irg-jeepeero G.G. 5508Q 15000 12010 «01 5000 «00 10000 GERZON M Pselli; Stuk - Prettigs Muziek Prettiie Prijzen Ediosl. STADSNIEUWS tmm is mmm z K, S. A„ Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. Zaterdag 13 Januari 1923 4$ste Jaargang No. 14335 AGE8DA TOOMEEL INGIZOMDEN. REGHTSZMüft. Ld. ATS TE NIEUWS. UIT BEN OMTREK. PRIJZEN PER METER 14 JANUARI De St Vmcentius-Biblotheek Is geopend: Een nieuw bollenveüinggebouw. Personalia. Stille Omgang, Een tentoonstelling in de R.-K. Leeszaal. Staking. Opgespoord. Gemeente-ambtenaren. „De Narcis". Douchebaden. Opgedragen. De Statenverkiezingen. Geloof en Wetenschap, Het Krankzinnigen-gesticht te Medemblik. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Itaüaansche ingenieurs naar de Roer. Het vertrek der Amerïkaansche troepen. De Kleine Entente en de bezetting van het Roergebied. De verdaging van den termijn van 15 Januari. V HEEMSTEDE. DE ygg*. KOOP BEGINT MORGEN ZATERDAG ■Z Tachtig duizend, t» BLOEMEND AAL. De abonnemeaïsprïfs FeJraagT voor Haarlem en Agentscbappeni Pet Kwartaal 3 25 P-« Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling j 3.58 Bureau*: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en, 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE COURANT 51 Sociëteit „St. Bavo'1. Voordrachtavond 8 uur. Gcni. Concertzaal. H. O. V. half 3. Stadsschouwburg. Het Schouwtootneel Z. B. B. li. H. 8 uur. Oud-Holland Verwulft Concert. Triunon-tcaroom Groote Markt Concert van 46 en van 8—11 uur. Luxor-tecroom Groote Houtstraat 139 Concert. Hoter Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert- Sociëteit „St. Bavo''. Jaarfeest Metaalbe werkers 8 uur. Home-gebouw. Haarl. S ch oen makerspa - tröonsvereeniging 8 uur. St. Elisabeths Vereeniging, Jansstraat 49, Van 2half 3 aanvrage om versterbende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uifcgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk, ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek J*n«- straat 49 Eit.cn d«g geopend van 10 121/2, van 2—5 en van 7—10 uur behalve des Maan<!©;sochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 8nur. U.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uux. Zaterdags al leen van 912 uur. ft K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen dei nam. van 3 tol 4 en van haif 8.lot half negen. Uartha-vercer.iging Bloemhofstraal 1 Belrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week, waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 en de fa. Be gem a nn en Sneltjes, Jansstraat 27. Ook de Centraai-Apothcek, Groote Hout straat 78, is geopend. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van ~y39 uur. De Haarlemsche Coöperatieve Tuinders- vereeniging, gevestigd Donkere Spaarne, al hier, heeft de gebouwen aangekocht op de' terreinen van den heer E. H. Krelage aan den Kleinen Houtweg, om aldaar voortaan de bollenveilingen te doen houden. Het ge bouw is 900 vierkante meter groot. fn een dezer dagen gehouden vergadering van ie Typogr. Zieken vereeniging „Tot Nut en Gezellig Verkeer", is na het bedanken van den heer B. de Telloo, als 1ste secretaris, in diens plaats benoemd, de' heer J. V. van Acker, thans 2de secretaris en in diens plaats werd benoemd de heer Van Kampen tot 2de secretaris. Voor den Indischen dienst is bestemd de keer P. J. Woesiiieer, alhier als admi nistratief ambtenaar bij het Biunenlandsoh Bestuur. 1 1 Mr. J. N. J, E, Hearkens Thijssen is benoemd tot plaatsvervangend lid van de door den minister van Arbeid,, lïandel en Nijverheid ingestelde commissie van Ad vies voor de Werkloosheidsverzekering, be doeld in de artt 21 en 22 van het. Wer- keloosheidsbesluit 1917, voor het tijdvak van 1 Jan. 1923 tot 1 Jan. 1926. Te Leiden is door de geneeskundige Staatscommissie bevorderd tot arts, de, keer L. J. del Baero, alhior. Dinsdag 16 Jan. a.s., zal in het gebouw „Sl. Bavo", aan de Smedestraat een verga dering worden gehouden door het Genoot- «chaf> van den Stillen Omgang. Men meldl ons: Op Woensdag 17 dezer zal er in de R. K. Leeszaal een tentoonstelling worden gehou den van werken van H. Brons en N. Andries- s?n. Tevens zal tentoongesteld worden het décor dat de heer Fr. Meyer heeft ontwor pen voor het mysteriespel van Johannes Sorge „Melanoeije", hetwelk op 5 en 8 Fe bruari voor de feesten van den R. K. Vrou wenbond zal opgevoerd worden in de ge meentelijke concertzaal, alhier. Sinda Vrijdagmiddag 12 uur is bij de Amsterdam-jclie Anthraciet Mij. oen staking uitgebroken van kotenwerkers. De oorzaak der staking is loonsverlaging. Zes arbei ders hebben het werk neergelegd en als ®?n gevolg hiervan is het andere perso neel, 7 man, ontslagen. Thans ligt het werk geheel stil. De Amsterdamse/© recherche heeft met behulp van de Haarlemsche alhier opge spoord 3 rijwielen en 1 koffer met Idee- ren, vermoedelijk afkomstig van diefstal, te Amsterdam gepleegd. In verband hierme de is de 3S-j'arige koopman B. v. D. te Amsterdam in bewaring gesteld. OVERPLAATSING ZAAK. De heer J. Keijcr heeft zijn zaak in kruide niers- en fijn# vleeschwaren, dessertartikelen, enz. verplaatst van perceel Gen. Cronjéstraat 23 naar No. 27 in diezelfde straat. Dit perceel is daartoe inwendig geheel vernieuwd en ge schikt gemaakt voor een goede berging der artikelen in deze zaak. De winkel is keurig Verzorgd met zijn tegelvloer, nieuwe licht- gesehilderde stellingen, marmeren étalage en toonbank. De fijne vleeschwaren zijn uitge stald op marmeren platen. De dessertartikelen zijn geborgen in stofvrije kastjes, waarin des avonds kleine eleétrische lichtjes schitteren. Een mooi flink geheel vormt deze zaak, waar mede de heer Keijer wel succes zal oogsten. Bij de opening kwamen ruim 40 bloemstuk ken in. 1 DOET BOETE, VAN BEINHABD JOHANNES SOBG-E. Men schrijft ons: Nader vernemen wij dat de opvoeringen van het religieuse tooneelspel Doet Boete (Mefanoeifc) vam Reinhard Johannes Serge plaats hebben op 5 en 8 Februari a.s. De eerste opvoering is alleen voor de leden van den R.K. Vrouwenbond en hunne ge nodigden. Voor den tweeden avond wordt de kaarten- verkoop geregeld door het Concertbureau Al- phenaar Daar dit werk reeds een zeer groote belang stelling wekt is reeds de wensch uitgesproken meerdere opvoeringen te Haarlem te geven, doch vermoedelijk zal de uilvoering op Don derdag 8 Februari de ©enigste gelegenheid zijn dat men dit spel kan gemeten. Men schrijft ons: ben geroepen. Woensdag 10 Januari hield de afdeeling Haarlem vai. het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren haar jaaiiijksche algemeene vergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de gebeurtenissen in het afgeioopen jaar. Gewezen werd op de noodzakelijkheid om de organisatie zoo sterk mogelijk te maken, vooral in deze tijden, waarin veelal strijd moet worden gevoerd om verkregen rechten te behouden. Betreurd werd de houding van de 01-ganisa'ies, die een verzoek om medewerking tot het verkrijgen van een behoorlijke rechtspositie op formeele gronden hebben afgewezen. Na eenige verdere medeelingen en le zing der ingekomen stukken, werden de aftredende bestuursleden, E.W. Goedhart, W. Bouman en C. van der Haar, bij ac clamatie herkozen. Met bijna algemee- 11e stemmen werd als voorzitter her kozen E. W. Goedhart. Als vertegenwoor digers voor de Commissie van georgani seerd overleg werden aangewezen E. W. Goedhart, A. M. Tijsseling, J. F. Cra mer, G. van Eek, B. Kluit en C; van der Haar en als plaatsvervangende leden A. A. Hillebrand, A. van Wijngaarden, W. Bouman, W. Fehres Jr., G. A. Frant- sen en C. B. M. Segaar. Uit de verslagen van den secretaris en den penningmeester bleek, dat de afdeeling steeds vooruit gaat. Het aantal leden bedraagt thans 236. Tot correspondent voor het orgaan werd benoemd A. M. Tijsseling. Tot le den der kascommissie werden benoemd J. Kion, J. Verkorén en H. de Lugt. J. Kion en J. Verkoren zullen met een 3e lid, aan te wijzen door de afd- Haar lem van den Alg. "Ned. Chr. Ambtenaars- bond, de kas nazien van het Fonds big overlijden. Na sluiting bleven de leden nog ge- ruimen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Naar het „Wkbld. v. Bl.-Clt." meldt, is dezer dagen een vergadering belegd van leden der vereeniging „De Narcis en voorts van alle belanghebbenden bij den narcissenculhiur en -handel. De vergadering was in hoofdzaak be legd, om den Narcissen-kweekers gele genheid te geven, kennis te nemen van en hunne goedkeuring te hechten aan een door haar ontworpen Reglement voor een keuringsdienst van Narcissenkramen. De laatstgehouden vergadering der Ver eeniging had besloten, dat een dar werk zaamheden zou zijn het instellen van e?.n dergelijken dienst; de omstandigheid, dat Amerika thans als eisrh stelt, dat de bollen zullen worden gezuiverd van larven van Narcissen vliegen, had het be stuur er toe gebracht om het ontworpen Reglement toepasselijk te maken voor de voldoening aan de belofte, door de vak* vertegenwoordigers op de Washing'ons hs conferentie van 30 October gedaan, n.l. dat van de zijde van Holland alles zou worden gedaan om te voorkomen dat Amerika besmette bollen bereiken. Het aangeboden reglement werd zon der noemenswaardige wijziging aanvaard en spoedig zal met de uitvoering worden begonnen. Het bestuur vroeg en verkreeg intuls- schen machtiging om in het Reglement die wijzigingen en aanvullingen aan te brengen, die de omstandigheden noodig zullen maken en die in het belang zullen blijken te zijn van het doel, waarom het hier gaat. Waarschijnlijk zullen plaatselijke com missies worden ingesteld, die propaganda zullen maken onder alle Narcissen-kwee kers, om deze te bewegen zich aan te sluiten bij den Keuringsdienst In het Douchebadhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeioopen week 787 baden geno men, in dat pan den Schotersingel 1190. Aan de firma ICroon van Diost is op gedragen da bouw van een automobiclga- rogs aan de Spaarnwouderstraat 24, voor rai:©Hing van den heer Hoogeland. De groepsvergadering van dsn Stalenkring Amsterdam dsr Christelijke Historischs Unie heeft thans voor de verkiezingen de vol gende candidatenlijst opgemaakt: 1 J. ter Haar Jr.; 2. mr. L. M. de Jong Schou wenburg; 3. A. B. Ophorst; 4. mr. H. Verkouteren5. mevr. 0. Th. Idenburg- Hoedemaker; 6. J. H. V. Biemens; 7. L. Attema; 8. mr. 0. E. Schoch; 9. jhr. mr. D, E. van Lennep; 10. J. v, Meerveld; 11. K. Kis te maker; 12. W. J. Kernkamp; 13. J. N. van Boven; 14. mej. L. 0. Diehl; 15. 0. H. van der Velden; 16. H. P. A. Paans; 17. J. Kastelein; 18. E. Luden; 19. jhr. mr. P. Teling van Barkhout; 20. mevrouw A. L. A. Bingeling-Verhoeff. In de gisterenavond gehouden vergadering van het R.-K. Kieskringbesluur werd het aantal in te dienen candidaten op 14 gesteld. Het politiek advies werd als volgt samenge steld: 1. .J N. Hendrix (aftr.), 2. L. H. v. Rooyen (aftr.), 3. dr. N. P. v. Spanje (aftr.), 4. P. Verschure, 5. C. F. J Verbeek (aftr.), 6. mej. M. Bonnike, 7. W. M. M. Diepembrock (aftr), 8. dr. L. G. Kortenhorst, 9 mr. dr. P. J. Wit- teman, 10 Jac. Gottschalk, 11. W. Steinmetz, 12. J. P. Reinierse, 13. mevr. M. Zegger- Tucker, 14. mr. L. v. Cranen'burgh. In alphabelische volgorde werden daaraan nog toegevoegd P J. J. Haazevoet, mr. C. W. Hüffer, J. v. Oosterum, J. Th. Peters, mr. C. Romme en F. J. A. M. Wierdels. Voor do vereeniging Geloof en Wetenschap heeft de zeereerw. Hooggel. Heer P. Groe nen, professor aan het Seminarie te War mond een voordracht met lichtbeelden ge houden óver de opgravingen in Palestina. Aan de hand van een fraaie serie licht-' beelden behandelde de geleerde spreketr al lereerst eenige algemeene bijzonderheden van het land en van de opgravingen, de plaatsen, waar die geschiedden, de geleerde personen, din ziah daarbij verdienstelijk maakten. Tot het eigenlijke doel' der voordracht komende, en besprekende de resultaten der opgravingen, zotte hij uiteen, dat uit die opgravingen gebleken ie de algemeene be schavingsinvloed van Babylonie op Ivanaan. Ook Egyptische invloed heeft men kunnen nasporen, vooral in Zuid-Palestina, waar mede kwam vast te staan, dat de invloed in Kanaan niet uitsluitend Babylonisch is, zooals de Pan Babylonisten willen doen go- looven. Verscheidene bewijzen toonde dit aan. Spr. toonde Scharabieten, Amuletten en an dere Egyptische vormingen. Na da Kanai- tische volgde de Israëlitische periode. Uit voeriger sprak prof Groenen over hetgeen de opgravingen leeren, omtrent den gods dienst van dit land. Niets is gevonden, om trent den godsd enst van 4000 jaren voor Christus. Wel hebben do opgravingen <KW voel ge iend omtrent den Oanaitisofew godsdienst, ie in do oudste booten roe/Is een gruwel genoemd werd, welke kwalificatie niets te sterk bleek. Van de afschuwelijkheid dezer godendienst, en de BaalcHltus, de vereering van vrouwelijke godheden, de offering van menschen, eerstgeborenen en volwassenen, wijdde er rut Me kvsar lige ei ui' are' eao- lqgisch oogpunt prachtige vondsten zijn daaromtrent gedaan. De cultus van Bafil en de godsdienst van Jehova konden niet vriendschappelijk leven naast elkaar. Uit dien strijd is in de over- Ohlijfc solen niet veel nieuws gevonden. Geen plaatsen of heelden van Jehova's dienst, die beheerscht werd door een ffl'olor, welke niet met bijl of spade is na te vorschen, door de goddelijke waarheden. Spr. woes er tenslotle op, dat het land waar Jezus leefde, het volk waar Jezus uit voortkwam, het Jodendom, arm was, en in beschaving het niet haalde bij de onde landen. Ook hel tweede deel der lezing werd door fractie lichtbeelden opge luisterd. De Wijze Hater. Zooals wij reeds mededeelden, zal de N.V. Het Schouwtooneel, diree'tie Adr. van der Horst en Jan Musoh, a.s. Dinsdag een reprise geven van „De Wijze Kater" in den Haar- lemschen Stadsschouwburg. Behalve Jan Museh in de rol van De Kater, werken aan deze voorstelling mede de dames Lena Kley, Kitty Périn-Kluppell, Jettie van Dijk-Riecker en de heeren Co Bnlfoort, Ezerman, N. van Warmelo, Pierre Mols, Paul Korsten, Sam de Vries, P. Balledux, P. Périn, Willem de Vries, C. Lageman, II. Dahmen, Carpeniier Ailing, L. Winnink en J. v. d. Berg. Het sprookjespaleis-decor is van M. A. v. d. Lugt Melserl. De dames-costumes werden onder leiding van Jo Blauwkuip vervaardigd op de ateliers van de firma van der Laan, Barteljorisstraat alhier, de heerefl-costumes zijn van de firma J. N. Mulder te Utrecht. Aan het bestuur der provincie Noord- Holland is bij kon. besluit vergunning ver leend, het krankzinnigengesticht te Medem blik, na de opheffing daarvan als Bijks- krankzinnigengestioht, voor de verpleging van krankzinnigen te bezigen. In het ge sticht mogen slechts mannelijke krankzin nigen verpleegd worden ten getale van niet meer dan 312. Geachte Heer Redacteur! Evenals de schrijver van het ingezonden artikel in uw gecerd blad van dd. 10 Januari j.l. getee- kend „T.", zult UEd. het Bestuur van de ..Haarlemsche Vereeniging van Sigarenwinke liers" een genoegen doen met eenige regelen in appèl te komen tegen bedoeld ingezonden artikel van den Heem st eed schen ingezetene we'ke het noodig oordeelde op te komen voor een ziekelijken handelaar in sigaren. Bijzonder lang zullen wij dit epistel niet ma ken evenmin als wij nieuwsgierig zijn naar den "vollen naam van dezeri „T." Noodig is cchler wel de blaam af te nemen van de drie R.K. winkeliers welke hun in dat ar tikel wordt opgelegd. Voorop zouden wij willen zeggen: „wanneer mijnheer ,.T." re clame wil maken voor dezen ziekelijken handelaar, staat hem dat natuurlijk vrij. doch op een dergelijke manier .politieke munt te slaan is laag, overwegende dat be doelde drie R.K, winkeliers er absoluut part noch deel aan hebben. Tweedens moeten wij aanmerken wat heeft het •V.B.K." hiermede uit te staan. Wij ontzeggen u het recht personen zonder recht, zonder eenig bewijs vaisch te beschul digen. Wij moeten hier de beschuldiging neerschrijven dat u terwille van de zaak of persoon aan het fantaseeren geraakt is. U is, wat jeze kwestie betreft, geheel bezijden de waarheid; waar u schrijft: „Zij gingen naar hun Bestuur, legden daar de misdaad bloot" en even verder: „de man. kreeg be zoek van een spion" enz., vervolgens fanta seert u dat het Bestuur de handelwijze van de drie winkeliers niet netjes vond en der gelijk gebazel meer. Wij zouden in gemoed© willen zeggen: bemoei u niet met deze zaak en waar wat in het belang van bedoeld ziekelijken handelaar iets gedaan kan wor den, zal het Bestuur van de „H. V. v. Sw." zich niet terzijde houden, doch met dergelijk gesdhrijf wordt deze aangelegenheid niet verbeterd, doch komen de gemoederen, door valsohe beschuldigingen, in opstand. Dus mijn heer „T." een raad in deze: politieke recla me ten koste van menschen en zaken is niet iets waar n prat op moet gaan, doch is, zacht gezegd vies, voortaan dus uw tijd beter besteed, als het mogelijk is, anders zou dit voor u nog slechte gevolgen kunnen hebben. Met dank voor de plaatsing, Bestuur „Haarl. Vereeniging van Sigarenwinkeliers". Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 13' Januari. Hoogste barometerstand 771.3 m. M. te Seilly. Laagste barometerstand 734.0 m. M. te Seydisfjord, Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Januari: Zwakke tot matige, later krachtige Weste lijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later waarschijnlijk regen en iets zachler. Xtfverfentiên 3ÏT een Is per regeD. Bij contract belangrijke korting.j Advertentiën tusschen den tekst' ais ingezonden mededeeling: 60 et- per regel. Vraag- en aaabod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent pex plaatsing; elke regel meer 15 cent fcij vooruitbetaling. port uit te brengen In plaats van op den 15den. i BOME, 12 Jan. De Giornale d'Italia meldt dat Italië 10 ingenieurs naar het Boergebied heeft gezonden. Men over weegt de kwestie van het zenden van doua ne-beambten. iil NBW-YOBK, 12 Jan. Het transport schip )St. Midhiel is vertrokken om de Amerïkaansche troepen aan den Bijn naar Amerika terug te brengen. EEN ONTROUW RIJKSONTVANGER. De rechtbank te Winschoten veroordeelde J. W., rijksontvanger le Blijham, lljans gedeti neerd, wegens verduistering, als ambtenaar gepleegd, tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek der voorloopige hechtenis. DE NIEUWE! KATHOLIEKE PAHT1J. Een belangrijke beslissing. Men seint ons uit Utrecht: Gisterenavond hield in Hotel Noord-Bra bant de afd. Utrecht van de N. K. P. een algemeene vergadering tot bespreking vaa de basis van hel belangrijk gewijzigd reglement der R.K. Kiesvereeniging, welke wijzigingen, ingediend na onderlinge bespreking tusschen de beide besturen, tot de conclusie voerden, dat tot terugkeer naar de R.K. Kiesvereeni ging kan worden besloten. Na uitvoerige inleiding door den voorzitter had een uitvoerig debat plaats, waafbij de overtuiging de overhand kreeg, dat, door de verstrekkende tegemoetkoming der R.K. Kies- vereenigirig, do voornaamste grieven, die tot oprichting der N. K. P. hebben geleid, zijn weggenomen en dat, door de ingrijpende sta tutenwijziging, waardoor belangrijke minder heden in de Kiesvereeniging voldoende be schermd worden, geen reden mecT aanwezig is, om de toegestoken broederhand af te wij zen. In principe werd daarop met algemeene stemmen besloten tol de R.K. Kiesvereeniging terug te keeren en deze beslissing ter kennis Ie brengen van het Centraal bestuur der N. K. P, WEENEN, 13 Januari; Uit Belgrado wordt gemeld, dat de regeering van Joego slavië overweegt zich met vertegenwoor digers der Staten van de Kleine Entente in verbinding te stollen tor bespreking van de schaderergoodingkwestie en de houding van Hongarije. PABIJS, 13 Januari. Gemeld wordt, dat de Franscho regeering het noodig acht aan de commissie van Herstel tijd te laten tot bespreking van de kwestie van een mora torium voor Duitschlaud. Barthou zal aan de Commissie voorstellen op 31 Jan. rap- CUBSUS VOOB ANDEBSDENKENDEN. Het bestuur der K. S. A. heeft reeds gedurende eenigen tijd de voorbereiding ter hand genomen van de cursussen voor niet- katholieken in onze goede stad Haarlem. En na het woord vol warme belangstel ling door onzen Doorluchtige Bisschop op de Nieuwjaarsreceptie gesproken, is er vol doende zekerheid, dat het werk der K. S. A. zal slagen. Voor'oopig kunnen wij het volgende mededeelen De lessen zullen positief-katholiek zijn, dat wil zeggen, dat niemand in zijn religi euze, politieke of sociale gevoelens zal wor den aangeraakt. Eigenlijk behoeven we dat niet afzonderlijk te vermelden, daar het van zelf spreekt Ons heilig Goloof is een af gerond geheel, geeft antwoord op alle be- vonsvragen en steunt niet op afbraak van andere wereldbeschouwingen. Er zal dus op de cursussen alleen gegeven worden een in zicht in de katholieke Geloofsleer. Ten tweede zullen de lessen uitsluitend toegankelijk zijn voor niet-katholieken van welke levensopvatting die ook mogen zijn. Ten derde zullen de samenkomsten plaats hebben in één onzer Boomsche kerken, mid den in de stad gelegen. Natuurlijk wordt er niet gedebuteerd, want dat hoont niet tot het karakter van een les. Wel zal er op één of andere wijze gelegenheid zijn tot het stellen van allerlei vragen. De vele missie-vrienden wier harten popelen van heilige vreugde, als er sprake is van het verbreiden onzer gebofekennis, zullen ook nu met groote belangetelling deze onder neming der K. S. A. volgen. NU MAANDAGAANSTAANDE. mogen we de tallooze vrienden der K. S. A. nog eens attent maken op de uitvoering van overmprgon in de Stadsschouwburg, waar esn prettig stuk wordt opgevoerd, vol strekt geen water of wind. De opbrengsten zijn voor het arme Bnssische kind. Zooals u weet zijn er geen collecte's, geen bloe men te koop, geen chocolade. U kunt dus gerust komen. Kaarten aan den Schouw burg verkrijgbaar. Laten wij het werk van Z. H, den Paus steunen. Gevonden voorwerpen. Terug fe bekomen bij: H. v. d. Pols, Lindenlaan 12, een maand- kaart (spoor); J. Biesbrouk, Geweerstraat 5, een ceintuur: Wessels, Leidschevaartweg 247, een duif; Pijlslaan 11, een porlemonnaie met inhoud; Mevrouw Kap, Oosterlaan 25, een gouden schakelarmband; Wed. F. Andrisons, Kerklaan 59, een pakje met inhoud; H. Bruin, Pijlslaan 29, een wilte handschoen; Bureau van Politie, Raadhuis, een tasch met inhoud; Bureau van Politie, Boekenrodestraat, een kinderhandschoen, een gummi tabakzak en een huissleutel. FLANELLETTE Sgestr. v. bloezes en pyjama's METcR 70 centlm. breed* Meter ZIJDEN SERGE voor mantelvoering Prima kwaliteit. Meter PAILLETTE diverse kleuren 90 cen timeter breed. Meter ZIJDEN FOü- LARDINE v. bloezes en japonnen, 80 cM. breed Meter GABARDINE prima kwaliteit, diverse kleuren Meter RATINE voor mantels, mod. kleuren, 140 centimeter breed Meter VELOURS de LAINE, mod. kleuren, i4o centimeter breed Haarlem's inwonerslal overschreed op 1 Januari j.l. de tachtig duizend. Precies is het: 80137. Op 1 Januari 1912 bedroeg het aantal inwoners 69987, zoodat de laatste vermeer dering met tienduizend inwoners juist elf jaren heeft gevorderd. Deze groei is, in verge lijking met andere steden van denzelfden om vang als Haarlem, niet groot te noemen, maar men kent daarvan de oorzaak: Haarlem zit aan alle zijden zoo goed als ingebouwd. Om een juist oordeel te krijgen, dient men als groei van Haarlem ook aan te merken de stadskwartieren van Schoten, Haarlemmer- liede en Heemstede. Té zamen brengt dat een inwonerslal van ruim honderdduizend. Aan de hand van dit cijfer mag gezegd worden, dat Haarlem in de laatste 11 jaar zeer goed is vooruit gegaan, n.l. van 70000 tot 100.000 inwoners. Dat is met ruim 40 pcL Hieruit mogen we afleiden, dat Haarleif» niet behoort tot de uitstervende steden en dat onze gemeente met omgeving aantrekke lijkheid al3, woonplaats bézit. Eigenaardig is, dal zich in onze gemeente in het afgeioopen jaar vestigden 3016 man nen en 3944 vrouwen en vertrokken 2954 mannen en 3394 vrouwen, gevende een ver meerdering van 62 mannen en 550 vrouwen. Dit groote verschil tusschen het aantal man nen en vrouwen ligt waarschijnlijk wel we hebben het niet onderzocht in het groote getal Duitsche dienstboden, dat zich dit jaar in onze stad vestigde. Wanneer de grenswijziging binnenkort een feit zou worden, zal Haarlem waarschijnlijk een grooter getal inwoners hebben dan Gronin gen en dan behooren tot de vijf grootste sleden van ons land. Baromelerstand 771. Vooruit Onderzoek naar de doodsoorzaak. Wij moklden gisteren dat een onderzoek werd ingesteld naar do oorzaak van het overlijden van den heer J. H. Krul, steen kolenhandelaar, alhior, die dezer dagen op een avond, toen hij van een vergadering uit Haarlem was gekomen, buiten bewust zijn werd gevonden op 't voetpad van de Julianalaan. Wij meldden gisteren ook dat toestem ming was verleend het lijk te begraven. Gisterenavond is d o toestemming van justi- tiewege ingetrokken. Door de justitie is nu een sectie-onderzoek op het lijk gelast. Dit wil natuurlijk allerminst zeggen dat nu de schijn grooter geworden is dat hier mis daad in het spel zou zijn. De politie gelooft nog aan' een natuurlijken dood. Het sectie- onderzoek heeft alleenlijk plaats om zeker heid te krijgen, want inderdaad vond de dood onder eigenaardige verschijnselen plaats. Omtrent het geval vernemen wij nog het volgende: Nadat Maandagavond ongeveer 9 unr de vergadering van steenkolenhandelaren, was nfg^oopen heeft de heer Krul nog eenigen tijd met eenige steenkolenhandelaren uit Haarlem vertoefd. Ongeveer 11 nur is hij loopend naar Overveen gegaan. Tien minuten voor half 12 vonden eeni ge agenten van een controlepunt hem hevig brakend op het voetpad van de Julianalaan liggend, eenige honderden meters van zijn woning verwijderd. Hij had een klein bloe dend wondje nabij een der ooren. Een dame en twee heeren stonden bij hem met een glas water, dat in een naastbijzijnde woning was gehaald Door de agenten is de heer K. naar huis gebracht. Daar den volgenden morgen zijn toestand nog niet verbeterd was, werd de doktor gehaald. De toestand verergerde echter efewds eu Woensdagmid dag 4 uur overleed de heer Krul. De ijustitie heeft de zaak nu in onder zoek genomen, doch meende zooala we be reids meldden, dat slechts aan een natuur lijkon dood kon worden gedacht. Daarom was dan ook eeMÉ toestemming gegeven tot de begrafenis van den heer K. Zekerheidshalve is thans echter een sectie- onderzoek gelast. In de verdachte omstan digheden, onder welk» de beer K. op den Julianaweg is gevondsa, alsmede het snelle verloop van het ziekte-proces heeft de ju stitie daartoe aanleiding gevonden. Dit s c- tie-ondorzoek zou hedenmorgen door dr. Wes'erman gesohieden. Gisterenavond is hot lijk daartoe naar het St. Elisabeth's Gast huis te Haarlem overgebracht De Commissaris van Politie te Bloemen- daal verzocht de dame en de beide hoeren de in den avond van Maanlag 8 Januari j.l. ton omstreeks 11.20 uur liggende aan de Julianalaan een heer aangetroffen heb ben, hevig brakende, zich aan het bureau te Overveen te melden. De gronden langs den Zeeweg. Dezer dagen is op initiatief van de afdeeling Bloe- mendaal van den Vrijheidsbond te Overveen een vergadering gehouden van belangstellen den in zake den aankoop van de gronden langs den Zeeweg door de gemeente. Ruim 40 personen uit alle kringen der bur gerij waren aanwezig. Unaniem sprak de ver gadering zich uit voor een actie tegen den bedoelden aankoop. Op een enkele na ver klaarden alle aanwezigen zich bereid, zitting te nemen in een ie vormen groote commissie, die deze zaak verder zal behandelen. Boven dien zullen daartoe nog verschillende andere ingezetenen worden uitgencvodigd. Een nieuwe vergadering zal a.s. Woensdag in hotel „Van Ouds het Raadshuis" te Over veen worden gehouden tot nadere bespreking en tot het verkiezen van een Comité van Actie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1