Firma C. i. biljarten. Zijlstraat 96 - Haarlem TELEPHOOH 2711. MM MEK. LAATSTE NIEUWS. AMSTERDAMSCHE BEURS. UIT BIN OÜTREEC. LEVENSDURF DE KLOVE ORDE EN mm. iTadédiëlrtgsn; G. A. BROEKMAN, LUliTVËiKÊiR; Er biedt zich aan NinshQKdstsr Vlijtige personen Biedt zich aan Een nel Jongetje Te Huur VERLOREN Prima kwaliteiten. Ongekenüe lage noteeringen Griesmeelpudding. Thuisbezoraen zonder Driisverhooaina. j Vleeschwaren. Aartsbroederschap de r H.. Familie, aid. O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans, Spaarne. Verkiezing Provinciale Staten. Schieten. De actie van Z. fl. den Paus. „Utile DulcF'-opvoering. De taxi-tarieven. Een rare sinjeur. Veilingen. Vernieling. Ontvreemd. Verzet. Op hol. GIFTEN. Hinderwet. BURGERLIJKE STAND. Te water. De tarieven der trammaatschappijen. BLOEMENDAAL. Wordt vervaardigd uit de beste tarwe. HEEMSTEDE. SCHOTEN. VELSEN. ZANDVOORT. LEIDEN. W er kloozen-crisis. a 60 CENT PER REGEL. SCO&ST U EËÏÏS KIJKEN naar onse zeer voordesiige COUPONS Kleine Houtweg 5. ëNiEimiig. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de redactie zich niet aanspra kelijk. 54X6X5! Amandel Citroen Vanille Frambozen Kerstpudding m. rozijn. per or>s 14 per ons 18 Bij afnam© vaii 3 fles- schen 1 flesch GRATIS. 45, 38 45, 38 30, 22 25, 20 35, 30 35, 30 Medoc I.20 Port (roodo en witte f 1,20 Samos 130 Ham p. ons Rookvleesch Piockworst Boterhammenw.,, Tongenworst Procureur per 7i fl- drong de gasverlichting ook daar door. Evenzoo ging men lichtgas ook voor ver warming gohfuiken. Ook werden de ouder- wetsche zwavelstokken langzaam aan ver drongen door lucifers. In de apotheek stonl gewoonlijk (een af zonderlijk 3tamphok kwam zelden voor) de groote koperen vijzel, waarin de in groo- tere hoeveelheden noolige poeder3 werden bereid. Dan w-.aren er natuurlijk ook klei nere. Dan stond in de apotheek 'n groo te marmeren mortier, waarin met een hou ten stamper de kruiden werden gekneusd voor de bereiding van narcolische extrac ten. Lang niet altijd was er in de apotheek stoakgelegenlioid, zoodat in deD winter la ge temperatuur don arbeid bemoeilijkte. Bij vorat werden alle standflesscheii met waterige vloeistoffen (de vele gedistilleer de wateren) naar den vorstvrije kelder ge bracht wat natuurlijk bij het klaar ma ken van recepten heel lastig was. De voorraadkamer diende voor bewaring van plantendeel»,-], chemicaliën en toestel len, de vliering voor glaswerk, terwijl in den kelder bewaard werd, wat koel en af gesloten van daglicht bewaard moest wor den. Het aantal apotheken was een kleine eeuw geleden nog groot. Zoo telde Utrecht in 180% met 31000 inwoners 28 apothe ken: er waren 15 practiseerende doktors, 14 heelmeesters, 5 heel- en vroed meesters, 14 vroedvrouwen. Langzamerhand vermin derde dit. Zoo waren er in 1S76 in Utrecht, op 64000 inwoners ook 28 apotheken en in 1919 op 136000 nog 25. Ieder al is hij geen deskundige, weet dat het in de moderne apotheek heel an ders gaat. De „knecht" van vroeger is er niet. De apothekersbediende is iemand met staatsbevoegdbeid. De knecht van nu, is de vroegere "stamper. De apotheker krijgt tal van praeparaten klaar en wel van de che mische fabriek. Het is ook een geheim van poiiclunel, dat heel wal geneesmiddelen, noem ze voor mijn part, kwakzalversmiddelen, bij den drogist worden gekocht, terwijl naar 't algemeen ge loof de dokters heel wet minder pillen en drankjes voorschrijven dan vroeger. De verhouding tot de klanten is ook anders tgeworden. Vele apothekers gingen de zieken als belangstellenden een bezoek brengen niet om onbevoegd geneeskunde uit te oefe nen. Het „doktersbriefje" had ze wel verteld, dat er een zieke was. Wel kwam het ook voor, dat sommige apothekers vooral voor boeren en builenlui een spreekuur hielden. In die oude dagen werd de apotheek jaarlijks ge visiteerd door de leden der plaatselijke com missie, vergezeld van een bode en een com missaris van polilie. Later bleef die weg en kwam er een medicus of een apotheker mee. Maar laten we over de oude apotheek niet langer praten. Een leek ziet het verschil van nu en vroeger en ais hij de oude apotheek van Haarlem opzoekt, dan zal hij veel her kennen van wat hier beschreven is. Maar de oude gewichtjes, zooals de apotheek nog een poos stikum ni Napoleon's tijd gebruikte, de greinen en wichtjes, rnoet hij in het zaaltje daarnaast bij de maten en gewichten zoeken. Een echte oude apotheek in werking, moet ge niet meer zoeken, hier niet en nergens. Wil hij nog een cuderwetsche apotheek zien, n.l. van buiten (binnen gaat alles vol gens den modernen stand der wetenschap) dan gaat hij naar de Hoogduitsche apotheek in de Barteljorisstraat, waar „de Eenhoorn" uithangt. In 1689 vestigde zich daar Johannes Myerus als apotheker. In hetzelfde jaar werd hij lid van het Collegium Medico-pharmaceu- licum. Hoewel hij in 1705 als dokter promo veerde, bleef hij de pharmacie getrouw. Zijn opvolger was Alexis Georgius Hermes van Brunauw. De bleef to 1776 want George, Joa chim Frederik Metz kwam 22 April 1776 in zijn plaats. Deze Metz is de uitvinder van de vermaarde slijm pillen, die nog met succes in den Een hoorn worden verkocht net als de bronchiaal- tabletten tegen het hoesten van Begeman en Sneltjes in de .Tansstraat. Zeek maar niet naar de oude apotheek „de Lely" aan de Damstraat, want die is al 150 jaar weg. En wat ik hoop? Dat mijn geschrijf u eens drijft naar *t Frans Halsmuseum. En dat schrijven helpt. Vraag 't maar aan de sup poosten. Neem b.v. het beleg van Haarlem. De stukken over het beleg bezorgen veel meer bezoekers en met meerdere belangstelling en met meer begrijpen wordt naar de Kenauzaal :n de tijdelijke tentoonstelling gekeken. Bij het plechlig Friduum der Aartsbroe derschap wordt op Donderdag en Vrijdag avond a.s. om 8 uur het volgende program ma gevolgd: Veni Creator. Blz. 77; Sacramentshymne Miserere Blz. 58; Predikatie; Magnificat Blz. 79; Alma Redemptoris; Tantum Ergo Blz. 44. Na 't Lof. Donderdag Blz. 224 en Vrijdag Blz. 30. Zondag 6 uur v.m. H. Mis voor alle le den. Ieder zij aanwezig. Onder de H. Mis liederen. Algemeene H. Communie. Voor 't Evangelie Blz 33. Na 't Evangelie Blz. 128. Na de H. Mis Blz. 134. Zondagavond 7 uur. Veni Creator Blz. 77; Predikatie; Akte van Toewijding. Blz. 69 elc; Tijdens de plechtigheden: Blz. 106, blz. 112. Blz. 224 en Blz. 226. Voor zoover er lijd is Toespraak. Tantum Ergo Blz. 225; Vaan dellied Blz. 96. N. B. Extra collecte voor de onkosten der Congregatie. Maandag 15 Jan. geen congregatie. fn de Zaterdag gehouden vergadering van de Kieskringen HaarlemVelsen der Chr. H. Unie is voor de Statenverkiezingen de volgende candidatenliist opgemaakt: Jhr. Mr. D. E. van Lcnnep, Heemstede aftredend; K. Kistemaker, Hoofddorp, aftredend; J. C. Dunnebier, wethouder van Velsen Ie I.Tmui- den; C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem; J. Deinen, hoofd der Chr. School Ie Velsen; H. A'.gra, Schoten; A. v. Blaaveren te Nieuwer Amstel; J. Kastelevn, btirgemeés- ter van Aalsmeer; Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout. Aerdenhout; Mevr. E. Roorda van Ysinga: G. v. Tienhoven en Chr. Tauber al len te Haarlem. In den z.g. stelenwedstrijü van 1922 te Botterdam, weri Haarlom no. 3 geplaatst met 1630 punten. Hoogste korussehutteT was M. A. Hoeber, 170 p. Zooals men weet, ondersteunt onze Hei lige Vader tienduizenden arme, hongerlij dende kinderen in Rusland. Hij weet meer dan iemand anders, wat daar geleden wordt, Duizenden teere kinderhandjes strekken zich smeekend uit naar den Vader der Christenen. Maar de actie van Z. H. ver slindt schatten, die door de naastenliefde uit gansch de wereld worden bijeengebracht'. In Nederland werd door het Doorluchtig Episcopaat aan de K. S. A. den last gege ven gelden in te zamelen voor lijdend Rus land. In onze stad nu besloot de K. S. A. tot het geven van een liefdadigheidsvoorstel ling op Maandag 15 Jan. in den Stads schouwburg, Wilsonsplein. Er zal evenwel geen Iiefdadigheidspreek zijn. Er wordt niet gevent met chocola of bloemen of loten of dergelijke. Men volstaat dus met het koo- pen van een plaatsbewijs. Er wordt een prettig en spannend stuk opgevoerd en er is prima muziek. Kaarten in Sint Bavo, Sme- destraat en vanaf Vrijdag aan den Schouw burg. Laten we de actie van Z. H. den Paus steunen. We doen er een goed werk mede. Woensdag 11 Januari geeft de U.K. Muzidk- vereeniging ..Utile Dulci", ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaart, in het gebouw der St. Jozefs Gezellen Vereeniging een feesluilvoe- ring, voor bare donateurs en genoortigUen. Het mooie program zal wel bijdragen dat het „Utile Dulci'" bij haar feest niet aan belang stelling zal ontbreken. Thans zijn de taxi-tarieven ook te Haar lem verlaagd. Voor het Haarlemsche publiek zijn ze belangrijk verlaagd. Binnenkort zul len we de juiste tarieven kunnen vermelden. HAARLEMSCHE ORKEST VEBEiENIGING. Men schrijft ons: Op hel Volksconcert van Woensdagavond zal de soliste van dien avond mevrouw Mo- sy Molenaar, sopraan zangeres, zingen de beroemde Aria van Beethoven A Perfida, als mede de Aria uit de Freishfrtz van von Weber. Als orkestwerken slaan een symphonic van Mozarf, Rosamundi van Schubert, Aufforde- rung zum Tanz van v. Weber, voor orkest bewerkt door F. Weingarlner en de Jubel - ouvcrlure van denzelfden componist op hel programma. Maandagavond omstreeks half 7 wilde 'n persoon, die onder dan invloed van eter- kon drank verkeerde, een winkel In de Zijlstraat binnengaan. Toon de eigenaresse hem de deur uitgewerkt h.ul, was hij hier blijkbaar ovor gebelgd. Hij sloeg tenmin ste oen glasruit van de winkeldeur in en ging daardoor naar binnen. Op het gerinkel van de glasscherven kwamen spoedig eer.ige buren en voorbij gangers toegeloopen waarvan er eanige de politie gingen waarschuwen. In rtieu tijd was „mijnheer" het geheele huis door ge wandeld en wilde dit verlaten door een poortje uitkomende in de Witte Ileeren- straat. De omstaanders hielden hom ech ter vast, tot de politio kwam opdagen, die hem naar het bureau van politie overbracht Uitslag der veiling van hui zen en erved ge houden in liet algemeen vcrkooploHmal 1e Haarlem aan de Nieuwe Gracht nr. 74 op Maandag 8 Januari 1923: Ten overstaan van Notarissen BertKng en Wolzak, nr. 1, Het Huis. Erf en tuin to Scho ten aan. de God. Schalkburgergracht. nr. 65, groot 98 c.A. 6710 P. T. Ruiters. Nr. 2. Het Huis, Erf en Tuin te Scholen aan hel Raadhuisplein nr. 20 groot 1 A. 75 c A. f 8800. T. A. Groen. Nr. 3. Hoerenhuis met Voor- A cl) ter- en 7. ij - luin te Heemstede aan den Heerenweg Nr. 150 groot 3 A. 35 c.A., 20.000 P. H. Cool q.q. Ten overslaan van Notaris D. W. Nielkerlk, Nr. 4. De villa „Dennenhorst" aan den Bloe- mendnnlschenweg nr. 227, groot 2 A. 20 c.A. f 14050. Opgehouden. Ten overslaan van Notaris J. Koolhoven, Nr. 5. Een huis en erf te Schoten aan de Goet- zeestraat nr. 30, groot 74 c.A. 2975, D. Zonneveld. Nr. 6. Een huis en erf te Schoten aan de Kloosterstraat nr. 125, groot 77 c.A., f 3025 D. Zonneveld. Nr. 7. Een huis en erf te Schoten aan de Gen. Bothastraat nr. 35, groot 64 c.A., f 3015 J. Schreijers q.q. Nr. 8. Een huis en erf te Schoten aan de Gen. Bothastraat nr. )24, groot 04 c.A. f 2425 D. Zonneveld. Proces-vctbaal is opgemaakt legen L. v. A,, koopman, wonende te Leiden, die bij een be woner van den Jansweg alhier, met wden hij woorden had, eenige glasruiten en eenige voor werpen in de gang vernielde, terwijl hij den bewoner voorts met een mes bedreigde. Door de recherche is aangehouden de 24- jarige metselaar J. v. B„ wonende te Heem stede, die bekend heeft, uit een lunchroom Ie Haarlem een zilveren beursje inhoudende f 5, ten madeele van M. S„ aihier, te hebben ont vreemd. Gistermiddag half 1 wilde in de Zoetestrnat een agent een persoon, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, aanhouden en naar het bureau van politie overbrengen, doch de man verzette zich hevig. Agent en arrestant rolden verscheidene malen over den grond. Ten slotte kwam een tweetal personen den agent, of neen, den dronkaard helpen en dezen gelukte het, te ontkomen. Later is hij echter in zijn woning opgespoord en proces-verbaal is legen hem opgemaakt. Tegen een der „bevrij ders," S K„ is eveneens proces-verbaal opge maakt. Gistermorgen kwart voor 12 is fn de Zoete strnat een paard, bespannen voor een vicrwie- 'iigen melkwagen, op hol geslagen. Het béést rende de Lange Ma rga.refhastraat in, waar hel op den hoek van de Nnssauslraat kwam Ie vallen. Het bekwam een huidwonde aan den rechter voorpoot. De holpartij liep zonder per soonlijke ongelukken en zonder ma larie el e schade af. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug le bekomen bij: J. Boerkool, Ael- berlsbergslraat 50. broche: J. v. Maris. Leid- scheslraat 165, couvert met inhoud; G. Bol ler, Brouwersstraat 135. hondenhalsband: Café Rustman, Stationsplein, hond (lersche Setter): F. Geertings, Veiserstraat 18, zwarte hond; M. de Vogel, Leidscheplein 50, knop je; Lenzer, Adr. Loosjesstrant 29, oorknopje; P, Tichelaar. Damasistraal 6. bruin darnes- (nschjc; P. Zijlstra. Jansslrnnt 36, zwart zak je; J. L. de Vries, Gorlesleeg 15, zwem'knart; T. Bakker, Bnnkastrnat 7, Schoten, arm bandhorloge; Leewis, Regulierstraat 13. col lier; Kennel Fauna, Parklaan: Bruine hoild, gebracht door Jansen, Spaarndammerweg 10, A. v. d. Mee, Colensostraat 56rd„ Schoten, portemonnaie; Politiebureau, Smedestraat, ceinluurspelc] en gvmn. schoen; Geiivoet, Dcelstraat 37, sleutel, (klavierslat) Ontvangen van J. V. K. f 5 voor do Duitsche priesters, f 5 vcor de Weensche priesters on f 5 voor hongerend Rusland. Ter inzage is nedergelegd hel ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van W. Blok, om vergunning lot oprichting van een smederij tot het vervaardigen van diverse ijzerwerken en hoefbeslag, waarbij èlectrische drijfkracht zal worden gebezigd, door middel van een electromotor van 2 P.K. tot het aan drijven van de te plaatsen werktuigen in het perceel aan do Antoniestraat no. 49. Ter inzage is nedergelegd hel ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de firma A. F. Krenier, om vergunning tot uitbreiding van de koffiebranderij, gevestigd in het per ceel aan de Kromme Elleboogsteeg no. 10, door het bijplaatsen van een koffiespit met toebehooren, aan te drijven door den bestaan- den electromotor en het bijbouwen van een schoorsteen, Vrijdagavond werd de wcd'trijd gespeeld in café „Wa.pèn van Haarlemmermeer" te Heemstede tusschen 4 spelers van Vrien denkring uit Haarlem en 1 speler van D. O. K. van Heemstede, tegen het sterke Lisser vijftal „Excelsior". De Comb, was over 4 van de 5 partijen overwegend ster ker. Totaaluitslag Oomb. Vriendenkring, D. O. K. 71S, Excelsior 516 punten. Woensdagavond wordt de contramatch gespeeld ia het clublokaal van „Excolsior" te Lisse. D.J.D. IS.D.O. I. Zondag j.l. werd in hel Patronaat van St Joannes den Dooper, aan het Teyler- plein, een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de beide eerste 10- lallen van D.J.D. (Pair. St. Bavo, Leid- s die vaart) en S.D O. ('Patr. St. Jan, Am- slerdnmstraat) Over het algemeen is het een spannende wedstrijd geworden, of schoon er aan eenige borden wel wat ie vlug werd gespeeld. De gedetailleerde uitslag is als volgt- S.D.O, D.J.D. I G. Boet - Th. A. Kok 2-0 2. J. Opdam W. N. Stuifbergen 02 3. J. Swart B. Kok t—1 4. B Bmschke C. Kok 0—2 ft. .1. Veringa C. M van Roode 0—2 6. A. Schiering B. Stevenhagen 2--0 7. G van Rijn C.. Venniker 20 R B. van Rouleren G, Beden 2—0 9. A. Maak D. Koops 20 10 J. Meier H. Geuer 0—2 11—9 Alzoo heeft S D O. een mooie overwin ning behaald. Zondag 21 Januari zal de rel urn-match plaats hebben, in het Pa tronaat St Bavo, aan de Leidschevaart en zal ,D J D. met een volledig 10-tal uit komen, daar er in dezen wedstrijd met 2 invallers werd gespeeld. WEDSTRIJD. Zondag a.s. gaat de R. K. Damclub „St. Joseph" met haar le tiental naar Amster dam om in het gebouw van de St. Jozefs- gezellen-vcreeniging aan de Stadhouders kade te Amsterdam een wedstrijd te spe len tegen het sterke Dammen Is Denken. ILet is te hopen dat de Ilaarl. R. K. Dam mers een goede partij zullen geven, daar de sterkte van hun tegenstanders bekend is. Geboren: 6 Jan., d. van C. E. Visser- Mourer. d. van J. J. M. Mui-Westerdorp. 7 Jan., z. van C. J. Hin-Heijtvelt. d. van J. Kip-Gerritsen. 8 Jan., d. van P. r, d. T.aarschot-Beekmans. z. van J. Captijn-v. Roon. z. van E. C. Gaijaard-Smit. Hedenmiddag kwart over' twaalf geraakte een hondenkar, met een hond bespannen in het' water van de Kampervest, nabij do Kleine Hóutbrug. Met behulp van den red- dingshaak werd de spartelende viervoeter door eenige menschen bevrijd.. De lading was natuuurlijk bedorven. Zooals indertijd gemeld is, zijn met ingang van 1 Januari 1.1. d- tarieven der trammaat schappijen verlaagd. Deze verlaging geldt alle voor de lijnen AmsterdamHaarlem Zandvoort, HaarlemAlkmaar, Leiden Heemstede, LeidenKatwijkNoOrdwijk, LeidenDen Haag. Op d ;e lijnen zijn alleen de abonnementen en tienrittenkaarten ver laagd. niet de gewone billetten. Op de stads- lijncn zijn de tarieven niet verlaagd en er is voorloopig geen sprake van, ze te verlagen. Op de lijn SchotenHaarlem—Heemstede worden de tarieven dus niet verlaagd. De vermindering der tarieven moet ongeveer 20 pel. bedragen. Zoo kostte een tienrittenkaart Amsterdam-Haarlem met recht van overstap pen op de ceintuurbaan voorheen f 6.50, thans f 6. Zonder recht van overstappen op de centuurlijn kost een dergelijke 10-ritlen- Siaart nu f 5.30. ZEVENAAR, 9 Jan. Maandag is nabij de Gormania-Oliéfabrieken' te Emmerik uit den Rijn opgehaald het gedeeltelijk in staat van ontbinding verkeerenda lijk van een manspersoon, nog gedeeltelijk gekleed. Een onderzoek is gaande, of dit lijk identiek is aan den vermisten gemeentesecretaris van Didam. De Beurs opende heden: vast. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89. 6 pet. ImliS 95 M Culturen. Koloniale Rank 136. Indische Rank 108, Vorstenlanden 156H, H. V. A. 375. Industrieels waarden. Jurgetis 59. Oliewaarden Koninklijke 383, Consols 132. Orion 37. Tabakken. Deli 264, Besoeki V2H. Rot terdam Deli 11. Scnombnb 354. Rubbers. Amsterdam Rubber 130. Deli Balavia 77. Neder! Rubber 70. Roti. Tfipn- noeii 27)4. Scheepvanrtwaarden Hol!, Am. Lijn 126, Hol!. Root 36. Kon. Holt. IJoyd 17. Ja- pamlifn 84. Pakclvaart 100. Scheepvaart Unie 107, Marine 11. Amerikonnsche waarden. Hide and Lea ther 69, Sleet 10714- Smelting 57J4- Ana conda 100. Cigar 8414. Atchison Topeka 105)4 Voting Rails 2554. Denver 1)4, Sout hern Pacific 90)4, Union Pacific 142)4. Prov. Ziekenhuis. Thans zijn de ver anderingen aan het voorplein en de inrij- leuvn van het Prov Ziekenhuis bijna vol tooid. Voor het draaien van auto's en an dere groote vervoermiddelen i- het plein geschikt gemaakt pn belangrijk vergroot. De halfronde bosht is uit de inrijiaan genomen, terwijl de nieuwe laan ook ver breed is. Het vorkeer, dat door de vier zware hekpalen aan den ingang, welke voorheen én door hun schuinen stand én door hun nauwen doortocht slechts uit één richting een zeer primitieven toegang ga ven, zeer gestremd werd, is meer parallel vnji d«n Rrederod»rweg, Jubileum. De heeren Gebr. Beekman her dachten 1 Januari j.l. het feit dat zij voor 25 jaar een fielsenzaak openden. Alhier is uit een sloot opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind. Van een met steenen beladen wagen welke alhier op den Binnenweg op de tram rails reed brak da voor-as, waardoor stag natie in het tramverkeer ontstond. Door snel afladen en wegwerken van dien wa gen was de belemmering voor het tram- vorkeer na 10 minuten opgeheven. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Terug te bekomen bijL. Baudert, Prinsessekade 16, een sleutel; Kulk, Drie- heerenlaan 17, een grijs wollen dameshand schoen; J. Hoogeveen, Achterweg 22, een doublé dame armbandhorlogeApoth:ek, Boe- kenrodestraat 13, een zwart wasdoeken tasch. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij te Marvelde Cloosterweg 20, een bewijs lidmaatschap voetbalbond; A. Kra mer, Binnenweg 31, een vermoedelijk zil veren broche; Rooseboom de Vries, Leid- sclievaartweg 25lrood, een grijs-grauwe ijs muts van der Eem, Leidschevaartweg 219, een klein handtaschjeKlumper, Leidsche vaartweg 219rood, een alpaca beurs met in houd Blauwhof, Heemstedeplein 33, een hondenhalsband; G. Sloof, Lindenlaan 18, een duif; G. Weeneii, Leidschevaartweg 183, «en bril; Ileijting, Craijenesterlaan 28, een zwarte hond met witte pooten; G. Otte, Binnenweg 149, een damesportemonnaie met inhoud; W. Otte, Boogstraat 30, een ta bakspijp; Bureau van Politie Raadhuisstraat, een ceintuur, rozenkrans, huissleutel, han gertje voor een collier, 2 paar kousen en een onderlijfje; Bureau van Politie Boe- kenrodestraat 9, een zakmes, een blauwe oeintuur en een grijs-groene ceintuur. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: M. Kuipers en II. C. Koppen. F,. C. Janus en A. W. A. M. Peperkorn. C. G. J. Alkemade en Th. G. Dolle. D. G. H. Stem en G. C. M. Niehoff, Geboren: z. van E. Ch. K. F. Russ —Brinkman. z. van C. J. Peeper- komv. Empelen. z. van J. F. Marks —Volui er. z. van M. M. Turnhout— Lammers. Stille Omgang. Het Gezelschap van den Stillen Omgang in de St. Bavo- parochie, Ie Schoten, houdt Woensdag 10 Januari as. een ledenvergadering in liet Volksbondsgebouw aan de Kerklaan, 's avonds te 8 mm. pe agenda meldt o.a. dat voorgedragen zal worden het gedicht van Mgr. Broere bij het 5e eeuw feest van het H. Sacrament van Mirakel „De bedegang van Broere". Zij, die zich als lid bij het Gezelschap willen aansluiten, kunnen zich voor of na de vergadering bij het bestuur aan melden of zich opgeven bij de bestuurs leden der aangesloten parochie's: voor Schoten (St. Bavo) bij J. v. d. Berg, Jan Gijzeenvaart 144 en P. Konijn, Rijksstraat weg 378; voor Schoten (St. Liduina) bij G. van Lieshout, Bilitonstraat 42: voor Bloemendaal bij J. v. d. Bos, Bloemen- daal; voor Santpoort bij C. v. Warmer dam, Rijksstraatweg G 85; voor Haarlem- merliede bij Jac. Korlekaas, Haarlemmcr- liede. Lijst van in de gemeente Schoten gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: R. Mulder, Julianapark 11, een hond; J. Eden, Reitzstraat 19, een werkkiel met gereedschap; N. Cramer, Borneostr. 3, een portemonnaie met inhoud; Th. Cats, Gen. Bothastraat 14, een boodschap- pentasch; A. van Hork, Colensostraat 17, een wollen das; P. Rotteveel, Klooster straat 51, een handschoentje; H. Wie- ringa, Gen. de Wetstraat 64, een porte monnaie; M. Wouda, Billilonstraat 11, een portemonnaie niet inhoud; C. van Steen, Spaanschevaartstraat .74, een porte monnaie met inhoud; J. Okhuizen, Rege- lierstraat 38, een armbandhorloge; J. Fis- sqher, Gen. Bothastraat 100, een vulpen houder; M. Delemarre, Gen. Bothaslraat 37, een dameshandschoen; J. de Zaan, Krilzingerstraat 10, een zilveren broche; A. v. Dijk, Krilzingerstraat 7, een paar kinderschoentjes; F. v. d. Werf, Gen de la Reijstraat 74, een halsketting; N. Wiggers, Gen. Bothastraat 123, een da- mestaschje; J. Kuyt, Gen, Cronjéstr. 54, een kat; D. v. d. Meij, Spaanschevaartstr. 21, een rozenkrans; A. v. Zeeland, Rijks straatweg 372, een kip. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van W. H. Slavenuiter-Robifi. z. van J. C. Bou- tellier-Bastiaenen. z. van C. Roeland- Mes. d. van M. A. G Rondé-de Wit. Ondertrouwd: K. Schoon en C. C. Swager. Th. Luikel en W. C. Vierhout. Getrouwd: A. J. Henneke met C. M. van Poorten. Overleden: E. A. Leest, weduwe van G. Bezemer, 69 jaar. J. H. van Riessen, echt genoot van A, Toufenburg, 73 jaar. De verhoudingen aan school IX Df Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente, aan welke door den gemeenteraad in zijne vergadering van 16 Mei j 1. werd opge dragen hel onderzoek naar de verhoudin gen tusschen hel hoofd en hel personeel der openbare lagere school D Ie Vclseir- oord, heeft als resultaat van haar on derzoek de volgende conclusies vastge steld: 1o. De commissie keurt de houding van den heer van Harmeien af en ad viseer! bij herhaling de wettelijke minimum-straf loe te passen en hem mede te deelen, dat hij zich in den ver volge heeft te matigen in zijne uitdruk kingen tegenover het hoofd der school; 2o. De commissie keurt de houding van den heer Aafderink ten opzichte van zijn collega's en liet hoofd der school af; 3o. De commissie, hoewel zich niet geheel kunnende vereenigen met 't op treden van den heer van Oosterom, is toch van meening, dat onder ziine lei ding betere toestanden aan de Openbare Lag. School D zijn gekomen. Autodienst. Er is een auto-omnibus- dienst geopend tusschen Velsen en Alk- maai". Viermaal per dag vertrekt er van Oorspronkelijke roman d. H. B. v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50, franco pp4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula'ren schrijver. Prijs gebrocheerd ƒ2.25, franco p.p 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" hier een omnibus naar Alkmaar en van daar weer naar hier. Lastige honden. Voortdurnd hoort men klachten over valsdie honden, zoo ook nu weer. Een motorrijder werd in de Haarlemmerstraat aangevallen door een hond. Een ander komt tot de minder aangename ontdekking dat een paar honden zes kippen en een haan hadden verscheurd, voorts werd het elfjarig zoontje van den heer K. door niet minder dan drie honden aan gevallen en is het te danken aan hel kordaat optreden der omwoners dat geen ongeluk te vermelden is, en kwam bedoeld jongetje met den schrik en een totaal verscheurd jasje er af. Men vraagt zich zoo onwillekeurig wel eens af, of er nu werkelijk op Zand voort voor alle honden belasting be taald wordt. Het is le betwijfelen, want van de tien loopen negen zonder pen ning. en dat waar zoo wordt uitgekeken om centen te halen. Collecte. Op advies van den Com missaris van Polilie is geen vergunning verleend aan de alhier bestaande Mond- harmonikaclub lot het houden eener openbare collecte ten behoeve van genoemde club. Wel wordt vergund, gelden in le za melen met daartoe vooraf gestempelde inteekenlijsten. Eervol ontslag. Overeenkomstig zijn verzoek is aan den heer G. N. de Heer eervol ontslag verleend als klerk van den Burgerlijken Stand. Wegens gebrek aan ordera is aan bet personeel van de afdeeling weverij der Leid- sche Katoenmaatschappij tegen bet eind dezer week ontslag aangezegd. Dezer dagen vergaderde het Bureau voor de E, K. Vakorganisaties met de besturen van de aangesloten bonden, die tevens als beheerders van werkloozenkassen fungeeren. Uitvoerig werd van gedachten verwisseld, over de wijze waarop, namens de Regeo- ring, met de kasbesturen wordt omgespron gen. Algemeen was men 't er over eens, dat van eenige zelfstandigheid der vakorgani saties geen sprake meer is. Namens den Minister wordt door „Den Dienst", aldus werd medegedeeld, zóó dictatorisch opge treden, dat het den schijn heeft, of de Regeering met de leiding en uitvoering der werkloosheidsverzekering belast is. De con tributies worden buitensporig lioog opge voerd, de uitkeeringen eenvoudig gedicteerd; van zelfstandigheid is geen. sprake meer, aldus de vergadering. Vele arbeiders verkeeren in de meening, dat de ongunstige bepalingen door de Vak bonden worden gewild; daardoor wordt aan die beweging schade toegebracht. De vergadering bleek van oordeel, dat, wanneer de Regeering blijft doorgaan op deze wijze, de kasbesturen als instrumen ten te gebruiken, ernstig overwogen dient te worden de werkloozenzorg geheel voor haar rekening te doen komen. De Vakbeweging zoude de werkloozenzorg dan aan de Over heid kunnen overlaten, die dan alleen de verantwoordelijkheid zou hebben te dragen. De vo geade re clutie werd met algemeene stemmen aangenomen: De Besturen der Werkloozenkassen van de bij het Bureau voor de R. K. Vakorganisa tie aangesloten Vakbonden, op Woensdag 3 Januari 1923 in vergadering bijeen, van oor deel: dat de werkloosheid, voortvloeiende uit de huidige economische moeilijkheden, niet een onevenredig zwaren druk op de arbeiders mag leggen; dat het bestaan van de werkloozenkassen zeer veel heeft bijgedragen om groote groe pen arbeiders voor algeheelen ondergang te behoeden dat door een behoorlijke werklooslieidszorg, waarin de werkloosheidsverzekering oen be langrijke plaats inneemt, de rust in den Staat beter verzekerd blijft; dat door. de steeds stijgende contributie voor de werkloozenkas een zoodanige last op de georganiseerde ^arbeiders wordt gelegd, dat niet alleen het belang der Vakbewe ging, doch ook de werkloosheidsverzekering zelf ernstig wordt bedreigd; dat tij de Besturen de meening is ge vestigd, dat niet verder kan worden tege moet gekomen aan de door de Regeering steeds hocger opgevoerde eischen betreffende contributie-verhooging, vermindering van uitkeeringsduur en ve dere verslechteringen, die worden opgelegd, in strijd met de voor stellen van den Nederlandschen Werkloos- heidsraad. Besluit: In overleg te treden met de overige vak centra] en en zoo mogelijk in samenwerking met haar na te gaan op welke wijze een grondige herziening van het huidige sys teem van werkloosheidsverzekering kan wor den verkregen en welke maatregelen verder te treffen zijn, om te voorkomen, dat de arbeidersklasse met verdere inzinking wordt bedreigd. Op het vraagstuk der werkverschaffing werd nog eens in het hij zonder de aandacht gevestigd. Van groot belang werd het ge acht, dat de Plaatselijke-, Provinciale- en Rijks-overheid het werk in eigen land zou weten tn houden, terwijl nog eens in het licht werd gestsld, dat het zooveel beter zou. zijn, dat hst geld, hetwelk thans aan werkloozensteun besteed wordt, werd aan gewend voor productief werk. Het Vakbureau heeft zich reeds met de overige in verbinding gesteld. EEN GELUKKIGE VAL. Uit Saltlaike City wordt dd. 7 Jan. draad loos geseind, dat de aviateur Henry G. Boom stra van de United States der Mail Service bij Saltlaike City met zijn toestel een val deed van af 10.000 voet hoogte. De aviateur kwam er met lichte verwondingen af. Reken nu maar uit! 6x5 beteekent: zes maanden vijr gulden sturen naar een en dezelfde be hoeftige familie in Weenen. En daar 54 Hollandsehe families zich bij het R. K. ILuisvcstings-Comité te 's Boscli hebben opgegeven voor 't prach tige liefdewerk „6 X 5", komt vanzelf de formule boven dit stukje: 54 X 6 X 5. Reken nu maar uit, hoe groot die som van zegen en geluk is door die 54 X 6 x 5 verspreid! Zoo heel gemakkelijk is dat niet! Ge zoudt dan moeten weten, hoe ge lukkig die 54 Hollandsehe Families zelf zich gevoelen om de 6 X 5 oclie. Ge diendet de eerste 54 brieven van dank te lezen, door de 54 Weensche Families geschreven om de eerste 5 gul den. Ge moest kunnen gadeslaan de tranen van aandoening, de blije gezichten telkens als één dier Families een aangeteeken-i den brief uit Holland ontving. Ge moest...ja, ge moest ook nog de edelmoedigheid Gods kunnen meten, die niets onbeloond laat, en die èn in Holland èn in Weenen de ziel verrijkt met geestelijken rijkdom. Ge moestja, ge moest de bereke ning maar liever opgeven, en, zoo ge kunt, meedoen aan de 6 X 5 actie. Want in Weenen wordt nog zooveel geleden, niet het minst onder de hoogere standen! Ge zoudt wat vreemd ópkijken, als ge de adressen zaagt van die 54! Kan dat geen 2 x 51 worden? Het Roomscli-Katholiek ILuisvestingS. Comité heeft nog adressen over. Denk eens goed na, of ge 1923 niet zult inzetten met de 6 X 5 actie. 't Zal dan een Zalig Nieuwjaar voor U, en Uw gezin zijn! G. HUIJSi Een R.-K. Volendamsch meisja liefst in een melkzaak. Ook niet ongenegen een kleine wijk waar ta nemen, v.g.g.v. Brieven onder No, 6129 Bur. van dit blad. gevraagd, genegen de huiselijke be^ zigheden te verrichten, Brieven of aanbiedingen aan A. W. v. <L; BRINK, Rampenlaan 125, Overveen. kunnen zonder risico een vast In komen verkrijgen. Een zeer loonend artikel. Groote uitvinding, die over-, al gebruikt wordt. Brieven onder No. 6132 Bur. van dit blad. smidsknecht (Hoefsmid), R.-K., om tegen half Maart in dienst te tre den. Brieven onder No. 6128 Bur. van dit blad. gevraagd, als leerling bij de firma WIETHOFF en Co., Schoterweg 2 A, Haarlem. een groote bovenwoning op netteS stand, vlak bij tram en spoor gele gen. Huur 6.per week. Brie ven onder No. 9999 Bur. van dit bi. een portefeuille met inhoud, gaande van 't Kleverpark tot Brederode- straat. Tegen goede belooning te rug te bezorgen bij BAKKER, Kla- renbeekstraat 57rood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2