Onschuldig veroordeeld Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND BINNENLAND Tweed© Blad- 9 Januari 1923 De mislukking der Parijsche Conferentie geen breuk in de Fransch- Engelsche Entente? De houding van Amerika. Ingrijpen van den Volkenbondsraad? De Fransche opniarsch naar het Roergebied. De Grieksche troepen zijn de neutrale zone bij Adrianopel binnengerukt. Onder de Telegrammen: De onderhandelingen over de schuldregeling tusschen Engeland en Amerika. De ontruiming van Konstantinopel door de Engelschen, tegengesproken. Maatregelen in Servië, in verband met den internationalen toestand. Nieuwe terechtstellingen in Ierland. NA DE PARIJSCHE C0NFEREN.TIE. Engeland en Frankrijk. Het staat nu vrijwel vast, aldus meldt de draadlooze dienst te Londen, dat de mislukking der Parijsche conferentie niet tot een breuk van het Ententefront zal leiden. Integendeel, zegt de Parijsche correspondent van de Times, ,,de on- eenigheid over de schadevergoeding zal veeleer een steviging van de Fransch- Engelsche samenwerking op ander ge bied, tengevolge hebben. Het bezoek van Barrère, de leider der Fransche dele gatie te Lausanne, beoogde overleg met Poincaré omtrent den verder te volgen koers en naar ik verneem waren beiden van meening dat Frankrijk van gen- scher harte met Engeland moet blijven samengaan. Als Barrère morgen naar Lausanne terugkeert, zal blijken dat indien zijn instructies gewijzigd zijn, zulks in den besten zin "des woords is geschied. Het mag inderdaad gelukkig heeten dat het gerezen geschil als het ware is „gelocaliseerd." De telegrammen uit Lausanne be vestigen dit oordeel, zoodat de Turksche afgevaardigden, die van de veronder stelling uitgaan, dat de Engelsch-Fran- sche samenwerking is verzwakt, zich teleurgesteld zullen zien. Zoo seint de correspondent van de Westminster Ga- zette dat de Fransche en Italiaansche gedelegeerden in opdracht uit Parijs en Londen, volkomen met lord Curzon blij den samengaan. De houding van Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat er geen aanwijzigingen over zijn, of Harding stappen zal doen in verband met Reed's resolutie, daar het doen ter ugtrekken der Amerikaansche troepen voor den President niet gebiedend nood zakelijk is. Inmiddels gelooft men, dat de over eenstemming, welke door de Britsche commissie en de Amerikaansche schuld- fundeeringscommissie zou kunnen wor den bereikt, verstrekkende, gevolgen zou hebben voor den geheelen Europeeschen economischen toestand. Ingrijpen van den Vol- kenbondsraad De Zweedsche pers wijdt beschou wingen aan het te Londen geopperde denkbeeld, dat de Volkenbondsraad in het geschil over de schadevergoeding tusschenbeide zal komen. Social Demo- kraten, het blad van Branting, schrijft daaromtrent officieusOver Frankrijk's plannen zijn geen betrouwbare gegevens bekend. Indien echter de in de pers mee gedeelde geruchten, dat Frankrijk eer lang het Roergebied, geheel of gedeel telijk gaat bezetten, juist blijken, mag men aannemen, dat de Volkenbondsraad zich daarmede zal bezig houden. Zweden is niet het eenige land, dat hierbij belang heeft, immers de gevaren die een dergelijke uiterste maatregel voor den Europeechen v*ede inhoudt kunnen geen enkel vredelievend land onverschillig laten. Wat Zweden betreft, het heeft reeds eerder door zijn daden van zijn standpunt getuigd. De Fransche plannen Volgens de Fransche bladen zijn er Zondag veertig mijningenieurs naar Es sen vertrokken, van waar ze over de voornaamste mijnen in het Roerbekken, van welke zij, op last van de regeering, de leiding op zich zullen moeten nemen, verdeeld zullen worden. Volgens de Matin zijn er in het noor den en oosten troepenverplaatsingen in voorbereiding. Overigens worden uit het bezette ge bied groote Fransche troepen-bewegin gen gemeld, met name in de streek van Urdingen. Men brengt dit in verband met voorbereidingen voor een opmarsch in het Roergebied. De Fransche militaire autoriteiten hebben in het verkeertusschen den rech ter en linker Rijnoever een scherpe post-, telegraaf- en telefoon-censuur ingevoerd. De Parijsche correspondent van de Daily Express verneemt, dat de Fran sche opmarsch naar de Roer Woensdag beginnen zal. Bijkans 50.000 man, onder generaal Weygand, en een Belgische brigade zullen er deel aan nemen. De mijnwerkers van het Roergebied. In het Roergebied zijn Zondag tal van mijnwerkersvergaderingen gehou den, ter bespreking van het hangende loongeschil. In alle bijeenkomsten is loonsverhooging met terugwerkende kracht tot 15 Dec. geëischt. Voor 't oogenblik is de aandacht van de mijnwerkers echter meer gespannen op de Fransche bezettingspiannen dan op het loongeschil. In de besprekingen hebben de Fransche plannen dan ook op den voorgrond gestaan en alle vergade ringen hebben tegen een bezetting van de Roer geprotesteerd. Ook de gisteren begonnen rijks-con ferentie van den ouden-mijnwerkersbond zou zich bezig houden met de vraag wel ke houding de mijnwerkers moeten aan nemen als het tot bezetting van de Roer mocht komen. De houding der Com munisten. De communistische partijen in Duitsch- land, Frankrijk, Engeland, België, Ne derland en Tsjecho-Slowakije hebben Zaterdag en Zondag te Essert een con ferentie gehouden, om het standpunt van de derde Internationale ten aanzien van Poincaré's panden-politiek, de be zetting van het Roergebied en het ver drag van Versailles vast te stellen. Zondag zijn bovendien op tal van' plaatsen in het Roergebied communisti sche openbare vergaderingen gehouden, waarin de buitenlandsche afgevaardigden hebben gesproken. Te Essen hebben de Franschcn Monmousseau en Cachin, de Belg van Overstraten, de Nederlander Visser, de Italiaan Repossi, de Engelsch- man Newbold en de Duitschc Clara Zetkin het woord gevoerd. Allen braken den staf over het verdrag van Versailles en Clara Zetkin deelde mede, dat, in te genstelling met de twee andere interna- tionalcs, die steeds om dit „vredesver drag" hebben heengeloopen als een kat om de heete brei, de derde internationale in haar conferentie van Zondag als eerste eisch heeft gesteld Weg met het ver drag van Versailles, dat zich niet tot her ziening, doch slechts tot vernietiging leent. Newbold (Engeland) betoogde, dat de wereldoorlog van 19141918 over kolen en erts is gevoerd en dat de komende oorlog over de steenkool van het Roer gebied zal gaan, echter niet tusschen de Entente en Duitschland, doch tusschen Engeland en Frankrijk. De meening van Engelsche arbeidsleiders. Thomas, de Engelsche spoorwegman, heeft in een rede 'gezegd Nooit zijn de naties zoo afhankelijk geweest van el kaar als thans. Het werkloosheidspro bleem kan niet goed opgelost worden, aan het Britsche werkvolk kon geen nut tig cn voordeelig werk verschaft worden, tenzij de raderen van handel en bedrijf opnieuw gingen draaien. De rest van de wereld die Britsche goederen noodig had, moest in de positie" zijn, ze te kunnen koopeti. Thomas wilde den geest van den vrede liever dan dien van den oorlo~ Hoe spoediger demenrchen den oorlog v- geten, hoe beter het voor alle betrökkui naties is. Thomas waarschuwde Frank rijk, dat Duitschland in handen van de bolsjewiki gedreven een gevaar voor de wereld kon worden. Smilüe heeft te Glasgow gezegd dat het plicht was van de regeering en niet van de arbeiders, de werkloosheid op te heffen. Hij steunde niet het denkbeeld dat de arbeiderspartij zich uit het Lager huis moest terugtrekken, indien de re geering in gebreke bleef het vraagstuk van de werkloosheid ernstig aan te pak ken. De arbeidersleden moesten er blijven en zoo noodig verhinderen dat het Lager huis kon werken, totdat het vraagstuk behandeld was. De georganiseerde ar beiders zouden tot steun van de actie van de parlementaire partij hun werk eenige dagen kunnen neerleggen. Smillie hoopte dat de regeering een continentale ramp, welke het Britsche bedrijf zou treffen, zou kunnen verhoeden.... Ramsay Macdonald, de leider van de arbeiderspartij in het Lagerhuis, heeft te Port Talbet sprekende van de schade vergoedingskwestie gezegd dat het hoog tijd was, dat „wij allen ons op het stand punt plaatsen dat het probleem, dat wij nu op moeten lossen, een nieuw begin is." Hoe echter moest men dat nieuwe begin aanvatten, terwijl Frankrijk en zijn politiek in den weg stonden Spr. hield de opvattingen staande die de arbeiders partij drie jaar geleden verkondigd had, namelijk le. moet de schadevergoeding eens en voorgoed vastgesteld worden 2e moet zij zoowel in specie als in natura van dien aard zijn dat Duitschland haar kan dragen en de ontvangende landen haar kunnen opnemen 3e zij moet niet alleen het bedrag zijn dat Duitschland kan betalen, maar wat het kan betalen, wanneer het zich hersteld heeft, bijgevolg is een moratorium noodig ten 4e en ten laatste moet Engeland'zich in zijn poli tiek ten aanzien van de schadevergoeding niet schamen de wereld definitief te laten weten, dat het voor zijn nationale belan gen moet zorgen en ze niet moet opofferen louter om de balans van het bondgenoot schap met Frankrijk of welke andere mo gendheid ook in evenwicht te houden. Een uiting van Tardieu. André Tardieu, die bij de opstelling van het vredesverdrag de medewerker van Clemenceau is geweest, voert in zijn blad l'Echo National, waarvan Clemen ceau de oprichter, Tardieu de politieke leider is, een onafgebroken oppositie tegen de politiek van Poincaré. In een artikel in het jongste nummer van de Echo trekt Tardieu de les uit de laatste drie jaar. Men behoudt, zegt hij, zijn vrienden slechts door hen te weerstaan. Dat is in 1919 de politiek van het mi- nisterie-Clemenceau geweest tegenover Groot-Britannië. De tegenovergestelde poli iek, die nadien in praktijk is ge bracht, heeft aan Frankrijk zijn rechten en zijn vriendschappen gekost. Niet door tegenstand te bieden, maar door toe te geven, betoogt Tardieu, is de crisis van den 4den dezer tot rijpheid gekomen en hij zou het bedroevend achten, wanneer Kamer en land op het oogenblik, dat er op verschillend gebied nieuwe initia tieven genomen staan te worden, niet in staat zouden zijn de les uit het ver leden te trekken. De poliiiek van flink heid van het kabinet-Clemenceau had aan Frankrijk voordeden bezorgd, die de kleinmoedigheid van zijn opvolgers zich voor een deel heeft laten afnemen, onder voorwendsel een entente te hand haven, die thans niet meer bestaat. De laatste regeeringen van de overeen komst van Mei 1921 af tot aan die van 1 September 1922 hebben gebroken door toe te geven. De goede methode was volhouden zonder te breken. Wan neer de Engelschen het mogelijk geacht hebben ons ter conferentie te Parijs een buitensporig plan voor te leggen, dan komt dat, omdat wij sedert drie jaar naar hun pijpen gedanst hebben. DE DUITSCHE VERVULLINGS- POLITIEK. De vroegere rijkskanselier Wirth heeft Zondag in een Centrums-vergadering te Keulen een rede gehouden, waarin hij zijn „vervullingspolitiek' verdedigde met de ntededeeling dat Lloyd George hem ter conferentie te Genua op zijn vraag, wat de Duitsche staatslieden moesten zeggen als zij na een jaar eerlijk gevoerde vervullingspolitiek met leege handen van de Conferentie terugkeer den, had geantwoord: „Indien gij geen vervullingspolitiek hadt gevoerd, zou Duitschland in stukken zijn ge scheurd. Gij hebt Duitschland's een heid gered." Indien dit juist is, ging Wirth voort, onder verzekering dat het behoud van Duitschland's eenheid stellig het hoofd doel van zijn politiek streven was ge weest, dan mag de thans herhaalde po ging om het Rijnland van het moeder land af te scheuren, de grootste misdaad tegen de menschheid heeten. De Duitsche arbeider zal zich niet laten vinden, om in vreemden dienst werk voor de schade vergoeding te verrichten, hij is daartoe slechts bereid, als het in volle vrijheid kan geschieden. De vergadering nam daarna een pro- test-motie tegen de Fransche plannen aan. Om. BUITEE9L. BERISHÏE88. DE GRIEKEN IN DE NEUTRALE ZONEt' De Engelsche bladen vernemen ui Konstantinopel, dat de Grieksche elfde divisie Karagatsj in de neutrale zon binnengerukt is. De Fransche comman' dant protesteerde, maar de Grieksche commandant weigerde de troepen terug te trekken, welke zich thans op den Wes telijken oever van de Maritza tegenover Adrianopel bevinden. DE ENGELSCHE OORLOGSSCHULD AAN DE V.S. De bijeenkomsten van de Amerikaan sche commissie voor de consolideering der Ettropeesche schulden aan de Ver. Staten met de Engelsche delegatie zijn gisteren te Washington begonnen. Naar men verwacht zullen veertien dagen lang dagelijksche zittingen worden ge houden om de grondslagen voor het rap port aan president Harding op te stellen. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VER. STATEN. Als gevolg van drie invallen inwoon- huizen, van het voorname Noord-Weste lijke deel van New York, arresteerde de politie, die de bronnen tracht te vinden van den zoogenaamden „gezantschaps drank", welke naar het heet in groote hoeveelheden zijn weg vindt naar den onwettigen handel, eert man en een vrouw, die beweerden, Guatemalaansche onderdanen te zijn. Groote hoeveelheden wijn en whisky zijn in beslag genomen. De man eischte op grond van eigenaar schap den drank op, en protesteerde te? gen de inbeslagneming daar het het eigen dom was van een diplomaatmaar het departement van Staat, zoowel als de legatie Guatemala verklaarden, dat de betrokkene niet aan de legatie verhonden is. De ambtenaren der drankbestrijding deelen mee, dat zij, indien zij ontdekken, dat er sterke drank clandestien uit lega ties of gezantschappen in den onwettigen handel vloeit bij het dept. van Staat een klacht zal worden ingediend. Naar het heet hadden smokkelaars voor een waarde van 4000,000 dollar aan Russische kroonjuweelen verstopt in de doodkist van een matroos, James Jones. Thans zijn Amer. soldaten gestuurd om het graf dat gelegen is in de Cupriss Hills, te bewaken. Naar aanleiding van stakingstroe belen met geweldpleging en moord, die verleden jaar in het mijndistrict Herrin hadden plaats gevonden heeft de Sout hern Illinois Coal Cy een eisch tot scha devergoeding, groot 1.000.000 dollar in gediend tegen de United Mine Worker® of Amerika. Zondag was de zoogenaamde Werk loosheidszondag, welke gevierd werd met betoogingen van werkloozen te Londen en" in de provinciesteden. Er waren optochten georganiseerd uit ver schillende deelen van Londen door vak verenigingen, arbeidsraden en socia listen. Allen marcheerden naar het Tra- falgar-plein waar redevoeringen werden gehouden van vijf spreekgestoelten voor een ontelbare menigte. Er werd een mo tie aangenomen die de minister som meerde, terstond stappen te doen voor de heropening van het parlement ten einde de werkloosheid te behandelen als een nationalen noodtoestand van het hoogste belang. Uit Rome wordt gemeld, dat de ministerraad, die sedert eenige dagen permanent bijeen geweest is, zich ern stig met bezuinigingsmaatregelen heeft bezig gehouden. Gelijk men weet, is het Mussolini's bedoeling alle overbodige personeel uit den staatsdienst te ont slaan en tevens de administratie meer commercieel in te richten. Er is nu een geheel van omvangrijke hervormin gen ontworpen. Tegen de verwezenlijking daarvan zullen, naar verwacht wordt, in den aanvang veel hindernissen op geworpen worden, maar Mussolini denkt ze alle te kunnen overwinnen. De Rijnland-commissie heeft de vertooning van de film, die aanschouwe lijk voorstelt welke hoeveelheden steen kool Duitschland aan Frankrijk moet af staan, in het bezette gebied verboden. Hetzelfde lot heeft een Duitsche brochu re over de verantwoordelijkheid van den oorlog ondergaan. Te Halle zijn vijf communisten aan gehouden, verdacht van de dynamiet- aanslagen, die daar op nieuwjaarsavond zijn gepleegd. De Duitsche katholieken-dag zal dit jaar te Keulen worden gehouden. Parijsche bladen maken melding van een diefstal van geldswaardige stuk ken tot een bedrag van 3,300,000 frank, die waarschijnlijk Donderdag te Parijs ge pleegd is. De som was van Londen over Parijs naar Buenos-Aires verzonden. De Chicago Tribune verneemt uit KonstantinopelVolgens een niet beves tigd bericht uit Turksche bron, hebben Arabische opstandelingen de Britsche troepen uit Mosoel verdreven. De Engel schen zouden zich uit Bagdad terugge trokken hebben. SOCIALISME EN GODSDIENST. R9NKEMLANDSCH NIEUWS. De voorlichting van onzen handel door onze buitenlandsche ambtenaren. FEUILLETON „Laten we mijn moeder niet vergeten, zeide Georges. Wat is er met mijn moeder gebeurd »Ik heb u gezegd, dat we haar zullen terugvinden, om haar in hare eer te her stellen en te beminnen „En wat denkt gij met Paul Harment te doen „Zijt gij bereid overeenkomstig mijn advies te handelen „Jajariepen Lucien en Georges. „Wel nu, ga dan met mij mee." Onze vijf personen verlieten de kamer en stegen in de rijtuigen, die aan de deur wachten. Vóór zij vertrokken kocht de schilder in een tabakswinkel een dubbe vel gezegeld papier. XVI. Paul Harmant was om één uur in den morgen thuis gekomen, zeer verbaasd en meteen ongerust over Solivéau's on nauwkeurigheid, dien hij zou ontmoeten en niet had gezien. Het gelukte hem eerst laat in den nacht in te slapen. Den anderen morgen negen uur ver liet hij zijne woning, ging bij zijn ban kier aan, liet zich de som,"aan zijn mede plichtige beloofd, uitbetalen en begaf zich daarna naar de fabriek. Geen brief, geen telegram wachtte hem daar. Om elf uur was" nog niets gekomenVer dwaasd door angst besloot de ellendeling naar Parijs te gaan. Mary was dien dag ernstiger dan ge woonlijk.... Den vorigen dag had zij bloed gespuwd. Haar vader werd bij zijn thuiskomst zeer onaangenaam verrast door de plotselinge verandering in haar toestand. Ondanks zijn beslommeringen drukte de ziekte van zijn dochter hem zeer ter neer. Hij vroeg zich af, of de dok ters hem bedrogen hadden Zou Mary zoo jong kunnen sterven? De tranen kwamen hem in de oogen. Hij moest zich geweld aandoen, om zich te beheerschen. Bij de lunch klaagde hij over hoofdpijn, ten eim'c een voorwendsel te hebben om niet te et n. Mary had evenmin eetlust en hei was op haar gelaat te lezen, dat zij zeer ter neer geslagen was. „Lieveling," vroeg de millionnair, „hebt gij pijn „Een beetje, vader. Maar het heeft niét veel te beteekenen. Ik heb dezen nacht slecht geslapen." „Hadt je koorts „Ik geloof 't wel. Ik heb erg onrustig gedroomd." „Net als ik," dacht de millionnair. Paul Harmant boog zicii voorover én omhelsde innig zijn zieke dochtertje. „Gaat u uit vroeg zij. „Neen, ik ga naar mijn kantoor." „O! dan is 't goed. U weet niet, hoe bang ik vandaag zou zijn, als ik nu alleen thuis moest blijven." Paul Harmant antwoordde niet en verliet de eetzaal. Na achter zich de deur van zijn kantoor te hebben gesloten, Het hij zich in een fauteuil neervallen en kwelde zich met allerlei sombere over wegingen. Hij voelde, dat de dood zweef de over zijn kind en droefgeestige voorge voelens maakten zich van hem meester. Bij het verlaten van het Rendez-vous der Bakkers, in hare vlucht geholpen door de kameraden, was Jeanne, ve- dwaasd van schrik en aandoening, zon der bestemd doel weggeloopen. Zij kwam op de kaden en volgde die in de richting van Passy. Uitgeput van vermoeidheid, buiten adem, gekomen bij de Esplanade des Invalides, liet zij zich op een bank neervallen en wierp een blik om zich heen. Moeder Lise was geheel ontmoe digd, de wanhoop nabij. „Nu is 't afgcloopen zeide zij bij zich zelf. Men weet, dat ik in Parijs ben Spoedig zal men mijne woning ontdekt hebben. Ik ben genoodzaakt mij te ver bergen, opnieuw te vluchten, heen te gaan van mijn kind." Jeanne had het hoofd op de borst la ten zinken. Eensklaps rees zij op. „Maar Jacques Garaud leeft, die man heeft het gezegd.." mompelde zij. „Ja cques Garaud houdt zich schuil onder den naam van Paul Harmant. Die man loog ni'et. Hij is nu stellig gearresteerd. Hij zal spreken.hij zal zijn medeplich tige noemen. Dan zal men weten, dat men mij onschuldig veroordeeld heeft en ik zou vrij blijvenmijn dochter terugzienJa, maar als Jacques Ga- rau'' bijtijds gewaarschuwd, gelegenheid vc; d ;an de justitie te ontsnappen door de vhit.it. Als die ellendeling, die me eenige dagen geleden heeft willen dooden, zou loochenen wat hij gezegd heeft, waar zou ik dan de be wijzenvinden Als ik uit riep: jij bent Jacques Garaud, zou hij antwoordenik ben Paul Harmant En dan zou men niet mij, de ontsnapte van Clermont, gelooven. Hem zou men ge- looven, den grooten man, den million nair.. Jeanne begon te weenen. Van verre hadden twee agenten haar een oogenblik gadegeslagen. Zij zag ze, schrok, stond op en ging heen, zonder dat nochtans haar vertrek geleek op een vlucht. Zij had de brug des Invalides voor zich. Zij ging die over en bevond zich in de Champs Elysées, die zij inwandelde tot de Are de Triomphe, sloeg werktui gelijk de Avenue in van het Bois-de- Boulogne en ging het bosch in. De nacht viel in. De brooddraagster liet zich op het gras neervallen, onder de boomen. Deze vlucht bracht haar in herinnering, wat er een en twintig jaar vroeger was gebeurd, toen zij met den kleinen Georges aan de hand, wegvluchtte door de duisternis, ver van de brandende fabriek in Alfortville. Zij sliep in en toen ze weer wakker werd, brak de dag aan. Geruimen tijd liep ze verder op goed geluk af. Eindelijk kwam ze bij de Seine en wandelde die langs in de richting van Parijs. Hare krachten begaven haar. De honger begon haar te kwellen. Buiten de tweehonderd franken haar door de bazin van het Rendez-vous der Bakkers gegeven, had Jeanne nog ongevee twaalf franken aan klein geld in haar zak. Zij ging een wijnhuis binnen, vroeg daar brood met koud vleesch. Zij at langzaam en bleef lang zitten, starende naar het water van de Seine. De gedachte aan den dood kwam bij haar op. De dood, die aan al haar lijden een einde zou maken aan de voortdurende kwellingen, welke haar bestaan meebrachten. „Sterven...." mompelde zij. „Blijft mi'/ dan niets anders over Wat, zou ik het reeds teruggevonden kind prijsgeven Zou ik vergeten, dat ik nog een kind heb terug te vinden Ik zou een oplossing zoeken in een eeuwigen slaap, Jacques Garaud ongestraft laten en zijn dochter laten trouwen met den man, wiens vader hij heeft vermoord. Neen, neen dat zou laf zijn Dat zal ik niet doen 1 En bezield inet geheel andere gedach ten stond Jeanne op. Zij wandelde ver der in de richting van Parijs. Zij infor meerde naar dé woning van Paul Harmant en schelde een uur later aan de woning van dén millionnair. .(Wordt vervolgd.) DE ONTVOLKING VAN FRANKRIJK EN DE FRANSCHE HUWELIJKSWETGEVING. Herhaalde malen reeds heb ik er op gewe- een, hoe de ontvolking van Frankrijk on rustbarende afmetingen aanneemt. Uit de of ficieel® staatscourant der laatste weken, klinkt ons, als het ware, een noodkreet te gemoet. In het jaar 1921 overtrof het aantal geboorten dat der sterfgevallen slechts met 9045 op de 39 millioen '209.000 inwoners. Het overschot dat in 1920 nog 73.000 be droeg, is in 1922 tot ongeveer 9090 gedaald. Indien ook in het pas aangevangen jaar deze dalende lijn voortgang vindt, bestaat er groote kans dat de sterfgevallen de geboor ten zullen overtreffen. Al de pogingen in het werk gesteld, om de stichting van groote gezinnen te bevorderen, hebben gefaald. Noch de financieele tege moetkomingen, noch de vermindering van belastingen, noch de eerbewijzen, bestaande in een décoratie voor moeders die 7 kinde ren hebben opgevoed, hebben gebaat. On danks alles, het geboortecijfer blijft dalen, 't aantal huwelijken neemt af (het ging in 1922 met 45.000 achteruit), en de echtschei dingen nemen angstwekkende afmetingen aan. Het valt daarom des te meer te betreuren, dat enkele maanden geleden een wijziging van de „code civil" is in werking getreden, die gevaar oplevert den toestand nog in on gunstiger banen te leiden. Het is trouwens nu reeds gebleken, dat de wijziging van de huwelijksmeerderjarigheid, haar stempel op de ontvolking van Frank rijk heeft gedrukt. Het artikel 151 is dus danig gewijzigd, dat kinderen, die den leef tijd van 21 jaren hebben bereikt, tot hun 25-jarigen leeftijd zijn gehouden de huwe lijkstoestemming van hun ouders over te leg gen. Derhalve is niet langer aan de grens van 30 jaar gehouden en kunnen kinderen 5 jaren eerder dan vroeger zonder toestem ming een huwelijk aangaan. Men verwachtte van deze wijziging een huwelijkstoeneming op groote schaal voor personen van jeug digen leeftijd Men meende, ten onrechte, de moraliteit hiermede een dienst te bewijzen en de toename der bevolking te bevorderen. Want de praktijk heeft reeds bewezen en in de toekomst zal dit nog duidelijker blijken, dat deze maatregel het aantal echtscheidin gen slechts vergroot; de eenheid van het ge zin op bedenkelijke wijze aantast. De wijze waarop een Fransch huwelijk wordt gesloten is zoo geheel anders, dan wij dit in onze Noordelijke landen gewoon zijn. Men eischt minder waarborgen om het le vensgeluk van twee menschen te verzekeren, men schenkt, de goeden niet te na gespro ken, nog al te veel aandacht aan uiterlijke omstandigheden, die met het waarachtig ge luk vaak weinig of niets te maken hebben. Het gezag der ouders nu en hun toestem ming geheet uit te schakelen op 25-jarigen leeftijd, levert nieuwe gevaren op voor de degelijkheid der te sluiten echtverbintenis sen. Bovendien in 'n land als Frankrijk, waar de wet de echtscheidingen erkent cn de echtscheidingen zoo veelvulig voorkomen, dienen geen maatregelen getroffen, die de huwelijk szekerheid nog meer in gevaar brengen. De bedöeling van deze wetswijziging moge al goed geweest zijn, de uitwerking zal daar mee regelrecht in strijd zijn en het land zal van deze bepalingen evenmin als van de ve le andere, die ale een laique karakter dra gen, een medeoplossing van het bevolkings vraagstuk kunnen verwachten. Daarvan af gezien, was deze bepaling in zooverre over bodig, dat in bijzondere gevallen, nadat eenige formaliteiten waren vervuld, een ze kere tijd was verloopen, het Irouwen met een zoogenaamde akte van eerbied, als de 25-jarige leeftijd was bereikt, mogelijk was. Men heeft indertijd enkele katholieke te genstanders van deze wet tegengeworpen, dat ook katholieke kerk geen toestem ming der ouders verlangt, om het H. Sacra ment des huwelijks toe te dienen. Het is haast overbodig hierbij aan te merken, dat, waar de kerk, het christelijk gezin aanneemt als de basis, waarop de maatschappij is gebouwd; waarin het ge bod: „eert uwen vader en uwe moeder", de gehoorzaamheid aan de ouders en derhalve hun toestemming reeds tot plicht wordt ge steld, de heiligheid van het Roomsche hu welijk en vooral de onverbreekbaarheid, waarborgen geven, die geen enkele men- sc.helijke wel in zich kan omsluiten De burgerlijke wet, die de echtscheiding erkent, haar stelt legenover de onverbreek baarheid, als een wereldlijk dogma tegen over het godsdienstige, heeft alle reden de wettelijke eischen niet al te zeer te verge makkelijken. Indien daarbij de gezinsvrede wordt aangetast, gelijk hier het geval is, en de ouderlijke macht beknot, dan valt een dergelijke wetswijziging des te meer te be treuren. Reeds al Ie zeer hebben politieke en so ciale wellen in het verleden het gezinsleven in Frankrijk ondermijnd, dan dat het noodig was geweest, er een nieuwe aan toe te voe gen. Men is hier, wat het bevolkingsvraagstuk betreft, geheel op den verkeerden weg, men zoekt een oplossing, daar waar zij niet te vinden is. Men verheerlijkt zelfs de onge huwde moeder, men prijst zelfs de buiten echtelijke geboorten aan, gelijk Gust ave The- ry in zijn jongste sluk „les fruits defendus" om Frankrijk van een wissen ondergang Ie redden. Hel eenige middel echter, een volkomen terugkeer tot bet geloof, een aanvaarden van de plichten die het huwelijk oplegV wordt door al te velen nog verwaarloosd. Hef is Ie hopen 'n ''et waarachtig zoowel geesteliik a's lüdeli'k welzijn van het Fransche volk. dal de statistiek over 1923 resultaten zat opleveren, in lesensivraak mei de thans al Ie droeve verwachlingen. De bier door mij behandelde wetswijzi ging zal niet ongedaan worden gemaakt. Moge haar schadelijke werking althans dit gevolg hebben, dat de oogen open gaan en in het vervolg geen maatregelen getroffen worden, die. in legen stelling van een goede oplossing, het bevolkingsvraagstuk nog een groot ere crisis tegemoet doen gaan. Parijs. 3 Januari 1923. Mr. P. v. S. EEN DRAMA IN HET ALLEGIIANT- GEBERGTE. Een blokhut verscholen in de bosschen van het Alleghany-gebergto, is de geheel© vorige week het tooneel geweest van bloe dige gevechten. De beambten van de drankbestrijding wa ren te weten gekomen, dat een bende, onder leiding van zekeren Bob Ballard, zich in die hut bezig hield met hot vervaar digen van whiskey, die dan naar de steden werd gesmokkeld. Twaalf beambten slopen bij het vallen van den avond de steile helling op om zich naar de hut te begeven. Plotseling viel een schot; de eena leider van do expeditie viol en sleepte den an deren leider in zijn val mede. De overigen brachten zich in veiligheid, on tieten hun plan voor dien avond varen. Eenige dagen later beproefdeD zij het nogmaals versterkt door tien man, onder leiding van hoofdagent Call. Men slaagde er in de hut te omsingelen. Daarbinnen werd geen teeken van leven gegeven, tot dat Call de deur naderde. Uit eenige schietgaten, die hij niet had opgemerkt, werd een salvo op hem afgevuurd. Door zeefd met kogels zonk hij ineen. Een luik in de deur ging open en onzicht bare mannen sleepten het lijk naar bia:- nen De beambten bleven de hut belegeren Toen de morgen van den derden dag aanbrak, zagen zij een gebukte gestalte, zich spoeden naar een boschje, dat niet werd bewaakt. Twintig geweren werden aangelegd, doch oen beambte riep: „Niet schieten, jongens het is een meisjezoo dat er niet werd gevuurd. Een tweede gestalte volgde echter en ditmaal werden twintig schoten gelost. De beambten, die inmiddels opnieuw versterking hadden ont vangen, bestormden de hut, en vonden daarbinnen slechts de lijkon van Bob Bal lard en Call. In do boeschen werden later nog eenige leden van de bende gevonden. Daarna werd met bloedhonden gespeurd naar een broer van Ballard, die stervend in een onder- aardseh hol werd aangetroffen. EEN GEVECHT MET EEN LEEÜëlN. De Manchester Guardian bevat het ver haal van een worsteling tusschen mr. Hurst een kolonist in Tanganyika Terri tory (het vroegere Duitsch-Oost-Afrika) en een leeuwin. Hij was op jacht met enkele inboorlingen en kwam een lesuw op liet spoor dien hij in do buurt van een bosch van dichte struiken onder schot kreeg, laij raakte 't dier, dat zich in de struiken terugtrok. Mr. llurst gaf daarop den drij vers last het dier op te stooten; toen zij het bosoh. begonnen af te kloppen, kwam in plaats van het verwachte gewonde dier, plotseling een geweldig groote leeuwin voor den dag. Zij viel recht op den jager aan. Toen zij vlak bij hem was, schoot de koel bloedige kolonist en trof haar in den schouder. Het dier viel neer, doch. voordat de jager kans kreeg te herladen, was het weer op d© been, sprong nogmaals, en sloqg den man met haar reehtervoorklauw tegen den grond. Daarop voegde een wanhopige worsteling; mr. Hurst had zijn geweer weten vast te hou den en hij stak dit het dier in de keel. Het wapen brak af, en de stalen loop bleef in de keel zilten. Een oogenblik zonk de leeuwin terug, om zich van dezen last le ontdoen, waarin zij na veel gekuch en gehoest slaagde. Voordat mr. Hurst op de been kon komen was zij weer bij hem, nam hem in de bek als een terrier een rat, en schudde hem heen en weer. Op het oogenblik echter, dat de jager zijn bewustzijn begon le verliezen, liel zij hem plotseling vallen, deed een paar wankele stappen en viel dood neer. De kogel en de stalen loop door de keel, hadden hun uitwer king niet gemist. Toen de jager weer bij zijn bewustzijn kwam, lag hij in een hut, omringd door zijn trouwe helpers, die tijdens den strijd hun toe vlucht in een boom hadden gezocht cn van daar uit alles met belangstelling gade gesla gen. Hij was deerlijk gewond, doch hij denkt liet er beter af te brengen dan de leeuwin. Een der Rotlerdamsche Anti-revolulionnaire Raadsleden verklaarde bij het laatstgehouden begrootingsdebat, dot hij tot hiertoe had ge twijfeld aan de juistheid van het bericht, dat op het Kremlin te Moskou de woorden waren aangebracht: „Godsdienst is de opium des volks". Sinds echter de communist dr. Van Ravesteijn de juistheid dezer mededeeling be vestigd had, twijfelde hij niet langer. Dat deze magistraat zoo argeloos en goed- geloovig was, dat hij dergelijke profanie niet van het bolsjewisme kon aannemen, vaR te loven; toch was zijn goedgeloovigheid mis plaatst, zegt de (anti-revolutionnaire) „Rot terdammer." Immers, de spreuk, die het Russische re geer! ngsgebouw siert, is net de wilde uiting van een voorbijgaande volksvlaag, maar de korte samenvattng van hetgeen door den leider van het socialisme, door Karl Marx, breedvoeriger werd omschreven: „De godsdienst is een hersenschim, die de mensch zich schept om het anders ondrage lijke leven dragelijk te maken. Zoo is de godsdienstige ellende tegelijkertijd de uitdruk king van een protest tegen de werkelijke ellende. De godsdienst is de opium des volks. De afschaffing daarvan als een denkbeeldig geluk, sluit in zich den eisch om tot werke lijk geluk te geraken. De eisch, illusiên over een toestand op te geven, die illusiên noodig heeft. De critiek van den godsdienst is tevens de critiek van het jammerdal, welke heilige schijn de godsdienst is." Godsdienst de opium des voliks, alzoo het eigen woord van Marx. Het bolsjewisme vindt zijn bezielend principe het zuiverst uitgedrukt in het woord van den social is ti- schen leidsman. De principieele verwantschap tusschen socialisten en bolsjewisten openbaart zioh hierin opmerkelijk. - -■■■>* Een schrijven van den Minister van Buiten landsche Zaken. Dezer dagen maakten we melding van de corresoondentie, welke gevoerd is tusschen den Ned. R.-K. Bond van Schoenfabrieken te Waalwijk en den Nederlandschen gezant te Bern. In verband met deze correspondentie waarin van de zijde van den R.-K. Bond van Schoenfabrikanten inlichtingen werden ge vraagd a„n den consul der Nederlanden te Bern omtrent de maatregelen, welke in Zwit serland zijn getroffen tegen de valutacon- currentie, speciaal voor wat betreft schoenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5