lllli LASOCIE Jfanerdiic!! J. A. Calandt, IranilsMenbandelaai fiERZAN CONFECTIE. Damsskleediog naar maat. LION D'OR Uiterste koopsom f 9500.- m m m OPRUIMING LANDBOUW m ÏISSCHERIJ. Dames wenscht gij elegante coupe en billijke prijzen, iaat Uw KLEEREN maken hij H. KINZL HEI LH DEN MIHSTERKUIS KAMERS Biedt zich aan Eiken- en Eepenhcd fSEMENGD NIEUWS. De moord te Eindhoven. WEGENS STRAATROOF AANGE HOUDEN. BMTE BERISHTEH. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. DINHEHLANDSCH NIEUWS. Uit onze Oost. RE0HTSZAKE!. Buiten vervolging gesteld. Faillissementen in Nederland. Een oneerlijke rijksontvanger. Voor bijenhouders» VBAGUBUS, Advertentiën. ^Wilhelmus Joannes Maria Nolet LINC0L MODELMELK KARNEMELK YOGHURT Kleine Houtweg 13 bi] 3714 Heeren- en iongeheeren CGSTUUMS. Gegarandeerd Engelse!) kleermakerswerk Oiieslagerslaan 17 bij de Konïnünnegweg f 1.60 Kinderjuffrouw Btaffto Mecanicien Anlhraciet Eierkolen Steenkolen f 4.00-4.30 f2.50 f 3.10 Korte Turf Losse Turf f2.00 Briketten f2.25 per 50 kilo Alles zonder prijs verhooging thuis. Bestelhuizen zijn alleen bij A. SABELIS, Brouwerstraat 114, L. SABELIS, Patrimoniumstraat 4, Schilder. Hotel Cafe-Restaurant met stroomend water. PERCEEL Nieuwe Groenmarkt 3 TE KOOP. Te bevr. C. HARMSE, Ver- spronckweg 65. J Vraag en Aanbod f Advertentiën E Slagersbediende Sshrijfwcrk aan huis a. een aankomend admi nistratief ambtenaar, b. een fongsfe bediende f40 a f 50 per week Te Koop PIANINO (August Dassel) KATHOLIEKEN alleen die lectuur Garnituur Gevraagd een le Verkoopster voor deAfdeeling Dames- en Kinderconfectie, zoomede een flinke Verkoopster voor de Afdeeling ]ongensconfectie, R.K. extern en van goede getuigen voorzien. Drieven met volledige opgave onder no. 1759 Bureau dezer Courant. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van Uw Hoofdartikel on derteekend door mijnheer F. H. M. van de Griend,: „De staking in de Typografie", in Uw blad van 4 Jan. j.l., verzoekt onderge- teekende beleefd opname van het volgende: Over de aanneming of verwerping de C. A. 0. wil ik niet uitweiden, alleen wil on- dergeteekende de vet gedrukte woorden: „Loonen voor volwassenen van 33.60 tot J 40.en hooger, wat beter toegelicht zien. Met vette letters hooge loonen aankondi gen is niets, maar algeheele voorlichting aan 't publiek is mijns inziens beter. Het oude contract gaf voor den typograaf- handzetter bij een werkweek van 45 uur in de 1ste Gemeenteklasse als minimum: 85 cent per uur, is per week 38.25 in de 2de Gemeenteklasse als minimum: 83 cent per uur, is per week 37.35 in de 3de Gemeenteklasse als minimum: 80 cent per uur, is per week 36. in de 4de Gemeenteklasse als minimum 77 cent per uur, is per week 34.65 in de 5de Gemeenteklasse als minimum: 74 cent per uur, is per week 33.30 in de 6de Gemeenteklasse als minimum: 71 cent per uur, is per week 31.95 Voor overwerk werd 25 extra be taald, behalve als anders geregeld in con tract. Nu werkt men volgens het nieuwe contract 48 uren, mist dus die 25 in die drie meer dere uren t i voor de volgende loonen als het concept aangeeft, lste Gemeenteklasse als minimum 75 ct. Per week 36.—, 2de Gemeenteklas als minimum 73 ct. Per week 35.04. 3de Gemeenteklasse als minimum 70 ct. Per week 33.60. 4de Gemeenteklasse als minimum 67 ct. Per week 32.16. 5de Gemeenteklasse als minimum 64 ct. Per week 30.72. 6de Gemeenteklasse als minimum 61 ct. Per week 29.28. En aangezien volgens het oude contract er wellicht niet veel wijziging wat betreft de Gemeenteklassen zijn gekomen, zijn er in ons land pl.m. 4 gemeenten in de lste loonklas- se; 6 in de 2de loonklasse; 15 in de 3de loon- klasse; 50 in de 4de loonklasse; 76 in de 5de loonklasse en 86 in de 6de loonklasse. We kunnen dus veilig aannemen, dat het loon der lste kl„s typograaf, dus gezel, zweeft in de 5de en 6e loonklasstdus bedr-agt als minimum voor de 5de klasse 30.72 en de 6de klasse 29.28 en als nu uw geachte le zerskring eens kennis neemt van de loonen der jongezel B, 22- -23 jaar in deze klasse, die zijn 24.48 en 23.04, voorts jonggezel A van 2021 jaar in die klasse 20.64 en 19.68, zal er een heel ander licht op deze loonen vallen. Ook wat betreft de uitbetaling der leer lingen. Vooral uw alinea: Zoo zullen onder het nieuwe contract verschillende zetters in- plaats van het minimum 33.60 (dat alleen voor de 3de gemeenteklasse als minimum geldt) 36 40,per week verdienen. Nu mijnheer Va_ de Griendt, ik kan u de verzekering geven, dat met de nu heerschen- de werkloosheid en vooral in de kleine be drijven, die geen periodiek uitgeven, die douceurtjes van boven het mimnimum geven wel uitblijven en 'alleen gelden als men spe ciaal goed vakman is of als men voor een zeker werk .een specialen vakman moet heb ben. Niettemin behoort ondergeteekende tot den R.-K. G. B. en ook tot de aanvaarders der C. A. O., maar verwerpt eene valsche voorlichting als deze, door U, mijnheer, aan uw lezerskring gegeven. Wenscht u het publiek voor te lichten, licht het dan voor en laat hen dan het ge- heele contract zien, maar niet die enkele, die tot de gelukkigen behooren in de lste loonklasse te zijn. De hoogste loonen van slechts enkele werknemers in de typografie aant'oonen, is geen kunst, maar een daad van boerenbedrog. U tart ik, mijnheer Va- de Griendt, te be wijzen, waar in ons land en in welke gemeen ten waar het contract nu is aanvaard, 33.60 wordt verdiend tot 40.zooals u boven uw artikel schreef, en ik vraag u tevens die gemeenten te publiceeren, die daar beneden zijn. Het geheele publiek zal dan een an deren kijk op de zaak krijgen. En mocht, mijnheer de Red., mijn stukje plaatsing vin den in uw geëerd blad, zal ik u binnenkort een statistiek overleggen van de loonen der typograaf ten plattelande en de levensvoor waarden aldaar. Uw dankzeggend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, W. KROM Verspreid lid der R. K. G. B. afd. Leiden. Sassenheim, 4-l-'23. Naschrift. De heer W. Krom be hoeft niet tot uitdrukkingen als „valsche voorlichting" en „boerenbedrog" zijn toe vlucht te nemen. Dat versterkt de kracht zij ner argumentatie niet, Onze artikelen „De Staking in de Typo grafie" werden speciaal geschreven voor de „Nieuwe Haarlemsche Courant" en hadden daarom alleen betrekking op Haarlem en zijn directe omgeving. Immers, op de ande re plaatsen waar de Nieuwe Haarlemsche Courant komt, is of was ongeveer nergens staking. Vandaar dat de vette letters, boven ons artikel op den toestand te Haarlem betrek king hadden en geen c.jcrs uit h o o g e r e of lagere loonklassen behoefden te be vatten. Indien het den heer Krom bevredi gen kan dat dit hier nog uitdrukkelijk ver meld wordt, geschiedt het bij dezen gaarne. Alle gemeenten te publiceeren die beneden de Haarlemsche loonen gaan, is na deze erkenning niet noodig. De heer Krom „tart" mij te bewijzen, in welke gemeenten, waar het (nieuwe) con tract aanvaard is, 33.60 tot 40.ver diend wordt. Ik zal mij aan het sterke woord maar niet stooten. Ven dezer gemeenten is Haarlem, waarde heer. Ik grijp de loonlijst die het best onder mijn bereik is. Daarin vind ik van de 52 ge zellen, die voor minstens het minimumloon in aanmerking komen, er vier en der- t i g, dus bijna twee derden, die meer dan het minimum-loon verdienen. Ja, zal de heer K. zeggen, maar het moet zijn van 33.60 tot 40.—. Welnu: Ziehier de looncijfers (per week) van deze 34 man: 41.28 40.80 42.72 36.96 45.60 35.04 37.92 38.40 36.— 36.96 43.20 40.32 36.— 42.72 36.92 48.— 37.44 40.32 37.44 36.— 42.72 36.— 36.— 36.96 36.48 37.44 35.52 45.60 36.— 40.80 42.75 43.68 52.50 37.92 V Het zou mij weinig moeite kosten, den heer K. nog een tweede dergelijke lijst voor te leggen. Ik zou hiermede kunnen volstaan, maar plaats toch nog de volgende opmerking: de typografen te Haarlem zijn niet in de lste loonklasse, maar in de d e r d e. Ten slotte zijn de hoogste loonen niet voor slechts enkele werknemers bereik baar, maar voor ieder- met een behoor lijke, zij het ook middelmatige ontwikkeling en voldoenden ijver. Al heb ik respect voor iederen goeden smoutzetter en machinezet- ter, zulk een heksentoer is dat niet of met inspanning en behoorlijken leertijd zooals die thans in de typografie bestaat kan iedereen het er toe brengen. Bovendien is aan goede machinezetters zelfs in dezen tijd nog behoefte en vindt ook een goede smout zetter nog wel een goed betaalde plaats. F. H. M. VAN DE GRIENDT. DE ZAAK LENAERTS WAGNER. Een verzoek om gratie. Naar de „Tel." ter oore is gekomen, heersoht bij verscheidene medici eenige ver ontwaardiging over de weigering van de rechtbank een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van Lenaertz Wagner. Zelfs zou door enkelen hiervan aan de rechtbank mededeeling zijn gedaan. Het blad richtte zich tot den verdediger van Lenaertz Wagner, mr. Bourlier, met de vraag, of hem hiervan iets bekend was.- Mr. Bourlier deelde o.a. mede, dat inder daad door eenige psychiaters hun verontwaar diging was geuit en hierover door hen aan den president van de rechtbank was ge schreven. Mr. Bourlier is dan ook herig een verzoek om gratie samen te stellen, waartoe de noo- dige rapporten thans in zijn bezit zijn en dat hij een dezer dagen in zal dienen. Hij hoopt hierdoor plaatsing te verkrijgen van Lenaertz Wagner in een krankzinnigengesticht. EEN NEDERL. SCHIP VERGAAN? Uit Langesund (Noorwegen) wordt gemeld dat 6 dezer, bij Langoen aan de kust veel wrakgoederen zijn aangespoeld, o.a. touw- en houtwerk en veel versche appelen. Visschers vonden een flesch waarin een briefje met zeer onduidelijk Hollandsch beschreven. Het briefje is voor onderzoek doorgezonden aan den Nederlandschen consul Ie Skiën. BRANDEN TE AMSTERDAM. Maandagavond omstreeks 8 uur zagen voorbijgangers op de Oude Schans te Am sterdam rookwolken komen uit de luiken van een der veie pakhuizen aan deze gracht. De brandweer werd gealarmeerd. Toen deze ter plaatse was bleek op de eerste verdie ping van pand 29, waar de zakkenhandelaar Gillebaard een opslagplaats had, het daar opgestapelde materiaal hevig te smculen.Zoo- dra de luiken opengebroken waren, sloeg een zware verslikkende rook naar buiten; vuur werd echter nog niet gezien en het duurde geruimen .tijd voordat de vlammen uitbraken. Maar toen het zoover was, ge schiedde het ook met zulk een hevigheid, dat in een ommezien het pand op al de ver diepingen in lichtelaaie stond. De brand nam een zeer ernstig karakter aan, en breidde zich ook over de heele diepte van het pak huis uil. Ondanks de krachtige pogingen van de brandweer, die met talrijke stralen op de drijvende stoomspuiten Jan van der Heydcn en Jason en op de Vechlwaterlei- ding de fel om zich heen grijpende vlammen bestreed, had het vuur spoedig het dak ver nield, en sloeg nu hoog boven de omliggen de huizen uit. Zware rookwolken ver spreidden zich over het geheele stadsgedeelte uit de knetterende vlammen sloeg een bree- de fontein van vonken in de lucht, die een erstige bedreiging vormden voor de belen dende pakhuizen en vcor de huizen van de Nieuwe Uilenburgerstraat aan den achter kant, die alle, hoewel reeds jaren geleden onbewoonbaar verklaard, dicht bewoond zijn. Op order van de brandweer moesten ze ontruimd worden; de bewoners trachtten zooveel mogelijk van hun have in veiligheid te brengen. De brandweer heeft niet kunnen voorko men dat het vuur aan de achterzijde het pakhuis van J. Jacobs, in aardewerk (pand 31) en het sleenkolenpakhuis van de firma's de Haas en Roosnek aantastte: hier was het echter spoedig bedwongen en kon uitbrei ding voorkomen worden. Pand 29 is geheel uitgebrand; namelijk de kelderverdieping, waar de heer J. Fransman een opslagplaats van zuurwaren had; de belétage, waar de heer Fervers een opslagplaats had van meu belen en meubelstoffen; de eerste en tweede verdieping, waar de heer Gillebaard zijn zak- kenhandel dreef, en de bovenste verdieping, in gebruik bij den heer Soeters, fh koloniale waren. De brand is vermoedelijk ontstaan op de eerste verdieping in de opslagplaats van den heer Gillebaard. Verzekering dekt de schade. Het blusschingswerk stond onder leiding van den wnamemenden commandant der brandweer, hoofd-brandmeester Lodewijks: commissaris van politie van Asperen leidde de ordemaatregelen. Op het terrein van den brand was ook aanwezig de officier van justitie mr. J. Baart de la Faille. Dienzelfden avond omstreeks zes uur sloe gen de vlammen uit in de 3de Oosterpark- slraat 135, opslagplaats van den meubelma ker J. Nord. Vooral aan den achterkant van het perceel was het plotseling een vuurzee. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die mei veel materiaal het vuur krachtig aantastte. Daardoor was de brand, die ontzagliik dikken rook veroorzaakte, vrij spoedig gebluscht. De opslagplaats is geheel uitgebrand en de daarboven gelegen beUta- ge, bewoond door den tramconducteur Gly- sleen, van welke verdieping de ruiten ver nield en den vloer doorgehakt was om doorbranden te voorkomen, leed veel schade. De eigenaar van de opslagplaats was ver zekerd. De oorzaak is niet zeker, vermoede lijk is de brand ontstaan doordat iemand in de opslagplaats gerookt heeft. Een belenden de wasoli- en strijkinrichting leed veel wa terschade. EEN TROEPJE WOESTELINGEN. Men meldt nit Ambt-Hardenberg: Bij de weduwe K. te Nadewljk (O.) is door eenige baldadigen vreeselijk huisgehouden. Ruiten zijn stuk gegooid, pannen van het dak geworpen en verder groote schade aan gericht aan het huisje. De zoon werd mis handeld en hevig verwond. Het huisje is onbewoonbaar en de bewoners zijn bij de familie onderdak gebracht. Omtrent het drama in het hosch bij Val- kensvraard verneemt de „Tel." nog, dat de vermoedelijke dader nog steeds in Eindho ven in arrest zit. Thans is ook de vrouw van den heer Desmet, welke vrouw in nauwe relatie met den vermoedelijken dader stond, door de politie gearresteerd. Tijdens het bezoek van het parket uit Den Bosch werd zij in haar huis onder politietoezicht gestold, om daarna gearresteerd te worden. Thans blijkt, dat toen do vermoedelijke dader E. na de misdaad uit Valkenswaard kwam teruggereden, de vrouw van don heer Desmet hem op den Aalsterweg te Stratum tegemoet geloopen is en dat zij, toon zij K. ontmoette in diens auto overgestapt is. Zij zijn toen samen naar oen café geweest en vandaar teruggereden naar het Elzen park te Eindhoven. Hier is mevrouw Des kjet uitgestapt en heeft zoolang gewacht tot de heer KI. zijn auto in een naburige garage had gestald. Beiden zijn toen sa men ©en eindje opgewandeld on hebben af scheid van elkaar genomen. De heer K. begaf ziehnaar een café te Gestel waar hij omstreeks half twaalf 's avonds door zijn vader gewaarschuwd werd om bij de politie te komen. ITij deed zulks en werd gearresteerd. Mevrouw Des met was dien avond nog naar ©en har er bios copen geweest en had daar nog kwansuis gein form ©3rd waar haar man was. Zij ging toen huiswaarts en werd 's avonds om streeks half twaalf uit het gasthuis tele fonisch in kennis gesteld, dat haar man zwaar gewond was opgenomen. Nog steeds blijft da heer K. ontkennen, doch de aanwijzigingen zijn zoo overvloedig, dat hij wel spoedig door de mand zal vallen. De politie zoekt thans ijverig naai de autojas, die de heer K. droeg toen hij de misdaad pleegde. De politie verzoekt den vinder dezer jas met bontkraag te do- poneeren. Op deze jas kunnen bloedspo ren gevonden worden, die tijdens de wor steling met het slachtoffer dit kleedingstuk hebben besmeurd. De toestand van den heer Desmet is vrij gunstig; de kogels zullen door operatie ver wijderd worden. Gebleken is, dat de doder door het maken van inkervingen in da ko gels, deze tot dum-dum-patronen verwerkt had, hetgeen den opzet nog afschuwelijker maakt Voor het leven van den getroffene bestaat geen gevaar meer, en doen zich geen complicaties meer voor, dan kan hij binnen afzienbaren tijd hersteld zijn. Door de politie ta Dortmund is gearres teerd de Nederlander J. V. uit Rotterdam wegens straatroof. V. had in het havenkwar tier een koopman overvallen en zwaar mis handeld en hem van 20 000 mark beroofd. („Ted.) BRAND TE ROTTERDAM. Maandagavond kwart voor zevon is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ont staan in de etalage van den kapperswinkel van 0. Koster aan den Goudseheweg 79 te Rotterdam. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat een drietal klanten den winkel niet meer verlaten kon, doch zieh aan de achterzijde over een schutting in veiligheid moest brengen. Onder leiding van den hoofdman den heer ITooykaas, werd de brand, die zjch ook aan een naastgele gen lijstcnwinkel mededeelde, met drie slan gen op de waterleiding in een uur tijds gebluscht. De 'kapperswinkel brandde ge heel uit. Assurantie dekt de schade. DE ONVEILIGHEID AAN DE DUIT- SCHE GRENS. De winkelier Franken te Gendringen vond onder de toonbank in zijn winkel een Duit schor, die zich daar verstopt had en in 't donker de lade reeds had opengebroken. Hij werd gegrepen en aan de politie over geleverd. Een andere Duitscher, die uit de gang bij den heer van Diolen een splinter nieuwe overjas had weggenomen en deze elders te koop aanbood, wist te ontsnappen. EEN FLUITJE INGESLIKT. Maandagmiddag had liet 4-ia.rig doch tertje van den Schoenmaker Hofhuis, aan de Assendorperslraat le Zwolle, het on geluk, in een onbewaakt oogenblik hel mondstuk vnn een fluitje in te slikken. Een ontzettende benauwdheid was hier van het gevolg. Het 3 6-jarig broertje, dat met het kind alleen thuis was, sneDde met zijn zusje naar een dokter. Bij on derzoek door de dokloren Fijnvandraat en Spanjaard bleek, dat het- vrii groote voorwerp tot diep in de luchtpijp was gedrongen. Het kind is ter verdere be handeling naar Groningen overgebracht. RANGEERDER GEDOOD. To Maastrricht is de 27-jarige F. Scholl tijdens hef rangeeren bij de gasfabriek tus schen twee wagens doodgedrukt. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op dracht verleend tot stichting eener nieuwe parochie te 's-Gravenhage (Park Kievit) aan den Weleerwaarden Heer C. N. J. Meysing, en Z. W. E. hierloe benoemd tot kapelaan te Wassenaar; voorts benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) den Weleerwaarden Heer A. J. Bekkering; te Vlissingen, den Weleerw. Heer P. v. Diepen; te Noordwijk, den Weleerw. Heer W. P. Nijssen; te Amsterdam (H.H. Mart. v. Gorcum) den Weleerw. Heer G. H. Hubers; te Castricum den Weleerw. lieer J. J. Schoorl, en tot Assistent te Stompwijk, den WelEerw. Pater A. Hoppers van het H. Gezel schap van Maria te Oirschol; tot kapelaan te Haarlem aan de Kathe draal, den WelEerw. heer W. M. Bosch; le Amsterdam (H. Vince.ntius a Paulo) den Wel Eerw. lieer J. J. A. Kuilman, en tot kapelaan le Ouderkerk a. d. Amslel, den Weleerw. heer J. Nienus, die kapelaan was te Wassenaar. UIT DE LEDERINDUSTRIE, Een vergadering van de R.K. vereeniging van lederfabi',kanten. In de Maandag te Tilburg druk bezochte algemeen-C vergadering der R.K. Vereeniging van Ned. Ledorfabrikanten onder voorzitter schap van den heer G. van Loon, kwam de noodtoestand der leder-industrie ten sterkste tot uiting. Het bestuur werd met allen aandrang uit- genoodigd om de pogingen tol verkrijging van invoer belemmerende maalregeten, on vermoeid en zonder uitstel voort te zetten. Uit de vergadering gingen stemmen op legen het uitstel ten gevolge van het kamerreces. De vergadering was van meening, dat door een spoedig ingrijpen der regeering aan den noodlottigen en demoraliseerenden toestand een einde moet worden gemaakt. NEDERLANDERS NAAR ZWITSERLAND. Met het oog op gebleken onbekendheid met de bestaande regeling wordl in herinnering gebracht, dat voor Nederlanders die zich naar Zwitserland hegeven ten einde aldaar een be roep of bedrijf uit te oefenen of om er werk te zoeken, het bezat van een Zwitsersch visum vereischt blijft. HET CONFIJCT IN HET BOEKDRUK- KERSBEDEIJF. Te Leeuwarden is het conflict eveneens opgelost. De gezellen hebbon de voorwaar den der nieuwe O. A. O. aanvaard en zijn weder teruggenomen. Ook te Leiden en te Deventer hebben de werknemers toegegeven. Te Leiden zijn verschillende werknemers niet meer tot de werkplaats toegelaten, daar hun plaatsen reeds door anderen waren inge nomen. Te Helder waar de werknemers zich eveneens op de voorwaarden der nieuwe C. A. O. aanmelden, konden ook niet ellen worden toegelaten. Het bericht van den A. N. T. E|., dat bij de drukkerijen De Boer en Moonen en van Pelt te Rotterdam nog steeds wordt gestaakt, is niet juist. De Firma's hebben zich van ondor personeel voorzien en wer ken weer normaal. Van werkgeverszijde wordt aan het N. v. d. D. gemeld], dat het conflict nog al leen bestaat te Groningen, Assen, in Twente, te Zutphen, Apeldoorn en Don Haag. Ove rigens wordt in het geheele land op de voorwaarden der nieuwe A. O. gewerkt! AANVAL DOOR ATJEHERS? Het „Nbl. v. Atjeh en O." meldt: De Eur. sergeant D., te Kota-Radja, deed bij de politie aangifte, dat hij e Kola-Alam is aangevallen door twee Atjehers, die hem licht verwondden en van de 10,000 hem door zijn superieuren gegeven in biljetten van 500 om le wisselen, de helft ontroofden. Om het onderzoek in deze zaak niet te be moeilijken, kunnen wij er op het oogenblik niet meer van zeggen. Van verschillende zijden wordt ons evenwel bericht, dal aan deze zaak een luchtje moet zijn. Eigenaardig is het o.a., dat de sergeant een uur nadat de bank, waar hij liet geld moest wisselen, geopend was, zich op een een zamen weg buiten de hoofdplaats bevond. Voorts, dat op de plaats, waar de aanval moet zijn geschied niets van de worsteling le bespeuren was. De assistent-resident en de controleur wer ken evenwel onafgebroken om de zaak zoo spoedig mogelijk tot klaarheid te brengen. Ook van militaire zijde wordt het uiterste be proefd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de heeren mr. F. A. van Hall, commissaris van de N. V. Paleis voor Volksvlijt, en W. F. K. Roemer, directeur van deze maatsohappij, hui len gerechtelijke vervolging gesteld, inzake de klaehl dat zij zich aan verduistering van onge veer 600,000 zouden hebben schuldig ge maakt. (H.bld.) Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor dén Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 5 Jan. in Nederland uilgesproken 67 faillissementen tegen 60 fail lissementen in dezelfde week van h-et vorige jaar. Te Winschoten heeft terechtgestaan Jan Wielens, 47 jaar, ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen le Blyham, thans gedetineerd, die volgens de dagvaarding in het tijdvak van Januari 1921 tot en met Nov. 1922 op verschillende tijdstippen opzet telijk een bedrag aa-n bankpapier, zilverbons en contanten ten bedrage van ongeveer 9000, toebchoorende aam den Staat der Ne derlanden, heeft verduisterd en zich weder rechtelijk toegeëigend. Als getuige wordt gehoord de heer J. An- drae, inspecteur der belastingen. Hij ontdek te 22 N-ov. een fout en twee dagen later ver klaarde bekl. vrijwillig, dat de fout veel groo- ter was. Get. vroeg aanslagbiljetten op, die of veel later of lieelemaal niet werden geboekt, toen de gelden werden ontvangen. Totaal wordt 1200 gemist. Get. deelt nog mede, dat bekt. 30 jaren uit stekend zijn plicht heeft gedaan. Invloedrijke menschen gaven van bekl. de meest gunstige getuigenissen. In 1919 werd hij ontvanger le Blijham, bij wijze van onderscheiding, ma 30 jaren dienst in ondergeschikte betrekkingen. Get. houdt bekl. in geen geval voor een slecht mensch, maar wel is hij zwak van ka rakter. Was bekl. klerk gebleven, dan was het misschien goed gegaan met hem, ongunstige omstandigheden werkten mede, dat bekl. ten slotte is gevallen, Bekl. bekent de feilen. Het O. M., mr. E. D. II. Schutter, vindt wel verzachtende omstandigheden aanwezig en eiseht zes maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. J. Ileres Diddens, be spreekt het estenl'ieele der tenlastelegging, waarin niet is opgenomen met zooveel woor den, dal bekl. de gelden anders dan door mis drijf onder zich had. P). acht hot niet prac- tisch geoordeeld, dat men deze zaak heeft op gehangen aan een saldo ontbrekend bedrag van 9000. PI. had beier gevonden, dat was nagegaan, of, wanneer en hoe bekl. gclrlea uit de kas nam. De gelden, per giro ontvangen, kon bekl. niet verduisteren, tenzij hij het saldo van de post haalde. PI. meent, dat het besluit tot het wegnemen van gelden, het moment, waarop gelden wer den weggenomen en het bedrag, dat bekl. zich toeëigende, moeten vaststaan. PI. wijst er nog op, dat bekl. niet eens een brandkast van hét rijk had, wat heel gevaar lijk kon zijn. PI. dringt aan op een voorwaar delijke straf, met een behoorlijken proeftijd. Bekl. verzocht eveen3 een voorwaarde lijke straf. De heer J. H. Visse te Mantgum schrijft kt de „Veldbode" het volgende: „De „inwinlcring", zooals de imkers dit noemen, d.i. zijn bijtjes voor het gure jaarge tijde zooveel voedsel te verschaffen, dat zij genoeg hebben tot 't volgend voorjaar en ver der goed inpakken opdat ze voor verkleumen behoed blijven, is de laatste behandeling te vens de laatste maal dat een bijenkast wordt nagezien, die we nog te doen hebben. Is een kast of korf afgevoerd, dan is het beter, be houdens onvoorziene voorvallen, een volk met rust le laten. Midden September wordt nage gaan hoeveel voer nog in of liever om en naast bet broeinest aanwezig is. Een weinig ervaren imker weet dit wel te schatten, 'k Laat ze gewoonlijk pl.m. 10 pond honing en vul 't nog benoodigde pl.m. 10 pond suiker bij. 't Is voor den imker van groot belang als de suiker van regeeringswege verstrekt in den loop van de maand September in zijn be zit is. Bijna ieder jaar zoolang ik in Friesland imker, laat dit veel te wenschen over. Of we hier in 't Noorden 't laatst bediend worden kan ik niet beoordeelen, doch vele imkers uit Friesland uiten dezelfde klacht. Overbodig zou 't niet zijn als de Friesche imkersbond hierop Ier plaatse de aandacht eens vestigde (waarschijnlijk is dit reeds geschied), dat '4 voor de Friesche imkers van groot belang is dat onze volken voor Oct. zijn dngewinterd en dat wel omdat de temperatuur hier over 't algemeen wat lager is dan de Zuidelijker ge legen provinciën. Bovendien zijn hier, zoo a ls ik bij meerdere imkers heb gezien, hun kasten of korven veel meer aan weer en wind bloot gesteld als in Gelderland of Brabant. Mijn kasten staan bijna geheel onbeschut, zoodat een vroege inwintering noodzakelijk is om kans van slagen te hebben dat de inge voerde suiker nog verzegeld kan worden. De imkers weten dat dit verzegelen slechts kan geschieden als in de kast een tamelijk hooge temperatuur hecrscht. De suiker voer ik in „half om half" d.w.z. 1 glas suiker op 1 glas water, dit bevalt mij beter dan zooals ik 't ook wel gedaan heb, 2 glazen water tegen 1 glas suiker. De suikerstroop is in 't eerste geval wat dikker, daardoor heb ik nu weinig last meer van natte en schimmelige kaslen. Voor heen waren de dekkleedjes en deksels altijd zeer vochtig, daarom is ondervinding ook op dit gebied, de beste leermeesteres. De suiker wordt zoo spoedig mogelijk toe gediend. 's Avonds zet ik de voederflesch „Perfect" op 't volk en 's morgens is de flesch leeg, dan wordt die weer gevuld, totdat ik bemerk, dat het leeghalen niet meer zoo ving geschiedt. Bovendien weten we wat er onge veer noodig is voor bijvoedering, dan wordt dit gestaakt De bevolking wordt nog eens voor de laat ste maal nagezien, en bemerken we dan dat H.M. nog flink wat eitjes heeft afgezet en brood aanwezig, het ingevoerde gedeelte ver- j zegeld is, dan weten we dat 't aan ons niet zal liggen als zij niet goed overwinteren rullent Boven de loplatjes, tusschen het daarop te leggen kleedje, leg ik een paar latjes, zoodat de bijtjes gedurende het koude jaargetijde niet onder langs doch boven over de latjes den na- burigen honing- of suikervoorraad kunnen be reiken, deze laalsle weg is veiliger. Vervolgens pak ik de ruimte tusschen buitenrand en bin- nenbak goed vol kranten, leg nog een paar extra kleedjes er bovenop en dan „Glück Auf' tot de reinigingsvlucht" Vr. Kunt u mij het adres opgeven van een scheikundige, aan wien ik kan verzoeken een stempelafdruk te onderzoeken? Antw. Wendt u tot dr. G. v. d. Steen, Nas- sauslraat 20. Vr. Hoe kan men een lichtbruine peau do suède hoed, die van 't haar vet is geworden, weer reinigen? Antw. Schuur met heel fijn schuurlinnen of oud brood den hoed af. Niet met benzine er aan komen. Vr. 1. Hoeveel loon moet men verdienen om op Java te leven, gehuwd of ongehuwd per maand? 2. Als u daarover geen inlichtingen kunt verstrekken waar kan ik mij dan om in lichtingen vervoegen?- Antw. 1. Het is zeer moeilijk op uw vraag antwoord te geven zonder te welen welke eischen n aan het leven stelt, in welken sland u wenscht le leven met andere woorden. Gaat eens pralen met den heer H. F. Wage naar Redsiger, secretaris van de vereeniging „Oost en West", Bosch en Vaartstraat 10. Deze heer is volkomen bereid u inlichtingen te geven. Voor Uw hartelijk bewijs van deelneming, betoond bij het over lijden van onzen geliefden Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootva der betuigen wij U onzen welgemeen- den dank. Wij blijven den overledene in Uw bijzonder gebed aanbevelen. Uit aller naam, Wed. W. J. M. NOLET- Wouterlood. Heemstede, 10 Januari 1923. TOETST ALLEEN MET HET BESTE EN GOEDKOOPSTE ALLER METAAL POETSMIDDE LEN. - LEDIGE BUS HEEFT 4 CENT WAARDE. HEEMSTEDE - TELEF. iSEOSS VAN 9 ;'1I EN 2 - 5.30 UUR Dr. H. NANNJNG'S EEN HELDERBLIJVENDE KINAWIJN f2.69 PER FLACON Bij Apothekers en Drogisten. Kalender Cadeau Geeft de hoogste waarde voor net gedragen Dames- en Heerenklee- ding. KL. HOUTSTRAAT 97. Nieuwste dessins, chique modellen v.a. I 30,» Smoking-costuums, Eerste klas, Zijde gevoerd I 65,- Nog korten tijd voortzetting onzer Opruiming van alle voorradige wintergoe- deren tegen prijzen lager dan ooit gekend. Heerenweg 271 A rd. Gesloten huis. Bij de Schouwtjes laan. Verkoop tot 10 u. 's avonds. per 1C0 stuks Wordt gevraagd bij 3 kinderen, een net R.-K. Burgermeisje, leeftijd on geveer 18 tot 22 jaar, tevens kunn. naaien, stoppen enz. Aanb. schrif telijk met opgaaf leeftijd onder No. 6115 Bur. van dit blad. Biedt zich aan een bekwaam chauffeur mecanicien. Ook gene gen cenig huiswerk te verrichten. Brieven onder No. 6116 Bur. van dit blad. V TELEFOON 2951. 1-4 regels p. plaatsing f 0.60 Elke regel meer f 0.15 bi} vooruitbetaling een net meisje, als 2e meisje ol meisje-alleen. Br. onder No. 6117 Bur. van dit blad. Gevraagd een nette v.g,g.v. J, R. MONTIJN, Zijlstraat 10, gevraagd door jongeman, over veel vrijen tijd besch. Brieven onder No. 2088 Bur. Stads-Editie. Bij het Prov, Waterl. Bedrijf van N.-H. kunnen a arden geplaatst: in lijdelijken dienst, leeftijd pl.m. 18 jaar, leeftijd pl.m. 14 jaar. Sollicitaties met inlichtingen om trent opleiding en vroegere werk zaamheid met afschrift van getuig schriften worden vóór 15 Jan. a.s. ingewacht op het hoofdbureau van het P. W. N„ Korte Kleverlaan, Bloemendaal, Persoonlijke aanmelding alleen na oproeping. Kunt gij verdienen, wanneer gij goed bespraakt, ol vele relatiën be zit, door het aanbrengen van ver zekeringen jp elk gebied. Provisie of sal. plus prov. Br. fr. Holl. Alg. Assurantie kantoor Schoten. Haits- ma Mulierstraat 3. P. A, VAN .WIJK. een beste trekhond. Te bevragen W. RUTTE, Assendelverstraat 25. TE KOOP een goed onderhou den PIANINO. Kruissnarig en in metaal gebouwd, voor lagen prijs. Te zien: KRUISWEG 49. Partijtje gekapt zwaar geschikt voor brandhout, te koop, bij J. F. KROONE, Dompvloedslaan 49, Overveen. koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenkasten walke geen gevaar oplevert n miimiimtmmuTmiTnnimiurmHTUirTmimmmH'TTiitmnirra No. 175 prima Elsasser Katoen met ae- borduurae moes- fes en af our bew Daghemd of Pantalon 1 1' Speciale Aanbiedingen in met de Hand geboid. HINDLRLINOLRIB ui iiiiiitiiiniiJiiiixiiiijiiiüi.iJiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiJiiiJtiiiiituiiiiia1 Nacht hemd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3