BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweed© Blad 4 Januari 1923 De conferentie te Parijs. G1M. BUITENL BERICHTEN. GEVERS® NIEUWS. KORTE BERICHTEN. kbiK EN SCHOOL De Conferentie te Parijs. Frankrijk en de H. Stoei. Het Fransche kabinet heeft de Britsche vergoedingsvoorstellen voorgoed ver worpen. Officieus waas reeds Dinsdag- vond aan de Engelsche delegatie te ver staan gegeven dat Poincaré zelfs niet in staat is, het plan als grondslag van be raadslaging te aanvaarden. De toestand is ernstig en verward. Er is Dinsdagavond een vergadering van de Britsche delegatie gehouden die tot dicht bij middernacht duurde, om te overwegen of het Fransche plan met amendementen aannemelijk gemaakt kan worden voor de Britsche regeering. Inmiddels heeft Bonar Law in een oijeenkomst met journalisten de Engel sche voorstellen besproken. Hij begon met een stellige tegenspraak van de op vatting dat Engeland geen schadever goeding noodig heeft. Het heeft er veel meer behoefte aan dat hét buitenland geneigd is te meenen. Derhalve is het verlangen om zoo groot mogelijke be dragen van Duitschland te krijgen in Engeland even sterk als elders. Het gaat er dus om, den besten weg naar dat doel te vinden en met goeden wil, die naar Law's overtuiging allerwege bestaat, moeten de geallieerden dien weg knnen vinden. De opvatting vervolgde de eerste minister dat wij geen schadevergoe- 'ing noodig hebben, heeft haar ontstaan tdanken aan het feit dat wij er in g- siaagd zijn onze begrooting in evenwicht te brengen. Maar hoe zijn'wij daarin ge slaagd Alleen door het opleggen van een loodzware belastingdruk, die in geen enkel land zijn weergade heeft. Tenzij er een algemeene opleving van den wereldhan del komt loopen wij het gevair in slechter financieele positie te geraken dan menig ander Ententeland, dat thans financieel veel zwakker schijnt dan wij. Onze voorstellen nopens de onderlinge schulden der Europeesche Geallieerden houden geen verband met onze schuld aan de Ver. Staten. Zij zijn gegrond op de veronderstelling dat dit plan (of een w jziging er van), wordt opgenomen in een algemeene, definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk. Als het wordt aangenonten) zullen wij van Duitschland en van onze bondgenooten veel minder ontvangen dan onze schulden aan de V St beloopen. Het Engelsche programma verworpen. schending van het verdrag van Versailles en de onthulling van een kloof, die moei lijk te overbruggen valt. Hoe men in Frankrijk gestemd is blijkt wel 't duide lijkst hieruit, dat in een (later bekend geworden) aanhangsel bij het Fransche plan de meening wordt verkondigd, dat het eenige doe! van Duitschland is zich opzettelijk en stelselmatig aan elke pres tatie te onttrekken. Wel opmerkelijk is dat één Engelsch blad, de Daily Mail, deze meening deelt. Het blad acht dan ook het Fransche plan gematigd, practisch en verkieslijk boven het Britsche en voegt er aan toe Wat er ook gebeure, de entente moet gehan- haafd worden, want indien Engeland en Frankrijk zich scheiden, zal de toekomst van Europa inderdaad zwart zijn. BELANGSTELLING VAN AMERIKA. Het departement van staat te Washing ton heeft medegedeeld, dat het voorstel, door Cuno gedaan, nopens een overeen komst, waarbij de landen, die belang hebben bij het Rijnland, plechtig zouden overeenkomen en aan Amerika zouden beloven gedurende een generatie niet tot den oorlog hun toevlucht te nemen zonder machtiging bij volksstemming niet formeel door Hughes aan de Fran sche regeering is voorgelegd, daar bij informeel onderzoek bleek, dat Frank rijk het onaannemelijk achtte. De mededeeling van het departement van staat ten aanzien van het Duitsche voorstel was de eerste officieele aanwij zing, dat dit voorstel Amerika tot be schermer van zulk een vredesverdrag zou hebben gemaakt. Ofschoon stilzwijgen wordt bewaard over de houding van Ame rika voor het geval Frankrijk het voor stel aanvaard had, wordt het feit, dat Hughes Frankrijk over het voorste! heeft laten polsen uitgelegd als een bewijs, dat Amerika althans diep belang stelt in het voorstel DE KLEINE ENTENTE PROTESTEERT Uit Praag komt het bericht, dat de g:zantën van Zuid-Slavië,. Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië te Parijs aan den gezantenraad een gezamenlijk protest overhandigd hebben tegen liet door de Hongaarsche regeering bij den Hongaar- schen Nationalen Raad ingediende wets ontwerp ter verhooging van de bescher ming van de orde en tegen den verplich ten hulpdienst. De regeling nopens dien hulpdienst wordt door de protesteerende mogendheden beschouwd als een ont duiking van de bepalingen van het vre desverdrag van Trianon. De drie mogendheden zijn bovendien van plan een gezamenlijken stap te Boedapest te doen ten einde de Hon gaarsche regeering tót eerbiediging van het vredesverdrag aan te manen. FRANKRIJK EN DE H. STOEL. Het Journal des Débats wijst op de groote verbetering in de betrekkingen tusschen de Fransche regeering en den Heiligen Stoel. Beiden toonen zich tege moetkomend. De Fransche regeering heeft een wetsontwerp ingediend, strek kende om aan de Congregatie van St. Sulpice te Parijs vergunning te verleenen in haar gebouw terug te keeren. De Hei lige Stoel heeft geantwoord met een maat regel, die, zooals de Débats het uitdrukt, gelukkig een einde maakt aan ernstige moeilijkheden en langdurige geschillen. Overeenkomstig de schikkingen tusschen Frankrijk en Spanje betreffende de or ganisatie van hun beider invloeds-zone in Marokko, erkent en verzekert de Hei lige Stoel voortaan de godsdienstige autonomie van Fransch Marokko door de oprichting van en apostolisch vicariaat. Men weet, dat in Fransch Marokko de zielzorg tot dusver door Spaansche gees telijken werd waargenomen. Dat was een den gelanceerd. Volgens deze berichten is de j toestand in feite en in rechte, die zeer toestand wei ernstig, maar hoopt men te 'oud was afgezien van de beginselkwestie Er is geen kans aanzienlijke bedragen Van Duitschland los te krijgen, tenzij Duitschland's krediet wordt hersteld, en dit herstel is slechts mogelijk, als er zekerheid bestaat over het maximum bedrag dat Duitschland zal hebben te betalen en met goeden wil kan betalen. De Engelsche regeering besloot de eerste minister, wenscht oprecht met onze bondgenooten tot een vergelijk te komen. Ik ben overtuigd dat de Fran sche regeering dit ook wenscht. De openbare meening in Engeland, die in de dagbladen tot uiting komt, steunt de Engelsche voorstellen van harte. Uit Frankrijk klinken natuurlijk heef andere stemmen. De Fransche bladen noemen het Britsche plan een diepe die van Fransch standpunt bezien het belangrijkst was, bracht deze toestand in de praktijk aanhoudende moeilijkhe den mee en hij had dan ook ernstige be zwaren. Sedert de instelling van het Fransche protectoraat had men, ondanks een ontelbaar aantal officieuze onderhan delingen, in dezen toestand geen ver betering kunnen brengen. Door de her vatting van de officieele betrekkingen van Frankrijk met den Heiligen Stoel is dat nu ten slotte in Frankrijks voordeel geschied. Het Journal des Débats is van oordeel, dqt het niet een van de geringste resul taten van Jounart, Frankrijks gezant bij den Heiligen Stoel, is, dat hij op dit punt een succes heeft bereikt, waarvan slechts zij, die eenigermate op de hoogte van de bijzonderheden en de verwikkelingen van de zaak zijn, de beteekenis kunnen schatten. EEN STIKSTOF-KWESTIE. De weigering van de Duitsche regee ring om Frankrijk 60,000 ton stikstof te leveren op schadevergoedingsrekening heeft, naar men weet, te Parijs niet slechts protesten uitgelokt, doch ook de insi nuatie dat Duitschland een 'eel van ziin k nstmatig bereide stiks f ou gebrui ken voor 't vervaardigen va., ontplofbare stoffen. De Frankf. Ztg. zet nu uiteen, dat Duitschland de stikstofhoudende meststoffen (voornamelijk zwavelzure ammoniak) die het produceert, dringend noodig heeft voor zijn landbouw. Het komt op een productie van 360,000 ton per jaar zelfs nog 140,000 ton tekort en zou een zware voedselkrisis tegemoet gaan, als het aan Frankrijk een zesde van zijn voortbrenging moest afstaan. Uit breiding van de stikstoffabricage is niet mogelijk, zoolang Duitschland met ge brek aan steenkool blijft sukkelen. Bovendien heeft Frankrijk, naar het blad meent, de stikstof niet noodig. In 1921—'22 heeft het rog wavelzure am moniak uitgevoerd, _e Fransche re geering steunt haar eisch wel op de be hoeften der verwoeste gebieden, doch de ze beslaan nog geen zevende deel van de oppervlakte des lands en verbruiken dus lang het geëischte kwantum niet. Aan genomen echter dat zulks wel het geval ware, dan zou er voor de Duitsche re geering nog geen reden zijn om ten koste van de voeding van het eigen volk Frank rijk van een onontbeerlijke meststof te voorzien, die het uit Engeland of Chili kan betrekken. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De leiders van de geallieerde afvaar digingen hebben gisteren beraadslaagd over den toestand. Curzon kon de vra gers op de hoogte stellen van een deel der besprekingen, die hij gisteren te Pa rijs heeft gevoerd over de vredesonder handelingen. Voor zoover uien het welen kan, schijnt het wel, dat Curzon, hoewel hij uit Parijs teruggekeerd is met de be doeling de conferentie voort te zetten, met den ernstigen wensch om er spoedig een eind aan te 'maken, volkomen meit zijn Fransche en Italiaansche collega's instemt om jegens de Turken een krach- lige houding aan te nemen, doch zon der hen bits te bejegenen en langs alle mogelijke wegen tc trachten tot over eenstemming te komen. De geallieerden zijn voornemens bin nen enkele dagen de derde commissie bijeen te roepen. De laatste besprekin gen van de deskundigen hebben gelukkig de meeste geschilpunten uit den weg geruimd. Het schijnt Ihans mogelijk in openbare zitting de verkregen resultaten te registreeren. EEN STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. Er is plotseling, zonder voorafgaande waarschuwing, een werkstaking i it gab ro ken in de Antwerpsche haven. Vrijdag had de eventedige commissie vergaderd om de eischen na te gaan van de werk lieden, die een loonsverhooging eischlen van 2 franken daags. Er werd een legen- voorski ingediend, dat in de volgende vergadering van de commissie behandeld zou worden. Gisteren heeft echter plot seling een aantal werklieden geweigerd aan het werk te gaan en s middags en 's avonds was hun getal nog aangegroeid. Men verwacht, dat de staking heden vrij wel algemeen zal zijn, met uitzondering van de hout-, erts- en graanwerkers, wier eischen een paar dagen geleden ingewil ligd zijn. De eischen van de koleivwer- kers waren eveneens ingewilligd, doch dezen hebben zich loch bij de staking aangesloten en een nieuwe loonsverhoo ging geëischt. De patroons hebben be sloten voet bij stuk te houden. Berichten uit Italië melden, dat de Italiaansche kruiser San Giorges, ondersteund door vliegtuigen, de ver sterkingen der opstandelingen te Misoe- rata aan dé Lybische kust van Noord- Afrika gebombardeerd heeft. De ex-sultan van Turkije zal Vrij dag op een Britsch oorlogsschip Malta verlaten. Men verwacht, dat hij naar Jeddah zal gaan én vandaar over land naar Mekka. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Peking heeft een telegram ge kregen van de Regeering te Kanton, behelzende dat die regeering besloten heeft, de centrale regeering té erkennen en zich met haar samen te smelten. De Duitschnationalen, de Duitsche volkspartij en het centrum hebben samen een millioen mark uitgeloofd voor het inrekenen van de daders der dynamiet- aanslagen te Halle.'De communistische en socialistische pers van Halle verzekert dat nationaal-socialisten den aanslag hebben gepleegd. kUit Ncw-York wordt gemeld, dat de Iersche Vrijstaat thans bezit heeft ge nomen van het Iersche consulaat. Craw- fold, de consul van den Vrijstaat en Smiddy, de zaakgelastigde van den Vrij staat te Washington, hebben, vergezeld van speurders, 60 republikeinen in de gang van het consulaat verrast, door de [deur van het consuJaatsvertrek te be stormen en van binnen af te sluiten. Crawfold is besloten, in het vertrek te blijven tot het geschil geregeld is. Voor gesteld is, hem voedsel te brengen door middel van emmers, die door het raam worden opgeheschen. Volgens de laatste opgaven zijn tijdens en na den oorlog in Deensche wateren niet minder dan 10.000 mijnen aangespoeld, de laatste op den eersten Kerstdag van 1922. Bij het opruimen en onschadelijk maken hebben tien men- schen het "leven gelaten en is een volkp- tnen invaliede geworden. Volgens inlichtingen, ontvangen door het bestuur van de'Britsche wereld handeltentoonstelling, tracht de Duit sche regeering het Britsche tentoonstel lingsschip, dat in Maart uitvaart voor een tocht naar de Dominions en koloniën, voor te zijn. Het heet, dat Duitschland het snelste jacht van den vrofgTen Keizer als tentoonstellingsschip inricht. Het zou over een paa" weken voor een bezoek aan de Britsche koloniën vertrekken. Het Moskousche raden-congres heeft besloten tot een oproep aan alle volken teneinde te waarschuwen tegen dreigende oorlogsgevaren. In dit stuk 7a er op g wezen worden, dat Sowj t Rusland zijn leger reeds van 5 millioen man tot 8Ó0.000 teruggebracht heeft en van plan is het tot 600.000 terug te bren- gen. Naar verluidt, zijn maatregelen ge nomen voor de spoedige instelling van een treinpostdienst, in aansluiting op een dienst Harwich-Zeebrugge. De dienst zou onderhouden worden door drié bot ten, die in 1917 voor de Britsche regeering gebouwd zijn. In Denemarken is het aantal werk- loozen in de Kerstweek tot 55.653 geste gen. Verleden jaar was het op hetzelfde tijdstip 78.900. Door de aanzienlijke stijging der papierprijzen zijn de sowjet-bfaden ge noodzaakt den abonnementsprijs met 20 procent te verhoogen. Een abonne ment op de Izwestia is gebracht van 500.000 op 600.000 roebel in Moskou en 700.000 roebel in de provincie. Te Calcutta is een tentoonstelling van inlandsche producten geheel door brand verwoest. De schade wordt op 200.000 pd. st. geraamd. De Zwcedsche regeeringscommissie voor sociale verzekering hqeft haar wets voorstel tot officie le arbeidsbemiddeling en staatssubsidie aan werkloosheids- fondsen ingediend. De werkloosheidsfondsen, te stichten door de werklieden zelf, zullen behalve door den staat Moeten worden gesteund door de gemeenten en de provinciën, de arbeidsbemiddeling dient alle vakken te omvatten. Steun bij werkloosheid zal alleen wor den verstrekt als de betrokken werklie den buiten hun schuld werkloos zijn, en niet zoo hoog mogen zijn, dat de prikkel tot het zoeken van werk wordt gedood. De commissie adviseert, de aanbevolen regeling slechts voorloopig te doen zijn, daar het aanbeveling verdient ze metter tijd te vervangen door een werkloosheids verzekering vatl staatswege. Het is ech ter gewenscht daarmee tc wachten tot in het buitenland stappen in die richting zijn gedaan. R.-K. Vacantie-herstellingsoord. De uitslag der verloting. De verloting van hot R. K. Vacantie- Iierstellingsoord te Schiermonnikoog had tot uitslag: Landhuis „Duin en Zee" No. 5164 Eiken Salonameublement No. 22003 Indian Motorfiets No. 22444 Marmeren Waschtafel No. 15201 Phaf Salonnaaimachine No. 21950 Loeren Clubfauteuil No. 32322 Voor de 1000 andere prijzen raadplege men de trekkingslij st. De hoofdprijs viei te Groningen en het lot 22003 is verkocht te Utrecht. Rljwïeldieven. Te Hengelo (O.) zijn Dinsdag aange houden H. H., uit Enschede en A. L., Almelo, beiden zonder beroep en vaste woonplaats, verdacht van diefstal van 3 rijwielen le Goor en van aanranding van een broeder uit Zutphen op den weg van Lochem naar deze plaats. Beiden hekenden. Zij zijn goede bekenden van de justitie. De drie rijwielen hebben zc te Hilversum verkocht voor f 7, f 7.50 en f 13, d.w. z. voor ongeveer een tiende van de waarde! Een vreeselijke misdaad. Op Nieuwjaarsdag heeft te Vorsten bosch (N.-B.), 's avonds omstreeks 0 urn-, een vreeselijke misdaad plaats gehad. Een zekere W. v. d. Heijden, de zoon van een achtenswaardig landbouwer, oud 23 jaar, heeft men doodgestoken. Een vriend van den verslagene kwam den bewoners van het gehucht „De Brakken" daarvan mededeeling doen. Men vond het slacht offer stervende, met een mes- of dolk steek in de hartstreek. Omtrent de oor zaak dezer misdaad verkeert men nog in het duister. Rijks- en gemeente-politic zijn druk in de weer licht in deze zaali te brengen, tot lieden nog zonder re sultaat. Het parket uit 's Bosch heeft een on derzoek ingesteld. (,*MSb") Ilotelratten aan 't werk. Een hotelrat heeft Zaterdagavond te Amsterdam zijn slag geslagen in het hotel des Pays-Bas. De heer Granaat, één der hotelgasten, die zijn avond in de stad had doorge bracht, merkte, toen hij om half twee 's nachts op zijn kamer kwam, dat iemand zijn koffers had opengebroken. Hij miste voor ongeveer f 3500 aan geld en gouden en zilveren voorwerpen. Uit een aan grenzende kamer van een Hollandsche dame, die zoo juist uit Zwitserland was gekomen, was een pas gestolen. 's avonds tusschen 8 en 12 moet de inbraak gepleegd zijn. De verdenking valt op een heer, die Zaterdagavond tegen zessen in het hotel is gearriveerd en zich als Herzog uit Ge- nève heeft laten inschrijven. De man sprak Fransch en heeft 's a- vonds een tijdlang in de hall van het hotel gezeten, waar hij bezoek ontving van een anderen persoon. Samen zijn beide man nen uitgegaan. De man die als Herzog stond inge schreven is niet teruggekeerd. Op zijn kamer op de tweede étage liet hij een ledigen koffer achter. Om geen verdenking op zich te doen vallen hebben de dieven het gestolene in hun zakken verpakt. De bestolene was tegen diefstal ver zekerd. De politie van het bureau Singel heeft 's nachts in het hotel alles doorzocht. Er is geen enkele aanwijzing, wie de twee verdwenen mannen zijn. Alleen weet men, dat degene, die zich als Herzog uit Genève liet inschrijven, in het Fransch een kamer vroeg. Onwaarschijnlijk is het dus niet, dat het buitenlanders zijn, maar zekerheid bestaat daaromtrent niet. (Hbld.) yrr -"jke inbrekers. Bankpapier verbrand. Gearresteer De hond geen trekdier. Dood geschoten. Hoog water. Een gevecht met stroopers. De Credletbank „Welvaart". Verbrand. Te Opheusden (N.-B.) kreeg een 4 jarig kind van V. D., bij het porren in de kachel een stukje vuur in de haren, die vlam vatten. Bij het wegloopen geraakten ook de /kleertjes van de kleine in brand, waardoor het kind zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het den volgenden dag overleed. Brand. Te Wervershoof (N.-H.) is Maandsw" de groote boerderij vim den heer C. Neefjes in de vlammen opgegaan, vee kon nog worden gered, maar berging van den inboedel was geen meer. Oorzaak onhcfwl. AJies was ver zekerd. Een schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Roermond. FEUILLETON 8 ff suffersriep de schilder. De uude mannen herhaalden hun po ging en droegen nu de kist zonder een nieuw ongeval weg. Het paardje was to taal verbrijzeld. Uit zijn opengespleten buik kwamen proppen ineengefrommeld papier, oude lappen en stukjes hout. „W it zal ik Georges zeggen mom pelde Etienne, de stukken met den voet wegschoppend. „Hij hechtte zoo zeer aan dit stuk speelgoed." De papierproppen lagen verspreid over den vloer. Etienne merkte ze niet op, daar hij den brief voor George wilde af maken. „Dierbaar kind, „Heden wordt gij vijf en twintig jaar. „Zooals ge ziet, heb ik den dag niet ver beten en zend je hierbij het beloofde „schilderstuk. Ik heb je bovendien be- „langrijk nieuws mede te deelen. Om „negen uur ben ik bij je. Als steeds, ie vriend en gewezen voogd Etienne Gastel." Zich omkeerend keek Etienne nog eens naar de resten van het verbrijzelde paardje. „Wat zat er allemaai in vroeg hij zich af. De schilder raapte de papier proppen óp, frommelde ze uit elkaar. Eensklaps trok een naam zijn aandacht op een uit elkaar gehaald stuk papier. Een naam, dien hij zeker niet daarop had meenen te zullen aantreffen. Jacques Garaud stamelde hij. „Een brief van Jacques Garaud, geschre ven aan Jeanne Fortier. Mijn hemel, als datals dat Bijna met luider stemme las hij het volgende „Teerbeminde Jeanne, „Gisteren heb ik u een idee trachten „te geven van het toekomstige geluk „en fortuin voor u en uwe kinderen. Dat „geluk en fortuin kan ik u nu beslist „toezeggen. „Morgen zal ik rijk zijn of althans „de middelen om rijk te worden in han- „den hebben. "Ik zal dan een uitvinding „bezitten, die onberekenbare winsten „zal afwerpen en bovendien ongeveer „twee maal honderdduizend franken. „Nu geen valsche schaamte, Jeanne „Denk aan uwe kinderen, die de mijne vinding, gedaan door den vader van Lucien Labroue. Als Georges hoort, dat hij de zoon is van Jeanne "Fortier, zal hij meteen haar haam in eere kunnen her stellen en dan zal er voor Lucien Labroue geen beletsel meer bestaan zijn naam te verbinden aan het meisje, dat hij bemint en hem waardig is." Op dat oogenbük werd er gebeld en dadelijk daarna werd aan de deur ge klopt. „Binnen zeide Etienne. "e ging open; Raoul Duchemin verscheen op den drempel. „._eii j> daar eindelijk riep de schil der' uit, den jongen man tegemoet loo- pehd. „Ik heb den ganschen nacht gewerkt., en hrang goed nieuws mee." „O ide Soliveau Gearresteerd, dank zij Amanda Ik zal u dat straks in bijzonderheden ver tellen. Laten wij dadelijk weggaan." Spreekhernam hij vervolgens. „Weet je iets van Paul Harmant „Dood." „Is de vader van Mary dood vroeg E >nne hoogst verbtasd. k spreek r t van den vader van Ma- derd negentig duizend franken zijn Jules ry,' antwoc dd Duchemin, „maar van Labroue ontstolen...,. Dat is de uit-)den man, wiens naam deze ellendeling „zullen worden en deze gedachte zal u „moed geven. „Heden nacht om elf uur zal ik u wach- „ten, met den kleinen Georges, bij de brug van Charenton en ik zal u geleiden „naar een veilige' plaats, vanwaar wij „morgen naar het buitenland zullen ver trekken, om daar rijk en gelukkig te zijn. „Verlaat zonder spijt dit huis,"waaruit „uw meester u verjaagtkom tot hem, „die u bemint en u nooit in den steek zal „laten. „Zoudt gij niet komen, dan weet ik niet, waartoe de wanhoop mij zou drij- „ven. „Maar gij zult komen. Jacques Garaud." „7 September 1861. „Drommelsriep de schilder uit, toen, hij den brief had gelezen. „Dat is de brief, die Jeanne Fortier verloren, verbrand waande. Dat is hgt bewijs van hare on schuld, waarover zij steeds heeft gespro ken En dat bewijs lag voor het grijpen I Arme vrouw.... De zin van dit schrij ven is overduidelijk. Jacques Garaud spreekt van een bedrag van plus minus twee honderd duizend franken en hon- heeft aangenomen. De echte Paul Har- mant is vijf en twintig jaar geleden in Genève gestorven in een ziekenhuis en de industrieel van Courbevoie, de algemeen geachte millionnair, heeft zijn naam aan genomen." Etienne beefde van aandoening. „Heb je daar het bewijs van vroeg hij. Duchemin hield den schilder de over- lijdensacte voor, vroeger door Ovide Soliveau in Genève opgevraagd. De ge wezen voogd van Georges las het stuk met aandacht. „Nu bestaat er geen twijfel meer riep hij uit. „Ik heb 't wel goed gehad....ik had er een voorgevoel vanEindelijk heb ik je te pakken, Jacques Garaud Hij drukte op een schel. Onmiddellijk verscheen de huisknecht. „Neem een rijtuig en ga naar Cour bevoie, naar de fabriek van Paul Har- mant. Zeg aan Lucien Labroue, dat gij hem namens mij komt halen. Hij moet dadelijk meegaan en hier komen. Als hij je iets vraagt, zeg hem dan, dat ik hoogst belangrijke zaken met hem heb te be spreken „Goed, mijnheer." „Beste Raoul," riep Etienne uit, „£ij hebt schitterend uwe fout, in een oogen bük van dwaasheid begaan, hersteld. Er zullen nu groote dingen gebeuren, waar van gij getuige zult zijn. Daarbij mogen we evenwel het noodzakelijke niet ver geten. Wij gaan lunchen,, want als Lu cien Labroue komt, moeten we hier weg. Onder de lunch zult gij alles vertellen, wat gij weet." Beiden gingen naar de eetzaal en zet ten zich aan tafel. Duchemin vertelde in bijzonderheden, wat zich in den nacht had afgespeeld. Toen de maaltijd was afgeloopen, trad Lucien binnen. „Waarde heer," zei deze laatste, „ik ben'aanstonds gekomen. U hebt mij be langrijke mededeelingen te doen." „Van het grootste belang," voegde Etienne Castel er bij. „Ik ken den moor denaar van uw vader." Lucien werd doodsbleek. Zijn lippen bewogen zich, maar hij kon g:en woord uiten. „Ik ken hem," vervolgde Etienne, dank zij dezen mijnheer (hij wees op buchemin) is de schurk ontmaskerd." De zoon van Jules Labroue kreeg plotseling zijn zelfbeheersching terug „De naam van den moordenaar vroeg hij. (Wordt vervolgde De zitting van gisteren begon om 3 uur. Poincaré sprak een uitvoerige criliek uit op het Engelsche plan. Hij zette uiteen, dat het Engelsche plan een wijziging beteekende van het verdrag van Versailles, daar het bepalin gen bevatte, welke de bepalingen van het ver drag te niet doen. Poincaré heeft verder het denkbeeld ontwik keld, dat de uitgebreide wijzigingen, welke het Engelsche plan voorstelt, de bevoegdheid van de regeering overschrijden en de instemming van het parlement behoeven. Men staat Duitschland een moratorium loe zonder waar borgen of panden en het toezicht op de Duit- sche financiën wordt opgedragen aan een raad van buitenlandsche financiers met een Duitscher als voorzitter. Duitschland, dat maar een geringe hinnenlandsche schuld heeft, zou, dank zij zijn bankroetiersstelsel, slechts de vergoediogsschuld van een twintig miljard het hoofd hebben te bieden, terwijl de andere Europeesche landen verpletterd worden door hun binnen- en buitenlandsche schulden. Na de thee heeft Theunis het Belgische standpunt uiteengezet, dat zich bij het Fran sche aansluit. Daarna gaf Bonar Law de op merkingen van de Engelsche, della Torretla die van de Italiaansche afvaardiging weer. Daarna gingen de afgevaardigden hun stand punt voor de pers hunnea- landen toelichten. Opgemerkt werd, dat Bonar Law bij het ver laten der zaal een opgewekten indruk maakte. Toch zal er heel wat last en handig heid noodig zijn, om de ontstane kloof te overbruggen. Men hoopt dat de Belgen en Italianen als bemiddelaars zullen handelen. Duitschland zwijgt intusschen stil. Men ziet met spanning den gang van zaken te Parijs tegemoet en men hecht nogal bcteekenis aan de berichten die daaromtrent uit Rome wor Parijs, dat het reeds zooveel malen met suc ces toegepaste middel, te weten een sjacher- partij te béginnen tusschen de weder." "dsche Fransche en Engelsche belangen het Oosten en het Westen, ook ditmaal tot het gewenschte doel zal voeren, te meer daar men meent te welen, dat Engeland er ditmaal een bijzónder belang bij heeft het te Lausanne met Frankrijk niet tof een breuk te laten komen. I Het indexcijfer voor de ikosfen van le vensan deriioucl in Duitschland is, blijkens de mededelingen van het rijkskantoor voor de statistiek, van gemiddeld 44.010 in No vember gestegen lot gemiddeld 68.500 in De cember. wat zeggen wil, dat de kosten van levensonderhoud in December 685 maal zoo hoog waren als vpor den oorlog en 53,6 per cent hooger dan de maand ie voren. De Daily News van gisteren beeft een hoofdartikel over het huwelijk van den prins van Wales. Het blad zegt, te kunnen mede- deel«n dat in een van de eerste maanden de verloving van den prins zal worden bekend gemaakt. Met het dog hierop zegt het blad dat iret de wensch van het Engelsche volk is, dat de bruid een Engelsche zal zijn waarbij hei feit, dat zij niet van koninklijken bloede zou zijn, geen bezwaar zou opleveren. Het blad maakt deze opmerking in verband met het feit, dat er plannen schijnen te zijn op touw gezet voor een huwelijk van den prins met een Italiaansche prinses. Zondagochtend zal er te Mouscron een betooging vóór de handhaving van de Fran sche universiteit te Gent plaats vinden. De nationale betooging voor dat doel zal op 28 Januari te Brussel plaats vinden. De or ganisatoren daarvan hebben bij de directie der spoorwegen aangevraagd bijzondere treinen ie laten loopen. Toen de ulster van dr. Psnso, wonende He. gracht 505 te Amsterdam Dinsdagmiddag om 5 uur een bezoek aan het huis bracht, bemerkte zij, dat inbre kers er tijdens de afwezigheid der familie een nieuwjaarsbezoek hadden afgelegd. Daar niemand was om hen te ontvangen, maak ten ze het zich zoo gemakkelijk mogelijk, meldt de „Tel." Ze tracteerden zich zelf op brood met worst, namen 's doktors boste sigaren, schonken zich wijn in etn nomen uit dankbaarheid een gedeelte van de garderobe en schoenen van den heer des huizes mee. Teneinde geen sporen achter te laten, bedienden ze zich van de gummihandschoenen van den geneesheer. Ze verlieten het huis langs denzelfden»weg, waarlangs ze binnengekomen waren, name lijk door de voordeur. Behalve het hierboven genoemde wor den zilveren candelabres vermist. Of er nog meer ontbrak kan de huishoudster niet zeggen. Be familie is gewaarschuwd. Te Emmer Erfscheidenveon heeft een zoon van de Wed. Neymoijer in een vlaag van verstandsverbijstering f 90D aan bank papier in de brandende kachel geworpen. Het geld is verbrand. Te Roggel (Limb.) word Dinsdag aan gehouden en naar Roermond overgebracht do arbeider V. verdacht van het los sen van een schot op den rijksveldwachter van de Leygraef, die enkele stroopers ach tervolgde. De politiehond van den rijks veldwachter waarop V. ook schoot, werd ernstig getroffen. Wanneer men, zoo schrijft dr. D. Monné in „Dierenbescherming", als dierenarts veel trekhonden behandelt, dan blijkt duidelijk dat bij deze dieren ziekten voorkomen, die men bij den „plezierhond" zelden, althans veel minder ontmoet; men zou ze „beroeps ziekten" kunnen noemen. Daar een hond zeer gevoelig is voor kou# en warmte, komen bij hem, speciaal bij den trekhond, vele ziekten voor dit het gevolg zijn van kouvattenzooals keelaandoeningen door langdurige, snelle ademhaling met open mond (hijgen) voor of onder den wagen (bij den huishond komt het verschijnsel óók wel voor Ipj het trekken aan den halsband) longaandoeningen door het inademen van het stof der wegen, doordat de dieren zoo laag bij den grond loopen staartverwondin- gen, voornamelijk aan de punt, door het slaan tegen de wielen, en mede door het ge raken van den staart onder een der wielen; voetverwondingen, doordien een of meer der teenen onder de wielen komen, en vooral ook door het gaan van de zool over scherpe wegen; aandoeningen van de ingewande, ge paard met diarrhee, door het liggen op kou den, vochtigen grond; rheumatiek en nier ontstekingen om dezelfde retenbloeduit stortingen aan de ellebogen, door het wilde neervallen voor den wagen na lange ritten waarvoor ik ettelijke honden moest behan delen. Een kwelling ook is het dorstig zijn van de trekhonden, vooial bij warm weer, en na langdurig hijgen, en aangezien er door vele begeleiders uit onachtzaamheid of met opzet- niets te drinken gegeven wordt, is de dorst dan een lang-aanhoudende marteling voor het dier. Vaak komt het voor, dat de trekhonden houders den hond slechts éénmaal daags voedsel gaven, n.l. alleen bij het thuiskomen. Het gevolg daarvan is natuurlijk het ver slinden van den soberen maaltijd met groote brokken tegelijk. Vele eigenaars schamen zich ook in 't geheel niet, om drachtige en zoogende honden als trekdier aan te wenden. 't Eénige lichtpunt bij al die ellende zou een goede ligplaats zijn, maar hoè erbarme lijk is die vaak nog! Dinsdag werd te Emmerik een Duiteeh conducteur doodgeschoten door een Holland der, met wien bij twist had gekregen over een meisje. De dader is gearresteerd. Uig Grave wordt gemeld: Het water staat van dijk tot dijk. De Veerstraat is overstroomd. Overtocht per motorboot naar brouwerij. Men meldt uit Zalt-Bommel: De Veerweg is overstroomd, de gierpont is buiten dienst gesteld. De overtocht ge schiedt met stoomboot en halve ponk Uit Zevenaar wordt d.d. 2 Jan. gemeld: Het water in den Rijn en in den IJsel is nog steeds stijgend. De uiterwaarden staan weer onder water. Uit Utrecht wordt gemeld: De jachtopziener S. uit Maartensdijk ont dekte Dinsdagnacht onder de Groene Kan stroopers met een lichtbak. De geweerdra ger wierp zijn geweer weg en ontkwam, maar is herkend. Met de lichtbak jagers ontstond eene worsteling. Een zekere v. d. W. uit Utrecht is in de borst geschoten terwijl een zekere H. eveneens uit Utrecht in den hals werd verwond. Beide personen zijn nog al ernstig gekwetst. Zij zijn door dr. Maker van de Bilt voorloopig behandeld en daarna naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De jachtopziener bleef onge deerd. Naar de „Tel." verneemt, heeft de ju stitie te Amsterdam de politie opgedra gen een onderzoek in te stollen naar de Crediet- en Handelsbank „Welvaart". Zulks nüar aanleiding van de vraag, of 't uit geven van de premielecning door die bank onder de Loterijwet valt. In de verschillende kerken van het bisdom Roermond is i verband met de zaak der Zalig- en Heiligverklaring van den dienaar Gods pater Carolus a So Andrae (Johannes Andreas Houben, geboren te Munstegeleen) priester van de Congregatie van liet Ailerh. Kruis en Lijden O. H. J. C. een schrijven van Z.1D. H. den bisschop van Roermond voor gelezen, waarin o.m. aan de Eerw. geestelijk heid en de geloovigen van dat bisdom het volgende wordt voorgehouden. „Daar volgens de voorschriften der Kerke lijke wetten, de brieven en geschriften van den Dienaar Gods Pater Carolus a So An drae hetzij eigenhandig door hem geschreven, of door hem gedicteerd of op zijn bevel ge schreven, hetzij gedrukt, moeten verzameld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5