mmn Vrijdag 12 Januari 1923 45sto Jaargang No. 14334 mm ER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD it Bescherming onzer industrie. STADSNIEUWS. v. «Tij 13 JANUARI Gemeenteraad. Verdronken. Ned. Mi}, voor Nijverheid en Handel. De Atax-tarieïverlagmg. R.-K. Patroonsvereeniging. R.-K- Vrouwenbond. FRAR&EN'S MELKBRQ0D Het „Abele spel van St. Heere Klaas". Alliance Francaise. Benoemingen van Katholieken. Een prettige avond. Aanbesteding. Lezingen. Gemeentesecretaris van Alkmaar. R.-K. Jeugdorganisatie. Nagekomen voor Goslar. „Steentjes" voor de nieuwe kerk van kapelaan Caarls. Gevonden voorwerpen. TOONEEL. Z. b. b. h. h. De Wijze Kater. Hengelen. De loonen der bloemistarbeiders. Burgerlijke Stand. Doet Boete van Relnhard Johannes Sorge. Belastingen J. J. WEBER ZOON Opticiens fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 fei Week0.25 'Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 6970. NIEUWE COUBANT AdvertentiSn 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededêeling: 60 ei. per regel Vraag- en aanboé-ad- rertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Een der moeilijkste vraagstukken, waar voor onze regeering zich de laatste jaren geplaatst ziet, is de vraag, op welke wijze onze industrie tegen de moordende bui- tenLandsche concurrentie te beschermen. Tal van middelen: invoerbelemmeringen, exportcredieten, directe steun aan be paalde takken van nijverheid enz., zijn aan de hand gedaan; voor een beslissing blijft de regeering echter weifelen, om dat elk geneesmiddel nieuwe kwalen met zich dreigt'te brengen. Toch zal er iets gedaan moeten worden en het beste lijkt ons nog, dat met de uiterste voorzichtige heid geval voor geval behandeld zal wor den; dat geen bepaald systeem wordt aanvaard, maar dat, in de overtuiging, dat alle maatregelen slechts een zeer tijdelijk karakter mogen dragen, gestreefd zal worden- naar de beste hulp aan iedere noodlijdende industrie afzonderlijk met do kleinste hoeveelheid slechte gevolgen. In dit verband willen wij er even op wijzen, dat de niet ten onrechte zoo zeer gesmade invoerverboden, in een be paald geval loch ook wel nuttig kunnen wérken. Zoo heeft de Bond van Nediar- landsche Confectiefabrikanten aan de Sedert. Kamer van Koophandel le Zurich t('n verzoek om inlichtingen gestuurd over den invloed der Zwitsersche invoer verboden op de Confectie-inüustrie daar Te lande. tn het ontvangen antwoord wordt mee gedeeld, dat de Bondsraad 5 December 1921 het volgende besluit nam: lot voorkoming van werkloosheid en 'ot bescherming der nationale productie, zoover deze in haar bestaan bedreigd wordt, kan de Bondsraad, in het alge meen economisch belang van het land, bij. wijze van uitzondering en als tijdeljjke maatregel, den invoer van bepaaide, nar der aan te wijzen artikelen beperken of van een invoerverlof afhankelijk maken. Sinds zulk een invoerverbod voor con fectie is gegeven, heeft de binnenland- xche confectieindustrie in Zwitserland on afgebroken volop werk gehad. Deze bij zonder sterke werking van een invoer verbod werd in het onderhavige geval 'laardoor mogelijk, omdat de inheem- sche industrie niet alleen niet exporteert, 'naar zelfs aan het binnenJandsch gebruik slechts ten deele voldoen kan. Een merkbare invloed van de invoer- fceoerking op de groot- en kleinhandels prijzen is niet aan te wijzen. In ieder geval is deze invloed slechts een zeer onbeduidende, omdat het invoerverbod eerst op 21 December 1921 werd gegeven, dus op een tijdstip, waarop de valuta- voorsprong van Duitschland zeer groot Vus en dus de verkoopprijzen, van de Tmnenlandsche industrie zeer gedrukt waren. De prijzen zijn sindsdien ongeveer stabiel gebleven, zoodat het nut, 't welk de confectieindustrie uit het invoerverbod trekt, uitsluitend in een grooteren om zet bestaat. Daar van alle beschermde industrieën verlangd wordt, dat zij haar verkoopprij zen zoo snel mogelijk tot die van de we reldmarktprijzen doen dalen, zijn de loo ien ongeveer dezelfde als bij de onbe schermde industrieën. Aldus de meening van de Kamer van Koophandel te Zurich over het Zwitser scue invoerverbod voor de Confectie. Kan geen kwaad, dat zul :e stemmen kens worden gehoord. Zwitserland is. in economisch opzicht als geen ander land met het onze te vergelijken. Een daar [genomen proef kan ook ons tot leering ^trekken, vooral als zulk een proefneming [Zoo voorzichtig genomen wordt als daar blijkbaar geschiedt. Sociëteit stBctvo" Pxot. Oud-Weezenver- '-r.ïgiug 8 uur Kinderkoor 2 uur Vereeniging van Leeraren Schoonschrij- wit M. O. van 46 Gewone zittingen. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek J.n*- »!raat 49 Eiken dig geopend van 10 '2%, van 25 en van 710 uur. behalv. des Maahdagsochtends en op Zon- en Feest- da ren. I billeen van boeken van half 5—9 nu*. o.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaeobij- ncstraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 2 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdag, al- van 9—12 uur. L Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen de» nam. ven 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. ^rt ha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voot vrouwen Alle vericdagen van 1012, van 24 en van i 8-9 uur. ;D-ia-Holland Verwulft Concert. Trionon-tearoom Groofe Markt Concert van 46 en van 811 uur. I Luxor-tearoom - Groote Houtstraat 139 Concert. \Hoter Spoorzicht Stationsplein Malinée ®n avondconcert. De eerstvolgende Raadsvergadering zal |°P Vvoonsdag 24 Januari worden geliou- idon c Utrecht is uit het Mcrwede-kanaal op gehaald het lijk van een 29-jarigen winkel bediende uit Haarlem. Het lijk is door de xamitie herkend. ■treil department Haarlem van deze Maat- fcr appij houdt een huishoudelijke vergade- ring op Maandag 15 Januari, des avonds bra 8 uur, in „De L*x>n." Do agenda verir- o a. bespreking van het-prae-advies van - mmissie XII uit den ïloogea Baad van Arbeid over vraagpun ten betreffende bedrijfsorganisatie enz., in te leiden door den heer mr. dr. J. J. M. Nohack, te Haarlem. een dezer, dagen medege deeld, dat de tarieven der stationeerendb auto's der N.V. Amsterd. Taxameter Auto- mobielen-Mij. verlaagd zijn. In hoofdzaak komt deze verlaging op het volgende near: Het oudo tarief I berekende 80 ct. voor een afstand van 600 mo'or of minder; iede re 300 M. meor 20 ct. Volgens hot nieuwe betaalt men voor de eerste 450 M. 60 ot. en voor iedere 225 M. meer 10 ot. Het oude tarief II berekende 80 ot. voor een afstand van 400 M. of minder, iedere 200 M. meer 20 ct. Volgens het nieuwe betaalt men voor de eerste 400 M. 60 ct. on voor iedere 200 M. meer 10 ot. Hot oude tarief III berekende 80 ot. voor een afstand van 300 M. of minder, iedere 150 M. meer 20 ot. Volgens het nieuwe betaalt men voor de eerste 200 M. 60 ot. voor iedere 100 M. meer 10 ets. De wachttijd was voorheen 4 minuten of minder voor 20 ct., thans is deze geworden 10 ct. voor 3 minuten of minder. Het bagage-tarief is gebleven op 30 ot. per stuk. Deze drie tarieven worden toegepast voor ritten binnen en buiten de zönegreras, voor dag- en nachttijd, hetwelk in de gedrukte tarieflijsten voor het publiek nader wordt uiteengezet. Vermelden we ten slotte nog, dat do zönegrens is uitgebreid en zich o.m. uit strekt töt de sluis te Spaarndam, een groot gedeelte van Bloemendaal, de Zandvoort- schelaan tot halte Bentveld, enz Tatriof I liep tot nog toe tot 's avonds 11 uur, van nu af geldt het tot midder nacht. Ingevolge een gedanen oproep, waren gis terenavond een aantal patroons-loodgieters en -electriciens in het Hanze-Gebouw aanwezig om te trachten tot oprichting van eea B. K. Patroonsvereoniging te komen. Aanwezig wa ren het bestuur der Hanze, voorzitter en secretaris, het bestuur der B. K. Smeden patroons, de Wekerw. heer Kapelaan Brink man en ean vertegenwoordiger van het Centraal Hanze Bureau. Nadat door den heer Alders het doel der vergadering was uiteengezet, de noodzake lijkheid van een Patroonsvereeniging was bepleit en door Kap. Brinkman de prin- cipiëele gronden waren aangevoerd, waarom oprichting van deze vereeniging noodig is, ontstond een aangename gedachtenwisseling. Nadat was overwogen, of er reden zouu zijn, eventueels patroons in deze branche onder te brengen bij de B. K. Smedenpatroons, werd van de zijde der Hanze, gezien de flinke opkomst, aangedrongen op de op richting van oen eigen afdeeling. In prin cipe nam de vergadering daarna het besluit tot oprichting over te gaan van de B.. K. Loodgieters en Electrïcienspatroomsvereeni- ging. De heeren E. Ludding, A. van Eijk, Joh. Spruijt en W. Creemers stelden zich beschikbaar, zitting te nemen in het voor- loopig bestuur. Nadat nog eenige punten van hui-dioudelijken aard waren besproken kwam men overeen om Maandag 22 Januari a.s. de besprekingen tot verdere vorming der vak afdeeling voort te zetten. Na een woord van dank aan alle aanwe zigen werd deze aangename vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Gisteren, Donderdagavond had in het gebouw St. Bavo, een parochieele pro- paganda-avond plaats van den R.K. Vrou wenbond, die zich zeer in de belangstelling der leden mocht verheugen. De groote zaal was geheel gevuld. De vergadering werd met den christelijken groet geopend, waar na juffrouw De Rooy presidente van de propaganda-club allen welkom heette, in 't bijzonder den WelEerw. Heer kapelaan Burwinkel, den spreker van dezen avond. Spreekster legde daarna het doel uit, dat de propaganda zich voorstelt. Ook is er een kleine wijziging in 't program noodig ge worden, omdat mej. Ducrot wegens onge steldheid verhinderd was te komen. In plaats van deze, zal juffrouw Wille zingen, en wel dezelfde liederen als fuffrouw Du crot zou zingen. Ook zal juffrouw v. Zutphen komen, van het kinderkoor St. Gertrudis. Er zijn dus twee dames in plaats van één, die ons op haar muzikale prestaties zullen vergasten. Juffrouw Wille zong daarna met veel muzikaal gevoel de klokken van Kerstmis (Ph. Loots) en het Wiegelied van Willem Andriessen. Zij oogstte een dankbaar ap plaus in. Liefelijk klonk daarna na de stemmen van het kinderkoor St. Gertrudis onder leiding van juffrouw van Zutphen, in „Mei" van J. P. Heije. Ook hierop volgde een luid applaus. De Weleerw. heer Burwinkel begon ver volgens zijn rede met een klein ineenings- verschil te memoreeren. Hem was verzocht voor den Vrouwenbond op te treden om propaganda te maken en leden te werven. Hij had dit eerst vierkant geweigerd, om dat z.i. vooral de gehuwde vrouwen in haar huisgezin en niet op vergaderingen thuis hooren. Maar hem was gezegd de Vrou wenbond tracht goede huisvrouwen te ma ken, ergo, zou men moeten aansporen om lid van den Vrouwenbond te worden. Daar voor is spr. gezwicht. Het huisgezin vormt zoowel de vrouwen als de mannen. Groote mannen zijn in 't huisgezin gevormd, en wat zij geworden zijn, zijn ze geworden door hun ouders, vooral door hun moeder. Spr. op het vrouwenvraagstuk komend, i.e. de vrouwenbeweging, zeide dat van Katholieke zijde dienaangaande geheel natuurlijke be grippen bestaan in tegenstelling met de absolute gelijkstelling van de vrouw in de maatschappij en in 't huwelijk, die door de liberalistische vrouwenbeweging wordt voorgestaan, wat van katholiek stand punt een onmogelijkheid is. Bij die het vrouwenvraagstuk wil oplossen, moet op de eerste plaats in *t oog houden dat man en vrouw niet gelijk zijn. Spr. legde daarna uit, dat reeds"de lagere school geen menschen, maar automaten kweekt. Ook coëducatie is uit den booze dat leeren alle ernstige opvoedkundigen op de M.U.L.O., Gymnasium en H.B.S. is het onderwijs, van de meisjes niet in over eenstemming met de practijk van 't leven. Voor jongens kan dit pasklaar gemaakt zijn, voor meisjes deugt het niet. Spr. wees op het opderwijs in Indië, van den wijsgeer Tagore dat wèl voor het practische leven is ingericht. Als een vrouw niet in 't huwe lijk treedt, maar een beroep kiest, dan moet zij ook den moed hebben om niet te trouwen, maar het is natuurlijk de vraag, of dit zal Best voor kindoren, best voor ouders, Is gebeuren. Alle beroepen zijn voor de vrouw niet geschikt, rekening moet gehouden wor den met haar aard. V/ij katholieken hebben het kloosterleven, wat andersdenkenden niet hebben. Dat is een pracht-oplossing. Door verpleging, onderwijs enz. krijgt zij een levensdoel in de katholieke Kerk. Die Kerk draagt bij tot een goede oplossing van het vrouwenvraagstuk. Natuurlijk moe de jonge vrouw roeping voor 't kloostert leven hebben. In elk geval is hevoor ieder de overweging waart, of het kloosterleven voor haar geschikt is. De R.K. Vrouwenbond kan niet werkzaam zijn in de radicale gelijk stelling van man en vrouw. Spr. is altijd tegenstander geweest van de vrouw in de politiek. Al is de vrouw thans in de politiek, zijn bezwaren blijven ten deele. Politiek bederft veelal de karakters politiek is niet te verwarren met staatsmanskunst, wat beteekent vooruitzien in de toekomst. Po litiek ontketent de hartstochten, ook in onze katholieke partij, zooals wij gezien hebben en nog zien. Politiek is voor een groot deel baantjesjagerij en eigen zak- spekkerij. Daarom is het verkeerd, ook de vrouwen in de politiek te halen. Vervolgins trad spr. in een kritiek van het individueele kiesrecht. Het huisgezin behoort z.i. kies recht te hebben. In die richting behoort de R. K. Vrouwenbond te werken. Wil de vrouw, vooral de ongehuwde vrouw, ees levensdoel hebben, dan geett de katholieke vrouwenbeweging tal van gelegeneheden om haar krachten in dienst te stellen van maatschappij en Kerk. Haar sociale taak ligt voornamelijk op charitatief gebied. Concentratie op dit gebied is de taak van den R. K. Vrouwenbond. Ten slotte, ook de vrouw moet ontwikkeld worden voor 't gezinsleven. Zij moet worden opvoedster levensgezellin van den man huishoudster. Op geestige en onderhoudende wijze werd een cn ander door den Eerw. spr. uit'een gezet. Spr. bracht in herinnering, dat in den Raad van Haarlem door mevr. Willekens Macdonald, de R. K. Huishoudschool ten voorbeeld gesteld is aan de neutrale. Pa tronaten en huishoudscholen zijn in den tegenwoordigen tijd noodzakelijke dingen. Spr. zou ook aan de moeders willen zeggen: voedt uw kinderen op in levensernst. In de jeugd moet aan de meisjes geleerd worden, dat zij van het leven iets schoons, iets edels maken. Zij moeten leeren zich iets te kun nen ontzeggen. Noch de man, noch de vrouw zal in hun later leven afwijken van den weg dien zij in hun jeugd zijn gegaan. Een langdurig, hartelijk applaus was het antwoord op deze flinke rede. Het kinderkoor St. Gertrudis bracht daarna ten gehoore „Abschiedslied van Mendelssohn. Het blijspel Woningdistributie, dat na het zingen van dit lied werd opgevoerd, mocht terecht den algemeenen bijval van de opgetogen vergadering verwerven. De speelsters waren niet alleen rolvast, maar hadden zich ook uitstekend in haar respectieve rollen ingeleefd en wisten voort durend de algemeene belangstelling gaande te houden. Dit bleek wel uit de algemeene, gespannen aandacht, waarmee de twee bedrijven woord voor woord gevolgd wer den. Een woord van warme hulde mag haar dan ook niet onthouden worden. De presidente sprak haar harlelijken dank uit aan allen, die tot het welslagen van de zen propaganda-avond hadden bijgedragen. Speciaal werden hierbij de zangeressen, juf frouw Wille en het kinderkoor „St. Gertru dis" herdacht. Daarna w-erd de vergadering met den chistelijken groet gesloten. Zooals reeds gemeld, zal binnenkort ten bate van de Haarlemsche Vereeniging R.K. Vacanlie'k olonies opgevoerd worden het „Abe le Spel van St. Heere Klaas." In de pers vindt dit spel een zeer gunstig onthaal. Wij wallen enkele recensies memoreeren, opdat zij als propaganda mogen dienen voor een druk bezoek van den te organiseenen avond. „De Nieuwe Eeuw" schrijft: Deze Sinter Klaassurprise der studenten heeft mij 'n avond van kunstzinnig vemaak gegeven; ik weet geen beter analyseerend woord er voori Vermaak want het was kostelijk, om te zien, hoe de tooneelisten, met behulp van moderne hulpmiddelen, middeleeuwsche dilet tanten imiteerden in hun anachronistisch ge doe, jn hun naïeve hoekigheid, jan hun door- cenmenging van het heilige met den goeden volkshumor, maar toch zóó, dat het heilige hei lig bleef En verder: Welluidendheid en zoetheid is aan de taal niet te ontzeggen, fijnheid van visie, zin voor de volkspsyche aan 't spel zelf evenmin „De Tijd" zegt: De studenten hebben dit interessant heiligenspel vertoond met een toewijding en een zorg, met een schoone har monie in lijn en kleur van kleoding en too- neelaanfdeeding, die bijwoning tot genot maak te In een latere bespreking zegt het blad nog: Dit stuk van speelsche reminiscenties aan oude kunsten van zoetvloeiende taal, kleu rige verbeelding en gelukkige samenvoeging tot korte tafereelen verdient nog meermalen tol opvoering te worden gebracht door de stu denten. „De Maasbode": .hebben de dilettanten- tooneelislen hot abele spel met groote toewij ding en piëteit succesvol ten tooneele gevoerd. De naïeve ontroerend-schoone handeling, de volkomen ingeleefde vertolking, de bekwame aankleeding en de keurige taal maakten de bij; woning er van itot een genot in menig opzicht- „De Gelderlander" uit zich o.m. als volgt: gaf deze opvoering zeer veel schoons te genieten en zij zullen dés schrijvers talent om het naïeve en vrome en toch ook weer den humor van het kleurige middeleouwsche leven aan te voelen, weten te waardeeren. En aan het slot: Als geheel dus een avond, waarin vee! mooi le waardeeren viel, zooveel wat het stuk zelve betreft, waarin de talentvolle schrijver een welgeslaagde proeve gaf van zijn begrijpen van den middeleeuw^ schen geest, als wat betreft de vertolking, wel ke het bij de studenten vond Bovenstaande vereeniging hield Donderdag avond in de bovenzaal van „De Kroon" eene bijeenkomst. Professor Jozeph Delpech van de Universiteit te Straafburg zou eene lezing houden over de Fransche dichters Francis Jammes en Le Béarn. Gedurende anderhalf uur sprak de heer Delpech, zonder pauze (zoöals uitdrukkelijk was aangekondigd) en wij kunnen er bijvoegen met onverzwakte geestdrift en dezelfde warmie in zijne voor dracht van het begin tot het einde. De heer J. H. Sauveur, voorzitter van de Alliance Francaise, introduceerde den heer Delpech bij zijne hoorders. 'Spreker weidt in den breede uit over beide dichters, die het stadsleven ontvluchtten, om in de rust van het landleven de muse te cul- tiveeren, te werken aan hun innerlijke ver dieping. Francis Jammes, na jaren her en der te hebben gezworven, heeft dat verlangen naar het buitenleven bewaard. Het is de rust van het landleven en de kalmte van de na tuur, die Jammes' geest behoed heeft voor ziekelijke afdwalingen. Het leven builen heeft hij geobserveerd, de natuur bespied. Het leven der vogels, der bloemen, der dieren, heeft hij nagegaan en in schoone verzen zijn bevindingen neergelegd. Spr. leest fragmen ten voor uit zijn werken in schoone en sobere taal, waaruit blijkt, dat we hier te doen heb ben met iemand, die vóór alles dichter is, werk van een oorspronkelijken geest, die niet copieert en de Fransche litteratuur heeft verrijkt met werken, die zullen blijven leven en behooren tot het mooiste, dat" de Fransche letterkunde de laatste jaren heeft opgeleverd. In hartelijke bewoordingen dankte de hoer Sauveur den conferencier voor zijn schoone voordracht. Door het lid der Prov. Staten van Noord- Holland, Mr. J. B. Bomans, is aan Gedepu- teered Staten dier Provincie de volgende vraag gesteld: Tijdens de discussie in de Statenvergade ring van 30 November 1.1. omtrent het be treurenswaardig feit, dat het Provinciaal personeel, voor zoover Katholiek, in geen verhouding staat tot het Katholieke bevol kingsdeel in de Provincie, heeft het lid van Uw College, de heer Michels, door een in terruptie den indruk gewekt bij de Staten leden dat althans bij de gestichten vijfentwin tig procent van het personeel Katholiek is. Zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat, op grond der feiten, de heer Michels ge rechtigd was bedoelden indruk te vestigen? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: Hoewel Gedeputeerde Staten zich niet verantwoordelijk kunnen stellen voor uit latingen van een lid van hun College, bij wijze van interruptie in de Statenvergade ring gedaan, kunnen zij, na van den heer Michels nader ontvangen mededeclingen, be richten, dat, althans wat het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort betreft, zijne me- dedeeling op goeden grondslag steunde, Er zijn heel wat menschen, die zoo tusschen Kerstdag en de Groote Vasten crus een avondje van onschuldig genot willen genieten. Een enkel keertje naar den Schouwburg. Het is- alle dagen mist en regen, en om de eentonigheid wat te breken, is het werkelijk voor geest en hart gezond, er eens 'n avondje tiulschen- uit te trekken. i Waar zullen we naar toe gaan? Een tooneelstuk met hooge kunst, waar je niets van begrijpt en dat je mooi moet vinden, omdat een ander ook zegt, dat het mooi is. Neen, liever naar een stuk, dat men goed begrijpen kan. Waarbij men eens hartelijk kan lachen. Maar niet zoo, dat het allemaal wind en water is. Dat óók weer niet. Op Maandag aanstaande wordt in den Stadsschouwburg, WilsonSplein, een mooi stuk opgevoerd. Menschen, die wel esiö graag in den nieuwen Schouwburg een pakkend stuk zouden willen zien, moe ten nu eens profiteeeren. De .prijzen rijn laag. En de kaarten kan men krijgen yi „Sint Bavo",' Smedestraat en aan den Schouwburg, eiken dag. Maar koopt z© nu, want de uitvoering is a.s. Maandag. Hedenmorgen werd op last van het minis terie van Waterstaat aanbesteed het vernicii wen van goten aan vischhal B behooren.de tot de werken van de visschershaven te IJmuiden. Laagste inschrijver was de Fa. P. Heeren, te IJmuiden voor 2397. Hierna werd aan besteed: het onderhoud der werken van de Visschershaven te IJmuiden, gedurende het jaar 1923. Laagste inschrijver was de Fa. P. Heeren Zn., IJmuiden voor 33955. Naar men ons mededeelt, zullen hier ter stede lezingen worden gehouden door Ge- org Hermann, George Duhamel, Top Naeff en Henriëtte Roland-Holst. De raad te Alkmaar benoemde tot secre taris den heer A. Koelma, referendaris ter gemeentesecretarie, 8e afd. te Haarlem. De provincie Noord-Holland en de provin cies Zuid-Holland en Zeeland zijn ingedeeld in plaatselijke en gewestelijke commissies voor de R. K. Jeugdorganisatie (bisdom Haarlem). O.m. zijn de volgende districten ingedeeld: District Noordwijk, omvattend: Noordwijk, Noordwijkerhout (2), Sassenheim, War mond, Voorhout, Katwijk,ft Oegslgeest; Voor zitter Pastoor Borsboom te Noordwijk. District Hillegom, omvattend: Hillegom (2), Bennebroek, Lisse, Vogelenzang, De Zilk; Voorzitter pastoor van Leeuwen, Hillegom. District stad Leiden, 3 parochies; Voorzitter pastoor Crombach. District Haarlem, omvattend: stad Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Overveen, Bent veld, Zandvoort, Schoten; Voorzitter pastoor Boogmans te Haarlem. District Haarlemmermeer, omvattend: Haar lemmermeer (3 parochies), Halfweg, Haar- lemmerliede, Sloten, Houtrakpolder; Voorzit ter Pastoor Lucassen te Halfweg. District Dekenaat Beverwijk (behalve de Zaanstreek); voorzitter Pater Alexander O.C. te Velseroord. District „De Zaanstreek", omvattend: Zaandam, 't Kalf, Wormerveer, Wormer, Krommenie, Assendelft; Voorzitter kapelaan Timp te Zaandam. Op verzoek deelen we molo, dat verschei dene aanvragen binnenkome, „steetje:" (por tretten van öaarls) voor zijn nieuw te )bouwen kerk te koopen. Deze „steentjes" zijn alsnog verkrijgbaar bij de leien der patronaatscommissie, wonende Jansstraat 16, Bidderstraat 10, Scheepmakersdijk 82 on Ged. Oudegracht 94. Jutte, Talmastraat 21 echoolkaart Ned. Sp.wegen. D. Beer, Molensteeg 6rood, idem M. v. d. Huuren, de Haasstr, 10, Atlassen, W. Velleman, lieidschevaart 120, beursje. W. P. Smits, Floraplein 26 rolletje geld. J. Paap, Hooimarkt 15, gewichten. J. H, van Ekelen, Barendsestr. 18rd., nummerbe- wijs O. Hendriks, Wouwermanstr. 35, por- temonnaie. P. Parren, Doelstr. 42, pantof fels E. Kievit, Castelynstr. 16, rozenkrans^ G. Meijs, Gravinnesteeg 7D, shawl. B. Krone, de Witstraat 33, schoen. B. van Leeuwen, Doelen (werkplaats waterleiding) taschje. 8. v. d, Pot, Slachthuisstr, 8zw, vulpotlood. W. v d, Vlugt, Hagestr. 10, (weeshuis), zilverban, Zondag 14 Januari a.s. zal de N. V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch in den Haarlemschen Stads- schouwburgdoen opvoeren „Z. b. h. h. h." (Zijne bezigheden buitenshuis hebbend) van Archibald Laafs, schuilnaam van den be kenden schrijver A. Jurriaan Zoetmulder. ,.Z. b. b. h. h." werd voor het eerst te Haar lem opgevoerd in October 1921 en heeft sindsdien zijn weg gevonden op vrijwel alle tooneelen van ons land. In de 60ste opvoe ring, die Zondag in den Stadsschouwburg zal plaatsvinden .treden op de dames Pina Bei der, Stine v. d. Gaag, Mies Versteeg, E. Boo- leman en de heeren Ko van Dijk, Frits Bouw meester, Caret Rijken en Paul Karsten. De regie is van Adr. van der Horst. Dinsdag 16 Januari zal de N. V. Het Schouwtooneel, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch, nog een opvoering geven van Herman Heyermans' boosaardig sprookje De Wijze Kater, met Jan Musch in de hoofd- en titelrol. Door vele verbintenissén elders en de hooge kosten aan de voorstelling verbon den, zal dit voorloopig de laatste voorstel ling zijn. Gisteren is alhier opgericht de Haar lemsche Vischclub ,,De Rietvoorn". Het voorlooopig bestuur bestaat uit de heeren J. C. de Geus, voorzitter; J. v. Nonde, secretaris en A. Smal, penningmeester. Door de hoofdbesturen en besturen der bloemistarbeidersbonden zal morgen een vergadering gehouden worden, waarin liet voorstel der patroon^, de loonen met f 2 per week te verlagen, zal be sproken worden. De besturen vergade ren te Hillegom. Geboren: 10 Jan., E. M. Janssen—v. d. Aar, z. P. S. Groot—Ego, z. 11 Jan., M. S. Bink-Prent, d. T. Wempe-Visser, d. Overleden: J. A. Smit, 64 j„ Kamperlaan. Reinhard Johannes Sorge sneuvelde in 1916 aan het front. Hij was ©en jong Duatsch dichter die na dwalingen door Protestantisme, onge loof en Nietzschiainisme geen rust vond in de waarheid van de Katholielke Kerk. In 1913 werd hij gedoopt. In z'nl vurigheid aan bekeerlingen eigen en in het hewustzijm van z'n dichterschap, schrijft hij Kort achter elkaar: z'n bekeerings- gedicht „M'üttér der Himmel", „Konig Da vid". der Sieg des Christos" e.a. Hij wilde God verkondigen zooal» hij zelf zeide. In dien tijd dichtte hij ook Melanoeite „Doet Boete" ^waarvan op 5 en 8 Februari a.s. ee nige opvoeringen hier in Haarlem zullen wor den gegeven) f Reinhard Sorge voelt na zijn overgang z n dichter-zijn als een roeping. Hij wil den men schen Jeeren, als een jong priester God gaan verkondigen. Reeds vroeger had hij al» vele zachte na turel! de ellende, het schrijnende wee van het leven gevoeld, het leelijke van de menschen, die jager, achter het materieele alleen, die op hun eigen leed lachen en dansen. En dat had hem toen gebracht tot een ver bittering op het leven, een donker pessimis me, dfl't hem tot Nietzsche zou voeren. Maar nu,' de rust van het Heilig Geloof in zich, heeft hij geen bitterheid meer, maar mede lijden. Wel blijft de werkelijkheid hem pijn doen, maair achter het slechte en leelijke ziet hij niet meer een wreed-willekeurig noodlot, maar Go.i <i:e straft voor de zonde. En knie lend heeft hij gezien, dal op die koude ge voelloze wereld God heeft gewoond, en nog woont, bereid voor ieder, die in nederigheid en boete Hem wil naderen. Ja, dat is zijn roeping, dat moet hij aan de menschen zeg gen: Doet boete want God woont onder ons. Dal zal hij nog eensgaan zeggen, niet als prediker, als vermaner, maar als dichter, die de schoonheid weet. Doet boete want God is bij ons. Doet boete (Metanoeite) is een trilogie, waarin do dichter zingt van de verwachting de geboorte, en de prediking van Christus. Niet het historisch gebeuren wordt ons ver teld. de werkelijkheid van 2000 jaar geleden, toen God kind werd en als mensch op de aarde leefde neen die andere werke lijkheid, de werkelijkheid van nu, de ver wachting, geboorte en prediking van Chris tus in'iedere menschen ziel, zooals wij God verwachten, God ontvangen, en Gods stem hooren in ons, b.v. bij de H. Communie of in een Kerstnacht. Daarvan zingt dit vvon- derteer Mysteriespel. Niet van God die bij ons was, maar van God die bij ons is: Doet hoete want God is bij ons. De dramatis personae van „Doet Boet" zijn de figuren uit het Evangelie: Maria, Jo seph, Elisabeth, de Drie Koningen. De verwachting wordt gedragen door Ma ria en Elisabeth: zij die moeder zullen wor den: Maria van God. Elisabeth van Gods voorlooper. De drie Koningen zijn de aandacht der menschheid bij Gods geboorte, bij de koms! van God onder de menschen. En allen hooren de venmanende stem tot boetvaardigheid, het eerst Elisabeth die Moe der zal worden van den wegbereider voor God. In een visioen ziet zij reeds haar zoon staande in de woestijn, haar die zijn moe der is, toeroepend: Doet boet. Doet boete want God zal ko- men. Maar ook de drie Koningen, de gelukkigen die getuigen mogen zijn van het blijde won der. zullen die stem hooren. Wont als zij terugkeeren, om het licht in hunne oogen en het geluk in hun hart mee te dragen naar hun volken, treedt ook hun de Dooper tegen: Doet boete, want God is bij ons. Dan zal God zelf spreken. Dc twaalf jarige Jezus verlaat Maria en Joseph om te leeraren in den tempel. Maria de Gezegende is de eerste die het sniart- mysterie doorvoelt. Tot Ilaar spreekt Het gebeurt niet alle dagen dat een krantenman van een zijner lezers een tip krijgt inzake het aansnijden van nieuwe belastingobjecten. Thans had ik dat geluk. Eeai lezer der „N H. Crt." meent n,l, dat een dankbaar belastingobject zou ge vonden kunnen worden in het rijwiel; wei nig administratie, weinig omslagen dus veel productief belastinggeld. M'n liefje wat wil je nog meer. Deze lezer is wellicht gebracht tot zijn denkbeeld door het ontzaglijk groot aan tal rijwielen dat hij en wij allen iederen dag op istraat kunnen zien. Van ieder f 1, wat zou dat 'n inkomsten geven. Maar als we het niet mis hebben, was juist dat groote aantal een reien voor onzen wetgever het rijwiel niet te belasten. Nog niet lang geleden immers was het rijwiel inderdaad beiast maar later werd die belasting ingetrokken, omdat langzamer hand de rijwielen zoo talrijk zijn geworden en noodig als dagelijksch brood Onzeabonné is dus wel wat laat met zijn denkbeeld Maar bovendien zouden wij niet gaarne willen dat zijn gedachtengang gemeen goed werd van alle belasting-autoriteiten, want dan vree zen we 't ergste. Hoe gemakkelijk zou het niet zijn en hoe rijk zouden de inkomsten vloeien, als we b.v. een belas ting op schoenen en klompen instelden of op de kousen of het aantal stoelen, dat je in je huis hebt. Maar waar moet het dan naar toe! Het zou natuurlijk gemakkelijk zijn zich aan deze belasting te onttrekken, door geen schoenen of klom pen te dragen, geen stoelen in huis te heb ben, enz., maar ontrooft ons toch niet van alle comfort terwille van den fiscus. Laten we vooral voorzichtig zijn met 't leggen van belastingen, reeds al te veel is belast! Barometerstand 763. Vooruit. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Januari Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Birr Castte (Ierland). Laagste barometerstand 747.9 m. M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Januari. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, aanvankelijk licht tot hatfbewolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, aanvanke lijk iets kouder. geen vermanende stem, maar Zelf gaat Zij het zeggen, dringender en dringender, tot het wordt een hoog uitgezongen smartlied: Doet boete, want God is bij ons, want God gaat tijden. Maar dan zwijgt ook Maria de Heilige, God zal spreken „De Knaap Jezus, de Zoon van God", staat op en zegt: „Doet Boete". Zie dat is ook het antwoord aan ieder die God wil naderen: Doet boete. En als God bij ons is, in 't gebed, in de H. Communie of op duizenderlei andere wijze waarop God kan zijn met de ziel-wondere wijze alleen aan God bekend en aan de ziel, dan ook zegt onze aandacht: Doet boete. En ook Maria die leeft in onze aan dacht, de Smartenvrouw, die Haar Kind geeft zegt: Doet Boete. En als alles stil is in ons, spreekt de ver manende stem van God: Doet Boete. Doet Boele, want God is bij ons. Dit Mysteriespel is innig als een gebed. Hierop moet men Ietten: het is een myste riespel, geen historisch spel. Reinhard Sorge tracht nergens de werke lijkheid van 2000 jaar geleden ook maar te benaderen. Neen hij zingt van de gehorte van Christus, die onze godsvrucht, onze aan dacht meeleeft nu, niet, in ons. Die werke lijkheid tracht hij te benaderen, en benadert zelfs als Maria of Elisabeth spreken, het innig samenzijn van de ziel met God. Dit ragfijne, dit heel-tere van dit Myste riespel zal dan bij de opvoering ook hel beste tot uiting komen, wanneer decor en aankleeding niet een navolging zijn van de „werkelijke" grot, de „werkelijke" tempel, of avn de „werkelijke" Maria of Joseph, maar wanneer het tooneel en de kleeding eenvoudig omlijsting zijn van de gedachten die gezegd worden. Niet een omgeving van twintig eeuwen geleden, maar een versiering van nu. Dan zal ook de stem van den boetegezant niet klinken als van heel ver, maar rechl- streeks tot ons, menschen van nu: Doet Boele, want God is bij ons. Een jaar, nadat Reinhard Sorge dit werk schreef, znoest hij soldaat worden. En weer oen ajjw later, in 1916 sneuvelde hij, 24 jaar oud, W. (Ongecorrigeerd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1