lïgeFenvlöoY. Heeft het P. E. N. zijn standpunt gewijzigd? Spelregelavond D. H„ V. B. Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond. BURGERLIJKE STAND. Onbestelbare stukken. TOONEEL. „WEERGEKEERD." Voor een matig bezette zaal werd Maandagavond in 'den Stadsschouwburg een liefdadigheidsvoorstelling gegeven van „Weergekeerd", tooneelspel in 3 be drijven door Jos. Uyt de Coornhert. Zooals herhaaldelijk in de pers was aan gekondigd, zou de opbrengst strekken ten bate van de hongerende Russische kinderen, daarbij het voorbeeld volgend van Z.H. den Paus, door wiens giften dagelijks 35000 Russische kinderen van elke richting worden gespijzigd, zooals de heer de Lobel ons in zijn openings woord meedeelde. In verband met het schoone doel was de slechte opkomst een teleurstelling. Graaf de l'Osmonde viert zijn tach tigsten verjaardag en zal dezen geboor tedag feestelijk herdenken. Behalve zijn kinderen en kleinkinderen zijn vele aan zienlijken uit den lande genoodigd. Graaf Pierre, zijn zoon, officier in het Fransche leger, weduwnaar en vader van twee jongens, heeft zijn vriend en collega Fenelon de Tatillon, een licht mis, die met Pierre een vroo'ijk leventje in Parijs leidt, medegebracht, zeer tot ergernis van den ouden vader en zijn broeder, pater Bonaventura, die maar al te goed weten, wat dit leventje voor Pierre, buiten de geldelijke offers, be- teekent. In bet eerste bedrijf „Slape- Iooze nachten" vernemen we hoe het lichtzinnige en zondige leven van den zoon de laatste levensjaren van den ou den graaf verbitteren. Pierre moet zijn vriend 20000 francs speelschuld terug betalen en gebeurt dit niet, dan zal de laatste aan den feestmaaltijd een schan daal uitlokken. De oude vader, die reeds menigmaal den zoon uit tijdelijke ver legenheid redde, verklaart, dat hij dit maal zijn tusschenkomst moet weigeren en zich geen verdere offers kan getrods- ten. Te voren is reeds door de beide vrien den overeengekomen, dat ze een beroep zullen doen op pater Bonaventura, voor het geval de vader niet betaalt. De pater is prior in een Hollandsch klooster, bij de Belgische grens, en Fenelon heeft in een anti-clericale brochure „De goederen in de doode hand" gelezen over de groote rijkdommen der kloosters. In het tweede bedrijf vinden we de beide losbollen voor de poorten van het Hollandsche Klooster terug, waar even te voren de zoontjes van Pierre, Remmé en Gérard zijn aangekomen en in het late uur door hun oom, den prior, zijn on dergebracht. De heeren zijn in zwaar be schonken staat en zeer luidruchtig, zoo dat de jongens meenen, dat inbrekers in het klooster hun slag willen slaan. Zij klauteren over den muur'en gewa pend met hunne onafscheidelijke para plu's, zullen ze de roovers achtervolgen. De vader herkent zijn kinderen en ont nuchterd door de emotie, welke zijn be schamende situatie tegenover zijn zoon tjes bij hem veroorzaakt, vinden de woor den van den inmiddels toegesnelden prior weerklank in zijn verdorven hart. Fenelon is reeds in het klooster binnen- ebracht en een der broeders heeft een rant op hem gevonden, waarin de al- gemeene mobilisatie wordt vermeld. De oorlog is uitgebroken en Pierre moet met zijn weinig strijdlustigen makker zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk terug. Dit geschiedt, nadat de prior zijn broe der beloofd heeft zijn speelschuld te zul len betalen. In het derde bedrijf, dat speelt op Kerstavond „Van huis en haard ver dreven" zien we den ouden graaf zijn kasteel verlaten, dat voor oorlogsdoel einden in beslag is genomen. Hoe noode hij zijn huis verlaat, wordt dit vertrek verzacht door de algeheele bekeering van zijn zoon Pierre, die zijn vriendschap met Fenelon afzweert, en een ander leven zal gaan leiden. Nog één maal moet hij een zware beproeving doorstaan, als Fe nelon hem een groot bedrag biedt, indien hij hem naar Parijs zal brengen. Maar de oude graaf werpt hem zijn geld voor de voeten en spotlachend verwijdert zich Fe nelon, die eenige oogenblikken later den dood vindt door een granaat. In tegen woordigheid van pater Bonaventura, die aalmoezenier is geworden en de beide zoontjes maakt de bekeering van Pierre dit Kerstfeest tot het schoonste van hun leven. Een gezond gegeven, dat voldoende handeling cn spanning biedt, om daarop een tooneelspel op te bouwen. Nieuw is het gegeven bepaald niethet bekee- rings-motief is al meer aanleiding ge weest tot het schrijven van een tooneel- stuk. Daar staat evenwel tegenover, dat de schrijver zijn stuk laat beginnen even vóór het uitbreken van den wereldoor log, het tweede bedrijf laat samenvallen met de mobilisatie der mogendheden, terwijl het stuk sluit op Kerstmis 1914, waarop Z.H. de Paus, alles in het werk stelde om op het hoogfeest van Kerstmis de wapens te laten rusten. Dat geeft on gezocht aan dit werk historische waarde en verhoogt in niet geringe mate de spanning. Het is den schrijver gelukt hiervan een geheel samen te stellen, dat vlot loopt en voor den hoorder prettig te volgen is. Het derde bedrijf, dat ons wel wat lang voorkwam en waarin nu en dan hinderlijke „doode punten" voorkwa men, zou eenjgszins beknopter, beter voldoen. Het tweede bedrijf, dat de nachtelijke scenes voor den klooster muur behandelt, kon ons wel het meest bekoren. De schrijver heeft het taalver schil op wel wat al te gemakkelijke ma nier opgelost. Het doet n.l. eventjes vreemd aan, als we de beide Fransche officieren op Hollandschen bodem in goed Hollandsch hun rol hooren spelen. Hetzelfde geldt voor de beide zoontjes van Pierre. Heerlijk was in het eerste bedrijf het spel van Gérard, die op de bekende wijze van „Moederke alleen" een liedje voor grootvaders verjaardag zingt, sappig en smeuig, met een verbluffende losheid en ongedwongenheid gespeeld. Eenigs- zins storend werkt aan her einde van dit bedrijf in het onderhoud tusschen vader en zoon het beurtelings aanspreken met u en jij. lntusschen dit zijn kleine vlek jes, die het geheel niet vermogen te scha den. Als we van de spelers afzonderlijk nog melding maken, moet in de eerste plaats genoemd worden Fenelon de Ta tillon wiens spel zijn hoogtepunt bereikte in de dronkemansrol. Graaf Pierre was bij het herkennen van zijn kinderen vóór hét klooster te slap. Innig spel is bij deze scene absoluut onmisbaar. Graaf de l'Osmonde was in zjjn uit beelding van tachtigjarig grijsaard zeer goed en deed bij zijn spel de grafelijke waardigheid en voornaamheid goed uit komen. Voor een generaal in ruste was de la Rivière veel te lenig en jeugdig, terwijl hij te kort schoot in dictie en lengte van pantalon. Een goed stuk, dat als een aanwinst mag beschouwd worden voor het Room- sche tooneel, dat nu bepaald nog niet een te-veel heeft aan goed speelbare tooneelwerken en een voorstelling, die over het geheel genomen te roemen valt. Het publiek lachte, jammer genoeg, te vaak op ongewenschte momenten, waardoor de taak der spelers noodeloos verzwaard werd. De R.-K. Leeszaal. LEVENSDURF DE KLOVE Buitengewone visch. LAATSTE NIEUWS. De bezetting van het Roergebied. Een gift van Z. H. den Paus. Het spoorwegongeluk te Breda. Besmettelijke geelzucht. AMSTERDAUSDNE BEURS. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. RFVERWIJK. VOORHOUT. HEEMSTEDE. OVERVEEN. SASSENHEIM. De nieuwe garnizoens-commandant te Amsterdam. NIETEN: HEEMSKERK. VEI SEROORD. 13124 Op de agenda van de 16 dezer te houden raadsvergadering te Hoorn komt o.m. voor „de gunning van den bouw van een onder- grondsch electrisch kabelnet." Daar op de vorige raadsvergadering het be sluit om tot bedoelden bouw over- te gaan, afhankelijk werd gesteld van de thans gelden de stroomlevering der provincie aan de ge meente, en daar dn verband hiermede bespre kingen hebben plaats gehad tusschen de ge meente en het P. E. N., mag verondersteld worden, dat het Provinciaal Bedrijf op zijn eerst ingenomen standpunt is teruggekomen en ook in de toekomst stroom zal leveren aan de gemeente cn niet regelrecht aan particulie ren. aldus schrijft het „Hbld." Naar we vernemen, is deze conclusie, niet geheel juist. Alleen is besloten om, wanneer in de toekomst het P. E. N. stroom aan de gemeente zal gaan deveren, voor te stellen, de door de gemeente Hoorn gemaakte kosten te vergoeden. Morgen, Woensdagavond, heelt de eer ste spelregelavond plaats, georganiseerd door 't Distriet Haarlem van den D.H. V. B. Als spreker treedt op de heer F. J. van Veen, uit Amsterdam. De bijeen komst heeft plaats in restaurant! „De Kroon", Brinkmann, Gr. Markt en be gint om 8 uyr. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond haar feestverga- derirrg. Nadat de voorzitter de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze met een toepasse lijk woord had geopend, bracht het duo Van Velsen en Paardenkooper al direct een echt feestelijke stemming onder de talrijk op gekomen leden en families. De heer Ferd. Spit, hoofdbestuurder, sprak eenige kernachtige woorden, de gelegenheid benutlend, om nog eens op den plicht der ar beiders te wijzen, voor oogen houdend, dat zij zich altijd als een echt Roomsch-KathoUek moeten laten kennen. Na de pauze was er verloting van een zeer aardige collectie prijzen van huishoudelijken aard. Na 11 uur bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen, in welken tijd het trio „Meto" eenige nummertjes ten beste gaf. Vooral de goocheltoeren van den heer Meeuwenoord uit Heemstede vielen zeer in den smaak. Eerst heel laat na twaalven toog men huis waarts en behoorde deze geanimeerde feest- vergadering weder tot het verledene. Ondertrouwd: 16 Jan., J. H. A. v. Brede- rode en M. G. de Weerd. Geboren: 12 Jan., z. van C. J. A. de Nobel- Janssen. 13 Jan., z. van H. v. D„mmelen-v. d. Hoorn. d. van J. M. Heijboer-Dernison. 15 Jan. d. van J. L. Sanding-Kanters. z. van A. J. Bouman-Durge. d. van H. M. v. d. Linden-Spoor. z. van H. J. Philippo- Poelgeest. 16 Jan., d. van C. P. Verbeek- Vieselman. Overleden: 14 Jan., F., 4 j., z. v. J. H. A. v. Bilderbeek, Goudsmidspleintje. M. E. Houtman, 13 j., Kruisstraat. 15 Jan., A. L. Holman, 32 j., Aelberfcsbergstraat. G. F., 6 j., z. v. G. F. de Bruijn, Leidschestraat. Binnenlandsche Brieven. Fam. W. Aggenbacli, Utrecht; Mej. Louise \ntlrea, Haarlem; H. M. Avis, Rotterdam; B 1 11, Amsterdam; Mej. G. Bakkum, Bever wijk; Mej. D. v. d. Berg, Rotterdam; Beynes, Haarlem; Samuel Bodewes, Amsterdam; A. G. Donk, Haarlem; 2 st. Haarl. Dagblad; den iertogh. Groningen; G. H. Hommes, Leeuw' arden; M. Jacobus, Oost-Soubnrg; H. Jansen, Haarlem; de Jong, Haarlemmermeer; T. Kre- ot, Amsterdam; J. Kroese, Haarlem; Fitske v. Leeuwen, Heemstede; Mej. Luineveld, Am sterdam: N. Haarl. Courant, Haarlem; Gebr. Philips, Amsterdam; Ricardo's Adv. Bureau, Amsterdam: v. Stockum's Antiquariaat, Am sterdam; A. de Vries, Haarlem; J. Wervers, Velsen; H v. Sant, Den Haag. Binnenlandschc Briefkaarten. J. Anderea. Brunesse; A. Bethlehem. Haar lem; B. I. Blomberg, Harlingen; Mej. Bo sfia Spefze, Rotterdam; H. Bosma, Bever wijk; Mej. A. Bourgois, Haarlem; Fam. de Braber, Den Haag: Brands, Haarlem; Mej. de Bruin, Amsterdam; Fam. Buddenbaum, Rotterdam; B. Burger, Haarlem; Mej. v. Daa- len .Haarlem; ,T. Donker, Amsterdam; Wed. B Dotsch, Amsterdam; Miss Daisv Duroll Hilversum; A. de Graaf, Haarlem; Otto Gul- en, Amsterdam; B. Gijsbert, Haarlem; Mej. J. Jansen, Arnhem: L. v. Koll, Harlingen; Mevr. C. Leeksmn. Haarlem; Marrihossens, Amsterdam; 2 st. M. Mehagnonl. Hilversum; fam. Mehagnoul, Hilversum; Familie Mooy nart, Amsterdam: Ph. Piels v. Moll. Ni'me- gen: fam. v. Noord. Haarlem; fam. D. Nota, Leiden; fam H. Pape, Amsterdam: Mevr. Peet, Amsterdam: Roezen Overbeek. Amster dam; KI. Seholten. Rotterdam: fam .TT. Smits, Haarlem; Mevr T. Taffox Geldins, Tilburg fam. Tenbner. Haar'em: Mevr. Y. Veenninn, Den Helder; D. Veldhuis, Hooserwoerd: fam Vorslelman, Russom; Mei. Joh. v. Westen. Amsterdam: B. Woudenberg, Arnhem; Mej. L. Zwart. Amsterdam. Sota: Aanbevolen wordt om bet adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bil onbcstelbaarheid kunnen wor den teruggegeven. Voorts is bet pewenscht alle per post te verzenden stukken s'eeds van een volledig ajjres straa'nnnm en huisnummer te voorzien. Buitentandsche Brieven. P. C. Broekhuvsen. Bruxelles: A. Dahl- mann. Kirchheller; E. Hermann. Mannheim; I. Hinke, Baden-Baden: M. Hölting. Hervest Dorsten; Jolles, New-York ;G. Lnnko. Rem- sclieid; B. Mntzaers, Rue Royall: K Plankc, Herford; F. Stamer, Londen; S. Tiefenthal, Köin. Buitenlandsche Briefkaarten. L. Dalman, Schaerbeek; Eckhardt, Engel berg; P. Gediking, Wien; Karl. Gourperrer, Meran; F. v. Möller, Vasterberg; W. J. Mul Ier, Londen; C. Roesier, Marseille: C. Roes ier, Marseille; Mentz Rolappe, Bremen; N. Sperstatter, Frankfuhrt a Main. Morgenavond i3 in verband met de le zing van mevr. Ellen Busee, da R.-K. Leeszaal gesloten. Oorspronkelijke roman d. H. B v. d. SANDE Prijs gebonden 4.50. franco pp4.75 Prijs gebrocheerd ƒ3.franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula'ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25. franco p.p 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en oij Öe N.V DRUKKERIJ ,DE SPAARNESTAD" Door een sloomtrawler is te IJmui- den aan den Rijksviscliafsiag aanqevoe.d, een visch, in de markt aldaar bekend onder den naam van „Appicou", wel ke de buitengewone afmetingen had van ruim 41/2 Meter en een grootsten omtrek van ruim 2 M. Het beest woog onge veer 900 pond en weid d )or den koo- per naar België gezonden, 't Vleesch van dezen visch, dier een huid heeft als een ruwe plank, is hagelwit. BERLIJN 6 Jan. De Fransche troe;;en zijn zwaar gewapend in Bo?hu:n binnenga-1 rukt en zijn verder tot de voorsteden van Dortmund, dat heden reed? beze'; kan wor den, opgerukt. De stemming onier de be volking van Boahum is zeer opgewonden. Een toeneming van de woningellende en 'n verhooging der levensmilde'ennrij-.en zijn reeds merkbaar. BERLIJN, 16 Jan. Uit Parij wordt ge meld, dat volgens een modedee'ing van be voegde Duitsche zijde do Duitsche re geering heeft afgaeien van het zenden van een vertegenwoordiger naar de oom missie van Herstel, welke Woensdag bij eenkomt tot het houden van besprekingen over de benzine-leverantie, daar voorloo- pig niet meer benzine ge eve*d kan wor den, dan waarop Frankrijk recht heeft PARIJS, 16 Jan. De Petit Parisien meldt, dat de uitbreiding van de bezetting welke heden plaats heeft, het gevolg is van den tegenstand der Duitsche mijneigenaren om kolen te leveren. Gisteravond hebben ge neraal Degouttes en de inspecteur-generaal Coste uit Düsseldorf bericht ontvangen, dat de industrieën de leveringen weer zouden hervatten op voorwaarde, dat het bevel tot het in beslag nemen der kolen zou worden ingetrokken. In verband met deze mededee- ling, is het bevel tot Woensdag uitgesteld. Indien heden morgen de Ijolenleveranties niet zijn hervat, zal onmiddellijk het bevel in werking treden. ESSEN, 16 Jan. De Fransche troepen zijn reeds ten N. van Dortmund aangeko men en hebben Lenen bezet. De bezetting van Dortmund zelf is be gonnen en zal heden worden voltooid. Het stadhuis is bezet, onder de arbeiders heerscht groote opwinding. BERLIJN, 16 Jan. 2. H. de Paus heeft voor de no dlijdendnn in Duitschland 600.000 lire (300 millioen Mark) geschonken. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, uit spraak doende in hooger beroep, verleende vrijspraak aan J. P. Timmermans, machinist te Roosendaal, beklaagd dat het spoorweg ongeluk te Breda in den nacht van 4 op 5 Oct. 1921 aan zijn schuld te wijten is ge weest. Het Gerectshof, overwegende, dat wel gebleken is, dat beklaagde voldoende heeft geremd, doch niet tijdig genoeg, bevestigde echter de uitspraak deir rechtbank te Breda, waarbij bekl. werd vrijgesproken op grond, dat bovenomschreven feit niet bij dagvaarding is ten laste gelegd. Men schrijft ons: In verschillende deelen van ons land zijn ziektegevallen waargenomen, waarbij hooge koorts en andere ziekteverschijnselen onder andere gepaard gingen met geelzucht. Vol gens deskundigen heeft men hier mogelijk te doen met de „besmettelijke, geelzucht" of ziekte van Weil. Deze wordé verwekt door een bepaald soort ziektekiem,/ die niet lang geleden ontdekt werd en vermoedelijk door ratien wordt overgebracht. De ziekte vertoont veel overeenkomst met gele koorts, maar is minder gevaarlijk. De' Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89, 6 pet. Indiië 96. Culturen. Koloniale Bank 137K, Indi sche Bank 112, Vorstenlanden 15814, H. V. A. 390.. Induslrieelc waarden. JurgensNiO. Oliewaarden. Koninklijke 395) Consols 136, Orion 37. Tabakken. Deli 273, Besoeki 57, Rotter dam Deli 11, Senembah 354. Rubbers. Amsterdam Rubber 153, Deli Batavia 88J4, Nederl. Rubber 78, Rolt. Tapa- noeli 34. Scheepvaart waarden. Hol!. Am. Lijn 132, HoH. Boot 441/1,, Kon. Holl. Lloyd 16, Japan- lijn 87, Paketvaart 105, Scheepvaart Unie 112J4, Marine 10J4. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 66, Steel 107, Smelting 56, Anaconda 100, Cigar 87, Atchison Topeka 10414, Voting Rails 27%, Denver 1!4, Southern Pacific 9'A, Uni on Pacific 1401/9. Plaats'ng u aa schuit ings'o:den. Vanwege den A.NAV.B. zijn in deze ge meente wederom twee waars hnwings- borden geplaatst, een aan den Tetterod - weg voor het verkeer Van dm Zeeweg en Spoorlaan naar den B o mendaa's hen weg en een aan den Boekcrod weg in Aerdenhout voor de kruising Zand oort- sche laan. Hedenavond 'zal in het gebouw der „K.S.A." vanwege de R.K. Liedetafel Beverwijks Mannenkoor een „Vocaal in strumentaal concert" worden gegeven met medewerking van de Beverwijks he Harmoniekapel, onder leiding van den Directeur H. W. Hofmeester. Tevens zal optreden Beverwijk's bekende bariton, da heer B. J. W. Langeudijk en Bever wij k's-D uitbel mannenkwartet „Onder 1 Ons" leider de heer Ketelaar. Het be looft een gehoegeiijke en een kunstvo le avond le worden. De entrée's zijn 7,00 laag gesteld, dat het voor niemand een beletsel is, dit hoogstaand concert bij. te wonen. Stemming Groslijst. De uitslag der stem ming over No. 1, van de groslijst voor de v-kiezing van Prov. Staten, is als volgt: G. L. v. d. Meer, Noordwijk. 46; P, Warmer- -im, Lisse, 21; J. H. M. Balvers, Hillegom, 15; C. G J. Alkemade, Noordwijk, 13; H. Bader, Sasscnheim, 9; F. C. J. v. d. Eerden, Lisse, 2; Th. B. J. Witmer, Leiden, 2; E. J. M. H. Bolsius, Leiden, 1; J. P. Gouverneur, Sassenheim 1 stem. Een stem was van on waarde. Het aantal leden wat aan de stem ming deelnam bedroeg 111, waarvan 70 in 't Patronaatsgebouw en 41 in 't Café „Eigen- zorg''. Becti/icatie In 't Raadsverlag staat dat voor de lichtvoorziening van den Loosterweg hel leggen van een kabel, van den Vlasha ven, Noordwijkerhout, tot en met het per ceel van F. Boot Co etc., 12000 moet kosten. Dit moet echter zijn, dat het leggen van voornoemden kabel en hei bouwen van een transformator noodig is voor de goede fonctionecring der lichtvoorziening. Doch al leen het leggen van een kabel van af het punt aan den Schravendamschen weg, wat reeds van electrisch licht voorzien is en ver melde transformator 12000 kost. Alleen mei de kosten als laatstgenoemd hebben de bewoners van den Loosterweg te maken. (Ver slaggever). B. K. Volksbond. Verplichte vergade ring op Woensdag 17 Januari e.k. des avonds 7 uur in 't Patronaatsgebouw. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mede- deelingen. 4. Jaarverslagen. 5. Begrooting. 6. Verkiezing Bestuur. 7. Verkiezing afgevaar digde C R. 8. Reorganisatie U. L. 9. Rond vraag. 10 Sluiting. GEMEENTERAAD. Voorschot kosten instandhouding Bijzon dere school. B. ea W. stellen voor: Gezien de aan vrage van de Vereoniging Bijzondere Pro- testantsehe School te Heemstede, om voor schot ten bodrage van f 1120 op de gemeen telijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de Bijzondere School voor M. U. L. O., Voorweg 29, over hot jaar 1922; 1. Het bedrag van het voorschot vast te stellen op f 360. 2. Te bepalen, dat de uitbetaling van het voorschot zal geschieden ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, in eans vóór 15 Februari 1923, Electrische verlichting van hot Raadhuis. Burgem. en Wetk. stellen voor: een crediet te verleenen van f 1000 voor het aanbrengen van electrische verlichting in het Raadhuis met bijkomende werken en de aanschaffing van enkele nieuwe lampen. Bijdrage Schoolgeld Gymnasium en Scho len voor Middelbaar Onderwijs. B. en W. stellen voor: Aan ouders en verzorgers van leerlingen, die gedurende den cursus 1921/22 het Openbaar Gymnasiaal of Middelbaar Onderwijs te Haarlem hobben gevolgd, een bijdrage in het schoolgeld te verleenen onder do volgende bepalingen: 1. de bijdrage is gelijk aan 75 pCt, van het verschil tusschen het schoolgeld, dat krachtens de schoolgeldverordening voor de openbare inrichtingen voor Gymnasiaal of Middelbaar Onderwijs te Haarlem wordt ge heven bij gelijk inkomen van ingezetenen dier gemeente en het schoolgeld, dat krach tens die verordening van. buitenleerlingen wordt geheven; 2. onder verzorgers woeden verstaan zij, die de verzorging en hst onderhoud van den looAling geheel voor hunne rekening hebben genomen; 3. de bijdrage wordt verloand over zoo veel twaalfde gedeelten van hst cursusjaar, als de oudera of verzorgers der leerlingen volle maanden daarvan binnen de gemeente Heemstede woonplaats hadden; 4. voor minderjarige leerlingen, die in deze gemeente hoofdverblijf hadden gedu rende don cursus 1921/22 doch wier oudors of verzorgers gedurende dat tijdvak hun hoofdverblijf elders hielden, worde geen bij drage verleend. B. en W. stellon voor aan Hare Majes teit de Koningin te verzoeken om het bij Koninklijk besluit van 14 October 1920, aan deze gemeente verleende voorschot ten be- h eve vai de Woningbouwvereoniging „St. Jo'.e-h" w lk voorschot bij Koninklijk Be sluit van 18 Juni 1921, no. 34 is verhoogd, wederom to ve'hoogen tot een bedrag van ten hoog t vijfhonderd zes duizend drie hon derd en veertig gullen. 7,oomede ccn in ver band hiermede de. bij d e besluiten verleen de bijdrage in de betaling van de annuï teit te vorhoogen; te bo'luiten het raads besluit van 21 Mei 1020, gewijzigd hij raads- be luit van 25 Februari 1921 to wijzigen als volgt: In het benaalde sub A wordt in de plaats van „drie honderd acht en zeventig dui zend een honderd zeven en twintig guldon" later gewijzigd in: „vier honderd acht en tochtig dupe d dri" hond d en veertig gul den" gelezen: „vijfhonderd zes duizend drie honde d en veertig gulden." T ooneeluitvoering Marlaverecniging. De groote zaal van het R. K. Vereenigings- gebouw was Zondagavond voor een groot deel bezet, wat voor Heemstede iets bijzonders mag genoemd worden. Dit vond zijn reden in 't feit, dat de too- neelclub der Mariavereeniging eene uitvoering gaf. We hebben reeds eenige malen dat clubje op de planken gezien en voor haar is het spreekwoord „goede wijn behoeft geen krans" zeker van toepassing. Opgevoerd zou worden „Geef aan God wat Gcde is". Dit heerlijke en leerzame stuk over treft alle vorige uitvoeringen. Mevrouw Swolfs, presidente der Mariaver eeniging opende om half 8 de feestavond met een korte uiteenzetting van de bedoeling en het ontstaan van het stuk. Hoe het vorige jaar het derde eeuwfeest van d» H, Congregatie der propaganda fide werd herdacht en voor die gelegenheid eene prijsvraag voor toonecistukken ten doel hebbende dc progaganda voor het missiesverk werd uilgeschreven, waarvan uit dc vele in zendingen 3 werden bekroond ei» uitgegeven. Spreekster hoopte dat deze avond er niet enkel een zou wezen van genot, maar dat ht een opwekking zou zi'n tot liefde voor de missie onder de aanwezigen en dat het stuk eene aansporing voor de ouders zou zijn, zoo noodig hunne kinderen op tc offeren voor het bekeeringswerk in den vreemde. Het stuk zelf is één propaganda voor hel heerlijke lief de werk. Er werd zeer goed gespeeld. Aan het slot bracht kapelaan Nieuwenhui- zen den dames een bloemenhulde, die, gezien bet enorme applaus wel in den smaak der aanwezigen viel. Z.Eerw. feliciteerde de club met het groote Kfiilfonieuwe èltweepafm'slsd Wtuariii2R, succes van de navoni En dat het stuk in den smaak der aanwezi gen viel meende Z.Eerw. af te mogen leiden uit het langdurige applaus, de slilte onder het spel en de tranen die hij heeft zien rollen. Z.Eerw. brengt naast de dames ook dank aan mevrouw Swolfs en mej. Schretien voor het werk voor en achter het tooneel, en ver zoekt den aanwezigen propaganda te maken voor de tweede opvoering op Woensdag 17 Januari, opdat dan, daar het dan ten bate gaal van het patronaat, de zaal stampvol mo ge zijn. Als slot zong het Mariakoor nog „Op de groote stille heide" „en „Er klingelt een klokje". Ten bale der patronaten wordt eene ver loting gehouden. De prijzen, 125 in getal, la gen allen lentoongesteld in het buffetzaaltje naast de groote zaal. Alle voorwerpen zijn door de dames van bet patronaat vervaardigd. Daaronder zijn prachtige kusens, gebor duurd en geschilderd; voorwerpen als kleed jes, boekenleggers, theemuts^n, enz. enz., ver vaardigd van Afrikaansehe boomschors, prachtig beschilderd, geborduurde schrijf mappen, poppen met gebreide kleeding, spreuken en vele andere dingen. Ook nuttige voorwerpen, als gebreide kin derpakjes enz. De tentoonstelling mocht zich in veel be zoek verheugen, terwijl de loten al bijna uil- verkocht zijn. Slechts een klein aantal is nog ie koop, die, met hel oog op hel goede doel wel hun weg zullen vinden. Een buitenkansje. Gisteren vierde de heer G. J. van der Vliet, op de buitenplaats „Vaart en Duin" alhier zijn 70s(en verjaar dag. Bij die gelegenheid ontving ieder van zijn personeel een cadeautje van 70. Een ware verrassing. Jubileum I'. II. van Baasbank. Gisteren vierde deze jubilaris zijn 25-jarig amble- naarsfeest bij de Posterijen en Telegrafie. Tij delijk waarnemend Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Overvcen, heeft de heer van Baasbank, in alle opzichten zich zeer verdienstelijk gemaakt, en zoo kon deze dag ook niet ongemerkt voorbijgaan. Maan dagmiddag 2 uur werd de jubilaris door den heer Mattaar namens alle ambtenaren toe gesproken, die schetste wat de heer van zijn voldoening over bet feit dat terwijl" w? dagelijks hooren van arbeidsconflicten, hier bij dezen bouw geen enkele wanklank was gehoord en alle medewerkers, zoowel de hoogste als de laagste, allen zonder uitzon dering op de meest loyale wijze aan de tot standkoming van dit mooie gebouw hadden medegewerkt. In het .bijzonder de leden van den R. K. Bouwersbond (aannemers van het gebouw) die de laatste weken, met opoffering van ai hun vrijen tijd hadden gearbeid onx het mogelijk tc maken dat de opening op dezen datum kon plaats hebben, verdienden hier een woord van dank. Nog werd het woord gevoerd door den heer Grimbergen namens de K. S. A., door Mej. de Rooij na mens de naaikrans en den heer de Haas na mens den R. K. Volksbond. Hiermede was de plechtigheid ten einde en zette de directpur der Harmonie van de St. Fidelisveremiging zijn mannetjes aan het werk, die zich hierbij van hun goeden kant tielen hooren. Des avonds volgde de voortzet ting van het feest. Hierbij haden we gele genheid hel bekende fanfarekorps van Drie huis, „Soli Deo Gloria", nog eens te bewon deren. Voigde nog een feestrede door den Eerw. Pater Alexander die in een geestig speechje in herinnering bracht hoe hij 14 jaar terug over Vciseroord wandelend als „werklooze" werd betiteld, maar hoe thans diezelfde personen wanneer ze thans dit com plex gebouwen aanschouwen wel tot de over tuiging zouden zijn gekomen dat hij thans niet werkeloos meer was. Verder vermeldde het programma het optreden van het beken de „strijkje" van IJmuiden. Over het door deze jongelui gebodene was maar een roep, n.l. prachtig. Nog kregen we een 4 of 5-tal muzieknummerljes te hooren van een vader en 2 zoons waarvan de jongste den respec tabelen leeftijd van 5 jaar .bereikt had. ^fet door' dit drieial gebodene was echter ™an dien aard" dat de zaal daverde van het ap plaus. Nog eenige nummertjes zang van da mes solisten zoowel als in koor en dan meenen we in groote trekken het verloop van dezen feestavond le hebben geschetst. Rest nog een kort woord over het gebouw zelve. Flink en naar de eischen des lijds in gericht doet hel den ontwerper zoowel als de uitvoerders alle eer aan. Het geheel is een kenmerk van degelijkheid. Maar bijzonder mooi en bewondering afdwingend is het loo- neeidécor, geschilderd, door den Eerw. Pater Baasbank als waarn. Directeur is geweest, j Hermans. Deze kan' o.i. op dit gebied als E. en voorbeeldig ambtenaar, en als mensch een aangename figuur. Hij schonk hem na mens het gehcele personeel een prachtige kamerplant. Dankbaar aanvaardde de heer van Baas- feank dit cadequ als een blijvende herinne ring, waarop de aanwezigen 'n tijdje gezellig bij'een bleven. Triduum van den Ned. JR. K. Volksbond. De afdeeling Overveen en Omstreken zal van Donderdag 18 tot en met Zondag 21 Januari 1923 een triduum houden. Do pre- dikatie's worden gehouden door den Zeer Eerwaarden Pater Dr. Vlaar. Zondag zijn de H. H. Missen om 7 uur en om half 9, voor de levende en overlelene leden van den R. K. Volksbond. Het vaandel zal op het altaar worden opgesteld. Nalere bij zonderheden of veranderingen, zullen vanaf den preekstoel of in de Nieuwe Haarlemsche Courant worden medegedeeld- Het jaarfeest van den bond zal op het, Triduum volgen en plaats hebben op Don derdag 25 Januari a.s., in gebouw „St. Ra- vo" te Haarlem. Daar zal optreden de Rederijkerskamer en onze muziekvereeniging „Euphonia". Het geheel belooft een schitterende avond te worden, Morgen Woensdag wordt alhier door tus- 2de patiëntje uitgezonden naar het Sa natorium B-erg- en Bosch te Apeldoorn. De bevolking over 1922 dezer ge meente was als volgt: 31 Dee. 1921, 1958 m. en 1947 vr. Geboren werden 58 m. en 08 vr. totaal 126. Gevestigd 95 m. en 125 Vr., totaal 229. Overleden- 18 m. en 26 vr. totaal 44. Vertrokken 105 m. en 131 vr. totaal 236. Eene vermeerdering aldus van 30 m. en 36 vr., totaal 66, zcodat op 31 Deo. (.922 de bevolking be stond uit 1988 m. en 1983 vr., totaal 3971 personen. Burgerlijks Standi Ondertrouwd: S. Th. Verbij 35 j. weir, van H, 0, Schra- ma en J. L. Bakker 25 j. Getrouwd: N. J. Regter 23 j. en W, K. Noordermeor 26 j. P. W, Noorler- meer 26 j. en G. Th. v Velzen 24 j, Overleden; 0. D. v. Goovorden 71 j, ochtgen. van A. v. d, Mark, eeTste rangsartist worden beschouwd. En dat alle aanwezigen er evenzoo over dachten be wees het luid applaus toen hij zich even in de zaal waagde. Majoor H. Poivliet, van het 18e reg. in fanterie, is, naar de „Tel." meldt, benoemd lot garnizoens-commandant, tevens waarne mend plaatselijk commandant te Amsterdamy 43Je NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 16 JanuarL 5e Klasse 2e Liist. 1770 21879 elk 1000. - 8648 14197 elk ƒ400. 47.33 21412 elk ƒ200. 8756 12890 14490 16070 17231 21098 elk 100. Priizen van f 70: 234 312 314 467 900 1202 1355 1482 1484 1566 1764 2126 2295 2298 2417 2470 2573 2965 3007 3058 3343 3404 3551 3905 4279 4347 4355 4404 4457 4489 4590 4739 5038 5167 5238 5453 5488 5539 5771 5894 5904 5945 6087 6168 6231 6267 6270 6340 6410 6433 6576 6818 6821 6888 7063 7476 7580 7602 7657 7809 79S1 8116 8245 8262 8408 8538 8560 8676 8717 8982 9237 9305 9712 9904 10078 10136 10241 10271 10275 10361 10794 10886 11028 11030 11049 11052 11085 11316 11467 11769 11791 1203.3 12104 12243 12315 12575 12608 12681 12686 12692 12797 12825 12916 13005 13016 13102 13112 13196 13330 13337 13345 13451 13571 13632 13650 13742 14148 14159 14327 14441 14542 14942 14990 15113 15319 15343 15438 15472 15568 15733 16018 16125 16209 16515 16643 16672 16676 16737 16785 17017 17192 17459 17521 17765 17888 18185 1S237 18540 18623 18644 18733 18806 18808 18864 18981 19238 19459 19505 19595 19810 19913 19914 19938 19998 20043 20069 20134 20141 2021O 20229 20392 20400 20492 20540 20551 21105 21295 21317 21355 21437 21465 22017 22152 22284 22404 22414 22462 22470 22475 22701 22712 22917 22923 112 383 832 1026 1466 2015 2519 2741 3596 3849 Met 1 Febr. a.s. wordt de postbode J. Been tjes in gelijke betrekking overgeplaatst naar Hoogkarspel. Ter bezuiniging wordt dan de 4-23 postdienst door 2 man bcdiiend. 4944 De kantooruren der posterijen en telegrafie gyc-; zijn nu als volgt: des voorm. van 8.3011 uur; nam. van 24.30; 's av. van 67 uur; 5)71 Zondags van 89 uur voorm. en van 9—10 6478 uur gelegenheid tot afhalen van stukken. Za- 6772 terdags na 3 uur gesloten. 7388 Burgerlijlce Stand Van 1 tot 15 Jan. 7493 Geboren: Hendricu? en Cornells, zonen y. 7818 Cornelia Molenaar en O. M. van Lies hout. Anna Maria, d. van Joh. Ilen- neman ,--,en A. Adrichem. Cornelia An gelina Ansfrida, d. van H. J. van der Doe3 en C. C. Beentjes. Anna Mji- ria ,d. van Q. Rijke en M. E, Noorder- meer.- Cornoiis Wilhelmus, z. van W. J. Aardenburg en M. Bakker. Ondertrouwd: P. Meijer en Jansje Wel- boren. P. Stamme3 e:i Anna Klokman. G. L. van Duijn en Th. Droog Getrouwd: Piotor Groot en Cath. Ko per. Jan Tool en Joha Ma. Putker. Overleden: Jac. Kcjor Jbz. 30 jaar. 8065 8154 8420 8615 8854 9379 9516 9858 10X73 10647 11569 11979 12012 12338 Inwijding van het nieuwe patronaatsge- 13303 bouw. Zondagmiddag had de plechtige in- 13551 wijding van ons nieuwe patronaatsgebouw 13812 plaats. Nadat in de eerste H.H. Missen een 13988 plechtige H. Communie en om half 3 een 14374 gegaan door de liarmomVvereeniging „St. Fi-dclis' 14809 om daar van de plechlige opening getuige te 15434 15487 15490 15574 15626 15710 15734 124 139 403 406 850 851 1065 1122 1472 1517 2022 2153 2537 2611 2871 2936 3613 3645 3953 3989 4170 4211 4724 4730 49S1 5005 5329 5352 5733 5919 6181 6185 6506 6549 6819 6867 7393 7397 7583 7598 7866 7887 8145 8162 8200 8443 8482 8663 8687 8914 8956 9407 9423 9553 9630 9941 10062 10176 10314 10703 10835 11061 11063 11295 11334 11630 11761 11983 12096 12109 12357 12359 12593 12676 12967 12972 13128 13138 13329 13382 13658 13690 13820 13875 14139 14167 14492 14496 14663 14731 14819 14887 15161 15167 15487 15490 15783 15 873 16226 16253 16604 16608 16834 16854 213 227 274 326 479 518 600 755 893 920 922 992 1146 1214 1296 1366 1550 1657 1953 2013 2204 2227 2364 2507 2644 2671 2673 2730 3082 3259 3303 3477 3709 3717 3720 3S3S 4029 4032 4077 4120 4475 4506 4553 4710 4762 4767 4885 4915 5018 5045 5157 5245 5358 5384 5526 5574 5930 5953 5988 6021 6217 6291 6299 6315 6565 6611 6601 6741 6898 7218 7219 7320 74U8 7421 7443 746S 7622 7655 7680 7732 7888 7909 8013 S037 8201 8268 8293 8412 8525 8578 8587 8593 8720 8736 8739 8752 9003 9224 9254 9317 9453 9474 9502 9511 2358 9763 9822 9834 10091 10121 10157 10172 10336 10371 10419 10619 10845 10854 10966 10982 11079 11094 11249 11269 11373 11424 11429 11556 11926 11927 11959 11961 12193 12394 12848 13027 13' 53 13383 13744 13900 14211 14501 14734 14959 15200 12202 12208 12418- 12423 12881 12918 13051 13159 13406 13753 13952 14244 14539 14770 14068 15299 13069 13281 13418 13779 13962 12213 12451. 12922 13117 13283 13430 13801 13974 14273 14283 14563 14566 14776 14786 15031 15065 15307 153 It 15980 16387 16717 16881 17215 17636 18201 18456 18674 1900? 16113 16452 16760 16935 17237 17797 18232 18488 18692 19074 geius, de wethouders onzer gemeente, de hee- 16516 16604 16608 16623 ren Handgraaf en Dunnebier, de R. K. raads- 16800 16834 16554 16858 leden Nijssen 'en Diependaal, den architect, 16938 17048 17066 57087 den heer Beckers, den opzichter Rijnja, de aan- 17319 17323 17408 17534 nemers (R. IC. Bouwersbond), enz. 17834 17933 18061 18082 De rij der verschillende sprekers werd ge- 18256 18281 18375 18390 opend door den Eerw. Paler Alexander, die 18506 18582 18608 18622 ■met een kort woord de pioeilijkheden die '8801 18S31 18878 I80fi0 overwonnen moesten worden, ter sprake 19143 19164 19381 19406 19439 19448 bracht. Maar ook hoe deze thans waren over- jfj^ 19562 19613 19628 19804 19833 wonnen en we thans het nieuwe gebouw 19894 19905 19972 20009 20061 der St. Fideusvcrcémging in gebruik konden 2^/8 393 20399 20458 20460 20o 6 „061. nemen. Daarna de plechtige inwijding door 207,-, 739 nz 7 34 den HoogEerw. Paler Provinciaal, die na af- y 1 2IU07 20916 0940 2 3 loop hiervan zijn voldoening uitsprak over <30 21249 2 263 2 297 21299 het hier tot stand gebrach.tte en hoopte dal dit 2!^5g 2|'717 yym2 2|78, 21855 21895 21944 gebouw als centrum van het katholiek ver- 2157{1 ?20(-s 22n77 22115 ,2117 22163 eenigingslcven op Velseroord, steeds mpcht 72145 221S1 22190 22217 22244 22298 22331 geluigen van onzo echt-roomsche solidariteit. 73,370 22433 2?46K '2474 22547 22560 12578 Vervolgens was het woord aan don WelEerw. 77454 22713 22748 22756 22800 22807 22861 Pater Rector, die zijn dank uitsprak aan allen J2bS2 22949 die aan den bouw hadden medegewerkt en 20844 21148 21310

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2