a Woensdag 10 Januari 1923 45ste Jaargang No. 14332 4* Verschil van ineening in de ééne parfij. ^yziEEc. mi NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS» AGENDA II JANUARI Hu dlgingsavond kapelaan Caarls. Ned. Vegetariërsbond. Ongeval. Arbeidsregeling voor het bakkers bedrijf. Kamer van Koophandel. Hanns Heinz Ewers. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. Het Charitas-tooneel. Een nieuw systeem éémnanswagens. Aanrijding. R.-K. Kring. Provinciale R.-K. Kiesvereeniging Haarlem. De Tabaksbelasting. Woningbouw. VAN HET KANTONGERECHT. Een Demonstratie. Gevonden voorwerpen. !rr 'ffr Voor onze Haarlemsche Bleekneusjes J, J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICH"^ Giften. Faillissementen. Ce abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 3.25 P^i Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'Adverfenfiën 35 cents per regeL' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededoeling: 60 dL F er regel- Vraag- en aaabod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Na de oprichting van de zich noemende „Nieuwe Katholieke Partij" en voornamelijk na haar volharden iri den opzet, toen te l'lrecht de pogingen tot verzoening mislukt waren, hebben wij aan deze beweging zoo min mogelijk aandacht geschonken. Ons ad vies was zelfs na de vergadering te Utrecht: ..laat ons nu verder over de N K. P. niet meer spreken. Als „partij', is het een kleine groep ontevredenen, waarmee wij geen reke ning moeten houden". En de uitslag van de verkiezingen gaf ons gelijk: als partij zonk de N. K. P. tegenover de groote Roomsche Staatspartij in het niet. Eenzelfde houding hebben wij aangenomen tegenover een in de laatste weken opgekomen beweging tot stichting van een zoogenaamde Katholieke Volkspartij, aangesticht blijkbaar door een aantal menschen, die het met de leiding der katholieke arbeidersbeweging niet eens zijn. Tot onzen spijt en verbazing zagen wij zelfs hier en daar intervieuws in Roomsche bladen met de leiders van de nieuwe Katho lieke „Volkspartij", waardoor wederom de iadruk werd versterkt, als was onze groote Roomsche Staatspartij bezig in stukken uit elkander te vallen, een indruk, dien de liberale en socialistische organen natuurlijk hunner zijds zooveel mogelijk trachlen ie versterken. Dik aandacht wijden aan dissidente bewe gingen op deze manier, achten wij ten zeerste verderfelijk. Immers, onder de- groote massa moet zoodoende langzamerhand de meening post valten, alsof er werkelijk verschillende Katholieke partijen bestaan, althans in wor ding zijn, waardoor de groote eenheidsge dachte op den duur verslappen moet; verder felijk is zulks, maar ook onwaarachtig, om- dal in werkelijkheid de dissidenten, die het met opzet op scheuring gemunt hebben zóó gering in aantal zijn, dal men het eenvoudigst doet ze niet te noemen. Of er dan geen meeningsverschil in onze partij beslaat? Gelukkig well Ze is er altijd geweest en zal er immer zijn: is ze er niet meer (ia n juist is de groole partij dood. Maar ver schil van inzicht in bepaalde zaken geeft nog geen recht om te spreken van afzonderlijke partijen, waar immers de groote Katholieke beginselen voor allen dezelfde blijven. Mr. Van Wijnbergen deed een goed werk gisterenavond in „de Tijd" de aandacht tie vestigen op een uiting in een der laatste ver gaderingen van een Amsterdamsche Kiesver- oeniging, waarvan een verslag het volgende meedeelde: „Mr. Th. Weslerwoudt legde eveneens den nadruk op de afhankelijke positie der vrijgestelden en verlangde vooral de af vaardiging van zelfstandige menschen uit de handelswereld. Hij zeide niet te willen verbloemen, dat de door hem en eenige anderen gestelde candidaten figuren uit de N. K. P. waren. „Eenig debat ontstond over de al of niet wenschelijkheid van het candideeren van N. K. P.-ers. Hierbij vond mr. Wester- woudt gelegenheid te verklaren, dat de N. K. P. geen afzonderlijke partij is, maar een gedachte. Deze gedachte bezielt hen, die een andere richting in de politiek wen- schen." Wij hebben de laatste regels onderstreept, omdat daarin zulk een eminente gedachte schuilt: een ieder kome naar de kiesvereeni ging met zijn eigen meening, zijn eigen opvat ting, zijn eigen gedachten. Van de juistheid daarvan trachte hij anderen te overtuigen, terwijl hij zelf bereid is de eerlijke meening van anderen aan le hooren. Uit die verschei denheid van meeningen zal het juiste midden meestal naar voren komen en wie ai een enkel maal niet geheel wordt voldaan, die buige zich als echt democraat voor de uitspraak der meerderheid. Zoo is het altijd in onze Katholieke Staats partij geweest; zoo moet het blijven: Ver scheidenheid van gedachten in de ééne partij! Sociëteit „St. Bavo" Moedercursus Vrou wenbond 8 uur Esperanto 8 uur Plropagandavergadering Vrouwenbond 8 uur A,rka 8 uur H.F.C.-supporters 8 uur Pluimveevereeniging 8 uur Spoor en Tram 8 uur. Hanze Hesluur Smedenpatroons half 8 Oprichtingsvergadering loodgieters en elec- triciens (patroons) half 9 Chr. Che- migrafenbond 8 uur. bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. ft K. Leeszaal en uitleenbibliotheek J.nv straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12y2, van 25 en van 710 uur. behalvt des Maandagsochtends en op Zon- en Feeat- dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B 1. Arbeidsbeurs voor mannen Jaeobij- nestraat 15 Alis werkdagen, roorm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdag» al leen van 912 uur. B K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de» nam. van 3 lot 4 en van half 3 ,ot half negen. Marlha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alie werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Niet zoodra was kapelaan Caarls' overptaat- S'iig bekend, of meeds onmiddellijk rijpte het plan, hem een waardig afscheid te bereiden. Uil kon echter niet in het korte tijdsbestek, dat lag tusschen den dag zijner benoeming, en dien van zijn vertrek. Maar het uitstel werd geen afstel. Krachtig werd door het be- slmir van het patronaat „St. Joseph" aan de voorbereidingen gearbeid met het resultaat, r'at gisteravond kapelaan Caarls een huldi- g ngsavond is bereid, welke klonk als een klok, eon huldiging, welker naklanken hem en alle aanwezigen nog lang in de ooren zullen klin ken. Er hearschte een enthousiasme, welke zoo echt deed uilkomen de go rol e populariteit ven meneer Caarls," een laaiende geestdrift, welke zoo treffend de aanhankelijkheid vooral van de St. Joseph's parochianen jegens hem m het licht stelde. Ja, werkelijk, het woord, 'rit kapelaan Caarls bij het einde van den avond sprak, dat hij zoo vurig verlangd: had naar dezen avond, om nog eens te midden der Haarlemmers te zijn, om de gelegenheid te lu'bben, allen te verzekeren, hoe aangenaam hij hier gewerkt had en hoe geheel Roomsch Haarlem, maar in 't bijzonder toch de paro chianen van SI. Joseph hem dierbaar waren geworden in zijn 15-jarig verblijf alhier, be- valte waarheid. Kapelaan Caarls gaf dn die woorden uiting aan de volheid van zijn gemoed en zijn belofte, steeds vooir hen te zullen blij ven bidden, opdat Onze Lieve Heer hen cen- maaJ zou beloonen, hield mede ic de belofte, nooit Haarlem's Katholieken te vergeten, hen steeds in dankbare herinnering te houden. We hebben dan kapelaan Caarls voor hel laatst in ons midden gehad, den stoeren, on- vermoeiden en toch zoo eenvoudigen welker, den zielzorger, die in deze stad zooveel gedaan heeft naar ziel en lichaam van de hem toe vertrouwden. De ^prschiillende sprekers deden liet allen zoo heerlijk uitkomen, en hoewel kapelaan Caarls alle hulde verre van zich wierp en zeide, haar niet te verdienen, voelde iedereen in de zaal zich gelukkig, den eenvou digen man zoo openlijk naar waarde te hooren prijzen. Het is een onvergetelijke afscheids avond geworden van iemand, die zich in Haarlem bemind heeft welen te maken en die zijnerzijds ook Haarlem zoo lief gekregen heeft. De avond werd geopend door den Hoogeerw. Heer Deken G. H. F. Stoffels, die zeide, dit met blijdschap le doen, omdat hij er behoefte aan gevoelde een kort woord te spreken tot hem, die 15 jaren met spr. had geleefd. De Hoogeerw. Heer Deken wilde nu openlijk ka pelaan Caarls hartelijk dank zeggen voor wat deze voor hem ai die jaren geweest is: een steun, een slaf, vooral, toen de gebreken van den ouden dag zich meer deden gevoelen. Maar om hem'daarvoor te danken, was deze avond eigenlijk niet bereid. Het moest een hulde en dank worden voor alles, wat kape laan Caarls in die 15 jaren voor Roomsch Haarlem en in 't bijzonder de parochie van St. Joseph op zoo velerlei gebied gedaan heeft. En dan wilde spr. noemen de herleving van liet jongenspalronaat en de oprichting van liet meisjespatronaat in de St. Josephsparoclvie, de oprichting van de R.K. Handelsavondschool en van het herhalingsonderwijs, de tot stand ko ming der Roomsche Huishoudschool, zijn ze- genrijken arbeid voor den Rond van patrona ten hier ter slede. Ook memoreerde spr. het aalmoezenierschap van kapelaan Caarls van de gevangenis, welks directeur hem als zooda nig zoo roemt. „Dit alles", aldus besloot de Hoogeerw. heer Deken, „zullen we steeds blijven gedenken, mijnheer Caarls en we zullen U niet vergelen in de moeite en zorgvolle laak. U door den Bisschop op de schouderen gelegd. Wij zullen U dankbaar blijven voor Uw arbeid, door U steeds te blijven gedenken in ons gebed en U ook steunen door onze stoffelijke gaven.'' Daverend applaus volgde op deze heerlijke redevoering, welke nog door verscheidene an dere gevolgd werd. Tijdens den avond voerden nog verschillenden het woord. Pater Frankenmolen spkak namens den Haar lemschen Bond van R.K. Jongenspatronaten, kapelaan Jacobs namens den Haarlemschen Bond van R.K. Meisjespatronalen, dr. Tervoo- ren uit naam der R.K. Reclasseeringsvereeni- ging. Pater Frankenmolen herinnerde er aan, hoe twee monumenten steeds aan kapelaan Caarls zullen herinneren: de R.K. Handels avondschool en het herhalingsonderwijs. Ka pelaan Jacobs voegde hier nog een derde aan toe en wel de R.K. Huishoudschool, Dr. Ter- vooren prees kapelaan Caarls voor zijn arbeid, opoffering en liefde jegens de gevangenen en betoogde, dat de gevangenen de armste, maar ook de liefste kinderen van kapelaan Caarls waren en dal zij altijd zich zijn dankbaarste kinderen zouden beloonen. Pater Frankenmolen en kapelaan Jacobs overhandigden namens de pa'ironnatsbonden, voor welke zij het woord voerden, kapelaan Caarls een enveloppe met inhoud. 'Voor de pauze sprak de gehuldigde zelf een kort woord van dank tot den Hoogeerw. Heer Deken (die bij de pauze heenging) en zeide, dat het den sprekers wel te vergeven was, dai zij zich aan overdrijving hebben schuldig ge maakt. Echter is dit den Deken niet zoo mak kelijk te vergeven. Spr. zeide, tot zijn werk in staat geweest te zijn door den krachligen sleun zijner medebroeders, door de groole hulp vooral ook van den Deken. Spr. is le Rotterdam in een parochie werkzaam, waar ook Deken Stoffels is geweest en diens naam wordt er nog genoemd. Spr. dankt den Doken hier openlijk voor zijn voorbeeld, krach togen steun en priesterlijk gebed en waar hij weei, dat de Deken zoo vol ijver en zoo veel bidt, en spr. overtuigd is van de kracht van het priesterlijk gebed, zo» beveelt hij zich voor zijn verderen arbeid aan den biddenden Deken aan. De verschillende redevoeringen werden alle met geestdriftig applaus ontvangen. In de pauze werd kapelaan Caarls in aparte zalen gehuldigd, door leden en oud-leden van het jongens-patronaat St. Joseph. Namens de eersten sprak J. Milalz en voor de laatsten Th. Vogels. Van hen ontving hij eveneens enve loppen met inhoud. Van het Maria-palronaat (meisjes) nam kapelaan Caarls ook afscheid. Van haar heeft hij reeds een fraai portret ais souvenir ontvangen. Maria- en Josephs-patronaat zijn in de St. Josephsparochiie gevestigd. Terwijl dit alles zich afspeelde, boden in de feestzaal (wat leent de groole zaal van „St. Bavo" zich daarvoor toch goed) oen aan tal jonge dames portretten van kapelaan Caarls ie koop aan. Het wanen „steentjes" voor zijn nieuwe kerk .Het werd een flink succes. De verkoop bracht 260 op. Een tweetal tooneeistukjes werden op de zen feestavond opgevoerd. Voor de pauze gaf de 'tconeelclub van het Mariapatronaat „Hed- wig," een spel in vier bedrijven. De rolvast heid der meisjes viel bijzonder op en allen ga ven zich geheel, om mooi spel te geven. Zij hadden wel succes. De kleine kinderrollen vooral werden lief vertolkt. Na de pauze gaf „Alberdingk Thijm" den één-acter „Frederik dejiroote." Waar de ver- eeniging met dit stuk al zooveel succes vero verd heeft, behoeft wel niet gezegd, dat het ook nu weer grooten roem oogstte. Allen speel den uitstekend, en zonder de anderen le kort te d-owi, gelooven we wel de beide Frederiken (J.an van Dijk en Gerard NieleiU apart te mo gen roemen. Beide tooneels'.ukjes hebben liet succes van den avond zeer verhoogd. Ook het keurige orkestje heeft hel zijne er ruimschoots toe bijdragen. Aan het einde van den avond sprak kape laan Caarls een dankwoord, waarvan we reeds in liet begin van het verslag melding maakten. Wij willen dan ook nog alleen aanslippen, dat hij allen hartelijk bedankte voor het genoe gen hem door dezen avond bereid en voorts allen dankle, die hem bij zijn taak in Haarlem geholpen hadden. Spr. beval zich ten slotte in ieders belangstelling aan. Voor goed heeft Zijn F.erw. nu Haarlem ver laten .Het ga hem goed in de Rottestad. Onder de aanwezigen waren o.m. de Hoog eerw. Heer Deken Mgr. G. H. F. Stoffels, de Hoogeerw. Heer Plebaan, L. A. A. M. Wesler woudt, de heide secretarissen van den Bis schop, de kapelaans der St. Josephs-parochie alle patroniaals-direcieuiren der stad, voorts nog veie E. E. H. H. geestelijken en de direc teur der gevangenis. De wethouders nu\ Hearkens Thijssen en mr. Bonrans hadden bericht van verhindering gezonden. Ten slotle zij nog vermeld, dat de nieuwe kerk van kapelaan, da® pastoor Caarls, zal Een weeidh die iedereen beta- Sen kan is FRASÜKEN'S MELKBRGOD toegewijd worden aan den H. Nicolaas. Reeds tijdens de Reformatie moet ter plaatse, waar thans de nieuwe kerk gebouwd zai worden, een R.K. Kerk, toegewijd aan den H. Nicolaas, gestaan hebben, naar uit verschillende onder zoekingen gebleken is. Die kerk is later in handen gekomen der protestanten en nog later geheel verdwenen. De nieuwe kerk zal nu, uit historisch oog punt eveneens een St. Nicoiaaskeik worden. Maandag 15 Jan. a.s. zal in het gebouw Roschage aan de Hoofmanstraat een lezing met lichtbeelden worden gehouden door dr. Med. H. J. Oberdörffer uit Schafhausen en ir. D. de Clercq over het onderwerpDie Grundzage der Lebenserneuerungc Als gevolg van de nauwe passage door het opbreken van den Wagenweg, had gistermid dag ongeveer 4 uur daar een aanrijding plaats, die nogal goed afliep. Er 'passeerde een tram, een groote vrachtauto en daartus- schen zat bekneld een klein petroleumwagen- tje van den venter v. W. Het wagentje werd geheel omver geworpen door den vracht auto. Het trof gelukkig dat de man zoo goed als uitverkocht was, zoodat de schade nogal gering was. Persoonlijke ongevallen hadden niet piaals. Op uii'noodiging der werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf werden met de verte genwoordigers der gezellenorganisaties be sprekingen gehouden over een herziening der arbeidsregeling. Deze besprekingen leidden echter niet tot een resultaat. Per 18 December 1.1. deden de werkgevers hunne voorstellen de arbeidersorganisaties ioekomen en verlangden dat deze voor 1 Ja nuari 1923 zijnde de datum waarop de ar beidsregeling afliep hunne beslissing over deze palroonsvoorstellen den werkgevers zou den mededeelen. Met het oog op dén korten termijn waar op eene beslissing zou moeten worden ge nomen, verzochten de hoofdbesturen van den Roomsch-Katholieken, den Christel ijken en den Neulraien bond van bakkersgezel ten ver lenging van den gcstelden termijn. De werk geversorganisaties willigden dit verzoek in, en verlengden den contractueelen termijn tot 3 Februari a.s. Inmiddels hebben genoemde gezellenorga nisaties de voorstellen der werkgevers in be stuursvergaderingen cn ledenbijeenkomsten besproken, en eenstemmig was het oordeel, dat ongewijzigde aanneming daarvan niet wel doenlijk is. Samensprekimgen tusschen de hoofdbestu ren der drie gezellenorganisaties 'heeft tot ge volg gehad, dat eenstemmigheid bereikt werd over een den werkgevers toe te zenden tegen voorstel. Dit tegenvoorstel is heden den werk geversorganisaties toegezonden en besprekin gen daarover vej-zochl. Op de Kamer van Koophande( ligt ter visie het bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp werk tijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen. Indien de voorgestelde regeling aanleiding mocht geven tot opmerkingen, dan worden deze ingewacht aan het adres der Kamer, Kruisweg 70, Haarlem. Men schrijft ons: Vrijdag 12 Januari a.s., zal de Duitsche schrijver Hanns Heinz Ewers, de man die bijna allé werelddeelen heeft bereisd, een lezing houden in den Schouwburg, Jansweg, waarbij hij zijn voordracht zal houden over en uit eigen werken, alsmede over zijn reis- ondervindingen. In den Statenkieskring „Zaandam" zijn van Katholieke zijde de volgende candidaten op de voorloopige groslijst geplaatst: J. Apel doorn, Bergen: J. Apeldoorn Gz., Egmofld; T. Bak, Alkmaar; W. Boon Jr., Krommenie; mr. A. Dorbeck, Alkmaar; A. L. v. d. Huijsen, Zaandam; C. W. Keyser, Alkmaar; H/Klaver, Alkmaar; P. H, L. Lommen, Castricum; P. F. Ranshuysen, Zaandam; G. de Ruijter, Heems kerk, W. v. d. Stok, Uitgeest; J. F. Valke- ring, Limmen; B. Veltman, Heilo; J. J. de Vries en J. Willebrood, Zaandam. Men is natuurlijk benieuwd om te weten, wie aanstaanden Maandag in den Stads schouwburg spelen zal. Zooals bekend is uit de vele aankondigingen bij de verschillende winkeliers, wordt er opgevoerd het pakken de en zeer boeiende tooneelspel „Weerge keerd". Het is zeer bevattelijk en mee slepend van het begin tot het einde. Om het naar behooren te kunnen opvoeren, heeft zich een club gevormd van onze beste dilettanten ,die met ijver zich op de studie van hun rollen hebben voorbereid, zoodat goed werk te verwachten is. Men zal dan ook den gang naar de Schouwburg zich riet beklagen. Te Arnhem werd de pers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met een nieuw systeem éémmmswagen, dat in Arnhem zal worden toegepast. Zooals bekend is, loopen sedert J October 1922 de éémnanswagens, behalve door de slad, ook op de lijnen Arn hemOosterbeek en ArnhemVelp. Het in- en uitstappen via het voorbalcon, waaraan, het publick zich langzamerhand gewend heeft, levert echter dit bezwaar op, dat bij drukke diensten en vooral bij regenachtig weer, de passagiers, die wensohen in te stappen, soms longen tijd moeien wachten tot dc inzittenden zijn uitgestapt. De directeur der gemeentetram te Arnüiem heeft, mede naar aanleiding van het feit dat hel Arnhemsche publiek gewend was aan bet achterbal con in- en aan het voorbalcon uit te stappen, gemeend, dit z.g. circulatie-systeem te moeien handhaven, evenwel met dit ver schil, dat het publiek den wagen via het voor balcon binnengaat en langs het achterbalcon za! verlaten. Dit verlaten van den wagen geschiedt door een automatisch werkend inschuifheik, dat om een staande as draait. De hoogte vandenbal- convloer af is 1.30 M. In gesloten toestand is liet hek met een grendel afgesloten, terwijl door een druk op een lang handvat het hek wordt ontgrendeld. Het is niet mogelijk het hek va® de buiten zijde van den wagen te openen, zoo lezen wij in „De Tel", waaraan wij deze bijzonderheden onlleenen. De wagenbestuurder kan door een spiegel, welke aan het voorbalcon is aange bracht, het uitstappen controleeren. Tijdens den rit zijn de balcondeuren van het yóór- en aohterbalcon gesloten; zoodra de wagen stilstaat, opent de bestuurder de deuren der beide balcons door één handbe weging. Voorloopig zal het nieuwe systeem op 12 groote- en op 11 kleine wagens worden toegepast. De kosten van ombouwing der groote wagens zullen per wagen circa 1400 bedragen. Dit bedrag zal voor de kleinere wagens aanzienlijk minder zijn. Gisterenmorgen omstreeks 11 uur is in de Leidschestraat een melkwagen aangereden door een auto. Alle melk ging verloren, fles- sclien werden gebroken, terwijl ook verschei dene eieren braken. Vrijdag viert de R.-K. Kring zijn elfden verjaardag. En ook deze moet, evenals de vorige, een heel festijn worden. Daarvoor zal dan ook gezorgd worden. De reciteer- afdeeling van den Kring heeft de leiding voor den feestavond op zich genomen en er mag dus op wat goeds gerekend worden. Prof. Antonini komt, zang- en voordracht nummers zullen worden gegeven en een mu ziekgezelschap komt concerteeren. Er is dus een gezellige avond in 't zicht. Verder is het vervolg van het winterpro- grnm bekend gemaakt. Donderdag 25 Ja nuari en Donderdag 8 Februari worden de laat'ste Apologetische cursussen van dit winterseizoen door den geestelijk adviseur gegeven. Donderdag 1 Februari wordt de jaarvergadering gehouden, den 15den dier maand houdt de heer A. van Emmerik een lezing over „De Inquisitie". Februari wordt dus een mooie maand voor de leden van den R.-K. Kring. Gisterenavond vergaderde de Provinciale R. K. Kiesvereeniging Haarlem onder presi dium van den heer A. B. Michielsen. De jaarverslagen werden uitgebracht en de pen ningmeester. de heer J. J. Brinkman, gede chargeerd voor zijn richtig financieel beheer over het afgeloopen jaar. Besloten werd aan de locale Kiesvereeni- gingen het advies te geven de volgende volg orde vast te stellen voor de candidatenlijst voor de verkiezing voor de Proinciale Sta ten: 1 .Mr. J. B. Bomans; 2. Th. G. C. Hooy; 3. A. J. Loerakker; 4. E. v. Nederhaselt; 5. Th. S. J. Janzen en 6. M. L. A. Klein. .Thans zal in de localen vóór 15 Februari over de groslijst, die zeven namen bevat (be halve de bovenstaande nog die van den heer J. G. v. Kessel) worden gestemd. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Minister ven Financiën thans beskoten, dat per 1 Februari a.s. de losse verkoop van sigaren verboden zal zijn, tenzij deze stuk voor stuk zijn gebanderoieerd. Alle fabaksfabricaten moeten van dien datum af gezegeld en van banderollen voorzien zijn, uitgezonderd en kele speciale soorten pruimtabak. Het bijvoegsel tot de Staatscourant van 29 en 30 December j.il. no. 253, bevat de premie- toewijzing voor den obuw van 66 woningen op terreinen nabij de Leidsche Vaart te Haarlem, ten behoeve van de Ooö<p. Woning- bou wvereeniging: „Eigen Woning" alhier. Deze vereeniging stelt zich ten doel de ver krijging va® woningen, die later in liet voile bezit barer leden kunnen overgaan. Dus ge heel op de wijze, zooals voorheen meer coöpe ratieve bouwvereenigingen bier ter stede werkzaam waren. Een voetpadgeschil. Mag men met een fiets of een ander rijtuig rijden op den met grint bedekten strook grond, (voelpad) die (dat) in den Hout tusschen de Hildebrandslaan en de trambaan gelegen is? Deze vraag is van belang voor den leeraar F. le Heemstede, die eiken dag op de fiets naar Haarlem gaat en wel eens gaarne op dit voetpad rijdt, als de rijweg in slechten toe stand verkeert. Aan het begin van het voetpad staat echter een bord, waarop vermeld, dat in de ge meente Heemstede het rijden op de voetpaden verboden is. Vandaar dat de bosdhwachter het volk hier verbood, maar de leeraar wilde een gerechtelijke beslissing uitlokken, liel ziclï verbaliseeren en zijn zaak voor den kanton rechter bepleiten door mr. van Styrum als gevolmachtigde. De ambtenaar va® het O. M. tchtte de overtreding bewezen en eisebte 3 boete of 3 dagen hechtenis. Mr. van Styrum betoogde dat de bewuste strook geen voetpad was in den zin der verordening. Hier is z.i. sprake van een voetpad, dat tot den weg be hoort en derhalve wel bereden mag worden. De uitspraak volgt over een week. Maandagavond omstreeks 6 uur is loor em proep werkeloozen, behoorend tot liet Weikloozen-Agilatie-Comité een demonstra tie gehouden voor de aan de Brouwerskade gelegen woning va® den heer L. J. 0. Poppo, secretaris van den Haarlemschen Be- stuurdersbond. Eerst waren zij getrokken naar de woning va® den ,heer Koppen, aan de Garen kokerskade, doch bemerkende, daar verkeerd te zijn, trokken zij naar de Brou werskade. De heer Poppe ontving niemand van hen, doch heeft met een hunner uit het ï^ui zijner woning gesproken. Het W. A. G. eischte, dat de Bostuurdersbond alle modern georganiseerde werkloozon zou a-ansporen, niet aan liet werk te gaan voor het door B. en W. vastgestelde loon. (Dit laatste is niet juist, daar de raad. het loon vastgesteld heeft. De heer Poppe heeft geantwoord, dat het W. A. 0. van den Bestuurdersbond niets te eischen had, dat deze ten slotte maar een administratief lichaam is, dat do algemeene besluiten van de aangesloten organisaties uit voert, doch zelf geon actie voert. Wel ver klaarde de heer Poppe zich bereid, de bestu ren der aangesloten organisaties, welke hij telefonisch kon bereiken, te vragen, of zij zich bereid verklaarden, met vertegenwoor digers van het W. A. O. te confereeren. Do demonstranten uitten bedreigingen tegen den heer Poppe en verzekerden hem, dat zij „hem en nog een zestal andere sociaal-democraten over een paar dagen zouden ophangen." Langzamerhand zijn de betoogers afge trokken. De heer Poppe heeft zich nog telefonisch in verbinding gesteld met de besturen dor bij den Haarlemseheu Bestuurdersbond aan gesloten organisaties, doch allen weigerden, vertegenwoordigers van het W. A. O. te ont vangen, omdat zij niet met ongeorganiseer den willen confereeren. Gisterenmorgen en ook vanmorgen heb ben zich geen vertegenwoordigers van hei W. A. C. bij den Haarlemschen Bestuurders- hond aangemeld. VIJFDE BACHCONCERT. Wc mogen er Dr. Peter van. Anrooy wel dankbaar voor zijn, dat hij ons gis terenavond van Beethovens Vierde een expose gaf zóó klaar, zoo in alle onder deden verzorgd, dat in elk opzicht de buitengewone kwaliteiten van het Resi dentie-Orkest met ziin kondigen leider konden uitkomen. Relatief wordt deze Symphonie, die tusschen de Eroïca en de nog populairder geworden „Vijfde" in staat, weinig gemaakt. En toch, hoe ver schillend van karakter ook, hij deze twee vergeleken, bevat zij gedeelten, zoo heer lijk, zoo volmaakt, als slechts het groots'le genie ze scheppen kan. Reeds het eigen aardig begin, met de lang aangehouden bes van de blaasinstrumenten, de effect volle, klagende fagot-klanken, de canoni- sche motiefbewerking van cellen en bas sen maakt een geheimzinnigen indruk en steekt scherp af bij hel onmiddellijk! daarop volgende, juichende Allegro Vi vace, waarin aan de houten blaasinsitru- menlen speciaal een voorname rol is toe bedeeld. Het Adagio behoort wel tot de meest imponeerende gedeelten uit alle symphonieën door het zangerig hoofd thema, eerst door de violen gespeeld, later door de houten blaasinstrumenten herhaald en de wondcrschoone melodie, die de clarinet doet hooren. Het Scherzo met het opgewekte, dartele Allegro Vivace en het rustige Trio stond cpua voor dracht iets beneden het Allegro, met zijn ruslelooze zestienden-figuren, 'k Herinner ine niet, dit laatste gedeelte ooit schoo ner le hebben gehoord, 't Was overwel digend en subliem van uitvoering. Had het strijkorkest al gelegenheid gehad in dit deel te schitteren, schooner tiiomphen vierde het na de pauze fa de „Variaties over een thema van Tschaikowsky voor strijkorkest, door A. Arensky", een werk, dat voor dè eerste maal hier in de Concertzaal werd gehoord, 'k Heb dik wijls geconstateerd, ook hij mezelf, dat variaties wel vaak bewondering afdwin gen voor de wijze, waarop een thema is verwerkt, maar in 't algemeen de belang stelling doen verflauwen, 'k Meen te mo gen zeggen, dat bij dit ojms juist de be langstelling voortdurend geboeid blee£, voor een groot deel door de interessante bewerking, maar ook in 't bijzonder door de vertolking, die men zich moeilijk' beter kan denken. Mozarts Ouverture „Die Entführung aus dem Serail", de opera, die hii in een zalige bruidegomsstemming moet geschre ven hebben (hij had zijn aanstaande im mers ook „entffthrt"), kon me maar matig bekoren, 'k heb er hetere herin neringen van, maar de uitvoering van Berlioz' Ouverture „Benvenuto Cellini",, aan 't eind van het conoert, bewees voor de zooveelsle maal, dat het Residentie- Orkest den toets van vergelijiking met het Amsterdamsche glansrijk kan door staan. Als soliste hadden we mevrouw Rït- ter— Ciampi, naar haar eigen naam te oordeelen van Italiaansche afkomst. Aan welk toeval, aan welke gril van het lot hadden wij het te danken, dat deze soliste vóór de pauze niet een van de beide Aria's zong uit de Opera .„Cosi fan tutle"^ waaruit ze volgens de mededeelingen van het programma een keuze zou doen, maar een derde? 'k Zou wel eens willen weten, wie van de aanwezigen den tekst heeft kunnen volgen, laat staan begrijpen. Zou het in 't vervolg zelfs geen aanbeveling verdienen, eventueel in het tekstboekje naast de over 't algemeen minder beker[d!e Italiaansche woorden een vertaling in 't Duitsch, Nederlands.' h, Engelsch of Fransch te geven? 't Genot van 't aan- hooren zou daardoor belangrijk verhoogd worden. In elk geval hadden we voor de pauze slechts gelegenheid een Opera zangeres te zien ente hooren, die ons door haar voordracht en haar dictie meer innam dan door de kwaliteiten van haar stem, welke in de boventonen krachtiger is ontwikkeld dan in het médium en waaraan een enkele maal een zekere scherpte niet ontbreekt. Gelukkig hadden we na de pauze gelegenheid haar als Concertzangeres te bewonderen in een viertal moderne liederen en een toegiftje, vooral om haar groote coloratura, haar groote zeggingskracht, haar prachtige uit spraak en haar Ujn gevoelde voordracht welke speciaal kwam in „Paysage sen timental" van Debussy en het geestige „Chanson des NoisCtfcs" van Dupont. J. W. R.' P. Goedhart. Scheepmakersdijk 25, bij beltje,- Politiebureau, Smedestraat, brief niet kaartenj M. Ileysmans, Bakkumstr. 5. kerkboek; B. Meese, Drostics!raat 16v broche (kruis); Machielsen, Klein Hei ligland 27, grijze ceintuur; Ilenncman, Velserstraat 35, handmof; F. Koer, Prest Steynstraat 22, handschoen „(grijs-wit) W. Malefijt, Wijde Geldcloozepad 7zw., kerkboekje; J. Klijn, Soutmanstraat 11, kandelaartjesDe Vogel, Bloemertsiteeg 16, lantaarn; G. Hartman, Westergracht 25, manchetknoop; Mr. Lutterveld, Ho tel Duin en Daal, Bloemcndaal, dames- parapluiej v. Latum, Spoorwqgslr. 22r, damesporlemonnaie; G. G. v. d. Ivroft, Kinderhuissingel 62c, passfcr; J. A. Jas- persede Wiistraat 26, rozenkrans in étui; D. B. Ivooper, Molensleeg li), bood- schappenlasch; J. Pieke, Graaf v. Wicd- straat 21, rijwieliaschj Groothandel, Hooi- markt 8, zak waschgped; G. Boer, van Marumstraat 54, zweep. DE H. O. V. Op Donderdag 11 en "Vrijdag 12 Januari a.s. geeft de Chr. Oratorium vereeniging ta 's-Gravenhage een opvoering van het ora torium „Elias" in hot gebouw van Kunsten en Wetenschappen aldaar, waarbij de Haar- Na het prachtig propagandistisch speechje te dezer plaatse van den heer A. A. en het vurige pleidooi va® rector v.d. Hen gel moet ik wel aarzelen mijn pen ook nog in dienst te stellen van onze Haar lemsche bleekneusjes, die zoowel bedacht en zoowel verzorgd worden door de Haar lemsche Vereeniging R.K. Vacantie-kolo- nies. Maar baat het niet, het schaadt ook niet en nu vandaag (Woensdag) een legertje jonge dames begint met in eigen knnfg kaarten te distribueeren voor den feest avond, die de Haarlemsche 1 ereen. R.K. Yacantie-kolonies voorbereidt,nu mag een krachtig opwekkend woordje niet ontbre ken om de geduchte aanvallen der jonge dames te ondersteunen. Wat al goeds de Haarlemsche vereeni ging vcor onze R.K* bleekneusjes sticht, de heer A. A. heeft er in den breede op gewezen. Maar hier mag ook wel even den na druk gelegd worde® op het vele belang- looze werk, dat de leden der vereeniging met zooveel liefde op zich nemen. Tijd, geld en moeite hebben zij er voor over. Laten wij dan bezwijken voor den aan drang die jonge dame3 straks zullen doe® om ons een kaart voor een prettigen feest avond te verkoopen1 De geldzorgen der vereeniging zijn wel- iswaar chronisch, maar wegen niet minder zwaar. Hoe meer geld er is, hoe meer de vereeniging geld uit geeft. Wie zal het haar kwalijk nemen. Het is geen fout, het is een harer deugden. Immers: meer geld beteekent meer uitzendingen, meer ge zondheid, meer levensvreugde, meer bleek neusjes uit Haarlem op de blpeiende hei de of in de blonde duinen. Maar dat gebiedt ook dat het geld er zijn moet. Wij vertrouwen daarom op een succes vollen weldadigheidsavond. De organisators zorgen bovendien voor wat fraais. Men krijgt waar voor zijn geld. Opgevoerd zal wordenhet „Abele Spel van Sint Heere Klaas". Dezer dagen zullen wij een bloemlezing geven van de gunstige, loffelijke recencies die over dit spel in de Pers verschenen. Met vrijmoedigheid zij daarom het koopen van kaarten voor de uitvoering aanbevo len. Men doet er zich zelf een pleizier mede en de Haarlemsche Vereeniging R.K. Vacantie-Kolonies. Barometerstand 756. Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. {laar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Januari. Hoogste barometerstand 771.3 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 733.7 m. M. to Aberdeen. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Jan. n Krachtige tot stormaohtjgen Zuidwestelijke, tot Westelijken wind, zwaarbewolkt, met tijde lijke opklaring, regen of hagelbuien, iets kou der. lemsche Orkestvereeniging haar medewer king zal verleenen. OP PENSIOEN. Aan den lieer H. B. Harmans, oud-markt- meesler, laatstelijk bod© bij het bureau Openbare Werken, is als zoodanig eervol ontstlag verleend. Hij is op pensioen ge steld. Van de ambtenaren van Openbare Werken kreeg hij bij liet afscheid een wan delstok mot zilveren handvat als aanden ken. 0 Van N. N.t Aerdenhout, ter eere van het H. Hart 2.00 In staat van faillissement werden ver klaard: C. Bosman, fabrikant van amandel en bankelspijs, fondant en geconfijte vruch ten, wonende te Haarlem, Korte Veerstraat 1. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. C. Fris, timmerman en aannemer, wonen de le Zandvoorl. Curator Mr. P. Donker. Mej. C. Velhaak, wonende le Zandvoort. Curator Mr. L. V. Hoog. J. C. v. d. Plaat (technisch bureau), wo nende te Schoten. Curator Mr. J. Deenik. J. Sielzés, bouwondernemer, wonende Ie Haarlem. Gr. Houtstraat 123rd. Curator Mr. voorl-I. Ph. Visser 't Hooft. Th. Konijn, reiziger in boter en kaas, wo nende te Velsen. Zeeweg 31. Curator Mr. B Bonman. Rechler-Commissaris ir. deze faillissemen. ten is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinoeren In hel jaar 1922 werden 192 faillissemen. ten migesproken tegen 142 in 192L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1