Leest de zeer be langrijke brochure: Prijs 35 ets. Onschuldig veroordeeld De Vrouw en haar Opvoeding. BUITENLAND Tweede Blad. 12 Januari 1923 GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. ;üng van het Roergebied; de Franschen en Belgen hebben gis te. Essen en omliggende plaatsei. bezet; Engelsche persstemmen over de Fransche actie; de Duitsche tegenmaatregelen; de stemming in de Ver. Staten; Tsjecho-Slowakije steunt Frankrijk? Onder de Telegrammen: Frankrijk na de bezetting opnieuw bereid tot onderhandelen met Duitschland. Het Duitsche kolenvervoer naar Frankrijk stop gezet. Poincaré zet in de Fransche Kamer zijn stand punt uiteen; stormachtige tooneelen; een motie van vertrouwen aange nomen. De Engelsche Kabinetsraad. De bezetting van het Roergebied. De Conferentie van Lausanne. Het Deensche parlement. i De drankbestrijding in de Ver. Staten. De Ver. Staten en Engeland. Een grensincident met Hongaarsche troepen. De financieele hulp verleening aan Oostenrijk. Ierland. Een aardbeving waargenomen. Bi] den Heiligen Vader. Drukkerij de Spaarnestad Haarlem FEUILLETON „Hoe weet u dat, mijnheer „Ik weet hetde brief namelijk is te ruggevonden." Ondanks zijn zelfbeheersching kon Jacques Garaud bij deze woorden eene ontroering niet verbergen. „Het schijnt, dat u deze mededeeling belang inboezemt." >(Heel weinig, Maar wat u zegt, komt me zoo vreemd voor. Een brief, die na een en twintig jaar wordt teruggevon den, dat is al zeer merkwaardig. Waar was die brief dan In een oude kast, in „Een houten paardje De valsche Paul Harmant werd bleek en beet zich op de lippen. Hij had angst. Etienne ging voort „Dat paardje was het speelgoed van Georges, den zoon van Jeanne Fortier, dat hij van Jacques Garaud had gekre gen „Dat is een roman...en een zoo on waarschijnlijke roman, dat ik zoo wijs ben er niet aan te gelooven..." „Hier is de brief..." zeide Etienne,! hem uit den zak halend. „Zal ik hem; voorlezen Jacques Garaud stond plotseling op. „Maar wat gaat mij dat alles aan, mijnheer Castel vroeg hij op ruwen toon. „Dat zal ik u zeggen," antwoordde de schilder, terwijl hij op de schrijftafel het dubbele vel gezegeld papier neer legde. De millionnair keek hem hoogst ver baasd aan. „Wat beduidt dat?" zeide hij. „Dat is, zooals u ziet, gezegeld papier." „Dat zie ik, ja, maar begrijp 't verder niet." „Dat zal u aanstonds duidelijk wor den. Eerst moeten we nog een geldelijke kwestie bespreken „Een geldelijke kwestie herhaalde de vader van Mary. „Ja. Honderd negentig duizend fran ken, uitgezet gedurende een en twintig jaar, hoeveel wordt dat, interest op in- terest De valsche Paul Harmant antwoordde niet. „Dat verdriedubbelt het kapitaal en meer zelfszeide Raoul Duchemin. „Laten we er een ronde som van ma ken," hernam Etienne Castel. „Ik ver zoek u, mijnheer Harmant, mij voor rekening van Lucien Labroue 500.000 franken te betalen, vertegenwoordigen de kapitaal, interest en interest op in terest van het bedrag door u in 1861 aan zijn vader ontstolen." „Ik heet Paul Harmant, mijnheer," riep de ellendeling uit, bleek van woede. „U beleedigt mij „U heet Jacques Garaud en u bent een schurk zeide de schilder. Dat is een gemeene leugen, lage las ter'!" „Hier is de overlijdensacte van Paul Harmant, leerling van de Technische school van Chalons, gestorven in het ziekenhuis te Genève. Kom, Jacques Garaud, het uur is gekomen, om reken schap te geven aan hen die gij in het ver derf hebt gestort. Straks zult gij u te ver antwoorden hebben tegenover de justi tie. Betaal eerst 500.000 franken.' „Geen wapen om mij te verdedigen 1" zuchtte de millionnair. „Ik ben verloren ..en ik sleep mijn onschuldig kind in den afgrond mee." „Eerst betalen, dan zullen we verder zien." „Ik heb hier geen geld „Zooen dezen morgen hebt u bij uw kassier vijf honderd duizend francs op genomen, ter betaling van uw mede plichtige, Ovide Soliveau, gisteren avond gearresteerd." De valsche Paul Harmant opende een lade van zijn bureau en haalde daaruit vijf bundels bankpapier te voorschijn. „Ziedaar vijf honderd duizend francs .'.zeide hij. „In orde," zeide Etienne, de bundels in "zijn zak stekend. „Neem nu een pen en schrijf op, wat ik u zal dicteeren." De gewezen meesterknecht van Alfort- ville gehoorzaamde. De schilder dicteer de Jk, Jacques Garaud, in tegenwoordig heid van de Heeren Etienne Castel en Raoul 1 Duchemin, beken Het zweet op het voorhoofd, hield Jacques even op. „U wilt een schriftelijke bekentenis van mij..zeide hij. „Daarmee zoudt u mijn dochtertje in 't verderf kunnen stortenIk-zal die niet neerschrij ven." Plotseling verscheen Mary. Langzaam ging zij naar de schrijftafel. „U moet schrijven, vaderzeide zij "met een stem die uit 't graf scheen te komen. v Jacques Garaud viel op de knieën voor haar en stamelde, de handen naar haar uitstrekkend „Mijn kindmijn dierbaar kind.... zij willen mij en jou onteeren Meer kracht had Paul Harmant niet, om verder nog eenigen weerstand te bieden. Hij deed, wat zijn dochter hem gelastte, die onbewegelijk naast hem bleef staan, met de hand op het bureau geleund. De schilder ging verder „Ik beken op 6 September 1861 aan „Jeanne Fortier een door mij ondertee- '^kenden brief te hebben gezonden, die hierbij is ingesloten. „Ik beken op denzelfden da* aan Jules/ „Labroue, industrieel te Alfortville, meer ','dan honderd negentig duizend franken "te hebben ontstolen." Weer hield Jacques op. „Neenneen...." zeide hij, „dat gaat niet." Schrijf vader," herhaalde Mary, „als u niet wilt, dat ik de pen neem en in uw plaats schrijf." De ellendeling boog het hoofd en zette het onderbroken werk voort. Etienne Castel hernam „Jk beken niet alleen geld,maar ook teekenin- gen van JulesLabroue, mijn patroon, te heb ben gestolen, zijn huis in brand te hebben "gestoken en hem te hebben vermoord." Jk beken Lueie Fortier te willen hebben doen vermoorden door een door mij bc- "taald medeplichtige, Ovide Soliveauen Jenzeljden Ovide Soliveau betaald te heb- ben voor een beraamden moord op Jeanne Fortier herkend door mij onder den ",n<nm van LisePerrin, de brooddraagster II. Beschouwen wij meer van nabij de vrou wenwereld, dan zijn we soms geneigd om toe te geven aan gevoelens van teleurstel ling en moedeloosheid. Immers, hoe weinig werk wordt niet zel den gemaakt van de degelijke ontwikkeling der vrouw; hoeveel oppervlakkigheid, wuft heid en onbeduidendheid is daar veelal voor vele meisjes het onmiddellijk gevolg van! Dagelijks toch zien wij in onze omgeving, aankomende leden der vrouwelijke kunne, bij wier opvoeding nagenoeg niet wordt ge dacht aan vorming tot vastheid van begin selen, voor de vrouw even noodzakelijk als voor den man tot verrijking van den geest, tot zelfbeheersching, leiding en ver sterking der zielskrachten en tot zelfkennis. En de gedachte moet dan wel eens bij ons opwellen, hoeveel mislukkingen op de lijst onzer waarnemingen dienden te worden ge noteerd, wanneer de harde, maar louterende school van 't menschelijk leven, later nog niet veel terecht brachten en de rijke hulp bronnen niet openden, welke het gemoed, die onuitputtelijke schatkamer der vrouw, tot haar geluk in reserve houdt. Het ware te wenschen, dat zij, die met de opvoeding der meisjes zijn belast, van af het begin in 't oog hielden, dat de meestal met ruwe hand te werk gaande ondervinding, een menigte illusies omver werpt in het hart van haar, die niet van meet af gewend zijn, het leven als een ernstig, een nuchter iets te beschouwen. En wanneer deze illusies op den bodem van het vrouwenhart in puin vallen, dan doorhuivert schrijnend wee de ragfijn be werktuigde ziel der in de koude realiteit van het leven ontwakende vrouw. Als eerste voorwaarde tot een degelijke opvoeding van het meisje zij vastgesteld, dat deze eenvoudig zij. Zorgvuldig dient partij getrokken van de lenige buigzaamheid van geest en gemoed, om beiden te vormen tot ernst en degelijk heid in bezigheden en smaak. En zulks, op dat, wanneer de volwassen, in 's levens lente opbloeiende maagd haar intrede in de wereld doet, zij haar hart sterk omschansd weet tegen den maalstroom van verstrooiende, haar levensdoel vijandig gezinde vermaken. Men versta ons echter niet verkeerd. Het verdient allerminst afkeuring, dat het jonge meisje zich in gezellige bijeenkomsten vertoont, waar eenige uren aan geoorloofde ontspanning, aan onschuldige vreugde en scherts worden gewijd; dat zij op familie feesten en dergelijke „pret maakt" en daar heur zilveren lach laat weerklinken. En nu we toch het thema: lachen, aan roeren, maken we meteen maar van de gele genheid gebruik, om hier te beweren, dat wij allen, mannen zoowel als vrouwen, veel te weinig lachen. Ja, wij allen lachen veel te weinig, maar met dat lachen doelen we op dien helderen, gullen lach, als accompagnement van opge- wekten, van geest en humor tintelenden kout; op dien weiluidenden lach, het hoor baar teeken, dat in het gezonde lichaam van den mensch een gezonde ziel huist, en die de uitwerking heeft van een lichten, hier zoo heilzamen aardschok, waardoor de bergen van pessimistisch gemijmer, sinds jaar en dag opgetast in de hoofden van ons, zwartgallige menschenkinderen, eens duchtig door elkaar worden geschud. Daar, waar het jonge meisje verschijnt om zich op gepaste wijze vermaken, daar, waar het aan alle aanwezigen, welwillenden eerbied inboezemt als een beeld van onge repte deugd, daar oefent het een veredelen den invloed uit op de samenleving. Door de tegenwoordigheid der jonge maagd, wordt die eigenaardige ruwheid in uitdrukkingen en manieren, welke meer dere zoogenaamd beschaafde en ontwikkelde jongelieden er tegenwoordig op nahouden en als iets manhaftigs en onmisbaars schijnen te beschouwen veeltijds gebannen, althans verzacht. Echter, opdat haar tegenwoordigheid, in gezelschappen, die heilzame uitwerking niet misse, is het noodig, dat zij zich onder- scheide door bevallige waardigheid, welke gerust een zekere fierheid mag nabij komen, en door degelijkheid. Zij moet het wereldje waarin zij verkeert, weten te beheerschen in dien zin, dat zij zich niet late vernederen tot zijn onvoorwaarde lijke dienares. Onbeschroomd en ongekunsteld, geniete zij van de ontspanning en afleiding, die de omgang met familieleden, kennissen en-vrien dinnen haar in de wereld biedt, maar zij ge- wenne er zich aan, een en ander te beschou wen als bijzaak, die vaak moet en kan wor den gemist, en niet als hoofddoel van het leven. jSlot volgt). De Fransche opmarsch. Volgens de eerste te Koblenz ontvangen berichten, voltrekt de opmarsch der Fransch-Belgische troepen op den rechter Rijnoever in de richting van de Roer zich normaal. Een Fransch generaal is reeds Woens dagavond met zijn staf te Mühlheim Speldorf aangekomen. Officieel werd gisteren uit Parijs ge meld De Fransche troepen zijn vanochtend in de richling van Essen opgerukt. Om drie uur zullen zij Bruckhausen, GeLsen- kirchen, Essen, Warden en Ratingen be zetten. De troepenmacht bestaat uit twee di visies infanterie en een divisie cavalerifó, onder hevel van generaal Henrys, het geheel onder leiding van generaal Oe- goutte. Een detachement Belgische troe pen vergezelt de Fransche bezettings macht. Fransche eenheden van de grems- gamizoeken zullen in het Rijngebied de troepen vervangen, die de Roer bezetten. De Fransche pers over de houding van het Kolensyndicaat. De „Petit Parisien" meldt, dat het eenige resultaat, dat de Duitsche indus trie-magnaten met een onbuigzame hou ding zouden kunnen bereiken is, dat Frankrijk en zijn bondgenooten niet al leen Essen, maar het geheele Roergebied gaan bezetten. Deze geheele bezetting zou noodig kunnen worden om de mijn- organisalics op een nieuwen grondslag te vestigen. I Engelsche persstemmen over de Fransche actie. De „Daily Mail" alleen blij "t de Fran sche actie legen Duitschland goedkeuren. Alle andere bladen zien in de Amerikaan- sche beslissing ten aanzien der Rijn troepen een protest tegen de Fmnlsche politiek. De Daily Express gaat voort de terugtrek king van de Britsche troepen uit het Rijnland te eisohen, ten eerste omdat het Britsche leger niet gewikkeld mag worden in de onbereken bare gevolgen der Fransche stappen, ten tweede omdat de kosten der bezetting ten laste van Engeland zullen komen zonder mo gelijkheid dat eenige vergoeding van Duitsch land te verkrijgen zal zijn. Ook de Daily News is van meening, dat thans het oogenblik voor het terugtr&kken der Britsche troepen aange broken is, nu Amerika het voorbeeld gege ven heeft. De teruggeroepen gezanten. Naar de Éclair meldt, houdt het gerucht aan, volgens hetwelk het terugroepen van den Duitschen gezant te Parijs en dien te Brussel beschouwd moet worden als een volledige breuk in de diplomatieke betrekkingen tus- schen Duitschland eenerzijds en Frankrijk en België anderzijds. De schooljeugd en de bezetting. De Pruisische minister van onderwijs Boe- litz heeft alle schoolautoriteilen aangeschre ven om in geval vreemde troepen hel Ruhrge- bied binnenrukken, voor de schooljeugd Zaterdag een verhandeling te doen houden over den emst van den toestand aan de hand van de verklaringen van rijkspresident, rijks kanselier en Pruisischen premier. In deze om standigheden moet de rouw van Duitschland over deze nieuwe geweldpleging ook bij de Duitsche jeugd lot uiting komen. Na de ver handeling moet het onderwijs worden be ëindigd. De stemming fn de Ver. Staten. De „Times" verneemt uit Washington, dat de Fransche actie in het Ruhrgebied de woede en den weerzin gaande maakt in Amerika. De Amerikaansche en de Fransche regeering na deren volgens den correspondent snel den toestand, waarin iedere vruchtbare asmenwer- king voor langen tijd onmogelijk zal zijn. Blijkens een draadloos telegram uit New York, schreef de New York World, dat het Amerikaansche volk hoopt, dat tegelijk met de Amerikaansche troepen ook de Engelsche troepen de Rijnstreek zullen verlaten. Op die wijze zou aan het Fransche volk worden dui delijk gemaakt hoe groot de politieke en economische fout is, waartoe de verblindheid van de Fransche staatslieden heeft geleid. De eerste ministers van de Duitsche bond staten zijn tegen hedenmiddag naar Berlijn ge- noodigd, om den toestand met de rijksregee- ring te bespreken. De Vorwarts schrijft over den Franschen inval in het Roergebied: Met voetvolk, rui terij, artillerie, machinegeweren, tanks, vlieg- tuigsmaideeien rukt Frankrijk het Roergebied binnen. Toch is dit, naar men ons wil wijs maken, een volkomen vreedzame maatregel, waarin slechts kwaadaardige vijanden van Frankrijk een militaire actie kunnen zien. Een draadloos telegram uit Koblentz zegt, dat de Amerikaansche bezettingstroepen in den put zitten over het besluit van Washington om hen terug te trekken. De gewone soldaten hadden met hun 3 miilioen mark gage per maand een leven als een prins. Bran ting over interventie van den Volkenbond. Een draadloos bericht uit Stockholm maakt melding van een rede van Branting op een partijvergadering, waarin hij het zeer natuur lijk noemde, dat het denkbeeld is geopperd van een interventie in de bezettings-quaestie door den Volkenbond. Branting rekende het tot een eer van Zweden, dat men van dit land het initiatief tot zulk een actie verwacht heeft,* waarbij de wetenschap tot vreugde moet stemmen, dal Zweden de sympathie heeft van alle arbeiders voor een actie ten bate van den vrede en tegen geweldpleging. Wij, aldus Branting, die neutraal waren tijdens den oorlog, moeten leeren inzien, dat wij verplichtingen hebben ten opzichte van het Eurapa, dat uit den wereldbrand is te voor schijn gekomen om mede te werken tot het verkriigen van een duurzamen vrede en van verzoening tusschen de volken op den grond slag van het recht. De Berlljnsche bears. De uitbreiding vnn de Fransche bezet ting in het Roergebied heeft op de Ber- lijnsche markt voor buitenlandsche be taalmiddelen voorloopig nog niet veel ver deren invloed gehad, daar men, gezien het feit, op grond van de berichlient uit Parijs, reeds sedert eenige dagen als vaststaande kon worden beschouwd, de uitwerking daarvan reeds tevoren in de koersen verdisconteerd had. Niettemin kon worden vastgesteld, dat de al gem «ene stemming voor buitenlandsche betaal middelen eerder iets zwakker was. De speculanten wachten nu af, welke in vloed er vian de Fransche politiek van pandneming op de productie ln de ver schillende bedrijven van het Roergebied zal uitgaan. i De noteering van den dollar was met ongeveer 10.300 vrijwel gebleven op den reeds Woensdag bereikten stand. Voor het overige golden tegen 1 uur nam.: Ne- derlandsche guldens ongeveer 4000, Fransche biljetten 710 k 720, Belgische 670 ft 680, Zwitserache francs 1900 en ponden sterling 48.500. De effectenbeurs was gisteren geslo ten. Voor zoover er in het vrije ver keer nog zaken werden gedaan, hadden de koersen over het algemeen een klei ne verbetering aan te wijzen. Ook Tsjecho-Slowakfje reageert. Uit Praag wordt gemeld, dat het Ka merlid Kafka verzocht heeft, dat die commissie voor buitenlandsche zaken bij een zal komen om te beraadslagen over de bezetting van Essen, daar deze be zetting ook Tsjecho-SLowaklje raakt Een afzonderlijke Engelsch-Turk- sche overeenkomst inzake Mosoel? Reuter verneemt, dat het onwaarschijnlijk is, dat de Britsche Regeering in onderhan deling zal treden met de Turkeche afge vaardigden, die hier uit Lausanne zijn aan gekomen en naar het heet, voorstellen heb ben te doen ten aanzien der toekomst van Mosoel. Brittanniö keurt elke afzonderlijke actie in verband met Turkije af en zal voortgaan samen met Frankrijk en Italië voor het succes der onderhandelingen te Lausanne te werken. De twee Turksche af gevaardigden zijn Sjeref bey en Hoechter bey, dia naar Lausanne terugverwezen zul len worden. Het Deensche Folketing heeft Woensdag zijn zitting hervat. De financieele commis sie diende een rapport in, dat ontelbare kleine wijzigingen in de begrooting 1923' 24 voorstelt, welke geen van alle noemene- waardigen invlced op hot eindcijfer hebben. Verder deelt de commissie mede dat ten gevolge van de maatregelen bij de staats spoorwegen ten minste 25 miilioen zal wor den bezuinigd. De Republikein Upehaw, uit Georgië, heeft in een rede in het Huis van Afgevaar digden verklaard dat de dranksmokkelarij haar duivelschen invloed doet gelden bij te veel personen die in Washington deelne men aan het openbare leven. Spr. zeide dat hij niet het Huis zelf de namen wilde noemen van de ambtenaren, van wie hij west, dat zij sterken drank ge bruiken. Hoewel hij die namen niet wilde noemen in het Huis, zal hij een lijst der betrokken personen in handen stellen van de regeering. Ofschoon nog geen details zijn bekend ge maakt over de voortgezette onderhandelingen betreffende de consolideering van de schuld van Engeland aan de Ver. Staten wordt verteld dat de Engelsche gedelegeerden volkomen open kaant hebben gespeeld en hun geheele positie hebben blootgelegd. Na deze bijeenkomst werd opnieuw de hoop uilgesproken, dat de onderhandelaars er ten minste in zouden slagen nog in den loop van deze week tot een voorloopige overeenkomst te geraken. Volgens den correspondent te Wasrington van de Morning Post heeft Engeland aan de Ver. Staten voorgesteld de schuld aan de Ver. Staten af Ie doen in 50 jaarlijksche termijnen van 20.000.000 pond sterling. De Times verneemt uit Washington, dat het Congres waarschijnlijk do maiatnegcien zal goedkeuren, welke ten aanzien van de conso lidatie der Britsche schuld zullen worden voor gesteld; maar de beslaande wet zou van kracht blijven ten opzichte van de overige schulden van Europa aan de Unie. Dezelfde correspondent verklaart met stel ligheid, dat de Amerikaansche regieering het verdrag van Versailles in zijn huidigen vorm onpractisch acht en dat de wijziging ervan de conditio sine qua non is voor eik doeltreffend herstel van Europa. De Roemeensche regeering deelt mede, dat i» den afgeloopen nacht twee Hongaarsche troeoenafdeelingen de grens overtrokken nabij Arad; verrast door Roemeensche troepen, trok ken zij zich al schietende terug. Hongaarsche troepenconcentraties aan de grens zijn ge- meid; de regeering heeft de noodige maatrege len genomen. Janssen, voorzitter van de financieele com missie van den Volkenbond, is gis teren ochtend naar Londen vertrokken om aan de Londen- sche leden der commissie de indrukken, welke hij in Weenen heeft opgedaan, mede te deelen. Iersche rebellen hebben gisterenmorgen het spoorwegstation te SJigo in brand gestoken dat met twee passagierstreinen geheel ver woest is. Den ganschen nacht was er hevig ge weer- en machine-geweervuur te Sldgo. OTTOWA, 11 Jan. (R. B. D.) Het waar nemingsstation te Saskatchewan registreerde een aardbeving, die twee uur duurde, van gisterenmorgen 9.35 tot 11.53. De aardbeving had waarschijnlijk in Mexioo plaats. Volgeans een draadloos N. T. A.-boricht uit San Salvador werd daar een aardbeving .geregistreerd op zeventig mijl afstands van de hoofdstad. Men zal zioh herinneren, dat de com missie voor de rechtequaesties uit het Huis van Afgevaardigden in de Ver. Staten een onderzoek heeft ingesteld naar de ambte lijke gedragingen van den attorny-general H .M. Daugherty. Het waren vooral de maatregelen, door Daugherty in zijn qua- liteit genomen of bevolen bij mijnwerkers stakingen, die hem door politieke tegenstan ders voor de voeten werden geworpen. Thans is die commissie uit het Huis met haar onderzoek, dat de strekking had, uit te ma ken of moest worden geadviseerd Daugherty door het Oongres in staat van beschuldiging te doen stellen, klaar. De commissie is thans met haar enquête gereed gekomen en heeft haar rapport uit gebracht, 't welk den attorney-general van blaam zuivert. Het eenige, dat in het rap port aan den attorney-general werd verwe ten, was dat hij „onnoodig langzaam" was geweest in het laten vervolgen van de Wright-Martin Airoraft Corporation we gens het opstrijken van ongeoorloofd hooge oorlogswinsten. Ook wordt in het rapport geklaagd over het te slappe optreden dor Bondsjustitie dus door den attorney-general tegen de dranksmokkelaars, die waren aangehouden door de vloot der Amerikaansche drankbe- strijdings-politie. De geheele campagne tegen Daugherty cul mineerde in beschuldigingen, geuit door het lid van het Huis van afgevaardigden Kei ler. Deze had echter geweigerd om als ge tuige te verschijnen voor de commissie, zich beroepende op het feit, dat zijn positie als lid van het Huis hem het recht gaf om weg te blijven, indien hij dat verkoos. Er schij nen geen precedenten van dit geval t» be staan, en de commissie wist dus niet, hoe zij zich tegenover do weigering van Keiler had te gedragen. Zij laat het nu aan het Huls van Afgevaardigden over, te bepalen, hoe er verder tegenover hot lid Keiler moet worden gehandeld. In deze geheele aotie van Keiler was hij ten slotte slechts de woordvoerder van de verschillende arbeidersorganisaties, doch vooral van Samuel Gompers, den president van de Amerikaansche Federatie van den Arbeid. Dr. Henry van Dyke, de voormalige Amerikaansche gezant in Den Haag, is in November j.l. 70 jaar geworden. Hij was hoogleeraar in de Engelsche literatuur aan de Princeton Universiteit, waar hij het z.g. Murray-professoraat bekleedde. Thans is van Dvke als zoodanig afgetreden, omdat hij plaats wilde maken voor een jongeren man. In den brief waarin van Dyke zijn heen gaan ais hoogleeraar aankondigt aan den president der universiteit, deelt hij mede, dat hij geen gebruik zal maken van de pen- sioenvoorrechlen die uit een Carnegiefonds worden bekostigd. Indien zijn gezondheid en zijn krachten het uithouden, hoopt hij nog nuttigen arbeid te verrichten. Zoo heeft hij nog een half dozijn verhaaltjes in het hoofd, die hij hoopt op het papier te zetten. In de bijeenkomst der militaire afgevaar digden op het 10de congres van sowjets onder voorzitterschap van Trotski zijn de volgende punten behandeld: Inkrimping van het roode leger; herziening der tegenwoordige reglemen ten; opleiding der officieren en verhooging van de soldij der soldaten. Het eerste punt werd ingeleid door Kame- nef, opperbevelhebber van alle roode strijd krachten, en Lebedef, commandant van den generalen staf. Beide inleiders wezen er op, dat verdere inkrimping van het roode leger niet mogelijk is, daar dit in strijd zou zijn met alle reeds genomen besluiten inzake verster king der weermacht. De vergadering heeft zich bij deze conclusie aangesloten en bepaald dat de sterkte van het roode leger in de toekomst niet zal verminderd worden. Inzake de soldijverhooging werd besloten alleen de soldij voor de lagere rangen van gardislen te verhoogen. Raoul Péret is, met zoo goed als alge- meene sleminen, herkozen op den moeilijken post van voorzitter van de Fransche Kamer. Naar aanleiding van zijn herkiezing schetst de Figaro aldus hot portret van Péret: Men leest in het analytisch verslag van de Kamervergadering: Uitgebrachte stemmen .384, waarvan 378 op Raoui Péret (levendige toejuichingen op alle banken). Deze cijfers, deze verkiezing zonder tegen- candidaat, deze toejuichingen, die den uitslag van de presidentsverkiezing begroet hebben, toonen voldoende aan welk succes Raoul Péret behaald heeft. Als gewezen rapporteur en voorzitter van de begrootingscommissie, gewezen onder staatssecretaris, minister van handel, minis ter van justitie, schijnt de Kamervoorzitter bij uitstek op zijn plaats op den post waar zijn collega's hem verkozen hebben. Raoul Péret, die gezag uit hoffelijkheid put, die door zijn koelbloedigheid een tumult weet te beheerschen, die niet weet wat ongeduld is en geen vermoeienis schijnt te kennen, die de beschikking heeft over een krachtige stem welke in de ergste stormen gehoord wordt, Raoul Péret lijkt ln den voorzitterszetel wel onvervangbaar. Hij weet er onpartijdig en energiek te zijn. Hij toont er zich welspre kend en vol takt. Als overtuigd aanhanger van de nationale eenheid heeft Péret indertijd, na den val van het mlnisterie-Leygues, beproefd op dien grondslag een kabinet te vormen. Op dien vaderlandlievenden grondslag, daarvan kan men overtuigd zijn, zal hij erin slagen een kabinet te vormen wanneer de president van de Republiek hem nogmaals die taak op draagt. Voor het oogenblik verlangt Péret meer dan wie ook, dat de gebeurtenissen dien dag ver af houden. Van 6 tot 26 Februar zullen er proeven genomen worden met een nachtelijken vleg- denst tusschen Parijs en Londen. Van 6 tot 26 Februari zullen er proeven genom enworden met een nachtelijken vlieg- dienst tuschen Pasrijs en Londen. De politie !s gisteren te Londen met geweld binnengedrongen in het gebarrica deerde hus in Park-road te Londen en vond er Maltby, den kleermaker, doodelijk ge wond liggen met een revolver naast zich. Hij bezweek spoedig daarna. Op de badka mer vond de politie later het lijk van me vrouw Middleton die, naar het gerucht wil de, van Juni tot half Augustus bij hem in gewoond had. De administrateur van het Noordelijke territorium van Australië heeft geestdriftig ver slag gegeven van zijn officieel bezoek aan de strqolk van de Alee-bronnen in Midden-Anstra- lië, welke hij als een groot nationaal bezit be schouwt. Het klimaat is er opwekkend en ziek te is er onbekend. Water is beschikbaar uit bronnen en hij bepleit de ontsluiting van de streek door het aanleggen van een spoorweg. Er is daar een groot zoetwatermeer ontdekt, dat niet op de knarten staat aangeteekend. Verscheiden Zweedsche geleerden, (fle een paar jaar in Kamsjalka hadden geëxplo reerd, zijn in Stoökholm teruggekeerd met rij ke wetenschappelijke verzamelingen. De ex peditie had in Kamsjatka de grootst mogelijke moeilijkheden te doorstaan. Haar verblijf al daar ging gepaard met groote gevaren. In December heeft de invoer ran Groot- Britamnië 94.91l.62t pond sterling bedragen, zijnde 9.547.240 p. st. meer dan in December 1921 en do uitvoer 58.233.032 p. st., zijnde 491.718 p. sit minder. Volgens berichten nét Memel zijn de Li- tauscbe troepen verder in het Memel-gebied doorgedrongen en zonden ze voor de stad Me mel staan. 0 Do Fransche beeldhouwer Léon Cogn» heeft onlangs een portret-buste van Z. H. Paus Pius XI mogen modelleeren en ver telt in de Illustration van zijn ontmoe tingen met den Heiligen Vader. De beeldhouwer begint met te zeggen, dat portret-busten niet in tien minuten ge reed zijn, wat hij ook nadrukkelijk vast stelde tegenover Mgr. Pizzardo, die er, merkt hij op, zijn levenstaak van schijnt te ma ken Paus Pius XI - te beveiligen tegen do nadering van kunstenaars. Cogné zette uit een, dat het noodig zou wezen maat te ne men. Mgr. Pizzardo stond versteld. De beeldhouwer verhaalt: „Hij wilde me niet laten uitspreken, maar riep verontwaardigd uit: Maat nemenI Wat denkt u eigenlijk wel? U wilt toch zeker niet zeggen, dat u van plan is den H. Vader met een paar passers te bewerken! Dat kan geen moment worden L.gostaan u zoudt hem schandelijk beleedigen Onder dezen stroom van vermaningen, gaat Lucien Cogné voort, gaf ik mij gewonnen en ik besloot genoegen te nemen met het maken van een paar schetsen en maar tien minuten te blijven. Met een troostenden glimlach zei Mgr. Pizzardo: Wanneer ge tegenover den Hei ligen Vader staat kunt ge nog niet zien wat gedaan kan worden. Misschien.... Terwijl hij den zin onvoltooid liet, drukte hij mij de hand en ging heen, terwijl zijn dun zijden mantel wapperde in den wind. Toen ging ik zachtjes de trap af naar beneden. Ik zon den Paus zien, vandaag, om vijf uur. Ik kon het nauwelijks geloo- ven. Daar was ik nu reeds tien dagen voor bezig, maar onveranderlijk had een of an dere secretaris verklaard: „Reeds 852 kun stenaars uit alle deelen van de wereld heb ben thans verlof gevraagd een portret van Zijne Heiligheid te mogen maken. Op z'n hoogst kunt u uw best doen de 353ste te worden. De Heilige Vader heeft het te druk. Niemand zal eenige aandacht schenken aan uw introductie-brieven. Niettemin, hier is een toegangskaart voor de collectieve au diëntie van hedenmiddag". En daarmee ko» ik heengaan, vernederd. Toen het overeengekomen uur naderde, word Cogné, gewapend met zijn camera en zijn schetsmap door een pauselijk ma jordomus door het Vaticaan geleid en een geheel natuurlijke onzekerheid kwam over hem toen hij de kamer naderde waar hij den Opperpriester ontmoeten zou „Wat dacht ik zelf, dat ik doen zou wanneer ik hem zag? Neerknielend Tot hem spreken? Do majordomus deed mij een knie buiging voor en toonde mij welke houding ik had aan te nemen. Weer ging er een deur open en thans kwamen wij in een vertrek dat mij eenvoudig enorm voorkwam. Het scheen een bibliotheek te zijn. Een deel der kamer was afgesloten met een groot gordijn. Ik dacht boekbanden te zien. Plotseling, recht voor me, ontwaarde ik den Heiligen Vader. Hij kwam langzaam nader in zijn witte toga met een wit mutsje op het hoofd. Zijn half gesloten oogen keker door dikke trrilleglaaen. Ik knielde. Er trok een mist voor mijn gezicht. Ik hoorde de latijnsche woorden der benedictie. Toen stond ik op en mijn verwarring week. Voor mij stond slechts een majesteitelijk model, in welwillenden toon tot mij sprekende. Zijn stem is warm en ernstig. Hij drukt zich uit in smetteloos Franech. De driepoot van mijn camera gleed uit op den vloer en ik kon haar niet vast zetten. Ik voelde de oogen van den Hei ligen Vader op mij gericht. Alle ceremo nieel vergetend, begon ik te praten, yer- ont=chuldigde mijn onhandighe'd Vrien delijk zei hij: „Weest u kalm. Doet uw werk zonder zenuwachtigheid of u zult tijd verspillen." Wilde hij me laten voelen, dat ik al tijd verspild had? Of moedigde hij me aanP Zijn glimlach liet geen twijfel. Ik vroeg den Heiligen Vader zijn zegenend ge baar te herhalen, omdat ik een beeld var hem wilde maken. „Er kan in die houding niet blijven, zan der stijf te lijken, antwoordde hij, maar ik zal u zegenen en u kunt de opname maken op welk moment u wilt. Hij zegende mij tweemaal en iederen keer nam ik een fotr Toen. vroeg hij: ,Js dat alles?" Hij was al reeds opgestaan. Ik ant woordde; „Ne8n, Heilige Vader, als uu het goedvindt zou ik n permissie willen vra gen om maat te nemen, wat noodig is als ik een portretbuste van u maak." Hij ging weer zitten. Ik maakte ver scheidene haastige schetsjes en toen nam ik met een paar passers maat, terwql ik de afmetingen haastig noteerde. Hij was uiterst belangstellend en zeide: „Bent u bezag den omtrek van mjjn hoofd te meten? die is 66 centimeters." Terwijl Cogné hiermee bezig was, bla derde de majordomus in zijn teekeningen. Hij nam een foto van een buste van ge neraal Lyautey en overhandigde deze aan den Paus. Kijkend over zijn schouder, want hij zat, wachtte hij om! te zien welken in druk het werk zou maken. „De man van Marokko, zei de Pans. Wat een prachtige bustel TT heeft een detail DE ROOMSCHE BOERIN volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5