wat een zorg en liefde is zoo'n boek vervaardigd! Wat een prachtig materiaal is er aan besteed! Ik vraag me af, Wat er van onze boeken zaj zijn over gebleven, na honderd jaar of langer. Nu bij de geperfectionneerde techniek alles is berekend op massa-productie en aan duur zaamheid niet wordt gedacht. Ik laat bij die overweging in het midden, of de drab- belkost, di<? thans in verbijsterende hoeveel heid van de hijgende persen komt, waard is, lang te leven. Hebben al die men?chon, die meenen te moeten schrijven, inderdaad iets te zeggen, dat verdient voor do ver getelheid bewaard te worden Ik sla het boek open en lees op de eerste pagina: ex bibliotheca prof. J. van Vloten Januari 1833. Het boek sierde dus eens een professorale bibliotheek. De inkt is iets vergeeld, maar het staat er nog duidelijk te lezen. Op dien bewusten Januari-dag van het jaar 1833, een dag vermoedelijk, die zich door niets onderscheidde van zooveel andere dagen, schreef de professor in dit book zijn na,am. Welke reis heeft het gemaakt, welke eigenaars nadien nog gehad, vóór het in Januari 1923 te koop gelegd werd voor 25 cent in esn bookenkraanil op de markt te Haarlem? Oude bcekon roepen de herinnering wak ker van den geest en de ziel van het verleden. De weemoed van het voorbije om- huivert hen. Zo hebben iet3 gewijds, als de nagedachtenis aan een geliefden doode. Een kwartje, uitzoeken maar! Allee een kwartje, heeren Zooals we gisteren reeds meldden, vierde Nieuwjaarsdag de juffrouw in de stations kiosk haar zilveren jubileum, als ambtena- resse der A .K. O. De kiosk was fraai ver sierd met palmen, seringen en andere bloe men, een aardige attentie voor de jubila- resse, wier wensch het was, dat de dag on opgemerkt zou voorbijgaan en waarom de viering van het jubilé zich dan ook tot de versiering der kiosk beperkte. Uit Heemstede voor de Weonscke Pries ters voor II. Missen voor een overledene' 5 gulden. N. N., Lisse f 2.50, H. Miis t. z. i, De Alkmaarsche rechtbank veroordeeld© do beklaagden uit Heemstede en Amster dam, die oen geheime distilleerderij te Ber gen hadden ingericht, resp. tot twee maal ezs weken en twee maal 14 dageu govhange- nisstraf, zonder geldboeten. Zooals men zich zal herinneren, is eenige weken geleden uit de Lciclschsvaart het lijk opgehaald van een bewoner uit Zandvoort, die sinds eenige dagen vermist werd. Het lijk had eenige wonden aan het hoofd. Bij het ingestelde onderzoek is thans gebleken, dat van misdrijf echter geen sprake is. De wonden aan het hoofd zijn inderdaad ver oorzaakt door -de schroef eoner stoombot, zooals bij het begin van het onderzoek reeds waarschijnlijk goacht werd. In „De Nijverheid" werd gisteravond een schaakwedstrijd gespeeld tusschen een achttal leden van het Haariemsch Schaalkgezelschap en van den Ned. Gymnasiasten en H.B.S.-ers Schaakbond. De einduitslag werd 44. Déze tarieven zijn aanmerkelijk verlaagd. Zoo moge als voorbeeld dienen, dat de vracht vóór een pakket, nog geen kilo gram wegend en dat gezonden wordt naar een plaats, binnen een afstand van 50 K.M. vanaf de plaats van afzending gelegen, slechts f 0.30 bedraagt en een pakket, we gend van 1315 K.G. bijv. f 1. A. Versteeg, Brouwersstraat 131, Grijs bontje; J. Toeset, Wolstraat 2, Groene cein tuur; II. de Vries, Ged. Oudegracht 27, Bruine' ceintuur; J. Bakker, Kennemerplein 14rd, Grijze ceintuur; A. v. d. Veenendaal, Sophiastraat 29, Grijze handschoen; A. Smink, Anegang 10, Handmof; II. Wesseling, Kamperzijstraat 5, Bruin glacé handschoen; Kofoed, Zandvoertschelaan 61, Hondje, (br.- zwart); Diteweg, Berkheydestraat 5rd, Arm bandhorloge; P. v. d. Pol, Voortingstraat 8, Manchetknoop; Kennel Fauna, Parklaan: Zw, kat, gebracht dcor zuster Hooft, Proveniers huis; Zwarte kat, gebracht door Marchant, A. L. Dyserinckstraat; Bonte kat, gebracht door Gonnerman, Friesche Varkensmarkt; J. Kooy, Voorzorgstraat lb rd., Lantaarn; II. v. d. Meer, Esschilderstraat 20, Grijze pet; v. d. Haak, Oudeweg 75, Baby-pantoffeltje; C. Lenart, J. Nieuwenhuyzenstraat 24, Schort; Politiebureau Smedestraat, Vischzak met tuig; Wed. Korstjens. Brouwersstraat 4, Wagenmoer; L. Swaalf, Kruisstraat 43, Zak- kam in étui. De demping van het Oost-Indisch Vaartje geschiedt thans door gemeentepersoneel. Er werken geen werkloozen meer aan. Het werk vordert goed. De werkloozen, die geweigerd hebben aan den arbeid te gaan bij de demping van het Oost-Indisch Vaartje, hebben, naar we verne men, geen uilkeering gehad. Eenige trokken van het Burgerlijk Armbestuur, anderen uil de werfdoozenkassen. Van de Drukkerij „Senefelder", Amster dam ontvingen wij een smakelijk uitgevoer- den, twee-maands Kalender met tcekeningén van Eelco Leegslra. Een sieraad voor Kan- loor en huiskamer. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat van lieden op alle werkdagen van des voor- middags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 18 Januari e.k. 's voormiddags ten 11 uur, ter gemeente-secretarie (7de Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met bijdagen van de „Continental Petroleum Company le Rotterdam, om vergunning tot oprichting van een inrichting voor opslag- en verwerken van 75,000 liter petroleum in on- dergrondsche ijzeren tanks, 40,000 liter ben zine in eveneens ondergrondsche ijzeren tanks en 10,000 L. smeerolie in hou teij vaten en de petroleum te vertappen in ijzeren vaten en in 4 liter-petroleum'bussen, en de benzine te ver tappen in ijzeren vaten en in meialen bussen van 10 liter inhoud, op liet perceel aan den Spaarndamscheweg, kad. sectie G no. 1708 ged. Morgen zal, in verband met den feest dag van Driekoningen, de R. K. Leeszaal gesloten zijn. Blijkens advertentie in dit nummer wordt bij verschillende bankiers te Am sterdam, Rotterdam en 'sGravenhage op Woensdag 10 Januari a.s. de gelegen heid opengesteld tot inschrijving op dc 6°/o Ned. Staatsleening 1923A, groot nom. f 100 millioen, waarvan f 20 millioem reeds geplaatst is. De koers is 97 3/4 °/o. Ondertrouwd: 4 Jan., C. Mienis en A. P. Disco. J. v. Bottenburg en M. C. C. Gerres. J. C, Bakker en M. A. v. Vliet. P. v. Putten en C. Broekmeijer. G. J. Kops en A. M. H. Dekker. Getrouwd: 4 Jan., J. G. Voorn en A. Reiber. L. H. Horeman en J. W. Hol. A. Hamann en M. G. Bulters. J. Rieken en J. A. Sloof, W. Reijenga en A. M. Wildschut. P. S. J. Ablij en A, M. W. Radder. A, G, Mazeneer en F. Scheen. W, C. Serné en M. E. Rossing. J. II. Groene wout en A. M, v. Huizen. E. v. Millingen en H. Berkenkamn, Geboren: 31 De:., z. van A. J. de Mooij- Porre. 1 Jan., d. van C. M. Gieliam- Pijnaker. 2 Jan., d. van G. Koopman- Haasbroek. 3 Jan., d. van T. Stam-Broek. z, van A. M, Tiessing-Saeijs, 4 Jan., De Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft haar medewerking toegezegd, om liaren invloed aan le wenden bij het gemeentebestuur van Haarlem, opdat ndeze concessie verleent, dat de N.Z.H, T.M. haar goederenwagens door Haarlem zal mogen laten rijden. Wij, hopen hartelijk, dat de gemeente raad van Haarlem zoo verstandig zal zijn dat verzoek van de directie der N.Z.H» T.M. onverbiddelijk af le wijzen. liet is tot op zekere hoogte te be grijpen, dat de Kamer van Koophandel, zich plaatsende op louter zaken-stand punt, zulk een verzoek van een liarer leden ondersteunt, hoewel men zou mo gen verwachten dat de Haarlemsche Ka mer ook een open oog heeft voor de schoonheid van Haarlem en zou beden ken dat het gerij van goederentramwar gens midden door de stad de aantrek kelijkheid van Haarlem als luxe-woon stad niet verhoogt en dus aan den bloei van Haarlem-luxe-slad niet bevorderliik is. En bovendien vra.gen wij ons af, of in williging van dit verzoek wel zoo nood zakelijk is, doordat groote belangen dier N.Z.H.T.M. daarmede gemoeid zouden zijn. Immers: nu reeds heeft de Maat schappij vrijheid eiken dag zooveel goe- renwagens door Haarlem te laten rijden als zij wil vóór en na bepaalde uren. Wij meenen vóór acht uur 's morgens en na acht uur 's avonds. Zou het verzoek worden ingewilligd, dan is het eind niet te overzien. We zullen dan wellicht beleven dat in het mooiste deel van den prachtigsten zomer dag veewagens met loeiende koeien en knorrende varkens om van andere ongerechtigdheden niet te spreken! dwars door het midden van onze stad vervoerd worden achter een motorwagen gevuld met passagiers. Of zwaai* bela den platte wagens met ver-uitstekende planken, balken of ijzeren staven. En dan de vertraging jn den dienst, die daarvan het gevolg kan zjjnl Het oog wil ook wat hebben. Wij zetten in Den Hout ook geen fa briek tot verwerking van vischafval. Barometerstand 763. Voorui'. OPGAVE VANs J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo' gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Januari 1923. Hoogste barometerstand 765,2 m. M. te Memel. Laagste barometerstand 745,0 m. M. t« Seydisfjord. Verwachting van den avond van 4 Januari tot den avond van 5 Januari: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Wes telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met lijdelijke opklaring, weinig of geen regen, aan- vankeliik tets kouder. BERLIJN, 4 Jan. In de Duitsche per\ wordt er op igewezen, dat nog nimmeï de regeeringsplannen in zulk een om vang werden gepubliceerd als thans bil de Parijsche conferentie het geval is. De „Vorwarts" betreurt dat de hoo.p dea* wereld op een enkele oplossing van het vergoedingsvraagsluk weer teleur ge steld is. d. van C. M. v. d. Klaauw-v. Latum. d. van J. M. G. Buur-v, d. Putten Overleden: 2 Jan., F. H. C. Weterings- Freese, 29 j., Ruchaverstraat. G. Slaap- Kuiper, 67 j., Haze.paterslaan. 3 Jan., N, Swier-Tromp, 75 j„ Zocherstraat. A. M, C, Beyen-v. Hattem, 60 j„ Hazepaterslaan. Terug te bekomen bij: L. Camot, L. La» kenstraat 14, (2 maal bellen), beurs met rozenkrans, enz. 0. v. Zalen, KI. Houtstraat 77 zw., zwarte ceintuur. J. Sietsma, Alb. Thymstraat 19, gummi bal. Ilolternet, Lan- gedijkstraat 29, armbandhorloge, v. Dijk, Zoeherstraat 55, Holl. Herdershond. O. v. Thienen, Erankestraat 9, grijze kinderhand- schoen. A. Buis, Witte Hearenstraat 7, grijze wollen dameshandschaen. II. O. Hartman, Delfdkade 10 rood, kinderkraagje. J. P. Hendriks, Bakkerstraat 34, lorgnet in étui. W. Henge'enveld, Glasblazerstraat 7, wa genmoer. J. Langemeyer, Ros. Novaplein 2, oorbelletje. J. W. Schouten, Gasthuislaan 186, kinderportemonnaie. A. M. Braakhuis, Nagtzaamstraat 2 rood, damesportemonnaie. J. v. Iletem, de Clercqstraat 128, Ring met sleutels. T. P. v. d. Leer, B. Huetstraat 13, damesring. Haitsma Muiier, Oosterhoutlaan 9, taseh. B. Strijbos, Vooruitgangstraat 110, kindertaschje. J. v. Veen, Hagestraat 10, taschje met kerkboek, enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1