to mum Dinsdag 9 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14331 DIT HWEiER BESTAAT MiT 6 BUBZMBEÜ. EERSTE BUD De veel besprokene der laatste dagen. AGEM T0OMEEL. ST&BSÜEUWS. De Typografen-staking te Haarlem geëindigd. Het Programma der R.-K. Kiesver- eeniging. De Sint Anthonieschool. Hooge Raad. Rijksverzekeringsbank. Vischwedstrijd „Het Baarsje". Het vischcollege „Het Baarsjeuit R.-K. Leeszaal. De verkiezing voor de Provinciale i Staten. De Oude en de Stads-Apotheek. ne Typos en de Economische crisis J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal '25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Aavertentiën 35 cents per regel. Bif contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededceling: SO d. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Het is natuurlijk een niet te weerspreken feit dat er in de week na den grooten feest avond der Sportcentraie, op welken avond pater Bonromaeus, de beroemde, met zooveel nadruk pleitte voor de Roomsche sport be we ging, veel over die sportbeweging is gedacht en gesproken. Wanneer dit blijft gebeuren, dan zijn we inderdaad a! een heel eind in de goede richting, want iets wat besproken wordt, krijgt hoe langer hoe meer bekendheid. En juist daarom gaat het. Want laten wij, Roomsche sporters toch niet denken, dat we al genoeg hakend zouden zijn; laten we tooh niei denken, dat we door allen al hoog ge noeg worden aangeslagen. Ja onder elkaar is de roomsche beweging bekend genoeg, maar- we missen nog veel te veel de belangstelling van diegenen, die wel de sport een goed hart toedragen, onder wie er ook zijn, die nog altijd meenen, dat als nren de beoefenaars vau sport organiseert, het er niet op aankomt, in wat voor soort hond dat gebeurt. Eigenlijk zijn er onder de roomsche beoefenaars der sport, die werkelijk in een roomsche club zijn, ook nog wel, die niet daarin zijn uk overtuiging, maar om alleriei andere redenen, en die dan ook heel gemakkelijk bij de minste geringste reden overloopen naar het neutrale kamp; vooral als ze gaan veronderstellen, dat :n d;e neutraie club het spelpeil hooger staat, dan offeren ze gerust hun roomsch-georganiseerd- zijn op aan dat spelpeil, en zeggen dan maar, dat die bal locli even 't zelfde rolt als bij de roomsche clubs. Maar ik heb het op 't oogen- hlik niet zoozeer tegen deze bewoners van hel roomsche huis als wel legen de buiten staanders; ook de bewoners krijgen nog wel eens een beurt, maar als men propaganda wil maken, gaat men niet te koop loopen juist met de zwakke zijden eener zaak. Wij missen de belangstelling schreef ik -- van de ook roomsche sportliefhebbers. We worden zelfs op de Iweede plaats ge schoven, we worden achtergesteld, ofschoon we als katholieken recht hebben op de eerste plaats, zelfs al denkt dan de redactie van een roomsche krant, dat toch de N. V. B. beter speelt, en daarom hooger is, en daarom de eerste plaats verdient. Gélukkig is de N. Haarl. Courant in dit opzicht niet te korl geschoten, maar geeft aan de roomsche sportverslagen en haar toekomende plaats, en gaf ook mij ruimschools gelegenheid haar kolommen Ie vullen. Maar een hinder en een telkens lerug- keerende hinderlijke vervelcndigheid is mij, dat onze Maasbode nog. altijd maar doorgaat den N. V. B. nummer één te plaatsen en de R. K. F., met alles wat daarbij hoort nummer twee. Welke plausibele reden heeft het Rolter- damsche blad daar toch voor? Op deze wijze moet toch, ook in liet oog, of liever juist in het oog der roomsche sportliefhebbers de neutrale bond op den voorgrond gedrongen worden, leder geoorloofd middel om de roomsche zaak te propageeren moet ons niet alleen dierbaar zijn, maar moet ook aangepakt; waarom helpt ons Roomsche grootblad daarin niet mee? 01' zil hei in het niet tijdig opsturen der verslagen'? Maar de voorbespiegelingen dan? Ik zou wel willen, dat de Maasbode eens ronduit hierop antwoord gaf. We missen de belangstelling van room- sdien, die echter erg neutraal voelen en den ken. Om dezulken te bekeeren, moeten- de echte roomsche leden der clubs altijd, en overal aan het werk zijn, om de goede roomsche ideeën te verdedigen en hoog te houden. Zij moeten niet meeheulen mei dege nen, die uit onwetendheid meestal, lachen met de roomsche sport, zij moeten niet bevreesd zijn voor hen, die uit afkeer spotten met de roomsche sport, maar pal staan, gedachtig, dat de waarheid toch zal zegevieren. We missen de belangstelling van diegenen, die niet beseffen, dat de Roomsche sportbe weging niet op touw gezet is door een of andere zoogenaamde sporlmaniak, maar door het hoogste gezag in de kerk, ais een daad van roomsche jeugdbescherming. Dezulken zijn heel moeilijk tot andere gedachten le brengen, en het zal vooral het werk zijn van de pers, hier de ideeën le doen verbeteren; het zal hei werk zijn van allerlei invloedrijke personen, vooral ook van onze priesters, om niet waardeering altijd en overal over dit roomsche jeugdwerk te spreken. Helaas, dit gebeurt nog altijd niet, maar wel hel legen- deel, en zoo wordt de roomsche zaak met eigen, soms gezalfde handen, benadeeld; het zal het werk zijn van de roomsche clubs door overal en altijd als echte roomschen zich to gedragen; ook zal hel 't werk moeien zijn, van diegenen die de roomsche sport besturen en leiden. Deze laalste categorie wil hel ook wel, maar is menigmaal in de onmogelijkheid. Hun taak is o.a. ook de verzorging van de speel- gelegenheden: de velden, de kleedhuizen. Wil len zij de belangstelling der racnschen gaande maken, dan moeten ze met goed ingerichte terreinen voor den dag komen. Maar hier komt de wisselwerking: dat kunnen ze niet, omdat het noodige geld ontbreekt, en dat moet juist komen van diegenen ook, die nog zoo ver van de roomsche sport afstaan, en die nog altijd grootcr in gelal zijn, dan dege nen, die uil overtuiging en liefhebberij reeds steun gaven. En liet is le gewaagd om locli maar geld uit le geven hiervoor op louter hoop van zegen. Zoo heeft de Haarlemselie Commissie voor Lichamelijke Opvoeding toch al veel gedaan, maar nu moet ze verder geholpen Vorden. Steun moet er komen, steun zat er komen. Daarvoor dient de loterij, welke nu loch wel bekend is. Maar velen kennen die lolerij nog niet, omdat de verkoopers nog niet genoeg hun best doen. Vooruit toch roomsche jon gens en meisjes van de sport, laat u toch niet kennen, maar zorgt, dat de 12.000 loten aan den man komen. Neen, ge zijt nog lang friet bij iedereen geweest. Telkens spreek ik menschen, die naar loten vragen, maar aan wie ze niet worden aangeboden. Waarom gaat ge niet er op af? Als ge honderd loten ver koopt, verdient ge er toch tien gulden aan. Is dat niet genoeg? Met man en macht voor uit. Degenen, die liet misschien aan de leiders der roomsche sportbeweging een lieetje ge makkelijk willen maken, kunnen hun aan vraag gerust richten aan het bestuur: de hecren Speller, Dammers en Pastoor (Spaarncbank). Laten velen de taak der bestuurderen licht maken, Wie koopt er eens 1000 loten? In Januari moet alles weg, anders moeten we weer opnieuw beginnen. JAN VAN HAARLEM. Sociëteit „St. Bavo" Kindsheid parochie H. Joseph half 7 Hoofdbestuur Volks bond half 8 Verbandcursus Vrouwen bond 8 uur Grossiers in groenten 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland Zitting van 5-half 8. Haiizegebouw Haarl. Inkoop Combinatie half 9 Boekhouidcursus kwart over zeven. R. K. Leeszaal Lezing door Mevr. Ellen Russe 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. 1. K. Leeszaal en uitleenbibliotheei Jan*- «Iraat 49 Eiken dag geopend ran 10— ny2, ran 2—5 en van 7—10 uur behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uuv. \K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uu;r. Zaterdag» al leen van 912 uur. RJ(. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de» nam. van 3 lot 4 en van half 8 tot half negen. Murtha-vereeniging Bloemhofstraa! 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 «n van 89 uur. De telist van het besluit tot beëindiging ran het conflict, zooals die in onderlint overleg tusschen partijen is opgemaakt, luidt als volgt: te. De staking wordt opgeheven met in gang van 8 Januari, tegen het gewone aan- vangsuur. 2e. De arbeidsvoorwaarden zijn die van de r.ieuwe C. A. O., waarbij evenwel de ge organiseerde rechtspraak 1) met name. wordt uitgezonderd. 3e. F.r worden door geen van beide par tijen represaille-maatregelen genomen, noch nu, noch later. 4e. Alle eventueel gegeven ontslagen worden ingetrokken. Aan leden van den A. -N. T. B. eventueel te geven ontslag zal moeten geschieden in volgorde hunner an ciënniteit. 5e. Ieder werknemer wordt hersteld in allo oude rechten, die hij buiten de C. A. O. om, had vóór het conflict. 1) Rechtspositie. Memorie van Toelichting. Op Zaterdag 13 Januari zal nader wor den bepaald. aaD welke werknemers, ten gevolge van slapte, van werkvernietiging, of door het in dienst ^nemen van werkwillig personeel, de dienstbetrekking mcl 14 dagen moet worden opgezegd. Hierbij zal zooveel mogelijk de volgorde van de oude C. A. O. in acht worden genomen, met dien verstande dat voor ontslag niet in aanmerking zullen komen de leden der drie bonden, die het nieuwe contract hebben aanvaard. In zoo verre er ontslagen noodig worden, doordat de door de leden van den A.N.T.B. verla ten plaatsen door anderen zijn ingenomen, verklaren de firma s Johs. Enschedé en Zo nen en de Drukkerij De Spaarncstad zich bereid, met de patroons bij wie deze ont slagen mochten zijn. een régeling te be proeven om door overneming van personeel ontslag zooveel mogelijk te voorkomen. Indien dit over te plaatsen personeel te eeniger tijd bij de firma Johs. Enschedé en Zonen of bij de Drukkerij De Spaarnestad overtollig mocht worden, moet het terugkee- ren naar de firma's waarvan het werd over genomen, en moeien dan, indien noodig, de thans aldaar weder te werk gestelde leden van den A.N.T.B. naar de volgorde van vóór 1 Januari 1923 worden ontslagen. Berechting van eventueels geschillen om trent het vorenstaande wordt tot nadere be slissing aan het Comité van Actie opge dragen. Voor den A.. N. T. B. afd. Haarlem: (w.g.) J. A. KRIJNDERS H. A. HOOGERBEEtS F. KEERWOLF Het Comité van Actie: (w.g.) F. H. M. v. d. GRIENDT J. BREDA KLEIJNENBERG f„ P. DE GRAUW A. D. HUYSMAN De Ti.K. Kiesveroeniging vergadert in jaarvergadering qp Vrijdag "19 Januari das avonds 8 uur in St. Bavo. Behalve de gewone agendapunten als jaar verslagen, verkiezingen enz. vinden wij ook op de agenda de behandeling der in de vorige vergadering in handen van het be stuur gestolde motie, ingediend door den heer 'i. 0. A. vau Oranenburgh Deze motie, weiko wij reeds eerder pu bliceerde*, spreekt don wensch uit: dat een in alle opzichten onpartijdige Commissie benoemd worde, samengesteld uit de verschillende Kk&sen der Kiezers, om te onderzoeken of en zoo ja, welke wijzigingen in de Organisatie wenschelijk zijn, om tot verhoogde actieve deelname, betere samenwerking en meer onderling vertrouwen te geraken. Het Bestuur adviseert de vergadering: te voldoen aan den wensch, in de motie ver vat; in deze vergadering te benoemen de in de motie bedoelde oommissie; deze com missie op te dragen verslag uit te brengen aan het bestuur der R.K. Iviesvereeniging het bestuur der R.K Kiesvereeniging op te dragen het commissie-rapport, wanneer dit zal zijn binnengekomen, zoo spoedig mo gelijk, al of niet voorzien van besfcuurs- prae-advie? ter kennis van de algemeen a vergadering te brengen. Voorts vermeldt de agenda de stemming ter definitieve vaststelling van de candi- datenlijst voor de Provinciale Staten en ten slotte een causerie van den hoer Mr. J. B. Bomans over: de Provincie, Iets over het beleid dei- linksche Staten, Ons doel in 1923. Medegedeeld wordt dat op Vrijdag 26 Januari als spreker zal optreden d6 heor Mr. A. J. M J, baa-on van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer en voorzitter van den Algemeenen Bond van U.K. Kiesver- eenigingen over: De algemeone landspoli- tiek. Vrijdag 23 Februari treedt als spreker op de heer C. JKuiper, lid der Tweede Kamer, over eon nog nader op te gevën onderwerp. In deze vergadering van 23 Februari heeft tevens de samenstelling plaats van de groslijst voor de verkiezing van den Gemeenteraad van Haarlem. Vrijdag 16 Maart wordt gestemd over de groslijst van candidaten voor den ge meenteraad en spreekt de heer Mr. J. B. Bomans over: Onze Gemeente. De crisis jaren, De verkiezingen in 1919, Baad en B. en W, De. Begrootingsdebatien 1922, Alge- meene richtlijnen, De katholieke wethouder-a en hun departementen. Vrijdag 6 April), 4 Mei en 18 Mei treedt de heer Mr. J. B. Bomans eveneens als spreker op met het onderwerp: Onze Ge meente. Achtereenvolgens zal hij behande len op 6 April: De loonpolitiek als onder deel der arbeidsvoorwaai'den van het ge- meentepersoneel. Het Georganiseerd Over leg. Deszelfs uitbouw. Een eigen Haar- lenrsch standpunt. Vrijdag 4 Mei: Financiën, Belastingen- Bezuiniging. Onze Bedrijven. De onzekere factoren. (Wijziging Gemeentewet en grens wijziging.) Vrijdag 18 Mei: Eenige conflicten in en buiten den Raad. Subsidies en Benoemin gen. Merkwaardige feiten. Terugblik over de laatste 6 jaren. De inleiding van den heer Mr. J. B. Bomans, zal telkens één uur duren. De gedachtenwisse'ing daarna 1 Va uur of zooveel als de voorzitter toelaat. Alle B.K. aanwezigen worden in de ge legenheid gesteld aan de verschillende spre kers die zullen optreden, vragen to stel- lou of inlichtingen te verzoeken. De con vocatie" noodigt ieder B.K. die wat te zeg gen heeft, dringend uit voor een leven dige, vruchtbare gedachtanwi-seling zorg te Het Nederlandsch Tooneel. „Cyrano de Bergerac'. Een hecle durf, dit stuik op 'te voeren! Er wordt zóóveel geëischl door den dichter, die zoovee! eischte van zichzelf, zóóveel van den vertaler, van de regie, van de spelers- dat alleen al 't ondernemen respect afdwingt. En hoe is de onderneming geslaagd? De vertaling voldeed ons in 't spel uitste kend. Je Ikuivl natuurlijk niet zoo gauw een vergelijking met 't origineel instellen, maar we constateerden toch al herhaaldelijk, dat de heer Moorlgat over moeilijkheden van belee- kenis gracieus wist heen te komen. Bij de vertaling van Kloos vergeleken is deze een juweel. De regie (van Hubert la Roche) werd ge kortwiekt door de te geringe ruimte van ons (gelijk wel van ieder Nederlandsch) 7 ooneel. Dit stuk vordert eigenlijk in ieder bedrijf een iooneel als een marktpleinl Binnen de gege ven grenzen evenwel leek ons het bereikbare bereikt. Van het spel was in '1 algemeen cmze indruk deze: in de eerste drie bedrijven kwam 't groteske wat te veel naar voren, en week 't tragische in de figuur van Cyrano te veel naar de diepte. Hatgeen wellicht voor een deel hiervan is toe te schrijven, dal de per soonlijkheid van La Roche, hoe knap spel hij ook hier gaf zich minder leent lot dal jonge, slanke, pétillante dat wij ons in de fi guur van Cyrano de Bergerac altijd voorstel den. Is die opvatting juist, dan verklaart ze vanzelf, waarom (in 't laatste bedrijf) de 14 jaar-oudere Cyrano ons zooveel beter, ja vol komen voldeed. En klaarblijkelijk waren de andere toeschouwers daar even diep als wij getroffen door de voortreffelijke vertolking van een voortreffelijk geschreven rol. Ook de Roxane van Jacqueline Royaard.'j- Sandberg vonden wij in 't laalste bedrijf het beste. Tevoren konden wij in haar uitbeelding •niet die vereeniging van bekooiriijkheid en pretieusheid vinden, die als motiveering voor de gevoelens en het optreden der hoofdper sonen noodig is. De andere rollen komen niet zóózeer naar voren, dal zij een bijzondere bespreking zou den eischen. De vertolking was goed, niet te opdringerig maar duidelijk behalve in den zoo bezwaarlijken aanvang van de eerste acte, die ook in deze opvoering niet helder werd. Blijkens 't langdurig applaus was 't talrijk publiek, vooral na 't laatste bedrijf, zeer vol daan. Bij volgende opvoeringen, meenen we, zal grooter innerlijkheid, hier en daar, in de karakterbeeld! ng het succes van dit heerlijke sluk nog grooter maken. Doet Boste"- Kaar wij vernemen zullen in het begin 'der volgende maand twee buitengewone op voeringen plaats vinden van het religieu- se tooneelspel „Doet Boete" van Reinhard J'ohannes Sorge, in de Gem. Concertzaal. Dit zijn de eerste opvoeringen in Neder land van dit mooie spel. Te Berlijn en te Weenen oogstte dit werk een enorm succes. De artistieke leiding is opgedragen aan Frans Meyer, de regisseur van Calderon's Geheimen der H. Mi3. Het werk is verdeeld in drie Myste riën en zeven bedrijven. Het eerste Mysterie behandelt de Ont vangenis der IT. Maagd en Haar bezoek bij Haar nicht Elisabeth. Het tweede My sterie: „Christus' Geboorte" en „De Aan bidding dor Wijzen". Het derde Mysterie stelt voor de weiervinding van het Kind Jezus in den Tempel. Men heeft reeds een aanvang gemaakt met de uitvoering van decors en costumes naai- ontwerp van Frans Meyer. De juiste datum der opvoeringen z.ii na der bekend worden gemaakt. Het aantal leerlingen, dal zich voor de eerste klasse der St. Anloniusschoo) aan den Zijlsingel heeft aangeboden, bedraagt reeds ongeveer zestig. Het bestuur dei school beeft nu bestolen een parallel-klasse naast de be slaande eerste klasse te stichten, ondanks de groote kosten aan inrichting, aanschaffing van leermiddelen enz. Wat zulks meebrengt, kosten, die nlel door het Rijk vergoed wor den. Wij meenen, dat aan dit schoolbestuur, het welk reeds zooveel voor het katholiek volks onderwijs in Haarlem deed. voor deze nieuwe daad een woord van hulde toekomt In <le zaken van G R., P. G. T. en H. J. H., die nadat de vonnissen van den kantonrechter le Haarlem waren vernie tigd. door liet Hof te Amsterdam wegens drank-wetsovertreding waren veroordeeld tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis,, zal het O. M. 22 Januari conclusie no men. Met ingang van 1 Januari 1.1. is aan R. Steensma, le Eleemstede, wegens op heffing zijner betrekking, eervol ontslag verleend als controleur der Rijksverze keringsbank. Schoten, gevestigd in lokaal A. Slot, Jans- weg, liield Zondag in de wateren tus schen Heemstede en Bennebroek voor hare leden en donateurs een wedstrijd op witvisc.il. Dat voor dezen strijd veel belangstelling bestond, vond zijn oorzaak in het feil dat de heer A. Slot als extra- prijs voor den visscher, die de meerite vischjes verschalkte, een gouden baarsje als dasspeld had beschikbaar gesilcld. De lieer Sclieffers wist met 17 stuks beuling- te leggen op dit kleinood. De 2e prijs weid behaald door II. Srhulroo met 2 vischjes; 3e prijs Slol; 4e prijs Zoet; 5e prijs Ter Poorten. De leeszaal zal wegens de lezing van Mevrouw Ellen Russe gesloten zijn op a.s. Woensdagavond. In den Statenkieskring Weesp zijn voor de C. II. Unie candidaat gesteld de hec ren: E. Luden (aflr.), Hilversum; A. .1. Lafeber, Bussum; A. W. Mul, Wecsper- karspel; J. p. Dudok van Heel, Kaar den; C. P. Plaat, Weesp: J. Haaf keus, Huizen; J. M. van Boven, Dicmeii: C. Vlaanderen K.Pzn., Hilversum; nievr. Idenburg—Hoedemaker, Hilversum en jhr. mr. D. E. van Lcnncp, Heemstede. Door hel district Iloorn van den Vrijheidsbond zijn de volgende candidaten gesteld: 1. S. Prins, le Grootcbroek (aftr.) 2. G. C. Dekker, le Purmerend; 3. mevr. Rees, te Bcnningbroek; 4. A. Spaander, te Hoorn; 5. V. Kav, te Hauwert: 6. ,1. Pijper, te Opperdoes; 7. T. Stapel, te Hoogkarspel; 8. W. de Geus, le Broek in Waterland; 9. H. Vlasveld, te Enk huizen; 10. D. Koolhaas, te Twisk. Iieder kent naiunrlijk het keurig gebeeld houwde poortje met goed uilgevoerden ge velsteen aan liet Groot Heiligland. De gevel steen loont hoe een paar mannen in een draagmand een zieke wegdragen en beeldt den jammerende familieleden uil. Daar dicht bij was hel poortje der Stads apotheek, gemerkt W. No. 288. Zoo dikwijls is in den laatsten lijd over de Stads-apotheek gesproken, dat wc enkele punten uit een ver en dichtbij verleden willen ophalen. Bij die Apotheek hoorde o.a. de Hortus Medicus, die aangelegd is op liet voormalige Domini caner Kerkhof. Deze Dominicanen, Jaeobij- nen of Predikheeren kregen daartoe in 1477 verlof. De koepel met 5 pilaren was de ver gaderplaats van het Collegium Medicuni, zooveel als 'l gilde der dokters en apothe kers hier ter stede. Het richtte er in 1738 een steenen standbeeld van Laurens Coster op, dat er nu sinds een zeventig jaar weer slaat. De Slads' Kruidtuin of Horlus Medi cus werd hierheen verplaatst in 1721, toen men ook al druk aan bezuinigen deed. Velen onzer lezers zullen zich herinneren dat we eenige maanden daaraan een artikel wijdden. Het Elizabeths Gasthuis, dat al heel wat vergroot is en waar oud-naast nieuw-bouw voorkomt werd in 1578 verplaalst naar '1 Minderbroederklooster. Al weer 345 jaar is 't dus op dezelfde plaats. We wezen er reeds op 't poortje der Stads-apotheek, die er bij behoorde. Zij stond in de negentig jaren on der toezicht dcrzelfde autoriteiten, die 't Groote Gasthuis beheerden. Vroeger was hel toezicht op die Stads-apotheek wei anders dan nu ingericht. In de dagen van Cornells de Koning, begin der vorige eeuw, werd de Commissie van Toezicht gevormd door twee Raadsleden, twee Stads-Docloren, één Stads chirurgijn en twee Apothekers. Die werden door cle Stads-Overheid benoemd, terwijl haar verplichtingen in 'n instructie omschre ven waren. De dagelijksche werkzaamheden in de apotheek waren opgedragen aan den inwonenden Directeur-Apotheker, die behalve vrije woning, 100 ton turf, acht honderd gul den salaris genoot. Hij kroeg' de noodige liuip van een knecht, die door de Regenten werd bezoldigd en in het gaslhuis kost en verpleging had. Het toezicht over de apo- iheek en hei personeel was aan den Direc teur opgedragen, maar die was zelf weer on dergeschikt aan Commissarissen en mocht zonder hun voorkennis en goedvinden geen medicijnen of andere benoodigdheden voor de apotheek aankoopen. Ook mocht de Di recteur geen preparaten gebruiken vóór on derzoek en goedkeuring der commissarissen, Wie dat wil napluizen kan dat uitvoerig te- zen ten archieve in de „Instructie voor den Directeur der Slads-Apotheek". En opdat deze Directeur te gemakkelijker en overeenkomstig een vaslen rege! zou kun nen werken, werd door de aan het Gasthuis verbonden geneeskundigen voor hem een Pharmocopea samengesteld en ingevoerd, die door alle Siads-Docloren moest gevolgd wor den. Daarenboven had de Stadsregeering bij be sluit van 1 Februarf 1801 vastgesteld, dat wijn en geestrijke dranken voor zoover zij tot bereiding van geneesmiddelen werden ge bruikt, van alle stedelijke belastingen zouden vrijgesteld zijn. En omdat we nu toch midden in de Pas teurherdenkingen zitten zij nog medegedeeld dal volgens besluit van 26 Januari 1803 was bepaald, dat in de Slads-Apotheek verkrijg baar zou 7-in „de geneesdrank tegen dolle- hondsbeei' Vóór rii omwenteling 1795 kregen alleen de armen van de Ned. Herv. Kerk voor stadsrekening daar hun geneesmiddelen, maar die bepaling werd 16 December 1797 gewijzigd en nu konden de armen van ande re kerkelijke gemeenten daarvan ook gebruik maken 'I Weeshuis der Lutherschen kreeg nog in de negentiger jaren de benoodigde ge neesmiddelen van stadswege uit de statls- apolheeK ook ai een gevolg van de Frari- sche revolulie hier te lande, di door den na sleep een langdurige maiaise veroorzaakt. Wal de stadsapotheek zelf betreft, die be vond zich sedert haar oprichting onder den naam op het Groot Heiligland. In den loop van 1895 is ze naar den Kampersingel over gebracht. Daar worden de geneesmiddelen verstrekt ten behoeve van hel Stads Armen- en Ziekenhuis, zoo ook aan de gezincn. die dooi liet Burgerlijk Armbestuur ondersteund werden. Tegen betaling, vertelt 'I jaarboekje van 1905, worden ook geneesmiddelen ver strekt aan eenige kerkelijke Armbesturen en aan gestichten van weldadigheid. Een reglement voor de Stads-Apolheck is vastgesteld hij Raadsbeslui! van 9 Juli 1856 en weer gewijzigd 10 Juni 1868. 6 November 1889 en 6 Juli 1891. Een twintig jaren terug waren commissa rissen de hceren J. Snelljes. Johan Winkler, C. G Loomeijer, Dr. L. C. Proot. H. van den Berg, Dr. L. v. Walt van Praag, Dr. H. D. Kruseman.die naar we meenen te weten, allen ter ziele zijn, behalve dokter van den Berg. Sinds 6 Juli 1892 was directeur J. C. Keur, later de heer Mieras. Maar, al wordt nu of later dc Stadsapo theek afgeschaft, we houden er nog een, maar.... zonder praktijk. De medicamenten ontbreken, ook een toonbank, maar anders zijn alle potten met potjes-Latijn nog aan wezig, met reuzen snijmessen, groote en klei ne slooven. En al mocht dat alles nog weg raken, dan is er nog een groot transparant over de heele breedte van het raam, dal in het midden de oude apotheek van vóór een halve eeuw vertoont, daaromheen de emble men van artsenijbereidkunde enz. Die oude apotheek vindt ge in 't Frans Halsmuseum. De buitendeur (gesloten) komt nog op 't Gr. Heiligland uit. Mocht de oude apotheker met zijn kalotje herleven en vergeten zijn, hoe hij te werk moet gaan.... twee leerboe ken in 't Latijn stellen hem op de hoogte van een doel van zijn wetenschap in die dagen. Laat ons ellns een driekwarteeuw teruggaan. De wijze, waarop men in de apotheek kwam, was heel eenvoudig. Men verliet de lagere school vaak reeds op jeugdigen 'eeftijd. Tot aan de wet van 1865 ondergingen de toestanden, zoowel wat,inschrijving en naam, als bevordering en exanieneischen betreft, niet veel wijzigingen. Na minstens drie jaar als leerling werk zaam te zijn geweest, had men het recht als bediende, of zooals 'l toen heette, als knecht werkzaam te zijn. Na nog eenige jaren dienst kon men voor de Provinciale Commissie examen als apo theker doen Mij is een voorbeeld bekend, dat zoo'n examen 132 en 7 stuivers kostte en de inschrijving tot het uitoefenen der „apotheekkunst" 800. De leden der commissie ontvingen twee derde van het examengeld als presentiegeld. In 1840 nog kostte 't examen 210 voor een apotheker en 185 voor een cand. apo theker met drogistdiploma. Was het examen in een andere provincie reeds afgelegd, dan was he teenamcngeld minder. Bij '1 examen moesten eenige praeparalen worden gemaakt en na hel bereiden daarvan en hel gereed maken van eenige recepten, volgde het mon deling examen. Wat had nu zoo'n apothe kersjongen te doen? Net van school werd hij ais apoth. leerling ingeschreven en nam met een groote zwarte sloof voor, achter de toonbank plaats. De opleiding werd gegeven door den apolheeker zelf. Naarmate diens kennis en toewijding grooter waren, was ook de kans op behoorlijke opleiding grooter. Voor practische ontwikkeling' was gewoon lijk in de apotheek voldoende gelegenheid. De apotheker maakte veel praeparalen zelf klaar. Kruidenzoekers brachten de in 't veld voorkomende kruiden verscli aan. Werden ze niet dadelijk versch bewerkt, dan gingen ze naar den zolder. Narcotische en andere -niet in 't wild voorkomende kruiden en bloe men kwamen van de kweekersen le Noord- wijk en werden in de apotheek verwerkt. Leerling en bediende hadden behalve voor het verwerken der grondstoffen en de recep tuur nog le zorgen voor het snijden en drogen van wortels en basten, die tot poeder moes ten gemaakt worden. Zij zochten de aman dels uit, vóór er olie uit te persen; zij schil den zoethout. Zij moesten ook de signaturen vouwen (dé befjes hebben nog lang dienst gedaan) dé apolheekflessclien eenmaal per 'week afstoffen, flessehen spoelen, poederpa piertjes op maat snijden. Dan was er nog in een Ireiklaaite apotheek een looper, die de re cepten bezorgde, in die dagen heette dal een Stamper, omdat hij de geneesmiddelen in een vijzel tot poeder moest brengen. Was de loo per op 't pad, dan moesten de leerjongen en knecht zijn dienst als stamper vervullen. Het vullen van zakjes met vlier, kamillen, slerangs van flescbjes met bruispoeder, Eau de Car- mes, Hoffmann, fenzelwater het im cylindertjes brengen van pleistermassa, het maken van pleisters tegen hoofdpijn van Spaansche vlieg pleister tegen kiespijn, die voor den handver koop gereed gemaakt en in voorraad werden gehouden, vroegen hun ook genoeg tijd. De patroon zag zijn volk graag tot 8 uur in de apotheek en de bijbehoorende vertrekken. Er moest beweging zijn en daarom werd soms een uur, zoo noodig langer, loos op de vaat doek gestampt. In den winter was 't drukker, dat spreekt, maar in den zomer vroeg bij min der receptuur het verzorgen der versche krui den veel bezigheid. In 't voorjaar brachten de botboeren versch lepelblad, dat in verdund spiritus bewaard werd. De versche knoppen van Rosa pallida, op 't punt van ontluiken werden in pekel gelegd voor bereiding van rozenwater. De apothekers maakten voor veel klanten ook bessensap, dan vervaardigde men gegist frambozensap. Bessengelei werd bereid, dat in dunne laag jes werd uilgegoten in witte potten van onge veer 200 gram inhoud, waarvan een deel ais present voor goede klanten ging, net als de bakker met Paschen nog een krentenbol en de boterboer schaapjes uitdeelde. Later werd hier voor den hand-verkoop vliersiroop klaar gemaakt. Gingen de meergegoeden de slad uit. naar builen, dan namen ze ook een uitgebrei de huisapotheek mee; weer werk dus. Een bezigheid van den apotheker, die ech ter voor 60 jaar reeds tot de hooge uitzonde ringen behoorde, was het inwikkelen van een gestorvene, een weelde, die zich alleen de rij ken konden veroorloven. Een linnen laken werd in gesmolten witwas gedompeld. In dat laken werd de doode ge legd en het laken zoodanig ingeknipt en ge vouwen, dat het in sierlijke plooien om hei lijk paslc. Vóór het pi ooi en werden in het ia- kien allerlei welriekende bloemen en kruiden gedaan, waarbij van den ouden voorraad een goed deel werd opgeruimd. Op het laken, wanneer het geplooid was, werden frisch uit ziende bloemen en kruiden gestrooid. De apo theker onlving daarvoor honderd gulden en de bediende die het lijk inwikkelde, een fooi van tien gulden. Tot de bezigheden van den apotheker en zijn personcl hoorden ook nog hét toepassen van lavementen en het zetten van bloedzuigers. Het ontbrak dus niet aan gelegenheid tot oefening in de praotijk der pha,Ttnacie. Van 8- uren werf: dag en looneisehen werd niet ge hoord. Menigmaal gebeurde het, dat de dokter na zijn avondvisites nog een paar recepten aan dé apotheek bracht. De reeds genoemde stam per had een werktijd van 7 uur 's morgens met 54 uur schaften tot 's avonds negen. Kwamen er dus recepten na negen uur, dan moesten knecht en leerling ze niet alleen klaarmaken maar ook bezorgen. Was dan can der recepten, zooais dikwijls gebeurde, een maagplelster op zeemleer ge streken mei een kleefrand, dan werd hel tegen elven, eer men met bereiding en bezorging ge reed was en daar men toen, veel meer dan tegenwoordig aan een bepaalde apotheek ge hecht was en op geen afstand zag, had men vaak voor de bezorging nog een flinke wan deling te doen. Van overheidswege was de theoretische op leiding in het gehee! niet geregeld. Wat Latijn leerde men van den patroon of van een can didaat in de theologie. Door zelfstudie leerde men wat van vreemde talen. Heel weinigen lie pen college. Dikwijls ging in den zomer de leerjongen met zijn chef bolaniseeren; die leerde ook wat natuurkunde; terwijl hij ook met areometer cn thermometer leerde onigaaoi De typografenstaking in Haarlem heeft me verleden week een ervaring rijker gemaakt. En waarom zou een typografen-staking ook niet den sleutel geven voor de oplossing van een moeilijk probleem? Vond Columbus zijn ontdekking van Amerika niet even eenvoudig als het op tafel zeiten van een ei met de punt naar beneden? Wal hoort men tegenwoordig at niet filosofeeren over den eeonomischen wantoestand, waarin ons land en de geheele wereld verkeert! De schuld daarvan wordt voor een niet gering deel gelegd op de waar devermindering van Mark, I- rank, Roebel en Lire, o f liever aan het feit, dat deze waardemeters steeds van waarde verande ren. En de waardevermindering zou weer het gevolg zijn van het feit dat de bank- biljeltenpers in Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, Rusland cn Italië in zoo'n razend snel tempo draait. Welnu de typo-staking legde de bankbiljet ten-machine deze week bij de firma Enschedé zoo goed als stil. Wel sprong de waarde san den gulden daarmee nog niet voelbaar om hoog, maar, is de redeneering. hierboven uit eengezet juist, dan zou ook dat gevolg niet zijn uitgebleven. Wannéér dut zou gebeurd zijn, waag ik niet te becijferen. Ziedaar de typo's die de oplossing der eco nomische crisis in handen hebben, de Ilaar- Jemsche typo's, die de wereld, als ze het nog niet wist, daarop opmerkzaam maakten. Indien de Duilsche typografen de Duitsche bankbiljetten pers eens stil legden, zou dan de „sanierung" van de Mark niet heel wat voor spoediger gaan dun met de eindeïooze reeks van onvruchtbare conferenties, die nu met het althans zoo voorgestelde, doel, worden ge houden? En indien de Fransche, Russische, liaiiaansche en andere typografen dat voor beeld eens volgden? Het zij, in alle bescheidenheid, aan de eerste de beste conferentie van staatslieden of aan een vakcongres der typografen in overweging aanbévolen. Of het echler helpen zal'? Barometerstand 765. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Januari. Hoogste barometerstand 773.4 m. M. M Biarritz. Laagste barometerstand 736.1 m.M. tt Roest. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Januari. Meest matige tot krachtige, wellicht tijdelijk stormachtige, zuidelijke tol westelijke wind, zwaarbewolkt of betrokken, regenbuien, aan vankelijk zachter. Enkele minuten te laat komen werd gestraft met een uur vroeger present zijn. Achtte de leermeester de kennis voldoende, dan 'vroeg men examen aan, dat heel prak tisch, zooals we zagen, werd afgenomen. Be paalde hoeveelheden werden voor preparaten en recepten niet opgegeven. Vóór de bereiding werd oen verslag gemaakt, waarbij zoowel be schreven werd, hoe men had gewerkt, alsook beschouwingen. Enkele formules dienden rie der bewerkingen. Enkele formules dienden bij dc scheikundige preparaten tot toelichting. Wilde men zich vestigen in een ande re provincie, soms in een andere stad. de zelfde provincie, dan moest mem nog eena examen doen. Met uitzondering van zeer enkele apo theken, dié er een eenvoudig laboratorium op na konden houden, was de inriehtig ta melijk primitief. In keuken of kelder was een gemetseE fornuis, waarnaast een koelvat. In het ion nuis, waarnaast een koelvat. In het fornuis pasten 2 ketels één voor preparalen, die groote vaten vereischten en een tweede voor het distilleeren van lindenbloesom en en Laurenoereswater enz. Dat aqua Tiliae, graswater, was, een niet onbelangrijk artikel voor handverkoop voor al voor zieke katten net als Cassia fistula voor zieke kanaries werd gevraagd. Een draagbaar fornuisje, dat op de bin nenplaats gezet werd, naast het daar aan wezige kleinere koelvat diende voor het verwannen van den kleineren distilleerke tel ter bereiding o.a. van rozenwater. Ook de kelder werd gebruiktvoor sommig dis- tilleerwerk waarbij de glazen retort ver hit werd met doorglommen turfkooltjes in een Boerhavensche stof. De ontvanger van ruim 20 Liter inhoud werd afgekoeld mei natte doeken De pers was niet in de apo theek, maar kwam er voor het persen van amandelolie. De eerst uitgezochte en dan in een lin nen doek afgewreven amandelen, werdeta in den grooten vijzel tot brij gestampt en in een stevigen witten doek usschen ver tint ijzeern platen geperst; de in een tin nen vat opgehangen olie werd na een paai dagen gefiltreerd. Voor grootere hoeveel heden vloeistof geschiedde het koken op een zaagselfomuis of op een fornuisje met gloeiende kolen. De apotheek werd verlicht met een oli®. lamp, Met het verschijnen Aan gasfabriek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1