m Eenig adres Korte Zijlstraat 32rc». DUINKONIJNEN BiNNENLiimscH mmm. landbouw m visscherij Slechte Schrijvers! nieuws. MARTENS etc Sigaae* Terwijl een menigte toeschouwers op de voetbrug te Kelso (Washington) de beweging volgde van een massa opeen- gestuwde Balken in de Cowlitzriviev, brak de boutmassa onder de kracht van den stroom uiteen, en vernielde de brug. Voetgangers en auto's geraakten te wa ter. Er worden 18 menschen vermist. Naar de Kölner Post meldt, zal de vliegdienst KeulenLonden worden gehandhaafd, aangezien de moeilijkhe den die tegen de voortzetting ervan wa ren gerezen, overwonnen zijn. In de drie maanden van het bestaan dezer lijn, zijn 500 personen tusschen Keulen en Londen vervoerd. Het voornemen is de, vliegtuigen ten minste twaalf maal per maand en tijdens de Keulsche jaarbeurs dubbel zooveel te laten verkeeren. De regeering van Ontario heeft aan de vertegenwoordigers van de transport maatschappijen medegedeeld, dat zij van plan is landverhuizers voor Canada in de Europeesche inschepingshavens te laten onderzoeken. Te Berlijn is sedert ttfee weken het geding tegen Max Klante, die beschul digd wordt van zwendelarij door middel van een bookmakerskantoor voor wed rennen, gaande. Het is in de rechtzaal meermalen Spaansch toegegaan, door dien de bekl., een zenuwachtig en opge wonden man, tegen rechters, getuigen en deskundigen uitvoer alsof hij bar werd verongelijkt. Gister is de verdere behandeling ge schorst, toen Klante een zware longbloe ding kreeg en te zwak bleek om langer in de zaal te blijven. De rechtbank heeft nu drie medische deskundigen belast met een onderzoek naar den gezondheidstoestand van den beklaagde. In Engeland heeft men in den oor logstijd en tijdens de inflatie groote hoe veelheden zilver aangemunt, waarmee men nu geen weg meer weet. De Engel- sche munt, is te hulp moeten komen. In gewone tijden weigert zij zilver aan te nemen, tenzij men zilveren munt ervoor terugneemt. Maar in den laatsten tijd heeft zij toch een groot bedrag aan de circulatie moeten onttrekken, wat voor haar een schadepost van £750,000 be- teekende. De banken zitten intusschen nog al tijd met vele millioenen ponden sterling zilver. Volgens de Daily Express, is er tusschen £15 millioen en £20 millioen te veel zilveren munt in omloop een gewicht van 100,000 ton, waarvan het meeste bij de banken aanwezig is. De oude (socialistische) mijnwer kersbond, die het overwerkcontract in het Roergebied tegen 1 Maart heeft op gezegd, motiveert dit besluit met een be- roep'op de slechte voeding van de mijn werkers, die hen buiten staat stelt, over te werken. Hoe onderconsumptie de prijzen kan opdrijven, toont een Engelsch blad aan, met een bierstatistiek. In 1913 verbruikte het Engelsche publiek 36 millioen ton nen bier en bedroeg de gezamenlijke winst van de negen grootste brouwerijen 2,200,000. In 1922 was het verbruik tot 18 millioen tonnen gedaald, maar de winst van de genoemde brouwerijen was 5,280,000 meer dan het dubbele van 1913. Terwijl de kosten van de pro ductie sterk gedaald zijn, is de bierprijs nog altijd hoog gebleven. De brouwers hebben zich blijkbaar gewroken op het verminderde verbruik (of op de zwaar dere belastingen door hun winst in vergelijking met 1913, bijkans te ver- vijfdubbelen, daar zij in dat jaar met 18 millioen ton maar 1,100,000 winst zouden gemaakt hebben. Te Leipzig heeft de bond van huur ders, uit protest tegen de ingrijpende verhooging van de huishuren, "die met 1 Jan. is ingegaan, besloten tot staking van huurbetaling. In den bond zijn alle politieke partijen vertegenwoordigd. Tijdelijke invoerbelemmeringen. Het Steenhouwerscontract. De Koninklijke en de Indische leening Invoer van bloemen in Frankrijk. Reclames op Rijksuitgaven. Verlaging van posttarieven. Bestrijding der tuberculose. De voorlichting van onzen handel door onze buiteniandsche ambte naren. Hoog water. INBRAAK TE ROTTERDAM. fc°P' Weinig werklust! De Arnhemsche luitenant. Een jubileum-vaas. Passencontrole. De brand te Dordrecht. 't Einde van^een zonderling. De verstandskies? K0PJE BERSSMTfEM. Valsch geld. MARKTNIEUWS. 33 Als U aan FUNKE'S ROGGEBROOD de voorkeur geeft, moet U op o.s. merk Setten EERSTE KWALITEIT PAAR9ENVLEESCH GEHEPKTJI.FUNKZ WED. H0MSCH0TEN Begijnhof 4. Prima Versche Duinkonijnen vanaf f 1— per stuk. Zaterdag den geheelen dag geopend E. LSEFTING - CASTKSCyPJ SMEDEüTRAAT 36 - HAaRLEM Bergplaats voor Sntioedels, ihutie'en en Goederen. Speciaal ingericht voor het afgescheiden bewaren van inboedels in afgesloten, droge en qoed geventileerde afdeelingen. VERHUIZINGEN en TRANSPORTEN. G. W. TWEEHUIJS^, ZiJLWEG 74, 0VERVEEN. - Télef. 1123. QOELSTRAAT 33, Haarlem C. BSAK, pt BEERS Grondboringen voor piipwellen en Kelderdraineeringeff. Eerste Hoogerwoerddwarsstraat No. 12 Schotea Bespreking van het vóór en tegen. De groote algemeene vergadering, uitgaan de van den Middenstandsbond, ter bespre king van het vóór en tegen van tijdelijke in voerbelemmeringen zal worden gehouden op Woensdag 17 Januari a.s. te Amsterdam in het gebouw „Bellevue", Leidschekade 90, des voormiddags te half 11 uur. Als inleiders van het onderwerp zullen op treden de heeren mr. dr. Jan van Best, te Eindhoven, oud-iid van de 2e Kamer, mr. .1. G. Schürmann, te Rotterdam, lid van den raad van advies en mr. A. C. Josephus Jitta te 's-Gravenhage, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid. De vergadering is toegankelijk voor alle belangstellenden op vertoon van bewijs van toegang, dat schriftelijk is aan te vragen, nan het Bureau van den Middenstandsbond, Oude Molstraat 13a, (Postbox 238) te 's-Gra venhage. Het hoofdbestuur van den Bond van Sleenhouwers-patroonsvereenigingen in Ne- derland bericht dat zij de collectieve over eenkomst niet ongewijzigd wil voortzetten. In l>el Nieuws van den Dag van Ned. In- dië van 29 Nov. komt de volgende ver klaring voor van de houding van den heer Colijn, loer. deze tijdens de behandeling van de oorlogsbegrooling den indruk wekte, pal tegen de plannen van Minister van Dijk te zijn. De Guaranty Trust Company of New Vork, die de Indische Doilraleening heeft overgenomen, zou dit alleen hebben gedaan, indien de Koninklijke garant bleef en daar Amerika geen buiteniandsche leeningen neemt van landen, waar de oorlogslasten niet worden verminderd, meende de heer Colijn bij behandeling van de oorlogsbe grooling zich tegen de regeering te moeten keeren, om in Amerika den indruk te ves tigen, dat het met bezuiniging op de oor- logsuitgaven ernst was. De Koninklijke zou garant gebleven zijn ingevolge een voor waarde, die de Regeering haar had voorge steld bij hel sluiten van de overeenkomst met de Bataafsche in zake de exploitatie van de Djambi-terreinen. Van bevoegde zijde deelt men aan het Haagsche Aneta-kantoor mede, dat het ver band tussclien Guaranty Trust Company, de Koninklijke en Djambi te eenenmale ont breekt. De Indische leening is aan de Gu aranty Trust Cy. gegund, omdat zij bij on- derhandsche inschrijving de voordeeligste voorwaarden bood en van een bepaling, ge maakt bij het Djambi-contract, dat de Ko ninklijke een Indische leening in Amerika zou garandeeren, is niets waar. Het garant blijven van de Koninklijke voor Indische leeningen, berust louter op fantasie. Men meldt uit Parijs: Er is een officieel regeeringsbesluit verschenen, waarbij de douanerechten betreffende den invoer van levende bloemen en bloembollen in 1' rank rijk worden gewijzigd. Mejuffrouw Groeneweg heeft aan den Mi nister van Waterstaat het volgende gevraagd: Is het den Minister bekend, dat op de door het Hoofdbestuur der Posterijen uitgegeven circulaire met Nieuwjaarswaarschuwingen reclames voor alcoholhoudende dranken zijn opgenoihen? Is Zijn Excellentie bereid maatregelen te treffen om te voorkomen, dat in een lijd, waarin alles er op gericht moet zijn om de moreele en materieele inzinking van ons volk Ie bestrijden en waarin het Rijkssubsidie voor drankbestrijding belangrijk werd verminderd, openbare diensten verder meehelpen het alco holgebruik te bevorderen? Op' de vragen van den heer Weitkamp be treffende verlaging van de posttarieven, heeft Minister Van Swaay geantwoord, dat hij ten aanzien van de invoering van lagere postta rieven nog geenerlei beslissing heeft genomen. Hij is evenwel van meening, dat, indien tot een verminderd tarief voor het zoogenaamd locaal verkeer mocht worden overgegaan, alsdan geen onderscheid kan worden ge mankt tusschen de regeling ten opzichte van steden en die 1en opzichte van dorpen. De minister van Arbeid brengt ter kennis van de belanghebbende vereenigingen op het gebied der tuberculosebestrijding, dat met be trekking tot het Rijkssubsidie voor de bestrij ding van de tuberculose voortaan met het volgende rekening moet worden gehouden. Voortaan zal niet meer tusschen plaatselijke vereenigingen en daarmee gelijkgestelde ver eenigingen tot bestrijding van de tuberculose onderscheid worden gemaakt. In plaats daar van zal steeds worden gesproken van plaatse lijke vereenigingen tot bestrijding der tuber culose, c.q. onder bijvoeging van den naam der vereeniging, bijv. het Groene Kruis, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, Vereeniging voor Ziekenverpleging, enz. Afzonderlijke erkenning der vereeniging door eenig lichaam of door de regeering is, na de koninklijke góedkeuring der statuten, niet meer noodig; de statuten moeten bewij zen, dat de vereeniging zich bezighoudt met de beslrijding van de tuberculose als volks- ziekte. Het" Rijkssubsidie aan de plaatselijke ver eenigingen wordt berekend volgens twee grondslagen: De vereenigingen ontvangen in de eerste plaats vergoed 2/3 van het salaris der huis- bezoekster. Voor vereenigingen met een wijk verpleegster-huisbezoekster beschouwd als vergoeding voor haar diensten als huisbezock- ster is ook begrepen het bedrag, dat de ver eeniging uitgeeft aan verzekeringspremie, aan bijslag voor het gebruik van een vervoermid del of voor dienstkleeding, alsmede bet be drag, dat eventueel redelijkerwijze in rekening wordt gebracht voor het genot van vrije woning. De vereenigingen ontvangen in de tweeae plaats een zeker bedrag per hoofd der bevol king, waaronder zij haar werkzaamheden uit strekken. Dit bedrag wordt telken jare be paald naar de som, die op den begroolingspost beschikbaar blijft na aftrek van hetgeen ove rigens uit dien post moet worden bestreden. Het volgens dezen tweeden grondslag uitge keerd subsidie is bestemd om te worden be steed voor de lielft voor verplegingsdoelcin- den. Acht men wijziging van deze verhouding wenschelijk, dan is daarvoor toestemming van den inspecleur noodig. Do Ned. R. K. Bond van Schoenfabri kanten richtte aan den heer J. H. Groene weg, consul dor Nederlanden te Bern, het verzoek om mededeeling van zoo mogelijk eenigszins uitvoerige gegevens omtrent de maatregelen, welke in Zwitserland zijn ge troffen tegen de vnlutaconcurrontie in heit bijzonder van Duitsehe zijdespeciaal voor wat betreft echoenen en leder, en hoe die maatregelen werken in de praktijk. De Bond was tot dit verzoek gedaan bij schrijven van d.d. 14 November -ge dreven door de berichten in de dagbladen omtrent maatregelen, die door Zwitserland zouden worden toegepast, om de eigen in dustrie te beschermen tegen de invasie van valutaproducten van Duitschland. Zoo werd dezer dagen het bericht gepubliceerd, dat tengevolge van die maatregelen de werk loosheid in Zwitserland met 50 °/o zou zijn afgenomen. Toen op verzoek geen antwoord van den consul inkwam, werd d.d. 4 Dec. de vraag in het kort herhaald en op spoed aange drongen in verband met de met de regee ring gehouden besprekingen. Het gevolg hiervan was dat oenige dagen later het volgend schrijven werd ontvangen van den Ned. gezant te Bern: Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 4 Decemher j.l. no. 151-18427 D-J, gericht tot den Consul der Nederlanden te Bern, tevens kanselier van Hr. Ms. gezantschap heb ik de eer u mede te deelen dat ik den 18en November j.l. een afschrift van uwen brief van den 14den dier maand aan den Minister van Buiteniandsche Zaken te 's-Gravenhage had doen toekomen met ver zoek mij wel van instructies te willen voor zien betreffende het gevolg, dat Zijne Ex cellentie meent dat aan uw schrijven moet worden gegeven. Aangezien het hier eene kwestie van door Hr. Ms. Regeering ge volgde economische politiek geldt, acht ik het gewenscht, alvorens u de verlangde in lichtingen te verstrekken, mij ter zake met genoemden Minister te verstaan. De heb mij heden opnieuw tot Zijne Ex cellentie gewend met het verzoek mij de gevraagde instructies te willen doen ge worden. Wellicht zou het ook mogelijk kun nen. zijn, dat de Minister van Buiteniand sche Zaken aanleiding vindt, zijnerzijds u cenige informaties te geven betreffende de maatregelen, welke in Zwitserland zijn ge troffen tegen de valutaeoncurrentie, waar omtrent ik herhaaldelijk aan Zijne Excel lentie heb gerapporteerd. Hr. Ms. gezant Get. VAN PANHUIS. De vraag van den R. K. Bond van Schoen fabrikanten betrof een openbare zaak, eene door het openbare gezag getroffen alge- meene regeling waarvan de resultaten voor ioderen belangstellende ter plaatse waar neembaar moeten zijn. Met recht mocht daar om door den Fabrikantenbond worden ver wacht, dat kon worden medegedeeld, hetgeen elk geïnteresseerde als resultaat van den getroffen regeeringsmaatregel had kun nen waarnemen. En met recht mocht die verwachting worden uitgesproken, waar dui delijk werd aangegeven met welk doel de vraag werd gesteld. In plaats van een objectief antwoord te gofon wordt medegedeeld, dat voor do be antwoording aan den Minister van Buiten iandsche Zaken nadere instructie is ge vraagd, omdat het gevraagde verband houdt met de door de Nederlandsche Regeering gevolgde economische politiek. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg en omstreken vestigt op deze correspondentie de aandacht van den Minister van Buiteniandsche Zaken in een adres dat als volgt besluit: Het zal Uwe Exoellentie duidelijk zijn, dat een en ander in do kringen van be langhebbenden een bijzonder pijnlijken in druk heeft gemaakt en. onvermijdelijk aan leiding moet geven tot conclusies omtrent de objectiviteit van de door de buiteniand sche atabtenaren gegeven inlichtingen, die hot vertrouwen in den Buitenlandschen Dienst moeten schaden. Onze Kamer neemt dan ook de vrijheid Uwe Excellentie met den meesten aandrang te verzoeken, te bevorderen, dat een nadere verklaring van de houding van hot Neder landsche Gezantschap wordt gegeven. DE VERWARRING IN HET DRUKKERSBEDRIJF. Minister van Arbeid staat overwerk- vergunningen toe. Men meldt aan de „Maast».", dat in ('wijking van de oorspronkelijke beslis sing van het hoofd der Arbeid inspectie in het Ilde district, de Minister van Arbeid besloten heeft, dat aan drukke rijen, die zulks tengevolge van de zeer bijzondere omstandigheden, waarin het bedrijf tengevolge van het huidige con flict verkeert, overwerk-vergunningen kunnen worden gegeven. In verband met deze aangelegenheid! had Woensdag een conferentie plaats tusschen den Minister van Arbeid en vertegenwoordigers van de werkgevers in het boekdrukkersbedrijf te 's Gravenhage. zet, zoodat de firma nog 11 man naar huis zond. De firma Wilton heeft dit aan de Kamer van Koophandel medegedeeld, opdat niet al tijd geschreven en gesproken zou worden over malaise en werkeloosheid, maar ook om een discussie uit te loken over de vraag, of dé tegenwoordige steunverleening geen wijziging noodig heeft. De commissie uit de kamer, die het werkeloosheidsvraagstuk bestudeert, zal de zaak nader onderzoeken. Met belang stelling zien wij haar rapport tegemoet. Stremming van verkeer. De laatste dagen zijn Rijn, Waal en Maas sterk gewassen. De rivieren staan van dijk tot dijk en hebben groote uitgestrektheden laag gelegen landen overstroomd. Zoo is het rondom Gennep één water vlakte. De veerweg naar Oeffeit staat blank en waar de Niers nog sterk wast, vreest men voor waterbezwaar in de laag gelegen deelen van Gennep. De Valuwsche dijk bij Cuyk, waar, naar men zich herinneren zal, in 1920 een door braak plaats had, staat zoo diep in het wa ter, dat di nog een 30 c.M. van den kruin is verwijderd. De Waal bij Nijmegen staat bij de huizen der Waalkade. Builen de stad staan de ui terwaarden geheel blank. De Ooypolder wordt tegen kwelwater gevrijwaard door de werking van het stoomgemaal. Het riviertje het Meer heeft onder Ubber- gen en even over de Duitsehe grens groote gedeelten buitendijksche landen blank gezet. Keulen meldde Woensdag nofc was. De peilschaal teekende Woensdag te Nij megen 11.43 A. P„ dat is nog aanzienlijk beneden den buitengewoon hoogen stand van Januari 1920, toen het op den 18n een hoog te bereikte van 13.36 A. P. In een perceel in de le Jan Steen straat, te Rotterdam, heeft' een inbraak plaats gehad tijdens afwezigheid van de bewoners. Vermoedelijk zijn de daders door middel van opensluiting met val- sche sleutels in de woning gekomen. Be halve een bedrag van ongeveer f 2600, zijn gouden en zilveren sieraden en voor werpen gestolen, zoodat de waarde van het totaal ontvreemde ongeveer F5000 bedraagt. De politie stelt een onderzoek naar de daders in en heeft in de woning waar de inbraak heeft plaats gehad, vingerafdrukken genomen. Van de daders is tot nog toe niets bekend. („Msb") POSTDIEFSTAL. Naar verluidt, is Donderdagmorgen op het Postkantoor aan het station te Maas tricht een diefstal van brieven en stuk ken ontdekt. Het onderzoek, door het parket ingesteld, is in vollen gang. Het is nog niet uitgemaakt, of er geld ver mist wordt. Een viertal personen werd in verhoor genomen. DE TOL IN DE PRAKTIJK. Wij lezen in de „Kampioen": Bij de openbare verpachting der tol gelden op den slechten weg Gouda— Bodegraven werd door W. C. de Bruin te Overschie, voor f22.220 per jaar in geschreven. Het tolgeld voor automobie len en motorrijwielen werd verdubbeld. De vorige pachtsom bedroeg f 6100. per jaar. De verpachting der twee tollen op den weg Maartensdijk—Utrecht bracht f 14.500 Wiltons Machinefabriek en Scheepswerf le Rotterdam heeft in een brief aan de Kamer van Koophandel een verhaal gedaan, waaruit men kan afleiden, hoezeer de werkloozen- uitkeering den werklust dooft. Kort samengevat komt de zaak hierop neer: de onderneming vraagt 28 December bij de Arbeidsbeurs 180 bikkers en ververs aan. De beurs roept deze op, doch den volgenden dag melden zich slechts 82 van de 150 man aan. Ge kunt vanmiddag dadelijk aan den arbeid gaan, zegt de firma, doch slechts enkelen zijn daartoe bereid, 't grootste deel geeft de voor keur aan Zaterdagmorgen of wel eerst Dins dag 2 Januari. De firma neemt daarmede geen genoegen en door te dreigen met be kendmaking aan de werkeloosheidsverzeke ring overreedde zij ten slotte 56 man om nog denzelfden dag aan den arbeid te gaan. Maar nog verscheidene van die 56 man hebben door uitvluchten getracht de verklaring te krijgen dat men ze niet aannam, sommigen hebben zelfs geprobeerd een voorman voor een ont slagbriefje om te koopen. Ook was er een, die beweerde niet te kunnen werken omdat hij geen werkgoed had. Maatschappelijk Hulp betoon hielp hem er aan, doch toen hij in zijn nieuwe werkpak verscheen, weigerde hij niettemin te arbeiden en was zoo weerbarstig dat de firma hem wegzond. Maar de rest was al niet beter; men pleegde lijdelijk ver- LOONS VERLAGING. Wegens Re voortdurende daling van de exploitatie-inkomsten van den Maasbuurt spoorweg Nijmegen—Venlo is de bezol diging van het geheele personeel met 5 pet. verlaagd. ONGELUKKEN. Het meisje van twee jaar, dat bij den brand te Dordrecht zulke ernstige wonden heeft bekomen, is ten gevolge daarvan overleden. Te Zijpe -is een Jji/a-jarig kind van G. V. te water geraakt. De moeder heeft het zelf levenloos opgehaald. Te Stadskanaal is de 10-jarige H. door een wagen oven-eden en gedood. Te Opheusden is de 4-jarige v. d. D- bij de kachel in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. De 16-jarige L., uit Zutphen, is xte Warnsveld van een dak gevallen, op zijn hoofd terecht gekomen en na een paar uur overleden. Er blijven nog steeds geruchten gaan om trent de arrestatie van den eersten luitenant van het 8e regiment infanlerie le Arnhem. Reeds is tegengesproken liet sensaliebericht, dat er hierbij van diefstal van geheime pluk ken uit het regimentsarchief sprake zou zijn. Het feit, waarvoor de arreslatie plaats had, werd als desertie gekwalificeerd. De officier was twee dagen ziek geweest, en daarna door den dokter beier gemeld. Hij heeft daarop niet zijn dienst hervat, maar bleef op zijn kamers. Toen hij twee dagen weg was, is bij door twee marechaussees van zijp bed gelicht en naar het Huis van Beyaring gebracht wegens desertie. Het „Hbld.' kan thans melden, dal de of ficier op last van den kolonel-brigadecom mandant op vrije voelen is gesteld. De zaak zal nu krijgstuchtelijk worden afgehandeld. Er is nu geen sprake meer van desertie, maar van het „wegens, na herstel niet hervallen van den, dienst". Inmiddels is de luilenant, nadat hij op vrije voelen was gesield, wegens ziekte in het militaire hospilaa) opgenomen. Bij gelegenheid van het 25-jang regeerings- jubileum van H. M. de Koningin is door de Plateel fabriek „Schoonhoven" te Schoon hoven een jubileum-vaas vervaardigd op een afzonderlijk voetstuk. Beide dee.en zijn in donker sabelblauwe kleur uitgevoerd. Om het voetstuk slingert een oranje-lint, waarop de herinnerings-jaartallen. O. m. prijkf op het middengedeelte der vaas in een medaillon het kasteel Diez, het stamslot van Oranje, en aan de tegenovergestelde zijde een oranje-tak, welke worden geflankeerd door de wapens van Oranje-Nassau en Nederland. Het geheel wordt beschermd door twee in den hals van de vaas in relief uitgevoerde leeuwenkoppen. Dit alles wordt bekroond door de Oranje-kroon. Ook is door deze firma een jubileum- wandbord vervaardigd. Naar men ons meedeelt, is de laatste dagen de Controle op de passen in het Oostelijk grensgebied zeer verscherpt. De beide laatste feestdagen werden in Kleef alle vreemdelin gen gecontroleerd op het bezitten van een gel- digen pas. In verband daarmee hadden vele arrestaties plaats, waarbij de gearresteerden naar Geldern werden gevoerd. Het 'M/ó-jarig meisje G. den H., dat Woens dag bij den brand in den garen- en bandwin kel van haar ouders aan het Steegoversloot te Dordrecht ernstige brandwonden bekwam is in het ziekenhuis aldaar overleden. De toe stand van den oom, die bij het redden van het kind eveneens brandwonden had beko men is zeer ernstig. Te Hekelingen (Z.-H.), is in een hut het lijk gevonden van den öb-jarigen „Doove Kees". Brood was er niet in huis, wel spek en vet. Meubels waren er nimmer aanwezig geweest. Men vond riiim 1000 op het lijk. De overledene was vroeger een oppassend werkman, die jarenlang voor een oude moe der en een ongdukkigen broer heeft gezorgd. De laatste jaren was hij langzamerhand ver vallen in een toesland van doffe onverschil ligheid, verwaarloosde in hoogc mate zijn zaken, werkte niet meer, weigerde huur te be talen en werd uit zijn woning gezet. Toen be trok hij zijn laatste verblijf, bekommerde zich niet meer om zijn familie, voorzag zich slechts van het allernoodzakelijkste voedsel, weigerde alle hulp en heeft zoo ongeveer U/2 jaar in een hut geleefd. De bewoner van het St. Catharinegeslicht, Frans Verbarendse ie Bergen-op-Zoom, ont dekte dezer dagen dat zijn gebit nog met een nieuwen land werd verrijkt. Wij vinden dit feit wel vermeldenswaard aldus de „Avondster" ais men rekent, dat de man binnen enkele maanden 92 jaar oud wordt. Als het de verstandskies is, komt hii bij Ver barendse toch wel erg iaatl 62 JAAR TROUWE DIENST. Door de uitgevers- en drukkersfirma J. v. Poli Suykerbuyk te Roosendaal is aan den letterzetter W. Posthumus aldaar een pensioen voor zijn leven verleend gelijk staande aan diens volle loon. Posthumus sloot daarmee een diensttijd af van 62 jaren bij deze zelfde firma, overgaande van grootvader^ op vader en op zoon, doorgebracht. INBRAAK. Omtrent de inbraak in een perceel in de le Jan Steenstraat te Amsterdam verneemt het „N. v. d. D.", dat deze heeft plaats gehad tijdens afwezigheid van de bewoners. Vermoe delijk zijn de daders door middel van open- siuiting met vaische sleutels in de woning ge komen. Behalve een bedrag van ongeveer ƒ.2600, zijn gouden en zilveren sieraden en voorwerpen gestolen, zoodat de waarde van het totaal ontvreemde ongeveer 5000 be draagt. MEISJE VERMIST. Sinds 4 December j.l. wordt uit de ouder lijke woning te Rollerdam vermist Anna Eliza beth Kuypers. Geboren 15 December 1904, wonende le Pynackerstraat 37, aldaar. Zij is lang plm. 1.73 M., haar postuur is flink; ze heeft donkerrood haar, blauwe oogen en ge wone neus en mond. Vermoed wordt, dat zij ergens een kamer gehuurd heeft. Inlichtingen worden ingewacht bij den Com missaris van Politie in de 2e Afdeeling te Rotterdam. EEN HOLLANDER IN DUITSCHLAND VERMOORD? Bij Bedkerwerth is naar uit Ruhrort aan de Tel. geméld wordt, uit den Rijn het lijk opge haald van een naar schatting 17 a 18-jarigcn jongeman, waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Te oordeelen naar de zeer weinige kleedingstukken, waarin t lijk, dat aan hoofd, armen en beenen vreeseüjke won den vertoonde, gehuld was, zou "t ee^ Hol lander en waarschijnlijk een schippersknecht moeten zijn. Het lijk, dat ongeveer 4 5 5 weken in het waler heeft gelegen, is 1.68 M. lang. Volgens de recherche moet aan roofmoord gedacht worden daar het lijk zelfs de belangrijkste kleedingstukken miste. In verband met dezen moord wordt van Ne derlandsche zijd,e bij herhaling gewezen op de toenemende onzekerheid in het havengebied van Duisburg-Ruhrort, waar overvallen op Nederl. schippers, van wie men vermoedt dat zij bedragen in Hollandsch geld^bij zich hebben aan de orde van den dag zijn. De autoriteiten staan tegenover de roovers- benden, die bijna dagelijks groote partijen sclieeps- en spoorwegvrachtgoederen ont vreemden vrijwel machteloos. KOMENDE LENTE? Langs de beschutte bermslootkanten be- oosten Blaricum-Laren, en in 't Kerngebied staan verschillende hoornen reeds in Kaljes- voorjaarsdos. In Noord-Limburg is veel valsoli geld in omloop, n.l. guldens en kwartjes. Men ver moedt, dat de vaische munt uit Elberield afkomstig is. DE LAND- EN TUINBOUW- ONGEVALLENWET. De datum, van inwerkingtreding uitgesteld Men meldt aan de „Tel.": Nadat de Land- en Tuinbouw-ongevallen- wet den lsten November j.l. in werking was getreden welke datum reeds een vertraging beteekende, daar het oorspron kelijk in de beioe'ing lag, de administra tieve inwerkingstelling den lsten October te doen geschieden werd algemeen ver wacht dat de practische inwerkingtreding met 1 Jan. jl. zou plaats hebben. Wat de uitvaardiging van het Kon. besluit be treffende de inwerkingtreding per 1 No vember j.l. betreft, geschiedde dit alleen, om verplichte bedrijfe-aangifte -mogelijk te makenblijkens Art. 124 (2) der wet zou artikel 2 op een nader te bepalen tijdstip in werking treden. Bedoeld artikel luidt: „De arbeiders in verzekeringsplichtige bedrijven zijn vol gens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met hun dienstbetrek king overkomen." Zooals men ziet, ligt dus in dit artikel de eigenlijke kern der wet opgesloten. En zoo lang dit artikel niet van kracht wordt verklaard, kan feitelijk niet gezegd wor den, dat de Land- en Tuinbouw-ongeval- lenwet in werking is getreden. Bij informatie te bevoegder plaateq is ons gebleken, dat men in verband met de vertraagde inwerkingstelling van de wet, met uitzondering dan van art. 2, ook de datum van inwerkingtreding van laatstge noemd art. wil verschuiven, daar veron dersteld wordt, dat anders de groote on derlinge bedrijfs-organisaties, welke voor een zeer groot percentage met de uitvoe ring van deze wet belast zullen worden, over niet voldoenden tijd zullen beschik ken om de aansluitingen der duizenden land- en tuinbouwers te bewerkstelligen. Nadat eerst gemeend was den datum van inwerkingtreding van art. 2 van 1 Januari' tot 1 Maart e.k. te moeten verschuiven, wordt aan het betrokken Departement thans Verwacht dat het wel 1 April mis schien zelfs wel 1 Mei e.k. zal worden, alvorens de wet definitief in werking treedt. TIEL', 4 Jan. Eruit. (Veiling Tiél en Omstreken.) Goudreinetten 37 cfc., id. extra 13 ct., bellefleurs 35 ct., holle man 46 ct., notarisappelen 13 ct., wijn- zuur 6—8 ct. Bismarck 810 ct., lemoen appelen 79 ct., huisman 46 ct-, bender- zoet 7110 ct., Gertroelofs 46 ct., winter- jannen 46 ot. Joséphine 1518 ct., pa radijs 23 ct., alle3 per K.G. Fabrieken. Kroet 1/2 D/2 et. per KG. HOOFDDORP, 4 Jan. Aangevoerd: Tar we (oude) f 14.5015; Tarwe (nieuwe) f 10.50—11.75; Rogge f9.50—10: Gerst Chevallier f 10—10.50; Haver f 11—11.75: Witte Duiveboonen f 1819; Paardeboo- nen f 12.50—13.25; Bruine boonen f 15 18; Groene erwten f2022.75: Vale erwten f 19—22.50; Karwei f 145155: Geel mosterd f28—31; Blauwmaanzaad f64—68; Kanariezaad f 15—16, prijzen per 100 K.g. - GOUDA, 4 Jan. Kaas. Aangevoerd 85 partijen, le soort f 6265, 2e soort f 58 —81, rijksmerk f 60—66, zware f 68. Han del matig. HOORN, 4 Jan. Kaas.- Aangevoerd 5 stapels fabriekskaas f 571/2; 2 stapels boerenkaas f53; 2 stapels boeren com missie f 63; totaal 9 stapels, wegende 4586 K.G. Handel goed. AMSTERDAM, 4 Jan. Eieren. (Veiling Prinsengracht.) Prijzen f 8.5013. Aan voer 100.828 stuks. Handel vlug. BARNEVELD, 4 Jan. Pluimvee. Tamme eenden f 1.75-3- jonge hanen f 12.25, oude hanen f2—3; jonge hennen f3—5: oude kippen f 1.50—3; tamme duiven f 0.36—0.40; vette ganzen f 4.50—6: tam me konijnen f 1.75—3.50, wilde konijnen f 1.251.50; jonge patrijzen f 11120, oude idem f 0.50—0.60; fazanten f 1.5—27.50: hazen f 2—3.50, alles per stuk. Eieren f 12—13.75 per 100 stuks. Aangevoerd 85.000 stuks- BOVENKARSPEL (Station), 4 Jan. Aardappelen. Blauwe f 0.95-jT.05 p. baal. Aanvoer 95 baal. Spruitkool f 1.051.90 per 15 K.G. Aanvoer 60 zak. Uien groote gele f 0.55—0.90, kleine gele f 0.70 per baal. Aanvoer 250 baal. le bloemkool f 7.25—15.75, 2e idem f 1.20—5.75, 3e idem f 0.90—1.20 per 100 stuks. Aanvoer 36.900 stuks. Roode kool f 1.80—3.15 per 100 K.G. Aanvoer 20.900 K.G. Gele kool f 0.8O—1.40 per 100 K.G. Aanvoer 14.300 K.G. Witte kool f 0.55—1.90 per 100 K.G. Aanvoer 10.000 K.G. 's HERTOGENBOSCH, 4 Jan. Boter. (Bericht van de Coöp. Botermijnen). Aangevoerd 22.450 K.G. Prijzen f 2.40— f 2.25. HULST, 3 Jan. Granen. Ter markt werden de volgende prijzen besteed: tarwe f 10.50—11, rogge f 9—9,50, wintergerst f 11—11,50, zomergerst f 10,50—11, erw ten f 2223, bruine boonen f 18—19. MIDDELBURG, 4 Jan. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer weinig. De no teering is als volgt: Tarwe f 1111.50, Witte boonen f 16—23, R. Bruine boo nen f 22—28, L. Bruine boonen f 18— 23, Kroonerwten f 22,5024.50, Maanzaad f 6065, Alle3 per 100 K.G. U NIE-JENEVER a 13.31 per Liter uit de Slijte per 5 ons 60 en 65 cent 45 en 50 cent 45 cent 25 cent 35 cent Biefstuk Rosbief Rolade Gehak Lappen Let op s.v.p. 3 pond 1.Rook- vleesch 10 en 14 cent per ons. Rook worst 8 cent per ons. Aanbevelend Telefoon 2763. Aanbevelend, 13 c.M. lang, zending overal is 15 cent waard. In 10—26 lessen een geheel verfce- terde hand. Privé- en Clubles. Veranderde Condities. (Kind nader overeen te komen voorw.l Succes verzekerd bij KENAUSTRAAT I2rood. Aanmelden 's avonds na 7 urn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 12