IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT ELCK WAT WILS fómimsuws. HET IS IN UW EIGEN BELANG Louis Pasteur. De Vereenigde Staten en de Britscb-Fransche bezittingen in West-Indië. Palestina. De drankbestrijding in de Ver. Staten. De inval in Memel Cm BUITENL. BSRI3NTEN. De vrouwen der Amerikaansche soldaten aan de Rijn. GEMSHCD 8SEUWS. BiMHEüLfiMSSBH N3SUWS. De St. Vincentius-vereeniging. Rechtstoestand van ambtenaren. Het succes van de Staatsleening. De Tabaksbelasting. Buitenlandsche officieren. Gezant van Tsjecho-Slowakije. EERSTE KAMER. VERKEER EN POSTERIJEN. Drukwerken in het buitenland gepost. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Uit onze össi Zijn vrouw gedood.. REGHTSZAKEH. Faillissementen in Nederland. Het mag voldoende bekend geacht worden dat de reclame den handel regeert. Waarom maakt U dan geen reclame nog heden daarmede aan te vangen. - Vraagt onze conditiën bij hetadverteeren op abonnement ADMIN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT leven en onbetaalbare huren voor op zijn minst vijftig jaar ons dei blijven. Een onaangename en moeilijke operatie? Ongetwijfeld. Kennen zij, die kritiek daarop jeiei.en in Frankrijk zijn /ij niat talrijk een ander middel om Duit-cliiand te twingen zijn verplichtingen na te komen? De terugroeping der gezanten. Naar aanleiding van hel feit, dal de Duit- iche gezanten te Parijs (en Brussel) bij hun terugroeping de opdracht hebben gekregen ie leiding van het gezantschap over te dragen Tan een gezantschapsraad, wijst de „Frankf. Z." er'op, dat dit intusschen niet bel afbre ken der diplomatieke betrekkingen beleekent, maar dat Duitschland zich in zijn verhouding lot Frankrijk beperkt tot de behandeling der formeele aangelegenheden. Ten aanzien van het terugtrekken van de Amerikaansche troepen van den Rijn consta teert het Frankf. blad. dat dit gebaar wel een bewijs is voor de afkeuring door Amerika van Frankrijk's optreden, maar toch een gebaar is, dal Duitschland in de praktijk niet baat. De vraag is maar, of de betrokken tanden, die dat optreden afkeuren, werkelijk een an dere taal zullen gaan spreken. Hun politiek van afwachten bedoelt Frankrijk door erva ring te laten ondervinden, dat zijn actie ge vaarlijk is. Laai ons daarom het onze doen, conclu deert de „Frankf. Z.", om de Fransche aclie Vinder succes te doen blijven. De sterkte der Fransche troepen. Volgens Havas overschrijdt het aantal troe pen, die aan de bezetting deelnamen, de vier divisies (twee cavalerie- en twee infanterie divisies) niet De troepen, die benoorden Es sen opruklen, vormden een effectief van één divisie. In officieels kringen wordt hef bericht tegengesproken, volgens hetwelk Fransche vliegtuigen proclamaties zouden hebben neer geworpen, waarin allen, die den arbeid neer leggen of hem verhinideren, met de doodslraf worden bedreigd. De Duitsche pers over Poincaré's rede. Do Donderdag door Poincaré gehouden rede wordt slechts in enkele Duitsche bla den gecommentarieerd. Het „Beri. Tagebl." noemt Poincaré's be wering, dat Dui.s h'.and uit vrijen wil niet betalen wil, een bewuste onwaarheid. Duitschland heeft eerlijk getracht het op zichzelf on.erviilba e Londensche ui imr- tum tot aan de grens van zijn kunnen uit te voeren. Toen het dit niet meer kon en de Commissie van Hertel zichzelf moest overtuigen, dat Duits h and op dat oog n- blik niet in staat waa te betalen, heeft het om een moratorium verzocht, terwijl het desondanks trachtte met de leveringen in natura voort te gaan. Intus3cliea deed de regeering s eeds nieuwe voorstellen om tot overeenstemming in de schadevergoe- dingsquaesiie te komen. Maar alles wat zij voorstelde werd door de Franschen afge wezen. Daardoor konden zij telkens weer verklaren, dat Duitschland in zijn verplich tingen te kort schoot. Over dit alles spreekt Poincaré niet, omdit ,het van den goeden wil van Duitschland en den kwaden wil van F rank rij., ge uigt. De sociaal-democratische „Vorwérts" zegt: „De gezwollen frases, die Poincaré over de bezetling van hel Ruhrgebied en de heilig heid van het recht ten beste heeft gegeven, behooren tot de soort demonstraties, waar van het moeilijk te zeggen is, of ze stuitend jdjn of meer grotesk. De moraal van de nieuwe bezetting. *-"In een artikel over de Fransche bezelting van hel Ruhrgebied betoogt de „Kóln. Z.' o.a., dal het blijkbaar het lot is van het dic taat van Versailles, om de wereld te bewij zen, dat de politieke moraal van dezen tijd een groot volk niet toelaat om gewapend en zonder zelfverdediging te zijn. De staalslie den van de Entente hebben het van den eer sten dag van het wapenstilstandsverdrag en de daarbij bepaalde ontwapening van hel Duitsche volk welen klaar te spelen om het bewijs le leveren, dat een volk zonder wa penen eén volk zonder recht is." Steeds meor protesten. Naar het W. B. te Berlijn meldt, komen berichten van steeds nieuwe protesten van verschillende regeeringscolleges uil het ge- heele land binnen. Zoo deed o.a. minister Lepinski in den Saksischen Landdag een be roep op het geweten van de wereld en in zonderheid op dat van de internationale ar beidende bevolking om de rechtsbreuk tegen te gaan en te sturen naar behoud vgn den vrede. De Duitsche Centrumspartij heeft haar leden opgewekt morgen met de asidere par tijen deel te nemen aan de groo'e open bare betoogingen, welke op touw worden gezet. Te Berlijn zullen de burgerlijke par tijen Zondag om 12 uur in den Lu gor ten tegen de bezetting van het Roerge bied en de schending van het verdrag van Versailles protesteeren. Bij deze ge legenheid zu'len de Rijksdag'e'en dr. F ei- scher, centrum, Hergt, Duitsch nationaal, Laverrenz Duit c'v na ionaal, Lechner Duitsche volkspartij, Morx centrum, Peter sen democraat Sehückirsg de-nosrait, Slre- semann Duitsche volkspartij spreken. De uitneodiging aan de bevolking tot deze be tooging i3 ondertoekend door het centrum, de Duitsch-nationale parlij de Duitsche volkspartij, de democrati che partij en de Beiersche volkspartij. De soo. dem. zu'len in eenige groote lokalen openbare protest vergaderingen heulen. Bij de opening van den Berlijnrnhen gemeenteraad hee t Donderdag burgemees ter Boesa namens het gemeentebestuur te gen de bezetting van Essen geprotesteerd. Dr. Caspari werd in deze zitting tot voor zitter herkozen met 114 stemmen tegen 101, die op den eon. dem. candidaat dr. Weyl waren uitgebracht. De burgerlijke Rijksdaggroepen hebben voorgesteld Franschen journalisten den toe gang tot de Rijksdagzitting van Zaterdag te ontzeggen. Het Seniorenconvet zou daaromtrent beslissen. De Rote Fahne bevat een oproep van het communistische partijbestuur aan de groote vakbonden om de gelederen te slui ten. „Wij stellen voor -*- zoo heet het daarin dadelijk over het gehee'e rijk een algemeen® staking uit te roepen, met het doel: verweer tegen de bezetting van het Roergebied. Verder opperen wij een beroep op de arbeiders der Ententelan- den, afwenteling der schadevergoeding op de vermogende standen, afti-eding der regea- ring-Cuno, vorming van een arbeiiersre- geering, ontbinding van den Rijksdag. Wat dit program met verweer tegen de bezetting van het Roergebied te maken beeft, is niet heel duidelijk. In den Amerikaanschen Senaat drong Reed aan op de verkrijging van Britscli en Fransch Wesl-Indië, daar hij dit noodzakelijk achtte Voor de veiligheid van Amerika en liet Pana- makanaat. Hij diende een resolutie in, de re geering verzoekend onderhandelingen over dil onderwerp !e openen. DE ONDERHANDELINGEN OVER DE BRITSCHE SCHULD. De minister van financiën Mellon, moet hebben verklaard, dat er zeker overeenstem ming ten aanzien van de consolidatie der Britsche oorlogsschuld aan Amerika zou wor den bereikt, voordat de Britsche commissie zou lerugkeeren, hetgeen op 20 Januari zou zijn. Op het Engelsche ministerie van koloniën heeft de hertog van Devonshire gisteren de Arabische delegatie uil Palestina ontvangen en haar mdegedeeid, dat hij geen hoop kon geven dal de tegenwoordige regeering af zou wijken van de Balfour-verklaring. Dit in Juni 1922 opnieuw bekrachtigde stuk behelsde, dat de joden in Palestina hun nationale woonplaats zouden krijgen en dat de joden er rechtens er niet gedoogd zouden wonen. Arabieren en Joden zullen echter als Palestijners de zelfde rechten genieten. Uit New York wordt gemeld, dat de dranksmokkelaars, die lot nu loe op de snelheid van hun vaartuigen vertrouw den om te ontsnappen aan de anti-drunk s'loot der overheid, thans ook moeten vechten. Deze waars huwing, gegeven door de douane, kond'gde de indienist- stelling aan van een gewapende drank- jagersboot. Deze heet de „Lexington" en is bewapend met machinegeweren. In middels voeren de smokkelaars openlijk hun bedrijf uit ter hoogte van Sandy Hook, waar tallooze snelle motorbootjes herhaaldelijk de kust verlaten naar ver dachte drankbooten. Highlands, een badplaats aan kust van New Jersey, en bekend als een' smokkelhaven, was Donderdagavond het tooneel van groote activiteit. Duizenden kisten drank werden uit 3 stoomschepen en 29 schoeners, liggende ter hoogte van het Ambrose-lichtschip aan land gebracht door snelle mo'.orbooten, en vandaar door talrijke auto's naar New-York, New-Jer sey, Newark, Philadelphia, Baltimore, Washington en elders gebracht. De smokkelaars deden geen moeite om hun activiteit te verbergen. Zij werkten met koortsachtige snelheid, blijkbaar ge nietend van den slag, dien zij ten kostte van de ambtenaren sloegen. Deze op gewektheid werd verhoogd door den in vloed van groote teugen uit de flesschen, welke vrijelijk onder hen rondgingen. De waarschuwing, dal een drankja gers eskader naderde, werd in den wind geslagen, daar de smokkelaars beseften, dat hun snelle booten den regeerings- boolen gemakkelijk konden ontloopen. Het aantal kisten dat geland werd, wordt op 35000 geschat. Inmiddels is de „Lexington" erin ge slaagd, Donderdagavond verscheidene bootjes ter hoogte van de haven van New-York en geladen met 1000 kisten whisky in beslag te nemen. Het Litausche persagentschap meldt, dat geen geregelde of ongeregelde, no h Litausche troepen de grens van het ge bied van Memel hebben overschreden. De regeering doet al het mogelijke om te verhinderen dat de grens door burgera overschreden wordt. Tal van Amerikaansche soldalen in en om Coblenz hebben tijdens hun verblijf aldaar een „meer of min geheim" huwelijk geslo ten zooals de „Associated Press" het uit druk! met Duiische meisjes. He', zijn er bij elkaar een paar honderd. Wal moet er met deze vrouwen gebeuren? Daarover wordt thans met Washington overleg ge pleegd en men hoopt, dat alle soldaten met hun vrouwen en gezinnen huiswaarts kun nen keeren. De secr. van den hongeroptocht naar Londen heeft zich opnieuw tot Bonar Law gewend met het verzoek een afvaardiging van de werkloozen te willen ontvangen. Law heeft dil verzoek andermaal geweigerd. De secretaris heeft nu een ultimatum verzonden, waarin hij binnen een etmaal een gunstiger antwoord vraagt, daar hij anders nieuwe versterkingen voor den hongeroptocht uit de provincie zal laten aanrukken. Te Glasgow zijn negentien jongelieden in hechtenis genomen op een centraal bureau van Iersche republikeinen. Zij wordefi ervan verdacht, wapens uit Glasgow naar Ierland te smokkelen. Toen de politie het lijk van mevrouw Middleton, over het geheimzinnige geval waarvan wij gisteren het een en ander meldden, weghaalde uil het gebarrikadeer- de huis in Park-road te Londen was dit in zulk een afschuwelijken toestand van ont binding, dat eruit op te maken viel, dal zij al lang geleden gestorven moest zijn. Er zijn drie gissingen aangaande de oor zaak van haren dood: óf zij is oozetteliik omgebracht door middel van vergif, óf zij is gestorven, terwijl zij in het bad was, ten gevolge van een hartverlamming, óf zij is gestorven aan de gevolgen van het innemen van gevaarlijke middelen met een bepaald doel of van een misdadige operatie met dat zelfde doel. Het wordt verder niet onmogeiiik geacht dat Maltbv, de man bi? wien zij inwoonde, spoedig na haren dood krankzinnig is re- worden Zijn gedragingen waren stellig zonderling genoeg. Voor het overige ziin de Londensche bla den gevuld met allerlei buurpraatjes. BELEEDÏGING OF KRITIEK? Voor den strafrechter le Weenen stond Dinsdag de 22-jarige Ella W. terecht, die den 60-jarigen Stanislaus P voor „oude ezel" en „schoft" had uitgescholden. Stanislaus was 5 jaar geleden met de toen 17-jarige Ella gaan samenleven en had, volgens de verklaring van Ella, beloofd met haar te zullen trouwen. Daar was echier niets van gekomen en de samenleving was na vijf jaar ook minder goed gegaan. Stanislaus had nu in October van hel vorig jaar aan Ella den raad gegeven tot her stel van haar eenigszins overprikkelde zenu wen eenigen lijd bij haar familie te Bohemen le gaan doorbrengen. Dit had ze gedaan,, maar toen ze in November onverwachts terugkeer de, had Stanislaus het slot van de woning doen veranderen met de blijkbare bedoeling Ella voortaan buiten de deur te houden, daar hij een een liefdesbetrekking met een andere juffrouw aangeknoopt had. Bij het constateeren van deze feiten was Ella 'hevig in toorn geraakt, was door het keukenvenster toch in de woning welen te komen en had Stanislaus voor „oude ezei" en „schoft" uitgescholden. Stanislaus had daarop een klacht wegens „Ehrenbeleidigung" tegen Ella ingediend. Deze ontkende niet de, trouwens door getuigen be vestigde, uitdrukkingen gebruikt te hebben, maar gaf een uitvoerige uiteenzetting van alle omstandigheden der zaak. De strafrechter sprak, na onderzoek der wederzijdsche beweringen ae beklaagde vrij met de overweging, dal gezien de'omslandig- heden de uil druk kingen „oude ezel" en schoft" in dit geval geen „Ehrenbeleidigung", maar „berechligte Krilik", een gerechtvaardig de kritiek, waren. Stanislaus is tegen dit vonnis in hooger be roep gegaan. Gisteren is te Liverpool na een zeereis van vijf maanden naar Australië de eerste vrouwelijke, machinist aan boord van een schip aangekomen. Het is juffrouw Violet Drummond, die haar diploma ^behaald had aan het instituut voor machinisten ter zee. Zij heeft verklaard, dat hel leven op zee haar best lijkt en zij zoo gauw mogelijk weer met een schip wil vertrekken. De Hongaarsche regeering maakt een tegenspraak openbaar van de Roemeensche berichten ov?r een overschrijding van de grens door Hongaarsche troepen. Volgens de Hon gaarsche voorstelling van zaken had een Roe meensche patróelje in den nacht op een Hon gaarsche douane-palroelje gescholen, welke laatste teruggeschoten had. Van grensover schrijding is geen sprake geweest. Attorney-gene.a! D „ug .erty heeft be kend gemaakt, dat sinds Juli 1921 in de Ver. Staten wegens overtreding van de anti- drankwetten in totaal 2036 jaar aan gevan genisstraffen zijn uitgedeeld. In hefc.e'.fde tijdsverloop is voor een totaalbedrag van 5,221,000 dollar aan boetes opgelegd. Er is met de wereld veel niet in den haak. Daarvoor kan mén het oog niet slui ten, wanneer men berichten leed als het volgende: De Unie! Artists Co por tion een filmmaatschappij heeft aan (lees: voor) het knaapje Jackie Oongm (een k'ein kind nog) 500.000 dollar in geld en 60 pet. van de exploitatie winsten geboden voor hel optreden van Jackie in vier Ei1 ma. Uit Palermo wordt gemeld dat de be grafenis van ex-koning Konstantijn Zater dag plaats heeft. Het voornemen bestaat, voor Groen land afzonderlijke postzegels uit te geven. Een Orient-telegram uit Oharkof meldt, dat tengeo'ge van finan i ele moeilijk e- den en van gebrek aan brandstof Ten de di rectie van het Z.W. spoorwegnet het ver keer over een aan'a' lijnen ter lengte onge- eer van 2000 K.M. heeft stopgezet» Louis Pasteur if 27 December 1822 gebo ren te Dole in Frankrijk. Zijn Ouders waren eenvoudige lieden. Zijn Vader had gediend in het leger van Napoleon en heelt o.a. ge- stieden in Spanje, waar hij het Legioen van Eer verworven heelt. Na den vat van Napo leon heel! hij zich gevestigd te Döle en dreef daar een kleine leerlooierij. In 1825 verhuisde de familie naar Arbdis, waar Louis naar de school werd gezonden. De jon gen hield niet veel van leeren. Liever ging hij mei zijn kamaraden vischen en spelen. Al bleek Louis geen geboren student, zijn Ouders waien van gevoelens, dal de lust tol studeeren uog wel kon komen, eu dal het in ieder geval goed was, dal huu zoon wat meer geleerd had dan zij. Dit zou hem laler niet spijlen. Louis werd gestuurd naar het gemeentelijk college. Hij kocht evenals de meeste jongens gaarne nieuwe boeken, schreef er zijn naam voorin en koek er dan liever niet meer naar om. Vader Pasteur, een oud soldaat uil liet leger van Napoleon, dacht er anders over. Hij overhoorde eiken dag de opgegeven lessen, zag hei werk na, enz. en dit met het tweevoudige doel: 1 om toezicht te houden op de studie van zijn zoon, en 2 om zelf nog iets le leeren. Het ging mei Louis op het college naluurlijk goed; daar zorgde Vader wel voor. Moge lijk kunnen alie Ouders Vader Pasteur in dit opzicht niet geheel navolgen, maar wel gedeeltelijs. Zij zouden toch zeker wel een oogje kunnen houden op de studie en het werk hunner kinderen, hun belangstelling kunnen toonen, en tenminste kunnen zorgen, dat de katechismus, bijbelsche geschiedenis en kerkelijke geschiedenis goed geleerd wer den en die lessen oveihooren. De bisschop van Roermond Mgr. J. H. Drchmans z.g. schreef in 1912: „Het is juist in de zoo ont vankelijke ziel van het kind, dat de waar heden des geloofs en de beginselen van den kalholieken godsdiens! moeten ingeprent worden, zal het op rijperen leeftijd als geloo vig en diep overtuigd katholiek handelen. Dil inprenten behoort nu wel is waar op de eerste plaa's in de kerk en hel huisgezin te geschieden; maar hel kortstondig onderricht in de kerk en catechismusles is daartoe niet voldoende, en het onderricht in het huis gezin schiet uit verschillende oorzaken veel al te kort; daarom dient de school daarloe krachtig mede le werken. Op de eerste plaats worden hier de kerk en het huisgezin genoemd. Waarlijk christen ouders doen dan ook op dit gebied zooveel zij kunnen. Zii brengen de vermaning van den H. Geest in toepassing. „Heb! gij zoons, onderwijst ze en buigt hun hals van hun kindsheid af". Waarin onderwijzen zij hun zoons? De Koninklijke profeef David leert het:,, Komt, kinderen, luistert, ik zal u de vreeze des Heeren leeren." De geboden des H-eeren met andere woorden leeren zij aan hun kinderen. „Ik richt mij tol u, vaders en moeders," sprak de groote bisschop Bossuet, „tot u, die ons zoo dikwijls den wensch te kennen geeft dat de kinderen goed mogen onderwezen worden. Onthoudt voor allrd, dat gij zelf de eerste en voornaamste onderwijzers van uw kinderen moet zijn. Het is uw plicht, hun reeds, voor zij ter kerke komen, de christe lijke leering van buiten te doen leeren, hun die voor te houden en ze d'ageli'ks in het huishouden te herhalen. Zoo gij dit niet doet, dan gaat, hetgeen zij des Zondags of op an dere dagen in de kerk gehoord hebben, door de verstrooiingen van het dagelüksche leven spoedig verloren." Deze eenvoudige woorden van den geleerden Kerkvoogd vragen geen nadere verklaring. Ze zijn voor een ieder dui- delük. 1) Vader Pasteur had belangstelling in de studie van zijn zoon getoond en Louis ver gat dit in de dagen van zijn roem niet. 'Met groot genoegen berichtte hij steeds ziin ouden Vader het succes van ziin werk en het resultaat van zijn onderzoekingen. Tn een zijner brieven schreef hij aan hem: Geve God, dat ik veel werken moge De lief de tot zijn ouders bleef hem bij. Aan ziin dochter meldde bij den dood van den ge- diefden vader: „Hij is gestorven op den dag uwer eerste H. Communieuw gebeden zulen aan God aangenaam geweest ziin." Toen een gedenksteen bevestigd werd in den gevel van het ouderlijk huis, sprak Pasteur den lof van van zijn vader en moeder: „C'est it vous, que je dois tont", dat wii zeggen: „Aan u ben ik alles vm-se.huidigd." Op een prijsuitdeeling van de Union Fran- caise de la jeunesse kwam hij er rond voor uit: dat bij de zoon van een leerlooiertje was, aan wien hij bijna alles te danken bad. Met woorden en daden toonde Louis Pas teur, dat hii de zorgen ziiner ouders als een dankbare berinnering mee door het loven droeg. Ouders, zouden uw kinderen dat la ter ook niet doen? St. Gregoriushuis, Utrecht. J. BERGMANS. Zie voor Bossuet de kleine Kerke'k'ke Geschiedenis aanbevolen door Z. D. TT. M"r. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht door ,7. A. Buil eu .1. Perrmans. Uitgave der FJectrische Drukkerij van het SE Gregoriushuis. D E ONTPLOFFING IN HET ARTILLERIE P ARK TE ARNHEM Het is ons gebleken, dat in hetzelfde ge bouw in het artilleriepark te Arnhem, waar de ontploffing heeft plaats gehad, munitie bewaard wordt, nl. In den tweeden, niet verwoesten zijvleugel. Waren de militairen niet dadelijk na het uitbreken van den brand zoo krachtig opgetreden en hadden zij er niet voor gezorgd de munitie onmiddellijk naar buiten te brengen, dan waren de gevol gen nog veel treuriger geweest. Toen de vlammen reeds ernstig speelden werden nog kardoezen uit het gebouw gedragen. Het is niet anders dan onverantwoordelijk te noemen, dat in hetzelfde gebouw waar een smidse is, dus met vuur gewerkt wordt, terwijl een lokaal bovendien nog gebruikt werd om afgekeurde munitie te laten ont branden, een opslagplaats voor kardoezen e.d. was,te meer, daar het artilleriepark dicht bij een goedbevolkte villa-buurt ligt. Zelfs een brandkraan, waarmee de opslag plaats te bereiken is, ontbreekt. Telefoon is op het terrein niet aanwezig, noch verbandstoffen Wanneer er dus een on geluk gebeurt, is men voor beide aangewezen op dén naastbijzijnden, maar niet zoo vlak nabijen politiepost, of op particulieren, wier hulp men ditmaal heeft ingeroepen. Bij het officieel onderzoek, dat ingesteld wordt, dienen deze fouten ook wel eens onder de oogen te worden gezien. (Vad.) HONGERENDE WERKLOOZEN. Gelijk men weet, is door de in enkele plaatsen gevestigde Werkloozen Agitatie Comité's, de z.g. W. A. C's, die zich in de gunst en de recommandatie mogen verheu gen van de syndicalistische, communisti sche en anarchistische groepen, op den eer sten Kerstdag te 's Hage een meeting van werkloozen gehouden. Naar het Hbl. vertelt, lagen in.de „Auto- Beurs," waar de vergadering gehouden werd, groote voorraden met boter besmeerde halve brooden, bij wijze van tweede bewer king ook in de lengte doorgesneden. Brooden, boter, kaas, ham, en worst wa ren door groote Haagsche instellingen gra tis verstrekt. De leider der meeting deed dan ook bij de opening een mededeeling, hierop neerkomende de werk.oozen behoef den, ter vergadering althans, geen honger te lijden, voor gemeubileerde boterhammen was gezorgd. Met den honger van die Dijeengetrommel- de werkloozen scheen het, naar uit onder staande blijkt, nogal te schikken. Daags nó de vergadering werden in het Auto-Beurs-gebouw, her-en derwaarts over den grond verspreid, hoeveelheden brood gevonden, de kaas, de worst of andere „meubileering" er af gegeten. Die resten zijn toen weggehaald, om als veevoeder te worden aangewend. Ook in tiet station der Ho'tandsche Spoor, waar terugreizende W. A. C. werkloo zen op hun treinen wachtten, werden hom pen brood gevonden eveneens van de „be legging" ontdaan. Commentaar overbodig De heer P. J. H. ven Bugt te Rotterdam is benoemd lol vice-president van den hool'draad in Nederland der St., Vimcentius-Vereeniging. De Centrale van Hoogere Gemeenle-Amb tenaren heelt zich tot den minister van Justitie gewend met een adres, waarin zij mededeelt, niet grool leedwezen le hebben geconstateerd, dal de minister voorloopig niet wenscht te bevorderen de behandeling .van hel wetsont werp tot regeling van den rechtstoestand der ambtenaren, op grond van de financdëele ge volgen, diie een ongewijzigd wet worden van het ontwerp zou hebben. Adressante verzoet:t den minister met den meesten aandrang om te bevorderen, dat het aanhangige wetsont werp, hetzij eenigszins gewijzigd, ten spoedig ste in ee iweette Kamer. we„er aan ue orue wordt gesteld. Op ue insenryvingon van ue nieuwe 6 pCts. Staatsleening zal circa 20 pCt. worden toege wezen. De R.K. Kiesvereeniging te 's-Htrtogenbosch heeft besloten, instemming te betuigen met de motie van de R.K. Kiesvereeniging le Utrecht, waarin aan de R.K. Kamenractie dringend wordt verzocht, hot initiatief te nemen tol een algeheele herziening van de Tabakswet, in de zen geest, dat in piaats van" het banderollen- systeem een ander systeem wordt gevoigd, b v. belastingheffing bij de bron. In aansiuuQüg aan de berichten over het werken van bujlenlandsche officieren bij on zen waarnemingsdienst, deelt het Hbld. nog mede, dat aan boord van een der opnemings vaartuigen van de marine twee gewezen Oos- tenrijiksche zeeofficieren werkzaam zijn of ge- ruimeu tijd werkzaam geweest zijn. Hel zijn de gewezen zeeofficieren Uher en* von Gön- ningen. Zij waren den laatsten tijd werkzaam a(b. Hr. Ms, Van Gogh in het Oostelijk deel van den Archipel. Naar wij vernemen, heelt ile Regcernig van Tsjeciio-Siowakije, die tol dusver na hel ver- tttti van den gezant, den heer Maxa, te 's-Gra- venhage vertegenwoordigd was door den heer Zd<eueu Fierünger, in hoedanigheid van zaak gelastigde, dezen diplomaat thans benoemd lol haar gezant bij hel Nederiandsohe Hof. Vergadering van Vrij dag 12 Januari, der nam. 2.05 uur. Zonder beraadslaging en hoofdelijke stem ming worden aangenomen de volgende wets ontwerpen: 1. Goudkeuring van het ontwerp-verdrag van Genua tot vaststelling van den minimum leeftijd van toelating van kinderen tot arbeid op zee; voorbehoud der bevoegdheid tol toe treding tot de oniwerp-verdragen van Genua betreffende plaatsing van zeelieden en betref fende schadeloosstelling voor werkloosheid in geval van verlies van het schip door schip breuk. 2. Aanvulling van het Wetboek van Straf recht met een bepaling ter voorkoming van gevaar voor brand in gebouwen en getimmer ten. 3. Maatregelen van bezuiniging betreffende de mUitair-rechterl-ijke macht. 4. Wijziging van hel IVe hoofdstuk der Staatsbegrooting 1922. 5. Aanvulling en verhooging van het ne gende hoofdstuk der Staalsbegrooting voor '22 (dekking verlies spoorwegen). De vergadering wordt daarna gesloten. Zooals bekend, zijn door de postadministra tie maatregelen getroffen, tegen het ter post bezorging van drukwerken in het buitenland, door hier te kimde gevestigde firma's, met het oegemerk, om zoodoende het hoogere binnen- landsche port te vermijden. Thans wordt getracht aan deze maa 1 regelen te ontkomen door de bedoelde drukwerken le frarJkeeren volgens het tarief der briefkaarten, tn verband hiermede is bepaald, dat de bo venbedoelde maatregelen van toepassing zijn op alle dergelijke druk w erk zen dingen p«t het DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE buitenland afkomstig, ongeacht het op die zendingen verantwoorde port. Uit Soerabaja wordt d.d. 11 dezer gemeld, dat de heer Doring aldaar, zijn echtgenoote dood schoot en een naast hem rijdend heer licht verwondde. De dader nam morphine in, doch leeft nog. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloo- pen week, eindigende 12 Jan. in Nederland uitgesproken 82 faillissementen tegen 35 fail lissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Jan. 1923 149 faillissementen tegenover 81 over hetzelfde lijdpeik van het vorige jaar. PLANTEN. ALS VERRADERS VAN ERTSLAGEN. Reeds lang heeft men opgemerkt, dat ze kere grondsoorten en ook de aanwezigheid van ertsen, door sommige planten worden aangeduid. Voor dit feit heeft de heer Lidgey in de mededeelingen van 't Australisch mijn- instituut eenige merkwaardige voorbeelden gegeven. De struik Amorpha canescens dient in Michigan en Wisconsin als aanwij zer van de aanwezigheid van loodgiit, ter wijl in Missouri planten, behoorende tot de familie van de giftige lociersboomen als „loodplanten" bekend zijn. Beuken hebben dikwijls aanleiding gegeven tot de ontdekking van kalksteenlagen; in Spanje beschouwt men een windesoort (Convolvulus althaevi- des) als verrader van fosforuslagen; in Montana (N. A.) heeft men zelfs zilver ont dekt door middel van de plant Erigonum ovalifoiium. In Opper-» 'ezië, Westfalen ca Beigië wijst het zoogenaamde kalamijn-vi- ooltje op de aanwezigheid van kalamijn- sieen. Bij Siegen in Westfalen is een ijzer- ertslaag daararn te kennen, dat er berken groeien, terwijl er verder ii den omtrek slechts eiken en bc ..ker staan. GEROEST GEREEDSCHAP. Heeft men gereedschap (snoeimessen, spaden enz.), waarop zich roest heeft vastge zet, dan is een tamelijk eenvoudig middel om de roest daarvan te verwijderen het één of meermalen insmeren met petroleum, waar na men het gereedschap met een doek flink afwrijft. Is het zeer roestig, dan late men het eeni j n tijd in petroleum weeken. Natuurlijk is het beter, het roesten te voor komen, door het gereedschap telkens direct na gebruik terdege te reinigen. Lastig is dit niet, het is meer een kwestie van aanwennen. Ook het gereedschap, dat men opbergt, om dat het in een poos niet gebruikt zal worden, met petroleum in te smeren, verdient aanbe veling. AANGEBRAND. Aagt Morsebel nam kleinen Piet In kost, en als het kind te middag aangezeten, Haar soms zijn walging merken liet; De vieze bijsmaak van hetir knoeisels werd geweten Aan kaarsvet, roet, noch snuilj 't Was altoos: „Lekkertand, „Wat zou het zijn, 't is aangebrand". Nu kwam er eens een schotel vol groen eten. Hiervan kreeg kleine Piet zijn deel op 't bord gesmakt; Hij roert er in; hij vindt twee achterpootten Van d'armen kikvorsch, onder 't warmoes kort gehakt, Piet legt, met de oogen half gesloten, Zijn eetvork neer, terwijl hij vraagt: „Heeft „Aangebrand" ook voetjes, moeder Aagt?" (Staring). HUISHOUDELIJKE WENKEN. Om inktvlekken uit een karpet of tafella ken te verwijdere strooie men er onmid dellijk zout op. Wanneer de inkt daarin is opgezogen horstele men het zout weg en legge er een nieuwen voorraad op. Iedereen weet, dat de tot gruis gebrande anthraciet of steemkool voor een zeer groot gedeelte nogmaais kan branden door ze met wat zvater te vermengen. Doch zelfs de daar uit ontstane asch kan ons nog van dienst zijn. Het allerfijnste gedeelte, de witte poeder dei asch, vormt een uitstekend poetsmiddel voor zilver, terwijl de meergruizige asch met suc ces kan worden gebruikt als reinigingsmid del voor vleesch- en sauspannen. Een stevige borstel en een handvol dezer asch doen de vlakken in een oogwenk verdwijnen. Goede lijm voor gebroken glaswerk en porselein verkrijgt men door aluin op een ijzeren lepel boven vuur te smelten. Met deze stof smeert, men de scherven in en laat ze drogen. Aldus gelijmde voorwerpen kunnes gewoon gewasschen worden. JONGEJUFFROUW BIJ-DE-HANDJE. Onderwijzer: „Ik heb u in de vorige lei uiteengezet, waar de zetel van het verstaat is?" Bij-de-Handje: „In de hersenen." Onderwijzer: „Juist, in de hersenen. Nu is het van algemeene bekendheid, dat de her senen bij de mannén aanmerkelijk grooter zijn dan bij de vrouwen. Wat kan men daar uit besluiten?" Bij-de-Handje: „Dat het meer op de quali- teit dan op de quantitc-'t aankomt." DWALEN IS MENSCHELIJK. Een passagierstrein pasacert een v trein. In een der waggons zit de bur gemeester Van Rinkelen met ziine echt genoote, die uit verveling in slaap is ge vallen. In 't voorbijrijden brult een der ossen. Burgemeesters vrouw ontwaakt en zegt slaapdronken: „wat zeg je, li* ve Jan SLIM. Vader. Hier, mijn zoon, lees dit boek over de plichten van den mensch, laat het u een spiegel zij^i en gedraag u er naar. Zoon. Maar, papa, in een spiegel zie» men immers alles verkeerd. AMSTERDAM, 12 Jan. Spuische eigenhei mers 1.80, Zeeuwsche blauwe 2.5U2.70, Zeeuwsche bonlen 1.802.80, Zeeuwsche eigenheimers 1.801.90, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 1.701.90. Aanvoer 4 ladingen, 2907 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Jan. Gioenten} Fruit en Bloemen. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bloem kool le soort (p 100 st.) Reuze 1018; Roode kool le soort per 100 K.G. 1.50 2.50; id. 2e soort id! 0.501.40; Gele kool le soort id. 0.901.50; id. 2e soort id. 0.30-0.80; Deensche Wiite koot le soort 1.101.80; id. idem 2e soort id. 0.501; Aardappelen: Uien Drielingen id. 1.101.30; Uien le soort id. 1.302; Losse wortelen id. 1.30—1.40. Aanvoer: 4600 st. bloemkool, 82.400 K.G. roode kool, 46.300 K.G. w. kool, 108^000 K.G. gele kool, 11.100 K.G. olsse worlelen, 19.875 K.G. uien. LEEUWARDEN, 12 Jam. Boter. Aanvoer 8/3 en 112/6 v. Fabrieks- 1.76—2.50, notee ring v. commissie f 2.50 per K.G. Kaas. Sleu- telüiaas f 0.810.96. Nagelkaas f 0.41—0.65 Goudsche f 0.30—1.01. Edammer f 0.64 1.16. Aanvoer 34.817 K.G. UTRECHT, 12 Jan. Kaas. Op de heden ge houden kaasmarkt waren 13 wagens kaas aangevoerd, wegende '3133 K.G. Handel vlug. De prijzen waren als volgt: le kwal. f 62 64, 2e id. f 59—61, Rijksmerk 6267 per 50 K.G. ZWOLLE, 12 Jan. Boter. Aangevoerd 25/8 v„ 15/16 v. en 120 stukken, samen 710 K.G. Prijs v. 51—53, per K.G. f 2.50—2.60. Vee. Aanvoer 679 runneren, 172 graskalve ren, 109 nuchtere kalveren, 44 schapen, lammeren, 205* varkens en 441 biggen. Men besteedde voor vet le koeien 80116 ct„ dito kalveren 130170 c., dito varkens 0597 c. per K.G., schapen f 2050. De handel in neurende en verschgekalfde koeien, alsmede in vaarzen was prijshoudend, in slachtvee iets mimder. ALKMAAR, 12 Jan. Kaas. Ter markt wa ren 70 stapels, wegende 53000 K.G. Fabrieks- kaas kleine 61, commissie 63, middel bare, boerenkaas kleine 61, commissie 60.50, Handel vlug. LEEUWARDEN, 12 Jan. Vee. Aangevoerd 151 stieren 155450, 18 ossen, 307 vette koeien 200440, per K.G. 11.20, 660 melk- en kalfkoeien f 180480, 55 vette kalveren' 3075, 184 pinken 50150, 128 nuchtere kalveren 1021, 250 vette scha pen 3055, 85 weideschapen 1426, 575 Iameren 2842, 420 vette varkens 85 —190, per K.G. 0.90—0.98, 102 magere varkens 3585. 308 vette biggen 35— 70, 183 kleine biggen 1530, 33 paarden, 30 bokken. De handel in gebruiksvee was kalmer doch vrijwel prijshoudend, in vette koeien en stie ren iets lager en stug, in vel te kalveren prijs houdend, in nuchtere kalveren niet geheel prijshoudend, in vette varkens ruim prijshou dend, zouters 9092 ct„ Londensche 98102 c„ in wolvee iets flauwer. Eieren. Aar.vr-er 4500 stuks kippen-, 9 121/k c„ 80 eenden- 10WA c. HOOFDDORP. 11 Januari 1923. Aange voerd: Oude Tarwe f 14.5015; nieu we Tarwe f 10.5012; Rogge f 10— 10.50; Gerst Chevallier f 10.25—10,75: Wintergerst f 9.50—10; Haver f 11.25 —12; Witte Duiveboonen f 18—19; Paar- deboonen f 12—13; Bruine boonen f 15 —13; Groene erwten f 20—22,50: Vale erwten f 19—22; Geel mosterd f 29 31; Blauwmaanzaad f 6670; Kanarie zaad f 1415.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 12