©cCeidxtHc (Bouaarif Ssgtzsnden Mededeelingen Kalender». Lezing Vrijheidsbond. Auto-ongeluk. De tramdienst Heemstede-Hillegom. Naar de Missie. DAMMER. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en omstreken. BURGERLIJKE STAND. De moordaanslag bij Eindhoven. Bestrijding van Mond- en Klauwzeer. Staking geëindigd. Typografenstaking in Hengelo opgeheven. Amerika en Frankrijk. Belastingverhooging in Frankrijk. Een meteorologisch instituut op Groenland? LEOLS'S ERFENIS INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. Het water valt. Niet herkend. AMSTERDAMSGHE BEURS. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. ZANDVOORT. VOORHOUT. WARMOND. a 60 CENT PER REGEL. W©rdt vervaardigd uit dc beste tarwe. VELSEN. EGMOND-BINNEN. SCHOTEN. ZANDVOORT. KROMMENIE. CASTRICUM. LISSE. OVERVEEN. VRAGEN3US. LANDBOUW El VISSSHERIJ. Boomen vellen. Plulmveefentoonsielling te Sehagen. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan» gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIES. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR ■iiiiiiiniiwiii iiimamrni Wij ontvingen nog een fraaian ffniie- lijken, frisch uitgevoerd en wandkalender van de firma Electr. Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij "Kleynemberg en Co., alhier. Voorte een wandkalender van Heenk's Ijzerhandel, Groote Houtstraat, Haarlem, waarvan vooral art schild een mooie, ook technisch, goede uitvoering vertoont, De firma Ruygrok, Gedempte Oude Gracht bezorgde ons een wandkalender, opvallend door fraaie, technische uitvoering, een kalender die echter ook ongetwijfeld een sieraad voor de huiskamer kan zijn. Het schild in oranjekleur gehouden, heeft betrekking op het Kroningsjubileum van onze geëerbiedigde vorstinne Koningin Wil- helmina. i Donderdag 18 Januari a.s., dee avonds 8 uur, zal in het gebouw van den Pro testantenbond, ingang Jacobstraat, de heer Dr, P. Drooglever Portuin, wethouder van d' Haag, spreken over het onderwerp: rheidsbemoeiïng bij den Woningbouw, r de afdeeling Haarlem van den Yrij- idsbond. t i Zaterdagmiddag reed de auto van den Keuringsdienst te Haarlem langs den Hoofd weg tusachen Abbenes en Kieuw-Vennep, toen hem een fietsrijder voonntreed links van den weg. Deze koorde den auto blijkbaar aankomen, hoewel geen signalen werden gegeven en stak den weg over naar rechts om de auto te laten pnsseeren, toen hij gegrepen werd door het spatbord van een der voorwielen van den auto. Den fietsrijder kwam te vallen, bezeerde rich aan been en rug, maar bleef overigen® ongedeerd; zijn rijwiel was echter geheel vernield. De auto reed in den berm van den Hoofdweg en was bijna gekanteld voor hij tot 6taaa was gebracht; hij moest later met behulp van een paar paarden van den landbouwer Pr. weer worden omhoog ge trokken. IJet ongeval liep wonder boven wonder goed af. Aan de Kamer van Koophandel te Haar lem is door de directie der N.Z.H.T.M. bericht, dat het om technische redenen niet n> g< lijk is een halfuurdienst in te voeren op het traject HeemstedeLeiden, doch dat de instelling van een lccaaldienst Hillegom Heemstede ernstig overwogen wordt. Dit zou inderdaad alreeds een zeer goedo verbete ring zijn. Vandaag zijn de WclEerw. Paters Beau fort uit Haarlem en Stienen uit Weert per ss. „Gelria" naar Brazilië vertrok ken. Vanmorgen droeg pater Beaufort in de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt een plechtig gezongen H. Mis op, geas- s's'.eerd door pastoor Reijnenberg als dia- keil en pater Lips als sub-diaken. Het koor voerde op fraaie wijze de Mis van Perosi uit. De zevende ronde van dezen wedstrijd ver- 'iep als volgt: P. J. van Dartelen wint van J. Lvcklema, J. W. van Dartelen wint van S. M. Mens, H. G. Teunisse wint van F. A. Berkemeier en W. van Daalen wint van J. P. Exel Sr. De partij P. J. EypeJ. van Looy werd uitgesteld wegens ziekte van eerstgenoemde. Woensdagavond 17 Januari a.s. vangt in de bovenzaal van café Brinkmann, Groote Markt tc Haarelm de voorlaatste ronde van dezen wedstrijd aan. HOOFDKLASSE-COMPETITIE VAK DEN NEDERLANDSHEDEN DAMBOND (NOORD) AFDEELING A. De afgebroken partij uit den wedstrijd „Damclub HaT'em"„Joef Blcnkenaar" tusschen de heeren J. Lycklema en H. J. Lize is door de Arbitrage-Commissie voor den heer H. J. Lize gewonnen verklaard, waardoor de uitslag van dezen wedstrijd wordt 137 voor „Jozef Blankenaar" (Am sterdam). De stand der hoofdklasse-competitie is thans: Clubs. gsp. gw. gel. vrl. p. bp. gem voor-tegen •l. V. A. D. 3 2 1 0 5 41—16 1.67 2. Haarl. D, 4 2 2 0 6 49-31 1.53 3. Jozef BI.. 2 10 12 15—25 1.— 4. D. Haarl. 2 0 1 1 1 17—23 .0.50 5. v. Embden 2 0 0 2 0 931 0.00 Maandagavond 15 Januari a.s. spelen te Haarlem in de bovenzaal van café „De Ko renbeurs" de „Haarlemsche Damclub" tegen „Jozef Blankenaar" uit Amsterdam. Aanvang te 7Va uur. Wedstrijdleider is de heer H. A. van Abs. Ondertrouwd: 10 Jan., F. Bosters en J. C. Kooimans. G. v. Eek en M. M. Bruining. H. Rees en M. M. Hoonakker. J. Rozemeijer en G. A. v. d. Erf. C. J. Ger ritsen en C. Nellissen. T. Geijtenbeek en L. Prevost. R. W. Klauwers en M. Vos. J. A. Gilles en C. M. Makkelie. Getrouwd: 10 Jan., D. G. de Ruiter en P. E. Meerman. J. Boerse en E. Groen. L. J. 0erleman9 en H. Bochoven. B. Koehof en A. D. Döring. Geboren: 6 Jan., z. van A. Wolvetang- Schut. d. van S. T. E. L. Pondman-Banens. 7 Jan., z. van M. C. J. Captijn-Loots. 8 Jan., z. van M. Heiliegers-Zwemmer. z. van A. H. Vcldkamp-Hoogerbeets. 9«Jan., d. van A. Mienis-de Nijs. Overleden: 8 Jan., W. F., 5 mnd., z. v. F. Grotendorst, Aelbertsbergstraatv 9 Jan., W. Boerwinkel-Baas, 50 j., Valkestraat. A. Schol, 19 j., Kamoerlaan. 10 Jan., J. v. Heerden, 70 j., Beeksteeg. Heb bet aitstekendste aan te bieden da\ Iemand wenscben kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. In verband met den moordaanslag op den heer Desmet, vernemen wij, dat de verdachte K. een volledige bekentenis heeft afgelegd. UTRECHT, 10 Jan. In de algemeene verga dering van thet Uirechtsche Landbouw-Ge- nootsohap deed men mededeelingen aangaan de de antwoorden op de vragen tot de land bouwers in de provincie Utrecht gericht be treffende de bestrijding. Bij de beantwoording verklaarde men zich tegen het afmaaksys- teem, dat men uit den booze achtte, omdat het, naar men meent, niet helpt, veel geld verspilt en slechts den veestapel stelselmatig doet verminderen. Ten opzichte van de voorzorgsmaatregelen meent men, dat isolatie der besmette stalicn practisoh niet goed mogelijk is. Goncludeeren- de, meende men den Minister in een rapport te moeten' adviseeren voor zoover het de provincie Utrecht betreft het risico van het mond- en klauwzeer geheel voor reke ning van den landbouwer te laten. LEERDAM, 10 Jan. De staking aan de Vereenigde Glasfabrieken is heden geëindigd Over de gewijzigde voorstellen der Directie werd overeenstemming bereikt. HENGELO 10 Jan. Te Hengelo is hedenmor gen de typografenstaking opgeheven en gin gen allen aan het werk. AMSTERDAM, 10 Jan. De slaking is thans beperkt tot: Groningen, Zutphen, Meppol, Al melo, Hengelo, Enschede, Rotterdam, terwijl in Amsterdam alleen nog bij de firma Leo Calf Co., geslaakt wordt. DE LOSSE' VERKOOP VAN SIGAREN. De minister van Financiën heeft besloten dat met 1 Februari a.s. de losso verkoop van sigaren verboden zal zijn, tenzij deze stuk voor stuk zijn gebanderolecr.L (Msb.) PARIJS 10 Jan. Uit Washington wordt gemeld, dat het besluit van Po&icaré het Roergebied te doen bezetten, door pre ident Harding wordt beschouwd als een afwij king van het Amerikaansche voorstel tot het bijeenroepen van een conferentie van deskundigen tot vaststelling van de schade vergoeding van Duitschlana. Voorts wordt bevestigd, dat de Amerikaansche g<Kant te Parijs opdracht heeft gekregen aan de Franscbe regeering de afkeuring van de Vereenigde Staten te kennen te geven over de Fransche maatregelen. PARUS, 10 Jan. Do minister van fi nanciën de Lasthère is volgens de bladen voornemens aan de Kamer een wetsontwerp voor te dragen, tot verhooging van alle directe belastingen met 20 c/o. Het ont werp zou gisteren door den Ministerraad zijn goedgekeurd. BERLIJN, 10 Jan. De Deensche regee ring heeft zaakgelastigden naar Groenland gestuurd om de mogelijkheid vast te stel len van de oprichting van een meteoro logisch instituut en een draadloos station op Groenland. Vrij bewerkt naar den prachligen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem. ZEVENAAR, 10 Jan. Het water is nu weer sterk vallend, al staan nog groote uitgestrektheden blank. De Havikervaard ondervindt daarvan door gedwongen isole ment groot ongerief. De communicatie tus schen Zevenaar en omliggende dorpen is op nieuw verzekerd. ZEVEN AAR 10 Jan. Het in den Rijn gevonden lijk is niet herkend als dat van een maand geleden verdwenen gemeente secretaris van Didam, wiens verblijf on bekend ia, y' Heemstede, 7—1—23. Door het schrijven in uw veel gele zen blad op te nemen, zoudt gij mij zeer aan u verplichten; bii voorbaat reeds, hebt gij hiervoor mijn dank. Bij ons in Heemstede woont een man, die reeds 19 jaar ziek is, waarvan hij zeker, twaalf jaar te bed gelegen heeft, en dus niet in staat was, voor zijn hun- gezin iets te verdienen. Dus was het niet meer dan billijk, dat dit huisgezin ondersteiuid werd. Drie jaar ongeveer geleden, was de man in zoover hersteld, dat hij weder langs den weg kon loo- pen, hoewel echter zeer moeilijk, want als hij honderd meter geloopen heeft, moet hij vooral, als het weder maar eenigszins onguns'ig is, even rustten om op adem te komen. Toen hij dan in zoover hersteld was, kwam het eerge voel bij hem te boven, om persoonlijk ten minste iels voor zijn huisgezin te verdienen. Werken kan en mag hii niet van den dokter. Hij deed dit dus in den vorm van een kleinhandeltje in tabak, sigaren en sigaretten, waarmee hij de karwei's afliep, vyaar werklieden aan het werk waren en waar hij zijn waren te èoop aanbood. Dit was in de oogen van drie winkeliers, ook handelaars in si garen, sigaretten en labak, en ook wo nende in de gemeente Heemstede, een misdaad, een schadepost. Daar moest iela op gevonden worden, om dit tegen te gaan en zij deden dit op de volgende wijze. Hun concurrent was R. K. even als de drie winkeliers ook R. K. waren en tevens lid van de SigaremvinkeSiers- vereeniging. Zij gingen dus naar hun bestuur en legden daar de misdaad bloot, waarvan zij hun concurrent in kwestie beschul digden. Dit had tot gevolg, dat de man bezoek kreeg van een spion, die iets kwam koopen bij dien persoon, daar zij hem beschuldigden dat hij beneden de waarde verkocht. De spion ving echter bot, hoewel hij allerlei leugens verzon. Toen hij zag dgt het niet ging, maakte hij zich bekend als reiziger van Louis Dobbelman. Beiden gingen naar binnen en aan den reiziger werd een order op gedragen. Den anderen dag echter kwam hij terug met de boodschap, dat hij de order niet mocht leveren, wegens be zwaar van die drie winkeliers. Zoo zat dan de man zonder verdien sten. Hij liet het er echter niet bij ziti- len, ging persoonlijk naar het bestuur der winkeliersvereeniging en zei open hartig en eerlijk hoe dc zaak stond. Het bestuur vond de handelwijze van de win keliers niet netjes, temeer daar zij pe- loofsgenooten waren, alleen zijl Anders denkenden reclameerden heelemaal niet, ofschoon die even goed wisten dat die concurrent bestond, hadden hiertegen niet het miuste bezwaar. Nogmaals, geachte heer Redacteur, U mijn dank betuigend. Uw abonné, T. De Beurs opende heden: vast. Staatsfondsen. 5 pel. Nederland 89)4, C pet. Indië 95)4. Culturen. Koloniale Bank 137)4, Indi sche Bank 108, Vorstenlanden 155)4, H. V. A. 375. Industrieele waarden. Jurgens 58. Oliewaarden. Koninklijke 390, Consols 136, Orion 37)4. Tabakken. Deli 259. Resoeki 42)4, Rot terdam Deli 11, Senembah 348. Rubbers. -Amsterdam Rubber 131)4, Deli Batavia 77, Neder!. Rubber 69, Rolt. Tapa- noeli 29)4. Scheepvaartwaarden. Holt. Am. Lijn 125, Holl. Boot 36)4, Kon. Holt. Lloyd 16)4, Ja- panlijn 85, Paketvaart 99)4, Scheepvaart Unie 106)4, Marine 11. Amerikaansche waarden Hide and Lea ther 69, Steel 107, Smelting 56)4, Anaconda 100, Cigar 85, Atchison Topclka 105)4, Voting Rails 25)4, Denver 1)4, Southern Pacific 90)4, Union- Pacific 140)4. Geen cursus Hedenavond (Woensdag) zal de cursus over Geloofs- en Zedenleer voor^ Katholieken en niet-katholieken i\\et worden gehouden. Be schcd'geldr eg eling. Donderdag avond half 8 wordt in café Do Wilde aan het Soendaplein een vergalering gehouden van belanghebbenden bij de schco'.geldre- geling voor leerlingen eener buitengemeente bij het M.O. te Haarlem, cursus 1921 1922. De in 1921 opgenomen geldleening der ge meente Zandvoort van 645.000 wordt ge converteerd op een 1 pet. lageren rentevoet. St. Cecilia. De R.-K. muziekvereeniging „St. Cecilia", gaf op Maandag j.l. een uitvoe ring voor Donateurs(lrices)genoodigden en afgevaardigden van naburige vereenigingen, in café „Boerhaave". De zaal was tjokvol. Met een mooi nummer muziek, onder lei ding van den heer M. Bolderdijk, uit Leiden, directeur der vereeniging, werd de feestelijke bijeenkomst geopend. Hierna nam de voorzitter, de heer G. Willé- man, het woord, heette op de 5e uitvoering van het corps, alle aanwezigen van harle welkom en dankle direcleur en leden, voor de voorbereiding van dezen avond. Spr. memoreert de verbeteringen op 't tooneel aan gebracht. Spr. memoreert voorts, dat de ver eeniging een sieraad rijker geworden is, in den vorm van een vaandel, waaraan twee me dailles prijken, als zijnde een 1ste en een 3de prijs, behaald op 't concours te Sliedrecht. Spr. vraagt de aanwezigen hun medewer king te blijven verleenen, om de vereeniging zoo sterk mogelijk te maken. Spr. besloot met de aanwezigen een gezelligen avond toe te wenscihen. Hierna werden door het corps eenige mu zieknummers ten gehoore gebracht, o.a.: „Le Gros Chêne de la Hermitage" van Lu- dovie (ouverture); „La val de I' Ambleve" (Fantasie) van D. D. Bellefsomme; „Au pays des Rêves (Fantasie) van H. Kling; Miliane Valse de Concert (Wals) van V. J. Benoondl; Romeo et Juliette sur 1' Opero (Fantasie) van Bellin; (Ruephens (Feestmarsch) van G. v. d. Glas. De solonummers werden vertolkt, zooals een fantasie van Chr. de Beziot; „Ave Maria van Gounod en „Menuet" van Jos Haydn, door de heeren J. Hazes (viool) en P. Hazes (piano). „Le Petit Flattcurre", van Otfo Seelc en Circus Renz, Galop van Guslav Peter, werden vertolkt door den heer M. Bolderdijk (xyle- pheon). Er was door een der aanwezigen een mu ziekstuk gesohonken getiteld „Al dansende" (marsch), welke hierna door het corps werd uitgevoerd. Hierna trad het duo „Joe en Nelly" voor hel voetlicht, die de lachspieren in beweging wisten le brengen In zijn slotwoord dankte de voorzitter voor aller medewerking en riep het publiek een tot weerziens toe. De avond was een groot succes. Dinsdag 9 Januari een uitvoering voor het publiek. Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeente komt op Woensdag 10 Jan. eik. des voor- middags 10 uur, in openbare vergadering bij een. De agenda bevat o.a. Ingekomen stukken; Onderhand sche verhuring, Ever'liaslingler- rein. Aanvulling der Legesverordening; Licht- aansluiting bewoners Loosterweg. Inschrijving militie. De inschrijving voor de militie, lich ting 1924, zal plaats hebben ten Gemeente huize. op Woensdag 10, Donderdag 11 en Vrijdag 12 Januari e.k., lelkens van. 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. li. K. Voiksbond. In „de Zon'' hield de afdeeling Warmond van den R. K. Volks bond haar .vervroegde vergadering. De voor- züter de heer Haverkort opende de ver gadering en memoreerde eenige gebeurte nissen uit het afgeloopen tijdvak welke werden aangevuld door het jaarverslag van den secretaris. Hierna bracht de penning meester zijn jaarverslag uit. Do voorzit ter bracht dank aan de penningmeesters, de heeren Haverkort, A. v. Kempen en G. te Wiel werden bij de verkiezing van leden tot het bestuur herkozen en de heer A. de Groot gekozen. De heer Haverkort werd met groote meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen. Tot afgevaardigden naar de vergadering op 13 Januari in Leiden te houden werden gekozen de heeren Haverkort en Weyers en tot plaatsvervangers do heeren Bader en Groen in 't Woud. De voorzitter deelde nog mede dat op 16 Januari een verga dering zal plaats hebben, waar de heer Angenent uit Leiden al3 spreker zal op treden. Hierna slluiting. Waterleiding. Van de aansluiting van Warmond bij het Hillegomsche waterleiding net zijn noch bij Hillegom noch bij de deelnemende gemeenten Sassenheim en Lisse bezwaren gerezen. Het concept-contract is dan ook voorloopig goedgekeurd. Het water fcüEö-iu» zal door de gemeente Hillegom voor den kostprijs tot bijna aan de grens geleverd worden. Hef natuurschoon. 'toen wij onlangs het sober berichtje opnamen, meldend, dat het kapverbod op de boomen langs den Driehui- zer Kerkweg enz. door den Minister was op geheven, vreesden wij maar al te zeer, dat nu spoedig dc schennende hand aan ons na tuurschoon zou worden geslagen. En die vrees was wel niet ongegrond. Nauwelijks was de opheffing van het verbod afgekomen, of de tegenwoordige eigen; ars v n Velser- beek, de firma Alberts en Kluft te Amster dam, namen hun maatregelen om de prach tige boomen langs den Driehuizer Kerkweg te vellen. En daarmede is nu Maandag een aanvang gemaakt. De mooie, trotsche eiken zullen vallen onder de bijl van den slooper. Ook aan den Tolsduinerweg en het z.g. Groene laantje, zulle uoomen geveld wor den. Maar dit is niet zoo erg als de schen nis van den Driehuizer Kerkweg. Deze weg was zomers een geliefde wandel- en speel plaats van de Velsenaren, vooral van de jeugd, terwijl zeer velen uit Velseroord en IJmuiden gaarne deze wandeling bij Velsen om maakten. En nu zal het mooie van dezen weg worden weggenomen. Wij zouden er niets van zeggen, indien het noodzakelijk was, dat alle boomen moesten geveld wor den. Maar dat is niet zoo, het gaat hier louter uit winstbejag. Van de zijde van het gemeentebestuur zal, naar wij vernemen, nog een poging wor den gedaan, om van de boomen aan den Driehuizer Kerkweg te redden, wat nog te redden is. Wij hopen, dat de gemeente zich daarvoor desnoods een flinke uitgave niet zal ontzien. En voor de zooveelste maal komt weer uit, welk een groote fout onze gemeenteraad voor eenige jaren begaan heeft, door de buitenplaats Velserbeek niet te koopen. Voor eenige jaren heeft Jhr. Boreel van Hogelanden nog eenige mooie boomen door aankoop gered. Onlangs velde het Prov. Electrisch Bedrijf een boom, omdat die bij het maken van een aansluiting in den weg stond. Het wordt in dezen materialistischen tijd een zware strijd voor het behoud van wat natuurschoon. Gevor.den voorwerpen. Een herderehond, eon paar dameshandschoenen, een grijze cein tuur, een pas, een bos sleutels, een hond. Autodienst. Behalve naar Alkmaar, is er gisteren van hier ook een auto-onnibus- dienst op Haarlem geopend. Acht maal per dag kan men van hier naar Haarlem en van daar naar hier. Nu, zal de stoomtram HaarlemAlkmaar wel gauw verdwijnen! Industrie. Aan de N. V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Geld ar Zonen is vergunning verleend tot het uitbreiden van het bestaande ketelhuis. Bevolking. In den loop van 1923 hebben zich 127 personen, 55 m. en 72 vr. in deze gemeente gevestigd, 147 personen, 54 m. en 93 vr. hebben de gemeente verlaten; geboren weiden 09 kinderen, terwijl het aantal sterfgeval len 26 bedroeg. De bevolking steeg dus met 23, zoodat deze van 2108 klom tot 2131 bij het einde van 1922. Geslaagd. Voor het examen Engel- sche Handelscorrespondentie van da Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen slaagde Mej. C. Straatman, ambtenaar op het gemeente huis, alhier. Proficiat. Vleeschkeuring. Voor de zooveel ste maal, we zijn den tel er bij kwijt geraakt, wijzigde de gemeenteraad de plannen voor de vleeschkcuring. Vol gens het jongste besluit zal de gemeente zich bij Alkmaar aansluiten, terwijl huis- en noodslachtingen ter plaatse zullen kunnen geschieden, Uitvoering Harmonie ,„Sf. Caecilia". Zater dag 1.1. gaf <le Harmonie „St. Caecilia'' een uilvoering, waarvan de baten voor de kas voor de Harmonie en voor de voetbalveroen. Kin- heim bestemd waren. De muziek was uitste kend, een goede vaste leiding, en een buiten gewoon goedestemming. Alle soli werden zeer goed ten uitvoer ge bracht. Een der aanwezigen sprak het koor toe en overhandigde een enveloppe met in houd; in zijn toespraak wees spreker er op, dat hij in Roomsche kringen in Haarlem zal vertellen, wat goede muziek „St. Caecilia" geeft. Na een toespraak tot den Direcleur, 'sprak hij de hoop uit, eens spoedig „St. Cae cilia" in de SL Bavo te Haarlem te mogen hooren. Te bejammeren was dezen avond dat eeni ge aanwezigen zich onhebbelijk gedroegen in de zaal. Het Bestuur verzekerde, dat stoor nis bij de Harmonie nog nooit is voorgeko men en dat het krachtige maatregelen zal nemen, dat dit nu ook niet meer gebeuren zal. De heer C. v. d. Vooren bood de Har monie na afloop een cadeau aan. Een der aanwezige dames schonk aan de Harmonie ook nog een enveloppe met inhoud. Een huldeblijk. De heer Anton Ko per badman te Zandvoort, heeft van het Carnegie Heldenfonds een loffelijk ge tuigschrift ontvangen benevens een enve loppe met inhoud voor de menschlievend- hcid en den moed door hem betoond bij de redding van vier drenkelingen uit zee bij Zandvoort op 20 Aug. 1922. De redding had plaat3, toen een zeil boot omsloeg en de inzittenden te water geraakten. Van het viertal drenkelingen had zeker een tweetal hot met den dood moeten bekoopen als Koper niet met ge vaar voor eigen leven hen gered had. Goe dgeslaagd. De propaganda feest avond van Mariavereeniging en Kruisver- bond is een waar succes geweest. De groote zaal van 't vereenigingsgebouw was geheel bezet. Na opening door den Geest. Adv., den Weleerw. Heer Kap. v. d. Waarden, zong de heer E. Bos alhier op zeer verdienstelijke wijze een paar nummertjes. De rede van de spreekster Mej. Mooyman uit Den Haag was duidelijk en maakte vee lindruk. De Japansche dans, een gymnastiek rei, uitgevoerd door acht meisjes, viel bijzonder in den smaak en werd na een luid applaus voor de tweede maal uitgevoerd. Het tooneelspel „Het pakje", werd vlot ge speeld en met groote aandacht gevolgd. Vooral het spel van den kleinen speler, Nico Iverssens, werd geroemd. Wij zijn er van overtuigd dat iedere be zoeker voldaan huiswaars is gekeerd en dat de avond derhalve zeer belangrijk is geweest voor de R.K. drankbest rijde rsvereonigingen. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden 900 eieren aangevoerd, die 10.7512 de 100 stuks opbrachten. Ned. U.K. Volksbond. Vrijdagavond had bij de Erven van Bentham de eers'e zang- repelitie plaats van de onlang3 uit de leien van den R. K. Volksbond opgerichte zang- veroeniging, onder welwillende leiding van den heer P. v. We3'en, hoofd der R. K. Jongensschool alhier, die ondanks zijn druk ke werkzaamheden deze faak op zich heeft genomen. Laten de 'zangliefhebbefe zich nu ook aan sluiten, opdat een R. K. zangvereeniging gevormd worde, die er zijn mag. Zij die zich opgeven wi'len, kunnen dit doen bij het bestuur van de zangvereeni ging, dat bestaat uit de heeren Fr. Keijs, voorzitter; Jb. Bak, s'o/etaas en Jb. Sluif- bergen, penningmeester. Zondag 14 Januari 's morgens om 7 uur zal eon H. Mis worden opgedragen voor de zie'erust van den hrer T. de Nijs, donateur van den R. K. Vo'ksbond. Alle leden mogen natuurlijk verwacht worden. Op de avonden van 6, 7, en 8 Januari gaf de tooneel vereeniging „Guido Geselle" onderafdecling van de patronaten „St. Jo zef' en St. „Aloyeius" een uitvoering in het patronaatsgebouw. De opkomst was op alle avonden groot. De Eerwaarde Direc teur, kapelaan Hendriks, opende de bijeen komsten en heette allen welkom, waarna hij het woord gaf aan de jeugdige dilletan- ten. Allereerst werd door haar onder de uit stekende regie van den heer N. van der Eist alhier opgevoerd: „De Vrek", tooneel spel in drie bedrijven. Zooal3 we gewoon zijn werd er door de jongens goed gespeeld. Tot een goede vertolking droegen ook veel bij de costumeering van H. Koningsbrugge en de grimeering door den heor Maas, bei den te Haarlem. Een dankbaar applaus viel de spelers aan het einde ten deel. Na de korte pauze werd opgevoerd: „Het Paardenspel van Smeerkanus en Co.", blij spel in twee bedrijven. Gewoon een spec- takelstuk en .alles in de puntjes; zelfs een echt paard op het tooneel. Of dit goed ge slaagd is; nou en of. Het publiek gierde ge woon van het lachen. Voor Guido-Geselle was 't succes en voor het talrijke publiek waren het genotvolle avonden. Onder de pauzd gaf een tombola nog een aardige attractie en een douceurtje voor de kas. Na het dankwoord van den Eerwaarden Directeur begaf men zich te ongeveer half twaalf welvoldaan huiswaarts. R.-K. Volksbond. Vrijdag 12 Januari, vergadert de R.-K. Volksbond in het gymna stieklokaal van de Aloysiusschool. Naast de gewone huishoudelijke zaken en de jaarver slagen van secretaris en penningmeester, zal als spreker optreden de Oud-Centraalpresi- dent, de heer J. W. Smit. De vergadering zal met eenige voordrachten van de Rederijkers kamer worden opgeluisterd. Stcmbnreaux. Doordat de gemeente Bloemendaal in plaats van in 5 nu in 8 stemdistriclen is verdeeld, zal de groote toeloop op den verkiezingsdag kunnen worden voorkomen, daar thans 700 per sonen aan elk stembureau hun stem kun nen uitbrengen. De stembureaux zullen later worden bekend gemaakt. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waarom de Katholieke Meerbode in de afgeloopen week niet is uitgekomen, terwijl de andere Meer boden wel zijn uitgekomen? Antw. De vorige week verscheen de Kath. Meerbode slechts eenmaal inplaats van tweemaal in verband met de feestdagen van Driekoningen en Nieuwjaar. Vr. Bestaat er in Haarlem ook een R.-K. gemengde tooneelvereeniging en bij wien moet ik mij, ais er een bestaat, vervoegen? Antw. Een R.-K. gemengde tooneelver eeniging bestaat in Haarlem niet. Vr. over lot van R.-K. Kerk van de H. Familie. Antw. Wendt u tot den pastoor. Ons is er niets van bekend. Vr. 1. Is men voor een meisje van 15 jaar verplicht zegels te plakken? Het meisje is in betrekking voor hulp in de huishouding voor heele dagen. 2, Wie is verplicht de aanvrage daarvoor te doen, de patroon of het meisje? en 3. hoeveel bedraagt het zegeltje per week? Antw. 1. Ja; 2. het meisje, maar de pa troon mag het meisje niet in dienst hebben, zonder dat het een kaart in bezit heeft en mag geen loon uitbetalen zonder zegeltjes te plakken; 4. 40 cent. Vraag: Hoeveel hofjes zijn er in Haar lem? Wat zijn do namen en waar staan zij Antwoord. Er zijn 25 hofjes. 1 Frans Loenenhofje, Witte Heerenstraat 2. 2 Ba- kenesserkamerhofje, Wijde Apnelaarsteeg. 3 Het Vrouwe en Aut'ionie Gasthuishofje Klein Heiligland. 3. Het Hofje van Loo of op St. Elisabeth's Gasthuishofje, Barre- voetostraat. 4. Het Hofje van Gratie, Ja cobstraat 9a. 5. Het hofje van Guurtje de Waal, Lange Annastraat 6. Het hofje vhn Heythuyzen.8. Het Hofje van Staats, Jansweg. 9. Het hofje van Noblet, Nieuwe Gracht. 10. Het hofje van Oorschot, Kruis straat. 11. Het Remonstrantsche hofje, Ur- sulastraat. 12. Het Luthersche hofje, Wit te Heerenstraat. 13. Het Bruiningshofje. 14. Het Zuilerhofje, Zuiierstraat. 15. Het Wijnbergshofje, Barrevoetestraat 16. Het Blokshofje, Klein Heiligland 17. Het hof je van Oud-Alkemade of dor Twaalf Apos telen, Gedempte Vol'ersgracht. 18. Het hof je van Mr. P. Codie, genaamd Spoorwater, Lange Heerenstraat 19. Het hofje van Nic. van Bere3teijn, Lange Heerenstraat 20. 't Hofje de Groene Tuin, Warmoesstraat. 21 Het Vrouwe of Verwershofje, Groot Hei ligland. 22. Het Guurt Barrels hofje, Kam pervest. 23. Het Brouwershofje, Tucht huisstraat. 24. Het Teylershofje, Kouien- horn. 25. Het hofje Het Lam Sophiaplein. Vr. Gaarne had ik een kalender van da firma Douwe Egbertszoon uit Joure, waar over in de courant van Zaterdag 30 Dec. j.l. werd gesproken. Zijn dezen tegen beta ling verkrijgbaar? Antw. Ook wel gratis dunkt ons. Wendt u met uw verzoek eens tot de firma to Joure. Vr. Ik ben van de lichting 1917 en als milicien ingelijfd. .Mijn broer is van de lichting 1916 en ook milicien. Is dat juist, of ben ik landstovmer? Tot wien moet ik mij wenden om inlichtingen? Antw. Uw inli htingén zijn onvoldoende. O.m. vertelt u niet met hoeveel broers gij zijt. Wendt u om inlichtingen tot 't Bureau van den Mi ilie-commi saris ia de Provin cie Noord-Holland (2de district), Gouver nementsgebouw, Jansstreat 46, Haarlem. Vr. Gaarne zag ik de volgende vragen door U beantwoord: a. Ah men broeder- dienst heeft moet men zich dan evengoed aangeven b. En ook laten keuren en loten ea wat moet men doen als men broederdienst heeft? Antw. U moet zich aangeven voor de militie en eventueel latea keuren. In een der volgende maanden, April of Maart, ontvangt u wel een kennisgeving hoe u moet handelen. Ten overvloede kunt u bij de aangifte mededeeüng doen van 't feit dat u broederdienst kunt laten gelden. Het mag van algemeene bekendheid wor den verondersteld, dat timmerhout in den winter, en wel van November tot het einde van Februari, moet worden gekapt. Minder algemeen is het echter hekend, dat de deugdzaamheid en de duurzaamheid van het hout bijna geheel afhangt van den juisten tijd van vellen gedurende deze vier maanden, en dat het du3 lang niet onver schillig is, of zulks b.v. in December of id Maart geschiedt. Reeds in de middeleeuwen hebben vele bouwkundigen en geleerden aan dit be langrijke vraagstuk hun aandacht gewijd en prooven genomen, om den besten en meest geschikten tijd voor het vellen der boo men te bepalen, terwijl reed3 voor hen Pli- nius, Vegetiu3, Renatius, Constantius, Colu mella en anderen hun gevoelen hierover, hebben kenbaar gemaakt. Allen stemmen hierin overeen, dat het vellen zoo vroeg mogelijk dient te geschieden en dit einde December of in de eewte helft van Janu ari dient plaats te hebben. Trouwens, de natuur wijst ook hier als vanzelf den weg. De groei der boomen toch wordt door haar in twee tijdperken ver deeld, n.l. van de lente tot den herfst en van den herfst tot de lente. Bij den aanvang van hst eerste tijdperk wordt hst voedsel uit den bodem door cel len, welke zich nabij de uiteinden der fijne wortelvezelen bevinden, geput en wordt dit verder voortgeleid door do lagen van cel len, die tusschen 't hout en de bast van den wortel zijn gelegen. Van hier uit gaat het sap, terwijl het in samenstelling 3 ..ortdu- rend wordt gewijzigd, naar boven. Van cel tot cel voortgaande en door de oelvliezén als het ware doorzweetende stijgt het docfr de jongste hout- en basteellen, onmiddellijk onder den bast gelegen en komt zoo in de takken, waarna het wedorom lang3 den zelfden weg naar de bladeren wordt ge voerd. In het tweede tijdperk (van den herfst tot de lente) ondergaan deze vochten een wezenlijke verandering; zij verdichten zich gaandeweg en zetten zich, al naar do soort van boom, als gom of hars tegen de wan den der vaten of cellen vast. Dit schijnt het meest volkomen plaats te hebben tegen den kort ten dag. Bij boomen, om dezen tijd van het jaar geveli, verhar den de nog overgebleven sapnon in de ve zels zoodanig, dat de dampkringslucht ge heel wordt afgesloten en alleen bederf van buiten te duchten is. Geheel anders wordt het evenwel, wan neer de boom dan wordt geveli, al3 reeds weder nieuwe levenskracht is ontwikkeld of de eaopon zich nog niet volkomen hebben afgezet; de' weeke ctcflen, wier werking dcor het vellen van den stam plotseling wordt gestaakt, geraken in gisting en beginnen te rotten. Deze zijn dan zóó scherp, dat zij op de houtvezels inwerken en deze ver nietigen, waardoor de samenhang wordt ver broken. Bij een genomen proef werden vier den nen van gelijken ouderdom en naast elkaar op denzelfden bodem gegroeid, in de ach tereenvolgende maanden December, Janu ari, Februari en Maart omgehakt en tot balken van gelijke afmeting gezaagd en daarna op gelijke wijze gedroogd. De draag kracht van den in December gevelden boom was bijna hst dubbele van die in Maart was geveld, terwijl bij gelijke belasting de in December gevelde 38 pot. minder door boog dan die in Maart was geveld. Ook nog andere proeven toonden aan, dat het hout van einde December of begin Fe bruari gevelde boomea duurzamer is dan van later gevelde. Verder zij nog opgemerkt, dat loofhout, eiken, iepen, populieren, zoo spoedig mo gelijk na het vellen van den bast moet worden on'daan, terwijl naai'hout (dennen) de bast zoo lang mogelijk moet behouden. („De Zaaier") Do Pluimvee- en Konijnenvereeniging „West-Friesland" zal op 13 en 14 Januari a.s. te Sehagen een tentoonstelling houden van kippen, duiven en konijien. De geslo ten inschrijving telt 263 nummers, waar bij 161 nummers kippen en voorts 182 nummers eenden, pauwen, kalkoenen, gan zen, zwanen. fazanten, duiven en konijnen. Als keurmeesters zullen fungeeren da heeren J. Reimer, te Alkmaar, voor hoen ders; L. H. Haremaker, te Haarlem voor konijnen; J. Groot, te Nieuwe Niedorp, voor watervogels en J. H. v. d. Broeke, te Schoten, voor duiven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2