R.-K. SPORTLOTERIJ M fl Donderdag 11 Januari 1923 45st® Jaargang No. 14333 dit mmm bestaat uit e bladzijden. eerste blad Jt Waar blijft de Volkenbond? STADSNIEUWS. AGENDA Van het Vaticaan. Een Missie-Avond. HELPT ONS DE JEUGD BESCHERMEN 12 JANUARI Waarschuwing. Gevonden voorwerpen. ^Weldadigheid naar Vermogen". Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden. Een mooie daad. Heinz Ewers. Loop der bevolking in Haarlem ge durende 1922. Duiven Tentoonstelling. „Utile Duld". Onze bollenhandel op Amerika. Personalia. Tijdelijke afsluiting Nauwe Appe- laarsteeg. Kamer van Koophandel. Rectificatie. Onze planteninvoer in Amerika. Lezing Ellen Russe. it 4 htrr Bekeeringswerk in Haarlem- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hinderwet. Een concurrent van Narcissus Cervantes. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal325 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers; 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bi} contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeüng: 60 cA. per regel. Vraag- en aaabod-ad- vcrtentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Met groole ongerustheid moet men aanzien, wat er aan onze oostgrenzen te gebeuren staat. Tegen den wil dor Engelsch sprekende wereld hebben dc Franschen de bezetting van den Rijn naar het Roergebied uitgebreid en daarmee de hand gelegd op Duitscliland's laatste mijngebied, nadat het Saarbekken reeds door de geallieerden is bezet en de Si- lezische mijnen aan Polen zijn overgegaan. Begrijpelijkerwijze heeft bet optreden van Frankrijk 'n storm van verontwaardiging in heel Duitschland verwekt. Waar het den Franschen polilid voornamelijk om verbrokkeling van het grondgebied van den ouden vijand, om afscheuring van het Rijnland te doen is, zal vermoedelijk door deze geweldpolitiek juist het tegen overgestelde worden bereikt, n.m. een hechtere aaneensluiting van heel liet volk in de ure des gevaars. Doch daarover kunnen wij voorshands: nog wel zwijgen. Evenmin willen wij ons op het oogenblik verdiepen in be schouwingen over nieuwe oorlogsrampen, welke dit optreden van Frankrijk en Bel gië na zich kan sleepen, waarbij het mil- lioenenleger der Russische bolsjewiki als een onze vvesiersehe beschaving bedrei gende horde op den donkeren achter grond staat. Een vraag, welke wij th.ans wel het stellen waard ach lei), is: waar blijft de Volkenbond? Frankrijk heeft zich voor zijn optreden beroepen op paragrafen 17 en 18 annex 2 hoofdstuk 8 van liet Ver drag van Versailles, welke, naar bewe ren der regeering te Parjjs, een verder in bezit nemen van Duitsch grondgebied, toestaan, bij in gebreke blijven van Duitschland ten opziclile van het voldoen aan de bepalingen van liet Vredesverdrag. Welnu aldus redeneert de Fransehë re geering, de Commissie van Herstel heeft uitdrukkelijk dat in gebreke blijven van Duitschland ten opzichte van de kolen- en houtleveranties vastgesteld; ergo gaan wij over lot in beslagneming van nieuwe Duitsche kolenmijnen en Staatsbossdien. De Duitsche regeering daarentegen be weert uitdrukkelijk, dat het Verdrag \;an Versailles nergens, ook niet in de aan gehaalde paragrafen, een verdere in be zitneming van Duitsch grondgebied toe staat .Wanneer dit het geval was, aldus redeneert zij uit het ongerijmde, zou zulks met evenveel woorden wel vermeld staan, waar immers dingen van veel minder belang, als heffing van douane-rechten en dergelijke, tot in détails geregeld zijn De Duitsche minister van builenlahd- sclie zaken, dr. von Rosenberg, beriep zich zelfs op een uitspraak uit Frankrijk zelf, om het 'onrechtmatige in de nieuwe bezetting aan te toonen; en wel op een uitspraak, afgelegd in het parlement, bij dc bespreking van verschillende bij de Parijsche besluiten van Januari 1921 in het vooruitzicht gestelde «aucties. In Februari 1921 zeide dc toenmalige miuister-president Briand, uitdrukkelijk, dat de hij die besluiten vastgestelde en later ook uitgevoerde afkondiging van een speciaal douanestelsel voor het Rijn land buiten het vredesverdrag ging én deswege de uitbreiding der geallieerde rechten beteekende. Hetzelfde moet thans de Ifronsche regeering ten aanzien van haar voornemen omtrent het Rijnland en het Ruhrgebied erkennen. Zij kan zich met het oog op dit feit onmogelijk op art. 18 beroepen. Ook Poincaré heeft zich in zijn jongste rede over de schadevergoeding op 15 December op andere bepalingen in het vredesverdrag beroepen. Hij steunde, ten aanzien van rrankrijk's recht op het nemen van panden op art. 248, maar ook de uit dit artikel gemaakte gevolgtrek kingen zijn rechtens onhoudbaar. Aldus de meening der Duitsche re geering. En inlusschen zijn de Duitsche gezanten te Brussel en Parjjs reeds terug geroepen; maakte de regeering te Ber lijn bekend, dat zij weigert verder mee te werken aan de uitvoering van het vredesverdrag; dat zij geen cent meer zal betalen, enz.; alles te zamen feitelijk het intreden van een oorlogstoestand, tCanneer men in Duilschland niet den arm miste om een vuist te zetten. En dat alles op een oogenblik, dat het vermolmde Europa geen crisis meer Verdragen kan. Onwillekeurig rijst de vraag: Is er in- derljjd niet een Volkenbond ingesteld, om verdere oorlogen te vooorkomen? En nu moge Duilschland nog geen lid zijn van den Bond, Frankrijk en België zijn het wel en in ieder geval heet de Vol kenbond de bewaker van den vrede. Wanneer hij thans onmachtig mocht blijken om een nieuwen brand in Europa tegen te houden, zou zijn prestige voor goed geschokt zijn. Men schrijft ons uit Rome: Z. H. de Paus heeft dezer dagen voor de studenten van het groot- en klein seminarie van Rome de H. Mis opge dragen in de groote Consistoriezaal, waar onder den troonhemel een altaar was geplaatst. De Paus gaf aan alle studenten, honderdzeventig in getal, de H. Commu nie. Na de Hl Mis en de dankzegging wer den de studenten door den H. Vader in Zijne particuliere bibliotheek ontvangen, waar Z. H. zich eenigen tijd met de studenten onderhield en aan allen een keurig ingebonden gebedenboek ten ge schenke gaf. De Paus sprak tot de stu- denten over hunne roeping tot den gees telijken staat en over de groote genade door God hun hierdoor geschonken. Hij wekte ze op tot ijver in het goede en in de studie, twee zaken die onmisbaar een roeping tot den geestelijken staat moeten vergezellen. De H. Vader liet de studenten allen zijn ring kussten en schonk hun op plechtige ijze den Pau- seljjken Zegen. Sociëleit ,,St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Rederijkers 8 uur Transportarbeiders 8 uur Zuivelarbei- ders 8 uur Grafische Bond 8 uur Bestuur Post 8 uur Studieclub 8 uur Bestuur Metaalbewerkers 8 uur. St. JosephsgezcUcnverecnlging Jansslraat Geloof en Wetenschap 8 uur. St. Josephskcrk Jansstr. Recollectie oud-retraitanten kwart over 8. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen. oegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend ran 10 1214, van 2—5 en van 710 uur behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 30 uur. Ft.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 012 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kfeme Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 lot 4 en van haif 8 lot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofslraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Naar als bokend mag worden verondersteld, is sinds geruimen lijd het genootschap der H. Kindsheid parochieel en sindsdien beijvert de parochie St. Joseph zich, om, zooals kapelaan Lichn het gisteravond in zijn openingswoord uitdrukte, ten minste éénmaal por jaar een missie-avond te geyen, om aldus liefde voor de missiën te kweeken. Welnu de avond van gisteren was er zeker een, om tot dat tlopl mede te werken, want, de geheele opzet was daarop gebaseerd. Dit was liet nuttige deel van den avond, dot tevens ge paard ging met het aangename en het dames comité, dal dit alles onder leiding van mevr Duijn voorbereid heeft, heeft recht op grootei lof hiervoor. Dc geheele Clvineesche en Japa- neesche kleeding der kinderen ,die den op tocht vormden, en het waren er wat, was door liet comité zelf vervaardigd naar eigen ont werp en dit geduldwerk, maandenlang met taaie volharding verricht, dwingt wel respect al'. Maar er is dan ook eer mee ingelegd. De vele aanwezigen (de groote zaal van „St Ba vo" was Ijok- en tjokvol) hebben een heerlij ken avond gehad. Om 7 uur trok een groote kinderstoot de zaal binnen, om een „ommeganck'' Ie maken. AUereeTSt een hoofdengel, gevolgd door bruid jes en Engelen; dan Joannes met een lamme tje; hierachter engelen, die de H. Familie voorafgingen, waarna weder Engelen volgden; dan waren er nog Apostelen, de H. Agnes, de H .Willihrordus met volgelingen, de H. Frati- ciscus, de IJ. Anlonius en de H. Elisabeth. En de missie zelf was goed vertegenwoordigd: zwarte zusters, Indische meisjes, witte zusters, Indische jongens, paters van verschillende orden en Chineesche jongens en meisjes. Eu daartus- schen wederom Engelen Gegroepeerd. De rang schikking in den stoet wils uitstekend. Vooral de kleinere kinderen vormden lieve groepen. Na den „ommeganck" werd door een ge deelte der kinderen op het tooneel een Japan- sche zegedans uitvoerd. Werkelijk keurig! En weer bewondering verwekkend voor haar, die dil den kinderen geleerd hebben. Zij zullen er zich veel moeite voor moeten hebben getroost. Maar haar werken is bekroond. De dans, werd in de groolste regelmatigheid uitgevoerd, op de juiste maat der muziek. Het was voor treffelijk, er mankeerde niets aan. Jammer, dat het te laat werd voor een reprise. Na dezen dans werd de avond verder aan gevuld met een tooneelstuk, getiteld „Het offer yan de Missiezuster," in vier bedrijven. Het werd gespeeld door leden van de tooneclver- eeniging der Mariavereeniging, aanglevutd mei meisjes uit de Maria-congregatie. De korte inhoud van het stuk is deze: Anna, oen meisje van goeden huiize wordt missiezus ter. Haar zuster Leonie vindt «Kt dwaas en op den avond, den dag van het vertrek vooraf gaand, weigert Leonie hel afscheidsmaal bij te wonen en bekent, reeds eenige maanden den godsdienst vaarwel gezegd te hebben. Anna wordt zuster en als zuster- Josephine gaat zij weiken in de missie. Een toovenares werkt, haar legen. Zusier Josephine offert al haar wenken en lijden op voor de bekeering van Leonie en van de toovenares'. Deze laatste weet haar Ie vergiftigen. Op haar sterfbed ontvangt zusier Josephine bericht van Leonie, dat deze zich' bekeerd heeft en mag tevens het geluk smaken, de toovenares (die reeds vroeger ka tholiek was) berouwvol tot God le zien weder- keeren. Het stuk, datt prachtige propaganda maakt voor het missiewerk, werd uitstekend gespeeld. De amateur-actrices gaven zich geheel en le verden zeer goed spel. Als besten mogen wel genoemd worden Anna, later zuster Josephine, en Leonie. Ook de Eenv. Moeder en de toove nares speelden heel goed. Een critische beschouwing moge achterwege blijven, omdat gespeeld werd voor het mooie doel: liefde te kweeken voor de missie. Om dat te bereiken, hebben allen haar beste krachten gegeven. Na ellk bedrijf weerklonk een krachtig, ■geestdriftig applaus, dat welverdiend was. Tijdens de pauze werd een collecte gehou den, welke de fraaie som van f 125.50 op bracht. Het wias eerst ruim half elf (wel wat laat voor- de kleine kinderen, misschien kan hel een volgende nraal wat vroeger eindigen) toen kapelaan Lüljn zijn korte slotwoord kon spre ken, waarin hij allen, die tot hot succes van den avond bijgedragen hadden, vooral ook de tooneelvereeniging, hartelijk dankte. Gansch voldaan keerde ieder huiswaarts. Het was een prachtavond geweest, welke, naar we hopen ook ten goede moge komen aan de missie. Een enkele, opmerking willen we maken. Door sommigen, die geen zitplaats konden be machtigen is daarover geklaagd. Maar het was (och niet meer dan billijk, dat dc kandoren, die in den optocht meeliepen, allereerst een zit plaats hadden. Het was een avond van het genootschap der H. Kindsheid, dus van zelf een avomd voor dc kinderen ook. Dc verschil lende klachten waren dan ook ongegrond. Staan is niet prettig, maar er kunnen niet meer menschen ziften, dan er zitplaatsen be schikbaar zijn. Niemand treft in deze schuld; de omstandigheden brachten mee, dat zoovelcn zich met een staanplaats moesten behelpen. Een dankwoord past hier we'l aan de dnec- 'tie van „St. Bavo," die, geheel belangeloos dc groote zaal ter beschikking had gesteld. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft /belanghebbenden in overweging, zich, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Cornells Bout, geboren te Huizen, 28 Novem- ber 1897, van beroep koopman, hoofdzake lijk in kaas, en ..onende le Huizen aan de Kerkstraat, osn inlichtingen te wenden tot de afdeeling justitieele dienst (recherche) aan zijn bureau Smedestraat. W. C. Dielemans, Bililonstraat 40, Kinder armband; W. Punt. Emostraat 7, Slinger van een boor; N. Stoute, Spaarnoogstraat 4, Ceintuur (metaal) J. C. Steenkist, II. v. Al- phenstraat 37, Blauwe ceintuur; Nyssen, Potgielerslraat 10, Ceintuur; C. Wcsterho- ven, Oranjeboomstraat 85, Grijs wollen da- meshandschoen; H. v. Meurs, de Clercqstraat 140, Glacé handschoenen; B. Silvis, Omvals- poort 10, Grijze jongenshandschoen; A. van Norden, Leliestraat 27, Grijze dameshand schoen; Kennel Fauna, Parklaan: Keeshond, gebracht door L. Schilder, Rijksstraatweg; Geel hondje gebracht door A. N. Doezie, Saenrcdamslraat 70; Geel hondje gebracht door J. v. Roon, Jansweg 49; J. Ten Brink, Celebesstraat 35, Kinderkousen; M. Schreu- der, Kerkhofstraat J6rd, Gedeelte van een medaillon; Keyzer, Kruisweg 04, Damespor- temonnaie: Politiebureau Smedestraat, Kin- derporlemonnaie; W. Selhorst, hamphuisstr. 4, Porteinonnaie; A. J. Toehes, Ged. Baam gracht 59, Kinderrokjes; S. A. Borger, Kerk hofstraat 25, Vrouwenzak. Van 25 Dec. '22—10 Januari '23 werden de volgende extra-giflcn ontvangen: Mevr. wed. A. M. H. D, de W.-M. 100; mevr. wed. A. van V. de V., en H. B. ieder 50; G. M. B„ )hr. Mr. J. W. G. B. v. TI., A de C., G. C., T. S., J. N., mevr. wed. H. van W.-M., mevrouw wed. S. R. A. v. d. M.-v. H., mevr. douarière H. v. H.; mej. C. A. W. C.; dr. W. E. M., ieder 25. J. W. A. B. 20. Mevr, wed. A. H. A. d. 1. P.-M. B. 15. Mr J W. M. D„ J'hr. F. T. van B., G. W. de C., J. T. C., mej. J. G„ dr. J. P- J- G-» M. C d J, V L, A M de M O. mevr wed mr. A A v. d. M, J. V.. mevr. wed. W.-d. B., M. .F, mevr. M K-C, mr. A A. v. d. M„ J. V., mevr. wed. W.- de B., M F, mevr. M. K.-C., mr. H. v.L., d. J. d. J., N. N., A. B., mevr. wed. W. B., mr. W C K, C D, mevr. wed. A. L.-v. M., C. S. F., dr. A. W van G, mej. D. Th. K., jhr. mr. D. L. van L., A V. L. C. v. d. M., H. D. Tj. W., C L W, van IJ, ieder 10. Mevr. V. C. 7,50. Mr. J. N. J. H. Th., DST, mevr. wed R. V.-L, J. W, J C W G W, mej. C. W. A. d. 1. P., A. B., W J B. van B, G S de C, mevr. van H.-H., dr. H. K., mr. A. H J M, mr. A S M, P en C, R en Co., A. U.. mevr. douarière W. B. S.-R., mr. F. H P, ieder- 5. F. C., mej. R-, A. C. S., A. J. K, ieder 3. Mevr. A. B. S.-E., mevr. wed. A. G. S-O, J P T, J L T, J V, mevr. wed. mr. Th.-v. d. V.,M. E. van V., G. J. van G.; F. van H, J M C H, ds. H. de L., dr. H. E O, dr. A R v. d. L D A, dr A H. G, R. D, mr. P E B, C.G.D. mevr. wed D F, H E, ieder 2,50; N. N., C H, A v d L, C J J N, mevr. R ieder 2; mej. A H N, J E C S, J H B, mevr. H.-H., ieder 1. Totaat 1478,50. Hartelijk dank aan de vriendelijke geefsters en gevers. Mogen velen onze vereeniging nog met een extra gift verblijden; de behoeften zijn groot. Men schrijft ons: Nog enkele dagen, dan is het tijdstip aan gebroken, dat de afd. Haarlem van bovenge noemden bond haar 1214-jarig bestaan zal vieien. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbij gaan, integendeel het zal op waardige wijze «evierd worden. In 't kort memoreeren we de volgende bijzonderheden. Zooals al reeds ge meld is, houdt Pater Borromeus de Greeve Vrijdag 2 Februari de feestrede. Alle katholie ken, die tot bovengenoemden bond behooren, zijn natuurlijk aanwezig. Óok de ongeorgani seerden zijn welkom, om naar het qiachtig propaganda-woord van onzen feestredenaar te komen luisteren. Zondag 4 Februari zal allereerst een H. Mis worden gelezen, daarna is er gezamenlijk ontbijt in de Kroonzaal, Groole Markt, voor diegenen, die zich hiervoor hebben opgegeven. In den loop van den middag, zal er een ge zellige 'bijeenkomst plaats hebben, waar ook een keurig strijkje bij tegenwoordig zal zijn. Ongeveer 5 uur zal een diner plaats hebben in het restaurant-Brink man n. Na afloop hiervan, zal er een intieme feest avond gehouden worden, alléén qn uitsluitend voor de leden van bovengenoemden bond. Toegangsbewijzen etc. worden toegezonden. De feestavond zal een waardig slot zijn van het jubileum. Allereerst zullen door het strijkje keurige nummers ten gehoore worden gebracht, ver volgens zal de afdeeling dames eenige tooncel- stukjes geven en ook de heeren zullen zich niet onbetuigd lalen. Liet grootste succes van den avond zal echter wel zijn het optreden van „Alherdingk Thym" met het tooneelstuk: „Frederik de Groote". Voor deelname aan het ontbijt en diner kan men zich alsnog opgeven. De animo hier voor is reeds groot. Mede een bewijs, dat dit jubileum schitterend gevierd zal worden. In haar jaarvergadering besloot dc af deeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons, f 500 beschik baar le stellen om te dienen ter verdee ling ais extra-toelage onder die leden van dc afdeeling Haarlem van R. K. Bouw vakarbeiders „St. Jozef", die reeds uit getrokken zijn en dus geen uitkeering krijgen van dc werkloozenkassen. De afdeeling van Bouwpatroons besloot voorts tot een donatie aan verschillende liefdadige instellingen in Haarlem. 1 In een deel onzer vorige oplage werd onder deze rubriek een ons toegezonden berichtje geplaatst, bevattende een aan kondiging van een lezing, le houden door den Duiischen schrijver IIanus Heinz Ewers, op Vrijdag a.s., in de Schouw burg, Jansweg. Van enkele zi', en, o.my door het bestuur der R. K. Leesfcaal, wordt onze aandacht gevestigd op den roman „Alraune", in 1911 van de hand van dezen schrijver verschenen en later door enkele andere gevolgd. „Alraune is een goddelooze en zedelooze roman en over het algemeen zijn de producten van dezen schrijver allesbehalve aanbevelens waardig. Waar wij nu wel willen veronderstel len, dat de auteur zich in zijn lezing hoofdzakelijk tot reisbesiehrijvingen zal beperken, willen wij toch even waar schuwen om de aangekondigde lezing niet bii te wonen. Met schrijvers van het soort als Ewers gaat men niet aan één tafel zitten, nog minder als luisteraars aan hun voeten! In do gemeente geboren 871 m.775 v. Hier geboren, niet tot de bevolking behoorend 53 m.58 v. Elders geboren, tot de bevolking behoorend 12 m.7 v. Totaal hier behoorend 830 m.724 v. In de gemeente overleden 478 m.58-1 v. Hier overleden, niet tot de bevolking behoorend 115 m.113 v. Elders overleden tot de bevolking behoorend 12 m.15 v. totaal hier behoorend 375 m.486 v. Totaal geboorten 830 in.724 v. Totaal overleden 375 m.486 v. Gevende een ver meerdering van 455 m.«—238 v In de gemeente gevestigl 3016 m.3944 v. Uit de gemeente vertrokken 295-1 m. 3394 v. Gevende een vermeerdering van 62 m.550 v. Vermeerdering door geboorten 455 m. 238 v. Totaal 693. Vermeerdering door ves tiging 62 in.550 v. Totaal 612 Samen 517 m.788 v. Totaal 1305. Blijkens Provinciaal Blad van N.-IIolland van 2 Juni 1922 no. 30, bestond op 31 December 1921 de bevolking dezer ge meente uit 37701 m.411-31 v., totaal 78832, Is vermeerderd met 517 m.788 v., totaal 1305. Er waren dus op 31 De cember 1922 38218 m41919 vr. is totaal 80137 inwoners. Men schrijft ons: De Haarlcmsche Sier- en Postduivenver- eeniging houdt op 20 en 21 Januari e.k. een groote tentoonstelling in Restaurant „Dreelzicht". In zaal, die zich zeer goed voor een tentoonstelling als deze leent, zal iets te zien zijn zooals tot op heden in Haarlem en omstreken nog niet is vertoond. De tentoongestelde Sierduiven komen uit in meer dan 200 klassen en kleuren, zoodat er voor alle liefhebbers iets te zien zal zijn. Daarom mag niemand verzuimen deze ten toonstelling te komen bezichtigen. Er zijn reeds vele eere-prijzen door verschillende leden toegezegd. De Postduiven zullen ook goed vertegen woordigd zijn. Reeds meer dan 200 Post duiven zijn al ingeschreven. Er zullen dui tegen regen en sterken wind geworsteld ven te zien zijn, die in de afgeloopen jaren hebben om toch op hun hokken terug te ko men. Zelfs trokken zij uit Frankrijk, (Orleans en zelfs Angoulème), afstanden van vèr over de 500 K,M. Al deze prachtcollecties zullen daar te bezichtigen zijn. Duivenliefhebbers, die wiilen genieten, verzuimen niet deze ten toonstelling te bezoeken, Ter gelegenheid van haar eerste lustrum, gaf de muziekvereeniging „Utile Dulci" gis teren een feestavond in de St. Josephsge- zellenvereeniging. Na een pittigen marsch en een ouver ture', sprak de heer Korthove, voorzitter, een kort woord, waarin hij o.m. de oprich ting van „Utile Dulci" memoreerde en wat zij in deze vijf jaren tot stand had gebracht. Voorts spoorde spr. allen aan, de vereeni ging te steunen, door als donateur of dona trice toe te treden. Spr. overhandigde hierna aan den direc teur, den heer v. d. Burg, een metronoom en aan den geestelijk adviseur, pater Ver haar een schilderij, voorstelde do ledon der vereeniging. Aan mej. Duineveld en mej. A. v. d. Burgt werden bloemstukkon over handigd, als dank voor haar modeleven met de vereéniging. Pater Verhaar sprak dan eenige opwek kende woorden en wenschte „Utile Dulci" grooten groei en bloei. Vervolgens werden op keurige wijze eenige nummers uitgevoerd, o.m. „Sur les Flots bleus" en Suspinul, waarna de humorist Helleman optrad en eenige voordrachten ten lieste gaf, welke danig do lachspieren in beweging brachten. Na een korte pauze werd de avond ver der aangevuld met het weder succesvolle optreden van den heer Helleman en met een „Jubileum-marseh" en „Maria Hen- riütte" werd de heerlijke avond besloten. Welvoldaan keerde ieder huiswaarts. Het. was een genoeglijke avond geweest. 132 mitXoen bollen in 1922. In de Floriste's Exchange komt een verslag voor van de werkzaamheden van het Bureau of Plantindustry, waarin wordt medegedeeld dat door het bureau gedurende het laatste jaar zijn doorgezonden bijna 12.000 pakket ten narcissen en tulpenhollen aan kweekers, die daarmede proeven namen. Aan een verslag van de werkzaamheden van den Federal Horticultural Board ont leent het Weekblad voorts, dat in Amerika in 1922 werden ingevoerd 196.486.186 bollen, waarvan 132.386.594 stuks uit Nederland (dus pl.m. 65 Van de overige ruim 60 millioen kwamen er ruim 40 millioen uil Japan. De bijna 200 milioen geïmporteerde bol len waren als volgt verdeeld: 6.3 millioen crueussen, 24.8 millioen Iiya- cinthen, 77.3 niilitoen narcissen, 64.8 mil lioen tulpen, 8.2 millioen lelies en 15 milioen convallaria's. Na een 38-jarigen diensttijd, waarvan 10 in rijksdienst en 28 in gemeentedienst is aan den heer II. S. Israels, eervol ontslag verleend als politie-agent te deaer stede met behoud van pensioen. Door B. en W. is aan de firma tohs. En schedé en Zonen, alhier, tot wed pzeggens vergunning verleend om tijdens u it voering van een bouwplan, de Nauwe A, laarsteeg aan de zijde van de Damstraat voor het ver keer af te sluiten. V De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Haarlem en Omstreken ves tigt er den nadruk op, dat 15 Februari a.s. de termijn, genoemd in art. 11, 2de lid van de Wet op den Handelsnaam, welke wet op 15 October 1922 in werking trad, verstreken zal zijn. 1 Teneinde belanghebbenden in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de strek king der wet, zal binnen eenige dagen in dit blad een overzicht worden gegeven van haar belangrijkste bepalingen. In het artikel „De Oude- en de Siadk- Apotheek" stond vermeld, dat dr. L. C. Proot met andere heeren een twintigtal jaren geleden commissaris der SLadsl- Apotheek was. De schrijver (een niet- katholieke medewerker) meende, dat van diegenen alleen dr. v. d. Berg nog leefde,. Dit is niet juist, want ook dr. Proot leefti nog en practiseert nog steeds. De correspondent der Tel., te New York meldi aan zijn blad, dat de narcissen, die lot nu toe ongelimiteerd ingevoerd mogen worden, in dezelfde klasse geplaatst zijn als de acht bollensoorten, welke met ingang van 1 Jan. 1923 ongelimiteerd mogen worden ingevoerd voor een termijn, niet langer dan drie jaren. Daar de invoer van narcissen ongeveer 40 pet. van den geheelen bloembolleninvoer be draagt, is dit voorzeker voor de bolIcnkwee kers en bol ten-exporteurs in Holland geen aan gename tijding. De Federal Horticultural Board gaat langzaam maar zeker op zijn doel af; en het zal niet lang duren, of ook de in voer der andere bollen zal worden beperkt. Bij het nemen van deze beslissing betoogt het departement van Tuinbouw nogmaals, dat het gevaar van insecten en ziekten, overge bracht door geïmporteerde bollen zóó groot gebleken is, dat het de verantwoordelijkheid om een grooter aantal bollensoorten op de vrije lijst te plaatsen, niet op zich kan nemen. De departements-experts hebben bovendien een rapport uitgebracht, vermeldende, dat het kweeken van dieze 9 soorten bollen in de Ver. Staten in een tijdsverloop van drie jaren vol doende opgevoerd kan worden, om den im port van dfze bollen onnoodig te maken. Dit strookt volkomen met den algemeene opvatting van het departement in zake Qurantaine 37, welke op het oog heeft, den invoer van die bollen en planten uit te sluiten, zoo gauw de noodige stappen zijn gedaan of zullen worden gedaan voor het kweeken van deze gewassen in dit land zelf. Dit is de officieele mededeeling, gedaan door den staatssecretaris van Landbouw, Henry C. Wallace, den lSden December 1922. Quarantaine 37, bijvoegsel nr. 2 luidt nu als volgt: De volgende planten en zaden mogen wor den ingevoerd uit die ianoen, welke er een inspectie op nahouden: 1. Bollen: LiLium Convnllarip Hyacinthus, Tulipa en Crocus; en voor een termijn van niet longer dan drie jaren, ingaande 1 Janua- ari 1923 do volgende: Chionodoxa, Galanthus, Sciila, Fritillaria imperialis, Firtiliara melea- gris, Muscari, Ixia Eranthis en Narcissus. 2. Stammen, stekken, spruiten en kiemen van vruchtboomen voor voortplanting. 3. Rozenstammen voor voortplanting, inbe grepen Manetti, Mui'titloria, Brier Rose Rosa Rugosa. Noten, inbegrepen palmzaden voor voort planting. 5. Zaden van vruchten, houtgewas, «oor- gewas, schaduwboomen, zaden voor verganke lijke en altijd groene sierheester* en zaden voor sterke voortdurende planten. Deze „herziening" teekent de „Tel." hier hij aan, welke te wijten is aan uitgesproken pro tectionistische invloeden van kweekers op de regeering, is al heel weinig rooskleurig voor de Ncderlandsche kweekers. De concessies zijn voor de practijk gering iris komt b.v. niet op de lijst voor, wèl echter eenige minder be langrijke gewassen terwijl de vooruitzichten slecht zijn. Gisteravond heeft Ellen Russe de eerrtlo van haar reeks lezingen in de R. K. Lees zaal gegeven. Er was vrij veel belangstel ling. Do heer Bartels leidde de spreekster in, die behandelde „Ontstaan en Ontwik keling van het Drama bij de Grieken. Over de verhandeling ontvangen we het volgende resumé: Indien iemand, aldus spr., een pleidooi zou willen houden voor het goedo tooneel en de apologetische waarde er van wenschte te belichten, dan zou hij, dunkt me, niet beter kunnen beginnen,'dan met het over wegen der geschiedenis van een heilige der kerk, die juist door het tooneel christen werd n.l. de H. Genesliue. Verhaald wordt, hoe de rameineche too- neelspeler Genesius, door het uitbeelden van een Christen tot het geloof gevoerd werd, en als martelaar stierf. Deze geschiedenis bewijst, van welken grooten invloed het stuk, het drama, is, zoowel op de spelers, die het vertolken moeten, als op de toeschouwers, die de voorstelling bijwonen. Vandaar dat spr. allereerst den oorsprong van hot drama zal nagaan. Drama beteekent handeling. Het is ont staan uit de handeling der offerdansen, die de Grieken ter eere van hun goden uitvoer den. Om het volk te verzoenen met de vertoornde goden, offerdon zij een onschuldig wozen (geit of bok) als zoenoffer. Het volk voerde dan een rondedans uit om een offer blok. Langzamerhand werden er door iemand uit het volk alleenspraken gehouden, waar na het volk (het koor) den rondedans voort zette. Toen kwamen er tweegesprekken tus- schen verschillende personen, beurtzang der koren en eindolijk werden die tweegesprek ken heele tooneelstukkon, waarhij de ron dedansen teruggebracht werden tot de taak der koren, zooals in de tragedies van Ae- schylos, Euripides en SopKxJes. Ook hier in vindt men steeds het offeren van een onschuldig wezen, om de vertoornde goden te verzoenen. Zoo werd het woord drama, handeling, synoniem d.w.z. gelijkluidend met tragedie, hetgeen treurspel beteekent. Die innerlijke kern is het juist, wat het Griekeche drama verwant maakt aan de Christelijke drama's, want ook hier is het offer de spil, waaromheen heel het ge beuren draait. Maar indien dat offer een verzoening is tusscben menschheid en God heid, een verlossing dus, waarom ia het dan een frcwrspel? Omdat door het óf fer, dat gebracht wordt, zoowel in de Griek- scha als in de Christelijke tragedie, een mschvldrg wezen getroffen wordt. Bij de Grieken: Antigone, Iphigenia, Hippolitos, in hEBb Bij de Nieuwjaarsreceptie sprak Z.D.H. de Bisschop van Haarlem ook over de cursussen voor andenVlenkenden te Rotterdam en Den Haag en wenschte een dergelijken cursus te Haarlem het beste succes toe. We zjin gewoon ons veel aan een Bisschoppelijk woord te laten gelegen ljggen en zoo ljjdt het wel geen twjjfel of ook Haarlem zal binnen weinig lijd zijn cursus voor andersdenkenden heb ben. We zullen dat oogenblik zegenen en zijn overtuigd dat zulk een cursus in Haarlem veel nut kan stichten. Voor velen onzer niet-Roomsche stadgenooten zal zulk een cursus een voldoening zijn, want het is bekend dat ook te Haar lem onder de andersdenkenden 'n ster ke aandrang bestaat om religieuze vraag stukken te onderzoeken. We slaan in onze stad niet geheel vreemd tegenover apologetische cursus sen. De cursus:(en, die indertijd in de kathedrale kerk Sint Bavo, door kape laan (nu pastoor) Willenborg werden ge- gegeven, genoten grooten bijval en ook nu worden zijn cursussen, welke gegeven worden in de R. K. kerk van Bloemen- daal, graag beluisterd. Wij hopen dat het werk, op zoo uit drukkelijke wijze door onzen Bisschop aanbevolen, weldra ook in Haarlem moge bloeien I Barometerstand 754. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen Win 11 Januari. Hoogste barometerstand 765.0 m. M. te Biarritz. Laagste barometerstand 742.4 m. M. te Skagen. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Januari: Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen neerslag, iets kouder. de Christelijke tragedie is het de onschuld zelf, Christu6, de Verlosser, of de heiligen, die door hun lijden het offer brengen, waar door de menschheid met de Godheid ver zoend wordt. Zoo het Griekscbe drama, de tragedie, ontstond uit de religieuse offerdansen der Grieken, het blijspel ontstond eveneens uit don dans, dqch uit de vroolijke, de pro fane dansen, welke nadat de oogst binnen was gehaald, ter eere van Dionysos (den Griekschen Baechus) gedanst werden. Prati- nas,' tijdgenoot van den treurspeldichter Aeschylos, was de eerste, die de gewoonte invoerde, om na de opvoering van een tra gedie, bij wijze van naspel een blijspel te geven, waarin de woudgeest Pan optrad, omgeven door Saters, die het koor vormden. Dit werden de latere satyrische drama's. Als toepassing van het voorafgaande, als bewijs, dat het drama, het treurspel, uit de oude offerdansen ontstaan is, gaf spr. een korte uiteenzetting van Antigone, de trage die van Aeschylos. Antigone is hierin de onschuld, die geofferd wordt, om de ver gramde goden te verzoenen met het volk. Tevens is het een voorbeeld van den klas sieken regel n.l. dat in alle spelen, de een heid van handeling, eenheid van tijd en een heid van plaats bewaard moest blijven. Ofschoon er heel veel is, waar wij lijn recht tegenover staan, zooals de moorden en zelfmoorden, hetgeen een gevolg is der heidensche opvattingen en leer der oude volkeren, toch is de eigenlijke kern der griekache dramatiek nauw verwant aan de kern der christelijke dramatiek, omdat de Griekscbe dramatiek, alhoewel vervaagd, tooh eveneens den stempel der oer-openbaring draagt. De lezing werd met groote aandacht ge volgd en was een succes voor Ellen Bus». Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat bij hunne beschikking van heden aan D. van Wamel vergunning is verleend tot oprichting van eens iarich- V ting tot het vervaardigen van boek- en handelsdrukwerk in het peroeel aan de Bak kerstraat no. 12, waarbij twee electromo- toren, elk van 1 3/4 P. E. zullen worden aangewend tot het aandrijven van werk tuigen. Het „Weekbl. v. BI. Clt," schrijft: In het restaurant bij Brinkmann te Haar lem had j.l. Dinsdag 2 Januari de N.V, Bloembollencultuur Mij. v,h, W. J. Elde- ring en Zoon, te Overveen, een 4-tal pot ten met Narcissen in bloei, neergezet. Op zichzelf is het reeds een prestatie, nu reeds Narcissen in bloei te hebben, doch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1