1 LAATSTE NIEUWS landbouw en GF.9HEHSD MISÜWS, De terreinen van N. V. Hotel Atlanta. Aan de gevolgen overleden. Een brutale overval. Een indringer. Hr. Ms. Tromp te Smyrna. Inbraak bij een burgemeester. De halve cent. Inbraak te Rotterdam. Waarschuwing. Olifanten in dienst van het leger. Het Roer-gebied en onze kolenvoor- ziening. Het verwoeste Haagsche Bosch. Hij wilde op audiëntie. Een coiffeurszaak leeggestolen. Inbraak te Voorthuizen. TOTE BERICHTEN. Aangehouden. Droevig bericht ONZE NIEUWE FEUILLETON ROMAN: „De vloek van het geld." MARKTNIEUWS. mr \-<^lJ^RAAOLOO*£ TELEFOON** De commissie van herstel. De Ver. Staten en de commissie van herstei. De bezetting van het Roergebied. De conferentie te Lassanne. Cachin. De verloving van den hertog vaa York. Ierland. De inval in Memel. Geen anti-Britsch blok. i Dc N. V. Hotel Atlanta in liquidatie heeft ongeveer een derde gedeelte van haar ter rein op dc StadhouJerskadc te Amsterdam verkocht en wel tot den prijs van 326.200, hetgeen nabij komt het bedrag waarvoor de perceelen in kwestie in Mei 1922 in openbare veiling werden opgehouden. Het betrokken terrein mvat het gebouw in gebruik bij de gemeentetram en voorts het hoekterrein Stadhouderskade, Overtoom en het gebouw der voormalige diamantslijperij aan den Overtoom. De 48-jarige scheepsmaker L. S. uit Over- schie, die Vrijdagmiddag in het ruim van een op de werf van Wilton te Rotterdam liggend schip is gevallen, waardoor hii een schedel breuk bekwam, is ZondaU in het ziekenhuis aan den Coolsingel overleden. Omstreeks kwart over negen ging de 56- jarige juffroutv Kintz, wonende Joan Mel- chior Kemperstraat te A.msterdam, even uit haar kamer naar het portaal van de eerste verdieping. Daar zag zij .plotseling twee man nen voor zich, die haar aangrepen en op den grond wierpen. Zij bonden '■aar handen en voeten met touwen vast en stopten haar een prop in den mond. Daarna verdwenen zij en vluchtten langs de trap via de voordeur de straat op. De echtgenoot van' de vrouw, een 60-jarig man, die zich reeds te bed bevond, werd geruim en tijd later om 11 uur door ge kreun der vrouw wakker. Buiten op het por taal vond hij haar. De politie werd gewaar schuwd en stelde een ouder- vek in. Het eigenaardige van het geval is, zegt de Tel., dat niets vermist wordt en dat de daders oogenblikkelijk zijn heengegaan. Men trekt uit deze feiten de conclusie, dat zij zich heb ben vergist en op een andere verdieping hun slag hadden willen slaan. Een signalement kon door het slachtoffer niet worden opge ieven. Slechts wist zij zich te herinneren, dat le beide personen lang waren. Te Echt (Limb.) werd 's avonds aan de wo ning van V. geklopt. Toen de vrouw open deed, stond er een allesbehalve vriendelijk uitziende bedelaar, die aan de vrouw, die alleen t,huis was, i i boterham ocg. Hij was intusschen reeds een beetje verder de gang ingedrongen en had de buitendeur dicht ••edaan. Toen de vrouw terugkwam, greep de in dringer haar beet en er ontstond aanstonds in de gang een worsteling, welke geruimen tijd duurde. De aanvaller had in zijn handen een prop en een mes; met dit wapen werd de vrouw nog lient gewond. Zij wist zich ech ter goed te weren en ten laatste koos de aan rander het hazenpad. *^e politie is hem nog niet op het spoor Aan een schrijven van een R. K. Marine man in ,,St. Christophorus", het Weekblad voor de R. K. Marinevereenijjjng, wordt het volgende ontleend: „Men zal wel nieuwsflerig zijn, hoe het toch met Hr. Ms. „Tromp" gesteld is, nu wij nplaats van onze reis te volgen, naar Smyrna ijn opgestoomd en daar liggen te wachten otdat. Maar dat is voorloopig van ondergeschikt clang, 't Voornaamste is, dat de geest aan oord goed is. Wat het passagieren betreft, dit mochten >e de laatste weken alleen Zaterdags en 'ondags, maar met ingang van 31 Dec. v/erd T bekend gemaakt, dat het weer iederen lag passagieren zou zijn van 1 tot' 5 uur 's middags. Evenwel veel vermaak is er in 'en afgebrande stad niet. Alleen de Turksche vijk is g.spaard gebleven en de rest is zoo ;oed als weg. Daarbij is alles nog al duur, en '.eer je je piastertje wel driemaal om voor je 't uitgeeft. We moeten ons vermaak dan ook aan boord zoeken en dat begint als er niet voor veel afwisseling gezorgd wordt 1 heel gauw te vervelen. De commandant tracht dan ook daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Zoo •verden er roei- en zeilwedstrijden gehouden die keurig geslaagd zijn en een spannend verloop hadden. Met den zeil wc '.strijd schepte de officicrssloep zooveel water, dat deze omsloeg. Doch er gebeurden geen on gelukken. Maar met dat al blijft er nog wel wat te wenschen over, bijv. een spoedige thuis komst en.een toeslag voor lc duurte, van welke duurte we hier de nadeelen maar al te zeer ondervinden. Te Buggenum (Limb.) is in den nacht van 14 op 15 Januari 1921 bij den burgemeester ingebroken. Behalve drie rijwielen, zijn een aantal kleedin^stukken benevens twee kistjes sigaren ontvreemd en een poging gedaan om de brandkast te openen, ti. W. V., die des tijds in dienst van de bestolene was, doch het laatste jaar in Duitschland verbleef, is nu aangehouden en heeft den diefstal bekend. Men schrijft aan het Hbld.: Was het bij de administratie der Directe Belastingen enz. reeds vaa April 1906 af voorschrift om bij alle berekeningen, be treffende de directe belastingen en accijn- zijn breuken van een cent te verwaarloo- zen indien zij 50 100 of minder bedroe gen en tot een heelen cent op to voeren in dien zij meer den 50/100 beliepen, thans is bepaald dat deze bepaling zal geldon voor alle berekeningen, behalve voor die, welke betrekking hebben op invoerrecht en statis- tiekrecht. Tevens is bepaald, dat vorderingen op het rijk van personen of lichamen, staande bui ten de administratie, ook al komt in het eindbedrag daarvan de halve cent voor, ge arresteerd of goedgekeurd moeten worden tot een bedrag in volle centen. Ook voor de bij de ontvangers der directe belastingen verkrijgbare formulieren vcor 't gireeren van belastingbedragen, die tot nu too tegen een halven cent per stuk geleverd werden, zal voortaan een hesle cent in re kening worden gebracht. Maandagnacht hebben twee onbekend ge bleven mannen zich toegang verschaft tot de woning van de J4-jarige weduwe T. H. S., aan den Dordtschenstraatweg te Rotterdam. Omstreeks 3 uur hoorde de dochter, die bij haar moeder inwoont, ge stommel in de voorkamer. Ze zag tevens licht branden en ging teen op onderzoek nit. Bij haar nadering namen de twee man nen de vlucht en ze verdwenen door de buitendeur in de duisternis. Ze hebben niet veel kunnen medenemen. Er worden twee portemonnaies met eenig geld vermist, be nevens...., een bijbel. Het zal den dieven bij dezen „buit" echter wel om de zilveren sloten te doen zijn geweest. Dezelfde mannen hebben vermoedelijk nog gepoogd in te breken bij den landbouwer L. K„ eveneens op den Dordtschestraatweg wonend. Ze trachtten daar een vensterluik te forceercn, evenwel tevcrgcefi» De secretaris van den Armenraad te Am sterdam verzocht opname van het volgende: In den laatsten tijd worden wederom in verschillende gemeenten kwitanties aange boden van b.v. 25 cent, die afgegeven zijn door de „Werkverschaffing en Ondersteu ning aan blinden, bijna blinden en andere hulpbehoevenden", adres Celebosstraat 2, Amsterdam. De kwitanties zijn onderteekend C. Postma. Daar deze persoon en zijn ver- eeniging bij den Armenraad te Amsterdam zeer ongunstig bekend staan, raadt de Ar menraad het publiek dringend aan, geen gelden aan C. Postma of zijn vertegen woordigers af te dragen." Het is een bekend feil. dat in Atjeh door ons leger nog wordt gebruik gemaakt van olifanten tot het vervoer van zware lasten. Vernam de- ..Deli Crt." oorspronkelijk, dat deze dikhuiden slechts zelden in functie wor den gesleld, thans kan het blad aan de hand van nadere mede deelingen constateeren, dat het gebruik maken van olifanten bij den troep locli nog meevalt. In Atjeh toch zijn op hel oogenblik nog in dienst elf olifanten, waarvan er twee te Kocla Radja zijn gestalionncerd. Deze beide dieren dienen uitsluitend om zware lasten te trekken. De grootste, een bijna volwassen dier, kan met gemak een vracht van 6000 K.G. voortbewegen. Waar de constructie der door hen getrokken karren slechts 'n gewicht van 3000 K.G. toelaat, wordt de ze maximum-arbeidsprestatie alleen in dringende gevallen verricht door tweo kor ren achter elkander te bevestigen. De overige negen olifanten bevinden zich op de marochau s'e-pasten Lam Meu- lo en Tangsé. In het eerste bivak zijn er zes in het tweede drie. Zij dienen voor den opvoer van de benoodigdheden voor do posten Tangsé en Geumpang en worden reeds verscheiden jaren voor dit doel aan gewend. Indien de toestand van den weg het toelaat, kunnen de grootste dezer o'i- fanten een gewicht van 800 K.G. vervoe ren, gemiddeld is de belasting een 300 a 400 K.G. Deze olifanten zijn alle op zeer jeug digen leeftijd bij het leger ingelijfd en zijn geleidelijk opgeleid voor de taak, die zij thans vervullen. Zij vormen een zeer economisch vervoermiddel, als men na gaat dat ze alleen van gras en jong groen leven en verder ie leren dag bij wijze van versnapering of toespijs, zooals men dat in het mi'isaire noemt, 'n paar K.G. gaba of een si ir pisan te genie ten krijgen. Ziekte komt weinig voor. Men dient hen evenwel niet langlurig te gebruiken op verharde wegen. Langs boschpaden zijn zij het best te benutten, hindernissen bestaan voor hen bijna niet en slechts zeer zelden toonen zij eeaige neiging om gevplg te geven aan de roep stem van de Wildernis, waarin zij thuis behcoren, maar waarvan zij vervreemd zijn dc-or hun langdurig verblijf onder de men- schen. v Hun eetlust laat niets te wenaohen over, een paar honderd K.G. gras wordt da gelijks met smaak genuttigd. Iedere oli fant. heeft als vasten verzorger een In- landsch dwangarbeider. DE TABAKSWET. De commissie van actie van tabakshande laren voor Amsterdam heeft een adres ge zonden aan den minister van financiën, naar aanleiding van de berichten over de per 1 Fe bruari ingaande maatregelen inzake de Ta bakswet. Zij verzoeken den minister, hun ge- lieelc vrijstelling te verlecnen van den voor- raad-accijns met een zoo ruim mogelijken termijn voor het uitverkoopen van den onge- banderolleerden voorraad. DE ONTPLOFFING TE ARNHEM. In de Maandagmiddag gehouden zitting van den Arnhemschen Gemeenteraad hield dc heer Strijland (S. D. A. P.) na de behande ling der agenda een interpellate over de ont ploffing in het Arlilleriepark. Spr. vroeg of het niet op den weg van het college van B. en W. lag om aan de militaire autoriteiten te verzoeken voor de bergplaats van springstoffen een buiten den bebouwden kom der Gemeente gelegen terrein uit te kiezen. Nadat ook de heeren dr. Ribbius en Blau- pot ten Gate over deze kwestie het woord hadden gevoerd, zeide de voorzitter dat hij, nu een onderzoek door een militaire com missie wordt ingesteld, naar de resultaten daarvan zou laten informeeren. EEN BRUTAAL HEERSCHAP. In een bontwinkel in de Leidschestraat tc Amsterdam, is tot tweemaal toe een brutale diefstal gepleegd, waarmede een bedrag van 2900 gemoeid is. Een voormalig bediende, die de gewoonten van het huis kende, stap te op zekeren dag binnen, schoof de lesse naar van den patroon open en nam er een bedrag uit. Eenigen tijd later herhaalde hij deze operatie, zonder dat hij gestoord werd. Thans is hij door do politie gearresteerd. Hij bekende het feit gepleegd te hebben. Tc zij nen huize werd nog 1275 gevonden. Nog geen reden tot ongerustheid. Het is niet meer dan menschelijk, en dus alleszins verklaarbaar dat wij. Nederlanders, bij de jongste gebeurtenissen in het Roerge bied ons een beetje bezorgd afvragen in hoe verre dit alles invloed zou kunnen hebben op onze kolenvoorziening. Al blijft het weer tof nu toe bijzonder zaclit, en zal menigeen nog een flinke win tervoorraad kolen in huis hebben, niet ieder een is zoo gelukkig en niemand weet wat Januari en-Februari ons nog brengen kan of wanneer de lieve lenle haar intrede zal doen en onze kachels weer naar den zolder of den smid kunnen verhuizen. Dat men zich derhalve Ihans rekenschap van den toestand wil geven om daarnaar zijn maatregelen te treffen is niet anders dan een bewijs van onze omzichtigheid en ons verant woordelijkheidsgevoel, doch onze verstandige aard schijnt ons in deze toch te behoeden voor overdreven zorg en van een paniek is bij onze kolenlevcranciers, gelijk ons hij infor- mntie werd verzekerd, nog niets gebleken. Nu beslaat daartoe ook niet de minste aan leiding. Wanneer men in aanmerking neemt, dat meer dan de helft van de kolen, die hier lc lande worden verbruikt, uit onze eigen mijnen afkomstig zijn. terwijl er voorts veel uit België en Engeland wordt betrokken, ligt het voor de hand dat een storing in den aan voer uit het Roergebied nooit zulke geweldige gevolgen zou hebben voor onze industrie, dat deze er diep gebukt onder zou gaan. Dal zulk een storing evenwel een schadelijken in vloed zou hebben staat natuurlijk vast. Tot nu toe is er echter niets gemerkt van een be lemmering in den aanvoer van kolen uit het Roergebied. Het kan zijn dat deze zich over eenigen tijd reeds laat gevoelen, doch de voor uitzichten ziin, naar men ons van deskundige zijde opmerkte, niet slecht. Het feit dat de Franschen bereid zijn de betrokken kolen te betalen, wat dus beteekent dat dè miinwerkers hun stukloon zullen blijven ontvangen en dus aan het werk zullen blijven, is in hooge male geruststellend. Een „maar" slaat hier evenwel tegenover en dat is dc minder gunstige factor dat de di recties der mijnsyndicaten in het Roergebied zich naar Hamburg hebben teruggetrokken. Wie het bedrijf in het Roerbekken kent en weet, hoe nauwkeurig het organisatie-rader werk daar in elkaar grijpt, zal beseffen van hoeveel gewicht hier een directe en waakzame leiding is. Of het hieraan door de gebeurtenis sen verder zullen nemen. Tot nu toe deden zich een vraag, welke men niet zonder bezorgd heid kan stellen. Ook blijven de gevolgen van de bezetting voor onze kolenvoorziening uit het Roergebied afhankelijk van den loop, die de gebeurtenis sen vrdr zullen nemen. Tot nu toe deden zich geen ongeregeldheden voor, doch de situ atie is van dien aard, dat er ook maar niet aennechtsieo.ib-oijvan het minste behoeft voor te vallen, of de vlam is in hel kruitvat gebracht. Wanneer de aanvoer uit het Roerbekken legen de verwachtingen in moeilijkheden mocht ondervinden, zou zich dit het meest doen gevoelen met betrekking tot het ver bruik van Brech-cokes. In dit verband wees men ons op de wenschelijkheid om deze co kes te gebruiken, gemengd met anthraciet no. 1, een combinatie die om haar nuttig ef fect trouwens reeds door velen wordt toege past. De mogelijkheid dat de kwestie van de Roer invloed zou hebben op dc kolenprijzen hier te lande, achtte onze zegsman vrij gering. Ook vernamen wij dat men aan gemeente werken, gasfabrieken enz. over voldoende kolen beschikt om de toekomst, in weerwil van alle wolken, welke zich zoo diclil aan onze grenzen samenpakken, met goeden moed te zien. Voor een misère als wij tijdens den oorlog hebben doorstaan of iets wat er ook maar in de verte aan herinnert, behoeft men zich naar het ons voorkomt, niet bevreesd te maken. (N. Ct.) Onder den titel „de Schermende Hand'' schrijft architect Stuyt aan t hoofd der „Residentiebode": Sinds den grooten slo'.'m van Novem ber 1921 wordt onverdroten de schen- ner.de hand geslagen aan het Haagsche Bosch eu omgeving. Het indertijd zeer dicht beplante Haag sche Bosch bevatte 'een schat van prach tige hoornen mede ten gevolge van deze dichte beplanting de kruin dra gend op een hoogen stam. Zoodat wan neer door den slorm hiaat werd ge vormd, boomen van bijzonder mooie structuur voor 't oog verschenen. In plaals nu van die enkele vrijkomende hoornen, die een prachtig effect maak ten, tc laten staan, is dit alles meedoo- genloos omgehakt. Welk een prachtige gelegenheid om nog te redden wat: te redden was is hiermede verloren gegaan. Immers, die enkele thans vrijstaande hoornen hadden op een zorgvuldig ver zorgd grasveld superbe effecten kunnen maken te midden van de "dichter be groeide gedeelten; men danke maar eens aan Hydepark in Londen of 't park Monceau in Parijs. Edoch, het heeft niet zoo mogen zijn! En nadat alle£ netjes omgehakt cn uit gerooid was, zijn ons ter plaatse wam de l'urie van den storm heeft gewoed in dezen herfst aanplantingen geschon ken, die in aeslhetische waarde niet gaan hoven de sierlijkheid van de aan plantingen van een of andere boomkwee-; kerij. Het is meer dan treurig! Terwijl nu het Bosch op ergerlijke wijze is verknoeid, is men begonnen de schcnnende hand te slaan aan de omge ving ervan. Nadat eerst de mooie boomengroep aan het Bezuidenhout voorbij de Laan v. N.-Oost-Indië is geveld, heeft men thans de prachtige laan langs het Huis ten Bosch bewerkt cn wordt op dit oogen blik het overige geboomte aan het Be zuidenhout onder handen genomen. Men vraagt zich met ontzetting af, wat er daarna aan de beurt zal zijn. Wordt het niet lichtelijk belachelijk, dat wij een Schoonheidscommissie en een Mo mimen ten commissie er op na hou den, terwijl de sierlijkste schoonheid en de prachtigste monumenten zoo plat weg jammerlijk geschonden en verdelgd worden? En waar blijft het protest van de burgerij, om aan deze schennis paal en perk te stellen? Toen indertijd te Brussel onder het Pruisisch regime de boomen in het Park gevaar liepen geveld te worden - heeft het krachtig pi-otest der burge rij ze zetfs onder zulke omlstandighe- deri weten tc redden een beschamend voorbeeld. Wie helpt er mee ons te sparen voor nog grooter verwoestingen Een huisknecht uit Vlodrop (Limb.) kwam dezer dagen bij den schildwacht voor het Paleis te 's-Hage en vroeg de Koningin tc spreken. De man wildenaar het buitenland cn de Koningin moest hem daarbij helpen. Hij stelde zich wat vreemd aan, waarom de politie hem heeft laten onderzoeken. De man was echter niet abnormaal, doch alleen wat tc naïef. In de laatste dagen hebben onder de ge meente Kerkrade weer verscheidene diefstal len plaals gehad. Bij een coiffeur te Chèvre- mont werd al liet scheergereedschap gesto len, zoodat hij zijn bedrijf niet meer kon uit oefenen. Te Voorthuizen. (Geld.) is Zondagnacht op twee plaatsen ingebroken; bij ds. Pop- ma, predikant bij do Goref. Kerk, en. bij don lieer A. van Ramselaar. Bij eerstgenoemde zijn gestolen een da mes- en een heerenrijwiel, een portemonnaie met geld, een zendingsbusjo met geld, een fietspomp en uit een jas van den predikant e©n paar glacé-handschoenen. Bij den laatst genoemde zijn ontvreemd: een zilveren da- mesbeurs met eenig geld en eetbare waren uit den kolder. Do inbrekers jhadden in bende huizen kasten leeggehaald en den in houd over den vloer uitgespreid. Vernomen wordt, dat do administrateur van het G. E. B. te Nibbixwoud, die sedert eenigen tijd voortvluchtig was, te Leiden is aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. Men deelde mee, dit verschillende ingeoelenen zijn ge dupeerd, daar zij gelden bij hem ia be waring hadden gegeven. Te Vlaardiiogen is bij de familie bericht ontvangen, dat de 35-j. Jacob Droppart door een noodlottig ongeval, aan boord van hot s.s. „Kinderdijk" om het leven is gekomen. De verongelukte laat ecu vrouw met twee kinderen n» Gisteren zijn wij een nieuw feuilleton aan gevangen, getiteld „De vloek van het geld". Reeds bij voorbaat kunnen wij onze lezers verzekeren, dat men iederen dag met meer graagte naar de krant zal grijpen, waarin een nummer van het feuilleton opgenomen is. Het verhaal is uiterst spannend en rijk aan boeiende avonturen. Een Engelsche dame is onder den druk van haar op veel geld beluslen broeder tegen haar zin met een rijken heer getrouwd en leidt, doordat de rechte liefde ontbreekt, een zeer ongelukkig leven. Het ISten valt baar te zwaarder, nu zij ontdekt heef!, dat haar broeder, als't er op aan kwam, zelfs niet voor een zustermoord zou terugdeinzen, als zijn herhaalde pogingen om haar geld af te persen zouden ophouden te gelukken. Haar echtgenoot komt te overlijden, die haar een groot vermogen nalaat onder de bepaling, dat zij alles verliest indien zij her trouwt. De ongelukkige vrouw, die het in haar wo ning haast niet uithouden kan vanwege al lerlei schrikbeelden, die haar Vervolgen, méént door het kasteel te laten restaureeren, hieraan een einde te kunnen maken. De bouwkundige, die over de restauratie het toezicht houdt, verovert haar hart en wil haar huwen. Maar als zij huwt is zij een arme vrouw. Hoe dit conflict tusschen geld en liefde ver der wordt opgelost zie men nu zelf in den spannenden afloop. Kok; C. Mooij en Joh. Zijlstra, kan met vol doening terugzien on deze uitmuntend ge slaagde tentoonstelling.' TENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Te Sehagen heeft de pluimvee- en konijnen- vereenigiug „West Friesland'', Zaterdag en Zondag in het lokaal .Ceres" een zeer goed geslaagde mooie en doelmatig ingerichte ten toonstelling gehouden van kippen, konijnen, duiven, eenden, ganzen, pauwen, fazanten en kalkoenen. Niet alleen is het aantal inzendin gen zeer belangrijk, doch ook do prachtexem plaren in de verschillende afdeelingen. leveren het bewijs, dat de pluimvee- en konijnenteelt in Hollands Noorden slerk vooruit gaat en daaraan veel aandacht wordt geschonken. Ook van dc zijde van het publiek was er veel belangstelling; gedurende beide dagen was het tenloonstellingslokaal stampvol. In 't ge heel waren er ruim 800 bezoekers. Het zou te veel plaatsruimte innemen om, zelfs alleen de omstreeks honderd eerste en eereprijzen te vermelden, gezwegen nog van het groote aan tal 2o en ,3e prijzen. De jury had zich de moeite gegeven op een aan het hok van eiken inzender opgehangen kaart, alle kenmerken en hoedanigheden der dieren tc vermelden. Een woord van hulde komt den keurmeesters toe: voor hoenders de heeren R. Reimers Ie Alk maar; voor konijnen L. H. Hamaker tc Haar lem; voor watervogels,- N. Groot te Nieuwe N'edorp; voor duiven J. H. van den Broeke te Schoten. De Vereeniging „West Friesland" had een vijftigtal eereprijzen in geld beschikbaar ge steld; mede had de heer G. Fraij te Assen delft als eereprijzen aangeboden 5 maial 5 K.G. en 10 maal 2J4 K.G. ochtendvoer en dc heer H. D. Kan, te Koog aan de Zaan 5 maal 5 K.G. ochtendvoer. Het bestuur bestaande uit de heeren J. P. Lansen, voorzitter; A. van Herkhufizenl, le secr.-penningmeester: C. Moejes, 2e seer.- penningmeesler; K. Kos en C. Rijs, commis sarissen en de tentoonstellingscommissie zijn de de heeren H. Brouwer, P. Timmerman; J. GOUDA, Veiling van 15 Jan. Witlof Spruiten le soort f 5.90— 8, idem 2e soort le soort f 12-19, taem 2e soort f6—7; f 1—2.30; Kroten f 1.30-1.80 per 100 Kg.; Groene kool f 0.90—4.83; Boerenkool 12.30—2.60 per 100 stuks; Selderie f 0.60 2.20 per 100 bos; Prei f 1.10—2.30 per 100 bos. ROTTERDAM, 15 Januari. Vee. Aange voerd waren: 534 vette runderen, 324 vette en graskalveren, 321 schapen of lammeren, 1167 varkens. De prijzen waren als volgt: koeien, le kwal. 1,301,35; id. 2e kwal. 1,25 1,20; id. 3e kwal. f 1,101; ossen le kwal. f 1,27^—1,32J4; id. 2e kwal. f 1,20—1,10; id. 3e kwal. 10,90; kalveren le kwal. 1,65 —1,90; id'. 2de kwal. f 1,45—1.20: id. 3e kwal. f 1,050,95; schapen le kwal. f 0,850,95; id. 2de kwal. 0.750,65; varkens le kwal. f 0,971; 2e kwal. f 0,950,90; id. 3e kwal. f 0.8884; licht soort f 0,961,05; alles per K.G. Zaden. -Lijnzaad (voer) 18—21; id. (zaai) f 2529; mosterdzaad (bruin) f 4245 id. (geel) f 3034; blauw maanzaad—/ 64 66; karwijzaad f 130; kanariezaad f 1516, alles per 100 K.G. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 2,50 2,80: Zeeuwsche bonte f 2,502,90; poters 1,201,50; Zeeuwsche eigenheimers f 1,50 —1,75: blauwe f 1,702; Brielsche cigenhed mers 1.80—2,10; bravo's f 2,102,70; Red Star f EÖO—2,10. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 11,50—13. Vet vee in alle kwaliteitep lager, en prij zen cenigszins terugloopend. Schapen en lam meren met redelijken handel; prijzen iets meer afwijkend dan de vorige weck. Varkens even eens redelijk verhandeld; zware soorten tot lagere prijzen dan de vorige week. AMSTERDAM 15 Jan. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop, mak., Amsterdam) Zeeuwsche bonte f 2,803, id. blauwe f 2 502,70, id. Eigenh. f 1,801,90, id blauwe Eigenheimers f 1.801 90, Noord- Holl. bfauwe f 1,701 80. id. bonte f 1,90 2, Zeeuwsche Eigenh. poters f 1.70— 1,80, Anna Pauwlowna Zandaardappelen f2 3, Hillegommor Zandaardappelen f 23, Texelsche zandaardappelen f 2,252 50, al les per H.L. AMSTERDAM 15 Januari. Vee. Aange voerd waren 408 vette koeien. Prijzen: le kw. f 1.25—1.35, 2o kw. f 1,10—1,23 3e Ikw. f 0.80 en hcwger; 10 stieren f 0,90 1 per K.G., 120 melk- en kalfkoeiea f 350500 per stuk, 55 vette kalveren f 0,901.04, levend gewicht; 47 nuchtere kalveren f 1828 per stuk; 68 schapen f 3950 per stuk; 497 vette varkens. Holl. le kw. f 1.18 en hoogor, 2e en 3e kw. f 1.18 era fvl .16Overzeesche en Gel- dersche le kw.f 1.22 en hooger, 2e ei 3e kw. f 1.20 era f 118. Handel voor varkens stug. AXEL, 13 Jan. Granen. Ter markt van heden waren de prijizea: f 11, rogge f 9,25 gerst f 11.25, erwten f 22,25. UTRECHT, 15 Jan. Paarden. Tor paar denmarkt waren aangevoerd 800 stuks weeldepaarden f 350600, werkpaarden f 150300, oude paarden f 80150, twee jarige veulens f 150350, jonge veulens f 50—125, hitten f 150—300. j-% lllli ittrc PARIJS, 15 Januari. N aar verluidt zal de commissie van herstel morgenochtend een zeer belangrijke bijeenkomst houden, waar toe besloten is door alle delegaties. Zij zal gewijd zijn aan de behandeling van een ge- zapienlijke nota van Barthou en Delacroix, waarhij aan de commissie verschillende nieuwe gevallen van verzuim van Duitsch land voorgelegd worden en waarbij aan de commissie verzocht wordt deze verzuimen officieel vast te stellen. PARIJS, 15 Jan. In de nota van Bar thou en Delacroix, waarover de Com missie van Herstel morgen zal beraad slagen, wordt voorgesteld officieel tc eor- stateeren, dat Duitschland in gebreke is gebleven op de volgende punten: wei gering om de betalingen in contanten ep in natura voort te zetten; het slaken der betaling aau de mijneigenaars van de leveringen aan de geallieerden; do weige ring tot het leveren niet alleen van her stelkolen, maar ook van die, welke do technische commissie aanbood te bc'.a- len; het staken der restitutie van vee aan Frankrijk en België. NEW-YORK, 15 Januari. De Associated Press zegt, dat Boyden, de Amerikaansche waarnemer, begin November 1.1. aan de com missie van herstel een plan ter regeling van het vraagstuk van het herslel heeft voor gelegd, dat de instemming van Hughes had. NEW-YORK, 15i Januari. Boyden verwacht dat hel Amerikaansche plan voor het herstel de volgende week zrd worden besproken. Het plan geeft geen technische, details voor de regeling, .zooals de Engelsche en Fraïische plannen, en houdt zich niet bezig met hel vraagstuk der oorlogsschulden. Het plan stelt voor, dat de kwestie van het herstel zal worden onderworpen aan een commissie van deskundigen, en behelst in het algemeen een moratorium voor twee of drie jaar om Duitschland den tijd tc geven om zijn crediet in het lüuitenland te herstel len, en ook een kleine leening om de mark le stabilisecren. WASHINGTON, 15 Januari. Het departe ment van staat spreekt tegen, dat Boyden op dracht ontvangen heeft een plan van herstel aan de commissie van herstel over te leg gen. Het plan is niet door Hughes goedge keurd. PARIJS, 15 Januari. Do Duitsche commis sie voor het teruggeven van den veestapel heeft officieel doen weten, dat zij ophield mei het teruggeven van vee aan Frankrijk cn België. DUSSELDORP, 15 Januari. De weigering der industrieelen om de onderhandelingen voort te zetlen, omdat Duitschland de leverin gen heeft verboden, heeft geleid tot uitbrei ding van de bezeting in de richting van Dort mund. ESSEN, 15 Januari. In den loop van heden hebben er weer groote troepenbewegingen .plaats gehad. Uit het oude bezette gebied is er een regiment infanterie over Mülheim en Allen-Esen naar Stakenburg getrokken. Te Stacke en Werden zijn nieuwe sterke troepen- afdeelingen binnengetrokken, die waarschijn lijk voor de verdere opmarsch zijn bestemd. ESSEN,' 1'5 Januari. De reeds gemelde plan nen tot opmarsch der Franschen worden snel doorgevoerd. Door het geheele industriege bied, tot aan de poorten van Dortmund, trok ken vandaag Fransche coloime's. De burge meesters der bezette plaatsen kwamen de vreemde indringers tegemoet cn protesteerden met rustige onaardigheid tegen de wederrech telijke bezetting. Voor Bochum is, naar een Fransch generaal heeft meegedeeld, cën regi ment bestemd. Onder de belangrijke plaatsen, die bezet zijn, worden genoemd Langendreer, Willem, Heme, Recklinghausen en Wetten. DUSSELDORP, 15 Januari. In de streek van Essen blijft de meest volmaakte kalmte heerschen. Er wordt echter opgemerkt, dat de levensmiddelen en enkele meelproductcn over het algemeen duurder worden. BERLIJN, 15 Januari. Volgens een bericht uit Essen aan de Vorwarts hebben de arbei ders vanwege de bezetting van hel Roerge bied van heden af geweigerd overwerk te ver richten. Deze weigering slaat alleen op het nieuwe bezette gebied. ESSEN, 15 Januari. De technische missie heeft alle noodige beschikkingen genomen om van morgen af aan, door bemiddeling van de militaire autoriteiten over te gaan tot de re- quisitie der kolen, die aan de geallieerden uit hoofde van het herstel verschuldigd zijn. De operatie zal plaats hebben met alle bevoegd heden, voortvloeiende uit den staat van be leg. Er zal geen enkele poging lot neerleggen van het werk worden geduld. Waar er reeds slinksche handelingen heb ben plaats gehad, met het doel, het Roer bekken te versloken van rollend materieel, heeft generaal Baydt een reeks van beschik kingen getroffen om die pogingen te doen mislukken, teneinde iedere onderbreking te verijdelen van het vervoer van cokes cn houts kool, bestemd voor België cn Frankrijk. Er zijn schikkingen getroffen om de aanvanke lijke bestemming der reeds bevrachte wagons in de P.oer te veranderen. De controle-commissie heeft ontdekt, dat de Kohlcnsteuer in geen drie maanden is geïnd. BETOOGINGEN TE BOCHUM. BOCHUM, 15 Jan. Heden zijn hier groo- DE KOLENLEVERING AAN DITT ENTENTE VERBODEN. 1 ESSEN, 15 Jan. Bij de mijnen in 't nieuwe bezetto gebied is vanochtend het volgende telegram van den Rijkska'.tmconi- missaris ingekomen: „In verband met da besprekingen tusschen de Eransehe in^e- nieurscommissie en de mijneigenaars ver bied ik op grond van <ïen Eransch-Bel- gischen inval in het Ruhrgebied hierme de uitdrukkelijk de levering van steenkool aan Frankrijk en België, ook tegen voor schot of betaling door deze staten.'* ESSEN, 15 Jan. Naar aanleiding van het telegram van den Bijkskolencommissa- ris hebben alle mijnen onmiddellijk de le vering van kolen aan Frankrijk era Bel gië gestaakt. ESSEN, 15 Jan. Bij de boden gehou den bespreking tusschen de Fransche ge volmachtigden en de vertego ïwoordigora der mijnen werden de Fransdien van Duit sche zijde met het telegram van*den I'ijka- kolencommissaris in kennis gesteld. Daarop werd den aanwezigen Duitschen vertegenwoordigers de vraag gesteld of zij voor de door hen vertegenwoordigde mijnen verantwoordelijk waren. Toon sii deze vraag bevestigend beantwoordden, werd aan ieder hunner een schriftelijke mili taire order overhandigd waarin hun werd bevolen de legering der herstelkolen aaa Frankrijk en België onverwijld te her vatten. In naam der Duitsche vertegenwoordi gers verklaarde Fritz Thyssen, dat aan dit bevel geen gevolg kon worden gegeve^ Wij zijn Duitscher3 en staan op 't stand punt dat wij slechts aan Duitsche wet ten onderworpen zijn. De Fransche leider der vergadering ver klaarde deze daarop voor gesloten. ENGELAND HELPT DUITSCHLAND AAN KOLEN. LONDEN, 15 Jan. De bezetting van het Ruhrgebied blijft groote activiteit op de Brit- sche kolenmarkt veroorzaken. De vraag uit Frankrijk en Duitschland is zóó sterk, dat de mijneigenaars aansporen tot een beweging ten gunste van den terugkeer tot den achturen- dag in plaats van den huidigen zeven-urendag. Onder de groote orders, die ontvangen zijn, bevindt zich één van de P. L. M.-spoorweg- maatsdiappij van 120.000 ton kolen uit Wa les, één van de Zweedsehe staatsspoorwegen van 60.000 ton Britsche kolen, en één van dc DuitschAstaatsspoorwegen van 50.000 ton. Bovendien is er aanzienlijke handel met Amerika, terwijl een verdere vermeerdering wordt verwacht met het oog op de vrees voor een staking in Amerika, April a.s. DE ITALIAANSCHE MILITIE. ROME, 15 Jan. De koning heeft het besluit lot instelling der nationale militie geteekend. LAUSANNE, 15 Januari. De finandeele on derhandelingen zijn vanochtend goed opge schoten. De sub-commissie, die op verzoek van de voltallige commissie bijeenkwam, om het verschil tusschen de geallieerde en de Turksche voorstellen te verminderen, heeft, onder voorzitterschap van Bompard, enkele betwiste punten besproken. Venizelos steunde het verzoek der Turken om de schuld te ver deden in kapitaal en niet in annuiteiten. Hem is verzocht, een tekst in dien ziin op te stellen. De Turken hebben arbitrage aangenomen in finandeele geschillen nopens dc leeningen voor de spoorwegen. PARIJS, 15 Januari. De commissie uit de Fransche Kamer, die rapport moet uitbren gen over het verzoek van den minister van justitie tot opheffing van de parlementaire immuniteit van Marcel Cachin, het eeonnu- nislischo Kamerlid, dat onlangs te Essen was. heeft zich met algemeen® stemmen voor d» opheffing uitgesproken. LONDEN, 13 Jan. De verloving wordt medegedeeld van den hertog van York, den tweeden zoon des konings, met lady. Elizabeth Bowes-Lyon, de derde doch ter van den graaf van Strathmore en Kinglhome. i LONDEN, 15 Jan. Een nieuwe vojtH van terrorisme wordt ontplooid dopr de Iersche ongeregelde troepen, n.l. aanval len op doctoren. Tijdens het eind van. de week zijn er aanvallen gedaan op de huizen van vijf doctoren le Dublin. Een doctor werd gevangen genomen, maar ontsnapte, en de vier anderen waren niet thuis, toen gewapende aanvallers hun huizen binnendrongen, in koelen bloede het huisraad stuk sloegen en zwoeren, dat zij zouden terugkomen, lot dat zij hun slachtoffers te pakken hadden gekregen. Ook op de spoorwegen hebben er ween wanbedrijven plaats gehad. De diens Ij van Dublin naar Cork is lijdelijk ge schorst. i KONINGSBERGEN, 15 Jan. De telefo nische verbinding met Memel is Van middag verbroken. KOWNO, 15 Jan. Gisteren heeft een betooging ten gunste van de annexatie van Memel bij Litauen plaats gehad. De president van de republiek heeft de betoogers ontvangen en sprak zich uit in een geest, die er op wees, dat de Li- tausche regeering voor de annexatie was. MEMEL, 15 Jan. Vanmiddag zijn groo- tere troepen Litauers de stad binnen getrokken. Het station schijnt than» ook bezet te zijn. i Een bankdirecteur, die uit een ven ster keek, heeft een kogel in het hoold gekregen en is zwaar gewond. TILSIT, 15 Jan. Volgens draadloos be richt van de in de stad Memel doorge drongen Litauers, bevinden zij zich in het bezit van de stad. Zij hebben drie zware mijnwerpers en een machinegeweer builgemaakt. Zeven Franschen en IS p»> lilieagenlen uit Memel zijn' gevangen nomen. Gisterenmiddag zou er volgens dit bericht te Memel een rustpoos in den strijd gekomen zijn. ROME, 15 Jan. Mussolini heeft in den mi nisterraad vertil aard, dat er geen sprake is, te politieke betoogingen gehouden. F/u van een legen Engeland gerichte continentale uit vele duizenden personen bestaandj unie. I menigte trok naar het raadhuis, waar d®1 De Ilaliaansche regeering heeft Frantaqjk Fransche generaal voorloopig rijn intred S^dvi^rd het mdilaare karakter der actoe 0 ViP-nVcr-Vt- m het Ruhrgebied zooveel mogelijk te beper- heert genomen, e ken en de mogelijkheid van een akkoord niet land über alles' c. a. vaderlandsriie lie-) verwerpen. I deren, terwijl „leve de republiek wevd. jtalië meent, dat een Entente, welke Euro- geroepen. Daarop zette de mcn'gtc een optocht door de s'iad op touw. Een troep communistische, jongelui riep „leve - d Derde Internationale" en „leve de com munistische Frans he jeugd!" De politie was machteloos. Tegen 8 uur had bij het station een botsing met Fransche militairen plaats. Dc Franschen scholen met sriierp, waar bij een man cedood ep velen gewond werden. pa den vrede kan bezorgen, buiten Engeland om niet mogelijk is. Italië is van meening,' dat een akkoord mogelijk is en werkt in dien geest. Ook voor Duitschland zou het een ern stige fout zijn, die kans te laten schieten, vooral daar van 15 Jan. lot 31 Jan. gedu rende welke dagen de betalingen zijn uitge steld, over een oplossing kan worden beraad- slaagd. Het wordt niet onwaarschijnlijk ge-1 acht, dat Frankrijk iets nader zal komen tot het door Italië ie Londen ingediend^ FrajtJ -sche

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6