Conflict in de Typografie. i LAATSTE NIEUWS. LEVENSDURF DE KLOVE Ingezonden Mededeelingen. któnfjVS5mgakln r^Trèl 12314 12324 12332 12334 12333 12372 lli43 Geweld o! recht? Sluiting van Bedrijven. Mededeelingen. RELLETJES. De hooiden koel. HET STANDPUNT VAN DE R.-K. EN CHR. GRAFISCHE BONDEN, AFD. HAARLEM. Trein vertraging. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. Uit de staking in het drukkersbedrijf. Beruchte stroopers. Een prentbriefkaart van den ex- Keizer en zijn echtgenoote. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. BENNEBROEKr ZANDVOORT. VOORHOUT. IJMUIDEN. 60 cent per regel. Prijzen van 65: EGMOND-BINNEN. NOORDWIJK-BINNEN. 19301 19310 19330 19344 19349 19371 19396 CASTRICUM. NOORD W1JKERH OUT. P J- Niet enkel maar toch vooral hier te Haar lem wordt door de slakende typografen door allerlei geweldmaatregelen en molest getracht, den werkwilligen te belemmeren in het doen van hun werk. Vooral bij het verlaten der werkplaatsen ondervinden de werkwilligen zooveel over last, dat inderdaad van mishandeling en van groot gevaar voor hun veiligheid moet wor den gesproken. In hoeverre nu de afzonder lijke feiten van mishandeling en overlast voor rekening van de stakers of van de op relletjes beluste buiten den strijd staande elementen moeten worden gesteld, blijve hier builen be spreking. Vaststaat, dat de stakende typografen onder leiding van hun bestuur op allerlei wijzen trachten, de werkwilligen óf te beletten te werken óf hen door intimidatie daarvan af te houden. Waar blijft hier het recht? De stakende typografen zijn leden van een organisatie die het nieuwe contract hebben, verworpen. Het is dus hun recht om te staken. De werkwillige typografen zijn leden van de drie organisatiën die het nieuwe contract heb ben aangenomen. Het is dus hun volle recht onder de nieuwe arbeidsvoorwaarden te wer ken. En de stakers missen ieder op- het rechts principe gegrond motief om de werkwilligen te beletten te werken. Indien hun belang meebrengt tóch de werk willigen te terroriseeren, dan gebeurt dit abso luut tégen alle recht en billijkheid in. Wat zich ongetwijfeld wreken zal. Zedelijk hebben de typografen den strijd daardoor reeds verloren. En van „waardig" strijdvoeren kan op die manier moeilijk sprake zijn. De firma Johs. Enschedé en Zonen heeft hare werkplaatsen GESLOTEN. Zij bracht dit in de volgende bewoordin gen ter kennis van hare werkwillige werk nemers: Aangezien tengevolge der omstandigheden waaronder ons bedrijf gebukt gaat, de ge regelde gang van zaken is verstoord en U ernstigen overlast ondervindt bij het U be geven naar, en verlaten van onze werk plaatsen, hebben wij besloten, met ingang van heden alle afdeelingen van ons bedrijf bij het conflict betrokken voor onbepaalden tijd te sluiten. Wij verzoeken U ten allen tijde gereed te staan teneinde op ons eerste verzoek uwen arbeid te kunnen hervatten. Gedurende 14 dagen na heden zal U Uw volle loon worden uitbetaald, terwijl nadien voor U een wacht geldregeling zal worden getroffen, die U nog nader zal worden bekend gemaakt. Zoodra ons dit mogelijk is zal het be drijf wederom worden hervat, zij het dan ook in aanmerkelijk beperkten omvang. Ten opzichte der andere afdeelingen wor den maatregelen overwogen Haarlem, 4 Januari 1923. Ook de firma's Boom, en Ruygrok, Ge dempte Oude Gracht, sluiten, naar wij ver nemen, haar drukkerij. De firma Kleynenberg, Zijlstraat, heeft dit reeds gedaan. Dit is wel het eenig mogelijke antwoord op de tactiek der stakingsleidingl Wij vree-" zen dat de stakende typografen te laat zul len inzien als op de van patroonszijde te nemen maatregelen niet meer terug te ko men zal zijn dat onrechtvaardige politiek en het stellen van geweld in de plaats van het recht zich altijd wreken in dit geval waarschijnlijk spoediger dan men nu ver wacht! Naar het bestuur van den A. N. T. B. ons mededeelde, heeft de staking zich te Haar lem eenigszins uitgebreid. De voorzitter van de afd. Haarlem van den R.-K. Grafischen Bond deelde ons mede, dat het aantal stakers niet is uitgebreid. Wel werken minder personen, doch dit is i over leg met patroons en de drie organisaties, die het contract aanvaard hebben. De werk willigen werden te veel door de stakers ge molesteerd. Het is, ook naar de meening der politie, in verband met de typografenstaking, verre van rustig in Haarlem. Den gehelen dag door trekken troepjes stakers door de stad en op het uur dat de arbeid in de verschillende drukkerijen behoort te eindigen, verzamelen zich bij de voornaamste drukkerijen waar de arbeid is neergelegd, groote menigten, die eventueele werkwilligen opwachten. Zoo was de toestand althans gisteren en eergisteren. Zooals elders in dit blad is te lezen hebben vandaag een groot aantal druk kerijen, w.o. die der firma Enschedé het werk stilgelegd. De samenscholingen bestaan echter niet al leen uit typografen. Bij elk groepje sluit zich een nog grooter getal nieuwsgierigen en werk- loozen aan. Het werkloozen-agitatie-comité vind' in de staking een dankbaar veld voor agitatie. Bovendien worden de groepen ver sterkt door de eeuwige op reletjes beluste slungels van 15 tot 18 en 19 jaar. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur werden dit de drukkerij der firma Loosjes aan de Ged. Oude Gracht, papier en vormen uitge dragen en in een vrachtauto geborgen. Uit werd opgemerkt door de posten, die hun ka meraden waarschuwden, waardoor spoedig een groote menigte, bestaande uit typografen, 1 werkeloozen en de op relletjes beluste jonge lui tegenwoordig was. Er werd gejoeld en ge schreeuwd. De polilie hield de menigte op een afstand. Een oogenblik is 't geheeie ver keer op het Klein Heiligland moeten worden stopgezet. Een groep stakers en nieuwsgierigen trok ook naar een expediteur wonende in de War- moestslraat, en werd daar eveneens tot door- loopen tangemaand door de polilie. Tot nu toe heeft de politie nog niet van de blanke sabel of gummistok gebruik gemaakt, doch waar het blijkt dat sommige elementen het op relletjes toeleggen, is het niet zeker dat er vandaag of morgen geen klappen zul- ien vallen. De polilie heeft de stakingsleiding daarvan in kennis gesteld, opdat de stakende typografen er voor kunnen zorgdragen dat zij, en dan wellicht onverdiend, niet getroffen worden. Het beste middel daartoe is uit sa menscholingen weg te blijven. Gisterenmiddag 12 uur cn gisterenavond 6 uur was ook een groote menigte present bij den uitgang der Drukkerij van de firma Joh. Enschedé en Zonen. De politie maande de menigte gisteravond aan tot doorloopen en hield „de kleine steentjes" voor de Poort vrij. Een drietal leden van bonden die het con tract teekenden werd door de politie, gevolgd door stakers en nieuwsgierigen naar huis ge bracht. Ons werd medegedeeld dat een tweetal le den, van een der drie bonden die het con tract teekenden per auto naar is gebracht en daarbij zeer is gehinderd door stakers, die het portier opentrokken, joelden en schreeuwden. De auto vetrok naar Amsterdam onder ge leide van een rijksveldwachter. In de Graaf van Wdedstraat verzamelde zich voor de woning van een Hd van een der gecontracteerd hebbende bonden, die overi gens nog geen last had ondervonden, giste renavond rond een uur of half negien, een menigte van 150 man ongeveer. Er werd aan de bel getrokken en toen werd opengedaan werd geschreeuwd. Op de komst van een drietal agenten van politie trok de menigte af en verscheen later op het Klokhuisplein. Daar werd zij door de politie verstrooid. Vanmorgen werden wederom leden van bonden die .gecontracteerd hebben door leden van den Bond, die niet contracteerde (A. N. T. B.) belemmerd aan het werk te gaan. Beiden waren werkzaam bij de firma Loosjes. Men deelt ons mede dat een hunner het Spaame werd opgedrongen binnen het ge bouw Centrale, waar hij aangespoord werd lid vam den A. N. T ,B. te worden, wat hij na tuurlijk weigerde. Ook hedenmorgen zijn, wat begrijpelijk is ten slotte, eenige werklieden, die, lid zijnde van een der gecontracteerd hebbende bonden en die gemolesteerd werden, niet aan den arbeid gegaan. Onder dezen tilel schrijft „Het Orgaan," het blad der Katholieke werknemers in de typografie, het volgende: „Een aantal leden van den A.N.T.B. gingen heden, Dinsdag 2 Januari, in staking, omdat zij de voorwaarden van het nieuwe contract voor de typografie niet willen onderschrijven. We moeien eens even goed vaststellen hoe de juiste situatie thans is. „Onze Alg. Verg. stemde in overgroote meer derheid vóór de nieuwe C.A.O. Insgelijks ook de vergaderingen van den Ned. Chr. Grafischen Bond en den Ned. Grafischen Bond terwijl volgens referendum van den A.N.T.B. 2860 le den dezer organisatie voor aanname van het contract stemden. In totaal zijn dus plm. 7500 typo's voor de aanvaarding der C.A.O.terwijl volgens het zelfde referendum van den A.N.T.B. 3500 le den zich in laatste instantie tegen de C.A.O. hebben verklaard. Hebben deze 3500 thans het recht om sta kingen te proclameeren, waarbij zij zoowel hum eigen als de positie van u allen in gevaar bren gen? Hebben zij het recht waar zij een be langrijke minderheid vertegenwoordigen, om nu te gaan staken? Neen, dat recht moet hun ontzegd worden. De staking, die zij proclameerden is absoluut onrechtvaardig, temeer waar het dringend ad vies van het hoofdbestuur van den A.N.T.B. was: aanvaarding van het concept. Zij hebben dus tegen hun hoofdbestuur im het contract verworpen en gingen nu in sta king om te behouden wat de groote meerder heid van de typo's als niet houdbaar hebben beschouwd. Zij verrichten een daad welke door hun bestuur, evenals door ons, ontraden is geworden. Wat hebben onze leden nu te doen? Eer stens blijven allen Tustig op hun plaats en werken onder de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Hij die zich tegen dit advies in toch aan de zijde der stakers mocht scharen, wordt door ons onverbiddelijk geroyeerd, omdat slaken voor ons in dit geval contract breuk is. Mochten er leden zijn, die door molestatie hun gewonen arbeid niet kunnen verrichten, zij vervoegen zich direct bij hun afdelingsbe stuur, hetwelk zal zorgen dat maatregelen ge nomen worden, die U het rustig werken ver zekeren. Geen enkel Lid stelt dus een daad welke de organisatie belemmert in de doorvoering van het contract De staking is absoluut onrecht vaardig, daarom is het tegengaan dezer staking dan ook placht van elk die meent dat onze bedrijfsgemeenschap moet worden in stand ge houden. Elk lid kenne zijn plicht in deze en steune het hoofdbestuur.'' In verband met het huidige confict in de grifische bedrijven, meenden bovenge noemde arganisatie's verplicht te zijn, eeni ge nadere mededeelingen te moeten doen, ten einde een juist inzicht te geven om trent den stand van zaken. Nadat de onderhandelaars van werkne merszijde na een zeer breedvoerige bespre king omtrent de samenste'ling van eene nieuwe Collectieve Arbeidsovereenkomst, welke op 1 Januari 192-3 werd ingevoerd, overtuigd waren, dat zij voor de werknemers hadden verkregen, wat er ook maar eenigs zins te bereiken viel en bij verwerping hier van niets beters daarvoor in de plaats zou komen, werd dit den afdeelingen toegezon den. Bij congresbes'.uiten van den Ned. R. K., Ned. Chrislelijken en Ned. Grafischen Bond werd dit contract met zeer groots meerderheid aangenomen. Bij congresbe - uit van den Alg. Ned. Typ. Bond, werd, on danks het advies van den Bondsvoorzitter v. d. Wal, het contract verworpen. Hierna had een referendum plaa's. Niettegenstaan de het referendum-biljet begeleid werd door een- advie3 van het hoofdbestuur tot aan neming van bet contract, gaf het afdec- lingsbestuur Haarlem van clen A. N. T. B. een advies, tegen te stemmen. De uitslag der stemming was 3501 tegen, 2860 vóór en 193 stemmen blanco. Zoo werd dan het contract, ondanks het foit, dat de vier respectievelijke hoofdbesturen vóór aanneming pleitten, alléén verworpen door den A. N. T. B. met eene meerderheid van 641 stemmen. De tegenstemmers hebben de meening ge had, dat bij verwerping iets beters kwam, doch dit is steeds door de organisaties be streden. In het Grafisch Weekblad van 27 Deo. 1922, No. 52, verklaart de bondsvoor zitter v. d. Wal o.m. nog dit: „Want dat van een verder voortduren van een contract sprake zou kunnen zijn, lijkt ons uitgesloten, Wel schijnt bij een deel on zer leden de meening te hebben postgevat, dat na verwerping van deze overeenkomst, er wel een andere zal komen, doch daarvoor pleit geen enkele omstandigheid. Die mogelijkheid zou voor de hand heb ben gelegen, wanneer ook de andere werk nemersorganisaties zich tegen aanvaarding hadden verklaard en het concept slechts op een enkel punt zegge de .echtspositie wargn afgewezen, 't Is echter juist anders. De beide religieuse organisaties hebben de nieuwe overeenkomst aanvaard en in onze Bondsvergadering is Zij verworpen om alles wat er in veranderd is. We gaan nu een toestand van groote ver warring tegemoet". In verband met dit verwerpen is door de patroons in den lande de vorige week aan ieder lid van den A.N.T.B. de vraag gesteld, of zij persoonlijk genegen zijn ouder de nieu we voorwaarden te willen arbeiden. De leden van de afdeeling Haarlem hebben eenparig geweigerd. Dit ter inleiding. Waar nu drie bonden het contract aan vaardden, waar ook de meerderheid van hel hoofdbestuur van den Algemeenen Bond ten slotte tot aanvaarding adviseerde, is het toch zeer duidelijk, dat de leden van de drie bedoelde organisaties arbeiden en zou het onbegrijpelijk dom zijn, indien zij han delden in strijd met de besluiten. Waar tij dens dit conflict de federatie van patroons met de drie bedoelde bonden overeenkwa men, alle middelen in het werk te stellen, om de ingevoerde C. A, 0. te handhaven, moesten ook wij in Haarlem de andere pa troons steunen tot het gereedmaken van het hoogstnoodzakelijke drukwerk. Wat echter betreft bet gereedmaken van het bul letin voor de beide andere plaatselijke bla den, hiermede is geëindigd, door het niet »meer verschijnen daarvan. Waar echter nu in een manifest, gericht aan de ingezetenen van Haarlem, wordt getuigd, dat de confes- sioneele leden zich niet ontzien, het z,g. „be smette" werk klaar te maken, daar moet dan direct aan worden toegevoegd, dat tien leden van den Alg. Ned. Tvo. Bond werkzaam op de N.V. Drukkerii de Spaarne- stad" met goedvinden van hun bestuur, daar blijven arbeiden en daardoor direct of in direct medewerken aan het huns inziens be smette werk. Verder dient vermeld, dat het standpunt van de leden der modernen totaal onbegrij pelijk is: De leden der gecontracteerde bonden worden gemolesteerd, van en naar huis gebracht tusschen een massa schreeu wenden en scheldenden en de bovenbedoel de tien leden van hun eigen bond, die bij De Spaarnestad werken, kunnen ongehinderd zich bewegen. Ten slotte deelen wij mede, dat ons een maal ingenomen standpunt ongewijzigd blijft. Daar, waar het ons mogelijk is, zullen wij blijven werken. Het gaat om het bestaan van alle grafische bewerkers. Wij zijn nog overtuigd, dat slechts nadeel, groot nadeel het gevolg kan zijn van staken van den arbeid. Hiermede hopen wij een duidelijk beeld gegev' i te hebben van den toestand, 'waarin wij verkeeren en zal een ieder overtuigd zijn van het zuivere standpunt, dat wij ten opzichte van dit conflict innemer. VAN KOLK, Voorzitter R.-K. Graf. Bond, Afd, Haarlem. JUKES, /oorzitter Chr. Graf. Bond, Afd. Haarlem. De Ned. Graf. Bond (Plaatselijke Ver- eenigingen) blijkt in de Kerstdagen de over eenkomst ook met groote meerderheid te hebben aangenomen." Hddenmorgen omstreeks 9 uur ge raakte een wagen beladen met stroo in de telephoondraden aan den Overweg bij Boekenrode vast met het gevolg dat de wagen achterover viel en het spoor werd versperd zoodat trein No. 1014 die op dien tijd daar passeert bij Lei duin moest stoppen. De wegwerkers die juist aan de Zandvoortsche laan werk zaam waren ontruimden de baan ter wijl de ploegbaas. Spr. die met «Jan trein No. 1014 was medegekomen pro- ces-verbaal opmaakte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50,franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3,franco p.p. 3.25 Mr. van Rhijn schrijft ons van werkgevers zijde, naar aanleiding van de meded'celiogen van den heer Van der Wal, voorzatter van den A. N. T. B. in de ochtendbladen van heden: Door den A. N. T. B. wordt erkend, dat de thans voorgestelde toornen mede door de be stuurders van den A. N. T. B. in de Onder- handellfcgs-commiissiie zijn ove.eenjtcutomen. Daaraan wordt evenwel toegevoegd, dat de voorzitter van den Bond verklaarde, niet aan de tot stand Ikoming van de nieuwe C. A. O. te zullen medewerken. Zoo is de zaak niet. De voorzitter heeft rich wel tegen de voor gestelde regeling van het ontslag uifgtesprolkea, maar is aan de tafel der Onderhandetings- commissie blijven ritten, wat er op wijst, dat hij aan de tot standkoming van het concept wilde medewerken. Bovendien had de A. N. T. B. niet één maar vijf leden in de Onder handelingscommissie en ook hier zal toch het beginsel moeten gelden, dat de meerderheid in het bestuur beslist. Een tweede onjuistheid is de voorstelling, alsof het toon niet met 6 pet. maar met 12 pet. zou worden verlaagd. Het weekloon wordt met 6 pet. verfaagd, maar het uurloon met 12 pet., door de verlenging van de 45-urige en de '48-urige werkweek. Werden de drie uur langer werken nog weer eens extra betaald, dan zou de invoe ring der 48-urige werkweek weinig beteeke- nis hebben voor de verlaging der productie kosten, omdat dan de weekloonen nog weer met een rijksdaalder spuden moeten worden verhoortd. En dat past al heel weinig bij den noodtoestand, waarin het bedrijf verkeert. Trouwens, tóen de werkgevers de werkweek van 48 uur op 45 uur brachten, hebben zij er niet aan gedacht en den A. N. T. B. voor te houden, dat de arbeiders nu tevens drie uren minder loon zouden moeten ontvangen. Want daardoor zou die verkorting van den arbeidstijd zijn aantrekkelijkheid volkomen h.bben verloren. Nu door de wereldmalaise een kleine verlenging van den arbeidstijd moet worden toegepast, moeten de drie uren natuurlijk ook niet extra worden betaald. Dat de verlaging voor de jongeren wat meer dan 6 bedraagt, is volkomen te verdedigen, omdat deze categorie werkne mers, in de laatste jaren relatief zeer sterk in loon zijn verhoogd en het dus beter kun nen missen, dan de arbeiders van 24 jaar en ouder, die een gezin hebben. Tenslotte merken wij nog op, dat al le berichten omtrent concessies, die door leden van de Federatie in strijd met de besluiten der Federatie zouden zijn gedaan, uit de lucht zijn gegrepen. Zoo is het bericht in de courant van gisteravond, als zou de drukkerij Clau sen te Amsterdam hebben toegegeven on juist. Daar wordt geheel op de nieu we voorwaarden gewerkt. Bjj de druk kerij Bosch te Utrecht, waar gisteren werd gestaakt, hebben alle gezellen het werk heden op de nieuwe voorwaarden willen hervatten. De firma overweegt, wie van de gezellen zij terug zal nemen. Bij de fimia Van der Heijden te Rot terdam hebben de arbeiders gevraagd o.p de nieuwe voorwaarden aan het werk te mogen gaan. Hetzelfde is het geval bij de drukkerijen Dorsman en Odé en v. Dooren te VI aard in gen. In Nijmegen hebben de leden van den A.N.TjB. zich volkomen bereid verklaard, op de nieu we voorwaarden te gaan werken, waar op de patroons het ontslag uit de dienstbetrekking hebben ingetrokken. Thans de kwestie van de belooning boven het minimum uurloon. De A.N.T.B. schrijft: „In de Onderhandelingscommissie werd als een van zelfheid beschouwd, dat deze extra belooning zou blijven gehandhaafd. Toen ech ter het concept was samengesteld, werd on der de patroonsleden gepropageerd, dat men volle vrijheid had, allen op het verlangde mi nimum terug te brengen." In werkelijkheid is de zaak deze. De C. A. O. bepaalt alleen een minimum-uurloon. De werkgevers mogen dus meer betalen. In den tijd van hoogcon junctuur hebben talrijke werkgevers dit ge daan, omdat de bedrijfstoestand het toeliet, een wat hooger loon te betalen. Maar door de bepa'ingen van de Cj A. O. kon de eens gegeven verhooging boven het minimum in uiterste instantie zonder medewerking van de uit werkgevers en werknemers samengestelde Centrale Commissie, niet weer worden te ruggenomen. Dit is weer een van die bepa lingen, welke den gezel in 't drukekrsbedrijf een zoo sterke rechtspositie geven. Maar bjj den afloop van de huidige C. A. O. kreeg de patroon natuurlijk het recht terug het loon opnieuw te regelen. Dit is in de Onderhan delings-commisie .besproken en vastgelegd. Roman van denzelfden popula:ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25, franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD". Aan de leden is dit medegedeeld bij de Toe lichtingen op het concept C. A. O. Maar in plaats van „propaganda" te maken bij de pa troons om de werknemers op het minimum uurloon terug te brengen, heeft het bestuur der Federatie in dezelfde Toelichting de pa troons sterk aangeraden, 091 de bekwame werknemers boven het minimum te blijven beloonen, teneinde de werklust te bevorderen. En in het bindend besluit, dat het Algemeen Hoofdbestuur der Federatie heeft genomen, wordt den leden toegestaan om zooveel cen ten boven het nieuwe minimilm-uurloon te geven als men onder de oude C. A. O. boven het oude minimum-uurloon gaf. Te Lochem zijn de loden van den A. N. T. B. gaan staken. Te Vlaardingen is hij de firma Brugman het ontslag ingetrokken en het werk her vat Te Heerenveen heeft het personeel van het Nieuwsblad van Heerenveen gestaakt, wegens het aannemen van besmet werk. Te Eeverwijk is de staking opgeheven. Op verschillende drukkerijen te Leiden, werd aan de nog werkende leden van de A. N. T. B. besmet werk voorgelegd, dat door hen geweigerd werd, waarna zij ont slagen werden. Bij' de fa. Sijthoff werden o.rti 4 zetter ontslagen. In Amsterdam is naar het afdeelingsbe- stuur ons mededeelt, het werk hervat in de drukkerijen van de Erven H. van Mun ster; de Erven E. v. d. Veer; Buys en Oo. en bij nog enkele kleine drukkerspatroonsi Het aantal stakers is dan tengevolge met een kleine 100 verminderd. Het aantal sta kers in de Hoofdstad, zal thans nog slechts ongeveer 250 bedragen. De Bandsdrukkerij van den Algem. Nederl. Diamantbewerkers- bond, zal zich aan het nieuwe contract houden, zcodat daar de staking zal voort duren. DE BILDT, 3 Jan. Hedennacht kwam de jachtopziener Smit achter den Groenenkan- sclien dijk onder deze gemeente in aanraking met vier beruchte stroopers, die, toen Smit hun aanhield en hun geweer in beslag had genomen, aanstalten maakten den jachtopzie ner te overmannen. Smit had een revolver in de hand, welken een der stroopdrs hem trachtte te ontwringen en toen dit niet ge lukte, drong de aanvaller het wapen in een der heupen van den jachtopziener. Diens ver weer had echter tengevolge, dat hij den aan valler met de revolver in de keel schoot na een der anderen met een sdhot uit het in be slag genomen geweer in de borst te hebben getroffen. De beide andere stroopers waren toen der mate verbluft, dat ze den jachtopziener hiel pen de getroffen makkers op een wagen te laden, die ze zelf 'hadden medegebracht en voorts gewillig meegingen naar het bureau van politie te de Bildt, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Bij de firma VVeenenk en Snel te 's-Graven- hage zal circa half Januari als prentbrief kaart verschijnen de eerste officieele opname van" den ex-Keizer en zijn echtgenoote, zoo mede van den ex-Keizer in Maarschalks uni form. Beide opnamen werden officieel te Doorn gemaakt en worden met toestemming van den ex-Keizer in den handel gebracht De kaarten zullen gelijktijdig hier en n het bui tenland verschijnen. Biljarten. Vrijdagavond wordt in café „'t Wapen v. Haarlemmermeer" een wed strijd van 750 caramboles gespeeld tusschen een comb, van Vriendenkring uit Haarlem en D. O. K. uit Heemstede gekozen uit de beste spelers, en Excelsior uit Lisse. De bedoeling van dezen wedstrijd is eer slens de propaganda voor de biljartsport, en ten tweede om de spelers van „Vrienden kring" in comb, met D. O. K„ die behalve in den bond geen waardige partners in de omgeving van Haarlem heeft, eens tegen een sterken Zuidelijken club te zien spelen. Op een nader te bepalen datum zal ook te Lisse gespoeld worden. Voor de winnende club is eene medaille beschikbaar gesteld. Vriendenkring D. O. K. -—De 3de ontmoe ting, nu tusschen de 2e vijftallen had Dins dagavond plaats bij „Vriendenkring". Vrien denkring won alle partijen. D. O. K. was zeer slecht op dreef. Totaal-uitslag Vriendenkring 500. D. O. K. 312. Burg. Stand. Geboren: z. van M. Out—v. Loenen. Getrouwd: F. Klinkenberg en A. Schid ling. 1 50-jarig huwelijksjeest. De Zand voortsche fanfare bracht Nieuwjaajrsmotr- gen, na afloop der huldiging bij den heer Schicke, een bezoek bij het echt paar J. Stork, Spoorstraat 12. Eenige vroolijke nummertjes werden gespeeld, zeer ten genoege der jubilarissen en be langstellenden, die, zooals altijd het ge val pleegt te zijn, de muziek vergezel den. R. K. Kiesverceniging. Deze verga dert op Donderdag 4 Jan., 's avonds 7 uur in het Patronaatsgebouw. De agenda vermeldt o.m.: Mededee lingen en verslagen. Verkiezing hestuurs- lid (vac.-Vermijs). Candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Onbestelbare stukken. Lijst van on bestelbare brieven cn briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, te rugontvangen in de 2e helft der maand December 1922. Brieven binnenland: Firma J. Becrens Deswart, Dongen; Instituut Galand, Rot terdam; A. Berendsen, Arnhem. Briefkaarten binnenland: P. v. Dijk W. Pols, Amsterdam; GeertjeRamelaar Brieven buitenland: Louise Lannzel, 131e NED. STAATSLOTERIJ. '4e Klasse 2e Lijst. Trekking van Woensdag 3 Januari. Hooge prilzeCr 20689 2000. 8179 1500. 1565 3944 8279 elk 1000. 7706 17088 19135 elk ƒ400. 452 7376 16965 17037 elk 200.' 1614 7860 19538 elk ƒ100. 28 53 57 81 170 272 398 417 523 584 751 752 884 942 964 980 10^5 5231 1233 1237 1347 1396 1405 1478 1578 1 1772 179 9 1906 1929 1949 2079 2082 2112 2155 2177 2400 2430 2505 2506 2508 I 2542 2600 2612 2618 2672 2819 2824 2876 2882 2894 2967 3011 3022 3034 3063 3166 3179 3289 3314 3351 3567 3688 3805 3862 3887 3910 4017 4111 4140 4143 4149 4270 4273 4283 4294 4353 4415 4444 4453 4538 4556 4389 4622 4741 4807 4818 4929 4959 4985 4990 4992 5078 5105 5123 5149 5165 5244 5257 5353 5369 5412 5648 5680 5783 5794 5857 5992 6012 6022 6175 6212 6297 6309 6386 6443 -6447 6532 6542 6558 6610 6640 6712 6731 6737 6754 6773 6850 6873 6956 6986 7004 7192 7247 7280 7340 7379 7401 7424 7425 7448 7530 7677 7696 7698 7702 7759 7901 7906 7912 7931 7951 8067 8095 8112 8122 8126 8207 8209 8334 8339 8392 8479 8480 8563 8592 8628 8706 8714 8719 8722 8762 8944 8959 9028 9052 9115 9149 919S 9200 9219 9239 9333 9467 9501 9504 9533 9549 9627 9660 9783 9796 9801 9857 9946 9960 9969 9996 10187 10206 10208 10267 10306 10344 10400 10422 10450 10467 10556 10557 10562 10572 10648 10762 10773 10799 10838 10853 10890 204 265 617 670 965 978 1307 1344 1629 1637 2029 2037 2247 2338 2512 2538 2736 2806 2902 2925 3069 3128 3462 3525 3967 3970 4182 4197 4387 4409 4581 4586 4829 - 4840 5032 5038 5172 5231 5603 5612 5906 5960 6223 6254 6461 6510 6687 6701 6805 6847 7018 7060 7381 7400 7532 7651 7825 7862 7992 8039 8184 8199 8419 8453 8635 8656 8864 8879 9175 9197 9402 9417 9574 9592 9805 9825 Blacs; G. A. Lundberg, London. Geslaagd. Voor het examen sche handelscorrespondentie is ga de heer G. Koster, alhier. Gouden echtpaar. De heer 1 Grondwet. De plechtige afl wezig waren, vormden het geheeie aan- M. de Goede. Maria Christina, d. van P. Apeldoorn en M. G. Apeldoorn Admiraal. Ondertrouwd: J. Wittebrood 21 j. en D. Glas, 20 j. van Egmond aan Zee; Th. Meijer, 36 j. van Castricum en J. van Wèenen, 37 j. Overleden: Nicolaas Beukers, 22 j. Catharina Maria Abbo, 5 mnd. werkdagen alleen geopend zijn van 911; 10508 10913 10984 10987 11016 11035 11093 van 2-4.30 en en vanV-7 uur. ""0 H132 11133 11187 11189 11291 Op Zondagen is het kantoor gesloten. 11=0^ Schoolsporen. In het afgeloopen jaar 11433 11471 11480 11516 11561 11583 11608 werden in de O. L. school alhier verkocht 11313 11333 U,33 fol \\lï\ J kleintjes maken een groote! 12g4g 1256Q 12569 12639 12684 J2697 12748 12756 12820 12834 12835 12857 12871 12898 12953 12958 12963 12966 12973 13018 13054 13086 13089 13167 13195 13243 13251 13266 .- 13326 13417 13460 13476 13480 13484 13511 voorbereidende werkzaamheden voor het ver- 13561 mQl 13634 13639 13662 1369g 13732 harden van den strandweg aangevangen. Bm- 13741 13743 13761 13784 i3841 ]3947 13950 nen enkele weken zullen er verschalende per- 1395g j3987 140ö8 14076 14096 14140 14144 sonen aan het werk gesteld kunnen worden. 14150 i4is4 14239 14248 14255 14274 14285 De aanvoer van steenen en andere materialen j4287 j4289 14297 14302 14304 14326 14363 geschiedt per groote scheepvaartgelegenheid 14599 j4462 14507 14517 14520 14564 14571 tot Akersloot en wordt verder vervoegd tot i4593 14509 14632 14699 14701 14718 14730 het Sohulpstet door de schelpenscheepjes en 14794 14818 14853 14863 14910 14918 14925 vandaar per wagen naar het terrein, zoodat 14931 14966 15145 15149 15170 15179 15191 daaraan verschillende menschen uit de ge- 15223 15226 15286 15365 15385 15423 15436 meente eenige weken werk hebben. 15451 15548 15549 15553 15588 15614 15615 Burgerlijke Stand. Geboren: Alida, d. 15621 15644 15729 15757 15835 15874 15884 van C. Orij en J. Groot. Jacobus Emanuel, 15894 15905 15955 16006 16043 16058 16081 z. van J. Groen en M. Castricum. Johanna 16091 16109 16134 16171 16204 16241 16244 Maria, d. van L. G. Winkeler en J. H, M. 16246 16279 16294 16332 16345 16376 16436 Borg. Cornells, z. van J. Meijne'en H. de 16444 16462 16471 16598 16635 16654 16658 Winter. 16675 16679 16715 16722 16723 16727 16813 Overleden: Ida Cornelia Eijlbregt, 78 jaar te 16814 16844 16846 16851 16870 16887 1690i Amsterdam. Hendrika H. C. Boekweijt, 58 16922 jaar te Amsterdam. Johanna Koppes, 26 16936 16937 16985 17006 17012 17020 17090 jaar te Alkmaar. Franciscus Munnikhuis, |7104 17116 17141 17185 17189 172 71 jaar te Haariem.-Abraham F. v. Oosten- 434 «gj 12443 gg 12433 dorp 76 jaar te Egmond aan Zee. 7gfi2 17681 17708 17726 17768 177SS Onderwijs. - De Commissie van Toez.ch 17g4g 17ggg 17g64 17g97 179D0 op het Lager Onderwijs, heeft in haar jongst ?937 n97g 17Qg5 17990 18032 18081 gehouden vergadering tot voorzitter benoemd, JglI9 lgl37 lgl39 lgl52 18159 18209 1S241 do heer H. A. Nijscn en tot secretaris de heer lg290 lg303 lg362 j8367 18463 j 8493 18546 P. A. van Westen, die deze benoemingen lg6()5 lg641 18722 lg723 i8764 18802 18829 hebben aangenomen. i8845 i 8855 i888o 18896 18901 18954 18978 18982 18998 19001 19037 19072 19107 19123 19130 19137 19141 19200 19237 19264 19286 19506 19550 19557 19565 19584 195S6 19650 Bedriegelijke bankbreuk. Op. ver- j9734 19754 19771 19795 19825 19860 19907 zoek van de politie te Noord wijk is te 19928 19979 20006 20036 20053 20058 20108 Amsterdam aangehouden een 39-jarige 20113 20121 20158 20168 20197 20257 20282 aannemer, verdacht van bedriegelijke 20327 20331 20341 203C6 2043o 2046o Strandweg Naar wij vernemen zijn de bankbreuk, meldt het ,-,N. v.d.D," 234®° 2Q521 2Q524 20621 20622 20634 20669 20753 20798 20805 20821 20853 20857 20876 VEL SEN. 20880 20889 20905 20950 21025 21044 21049 21181 21188 21248 21273 21352 21359 21379 Jubileum. Dinsdag was de heer J. 21396 21526 21544 21578 21589 21615 21626 H. Rozemeyer, papiermaker aan de Pa 21634 21739 21749 21754 21758 21765 21804 pierfabriek alhier, 40 jaar bij de firma 21819 21850 21901 21936 21971 22001 22051 Van Gelder Zonen werkzaam! Hij werd 22119 2^122 22137 22 op het kantoor der directie ontvangen 22430 22481 22482 22493 22531 en door den heer J. A. H. Kruimel op 22561 22588 22603 22616 22654 22704 22711 waardeerende wijze toegesproken, waarbij 22729 22752 22757 22773 22802 22813 22824 hem de gebruikelijke enveloppe met in- 22860 22866 22944 houd werd overhandigd. 4e Klasse le Lijst: 5416 m.z. 5413 5624 met Werkloozen. Het aantal bij de Ar- ƒ400 m.z. 5625 met ƒ400: 10887 m.z. 10867:1 beidsbemiddeling ingeschreven werkloo- 14624 m.z. 14664: 1-7522 m.z. 17552; 17308j zen is thans gestegen tot 328. ,17321 17370 vervallen.^ HALFWEG. Vaandelavond. Men schrijft ons: Dooij het vaandelcomité van den R. K. Bouwvak-I arbeidersbond „St. Josef" zal aan d^ leden van deze afdeeling en hunne dames een feestavond aangeboden worden op Zondag 7 Januari a.s. in het St. Josefsgebouw, ook toe gankelijk voor niet-Ieden. De feestrede zal worden uitgesproken door den heer Th. Windt, terwijl voor afwisseling zal worden vertoond de film „Haar gouden Slem". Vervolgens wordt de avond opgelui sterd door zang van mej. A. Brugman, so praan, begeleid door mej. I. van Delden, piano, beiden van Amsterdam, terwijl ver schillende amusementen den avond zullen i31e NED. STAATSLOTERIJ, T 4e Klasse 3e Lijst. Trekking van Donderdag 4 Januari.) Hooge prijzen, x 15325 25.000. 14109 1500. 5063 15564 elk 100. Prijzen van 765: X 101 230 378 404 635 731'" 1303 2092 2206 2250 2520 2601 2833 3117 3327 3377 3661 3756 3946 4014 4091 4411 4914 5051 5184 5219 5360 5430 5780 6015 7115 7169 7267 7311 7774 7891 8135 9095 9119 9398 9490 9571 9635 10106 10468 10514 10535 10897 11679 13542 13855 14300 12229 12389 12872 13284 aovji* m-> vullen. Wij wenschen het ijvervol optreden 1437g 14422 145Q5 14g36 }'^]g Jg^2 J32^ van het yaandelcomité alle succes; het pro- 15336 15639 1566g 16024 16045 16168 16245 gramma belooft een zeer amusanten avond. 16g6g 16gl2 16g49 16g57 16932 17077 17201 Ieder zorge zulk een avond bij te wonen. 1723g lg624 lg741 jggS2 lg979 19327 201g4 20801 20870 20958 21448 21458 22014 22147 HILLEGOM. 22213 22219 22335 22792 22795 D. V. Ajd. Hillcgom en Omstreken. Tol 4e Klasse 2e Lijst: 5032 m.z. 6032 5038 m.: Geestelijk Adviseur der Afd. Hillegom en Om- 6038 5078 m.z. 6078; 10648 m.z. 11648. slreken van den R. K. D. Ond. Ver. is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd de Weleerw. Heer J. J. M. Janssen Schmidt, Rector van het St. Bavo-gesticht te Noojd- wijkerhout cn Bisschoppelijk Inspecteur. Burg. Stand. Geboren: z. van J. G. J. Hartman—Lampe. d. van H. Vreeburg—de Winter. z. van W. J. dc Rijk—Overvliet. z. van G. C. Dui venvoordevan der Weijden. z. van C. den Elzen—Koster. Ondertrouwd: J. P. Corel, 37 j. en C. M. Wagenar, 31 j. H. J. Thorborg, 27 j. en C. W. Wagener, 25 j. N. L. Duindam, 27 j. en M. Duivenvoorden Brandweer. Door B. en W. is we gens het verleend eervol ontslag aan J. W. van Parera, tot opperbnandmeestejr benoemd bij de brandweer in het Dorp, de heer A. van Dijk en in De Zilk tot opperbrandmeestcr-assisteiit de heer C. P. Vlasveld, te Zilk. Op Nieuwjaarsdag deed G. v. D. bij de politie alhier aangifte, dat zijn rijwiel was ontvreemd, terwijl hij dit even onbeheerd bij zijn woning liet slaan. Nog denzelfden dag slaagde de politie er in, het rijwiel op te sporen te Noordwijk. Als daders van dezen diefstal zijn aangehouden 2 jeugdige personen, n.l. G. uit Noordwijk en B. uit Noordwijker- hout, tegen welke beiden door de politie procesverbaal is opgemaak. Doodgebeten. Ten nadeele van de R.-K. Kerk te Noordwijk, is op een stuk land, gren zende aan de Leidschevaart alhier en toebe- hoorende aan den heer v. d. H. te Noordwijk, door een grooten hond een schaap doodgebe ten. Naar den eigenaar van den hond wordt een onderzoek ingesteld. Feeslavonden. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen in den loop dezer maand, 3 feeslavonden worden georganiseerd door de R.-K. Muziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc", welke toegankelijk zullen zijn voor donateurs en kunstlievende leden der vereeniging met hun dames. De R.-K. Tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst", zal hare medewerking aan deze avonden geven, zoodat het zeer mooie avonden beloven te worden. A.s. Vrijdag 5 Jan. des voormiddags half 12, zal alhier op het dorpsplein de inzegening en plechtige intronisalie van het beeld van het Allerheiligste Hart plaats hebben, gevolgd door de officieele opening van het nieuwe Bij kantoor der Hanzebank alhier. Verschillende autoriteiten zijn uitgenoodigd deze plechtig heid bij te wonen Het Beeld van het Aller heiligst ahrt staat in het kantoor der Han delsbank,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2