De staking in de Typografie. Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. o mmm mmm a mmm De Burgerwacht v Vrijdag 5 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14329 S. J. A. KEESOM STADSNIEUWS. agenda kfrr t f" 8 V mo Jonggezellen van 20 tot 23 jaar een loon van minstens f 22.56 tot f 28.80 per week. Jonggezellen van 18 a 19 jaar minstens f 15.96 a f 18.72 per week. De rechtspositie veel beter dan in andere vakken. Ge brek aan leiding bij de modernen. De gevolgen van den strijd. 7 JAMUARI AGENDA De St. Vincentius-Riblotheek is geopend: Haarlemsche Orkest Vereenigina. Vijfde Baceoacert. Wat er van het Spaansche beleg nog over Is. Bede van het R K Huisvestings comité „Kring Haarlem Oorlogskind. LANGS DEN WEG. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededoeling: 60 cL per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15*cent tij vooruitbetaling. II. (Slot). Voordat wij nagaan hoe het toch tot den strijd gekomen is, nog enkele opmerkingen over de loonen. Volgens de nieuwe C. A, O. genieten de jongelui van 18 a 19 jaar een loon van 15.96 tot i8.72 per week. Jonggezellen van 20 a 21 jaar van 22,56 tot 24.48 per week. Jonggezellen van 22 a 23 jaar 26,SS a 28.80 per week. Dit zijn alle miaimu m-loonen. De volwassen werkman 'ren minste 33.60 per week. En om exploitatie van jeugdige arbeidskrachten tegen te gaan, is bepaald, dat ieder patroon ten minste 75 van zijn personeel aan vol-beloonden móet hebben. Gij arbeiders in andere vakken, vergelijkt de loonen die bij u worden betaald met de cijfers, die wij hierboven noemden, en zegt ons dan of wij boekdrukkerspatroons met deze loonen in een crisistijd als thans er ger dan het boekdrukkersbedrijf ooit be leefde voor den dag mogen komen of niet. Wij wachten uw oordeel met groote ge rustheid af en gelooven dat menigeen van u den typografen, deze door een deel van hen verworpen C. A O., zal benijden. Zich blind starende op hetgeen zij onder den druk der slechte tijden moesten verlie zen, hebben de moderne typografen geheel verzuimd te bekijken, of betgeen zij over hielden niet de moeite van het te behouden en te waardecren, verdiende. En nu de lei ders der drie andere werknemersbonden meer vooruitziend, den eisch der tijden be grepen hebben, kunnen ze hier en daar zelfs het woord „verrader" naar het hoofd krij gen. Ja, leider, werkelijk leider te zijn van een arbeidersmenigte is een taak, waarvoor de kracht van meer dan een te kort schiet En nu nog eens de rechtspositie. Want die heeft het hem toch eigenlijk bij den leider van den A. N. T. B. gedaan. Wij hebben op die rechtspositie in de nieuwe C, A. O. door dezen leider der moder- ne typografen hooren afgeven, zóó dat men er wel niets goeds meer aan wanen moest. Uok hebben wij de overtuiging, dat zónder het „verslechteren der rechtspositie de nieuwe C. A. O. door den leider der moder nen en zijn volgelingen niet zou zijn ver worpen. Het allereerste punt in deze regelen om trent de rechtspositie is dit: de werkgever kan de dienstbetrekking van den werkne mer, die den leeftijd van drie-en-twintig jaren heeft bereikt, niet doen eindigen dan met een geldige reden, die hij Verplicht is den werknemer tegelijk met de aanzegging van het ontslag mede te deelen. Men zou zeggen: dat is al een begin waar iets mee te doen is, nietwaar? Gekheid! De typograaf, op het stuk van rechtspositie misschien al te zeer ver- wend, hecht aan deze grondbepaling al heel weinig. We gaan verder. De geldigheid der ontslagreden wordt niet be oordeeld door den patroon, maar door een Commissie, bestaande uit gelijke getallen werkgevers en werknemers. Indien deze commissie van de geldigheid der ontslagre den niet overtuigd is, v e r p 1 i c h t zij den patroon den ontslagen gezel terug te ne men. En zoo groot is de invloed der werk nemers in deze rechtsprekende commissiën, dat onder de oude C, A, O,, zooals wij reeds in ons eerste artikel opmerkten, het ontslag van een toch voor het bedrijf onge- 5chikten werknemer practisch dikwijls on mogelijk bleek, tot groote schade van den patroon en een ruggesteun voor die werkne mers, die in de wetenschap: „Ze krijgen mij er toch niet uit", aanleiding vonden tot groote onverschilligheid pmtrent de wijze waarop zij hun taak vervulden. Begrijpt ge, le^er, dat bij de onderhande lingen over de nieuwe C. A. O. de werkge vers-onderhandelaars op vele punten tot cpneessies geneigd waren, maar dat ze on buigbaar bleken in den eisch: de gelegenheid lot verwijdering van voor het bedrijf onge- wenschte werknemers moest worden verge makkelijkt? Zonderling verschijnsel: alle onderhande laars van werknemerszijde erkenden dat dit in sommige gevallen noodzakelijk kon zijn - als men maar een formule kon vinden, die willekeur uitsloot. Dat laatste wenschten ook de patroons. En nu kwam men tot déze formuleering, die wij om het belang der zaak hier in haar geheel (en met spatieering hieren daar) af drukken: (6) In zeer b ij z o n d e r e geval len kan de werkgever zich tot de Cen trale Commissie wenden, met het verzoek, een werknemer, die den geregelden gang van bet bedrijf belemmert, of geregeld beneden, zijn werkkracht arbeid verricht, de dienstbetrekking te mogen opzeggen. Indien de Centrale Commissie dit ver- zoek bij gebrek aan bewijs niet kan toe staan, maar de werkgever volhoudt, dat de toestand van dien aard is, dat van hem redelijkerwijze niet kan worden verlangd, dat hij de dienstbetrekking doet voort duren, dan zal de Centrale Commissie zeer ernstig pogen, partijen tot elkaar te brengen. Gelukt dit niet, dan zal de werkgever den werknemer de dienstbetrekking mogen opzeggen onder betaling van een schade vergoeding, welke door de Centrale Com missie wordt vastgesteld op een bedrag, wiselende tusschen twee weken en vier maanden loon. Bij de bepaling van dit be drag zal rekening moeten worden gehou den me! Het aantal dienstjaren en den leeftijd van den werknemer en alle andere omstandigheden, welke naar billijkheid hierbij in rekening moeten worden ge bracht. De werkgever moet vooraf de noodige waarborgen geven dat het door de Centrale Commissie te bepalen bedrag zal worden betaald. Indien in de Centrale Commissie de stemming staken, dan kan het ontslag niettemin /orden gegeven, maar dan met betaling der maximum schadevergoeding. Wanneer de werknemer aantoont dat het ontslag is te wijten aan het feit dat hij als organisatiem a.n o p de n i'e t-n a 1 e v i n g der vastgc- •telde arbeidsvoorwaarden ten opzichte van hem of ten opzichte /an anderen de aan dacht heeft gevestigd, dan kan de Centrale Commissie het ontslag weigeren, Werknemers ouder dan 50 jaar kunnen niet krachtens deze alinea worden ont slagen. De procedure die krachtens deze ali nea wordt toegepast, moet binnen een maand zijn geëindigd. Leest deze formuleering gij die belang stelt in zaken van arbeidsvoorwaarden en maar niet alles gelooft wat radicale elemen ten in de arbeiderswereld u toeduwen lees deze formuleering eens twee, driemaal na. Let eens op hoe voorzichtig ze opge steld is, hoe men in dit artikel de positie van den arbeider als met een haag van waarborgen van alle zijden omringd heeft en het recht, den werkgever in aan banden heeft gelegd. En ais ge Qat met ons gedaan hebt, oordeel dan met ons over de verregaande lichtzinnigheid van arbeidersleiders, die verklaren dat met zulk een bepaling de willekeur van den patroon weer hoogtij kan vieren cn de rechtspositie „naar de maan" is. De Centrale Commissie is het hoogste Col lege dat over ontslag en andere bepalingen der C. A. O. oordeelt en recht spreekt. Welnu, let op de volgende punten: lo. In de gevallen,' genoemd in de eerste alinea, kan de werkgever den gezel niet ontslaan, maar hij moet daartoe de Centrale Commissie verlof vragen. 2o. Staat de Centrale Commissie dat ver zoek niet t'oe, dan moet zij zeer ernstig pogen, partijen tot elkaar te brengen. (Ook in de Centrale Commissie zitten evenveel arbeiders als patroons). 3o. Eerst als dit niet gelukt, mag de pa troon tóch het ontslag uitreiken, maar dan bepaalt niet h ij, doch de Centrale Com missie de schadevergoeding, die kan oploo- pen tot vier maanden loon, dus voor een vol-beloonden arbeider 17 maal 33.60 is 571.20 of zelfs veel meer, als hij boven he: minimum beloond wordt. 4o. De werkgever inoet vooraf waar borgen geven omtrent de betaling der scha devergoeding. Men leze voor.J ook aandachtig de door ons gespatieerde zinsneden, waarop wij de zer dagen nog even terugkomen. Het is ons onmogels,': al de verdere waar borgen, die de bovengenoemde formuleering aangeeft, stuk voor stuk te behandelen. Haast iedere regel bevat er een. Wij gaan verder. Bij ontslag wegens slapte moet in het al gemeen steeds eerst de laatst aangekomene in een bepaalde afdeeling ontslagen worden, daarna de voorlaatste enz. Bij eenigszins langdurigen diensttijd is men dus zélfs bij groote slapte van zijn betrekking zoo zeker als menscheiijkerwijze mogelijk is. Wie bij voorbeeld tien of twintig dienstjaren heeft en dus meestal een groot getal werklieden in zijn afdeeling na zich beeft zien in dienst treden, kan met gerustheid een crisistijd tegemoet zien. Hij weet dat tengevolge van zijn langen diensttiid de beurt eerst aan vele later gekomenen is, eer voor hém het ge ven van ontslag wegens slapte gaat dreigen Billijk en veilig vooi den werknemer of niet? Wij aarzelen dan ook niet bet een laakbare kortzichtigheid in de leiding van den A.N. T.B. te noemen, dat zij een zoo sterke rechts positie als een ding zonder waarde weg werpt! Bij referendum heeft de A.N.T.B. bet nieu we contract' verworpen tegen het ad vies der hoofdleiding in. Het Hoofdbestuur vroeg in tweede instantie dringend om aan neming. De verwerping is dus voor de leiders der moderne typografen een tel rrstelling. Doch de heeren oogsten niet anders dan at zij gezaaid hebben. Niet enkel hebben zij zonder noemens waard protest toegelaten, dat in liet Grafisch Weekblad voortdurend op patroonsvoorstel- len en op de nieuwe C. A. O. werd afgege ven, maar toen het ontwerp kant en klaar lag hebben ze zich van advies onthouden en eenvoudig aan de leden overgelaten het con cept aan te nemen of te verwerpen. Prac tisch is daarop wel eenige verdediging van het ontwerp, weer geneutraliseerd door on gunstige uitlatingen van de redactie van het Grafisch Weekblad zelf, gevolgd, maar van een vaste lij.., een krachtige leiding die ar beidersmassa's toch zoo noodig hebben, v/as geen sprake. En er schijnt zelfs nog al moed toe behoord te hebben om tegen den krachtigen aan drang tot tegenstemmen op meerdere afdee- Ungsvergaderingen van den A.N.T.B. cn bij de invulling der referendum-biljetten (die onderteekend moesten worden en ingevuld met de aanwijzing der onderneming waar men werkte) in, toch vóór het contract te stemmen. Toch nog een minderheid van 2800 tegen 3500 Geen wonder dat de patroons onder deze omstandigheden aan alles eer denken dan aan ook maar een duimbreed toegeven. Deze staking kan, speciaal voor de Haar- lemsche typografen, de meest ernstige gevol gen hebben. Reeds dreigt het gevaar, dat het weg vloeien van werk uit Haarlem zeker niet ge heel tijdelijk zal zijn. En niet enkel naar andere provinciën, o:L naar het buitenland zal, vreezen wij, v eik verhuizen (thans door de schuld der modernen) belangrijk meer dan tot op het oogenblik uit andere oorzakèn het geval geweest is. Over ande re gevaren willen wij ons op het oogenblik niet uitlaten. Slechts dit: het rechtmatig misnoegen der pa troons, die de misère waarin het bedrijf ver keert, vergroot zien door het gemis aan be leid en leiding bij de moderne typografen, maakt de kans groot, dat het na het einde van den trijd het weder samenwerken tot u! oering van de vele mooie bepalingen (wij denken o.a. aan de zoo goed werkende leerling-regelinM der C. A. O., practisch heel wat moeilijkheden zal geven. De voorzitter van den A.N.T.B. heeft dezer dagen het zelf geschreven: voor een vlotte uitvoerin„ der C.A.O. ten bate van beide WEGENS DEN FEESTDAG VAN H.H. DRIEKONINGEN ZAL MOR GEN DE NIEUWE HAARLEM SCHE COURANT NIET VER- SCH1JNEN. Wij maken Uw BALAPüS ep en regelen al Uwe BELASTiNG2i4KE?*5 HET AC CO'.* STAATSKANTOOR VA partijen en van het vak, is noodig onderling vertrouwen tusschen patroons en werklieden eenerzijds en tusschen de werkliedengroepen onder elkander anderzijds. Die goede ver houding gaat thans, misschien voor langen tijd, verl ren. De heer van der Wal steke echter de hand in eigen boezem en vrage zich af wie daarvan op de eerste plaats de schuld draagt. Wij zeggen het ronduit: hij en niemand meer dan hij. F. H, M. v. d. GRIENDT. Trianon-tearoom Groole Markt Concert van 46 en van 8IJ uur. Luxor-lcaroom Groote Houtstraat 139 Concert. Hoter Spoorzicht Stationsplein Matinee en avondconcert. Oud-Holland Verwull't Concert. Sociëteit ,.St. Bavo'' Feestavond R.K, Bond van Technici 8 uur. Stadsschouwburg N.V. Hef Hofsladtooneel Paddy, op één na de beste 8 uur. Schouwburg Jansweg Voordnacht- matinée Ludwig Wüllncr hall' 3. Gcm. Concertzaal H.Ö.V. Buitengewoon namiddagconcert half 3. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Oud-Holland Verwulft Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 4 -6 en van 811 uur. Sociëteit „St. Bavo'' Gereformeerde Jonge lingen véreeniging 8 uur Gewone zit tingen. Stadsschouwburg De H-aghespeters Een blijspel vol verwarring 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschopitflijk Museum Jansslraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jan»- «traal 49 Eiken dag geopend van 10— 121/2, van 25 cn van 710 uur behalve des Maandagsoehtends en op Zou- en Feest dagen'. Uitleen van boeken var. half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraat 15 Mie werkdagen, voorm. van 9—12 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdag» al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen -- Kléine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat l Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24* en van 89 uur. I)c Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door do firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6 en de firma H. Remmers en Zn., Kruisstraat 20. Ook is des Zondags en des nachts geopend de Centraal-Apotheelk, Groote Houttrnat 78. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 71/29 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. St. Anthoniestraat 89rood, Woensdag en Vrij dag 7814 uur. Van 12 uur aanvraag om versterkende Klarenbeekstraat 00, Woensdag van 7149 uur. in. De derde overpeinzing, waartoe het ge ringe feit in Haarlem's Raad ons brengt, is plaatselijk van weinig belang, maar daarom niet minder merkwaardig. Op denzelfden avond (of nacht) meenen wij, waarin Haarlem's Raad vergaderde, werd de Oorlogsbegrooting „behandeld" tot half zes 's morgens. De Katholieken, het is bekend, denken niet altijd over Hoofdstuk VIII eenstemmig. Maar op het stuk van vóóropleiding, waardoor vier maanden ka- zerneverblijf kan uitgespaard worden, zullen weinige Katholieken en vooral Katholieke Moeders een andere gedachte aanhangen dan deze: de vóóropleiding slage, worde populair, zij deswegen goedkoop en zooveel mogelijk „burgerlijk" (bijna gemoedelijk) om zooveel mogelijk jonge mannen deelachtig te doen worden aan het groote voorrecht an derhalve maand inplaats van vijf en een half naar de kazerne te moeten. De Katholieke afvaardiging in;, ons parle ment, veel gesmaad, maar zich nog altijd be wust van haar taak, bracht daarom al deze eischen der vóóropleiding naar voren, daar door ingaande tegen de dure en Vrijwillige Landstorm, en zij deed dit op de meest sympathieke wijze door de eenige vrouw de ze zaak der moeders te laten bepleiten. Me de hadden wij de Burgerwachten op het oog, toen wij de instituten aanwezen die zich (gemakkelijk, goedkoop, populair, burgerlijk, bijna gemoedelijk) met deze vóóropleiding zouden kunnen belasten. Bruut was de afwijzing van den Minister van Oorlog. Alweder hebben wij niets bereikt, voor mij geen deceptie, immers niet onverwacht. De zaak komt weer op de gevaarlijke helling van een dreigend conflict met Oorlog. De Ka tholieken hebben er eenige heugenis van. Zullen wij alarm, althans verzamelen bla zen? Kunnen wij op onze manschappen re kenen? Helaas, de terreinverkenning geeft ons de meest bittere teleurstelling. Om vóóropleiding te geven aan Burgerwachten, moeten deze allereerst bestaan als Ovcr- heids-instituut, zij verdienen deswegen ons aller steun, gezwegen van de andere rede nen. Wat zien wij nu? Arnhem ging voor, Haar lem volgde, Utrecht getuigde er van: onze eigen Katholieke mannen stemden tegen Bur- gerwachtssubsidie. Gezien in het licht der landelijke politiek betreur ik dit ten zeerste. Dat juist doet mij het meeste leed dat ons wederom een steun ontnomen wordt om in het militaire vraag stuk het zwaartepunt der weerbaarheid te verplaatsen. Zeker, een raadslid behoeft dit argument niet te laten wegen, gelet' op zui ver plaatselijk belang, maar de billijkheid kan er toch toe leiden om te begrijpen hoe het b.v. mij te moede moest zijn, toen ik door den tegenstand uit eigen gelederen een reeds lang gekoesterd plan van (goede en goedkoope) weerbaarheid in rook zag op gaan. Niettemin, ons optimisme blijft hardnekkig stand houden. Er komt, na dezen, een andere tijd, waar in wij elkander beter begrijpen zullen. Pra ten wij te weinig met elkander? Na ruim duizend redevoeringen en artikelen in onze dagbladen begin ik het niettemin te ge looven. Er moet een andere tijd komen. Gelijk er een andere tijd geweest is. Een tijd van aanhankelijkheid en vertrouwen, van geest drift en dadenrijken wil. Deze tijd moet spoedig komen. Wederom wordt voor Sta ten en Raad al /at Katholiek is opgeroepen om zijn keus te bepalen, niet van een per soon, maar van een levensinrichting, een ge- dachtenispheer, een regeeringsgrondslag, die beslissend is voor jaren. Het tijdelijk geluk is niet te versmaden, maar toch is ze meer en beter te veroveren voor ons en onze kinderen. Hoe dikwijls heb ik gewenscht mijn strijdbaren vader-zaliger te kunnen wijzen op deu Katholieke emancipatie, om hem dan tevens te kunnen bedanken voor wat f deed en daarom leed voor de Katholiciteit zijner kinderen. Onze vaders leefden in an dere tijden, vaak van geestelijke malaise, on der het juk der liberale hooghartigheid. Zv, schoolstrijders, hoezeer honderdmaal terug- geschopt als Katholieke heloten, zij zijn al tijd voi geestdrift weergekeerd in de politie ke arena. Al was er geen kans op winst, zij streden. Zij waren de helden, maar hebben zij een heldengeslacht gekweekt? Of zijn hunne zoner. en dochteren, de kiesgerechtig den van 1923, tot een bedwelmende benepen heid afgezakt, die den gulden aanziet als het alleenzaligmakende levensdoel? Toen wij in Haarlem het diensthuis werden uitgeleid (hoe lang zwierven wij in de woestijn der on mondigheid?) toen was er geestdrift onder de scharen. Zal de geschiedenis zich herha len dat het gouden kalf aanbeden wordt en de sl'eenen tafelen in gramschap verbrijzeld worden? Als een heerlijke herinnering doemt voor mij op de winteravond van 1913, toen ik voor het eerst in strijdbaar Haarlem het woord nam om mede te vechten met de Ka tholieke burgerschao. In een beneden achter zaaltje van St. Bavo. De reorganisatie van de Propagandaclub was een feit geworden. Lo- bcl had den stoot gegeven, rector Sondael hechtte er groot gewicht aan. De nederlaag 1913 zou ééns gewroken worden. De nieuwe statuten waren aangenomen, 't Was 11 uur in den avond. Toen vroeg ik het woord en zeide dat ik met ontroering en stijgende geestdrift de besprekingen gevolgd had. De vojm was nu gereed. Zoo schoon als Miehei Angelo's Mozes in de Kerk van Petrus' Boeien. Maar het voornaamste ontbrak. Toen deze groote kunstenaar stond voor zijn groot ste kunstwerk, sloeg hij in drift met zijn houten hamer op Mozes' machtige knie en schreeuwde het uit: En nu, Mozes, leef! Propagandisten van Haarlem! Uw Propa gandaclub heeft geleefd! Geen andere in het gansche land heeft zegepralen beleefd als de Haarlemsche R.-K. Politieke Propagandaclub. Hoe is het nu? Zullen wij door de socialisten en linksche benden overhoop géloopen wor den in 1923? De Burgerwacht der Katholieke éénheid en solidariteit wordt opgeroepen! Wij zullen strijden als van ouds, opgestuwd door het hoorngeschal der Gedeon's bende onzer vaderen! Pronaéandisten. zal Mozes leven? Mr. BOMANS. Dit was een blij gebeuren. Niet enkel in muzikaal, maar ook in ander opzicht. En of hel kwam, dat na de hartelijke toespraak van den voorzitter den heer Koolhoven, die zijn ambt heuscli niet als een sinecure op vat, Beethoven's ouverture „Leonore" een in- tensen indruk maakte mede door den in vloed van dil gesproken woord, dat voor lei der, musici en leden geen holle frase was: genoeg zij 't te constateeren dat wij in lang niet een zoo schoone weergave van dit won derbare tonenbee'd beleefden. Wij kunnen zonder voorbehoud zeggen, het Fidelió-dra- ma nog eens innig te hebben doorleefd. De f inleiding werd gegeven in een bijzonder mooi klankevenwicht waartegen de opzet van het hoofdthema prachtig contrasteerde. Het was een goede gedachte, de solo-trompet te laten blijven op het podium, de solo gedempt Ie "aten blazen. Het effectwas er niet minder om en het hinderlijk zich verwijderen van den trompettist heeft er meteen een einde mee. Dat Geifiarz van Beethoven's vijfde sym phonic. waarvan het zonneslralend finale zoo -zinvol met het wezen der huidige H. O. V. is saamgeweven, juist nu een prachtige herhaling gaf. trof me bijzonder. Was het opzet, die herhaling? Voor die allereerste trouwe leden, zoów;eI als voer de musici en voor Gerharz zelf was het alzoo in meerdere opzichten een „blij gebeuren". De heer Kool hoven begreep, toen hij de leden der H. O. V. dank bracht voor hun medewerking, dat er een band was, die hen aan de vereeniging bond cn dat het lidmaatschap een andere beteekenis gaat krijgen dan oen gaan-en komen zonder meer. Ook de gemeenteraad begreep dat het beter is, de goede dingen Ie behouden dan Ie zoeken naar bestrijdings middelen voor allerhande excessen, en slem- de daarom met groote meerderheid voor '1 verleenen der subsidie. De grensgemeenten die zich evenmin onbetuigd hadden gelaten, werden door den voorzitter mede dankbaar herdacht. En na nog 't orkest in dezen nieuw- jaarswenscli recht hartelijk te hebben toege sproken, bad de geheel gevulde zaal gele genheid, de woorden van den spreker door een hartelijk applaus te onderstreepen. Tegenover de symphonie en de ouverture had hel door den heer A. de. Vogel gespeel- do derde klavierconcert een „schweren Stand". Het spel van den solist is Ie zeer op het beginsel der aglliteit ingesteld, om ons bij Beethoven algeheel te kuiincn voldoen. Een bewijs daarvoor was de in Mendels sohn's geest geschreven knappe cadans van 't' eerste deel, die even knóp aTs gelukkig werd weergegeven. Onvolmaaktheden, zoo als onvoorzichtige tempoversnelling telkens in de laatsle maat vóór de tutti, ongelukjes a's in de maat vóór de reprise van 't zang thema (fis voor f) werken dan niet mee om de idee „Beethoven" bij den hoorder te sug- gereeren. Wij hoorden den pianist meerma len in Mozart, en voor diens klaviermuziek Voor ieder die aan sporSdosUs FRANKEN'S KELKBROOD he! voedsel. en die van Haydn heeft zijn talenten groo- tere affiniteiten. Was ook niet Carl Rei- necke een uitnemend Mozartspeler? Van hem was ook, naar ik vernam, de cadens, dje door den heer De Vogel schitterend werd gespeeld. Naast veel betuigingen van bijval ontving de solist een krans. G. J. K. PATRONATEN. Z.D.TI. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Directeur van het Jongens- patronaat te Haarlem (.LI Joseph) den WelEerw. heer II. P. A, Voorham; tot Dii^cteur van den Jonge Vrouwenbond den WelEerw. heer J. Th. Jacobs, kap, te Haarlem (St. Bavo)tot Directeur van het Meisjespatronaat te Haarlem (LI. Jo seph) den WelEerw. heer A. Liihn; en tot Geestelijk Adviseur van de R.K. Ver eeniging v. Blindenvrienden den WelEerw heer Reetor J. Kok, alhier. VIJFDE BAOILCONCERT. Dinsdag 9 Januari a.s. des avonds 8 u. zal in de gemeentelijke concertzaal door de Haarlemsche Bach vereeniging onder lei ding -van Dr. Peter van Rooij het vijf de. Baeheoncert gegeven worden. Als so liste zal Optreden mevr. RitterCiampi. Het programma vermeldt o.a. Ouverture vau de Ouverture van de opera „Die Ent- fiihrung aus dem serail en tria out de opera „Cosi fan tritti" van Mozart. Sym phonie No. 4, in bes. gr. tets op 60 van Beethoven. Variaties over een thema van P. Tschackowsky op 54, No. 5 voor strijk orkest van A. Arensky en Liederen van Clauae Debussy Gabriel Dupont, Carville Erlanger en ouverture van de opera „Benvenuto Cellmi" van H. Berlioz. R. K. MIDDENSTANDS VEREENIGING „DE HANZE". Nuar wij vernemen, zullen door bo venstaande vereeniging stappen worden gedaan om te komen tot oprichting van een onderafdeeling, bestaande uit pa troons uit het loodgieters- en eleetri- ciensbêdrijf. Op Donderdag 11 Januari 1923, te 81/2 uur, zullen de patroons uit genoemde bedrijven uitgenoodigd worden tot een bespreking in het Hanzegebouw. Ook voor die vakken is het noodig, dat een zekere eenheid wordt gevormd. De mede werking van alle patroons in die bran ches wordt ingeroepen. In 't laatste gedeelte van on? opstel van 30 Dec. wezen we er op welk aan deel de Marine heeftgehad ia de verde diging en hoe door diezelfde Marine Haar lem Januari 1.377 weer aan de zijde der Staten kwam. De onderhandelingen over de overgave werden buiten de Zijlpoort gevoerd, onge veer ter plaatse van do Bierkan. Daar werd ook 13 Juli 1573 de overgave ge- teekend. Dön Frederik had beloofd 't le ven en de goederen te sparen, tegen eT.i brandschatting van tweehonderd veertig dui zend gullen. Nauwelijks in de stad g Brief op brief komt van Zuster Berta Primavesi uit Kreis ,Ncuss, om te melden, dat de nood in Duitschland dagelijks toeneemt en de meeste moeders niet meer bij machte zijn hunnen kinderen datgene te verschaffen, wat ze noodig hebben om te „blijven leven". Ach! goede katholieke Haarlemsche moeders, opent nog eens wijd uwe harten en deuren voor het arme ondervoede kind. Zoudt ge van Februari tot Mei niet zoo een arm stumpertje onder uwe kinderen willen rekenen? Moe van honger en ontbering Slepen wij ons leven voort In een klein en tenger lichaam Door den oorlog dra vermoord Ach! wat maakt de haat der volk'ren, Van ons Duitsche frissche jeugd. Als een plantje zonder zonne, Kwijnt nu onze levensvreugd. Moeder kan niet langer werken, Voor het daaglijksch droge brood, Ook haar krachten zijn verloren, Vaderlief is lang reeds dood. En nu beed'len wij een plaatsje, In uw heerlijk, zonnig land, Rijkelijk door God gezegend Bleeft gij uit den wereldbrand. 't Kleine Holland, groot in daden, Reikt ons graag de milde hand, Om ons honger wat te stillen Trekken wij naar 't vreemde land,- Januari 1921 A Zoo gaarne zijn wij bereid uwe adressen in ontvangst te nemen en verder met u alles te bespreken. Wed. Van Cranenburgh-Westerwoudt. Kenaustraat 5. P. J, van Kessel, Jansweg 38. Telefoon 2716. IVellovandh aid. In de oorlogsjaren reisde ik eens, zoo- als steels in dien tijd met overvolle trei nen, van Den Haag naar Groningen. In Den Haag liep onze afdeeling al vol en toen de trein zich in beweging zette, stond ik mijn plaats aan een dame af. Zo moest naar Zwolle. Het noodlot wilde, dat vóór Zwolle do situatie bleef, zooals ze was. Met onverholen vreugde hoorde ik eindelijk den trein over de Katerveerache brug ram melen en een oogenblik later stonden we vóór het perron van het station Zwolle. De dame stapte niofc uit. Het coupédeurtje stond open en angstig spiedend loerde zij naar buiten. Ik wachtte, „doorgezaagd" als- ik was, met ongeduld het moment af, waar op ik mijn plaats weer zou kunnen inne men. o:ms roept de dame „Rets! Bete!" Op «fat geroep kwam Bets ouze coupé bin- ALn, die na een druk heen en weer praten met haar vriendin de plaats innam, waarop ik al mijn hoop had gebouwd. Bets reisde door tot Groningen Deze ervaring schoot mij te binnen, toen ik dezer dagen op een druk uur por tram naar Heemstede ging. Op hst laatste oogen blik werkt zich nog een dame naar binnen, die op het balkon blijft staan, omdat alle plaatsen bozet waren. Een heer biedt de dame zijn plaats aan. Mot een hautain ge baar beduidt zij den man, weer te gaan zilt on, hetgeen geschiedde. Twee uitersten. De eene gaat zoo ver, om je re htmatigo plaats onder te verhu ren aan derdm, de andere weigert te gaan zitten. Een weigering hob je gladweg te wach ten van een moderne vrouw, als dozo was, met ecu schittering van idealisme in de 'oogen en een actetasch in do hand. Bij een balcvi-eh vang je ook geregeld bot. Die verklaart ja mat dan vriendelijkst dankbaren lach en druk bewegen van ar men en romp, dat hot „hauscli niet noodig is". Dan zijn or dames op leeftijd, die zich bijzonder kras willen voelen en nog een sprankje van jeugd hebben bewaard. Daar bij onderga je dezelfde deceptie. Nog .sterkor is het geval, waarbij oen heer, die een dame verzocht te gaap zit ten, ton antwoord ontving, dat het niet passend was e?n dame aan to spreken. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat ik ondor mijn kennissen er reorls ver scheidene tel, die pertinent verklaren in tram of trein niet meer voor een dame op te staan. Ondanlis do teleurstellingen, verhonden aan do hoffelijkheid tegenover dames, die ge bruik maken van verkeersmiddelen, blijft mijns inziens wellevendheid eiscli. Tot mis schien de tijd komt, dat, do moderne geest, die alles nivelleert, ook de jconventioneele beleefdheid tegenover de dames doet ver dwijnen. Barometerstand 765. Vooruit. OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. hled. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Januari 1923. Hoogste barometerstand 767,5 m. M. ta Memel. Laagste barometerstand 735.0 m. M. to Seydisfjord. Verwachting van den avond van 5 Januari tot den avond van 6 Januari: Matige, later toenemende zuidelijke tot wes telijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, la ter opklarend, waarschijnlijk eenige regen, iets /.achter. komen, schond hij het verdrag. Den vol» genden dag deed Alva door de Spaarn- wouderpoort zijn intocht. Vijf beulen met hun knecht gaf hij eenige dagen werk om menschen ter dool te brengen en tóen dit afschuwelijk werk 'hem te langzaam ging liet hij driehonderd menschen, rug aau rug gebonden, in de Haarlemmermeer aan het eind van den Schalkwijkerweg verdrin ken. Honderden werden in de kelders vaa het Stadhuis, van het Zijlklooster, op hel Huis ter Kleef gevangen gezet. De 240000 carolusguldens waren niot in Haarlem. Iedereen bracht het geld dat hij had, om die som te beuaderen. Toen brach ten de gegoeden, na taxatie hun goud- en zilverwerk in. Nog was er niet genoeg en men bracht na taxatie zijn lijfgoed en tafellinnen in. Eindelijk wan het bedrag er, maar toch hebben de Spaansche solda ten hier huisgehouden. Spanje had ook geleden. Tienduizend soldaten had Alva. bij het beleg verloren; door strijd >n door honger en georeK verloor Haarlem er tij dens het beleg eveneens 'n gruot getal in woners. Dat er na de fïnancieele uitputting, na het verlies van zoo vele intellectueele en handenworkers een inzinking kwam, is te begrijpen. Toch is het langdurig beleg tot groot heil voor Holland geweest. Men was voorbereid op een worsteling. Dat toonde Alkmaar in 1573, Leiden ia 1574, Of er in Haarlem nog herinneringen! zijn aan het beleg? Vele, en zoowel in de oude stad als buiten, zoowel binnen- als buitenshuis. Maar laten we nu eerst naar 't stedelijk museum gaan. Ga met ons naar de goudlearzaal en zoek de vi trine onder het raam op. De curiositeiten, daar bemoeien we ons op dit oogenblik niet mee. We kijken naar de nooimuntoa van het beleg. Er zijn er ook in een zaal van Toy Iers-Museum. Maar wat zijn dat nu? Al ecuwen her heeft de opperste macht in de stad het recht van de munt aan zich gehouden en nooit kunnon toestaan dat iemand, "buiten hnar, munt sloeg. Nimmer evenwol tconde eeni/e regeering verzet tegen verdedigers of bevelhebbers van vestingen, die in de noodzakelijkheid verkeerden op eigen gezag munt te slaan. De stilstand in het verkeer veroorzaakte in heleserdo steden vaak totaal cebrok aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1