De vloek van het geld Brieven uit Frankrijk. BUITEN LAND gsm. mimi. berichte». BINNENLAND Tweed© Blad* 16 Januari 1923 LUCHTVERKEER. HIEUWS. Een Duitsche nota aan de Commissie van Herstel in zake weigering m de verplichtingen van het Verdrag van Versailles na- te komen. ien aanbieding van het kolensyndicaat. Een communistische betooging 2 Parijs. Geen anti-Eritsch blok. De inval in Memel. Onder de Telegrammmen: de Fransche bezetting is tot bij Dortmund itgebreid. De Rijkskolencommissaris heeft de levering van kolen ;an de Entente verboden. Betoogingen te Bochum; één doode. ien Italiaansch advies aan Frankrijk. Goede vorderingen op de Conferentie van Lausanne. •E BEZETTING VAN HET ROERGE- BIED. DuitschlancL en de Com missie van Herstel. De Commissie van Herstel heeft een ;ota ontvangen van de Duitsche regee- ing waarin het voornemen wordt ken baar gemaakt de stortingen in geld en de prestaties in natura te staken wegens de bezetting van het Roergebied door de geallieerden, die zij als een schending van het verdrag van Versailles be schouwt. Een aanbieding van het Kolensyndicaat. Aan de Parijsche bladen wordtuit derlijn gemeld, dat het kolensyndicaat, dat zijn zetel naar Hamburg beeft over gebracht, aan de Fransche commissie heeft aangeboden ziin functies te her vatten, op voorwaarde, dat de Fransche ingenieurs zich niet bemoeien met de organisatie Van den arbeid, die uitslui tend het kolensyndicaat, naar het zegt, lezn regelen. Een B.T.A.-bericht uit Dusseldorf over de besprekingen tusschen de Fran sche ingenieurs en de Duitsche mijn eigenaren meldt, dat de Fransche chef der missie Coste in antwoord op het voor stel der Duitschers, de kolenlcveringen contant te betalen tegen den prijs, vast gesteld door de Duitsche kolenvereeni- ging, verklaarde zeer goed te kunnen begrijpen, dat de mijneigenaars geld noodig hebben om hun arbeiders te be talen en dat hij volkomen bereid was de wijze van betaling van de nieuwe leve ringen te bestudeeren. Maar hij eischte, dat de achterstallige leveringen werden uitgevoerd. De bezetting van Bochum. Het werd gisteren te Parijs waarschijn lijk genoemd, dat de bezetting van Bo chum door de Fransche troepen nog dien dag zou plaats hebben. UIT HET NIEUW BEZETTE GEBIED. De spoorweg-administratie voor de verdeeling van steenkool is van Essen naar Elberfeld verplaatst. De ingenieurs-commissie heeft ver tegenwoordigers der vakbonden ont vangen, die hun protest tegen dc bezet ting herhaalden, maar zich bereid ver klaarden aan het werk te blijven. Een verklaring van den Engclschcn arbeiders leider Thomas. De arbeidersleider Thomas heeft te Londen gezegd, dat de Fransche politiek ten gevolge had, dat de Roer met bolsje wistische propaganda overstroomd werd. De arbeiderspartij geloofde, dat de Fran sche politiek Verwoestend was. Zij pro testeerde niet alleen, maar zeide, dat de Britsche regeering gelijk had, zich in deze zaak van Frankrijk los te maken. Tho mas deed een beroep op de Duitsche vak verenigingen, niet'de fout te maken om in de kaart van de miÜtairisten te spe len en aldus dezen militairisten een ex cuus te verschaffen, om de militaire machine te gebruiken. De Fransche poli tiek zou het moreele gevoel van de be schaving verkrachten, hetwelk billijkheid betracht wil zien, zelfs tegenover Duitsch- land. De Fransch- Engelsche Entente. De Daily Mail bevat een verklaring, afgelegd door een Eranschman van ge zag, die gezegd heeft dat de Fransche re geering oprecht wenscht de Engelsche regeering weer zoo nauw mogelijk te zien samenwerken met de andere bondge nooten in het schadevergoedingsvraag- stuk. Hij stond ook stil bij de onbillijk heid van de beschuldiging dat de Frart- schen om zelfzuchtige redenen, namelijk om de staaikoningen' van Europa te worden, de Roer in hun macht wilden brengen. Een communistische be tooging tegen imperia lisme en oorlog te Pa- rijs. Het comité van actie tegen imperia lisme en oorlog, omvattend afgevaar digden van de C. G. T. U. en de com munistische partij, had Zondagmiddag de Fransche communisten opgeroepen o .1 te betoogen tegen de aanhouding van aanhangers van het comité van actie. Cachin nam aan de betooging deel. Bij het naar huis gaan der betoogers hadden er kortstondige ongeregeldheden plaats, waarbij verschillende aanhoudingen wer den verricht en verscheiden personen gewotid werden; DE ROUWDAG IN DUITSCHLAND. Evenals te Berlijn, zijn ook in alle ste den van Zuid-Duitschland groote rouw- betoogingen gehouden, die overal zon der incidenten afliepen. Slechts te Mun- chén was het noodig de consulaten der Entente-staten te bewaken. De Duitsche gezant te Parijs. Zooals men weet is de Duitsche ge zant te Parijs onmiddellijk na zijn terug roeping naar Z. Duitschiand vertrokken in verband met zijn slechten gezondheids toestand. Dat dr. Mayer wei dégelijk ern stig ziek is, blijkt uit een bericht in de „Frankf. Z." dat hij lijdt aan maagbloe dingen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Uit Lausanne werd Zondag gemeld De financieele deskundigen, die den hee- len dag aan het werk zijn geweest, heb ben liet geschil tusschen de geallieerde en Turksche stellingen voor een groot deel weten te verminderen en de nieuwe week begint met goede vooruitzichten. GEEN ANTI-BRITSCH BLOK. Reuter verneemt uit gezaghebbende ltaliaansche bron, dat het bericht in Londen gepubliceerd over een beweerd italiaansch plan voor de vorming van 'n anti-Britsch continentaal bloc, ongegrond is. Het bericht zegt verder dat de mede- deeling vergezeld ging van een kritiek, welke aantoonde, dat misvatting bestond ten aanzien van de ltaliaansche houding tegenover den opmarsch der Franschen itThet Ruhrgebied. ENGELSCHE SCHULD EN ENGELSCHE BELASTINGEN. Men acht het waarschijnlijk, dat de Britsche zending voor de consolidatie van de schuld aan Amerika haar werkzaam heden binnen een week of tien dagen zal eindigen. In de verwachting, dat hij niet langer dan tot 20 Januari in de Ver. Sta ten'zal behoeven te blijven, heeft de kan selier van de schatkist afgesproken den 9en Februari een afvaardiging te ontvan gen, welke hem de meening van den bond van Engelsche fabrikanten inzake belasting kenbaar zal maken. De borid zal o.a. aandringen op afschaffing van de winstbelasting voor instellingm, op verbetering van de extra belasting op geid, dat particuliere firma's als reserve belegd hebben op een wezenlijke verlaging van de inkomstenbelasting en een over eenkomstige vermindering van de directe belastingen. DE INVAL IN MEMEL. Men deelt vap officieuse Litausche zij de mede, dat de commandant van de op standelingen, nadat dezen weerstand hadden ontmoet in de omstreken van de stad, den oppercommissaris heeft ver zocht de Fransche troepen terug te trek ken en zich te onthouden van elke oor logsdaad, waartegenover hij aan de in woners en ambtenaren volkomen veilig heid zou waarborgen, terwijl hij alle verantwoordelijkheid afwijst, indien er tengevolge van eenig optreden tegen de opstandelingen bloed zou vloeien. De commandant verklaarde verder nog, dat de strijd niet ging tegen de geallieer den, maar tegen het Duitsche directo rium, dat ondragelijk geworden is. Litausche parlementairen hebben zich naar den oppercommissaris van de ge allieerden begeven om elke verantwoorde lijkheid voor den dood van den onder luitenant van de MemelsChe politie van de hand te wijzen. Zondagmiddag is een troep van onge veer 30 Litauers, met geweren en machi negeweren gewapend, het centrum van de'stad binnengekomen en heeft de brug bij de beurs, die opgehaald was, neerge laten om de vrijkorpsen binnen te laten. Ook de Fransche prefectuur hebben de Litauers bezet. Daar moet men de witte vlag geheschcn hebben. De wijk om dc kaz'erne cn het loodskantoor is nog in handen van de Franschen. Men spreekt officieel tegen, dat r te Memel Fransche soldaten gedood gekwetst zouden zijn. (De ChicagoTribune had uit Libau vernomen, dat de Litauers de Fransche troepen te Memel aangevallen hadden, van wie er acht gesneuveld of gewond zouden zijn. De Litausche vrijkorpsen hebben een aanval ontketend tegen Alt hof, met twee gepantserde automobielen, doch zijn teruggeslagen en hebben een auto moeten achterlaten. of stuurderen van het vliegveld van Croydon groote plannen hebben, die zij nog dit voorjaar hopen te verwezenlijken. Zij willen het terrein uitbreiden en afzonder lijke perrons maken voor de aankomst en het vertrek van de groote snelvlieg- tuigeh naar het vasteland. Ook willen zij een hoogen uitkijk bouwen, voorzien van de nieuwste snufjes op draadloos gebied tot regeling van de luchtvaart. De Fransche kruiser Voltaire heeft order gekregen zich zoo spoedig mogelijk van Brest naar Memel te begeven. DE BEGRAFENIS VAN EX-KONING KONSTANTIJN. Hetstoffelijk overschot van ex-ko ning Konstantijn is op het affuit van een kanon naar het ss. Italia" overge bracht, Waarmede het naar Napels werd vervoerd. Op de kist was de konings kroon geplaatst, terwijl zij met de Griek- sche vlag gedekt was. Een afdeeling politieagenten, een peleton infanterie soldaten en de Grieksche geestelijkheid gingen vooraf, terwijl de Grieksche ko ninklijke familie, de hertogin van Aosta, vrienden, autoriteiten en leden der aris tocratie volgden. Het stoffelijk over schot werd naar Napels begeleid door de koninklijke familie en de hertogin van Aosta, terwijl een peleton carabinicrs in groot tenue gedurende den overtocht een eerewacht vormde. Het stoffelijk overschot van ex-koning Konstantijn is Zondag aan boord van het s.s. „Italia" te Napels aangekomen, Prins Nicolaas van Griekenland, de hertog van Aosta en de burgerlijke en militaire autoriteiten begaven zich da delijk aan boord. In de orthodoxe kerk werd de absolutie verricht. Koningin Sophie en de princessen begavep zich naar een der paleizen, waar zij de gasten zijn van den hertog van Aosta. Uit Athene wordt gemeld, dat de bladen geenerlei commentaar zouden leveren ten aanzien van Konstantijn, om een herhaling van ongeregeldheden te voorkomen. EEN MORATORIUM VOOR DANZIG. De commissie van herstel heeft den Volkenbond meegedeeld, dat zij besloten heeft Danzig een moratorium van twaalf maanden toe te staan voor de betaling van het gedeelte der Duitsche en Pruisi sche schulden aan de vrije stad opgelegd. DE BEWEERDE MOBILISATIE VAN HONGARIJE. De zaakgelastigde van Hongarije heeft op het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat het bericht aan gaande een mobilisatie van Hongaarsche troepen in verband met een onbeteeke- nend incident aan de Hongaarscli-Roe- nteensche grens allen grond mist. De rapporten der intergeallieerde controle commissie te Boedapest bevatten boven dien geen enkel gegeven, dat wijst op zulk een mobilisatie. Het B. T. A. meldt uit Boekarest, dat in een officieele nota de bewering be treffende concentratie van Hongaarsche troepen aan de Roemcetische grens wordt gehandhaafd. Driemaal in 24 uur werd de grens overschreden doof Hongaarsche soldaten, die zich terugtrokken na een vuurgevecht met de Roemeensche grens wachten. De nota dringt aan op het te gengaan van zulke incidenten en het straffen der schuldigen. Een tienjarige afdeeling. O HEILIGE ONNOOZELHEID. De heer Van Stapele Postman af. Arbeidsschuwheld. Wijziging Postwet. Tegen de bezetting van het Roerge- bied. FEUILLETON HENRI GHEON Het Fransche tooneel telt maar weinig schrijvers van beteekenis, die aanspraak mo gen maken op onze belangstelling van uit Ka tholiek standpunt. Hun werken zijn veelal doortrokken van een anti-christelijke levensbeschouwing, hun uit gangspunt zoekende in ongeoorloofde verhou dingen, zonder deze te veroordeelen en genezing te brengen aan de wonde plekken der moderne samenleving. Er is derhalve des te meer reden gewag te maken van een hunner, die als voor treffelijke uitzondering dien natnensalgemeenen regel komt bevestigen. Het is over Henri Gheon, den overtuigden bekeerling, van wien dezen winter door het Schouwtooneel 'n werk is opgevoerd, waarover ik u wen soh te spreken. Ik doe dit des te liever, waar deze begaafde schrijver zooveel stukken voor het dalcllantentooneel heelt geschreven en hij meer bekendheid juist in die kringen van tooneeiliefhebbers verdient. Zij die vaak zoo moeilijk een stuk naar hun keuze vinden, zullen bij hem een rij'ke bron ontdekken. Hij is de ware strijder voor de wederge boorte van het goede en vooral Christelijke tooneel. Hoe hij deze verwacht en welke kans op welslagen zij biedt, heeft hij in tal van geschriften uiteengezet, het duidelijkst in een artikel „la Vie et les arts liturgiques", hel vo rig jaar gepubliceerd. Hij laat daarin een pro test hooren tegen een zekere onthouding, waaraan de Katholieken zich maar al te ge makkelijk hebben gewend. „Wij aanvaarden," zegt hij, „dat de 17e eeuw kerk en tooneel heeft gescheiden. Wij aanvaarden dat het hui dige tooneel niet meer biedt dan een we- reldsch genoegen en zelfs gaarne vermijdt ie der godsdienstig onderwerp en gezichtspunt. Het is ontoelaatbaar dat de Katholieken daar aan werkelijk ten volle deelnemen.'' Hij is het met Claudcl, dezen niet minder begaafden voorvechter op het gebied van Katholiek too neel, volkomen eens, dat de tijd is gekomen voor de katholieke tooneelschrijvers, hun ge loof en hun kunst een te doen zijn, of beter nog de laatste afhankelijk te maken van het eerste, haar er van te doordringen en mee Ie voeden, zich te inspreeren op de vroegere schrijvers der mysteriespelen. Den ChrisIclij- ken geest wederom op het tooneel te doen her leven, het tooneel te gebruiken om het goede te verkondigen, waar de meeste moderne too neelschrijvers er het kwade doen hooren, dit is zijn streve: Hij wenscht zich er'pL niet tot speciaal gees' e onderwerpen te beperken. Zeker hij vin;,: 'e bijbel, het nieuwe testa ment, de levens der Heiligen, de heerlijkste bronnen om uit Ie putten, maar hij kent ook een zeer belangrijke plaats toe aan onder werpen uit het dagelijksche leven, mits de Katho'ie'ke psychologie er in tot uiting komt. Hoofdzaak is, dat wek onderwerp ook be handeld wordt, den katholieken geest van on zen tijd tot 4:ling te doen komen, zelfs met al zijn hartstochten, indien deze slechts worden uitgebeeld gn al hun verfoeilijkheid en gesteld tegenover do werkelijke deugden, die ailecn act ware geiuk kunnen geven. j De Katholieke tooneelschrijver, besluit hij, behoeft geen afstand ie doen van de aantrek- ceiijkheden van het looneel, integendeel, hij 'Ou schade doen aan de goede zaak en aan !c kunst, indien hij zich speciaal tot het gees- dijk terrein zou beperken. Tot zijn meest be nde werken behoort: „Le Pendu dépendu". EN ZIJN WERK. door het Schouwtooneel in Holland opge voerd en le Parijs in 1920 voor het eerst len toonecle gebracht in het theater Balzac. Ge ïnspireerd op de „Legende doiéej', draagt het een geheel eigen karakter, munt uit door een voud en literaire hoedanigheden, die er de waarde van verhoogen. Een werk van groolen omvang, geen kluchtspel maar een middel- eeuwsch mysteriespel, „Le pauvre sous l'Es- calier", is een zeer vrije bewerking van de „Si. Alexis legende" en werd verleden jaar opgevoerd in het theater „du vieux colom- bier", in dit tooneelwerk wisselt het komi sche met het dramatische af; het mcnscheüj- ke vooral treft ons in deze, ook uiterlijk zoo veel biedende schepping van Gheon. Hij zelf. zoowel schilder als tooneelschrijver, heeft niet verzuimd bij de opvoering zijn volle aandacht aan de coslumeering te schenken, daarbij zich voor oogen roepend de oude Veneiiaan- sche meesters. Of Gheon cr in slagen zal, ondanks zijn er kend kunstenaarsschap, binnen afzienbaren tijd de boulevards-theaters le veroveren, is een vraag, die aan den grootsten twijfel onderhe vig is. De Parijsche tooneel-critiek staat vreemd en eenigszins afkeerig tegenover het werk van dezen schrijver, die in zijn opvat tingen zooveel verschilt van wat deze criti ci door jarenlange smaakbederving als het „Fransche tooneel" beschouwen. En' toch Gheon's kunst is niet slechts een kunst voor enkelen, juist voor zeer velen, mils zij werkelijk belang stellen in het goede tooneel, er meer van verwachten dan eclil- breukdrama's zonder einde en griezelstuk ken „a la Grand Guignel". Hel is wijl hij zelf inziet dat de oude Pa rijsche schouwburgen nog lang hun poorten voor hem zullen sluiten, dat de meeste zijner stukken voor opvoering door dilettanten be rekend zijn. Hij bouwt trouwens op hen voor de herleving van het Katholieke tooneel de grootste verwachtingen. Hij streeft er naar voor de patronaten een eenvoudig maar artistiek hoogstaand repertoir te vormen. Plaatsruimte verbiedt mij hierop, uitvoeriger in te gaan. Noem ik slechts zijn „Si. Cecile" dat verleden jaar in het Aarts bisschoppelijk paleis een groot succes mocht beleven. Wij hebben het voorrecht gehad in do laatst gehouden „Semaine" des Ecrivains catholi- ques" Henri Gheon le hooren spreken over het Katholieke tooneel en zijn groot ver trouwen in de herleving er van is ons bij ge bleven. Hef is ontegenzeggelijk, dat het Katholieke Frankrijk in hem bezit, zoowel als in Fran cis Jannes, Alfred Poizat, Paul Glaudel en nog eenige anderen, een schaar van kunstenaars, die niet alleen zich tol laak hebben gesteld de zoo noodige hervormingen van hel moderne, nnti-godsdienslige tooneel ter hand te nemen, maar daarmee reeds een aanvang hebben gemaakt door hun beteeleenisvolle stukken, hun praclisch werken op looneelgcbied. De arbeid van Gheon draagt behalve een uiterst kunstzinnig karakter ook een aposto lisch stempel. Het'is daarom niet liet minst, dat hij en zijn werk ook builen Frankrijk dienen gekend, en zoo mogelijk ten tooneele gebracht. Mr. P. v. S. Parijs, 10 Januari 1923. KERKVERVOLGING IN MEXICO. Gemeld wordt, dat de president van Mexico, Obregon, een besluit heeft uitge vaardigd tot uitwijzing van den apostoli- schen gedelegeerde Filippi, wegens diens deelneming aan een godsdienstplechtigheid in de open lucht, in strijd met de Mexicaan- sche wetten. Het uitwijzingsbesluit zal 17 dezer worden uitgevoerd. Filippi zal op dien datum over de grens der Vereenigde Staten worden gezet, op grond van de overweging dat hij een gevaarlijk vreemdeling is. Ver scheidene andere vreemdelingen worden op grond van dezelfde overweging uitgewezen. Gemeld wordt, dat dit de eerste stap van Obregon is in een campagne tegen beweerde agressie der Katholieken. Volgens de Weekly Dispatch, zijn ver schillende Duitsche treiiers, waarvan ver wacht werd, dat zij te Aberdeen visch aan wal zouden brengen, naar Duitsche havens gegaan, wegens de vijandigheid van de Schotsche vischkoopers. Te Aberdeen wor den dan ook maatregelen genomen, een ein de te maken aan den aanvoer van Duitsche visch. Intusschen is te MilfordHavcn ook aan een Belgischen treiler vergunning geweigerd, zijn visch daar te laten veilen. New-York heeft gisterenmorgen ra dio-telefonisch met Londen gesproken over de landlijn van New-York naar Rocky Point en Long Island en vandaar draadloos over den Atlantischen Oceaan. Londen antwoordde telegrafisch. Dc ver binding radio-télefonisch uit New-York en telegrafisch uit Londen, duurde twee uur. De Amerikanen waren dltide-/ lijk hoorbaar voor een zestigtal deskundi gen, die de proeven bijwoonden. Het geluid klonk harder dan langs de gewone telefoon. De Daily News meldt, dat de be- De Halve Maen, het in 1909 door Nederlanders aan den Staat New York ten geschenke gegeven schip ligt vol gens de New York Times al geruimen tijd vervallen, vervuild en van haar luister en sier beroofd, te verrotten in een ver achterafwatertje hij New-York (stad.) Vele Amerikanen vinden het treurig, "dat zoo weinig piëteit en hoffelijkheid wordt betracht met dit geschenk van goede vrienden der Unie. Thans wil niet te vroeg de Ship Model Society, van welke de oud-minister T. D. Roosevelt de voorzitter is net scheepje gaan redden. Het is wel tijd. De Halve Maen ligt met de kiel in de modder. Het scheepje heeft een groot gat in den bodem en met het tij wast en'daait het water in het inwen dige van het schip. Hoe noodzakelijk het was, dat er te Bastrop in den staat Louisiana eindelijk eens werd opgetreden tegen de wandaden van de Ku-Klux-Klan, moge o.m. nog hier uit worden afgeleid, dat Robert L. Dade let welde burgemeester van het plaatsje Mer Rouge, voor den rechter onder eede heeft bekend, dat hij had deelgenomn aan een dreig- en geweld-expeditie van gemas- kerden. Hij noemde nog namen van andere medeplichtigen aan zoo'n tochtn.i. kapi tein J.K. Skipwith, hoofdman van de plaat selijke afdeeiing der Klan, dr. B. M. Mc Koin, die een voormalig burgemeester is van Mer Rouge, en verder Keliy Harp en Ed Iven. Volgens de Krasnaja Gazeta is dezer dagen te St. Petersburg een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van de verschillende trusts ter behandeling van de vraagWaarom betaalt de staat de arbei ders niet Men kwam daarbij t it de volgende conclusies In het algemeen is de financieele toestand der meeste trusts gedurende de laatste twee maanden aanzienlijk .achter uitgegaan. De voornaamste oorzaak ligt hierin dat verschillende fabrieken de afge leverde goederen nog steeds niet betaald kregen, en dat als cr betaald werd, deze be taling altijd met groote vertraging gepaard ging. Een tweede factor is dc noodlottige daling van den roebel, die oorzaak werd, dat telaat ontvangen credieten -niet meer toereikend waren voor uitbetaling der loo- nen. Met de trusts die den kleinhandel voor zien is het niet veel beter gesteld. Maar hier zijn de oorzaken van de misère van anderen aard. In December was de handel bijna dood cn was de afzet van goederen uiterst moei lijk. Daarbij kwam dat door de daling van den roebel de prijzen aanzienlijk stegen en de koopkracht van het volk in gelijke mate verminderde. Hiermede ging gepaard de verdwijning van het systeem van koopen op termijn dat dezen zomer zoo uitstekend "werkte. Volgens de Russische biaden heeft het volkscommissariaat van onderwijs bij de academie van Wetenschappen een voor stel ingediend, tot vervanging van het Slavische alphabet door het Latijnsche. De St. Petersburgsche en Moskousche univer siteiten hebben dit voorstel reeds van de hand gewezen. Het algemeen bestuur van de fascisten heeft, na een lezing van generaal de Bono over het doel en de indeeling van de militie voor de nationale veiligheid, besloten, over eenkomstig bet bevel van de regeering, dat alle actieve afdeelingen eind Januari ont bonden zullen worden en over zullen gaan in de militie, welke een duidelijk fascistisch karakter zal dragen, den naam en het sym bool van het fascisme zal behouden. Het bestuur heeft zich voorts bezig ge houden 'met de betrekkingen tusschen de fascistische partij en de nationalistische, welke een commissie nader zal bestudeeren en nog eens nadrukkelijk bevestigt, dat de fascistische vakvereenigingsbeginselen zich verzetten tegen den. kjassestrijd. Onder het erkennen van de noodzakelijkheid van het bestaan van afzonderlijke afdeelingen voor arbeiders, beambten en patroons in de fas cistische organisatie, heeft het bestuur de wenschelijkheid uitgesproken, dat de be trekkingen tusschen den bond van vakver- eenigingen en die yan patroonsvereenigin- gen zoo hartelijk mogelijk zullen zijn, ten ein de billijke arbeidsvoorwaarden voor de werklieden en de vrije uitoefening van de sociale en nationale functie, welke in het bezit besloten ligt, te verzekeren. Bisschop Paul van Samara is met ver schillende andere priesters gevangen geno men op aanklacht van reactionaire bedrij vigheid en poging tot omkooping van een ambtenaar van de Tsjeeka. Hij is ontslagen cn uit liet gouvernement verbannen. Een proces staat voor de deur. Er is van Athene een besluit uitge vaardigd, waarbij schier alle belastingen in Griekenland worden verdubbeld. Met Mei a.s. zal de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg baar 10-jarig bestaan herdenken. Sedert de oprichting zijn nog in functie kapitein van Heyst, luit. Versteeg, luit. Steup, administrateur Jansen, adj. O. O. J. v. d. Berg, sergt.-majoor Hoogeveen, en de burger geneesheer dr. Bendien, chel van den Geneeskundigen dienst. Ieder van ons kent «ei zijne omgeving „so ciaal-democraten" onder katholiek opgevoed, arbeiders, die noch van het kaiholicism# noch van het socialisme iets begrijpen. Had den zij hun eigen beginselen begrepen, zij zouden natuurlijk nooit tot 't socialisme zjja overgegaan en niet de kennis van 't socialisme, maar wat zij in hun onkunde daarvoor hielden, heeft hen op tien verkeerden weg gebracht Men weet lioc met zulke „bewusten" de spot gedreven wordt. Zelden hebben wij echter van zulke „be wustheid" een staaltje gehoord, zóó verma kelijk als het volgende: Een bekend parlementslid uit Oostenrijk, behoorend tot dc leiders, die wij in Konstanz ontmoetten op de conferentie ever de katho lieke Internationale, deelde ons mede, dat in een vrij aanzienlijke plaats van Stiermarker zich het volgende heeft afgespeeld: Eene sterke afdeeling van de S.D.A.P., die den bij de wet voorgeschreven rustdag va» 1 Mei wilde vieren, verzocht aan den paslool ter plaatse bij deze gelegenheid een Hoogmis te willen opdragen. De pastoor, re kening houdend met de omstandigheden en bekend met den geest zijner parochianen, voldeed aan dit verzoek. De Hoogmis zou opgedragen worden voor het welzijn der pa rochie. Toen de pastoor zich kerkwaarts be- gaf, stonden de „sociaal-democraten" opge steld aan bet kerkgebouw en salueerden mei hun vaandels..Na de Hoogmis kwam het be stuur mijnheer pastoor dank zeggen voor zijne bereidwilligheid, maar vooral voor zijne lieve attentie, om bij deze gelegenheid een.. rood misgewaad te dragen! O heilige onnoozellieidl Het geval leert ons, zegt „De Volkskrant, waaraan wij bovenstaand verhaal ontleenen, hoe ook het socialisme in het buitenland met allijd ernstig te nemen is en boe vele katho lieke arbeiders uit onwetendheid zich heb ben aangesloten bij een partij, wier beginse len tegenover de onze slaan. De heer B. J. van Stapele, oud-lid det Tweede Kamer, aan wiens werkzaam stelling ais buitengewoon geëmployeerde bij het hoofdbestuur der P. en 1in sommige vak kringen zoowel aanstoot werd genomen, heeft naar gemeld wordt, als zoodanig ont slag genomen en de betrekking aanvaard van bezoldigd bestuurder van den Centralen Ne- derl. Ambtenaarshond. Naar vernomen wordt, zal de heer C. 1 Kuiper, lid van de Tweede Kamer een ice vra gen tol den Minister van Arbeid richten in verband met de door de firma Willon ver spreide berichten, dat tegen werkloosheid verzekerde arbeiders geweigerd hebben ar- arbeid bij deze firma te aanvaarden. In verband met de invoering der wijziging der Postwet op heden beeft de Minister van Waterstaat bij minislerieele beschikking in de eerste plaats bepaald, dat offcieele brie ven waarvan nert van de geadresseerden moet worden gehïven, niet vallen onder de bepalingen betreffende het strafport, zoodat enkelv. port daarvoor moet worden betaald, dat zij door dp afzendende lichamen of per* sonen moeten voorzien zijn van de aandui ding: aan port onderworpen dienstbrief; voor briefkaarten wordt dit gewijzigd in: aan port onderworpen dienstbriefkaart In de tweede plaats beeft de Minister be paald, dat gedrukte stukken, nieuwsbladen of monsters geadresseerd aan personen, die intusschen van adres zijn veranderd en dien- tengevolge onder een ander postkantoor res sorteeren, voortaan niet gelijk tot nog toe zullen worden doorgezonden met door do post gewijzigd adres, maar den afzender zul- len worden teruggezonden. Deze nieuwe be- paling geldt niet voor tijdelijke adresveran deringen. Hef Bureau voor de R-K- Vakorganisatie zendt ons de volgende Tesolutie van het Bu- reau voor de RK. Vakorganisatie in Neder land, inzake de bezetting van het Roergcbie-dl Het bureau wijst op de noodzakelijkheid, da» vergadering bijeen te Utrecht op 12 Januari 1923, neemt met leedwezen kennis van de bezet- ting van het Roergebied, protesteert met kraoht tegen deze polities van gAvoid, die noodlottige gevolgen heeft op den economisclien toestand der volkeren en bij breede massa's der arbeiders steeds groo- tere ellende veroorzaakt. Het bureau wijt op de noodzakelijkheid, dat de volkeren leeren beseffen, dat gerechtigheid en liefde hun verhoudingen moeten bchecr- schen en zij allen in den geest van vo.kcrea- verzoening moeien samenwerken. Het Bureau brengt in herinnering dc maat regelen, die Ier zake van den ontredderden economischen toestand werden aanbevolen door het tweede congres van het Internatio naal Christelijk Vakverbond te Innsbruck cn herinnert aan de urgentie van een definitieve regeling der internationale schulden, van d« vermindering van alle improductieve uitgaven vooral van de bewapeningskosten aller staU» en van vermindering der bezetting. Verder wijst bet Bureau op de noodzake lijkheid om de regeling van het gecompliceerde vraagstuk der oorlogsschulden, dat opnieuw den wereldvrede bedreig!, op te dragen aan den Volkenbond, door de geallieerde regee ringen gesticht „om internationale samenwen king té bevorderen en vrede en veiligheid on der1 de volkeren te verzekeren." Het Bureau besluit deze meening van at katholieke vakbeweging van Nederland be kend te maken aan de geallieerde regcenngen, niet het dringend.verzoek, in den geest dezer resululie le handelen en dringt er bij de Ne- derlandschc regeering op aan, door den Vol kenbond 'tot een oplossing van dit, alle vol keren rakende gewichtige vraagstuk, wel t« wiüen medewerken. (Saar eene Engelsche vertelling rtEKSTE HOOFDSTUK, I. "Neen, waarlijk niet. Ik geloof niet dat ik hem ooit boos heb gezien. Intusschen had ik den brief geopend om te zien wat hij bevatte. Ik las en nu was dc zaak beslist. En ontstond stilte ik voelde mij' be keken door twee paar vrouwenoogen, ik, een bleek, blond jongeling met ouder- wetsebe houding en manieren, acht en twintig jaar oud, terwijl iedereen zou heb ben durven wedden, dat ik er wel acht en dertig telde. Ik las den brief met buitengewone be daardheid, en zorgde, dat geen trek op mijn gelaat nan de vrouwen, die mij met ingehouden adem gadesloegen, den aard van deszelfs inhoud verried. Welnu, raad eens, zeide ik. Slechte tijding! riepen beiden Iegelijk. Nu was mijne zelfbeheersching len einde en terwijl ik eencn slag op de tafel gaf, dat de bril moeder van schrik vai^ den neus viel, riep ik uit; Zoowaar als ik leef, het is goed nieuws! Ik was dien avond 'zeer opgewonden; de vreugde herschiep mij geheel en al. Ik juichte verder. Weet dan, zenuwachtige, ergdenken- de vrouwen, dat liet een goede tijding is; het is de stoot van moeder fortuin, die elk man eenmaal in zijn loven voorthelpt het is dc zegen op mijn arbeid hel is goede tijding! hoera! En nogmaals gaf ik met de vlakke hand zulk een duchtigen slag op de tafel, dat Ellen de lamp greep en alzoo den glazen bol redde, die anders zeker in duizend stukken gebroken zou zijn, terwijl moe der in tranen uitbarstte, radeloos de han den wrong én jammerde: Hij wordt krankzinnig! de arme goede jongen v'ordt krankzinnig! Ellen Gear, mijne zuster, was nog bleeker dan gewoonlijk, doch haar ver trouwen op mij bleef ongeschokt. Het verwonderde baar niet, dat zulk een bui tengewoon gevat mij buiten mij zelve bracht. Ik was echter altijd een zonder ling. die men niet als een gewoon mensch beoordeelen kon. Droog uwe oogen af, moeder, en zet uwen bril weer op, zeide ik; wij zul len Ellen Gear.,g(>lcchtig bedanken voor de uilstekende wijze, waarop zij deze blijde tijding beeft gebracht. Maar waarom deelt gij ons den in houd van den brief niet mee, Can? vroeg mijne zuster. Lees, lees den brief toch voor, snikte moeder. Ik had den brief al dien tijd boven mijn hoofd gezwaaid. Moeder's woorden brachlen mij lot rede. Ik zal den brief voorlezen! riep ik uit. Mijne slem was wel wat hccsch, als stak er mij eene brok in de keel, doch ik kweet mij overigens tamelijk wel van mijne taak. ik las: „Kasteel Netllewood, 25 Juni '18. Mijnheer C. G. Mevrouw Mary Zitman heeft de eer C. G. te berichten, dat zij, na de ver schillende plannen, die zij verleden jaar le Neltlewood /ontving, nauwkeurig bestu deerd en vergeleken te hebben, den prijs toekent aan liet ontwerp dat hij zoo gcóci was in te zenden, zoowel om de oorspron kelijkheid als om de talentvolle uitvoering ervan. Zij wenscht «lat er onmiddellijk een aanvang met bouwen worde gemaakt en verlangt daarom zoo spoedig mogelijk oen onderhoud met C. G„ te Neltlewood, eer zij hem uitsluitend met het oppertoezicht belast. Zij verzoekt dus eenige regels in antwoord, met opgavq van naam en adres, evenals van den dag en het uur zijner komsl." t Hemel! slamelde moeder. Er is iocli geen bnnkbrief van twee honderd vijftig pond in? vroeg,Ellen ver legen. Wel, meisje, wat lieb ge toch eep stalen geheugen! zeide ik: gij hr.inncrt u zelfs nog liet bedrag der premie. Neen, er is nu nog geen geld bij. Ik schudde den brief uit, maar cr kwam niels van geldelijken aard uit de vouwen te voorschijn. Beste Canut, als het eindelijk maar niet op een grap uitloopt, waagde moeder in te brengen; tic goede ziel kon nog niet gansch aan mijn geluk golooven. Wees gerust, moeder, hernam ik, de zaak is ernstig en het geld zal op tijd volgen, of mij te Ncttlewood ^verhandigd worden; doch gij begrijpt wel dal dit loon slechts een nietig ziertje is van dc fortuin die mij wacht. Wel, nu nog schooner, hij noemt tweeliondervijftig pond een „ziertje". Iloe vindt gij dat? Hebt gij dan niel verstaan, dat ik, als bouwmeester, met bet oppertoezicht zal worden belast? Gij begrijpt wel, dat daaraan een loon verbonden is, zoodat ik vooreerst werk genoeg zal hebben tegen goede betaling. Goede hemel, Canut, als dat alles werkelijk waar is, dan gaan wij niet weinig verandering hebben! zeide moeder, terwijl zij de band krampachtig tegen haar hart drukte, alsof die gedachte haar pijn deed. Gij riili ons verlaten, ging zij voort, en ons huisgezin wordt door uw vertrek misschien voorgoed uit elkander gerukt. Nooitl riep ik uit, zoolang mijn lieve moeder en zuster Ellen leven. Hier of er gens anders, blijft ons gezin bestaan.... Ik zal dikwijls naar Londen komen, om bij u te zijn; wij moeten bij elkander blijven. Dat is braaf gesproken, beste jongen! zeide moeder, die mijne woorden steeds voorwaardelijk geloofde. Het was voldoende als ik haar beloofjjjj dat ons huishouden nooit verstrooid zdu worden; zij vertrouwde op mij alsof il) bovenmenschclijkc macht bezat om haar, en hare dochter voor alle onheil bchccj den. Nu- volgden de gclukwenschen. Moeder drukte mij aan haar bart en weende tranen van sprakeiooze vreugde op mijnen schouder; Ellen omhelsde miji en fluisterde dat zij altijd een goeden uit-l slag voor mijn volhard pogen had ver wacht. Zij zag mij aan met hare groote, donkere, zielvolle oogen, en terwijl zij zichl over mij lieenboog, lispelde zij: Ik weet niet, beste Canut, hoe ik u mijne vreugd zal betoonen cn ik overtuigd; ben, dat voorspoed u beter en gelukkiger- zal maken. Lachend verweet ik haar :iu op mijn' beurt, dat zij nog dienzclfden avond met' mijn onverstoorbare tevredenheid bad ge spot f (Wordt vervolgd,))

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5