NIEUWS ONDER DE OOGEN ZIEN. Een zenuwlijder? j'. v VAN ONZE pRAAOLOOZE TELEFOON Een oplichter. Moordaanslag te Musselkanaal. De bezetting van het Roergebied. Frankrijk en Duitschland. De Commissie van Herstel. De Engelsch-Amerikaansche bespre kingen. De Grieken in Oost-Thracië. Een internationale conferentie van Katholieke arbeidersorganisaties. De Fransche belastingen. Uit het Engelsche kabinet. Ierland. De Engelsche vloot in het Naburige Oosten. De Italiaansche luchtmacht. Ernstige mihandeling? SCHAAKRUBRIEK. De moordaanslag te Eindhoven. GEMENGD NIEUWS: riet de Noorderzon. De Spaansche schatgraver. De burgemeester van Raalte. van het Fransche Raalte. vluchtelingenkamp te XT den afhankelijk is, waardoor het nagenoeg uitgesloten is nu reeds omtrent den vermoe- delijken gang van zaken met zekerheid iets te zeggen. De geheele staatshuishouding hangt met de oplossing van het financieel vraagstuk nauw samen en de kwesties, die aan het oordeel van den commissaris-generaal moeten wor den onderworpen, zijn zoodoende legio. Om alles op tijd af te doen moet hard worden ge werkt, en dat dit mogelijk is, is voor een groot deel te danken aan de goede hulp der ambtenaren, die mij zijn toegevoegd. Behalve mijn particuliere secretaris de Bor des en mijne secretaresse, die ik uit Rotter dam heb meegenomen, zijn aan het commis sariaat-generaal verbonden mr. J. de Bordes, ambtenaar ter secretarie van den Volkenbond in Genève, de heer Pierre Quesnay van de commissie van herstel, de hoofdambtenaar van bet departement van financiën mr. Pat- zauer, de vroegere gouverneur van aartsher tog Max, broeder van wijlen keizer Karei abbé Huet, en voorts een groot aantal typis ten en klerken van verschillende nationaliteit. Ken kwaad ding, meende burgemeester Zimmerman ten slotte, is dat ik voorshands nog zoo dikwijls tijd moet offeren om van uitnoodigingen gebruik te maken, waarvoor ik moeilijk kan bedanken; niet alleen de le den van de Oostenrijksche regeering, doch de meeste gezanten willen mij een beleefdheid bewijzen, waardoor dikwijls veel kostbare lijd vertoren gaat." Een volgende keer hoopte mr. Zimmerman iels meer te kunnen meedeelen. meent, dat alle Fransche argumenten op niet» uitloopen en voor ieder niet vooringenomen beoordeelaar zoo gekunsteld blijken, dat zij het ware doel en den aard van het Fransche optreden niet verbergen, maar dit nog meer doen uitkomen als een poging tot onrecht matige geweldpleging. EEN DEBAT IN DE BELGISCHE KAMER. BRUSSEL, 9 Jan. In de Belgische Kamer heeft een debat plaats gehad over de be zetting van het Roergebied. De minister van Builenlandsche Zaken zeidc: Indien onder de groote mogendheden tweedracht heerschte, ligt de schuld bij Duilschland, dat weigert de misdaden, die hei tegen de beschaving had gepleegd, te her stellen. Het is niet zonder bitterheid, dat België zich verplicht ziet handelend op tr treden, om datgene te verkrijgen wat men het schuldig is. Wij hadden gehoopt, dat Duitscn land zich in moreel opzicht zou hebben go transformeerd. Deze hoop is niet in vervul ling gegaan. Indien wij thans oprukken in het Ruhr- gebied, is het omdat zich daar steeds het ge vaar van een oorlog bevindt, die de wereld bedreigt en ook de kern van den tegenstand tegen onze rechtmatige aanspraken. Eiken keer dat wij handelend tegen Duilschland zijn opgetreden, hebben wij iets gekregen. Wij zijn thans vastbesloten, datgene wat ons toekomt te verkrijgen, zoo mogelijk langs vreedzamen weg, zoo noodig door dwang. Wij verkiezen den eersten weg. Wij rekenen nog altijd op de medewerking van de Britsche regeering tot uitvoering van het verdrag van Versailles. Van der Velde keurde de bezetting af, maar wraakte eveneens het Engelsche plan. 'it de „Nieuwe Venlosche Crt.": Te Amsterdam loopt een jongmensch rond, die aan vrouwen en meisjes verzoekt hem naar zijn huis te geleiden, daar hij aan toeval len lijdt. Wanneer aan zijn verzoek wordt vol daan, zegt hij na een poosje zich beter te ge voelen en vervolgt dan alleen zijn weg. Maar de medelijdende vrouwen missen later iets uit haar taschje. De Tel. waarschuwt voor den man. Op de vragen van den heer Hermans betreffende het nemen van maatregelen voor de veiligheid van het Oostelijk grens gebied van ons land, in verband met al daar veelvuldig voorkomende gevallen van mishandeling, diefstal, berooving en aan randing inbraak en moord heeft de in- terpellant vergeten heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat, naar zijn oor deel, het nemen van ter zake doeltreffende maatregelen tot verzekering van toezicht in het belang van de veiligheid van personen en goederen aan de Oostgrens van Lim burg, „onder de oogen moet worden ge nen." Wij hebben met opzet den officieelen lintwormstijl van het ministerieel antwoord overgenomen. Deze keer is de bedoeling ten minste, zelfs bij eerste lezing, reeds duidelijk. Maar ons dunkt dat een geestig man als deze Minister van Justitie is, zelf ge glimlacht heeft over de diplomatiek-voor- zichtige en in werkelijkheid niets-zeggende stereotiepe uitdrukking, waarmede een zoo ernstig gevaar als de Duitache vrijbuiterij en de Duitsche roofmoord-practijken in onze Limburg-che Oostelijke grensplaatsen, door een ambtenaar van zijn departement op het Plein, in de rustige zekerheid van de veiligheid van eigen leven, have en goed, wordt terzijde geschoven met verma kelijke ambtenarendeftigheid. Komieker nog is de slotzin, dien men den goedig-geestigen heer Heemskerk in den mond legt: „Hij kan hieraan toe voegen, dat deze aangelegenheid steeds zijn aandacht heeft." Als de Duitsche bandieten dat hooren, vluchten ze zeker allen van onze gren zen weg uit puren angst, wanneer ze niet reeds van schrik op hun rug geval len zijn. En de ijverige grenscommissarissen van Rijkspolitie te Heerlen en te Venlo met hun helpers zijn van een grooten last ont slagen, als ze de Duitsche vagebonden niet meer met honderden ever de grens be hoeven te zetten. Er gebeuren geen roofaanvallen meer. Geen inbraken. Geen aanrandingen. Geen overvallen. Er worden geen eerzame lieden meer neergeslagen, neergestoken of neergeschoten voor een kwartje Holland-ch geld. Want al die ongerechtigheid heeft de aandacht van onzen Minister v. Justitie En Zijne Excellentie is ook van oordeel, dat „maatregelen tot verzekering van loe- zicht in het belang van de veiligheid van personen en goederen, aan de Oostgrens van Limburg, onder de oogen moet worden gezien?' Gelukkig land, waar zoo de overheid waakt over ons leven en ons goed. De tijden keeren terug, dat wij dee nachts het moede hoofd gerust en veilig nederleggen en onze deuren en vensters in plaats van ze, aooals nn stevig en zorg vuldig des avonds voor we slapen gaan, te grendelen, wijd open netten. Want onze Minister van Justitie waakt. Ons leven en ons eigendom hebben zijne aandacht. Maar't mocht eens niet voldoende zijn. Die Duitsche dieven, inbrekers en moor denaars zijn soms zoo weinig kiaech. En niet altijd even fijnvoelend. Zou het daarom, voor alle securiteit als zelfs de ministerieele „aandacht" eene niet voldoende bleek om al dat gespuis verre van ons te houden niet geweoscht ge acht kunnen worden we hebben ons bost gedaan om ook zoo veel werkwoorden tan elkander te rijgen als de ambtenaar ran het departement van justitie op het Plein te 's-Gravenhage direct krasse Maatregelen (te nemen en onze kloeke grenspolitie desnoods te versterken, of ze, zoo mogelijk, uitgebreider bevoegdheid te geven. Dan kunnen we todh nog «enigszins ge ruster zijn. Ons eenvoudig volk zal nu eenmaal het is vreemd, maar 't is zoo meer ver trouwen in een vluggen en onvervaarden grenssoldaat met de karabijn over den schouder hebben dan in de belangstelling van de heeren op het Rlein. 't Is bepaald een fout in het Hollandseh volkskarakter, maar men moet er voorloo- pig rekening mee houden. 't Schaadt ook niet. Want dan is er immers nog alle tijd om den toestand op ons doode gemak „ander de oogen te zien" en er onze „aandacht aan te schenken." Naar men aan de Msb. meldt, poogt hier te lande een oplichter met een nieuwe truc den goedgeloovigen geld te ontfutselen. De man beweert een Hongaarsch of Oostenrijksch ad vocaat te zijn, die voor een betrekking in En geland onderweg is. Hij heeft natuurlijk in het geheel geen geld. De som voor de reis moet reeds afgezonden zijn, doch zij is nog niet in zijn bezit. Hij zal nu steun gaan vra gen bij een vriend in Tilburg of elders. Maar hoe daar te komen? Voor deze reis en als hel kan ook voor verderen steun, vraagt hij geld. Benige Eerw. heeren geestelijken zijn reeds de dupe geworden van dezen advocaat. Te Musselkanaal (Gron.) is Maandagnacht op den rijwielhandelaar Arnold Grenneman, uit Winschoten een moordaanslag gepleegd. Het slachtoffer kreeg een messteek in de keel, terwijl hij van zijn portefeuille en geld beroofd werd. Dinsdagmorgen zijn de drie daders gear resteerd. Dc houding van Duilschland. BERLIJN, 9 Jan. President Ebert heeft een bekendmaking gericht tot de bevol king van de streek, waar de nieuwe be zetting dreigt, welke daar is aangeplakt. De bekendmaking zegt, dat, sleuncnkte op militaire macht, vreemde willekeur besloten heeft opnieuw het zelfbeschik kingsrecht van het Duitsche volk le schenden. Opnieuw dringen onze tegen standers het Duitsche land binnen. De poliliek van het geweld, welke sinds het sluiten van den vrede de rechten van de menschheid met voeten treed't, bedreigt de kern van het Duitsche be drijfsleven, hel brood van de Duitsche nijverheid en den gebeden werkenden stand. Het nakomen' van het vredesver drag wordt aldus volstrekt onmogelijk eai de levensvoorwaarden van het in zwaren nood gedompelde Duitsche volk nog meer verstoord. Wat hier geschied, is, ten spijt van het vredesverdrag, hel voortgaan van het gewekt, een breuk van het verdrag tegen een weerloos volk. Tegen deze daad van geweld richten wij een aanklacht tot Europa en de heete wereld Ten slotte maant de president de be woners aan in lijdzame trouw de be zetting te verdragen. Duitschland belooft haar trouwe hulp. BERLIJN, 9 Jan. De centrale com missie van de gezamenlijke Duitsche. on dernemers hebben vanmiddag bii den rijkskanselier hun opwachting gemaakt en hebben hem, bij aanwezigheid van den rijksminister van economistche za ken, tii t naam van hun bond de verze kering gegeven, dat zij, bij het afweren van de het Duitsche rijk dreigende over weldiging, de Duitsche rijksregeering eensgezind met alle krachten zouden ondersteunen. De bonden eisrhen een eenheidsfront van het geheele Duitsche volk. De economische bonden zullen al le offers brengen, die door den nood van het vaderland worden vereischt. De rijkskanselier dankte voor deze eensgezinde verklaring en noemde de on middellijke samenbinding van alle eco nomische krachten voor den practisrlien arbeid de meestbijzijnde dringende taak van de regeering. BERLIJN, 9 Jan. Onder voorzitter schap van den rijkspresident heeft er vanmiddag een ministerraad plaats ge had, waaraan ook de Pruisische minbt- ler-president deel nam. De rij' skanrrlica- en de rijksminister van buitenland?khe zaken hebben verslag uitgebracht over den door het optreden van Frankrijk geschapen toestand en de door de rijkst- rogeering daartegenover aan te nemen houding. Men bleek het volkomen met elkaar eer.s. BERLIJN, 9 Januari. De economische oommissie in het bezette gebied heeft aan den rijkskanselier een telegram go- richt, waarin dezen de verzekering wordt gegeven, dat de economische kringen ir, het bezette gebied bereid zijn, alle el lende en alle lijden op zich te nemen. De rijkskanselier heeft voor het tele gram bedankt. De Fransche ■plannen. PARIJS, 9 Januari. Men verzekert, dat de regeering een onderzoek gelast zou heb ben naar den veldtocht van de Fransche communisten in het bezette gebied aan den vooravond van do uitvoering van de be raamde Fransche plannen. PARIJS, 9 Januari. De Liberté meldt, dat de Fransche troepen, die samengetrok ken zijn onder opperbevel van generaal De- goutts, gereed staan om zich bij het eerste signaal te hegeven naar dat punt van de Roer, dat moet worden bezet. PARIJS, 9 Januari. Poincaré heeft van middag den minister van oorlog ontvan gen. LONDEN, 9 Januari. Reuter verneemt uit KeulenDe Franschen zijn de Roer niet binnengetrokken, en er zijn geen aan wijzingen, dat zij dit vóór 15 Januauri op zijn vroegst zullen doen. De geruchten, dat de eerste trein, die Fransche troepen naar do Roer bracht, gisteren door Keulen zou zijn getrokken, rijn ongegrond. Fransche versterkingen met artillerie rijn naar de streek van Dusseldorp getrokken. Scholen, garages en openbare gebouwen rijn voor kazernes opgeëischt. In de Britsche zone doen de troepen den gowonen politiedienst en waken zij tegen mogelijke sabotage. PARIJS, 9 Januari. De commissie van herstel heeft vanochtend Lubsen, den voor zitter van het Duitsche ko'ensyndicaat, die dienzelfdeu dag Was aangekomen, gehoord over de Duitsohe kolenleveringen in den loop van 1922. De comm:s-ie heeft ook de opmerkingen aangehoord, die ingediend wa ren door den rech'sge'eerden raad man van de commissie. De comm'ssie is daarna hare beraadslagingen begonnen, en Bradbury zet te de redenen ui toen waarom er, volgens hem, geen aanleiding bestond, om Duitsch land voor de kolenleveringen in 1922 in ge breke te stellen. PARIJS, 9 Januari. Bradbury is naar Londen vertrokken, waar hij 5 of 6 dagen zal blijven. De commissie van herstel zal Vrijdagmiddag de bespreking beginnen over het moratorium, dat Duitschland gevraagd heeft voor zijn stortingen in specie en zijn leveringen in natura, met ingang van 1923. WASHINGTON, 9 Januari. In officieele Amerikaansche kringen verzekert men, dat do voorloopige onderhandelingen voor de oonsolidatie van de Engelsche schuld de overtuiging gewekt hebben, dat een wijzi ging van de huidige Amerikaansche Debt Funding Law noodzakelijk is, wil men tot eon regeling komen. Er moet een prosfont- werp samengesteld worden om het congres ter goedkeuring te worden voorgé'egd. De regeling, welke de Ver. Stelen en Enge land zullen treffen, zal, hoe zij ook uitval len mag, dienen als voorbeeld voor do re geling van de schulden van andere landen. PARIJS, 9 Januari. Men leest in de Temps: Volgens in den afgeloopcn nacht te Parijs uit Konstanlinopel ontvangen berichten zou de Grieksche regeering van plan zijn, van daag haar leger in Oost-Thracië te laten op rukken. De Fransche regeering heeft zich, zoodra zij van de loopende geruchten ver nam, in verbinding gesteld met Rome en Londen, en instructies gezonden aan den Franschen gezant te Athene om niets na te laten, ten einde den Griekschen aanval te voorkomen. Hieraan dient te worden toegevoegd, dat de vertegenwoordiger van de Grieksche re geering te Parijs gisteren nog aan de Quai d'Orsay heeft verklaard, dat Griekenland geenszins van plan is, zich in een dergelijk avontuur te werpen. KON STA NZ, 9 Januari. Op 6 en 7 dezer heeft hier een internationale conferentie plaats gehad van katholieke arbeidersorga nisaties. Er waren afgevaardigden uit Neder land. België, Duitschland, Oostenrijk, Zwit serland en Spanje. De conferentie werd het eens over bepaalde sociale grondgedachten en besloot een omvangrijk programma voor te leggen aan een spoedig bijeen fn roepen wereldcongres van kath. arbeidersorga nisaties. De huidige gespannen wereldloe- stand is besproken in den zin van de kerst boodschap van den Paus. De katholieke ar beiders-organisaties achten bet in dezen tijd de plicht van alle katholieken, den weg te effenen naar een politiek van rechtvaardig heid, gelijke achting en wederzijdsch ver trouwen van alle naties onder elkander, en alle brutale geweldmaatregelen uitdrukkelijk te veroordeelen. PARIJS, 9 Januari. De minister van financiën is van plan, zeer spoedig bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, strek kende tot verhooging met 20 pCt, van alle bestaande directe belastingen, behalve die op tractementen en salarissen. Dit besluit zou in den ministerraad van hedenochtend rijn genomen. LONDEN, 9 Januari. Het Engelsche ka binet komt Donderdag bijeen. Dan zal Bo- nar Law verslag uitbrengen over de mis lukte conferentie te Parijs, en het kabinet zal den niouw-ontstanen toestand overweg©" LONDEN,9 Januari. De Fransche gezant heeft vanavond aan de Engelsche regee ring de plannen van de Fransche operaties aan de Roer meegedeeld. Het kabinet zal Donderdag deze plannon hespreken en den toestand, die zou kunnen ontstaan ten ge volge van de Fransche operaties. Misschien vertrekt Derby, do minister van oorlog, vanavond uit Cannes naar Lon den om den kabinetsraad op Donderdag bij te wonen. LONDEN 9 Januari. Er is gisterennaoht te Ballyneen (graafschap Cork) hevig ge vochten tusechon nationale troepen en re bellen, waarbij aan beide kanten verlie zen werden geledon. LONDEN, 9 Januari. Reuter verneemt uit Malta; Met uitzondering van twee slag schepen ie de geheele Middellandsche Zee- vloot versterkt met twee slagschepen van de Atlantische vloot, thans in de Turksche wateren geconcentreerd. ROME, 9 Januari. Volgena de Epoca omvat het programma voor de luchtvaart, dat onverwijld uitgevoerd zou moeten wor den, het vormem van een vloot van 1000 vliegtuigen. AMERIKA PROTESTEERT TEGEN DE BEZETING VAN HET ROERGEBIED. BERLIJN, 9 Jan. Volgens de „Vos'ji- sche Zeitung' wordt in een offi -ieel be richt uit Washington medegedeeld, dat de bedenkingen dor V. S. legen hot Fransche plan lot boze Hing van het Roergebied, rechtstreeks Ier kennis van de Frans! he regeering zijn gebracht, daar men van mecning is, dat een optrekking in het Roergebied ernstige financièele en eco nomische gevolgen voor geheel Europa zal hebben. DE FRANSCHE OPMARSCH. PARIJS, 9 Jan. Gemeld wordt, dat Poinoaró Dinsdagavond bevel gegeven heeft aan generaal Degourt, den Fran sehen opperbevelhebber aan den Rijn, zijn troepen na middernacht in hel Roer gebied te doen oprukken. Het bevel van Poincaré werd gegeven onmiddellijk na het besluit van de Commis-fte van Her stel, verklarende dat Duitschland inzake kolenleverantie opzettelijk in gebreke is gebleven. De Fransche regccring heeft haar plannen door bemiddeling van den Franschen gezant te Londen aan de Brit sche regeering medegedeeld. In de nota wordt verklaard, dat de militaire maat regelen zullen worden beperkt tot de meest noodzakelijke ter bescherming der Fransche ingenieurs en m'inwerkerri. EEN UITSPRAAK VAN BOïDEN. LONDEN, 9 Jan. De officieele vertegen woordiger der Ver. Staten in da Commissie van Herstel Boyden heeft in oen inter view verklaard, dat naar zijn meening het in gebreke blijven van Dui's hland voldoan- doende van belang is om de ernstige straf maatregelen van Frankrijk te rechtvaardi gen. De kwestie der schadevergoeding moet niet stukje voor stukje vergeten worden, maar behandeld worden als een grootsoh o-©h©el DE BELGEN DOEN MEE. BRUSSEL, 9 Jan. De Belgische troe pen zullen aan de actie in het Roergebied, welke morgenochtend begint, deelnomen on der leiding van generaal Borreman. DE HOUDING VAN HET VATICAAN. ROME, 9 Jan. In de kringen van het Vaticaan wordt tegengesproken dat stappen zouden zijn gedaan bij den Franschen ge zant, om Frankrijk uit te noodigen nog eenig geduld te oefenen, ten opzichte van het nemen van maatregelen tegen Duitsch land. VERKLARINGEN VAN MINISTER ROSENBERG. BERLIJN, 9 Jan. De rijksminister van bultenl. zaken legte aan een vertegenwoordi ger van het Wolf [Bureau een uitvoerige ver klaring af omtrent den rechlsloestand in het vraagstuk der sancties, waarin hij in de eersle plaats bestreed, dat Frankrijk bet recht zou hebben om op grond van het verdrag van Versailles Duitsch gebied rechts van den Rijn te bezetten of in het bezette gebied buiten de Rijnlandsche overeenkomst om in te grijpen in de Duitsohe souvereine rechten. De minister Te Veendam vertoefde de 48-jarige te Gro ningen woonachtige P. van D. in een hotel. Hij maakte 't de andere bezoekers zeer lastig, zoodat de hotelier hem geholpen door an dere gasten. er „uit werkte." Daarbij schijnt een rijwielhandelaar, P. S., het met een bil jart queue wat heel erg te hebben gemaakt. Want anderhalf uur later vonden voorbijgangers Van D. met een bebloed hoofd op straat liggen. Twee doktoren verbonden hem op het poli- tiebureau. Ze achtten wegens het enorme bloedverlies echter opneming in het Acade misch ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. S. werd gearresteerd, doch den vo'genden dag toen het schappelijker bleek te zijn met den patiënt, weer vrijgelaten. Redacteur: A. M, VOORTING. Wagenweg 92. Naar vernomen wordt, hebben bedde ver dachten K. en mevr. de S. verklaringen afge legd bij hun verhoor, welke niet voor publi catie vatbaar zijn. Aanvankelijk is ook de dienstbode van mevr. S. gearresteerd, doch die is weer op vrije voeten gesteld.Woensdag morgen zijn beide verdachten per trein naar Den Bosch overgebracht Verzoeke s.v.p. alle stukken betrek king hebbende op deze rubriek te adrca- seeren aan bovenstaand adres. PROBLEEM No. 348. G. Anderson, (le Prijs Good Comp. 1917) Wit begint en geeft in twee zetten mat Stand der stukken; Wit: Kgl, Dd7, Tc5, Tfl, Lbl, Lh8, Pd3, Pe6. Pionnen; d2, d5, e7, f4, g5 en h3. Zwart: Kf5, Td4, Th5, La6, Lb6, Pc8, Pil iPionnen: c6, f7 en g6. PROBLEEM No. 349. A. C. White. (le Pr. Meredith Ty. Mei 1918). Wit begint en geeft in twee zetten mal Stand der stukken: Wit: Ka6, Dd7, Tel, Th2, Lc6, Pa3 en on d2. Zwart: Kd3, Ddfi, Lg7, pion: c7 en e6. PROBLEEM no. 350. H. Weenink, A'dam. (2e Prijs N. S. Bond, 1918). Wit begint en geeft in twee zetten mat Stand der stukken: Wit: Ka6, Dgl, Tf3, Lbl, Pd3, Pf4, uwpi nen: d2, f6 en h3. Zwart: Ke4, Th5, Lh6, Lfl, pionnet c5, d6 eD h4. PARTIJ No. 351, Koningsgambi' (Kieuw 1891], Lewin. Belenkity Wit. Zwart. 1. e2eï e7e6 2. f2—f4 e5Xf4 3. Pgl—f.3 g7g5 De administrateur van het gemeente lijk electrisch bedrijf te Nibbixwoud, te vens eigenaar van een timmerfabriek al daar, is dezer dagen met de Noorderzon vertrokken. Dit vertrek wekt groote on gerustheid in het dorpje. („Vod") Jan justitieele zijde wordt men gewaar- /Chuwd voor de bij vernieuwing uit Ma drid aan een aantal hier te lande geves tigde personen verzonden brieven, waarbij lanrienlijke winsten worden voorgespie geld aan hem, die bereid mocht wor den bevonden den volgens die brieven in een gevangenis in Spanje wegens schuld gegijzelden s brij ver een som geldsj voor te schieten, teneinde dezen in staat ie stellen zijn schulden te kwijten en zijn 'rijheid te herwinnen. Het geheele verhaal is natuurlijk uit Je lucht gegrepen. Naar aanleiding van de geruchten over ren bedrag van f 1000, dat door freule M. A. van Weideren baronesse Rengerst, na de voltrekking van haar huwelijk op 6 April 1922 met jhr. W. G, Groeninx van Zoelen, den burgemeester van Raalte zou zijn ter hand gesteld, bestemd voor het protestanlsche en R. K. armbestuur al daar, dat die besturen nooit zou hebben bereikt, hebben wij ter bevoegd er plaatse getracht inlichtingen in te winnen. Men deelde ons mede, dat zekerheid omtrent deze geruchten niet kon worden gegeven, doch wel kon worden aangenomen, dat een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. Nog kwam ons ter oore, dat de regeering nog geen décharge heeft ver leend van het door denzelfden overheids persoon gevoerde beheer over de gelden 5. PI3g5 h7h6 6. Pfi5Xf7 Ke8Xf7 7. Lfl—c4 67—<15 8. Lc4Xd5ri Kf7—«7 9. 62—d4 f4—f3 10. g2Xf3 Lf8—c7 tl. Ddt—63 Wegens 11. Lc3, I.h4+' 111 Le7—h44-r 12. Kei—dl Pg846 13. Ld5—1)3 Pf6—h7 14. Leld3 g4f3: 15. Pbld2 Lc8—g4 16. c2c3 h6h5 17. Kdlc2 Ph8—c6 18. el—eó Tli8f3 19. Tal—gl Lh4—g5 20. Tal—s 1:1 Pc6e5: 21. Dd3Xh74-; 1 Ks7—h7: 22. Thlh5 f— r Kh7—g7 23. d4e5: Tf8—f5 24. Le3—g5: geeft op. De redacteur dezer rubriek wenseht alls lezers een: „Zali" Nleuwiaar". OPLOSSING. Goede oplossingen ontvangen van: A. van Woesik, B. van Woesik en J. C. Koed"k (no. 331 en 346), allen te Heemskerk. Van D. Pronk, te Haarlem no. 331, 332, 345 en 340 en van B. Jansen te Beverwijk no. 345 en 346. De oplossing van no. 331, is: ld4, van no. 332, is: Kg8, van no. 345, is: 1. Lh4 én van no. 346, is: Le4. De oplossing van no. 348. tot 350, zal Irt de volgende rubriek, over 14 dagen, wordenj Uekend eetnaaUt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6