LAATSTE NIEUWS mm .,4 ••■es?-- BI&3EXLAMDSSH KÏEUWS. LUCHTVERKEER. Uit onze Oosi GEMENGD NIEUWS. LEOLA'S ERFENIS RECHTSZAKEN. STOOMVAARTLIJNEN. GRARKTNIEUWS. '7 plpaoAOLOoze TetEfGOMrir-^ De loonen niet te hoog. Welkom, vreemdeling! Bescherming van pleegouders. De Bosscha-sterrenwacht in Ned.- Indië. De werkverschaffing te Maastricht. Auto-ongeval. In het water geduwd. In dronkenschap. Pascbei. op 1 April. De moord te Houtdorp. De bezetting van het Roergebied. Frankrijk en DuItscMand. Een oproep tot het Duitsche volk. Duitschland staakt zijn kolenlevering UIT DE FRANSCHE KAMER. Poincaré verdedigt zijn beleid. Een motie van vertrouwen. DE FRANSCHE PERS OVER DE REDE VAN POINOARÉ. De houding van Engeland. De houding van de Ver. Staten. De Inval der Lltauers in Memel. Koning Konstantijn f, Van net grootste geacht aangebracht: de edgaret tusschen si ja vingers. Hij rookt den geheelon dag en den kalven nacht, koewei ein geest klaar blijft als ootït". De m a jordemus toonde Hem ook de buste va., den nuntius te Parijs. „Hoe duidelijk dit van den nuntius te Parijs. Toch denk ik dat zijn glimlach broeder is als hij niet poM ort." I it alles werd langzaam en eenvoudig go::e *d. Ik ging voort met maatopnemingen te en. Ik schetste snel, maar zijn gelaat had een vragende uitdrukking. Thans durfde ik niet langer aanhouden en het was mij dui<l?lijk, dat ik er een einde aan moest maken. Hij stond op, wierp een blik op mijn werk. Neergeknield' zag ik dan zoom van zijn witten toog, de violette pantof fel-; met groene borduursels. De witte toog verdween. Ik hief het h l op. Nog eenmaal zag ik de groots bi.liotheek met haar pracht, haar schitte rt g, haar tapijten, haar boeken en ik meen de knielende figuren te zien in violet en rood. Do audiëntie had drie kwartier geduurd. •Dien avond dineerde ik niet In mijn ho telkamer begon ik koortsachtig mijn nega- t >en te ontwikkelen en schetsen uit te werken. Den volgenden morgen begon Cogné da- delijk aan de buste. Toen het hoofd in ruwe schets gereed was leek het enorm. Ea toch beantwoordde het volkomen aan de afmetingen. Nog tweemaal bezocht Oognó don Paus, die bij de. laatste ontmoeting het werk z- if toekende: Pont Max. P. P. XI. Dat was Zijn manier om deu kunstenaar te bedanken. In het jongste maandbericht der Roltor- dnmsche Bank vereeniging komt een belang- v kker.de beschouwing voor over den eco- no.iischen toestand van Nederland in hot geioopen jaar. In tegenstelling tot de pes simistische geruchten van den laatsten tijd worden vele lichtpunten aangewezen, aldus samen te vatten, dat de productieve krach ten (fabrieken, handelsvloot, banken, enz.) in en nn den oorlog een groote uitbreiding hebben ondergaan, waardoor, zoodra de al gemeens toestand verbetert, gunstige finand- eele resultaten verkregen kunnen worden. Na dan gewezen te hebben op de "hooge be lastingen, die het bedrijfsleven drukken, ver volgt het maandbericht met dit belangrijk Vtoog: Het zou verkeerd zijn. trachten deze kos ten te dekken en nieuw kapitaal te vormen door het verlagen van het niveau (peil) van )tet levensonderhoud der groote massa, dat t vchts in enkele gevallen, b.v. voor onge schoolde arbeiders en voor bouwvakarbei ders, boven het niveau van den voor oorlogs- tijd is gelegen. Evenals de wisselkoersen ver- ei ebt ook het niveau van het levensonder houd stabiliteit (bestendigheid), wil het eco nomisch leven van een land gezond blijven. Een groote vermindering van de koopkracht der massa zou tot gevolg hebben, dat de 1 noenlandsche consumptie (verbruik) aan merkelijk inkromp, waardoor een afzetge bied der Nederlandsche industrie verloren zou gaan. De loonen in Nederland zijn niet te hoog, maar die in landen met lage valuta ziin Ie laag. De genezing moet derhalve van elders komen. Onder dezen titel namen wij dezer da gen uit het „Vad." een bericht ov«r omtrent een aantal vliegtochten door een gewezen Duitsch vlieg-officier, in op dracht van onze regeering, gedaan om <:.ze kustverdediging uit de lucht te fo to grafeeren. Uit nader te bevoegder plaatse inge wonnen inlichtingen Is het blad het na volgende gebleken: Het doel van deze vliegtochten er zijn er meer dan vier gedaan was niet om opnemingen van onze kustver dediging te verkrijgen maar om de fo tografische toestellen van Duibsche fir m's te beproeven en het beste aan te schaffen voor landmetingen in Indië. Men wilde daar door lucht-fotografie onontgonnen land opnemen, dat nog niet behoorlijk in kaart was gebracht. Een Duitsche firma stond in verbin ding met de „Ilvo" in Amsterdam (de Internationale Luchtvaart Onderneming), een Nederlandsche Maatschappij die in tien loop van 1920, het jaar van de vluchten, te niet is gegaan. De Konink lijke Luchtvaart Maatschappij nam toen dit werk van haar over. „Ilvo" nu zocht voor haar proefne ming naar een bekwaam vakman en koos daartoe een ervaren Duitsehen vlieg-offi- cior, die in ons land was. De vlieg tochten geschiedden onder leiding van een commissie, waarin o.a. zaten de te genwoordige Minisler van Oorlog. Van Dijk, destijds directeurvan de Topo grafische Inrichting, en kolonel Luy- mes, chef van den HydrografidJhen dienst van Marine. Deze commiruie hield nauwkeurig toezicht. Het fototoestel werd even vóór de vlucht in het vlieg tuig aangebracht en dadelijk na de lan ding door de commissie weer in ont vangst genomen. De platen werden ver- dor door personeel van den Topografi- schen dienst behandeld en, waar noo dig, werkte de Generale Staf nog weg wat hij niej afgedrukt wenscht» te hebben. De waarnemer nam dus wel do foto's, maar deze bleven in liet be zit van onze autoriteiten. Overigens moet men zich van het ge heim van onze kust geen verkeerde voor stelling maken. Alle vliegtuigen, die over ons land komen vliegen die welke in den geregelden dienst zijn, die welke uit vreemde landen voor een vlicgten toons telling of eenige andere ge legenheid in ons land komen, enz. kunnen foto's nemen, zonder dat on ze autoriteiten er iets van behoeven të merken. Er zijn ook uitvoerige kaarten, die ieder koopen kan. Maar hoe dit zij. hij de bewuste vliegtochten is ten over vloede nauwlettend toezicht gehouden. Zoo heeft men aldus vernam het blad verder ook van den arbeid van de twee gewezen Ooslenrijksche officie ren op het bureau vau den Hydrografi- schen dienst niet zoo erg te danken als het Kamerlid Ahr. Staalman, blijkens zijn vragen aan minister We&terveld deed. Het werk, dat daar wondt verricht en voor het ovorgroote deel geen militair doel heeft, maar de koopvaardij ten goede komt, moet geregeld doorgaan, en cr waren geen Nederlandsche zeeoffi cieren beschikbaar. De twee Oostenrij kers werden bovendien voor arbeid Van t>11dergeschik ten aard gebruikt. Behalve de proefvluchten, waarvan 't bericht uit Amsterdam er eenige noem de, zijn er later int Soesterberg, met het fototoestel van een tweede Duiteche firma, nog ettelij ke vluchten gedaan, steeds onder dezelfde voorzorgsmaatre gelen. Op verzoek van het hoofdbestuur der Ver. „Onderlinge Vrouwenbescherming" heeft zich volgens het „Hbl." gevormd een Commissie van Onderzoek in zake de wettelijke be scherming van pleegouders, welke commissie is samengesteld uit de heeren mr. M. C. van den Dries, raadsheer van den Hoogen Raad, mr, J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam en de dames mr. C. Frida Katz, lid van de Tweede Kamer, C. Polak Rosenberg, presidente der Afd. Amsterdam van de Ver. Ond. Vrouwenbescherming, C. van SchaikDobbelznann, pres. hoofdbe stuur dier Vereeniging. Deze commissie werd gevormd naar aan leiding van de talrijke klachten van pleeg ouders, die de aan hun zorg toevertrouwde kinderen moesten afstaan, nadat rij deze vaak jarenlang sonder eenige vergoeding hadden verzorgd. Deza kinderen waren meestal van onge huwde moeders, dieverklaard hadden „ge heel afstand te doen", van hei kind of die ontheven waren uit de voogdij. Bij huwelijk, veranderde levensomstandigheden, kwam de moeder, vaak uit winstbejag, haar kind te rugvragen en waren de pleegouders verplicht dit af te staan, dikwijls tot groot nadeel van liet kind. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Eon nieuw duurrecord met paseng-for. Bij de zweefvluchten, welke te Bïskra gehouden worden, heeft de Fransche avia- teur Thoret het duur-record met 1 passa gier,, dat op naam stond van onzen land genoot Fokker met 37 minuten, verbeterd en gebracht, op 69 minuten. (Tel Indische bladen melden het volgende: Op den top van den Goenoeng Lembnng verrijzen de gebouwen voor de door de Ne- derlandsch-IndasChe Sterrenkundige Vereeni ging gestichte en weldra in werking te stellen Bosscha-Sterrenwacht. Nu de regeering geen vrijheid vond aan de Vereeniging financieelen steun toe te zeggen, moest het begin wel vrij bescheiden zijn, maar het begin is er. Een ruim terrein werd beschikbaar gesteld door de Cultuurmaatschappij Baroe Adjak; op den hoogsten top ervan zal later de groote kijker worden gemonteerd, waarvan de len zen reeds zijn gegoten en thans in de bekende werkplaatsen von Cart Zeiss te Jena worden geslepen. Aan den voet van dezen heuvel wordt de woning van den Directeur gebouwd; meer in het midden van het terrein tal binnenkort het passage-instrument worden opgesteld, en op den Oosteljjken top komt een groote dubbele kijker, o.«., dienende voor fotografische op namen van den sterrenhemel. De instrumenten worden beschermd door plaatijzeren gebouwtjes, die bi hun geheel worden weggereden, alt waarnemingen moe ten wosden gedaan. Tot Directeur der Sterrenwacht is met in gang van 1 Januari a.s. benoemd de heer Ir. J. Ci. E. G. Voute, wetenschappelijk medewer ker aan het Meteorologisch Observatorium te Weltevreden. De heer Voute is vroeger als ob servator werkzaam geweest aan de Sterren wachten te Leiden, Berlijn en Kaapstad. Indië wordt met de nieuwe Inrichting, die geheel door particulier initiatief tot stand is gekomen, een instituut rijker, dat na vol tooiing kan worden vergeleken met het beste, dat op dit gebied bestaat en dat op het Zui delijk halfrond aan de spits zal staan. Woensdagmorgen waren 20 arbeiders der werkverschaffing opgeroepen voor vertrek naar de mijnen Winterslag. I>e oproep was ge schied overeenkomstig de door de vakcen trales onderieekende voorwaarden. Op het be paalde uur waren allen aan het station, doch gaven aan den uitvoerder der werkverschaf fing vooraf te kennen, dat zij niet zouden ver trekken. Inderdaad vertrokken slechts 5 man per trein van 10,13 nnr. De weigeraars zijn thans definitief ontslagen bij de werkver schaffing. Voor Donderdag waren 27 arbeiders opgeroepen. Op den Laarderweg te. Eemnes is Woens dagmorgen de 24-jarige j. v. D. uit Soestdijk met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield. De heer v. D. werd door de voorruit geslingerd en bekwam ernstige wonden aan hoofd en linkerhand, welke door dr. Holtman te Laren moesten worden gehecht. Op het Noordplein te Rotterdam is Woens dagavond de 10-jarige P. I. B., wonende Dirk Smitsstraat, door een onbekend gebleven jon gen zonder eenige aanleiding in de Rotte ge duwd. Het meisje kon gelukkig spoedig door den schipper vah een in de nabijheid liggende schuit op het droge gebracht worden, zoodat ze met natte kteeren en den schrik vrij kwam. Ze werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Msb. Dinsdagavond sprong de 22-jarige W., die in verren staat van dronkenschap verkeerde, in de Lauwersgracht te Arnhem. Een toesnel lende politieagent kon hem niet redden, om dat hij een worsteling moest beginnen met een kameraad van W., die eveneens dronken was en ook in het water wilde springen. Na anderhalf uur dreggen werd W. opge haald. Kunstmatige ademhaling, noch zuur- stofaparaat baatten meer. Er wordt nog altijd getwist over de vraag, of het wel juist is, dat de Eerste Paaschdag dit jaar op 1 April valt. De kwestie is n.l. deze: Paschcn valt op den eersten Zondag na de eerste volle maan na den 21cn Maart. Nu is het dit jaar volle maan op Zondag 1 April half 2. En daarom zou Paschen eigenlijk op 8 April moeten vallen. „De Limb. Koerier" waarin deze kwestie thans ook behandeld wordt, merkt echter het volgende op: De astronomische dag en de kalenderdag zijn niet dezelfde. De kalenderdag loopt van 12 uur 's nachts over 12 uur 's middags, tot 12 uur 's nachts. De astronomische dag echter loopt van 12 uur 's middags, over 12 uur 's nachts, tot 12 uur 's middags. Dit jaar valt de eerste lente-volle maan véér 12 ure 's middags van Zondag 1 April. Astronomisch wordt dit beschouwd als nog zijnde 31 Maart, en dus is 1 April de Paasch dag. BEROOVLVG TE sHAGE. In de le van. den Boschstraat 105 to 'sllaga is iemand beroofd van f7000. Verdacht van medeplichtigheid aan deze berooving werden naar het bureau geleid Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engeischen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem. de 25-jarige naaister Maria Ch. de B., wonende Prinses Mariestraat 4, de 36- jarige Rosa de B.v. d. V., modiste en de 32-jarige Jaoobus G. G. R., zonder beroep, deze beide laatsten wonende in het huis waar de berooving geschied is. GEEN BRANDSTICHTING. 1 Bij den brand, waarbij de uitspanning „Oud Millingen" (Geld.) een prooi der vlammen werd, dacht men aanvankelijk, aan kwaadwilligheid, temeer daar men van twee rijwielen, welke in het ach terhuis opgeborgen waren, geen spoor meer kon terugvinden. Dit vermoeden is echter weersproken door Baron v. P. en Jhr. R., die per auto te „Oud Millin gen" aankomende, het eerst den brand ontdekten. Zij vonden toen alle deuren en ramen goed gesloten en moceten zelfs met een tuinbank de achterdeur open rammeien om de levende have te kunnen redden. Dezer dagen vond men een der beide fietsen het damesrijwiel ongeschonden in een zandkuil aan den straatweg Ijij Nieuw-Millingen. Nu het cassatieberoep van Emmer in de moordzaak te Houtdorp door den Hoogen Raad is verworpen, zal vermoedelijk begin Februari de behandeling van de zaken tegen A Dijkslag en J. de Graaf voor het Arnhem- sche Hof geschieden. BANDA, Nederl., arr. 9 Jan. van Amster dam te Hamburg. BANKA, Nederl., vertr. 9 Januari van Am sterdam naar Hamburg. BERENICE, K.N.S.M., vertr. 8 Jan. van Pa lermo naar Alicante. DINTELDIJK, H.A.L., vertr. 9 Jan. van Hamburg naar New-York. DRECHTERLAND, H. Lioyd, uitreis, arr. 10 Jan. te Oporto. ENGGANO, H. Austr. lijn, vertr. 9 Jan. van Hamburg naar Bremen. ELPENOR, Oceaan, Yokohama-RotteTdam, arr. 8 Jan. te Shanghae. FAUNA, K.N.S.M., vertr. 9 Jan. v. Solooien naar Smyrna. GAASTERLAND, H.A.L., vertr. 10 Jan. van Rotterdam naar New-York. GOENTOER, R. Lloyd, uitreis, vertr. 9 Jan. n.m. van Marseille. GELRIA, H. Lloyd, vertr. 10 Jan. van Am sterdam naar Buenos Ayres. GROTIUS, Nederl., thuisreis, pass. 7 Jan. Gibraltar. JOHAN DE WIT, Nederl., {huisreis arr. 9 Jan. te Suez. KOUDEKERK, Br. Indië lijn, vertr. 10 Jan. van Rotterdam naar Hamburg. KLIPFONTEIN, H.Z. Afr. lijn, thuisreis, vertr. 9 Jan. van Durban. LEERDAM, H.A.L., Rotterdam-New Orleans, vertr. 9 Jan. van Tam,pico. LAERTES, Oceaan, Amsterdam-Java, pass. 10 Jan. Perim. MARKEN, H.O.Afr. lijn, thuisreis, vertr. 9 Jan. van Aden. MADOERA, Nederl.; vertr. 10 Jan. van Am sterdam naar Chili via Grimsby. MEROPE, K.N.S.M., vertr. 9 Jan. vtm Tar ragona te Burriana. MADIOEN, R. Lloyd, uitreis, pass. 9 Jan. Finisterrs. MALANG, R. Lloyd, thuisreis, pas. 9 Jan. Sa gres. MAASLAND, H. Lloyd, uitreis, pass. 7 Jan. Pemambuco. NEREUS, K.N.S.M., vertr. 10 Jan. van Bor deaux naar Amsterdam. NELEUS, Oceaan, Japan-Amsterdam, vertr. 8 Jan. van Belawan. OBERON, K.N.S.M., arr. 9 Jan. von Ams terdam te Hamburg. ORANIA, H. Lioyd, thuisreis, arr. 9 Jan. te Santos (niet vertrokken als gemeld.). OUDERKERK, H.O.A. lijn, thuisreis, pass. 9 Jan. Gibraltar. PYRRHUS, Oceaan, vertr. 8 Jan. van Yo kohama naar Londen. PLUTO, K.N.S.M., vertr. 9 Jan. van Bor deaux naar Amsterdam. RANDFONTEIN, H.Z.Ar. lijn, thuisreis, vertr. 9 Jan. van Port Elizabeth. SALLAND, H. Lloyd, vertr. 10 Jan. van Rotterdam naar Buenos Aynes. BROEK OP LANGEND IJK, 11 Jan. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le srt. Reuze 1015,25 per 100 stuks; roode kool le srt. 1.60— 2.70; id. 2e srt. 0.70—1.40; gele kool le srt. 0.601.10; Deensche witte kool le srt. 11.40, Aardappelen. Bravo 2.30, Wit lof 20.40; bieten 1.80, uien drielingen 1.20; uien le srt. 1.40—2; losse worte len 1.401.50, alles per 100 K.G. Aanvoer 2186 st. bloemkool; 38.000 K.G. roode kool. 26.100 K.G. witte kool; 60 900 K.G. gele kool; 9400 K.G. losse wortelen; 12,350 K.G. uien; 350 K.G. aardappelen; 1650 K.G. bieten; 78 K.G. witlof. AMSTERDAM 11 Jan. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zesuwschc Bon te f 2 803, id. Blauwe f 2.502,70, ii. Eigenheimers f 1.801 00, Noord-Holiand- ache Blauwe f 1,701.80, id. 'Bonte fl.90 2 Zeenwsclie Eigenheimer poters f 1.50 1,80, Anna Paulowna Za.nl aardappelen f2 —3, Hiilegommer Zandaardappelen f 23. DELFT, 11 Jan. Boter. Ter markt wa ren 20/8 en 3/16 v., to zamen 430 Kg. Prijs f 2,703 per K.G. HOORN 11 Jan. Kaas. Aangevoerd S stapels fabrieksbaas f 58.50; 8 stuks boe- rencommissie f 60totaal 8 stapols, we gende 3771 K.G. Handel matig. GOUDA, 11 Jan. Kaas. Aangevoerd 75 partijen. Handel matig le kwal. f 64—67, 2e kwal 160—63; zwaardere f69: rijkks- merk f 60—67. Boter. Redel. aanvoer, handel matig, Goeboter f 1.25—1.35, Weibotea- f 1.20— f 1.30. Veemarkt. Vette varkens red. aanvoer, handel vlug 46—49 ct per half Ivg.; magere varkens, groole aanvoer, handel flauw 50—55 ct. per halt Kg.; magere biggen, red. aanvoer, handel flauw f20 —28 per stuk; vette schapen red. aan voer, handel red. f24—32; nuchtere kal veren, red. aanvoer, handel red. f 14—20; Eieren groote aanvoer, handel flauw oer 100 stuks f 10.50—12, hm» MAINZ, 11 Januari. Van officieels zijde wordt medegedeeld dat Oberhausen en Mül- heim om 9 uur bezet zijn. Vele spoorweg administraties worden overgebracht. Te Go- sen en te Dusseldorp zijn in het Fraasch gestelde proclamaties aangeplakt. Uit dezelfde officieels bron wordt mede gedeeld, dat er tot 2 uur geen enkël in cident dat de vermelding waard is, heeft plaats gehad. MAINZ, 11 Januari. Officieel. Om kwart over 6 is de bezetting van Essen zander incidenten begonnen. Men ontmoet geen enkelen soldaat in de straten of in open bare gebouwen. Men merkt ab -o'uut niets van de bezetting. De fabrieken blijven in werking. Het aanzicht van de stad is als op een gewonen werkdag. Overigens wordt verzekerd, dat. op dit oogenblik 6 uur 20 een vergadering te Essen plaats gehad beeft tusschen de missie, de militaire autoriteiten en de industrieelen in de Roer. PARIJS 11 Januari. De minister van oorlog heeft de volgende inlichtingen ver strekt. Om 1 uur rukte een Fransche af- deeling Essen binnen om er de recht- streeksche bescherming te verzekeren van do controlemissie. Andere Belgische en Fransche troepen hebben zich in don loop van don middag neergezet in den omtrek van de stad en do voorsteden, do Bel gen ten Noorden van Hamdom en Ober hausen, de Franeohen ten N.O. en Z.O, van Essen op de algemeene lijn Horst, Kray, Woiden en Katingen. De bevol king is kalm. In de fabrieken en in de stad gaat alles zjfn gewonen gang. Geen onkel incident is voorgevallen. LONDEN, ll Januari. Reuter ver neemt, dat er eenige reden bestaat om aan te nemen, dat Frankrijk, nu het, door de bezetting van de Roer heeft getoond dat hot volkomen in ernst is, misschien zal trachten de onderhandelingen met Duitschland over de regeling van de kwestie van heft herstel te heropenen, in de meening, dat zijn krachtigeactio d9 Duitsche regeering tot rede zal hebben ge bracht. Het blijft echter te bezien, of een dergelijke gedragslijn de Duitsche regee ring aan zal staan. BERLIJN, 11 Januari. Rijkspresident Ebert cn rijkskanselier dr. Cuno hebben den volgen den oproep lot het Duitsche volk gericht: „Een nieuwe daad van geweld heeft Duitsch land getroffen. Met een goed geplaatsten slag treft de Fransche vuist de onbeschermde le vensader van het Duitsche economische leven. Deze slag was sinds lang te voorzien maar komt toch onverwachts. Deze slag was te voorzien, want de plannen en de wemschen van de Fransche machtspolitiek zijn zonder schroom op straat en plein vericondigd. Deze slag komt onverwachts, omdat men steeds nog kon hopen dat het gezonde oecionomische verstand van het Fransche volk de politiek van hebzucht van zijn heerschers zou weten te beteugelen. Heeft men werkelijk geloofd dat door ver woesting van het Duitsche arbeiderscenitrum een einde zou komen aan de zorgen van Frankrijk? Zoo ja, dan zal de diepste teleurstelling volgen, Tegen de raadslagen der deskundigen vnn de gansche wereld in wil Frankrijk de proef nemen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het in zijn pogingen schiphiéuk zal lijden. De macht ontbreekt ons echter om roet ei gen krachten deze daad van verblinding, die niet alleen tegen Duitschland maar tegen d« gansche oeconomie gericht is, te verhinderen. Wij hebben al het mogelijke beproefd om het onheil af to wenden. Door onze gedachten en onze daden zullen wij trachten de ramp te verzachten en een einde aan dezen wan toestand te maken. De waardigheid cn het recht van de natie, waarmee wij ons een gevoelen, zoowel als de kracht van het geweten leiden ons daarbij. De geweldige verbittering van het oogen blik, waarop een groot deel van ons vader land de ellende van de vreemde heerschap pij te dragen krijgt, vervult aller harten. Tot heil van onze vol&sgenooten doen wij een dringend beroep op u het lot van de meest beproefde landgenooten niet te verzwaren. Met opgewektheid en met een helder hoofd moet de dagtaak worden vervuld. Geen daad mag geschieden, die nadeelig voor onze goe-, dé zaak kan zijn. Wie zich zouden laten ver leiden om door een ondoordachte handeling den vijand in de hand te werken, zou zwaar tegenover zijn volk zondigen. We! en wee van de gemeenschap hangen af van de ijzeren zelfbeheersching van een iege lijk. Meer dan ooit spiegelen wij ons thans aan het voorbeeld van waardigheid en mo- reele kracht, dat het Rijnland tijdens de 1 Ij- den s ja ren heeft gegeven. Onze groet geldt heden In de eerste plaats onze trouwe broeders u5t Rijnland-West falen. Gij zult sterk als eiken blijven en den storm trotseeren, daar nooit een storm in de we reldgeschiedenis n heeft kunnen ontwortelen. Gij ziet zelf hoe vrede en recht opnieuw worden geschonden. Met u protesleeren wij tegenover de gansche menschheid tegen de schending van het verdrag, tegen de schen ding van het moreele recht van cms volk op levensbehoud en zelfbestemming. Een zware tijd breekt aan, zwaarder /nog dan de jaren die wij sinds den oorlog hebben meegemaakt Niemand kan zeggen hoe lang deze beproeving zal duren. Wij weten slechts dat de nood grooter wordt dnclien volk en staat haar niet eensgezind bestrijden. Maar wij welen en hopen, dat de hechtste samen werking van het gansche volk den nood zal verkorten. Tot dit doel willen wij elkaar de hand reiken, L«at ons den aanstaanden Zondag in de stad en op hot land aan onze innerlijkste ge voelens wijden en overal in het gansche Duitsche land 4n huis en hut ons vaderland, ons lijden en zijn recht gedenken. BERLIJN, 11 Januari. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, ia het vervoer van kolen op de echadevergoedingsrekening vanochtend om 9 uur gestaakt, tsulks op last van de zijde der regeering. De troepentransporten over Trier zijn her vat. De Franscken hebben om( 8 uur Eett- wig, om 9.30 Oberhausen bezot. PARIJS, 11 Januari. Onder tot tweemaal toe herhaalde toejuichingen gaf Poinoaré in korte trekken de besprekingen weer van de Parjjsche conferentie en zette hij het Fransche standpunt uiteen. Hij legde er den nadruk op, dat Frankrijk om financi- eele redenen geenerlei vermindering van zijn vordering kon aanvaardon en evenmin een assimilatie van de Fransche echuld met de onderlinge 6chullen der geallieerden. Daarentegen stemde het toe in een alge meene regeling dier echulden, welke geleid zou hebben tot een gevoelige vermindering van de Duitsche schuld. Het ging zoodoende tot de uiterste greas van zijn toegefelijk heid. Poincaré bracht hulde aan de hoffe lijkheid, waarmee Bonar Law de denk beelden heeft verdedigd, welke de En- gelsche schatkist sinds lang koes'lfcrt Hij gispte vervolgens ernstig het Engel- sche plan, met name ten aanzien van de bankiers-oommissie, welke den door slag zou geven. Terwijl hij er den na druk oplegde, dat men in de afgeloo- pen drie jaar nimmer van Frankirijkl het opgeven van het verdrag van Ver sailles heeft geëischt, zeide Poincaréj „Indien een dergelijk verdrag op deze wijze werd verscheurd, welke duur zaamheid, welke kracht zou dan de overeenkomst hebben, welke de geal lieerden vervolgens zouden hebben ge sloten. Als wij dezen noodlottigen weg insloegen, zou er op het gebied van de verdragen niets meer vast. staan. De plechtigste verdragen zouden dan niet langer „dan de duur van een ochtend" bestaan. Poincaré wees er vervolgens op, dat het plan, dat voor afdoende regeling moet gelden, een einde maakte aan het optreden van de commissie van herstel. Een hof van arbitrage zou dan zonder haar tot een nieuwe verkorting van Frankrjjk's vordering hebben kunnen be sluiten. Hij zette de voorwaarden uiteen, waaronder Engeland voorstelde een mo ratorium toe te kennen aan Duitschland, zonder eenige voorziening aan sancties, tegenover ten minste den eisch van een stemmigheid der geallieerden. Hij toonde aan, dat Frankrijk, dat 100 miljard heeft voorgeschoten aan Duitschland, dit land niet kan toeslaan de oeconoimische en industrieele hegemonie te herwinnen, ter wijl Frankrijk geruineerd zou zijn. Als het Engelsche plan gezegevierd had, zou dat binnenkort de sup prematte van het Duitsche Rjijjc in Europa beteekend heb ben. Bij zijn verdere critiek op het Engel sche plan, verklaarde Poincaré onder al gemeene toejuichingen van de Kamer, niet te kunnen dulden, dat Engeland en Frankrijk hun geschil over het vergoe- dingsvraagstuk zouden onderwerpen aan een arbitragecommissie van bankiers. Iioe machtig de internationale bankiers ook mogen zijn, voelt hij toch niet den min sten lust hen de scheidsrechters van de wereld te maken. Zelfs in financieel© aangelegenheden kunnen de regeeringen niet de internationale financiers vrij la ten om ze op te lossen. Poincaré bevestigde, dat het bondgenoot schap niet verbroken werd, omdat het be rust op onuitwischbara herinneringen e n blijvende belangen. De beide regeeringen zijn overtuigd van de noodzakelijkheid om het te handhaven. Daarop herinnerd© Poinoaré aan de vast stelling van Duitsohlands in gebreke blij ven bij de hout- en kolenleveringen en merkte hij op, dat Duitschland voorgaf, dat de prijzen voor de vergoedingsleveringen te laag waren, terwijl het deze goederen zelf tegen lagere prijzen aanbood. Een nota van Wolff verklaarde openlijk, dat Duitschland weigerde cokes als vergooding te leveren, maar dit wel wilde doen in ruil voor erts. Poincaré toonde daarop aan, dat Duitsch land, dat er op ingericht was om geweldige hoeveelheden stikstof te vervaardigen, twee maal zooveel als zijn landbouw noodig heeft, volstrekt weigerde Frankrijk de stikstof te leveren, welke het noodig heeft. Duitsch land heeft ook het uitgebreide programma van de FranSohe regeering voor het ge bruik van Duitsche werkkrachten afgewe zen, dat de commissie van herstel had goed gekeurd. Daarop las Poincaré de artikelen van het verdrag voor, .welke de drie onderscheidene regeeringen het recht geven tot het treffen van sancties. Hij herinnerde eraan, dat Chamberlain dit recht, volgens hetwelk zich thans Fransche, Italiaansche en Belgische ingenieurs te Essen bevinden, formeel heeft erkend. De Kamerleden verhieven zich bij het noemen van de Italiaansche en Belgische ingenieurs van hun zetels en brachten oen ovatie aan den Itaüaansclien en den Belgi schen gezant, die de vergadering bijwoonden. Poinoaré ging voort met te zeggen, dat Frankrijk van het verdrag niet wil afwij ken en de Roar binnenrukt om de gezamen lijke belangen der geallieerden te verdedi gen. Met een toespeling op het in veiligheid brengen van de archieven van het Kohlan- syndikat, waarschijnlijk omdat deze de be- wijzoh bevatten van de knoeierijen van het rijk, en op het terugroepen van de Duit sche gezanten, verklaarde Poincaré, dat al deze dreigementen vruchteloos zijn en dat, zoo zij gevolgen hadden, het verdrag ver lenging van de bezetting toestaat. Poincaré wees er ook op, dat het onjuist is het te rugtrekken van de Amerikaansche troepen op to vatten als een protest tegen de Fran sche handelwijze aan de Roer. Het Ameri kaansche besluit is al geruimen tijd gele don genomen. Duitschland zelf had gevraagd, dat zij zouden blijven. De minister-presi dent legde er den nadruk op, dat de Fran sche beweging geenerlei militair karakter draagt en uitsluitend ten doel heeft de uit voering van do opdracht aan de ingenieurs te verzekeren. Poincaré erkende, dat Engeland's achter wege blijven bij hot treffen der sancties deze minder productief zal maken, maar het ie beter een onaanzionl ijken waarborg te hebben, dan heelemnal niets. Wij willen, zoo ging hij voort geenszins Duitschland verarmen, hot is er ons alleen om te doen te verkrijgen, wat het redelijkerwijze schen ken kan, hout en kolen in de eerste plaats en vervolgens maatregelen voor zijn finan cieel herstel. Wij zullen bereid zijn met het land te praten, met name om hot te helpen bij een buitenlandsche leening. Poincaré besloot mot te zeggen, dat hij overtuigd is gehandeld te hebben overeen komstig don wil des lands door een einde te maken aan de al te pijnlijke reeks van toegefelijkheden en de re hten van Frank rijk te handhaven, welke het ontleent aan het Verdrag van Versailles. PARIJS, 11 Januari. De Kamer heeft het verzoek van Poincaré om de behandeling van de interpellaties te verdagen tot don eersten Vrijdag in Februari met 478 tegen 86 stemmen ingewilligd. PARIJS, 12 Jan. De Parijsch9 ochtend bladen sluiten zich aan bij da enorme ova tie, die gistar in de Kamer aan Poincaré werd gebracht. Zij juichen de verklaringen van Poincaré in de Kamer afgelegd toe, toen hij mededeelde, dat davredelievende Fransche troepen Essen waren binnenge rukt. De Figaro meent dat door deza pan den en de politieke uitvoering daarvan de regeering op verwezenlijking van haar plan nen kan rekenen. Het Journal wijst erop, dat de Fransche troepen de stad Essen meer omsingelen dan bezetten. Frankrijk toont hierdoor het nieuwe kf- rakter der bezetting, we'ke geen militair karakter draagt. De Gaulois meent dat Poin caré niet alleen voor de Fransohe zaak, doch in 't belang van geheel Europa heef* gesproken. DE FRANSCHE AOTTE TEGEN DE COMMUNISTEN. PARIJS, 12 Jan. Da Prooureor-Gene- raal Reoclet heeft de opheffing gevraagd van de immuniteit van Cuchin en verklaart dat de feiten waarvan Cuchin zich schul dig gemaakt heeft een aanslag tegen de binnenlandsche en buitenlan Ische veiligheid van den Staat beteekenen. Hij deelde me de, dat Cuchin heeft deelgenomen aan ver schillende besprekingen te Essen, welke hebben plaats gehad onder voorzitterschap Van Humbert Droz, waar besloten werd de arbeiders aan te sporen, zich te verzet ten tegen de Fransche troepen. LONDEN, 11 Januari. In den heden ge houden kabinetsraad is de huidige toestand van Europa besproken. Naar verluidt heeft hot kabinet besloten, zijn huidige politiek voort te zetten om de breuk tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen zoo klein mogelijk te maken. Zoo zal Engeland ver tegen wooi-digd blijven in do commissie van herstel en in dia voor het Rijnland, en in den Gezontenraad, terwijl het Engelsche be zettingsleger aan den Itijn blijft. In dit verband mag er misschien nog even den nadruk op worden gelegd, dat En geland evenzeer als Frankrijk verlangend is, va.n Duitschland het geld te verkrijgen, dat dit land den geallieerden voor het herstel 'verschuldigd is. Engeland koestert geen on gepaste sympathie voor Duitschland en hoewel het mot klem van meening blijft, dat het niet kan deelnemen aan wat het economisch ongezonde maatregelen acht, nl. die, welke Frankrijk toepast, zoo wenscht het zeker met, dat deze zouden falen finan cieel produotief te zijn. Engeland zal niet rouwig, maar alleen verwonderd zijn, als de tegenwoordige Fransche politiek in dit opzicht met succes blijkt te worden be kroond. WASHINGTON, 11 Januari. Nu de be zetting van de Roer voortschrijdt is de re geering te Washington er zich van bewust, dat de toestand van de wereld nu afhangt van den gang van zaken in DuitschlanA Er wordt verklaard, dat het tegenwoordige doel van de Amerikaansche regeering is: al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat de wrijving en het misverstand in deza kritieke periode worden vergroot. MEMEL, 11 Januari. De Memelor Dampf- boot vemeamt van het opper-oommissariaat, dat er oorlogsschepen van de entente té Memel zullen komen om die bezettingstrw*. pan te versterken. BERLIJN, lt Januari. Volgens een tele gram uit Memel heeft de oppercommissaris een formeel protest uitgevaardigd voor het geval, dat Duitsche troepen het gebied van Memel mochten binnenrukken. In dat geval zou hij formeele bevelen geven om den eer bied voor het gebied te bewaren. De Duit sche regeering heeft reeds ten aanzien van haar standpunt nopens de vfedesverstoring van de Lithauers geen twijfel open gelaten, dat zij baar verontwaardiging daarover te kennen geven zal, en legt er den nadruk op, dat liet de zaak is der geallieerden de onaf hankelijkheid van dit gebied te verzekeren. Zij teekent met grooten nadruk protest aan tegen een Lithausche bezetting van dit ge bied. HEYDEKRUG. II Januari. In het Zuide lijk deel van het gebied van Memel zijn ook de plaatsen Piktupoenen en Pogegen, aan den Noordelijken oever van de Memel door de Lithauers bezet. De Memeliandsche poli- tietroepen, die daar stonden, zijn ten deele ontwapend. Van het Noorden af hebben de Lithauers hun opmarsch tegen Memel voort gezet. Er zijn hier geen berichten over bot singen ontvangen. MEMEL, 11 Januari. Een bekendmaking, die zegt, dat de regeering van Krous Arlows- ki en de zijnen gedaan is, en welke gericht is tot het bevrijde proletariaat, draagt de on- derteekening van Deiweleit, een communist uit Heydekrug, die indertijd ook betrokken is geweest bij den aanslag op landraad Sa vant aldaar. Volgens de laatste berichten hebben da Litausche vrijkorpsen nog meer dorpen in de buurt van Tilsit bezet. Andere afdeelin- gen staan 10 K.M. ten N. van Heydekrug. In het Noorden staan de Lithauers voor Kolla- ten. PALERMO, li Januari. Ex-koning Kon stantijn van Griekenland is' vanochtend om 11 uur plotseling overleden. PALERMO, 11 Januari. Konstantijn leed aan arteriosclerose en nephritis, doch nie' liet een spoedigen noodlottigen afloop van zijn ziekte verwachten. Ilij zou morgenavond met zijn gezin naar Napels zijn gegaan, alt gast van den hertog van Aosta en zou ziel vervolgens naar Florence begeven hebben, waar hij zich wilde vestigen. Vanochtend werd hij getroffen door een bloeduitstorting in de hersenen, hij verloer 't bewustzijn en overleed, ondanks de onverwijlde krachtigt zorgen van de geneesheeren. EEN FRANSCH-ITALIAANSOH HANDELSVERDRAG. ROME, 12 Jan. Minister Rossi heeft moe- gedeeld, dat de parlementaire commissie in beginsel besloten heeft tot eea Fransch- Italiaansch handelsverdrag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6