SteSesteófim Ouó«ZUfoenen 3hommet Beste (Horna Ouó ~32Bvenm Sbus (HJbriessen LAGE PRIJZEN dus wacht niet te lang Het Conflict in de Typografie. Dames Pantoffels Bruine Heeren Pantoffels Zwarte Riemschoenen Dames Mollières Heeren Bottines, prima, Kinderschoenen voor Spotprijzen, 7© ets. f 1.85 f 1.95 §1.98 S 4.50 Bevindtzicfi in de siiÉMiiiilP 1 die heden door ons w rden aangekocht, zullen wij voor onderstaande in zeer korten tijd verkoopen en voorziet u nog heden van een paar schoenen. 1 öevinéé ziefi in óe aCbm Bekende De toestand in Haarlem. Patroonsvergadering. ïtECHTSIMEiï. mm WMÊËÊÊËÊÊËÊË De nieuwe autobus, welke de verbin ding onderhoudt tusschen Haarlem en Hoofddorp. BURGERLIJKE STAND. Stoomtram HaarlemAlkmaar. Gevonden voorwerpen. LAATSTE NIEUWS. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Moordaanslag op een Minister. Een drama. TELEGRAMMEN. UIT DEM OMTREK. SCHOTEN. VELSEN. DAMMER. maat acht ZIET miZE ET&L&SE5 munt zoolat don bevelhebber de noodige specie om soldij uit te betalen, ontbrak. Een duidelijk bewijs hiervan geeft o.a. een noodmunt te Haarlem in 1573 tij lens het beleg geslagen- De eene zijde toont het wapen van Haarlem en de keerzijde: „Haarlem van den tiran Alba belegerd, heeft door noot dit geld geslagen" en 'n ander van hetzelfde jaar: „Haarlem Al- ban ica3ti is obcessa Tyranni strenna Mili- tibus causa Xecessa dedit. Bezwaar hadden de belegerden niet te gen noodmunt want evenals nu de zil verbons, was ze gangbaar Jegen de daaroo aangegeven waarde en kon, na den tijd van nood, tegen de gewone munt inge wisseld worden. Zij week in vele opzichten van de in omloop zijnde wettige munt af. Vooral in vorm was er groot verschil'. Is die gewoonlijk rond, de noodmunt toont alle vormen. Haarlem en Middelburg gaven vierkante en achtkante noodmunten uit. Ook sloeg Haarlem in 1573 ruitvormige nood munt. eelal werd tafelzilver er voor ver smolten, dikwijls werd het ook stukgesla gen en van stadswapen en jaartal voor zien. Veelal is noodmunt aan beide zijden gestempeld, maar ookniet zelden Blechts aan één kant Meestal waren de noodmunten van zil ver, al kwam zelfs looi als materiaal voor. De zilverkast der meergegoeden had vrij willig of gedwongen materiaal voor het slaan van noodmunt geleverd. Een enkele maal sloeg men gouden noodmunt Zoo bewaart Teylers' Stichting een gou den ducaat van het beleg van Middelourg in 1574. Vooral koper speelt een groote rol als specie voor noodmunt Zelfs leer werd gebruikt n.l. in onze goede stal ook in 1573. Op de eene zijde ziet men het wapen der stad met het jaartal 1573 en om den rand: Ducdalfs geloften is an mijn gebleken" en op de tegenzijde om den rand: „Doen Haerlem belegert was door Duclalfs Tiranie was den soliaate gegeven tot soldie D 13 July 1573Een roos staat in het midden. Op merkelijk is het, dat deze penningen, waar van ook papieren gevonden worden, uit gedeeld zijn, daags voor het overgaan der stad, toen de honger zoo groot was, dat aan zes soldaten niet meer dan twee po.ul brood er dag uitgedeeld werd. De woor den: „DuclaLs geloften is an mijn geble kte," slaan op de wreedheden der Span jaarden te Botterdam, Zutphen en Kaar den gepleegd. Ook in den stempel verschilt noodmunt van gewoon gemunt geld. Zien we daarop steeds de teekens der macht, die haar heelt doen aanmunten, dat merkteeaea ont breekt op het eerste. Hetzij het wapenschild van den bevel hebber der belegerde stad of dat van de stad zelf ingeslagen is, steads is de aanwijzing zco duigeiijli, dat verwarring niet mogelijk is. Ook het randschrift duidt de noodmunt aan. Belegeringsmunt draagt als 't ware den stempel van den tij -1, waarop en de ge legenheid, waarbij zjj is geslagen. Ook kan zo onmogelijk ergens anders worden inge voerd. De soldaat moest nu eenmaal om muiterij te voornomen, tijdig zijn soldij ontvangen en daarvoor was de noodmunt bij gebrek aan beter gangjaar en evenwardig. In Haarlem zijn in 1573 een twaalftal soorten noodmunt geslagen, welke evenwel niet alle in „Frans Hals" vertegemwoor- digd zfja. Behalve Bourgondische of KruLrijksdaal- ders van 15Q7 werden ook Halve Rhitips- daalders van HoLand, Overijsel, Bra: ant en tiende Bijksdaalders te Utrecht, Ant werpen en voor Gelderland geslagen als Haaiiem3che noodmunt ingevoerd. Haarlems' wapen werd er met een scempel ingeslagen. Wie de vitrine met de Haar.emscne nood munten beziet, zal in 't meeraideel tier ronde, de vreemde daalders herkennen ea uij de overige allerlei stag aantreffen, ook zilverstukken in den vorm van o.ize nik kelen stuivers. Behalve het jaartal zal hij er ook an dere mer.;en op vinden, b.v een leeuwtje. Dat is de leeuw van Holland, die er bij het Inwisselen op last der overheid inge slagen is. De afbeeldjes van sterren, we relden, wapentjes en andere kleine fi guurtjes werden er Opgeslagen tor herinne ring aan hen, die veel zilver halden op gebracht om er munt uit te slaan. Genoeg nu over de noodmunten, al zou er nog heel wat over te schrijven zijn. Ku gaan we naar de Kenauzaal, links naast den ingang. 'Direct valt het oog op de schilderij van J. H. Egenbergen en B. Wijnveld Jr. uit den jare 1854, voor stellend Kenau Hasselaar op de wallen van Haarlem. Hier zien we levendig voor gesteld het verhaal, waarnaar in school zoo graag wordt geluisterd. De kokende olie zien we stroomen, het gesmolten looi zien we druppelen in de halzen der aanstor mende soldaten. We zien de Spanjaarden tégen de zware lalders opklauteren, om misschien met een steenbrok te worden afgesmeten, met een hellebaard te worden afgeduwd. Zoo fel is de strijd, dat er geen tijd is de doodea en gewonden weg te halen. In da rondte liggen steenea kogels bij het beleg op Haarlem geschoten en evenals de helmen en kurassen, later bij fret ploegen en maken van fundee ringen opgegraven. Dan wijs ik u nog op het portret van Kenau Hasselaar (133 X 77) waaronder dit rijm: Dit 's Kenau Hasselaar, de Kenmer Amazoon, Der vrouwen Aarts Heldin op ailar- lem's veege wallen, De vrijheid ziet haar beeld met eynd- loo3 welgevallen Dé onsterfelijke eer verstrekt haar hooge deugl ten loon. Dan zou ik u nog kunnen wijzen op 't geschilderd portret van Jan Gael Claasz, die veertig jaar Vroelschap ea Burgemees ter van Haarlem is geweest en in 1572 een van de 57 Haarlemmers was door den Hertog van Alva buiten het pardon geslo ten was. (Haarlem was nh de inneming van den Briel met de andere steden te gen den Hertog van Alva opgestaan. De slag op de Haarlemmermeer moet ge in het Rijks-Museum te Amsterdam zoe ken. Op het Stadhuis door de Weoska- mers hangt nabij de archieftrap een schil derij van P. Barbiers Bz. „Het spijzigen van gevangenen in de gewelven onder het Zijlklooster" (waar nu het postkantoor is) na de overgave der stad. Hier behoeft ge u niet voor te stellen, hoe de Haarlemsche burgers leien, omdat zij zich verde.'igd hadden. Hier ziet gij het. De Kenaukamer, de verzamelplaats van Kenau's keurkorps vindt ge nog op den Doelen. Ze is meermalen gebruikt als hulp- schoollokaal. De gevalsteen boven den in gang van den Doelen voor een paar ja ren gerestaureerd doet u lezen van de benauwdheid, waarin Haarlem tijdens het beleg leefde. De groote schutterszaal is nu turnlokaal. Tegenover den ingang vindt ge een gedenkteeken met opschrift van Wybout Bipperda. Op straat zijn nog meer herinneringsteekeins van het beleg. Daar is in de eerste plaats de Amster- damsche Poort en daar dicht bij de voorma lige brouwerij Het Scheepje. In een der vele gebouwen van het complex achter in een gang ziet ge er een kanonskogel in den muur zitten. Die ziet ge ook boven de deur van het oud patriciërshuis het Bijkantoor A'damsche Bank, schuin tegenover den boekhandel Doosjes, Groote Hout straat. In den Zuidmuur van de oude Sint Ba- vo, dicht bij het graf van de llaedt zit ook een kanonskogel. Buiten de stad ook menige herinnering Langs de Kleverlaan waren honderden klei ne tenten en houten getimmerten, bestemd voor de soldaten. In een der kleine mu seumzalen had ge een groote plaat kun nen zien van dit oude kasteel tijdens het Beleg. Ge ziet er Don Frederico met zijn staf over de slotbrug gaan. Een kwartier verder ziet ge den noordmnur van Haar lem met de zwaar geteisterde Jans- en Kruispoort. Het Huis ter Kleef hebben de Spanjaar den het eerst bezet. 500 harquebusiers kwa men daa ren in het Leprozenhuis onder capitano Don Diego de Oorvayel. Vervol gens vestigde Don Freierik er zijne hoofd kwartier. De bewoners waren al verjaagd en de molens verbrand. We weten 't einde der droevige historie. De burgerij werd grootendeels gespaard. Maar dee te feller woedde Spanje tegen de dappere Haarlem sche bezetting. Onder de slachtoffers der bezetting, welke naar het Huis ter Kleef waren gevoerd, was ook Bipperda. Hij werd op denzelfden dag 18 Augustus 157.3 met zija luitenant Horrenmaker, een Gentenaar onthoofd; iets later Jonker Jan van Dui venvoorde, kolonel der Schutterij. (Zijn vrouw heeft ook maanden daar gevangen gezeten). Dan o.a. nog Lancelot van Rre- derode, de geuzen-admiraal, halfbroeder van Hendrik en Simon Simoaszocm, de bekende Haarlemsche preiikant. Om te voorkomen, dat de Brederodes zich weer op het Huis ter Kleef zouden kunnen nestelen, liet Alva het ondermij nen en door buskruit in de lucht vlie gen. (1573). Niets dan een verwarde murenhoop met brokstukken van torens en puin, die de 'slotgrachten vulde, bleef er over. Na de Pacificatie van Gent in 1576 zijn de Bre derodes er weer meester geworden en lie ten later tegen een zeskantig toreit'c 'n nieuw en tamelijk fraai gebouw met spits dak bouwen, dat „diende tot een somwij- ligen optrek, als zij in Kennemerland op hunne landgoederen quamen, dewelke door een bijzonderén rentmeester, die in dit bij getimmerte woonde, werd bestiert." Toen de Spanjaarden Haarlem beleger den, was het slot Brederode voor-'n groot deel reeds ruïne. Dikwijls stond het een zaam en verlaten. In den winter van 1573 werd er door Don Frederik eenige be zetting in gelegd. Of het. nu boo3 opzet was van enkele dezer Spaansche schelmen of wel slordigheid der inlegering het 'tijdelijk hers el e geieel e van het leas eel ging nogmaals (ook in 1423) in vlammen op. Toen dan ook in rustiger tijd een rent meester er zich wilde vestigen, moe3t er huisvesting worden gebouwd tegen den wes telijken muur van den voorhof waar nu nog de bewaarder wo5nt. Het Huis ter Weeuwen aan het jaagpad langs het Zuider-Buiten-Spaarne tegenover de Zonnelaan bestoni ook al tijdens het Beleg. Onze oude historieschrijver Ampzing zegt o.a. Wanneer nu ook de vijanden in Schalkwijk begonnen te nestelen so sijn die van de Stad den 18 Jan. daer op aenge- vallen en hebben de vijanden in de vlugt gedreven, sorlat veele van hun in 't Sparen liepen 'en verdronken." Den 19 mocht men er weer en, hoewel sij (Haarlem) op ver re na so sterk van volk niet en waren, en hebben se straksx in de vlugt geslagen waerop sij hunne victorie vervolgende over de tweehonderd der vijanden sloegen ende het Huis ter Weeuwen ende Vijfhuijsen, met noch een molen aen brand staken, we derkerende met eenen heerlijken roof van twee trommelen, en veele harnaszen, roers, 8pietzen ende andere wapenen, beneffene twee gevangens. j Een misverstand willen we nog ophelde ren. De Spanjaardslaan Is niet door de Spanjaarden aangelegd. Bij het Beleg is niet veel van den Hout blijven staan en pas jaren later begon men opnieuw met de beplanting Maar genoeg, wie wil zien, kan nog in stad en omtrek de sporen van het Beleg zien. Hier ter stede is de namiddag gisteren veel kalmer verloopen dan Dinsdag en Woensdag. Bij de firma de Grouw aan het Spaame verzamelde zich gisterenavond tus- schen 4 en 6 uur een groote menigte van wel eenige honderden stakers en nieuws gierigen om enkele leden van de bonden, die het contract teekenden en bij de firma de Grauw werkzaam zijn, naar huis te ver gezellen. Van de zijde der contracteerende bonden wordt ons de volgende lezing van het go- val gegeven Tegen het uur, dat de werknemers naar huis zouden gaan, had zich een groot aan tal stakers nabij de drukkerij der firma De Grauw verzameld. De politie hield het naast de drukkerij loopende steegje vrij en de stakers op een afstand, totdat het personeel der firma de brug gepasseerd was. Dan volgden de stakers de leden der contrac- teerenden bonden tot de Damstraat. Een dezer laatsten werd door een ijzeren dre vel, welke geworpen werd, getroffen, doch gelukkig niet gewond. Ook bij de Damstraat werd de doortocht aan de stakers door de politie belet, die omliepen en gelijk met het personeel der fa. Do Grauw op de Biviervisch markt aankwam. Ongehinderd werd de Smqjlestraat bereikt, welke even eens door de politie afgezet werd. Het per soneel der fa. De Grauw ging het ge bouw „8t.. Bavo" binnen, waar eenige oogen- blikken daarna twee leden van den A. N. T. B. verschenen, die hen te spreken vroe gen, hetgeen geweigerd werd. Later ver minderde de volksoploop en kon men on gehinderd naar huis gaan. Een werd door de politie thuis gebracht. Gisterenavond werden door de afdeelin- gen van den A.N.T.B. en van den R.-K. Gra- fischen Bond huishoudelijke vergaderingen gehouden, waar hoofdbestuurders als spre kers optraden. Ons werd van de vergade ring van den A.N.T.B. geen communique verstrekt. In de vergadering van den R.-K. Grafi- schen Bond werden de leden aangespoord, het hunne bij te dragen, dat de (orde en rust zooveel mogelijk bewaard blijven. Ons wordt verzocht, volledigheidshalve te vermelden, dut volgens nader bericht het lid der contracteerende bonden, dat gisteren het gebouw „De Centrale" aan het Spaame is binnengedrongen, niet is gevraagd, lid van den A.N.T.B. te worden. Wel is hem gevraagd, het werk neer te leggen, dan zou hij steun van den A.N.T.B. ontvangen. Dit is door hem geweigerd. De toestand in Haarlem is thans dusdanig, dat bij de drukkerij „De Spaarnestad" en de drukkerij van het ..St. Jacob's Godshuis" voltallig gewerkt wordt. Bij de drukkerij Van Olphen werkt men op de steendrukke rij volledig, de boekdrukkerij ligt stil. Bij de firma Loosjes werkt men gedeeltelijk. Op de overige drukkerijen ligt bet werk stil. Nader vernemen wij: Heden is de laatste werkwillige op de druk kerijen waar geslaakt wordt, met toestem ming van zijn patroon thuis gebleven, nadat overleg was gepleegd met het Comité van Actie en de besturen der confessioneele werk nemersbonden. Gisterenavond is een vergadering der pa troons gehouden die zeer druk bezocht werd. Inlichtingen werden door het Comité van Actie en anderen verstrekt omtrent den toe stand. Algemeen bleek men vast besloten om rustig den loop dar zaken af te waohten. Te Almelo In den stand van de staking is nog geen verandering gekomen. Bij de firma Hilarius staken 25 man. De Woensdaguitgave van het Twentsch Zon dagsblad verscheen gecombineerd met de nieuwe Hengelosche Courant in beknopter uitgaaf. Te Amersfoort In den stand van za ken is nog weinig verandering gekomen. Eenige werkwilligen worden onder politie- goleide naar en van het werk gebracht. Door de patroons is een bureau van ac tie gesticht. De firma Blankenberg deelt per advertentie in haar orgaan meie, dat, degenen, die heden om half twee zich niet weer hebben aangemeld zijn ontslagen. Te FraneherHior is tot op dit oogenblik al het grafisch personeel aan 't werk gebleven. Bij Telenga's drukkerij, Fra- neker Courant is het nieuwe contract door de werknemers aanvaard. Bij de drukkerij Koksma is aan vier gezellen het werk op gezegd tegen 7 Januari, echter om rede nen buiten het huidige conflict gelegen. Te Apeldoorn De Nieuwe Apeldoorn- sche Courant kan volledig verschijnen, daar zij thans wordt gezet door nieuw aange steld katholiek personeel. Te Zutphen- Hier is op drie druk kerijen gedeeltelijk en op twee drukkerijen geheel het werk gestaakt. Bij de firma Thiepie werken zes man. De „Zutphensche Courant" is niet ver schenen. Te V laar dinen' Het conflict is hier geheel opgelost. Op de nieuwe voorwaarden is het werk hervat Er zijn geen slacht offers. Te Gorinchem- Alle leden van den A]g. ■Ned. Typografenbond alhier zijn Dinsdag ochtend op de nieuwe voorwaarden aan 't werk gegaan en gebleven, zoodat op geen der drukkerijen stagnatie voorkwam. 2 e BussumTe Bussum wordt bij de firma de wei. Marckelbach van de 19 man door 4 man gewerkt 15 man kwamen niet op. Er werden door haar 3 nieuwe krach ten aangenomen, zoodat het bedrijf met 7 man op gang wordt gehourlon. Donderdagavond werd een werkwillige, door politie, onder groote 'belangstelling naar zijn woning gebracht rir.nf- o-.j.v. ,.w MM de pl., dat hem een harde les is gegeven. PI. vroeg een voorwaardelijke veroor deeling en onmiddellijke invnjheidsstel- ling. Dit laatste verzoek werd door de Recht bank afgewezen. Tegen den vriend, die op vrije voeten was, werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt wegens diefstal in vereeniging. Deze beklaagde was verwonderd, dal hem geen verdediger was toegevoegd- Pres.: U was op vrije voeten, dan kon u zelf een verdediger kiezen. Bek!.: Dat wist ik lijnt. Pres.: Ieder wordt geacht de Wet te kennen. Bekl.: Ik heb geen rechten gestudeerd. Pres.: U wordt toch gecenseerd de wet te kennen. i Uitspraak 18 Januari. ZIJN VADER BESTOLEN. Een groothandelaar in horloges, te Am sterdam, had een zoon, die niet goed wilde oppassen. Reeds op de lagere school ging zijn opvoeding met moei lijkheden gepaard. Zijn vader zond hem naar verschillende plaalsen des lands hii horlogemakers in de leer, doch steeds kwam het jongmensch als onbruikbaar terug. De vader nam hem toen als reiziger in dienst in zijn eigen zaak. De jongen kreeg slechle vrienden en maakte groote verteringen. In November liet de jongen zich insluiten in het pakhuis van zijn vader en nam er een groote. hoeveel heid horloges weg. Toen deze verkoeld waren en zijn daad verborgen was ge bleven voor zijn vader, probeerde de jongen hetzelfde nog eens. Hij nam toen 267 horloges en 40 wek kers weg, die 'n vriend voor hem ver kocht voor slechts f 180. Ditmaal werd zijn diefstal bemerkt. De vader, die al veel met zijn eenigen zoon had door gemaakt, gaf de zaak in handen der politie. Derhalve stonden de jongen en zijn vriend terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank. Het O. M., waargenomen door mr. dr. P. van Hcynsbergen, wees er op, hoe bont de jongen het gemaakt moet heb ben, nu de vader er toe overging zijn eenigen zoon in handen cler politie te stellen. Hij deed zijn oudiers veel ver driet, maar de vader heeft toch verzocht zoo mogelijk een voorwaardelijke straf op te leggen. Spr. achtte daarvoor wel termen aanwezig, daar bekl. thans reeds een zware les heeft gehad. Geëischt werd 9 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De verdediger, mr. W. C..v. Heuven, schilderde het midden, waaruit bekl. kwam, die slechts één zuster had, op wie hij steeds jaloersch was. Bekl. hield var) bluf en hier zag pleiter de oorzaak van het kwaad, dat in dezen nu pas 19-jarigen jongen voortwoekerde. Nu bekl. de feestdagen als Kerstmis en Oudejaar eenzaam in de cel heeft gezeten, meen- Geboren: 3 Jan., d. van D. Eeltjes- Wijhenke, 4 Jan., z. van A. Verloop- Michalsky. z. van A. Schippers-v. d. Woude. z. van F. G. M. Vos-Dodenhuis. Overleden: 4 Jan., T. de Jong-Offeringa, 72 j., Rustenburgerlaan. S. H. E. Holtorf- v. d. Eijken, 45 j., Leeghwaterstraat. 5 Jan. G. P. Cornelissen, 19 j., Reguliersstraat. Indertijd hébben wij gemeld dat er sprake van was, de stoomtram HaarlemAlkmaar op te heffen,daar deze lijn onbevredigende re sultaten heeft opgeleverd. Een dergelijk be sluit moet echter de goedkeuring hebben van den minister van Waterstaat. Naar wij verne men is nog steeds geen besluit genomen in deze kwestie, zoodat nog niet vast staat of de stoomtram al of niet zal worden opgeheven. W. de Rooy, Eendrachtstraat 12, Cein tuur; J. Woudenberg, Drossestraat 14b zw., Kinderhandschoen; J. A. Beekelaar, Esch- doornstraat 15, Grijze handschoen; W. de Boer, da Costastraat 25, Portefeuile; W. v. AmStel, oollenstraat 7, Damesportemonnaie; T. Bamhorn, Oranjeboomstraat 98, Dames portemonnaie; J. Baas, Gen. de Wetstraat 19. Rozenkrans; >J. Ruiters, Twijnderslaan 15, Bruin taschje. Het provinciaal comité „Zuid-Holland- Noord" voor het Nationaal Huldeblijk aan de Koningin is aldus samengesteld: E. C. baron Sweer' de Landas Wybo.gh, Commissaris der Koningin, eere-voorzitfer; prof. dr. P. J. Blok, Leiden, voorzitter; mr. P. E. Briët, Leiden, onder-voorzitter; jhr. mr. J. M, M, v. Asch v. Wijck, Leiden, Ra penburg 4, secretaris; prof. J. D. J, Aenge- nent, Warmond mr. J. de Bergh, Alphen aan den Rijn; pater Borromaeus de Greeve, Woerden; P. Heemskerk, voorzitter R.-K. Volksbond, Leiden; R. U. Jongenburger, Gouda; IJ. J. Mijs, Gouda; dr, J. L. Palache, Leiden; W. M. C. Rcgt, Alphen aan den Rijn; A. J. .Schoneveld, voorzitter Chr. Be sturenbond, Leiden; ds. H. Thomas, Lei den; W. Warnaar, Sassenheim, „Resb." PRAAG, 5 Jan. Hedenmorgen loste een 21-jarige bankbeambte een revolver-schot op ..den minister van Financiën Rasin. Het schot trof den minister in de heup en wondde hem ernstig. Hij werd onmiddel lijk naar 't, ziekenhuis overgebracht; de dade ris gearresteerd. Als motief van zijn daad geeft hij op: de politieke activiteit van Rasin. EINDHOVEN, 5 Jan. Te Vallkenswaard is gisterenavond een opzienbarende moordaan slag gepleegd op den heeT M., Desmet. direc- lem* eigenaar van twee bioscopen te Eindho ven. Het slachtoffer is n.l. door den dader per auto van Eindhoven naar Vallkenswaard gevoerd, waar zich in een naburig bosch het drama heeft afgespeeld. In het bosch aangekomen, werd liet slacht offer, na onder een valseh voorwendsel mee getroond Ie zijn, onverhoeds aangevallen en werd op hem een revolverschot gelost, het welk dwars door het gebit van D. ging. D. nam toen de vlucht, waarop hem een drietal scholen werden nagezonden. Deze schoten Iroffen hem in den rug. Daarna ontstond een worsteling, waarbij de dader plotseling revolver voor het hoofd van D. hield, doch het schol ging niet af. Toen koos de dader hel hazenpad en vluchtte met zijn auto in de richting Eindhoven. Het slachtoffer kon nog tot can nabijgelegen boerderij voortstrompe len. Daar stortte hij ineen en werd hij opge nomen, badend in zijn bloed. Na geneeskun dige hulp werd hij naar het gasthuis te Eind hoven overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig, zoodat meni voor zijn leven vreest. Hij was echter nog gisterenavond hij volle kennis en kon worden gehoord. Als vermoedelijke dader is gearres teerd zekere J. Kerssemakers, omgehuwd, ruim 30 jaar oud, linnenfabrikant. Vermoe delijk heeft men hier te doen met een liefdes geschiedenis. DE TOESTAND IN EUROPA. PARIJS, 5 Jan. Volgens een telegram! uit Washington, hielden Harding, die Amerikaansche gezant te Londen, Har dy op het Witte Huis een conference, gedurende welke zij zich bezig hieldien met den toestand in Europa en in het bijzonder met - het sehadevergoedlings- vraagstuk. Toen des avonds het bericht van 't mislukken der Parijsche oonfererb- tie binnenkwam, riep Harding den gezant Hardy voor een nieuwe bespreking bij een, om naar verluidt, een beslissing te nemen over het ingrijpen der Vereen. Staten in de Europeesche aangelegen-, heden. BERLIJN, 5 Jan. Het staatsbodern-im- reau heeft het voorstel tot inbeslagne ming van alle nog niet onteigende groot- grondb ezi t ti n gen aan ge no men. Harmoniekapel ,.St. C>1 e cilia". - De Har moniekapel „St. Caecilia" van de St. Jo zefsgezellen te Schoten (Dorp), directeur )de heer Chr. Huyboom, geeft Zaterdag a.s. voor de tweede maal (daar aanleiding vaa het groote succes van de vorige week) een concert in het Bondsgebouw aan de Kerk- laan. Het batig saldo is voor de „Harmo nie" en voor de voetbalclub „Kinheim" van den R. K. V. B'. Medewerking verleent de beer Gerard de Vos, de bekende humorist uit Haarlem. De goede muziek en de me dewerking van de clarinettisten, de heeren Chr. Huybooom Jr. en P. Joosten Wz., alsmede de voordrachten van den heer de Vos, waarborgen een genotvollen avond. Het programma bevat Marsch a Gawoch©3, Allier. Am Frülings- morgen wals, v. d. Bosch. a. Comitié et Ccniianee Clarinette solo. b. Chancon des Nids, Clarinetconcert. A Mon. Pays, fantasie Mittelneier. Hulde aan den Vrede, marsch, v. Abeelen. Sous la Tnonelle, coucours Fan- tasie. Opdracht. De levering der schoolschriften voor de openbare scholen in deze gemeente gedurende 1923 is opgedragen aan den heet P. F. C. Roelse le IJmuiden en van de hand- werkbenoodigdheden aan den heer J. J. Glas te Velseroord. J'"'"1,'? „1 De Jong, Dam- mer (Pair. St. Bavo Leidschevaart), een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen S. D. O. (Pair. St. Joannes de Dooper, Am sterdamstraat) des middags om half vier in het nieuwe Patronaatsgebouw aan het Teij- Ierplein. Het beloofd een spannende strijd te worden. HOOFDKLASSE-COMPETITIE VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. De „Haarlemsche Damclub 1" slaat „Dam club Haarlem l" met li—6. Voor de hoofdklasse-competitie (Afdeeling A, Noord) van den Nederlandschen Dam- bond speelden te Haarlem de beide Haar lemsche Damvereenigingen. Deze plaatselijke ontmoeting, welke onder zeer groote belangstelling plaats vond, ein digde in een verdiende en sprekende over winning voor de „Haarlemsche Damclub". De gedetailleerde uitslag volgt hieronder: H. G. Teuniss-D. van Wamel 11 P. J. v. Dartelen-H. M. Sp rok kelenburg 20 J. W. van Dartelen-J. Lvcklema 20 P. J. Eype-D. A. van Abs 20 W. van Daa*en-G. P-. Heek 0—2 Aebe de Jong-P. van Wamel 11 J. van Looy-H. C. Broekmeiier 14 W. J. Teunisse-H. A. van Abs 20 F. A. Berkemeier-H. Berghuys 20 S. M. Mons-J. P. Ezel Jr. 11 Totaal 146 voor de „Haarl. Damclub". rschoenen X VROOM MEESMIN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2