Sport en wedstrijden. Derde Blad 13 Januari 1922 SPORTMOMENTEN D. H. e. m. tr. b. mé. 'SM. wm KERK m SGIIG0L Roomsche Corinthians? De wedstrijden voor Zondag. Westelijke le klasse. Overgangsklass" Oostelijke le klass" Zuidelijke le klasse Noordelijke le V' aaHaaaaaaBaasaaHaasHaBSEEs I DE MiSDAAD VAN ANAG1NI. a a "-Eaaaaaaaaaaasaaaaaaaaaasaaa GVERZKGHT. Missiekunst Kalender 1923. Het zou me niets verwonderen als er ver schillen zijn, die op het vernemen van de stichting van de „Corinthians", zullen ge dacht hebben, dat dit de oplossing is van vele moeilijkheden, welke thans in diezelfde gedachte vastzitten aan de tegenwoordige beoeiening van de voetbalsport. Het kan worden toegegeven, dat door den dwang van hel competilie-sysleem de eigen- "jke ueoeiemng der voetnalsport als zooda- 'dg wat op den achtergrond wordt gedron gen, en dat vooral de jongere spelers alleen maar denken aan het kampioenschap hun ner aideeiing. Dat kampioenschap, of ten minste het verlangen er naar maakt hen dol, daaraan alleen denken zij, daarvoor oiferen ze ailes op, dikwijls zelfs de faiiheid en de vriendschappelijkheid van het spel.. Door het competitiesysteem kan ook ont slaan de verplichting tot het -maken van ver re reizen, iets, wat altijd zijn gevaren met zich medebrengt, zoowel voor de oudere als voor de jongere spelers. De al te groote vrij heid en daarnij ge ing toezicht kan een ramp worden voor een ieder. Ook kan de competitie op zijn geweien krijgen de minder goede verstandhouding tusschen de elftallen, die elkaar bekampten, en op elkanders manier van doen allerlei aan merkingen hebben. Men zal bemerkt hebben, dat ik voortdurend schrijf: het kan, want die fouten en onaangenaamheden zijn niet nood zakelijk aan het competitie-systeem verbon den, en kunnen en moeten door verstandige leiding en opvoeding worden tegengegaan en verbeterd. 'Daarom stel ik de vraag, of door de in stelling van Amateursclubs naast den gewonen hond, ineens aan al die zwarigheden een eind zal worden gemaakt. En dan moet ik daarop ontkennend antwoorden, want ook dan nog kan de jeugdige, vurige geest weer tot exces sen komen. Zal hij dan niet voortdurend Pochen op de overwinningen, die al behaald zijn? en zal hij niet dol zijn oin er nog meer hij te voegen? Zal hij, de overwinnaar, er oiet naar verlangen steeds andere clubs uit te noodigen, 0111 het getal overwinningen te vergrooten, en zoodoende misschien nog ver der reizen maken, dan een goed competitie- systeem hem voorschree. En loopt door het voortdurend groot gaan op de overwinnin gen de jeugdige speler ook geen gevaar te genover de verliezers in minder goede ver standhouding te kernen slaan? Zoo lijkt mij de oprichting van Roomsche Corinthians al leen een middel om dezelfde moeilijkheden fe houden, maar den diooesanen bond te nekken. Als men in die richting gaan wil, dan moet het gebeuren in den bond en onder leiding van den bond. Maar aangezien het mij een groot probleem is, of we er door verbeteren, zou ik willen zeggen: begin niet weer iets nieuws, terwijl we het oude nog lang met af en zoo volmaakt mogelijk hebben gemaakt. He leiders mogen op hun hoede zijn, en in deze zaken de soms al te voortvarende geest drift der spelers niet zoo maar volgen in al les wat verlangd wordt. Men wikke en wa ge, eer men een verandering aanbrengt in het afbouwen van een nieuw huis. Ik zeg nog eens: als alle moeilijkheden, die thans aan het beoefenen dor voetbalsport verbonden zijn door het oprichten van amateursclubs d. w. z. van clubs, die geen competitie- stelsel volgen, werden opgeheven, dan ging ik er terstond mee accoord, want dan was hel zeker een verbetering, maar dat is juist m.i. twijfelachtig in hooge mate. Misschien zullen echter 0111 andere rede nen, noodgedwongen, dergelijke Roomsche Corinthians moeien worden opgericht, om- lat natuurlijk ook wel weer dit verschijnsel zich zal voordoen, dat vooraanstaande of zoogenaamd deftige katholieken een slecht voorbeeld geven, door zich bij de, neutrale j Corinthians te verbinden, want dat staat dan zoo voornaam, zoo gekleed, weet ut En ge varen kennen dezulken niet. Ik wil hopen, dat we voor dezen strijd in de voetbalwereld bewaard blijven; maar een beetje bang ben ik toch wel. Mochten toch allen medewerken den Roomschen bond één te doen zijn, en door zijn éénheid krachtig. JAN VAN HAARLEM. ÜEN ROOMSCHE EERSTE KLASSE. De katholieke voetbal beweging streeft te recht al3 een harer idealen de stichting eener eigen eerste klasse na. Morgen zal het bestuur der R.K.F. t rapport behandelen, dat over deze aange legenheid i3 uitgebracht eD nu wijdt do redacteur van de Sportillu3tratie deze week sen hoofdartikel aan dit vraagstuk. Hij schrijft o.m.: Het nieuwe seizoen, dat in dit najaar gaat beginnen, zal on3 in de Roomsche competitie brengen een afdeeüng waarbo- ven de aanduiding „eerste klasse" prijkt. Wij zijn er van overtuigd, dat dit ge beuren zal. Dan zal dus de Roomsche eerste klas se oen feit zijn. Een feit, en niet alleeï een. naam °ok daarvan zijn wij overtuigd. Want wij weten genoeg van het spel peil dor betrokken clubs om te weten, Jat zij met doorsnee eerste klassers- N.V.B. (de gebruikelijke, redelijke en éénige techri che maatstaf) succesvol ooncurreoren kunnen. Nu het dan zoover is, moet de Room- sehe eerste klasse er komen. Maar met dit alles is de aangelegen heid van de Roomsche eerste klasse aller eerst een Zuidelijke kwestie. Aan de bespreking der veelzijdige vraagstukken, die deze kwestie omgeven, heeft een commissie van bekwame leiders dan ook éenige verga leringen ten koste gelegd, en dato November 1922 heeft de ze commissie (bestaande uit de hcer.cn ka pelaan Binck, Bus Smeets en Stufkens) aan het bestuur der R.K.F. rapport uitge bracht. Tot onze spijt, hebben wii geen vrijheid, den inhoud van dit rapport nu reeds te publiceeren en bezwaarlijk kun nen wij daarom een juist-omschreven en voldoende geargumenteerd stand unt iaza e deze belangrijke kwestie uiteenzetten aangenomen al, dat zon Ier nadere toelich ting en kennisneming van meer gege vens en details het bepalen van dat stand punt mogelijk zou zijn. Nu vergadert het Fe leratiobestuur Zon dag a.s. weer .en het zal dan ook dit ranport behandelen. Wij meenen daarom en kele beschouwingen te mosten wijdon aan deze zaak, welke de volle aandacht ver dient van alle duizenden, die belang stel len in het leven van den roomschen voet bal en de roomsche sport. Die beschouwingen he' ben dan vooral ten doel te .en op de veelheid en veslzij- digheid van de bijkomende kwesties en za ken, en al zijn wij er ons van bewust, dat er in de wereld nog. vele zaken veel gewichtiger en ernstiger zijn in onzen kring pp dit gebied is het vraagstuk van de Roomsche eerste klasse een belangrijk punt, welks moeilijkheden in volle zwaarte moeten wegen bij do vorming van een oordeel door de publieke opinie! Is de kwestie van de Roomsche eerste klasse een kwestie-Bredania? Als wij dit nu dan eens aannemen, stel len wij aanstonds deze scherpe vraagt,Kan de Roomsche eerste klasse er komen zon der Bredania? Zoo ja, dan is de zaak al dadelijk heel wat gemakkelijker schoon nog lang niet gewonnen voor Breda! Maar: zoo neen, moet Bredania dan mee ten koste van eiken prijs „A tout prix?" Wij hebben een communistisch afgevaar digde in den. Raad eene rgroote stad eens hooren zeggen, dat een particulier bedrijf (de tram) tout prix door de gemeente moest worden overgenomen; u begrijpt, dat 's Raads vporzitter, een wijs en voor zichtig man, op het hooren van zulko uitlatingen in het openbaar tot voorzich tigheid in het uiten van verklaringen aan spoorde. Zoo is ook hier de eisch: „tot eiken prijs", gevaarlijk, gewaagd, brutaal Want beteekent „tot eiken prijs" ook: ten kóste eventueel van het leven van de club? Ziet, de privé-belangen van Brelania zul len bij ons niet zoo gauw genade vinden, maar wij willen eerst met de grootst mo gelijke dosis gooien wil en ernst naar de motieven van Bredania luisteren geheel en al oor voor 't vitale belang, dat valer Binck's beste en liefste, verwende kind bij deze affaire heeft. „Tot eiken prijs" schijnt helaas ook te zullen beduiden: aanvaarding van en be rusten in de verre, lange reizen op den Zondag, Bleijerheide, Valkenburg, Sittard en Maastricht zouden mo9ten gaan naar Breda en Dongen. Zoo staat de zaak er op "t oogenblik voor gezien de plannen van indeeling, gelet op den stand der huidige overgangers. En een eventueele maar onwaarschijnlijke wijziging in dien stand brengt toch geen gunstiger verschui ving van plaats doch hoogstens verandering van club-keuze. Moeten wij, die triumfeerden dat bij ons niet waren de elementen, welke lei '.den tot de crisis en ontaarding in den N.V.B. nu nog aanvaarden de competitie-reis van Zondagmorgen half 8 tot Zondagavond II uur den tijd der uiterste reizen, die zich een paar maal zullen voordoen, nog gun stig genomen Zeker toen we begonn^i met onze gemeenschap t .jke tweede klasse hebben we zulke reizen geaccepteerd. Maar vele voorstanders deden het met begrijpe- lijken weerzin. En later zijn groote reizen, met wijziging en tempering, gehandhaafd moeten worden, maar togen een wassenden stroom van sterk verzet. Moe et wij thans opnieuw? Duizenden zullen zeggen: neen, duizenden zullen zeggen: ja. Moeten de stemmen worden geteld of gewogen? Dan gelooven wij dat het gewicht de schaal zal doen overslaan, naar het „neen" en onze bescheiden portie gaat mee de laagte in. Als,de Roomsche eerste klasse kan be staan onder Bredania, dan nog zouden wij zoo lang mogelijk zoeken naar middelen en wegen, om Breda mede in te deelen in het kamp waar ze principieel onbe- dingd thuis behoort. Dan zou de atlas gean bezwaar liet zien en hot spoorboekje gewilliger was Breda al heel zware ar gumenten moeten aanbrengen en 24 ka raats motieven aanvoeren om een dispen satie to krijgen. Maar de atla3 is wreei en het spoor boekje is onhandelbaar.en daardoor de catechismus onverbiddelijk. Mogen wij dan zeggen: de Roomsche eerste klasse moet kunnen bestaan zon der Dongen en Brela, en mag zich niet verder uitstrekken dan He'.mond,als, als dat nog gtat, met passen en meten van auto's en treinen? Het programma voor Zondag luidt als volgt: 1 A R.K.A.V. 2—Willem Eggert 1 uitge- gesteld- Zwaluwen 1V.I.C. 1 C. J. Smit. G.V.A. 1The Victory 1 G. Emmel- kamp. 1 B Excelsior 1Celer 1 F. v. Veen. 1 C H.B.C. 2Concordia 1 J. Klünnen. S.D.O. 1—R.K.V.Z. 1 J. J. Stoete. t 2 A S.D.E. 2De Meer 2 J. v. RL". V.V.Z.Wilskracht 2 terr. Zaandam N. Bouman. 2 C R.C.Y. 1—A.D.O. 1 C. H. Maks. 2 D Leiden 1—S.J.C. 1 B. Platte. Lisse 1—E.M.S. 1 H. de Bueger. 2 F ,R.F. 1Celer 2 H. Hofman. Kralingen 1Spartaan 1 Ir. J. Kreuger. De Duiven 2Excelsior 2 A. Vervoort. D.C.N.K. 2—D.O.S. 1 12uur N. v. Wijk. 3 A A.D.O. 2—S.D.E. 3 C. Laas. W.F.C. 2—Vitesse 1 J. Gomes 3 D Concordia 2Eet Westen 2 J. Meijer. Geel Zwart 2Kinheim 1, L. J. Floris. Victrix 1—H.B.C. 3, W. Joosten. 3 E S.J.C. 2Leiden 2 H. Bouckaert. E.M.S. 2—S.M.C. 2 C. de Mooy. S.P.C. 1—V.F.C. 1 C. Broekhof. 4 A Limmen 1Vitesse 2 J. v. d. Aakster. S.V.A. 2—«V.V.Z. 4 1 uur J. Bierman. A.D.O. 3—S.D.O. 4 P. Bos. 4 E S.D.-j. 1—R.K.V.Z. 3 Joh. Nijsen. Amicitia 2Geel Wit 2 W. Joosten. Santpoort 2—Victrix 2 J. F. Duyn. T.Z.-j. 1—Zilk 1 P. v. d. Goes. 4 F E.M.S. 3Lisserbroek 1, 12Ls uur, F. v. Gennip, Leiden 3S.J.C. 3 12/4 uur C. v. Dam. R.V.C. 1—S.M.C. 3 L. v. Loon. V.F.C. 2Lisse 3 G. Pijnacker. 4 Fa Concordia 3Lisserbroek 2 12La uur A. C. Slobbe. 4 M Haastrecht 2D.O.N.K, 4 G. Gou- driaan. Wanneer geen speciaal aanvangsuur ver meld is, vangen de wedstrijden te twee uur aan. ROTESTFN. De Protest-Commissie (Zuid) welke Zater dag 6 Januari 1.1. te Rotterdam vergaderde deed de volgende uitspraken: Protest no. 1 van Olympia betreffende wedstrijd Duiven 1Olympia 1 werd in zijn d-heel afgewezen. Protest no. 5 van D.O.N.K. betreffende wedstrijd D.O.N.K. 2Celer 2 werd afge- .wezen. Van protest no. 3 volgt uitspraak nader. U.V.V.Blauw Wit SpartaR. C. H. H.V.V.—D.F.C. HaarlemV.O.C. FeijenoordQuick AjaxH.B.S. StormvogelsV.V-A. 1 V.U.C.—Z.F.C. O.D.S.—A.D.O. S.V.V.Excelsior 't GooiH.F.C. SpartaanHilversum RESERVE 1 A. H.F.C. 2Spartaan 2 Z.F.C. 2Rapiditas 2 HilversumBil au w-Wit 2 V.V.A. 2—'t Gooi 2 2e KLASSF A.F.C.W.F.C.' y Q.S.C.Edo Z.V.V.—Alc. Victrix ScholenHortus 3e KLASSE C. H.S.V.De Kennemers E.D.W.Bloemendaal HeraclesU.D. TheoleBe Quick QuickHengelo Go AheadZ.A.C. Ensch. BoysEnschede NO.A.D.B.V.V. P.S.V.Velocitas N.A.C.Bredania WilhelminaEindhoven DoskoWillem II VelocitasBe Quick FrisiaVeendam AchillesF orward W.V.V.—-Upright AlcidesFriesland. DOOR jOS. P. H. HAMERS. a III (Slot). De overheid der stad was als verlamd van schrik en bleef werkeloos. De Kardinalen, die handen vreesden le vallen van de woeste soldeniers, namen bijna allen de vlucht. Na- Jat de Nogaret en Sciara Colonna- de overige poorten der stad door afdeeiingen van hun krijgsvolk hadden bezet, trokken zij met het ?ros der huurtroepen naar het pauselijk slot. De deuren werden gerammeid eri mei bijlsla gen tegen den grond gehouwen en weldra ver spreidde zich de tierende, moord en vernie ling ademende bende, door de gangen, zalen en vertrekken, overal de sporen hunner ver nielzucht en brooddronkenheid achter zich latend. In de met tal van kunstschatten ge vulde bibliotheek, haalden zij alles onder den voet en menig kostbaar document en kunst voorwerp ging verloren. De bijna drie en tachtigjarige Paus gaf in leze verschrikkelijke ure een heerlijk voor beeld van kalmen heldenmoed. Hij verkeerde in de meening, dat hel doel zijner vijanden was hem le dooden en was Sr slechts op bedacht, op waardige wijze te derven. Vastberaden begaf hij rich van zijn bid vertrek naar de groote slotzaal, zette zich in tol pauselijk ornaat en versierd met al de Grenen zijner waardigheid op den zelel on der den troonhemel en beval aan zijn van angst sidderende dienaren, de deuren der zaal wijd te openen. „Als mailelaur voor de H. Kerk Gods wil ik sten-en, in navolging van Christus, die door verraad gevangen genomen en voor het heil der Zijnen gestorven is." Na deze woorden met kracht te hebben uitgesproken, wachtte hij, omringd door de kardinalen Boccasini en Espagna en enkele geestelijken uit zijn dagelijksche omgeving, zijn belagers af. Dezen stormden' onder zegekreten de zaal binnen, maar gelijk eens de krijgknechten, uitgezonden om Christus gevangen le nemen, bij het aanschouwen van den Heiland der wereld, van. schrik terugdeinsden en het niet waagden de hand aan Hem te staan, zoo deinsden ook de woeste huurlingen van de Nogaret terug, toen zij zich eensklaps in te genwoordigheid bevonden van den in kalme majesteit op dentroon zetelenden plaatsbe kleder van Christus op aarde. En waar schijnlijk zouden zij den Paus ongemoeid ge laten en zich vol schaamte over hun euvel daad hebben verwijderd, als niet de Nogaret en Colonna een einde aan hun aarzeling had den gemaakt. Deze edellieden bestegen, onder het uitbra ken van verwenschingende treden van den pauselrtken troon en overlaadden den verhe ven grijsaard met smaad en scheldwaarden. De Geschiedens verhaalt, dat Sciara Colon na, op het punt staande de hand tegen den Paus op te heffen, in dit misdadig voornemen door zijn medeplichtige Willem de Nogaret werd verhinderd. Het was den gunsteling van Philips den Schoone le doen om den troon afstand van den grijzen Opperherder. Onbe schaamd bood hij dezen een te Parijs opge steld stuk aan, Waarin de [Toonafstand ge schreven stond, onder bedreiging den Paus geketend naar Lyon te voeren, wanneer deze niet toegaf aan den eisch tot teekening van het document. Toen verhief zich de heldhaftige Opper priester van zijn zetel en riep den afgezant van den Franschen koning toe: „Hier is mijn hoofd. Voor de vrijheid der Kerk Gods, wil ik als wettig gekozen paus, als plaatsvervan ger van Jezus Christus sterven; ik verlang zelfs naar den marteldood vóór Chrislus en Zijn Kerk." Nog verhaalt de Geschiedenis, dat de No garet, in woede ontstoken door het onwrik baar verzet, van Bonifacius, dezen in de borst greep, de teekenen zijner waardigheid van het lichaam rukte, hem onder het hoongelach zij ner spitsbroeders van den troon sleurde en in handen stelde van Sciara Colonna, die den onder den last dor jaren gebogen grijs aard, een kaakslag met de gepantserde vuist toediende. De Nogaret heeft deze tegen hem inge brachte beschuldiging met verontwaardiging van zich geworpen. Vast staat intussohen, dat hij den Paus gevangen nam, hem in een der vertrekken van het slot. orader bewaking eener sterke wacht liet opsluiten, t^em eenige dagen spijs en drank onthield en zijn dienaren liet mis handelen. De aanslag was gelukt. Doch nu trad bij 'de saamgezworenen besluiteloosheid in, aan- In de Westelijke le klasse is de grootste helft van het programma reeds afgedraaid. Echler kunnen thans nog niet met zekerheid kampioens- en degradatie candidalen worden aangewezen. Na de wedstrijden van Zondag j.I. is het vraagstuk zelfs nog ingewikkelder ge worden. Aan den eenen kan! heeft R.C.H. weer eens bewezen nu niet bepaald een kampioensolub te zijn. En al dwingen de prestaties der jon gere Haar.emmers krecht bewondering af, zal de meest vurige R.C.Hj-enlhousiasl toch moe ien toegeven dal de blauwzwarten tegen een Be Quick of Go Ahead-ploeg niet veel kans zouden hebben. Laten we er echter d'irecl aan toevoegen dat we momenteel eveneens H.B.S., Blauw-Wit of wie dian ook absoluut niet in staal achlen blijk te geven van een Westelijke suprematie. Haarlem heeft ons er op gewezen dat men ook met de aanwijzing van de a.s. Overgan gers nog de noodige voorzichtigheid in ach! inoel nemen. Want al zijn de roodhrocken mei hun 31 overwinning op D.F.C. nog lang niel uit de gevaarlijke zóne zullen we er toch nog reke ning mee moeten houden dat 't kan vertkeeren. Zondag ontvangt Haarlem V.O.C. aan den Scholerweg. Deze' wedstrijd moei door de Roodbroeken worden gewonnen. En de kans dal gewonnen zal worden is niel gering, hoe wel Haarlem er rekening mede zal moeten houden dat V.O.C. eveneens van D.F.C. in Dordrecht won. Dus hel besle beentje voor. R.C.H. gaal bij Sparta op bezoek en kan daar haar stadgenoolen geen beleren dienst bewijzen dan door de thuisclub te slaan. Sparta is ook nog één van de zwakke zusjes en zal met het degradatiespook in 't zicht ze ker niet cadeau geven. Aan haar reputatie is R.C.H. echter verplicht de puntjes mee naar Haarlem te nemen. Van de overige wedstrijden i.s die tusschen Ajax en H.B.S. wel dé meest belangrijke. We geven de thuisclub de meeste kans en geloo ven niet dat de improductieve kraaien-voor- lioede hel ver zal brengen op het modderige Ajax terrein. U.V.V.Blauw-Wit wordt hoogstwaarschijn lijk een overwinning voor de bezoekers. Blauw Wil is in the running en na een minder goed begin bewijzen deze stoere Amsterdammers thans week aan week, dat zij zich den titel van Westelijk kampioen zoo maar niel zonder slag of stoot zullen laten ontnemen. De beide resteerende wedstrijden, n.l. die lusschen H.V.V.D.F.C. en FeijenoordQuick zullen wel op overwinningen voor de thuis clubs uitloopen. H.V.V. zal mei de 2 puntjes zeer goed zijn gebaat. Quick heeft zich een aardigen voorsprong weten te verwerven en een nederlaag legen Feijenoord brengt hei niet direct in hei ongenade. In den overgang hebben zich Stormvogels en H.F.C. Zondag j.I. den weg, welke naar de promotie leidt, gebaand. Mede door de neder laag van Excelsior is het Ihans nog zeker dat deze clubs zullen promoveeren. En al is hel waar dat de IJmuidenaren nog voor een groot aantal uitwedstrijden zitten, is het niet denk baar dat de Stormvogels er ditmaal weer naast zullen staan. De IJmuidenaren ontvangen morgen V.V.A. heigeen een Stormvogels overwinning betee kent. H.F.C. heeft het heel wat lastiger. De blauy wilten moeten in 't Hiiversumsche Sportpark 'I Gooi bekampen. Dit is ontegenzeggelijk nog de zwaarsle ont moeting voor H.F.C. en op O.D.S. en V.V.A. na hebben de H.F.C.'ers hiermede alle uitwed strijden gehad. De kans en staan schitterend, doch hiijxen dit slechts wanneer van 't Gooi wordt ge wonnen. Aan de Spanj. laan ging het niet dus nu in-Hilversum beter. In het Oosten vraagt de ontmoeting tusschen de hekkensluiters Theole en Be Quick hel meest de aandacht. Bij een Tielsche overwin ning wordt de positie van het oude Zutphen- sche Be Quick zeer netelig. Jammerlijk lazen we dezer dagen dat het oude P.W. zich uit de N.V.B. competitie heeft teruggetrokken. Zoo verdwijnen ook gaandeweg de grondleggers van de voetbalsport in het Oosten uit de le klasse. Na P. W en Vitesse misschien ook nog Be Quick sic transitu!! Het programma in de Zuidelijke le klasse geeft den leiders Willem II en V. A. C. ge legenheid hun positie le versteiken. V. A. C. heeft het al heel gemakkelijk tegen Bredania, dat aardig aan 't aftakelen is. Ook echter Willem 11 achten wij ruimschoots in staat Dosko in Bergen op Zoom met succes te bestrijden. Hel Noorden schenkt ons, als voornaamste, den wedstrijd VelocitasBe Quick. De 200 nederlaag van Velocitas ligt ons nog versch in 't geheugen. We zijn benieuwd wat deze Groningers Ihar.s me', een normaal elftal en nog wel op eigen terrein tegen Be Quick zullen uitrichten. Over onze Haarlemsche vereen igingen uit komende in de lagere afdeelingen, h'et vol gende: E10 gaat bij Q. S. C. op bezoek en zal aan deze forsche Wormerveerdens op hun slehl terrein de handen vol hebben. Het zit de dub van Pigge, welke Ihans wel eenigszins onverwacht het kampioens "hap hoogstwaars hijnlijk aan hel flinke Zandvoort zal moeten laten, niel erg'" mee. Enfin, de mogelijkheid bestaat nog, al moeten we toegeven dal ze gering is. Sleehls een overwinning op Q.S.C. kan de mogelijkheid doen voortduren. Schoten ontvangt Hortus Zooals ge woonlijk zijn de Schotenaren met een legio aanial gelijke spelers weer 'n goede middenmoot. Ze zullen Zondag hun po- silie wel iets weien te versterken. Bloemendaal heeft momenteel een prachtkans voor het kampioens;hap van 3 C. Nog slechts twee wedstrijden in Am sterdam. Morgen gaan de menschen van Brede- gaande heigeen hun verder le do-en stond. Den Paus van Anagmi naar Lyon voeren, zooals hun bedreiging had geluid, durfden zij niel. uit vrees van onderweg door diens aanhangers, talrijk in de door le trekken land streken. le worden aangevallen. Zoo gingen drie dagen voorbij. Toen maakten de burgers van Anagni, vol schaamte over hun lafheid zich op, en ver toornd over den hoon, hun weldoener aan gedaan, wierpen zij zich op de vreemde in dringers. De Nogaret werd, na een korle schermutseling, genoopt hel slot Anagni prijs 'e geven en Paus Bonifacius werd, onder het gejuich zijner onderdanen, in vrijheid gesteld en met berouwvollen eerbied overladen. Nog op den avond van den bevrijdingsdag, presideerde de onverschrokken Kerkvoogd een consistorie, waarin hij aan het verblinde, le gen hem opgestane gedeelte van Anagni's be volking genade voor recht schonk. De aanstokers van het verraad werden ech ter van deze gunst uilgesloten. Ook Reginald Supiro, een Italiaanscl ridder, die op verzoek van de Nogaret er in had toegestemd dienst te '■oen als gevangenbewaarder van den Pans, ontving vergiffenis vandien grootmoodigen Bonifacius. Paus Bonifacius VIII zou de gewelddaad op zijn gewijden persoon uilgeoefend, niel lang overleven. Wel keerde hij spoedig onder de hoede van een talrijk en sterk gewapend gc- 'eide in zegepraal naar Rome terug, waar hij onder het gejubel der Romeinen werd inge haald; maar lichamelijk gebroken ondanks zijn krachtigen geest, bezweek de drie en tachtig jarige tengevolge der geleden mishandelingen rodeweg naar het vlugge E.D.W. We re kenen beslist op een Bl daal-ovenvinmingr. De H.F.C.-reserves spelen thuis tegen Spartaan 2. De blauw-witten hebben no£ een prachtkans om als no. 1 te eindigen. De jongere H.F.C.-ers zullen de puntjes wel in Haarlem houden en dat zou niet onaardig zijn, wanneer tegelijk met H. F.C.'s intrede in de le klasse, haar 2de elftal zich kaippioen van reserve IA wisL JAN B. Verzoeke alle correspondentie deze rubriek betreffende te zenden aan den Dam- redacteur, P. J. v. Dartelen, Roosveldstraat 70, Haarlem. PROBLEEM No. 175. Auteur: „Seraval' 'Mj». i» Stand. Zwart 7 schijven op 11, 12, 13, 14, 18, 21 en 26. Wit 8 schijven op; 16, 21, 28, 37, 38 41, 42 en PROBLEEM No. 176. Auteur: Isidore Weiss, Parijs. Stand: Zwart 7 schijven op 8, 9, 10, 16, 18, 19, 25 en dam op 14. Wit 8 schijven op 21, 26, 28, 30, 34, 39, 41 en 50. PROBLEEM No. 177. St'and. Zwart 7 schijven op 6, 7, 8, 9, 13 21 en 26. Wit: 8 schijven op 23, 29, 30, 33, 34, 37, 44 en 45. Voor alle drie problemen geldt: „Wit speelt en wint." Oplossingen worden gaarne binnen acht dagen ingewacht. OPLOSSINGEN PROBLEMEN. No. 172. Wit: 13-9, 9-4, 4-36, 49-43, 36-47 en wint. No. 173: Wit: 50-45, zwart 38-42 gedw. wit 25-20 enz. en wint. No'. 174. Wit: 35-30, 36-31, 28-22, 22:4 en wint. Zwart steeds gedwongen. Wij ontvingen goede oplossingen van de heeren: W. J. A. Mal'la, H. G. 'ieunisse, J. v. Looy, W. J. Teunisse, J. W. v. Dartelen, allen Haarlem. A. H v. d. Geest, J. LI. Hil- ders (No. 172 en 174), te Lisse. P. J, Eype en A. Slinger, te Schoten. CORRESPONDENTIE J. H. H. te Lisse. Stand en oplossing van Probleem No. 170 zijn correct. Volledigheidshalve volgt onder staand nogmaals de oplossing in alle vari anten: en kwellingen, op den llden October 1303, met de grootmoedige woorden op de lippen: ik vergeef." De vastberaden Paus die met ongebroken moed weerfstand bood aan de vijanden der Kerk; de deugdzame Keikvoogd, die van zie lenijver brandde, een bijzondere zorg aan de .missies wijdde en het eerst in 1300, een jubilé invoerde; de diepzinnige geleerde, die hel zes de boek der Decretalen opstelde en de univer siteit der „Sapienza" 1e Rome stichtte, de edelmoedige en heilige priester werd in zijn le ven en na ztin dood wij wezen er reeds op ira den loop dezer historische schets door de Colonna's en du Piessis, van simonie, ket terij, moord en andere gruweldaden heschul- d ied. Zoo zou hij zijn voorganger den LI. Petrus Celestinus hebben doen ombrengen. De waarheid echter is, dat de vrome Celes tinus, op wiens schouders het bestuur der Kerk in die moeilijke tijden te zwaar drukte, vrijwillig afstand deed van de driekroon, om zijn geliefde kluis weer le betrekken. Toen Bo nifacius' vijanden echter den kluizenaar zijns ondanks, tot het bewerken eener scheuring in de Kerk wilden misbruiken, wees de Paus hem het kasteel Fumore als verblijfplaats aan, waar hii naar eigen getuigenis, veie jaren een ongestoord geluk mocht smaken. Paus Bonifacius' Iweede opvolger Clemens V. de jegens Philips den Schoone in menig op zicht zoo inschikkelijke Paus, weigerde stand vastig, hoezeer Philips er ook op aandrong de nagedachtenis zijns voorgangers te veroordee- len, maar verklaarde integendeel in een edict van den 13den September 1309: „Bonifacius. Wit Zwart 28—22 12:23 22—18 23:12 34—29 14—20 of 15—2t anders wint wii 27—21 26:17 44—39 35:44 29—23 19:28 33:2 enz. en wtnt. Uwe oplossing van Probleem No. 173 is foutief, daar zwart remise kan maken door schijf 40 te offeren. H. K. te V. Dank voor probleem, is echter niet voor plaatsing geschikt. Stand is niet lo gisch. Motief heel aardig. Misschien kan U door een kleine wijziging probleem veran deren. De Daïaclub Haarlem vergadert elke» Woensdag van 812 uur in Café Brinkmann Bezoekers zijn steeds welkom. De Haarlemsche Damclub vergadert da Maandagsavonds van 7 Yi12 uur in het ge bouw „De Korenbeurs", Spaarne 36. Be zoekers zijn steeds welkom. CLUBAVONDEN „R.-K. DAMCLUBS". ,St. bavo", Heemstede, -Dinsdags- en Donderciagavonds van 810Li uur: E. Donderdagavonüs van 810 uur. „St. Joseph". Vrijdagavonds van 8 IU/2 uur. P, J. VAN DARTELEN. Enkele üagen geieden ontvingen wij vol gend ivaardeerend schrijven van Dom Boni face Poullens O. S. B„ Abbaye de St. An dre, lez Bruges: „Enkele dagen geleden ont ving ik Uw schitterende „Missiekunstkaien- der van 1922 en van 1923". Reide zijn wer kelijk kunstproducten, het volk waardig dal zooveel meesters heeft, waardig vooral ook het werk dat zij willen propageeren. Wat zouden zij een goeden indruk maken in on ze Vlaamsche huizen, wat zouden zij er een sympathie, een liefde voor de missie wekken. Jammer dat ik ze eerst nu teerde kennen!" Wij achten ons gelukkig te kunnen melden dat van den kalender 1923 nog meerdere ex. over zijn, welke bij Ars Catholica, Nieuwe Mare 21, Leiden, te verkrijgen zijn. Zelateurs en Zelatricen van den Missie- kunstkalender 1923 die nog geen geld heb ben opgezonden, worden beleefd verzocht 'lit te willen doen vóór 1 Febr. a.s. aan den Alg. Penningm. van den P. M. B., kap. Ant. de Wit, Sl. Walburgis, Arnhem, giro: 63S79. WAT WIL HET St. MELAN1A-WERK? Mevr. W. Brom-Struick, Nijmegen, gaf hierop het antwoord te Utrecht op hei In ternationaal Missiecongres Sept. 1922. Vol gens het Verslagboek, dat binnen enkele we ken verschijnt bij Toutings, 's Bosch, zeide zij o.a.: „We moeten dus wel in beweging komen, nu Java ons trekt en Holland ons voort duwt. Het gaat er om, ons werkplan een vasten vorm te geven, en een leger vor men van Roomsche vrouwelijke leeken èn in Holland gn in onze koloniën) die zullen werken voor dit ééne doel: de katholieke vor ming van de inlandsche vrouw voor huisge zin en maatschappij. Dit liedewerk, dat de Missie wil steunen, is gedoopt SL Melania- werk. Het heeft zich aangesloten bij de In dische Missievereeniging met het volgend program: 1. Bricfwiselisng tusschen kath. Europee sclie en Iniandsche vrouwen. 2. Verschaffing van katholieke lèctuur. 3. Stichting van beurzen voor de oplei ding van begaafde kath. inlandsche meisjes. 4. Stichting van kath. onderwijsinrichtin gen, huishoudscholen en vakleergangen voor Inlandsche meisjes. 5. Stichting van Kath. internaten, tehui zen, patronaten en consulatiebureaux. 6. Uitzending van Kath. vroedvrouwen en verpleegsters voor de verzorging van de Int. vrouw en haar kind. 7. Inrichting van Kath. leergangen voor de Inl. vrouw in ziekenverpleging, kinder verpleging, kinderverzorging en huishoude lijke hygiëne. Het spreekt vanzelf, dat van dit opgezet plan maar met 'n deel behoeft begonnen te worden. Het aantal Roomsche inlandsriie meisjes op Java is nog maar klein, omdat alleen in 't regentschap Djokjakarta de zus ters door scholen le inlandsche meisjes heb ben gewonnen. Alle andere zusterscholen or> Java, en ook op Sumatra, hebben uitsluitend voor de Europeesche en Indo-Europeesche meisjes gewerkt. Toch is hef met enkele Ja- vaanschen gelukt, door briefwisseling in con tact te komen, al gaat dit nog moeilijk door haar onvoldoende schoolopleiding. In D jok ja werd door mevr. D. Schmulzer- Hendriksz de eerste Kath. Jav. Vrouwen bond opgericht; ook werd daar de gror.d aangekocht voor een patronaatsgebouw. Ep het laatste verblijdend nieuws luidt: te Diok- ja is eert medewerkster van 't St. Melnnia- werk gevonden in de persoon van een Luro- peesrhe verpleegster, aan een kliniek ver bonden." Zon hpt niet op den weg liggen der li. Vrouwenbonden in Nederland Mevr. Brom- Struick en hare medewerksters hierin daad- werkel'ik steun te verieenen? De Vrouw heeft immer een groote rol ge- sneeld in de Weretdmissioneering. De Groote Centrale Genootschappen hebben een vrouw tot Stichtster, de hulp van Ziekenzusters is in ge Missie onmisbaar, de kloosterzuster is in de Mnhomcdannsrbe tand»n hel eenige mid del van contact met de Vrouwenwereld al daar. Onbekend maakt dikwids nnhemmd: m' dien de studiebibliotheken der plaatscl'ke nfdeab'nepn ook misielittpratnur bevatten, kan het niet anders of medewerksters wor den overal gevonden. Het ütrechtsch Missiecomitl. vroeger legaat van verschillende pausen, gal later als hoofd der Kerft, veie verordeningen in het belang van ons H. Geloof en ter eere Gods. Door het opdragen der H. Mis, door ziin prediking en andere goede werken, heeft hii steeds openbare bewijzen van ziin Katho liek geloof gegeven. De beschuldigingen tegen hem ingebracht zijn klaarblijkelijk van allen grond ontbloot." Om het gewicht der zaak, zij hier nogmaals in 't licht gesteld, dat' niet van Bonifacius VIII doch van den Franschen kanseier Pierre Flot- te de valsche bulte affcomstlig is, waarin be weerd wordt, dat de vorsten ooi: in wereldlijke zaken aan het gezag der Pausen onderworpen zijn. Geen Paus heeft di! ooit geleerd Hierover zegt Leo XIII z.g. in zijn Encycliek van 29 Juni 1881: „De Keik erkent en ver klaart, dat de wereldlijke zaken onderworpen zijn aan het staalsgezag, hetwelk op dit gebied souverein is; doch in zaken, welke zoowel tot het kerkelijke ais tot het geestelijk gebied he li oo ren, wenscht zij, dal een overeenkomst tus schen beide machten gelcoffen worde om de voor beide verderfelijke twisten te vermij den. De laster is zelfs zóó ver gegaan, Paus Boni facius van zelfmoord te beschuldigen. Ons antwoord hierop luidt; de godvruchtige Kerkvoogd stierf drie en tachtig jaar oud, na luide, in tegenwoordigheid van acht kardnaien de Katholieke geloofsbelijdenis te hebben af gelegd. In 1605, dus drie eeuwen na zijn ster ven, werd zijn graf geopend en men vond een ongeschonden en schijnbaar pas ontslapen doode.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9