M Nieuwe abonnementen. EENZIJDIG Van het Vaticaan. 9 januari „LOOSJES' Adresboek van Haarlem f Maandag 8 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14330 STADSNIEUWS. AGENDA De Directie. Een protest. en Omstreken" (in Oranje-omslag) m DE STAKING mi TYPOGRAFEN. DIT DMMiR BESTMT DIT S BLADZIJDEN. EERSTE BLAD EEN WOONWAGENCOMITé. Nu het conflict in de typo grafie geëindigd is, worden weer regelmatig nieuwe abonnés op onze courant aangenomen. DE TYPOGRAFENSTAKING GEëINDIGD. INGEZONDE MEDEDEELINGEN a 60 CENT PER REGEL. Het is zeer uitvoerig, betrouwbaar en officieel. Het verschijnt hintte n enkele dagen en kost slechts 1 6.WACHT DUS NOG EVEN Uitgave: Gedempte Oudegracht 88 - Telefoon 144 Stakingsverhaal. Kindervoeding. t Het auto-ongeluk aan de Leidscite- vaart. Naar de Missie! BURGERLIJKE STAND. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Personalia. De commiezenhuisjes aan de Groote Houtbrug. Het Proces betreffende de Infanterie- Kazerne. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord-Holland. Het animeerende voedsel voor slechte eters, Is FRANKEN'S MELKBR00D Geloof en Wetenschap. Hinderwet. Kennisgeving. Nagekomen giften voor Goslar. Aanbesteding. Gevonden voorwerpen. Nog weer eens de Schoterweg J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LAATSTE NIEUWS. Prof. Dr. H. G. v. d. Sande Bakhuyzen. t Jhr. Mr. Dr. W. H. de Beaufort, t De Typografenactie. Ver worpen beroep. Brand te Amsterdam. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwhrtaal 3 25 Pei Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling; 60 ei. per regel Vraag- en aaabod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Men- bericht ons uit Rome: Ter gelegenheid van het Kerstfeest en van Nieuwjaar, heeft de Vader alle leden der Pauselijke hofhouding, de bevelhebbers der Pauselijke lijfwachten, de dienstdoende Kametheeren, enz. enz., ontvangen voor het aanbieden der Kerst- en Nieuwjaarswenschen. Gedurende de week van Kerstmis tot Nieuw jaar, ontving de H. Vader in afzonderlijk gehoor alle leden van het korps diplomaten bij den H. Stoel geaccrediteerd. Ook het hoofdbestuur der verschillende godsdienstige en sociale werken van Rome werd door den H. Vader in audiëntie ont vangen. De voorzitter van het bestuur bracht Z. H. den dank over van alle leden, voor de belangstelling van welke de Paus steeds de levendigste blijken geeft. Bizonder aangenaam was het den Romeinen geweest, dat de Nacht mis op Kerstfeest in de Basiliek van H. Maria de Meerdere opnieuw ingesteld was geworden. In naam van alle katholieke bur gers en de katholieke organisaties van Rome wenschte het bestuur aan den H. Vader een lang en glorierijk Pontifikaat. De H. Vader herinnerde in het antwoord op deze redevoering aan hetgeen Hij in de jongste Encycliek gezegd had over de katholieke actie. De katholieke actie is voorgoed in het christelijk leven getreden en moet dus deel- uilmaken van het christelijk apostolaat. De H. Vader zegende het bestuur, de verschillende organisaties, de leden en aller werkzaamheid voor het goede. Sociëteit „St. Bavo" Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig Bureau van half 9 half 10 Hulde kapelaan Caarls 7 uur Bestuur Prov. Kieskring 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwlooneel 9e Volksvoorstelling De ingebeelde zieke 8 uur. Gem. Concertzaal Vijfde Baohconcert 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk, ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheel Jans- straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12l/3, van 2—5 en van 7—10 uur- behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. U.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 2—5 uux. Zaterdags al leen van 912 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alia werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Weer zal de liefdadigheid der katholie ken van Haarlem zich kunnen doen gelden. Velen zullen al wel, zittend in den trein, gaande over den Ouden Weg, naast den spoordijk hebben zien slaan een twin tigtal woonwagens. Allen zijn er al voor bijgespoord, maar nog maar heel enkelen zijn er in geweest. Onder die enkelen behooren op de eerste plaats twee zus ters Carmelitessen van den Zijlsingel, die met haar onvolprezen ijver op mijn eerste verzoek terstond bereid waren datgene wat het eerst noodig was te doen: n.l. de voorbereiding van eenige kinderen tot hun eerste H. Communie op zich te ne men. Dat is gebeurd en op den derdcii Vrijdag van December doden twee jon gens en drie meisjes hun eerste H. Com munie bij de Zusters in de kapel; ver volgens vergezelden de twee Zustere el- ken Zondag een vijftien kinderen naai de Hoogmis. Maar hiermede is het woonwagenwerk nog lang niet af; er moet onder die men- sclich nog meer gebeuren, heel veel zelfs, w,ant helaas zijn zeer velen van de ver vulling hunner godsdienstplichten verwijderd; ze gaan Zondags met naar de kerk en houden geen Paschen. In hoofdzaak komt het door hun levensom standigheden, en daarin nu verandering trachten te brengen is het werk van het woonwagencomité, dat op den voor avond van Driekoningen is opgericht voor de stad Haarlem, en dat zich zal aan sluiten bij den Diocesanen Bond, die voor dat werk is ingesteld. Ik heb het geluk gehad drie jonge krachten te vinden, die bereid zijn dat Comité mede te vormen, en als bijzon derheid mag ik er bij vermelden, dat het een Roomsche sportvereeniging is, die deze jongelui mij verschafte, wat wel een l>ewijs is, dat de sportliefhebbers! ook nog wel voor andere en hooigere din gen te vinden zijn. Zij komen voort 't mag wel vermeid uit de „Damiatien" Zij maken er nu eens sport van armen, en uit de maatschappij uitgestootenen, op te zoeken en te helpen tot beter leven., God moge dit werk zegenen. We zijn nog in den Kersttijd en daar om durven we met groot vertrouwen een beroep doen op de goedgeefsehheid van Haarlem's Katholieken: een Kerstgave voor het Woonwagencomité. Als een der idealen als het mogelijk zou zijn stellen we ons voor metter tijd een eigen kapelletje te doen ver rijzen op het veld, waar de woonwagens vertoeven, om zoo des te gemakkelijker de menschen te bereiken en tot hun godsdienstplichten te brengen. Am sterdam heeft dat klaargespeeld en ook Den Haag, dus zal Haarlem wel vol gen. Maar eerst hebben we noodig .geld om aan de annsten onder de armen al thans het allernoodzakelijkste,te verschaf fen: zooals ligging, kleeding en voedsel. Denkt er aan, dat het koud gaat wor den, en dat er ook in dezen tijd met negotie niet veel te verdienen valt, en toch moeten de meeste woonwagenbe woners daarvan bestaan. Wie spoedig helpt, helpt dubbel, want tot dusver wa ren er wel uitgaven, maar geen inkom sten. Men bedenke hierbij, dat het nu juist ook de St. Jan, de armste parochie van Haarlem is. die de eer Wü dU werk te mogen verrichten, maar dat we dan ook ten volle rekenen op den steun van de andere katholieken. Uwe giften en gaven worden gaarne ontvangen door de leden van het Comité: J. van 't Hof, Groote Markt 23; Th. S. J. Hooy, Kleine Houtstraat 57 en J. Kot- taar, Gaelstraat 18, en Kapelaan GROOT, Arns te rd a m s t ra at 59. 5 Januari 1923, Postgiro 62376. (Ingezonden) Haarlem, 6 Jan. '23. M. d. R., In hel nummer van 5 Jan der N. H. C., las ik tot mijn groote ergernis en zeker ook tot ergernis van alle goede Katholieken, dat een roomsche firma dezer stad per adverten tie bekend maakte, dat zij den volgenden dag, feest der H. H. Driekoningen, open bleef en dus tegen het uitdrukkelijk gebod der heili ging van Zon- en feestdagen, zou voortgaan met verkoopen. Is het al niet treurig genoeg, dal zoovele katholieken dit gebod, onder al lerlei voorwendsels, overtreden? Moet nu nog voor die overtreding op zulk een stuitende wijze reclame worden gemaakt? Met vriendelijk verzoek in het vervolg der gelijke ergernisgevende advertentiën-niet meer in de roomsche courant op te nemen. Hoogachtend, G. STOFFELS, Deken van Haarlem. Naschrift. Herhaaldelijk worden ons door katholieken en niet-katholieken annonces opgegeven, van bovenbedoelden inhoud en stelselmatig door ons geweigerd. Door een abuis onzer administratie is deze ééne er dit maal tot onzen spijt doorgeglipt. Red. N. H. Ct. Wij ontvangen het volgende communiqué ter plaatsing van het Comité van Actie vain de patroons: Met ingang van 8 Januari is volgens over eenkomst tusschen het bestuur der afdeeh'ng Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond en het Comité van Actie het werk in de Haarlemsclie drukkerijen hervat. De oplossing van het conflict heeft het navolgende verloop gehad: Zaterdagmorgen kwamen twee bestuursleden varn de vcreenigingen uit het chemigrafisoh be drijf confereeren, om Ie voorkomen, dat de firma Enschedé 90 plaatdrukkers zou ontslaan, die niet meer voort konden. Hieruit vloeide voort hot optreden van Mr. J. de Vrieze uit Amsterdam, die zich aanbood als bemiddelaar tusschen beide partijen en met het bestuur van de Afd. Haarlem van den A.N.T.B. zich aan meldde bij het Comité van actie voor een bespreking. Het voorslel-De Vrieze luidde al dus: lo. De slaking wordt opgeheven met in gang van Maandag 8 Januari. 2o. De arbeidsvoorwaarden zijn die van de nieuwe Coll. Arheids-Overeenkomst. 3o. Er worden door geen van beide par tijen rancune-maatregelen genomen, noch di rect, noch indirect, noch nu noch later. 4o. Alle eventueel gegeven ontslagen wor den ingetrokken. Na dien tijd herkrijgen de partijen alle rechten, zooals die in de C. A. O. zijn omschreven. 5o. Iedere werknemer wordt hersteld in alle oude rechten, die hij buiten de C. A. O. om had vóór het conflict. Als gevolg hieTvan werd in het Brongebouw een leden vergadering van den A. N. T. B. ge houden, waarin met 359 stemmen voor, 59 tegen en 20 in blanco besloten werd de sta king met ingang van 8 Januari op te heffen en op de bepalingen der niéuwe collectieve overeenkomst aan het weik te gaan, onder voorwaarde, dat alle stakers weer op hun oude plaats zouden teragkeeren. Dit geschiedde Zaterdagmiddag. Zondag morgen te half elf vergaderden de werk gevers en bespraken uitvoerig het voorstel. In den namiddag volgde daarop een be spreking tusschen het comité van actie en drie bestuurders der afd. Haarlem van den A.N.T.B, en vertegenwoordigers van de Qhemigrafen-vcreenigingen. Na een bespreking van vier uur, ge- I durende welke de afgevaardigden van den A.N.T.B, zich een paar maal verwijderden voor nader overleg, werd overeengekomen dat op den grondslag der voorstellen-de Yrieze, gewijzigd en aangevuld van pa troonszijde, de arbeid zou worden hervat. Er wordt dus gearbeid volgens de nieuwe voorwaarden, onder uitdrukkelijk beding gesteld door de patroons, dat de rechts positie van de nieuwe O.A.O. voor de le den van den A.N.T.B, in geen geval zal kunnen gelden, omdat hun hond de nieuwe C.A.O. niet heeft aanvaard, integen deel haa rtot tweemaal toe heeft verworpen. De toestand wordt dus zoo, dat de leden van den A.N.T.B, met 14 dagen opzegging kunnen worden ontslagen, zonder beroep op welke instantie ook, echter naar volg orde hunner anciënniteit. Eventueele geschillen zijn ter berechting aan het comité van actie opgedragen. De stand op heden. Bij de verschillende drukkerijen hier ter stede is de normale toestand weer terug ge keerd. Het weekblad „Indië", dat bij de fa. Enschedé gedrukt wordt, is de vorige week niet kunnen verschijnen. De N.V. Drukkerij v.h. De Erven Loosjes is in staat gebleven, haar periodieken te doen verschijnen, O.m. geeft zij uit „Eigen Haard", „De Aarde en haar Volken" en het „Weekblad voor Bloem bollencultuur". De drukkerij Boom kon ook de nummers van „De Auto en „Het Motor rijwiel" doen blijven verschijnen. De Haarl. Drukkerij en Uitgevers Mij. v.h. Gebr. Nobels zal de periodieken, welke bij haar gedrukt worden (Maandbladen) deze week doen uit komen. De N.V. Handelsdrukkerij R. Blok en Co., moest haar periodieken in verkleind for maat doen uitkomen. Deze week zullen zij weer gewoon ver schijnen. O-nu verschijnt bij 'de^ firma moet Uw oordeel zijn, zoolang gij nog niet kennis hebt gemaakt met g Let op adres en tele foonnummer 1 Nu de staking in het Typografenbedrijf te Haarlem achter den rug is, is het de Directie der N.V. Drukkerij voorheen DE ERVEN LOOSJES, Ged. Oudegracht 88, alhier, een behoefte, haar clientèle haar oprechten dank te betuigen voor de groote bereidwilligheid in de afgeloopen week ondervonden. Hoewel door tal van spoedmaatregelen bericht kon worden, dat een groot deel der meest dringende werkzaamheden kon worden afgedaan, bleef er niet temin een groote hoeveelheid werk over, dat in niet geringe mate de gevolgen der stagnatie ondervond. Zonder de royale medewerking van onze clientèle, die aldus blijk gaf, onze moeilijkheden volkomen te begrijpen, zouden de bezwa ren, die wij in de afgeloopen week te overwinnen hadden, aanmerkelijk ver hoogd zijn. Het is ons een behoefte, onze rclatiën voor deze haar houding van harte te danken. Wij maken van deze gelegenheid gebruik tevens mede te deelen, dat door de staking vertraging is ontstaan in onze uitgave LOOSJES' ADRESBOEK VAN HAARLEM EN OMSTREKEN", met welke omstandigheid wij verzoeken, reke ning te houden. Voor bijzonderheden aangaande deze uitgave verwijzen wij naar de annonce in dit nummer. BERN. J. VELDHUIS, Directeur. „Focus en Bedrijfsfotographie". Ook de fa. Ruigrok en Co. is in staat' geweest, in de stakingsweek de periodieken, welke zij uit geeft, te doen verschijnen. Ook hetgeen bij een staking voorvalt be vat veel leerzaams. De lezer moet het uit hetgeen volgt, maar zelf zien op te diepen. Een Haarlemsch drukkerapatrcon, die een van zijn periodieken absoluut wilde doen verschijnen, nam na raadpleging van een paar collega's een kort besluit. 's-Nachtsl om drie uur verscheen een auto voor zijn drukkerijde reeds gezette en ingeslagen vormen werden er in geborgen en onze wakkere drukker maaikte zich gereed om zelf zijn materiaal naar een collega bui ten de stad te brengen, waar het werk afgemaakt kon worden. Maar ook bij nacht waken de „posters". Drie stakers hadden de plannèn van onzen drukker in de gaten enspoedig ver scheen een tweede auto, die den eersten bij zijn vertrek op den voet volgde. Rustig gleden de beide voertuigen op den weg HaarlemLeiden voort door den don keren nacht, totdat bij' Sassenheim de eerste auto bandenpech kreeg en stoppen moest. Natuurlijk „staakte" nu ook de tweede auto, en de nachtelijke vervolgers knoopten een gesprek aan met den chauffeur van nummer een. Ze bleken namelijk bijzonder nieuwsgierig naar het doel van den toaht. Dit beviel echter onzen Haarlemschen druk ker ganschelijk niet, en kort en krachtig beduidde hij den heeren, dat zij zich met zijn chauffeur niet hadden te bemoeien. Die man deed zijn plicht en daarmee uit. „O ja ,dat erkennen we graag," was het gemoedelijke antwoord, „en we vinden het zelfs heel flink van hem dat hij op zulk een ongelegen uur zoo ferm zijn werk doet. Ook wij doen trouwens onzen plicht." Het compliment werd gereciproceerd en na het omleggen van een nieuwen band ging het weer verder. Onze drukker, die achter in. den auto zat met de vormen tusschen zijn knieën, opdat ze niet zouden lijden onder het schokken, informeerde waar de stakers van plan wa ren heen te gaan. „Wel, precies waar u heen gaat", was het antwoord. „Daar kunt ge plezier van hebben", ver klaarde onze wakkere drukker (niet ge heel in overeenstemming met de waarheid) „ik ga naar Antwerpen". „Best", klonk het heel opgewekt en vriendelijk, „dan gaan wij ook naar Ant werpen." En heel genoeglijk gleden de beide auto s weer achter elkander voort-, tot in Ro.tnr- dam, waar de drukker zijn lettervormen en toebehoor-en aan de drukkerij, die op zich genomen had het werk te maken, afleverde. Niet zoodra wisten de stakers het adres of ze keerden kalm naar onze goede stad Haarlem terug. Weinig had het gescheeld of de Rotterdamsche drukkerij had nog ben zine aan de posters geleverd voor hun terugreis! Dc vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Woensdag 117, Donderdag 129, Vrijdag 135 en Zaterdag 110 porties. De Hooge Raad verwierp heden het beroep van een bewoner uit Haarlem, die door de Haarlemsche Rechtbank en in hooger beroep door het Hof te Amsterdam was veroordeeld tot 1 week ge vangenisstraf, wegens het aan zijn schuld te wijten zijn van den dood van een ander. Woensdag a.s. zal de ZeerEerw. Pater Beaufort des middags 12 uur per s.s. „Gel- ria" vanuit Amsterdam naar Brazilië ver trekken, tegelijkertijd met den Ecrw. Pater Stienen uit Weert. Des morgens 8 uur zal Pater Beaufort een plechtige gezongen II. Mis opdragen als afscheid in de parochie kerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt. Geboren: 5 Jan., d. van A. Voorneveld- Klein. z. van H. A. Tollenaar-Veth. d. van A. M. J. de Rijk-Verkerk. d. vau H- v. d. Heiden-Klooster. 6 Jan., z. van J C. Straver-de Graaff. z. van J. Fennik- Douma. 7 Jan., z. van W. C. Cramer- Zantvoort. d. van P. E. Langenberg-v. Hout. 8 Jan., d. van H. Hartman-West broek. d. van h. C. M. v, d. Kroft-Koe- lemij. z. van N. Machielse-Bakkenist. Overleden: 4 Jan., S. de Vries-de Jong, 77 Boelstraat. 5 Jan., A. M. Kuijper, 51 j., Spaarne. T. Dankelman-v. d. Putten, 70 Vooruitgangstraat. 7 Jan., E. C. Teu- nissen, 89 j., Jansweg. Men schrijft ons: Een geheel Beethoven-programma met een schitterende uitvoering gaf Gerharz Zondag middag te genieten. De solist van den mid dag was onze directeur van de muziek school van de Mij. Toonkunst, do heer de Vogel, die het 3de concert in O Moll met veel entrain en gevoel ten gehoore bracht en daarmede een welverdiend succes behaal de. Wij herinneren aan het buitengewoon Volksconcert op Woensdagavond a.s. met Mevr. Mosy Molenaar, Concertzangeres, als soljsijo. Door het bestuur der H. O. V. zijn thans circulaires de wereld ingezonden waar bij aan nieuwe leden de gelegenheid wordt geboden voor de rest van het loopende vereenigingsjaar (nog bijna 9 maanden) te gen den halven abonnementsprijs toe te tre den. Burgemeester en Wethouders van Alk maar plaatstan op de aanbeveling voor ge meente-secretaris 1. A. Koelma, refer en da rk; chef der 8e afdeeling personeel en pen sioenen, ter secretarie van Haarlem; 2. mr. L. Brender a Brandis, gemeente-secretaris te Assen. De heer Koelma, dié thans 33 jaar oud (s, is 8 September 1919 in zijn tegenwoor dige functie getreden. Voordien was hijt werkzaam aan de secretarie ia Dordrecht. Zooals bekend is besloot de gemeenteraad voln Haarlem de commiezenhuisjes aan de Groote Houtbru-g af te breken. De burgemees ter droeg dit raadsbesluit ter vernietiging voor aan de Kroon. Van de regeering is nu een telegram ontvangen, waarbij dit raads besluit tot 1 Juli 1923 wordt geschorst. Dit is natuurlijk slechts een formaliteit. De ge meentewet zegt dat de burgemeester een raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon kan voordragen en dat hij daarvan binnen 24 uur na het vallen van het besluit moet ken nis geven aan Gedeputeerde Stalen. Indien binnen 30 dagen geen antwoord op dat ver zoek tot vernietiging is ingekomen, dan is dc burgemeester gehouden het besluit uit te voe ren. Vandaar dat de Regeering thans het be sluit schorste tot I Juli 1923, teneinde gele genheid te hebben de zaak te onderzo-eken. Aan den rechtskundigen raadsman der ge meente Haarlem, Mr. Dr. W. P, Vis, wordt een dezelr dagen hot verzoek ter hand ge steld om met het Rijk een procos aan to gaan omtrent de teruggave der Infantorie- kazerne e.a. aan de Koudenhorn. Zooals bekend is, word daartoe door den ge meenteraad van Haarlem bü;loten. Binnen kort zal dus het proces aanhangig worden gemaakt. Tusschenkomst van den minister van Water staat in de geschillen tuschen provincie en gemeenten. De Minister van Waterstaat heeft tot de be sturen van de hierna te noemen gemeenten en aan de maatschappij Zaanland, die van het provincial electriciteitsbedrijf in Noord-Hol- lnd electrisohen stroom betrekken, volgens het „Hbld." dn volgenden href gericht: „Reeds in November 1919 stelden Ged. Sta ten van Noord-Holland mij in kennis met moeilijkheden, die voor de provincie voort vloeien uit overeenkomsten, welke zij om- irent de electriciteitsvoorziening met verschil lende gemeenten gesloten hadden, die moei lijkheden zouden, naar mij wordt medege deeld, ook thans nog niet een einde hebben genomen en de geldelijke verliezen tengevolge daarvan door de provincie geleden zouden dan ook'niet zijn verminderd. Wel wordt er door de provincie met al baar ten dienste staande middelen zoo krachtig mogelijk naar ge streefd, voor het aanzienlijke verlies, dat zij uit hoofde' van de stro om levering tegen te lage tarieven moet lijden, op andere wijze compensaties te vinden doch dat neemt ook niet weg, dat het verlies op de stroomlevering aan deze gemeenten op zich zelf niet vermin dert, en voor de provincie zeer bezwarend blijft. Ik verneem, dat uil het verloop van een onlangs gehouden vergadering van de af deling Noord-Holland der Vereeniging van Ncderlandsche Gemeenten mag vorden opge maakt, dat verschillende der Noord-Holland- sche gemeenten de redelijkheid van den wensch van do provincie om de slroomleve- At, i. j.-J v ringscontracten op anderen grondslag te ves tigen, hebben ingezien en mitsdien wel tot wij ziging van die overeenkomsten bereid zullen worden bevonden. Ik verneem ntusschen ook, dat niettemin thans, na 3 jaar beraadslagen en onderhandelen, een behoorlijke oplossing nog nie is verkregen. Deze loop van zaken heeft mij er toe geleid, in overleg te treden met mijn ambtgenoot van Justitie, met wien ook mijn ambtsvoorganger zich reeds vroeger voor deze aangelegenheid in verbinding had gesteld. Beiden van oordeel, dat een ingrij pen van den wetgever, als heeft plaats gehad in verschillende andere landen, waar zich in en door den oorlog gelijke toestanden had den ontwikkeld, zoo eenigszins mogelijk moet worden vermeden, zijn wij toch ook hierin eensemmig, dat wij geen vrede kunnen heb ben met een toestand, die aan de provincie in gelijke mate, als hij enkele gemeenten bevoor deel, schade toebrengt; die het groote belang der electriciteitsvoorziening zeer ernstig bena deelt en die wat riiisschien het ergste van alles is lusschen openbare lichamen, die zoozeer opsamenwerking zijn aangewezen, als provincie en gemeente, voor wellich langen tijd verwijdering brengt. Het is pp grond van het vorenstaande, dat ik tot u en de andere hieronder genoemde gemeenten, alsmede tot de maatschappij Zaanland het verzoek richt, hetzij recht streeks hetzij door tusschenkomst van de af deeling Noord-Holland der Vereeniging van Nedeilandsche Gemeenten, hetzij op andere wijze, enkele vertegenwoordigers aan te wij zen, met opdracht te trachten in een bespre king met mij dan wel met een door mij aan te wijzen commissie en met een commissie door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland benoemd, deze zaak eindelijk tot klaarheid te brengen. Bedoelde gemeenten zijn: Alkmaar, Avenhorn, Barsingerhom, Beem- ster, Beets, Berkhout, Beverwijk, Blokker, Broek in Waterland, Busum, Graft, 's-Gra- venland, Grootebroek, Heemskerk, Heer Hu- gowaard, Heilo, Hensbroek, Huizen, Asen- delft, En mond Binnen, Helder, Kwadijk, Broek op Langendijk, Noord-Scharwoude, Zuid- Scharwoude, Oudkarsjiel, St Pancras, Midde- lie, Midwoud, Obdam, Purmerend, Sijbekars- pel, Twisk, Uithoorn, Warder, Wognum, Aker sloot, Ilpendam, Koedijk, Monnikendam, Mui den, Nibbixwoud, Nieuwer-Amstel, Oosthui zen, Oudendijk, Ouder-Amstel, Ouddorp, Schagen, Schermerliom, Schoorl, Uitgeest, Ur- sem, Venhuizen, Wcrvershoof, Westwoud en Zwaag. (Ongecorrigeerd.) Vrijdag 12 Januari a.s. des avonds om 8 uur zal in het gebouw van de St. Jozefs-Ge- zelienvereeniging Jansstraat 59, voor de le den der vereeniging „Geloof en Wetenschap' een door den ZeerEerw. Hooggel. Heer P. Groenen, Professor aan het Seminarie te Warmond een voordracht worden gehouden over het onderwerp: Opgravingen in Palestina met lichtbeelden. De heer Willem Nieuwenhuis, redacteur van de „Masbode" zal in de maand Februari een voordracht houden over „De Geheimen der Journalistiek." In de R. K. Leeszaal aan de Jansstraat zal binnenkort een expositie ge houden worden van tekeningen van H. Brons, alsmede werk van den beeldhouwer Andries- sen en den schilder Han Bijvoet B. en W. van Haarlem, doen te we ten, dat J. P. Senft, van hunne beschik king dd. 19 December 1922, waarbij hem vergunning is geweigerd tot op richting van eene inrichting voor machi nale houtbewerking, uitsluitend voor voor eigen bedrijf in het perceel aan de Nassaulaan no. 70, waarbij electrische beweegkracht zou worden aangewend tot een gezamenlijke vermogen van I81/2 P K. tot het aandrijven van te plaatsen werk tuigen, bij H.M. de Koningin in beroep is gegaan. B. en W. van Haarlem brengen bii deze ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat het op den 29en De cember 1922 executoir verklaard kohier No. 35 afd. 7 op de Personeele-, dienst 1922, op beden aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, f 5 van N.N. (2 H. Missen voor overlede nen). De inschrijving is onder barlelijken dank aan de gevers gesloten. Hedenmorgen werd aanbesteed ten Raad- huize: Het aanbrengen van eenige verande ringen en verbeteringen aan een aantal schoolgebouwen voor openbaar lager onder wijs. Laagste inschrijver in perceel I was: fa. Nijman, Heemskerk voor 22.000 en van perceel II: W. J. Bruins te Haarlem voor 1587.O0. Sclierkowsky, v. Loonslraat 12, Armband; Politiebureau Smedestraat, Brief, m. Duitsch adres; J. Germeraad, Brederodeweg 80, Sant poort, Bankbiljet; A. Heyerman, Kortedijk 4, Collier; P. v. d. Weyde, K. Annastraat 4, Gele ceintuur; M. Ilendrikse, L. Molenstraa 46, Dameshorloge; Koningsbruggen, Anegang 7, Handmof; C. Doornend, Koningsteynslr. 5, Hond; G. Boom, Harmenjansweg 57 M, Bruine kinderhandschoen; Kennel Fauna, Parklaan: Druin hondje, gebracht door de Waard, A'damstraat 3M: Kat, grijs-wit, ge bracht door Dekker, Parklaan 69; Katje, grijs-wit, gebracht door Wassenaar, Ora- valspoort 8; G. v. Dam, J. v. Nieuwenhuizen- straat 15, R.K. Kerkboekje; P. Zwart, Ro- molcnslraat 66, Kip: W. F. Vlaminge, „Me tropool", Spaarne J02, R.K. Kerkboekje; H. v. Beaumont, Polgieterstraat 9, Kip; Fonlijn, Prinsen Bolwerk 6, Lorgnet; L. de Gelder, Ruysdaclstra.tt 4, Zwarte portemonnaie; G. Brakel, Garenkokerskade 34. Damesporte- monnaie; J. Th. K. Bussmöller, Baan 1, Pantoffel; B. de Maker, Oranjeboomstraat 135, Damesportemonnaie; W. Bouman, W. Pyrmontstraat 39, Kinderportemonnaie; II. de Groot, Esschilderstraat 5, Portemonnaie; C. Dolle. Witte Heerenstraat 19rd, Rijwiel- handbeschermer; C. Keur, A'damvaart 20, Haarlemmerliede, Rozenkrans; Rodenburg, Santpoorterstraat 49, Schaar; G. Molenaar, Kerkweg 129, Haarlemmerliede, Kinder schoentje; J. Nyholt, Reitzstraat 77, Schoten, Tabakszakje en tafellooper; L. Boekbinder, 2e Vooruitgangstraat 17, Bruin taschje; K. Kool, Vrouwenhckstraat 41, Aardappelzak ken. De Schotenaars klagen niet zoo spoedig, aldus een onzer abonné's, maar nu is het hoogst gevaarlijken wegtoestand op den hoogst gevaarlijken weg toestand op den Rijksstraatweg naar Schoten, gevaarlijk voor voetgangers, maar ook vooral voor rijwielen. Vanaf de begraafplaats tot in de kom van het Dorp is alleen de straatweg begaanbaar. Wanneer men uit moet wijken voor het zeer drukke vervoer van vracht-auto's, komt men in de modder terecht; de fietspaden zijn niet berijdbaar; uitwijken voor auto's brengt groot gevaar mede. Vele gevallen zijn won der boven wonder goed afgeloopen. De tram en de vrachtauto's, alsmede het drukke automobielverkeer leggen geheel beslag op den weg. Verbetering is dringend noodzakelijk, an ders blijven ongelukken niet uit. Barometerstand 760. Vooruit. OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Januari. Hoogste barometerstand 770.5 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 735.1 m. M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Januari: Meest matige Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, zelfde tem peratuur. UTRECHT, 8 Jan. De lijn Utrecht (Bilt- straat) Hilversum, die door het spoorweg ongeluk bij Blauwkapel versperd was, is weer vrij. LEIDEN, 8 Jan. Hedenmorgen overleed alhier, de oud-prof. aan de Universiteit te Leiden, Prof. Dr. H. G. v. d Sande Bakhuy zen in den ouderdom van 84 jaar DEN HAAG, 8 Jan. Overleden is te Athene onze gezant aldaar, Jhr. Mr. Dr. W. H. de Beaufort op 41-jarigen leeftijd, tengevolge van longontsteking. AMSTERDAM, 8 Jan. Van werkgeverszij de vernemen wij, dat in Leeuwarden, Ber- gum, Deventer en Leiden de staking in de typografievolkomen geëindigd is. De stakers hebben zich weer bij de pa troons gemeld en zijn onder de voorwaarden van de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst aan het werk gegaan, voor zoover zij althans weer teruggenomen worden. In Leiden werden eenige stakers niet meer op het werk toegelaten, na beëindiging van de staking. Te Leeuwarden evenwel zijn allen zonder uitzondering aan 't werk gegaan. In Amsterdam wordt nog door een 40-fal-typo- grafên gestaakt en wel in de drukkerijen van H. G. van Dorssen, C. van Leeuwen en Van Leer. De Ilooge Raad verwierp het beroep ran M. Emmer tegen het arrest van het Hof te arnhem, waarbij hij was Veroordeeld wegens moord tot 15 jaar gevangenisstraf. Twee kinderen met moeite gered. AMSTERDAM, 8 Jan. De brandweer werd in den afgeloopen nacht tegen twee uur ge alarmeerd voor een brand, die uitgebroken was in de Anjelierstraat 12. Toen de brand weer kwam stond het voorgedeelte van de tweede verdieping in lichte laoie. Door buren werd medegedeeld, dat vermoedelijk in het brandende huis nog twee kinderen moesten zijn. Er was echter geen denken aan, dat dc brandweerlieden in de voorkamer nog kon den doordringen. Een poging werd. gedaan om de achterkamer, die vol rook stond, bin nen te gaan. Daar vonden de mannen inder daad twee kinderen op een kermisbed op den grond. Ze werden in bewusteloozen toe stand naar de eerste verdieping gebrachl. Het waren een jongetje en een meisje. Door toepassing van kunstmatige ademhahng; en zuurstofinademing, werden de zesjarige Hen- drig en de twee-jarige Marietje Boer weer bijgebracht. Ze hadden ook nog ernstige brandwonden. Door de groote hitte, die in het vertrek heerschte was de verf van de zolde ring vloeibaar geworden en deze was op de beide kinderen, die op den vloer lagen, ge dropen. Het waren brandwonden van do tweede graad, die het jongentje in het gelaat en op de handen en het meisje aan het on derlijf had. Door den Geneeskundigen diens! werden zij naar het Binnen Gasthuis ver voerd. Twee andere groolere kinderen waren bij tijds wakker geworden en waren naar dc buren gevlucht. De oudei^ waren niet thuis. De brandweer was de brand zelf met een straal op de motorspuit meester. De voorka mer brandde uit, de achterkamer kreeg be langrijke schade. De brand is veroorzaakt een nachtlampje op de trap. Dit petroleum lampje stond op de eerste verdieping zoo dicht bij de zoldering, dat deze doorbrandde en de gehecle verdieping aantastte. Nader vernemen we nog, dat de toestand van de beide kinderen nog ernstig is,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1