Sport en wedstrijden. Derde Blad. 5 Januari 1923 SPORTMOMENTEN H. V. B. De wedstrijden voor Zondag. R. K. P. De wedstrijden voor Zondag. De wedstrijd V.V.Z.H.B.C. is Zon dag j.l. niet doorgegaan, omdat het veld van Zaandam weer in onbespeelbaren staat is en volgens ooggetuige zal*het voorloopig wel onbespeelbaar blijven. Als dat zoo is, mag Zaandam er den competitieleider wel op attent maken, want voor a.s. Zondag is weer een thuis wedstrijd vastgesteld tegen E.M.M. Voor de tweede maal is de belangrijke wedstrijd H.B.C.P.V.C. vastgesteld. Tegen Leo- nidas heeft de Utrechtsche club niet bui tengewoon gespeeld. Als ze het er tegen de Heemsteedsche combinatie even slecht afbrengen, achten wij hun kans beden kelijk. Maar wij gelooven, dat P.V.C. wel zal bedenken dat het hier om behoud van de leiding gaat, want dat Graaf Wil lem zal verliezen van Wilskracht, nemen wij niet aan. Zoo blijft ons, evenals de vorige maal, de kans voor een Utrecht sche overwinning het beste toeschijnen. Of zal H.B.C. het nieuwe j-aar met een verrassing inzetten In de tweede klasse I moet de Meer Doss ontmoeten. R.K.A.ty. ontvangt Graaf Willem II 2 en D. H. L. krijgt de club uit Wormerveer op visite. Al deze wedstrijden zullen overwinningen voor de thuisclubs opleveren, wanneer de za ken een normalen loop nemen. Het programma voor Januari luidt voor de overgangsklasse C. 14 Jan. E.M.M.—P.V.C. LeonidasH.B.C. Graaf Willem 2Albatros. 21 AlbatrosZaandam. P.V.C.—H.B.C. WilskrachtLeonidas. 28 Graaf Willem 2Leonidas. WilskrachtE.M.M. Voor de tweede klasse I luidt hef Ja- nuari-program als volgt 14 Jan. D.H.L.D.O.S.S. S.D.E.Damiaten. 21 D.H.L.—R.K.A.V. Graaf Willem II 2de Meer. D.O.S.S.—S.D.E. 28 D.O.S.S.—Graaf Willem II 2. De MeerS.D.E. Damiaten—R.K.A.V. N. B. De wedstrijden voor Zondag. GEMENGD REEUWS. KERK ER SCHOOL, KUNST~ ER KENNIS/ BIMMENLANSSGH NIEUWS. Bondsvergadering van den Nederl. R.-K. Landarbeidersbond, gehouden op 26 en 27 December te Utrecht. Oas vroslijk Hsekje. DE MISDAAD VAN ANAGKI. 1 I® NEDERLANDSOHE CORINTHIANS. Te Utrecht is door de vereeniging de Nederlandsche Corinthians een vergade ring georganiseerd voor afgevaardigden van clubs, die daartoe uitgonoodigd werden. De vergadering werd ingeleid door den heer Tonny Kessler die in zijn openings woord het doel der vereeniging aanduidde. De Tel. geeft van die „program-rede" het volgende verslag: De vereeniging wil het idiëele stellen bo ven het materieele. Spr. stelt, wat betrreft het Westen, vast, dat de voetbalsport te lijden heeft onder enkele fouten, waarvan hij1 noemt de te groote competities en het gemis van de promotie- en degradatiewed strijden. Vroeger was het spelen een bron van genoegen, men kende elkaar en ging vriendschappelijk met elkaar om. Tegen woordig gaat na een wedstrijd ieder zijns weegs en men speelt niet zoozeer om het mooie van het spel, maar alleen om het bestaan van de club. Want steeds dreigt de degradatie, die iedere club, welke aar voor in aanmerking komt, zonder vorm van proces uit zijn afdeeling „trapt". Het de gradatie systeem heeft de spelverruwing ge bracht. Hoe aldus spr. is hierin verandering te brengen? En hij antwoord: „De degra datie-wedstrijden moeten weer in eere wor den hersteld. Wat vele clubs wenschen, is het spelen van een genoegelijk spel, en spr. vraagt welke clubs hiervoor in het Westen in aanmerking komen, zooals dit 15 jaar geloden 't geval was. Daarvoor komen in aanmerking, die clubs, welke niet op te groote lasten zitten, clubs welke weten, dat het publiek er is voor de spelers en niet omgekeerd. In het We3ten noemt spr. H. B. 8., Quick, Sparta, H. V. V., V. .O. O,, Haarlem, H. F. 0., D. F. O. en als zijn hartewensch ook Veloeitas. Achter dez9 olubs moeten staan 2e klassers, waarin hij wilde opgenomen zien Concordia, Kampong, Ajax> Sportman-Combinatie, D. V. V., Hercules, Victoria en misschien nog enkele andere ver eenigingen. Daarna bespreekt de heer Kess ler uitvoerig het verelag van de bestuurs vergadering van den N. V. B., gehouden pp 9 Dcc. waarin uitvoerig over het dalende spelpeil van het Ned. voetbal werd ge sproken, maar waar de grondoorzaak van den achteruitgang, n.l. do competitie-indee- ling, onbeperkt is gebleven. Hierop oefent spr. critiek uit. De heer Kessler wijst er nog op, dat het niet in de bedoeling der Corinthians lag, revolutionnair op te treden, maar het pad van de wet te bewandelen, n.l. het pad, aangegeven door het reglement van den N.VB. Na dit openingswoord nam de heer Oh. Engelbert® te Arnhem de leiding der vergadering. Van verschillende zijden uit de verga dering verklaart men zich tegenstander van de tegenwoordige compe f'.ie-indee'irg, en de heer Engelbe'rts zegt, dat onder de te genwoordige omstandigheden, ware ama teur-clubs slechts moeilijk kunnen bestaan. Hij noemt voorbeelden waaruit blijkt, dat vele ouders er bezwaren tegen hebben, dat hun zoons in de voetbal-competitie uitko men, en onder die ouders zijp menschein, die vroeger zelf het spel beoefenden. Spr. bepleit de instelling van twee afdeelingen in den N.V.B., één afdeeling, waarin het spel beoefend wordt zooals dat tegen woordig het geval is en één afdeeling voor hen, die niet het gehoele jaar door in scherpe wedstrijden willen meedoen. Ook mr. Kleijn spreekt zich in dezen geest uit, maar aoht het moeilijk het juiste crite rium voor de scheiding te vinden. Voetbal aldus spr. is een publieke vermake lijkheid geworden; hoe meer sensatie, hoe Veter; hoe meer geld, hoe liever. De clubs hebben te groote belangen bij de weistrij den. Noolig is een uitbreiding van de le klasse, inkrimping van de competities en mede-instelling der degradatiewedstrijen Naast dit systeem kan het tegenwoordige Vijven bestaan. „We zitten nu in een moeras en de „N.V B. moet inzien, dat hij van richting „moeit veranderen". Na langdurige besprekingen stelt de heer T. Keseler twee moties voor. In de eene wordt de wenBchelijkheid uitgesproken om het volgend seizoen competities te organi- seerem, die niet grooter zijn dan 8 olubs, de andere motie spreekt zieh uit voor we derinstelling van de promotie- en degra datie-wedstrijden. Beide motios werden daarna z.h.s. aan genomen. Alleen vroegen VV.A en Achil les aanteekening van het feit, dat zij te genstanders waren van weierinvoering der degradatiewedstrijden. Ter verdere afwikkeling van de plannen werden daarna voor het Westen, 't Oos ten en het Zuiden, oommissies benoemd. Deze commissies hebben tot taak om ver der met de vereenigingen in haar district te onderhandelenzij zullen onder leiding van. den heer Lotsy onderling contact hou den en voorstellen doen bij den N.V.B. Deze commissies werden als volgt sa mengesteld Voor het Westen: de heer Lotsy (voor- zitter), Pater (secretaris), dx. Bis, Dirk- ^Jager en Bol. Voor het Oosten: de heer Lugaxd (voor zitter), Staal- (secretaris), Lammers, War- tena en Schmoetzinger. Voor het Zuiden: de hoeren Mommers en Stokvis, die de commissie met nog 3 anderen zullen aanvullen. Voor de eerste klasse C. van den D. H. V. B. speelt het Westen Zondag tegen S. M. C. in Warmond. De Z u id- Ho ijl a nd sche Club is zeer sterk en zal zich de goede kansen op den eere-titel wel niet doen bederven door een nederlaag te lijden tegen de Westen-mannen, die o.i. niet in staat zullen zijn, hier de overwinning te behalen. Een spannende strijd zal, onder leiding van scheidsrechter Kimmen, in Wijkeroog ge speeld worden tusschen W. F. S. en S. D. O. Dit wordt de Wijfier „Derby", die van groot belang is voor de vraag, wie hier kampioen zal worden. Aan een voorspelling durven wij ons niet wagen, maar wij zien den uitslag met veel belangstelling tegemoet. Voor de tweede klasse G. is de wedstrijd A. D. O.Damiaten vveeT vastgesteld, maar dat zal wel op een misverstand berusten, want deze ontmoeting heeft juist op Oudejaarsdag plaats gehad en werd zoo mooi door de Oranje-Zwarte reserves gewonnen. En het besluit, dat voor 2C (en dus niet in 2D, zoo- als abusievelijk bericht werd) een na-compe titie gespeeld wordt, is nog niet definitief en daaraan zou A. D. O. trouwens niet mede doen. Voor 2D gaan de Zwaluwen-reserves naar E. M. S„ 120 zal het hier wel niet worden, maar een nederlaag voor de Haarlemsche vo gels toch wel. In 3A speelt S. V. A. (Assendelft) tegen S. D. W. (Oudorp). S. D. E. 3 ontvangt S. D. O. 3 en A. D. O. 2 krijgt bezoek van W.F.C. 2. In 3D. ontvangt Kinheim Geel-Zwart 2. Een zware partij voor de Zomervaax-jongens, die de 2 punten wel niet zullen behalen. Concor dia 2 gaat probeeren, Victrix te verslaan en dit kon haar wel eens gelukken. Het Westen 2 zal moeite hebben met Santpoort! In 3E moet Lisse 2 winnen vun S. P. C. In 4A. gaat het tusschen V. V. Z. 4 en Bergen 1, S. D. O. 4 en W. F. C. 3 en Vi tesse 2 en A. D. O. 3. In 4E ontvangt Geel-Zwart Victrix 2; Ami- eitia 2 speelt tegen The Zandvoort Boys; S. D. S. moet naar de Ziik, dat zijn eerste elftal niet meer op de been kon brengen, zoodat nu het tweede eerste geworden is. Dit betee- kent een degradatie van Ziik van de tweede naar de vierde klasse eigenlijk, waartegen wel bezwaar gemaakt zou kunnen worden, als het oude tweede er door versterkt is, wat allicht het geval kan zijn. Tenslotte ontvangt Sant poort 2 de reserves van Geel Wit. In 4F. noteeren wij LisserbroekR. V. C. en S. J. C. 3S. M. C. 3. Voor 4F a. speelt Lisse 4 tegen Concordia 3 en Leiden 4 tegen S. M. C. 4. HANS. B. C. H.—H. V. V. H. B. S,—U. V. V. Blauw WitSparta. QuickAjax. Ziedaar d© vier komende wedstrijden die alle hun belang en beteekenis hebben voor den strijd om het kampioenschap. Blauw- Wit en Ajax zijn ongemerkt zoo komen op zetten, dat zij wel degelijk als ernstige me dedingers moeten worden beschouwd. Zul len alle vier de leiders overmorgen twee punten behalen Dat zou misschien een beetje brutaal voorspeld zijn. Toch kun nen wij niet aannemen, dat B. 0. H. zich door de Hagenaars zal laten slaan en wij gelooven ook niet, dat Sparta in staat is van Blauw Wit tewinnen. Ook Quick ge ven wij een slechte kans tegen Ajax, dat wel een bedtje oppassen daar op Nieuw Hanenburg. Het moeilijkste heeft H. B. S. het naar onze meening, doch ook dezen thuiswedstrijd zullen de opperste leiders wel winnen. In Dordrecht ontvangt men Haarlem, dat zich wel revanche zal moeten laten wel gevallen. Van belang om het plaatselijke karakter is nog de wedstrijd V. O. O.Feijenoord, waarin een gelijk spel de meest normale uitslag lijkt. Ook in de overgangsklasse hebben de drie leiders zware partijen. Wij denken aan: HilversumStormvogels, Excelsior't Gooi, H. F. O.—Spartaan. Vooral de I.Tmuider club krijgt het zwaar te verantwoorden, en het zou ons niet ver wonderen, als ze een veer moesten laten. In Botterdam ml de terrein-compagnon van Leonidas wel winnen, maar ook niet zonder moeite en inspanning. H. F. 0. zal het wel bolwerken tegen de Spartaan. Voorts wint V. V. A. van V. U. 0., Z. F. 0. van O. D. S. en A. D O speelt gelijk met S. V. V. Het programma luidt verder: Beserve le klasse A. 't Gooi 2—HFO 2. Spartaan 2Ajax 2. Bapiditas 2Hilversum 2. 2e Klasse A. ZandvoortQSO. HortusAlcmaria Victrix SchotenEDO. HollamdiaAFC. WFCZW. Se Klasse 0. BloemendaalDe Kennemers. SloterdijkTOG. WatergraafsmeerHSV. "f-V Oostelijke le klasse. Enschede6che BoysHeracles. UDTheole. HengeloGo Ahead. ZAG—-Enschedé. Zui.Vijke le klasse. BW—PSV. VeloeitasDOPSKO. NOAD—NAC. BredaniaWilhelmina. EindhovenM.V.V Noordelijke le klasse. UprightAlcides VeloeitasFriesland. ForwardWW. FrisiaBe Quick. AchillesVeendam. SCHOTEN—EDO, A-s. Zondag gaat Edo bij Schoten op bezoek om haar kansen welke nog -niet zoo slecht zijn te trachten te verbeteren. Als aHen nu eens spelen voor wat zij waard zijn, dan is hef lang niiet onmogelijk dat Schoten de punten aan E.D.O. moet laten. EEN WILDE JAOHT. Een dame, buiten Botterdam woonachtig, stond Woensdagnamiddag de nieuwe zaak van Haxtlieb op de Noordblaak aldaar te bewonderen. Plotseling rukte een opgescho ten jongen haar taschje uit haar hand, waarin ze alleen de lederen riem overhield. Ze liep den dief snel achterna, houdt den dief roepend. Deze vluchtte de Molensteeg in, achtervolgd door ©enige burgers en toen hot Steiger op. Een slagersjongen slaagde er eerst op de Vlasmarkt in, den dief te grijpen en aan den agent van politie over te leveren. De dame, wtier naam onbekend is gebleven, werd het taschje toen weder ter hand gesteld. Aan het verzoek van den agent, zich op het politiebureau in de To renstraat te melden, heeft ze geen gevolg gegeven. De dief bleek de 20-jarige P. O. te zijn, zonder beroep. HET SPOORWEGONGELUK TE UTRECHT. Omtrent het derailleeren van een goederen trein tusschen het station Biltstraat en de kruising Blauwkapel, dat zulke enorme ma terieele schade veroorzaakt heeft, meldt het „Utr. Dagblad" nog het volgende, wat betreft de leden van het treinpersoneel, die min of meer verwond werden: De machinist en de leerling-machinist, die op de machine dienst deden, hebben op de locomotief tot het laatst toe hun plicht ge daan; de machine kantelde blijkbaar eerder dan zij vermoed hadden, anders waren zij wel spoediger van de locomotief gesprongen. Toen nu de machine plotseling overhelde en zïoh onverwacht van den tender losrukte, zijn beide beambten uit de locomotief gespron gen; de machinist is daarbij bekneld geraakt tusschen machinedeelen en moest uit die po sitie worden losgewerkt, de leerling-machinist die hem assisteerde op de locomotief sprong gelukkig vrij, kwam alleen bij dien sprong te vallen. De machinist heet M. Brans en woont te Hoogland, werd verwond aan de beenen, vermoedelijk niet ernstig, de leerling machinist, die G. N. Steffers heet en te Amersfoort woonachtig is, had uiterlijk geen noemenswaardige kwetsuren, maar was waar schijnlijk inwendig verwond. De machinist werd met een ziekenauto uit Utrecht onder toezicht van dr. De Bouvée, vervoerd naar de Rijksklinieken, de leerling-machinist werd ge dragen naar het seinhuis op de kruising Blauwkapel, vanwaar hij gewoon per trein naar Amersfoort zou worden overgebracht. De schrik was bij dezen patiënt vermoedelijk er ger dan de verwonding. De conducteurs en remmers, die in den goederentrein dienst de den, kwamen er allen best af, niemand hun ner was gekwetst, ze waren alleen allemaal hevig geschrokken en moesten wat op hun verhaal worden gebracht. Het spoorwegonge luk liep, wat persoonlijke ongevallen aangaat, dus wonderlijk goed af. De toestand van den machinist Brons leverde geen redenen tot di recte ongerustheid op; de man was volkomen bij kennis toen hij in de ziekenauto werd ge legd en weggereden. MGR. B. J. GIJLSWIJK NAAB HOL LAND. Mgr. B. J. Gijlswijk, Apostolisch Dele- gaat in Zuid-Afrika, zal in de eerste week van Jan. 1923 zich naar Nederland bege ven. Z. D. H. is voornemens eenige we ken in het vaderland te verblijven om zich omstreeks Paschen in te schepen naar Enge land en Zuid-Afrika, waar de Apostolische Delegaat onmiddellijk een langdurige visi tatie zal ondernemen. (0. DJ NATIONALE OPEBA. Op Dinsdagavond 9 Januari a.s. zal door de Nat. Opera te Amsterdam „Lohengrin", romantische opera in drie bedrijven van Bi- chard Wagner worden opgevoerd, met Me vrouw Nelly Merz als Elsa. Deze le zan geres van de Opéra te Müncheh zal hier eenige gastvoorstellingen geven. Karei Gunther, le heldentenor van de Opera te Hamburg zal de rol van Lohen grin vervullen. Op 26 en 27 December j.l. hield bovenge noemde Bond, zijn 19e jaarvergadering. De belangstelling was zeer groot; 183 afdeelin gen hadden hun vertegenwoordigers gezon den. De Voorzitter wees in zijn Openingsrede op de belangrijkheid van deze vergadering die gehouden wordt in een tijdvak, dat de vakor ganisatie aan alle zijden wordt aangevallen. Het ergste daarbij is evenwel,, dat onder deze aanvallers ook menschen zijn, die eigenlijk vrienden moesten zijn. De arbeidsvoorwaarden zjjn, vooral voor de landarbeiders van dien aard dat een alge- meene inzinking van de gezinnen plaats vindt; ook in den tuinbouw heeft hier en daar een teruggang plaats gevonden, terwijl op meerde re plaatsen deze niet zal te weerhouden zijn. Tot zelfs in het b 1 oemb oil en bedr ij f dat in gunstige positie verkeert is het collectieve contract opgezegd. Uit alels blijkt dat we juis in deze dagen onze organisatie hebben le versterken, wijl anders groote schade voor dfe/arbeiders ontstaat. De agendapunten betroffen over het alge meen regelingen van huishoudélijken aard. Zoo werden enkele wijzigingen in het regle ment aangebracht, waardoor het mogelijk wordt om de twee jaar een vergadering van den Bondsraad te houden; ten behoeve van de propaganda onder de jeugd, zal ook voor hen de toeslagregeling bij ziekte van kracht worden. Op voorstel van het Bestuur zullen de salarissen der bestuurders met on geveer 10 pCt. worden verlaagd. Het bestuur had zich hierbij op het standpunt geplaatst dat allen die iets meer inkomen hebben dan het gemiddeld loon van de arbeiders iets zul len moeien opofferen, om daardoor mogelijk te maken dat de drek op de arbeiders niet zwaarder wordt dan reeds nu het geval is en in elk geval niet zwaarder wordt dan strikt noodig is. Dit offer zal dus ook gebracht moeten worden door hen die op zichzelf be schouwd niet te veel hebben. Een belangrijk deel van de bespreking moest verder worden gewijd aan de werk loosheidsverzekering. Do crisis is oorzaak dat met het gewone subsidie de uilkeering niet kan plaats vinden, zoodat op het toekennen van een hooger subsidie bij den Minister is aangedrongen. Het bestuur hoopt hierin te slagen doch dit zal niet zonder moeilijkhe den gaan. Zoo heeft de Minister omtrent de klasse-indeeüng advies gevraagd aan het Mi nisterie van Landbouw, dit dit blijkbaar weer heeft opgedragen aan de landbouwconsulen- ten waarvan enkelen van de arbeidsverhou dingen niet veel blijken te weten, althans in enkele Provinciën vooral Zuid-Holland is een ware chaos geschapen. Na breede bespreking onderschreef de ver gadering het standpunt van het bestuur dat in algemeenen zin de verzekering nog van zoodanige beteekenis kan worden geapht, dat beier kan getracht worden verbeteringen aan te brengen dan haar op te heffen. Ook het werken van de landarbeiders in Noord-Frankrijk werd besproken. Het be stuur zal in samenwerking met den Ned. Boerenbond n-les 5n het werk stellen om de groote zedelijke gevaren welke blijkens het ingestelde onderzoek ter plaatse aldaar be staan, tot een minimum te beperken. Het zal daarom goed zijn dat niemand naar Frank rijk gaat zonder het Hoofdbestuur te hebben geraadpleegd. Bij de bespreking over de Landbouwar- beidswet werd door de afdeeling Lisse een motie ingediend en aangenomen waarin be treurd wordt dat in de vorige wetgevende periode de Landbouwarbeidswet niet tot stand kwam en wordt aangedrongen om met alle kracht te ijveren dat zoo spoedig mogelijk deze achterstelling van de landarbeiders wordt opgeheven. Tenslotte werd van bestuurszijde nog een uiteenzetting gegeven over den toestand van en onze verhouding tot de landbouwbe- diijfsraden, waarbij tevens de brochure Her mans besproken werd. benevens zijn aankon diging om ook voor den Landbouw een slel- sel in elkaar te zetten. De vergadering was evenals het Bestuur van oordeel, dat het ver standig is te trachten zooveel mogelijk de be staande bedrijfsraden te helpen uitbouwen en in elk geval ons niet te laten afleiden door men schen die blijkbaar de verhoudingen in ons bedrijf niet begrijpen .en die ook niets met ons te maken hebben. B. K. VACANTIEKOLONIES. In het jaarverslag der St: Ludgerus-ver- eeniging schrijft de Zeereerw. Rector W. v. d. Hengel te Hilversum) 'n zeer behar tigenswaardig artikel over B. K. Vaean- tiekoloni©3. Daarin zet Z. Eerw. uiteen, dat het werk der B. K. Vacantielcolonies noodzakelijk is om de allergewichtigste lichamelijke en gees telijke belangen van het katholieke kind en dat dit werk misschien nog veel meer een geestelijk dan een lichamelijk werk van barmhartigheid is. „Langzamerhand wordt het besef leven dig, dat het uitzenden van onze zwakke jeugd naar vakantiehuizen niet op een lijn gesteld mag worden met het bezorgen van een vacantie-u it Aapje alleen. Het di lettantisme op dit gebied behoort tot het verleden. De verbeterde inrichting onzer huizen, de toewijding van uitstekende gedi plomeerde ziekenverpleegsters, het degelijk toezicht en de stelselmatige controle van kolonie-artsen en de consequente geestelijke verzorging door priesters en religieuzen heb ben voor dit lie Ma werk de erkenning af gedwongen van ernst en onontbeerlijkheid. Onontbeerlijk zijn onze katholieke vacan- tiehuizen geworden. Zon men, tegen de ka tholieke traditie in, min of meer onver schillig staan tegenover de lichamelijke be hoeften, waarin door die vaoantiohuizen wordt voorzien, dan zou men door de gees telijke goederen, die daarbij op 't 6pel staan, nog gehouden zijn tot werkdadig© belang stelling. Door van de beweging, welke al gemeen in den lande ten gunste van de vakantiehuizen op touw gezet wordt, ons „afzijdig" te houden, zien wij af van groote voordeelen, welke ons in den schoot gewor pen worden, benadeelen wij door nalatigheid onze goede katholieke instellingen, doen wij schade aan de uitbreiding van het Bijk Gods en vergrijpen wij ons ter goeder trouw aan de zielen van vele misdeelde kinderen. Het klinkt hard, maar het is geen over drijving. De cijfers zullen het uitwijzen. Welke zijn de groote voordeelen, welke wij door onverschilligheid in deze prijs ge ven? Dat zijn allereerst voordeelen van licha- melijken aard. Bij vt .ïoogde belangstelling van onze zijde, zouden veel meer katho lieke kinderen lichamelijk in betere oondi- tie komen. En omdat de katholieke gezin nen gewoonlijk beter met kinderen geze gend zijn en minder met etoffelijken over vloed, bestaat er voor ons, katholieken in diezelfde verhouding meer reden, om met dit katholieke liefdewerk ons bezig te hou den. Daar zijn nog andere voordeelen van stoffelijkon aard. Het departement, waar toe de Volksgezondheid ressorteerde en ressorteert, stelt heele sommen beschikbaar om heit initiatief te steunen van particu lieren, die zich hert lot van zwakke kin deren aantrekken en hen in vakantiehui zen onderbrengen. Dat maatschappelijk ka pitaal gaat verloren voor ons, als wii ons onverschillig houden en buiten deze actie blijven. Nu zal dat verlies van maatschap pelijk kapitaal degenen, die minder so ciaal voelen en door den nood van de kin deren zelf niet tot belangstelling geprik keld worden, ook niet warm maken voor deze beweging. Maar toch mogen zij niet vergeten, dat hun nalatigheid aan ons ka tholiek initiatief niet alleen onthoudt hun persoonlijken s+enn,> maar ook daaraan de zoo zeer begeerde en noodzakelijke over vloedige subsi '.iën onttrekt. Deze toch stroo men overvloedig maar in verhouding tot het particulier initiatief. Wij doen door laksheid in deze ook schade aan het Bijk Gods en aan de zie len der kinderen. Hoe ontzettend veel Roomsche kindo ren komen niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk heel veel te kort. En ve len, die thuis het hoog noodige op gees telijk gebied wel ontvangen, missen 't over vloedige, waar wij het toch feitelijk van moeten hebben. Welnu, zonder voor dat doel opgericht te zijn, bevorderen toch onze katholieke vacantiehuizen op voortreffelijke wijze dit edel doel. Gedurende zes weken verblij ven de kinderen in een omgeving, die, niet alleen lichamelijk., maar vooral ook geestelijk, hoogst weldadig is. Ze leven en spelen daar in het onmiddellijk verkeer met Onzen Lieven Heer, Dien 2jj nog nooit zoo nabij gevoeld hebben. Bij een behoorlijke geestelijke verzorging vernemen zij dagelijks eenig godsdienstige opwekking, in den aangenomen toon van gemoedelijkheid en vertrouwelijkheid gege- GETROEi D. Een b-ertje wa. verzeild geraakt in een gezelschap van studenten, die den eenvoudi- gen landsman eens duchtig voor het lapje wilden houden. Zeg eens, boertje, spreekt een hunner, wat heb je daar een mooien kop met haar. Het lijkt wel een hooiberg! Kijk! heeren, antwoordt het boertje leuk, dat 15 nu ptecies hetzelfde wat ik dacht toen ik er zooveel ezels omheen zag staan, HET NETTE KIND. Kleine Hein moest schoolblijven. Toen hij thuiskwam, vroeg zijn vader ondei het eten: Hein, waarom moest je schoolblij ven? Geen antwoord. Nogmaals vroeg zijn vader hetzelfde, waarop kleine Hein zeide: Ik mag onder het eten niet praten! ZIENDE BLIND. Kleine Piet: ,,'t Is toch ongelukkig, Moe, van oome Jan, dat, hij blind is." Moe; „Oome Jan blind? Maar hoe kom je daaraan, ventje?" Kleine Piet: „Tante Mina heeft he( zelf verteld: oome Jan kan zijn glas niet vol en niet leeg zien." Heb bet nitstekesdste aas te bieden ds\ Iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER, ven. Zij loeren bidden hun morgen- en avondoefeningen en zich van veel onthou den, waartoe hun ongewone omgeving hen niet zooveel aanleiding geeft Ze ontmoe ten hartelijkheid ©n vriendelijkheid en gods dienstigheid. Kortomde geheele atmos feer waarin zij in een goed georgani seerd katholiek vacantiehuis ademen, werkt mede, om de kwijnende genade van het H. Doopsel tot ontwikkeling te brengen. Alle factoren, ook de natuurlijke werken mede, om de ontwikkeling van het boven natuurlijke leven te bevorderen. In dit licht beschouwd wordt 't werk onzer katholieke vacantiehuizèn zoo'n prach tig apostolisch werk. En een werk, dat zijn voordoelen afwerpt niet alleen voo» een klein getal bevoorrechten. O neen, wanneer het katholiek vacanr tiehuis op Schiermonnikoog alleen huis vesting biedt aan 130 kinderen tegelijk, dan beteekent dit, dat er in den tijd van één jaar bij zesweeksche verpleging on- geveer duizend katholieke kinderen ver pleegd kunnen worden en godsdienstig verzorgd. En dat in één enkel katholiek vacantiehuisHoeveel duizenden kinlde- ren kunnen er jaarlijks baat vinden voor lichaam en ziel in al onze katholieke vacanliehuizenl Welke ontzettende gees telijke waarde kunnen er op deze wijze worden gewonnenof verloren. Helaas ook verloren. Verloren door „on verschilligheid ter goeder trouw". Is het niet bedroevend, dat er in het jaar 1919 in ons vaderland 597 katholieke kinderen in neutra le vacantiehuizen zijn ondergebracht, welk getal in 1920 tot 379 slonk en dat ondanks de uitbreiding onzer katholieke inrichtingen dit getal in 1921 nog is geklommen tot 436? En is het, vooral voor de katholieken met initiatief, niet pijplijk, dat een niet gering aantal dier kinderen daar gekomen is door de bijdragen van katholieken, zelfs door de katholiek georganiseerde liefdadigheid? In gemoede: zou een van onze brave katholieke Vincentiusheeren zijn eigen kinderen geduren de eenige weken willen wagen aan een samen woning met kinderen van allerlei maatschap pelijke en godsdienstige opvattingen? Er is geen sprake van dat wij iets zouden willen afdingen op den goeden wil en de toewijding van de verpleegsters dier inrichtingen, maar is iedere katholiek er niet diep van over tuigd, dat niet-katholieke verplegers en ver pleegsters onmogelijk kunnen geven, wat onz# katholieke kinderen behoeven? En zouden van die 436 katholieke kinderen, die misschien lichamelijk sterker geworden zijn, er niet ve len met een geestelijke tuberculose zijn terug gekeerd? Het is werkelijk niet zonder reden, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hgt verbod heeft uitgevaardigd, om katholieke kinderen naar neutrale vacantiehuizen te zen den. Het Is zoo pijnlijk om plaatsen te noemen, waar men tot nu toe in gebreke bleef met i oprichten van vereenigingen tot het uitzen den van katholieke kinderen naar Katholie ke vacanliehuizen. Iedere Vrouwenbond en iedere afdeeling van St. Lebuinus en iedere K. S. A. en iedere Vincentiusvereeniging en iedere Elisabelhsvereeniging onderzoeke eens, of er plaatselijk reeds een afdeeling bestaat voor dat mooie doel. Staat, provincie en ge meente werken samen, om het particulier initiatief te steunen. Moge dat initiatief dan ook niet ontbreken! Is bet pijnlijk namen te noemen, waar men in gebreke bleef, het heeft toch zijn waarde de plaatsen te releveeren, waar men reeds is begonnen en waar andere zich kunnen vervoegen om inlichtingen: Deze plaatsen zijn in het Aartsbisdom: Leeuwar den, Zwolle, Bolsward, Groningen, Sneek, Veendam Deventer, Terborg. Moge ©en vol gend jaar deze lijst heel wat meer zich uit breiden en mogen in 1923 alle kinderen, die voor verpleging in aanmerking komen hun weg vinden naar onze goede katholieke in richtingen alleen." Amstercfmn oetix zijn eigen koloniehull in Dieren. 50 bedden; Rotterdam opende een huis te Hoek van Holland, de Bond vooi groote gezinnen een te Egmond aan Zee. 60 bedden; en een te Heerle-Wouw, 40 bedden. Verder hebben we nog een huis te Bunde, 100 bedden en waar nog meer? fiK3E3B®81S0®S®®®0®®S®®0®®®®®®®® 4 DOOR JOS. P. H. HAMERS. B 0S0S0SB0000S0S00300000®®®® 0 II. Ten allen tijde hebban de opvolgers van Sint-Petrus door daden getoond, ware vre- de-vorsten te willen zijn. Daarom dan ook trak Paus Bonifacius zijn ondorhanleliin*- «m met den Franschem mctnarch. niet af. Hij trachtte het geschil in der minne te vereffenen. Wanneer koning Philips, zoo liet bij de zen weten, er in toestemde, de eeuwenoud©, door zijn voorvaderen de, Fransche kon.'ftu gen, steeds geëerbiedigde rechten van den H. Stoel te erkennen, zijn verontschuldi ging aanbood wegens het verbranden van bet pauselijk document en de inbreuk door zijn dienaren op de rechten der Kerk ge maakt herstelde, dan zon de Paus het hem aangedane leed en onrecht van harte vergeven. Qp deze uitnogdiging antwoordde de Fransche koning ontwijkend. Zijn staatslie den intusschen zouden er voor zorgen, de breuk tusschen den Paus en hum Vorst, onherstelbaar te maken. Op 12 Maart 1303 bracht de opvolger van Pierre Flotte in het kanselierschap, de hoveling Willem de Nogaret, in een 'bui tengewone vergadering van den Staatsraad een reeks van beschuldigingen in togen den Stedehouder van Christus en drong er bij zijn koninklijken meester op aan, de H. Kerk tegen den „indringer en valschen Paus Bonifacius" in bescherming te ne men. Ten overvloede verklaarde hij zijn be schuldigingen op een algemeen concilie te willen bewijzen. Als eon waardig vervolg op dit ge huicheld vertoon, kwam onder voorzitter schap van een leek, een zekeren ridder du Plessis, een eoort kerkvergadering bijeen in het Louvre te Parijs waarin werd ge zinspeeld op de afzetting van Paus Bonifa cius VIII en bij voorbaat een beroep werrd gedaan op den toekometigen pans. Toen de tijding dezer schokkende ge beurteniseen het oor van Paus Bonifacius bereikte, had deze wegens de binnen Bo rne heersc.hende hitte het was in Juli 1303 d© wijk genomen naar zijn vader stad Anagni. Zonder dralen riep hij daar de Kardina len in een Consistorie bijeen en legde een plechtig on eed af, om zich van de gruwe lijke, tegen hem te Parijs ingebrachte be schuldigingen, waartoe ketterij en simonie behoorden, te zuiveren. Maar nog ging de Vaderlijke Opperher der er niet toe over, den schuldigen Ko ning en met hem diens raadgevers, met den kerkban te treffen, dien zij ten vol le door hun schandelijk gedrag hadden verdiend. In Augustus gaf de Paus aan zijn kar dinalen last, can spoed te maken met do voltooiing der bulle „Super Petri Solio" die, ingeval de Koning niet tot inkeer kwam, den 8sten September moest worden afgekondigd en waarin de banvloek te gen den weerspannigen Vorst geslingerd werd en diens onderdanen, geheel in dan geest van het Middeleeuwen geldend staats recht van den eed van trouw aan hem gezworen, wei-den ontslagen. Een schandelijke aanslag, den dag te voren op den gewijien persoon van Chris tus' Plaatsbekleeder op aarde volvoerd, was oorzaak, dat de bulle „Super Petri Solio", niet op den vastgesteldon dag werd afgekondigd. Beeds sedert April vertoefde do raads man en persoonlijke vriend van den Fran sehen koning, Willem de Nogaret in Ita lië, waar hij in gezelschap van Soiara Go- lonna, een vijand van Paus Bonifacius, 'n zwervend leven leidde en een sterke krijgs macht om zioh heen verzameld had. Het plan van den Franschma-n en diens mede plichtige was het te Anagni verblijfhou- dond grijze Opperhoofd der Kerk te over vallen, hem door dreigementen tot af stand van den pauselijken troon te dwin- m, of, wanneer Bonifacius daartoe niet bewegen was hem als gevangene naar nkrijk te voeren en over te leveren L fnden van koning Philips. Het verblijf waar de saamgezworenen bij een kwamen tot vaststelling hunner mis dadige .plannen, was een oud slot in de nabijheid van Siena, het .eigendom van den aan den Paus vijandig gsrinden Gi- belijn Musciato Francesi. Alleen door arglist en brutxal geweld, zouden de samenzweerders er in slagen zich van den persoon des Pausen meester te maken. Ofschoon Bonifacius niet onkundig was van het karakter van koning Philips en meer dan één reden kon laten gelden om alles van hem te verwachten, zoo was hij toch ver af van 't vermoeden, dat de Vorst het zou onderstaan, een aanslag op zijn persoonlijke vrijheid te ondernemen. Aan een listigen overval, tot beslechting van een geschil waar het ging om beginselen, tl 1"> Paus niet. ig echter zou hij ondervinden, tot h„s.e.' do euvelmoed zijner vijanden durfde te reiken. Bij het aanlichten van den onheilvollen 7d©n September 1303, verscheen de Noga ret aan het hoofd oener 6terke, wel ge wapende bende krijgsknechten voor de poor ten der veste Anagni. Beeds enkele woken te voren had hij zorg gedragen, zich van een kleinen aan hang onder de ontevredenen van den adel der 6tad te verzekeren. Geheel in de lijn van het met zijn ko ninklijken meester beraamde plan: den Pans vervallen te verklaren van diens waardig heid als stedehouder Gods, in naam der Kerk zelve, had hij in de eerste gelede* ren zijner huurlingen, de vaan der Boom- sche Kerk laten ontplooien. Adenolfo Maffeo, een der redders, die aaa de Nogaret bij do volvoering van diens schelmstuk, hunne medewerking hadden toe gezegd, opende een dor poorten van Anag ni voor de van ongeduld trappelende bend© en onder den kreet: leve de koning van Frank rijk! weg met Bonifacius! drongen de woes telingen de op geen o^rval bedachte en zoo goed als weerlooze stad binnen. Het omgekocht en op plundering belust gepeu pel sloot zich bij hen aan, en het duurde niet lang, of de voornaamste straten en pleinen waren door de indringers bezet en de aanhangers van den Paus, die aanvan kelijk net do wapeas in de vuist t genweer trachtten te bieden, teruggeslagen, en ver» strooiA LSlot volgt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9